Jaké mohou být důvody pro zpoždění menstruace od 1 do 10 dnů?

Menstruace je konečná fáze menstruačního cyklu ženy. Jedná se o komplexní proces odmítnutí vnitřní výstelky děložní dutiny - endometria. Tato změna v reprodukčním systému je doprovázena uvolňováním krvavých mas..

Normálně by tento proces měl trvat 3 - 5 dní a objem ztracené krve by neměl přesáhnout 150 ml po celou dobu. Proces je obvykle bezbolestný..

Pokud k těmto procesům nedojde, měli byste vyhledat radu odborníka. Interval mezi předchozí a začátkem současné menstruace by měl být od 28 do 35 dnů.

 1. Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy
 2. Příčiny opožděné menstruace
 3. Těhotenství
 4. Stres
 5. Hormonální nerovnováha
 6. Zánět
 7. Tělesné cvičení
 8. Nadváha
 9. Užívání léků
 10. Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?
 11. Kdy navštívit lékaře?
 12. Průzkum
 13. Léčba
 14. Prevence
 15. Recenze

Menstruační cyklus a jeho role v těle ženy

Menstruační cyklus je celý komplex složitých biochemických procesů v těle ženy. Je to on, kdo zajišťuje jednu z hlavních funkcí obsažených v ženském těle - těhotenství. A jeho projevem je menstruace..

Poprvé ženská menstruace signalizuje začátek reprodukčního systému. Pro dívku to znamená, že začíná práce vaječníků a její tělo se připravuje na výkon reprodukční funkce. Normálně se menstruační cyklus objevuje ve věku 13 až 15 let.

Po určitou dobu je to nepravidelné a obvykle by se do jednoho roku měla u ženy rozvinout plnohodnotná reprodukční funkce. Pokud se po delší dobu nestane pravidelným, znamená to, že musíte navštívit odborníka.

Fáze cyklu:

 • Menstruační cyklus začíná od první fáze, nazývá se také sekreční. V této době dochází k růstu endometria bez jeho funkční restrukturalizace. Tento proces probíhá pod neustálou kontrolou hormonu stimulujícího folikuly a estrogenu. Současně s růstem endometria dochází také k tvorbě folikulů jako budoucího vajíčka ve vaječnících. Na konci fáze se vyvine do zralého vajíčka, které vstupuje do břišní dutiny a je připraveno k oplodnění..
 • Druhou fází je šíření. Jedná se o jednu z nejdůležitějších fází nezbytných pro další vývoj těhotenství. Endometrium se začíná transformovat a vyvinout se do zralé tkáně. Ve vaječnících probíhá tvorba žlutého tělíska, tato tvorba je naplněna látkou, která produkuje progesteron. Pod vlivem progesteronu je následně oplodněné vajíčko připojeno k děložní dutině.

V případě, že nedojde k těhotenství, dojde k involuci této formace, hormonálním změnám a odmítnutí vytvořeného endometria. Normálně by tyto procesy měly probíhat synchronně.

Příčiny opožděné menstruace

Těhotenství

To je jeden z nejpříznivějších důvodů pro zpoždění menstruace. Je spojena s oplodněním zralého vajíčka a tvorbou embrya.

Před nástupem menstruace se vajíčko zavede do děložní dutiny.

Od okamžiku oplodnění se hormonální pozadí ženy dramaticky mění.

V tomto případě je velký důraz kladen na progesteron, který brání odmítnutí endometria a nástupu menstruace.

Normálně by ženy neměly mít krvavé výtoky až do doby porodu..

V některých případech žena i po porodu zaznamená zpoždění menstruace, což je spojeno jak s kojením, tak s obnovou vaječníků, které byly po dlouhou dobu neaktivní.

Stres

Stresující situace je jedním z hlavních důvodů zpožděných období..

Může to souviset s nadměrnou produkcí hormonů odpovědných za odolnost těla vůči stresující situaci..

V takovém případě může dojít nejen k závažnému hormonálnímu narušení a nesprávné funkci vaječníků, ale také k jejich vyčerpání v důsledku prudkého nárůstu hormonů nebo poruch oběhu na pozadí zvýšené práce.

Žena může čelit zpoždění menstruace a v důsledku toho s následnou poruchou funkce vaječníků. O několik cyklů později se menstruační funkce znovu obnoví.

Hormonální nerovnováha

Důvod pro zpoždění menstruace může být také spojen s hormonální nerovnováhou..

Problém navíc nemusí vždy spočívat v hormonech reprodukčního systému. Hormony štítné žlázy mohou také vést ke zpoždění menstruace..

Při jejich nedostatečné produkci si žena může všimnout selhání cyklu a nekontrolovaného stálého přírůstku hmotnosti.

Žena by měla věnovat zvláštní pozornost stavu hormonálního pozadí reprodukčního systému; podmínky, jako jsou potraty nebo potraty, mohou také vést k dalším zpožděním..

Výsledkem je prudká změna v práci vaječníků, které se potřebují dlouho zotavit..

Zánět

Zánětlivý proces je jedním z nejčastějších důvodů vzniku opoždění menstruace..

Kromě toho může být jeho lokalizace odlišná, je to jak děloha, tak vaječníky.

Nejnebezpečnějším z hlediska vývoje zpoždění menstruace je zánět vaječníků..

Právě s tímto orgánem je spojen vývoj endometria a nástup menstruace. Nejčastěji dochází ke zpoždění v cyklu, kdy dojde k infekci nebo opakování zánětlivého procesu.

V některých případech může tento proces ovlivnit více než jeden menstruační cyklus, to je právě důležitost včasné diagnostiky a léčby, zejména u osob v reprodukčním věku.

Zánětlivý proces dělohy může vést k podřadnosti tvorby endometria a po takovém důvodu si žena může všimnout změny v povaze menstruace. Po zpoždění mohou být hojnější nebo naopak podezřele vzácné..

Povaha výtoku zůstává hnědá a dlouho rozmazaná. Další cyklus po zpoždění bude bolestivější. V tomto případě zpoždění zpravidla nepřesahuje dva týdny..

Tělesné cvičení

Jedná se o jeden ze závažných faktorů vedoucích k narušení vaječníků a narušení příchodu menstruace..

Problémy s menstruačním cyklem mají ženy, které pravidelně zažívají těžkou fyzickou aktivitu, například v souvislosti s prací, nebo iracionálně přistupují k základním místům hubnutí nebo mají rádi cvičení.

Existuje mnoho důvodů, které vedou ke zpoždění menstruace na pozadí fyzické aktivity, jedním z nich je narušení krevního oběhu orgánu a zvýšený tlak na něj.

Nadváha

V poslední době existuje tendence ke změně menstruačního cyklu u ženy na pozadí zvýšení tělesné hmotnosti.

Je třeba poznamenat, že hmotnost by měla překročit hodnoty vhodné pro koncept obezity.

Podobný problém je spojen se skutečností, že tuková tkáň sama o sobě je zdrojem produkce určitých hormonů a v důsledku toho může významně změnit přirozené hormonální pozadí ženy. Také problém nadváhy může být spojen s hyperandrogenismem..

Užívání léků

V některých případech nemusí menstruace kvůli lékům přijít nebo přijít pozdě.

Nejvíce ovlivněny hormonálními léky zaměřenými na reprodukční funkci ženy.

Nejběžnější skupinou jsou perorální antikoncepce nebo léky, které pomáhají předcházet nechtěnému těhotenství.

To nemusí být vždy způsobeno příjmem finančních prostředků v tomto cyklu..

Mnoho žen čelí tomuto problému po několika cyklech..

Tyto změny jsou spojeny nejen s narušením vaječníku, ale také s abnormálním vývojem endometria. V tomto případě se patologické změny nejčastěji vyskytují při nesprávném užívání léků..

Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je test negativní?

Zpoždění pro negativní test:

 • Zpoždění menstruace o 1 den se nepovažuje za zpoždění, a to ani při pravidelném menstruačním cyklu. Může to být způsobeno mírnou změnou v rytmu sekrece hormonů ve vaječnících..
 • Po dobu 2 - 3 dnů také nestojí za to považovat za patologii. To je způsobeno skutečností, že tyto výkyvy mohou nastat v absolutně zdravém těle..
 • Po dobu 4 dnů lze zpoždění menstruace z předepsaného rytmu považovat za možnost, mezi patologií a její nepřítomností. Spojují podobný problém se skutečností, že během tohoto menstruačního cyklu může dojít nejen k hormonálnímu narušení, ale také k mírnému zánětlivému procesu.
 • Po dobu 5–6 dnů může být problém podobný problému popsanému výše. Zpoždění o týden může být spojeno s výraznějším zánětlivým procesem. Tato situace může vyžadovat léky..
 • Na týden nebo 8-10 dní může být menstruace oddálena cystickými změnami ve vaječnících, jedinou cystou a závažným zánětem nejen vaječníků, ale i děložní dutiny.

Kdy navštívit lékaře?

Vzhledem k tomu, že normální odchylky menstruačního cyklu jsou do tří dnů, není v tomto časovém intervalu nutné kontaktovat odborníka, pokud neexistují žádné stížnosti.

Pokud se žena obává jakýchkoli příznaků, dolní část břicha začne bolet, táhne dolní část zad, je jí špatně nebo teplota stoupá, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka pro další diagnostiku a v případě potřeby zvolit důkladnou léčbu.

Právě předčasné odvolání dívek k lékaři může ohrozit rozvoj komplikací.

Průzkum

Diagnostické metody budou záviset na údajné příčině vývoje poruch cyklu:

 • V případě podezření na vývoj těhotenství je ženě nabídnuto provést test založený na stanovení specifické látky lidského choriového gonadotropinu v moči. Je to on, kdo se zvyšuje s postupujícím těhotenstvím. Pokud není možné provést neinvazivní analýzu, existuje alternativa. K tomu je třeba darovat krev pro stejný hormon, pouze v tomto případě bude výsledek přesnější.
 • Ultrazvuková procedura. Umožňuje identifikovat přítomnost plodového vajíčka s embryem a na základě jeho velikosti nastavit předpokládané datum.
 • U zánětlivých procesů stačí k přesné diagnóze několik metod. Nejprve se jedná o hodnocení nátěru flóry z obsahu pochvy. Často je také během zánětlivých procesů ve vaječníku zahrnuta vaginální flóra.
 • Obecný krevní test podle jeho výsledků lze vyvodit závěr, že ve vaječnících nebo v děložní dutině dochází k zánětlivému procesu..
 • Narušení menstruačního cyklu spojené s hormonálními poruchami je diagnostikováno pomocí klinického obrazu, kdy lékař jasně vidí hormonální poruchy..
  Laboratorní výzkum k určení hormonálního profilu. Mezi nezbytné hormony patří hormony stimulující folikuly, progesteron, prolaktin a další..

Léčba

Léčba opožděné menstruace bude do značné míry záviset na důvodu, pro který je spojena:

 • Ženy, které mají jako důvod zpoždění těhotenství, tedy terapii nepotřebují. Je pro ně důležité diagnostikovat její stav a zabránit rozvoji komplikací; v některých případech je nutná konzervativní terapie. Poté, co je ženě diagnostikováno těhotenství, musíte se ambulantně zaregistrovat u gynekologa.
 • Léčba spojená s užíváním léků je zaměřena především na zastavení jejich užívání, jakož i na možná nutnou obnovu fungování reprodukčního systému. K tomu lze použít vitamíny. Při užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv může také dojít ke zpoždění menstruace a stav nebude vyžadovat léčbu. Je pouze nutné pokračovat v užívání léků v předepsaném režimu bez náhodného opomenutí podle pokynů.
 • Léčba opožděné menstruace spojené s cvičením bude zaměřena na úplné vyloučení z životního stylu a případně nahrazení šetrnější metody. Pro období zotavení může být vyžadována nejen vitaminová terapie, ale také plná a vysoce kvalitní výživa..
 • Léčba opožděné menstruace se zvýšenou tělesnou hmotností vyžaduje její povinné snížení s identifikací příčiny přírůstku hmotnosti. Půst by se neměl praktikovat, protože v některých případech může nastat problém při změně hormonálních hladin, jako je léčba hypotyreózy.
  Ve stresující situaci byste se toho měli zbavit a pokud sami nedokážete zvládnout stav deprese, měli byste se poradit s odborníkem. Možná budete muset brát léky ze skupiny antidepresiv.
 • Zánětlivý proces zahrnuje jmenování léků zaměřených na zničení patogenu, zvýšení imunity a získání vitamínů. Po léčbě bude nutné znovu diagnostikovat a v následujících cyklech opatření proti relapsu.
 • Pokud je zpoždění menstruace způsobeno hormonálním narušením, je nutné zjistit jeho přesnou příčinu. Může to být také porucha jiných orgánů a systémů. O výběru léku se rozhoduje po stanovení diagnózy. Pokud je příčina zpoždění v budoucnu vyloučena, nemůžete provést léčbu.

Prevence

Prevence nepravidelného menstruačního cyklu je v gynekologii poměrně velká část. Zahrnuje primární a sekundární aktivity.

Při primárním použití byste měli zabránit výskytu nemocí, které vedou k menstruačním nepravidelnostem.

To:

 • Prevence pohlavně přenosných infekcí pomocí kondomu. Podobná metoda je nezbytná, pokud sexuální partneři nejsou trvalí nebo pokud mu nebyla diagnostikována pohlavně přenosná onemocnění.
 • Vyvarujte se ložisek chronické infekce, hypotermie a stresových situací, které mohou vést k zánětlivým procesům na orgánech reprodukčního systému ženy.
 • Dodržujte pravidla správné výživy, během formování menstruační funkce se neomezujte v živinách přísnými dietami a vyčerpávající fyzickou námahou.
 • Neužívejte léky samostatně, zejména na hormonální bázi.
 • Pokud se objeví stížnosti na pohlavní orgány, kontaktujte včas odborníka.
 • Vyvarujte se nechtěného těhotenství a v důsledku toho jeho ukončení.

Sekundární prevence zahrnuje včasnou léčbu odhalených příznaků gynekologické a endokrinologické patologie. Absolvování kurzů proti relapsu v přítomnosti ložisek chronické infekce.

Recenze

Recenze žen o zpoždění menstruace:

Kolik dní by mělo být maximální zpoždění

Menstruace není jen přirozeným jevem pro ženské tělo, je také důležitou součástí života ženy. A pokud najednou dojde k selhání, pak má každá žena úzkost. Téměř každá dáma čelí zpoždění menstruace. Proč se to děje, jak je to kritické, jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace a jak situaci napravit - přečtěte si tento článek.

Co je to měsíčně

Mnoho žen v reprodukčním věku se primárně zajímá o míru zpoždění menstruace, jako o okamžik, do kterého se nemusíte obávat. Nejprve si připomeňme, co je to menstruace obecně..

 1. Za prvé, menstruační cyklus je cyklické období od prvního dne nástupu menstruace do prvního dne následujícího.
 2. Délka cyklu každé ženy se může lišit od ostatních, záleží na mnoha důvodech, ale stále existuje normální rozmezí, které je 21-35 dnů. Nejběžnější cyklus, který je charakteristický pro většinu dívek, je 28–30 dní.
 3. Menstruace je fáze cyklu, která se vyznačuje hustou, tmavou krví vylučovanou z pochvy. Stává se, že v sekrecích mnoha žen jsou krevní sraženiny a hrudky děsivé. Nebojte se, nehrozí v nich žádné nebezpečí. Jedná se jednoduše o oblasti vnitřní vrstvy dělohy - endometria, které v případě nenaplněného početí odumírá a vylučuje se z těla spolu s krví.
 4. Někdy však z různých důvodů dochází k poruchám v práci ženského těla, v důsledku negativního účinku se nevytvoří vajíčko, vaječníky přestanou produkovat hormony, což může vyvolat hormonální narušení. Pak může být vaše menstruace zpožděna.

Důvody selhání menstruačního cyklu

Faktem je, že veškerá práce vaječníků je pod kontrolou hypofýzy (hlavní hormonální žlázy). Je to hypofýza, která řídí veškerou práci ženského reprodukčního systému, zejména v podmínkách, kdy dochází ke změnám ve vnějším prostředí..

Práce endokrinního systému a posun v menstruačním období nahoru nebo dolů vyvíjejí zdánlivě takové běžné okamžiky lidského života, jako jsou:

 1. Přepracování spojené se stresem, zvýšená fyzická námaha a dokonce i změna zaměstnání a nový tým.
 2. Hormonální systém je zmatený, existuje odchylka od harmonogramu, přípustné zpoždění menstruace v tomto případě není delší než týden.
 3. Prudká změna klimatu při změně teploty, vlhkosti a počtu slunečných dnů. Všechny tyto faktory ovlivňují zdraví žen. V takových případech by zpoždění menstruace během týdne nemělo být děsivé - to je zcela normální..
 4. Porušení kvality výživy: konzumace tučného, ​​těžkého jídla a dokonce nad rámec jakékoli normy nebo jiný extrém - diety a polohladká existence mohou vést k tomu, že menstruace bude dlouho bloudit, až do úplného zmizení.
 5. Kouření, alkohol (pro ty, kteří nevědí: pivo je také alkoholický nápoj) a tonické nápoje nejen vedou ke zpoždění, ale mají destruktivní účinek na ženské tělo.
 6. Nekontrolované užívání antibiotik nebo hormonálních léků může vést ke zpoždění až 5 dní.
 7. Někdy může dojít ke zpoždění po silném nachlazení s komplikacemi spojenými s poruchou endokrinního systému.

Důležité! Zpoždění cyklu po porodu je zcela normální. V tomto případě se obnoví samotná menstruace a jejich zpoždění není patologie.

Zpoždění v měsíčním cyklu spojená s různými poruchami reprodukčního systému však vyžadují přísný lékařský dohled..

Selhání ženského cyklu může naznačovat přítomnost závažných onemocnění:

 • endokrinní systém (štítná žláza, vaječníky, diabetes mellitus);
 • novotvary v reprodukčním systému;
 • polycystický vaječník;
 • urogenitální infekce, sexuálně přenosné infekce, zánětlivá onemocnění;
 • různé poruchy funkce ledvin a jater.

Důležité! Pokud je menstruace normální, při zachování výtoku normální intenzity, ale po dlouhou dobu, pak přicházejí mnohem dříve, pak jsou důkladně zpožděny, je nutné podstoupit vyšetření odborníkem.

Amenorea

Menstruační porucha u žen ve věku 16–45 let, u které může maximální zpoždění menstruace trvat šest měsíců nebo déle, se nazývá amenorea..

Taková dysfunkce ženského těla není sama o sobě chorobou, ale reakcí na různé druhy genetických, fyziologických, psycho-emocionálních poruch.

Kategorie amenorey

Amenorea v gynekologii je rozdělena do 2 kategorií: nepravdivé a pravdivé.

 1. S falešnou amenoreou fungují všechny funkce cyklu, s výjimkou vylučovací. To znamená, že nastává příprava na těhotenství, vajíčko zraje a určitá anatomická bariéra zabraňuje krvácení z pochvy. Jedná se o vrozené vady pohlavních orgánů: atrézie pochvy, děložního čípku nebo panenské blány. Menstruační krev nevychází, ale hromadí se v děloze, ve zkumavkách nebo ve vagině. V tomto případě je možné i těhotenství..
 2. Se skutečnou amenoreou neexistují žádné cyklické procesy, ve kterých se připravuje na početí: neexistuje ovulační fáze, těhotenství je v tomto případě nemožné.

Důležité! Pravá amenorea se v závislosti na jejích příčinách dělí na patologickou a fyziologickou.

Fyziologická amenorea není bolestivý jev spojený s těhotenstvím, porodem, kojením. Nebo věkové okamžiky, kdy by cyklus ještě neměl být (dětství) nebo by neměl být (menopauza).

Úzkost je způsobena patologickou amenoreou, která naznačuje funkční poruchy ženského těla. Pokud menstruace nenastane okamžitě od dospívání, je primární amenorea. A pokud se menstruace během života zastaví - sekundární.

Co lze považovat za zpoždění

Normální interval mezi obdobími je maximálně 21 až 35 dní. U všech žen by průměrná frekvence měla být 2–3 dny, tj. U jedné ženy 21–24 dní, 26–29 dní u druhé a zhruba 32–35 dní. Pokud stejná dívka měla menstruaci po 21 dnech a příští měsíc po 35 dnech, je to již neobvyklé, a to navzdory skutečnosti, že v obecném obraze pojmy zapadají do normálního rozmezí.

Předpokládá se, že zpoždění menstruace s pravidelným cyklem u zdravé ženy je normální, když menstruace přichází nejpozději do 7 dnů, pokud nedojde k těhotenství. Větší zpoždění však také nemusí být nutně patologický proces..
Zpožděním je absence periodicity krvácení v daném čase. Tato porucha má u každé ženy jiné trvání. Samotný výskyt těchto problémů by vás měl upozornit a přinutit podstoupit vyšetření v lékařském zařízení..

Maximální zpoždění

Zvažte těch několik případů, kdy nejde o patologii odkládání kritických dnů na dlouhou dobu. Takových faktů je velmi málo, uvedeme je.

 1. Nejdelší doba, po kterou je povoleno zpoždění menstruace bez přítomnosti patologie, závisí na nástupu těhotenství a kojení. Menstruace může chybět nejen během těhotenství, ale také po celou dobu, kdy matka kojí dítě. Protože v tomto období ženské tělo produkuje hormon prolaktin, jehož hlavní vlastností je blokovat tvorbu vajíčka připraveného k oplodnění. Celý menstruační cyklus se tedy zastaví: nedochází k ovulaci, endometriální vrstva nezhoustne, krvácení se zastaví. Ale jakmile matka přestane pravidelně kojit dítě mateřským mlékem, zpoždění pomine.
 2. Klimakterické období u žen ve věku 40–55 let, kdy dojde ke ztrátě menstruačního cyklu, může zpoždění trvat nejdříve déle než měsíc, pak dva, pak přichází méně a méně a nakonec absence menstruace.

Pokud je věk daleko před odchodem do důchodu a nepravidelnosti cyklu jsou delší než týden, musíte navštívit lékaře. V tomto případě odborník předepíše vyšetření: bude nutné složit testy na nepřítomnost infekcí, zánětů a provést ultrazvukové vyšetření. Pouze na základě všech těchto indikátorů dostanete konečnou diagnózu..

Důvody zpoždění

Proč vám nejde menstruace, pokud je test negativní? Mnoho žen se nejvíce zajímá o otázku, jak dlouho se může menstruace oddálit bez těhotenství, jak moc nemůžete paniku a být nervózní.

Gynekologové považují normální období zpoždění bez přítomnosti patologií za týden.

Zpoždění mohou být způsobena gynekologickými poruchami nebo důvody souvisejícími se životním stylem ženy.

Gynekologické důvody ovlivňující zpoždění menstruace:

 • polycystický vaječník;
 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • potrat nebo potrat.

Všechny tyto nemoci ovlivňují narušení hormonálního pozadí ženy, zrání vajíčka a proces ovulace..
Zpoždění lze pozorovat také po instalaci spirály nebo po užití pilulek..

Pozornost! Tělo po potratu je pod obrovským stresem, aby obnovilo měsíční cyklus, přizpůsobení po takové operaci může trvat mnoho měsíců.

Pokud jde o důvody související se životním stylem ženy, kromě těch, které jsou uvedeny výše: nervové napětí, zvýšená fyzická námaha a podvýživa, stojí za zmínku ještě několik:

 1. Hmotnost dívky by neměla být menší než 45 kilogramů, jinak se ochranná funkce těla spustí, když nasměruje všechny své síly na zachování živin pro přežití, nikoli pro plod.
 2. Otrava těla drogami a v důsledku negativně vyladěného prostředí.
 3. Genetická predispozice.

Antikoncepce

Užívání antikoncepce pomůže nejen zabránit nechtěnému těhotenství, ale také snížit menstruační cyklus na normální úroveň, vyléčit gynekologická onemocnění.

Existuje mnoho antikoncepčních pilulek, ale při jejich výběru v lékárně se nespoléhejte na radu přátel, ale na radu gynekologa.

Pouze lékař po vyšetření stavu těla, s přihlédnutím k věku, vybere potřebné léky a vypočítá požadovanou dávku.

Gynekolog nabízí několik druhů léků, ze kterých si může vybrat, a pacientka si již sama vybírá na základě faktorů, jako jsou:

 • cena;
 • spolehlivost výrobce;
 • bezpečnost a účinnost použití.

Pro nulipární dívky jsou nejčastěji předepsány:

Tri-regol

Patří do kombinovaného typu. Výrobce zavedl do svého složení přírodní hormony. Základem aktivity je zpomalit vývoj folikulu a zabránit zrání vajíčka. Lék nezpůsobuje přírůstek hmotnosti, účinně zabraňuje těhotenství, snižuje bolest během menstruace. Vedlejší účinek - nevolnost.

Triquilar

Obsahuje nízké množství hormonů, aplikuje se vždy současně. Nepřispívá k přibývání na váze, pomáhá při léčbě některých ženských chorob. Snižuje počet krvácivých dnů na minimum. Snižuje bolestivost kritických dnů. Zmírňuje příznaky PMS. Jedinou nevýhodou je silný pokles sexuální touhy při užívání pilulek.

Mercilon

Lék je prakticky bez vad, obsahuje minimální množství hormonů. Připoután k času. Účinnost potvrzují četné recenze dívek. Užívání pilulek nemá vliv na váhu, udržuje konstantní cyklus a nesnižuje hladinu sexuální touhy.

Pro ženy po porodu jsou vhodné léky:

Minisiston

Spolehlivý antikoncepční přípravek, který vrací menstruační cyklus zpět do normálu. Není určeno pro ženy, které kouří a kojící matky. Nežádoucí účinky při užívání: dušnost, přibývání na váze, otoky, krevní sraženiny v nohou.

Nejsilnější

Účinné terapeutické hormonální léčivo: migrény, závratě zmizí, cyklus se obnoví. Nemůžete se bát, abyste se zlepšili, když to vezmete.

Jess Plus

Účinný lék na prevenci těhotenství a léčbu endometriózy. Jedinou nevýhodou tohoto léku je mírné snížení libida..

Léky používané k opožděné menstruaci:

Se zpožděním menstruace jsou za účelem obnovení a normalizace menstruačního cyklu předepsány účinné léky pro orální podání.

Vezměte prosím na vědomí, že tyto léky nejsou určeny k trvalému užívání..

Kolik by se mělo použít, pokud zpoždění menstruace nepřesáhne normu 7 dnů?

Lék, Postinor, je přípustný pro užívání ne déle než 5 dní. Jedná se o lék zvaný nouzová antikoncepce. Lze jej použít pouze s pravidelným cyklem a pouze jednou za šest měsíců. Tento lék je rychlým pomocníkem, pokud žena neměla čas použít jinou antikoncepci. Pokud rozšíříte jeho používání na delší dobu, můžete dosáhnout neplodnosti..

Na mnoha fórech nově ražené matky tvrdí, že užívaly antikoncepci a nemohly otěhotnět okamžitě poté, co je vysadily, zmiňují riziko velkého plodu nebo dokonce dvojčat.

Zpoždění průzkumů

Ženské tělo s pravidelnou menstruací je neuvěřitelnou vzácností. Každá žena by měla vědět, že zpoždění 7 dní je normou..

Pokud je krvácení 10 dní pozadu, nebo pokud jste ho vydrželi, když je měsíční zpoždění delší než měsíc, musíte navštívit lékaře. Změny v délce cyklu může ovlivnit cokoli: od takového nesmyslu, jako je změna počasí, až po onkologii..

Připravte se na schůzku s lékařem a zjistěte, jaké vyšetření se v takových případech provádí:

 1. Pokud dojde ke zpoždění před jmenováním lékaře, provede se domácí testování.
 2. Krevní test na hormony.
 3. Ultrazvuk pánve k vyloučení mimoděložního těhotenství.

V případě zvláštních pochybností se provádějí další laboratorní testy;

 • kolposkopie;
 • CT vyšetření.

Důležité! Vyšetření se zpožděním začíná krevním testem k posouzení hormonů, nátěry na přítomnost urogenitálních infekcí, histologickým vyšetřením slizniční vrstvy dělohy a ultrazvukem.

Již v prvních fázích vyšetření se lékař dozví o vzniklém problému a předepíše účinnou léčbu.

Co dělat, když dojde ke zpoždění

Největším zpožděním v menstruaci, které nevyžaduje návštěvu lékaře, je poporodní období kojení dítěte a období nástupu menopauzy u starších žen..

V ostatních případech, pokud zpoždění trvá déle než týden, musíte provést domácí těhotenský test a jít k lékaři. Pouze odborník a nikdo jiný nedokáže určit, kam odešly vaše kritické dny a jakou léčbu potřebujete.

Nyní je internet plný babiččiny rady, jak předčasně způsobit menstruaci, a tvrdí, že tyto prostředky jsou bezpečnější než pilulky..

Nepokračujte v takových vírách, neohrožujte svůj život. Ženské tělo je velmi rozmarné, netoleruje zanedbávání sebe sama.

Jaké je zpoždění menstruace, je považováno za normu

Když je menstruace pozdě, žena se ptá, jak dlouho může zpoždění menstruace trvat, jaký čas je přijatelný a v takovém případě je třeba se obávat a hledat příčiny porušení cyklu.

Normální menstruační cyklus

Klasický menstruační cyklus zdravé ženy trvá 28 dní. První den nového období se objeví výtok. Normálně regulace trvá 3–5 dní, nastane 14. ovulace, poté fáze žlutého tělíska, která je opět nahrazena menstruací.

Délka měsíčního cyklu, která se měří počtem dní mezi obdobími, by měla být stejná.

Počet dnů cyklu je povolen, kromě 28, hlavní věcí je pravidelnost menstruačního období. O kolik se však může menstruace zpozdit - záleží na důvodu. Trvá 1-2 dny nebo dokonce týden nebo dokonce několik měsíců.

Krátké zpoždění může být známkou stresu, změny klimatu nebo z jiného důvodu. Bylo například prokázáno, že při pravidelném pobytu ve stejné společnosti (pracovní kolektiv) začíná menstruace u všech žen přibližně ve stejnou dobu..

Pokud dojde ke zpoždění menstruace, délka cyklu se počítá od okamžiku skutečného nástupu menstruace. V případě, že se cyklus okamžitě zotavil a menstruace přišla včas, nemělo by to mít žádné zdravotní problémy.

Kolik dní je povoleno zpoždění menstruace?

Lékaři říkají, že přípustná míra, až do kolik dní může dojít ke zpoždění menstruace, je 3-5 dní. Pokud se menstruace neobjeví déle než stanovené období, existuje možnost patologického procesu. Začátek dalšího cyklu bude považován za okamžik, kdy se objeví vybití. Pokud doba trvání cyklu zůstane stejná, můžeme předpokládat, že se obnovila.

Když je délka cyklu 28 dní, období byla plánována na 1. března a začala 5., což znamená, že zpoždění bylo 4 dny. Pokud k dalšímu období dojde 2. dubna, pak se cyklus považuje za obnovený. Někteří mylně očekávají propuštění 29. března, a pokud nepřijdou, pak si dělají starosti, přestože je vše v pořádku.

K usnadnění sledování můžete použít mobilní aplikace s dámským kalendářem. S jejich pomocí lze snadno zaznamenat změny v cyklu a když víte, jak dlouho je zpoždění považováno za normální, můžete ovládat menstruaci..

Pokud není možné takovou aplikaci použít, pak jsou poznámky vytvářeny v běžném kalendáři, hlavní je pravidelně sledovat menstruační cyklus.

I když je zpoždění přijatelné, zapadá do normy pro zpoždění menstruace, ale stává se to pravidelně (více než dvakrát ročně), musíte o tom informovat svého gynekologa. V tomto případě stále dochází k porušení cyklu, což znamená, že je nutné zjistit jeho příčiny. Je-li zpoždění menstruace 9-10 dnů nebo více, je bezpodmínečně nutné kontaktovat odborníka.

Kolik zpoždění může být bez těhotenství

Doba přípustného zpoždění se zvyšuje v případě těhotenství a období laktace. Maximální období nemusí projít celým laktačním obdobím, kdy je v ženském těle produkován hormon prolaktin, který inhibuje zrání vajíčka. V souladu s tím nedochází k ovulaci, endometrium neroste a menstruace chybí.

Po negativním výsledku těhotenského testu se žena zpravidla zajímá o otázku, kolik dní může v tomto případě trvat zpoždění menstruace. Lékaři považují za normální, když se menstruace zpozdí maximálně o 5 dní. Pokud jsou předpisy pozdě v každém cyklu a maximální zpoždění v menstruaci je delší než stanovené období, pak stojí za to navštívit gynekologa, aby se podrobil vyšetření.

Po vyšetření, absolvování nezbytných testů a absolvování ultrazvukového vyšetření bude lékař schopen identifikovat příčinu porušení cyklu. Ve věku nad 40–45 let se největší zpoždění, přibližně měsíc nebo déle, nejčastěji objevuje v důsledku nástupu premenopauzy.

V případě, že věk není daleko před menopauzou, by největší počet přijatelných dnů zpoždění pravidelného krvácení neměl být delší než týden. A během vyšetření mohou být v tomto případě zjištěny patologické problémy..

Možné důvody

Jak již bylo uvedeno, pokud je menstruace zpožděna déle, než je přípustné období, je nutné podstoupit vyšetření. Nyní stojí za to blíže se podívat na důvody takového porušení cyklu:

 1. Nedostatek ovulace. K tomu může dojít během anovulačního cyklu, kdy jsou narušeny vaječníky. Například kvůli polycystickému onemocnění, při kterém začíná dozrávat několik folikulů najednou, ale žádný z nich nakonec ovuluje.
 2. Hormonální narušení, ke kterému často dochází při užívání antikoncepčních pilulek. Pokud jsou perorální kontraceptiva zvolena správně, cyklus se velmi rychle zotaví. Když jsou pilulky zrušeny, menstruace nemusí začít dlouho, nebo může jít se značným zpožděním, a cyklus se neobnoví, čím déle, tím déle se pilulky užívají. Reprodukční systém potřebuje čas, aby znovu začal produkovat hormony v množství nezbytném pro proces ovulace a proliferaci endometria.
 3. Zánět vaječníků, adnexitida. Tato onemocnění potlačují ovulaci a narušují fungování reprodukčního systému jako celku..
 4. Gynekologická onemocnění. Patří mezi ně endometritida, endometrióza, polypy a děložní myomy, maligní nádory a pohlavní choroby.

Pravidelné menstruační období, jako lakmusový papírek, odráží reprodukční zdraví ženy, proto nelze ignorovat signály těla a čekat na zotavení cyklu, zejména s velkým zpožděním. Příčinou může být koneckonců patologie a čím dříve je léčba zahájena, tím je pravděpodobnější rychlý a pozitivní výsledek.

Faktory ovlivňující menstruační cyklus

Na zpoždění menstruace mají vliv faktory. Předpisy mohou být odloženy nejen kvůli patologiím, ale také z jiných zdánlivě bezvýznamných důvodů. Mezi faktory způsobující zpoždění patří:

 1. Přísné, pravidelné diety na hubnutí. Takže mnoho modelů, které dodržují vyčerpávající stravu, trpí neustálým zpožděním, které někdy dosahuje amenorey a neplodnosti. Proto je nyní stále populárnější mít správnou vyváženou stravu v kombinaci s pravidelným cvičením v tělocvičně nebo jógou. Výsledkem je krásná postava a dobré zdraví..
 2. Dopad stresu a deprese. Duševní a emoční zdraví je důležitým faktorem, který lze podpořit užíváním multivitaminů, zdravým spánkem a chůzí na čerstvém vzduchu..
 3. Změna klimatických podmínek. Je to také stresující pro tělo, ale v tomto případě není nutné činit naléhavá opatření. Když si žena zvykne na nové podmínky nebo se vrátí ke starým (v případě, že jde o dovolenou), bude měsíční cyklus znovu pokračovat.
 4. Změny v těle ženy, které nesouvisejí s reprodukčním systémem. To může zahrnovat nachlazení nebo užívání antibiotik. Měli byste podstoupit vhodnou léčbu, vypít vitamíny a obnovit imunitu.

Pravidelné návštěvy gynekologa a sledování menstruace pomohou udržet reprodukční zdraví ženy a zabrání zpoždění.

Kolik dní může dojít ke zpoždění menstruace

Každá žena se začíná obávat, když má zpoždění v menstruaci, pokud samozřejmě ona a její manžel neplánují mít dítě. Zpoždění však ne vždy naznačuje nástup těhotenství, existují i ​​další důvody, kvůli kterým může menstruace přijít o několik dní později..

Zpoždění - patologie nebo norma

Ne všechny ženy mají menstruaci současně. Cyklus může být narušen u mladých dívek, pokud jejich kritické dny začaly ne tak dávno. Bude trvat rok nebo dva, než se cyklus ustálí. To je také možné u žen před nástupem menopauzy. Zpoždění může také nastat po porodu, pokud mladá matka nadále kojí své dítě. V těchto případech je načasování zpoždění menstruace odlišné. Někdy se táhnou několik měsíců. Nejsou však považovány za odchylky od normy..

Zpoždění menstruace bylo vždy znepokojivým znamením. Znamená to, že v těle ženy něco není v pořádku, dochází k nějakému narušení hormonální rovnováhy. Někdy je to těhotenství. Může však existovat mnoho dalších důvodů..

Musíte také pamatovat na to, že doba menstruačního cyklu může být různá. Není nutné, aby menstruace přišla přesně po 30 dnech; některé ženy mají kritické dny každých 28 dní nebo každých 25 dní (od 25 do 33 dnů). Dlouhý cyklus je jakousi normou, takže o zpoždění není pochyb.

Jaké je normální zpoždění

Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace, pokud je dívka přesvědčena, že rozhodně není těhotná? Pokud jsou kritické dny „opožděné“ o několik dní (ne více než 7), neměli byste si dělat starosti, když:

 • Neexistují žádné známky patologie. Jak dlouho může u více či méně zdravé netehotné ženy dojít ke zpoždění menstruace? Odborníci říkají 2-3 dny. Zpoždění menstruace u dívky po dobu 2 dnů je normou, může se objevit v důsledku náhlých změn teploty vzduchu venku nebo v důsledku rázů atmosférického tlaku. Zpoždění menstruace u ženy o 3 dny také není důvodem k obavám. Může to být spojeno s neustálým stresem, špatnou výživou, přepracováním atd. Změny životního stylu stojí za zvážení. Ani 4denní zpoždění v menstruaci není důvodem k panice, může to být způsobeno stejnými důvody.
 • Existuje patologie, ale není spojena s reprodukčním systémem. Jak dlouho může dojít ke zpoždění menstruace u dívky bez těhotenství a bez vážných zdravotních problémů? 5 až 7 dní. Zpoždění menstruace po dobu asi 5 dnů se může objevit v důsledku nachlazení, chřipky nebo jiné infekce, zánětlivých onemocnění. Pacienta nelze nazvat zcela zdravým, ale s takovým zpožděním nemůžete jít ke gynekologovi. Jakmile se její tělo zotaví, cyklus se zlepší. Zpoždění menstruace o 6 nebo 7 dní může být také způsobeno skutečností, že dívka měla akutní infekce dýchacích cest, chřipku, bolest v krku a bronchitidu. Pokud mluvíme o normě, tj. kolik dní může dojít ke zpoždění menstruace - lékaři se domnívají, že ne více než týden, tj. od 5 do 7 dnů.
 • Těhotenství nebo přítomnost jakékoli patologie. Pokud zpoždění menstruace trvá 10 dní nebo déle, znamená to přítomnost různých gynekologických nebo endokrinních (hormonálních) onemocnění nebo nástup těhotenství. V takovém případě byste měli okamžitě navštívit gynekologa, který vám předepíše léčbu v počátečním stadiu onemocnění. Jinak se v průběhu času, bez řádné léčby, mohou objevit komplikace, například neplodnost.

Nebezpečné příčiny opožděné menstruace

Zpoždění menstruace o týden nebo méně znamená, že musíte přehodnotit svůj životní styl. Pokud tedy žena sedí na přísné dietě, příliš pracuje nebo se fyzicky přehání, žije ve stavu chronického stresu, její tělo zapne obranné systémy. Naše tělo je navrženo tak, že se v nepříznivém prostředí snaží zabránit těhotenství, protože jinak bude pro ženu obtížné dítě porodit a porodit. Proto může menstruace chybět. Kolik dní může dojít ke zpoždění menstruace způsobené takovými důvody? Po dobu až 1 měsíce. Je však vhodné okamžitě přijmout nezbytná opatření ke zlepšení vašeho zdraví, například vzdát se stravy. Pak se tělo bude moci zotavit bez léčby..

Hlavní důvody krátkého zpoždění jsou:

 • nezdravá strava, nedostatek vitamínů, občerstvení na cestách, půst;
 • neustálý nedostatek spánku;
 • těžká fyzická práce, nadměrný duševní stres, přepracování;
 • otrava různými látkami při nebezpečných pracích nebo bydlení v oblasti se špatnou životní situací, intoxikace alkoholem nebo tabákem;
 • problémy s hmotností, a to jak s nadváhou, tak s nadváhou;
 • změna klimatu po přestěhování do jiné země;
 • přenesené infekční nemoci;
 • přítomnost chronických onemocnění;
 • užívání nouzové antikoncepce nebo zrušení hormonálních léků (antikoncepce).

Zpoždění kvůli nemoci

Kolik dní může žena mít zpoždění v menstruaci? Každý má jiný způsob, existují pacienti, kterým chybí kritické dny několik měsíců. Pokud zpoždění překročí 5-7 dní, musíte si dělat starosti. Pak musíte určitě navštívit gynekologa, který provede diagnostiku.

Nemoci, které mohou způsobit zpoždění:

 • Zánětlivá onemocnění postihující genitálie. Příznaky těchto stavů jsou bolesti břicha a výtoky.
 • Onkologické patologie pohlavních orgánů.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. S tímto onemocněním žena přibývá, vlasy jí rostou na obličeji, pažích, zádech, vlasy se rychle mastnou a zvyšuje se podrážděnost. Vyskytuje se v důsledku zvýšení hladiny mužského hormonu testosteronu v krvi.
 • Cysta žlutého tělíska vaječníků. Důvodem jeho vzniku je hormonální nerovnováha..

Takový problém se může objevit po potratu, mimoděložním těhotenství, zmrazeném těhotenství nebo při vyškrábání ženy z dělohy. V tomto případě nelze vinit pouze hormonální změny, ale také mechanická poranění, která mohou nastat během zákroku..

Zpoždění menstruace není vždy patologie. Pokud však zpoždění trvá déle než 7 dní a neobjeví se u dospívající dívky, ženy po porodu nebo před menopauzou, měli byste navštívit gynekologa a podstoupit vyšetření. Lékař buď oznámí dobrou zprávu o nadcházejícím mateřství, nebo zjistí důvod, který způsobil zpoždění. Je žádoucí to okamžitě odstranit..

V každém případě bude tato návštěva lékaře užitečná. Pomůže vyrovnat se s nemocí v rané fázi, kdy je nemoc příčinou zpoždění. Pokud bylo zpoždění způsobeno těhotenstvím, je také lepší se o tom okamžitě informovat, abyste mohli začít užívat vitamíny a lépe se starat o své zdraví..

Video: Zpožděná menstruace je alarmujícím příznakem

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Zpožděná menstruace: kdy a proč si dělat starosti

Možná děláte těhotenské testy příliš brzy.

Co se považuje za zpoždění

Ideální menstruační cyklus (toto je období mezi obdobími, které se počítá od začátku krvácení) pro ženu je 28 dní. Ve skutečnosti může být pravidelný menstruační cyklus 21 dní nebo 40 dní - a to je norma pro zastavené nebo zmeškané období. Kolísání cyklu několik dní je také naprosto normální. A ve skutečnosti jen málo žen může říci, že menstruace přicházejí striktně každou hodinu..

Cyklus závisí na mnoha důvodech, od hormonálních změn až po banální stres.

Pokud se menstruace opozdí o sedm dní, nejde o zpoždění, jedná se o normální variaci cyklu.

Cokoli delší než toto období lze považovat za zpoždění. Řekněme, že jste čekali na menstruaci 3., ale 11. ještě nejsou. Už je to zpoždění.

Pokud po delší dobu, déle než tři měsíce, neexistuje období, pak je to již amenorea Amenorea. A pokud je to pro těhotné ženy, kojící ženy a ženy v menopauze normální, pak pro ostatní ne..

Proč dochází ke zpoždění menstruace

Pouze lékař může přesně říci, proč se vám to stalo. Ale alespoň popíšeme přibližné možnosti.

1. Těhotenství

První možností, která sexuálně aktivní ženě přijde na mysl, je to, že zpoždění menstruace je způsobeno těhotenstvím. I ty nejspolehlivější metody antikoncepce mají míru chyb a mohlo se něco pokazit..

2. Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství je situace, kdy vajíčko nedosahuje dělohy a začíná se vyvíjet přímo ve vejcovodu. Samozřejmě na to není přizpůsobena a postupem času dojde k přestávce. Jedná se o život ohrožující stav, ale „domácí“ testy nerozlišují mezi normálním a mimoděložním těhotenstvím, je nutné ultrazvukové vyšetření.

3. Dospívání

Když začne vaše menstruace, může to být nepravidelné. Trvá nějaký čas, než se všechno uklidní - dejte tělu šest měsíců na to, aby si vypracovalo svůj cyklus. Pokud není stanovena do šesti měsíců, přejděte ke gynekologovi. Možná je to jen varianta normy, ale nebude to bolet kontrolovat.

4. Blíží se menopauza

Věk, kdy žena vstupuje do menopauzy (hormonální změny, díky nimž se zrání vajíček zastaví a menstruační cyklus zmizí) je zcela individuální. Ale obvykle byste na to měli myslet, pokud jste již dosáhli 45 let a vaše menstruace jsou pozdě a začínají nepravidelně přicházet Zmeškané období - předčasná menopauza?.

5. Intenzivní sporty

Pokud jste dlouho nic nedělali a rozhodli jste se se vší možnou horlivostí věnovat cvičení, cvičit každý den a chodit do posilovny několikrát týdně, nebo pokud se připravujete na nějaký druh soutěže a dramaticky jste zvýšili zátěž, pak se cyklus může změnit. Zastavené nebo zmeškané období... Poté je zpoždění menstruace oprávněno zátěží těla..

6. Změny hmotnosti

Nezáleží přesně na tom, proč jste zhubli. Nejlepší možností je, že jste zhubli, protože jste se věnovali sportu a dlouho jste se o to snažili. Horší je, pokud jste vyzkoušeli zázračnou dietu nebo je hubnutí spojeno s nemocemi. V každém případě může hubnutí vést ke zpoždění menstruace a ke změně cyklu..

Pokud je index tělesné hmotnosti nižší než zastavená nebo vynechaná menstruace 18,5, musíte navštívit lékaře: buď jste závislí na hubnutí, nebo je něco špatně na vašem zdraví.

Totéž platí pro obezitu. Období: potřebuji lékaře? : může to způsobit nepravidelnost cyklu a budete se bát zpoždění.

7. Stres

Pokud jste nervózní, menstruace se mohou zpozdit nebo přijít dříve. Je jasné, že stres musí být silný. A to samo o sobě znamená, že potřebujete pomoc, abyste se s tím vyrovnali. Musíte se tedy naučit jednoduché relaxační techniky nebo jít k psychologovi.

8. Nemoci

 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánět může být způsoben jak pohlavně přenosnými infekcemi, tak těmi, které nesouvisejí se sexuálně přenosnými chorobami..
 • Novotvary. Různé nádory mohou vést k poruchám cyklu. Mohou to být neškodné procesy, ale stále je třeba je kontrolovat.
 • Polycystické onemocnění vaječníků. Jedná se o onemocnění syndromu polycystických vaječníků, při kterém folikuly oocytů plně nedozrávají.
 • Předčasné selhání vaječníků. Toto je onemocnění, u kterého je teoreticky ještě daleko od menopauzy, ale vaječníky již přestaly normálně produkovat vajíčka..
 • Onemocnění endokrinního systému. Mnoho onemocnění souvisejících s hormony vede k problémům s cykly. Nejprve byste měli zkontrolovat štítnou žlázu Zmeškali jste menstruaci, ale nejste těhotná?

9. Zrušení hormonálních léků

Někdy, když žena přestane užívat antikoncepční pilulky, menstruace nepřijde během zúčtovacího období. Je zmeškané období jistým znamením těhotenství?... To je způsobeno skutečností, že hormonální antikoncepce tvoří umělý cyklus. Po zrušení pilulek nebo injekcí tělo obnoví přirozený cyklus. Trvá to chvíli, než se to seřadí.

10. Léky

Některé léky mohou ovlivnit váš cyklus a oddálit menstruaci. Je zřejmé, že mezi ně patří i samotná hormonální antikoncepce. Jiné léky však také způsobují nežádoucí účinky ve formě zpoždění a mohou to být nejčastější léky proti bolesti Mohly by mé léky ovlivnit mé období?... Pečlivě si tedy přečtěte pokyny ke všem lékům, které užíváte..

Co dělat, pokud se vaše menstruace zpozdí

Pokud jste sexuálně aktivní, nejprve proveďte těhotenský test. Pokud brzy přišla menstruace, zpoždění bylo pouze jednou a vše je obecně v pořádku, pak si můžete odpočinout a odepsat zpoždění na stres a sport.

Pokud však zpoždění trvá déle než deset dní nebo se cyklus změnil a stal se nepravidelným, musíte běžet k lékaři a zjistit, jaký je důvod pro rozmary těla.

Jedním z indikátorů zdraví žen je pravidelnost menstruačního cyklu. Na základě trvání menstruace, jejich hojnosti a konzistence výtoku může lékař říci o přítomnosti skrytých gynekologických problémů.