Kdy si mohu udělat těhotenský test

Mám zpoždění v menstruaci. Jen pár dní. Myslím, že bych mohla být těhotná. Zatím neexistují žádné další příznaky. Chci rychle zjistit, jestli se moje dítě brzy probudí. Řekněte mi: jaký den je zpoždění, udělat těhotenský test?

Těhotenský test je velmi vhodný způsob, jak zjistit, zda jste těhotná. Jeho působení spočívá ve skutečnosti, že určuje, zda se v těle ženy nachází hormon choriový gonadotropin (hCG). Je to jeho vzhled, který signalizuje zrod nového života v ženském lůně. Navíc s vývojem plodu na počátku se množství hormonu každé dva dny zdvojnásobuje. HCG dosahuje maxima ve druhém nebo třetím měsíci těhotenství a poté jeho dávka v těle klesá.

Moderní trh nabízí mnoho různých testů. Tradiční test je strip test. Sada obsahuje pipetu na odběr moči. K dispozici je také inkoustový a elektronický test. Při výběru jednoho nebo druhého věnujte pozornost úrovni jeho citlivosti. Některé jsou schopny určit těhotenství ve velmi rané fázi, prakticky jeden týden po oplodnění. Detekují hCG v koncentraci 10 mU / ml. Je třeba si uvědomit, že fáze oplodnění vajíčka nastává o něco později než v okamžiku početí. Druhá skupina testů je schopna detekovat těhotenství, pokud existuje, v závažnější době, kdy hladina hCG v těle dosáhne alespoň 25 mU / ml. Je proto pravděpodobné, že testy s různou citlivostí vám ve stejný den ukáží různé výsledky..

Pokud nechcete čekat, pak druhý den po zpoždění menstruace proveďte diagnostiku pomocí vysoce citlivého testu. Chcete-li získat nejspolehlivější výsledek, proveďte proceduru ráno během prvního močení. Právě v tak rané moči se shromažďuje největší množství hormonu. Ponořte test do nádoby s močí. Poté postupujte podle pokynů v pokynech. Doba expozice testu v moči se různými způsoby pohybuje od pěti do třiceti sekund. Poté odstraňte proužek a počkejte určitou dobu, 5-10 minut, podle doporučení výrobce. Jeden řádek se zobrazí jako první - to je důkaz vhodnosti testu. A pouze vzhled druhého proužku potvrzuje těhotenství. Ani jeden test, dokonce ani test nejvyšší kvality, neposkytuje 100% záruku, že jste určitě těhotná. Může se ukázat, že výsledek je nesprávný kvůli porušení pokynů nebo přítomnosti nemoci v těle ženy. Pokud obdržíte zápornou odpověď, opakujte postup po několika dnech, pokud zaznamenáte další příznaky těhotenství. Koneckonců, test provedený příliš brzy někdy neurčí přítomnost těhotenství. Také ne vždy potvrdí přítomnost oplodněného vajíčka, které je fixováno mimo dělohu.

V jaký den zpoždění lze určit těhotenství?

Chcete-li vědět, jak a kdy provést test, musíte pochopit, jak to funguje. Je také důležité vědět, v který den zpoždění bude test přesně ukazovat těhotenství?

Počet proužků, které se stanoví po jeho aplikaci, závisí na množství hormonu hCG produkovaného v ženském těle. Neoficiálně se nazývá hlavní těhotenský hormon, protože se začíná produkovat přesně po připojení vajíčka. Hormon hCG se nachází v tekutinách, jako je krev a moč. Při testu se používají speciální činidla citlivá na hCG, a pokud je množství v moči velké, stanoví se dva proužky. Pokud nedojde k těhotenství, zobrazí se jeden proužek. Problém je v tom, že všechny ženy, které čekají dítě, mají před porodem různé hladiny hCG v krvi a moči. Lék nemusí jednoduše rozpoznat jedinečný stav. Proto je důležité vědět, v který den zpoždění bude test přesně ukazovat těhotenství, jak počítat týdny po oplodnění a vědět, v kterém týdnu došlo k ovulaci těla..

Stojí za to vědět, že množství hCG se zvyšuje každý den po oplodnění a snižuje se nějaký čas před porodem. Čím později se tedy rozhodnete provést kontrolu, tím je pravděpodobnější, že se zobrazí správný výsledek přesně, a uvidíte dva pruhy.

Pokud však jde o těhotenství, a potřebujete znát svůj stav co nejdříve, je velmi důležité pochopit, od kterého dne zpoždění test přesně ukazuje těhotenství.

S pravidelným cyklem je pro ženu snazší určit těhotenství. Vezmeme-li například cyklus 30 dnů od poslední menstruace, dojde k ovulaci 15. den. Vajíčko je schopné oplodnění po dobu dvou dnů. Poté se asi pět dní pohybuje do dělohy a připojuje se k ní. Jinými slovy, těhotenský test odhalí zvláštní stav 26. dne cyklu. O svém stavu se ale můžete dozvědět pomocí krevního testu, který může nejpřesněji ukázat zvýšení hCG, o něco dříve - 22. den. Jak přesně je však zaručena identifikace těhotenství? Závisí to na množství hormonu v ženském těle. Pokud nechcete čekat na zpoždění od okamžiku poslední menstruace, můžete použít vysoce citlivý test, který dokáže určit stav několik dní před očekávaným nástupem další menstruace.

Pokud chcete vědět, v který den zpoždění bude test přesně ukazovat těhotenství, měl by být proveden co nejpozději. Přesnost výsledku závisí také na citlivosti léčiva na hormon. Pokud je test vysoce citlivý, objeví se dva proužky přesně v den zpoždění. Pokud je však test vysoce kvalitní, bude schopen určit dva proužky ještě předtím, než se objeví zpoždění..

Lék je schopen přesně identifikovat týden těhotenství, pokud žena zná čas ovulace a den poslední menstruace. U pravidelného cyklu je to snadnější zjistit, ale pokud to není pravidelné, můžete pomoci určit, kdy vejce opustilo vaječník, pomocí speciálních ovulačních testů a podle toho, jak se zvýšila tělesná teplota. Když je datum ovulace jasné, můžete přesně určit den oplodnění přidáním 15 dnů k datu. V který den zpoždění bude test ukazovat těhotenství? Obvykle to určuje již pátý den velmi přesně..

Test: jak to udělat správně?

Ženy velmi často spěchají, aby určily těhotenství od prvního týdne zpoždění ode dne poslední menstruace, aniž by přemýšlely o tom, jak správně provést test. Předpokládá se, že vše je jednoduché: otevřeli jste jej, umístili pod proud moči a dostali výsledek. Ale i v pokynech k němu je uvedeno, že pokud je použit nesprávně, je rozhodně nemožné překonat stav těhotenství.

Nejlepší čas na provedení testu je brzy ráno. Právě ráno je hormon nejvyšší v moči. I když nejmodernější a nejdražší testy ukazují výsledek přesně v kteroukoli denní dobu. Pokud chcete testovat během dne, měla by být moč koncentrovanější. U těch je potřeba snížit množství spotřebované tekutiny. Může to však být provedeno týden po zpoždění od poslední menstruace, a to jak odpoledne, tak večer, protože množství hormonu koncentrovaného v moči musí být vysoké.

Co to znamená provést těhotenský test správně? To je podrobně uvedeno v pokynech k němu připojených. Některá pravidla nejsou v pokynech uvedena, ale musíte se jimi také řídit..

Nejprve by měla být droga otevřena před provedením testu. Za druhé, před nákupem nezapomeňte zkontrolovat neporušenost obalu. Pokud je porušeno, je lepší test neprovádět. V některých případech, když jej rozbalíte, je na něm jasně viditelný jeden proužek. Je lepší nepoužívat takovou drogu, protože s největší pravděpodobností byly porušeny podmínky skladování. Za třetí, pokud budete používat nádobu na sběr moči, musí být sterilní..

Jaké jsou testy?

Výsledek závisí nejen na hladině hCG v moči, ale také na tom, jak citlivá je droga na tento hormon. V současné době existují čtyři typy testů, které vám pomohou určit stav.

Nejoblíbenější jsou stále proužkové testy. Patří mezi ně docela slavný mezi ženami Evitest a Frautest německého původu. Právě tyto možnosti se osvědčily, protože výrobce používá vysoce kvalitní činidla. Pokud zvolíte levnou možnost, pak může být výsledek sporný, protože při výrobě levného produktu se používají levné vladaři..

Páskové testy jsou poměrně snadno použitelné, ale ne vždy pohodlné. Pro ně je lepší koupit sterilní nádobu, ve které se bude shromažďovat moč. Poté by měl být lék do něj spuštěn po určitou značku a držen asi pět sekund. Výsledek se stanoví po třech minutách. Navíc doba výskytu druhého pásu závisí na hladině hormonu v moči. Čím nižší je, tím pomaleji se pás objeví. Výrobce také často naznačuje, že výsledek lze považovat za spolehlivý, pokud uplynulo více než 15 minut. To znamená, že pokud se druhá kapela objevila až po čtvrt hodině, neměli byste důvěřovat výsledku. Je důležité mít na paměti, že i velmi slabý druhý pruh naznačuje, že budete brzy muset porodit.

V který den přesně ukáže výsledek droga? Proužkové testy můžete použít ještě před zpožděním od poslední menstruace, ale je lepší to provést od prvního dne.

Varianty tablet jsou dodávány ve speciální krabičce s otvory. Do jedné díry se umístí malé množství moči - asi čtyři kapky, v druhé se objeví výsledek. Dva pruhy se mohou objevit po minutě a mohou se objevit až po deseti. V který den zpoždění bude test ukazovat těhotenství? Verze pro tablety může také detekovat těhotenství od samého začátku zpoždění po poslední menstruaci, ale není příliš pohodlné to dělat.

Mnohem pohodlnější v tomto plánu je možnost inkoustových tiskáren. Je to velmi snadné: stačí umístit špičku těsta pod proud moči, ale můžete to udělat jako obvykle, když jste předtím nashromáždili tekutinu v nádobě.

Výhodou inkoustové tiskárny je její vysoká citlivost. Jak přesně však zaručuje správný výsledek a v který den zpoždění může ukázat dvě pásma? Obvykle ukazuje těhotenství jeden týden před očekávanou menstruací..

Nejmodernější jsou považovány za elektronické nebo digitální možnosti. Chcete-li to udělat, musíte umístit špičku těsta do moči a počkat tři minuty. V tomto případě je pozitivní výsledek určen nikoli pomocí tradičních pruhů, ale pomocí znaménka „+“ nebo slova „těhotenství“, což znamená „těhotenství“.

Jedná se o nejpřesnější možnost, která může jasně ukázat těhotenství týden před zpožděním po poslední menstruaci. Elektronický těhotenský test je také nejcitlivější ze všech výše uvedených. Ukazuje správný výsledek týden před očekávanou menstruací. Elektronická verze vám pomůže porozumět přesněji. Nevýhodou kromě vysokých nákladů je, že nápis označující, že žena brzy porodí, postupem času zmizí a nezanechá vzpomínku na tak důležitou událost.

 • Některé elektronické testy také určují přesný týden těhotenství, což pomůže zjistit datum narození..

Když je test negativní?

Negativní výsledek ne vždy naznačuje, že k početí nedošlo. Existuje mnoho případů, kdy test tvrdohlavě nedokázal identifikovat dva pásy, ale po devíti měsících žena nakonec porodila. Pokud jsou tedy na obličeji všechny příznaky zajímavého stavu a při kontrole se stále objevuje pouze jeden proužek, měli byste se poradit s lékařem.

Proč může test ukázat jednu kapelu, zatímco se tělo skutečně připravuje na porod? Tato situace může být způsobena nemocí. Například pokud má žena endokrinní dysfunkci. Test bude negativní, pokud se tělo matky chystá odmítnout embryo, jinými slovy, během prvních týdnů dojde k potratu.

V prvních dvou týdnech po zpoždění od posledního menstruačního období mají někteří jedinci spravedlivého pohlaví stále nízkou hladinu zvláštního hormonu v moči..

Jedno pásmo lze určit, pokud existují onemocnění srdce nebo urogenitálního systému. Pokud žena měla pyelonefritidu před několika týdny, může lék dobře ukázat pouze jeden proužek místo dvou, i když je zpoždění více než týden.

Žádné těhotenství, ale test ukazuje dva pruhy

To je také velmi častá situace. Když žena na testu uvidí dva pruhy, už se připravuje na porod, ale později se ukáže, že výsledek byl falešně pozitivní.

Prvním důvodem je dysfunkce ženských pohlavních orgánů, zejména vaječníků, nebo výskyt nádoru, který může produkovat hormony. Druhým důvodem je test špatné kvality, jehož doba platnosti již dlouho vypršela. Rovněž lze určit dva pruhy, pokud žena nedávno porodila a od narození uběhly pouze dva měsíce..

Těhotenství a patologie: co test ukáže?

Mimoděložní těhotenství je vážnou hrozbou pro život ženy, protože v tomto případě není vajíčko připojeno k děloze, ale začíná se vyvíjet například ve vejcovodu. S vývojem embrya může prasknout, což je často smrtelné. Co dělat v této pozici? Problém je v tom, že žena sama nebude schopna takové těhotenství identifikovat. Test ukáže pozitivní výsledek, protože tělo stále začne produkovat hormon hCG. Ale v tomto případě bude druhé pásmo sotva patrné, protože hormon bude produkován v menším množství.

Zjevnými příznaky těhotenství mimo dělohu jsou krvácení a silná bolest v podbřišku. Máte-li jakékoli podezření, musíte okamžitě jít do nemocnice.

Zmrazené těhotenství je velmi nepříjemná a smutná událost, když se embryo přestane vyvíjet a zemře uvnitř dělohy. Je 100% nemožné ji samostatně identifikovat, a přesto ji lze určit některými znaky. Za prvé, se zmrazeným těhotenstvím, všechny příznaky nevolnosti nebo citlivosti prsou náhle zmizí..

Zadruhé, pokud se nejprve objevily jasné pruhy, potom může druhý pruh zmizet. Pokud existuje podezření na zmeškané těhotenství, měl by se test opakovat.

Pochybnosti se často týkají žen, pokud skutečně chtějí porodit, ale při určování stavu bude druhé pásmo stěží patrné. Pochybný výsledek může naznačovat, že je výsledek pozitivní, ale abyste jej potvrdili, měli byste počkat trochu, alespoň týden. Poté se hladina hormonu zvýší a bude možné provést těhotenský test s větší jistotou, že výsledek bude pozitivní..

Někdy se však žena přesvědčí, že vidí druhý pás. Na přípravě jsou vždy označena místa, kde by se pruhy měly objevit, pokud je výsledek pozitivní. Pokud tedy vzniknou pochybnosti, měli byste si zakoupit dražší variantu a znovu zkontrolovat hodnoty..

Nezáleží na tom, od kterého dne zpoždění test obvykle ukazuje těhotenství, protože každý organismus je individuální. Chybný výsledek někdy trvá déle než tři týdny po zpoždění, ale může trvat měsíce. Proto byste při prvním projevu měli navštívit lékařskou ordinaci, kde vám lékař s větší pravděpodobností řekne, zda se během prvních týdnů po prodlení chystáte na porod nebo ne.

Lékař bude schopen určit těhotenství podle stavu dělohy, který trochu bobtná a mění barvu, stejně jako krevní test na hCG, který ukáže výsledek v prvních dnech zpoždění mnohem spolehlivěji než domácí testy. Řekne vám, kolik vám zbývá před porodem.

Kdy se připravit na porod?

Před několika desítkami let mohl lékař určit datum narození pohybem plodu. Nyní existují další metody..

Pokud máte dva pruhy a připravujete se na porod, musíte vědět, kolik ještě zbývá před porodem. Lékař vám s tím pomůže, ale můžete se pokusit určit sami.

Zjistěte, kolik času zbývá do porodu, pomůže vám datum ovulace. Je nutné určit tento den a přidat k němu dalších 280 dní. Pokud nemůžete určit datum ovulace, měli byste vypočítat datum narození uprostřed poslední menstruace..

Pokud nemůžete sami určit termín, pak vám pomohou lékaři. Díky velikosti dělohy a díky ultrazvukovému vyšetření budou moci určit přesné datum, kdy máte porodit.

Jak a kdy provést těhotenský test, abyste získali přesný výsledek

Dokonce i perfektní test bude lhát, pokud porušíte jednoduchá pravidla.

Rychlé těhotenské testy dnes lze zakoupit v každé lékárně a dokonce i v pokladně supermarketu. Jsou snadno použitelné a spolehlivé: lékaři odhadují jejich přesnost na 99% těhotenských testů. Ale takové testy často lžou..

Jak fungují těhotenské testy

Absolutně všechny těhotenské testy kontrolují, zda se v moči nebo v krvi (pokud jde o laboratorní test) nachází speciální hormon těhotenských testů - lidský choriový gonadotropin nebo zkráceně hCG. Začíná se produkovat, jakmile se oplodněné vajíčko připojí ke stěně dělohy..

Pokud nedojde k těhotenství, hCG nemá odkud pocházet. Pokud ano, bude vyžadován hCG.

Vejce je obvykle připojeno k děloze šest dní po oplodnění. Je zbytečné provádět test během tohoto období: neukáže nic. Ale pak se hladina hCG rychle zvyšuje a zdvojnásobuje se každé 2-3 dny.

Kdy provést těhotenský test

Již 8 dní po ovulaci, během níž se vajíčko setkalo se spermatem, je hladina hCG dostatečná, aby bylo možné zaznamenat těhotenství pomocí laboratorního krevního testu.

O několik dní později - tj. 10. - 12. den po oplodnění - bude vidět těhotenství a běžné testy v lékárně.

Ačkoli pokyny pro mnohé z nich slibují přesný výsledek již první den zpoždění, lékaři doporučují, aby domácí těhotenské testy nespěchali: Můžete věřit výsledkům?... Důvod je prostý.

Pokud ovulujete 10. – 14. Den cyklu, od začátku dalšího cyklu uplyne nejméně 13 dní od okamžiku oplodnění. To znamená, že vás test pípne dvěma pruhy..

Ovulace se však může posunout. Pokud k uvolnění vajíčka došlo 22. den cyklu, pak na začátku zpoždění může být skutečný gestační věk méně než 7 dní. To znamená, že ani perfektní testy s největší pravděpodobností nic neopraví..

Pokud je váš cyklus delší nebo kratší než 28 dní, je to stále více matoucí..

Proto, abyste dosáhli co nejpřesnějšího výsledku, měli byste počkat 5-7 dní od začátku zpoždění.

Pokud jste těhotná, bude hladina hCG do této doby v každém případě taková, že ji určitě rozpoznají i ty nejlevnější testy s nízkou citlivostí.

Ale i když jste dodrželi všechny termíny, test vás stále může uvést v omyl. Například neuvidí vysokou hladinu hCG a nevykazuje negativní výsledek s existujícím těhotenstvím, nebo naopak rozdá dva proužky, i když to necítí jako těhotenství. Abych byl spravedlivý, řekněme, že za to nemůže ani tak test, jako ty. Pět důvodů pro falešně pozitivní těhotenské testy.

Proč rychlé těhotenské testy lžou

1. Použili jste prošlý nebo poškozený test

Rychlé testy obsahují speciální vysoce citlivé látky, které reagují na hladinu hCG. Jsou to oni, kdo jsou při kontaktu s močí těhotné ženy namalovány jasným druhým pruhem nebo znaménkem plus.

Pokud však zkouška vypršela nebo byla skladována nesprávně, citlivost těchto látek se může snížit. Výsledkem bude negativní výsledek, který se může ukázat jako nepravdivý..

Co dělat

Testy kupujte pouze v lékárnách, kde se na rozdíl od supermarketů snaží zajistit správné skladovací podmínky. Při nákupu nezapomeňte zkontrolovat datum vypršení platnosti.

2. Koupili jste test s nízkou citlivostí

Citlivost rychlých testů je označena čísly - 10, 20, 25, 30. Tato čísla označují koncentraci hCG v moči (v mIU / ml), kterou jsou schopni zachytit. Čím vyšší číslo, tím méně přesný test. Nejdražší a nejpřesnější možnosti mají citlivost 10. Ale ty levné nemusí hCG zachytit a oklamat vás negativním výsledkem.

Co dělat

Při nákupu testu nezapomeňte zkontrolovat u lékárníka, jak je citlivý. Tyto informace také často najdete na obalu a vždy v pokynech..

3. Test jste provedli dnes odpoledne

Není nadarmo výrobce hovoří o ranní moči v pokynech pro absolutní většinu testů. Je koncentrovanější, obsahuje více chorionického gonadotropinu, což znamená, že test bude spolehlivější.

Odpoledne je obsah hCG v moči nižší.

Co dělat

Test používejte výhradně ráno, podle pokynů výrobce.

4. Před provedením testu jste vypili hodně vody.

Voda zředí moč, což snižuje hladinu hCG. Rychlý test nemusí snímat hormon a dát falešně negativní výsledek.

Co dělat

Snažte se před testem nic nejíst a nepít.

5. Zmeškali jste výsledky

Pokyny pro každý test specifikují pravidla pro jeho použití. Například takto: „Výsledek lze vyhodnotit za 4–5 minut po testu, nejpozději však do 15 minut.“ Tyto minuty nejsou odebírány ze stropu.

Dolní mez označuje dobu, za kterou reaguje citlivá látka v ní obsažená, aby reagovala na hladinu hCG. Pokud se podíváte na test před dohodnutým datem, druhý proužek (nebo znaménko plus v příslušném okně) se ještě nemusí objevit a uvidíte falešně negativní výsledek.

Pokud se na proužek podíváte po uplynutí času uvedeného jako horní hranice, riskujete falešně pozitivní výsledek. Odpařená moč může zanechat linii, kterou lze snadno zaměnit s druhým proužkem.

Co dělat

Před použitím testu si přečtěte pokyny a důsledně je dodržujte.

6. Užíváte určité léky

Některá diuretika a antihistaminika ovlivňují složení moči ředěním. To snižuje hladinu hCG, což znamená, že existuje riziko získání falešně negativního výsledku..

Jiné léky vám naopak mohou dát dva proužky, i když ve skutečnosti tomu tak není. Mezi tyto léky patří:

 • některé uklidňující prostředky a prášky na spaní;
 • antikonvulziva;
 • léky na plodnost.

Co dělat

Pokud užíváte některý z léků na tomto seznamu, neměli byste se spoléhat na papír pro rychlé testy. Proveďte laboratorní krevní test, abyste zjistili, zda jste těhotná nebo ne..

7. Jste nemocní

Pokud má vaše moč vysokou hladinu krve nebo bílkovin, může to také ovlivnit váš výsledek rychlého testu. Ale zde je důležité si uvědomit, že taková situace je sama o sobě extrémně nezdravá. Krev v moči naznačuje abnormality ve fungování močového měchýře nebo ledvin, zvýšená bílkovina naznačuje vnitřní zánět.

Je proto pravděpodobné, že k chybným dvěma proužkům testu se přidá horečka a / nebo nepohodlí v oblasti genitálií a ledvin..

Co dělat

Nespoléhejte na rychlý test, pokud máte horečku a bolesti dolní části zad a dolní části břicha. S takovými onemocněními musíte co nejdříve konzultovat terapeuta, gynekologa nebo urologa, abyste nezmeškali vážnou nemoc.

8. Vznikne vám nádor na vaječnících

Některé typy nádorů mohou test přimět k zobrazení dvou pruhů..

Co dělat

Po obdržení pozitivního výsledku neodkládejte návštěvu gynekologa. Lékař provede výzkum, během kterého zjistí skutečný gestační věk (pokud existuje) nebo vás pošle na další testy a ke specializovaným odborníkům.

Jak správně provést těhotenský test

 1. Přečíst instrukce. A samozřejmě jděte podle toho!
 2. Pamatujte na pravidlo: pokud jste zdraví a test je pozitivní, šance na otěhotnění je 99%. Negativní výsledek může být falešný až týden po zpoždění.
 3. Vyberte testy s vysokou úrovní citlivosti. 10 je ideální.
 4. Test proveďte ráno, ne odpoledne a ještě méně večer.
 5. Snažte se nepít alespoň hodinu před testem..
 6. Nespoléhejte na test, pokud užíváte léky uvedené výše nebo máte obavy z horečky a bolesti podbřišku.
 7. Kupte si dva testy najednou, abyste mohli dvakrát zkontrolovat výsledek.
 8. Pokud si rychlé testy odporují, neměli byste hádat, o co jde. Chcete-li získat spolehlivý výsledek, proveďte laboratorní krevní test.

Důležité! Pozitivní test, i když jste na něj čekali, bohužel není důvodem k radosti. Lze zaznamenat zvýšenou hladinu hCG v moči, včetně mimoděložního nebo zmrazeného těhotenství. Poté, co jste dostali dva proužky, jděte co nejdříve ke gynekologovi.

Magnetická terapie v gynekologii se používá k léčbě endometritidy, kolpitidy, adhezí, algomenorey, zánětu vaječníků, endocervicitidy, neplodnosti a dalších patologických stavů u žen.