V který den menstruačního cyklu se spirální instalace provádí?

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, ženy, stejně jako muži, používají antikoncepci. U dívek, které se již staly matkami, lze kromě antikoncepčních pilulek nainstalovat i nitroděložní tělísko. Tato antikoncepce má však rysy použití, které by měly být projednány s gynekologem. Kromě základních otázek se mnoho žen také zajímá, když si dají spirálu před nebo po menstruaci..

Pouze gynekolog může instalovat děložní spirálu

Jak je spirála nainstalována

Aby se zabránilo početí, může si žena v případě potřeby nainstalovat nitroděložní tělísko. Procedura musí být provedena lékařem s potřebnou kvalifikací.

Poznámka! Instalace spirály do děložní dutiny se provádí až po úplném vyšetření pacientky. Diagnostika je nezbytná k identifikaci kontraindikací a možných rizik vedlejšího účinku.

Fáze zavedení IUD:

 • obouruční gynekologické vyšetření na křesle k určení vlastností umístění orgánů a navrhovaného umístění spirály;
 • antiseptické ošetření kůže a sliznic vnějších pohlavních orgánů;
 • zavedení gynekologického zrcátka (k zobrazení vnějšího otvoru dělohy);
 • pomocí svorky je horní děložní ret uchopen a tažen;
 • vložení sondy přímo do fundusu dělohy k měření délky děložní dutiny;
 • vyjmutí spirály z obalu;
 • spirála je vložena přes děložní hrdlo ve speciální trubici;
 • poté, co nitroděložní tělísko dosáhne na dno orgánu, se tuba vyjme zatažením
 • ořezávání antén antikoncepční cívky;
 • extrakce gynekologických nástrojů.
Je velmi důležité, aby byla cívka správně nainstalována

Tento postup může způsobit nepohodlí a menší bolest, pokud jsou všechny manipulace prováděny lékařem správně. Mini-operace trvá asi 5 minut, poté může žena bezpečně jít domů.

Jaké jsou kontraindikace pro instalaci

Gynekologický postup pro zavedení nitroděložního tělíska by neměl být prováděn, pokud má žena v důsledku diagnostiky kontraindikace:

 • akutní stádium zánětlivých a infekčních onemocnění urogenitálního systému a genitálií;
 • rakovina orgánů umístěných v pánevní oblasti;
 • jakákoli forma a fáze pohlavně přenosných chorob;
 • velké nádorové formace;
 • těhotenství;
 • alergie na materiál, ze kterého byl IUD vyroben;
 • abnormální odchylky, které brání správné instalaci antikoncepce.

Zanedbání kontraindikací může vést k vážným následkům, včetně onkologických procesů.

Jaké typy spirál existují

Mnoho nitroděložních systémů vyrábí farmaceutické společnosti, aby zabránily oplodnění vajíčka. Volba vhodné spirály by měla být stanovena gynekologem individuálně na základě všech údajů o stavu těla pacienta.

Spirály první generace jsou vyrobeny z plastu

Antikoncepce tohoto typu jsou kvalifikovány ve dvou kategoriích: generace a forma. Podle doby vývoje (generace):

 1. Generace I - inertní typ produktu vyrobený z plastu bez kovových nečistot. Způsobuje zánět a narušuje proces implantace vajíčka do stěny dělohy. Zakázáno ministerstvem zdravotnictví kvůli častým nežádoucím reakcím.
 2. Generace II - antikoncepce obsahující kovy. Na noze plastové spirály je navinuta stříbrná, měděná nebo zlatá nit. Antikoncepční účinek - obstrukce implantace oplodněného ženského vajíčka.
 3. Generace III - spirála obsahující hormony obsahující progestin (levonorgestrel). Dává 99% výsledek.

IUD se vyrábějí v jedné ze tří forem:

 • ve tvaru kruhu - může mít tvar kruhu nebo půlkruhu;
 • Ve tvaru S - připevnění hroty umístěnými na "ramenou";
 • Ve tvaru T - mají prut a „ramena“, patří do 3. generace.

Každý typ spirály má řadu funkcí a nevýhod. Zároveň je pro každou ženu výběr vhodného modelu nitroděložního systému individuální..

Jaké jsou výhody spirály

Moderní farmakologie nabízí ženám mnoho metod antikoncepce. Stále však zůstávají populární pilulky a nitroděložní tělíska, která poskytují výsledek téměř stoprocentní ochrany proti těhotenství..

Spirála je účinným prostředkem proti početí

Působením spirály je narušení tvorby vajíčka, a proto jej nelze oplodnit. Pokud je koncepce stále prováděna, díky spirále se vajíčko nepřichytí ke stěně a vylučuje se z těla.

 • nevyžaduje žádná další antikoncepční opatření;
 • neovlivňuje laktaci;
 • rychlé obnovení reprodukční funkce po odstranění;
 • nesouvisí s frekvencí a povahou pohlavního styku;
 • nemá žádný systémový účinek.

Jednou z výhod IUD je významná úspora materiálu. Cívky jsou instalovány až 10 let, v závislosti na modelu.

Jaké jsou nevýhody spirály

Nitroděložní tělísko je cizí těleso, které narušuje přirozené procesy, proto nelze vyloučit negativní důsledky této metody antikoncepce..

Často po instalaci cívky dochází k zánětu

Nevýhody spirály zahrnují:

 • vývoj zánětlivých procesů pohlavních orgánů;
 • nejsou ochranou proti pohlavně přenosným chorobám;
 • po menstruaci je nutná kontrola polohy spirály;
 • nedoporučuje se pro dívky, které ještě nenarodily děti;
 • instalaci nebo demontáž lze provést pouze ve zdravotnickém zařízení;
 • zvyšuje hojnost menstruace;
 • může zpočátku po instalaci způsobit nepohodlí

Mnoho žen si stěžuje, že při instalaci spirály Mirena nejsou v prvním měsíci žádné období. Taková reakce těla je možná a není považována za normální. Pokud po instalaci nitroděložního tělíska nedochází k menstruaci nebo jsou pro menstruaci neobvyklé příznaky, je naléhavě nutné kontaktovat gynekologa.

Jaké jsou vlastnosti instalace po porodu a potratu

Ženy po nedávném porodu nebo potratu zpravidla nechtějí druhé těhotenství. Aby si udrželi pocity během pohlavního styku, ale zároveň zabránili nechtěnému početí, snaží se zavést nitroděložní tělísko.

Po porodu můžete spirálu nasadit ne okamžitě, ale po chvíli

Když je možné po porodu nebo lékařském potratu provést proceduru a zda je možné zavést spirálu bez menstruace - to jsou otázky, které ženy často zajímají. Menstruační cyklus v tomto případě nehraje velkou roli, pokud neexistují žádné kontraindikace. Pokud jde o minulé těhotenství, je třeba každý případ posuzovat samostatně.

Spirála může být instalována po porodu ne dříve než o 1,5 měsíce později, kdy výtok končí a orgány jsou plně obnoveny. V tomto případě lze po císařském řezu agenta nainstalovat nejdříve o 6 měsíců později. Po potratu (bez ohledu na jeho typ) lze nitroděložní tělísko vložit do děložní dutiny po 7 dnech, pokud nenastanou komplikace. Samotný postup se nijak neliší.

Ženy, které porodily, mají podle jejich recenzí menší bolesti a nepohodlí, protože hltan dělohy je rozšířený a cervikální kanál je snadno přístupný.

Ve který den cyklu je

IUD můžete nasadit v kterýkoli den cyklu, pokud je žena zcela jistá, že nedošlo k těhotenství. Dívky, které se rozhodnou pro tento postup, mají často potíže: dát spirálu před nebo po menstruaci.

Nejlepší je dát si během menstruace spirálu.

Gynekologové nedoporučují dávat spirálu po menstruaci, přestože to není zakázáno. Instalace antikoncepce mimo období může způsobit větší bolest. To je způsobeno zúžením děložního hltanu, zvýšeným tonusem tkáně a obtížným přístupem k místu připojení.

Nejvhodnějším obdobím je podle odborníků 1 nebo 6 dnů menstruace. Přizpůsobení je v tomto případě mnohem jednodušší a riziko vzniku zánětlivých nebo infekčních procesů je menší..

Jaká jsou období po instalaci nitroděložního tělíska

Existuje vztah mezi menstruací a nitroděložním tělískem. Menstruace se spirálou Mirena nebo jiným modelem nitroděložního tělíska mění povahu výboje v prvním cyklu.

U 70% žen se menstruace stává hojnější a prodlužuje se díky adaptivní reakci endometria na cizí předmět. Rovněž má vliv nerovnováha hormonálního pozadí, která vzniká narušením přirozených procesů tvorby a zrání vajíčka..

Po instalaci spirály se zvyšuje doba menstruace

Normálně může být menstruace bohatá, ale ne nadměrná. Pokud výtok získá příznaky krvácení, jsou přítomny křečové záchvaty, v břiše je ostrá bolest - měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa, vyloučení IUD z těla není vyloučeno.

Mohu nitroděložní tělísko odstranit sám

Instalaci spirály provádí v hygienických podmínkách gynekolog. Produkt musí být také odstraněn odborníkem. Někdy se však ženy snaží postup provést samostatně, protože věří, že v této manipulaci není nic obtížného..

Důvod pro odstranění nitroděložního tělíska je:

 • exspirace antikoncepce;
 • výskyt komplikací;
 • plánované těhotenství.

Podrobnosti o děložních spirálách najdete v tomto videu:

Bez ohledu na důvody nemůžete produkt sami odebrat. Takové akce mohou vést k poranění dělohy, otevření krvácení, infekci a rozvoji zánětu. Rovněž se nedoporučuje odstraňovat spirálu bez menstruace. Pokud neexistují žádné nouzové indikace, je lepší počkat na menstruaci..

Žena, která se rozhodne vložit nitroděložní tělísko do těla, by měla vzít v úvahu vztah mezi menstruací a antikoncepční cívkou. Abyste byli připraveni na všechny funkce a předcházeli komplikacím, měli byste se před přijetím na zákrok poradit s gynekologem..

Jak dlouho je nitroděložní tělísko umístěno? A pokud spirála stojí více než termín (6, 10, 20 let)?

Ze všech metod antikoncepce je IUD nejspolehlivější a nejoblíbenější. Použití této techniky zahrnuje přísné dodržování provozních pravidel, z nichž jedním je trvanlivost cívky, přítomnost kontraindikací nebo omezení.

Jak dlouho je spirála nasazena, záleží na výrobci produktu a použitých materiálech při jeho výrobě. Hormonální cívka stojí 6 let (plus nebo mínus pár let, v závislosti na výrobci), verze obsahující měď je méně regulovaná - cívka stojí 10 let bez nutnosti výměny. Vzhledem k tomu, že antikoncepce je ve skutečnosti cizí těleso, měla by žena pečlivě sledovat, jak dlouho je spirála umístěna, a nepřekračovat ji, protože to může vést k vážným vedlejším účinkům.

Instalace nitroděložního tělíska

IUD zavádí gynekolog asi 3-4 dny po nástupu menstruace, protože právě v této době je děložní čípek mírně otevřený, což usnadňuje postup. V některých případech bude nejlepší doba 5–9 dní po skončení menstruace. Lékař určí nejlepší možnost.

Během prvních dnů po zavedení je možné malé množství špinění. Po 1-1,5 měsíci musíte znovu navštívit gynekologa k vyšetření. Okamžitě musíte kontaktovat odborníka v následujících případech:

 1. neobvyklá bolest, zejména po pohlavním styku;
 2. těžké krvavé výtoky;
 3. křečovitá bolest v dolní části břicha;
 4. nedostatek menstruace;
 5. neschopnost detekovat nitky antikoncepce;
 6. zkoumání tvrdé části antikoncepce;
 7. ztráta finančních prostředků;
 8. pokud je použita spirála, která již vypršela;
 9. další atypické příznaky.

Kdy mohu nitroděložní tělísko odebrat?

Tento přírodní prostředek 100% zmírňuje bolest během menstruace! Uhádnete, co to je - zbavte se toho navždy!

Bez ohledu na typ a trvání spirály musí být po předběžném vyšetření odstraněn za sterilních podmínek gynekologem. Nestojí to za to dělat sami, protože existuje riziko poškození děložní sliznice a zavlečení infekce do těla.

Pokud během používání nitroděložního tělíska nenastaly žádné komplikace nebo infekce, bude proces odstraňování rychlý a zcela bezbolestný. Pokud není možné najít vlákno léku nebo pokud se vyskytly další komplikace, provede se hysteroskopie, která vám umožní získat úplnější obraz o umístění nitroděložní antikoncepce. Proces odebrání se skládá ze dvou hlavních fází:

 • Kontrola a posouzení stavu, ve kterém se nachází nitroděložní tělísko, doba užívání drogy v daném okamžiku atd..
 • Odstranění. Nejlepší čas na odstranění nitroděložního tělíska je, když máte menstruaci. To se provádí pomocí lokální anestézie. Pokud mluvíme o hysteroskopii, použije se anestezie. V některých případech, zejména pokud je významně překročena provozní doba nitroděložního tělíska, je odebrání léku přes cervikální kanál nemožné, proto se antikoncepce odstraňuje přes břišní dutinu.

Pokud jde o to, kdy je možné nitroděložní tělísko vytáhnout, lze to provést i před datem exspirace:

 1. na osobní žádost ženy;
 2. s částečným odmítnutím léku tělem;
 3. s posunem nitroděložního tělíska, které lze určit anténami prostředků, které se staly buď delšími nebo kratšími;
 4. v přítomnosti akutních zánětlivých procesů v pánevních orgánech;
 5. velmi silné krvácení;
 6. rakoviny;
 7. nástup menopauzy;
 8. těhotenství;
 9. jiné patologie.

Pokud cívka stojí více než termín, existuje možnost, že je látka pevně připojena ke stěnám dělohy nebo dokonce zarostlá. Proto by ženy, které užívají tento typ antikoncepce, měly být pravidelně vyšetřovány gynekologem, který pomáhá odhalit problém v raných fázích. Existují případy pacientů, u nichž spirála stojí 20 let nebo i více. Odstranění agenta za takových okolností je poměrně obtížné a obvykle se provádí v nemocničním prostředí..

Odstranění nitroděložního tělíska je běžný postup, který lze provést bez ohledu na to, jak stará je cívka. Při absenci infekce a komplikací je proces snadný a bezbolestný. Pokud se vyskytnou potíže s extrakcí, provádí se vyšetření a odstranění antikoncepce za stacionárních podmínek. Příčinou komplikací mohou být jak vlastnosti organismu, tak i nedodržování provozních podmínek. Abyste se chránili, musíte pravidelně navštěvovat gynekologa a vzít v úvahu, kolik konkrétního typu spirály je umístěno.

Tento lék zbavil všechny čínské ženy menstruačních bolestí! Pomůže to také vám! Přilepte se na třísla a zapomeňte na bolest!

Spirála z těhotenství. Fotky, pohledy, náklady, jak to funguje, jak to vyjádří

Jako antikoncepce ženy používají různé metody: hormonální pilulky, kondomy. Existuje však i jiná metoda - instalace spirály z těhotenství uvnitř dělohy. Zařízení jsou klasifikována, rozdíly mezi produkty jsou dobře vysledovány na fotografii. Před instalací nitroděložního tělíska musíte prostudovat informace o jeho pozitivních a negativních vlastnostech, mechanismu působení.

Co je to nitroděložní tělísko, jeho zařízení

Zkrácený název nitroděložního tělíska je IUD. Zařízení je antikoncepční prostředek, který je určen k zabránění otěhotnění. Ze všech prostředků je IUD nejspolehlivější a nejúčinnější. Pokud je zařízení správně nainstalováno, chrání ženu o 99% před oplodněním vajíčka.

Spirála z těhotenství (fotografie zařízení vám umožňuje studovat její design) vypadá jako písmeno T. Gynekologové často používají tuto formu nitroděložního tělíska. Na konci zařízení je vlákno, které je navrženo k odstranění.

Existují však i další zařízení:

 • Prstencový. Spirála je podobná kruhu, je často umístěna u žen po ukončení těhotenství. IUD obsahuje plast, do slitiny se navíc přidává měď, stříbro nebo zlato.
 • Smyčky nebo ve tvaru deštníku. Druhý typ má na svém povrchu výstupky, které vypadají jako hroty. Díky nim je zařízení upevněno v děložní dutině, pravděpodobnost jeho ztráty klesá.

Výhody a nevýhody

Nitroděložní tělísko má pozitivní a negativní vlastnosti. Tyto je třeba vzít v úvahu před instalací zařízení. Podrobnosti jsou uvedeny v tabulce.

Pozitivní vlastnostiNegativní vlastnosti
 • ochrana proti těhotenství;
 • užívání v jakémkoli věku (dívky, ženy), ale tento odstavec se nevztahuje na dospívající;
 • schopnost kdykoli načíst;
 • nedostatečný vliv na další těhotenství;
 • zařízení neovlivňuje citlivost při kontaktu s partnerem, takže o nitroděložním těle nemůžete mluvit s mužem;
 • není třeba provádět další činnosti - například užívání antikoncepčních pilulek;
 • na účinek jiných léčivých přípravků nemá žádný účinek - perorální tablety mohou snížit účinnost léků;
 • rozumná cena, vzhledem k tomu, že zařízení je v těle po dlouhou dobu;
 • po odstranění spirály se tělo rychle zotaví;
 • operace jsou povoleny;
 • bolestivost klesá s nástupem menstruace;
 • lze použít během kojení.
 • pokud není zařízení správně připojeno, může dojít ke krvácení;
 • během instalace je cervix zraněn;
 • snížení antikoncepčního účinku nitroděložního tělíska v důsledku nedostatečné kvalifikace odborníka nebo vlastností genitálií;
 • při nesprávném výběru zařízení se objeví bolest, nezmizí, když je spirála v děloze;
 • může dojít k poškození endometria, zesílí se menstruace;
 • zařízení může vypadnout z dělohy;
 • je povolen silný zánětlivý proces;
 • může být narušen menstruační cyklus;
 • existuje riziko, že oplodněné vajíčko bude schopno přežít, zvyšuje se pravděpodobnost mimoděložního těhotenství;
 • nedostatečná ochrana před sexuálně přenosnými infekcemi - například při použití kondomu je tato pravděpodobnost nízká;
 • spirála může růst do děložní dutiny, abyste ji odstranili, musíte provést chirurgický zákrok.

Princip spirály z těhotenství

Spirála z těhotenství (fotografie vám umožňuje vidět rozdíl mezi typy zařízení) je klasifikována podle principu činnosti.

Existují následující nitroděložní tělíska:

 • obsahující měď;
 • hormonální;
 • inertní;
 • stříbrný;
 • zlato.

První 2 typy jsou nejoblíbenější. Tabulka poskytuje popis inertního, stříbrného a zlatého nitroděložního tělíska.

Název zařízeníPopis
InertníPrvní nitroděložní tělísko, což znamená, že zařízení je zastaralé. Inertní zařízení má nízkou účinnost, nejčastěji vypadne nebo je přemístěno. Mnoho zemí proto používání tohoto typu zakazuje..
stříbrnýJedná se o druh měděné cívky. Stříbro se přidává za účelem prodloužení životnosti zařízení. IUD je instalován po dobu 4 - 8 let.
ZlatoHlavní výhodou je, že zařízení zřídka způsobuje alergie. Spirála je instalována po dlouhou dobu - až 9 let.

Měděné nitroděložní tělísko

Toto zařízení je druhé generace, vypadá jako poloovál nebo písmeno T. Prut zařízení je měď, odtud název.

Spirála způsobuje zánětlivý proces v místě instalace. Ale je to aseptické, není spojeno s mikroby, zdraví ženy je mimo nebezpečí. Složky mění složení hlenu, spermie nepronikají do dělohy a vejce se nepřipojuje k jeho dutině.

Nitroděložní tělísko s hormonální složkou

Spirála je součástí nejnovější generace těhotenských pomůcek. Gynekologové často doporučují instalaci tohoto typu. Pokud se podíváte na fotografii, zjistíte, že zařízení vypadá jako písmeno T. IUD obsahuje progesteron, pohlavní hormon, který brání těhotenství. Po instalaci se látka začne uvolňovat do děložní dutiny. Zařízení brání oplodnění.

Pozoruhodní zástupci skupiny:

 • Mirena.
 • Levonova.

Kontraindikace instalace

Nitroděložní tělísko má kontraindikace.

V určitých případech je jeho instalace zakázána:

 • zánět v genitáliích;
 • pokud je v těle ženy přítomen maligní novotvar;
 • když se objeví vylučování krve, které nepatří k menstruaci;
 • se zvýšenou citlivostí na složky nitroděložního tělíska;
 • s občasným pohlavním stykem s pravidelným partnerem;
 • s častou změnou sexuálního partnera;
 • přítomnost patologie jater, ledvin, srdce;
 • pokud je žena těhotná;
 • přechod chronických onemocnění do exacerbované formy;
 • abnormální struktura genitálií;
 • ve věkové skupině do 18 let - genitálie nejsou dostatečně vyvinuté a menstruační cyklus se ještě neusadil.

Jak dlouho funguje nitroděložní tělísko

Doba trvání zařízení závisí na mnoha faktorech:

 • výrobce;
 • typ zařízení;
 • složení námořnictva;
 • dodržování pravidel instalace.

Například jedna spirála je nastavena na 3 roky a druhá na 10 let. Přesné období provozu nitroděložního tělíska je proto nutné zjistit při výběru přístroje u gynekologa..

Instalační funkce

Nitroděložní tělísko má časový rámec, ve kterém musí být zařízení nainstalováno. Pokud byl pohlavní styk nechráněný, měl by být zákrok proveden do 5 dnů po kontaktu.

Instalace zařízení je možná v kterýkoli den, pokud nedojde k otěhotnění. Ženy, které porodily, nemají během procedury žádné potíže, protože vnější hltan má štěrbinovitý tvar (a před porodem je to podobné).

Pokud žena nebyla těhotná, během instalace je nutné, aby byl otvor děložního hrdla mírně otevřený. To znamená, že postup musí být proveden s menstruací. Ale nulipární ženě může být doporučena jiná metoda antikoncepce. Důvodem je poranění děložního čípku.

Kromě toho je povoleno instalovat spirálu po porodu a potratu.

Po porodu

Pokud žena porodila přirozeně, spirála může být instalována po 1,5 měsíci. V případě císařského řezu se období prodlužuje na 6 měsíců. Dokud není nitroděložní tělísko nainstalováno, lze používat jiné antikoncepční prostředky, například perorální pilulky nebo kondomy. Zařízení neovlivňuje kojení, takže laktace není kontraindikací.

Po ukončení těhotenství

Pokud k potratu došlo samostatně, nitroděložní tělísko lze zavést okamžitě. Totéž platí pro potrat prováděný odborníkem. Během postupu je povolena instalace nitroděložního tělíska. Gynekolog však může doporučit zavedení přístroje po 7 dnech, v závislosti na typu potratu.

Jak je spirála nainstalována

Spirála z těhotenství (fotografie různých typů zařízení pro srovnání jsou uvedeny dále v článku) je zařízení, před instalací byste měli navštívit gynekologa. Kromě toho bude nutné úplné vyšetření těla, aby se zjistily možné nemoci, pro které je nitroděložní tělísko zakázáno. A také gynekolog zkoumá děložní dutinu, studuje vlastnosti orgánu.

Jako diagnóza jsou předepsány následující postupy:

 • dodávka obecné analýzy krve a moči - postup pomáhá určit hodnotu důležitých ukazatelů;
 • odebrání nátěru z pochvy - podle výsledků lékař určí přítomnost zánětu;
 • testování pohlavně přenosných infekcí;
 • absolvování analýzy choriového gonadotropinu (hCG) - podle výsledků je určeno těhotenství ženy;
 • koprogram - studium výkalů;
 • stanovení krevní skupiny a Rh faktoru;
 • kolposkopie je gynekologické vyšetření, které poskytuje podrobné vyšetření děložní dutiny pod mikroskopem, metoda pomáhá identifikovat novotvar;
 • ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) malé pánve - pomocí postupu můžete určit velikost orgánů;
 • elektrokardiogram (EKG) - postup pomáhá identifikovat porušení kardiovaskulárního systému.

Postup nevyžaduje, aby žena zůstala v nemocnici. Během instalace se nepodává anestézie, ale gynekolog ošetřuje děložní čípek anestetickým gelem.

Jak nainstalovat spirálu z těhotenství

Fáze postupu:

 1. Žena je požádána, aby svlékla veškeré oblečení, které je pod pasem, a lehla si na gynekologické křeslo.
 2. Gynekolog vloží zrcátko do pochvy.
 3. Určete umístění dělohy.
 4. Dále je děloha ošetřena antiseptickým roztokem a anestetickým gelem.
 5. Dilatace dělohy pomocí dilatátoru.
 6. Měření hloubky děložního čípku pomocí nástroje. Lékař se ujistí, že IUD zapadá.
 7. Spirála je umístěna v trubici.
 8. Trubka se vloží do děložní dutiny, nitroděložní tělísko se vytlačuje pomocí pístu (injekční stříkačka uvolňuje lék).
 9. Spirála je umístěna v děložní dutině.
 10. Trubka je vyjmuta z děložní dutiny.
 11. Vlákna, která jsou na konci nitroděložního tělíska, jsou oříznuta na požadovanou délku.
 12. Spekulum je odstraněno z pochvy.

Po zavedení spirály jsou po dobu 1 měsíce zakázány následující akce:

 • silná fyzická aktivita;
 • horká koupel;
 • návštěva sauny, koupel.

Po dobu 7 dnů je zakázáno užívat projímadla a vstupovat do intimního kontaktu s partnerem, protože nitroděložní tělísko může vypadnout.

10 dní po instalaci spirály musí žena navštívit gynekologa. Lékař prohlédne pochvu a zkontroluje, zda je přístroj v pořádku. Pokud nedojde k žádným komplikacím, bude další vyšetření až po 3 měsících. Dále je nutná konzultace s lékařem jednou za 6 měsíců (při absenci stížností).

Ale po každé menstruaci musíte nezávisle zkontrolovat umístění nitroděložního tělíska v děloze. To znamená, prozkoumejte vagínu, dávejte pozor na délku nitě. Pokud se to změnilo, může to znamenat posunutí zařízení..

Důvody k obavám:

 • nitky z nitroděložního tělíska nelze cítit;
 • umístění vláken se změnilo;
 • bolest se objevila při kontaktu s partnerem;
 • během menstruace měla žena bolesti;
 • objevily se příznaky těhotenství - absence menstruace, bolesti v podbřišku, zvracení;
 • menstruační cyklus se změnil;
 • uvolňování krve při kontaktu s partnerem;
 • křeče v dolní části břicha;
 • tajemství pochvy neznámé povahy;
 • vředy a vyrážky ve vaginální oblasti;
 • příznaky mrtvice nebo infarktu;
 • bolest svalů;
 • obecná slabost;
 • příznaky podobné chřipce - rýma, horečka.

Pokud má žena tyto příznaky, měli byste urgentně navštívit lékaře, který nainstaloval nitroděložní tělísko.

Jaké mohou být vedlejší účinky

Po zavedení nitroděložního tělíska se někdy mohou objevit nežádoucí účinky. Jejich vzhled závisí na individuálních vlastnostech, kvalifikaci odborníka, který postup provedl.

Možné komplikace:

 • zánětlivý proces nebo penetrace infekce;
 • odmítnutí spirály;
 • trauma dělohy;
 • uvolňování sekrece krve;
 • křeče během menstruace;
 • alergická reakce;
 • těhotenství mimo dělohu.

Infekce

Během prvních 20 dnů po instalaci nitroděložního tělíska se zvyšuje pravděpodobnost zánětlivého procesu nebo penetrace infekce. A je také možné, že patogenní mikroorganismy přinesl lékař pomocí nesterilních nástrojů. Infekce po instalaci nitroděložního tělíska se vyskytuje v 1% případů.

Znamení stavu:

 • teplo;
 • bolest v podbřišku, podobná kontrakcím;
 • páchnoucí vaginální sekrece.

Odmítnutí

IUD může opustit děložní dutinu. Například pokud je zařízení nainstalováno nesprávně. Proto je nutné se naučit, jak určit přítomnost spirály v děložní dutině..

Příznaky, které mohou naznačovat vypadnutí zařízení:

 • vlákna nejsou hmatatelná;
 • vlákna jsou kratší než dříve;
 • vylučování krve z pochvy;
 • břišní křeče;
 • zvýšená tělesná teplota (vzácná);
 • slabost (vzácná).

Mimoděložní těhotenství

Spirála z těhotenství, jejíž fotografie je uvedena v článku, je zařízení, pokud je nesprávně nainstalována nebo přemístěna, může se plod připojit mimo děložní dutinu. Tento stav se nazývá nitroděložní těhotenství..

Příznaky jsou podobné obvyklým:

 • nedostatek menstruace;
 • pozitivní test;
 • nevolnost, zvracení;
 • slabost.

Jak se však vyvíjí, objevují se příznaky, které nejsou typické pro normální těhotenství - silná bolest v podbřišku.

Pokud terapie není včasná, mohou nastat komplikace s patologií:

 • prasknutí vejcovodu;
 • krvácení do břicha;
 • neplodnost;
 • smrt v důsledku ztráty krve.

Účinnost metody antikoncepce

Při správné instalaci a dodržování doporučení odborníka je účinnost nitroděložního tělíska vysoká. Žena je z 99% chráněna před těhotenstvím.

Co se stane, když otěhotníte, když bude spirála

Pravděpodobnost těhotenství se zvyšuje, pokud se žena obrátí na specialistu s nedostatečnou kvalifikací nebo nebude sledovat správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině.

Existují 3 možné scénáře vývoje událostí:

 • ukončení těhotenství, protože v budoucnu je možný spontánní potrat;
 • odstranění nitroděložního tělíska, ale opuštění plodu;
 • konzervace plodu a nitroděložního tělíska - tato metoda se používá, pokud spirála nepoškodí plod a je odstraněna během porodu, ale zvyšuje se pravděpodobnost komplikací.

Jak již bylo zmíněno, těhotenství nemusí být vždy normální. Existuje možnost, že se plod nepřipojí k děložní dutině. V tomto případě je nutné ukončení těhotenství.

Odstranění nitroděložního tělíska

Proceduru provádí gynekolog. Samorozbalování spirály je zakázáno. To zvyšuje pravděpodobnost poranění dělohy, krvácení a zánětu..

IUD se odstraní v následujících případech:

 • uplynutí doby platnosti;
 • výskyt komplikací;
 • nástup těhotenství;
 • žena plánování těhotenství.

Pokud těhotenství není zahrnuto v plánech ženy, pak je 7 dní před odstraněním zařízení při kontaktu s partnerem nutné použít jiné antikoncepční prostředky. Pokud toto pravidlo zanedbáte, poté, co nitroděložní tělísko opustí děložní dutinu, je možné těhotenství, protože sperma si zachovává svoji aktivitu po dobu 2-3 dnů.

Doporučuje se provést odstranění, když má žena menstruaci, bolest bude minimální.

Postup je však povolen v kterýkoli den cyklu. Algoritmus pro jeho implementaci:

 1. Vyšetření děložní dutiny na gynekologickém křesle.
 2. Zavedení dilatátoru do děložní dutiny.
 3. Ošetření dutiny antiseptickým roztokem.
 4. Žena se zhluboka nadechla.
 5. Lékař uchopí nit výrobku kleštěmi a vytáhne jej z dělohy.

Procedura může trvat až 15 minut.

Normální příznaky po odstranění nitroděložního tělíska:

 • svalové křeče;
 • křeče;
 • krátkodobý výtok krevních sekretů z pochvy.

Je možné po odstranění spirály otěhotnět?

Některé ženy mají strach z otěhotnění po odstranění nitroděložního tělíska. Proto tuto metodu antikoncepce odmítají. Po odstranění cívky je možné těhotenství v prvním roce.

Statistická data:

 • u 60% žen je plod připojen k děložní dutině po dobu 6 měsíců;
 • 30% žen otěhotní do 30 dnů po odstranění nitroděložního tělíska;
 • 10% žen po odstranění nitroděložního tělíska neotěhotní z důvodů, které nesouvisejí s používáním přístroje - neplodnost, nemoci reprodukčních orgánů.

Instalační náklady na nitroděložní systém

Nitroděložní tělísko se prodává v jakémkoli řetězci lékáren. Zařízení si můžete také objednat v online lékárně. Cena nitroděložního tělíska závisí na výrobci, typu. Cenové rozpětí zařízení - od 100 do 15 000 rublů.

Kromě toho si musíte za instalaci zařízení připlatit. Cena závisí na městě a klinice (od 700 do 4000 rublů). Některé kliniky nakupují nitroděložní tělíska a nabízejí pacientům pouze návštěvu ústavu, spirála si nemusíte kupovat sami.

IUD je spolehlivá metoda, která může pomoci zabránit těhotenství. Ochrana proti nechtěnému připevnění plodu - 99%. Těhotenství je možné, pokud bylo nitroděložní tělísko zavedeno nesprávně nebo posunuto.

Soudě podle fotografie existují různé typy nitroděložních tělísek, jejichž rozdíl spočívá v principu působení. Abyste snížili pravděpodobnost komplikací, musíte po instalaci dodržovat doporučení odborníka.

Design článku: Vladimír Veliký

Jak dlouho je nitroděložní tělísko umístěno? Kdy můžete dát spirálu po porodu

Nitroděložní tělísko je antikoncepce ve tvaru písmene T, což je zařízení vyrobené z mědi (stříbra, zlata) a plastu, které brání pohybu spermií do děložní dutiny. Pokud již splynutí spermií s vajíčkem proběhlo, brání spirála navázání oplodněného vajíčka na povrch dělohy, v důsledku čehož je ve druhé polovině menstruačního cyklu přerušeno..

Prototypem prvního nitroděložního tělíska byl prsten vyrobený ze slitiny bronzu a mosazi s malým obsahem mědi, který jako antikoncepci navrhl německý lékař Ernst Grefenberg v roce 1926. O několik desetiletí později, v roce 1960, vyvinul americký gynekolog Jack Lipps zařízení zvané „Lippsova smyčka“. Při jeho výrobě byl použit elastický materiál, který eliminoval riziko poranění tkáně během instalace nitroděložního tělíska.

Mnoho žen v plodném věku si klade otázku: „Je možné dát spirálu? Nebude přítomnost cizího těla poškozovat tělo? “ Zkusme na to přijít.

Obecné informace o nitroděložním těle

Instalace spirály se provádí pouze v lékařském zařízení po testech a vyšetření pacienta gynekologem a doporučuje se ženám, které porodily bez identifikovaných infekčních a zánětlivých onemocnění urogenitálního systému.

Zařízení je umístěno na dobu 3–5 let třetí nebo čtvrtý den od začátku menstruace, což teoreticky vylučuje těhotenství ženy. Sexuální život je povoleno vést 8-10 dní po jeho zavedení.

Aby se vyloučilo riziko možných komplikací před zavedením nitroděložního tělíska, lékař předepíše ženě následující testy:

 • Bakteriologická analýza stěrů z děložního čípku a pochvy;
 • Obecná analýza moči a krve;
 • Screening na sexuálně přenosné infekce (hepatitida B a C, syfilis, HIV);
 • Ultrazvuk pánevních orgánů.

Instalace spirály je možná, pouze pokud jsou k dispozici stupně čistoty vaginální sféry I a II. Pokud je zjištěno infekční zánětlivé onemocnění, gynekolog přiřadí hloubkovou studii a provede antimikrobiální léčbu. Před zavedením antikoncepce je nutné 6měsíční pauza pro úplné uzdravení, aby se vyloučil přechod nemoci na chronickou formu.

Pouze odborník může na individuální konzultaci odpovědět na otázku „je možné dát spirálu“. Ženy s porodem a několika potraty v anamnéze by měly postupovat při instalaci spirály opatrně, protože v některých případech (v 1%) může nitroděložní tělísko způsobit perforaci (perforaci) stěn dělohy.

Mnoho žen se zajímá o to, zda je možné po porodu nasadit spirálu, aby se snížilo riziko opakovaného těhotenství? Odborníci jednoznačně odpovídají: „můžete“. Zavedení nitroděložního tělíska lze provést 2-3 měsíce po porodu po vyšetření gynekologem. Pokud žena plánuje těhotenství, je možné oplodnění v prvním měsíci po odstranění spirály odborníkem.

Názor gynekologů na tuto otázku se liší: někteří si jsou jisti, že je to nemožné, jiní odborníci tvrdí, že je to možné, ale pouze tehdy, když je proveden veškerý potřebný výzkum. Lékaři se však shodují na jednom úhlu pohledu: i ta nejprofesionálnější instalace spirály může způsobit nežádoucí komplikace pro zdraví žen..

Nežádoucí účinky spojené s implantací nitroděložního tělíska jsou nejčastěji pozorovány u pacientů s chronickými zánětlivými onemocněními malé pánve, nepravidelnou menstruací a také u nulipálních žen, což umožňuje částečnou odpověď na otázku „je možné u nulipálních žen zavést spirálu.

V době zavedení nitroděložní antikoncepce může dojít k děložnímu krvácení, méně často - poškození děložního čípku. Během antikoncepce si určité procento žen stěžuje na:

 • Kreslení bolesti v dolní části břicha;
 • Menometroragie (špinění), která je na pozadí hojného krvácení při léčbě drogami indikací k odstranění spirály;
 • Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Zánětlivé reakce s IUD se vyskytují asi ve 4–15% případů a mohou se projevovat jako endometritida, cervicitida, pelvioperitonitida a pánevní absces. S přechodem na chronickou formu mohou tato onemocnění vyvolat narušení plodnosti a vést k neplodnosti, která se pro nulipární ženu může stát vážným psychickým traumatem..

Instalace nitroděložního tělíska, jak je uvedeno výše, zvyšuje riziko zánětlivých onemocnění pánevních orgánů (vzhledem k tomu, že děložní čípek je vždy mírně otevřený), nástup mimoděložního těhotenství a zeslabuje vrstvu endometria v děloze, což může negativně ovlivnit vývoj požadovaného těhotenství. zvyšuje riziko potratu.

Je tedy možné nuliparistkám dát spirálu? Ve skutečnosti je to možné a během práce gynekologů je tato praxe rozšířená. Dívkám, které se v budoucnu stanou matkami, se však doporučuje používat alternativní antikoncepční prostředky: kondomy, orální antikoncepci, čípky atd..

Kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska

Na fórech na internetu zjistíte, že na recepci gynekologa se mnoho žen zajímá, zda je možné spirálu v přítomnosti onemocnění genitální oblasti. Odborníci oznámili seznam přímých kontraindikací zavedení nitroděložního tělíska. Tyto zahrnují:

 • Krvavý výtok neznámé etiologie;
 • Zánětlivá a infekční onemocnění malé pánve;
 • Fibroidy, deformující dělohu;
 • Cervikální patologie (eroze, polypy, cervicitida);
 • Maligní nádory děložního čípku a těla dělohy;
 • Těhotenství.

Relativní kontraindikace pro zavedení nitroděložního tělíska zahrnují mimoděložní těhotenství v minulosti, nemoci spojené s poruchami krvácení, srdeční vady, bolestivá menstruace. Použití nitroděložního tělíska se také nedoporučuje u žen, které mají zkušenosti s komunikací s mnoha sexuálními partnery..

Je tedy možné použít spirálu jako prostředek ochrany, ale pouze s přihlédnutím k možným rizikům, zvážení všech výhod a nevýhod.

Řekneme vám, zda je možné zavést nitroděložní tělísko u žen, které nemají plod. Dosud nejúčinnějšími metodami antikoncepce jsou hormonální antikoncepční pilulky a nitroděložní tělísko. A pokud se vám z nějakého důvodu hormony nedoporučují, pak má smysl zvážit druhou možnost. Nitroděložní tělísko poskytuje 95% ochranu před neplánovaným těhotenstvím. Navíc žena tuto adaptaci ve svém těle absolutně necítí. Ale předtím, než se rozhodnete pro tuto metodu, má smysl podrobněji zjistit, proč je žena umístěna na spirále, zda je možné použít nulliparous, jaký je její účinek a existují nějaké kontraindikace.

Fotogalerie: Je možné navléknout spirálu na nulipární dívky?

Princip činnosti nitroděložního tělíska, kontraindikace a vedlejší účinky

IUD je malé zařízení ve tvaru písmene T vyrobené ze stříbra, zlata nebo mědi, které zapadá do dělohy. Tato antikoncepce blokuje postup spermií do děložní dutiny a i když dojde k oplodnění, trubice neumožňuje oplodněnému vajíčku uchytit se a ve druhé polovině menstruačního cyklu se vajíčko přeruší.

Založení spirály předchází dodání testů na hormony, nátěry na plísňové bakterie, gynekologické vyšetření k vyloučení infekčních a zánětlivých onemocnění. V případě abnormálních hormonálních hladin nebo detekce infekce musíte před instalací nitroděložního tělíska podstoupit léčbu.

Mezi vedlejší účinky této metody patří malé bodavé bolesti v podbřišku, zejména při pohlavním styku (k tomuto problému dochází v prvním měsíci po implantaci cívky), krvavé skvrny (nejčastěji tmavě hnědé).

Pokud jde o kontraindikace, lze jim přičíst následující faktory:

 • těhotenství
 • laktace
 • zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
 • eroze děložního čípku i polypů
 • benigní a maligní formace pánevních orgánů

Kromě toho se dnes stále více a více gynekologů přiklání k názoru, že se nedoporučuje dávat spirálu nulipárním dívkám.

Proč je nemožné dát spirálu nulliparous?

Existuje několik důvodů, proč tato metoda antikoncepce není vhodná pro ženy v mateřství. U těchto dívek hrozí především riziko komplikací vnitřních pohlavních orgánů, poškození děložního čípku nebo jeho dutiny, což obvykle vede k neplodnosti. Existuje také vysoká pravděpodobnost, že ženské tělo, které nezná porod, způsobí vypuzení (vypuzení) tohoto zařízení, které je také plné krvácení a možných komplikací.

Ano, v gynekologické praxi existuje mnoho případů, kdy byl nitroděložní implantát implantován nulipárním ženám. Je však třeba mít na paměti, že těmto mladým dámám hrozí velké riziko, že nikdy nezažijí radost z mateřství..

Doufáme, že jsme vám pomohli odpovědět na otázku: je možné nulliparous nasadit spirálu. Přes svou účinnost má tento typ antikoncepce své vlastní vlastnosti, kontraindikace a riziko komplikací. Proto gynekologové doporučují zvolit jiný typ ochrany před nechtěným těhotenstvím. Pamatujte, že zdraví je nejdůležitější věc, kterou máte!

Volba vhodné metody antikoncepce je velmi individuální a závisí na mnoha faktorech a vlastnostech. Je nutné brát v úvahu věk ženy, její zvyky, sexuální chování, přítomnost doprovodných onemocnění a také to, zda žena porodila či nikoli.

Neexistují žádné významné rozdíly. Zvláštností je pouze změna struktury děložního čípku, zejména v jeho vnějším hltanu. Vnější hltan u nulipární ženy má tečkovaný vzhled a u ženy, která porodila, získává štěrbinovitý tvar. To je způsobeno skutečností, že během porodu prochází děložní hrdlo významnými změnami a na něm se objevují praskliny a slzy..

Oblékají nitroděložní tělíska ženy, které nejsou nositelkami?

Je spirála ukazována nulipárním dívkám? Lékaři dosud v této otázce nedospěli ke shodě. Některé z nich jsou kategorické a tvrdí, že je to nemožné, jiné inklinují k tomu, co je možné, ale pouze po úplném prozkoumání a posouzení všech „kladů“ a „nevýhod“.

Proč se tedy většina odborníků domnívá, že se spirála pro nulipární dívky nedoporučuje? To je způsobeno negativními důsledky, které mohou ovlivnit reprodukční zdraví nulipární ženy a připravit ji o radost z mateřství..

 • Instalace nitroděložního tělíska má traumatický účinek na děložní hrdlo a cervikální kanál. To může v budoucnu vést k dysfunkci děložního čípku a vzniku isthmicko-cervikální nedostatečnosti (ICI). ICI jsou častou příčinou potratů a předčasných porodů a existuje riziko následných problémů s těhotenstvím!
 • Předpokládá se, že nulipární ženy mají vysoký výskyt spontánní ztráty cívky (vypuzení). Tato komplikace je spojena s malou velikostí děložní dutiny u nulipar.
 • Nejčastěji jsou nulipary mladé dívky, jejichž sexuální život je stále nepravidelný, a sexuální partneři se často mění. Takovým ženám hrozí zvýšené riziko vzniku zánětlivých procesů a pohlavně přenosných chorob..
 • Nitroděložní tělísko nechrání před genitálními infekcemi. A navíc může způsobit zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsků..
 • Užívání nitroděložního tělíska zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství.
 • Zánět na pozadí nitroděložního tělíska vede k vývoji adhezivního procesu ve vejcovodech.
 • Existuje možnost tubální neplodnosti.
 • I když je malá, existuje pravděpodobnost propíchnutí dělohy (perforace) se zavedením spirály. Tato komplikace může vést k chirurgickému zákroku a ve vážných případech dokonce k odstranění dělohy..
Zúčastněte se našeho průzkumu

Existuje spirála pro nulipary?

Foto: Dívka na recepci u gynekologa

Ve skutečnosti ve své praxi mnoho gynekologů doporučuje a instaluje nitroděložní tělísko těm, kteří nerodili, protože tato metoda antikoncepce je pohodlná, spolehlivá, reverzibilní a nákladově efektivní. A jak ukázala praxe, komplikace nemusí vždy nastat. Volbu provádí žena a lékař je povinen ji upozornit na možná rizika..

Jednou z doporučených spirál je hormonální nitroděložní systém zvaný „Mirena“, který je spolehlivý z hlediska antikoncepce a má terapeutické a profylaktické vlastnosti, ničí všechny překážky v používání nitroděložních tělísek u nulipálních dívek..

Důležité! Přípravek "Mirena" může být dodáván pouze těm ženám, které mají jedno dítě a které mají jednoho stálého partnera a v blízké budoucnosti neplánují mít děti..

Antikoncepční účinek systému uvolňujícího hormony Mirena trvá 5 let. Spolehlivost spirály je často přirovnávána k ženské sterilizaci, ale na rozdíl od ní je antikoncepční účinek spirály Mirena zcela a rychle reverzibilní. Plodnost se obnoví v průměru 30 dní po odebrání systému.

Odborníci WHO tvrdí, že nulipární dívce s ideálním gynekologickým zdravím a úplným vyšetřením je dovoleno instalovat mini-cívku (typ nitroděložního tělíska) s mědí, stříbrem nebo zlatem. Ale pouze za následujících podmínek:

 • pokud tato kategorie žen nemůže používat jiné typy antikoncepce;
 • má jednoho sexuálního partnera;
 • pravděpodobnost výskytu pohlavně přenosných chorob je minimální;
 • nemá chronické zánětlivé procesy pánevních orgánů.

Jaké vyšetření je třeba provést před zavedením nitroděložního tělíska

Foto: vyšetření před instalací nitroděložního tělíska

Před zavedením nitroděložního tělíska vám lékař předepíše následující vyšetření:

 1. Nátěr na vaginální mikroflóru. Pokud výsledek vykazuje známky vaginálního zánětu (kolpitidy), bude zavedení spirály možné až po ukončení léčby. Jinak spolu se spirálou infekce z pochvy vstoupí do děložní dutiny vzestupně. A pak je nevyhnutelná taková komplikace jako zánět dělohy nebo přívěsků.
 2. Nátěr na rakovinné buňky z děložního čípku. Dělá se to za účelem vyloučení prekancerózních a maligních onemocnění. Jinak se spirála silně nedoporučuje..
 3. Bude předepsán ultrazvuk dělohy a vaječníků, aby se vyloučily anomálie ve vývoji pohlavních orgánů. Abnormální struktura dělohy je kontraindikací pro nitroděložní tělísko.
 4. Krevní test na hCG k vyloučení těhotenství. Testovací použití je povoleno.
 5. Rutinní vyšetření ve formě krevních a močových testů.
 6. Povinné je také gynekologické vyšetření.

Liší se proces instalace spirály mezi parous a nulliparous

Technika a pravidla pro instalaci spirály jsou stejné pro všechny ženy, bez ohledu na to, zda došlo k porodu nebo ne..

Kontraindikace IUD

Spirála pro nulipární ženy je absolutně kontraindikována za následujících podmínek:

 • podezření na onkologická onemocnění děložního čípku a dělohy;
 • mimoděložní těhotenství v minulosti;
 • abnormální struktura dělohy;
 • častý zánět genitálií;
 • bohatá, prodloužená, bolestivá menstruace;
 • těžká anémie;
 • děložní myomy;
 • alergie na kovy.

Alternativní metody antikoncepce pro mladé nulipary jsou kondomy, hormonální antikoncepční pilulky, čípky.

Pokud jste mladá, nemanželská dívka, která se rozhodne, postupujte podle těchto pravidel:

 • první týden po zavedení nitroděložního tělíska se zdržte sexuální aktivity;
 • vyhnout se těžké fyzické aktivitě;
 • po každé menstruaci zkontrolujte nitrooční nitroděložní tělísko, abyste si včas všimli vysazení nebo ztráty antikoncepce;
 • věnujte pozornost prvním známkám zánětu (horečka, silný výtok bez zápachu, nepohodlí nebo bolest v podbřišku);
 • každých 6 měsíců podstoupit pánevní ultrazvuk;
 • pravidelně navštěvujte svého gynekologa;
 • neměňte sexuální partnery - tím se zvyšuje riziko zánětu.

Zapamatovat si! Pokud začal zánět dělohy, musí být spirála odstraněna.

Pokud nemáte žádné stížnosti, cítíte se dobře, dodržujete všechny podmínky - pokračujte v používání nitroděložního tělíska po dobu 5 let nebo tak dlouho, jak je potřeba. V takovém případě vám nitroděložní tělísko neublíží..

Názor gynekologa, který věří, že je nemožné dát spirálu na nulipární dívky. Video

Podívejte se, co říká gynekolog o kontraindikacích pro zavedení nitroděložního tělíska. Video má něco málo přes 2 minuty, takže vám nezabere hodně času, ale poskytne vám informace k zamyšlení.

S příchodem dítěte se život nově vyrobené matky může podstatně přizpůsobit. Celý čas věnovaný dítěti a rodině, bezesné noci, procházky, plenky, krmení atd. - to vše ženu velmi unavuje a ona prostě nemá čas na sebe myslet. A to je velmi důležité! Koneckonců, po porodu potřebuje tělo matky obzvláště péči a pozornost. Například žena po porodu by měla zvážit antikoncepční metody, aby se chránila před neplánovaným těhotenstvím..

Většina párů zpravidla porušuje lékařská doporučení a obnovuje svůj intimní život dříve, než je doporučené období, a ve skutečnosti je pravděpodobnost otěhotnění během tohoto období příliš vysoká. Proto musí být problém s antikoncepcí vyřešen okamžitě po propuštění z nemocnice, a ještě lépe - během těhotenství..

Metody ochrany před neplánovaným těhotenstvím po porodu

Samozřejmě je vhodné prodiskutovat s lékařem otázku antikoncepčních metod i během období nosení dítěte. Pokud se to z nějakého důvodu nestalo, nebojte se, protože o tomto tématu můžete diskutovat s lékařem v porodnici. V každém případě se člověk neobejde bez konzultace s gynekologem. Pokud si během kojení sami zvolíte antikoncepci, riskujete nejen své zdraví, ale i své dítě. Mnoho z nich může skutečně nepříznivě ovlivnit laktaci, a tedy i blaho dítěte..

Během laktace může žena používat následující metody antikoncepce:

 1. Bariéra, tj. Používání kondomů. Klasický způsob ochrany proti neplánovanému těhotenství, ale při nesprávném použití neposkytuje 100% záruku.
 2. Perorálně (užívání hormonálních léků) - jmenováno výhradně odborníkem, protože ne všechny stávající léky jsou povoleny během období hepatitidy B.
 3. Vložení nitroděložního tělíska je nejoblíbenější metodou po porodu. Hlavními výhodami nitroděložního tělíska jsou bezpečnost a dlouhodobé výsledky (až 5 let).

Kterou spirálu je lepší dát po porodu?

Dnes existuje široká škála gynekologických pomůcek. Liší se kvalitou, tvarem, složením. Volba do značné míry závisí na nákladech a samozřejmě na individuálních vlastnostech ženského těla.

Jádro spirál obsahuje účinné látky, poskytují ochranu před neplánovaným těhotenstvím a díky tvaru (ve tvaru T, ve tvaru prstence atd.) Je antikoncepční prostředek udržován uvnitř děložní dutiny.

Spirály jsou tedy dvou hlavních typů:

 • neléčivo - vyrobeno z polyethylenu a obsahuje kov (platina, stříbro atd.);
 • léčivé (obsahují ionty mědi a progesteron) - kromě antikoncepčního účinku mají pozitivní vliv na ovulační období, strukturu endometria atd. Navíc je u takových zařízení méně pravděpodobné, že způsobí komplikace, a budou lépe fixovány v děložní dutině. Existuje však také minus. Kvůli rychlému vyčerpání aktivních složek je nutné je vyměnit po 1-3 letech.

Je nereálné zvolit nejoptimálnější typ spirály bez konzultace s lékařem. Pokud se tedy rozhodnete přemýšlet o tomto typu antikoncepce, nezapomeňte se poradit se svým gynekologem. Specialista, který studoval vaši anamnézu, bude schopen vybrat nejúčinnější a nejspolehlivější typ gynekologického zařízení.

Vlastnosti instalace nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko instaluje nebo odebírá pouze v klinickém prostředí a pouze u gynekologa. Před nastavením musí být pacient bezpodmínečně vyšetřen a otestován. Pouze při absenci kontraindikací bude lékař schopen určit datum zavedení IUD. Procedura se obvykle provádí během menstruace. Ale protože cyklus nově vytvořených matek ještě nebyl plně obnoven, lze instalaci provést kdykoli budete chtít. Pokud porod proběhl bez komplikací, může k tomu dojít již za 6-7 týdnů po narození dítěte. V opačném případě (například při císařském řezu) bude nutné zákrok odložit o šest měsíců.

Zavádění nitroděložního tělíska je rychlé a téměř bezbolestné. Doba použitelnosti gynekologického zařízení závisí na kvalitě výroby, může to být rok nebo možná osm let. To ale vůbec neznamená, že by se spirála měla nosit tak dlouho, jak je uvedeno v pokynech. Pokud je to požadováno, lze jej načíst před plánovaným časem.

V prvních dnech po zákroku lékař rozhodně doporučí zdržet se pohlavního styku a vyloučit fyzickou aktivitu, nepoužívat tampony a odmítnout návštěvu lázní nebo sauny. V budoucnu IUD nebude způsobovat nepohodlí a žena se může bezpečně vrátit ke svému obvyklému životnímu stylu. Po 10 dnech a poté znovu 6 týdnů po instalaci však musíte navštívit lékaře, aby se ujistil, že spirála je správně upevněna a nedochází ke komplikacím. V budoucnu by návštěvy lékaře měly být prováděny pravidelně - dvakrát ročně. Pokud však existují alarmující příznaky (nepravidelnosti menstruace, bolesti dolní části břicha, teplota se zvýšila nebo se necítí spirálové nitě) - okamžitě přejděte ke gynekologovi.

Klady a zápory IUD

Po diskusi o typech nitroděložních tělísek a principu jejich instalace si nelze vzpomenout na pozitivní a negativní aspekty této metody. Výhody nitroděložního tělíska jsou:

 • bezpečnost během laktace;
 • dlouhá trvanlivost;
 • 99% antikoncepční účinek;
 • nenarušujte obvyklý život;
 • zařízení obsahující progesteron snižují bolestivé pocity a zkracují dobu měsíčního vypouštění;
 • dostupnost.

Nevýhody IUD zahrnují:

 • nepohodlí a špinění během prvních dvou týdnů po instalaci;
 • dlouhé a těžké období v prvních třech měsících po zákroku;
 • zařízení poskytuje antikoncepční výsledek, ale nechrání před infekcemi;
 • po založení spirály lze pozorovat výkyvy nálady, kožní reakce a pokles sexuální touhy.

Přes všechny nevýhody jsou nitroděložní tělíska považována za nejúčinnější a nejbezpečnější metodu antikoncepce v období po porodu. Nezapomeňte však, že účinnost jejich působení závisí nejen na profesionalitě lékaře, ale také na pozorném přístupu k vašemu zdraví..

Líbilo se?

Klikněte na tlačítko, pokud se vám článek líbil, pomůže nám to při vývoji projektu. dík!

Menstruace u ženy je složitý fyziologický proces, který zajišťuje plné fungování orgánů reprodukčního systému a přispívá k vytváření podmínek pro možné početí.