V jaký den menstruace nasadili spirálu

Dříve či později se každá žena zajímá o otázky spojené s antikoncepcí. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství, jedním z nejpopulárnějších a nejúčinnějších je instalace nitroděložního tělíska. Při jeho výběru se mnoho lidí zajímá, na jaký den menstruace lze spirálu umístit a proč?

Vlastnosti antikoncepce pomocí nitroděložního tělíska

Tato metoda ochrany před těhotenstvím se začala používat v polovině minulého století. Přirozeně po dlouhou dobu došlo k obrovskému vývoji adaptace. Na samém začátku to byl jakýsi prsten vyrobený z mosazi, bronzu a mědi. Elastické materiály se začaly používat kolem 60. let. Dnes jsou formy nitroděložního tělíska velmi různorodé, k vytvoření některých dokonce používají hormonální léky.

Odrůdy nitroděložního tělíska

Existuje asi padesát odrůd nitroděložních tělísek z těhotenství. Lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější a správnou velikost. Oblíbené výrobky jsou ve tvaru S a T, stejně jako ve tvaru prstenu.

Diagnostika před zákrokem

Samotná touha používat nitroděložní tělísko nestačí k provedení zákroku lékařem. Před zavedením zařízení musí být žena po ukončení menstruace vyšetřena, aby se vyloučily kontraindikace. Žena musí projít obecnými testy, provést nátěr, vyšetřit na přítomnost genitálních infekcí, podstoupit ultrazvukovou OMT.
Pouze když jsou k dispozici všechny testy, lékař vyhodnotí jejich výsledky, zkontroluje, zda žena není těhotná a rozhodne, zda má nebo nemá dát nitroděložní tělísko.

Komu je ukázána spirála

Neexistuje žádná věková hranice. IUD se instaluje v jakémkoli plodném věku. Někteří odborníci trvají na tom, že tento typ antikoncepce by neměly užívat ženy, které nemají víru a osoby starší 40 let. V prvním případě mohou nastat neočekávané komplikace - mimoděložní těhotenství, zánět. Ve druhém se zvyšuje riziko onkologie. Ve věku 40-45 let můžete za určitých podmínek nasadit nitroděložní tělísko:

 • menstruace se objevuje pravidelně;
 • sexuální život je konstantní;
 • žádné kontraindikace.

Když je nainstalována spirála

Kdy je lepší nasadit spirálu - před nebo po menstruaci? Doporučuje se provést tento postup 3. nebo 5. den menstruačního cyklu..

Během tohoto období je děložní krk mírně otevřený, takže manipulace je nejméně traumatizující a bezbolestná. Menstruace je známkou absence těhotenství, což znamená, že je bezpečné zavést nitroděložní tělísko a neexistují žádné překážky..

Pravděpodobně nestojí za to říci, že nitroděložní tělísko by mělo být instalováno pouze v nemocničním prostředí. Když je antikoncepce nainstalována po porodu, stojí za to počkat několik měsíců. Po potratu se IUD vloží okamžitě. Po císařském řezu - o šest měsíců později.

Anestezie se při manipulaci nepoužívá, je tu bolest, ale je to docela snesitelné. Gynekolog zavádí antikoncepci do dělohy pomocí speciálního zařízení. Je třeba zkontrolovat polohu, antény jsou zkráceny. Díky anténám může žena nezávisle určit, jak se IUD nachází.

Na konci procedury mohou být bolestivé pocity a mírný výtok. Několik měsíců po instalaci je menstruace bohatá a bolestivá, kdy je nitroděložní tělísko schopné spontánního vylučování. Mělo by se starat o týden, nevystavujte se fyzické námaze, nedávejte si horké koupele. Stojí za to zdržet se sexu. Laxativa jsou kontraindikována..

Po 10 dnech se musíte dostavit na plánované vyšetření. Pokud je vše v pořádku, příští účast bude za měsíc nebo tři. Sebekontrola se provádí po menstruaci.

Bolí procedura

Mnoho lidí se obává, jestli to bolí dát spirálu bez menstruace. Soudě podle recenzí a na základě komentářů z webu dívek, které používají nitroděložní tělísko nebo které jej mají, je proces instalace bezbolestný. Nejnepříjemnější pocity jsou, když lékař před vložením sondy utáhne děložní čípek, když tento vstupuje do cervikálního kanálu. Pokud je pacient obzvláště citlivý, je nutné o tom informovat odborníka, který před zákrokem ošetří otevření cervikálního kanálu lidokainem nebo aplikuje jiný typ anestézie.

Když po zavedení IUD začne menstruace

Pokud jsou manipulace prováděny v posledních dnech menstruace, pak další cyklus nezkroutí a menstruace bude probíhat včas. Je však třeba vzít v úvahu i nuance..

Když je nainstalován nitroděložní tělísko z těhotenství, krvácí 1 den. Toto je špinění. I když se ve výjimečných případech mohou kritické dny opakovat, trvají déle než obvykle - až 14 dní. Pokud je to ještě déle, je to již dobrý důvod poradit se s lékařem, abyste zjistili, jak dlouho může takový výtok trvat. Obvykle po instalaci spirály přichází první menstruace podle plánu, jsou o něco hojnější, někdy se objeví sraženiny, je tu bolest.

Při absenci nežádoucích následků se druhá menstruace neliší od obvyklé. Pokud jsou vaše období příliš těžká, způsobují bolest a trvají dlouhou dobu, možná budete muset nitroděložní tělísko vyjmout.

Do této doby se tělo již plně přizpůsobuje antikoncepci. Menstruace se obnovuje, zlepšuje se. Jedinou výjimkou jsou situace, kdy je cizí těleso odmítnuto. Lékař vám doporučí zvolit jiné metody antikoncepce.

Jaký den menstruace je Mirena nasazena

Vysoce účinným prostředkem, který chrání před otěhotněním, je vnitřní spirála Mirena, kterou upřednostňuje mnoho dívek. Kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím má Mirena také léčivý účinek a chrání před chorobami. Mirenu instaluje pouze lékař. Jedná se o plastovou nitroděložní antikoncepci s progestogeny.

Ve který den cyklu je nitroděložní tělísko Mirena umístěno z těhotenství? Zavádí se během prvních 7 dnů menstruace nebo bezprostředně po potratu. Lze jej vyměnit nezávisle na cyklu. Tento nitroděložní tělísko má některé vlastnosti, které se projevují účinkem na tělo. S Mirenou se menstruační cyklus a menstruace zlepšují - výtok není tak hojný, kritické dny se snižují, bolestivost klesá.

Negativní stránkou je průlomové krvácení, menstruace po instalaci Mireny je z těhotenství bolestivá. Existuje také riziko nezávislého uvolnění zařízení nebo jeho posunutí, které vede k těhotenství..

Zpožděná menstruace po nitroděložním těle

Je možné otěhotnět se spirálou během menstruace? Bez ohledu na to, jak efektivní je metoda antikoncepce, žádná z nich neposkytuje stoprocentní záruku, že k těhotenství nedojde, vždy existuje asi pět procent, že žena otěhotní, zvláště pokud příliš dlouho chodí se spirálou..

Dívky, které mají nainstalovanou dobrou spirálu, jsou často konzultovány s podezřením na těhotenství. Koncepce není vyloučena, pokud se při použití nitroděložního tělíska posune a stojí mimo místo - nad nebo pod normou. Zpoždění menstruace se spirálou může nastat, kromě těhotenství, z následujících důvodů:

 • individuální charakteristiky genitálií;
 • nesprávná instalace;
 • nízká kvalita.

Abyste zabránili těhotenství, musíte každých šest měsíců navštívit lékaře. Zpoždění však není vždy známkou těhotenství. Chcete-li zjistit, co způsobilo poruchu menstruačního cyklu, musíte být vyšetřeni. Důvodem je hormonální skok, přírůstek hmotnosti, užívání léků za účelem léčby, onemocnění vnitřních orgánů. Nejprve se provede gynekologické vyšetření na židli, takže lékař bude schopen posoudit polohu spirály, zjistit, zda se posunula.

Je vhodné provést ultrazvukové vyšetření a poté - a laboratorní testy. Pokud existuje spirála a dochází ke zpoždění menstruace, ale těhotenský test je negativní, může to znamenat mimoděložní těhotenství, což je častá komplikace při instalaci SCM. Těhotenský test bude negativní a lze jej určit ultrazvukem.

Jaký den menstruačního cyklu je spirála odstraněna?

Pokud vypršela cívka nebo je plánováno těhotenství, je antikoncepční pomůcka odstraněna. Nejdůležitějším bodem, který je třeba zvážit, pokud je nitroděložní tělísko odstraněno, je to, že ke koncepci může dojít poměrně rychle. Předtím, než si ji sundáte, stojí za to začít používat další metody antikoncepce měsíc předtím. Dívky se často zajímají: kdy je lepší odstranit spirálu - během menstruace nebo ne?

Velmi důležité! Nepokoušejte se sami odstranit těhotenskou spirálu! To povede nejen k infekci, ale také k provokaci všech druhů zranění a poškození, které jsou plné krvácení..

Spirálu by měl odstranit pouze odborník po ukončení činnosti, při plánování těhotenství nebo z jiných důvodů. Můžete to udělat sami, pouze pokud IUD vypadlo, ale netahejte ani nevytahujte antény. Chcete-li odstranit antikoncepci, která vypadla, dřepněte, utáhněte vaginální svaly a počkejte, až vyjde spirála. Poté navštivte odborníka.

Odstranění spirály bez menstruace lze provést, ale postup bude bolestivější. Zařízení je odstraněno během menstruace, přičemž se volí nejhojnější den výtoku, kdy je děložní čípek poddajný, natažený, což usnadňuje odstranění antikoncepce.

Po odstranění nitroděložního tělíska se menstruace prodlužují kvůli těhotenství, dysfunkci vaječníků nebo hormonální nerovnováze. Pokud menstruace nenastane do 2 měsíců, je to normální. Pokud tedy po odstranění antikoncepce nedojde k menstruaci, neměli byste okamžitě zpanikařit. Pokud se po extrakci krvácení otevře, znamená to poškození slizniční vrstvy. Krev se brzy zmenší a měla by sama přestat. Pokud se nadměrné krvácení nezastaví, výtok je velmi prodloužený, měli byste navštívit lékaře.

Když po odstranění spirály není příliš dlouhá doba, stojí za to provést těhotenský test a navštívit lékaře, aby zjistil, proč je menstruace zpožděna, a vyhledejte lékařskou pomoc..

Instalace nitroděložního tělíska: nuance postupu

Antikoncepce je jedním z nejzajímavějších problémů v dospělosti každé ženy. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Jednou z nejspolehlivějších možností ochrany doporučených gynekology je nitroděložní tělísko (IUD). Jak bezbolestný je postup instalace samotné spirály, jak dlouho trvá - to nejsou neméně důležité otázky pro ženy, které se rozhodly zvolit tuto metodu antikoncepce..

Jak nasadit nitroděložní tělísko

Než se rozhodnete pro konkrétní antikoncepci, musíte zvážit výhody a nevýhody. Výběr antikoncepce je poměrně velký. Mezi výhody nitroděložního tělíska patří skutečnost, že působí z několika pozic současně, aby se zabránilo těhotenství:

 • zabraňuje pronikání spermií do vajíčka, narušuje oplodnění;
 • znemožňuje, aby se vajíčko připojilo ke stěnám dělohy;
 • některé spirály obsahují malé množství hormonů, je zanedbatelné, že mají silný vliv na hormonální pozadí ženy, jako je tomu při perorální hormonální antikoncepci nebo při použití injekcí a implantátů, ale zároveň významně narušují nástup těhotenství (například zvyšují množství hlenu v děložním čípku, zabránění průniku spermií dovnitř);
 • nastaveno na dlouhou dobu (od 3 do 7 let pro různé druhy), není nutné každý měsíc navštěvovat lékaře nebo si dělat starosti s pilulkou užitou ve špatnou dobu;
 • nevyžaduje další antikoncepci (jako jsou spermicidní čípky, vaginální bránice a některé další typy ochrany proti otěhotnění), spolehlivost cívky je od 98% do 99,9% (u cév s hormony);

Nitroděložní hormonální systém Mirena má vysokou ochranu před nechtěným těhotenstvím, 99,9%

Kde lze postup provést

IUD lze zavést pouze na klinice. Postup by měl provádět pouze kvalifikovaný porodník-gynekolog.

Instalace nitroděložních tělísek na klinikách je zdarma. Pokud půjdete na placenou kliniku, postup vás bude stát od 250 do 3000 rublů.

Indikace a kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska

Spirála nevyžaduje speciální indikace pro použití. Hlavní věcí je ochrana před nechtěným těhotenstvím, kdy je užívání hormonálních léků z určitých důvodů nemožné nebo nežádoucí. Hormonální cívku lze předepsat pro léčebné účely (například s těžkými obdobími s nevysvětlenou příčinou, s hyperplazií endometria - vnitřní vrstva dělohy).

Může existovat několik kontraindikací:

 • zánětlivé procesy dělohy, vaječníků, pochvy;
 • těhotenství;
 • patologické změny v děložním čípku;
 • anamnéza mimoděložního těhotenství;
 • maligní a benigní změny v reprodukčních orgánech;
 • nemoci oběhového systému;
 • věk (mladým nulipárkám se zpravidla spirála nedává).

Video: rozdíl mezi hormonálními spirálami od jiných typů

Potřebuji předběžnou přípravu

Než lékař zahájí instalaci nitroděložního tělíska, musí žena podstoupit několik důležitých postupů, podstoupit krátkou anamnézu a v případě potřeby podstoupit léčbu. Obvyklé diagnostické postupy, které předepíše gynekolog, zahrnují:

  Ultrazvuk orgánů reprodukčního systému (umožňuje zajistit, aby žena nebyla těhotná, a také identifikovat kontraindikace pro instalaci spirály ve formě novotvarů nebo změn ve struktuře orgánů);

Ultrazvuk pánevních orgánů vám umožňuje zajistit, aby nedošlo k těhotenství a patologii struktury orgánů reprodukčního systému

Pokud má lékař podle výsledků vyšetření pochybnosti o zdraví ženy, postup se odkládá, dokud si lékař není jistý, že je vše v pořádku..

V jakém období cyklu je IUD zavedeno?

Nebudete moci nitroděložní tělísko nasadit každý den. Tento postup je vždy vázán na začátek menstruačního cyklu (obvykle se provádí 4. až 5. den cyklu). Existují pro to dva dobré důvody:

 • nástup menstruace je jedním ze znaků absence těhotenství;
 • od prvního do pátého dne menstruace je děložní čípek co nejotevřenější, což usnadňuje zavedení spirály.

První den menstruačního cyklu se považuje za první den menstruace.

Existují dvě období, kdy si žena může navinout spirálu bez ohledu na začátek cyklu:

 • Ihned po potratu. V tuto chvíli je cervikální kanál co nejvíce otevřený, žena je v anestezii, těhotenství je 100% vyloučeno.
 • Po porodu, kdy se cyklus ještě nezotavil. Po samostatném porodu je spirála umístěna po ukončení lochie (poporodní výtok) blíže ke třetímu měsíci po radostné události. Ale po císařském řezu budete muset počkat šest měsíců: jizva na děloze by se měla dobře zahojit.

Jak se postup provádí

Instalace nitroděložního tělíska nevyžaduje hospitalizaci. Manipulace se provádí ambulantně v ošetřovně. Celý postup trvá asi 10 minut:

 1. Žena sedí na gynekologickém křesle, jako při běžném vyšetření..
 2. Lékař nainstaluje vaginální dilatátor se zrcátkem, ošetří děložní hrdlo anestetikem. V případě potřeby je možné podat analgetickou injekci, obvykle lidokain.
 3. Poté lékař změří velikost dělohy pomocí speciálního nástroje a porovná je s velikostí spirály.
 4. Lékař zavede samotnou antikoncepci a za přítomnosti pacientky otevře sterilní obal spirálou.
 5. Všechny spirály jsou vybaveny kontrolními nitěmi. Lékař je usekne a ponechá asi 2 cm vyčnívající z dělohy. Když zmizí potřeba dalšího použití spirály, lékař odstraní nitroděložní tělísko zatažením za tyto antény.
 6. Pro snížení nepohodlí po zavedení může lékař dát pacientovi anestetickou injekci.

Video: technika instalace nitroděložního tělíska

Co žena cítí během instalace nitroděložního tělíska

Během instalace cívky může žena pociťovat mírné nepohodlí. Pocity jsou podobné menstruační bolesti. Mohou trvat několik dní, ale ne déle než týden. To je normální..

První a následující 2–3 menstruace po zavedení mohou být bolestivé a hojnější než obvykle. V tuto chvíli musíte být obzvláště ostražití, protože je možné spontánní uvolnění antikoncepce.

9–12 týdnů po instalaci cívky se doporučuje podstoupit kontrolní ultrazvukové vyšetření, aby se ujistil, že je antikoncepce správně umístěna. V budoucnu musí být takové ultrazvuky prováděny jednou za šest měsíců..

Nežádoucí účinky a komplikace

Jako každý lékařský zákrok, i nález cizího tělesa v dutině orgánu je plný komplikací a může mít vedlejší účinky.

Mezi vedlejší účinky patří:

  alergické reakce na materiál, ze kterého je spirála vyrobena (moderní spirály jsou vyrobeny z hypoalergenního plastu, stejně jako mědi, stříbra, zlata, které nezpůsobují reakce v těle, ale někdy se to stane);

Spirála je vyrobena z inertních kovů (měď, stříbro, zlato), které nezpůsobují negativní reakce ženského těla

Pokud se po instalaci spirály objeví nějaké příznaky obtěžující ženu, bude užitečné poradit se s lékařem, který rozhodně určí, zda stojí za to se obávat.

Jak nastanou komplikace:

 • propíchnutí těla dělohy;
 • bolest a nepohodlí během dne nebo při pohlavním styku - nesprávná velikost spirály nebo její posun;
 • zarůstání spirály do těla dělohy - chyba při výběru velikosti, zánět.

Následující příznaky mohou naznačovat vážnou komplikaci:

 • ostrá bolest v dolní části břicha;
 • bledost kůže doprovázená zvýšeným pocením;
 • zvýšená srdeční frekvence.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě zavolat záchranný tým.

Kdy a jak je nitroděložní tělísko odstraněno

Spirálu lze kdykoli odstranit, a to buď na žádost ženy, nebo podle pokynů lékaře. Na žádost ženy se postup odstraňování provádí ve stejném období cyklu jako instalace. Existují indikace pro nouzové odstranění:

 • zánětlivé procesy a infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • posunutí spirály, zmizení antén nebo změna jejich délky;
 • děložní krvácení;
 • nedostatek menstruace.

Odstranění děložní antikoncepce provádí lékař. Před zákrokem žena podstoupí stejné testy jako před instalací spirály.

Začátek procesu odinstalování je naprosto totožný s instalací. A samotné odstranění se provádí pomocí antén, lékař vytáhne spirálu zatažením za kontrolní nitě.

Recenze žen o instalaci a odstranění spirály

Porodila a o dva měsíce později nasadila spirálu bez menstruace, bylo to dobře, velmi nepříjemné a dokonce bolestivé. Výtok se objevil téměř okamžitě, hlen byl viskózní. O měsíc později jsem šel do obytného komplexu, kde mě uklidnili, že se to stalo. Ukázalo se však, že spirála nebyla správně nastavena! Výtok trval šest měsíců, pak se objevila tažná bolest v oblasti pravého vaječníku, za den a v dolní části zad na stejné straně začátek začal bolet. Vrátil jsem se k LCD, ale zaplatil. Pravý vaječník byl zvětšen a odeslán na ultrazvukové vyšetření, aby se zjistilo, kolik stojí kontrola spirály a vaječníku. Ultrazvuk mě vyděsil. Spirála vyrostla do zadní stěny dělohy, vyjměte Pouze v anestezii! Byl jsem tehdy velmi ohromený. Poslali mě do nemocnice a tam mi to za minutu odstranili, ani jsem nevěřil, že se to stalo. Verdikt přišel právě včas! Dívky neťahají, pak se to jen zhorší, možná je lepší v této věci nedoufat.

Daria

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4035858/6/

Natočil jsem spirálu pro Mirenu, jejíž knír ani nebylo vidět. Až dodnes jsem se rok snažil fotit od různých lékařů - nic nefungovalo, bolelo to a tento proces jsem zastavil. Od posledního ultrazvuku byli potrestáni, aby vydrželi, ale odstranili - uzel myomu se výrazně zvýšil. Tři dny jsem se třásl, nemohl jsem v noci spát (pamatoval jsem si natáčení předchozí Mireny). Slzy ráno, lékař má paniku. Výsledkem bylo, že lékař navrhl popshikat s anestetickým sprejem, po 5-8 minutách se začal vytahovat. Říká, zhluboka se nadechněte, nedýchejte 2–3 sekundy (v tuto chvíli zatáhla, bylo to bolestivé, ale tolerantní a rychlé), pak řekla, abych popadla dech, ale klidně, aby se mi z hlavy neotočila hlava, jak obvykle dýcháme). Ještě jeden hluboký nádech, 2 sekundy a vytáhl se. Jsem mistr v natahování, ale věřte mi, tato metoda je prakticky bezbolestná.

Alyona

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4035858/6/

Po prvním neúspěšném těhotenství jsem se rozhodl nasadit spirálu. Stála dlouho se mnou, později to vypálilo erozi a zapálili mi tykadla. Když přišel čas střílet, háčkoval. Ne moc bolesti, jen nepříjemné a tahavé bolesti. Spirála mi velmi vyhovuje, stála dlouho, bez následků. Plnilo svoji funkci dobře. Před plánováním jsem odstranil spirálu a vzal si z naší ruské produkce jednoduchý levný se stříbrnými ionty. Po odstranění cívky jsem o 6-8 měsíců později otěhotněla.

Maria Pavlova

http: //flap.rf/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%92%D0%BD% D1% 83% D1% 82% D1% 80% D0% B8% D0% BC% D0% B0% D1% 82% D0% BE% D1% 87% D0% BD% D0% B0% D1% 8F_% D1% 81% D0% BF% D0% B8% D1% 80% D0% B0% D0% BB% D1% 8C_% 28% D0% 92% D0% 9C% D0% A1% 29

a moje stojí za to. nebolí. dokud jsem to nevyndal. období byla bohatší, ale ne bolestivá. a uběhne týden místo obvyklých 3–4 dní. mezi tím je stále mazanice. u PA to není cítit a manžel necítí knír. obecně spokojen. před tím bylo 10 let v pořádku. gynekolog byl kategorický, řekla, že to stačí! spirála je bezpečnější. obecně zatím neexistují žádné zvláštní stížnosti

kočka

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3889824/

Široká škála antikoncepčních metod umožňuje ženě určit nejvhodnější způsob, jak naplánovat narození dítěte. IUD je nejběžnější, nejlevnější a nejpohodlnější antikoncepční řešení. Je jen nutné si uvědomit, že dodržování všech doporučení odborníka je zárukou zdraví žen..

Když dají spirálu: před menstruací nebo po ní a jak to lze udělat

Odborníci WHO se domnívají, že spirála může být nasazena absolutně každý den menstruačního cyklu, pokud existuje stoprocentní jistota, že nedojde k těhotenství. Mnoho žen se však trápí otázkou: „Kdy je lepší instalovat nitroděložní tělísko?“

Když vložili spirálu: ovlivní cyklus den zavedení IUD

Instalace nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí bez ohledu na typ spirály a věk ženy buď první den menstruace, nebo bezprostředně po skončení menstruace. V tomto případě existuje naprostá důvěra, že žena není těhotná. Kromě toho je vnější krční hltan, kterým bude dodána spirála z těhotenství, v mírně otevřeném stavu, což značně usnadňuje postup zavedení IUD a snižuje nepříjemné nebo bolestivé pocity..

To je obzvláště důležité, pokud má být cívka umístěna na mladou, plodnou ženu. Protože hlavním rozdílem mezi děložním hrdlem u žen, které porodily a které nerodily, je tvar vnějšího hltanu. Před porodem má tečkovaný vzhled a po porodu má tvar štěrbiny. Zavedení spirály do dělohy u žen po porodu obvykle nesplňuje žádné obtíže, což usnadňuje struktura cervikálního kanálu. Ale u nulipárních žen je nutné, aby byl vnější otvor krku mírně otevřený. Stává se to v kterýkoli z dnů vašeho období..

IUD je možné zavést okamžitě nebo do 3–5 dnů po lékařském potratu nebo spontánním potratu, ale pouze pokud nedojde ke krvácení nebo známkám zánětu. Pokud spirála není nainstalována ve stanoveném časovém rámci, je nutné postup odložit na další měsíc.

Nitroděložní tělísko po porodu se obvykle instaluje po 6-8 týdnech a po císařském řezu - po 6 měsících.

Zavedení nitroděložního tělíska je možné v kterýkoli den cyklu, přičemž musí být splněny následující podmínky:

 • nedostatek těhotenství;
 • absence zánětlivých onemocnění a krvácení v době zavedení IUD.

Zdravým ženám bez anamnézy gynekologických onemocnění může být zavedeno nitroděložní tělísko obsahující měď, stříbro nebo zlato. Na tvaru spirály nezáleží. Ženy trpící endometriózou nebo s děložními myomy by měly upřednostňovat hormonální systém "Mirena".

Do jakého věku můžete dát spirálu

Pro použití nitroděložního tělíska neexistuje žádná věková hranice. Nitroděložní tělísko lze nainstalovat u ženy v reprodukčním věku od 18 do 49 let nebo před menopauzou. Názory odborníků na věk, do kterého by mělo být nitroděložní tělísko zavedeno, se liší.

Předpokládá se, že nulipárkám a ženám „něco přes 40“ se nedoporučuje používat spirálu z těhotenství. Nulliparous - kvůli komplikacím (mimoděložní těhotenství, zánět pohlavních orgánů a v důsledku toho neplodnost v budoucnosti) a "věk" - údajně kvůli riziku rakoviny.

Instalace nitroděložního tělíska u žen starších 45 let sama o sobě nezvyšuje riziko vzniku rakoviny. Je to jen to, že v této věkové kategorii se již zvyšuje pravděpodobnost vzniku různých druhů patologií způsobených životním stylem, zvyky, zanedbáváním zdraví, ale tyto problémy kvůli nitroděložnímu tělu nevznikají..

Je vám více než 45 let IUD můžete bezpečně použít, pokud:

 • Máte pravidelné menstruace;
 • máte stálého a jediného sexuálního partnera;
 • Váš lékař nenalezne žádné kontraindikace pro zavedení nitroděložního tělíska.

Jste mladá 18letá dívka nebo mladá nulipární žena. Pro použití této metody antikoncepce existují omezení. Existují však situace, kdy jiný typ ochrany před nechtěným těhotenstvím není vhodný nebo kontraindikovaný. Navštivte svého lékaře - ke každému pravidlu vždy existují výjimky. Specialista pro vás vybere spirálu méně „škodlivou“.

Jak umístit spirálu a kde to udělat

Chcete-li zavést nitroděložní tělísko, musíte nejprve podstoupit lékařskou prohlídku, složit nezbytné testy a identifikovat možné kontraindikace. To vše se děje na jakékoli prenatální klinice.

Měli byste se poradit se svým lékařem, který typ cívky je pro vás vhodný, a zeptat se na všechny otázky týkající se „kladů“ a „nevýhod“ nitroděložní antikoncepce..

Hlavní objem vyšetření je standardní:

 • sběr anamnézy (rozhovor s lékařem, identifikace gynekologických a doprovodných onemocnění);
 • povinné vyšetření na gynekologickém křesle (za účelem identifikace patologie děložního čípku, velikosti a tvaru dělohy, vyloučení těhotenství);
 • odebrání nátěrů z vnější části děložního čípku pro atypické buňky (onkocytologie) a pro stanovení mikroflóry pochvy.V případě zánětu v pochvě je zavedení IUD povoleno až po jeho sanitaci!
 • v některých případech může být nutné vyšetřit děložní hrdlo pomocí kolposkopu;
 • rutinní testy krve a moči. Je důležité znát hladinu hemoglobinu v krvi, protože spirála může přispívat k delšímu a hojnějšímu období, a proto by se od ní mělo upustit.
 • testy na infekci HIV, syfilis;
 • Ultrazvuk malé pánve k vyloučení abnormální struktury dělohy.

Na první pohled se může zdát, že rozsah průzkumu je velký. Ale věřte mi, není v tom nic zbytečného. Bylo by rozumnější to splnit, než riskovat své zdraví a následně být touto metodou antikoncepce zklamáni.

Kde koupit spirálu? Náklady na instalaci.

Těhotenskou spirálu lze zakoupit v lékárně (pokud přesně víte, které nitroděložní tělísko potřebujete) nebo zakoupit od lékaře.

Náklady na instalaci závisí na oblasti vašeho bydliště a typu zdravotnického zařízení. Ve státní poliklinice, pokud existuje politika povinného zdravotního pojištění, může být služba zcela zdarma nebo může stát malou „symbolickou částku“. Na soukromé klinice se náklady na vložení nitroděložního tělíska mohou pohybovat od 3000-5000 do 25000 rublů. Vše záleží na vaší peněžence.

Na jaké časové období je nitroděložní tělísko nainstalováno?

IUD je dlouhodobá metoda antikoncepce. Jak se říká, jediným umístěním můžete na ochranu těhotenství na několik let zapomenout. V průměru je nitroděložní tělísko instalováno po dobu 5 až 7 let. Časový interval závisí na individuální toleranci cizího tělesa v děloze, typu spirály a také na tom, jak dlouho je potřeba antikoncepce.

V který den menstruačního cyklu se spirální instalace provádí?

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, ženy, stejně jako muži, používají antikoncepci. U dívek, které se již staly matkami, lze kromě antikoncepčních pilulek nainstalovat i nitroděložní tělísko. Tato antikoncepce má však rysy použití, které by měly být projednány s gynekologem. Kromě základních otázek se mnoho žen také zajímá, když si dají spirálu před nebo po menstruaci..

Pouze gynekolog může instalovat děložní spirálu

Jak je spirála nainstalována

Aby se zabránilo početí, může si žena v případě potřeby nainstalovat nitroděložní tělísko. Procedura musí být provedena lékařem s potřebnou kvalifikací.

Poznámka! Instalace spirály do děložní dutiny se provádí až po úplném vyšetření pacientky. Diagnostika je nezbytná k identifikaci kontraindikací a možných rizik vedlejšího účinku.

Fáze zavedení IUD:

 • obouruční gynekologické vyšetření na křesle k určení vlastností umístění orgánů a navrhovaného umístění spirály;
 • antiseptické ošetření kůže a sliznic vnějších pohlavních orgánů;
 • zavedení gynekologického zrcátka (k zobrazení vnějšího otvoru dělohy);
 • pomocí svorky je horní děložní ret uchopen a tažen;
 • vložení sondy přímo do fundusu dělohy k měření délky děložní dutiny;
 • vyjmutí spirály z obalu;
 • spirála je vložena přes děložní hrdlo ve speciální trubici;
 • poté, co nitroděložní tělísko dosáhne na dno orgánu, se tuba vyjme zatažením
 • ořezávání antén antikoncepční cívky;
 • extrakce gynekologických nástrojů.
Je velmi důležité, aby byla cívka správně nainstalována

Tento postup může způsobit nepohodlí a menší bolest, pokud jsou všechny manipulace prováděny lékařem správně. Mini-operace trvá asi 5 minut, poté může žena bezpečně jít domů.

Jaké jsou kontraindikace pro instalaci

Gynekologický postup pro zavedení nitroděložního tělíska by neměl být prováděn, pokud má žena v důsledku diagnostiky kontraindikace:

 • akutní stádium zánětlivých a infekčních onemocnění urogenitálního systému a genitálií;
 • rakovina orgánů umístěných v pánevní oblasti;
 • jakákoli forma a fáze pohlavně přenosných chorob;
 • velké nádorové formace;
 • těhotenství;
 • alergie na materiál, ze kterého byl IUD vyroben;
 • abnormální odchylky, které brání správné instalaci antikoncepce.

Zanedbání kontraindikací může vést k vážným následkům, včetně onkologických procesů.

Jaké typy spirál existují

Mnoho nitroděložních systémů vyrábí farmaceutické společnosti, aby zabránily oplodnění vajíčka. Volba vhodné spirály by měla být stanovena gynekologem individuálně na základě všech údajů o stavu těla pacienta.

Spirály první generace jsou vyrobeny z plastu

Antikoncepce tohoto typu jsou kvalifikovány ve dvou kategoriích: generace a forma. Podle doby vývoje (generace):

 1. Generace I - inertní typ produktu vyrobený z plastu bez kovových nečistot. Způsobuje zánět a narušuje proces implantace vajíčka do stěny dělohy. Zakázáno ministerstvem zdravotnictví kvůli častým nežádoucím reakcím.
 2. Generace II - antikoncepce obsahující kovy. Na noze plastové spirály je navinuta stříbrná, měděná nebo zlatá nit. Antikoncepční účinek - obstrukce implantace oplodněného ženského vajíčka.
 3. Generace III - spirála obsahující hormony obsahující progestin (levonorgestrel). Dává 99% výsledek.

IUD se vyrábějí v jedné ze tří forem:

 • ve tvaru kruhu - může mít tvar kruhu nebo půlkruhu;
 • Ve tvaru S - připevnění hroty umístěnými na "ramenou";
 • Ve tvaru T - mají prut a „ramena“, patří do 3. generace.

Každý typ spirály má řadu funkcí a nevýhod. Zároveň je pro každou ženu výběr vhodného modelu nitroděložního systému individuální..

Jaké jsou výhody spirály

Moderní farmakologie nabízí ženám mnoho metod antikoncepce. Stále však zůstávají populární pilulky a nitroděložní tělíska, která poskytují výsledek téměř stoprocentní ochrany proti těhotenství..

Spirála je účinným prostředkem proti početí

Působením spirály je narušení tvorby vajíčka, a proto jej nelze oplodnit. Pokud je koncepce stále prováděna, díky spirále se vajíčko nepřichytí ke stěně a vylučuje se z těla.

 • nevyžaduje žádná další antikoncepční opatření;
 • neovlivňuje laktaci;
 • rychlé obnovení reprodukční funkce po odstranění;
 • nesouvisí s frekvencí a povahou pohlavního styku;
 • nemá žádný systémový účinek.

Jednou z výhod IUD je významná úspora materiálu. Cívky jsou instalovány až 10 let, v závislosti na modelu.

Jaké jsou nevýhody spirály

Nitroděložní tělísko je cizí těleso, které narušuje přirozené procesy, proto nelze vyloučit negativní důsledky této metody antikoncepce..

Často po instalaci cívky dochází k zánětu

Nevýhody spirály zahrnují:

 • vývoj zánětlivých procesů pohlavních orgánů;
 • nejsou ochranou proti pohlavně přenosným chorobám;
 • po menstruaci je nutná kontrola polohy spirály;
 • nedoporučuje se pro dívky, které ještě nenarodily děti;
 • instalaci nebo demontáž lze provést pouze ve zdravotnickém zařízení;
 • zvyšuje hojnost menstruace;
 • může zpočátku po instalaci způsobit nepohodlí

Mnoho žen si stěžuje, že při instalaci spirály Mirena nejsou v prvním měsíci žádné období. Taková reakce těla je možná a není považována za normální. Pokud po instalaci nitroděložního tělíska nedochází k menstruaci nebo jsou pro menstruaci neobvyklé příznaky, je naléhavě nutné kontaktovat gynekologa.

Jaké jsou vlastnosti instalace po porodu a potratu

Ženy po nedávném porodu nebo potratu zpravidla nechtějí druhé těhotenství. Aby si udrželi pocity během pohlavního styku, ale zároveň zabránili nechtěnému početí, snaží se zavést nitroděložní tělísko.

Po porodu můžete spirálu nasadit ne okamžitě, ale po chvíli

Když je možné po porodu nebo lékařském potratu provést proceduru a zda je možné zavést spirálu bez menstruace - to jsou otázky, které ženy často zajímají. Menstruační cyklus v tomto případě nehraje velkou roli, pokud neexistují žádné kontraindikace. Pokud jde o minulé těhotenství, je třeba každý případ posuzovat samostatně.

Spirála může být instalována po porodu ne dříve než o 1,5 měsíce později, kdy výtok končí a orgány jsou plně obnoveny. V tomto případě lze po císařském řezu agenta nainstalovat nejdříve o 6 měsíců později. Po potratu (bez ohledu na jeho typ) lze nitroděložní tělísko vložit do děložní dutiny po 7 dnech, pokud nenastanou komplikace. Samotný postup se nijak neliší.

Ženy, které porodily, mají podle jejich recenzí menší bolesti a nepohodlí, protože hltan dělohy je rozšířený a cervikální kanál je snadno přístupný.

Ve který den cyklu je

IUD můžete nasadit v kterýkoli den cyklu, pokud je žena zcela jistá, že nedošlo k těhotenství. Dívky, které se rozhodnou pro tento postup, mají často potíže: dát spirálu před nebo po menstruaci.

Nejlepší je dát si během menstruace spirálu.

Gynekologové nedoporučují dávat spirálu po menstruaci, přestože to není zakázáno. Instalace antikoncepce mimo období může způsobit větší bolest. To je způsobeno zúžením děložního hltanu, zvýšeným tonusem tkáně a obtížným přístupem k místu připojení.

Nejvhodnějším obdobím je podle odborníků 1 nebo 6 dnů menstruace. Přizpůsobení je v tomto případě mnohem jednodušší a riziko vzniku zánětlivých nebo infekčních procesů je menší..

Jaká jsou období po instalaci nitroděložního tělíska

Existuje vztah mezi menstruací a nitroděložním tělískem. Menstruace se spirálou Mirena nebo jiným modelem nitroděložního tělíska mění povahu výboje v prvním cyklu.

U 70% žen se menstruace stává hojnější a prodlužuje se díky adaptivní reakci endometria na cizí předmět. Rovněž má vliv nerovnováha hormonálního pozadí, která vzniká narušením přirozených procesů tvorby a zrání vajíčka..

Po instalaci spirály se zvyšuje doba menstruace

Normálně může být menstruace bohatá, ale ne nadměrná. Pokud výtok získá příznaky krvácení, jsou přítomny křečové záchvaty, v břiše je ostrá bolest - měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa, vyloučení IUD z těla není vyloučeno.

Mohu nitroděložní tělísko odstranit sám

Instalaci spirály provádí v hygienických podmínkách gynekolog. Produkt musí být také odstraněn odborníkem. Někdy se však ženy snaží postup provést samostatně, protože věří, že v této manipulaci není nic obtížného..

Důvod pro odstranění nitroděložního tělíska je:

 • exspirace antikoncepce;
 • výskyt komplikací;
 • plánované těhotenství.

Podrobnosti o děložních spirálách najdete v tomto videu:

Bez ohledu na důvody nemůžete produkt sami odebrat. Takové akce mohou vést k poranění dělohy, otevření krvácení, infekci a rozvoji zánětu. Rovněž se nedoporučuje odstraňovat spirálu bez menstruace. Pokud neexistují žádné nouzové indikace, je lepší počkat na menstruaci..

Žena, která se rozhodne vložit nitroděložní tělísko do těla, by měla vzít v úvahu vztah mezi menstruací a antikoncepční cívkou. Abyste byli připraveni na všechny funkce a předcházeli komplikacím, měli byste se před přijetím na zákrok poradit s gynekologem..

Kdy lze nitroděložní tělísko zavést po potratu?

Výhody a nevýhody používání nitroděložních tělísek

Výhody nitroděložního tělískaNevýhody nitroděložního tělíska
Pohodlné použití, spirála je instalována po dobu 3 až 10 let nebo déle. Není třeba denní procedury, speciální hygienická péče a pilulky každou hodinu. Jedním slovem, po dlouhou dobu nemůžete vůbec myslet na antikoncepci a nebát se nechtěného těhotenství, ale užít si svůj sexuální vztah.Není vhodné pro všechny ženy, protože má řadu kontraindikací. U některých žen se spirála nezakořenila.
Vysoce účinná metoda: těhotenství se vyskytuje pouze ve 2 ze 100 případů. Inertní cívky poskytují nižší účinnost a při použití hormonálních nitroděložních systémů je riziko otěhotnění sníženo na nulu.Stále existuje riziko neplánovaného těhotenství se spirálou. Kromě toho může spirála vypadnout a žena si ji nemusí všimnout. Ale pouze odstranění přívěsků nebo podvázání vejcovodů a úplné odmítnutí sexuální aktivity dává 100% výsledek.
Zachování plodnosti ihned po odstranění nitroděložního tělíska.Doporučuje se zdržet se používání nehormonálních cívek pro mladé a nerodivé ženy, protože jako vedlejší účinek se mohou vyvinout zánětlivé změny v endometriu dělohy a přídavcích, což snižuje pravděpodobnost otěhotnění v budoucnosti..
Neovlivňuje kvalitu sexuálního života, tj. Sexuální apetit, styk obou partnerů a orgasmus.IUD může způsobit bolestivé a těžké období. Zatímco hormonální cívky naopak řeší problémy bolestivých období. Progestogenní spirály však mohou vést k absenci menstruace, což také negativně ovlivňuje zdraví žen..
Nízké náklady. Na první pohled se může zdát, že některé typy spirál jsou drahé. Ale vzhledem k dlouhé době používání bude tato metoda mnohem ekonomičtější než ty, které vyžadují aplikaci během každého pohlavního styku, denně a měsíčně..Nežádoucí účinky používání spirál jsou možné, bohužel jejich vývoj není neobvyklý.
IUD lze použít po porodu během laktace, když jsou perorální hormonální látky kontraindikovány.Zvyšuje riziko vzniku zánětlivých procesů pohlavních orgánů, také spirála nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.
Navíc pro hormonální nitroděložní systémy:
 • lze použít pro ženy v jakémkoli věku;
 • se používají nejen k antikoncepci, ale také k léčbě některých gynekologických onemocnění (myomy, endometrióza, bolestivá menstruace, děložní krvácení atd.).
Zvyšuje riziko vzniku mimoděložního těhotenství. Použití hormonálních cév významně snižuje riziko patologického těhotenství.Postup pro zavedení nitroděložního tělíska vyžaduje návštěvu gynekologa, přináší nepohodlí a bolestivost, u nulipálních žen je obzvláště výrazný bolestivý syndrom, někdy je nutná lokální anestézie.

Typy nitroděložních tělísek

Pokud neexistují žádné kontraindikace, po konzultaci s lékařem může téměř každá žena zvednout spirálu. Mezi zařízení, která jsou dnes na trhu k dispozici, patří zařízení ve tvaru deštníku nebo spirály, vajíčka a prstenu. Materiály, ze kterých jsou vyrobeny, se také liší..

Vzhledem k zvláštnostem umístění a struktury dělohy lékař doporučí ženě určitý typ spirály. První generace antikoncepce ve tvaru písmene S vyrobená z polyethylenu se již prakticky nepoužívá. To je způsobeno jejich nízkou účinností a častými případy svévolného prolapsu z dělohy..

Poměrně levné moderní IUD na bázi mědi jsou vysoce účinné. Oxidují prostředí v děloze, takže spermie, které se do ní dostanou, se stanou méně aktivními. Jelikož se měď rychle uvolňuje, taková cívka se vyměňuje každých 3-5 let..

Existují nejen měděné spirály, ale také ty, které obsahují stříbro, platinu a zlato. Obzvláště účinné jsou léčivé nitroděložní systémy obsahující levonorgesterol nebo progesteron v noze. Malá dávka hormonu se uvolňuje do dělohy každý den.

Nejoblíbenější mezi takovými spirálami jsou Mirena, Levonova a další. Zlepšují stav endometria a vejcovodů, mají pozitivní účinek, pokud je období příliš těžké a bolestivé. Mezi nevýhody patří vzhled intermenstruačního výboje. Je možné instalovat spirálu Mirena nebo jinou obsahující hormon po dobu až 5 let.

Volba antikoncepce by měla být provedena s lékařem. Ten se zaměřením na to, zda je menstruace pravidelná, posouzení stavu pohlavních orgánů, určí, který typ spirály bude optimální.

Jak se změní povaha menstruace po instalaci Mireny?

Na rozdíl od nehormonálního nitroděložního tělíska Mirena ovlivňuje menstruaci jiným způsobem:

 • Menstruace je mírná nebo řídká a znatelně snižuje hlasitost.
 • Doba měsíčního vybíjení se zkrátí o 1-2 dny.
 • Bolestivé pocity v dolní části břicha zmizí.

Někteří pacienti mají reverzibilní amenoreu, u které menstruace vůbec nepřichází. To je na pozadí Mireny považováno za normální a nevyžaduje léčbu. Pokud je nitroděložní tělísko odstraněno z dělohy, vaše menstruace se časem vrátí. Užívání přípravku Mirena přispívá k pravidelnosti cyklu a pohodlí menstruace..

Další příznaky po instalaci hormonální cívky:

 • Špinění Špinění uprostřed cyklu se objevuje v prvních 6 měsících po zavedení Mireny a je považováno za normální. Není nutná žádná léčba.
 • Pokud se špinění zvýší nebo se nezastaví po šesti měsících, je nutné vyšetřit gynekologa. Když je detekována patologie, je indikována její léčba.
 • Při silném nepohodlí v souvislosti se špinavým výtokem nebo s krvácením je nitroděložní systém Mirena odstraněn.

Jaký den menstruačního cyklu je spirála odstraněna?

Pokud vypršela cívka nebo je plánováno těhotenství, je antikoncepční pomůcka odstraněna. Nejdůležitějším bodem, který je třeba zvážit, pokud je nitroděložní tělísko odstraněno, je to, že ke koncepci může dojít poměrně rychle. Předtím, než si ji sundáte, stojí za to začít používat další metody antikoncepce měsíc předtím. Dívky se často zajímají: kdy je lepší odstranit spirálu - během menstruace nebo ne?

Spirálu by měl odstranit pouze odborník po ukončení činnosti, při plánování těhotenství nebo z jiných důvodů. Můžete to udělat sami, pouze pokud IUD vypadlo, ale netahejte ani nevytahujte antény. Chcete-li odstranit antikoncepci, která vypadla, dřepněte, utáhněte vaginální svaly a počkejte, až vyjde spirála. Poté navštivte odborníka.

Odstranění spirály bez menstruace lze provést, ale postup bude bolestivější. Zařízení je odstraněno během menstruace, přičemž se volí nejhojnější den výtoku, kdy je děložní čípek poddajný, natažený, což usnadňuje odstranění antikoncepce.

Po odstranění nitroděložního tělíska se menstruace prodlužují kvůli těhotenství, dysfunkci vaječníků nebo hormonální nerovnováze. Pokud menstruace nenastane do 2 měsíců, je to normální. Pokud tedy po odstranění antikoncepce nedojde k menstruaci, neměli byste okamžitě zpanikařit. Pokud se po extrakci krvácení otevře, znamená to poškození slizniční vrstvy. Krev se brzy zmenší a měla by sama přestat. Pokud se nadměrné krvácení nezastaví, výtok je velmi prodloužený, měli byste navštívit lékaře.

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, ženy, stejně jako muži, používají antikoncepci. U dívek, které se již staly matkami, lze kromě antikoncepčních pilulek nainstalovat i nitroděložní tělísko. Tato antikoncepce má však rysy použití, které by měly být projednány s gynekologem. Kromě základních otázek se mnoho žen také zajímá, když si dají spirálu před nebo po menstruaci..

Pouze gynekolog může instalovat děložní spirálu

Působení na tělo

Nitroděložní látka obsahující hormon Mirena uvolňuje levonorgestrel do děložní dutiny. Současně je denní uvolňování gestagenu extrémně nízké, ale obsah hormonů je vysoký přímo ve sliznici dělohy. Velmi malé množství léčiva vstupuje do krevního řečiště, prakticky bez systémových účinků. Neovlivňuje metabolismus lipidů, nezpůsobuje významné zvýšení hladiny cukru v krvi a krevního tlaku a nezvyšuje srážení krve. U zdravých žen je proto použití přípravku Mirena prakticky bezpečné..

Levonorgestrel snižuje citlivost pohlavních receptorů na progestogeny i estrogeny. V tomto případě se endometrium stane necitlivým na estradiol, přestane proliferovat (růst) a bude odmítnuto. Výsledkem je ztenčení vrstvy endometria. Toto je hlavní mechanismus antikoncepčních a terapeutických účinků léku..

V děloze se tvoří nepodstatná lokální reakce na cizí těleso. Cervikální hlen se zesiluje, což ztěžuje spermie vstup do dutiny orgánu. Mirena také potlačuje jejich pohyblivost v děloze a tubách. U některých žen tento lék dokonce mírně potlačuje ovulaci. Tím je dosažen plnohodnotný antikoncepční účinek..

Lék také ovlivňuje hormonální regulaci: pod jeho vlivem v hypofýze klesá produkce luteinizačního hormonu.

Těhotenství po odstranění léku u 80-90% žen nastane do jednoho roku.

V prvních několika měsících užívání přípravku Mirena je potlačena proliferace (cyklický růst) endometria, v důsledku čehož dochází k mírnému zvýšení průtoku krve z genitálního traktu. Trvání a objem menstruace se postupně snižují, v důsledku čehož je menstruace se spirálou Mirena extrémně vzácná nebo zcela chybí. Během tohoto procesu vaječníky fungují normálně, v krvi zůstává uspokojivá koncentrace pohlavních hormonů, zejména estradiolu. Pouze mírně potlačila ovulaci a regresi žlutého tělíska.

Neexistují žádné analogy nitroděložního terapeutického systému Mirena. Alternativně se kombinují perorální levonorgestrel a estrogen. Tento hormon v čisté formě se používá pouze pro postkoitální antikoncepci..

Může dojít k mimoděložnímu těhotenství na pozadí spirály?

Spirála umístěná v děložní dutině zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Následující příznaky naznačují umístění vajíčka mimo dělohu:

 • zpožděná menstruace;
 • bolest v dolní části břicha (obvykle na straně postižené trubice);
 • krvavý výtok z genitálního traktu.

Ultrazvuk pomůže stanovit přesnou diagnózu.

Ano, je to možné. Spirála neovlivňuje laktaci, hormon levonorgestrel nepřechází do mateřského mléka. Zvolená metoda antikoncepce není pro dítě nebezpečná. Před instalací spirály je nutná konzultace s lékařem.

Intrauterinní zařízení (IUD) je metoda prevence nechtěného těhotenství. Je to malý talíř, tyčinka, pružina atd. z různých materiálů s „anténami“. Existuje více než 50 typů nitroděložních tělísek, které se liší vzhledem a tvarem..

Jednou z výhod nitroděložního tělíska je to, že vydrží několik let. Poté by nitroděložní tělísko mělo být odstraněno.

Odstranění nitroděložního tělíska musí být provedeno včas, po uplynutí doporučené doby, jinak může nitroděložní tělísko začít růst do stěn dělohy, což povede k vážným následkům a komplikacím.

Kdy odstranit nitroděložní tělísko?

Odstranění nitroděložního tělíska (nitroděložního tělíska) je gynekologický zákrok, jehož účelem je správné odstranění přípravku z děložní dutiny.

1. Uplynutí doporučené životnosti.

Existují dva typy nitroděložních tělísek: měděné nitroděložní tělíska, která brání těhotenství pomalým uvolňováním mědi, a hormonální nitroděložní tělíska, která uvolňují hormony. Měděné nitroděložní tělíska se zavádějí přibližně na deset let, zatímco hormonální nitroděložní tělíska na pět let.

Po uplynutí stanovené doby by nitroděložní tělísko mělo být určitě odstraněno. Jinak začnou změny a záněty v děložní dutině, což povede ke špatnému zdraví..

2. Vyloučení nitroděložního tělíska (posunutí nitroděložního tělíska vzhledem k jeho původní správné poloze).

A při opakovaném vypuzování spirály je nutné zvolit alternativní metodu antikoncepce.

3. Těhotenství na pozadí nitroděložního tělíska.

Stejně jako ostatní antikoncepce IUD neposkytuje 100% záruku prevence těhotenství - jak dělohy, tak mimoděložního. Pokud máte podezření na koncepci, ke které došlo, okamžitě kontaktujte svého gynekologa.

4. Plánování těhotenství.

Nástup těhotenství je možný téměř okamžitě po odstranění nitroděložního tělíska.

5. Vývoj nebo růst benigního nádorového procesu v děloze (fibroidy, fibroidy) po zavedení nitroděložního tělíska.

Malý děložní fibroid není kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska, jedinou důležitou podmínkou je, že by neměla být detekována žádná deformace děložního těla. V tomto případě byste měli zvolit nitroděložní tělísko s gestagenem

Pokud se však fibroid nebo fibroid objevil na pozadí používání spirály nebo po jeho zavedení začal růst, je třeba antikoncepci odstranit.

6. Akutní zánětlivé procesy v pánevních orgánech.

7. Přítomnost vzestupné genitální infekce (kapavka).

8. Nekontrolovaný krvavý výtok z dělohy spojený s přítomností nitroděložního tělíska v děložní dutině.

PODROBNOSTI: Diagnostika a léčba ženské neplodnosti. Gynekologie

9. Diagnóza maligních novotvarů pánevních orgánů.

Jak je odstranění nitroděložního tělíska?

Nitroděložní tělísko lze odstranit rychle, snadno a bezbolestně, pokud během nošení nedojde k zánětu. Procedura by měla probíhat za sterilních podmínek ambulantně na klinice nebo v nemocnici a měla by být prováděna výhradně odborníkem.

Postup pro odstranění nitroděložního tělíska se obvykle provádí během menstruace..

Gynekolog ženu předem vyšetří, a pokud je vše v pořádku, odstranění nitroděložního tělíska nezabere mnoho času: k tomu stačí vytáhnout antény spirály.

V případě, že se vlákna spirály ztratí nebo dojde k dalším obtížím při jejím odstraňování, uchýlí se k metodě hysteroskopie. Hysteroskopie se obvykle provádí v nemocnici.

V případě vizuální identifikace IUD v děložní dutině a pomocí hysteroskopu se odstranění IUD neliší od standardní hysteroskopie. V tomto případě je konec nitroděložního tělíska uchopen speciálními kleštěmi a odstraněn z děložní dutiny společně s hysteroskopem.

V žádném případě byste se neměli pokoušet nitroděložní tělísko odstranit sami! Existuje vysoké riziko poškození děložní sliznice a infekce.

Kontraindikace pro instalaci spirály

Před provedením takové manipulace každý pacient podstoupí komplexní vyšetření, které umožní identifikovat patologie, u kterých je instalace nitroděložního tělíska kontraindikována. Spirála tedy není vložena v následujících případech:

 • pokud existuje podezření na těhotenství;
 • pokud je v anamnéze mimoděložní těhotenství;
 • s deformacemi děložní dutiny: fibroidy, cysty atd.;
 • jestliže má žena těžké menstruační krvácení nebo anamnézu;
 • v přítomnosti jakéhokoli akutního nebo subakutního zánětlivého procesu v těle: revmatoidní artritida, perikarditida, zánět ledvin, přívěsků, pánevních orgánů, endokarditida atd.;
 • pokud má pacient vaginální krvácení nevysvětlitelné povahy;
 • s diagnostikovanou degenerací endometria;
 • jestliže jste alergičtí na kovy;
 • s adenomyózou;
 • pokud je zjištěna maligní léze děložního čípku a pánevních orgánů;
 • s abnormálním vývojem dělohy, zvláště pokud je příliš malá.

Pokud má žena s nitroděložním tělískem příznaky, jako je nepřiměřená horečka, vaginální krvácení, bolest v podbřišku nebo celková nevolnost, je nutné co nejdříve konzultovat porodníka-gynekologa. V tomto případě je nutné spirálu odstranit.

Nitroděložní tělísko je dnes jednou z nejjednodušších, nejspolehlivějších a nejbezpečnějších metod antikoncepce. Navzdory možným komplikacím, které má téměř jakákoli antikoncepce, je nitroděložní tělísko jednou ze tří antikoncepcí doporučených porodníky-gynekology. Proto pokud máte pochybnosti, zda chcete nasadit spirálu nebo ne, je lepší kontaktovat gynekologa a nechat se vyšetřit. Pokud neexistují žádné kontraindikace, bude spirála nejlepším způsobem, jak zabránit nechtěnému těhotenství..

Zavádění této antikoncepce se provádí v posledních dnech menstruačního cyklu nebo v prvních po něm. Po potratu nebo porodu bez komplikací se postup provádí bezprostředně po operaci nebo po 5-6 týdnech. Po císařském řezu lze spirálu instalovat až po 10–12 týdnech.

Instalace se zpravidla provádí bez anestézie. Každý typ spirály má samozřejmě své vlastní charakteristiky, úvod, ale základní princip je stejný. Žena sedí na gynekologickém křesle, vnější pohlavní orgány jsou ošetřeny antiseptikem a poté děložní čípek. Poté je krk fixován kuličkovými kleštěmi a narovnán. Vodicí drát s uzavřenou antikoncepcí je zaveden do cervikálního kanálu a pohybuje se do děložní dutiny v požadované vzdálenosti. Poté se pohybem pístu spirála otevře a nachází uvnitř. Vlákna - antény jsou umístěny do pochvy a zkráceny na požadovanou délku. Procedura je prakticky bezbolestná, trvá přibližně 5-7 minut.

Menstruace po odstranění nitroděložního tělíska

Obvykle menstruace po odstranění IUD probíhá podle plánu. Několik měsíců se pozoruje období zotavení, které se vyznačuje zpožděním v menstruaci..

Bohatá menstruace po odstranění spirály

Ve většině případů je další menstruace pozorována během 1-1,5 měsíce. Zpoždění kritických dnů může být spojeno s nouzovým odebráním zařízení.

K hojnému výtoku dochází v důsledku hormonálních změn, protože nitroděložní tělísko zabraňovalo adekvátní proliferaci vnitřní vrstvy dělohy a zrání vajíček. Nitroděložní antikoncepce také nepřímo ovlivňuje funkci vaječníků..

Intenzita menstruace závisí na přítomnosti následujících nepříznivých faktorů:

 • zánět;
 • poškození děložní výstelky.

Odstranění antikoncepce je jednodušší než její nasazení. Bolestivý syndrom, výtok může naznačovat přítomnost částí spirály v děložní dutině po jejím odstranění.

Důležité! Pokud je nitroděložní tělísko zavedeno pro terapeutické účely k eliminaci menoragie a hyperplazie endometria, může se po vyjmutí zařízení menstruace opět stát bohatou.

Menstruace trvá po spirále dlouho

Doba trvání kritických dnů je dána produkcí pohlavních steroidů a charakteristikami adaptačního období. Ve většině případů je výtok po odstranění produktu špatný..

Délka menstruace delší než týden naznačuje ve prospěch hormonálního narušení nebo traumatu dělohy

Gynekologové věnují pozornost nutnosti sledovat menstruaci po vyjmutí přístroje. Pokud neexistují patologické příznaky, pacientka navštíví lékaře měsíc po odstranění antikoncepce

Zpoždění menstruace po odstranění nitroděložního tělíska

První menstruace může přijít se zpožděním, jehož doba není delší než 2 týdny. Dlouhá zpoždění kritických dnů jsou spojena s následujícími faktory:

 • doba užívání antikoncepce;
 • věk pacienta;
 • druh produktu;
 • povaha ztenčení vnitřní vrstvy dělohy;
 • stres;
 • doprovodné somatické patologie (zánětlivé a hormonální).

Důležité! Někdy dochází ke zpoždění menstruace v důsledku těhotenství, včetně mimoděložní lokalizace. Pravděpodobnost mimoděložního těhotenství se zvyšuje po různých chirurgických zákrocích na pánevních orgánech

Pravděpodobnost mimoděložního těhotenství se zvyšuje po různých chirurgických zákrocích na pánevních orgánech.

Když vložili spirálu: ovlivní cyklus den zavedení IUD

IUD se zavádí 5. až 7. den menstruačního cyklu. V této době je děložní čípek mírně otevřený, což usnadňuje zavedení spirály. Během tohoto období je navíc riziko nežádoucího těhotenství minimální..

Po zavedení měděného nitroděložního tělíska se může váš menstruační tok mírně zvýšit. Naopak použití hormonálního systému Mirena snižuje intenzitu krvácení. Možná nástup amenorey - úplná absence menstruace, a to je varianta normy.

Přečtěte si více o tom, jak se po zavedení nitroděložního tělíska mění menstruační cyklus.

Optimální doba k odstranění nitroděložního tělíska je 1–2 dny menstruace, kdy se děloha zjemní.

S výraznými příznaky zánětu, bolesti je spirála okamžitě odstraněna, bez ohledu na to, zda přišla menstruace.

Instalace nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí bez ohledu na typ spirály a věk ženy buď první den menstruace, nebo bezprostředně po skončení menstruace. V tomto případě existuje naprostá důvěra, že žena není těhotná. Kromě toho je vnější krční hltan, kterým bude dodána spirála z těhotenství, v mírně otevřeném stavu, což značně usnadňuje postup zavedení IUD a snižuje nepříjemné nebo bolestivé pocity..

To je obzvláště důležité, pokud má být cívka umístěna na mladou, plodnou ženu. Protože hlavním rozdílem mezi děložním hrdlem u žen, které rodily a které nerodily, je tvar vnějšího hltanu

Před porodem má tečkovaný vzhled a po porodu má tvar štěrbiny. Zavedení spirály do dělohy u žen po porodu obvykle nesplňuje žádné obtíže, což usnadňuje struktura cervikálního kanálu. Ale u nulipárních žen je nutné, aby byl vnější otvor krku mírně otevřený. Stává se to v kterýkoli z dnů vašeho období..

Zavedení nitroděložního tělíska je možné v kterýkoli den cyklu, přičemž musí být splněny následující podmínky:

 • nedostatek těhotenství;
 • absence zánětlivých onemocnění a krvácení v době zavedení IUD.

Zdravým ženám bez anamnézy gynekologických onemocnění může být zavedeno nitroděložní tělísko obsahující měď, stříbro nebo zlato. Na tvaru spirály nezáleží. Ženy trpící endometriózou nebo s děložními myomy by měly upřednostňovat hormonální systém "Mirena".

Když nemůžete drogu použít

Kontraindikace spirály Mirena:

 • těhotenství nebo nejistota ohledně jeho absence;
 • infekce močových a pohlavních orgánů;
 • prekancerózní stavy (cervikální intraneoplazie 2-3 stupně) a rakovina děložního čípku;
 • zhoubný nádor dělohy a prsu;
 • děložní krvácení neznámé povahy;
 • deformace děložní dutiny, včetně myomu; spirála Mirena s děložním myomem může být instalována s malou velikostí uzlů, jejich umístěním v tloušťce myometria nebo pod pobřišnicí;
 • nádory a jiná závažná onemocnění jater (hepatitida, cirhóza);
 • věk nad 65 let;
 • individuální nesnášenlivost;
 • tromboflebitida (zánět žil), tromboembolismus jiných orgánů, podezření na systémový lupus erythematodes.

S velkou opatrností můžete systém Mirena používat v následujících situacích:

 • přechodné ischemické ataky, migréna, záchvaty intenzivní bolesti hlavy;
 • čísla vysokého krevního tlaku;
 • přenesený infarkt myokardu;
 • závažné oběhové selhání;
 • srdeční vady a jiné chlopňové léze kvůli riziku infekční endokarditidy;
 • diabetes mellitus typu 1 a 2, zejména s vysokými hladinami glukózy v krvi a komplikacemi.

Pokud během používání spirály dojde k otěhotnění, je antikoncepce opatrně odstraněna. Pokud to není možné, je ženě nabídnuto ukončení těhotenství.

Vývoj plodu v děloze, kde se nachází cizí těleso, může vést k septickému potratu ve 2. trimestru, hnisavé poporodní endometritidě a dalším závažným komplikacím. Pokud lze těhotenství udržet, pak se dítě obvykle narodí bez významných vývojových odchylek. Ačkoli je koncentrace levonorgestrelu v děložní dutině vysoká, zřídka ovlivňuje plod, což způsobuje jeho virilizaci (zvýšené mužské vlastnosti), protože vyvíjející se dítě je chráněno placentou a membránami.

Žena by měla navštívit lékaře, pokud se u ní vyskytnou následující příznaky:

 • absence menstruace po dobu jednoho a půl měsíce, aby se vyloučilo těhotenství;
 • prodloužená bolest v dolní části břicha;
 • zimnice s horečkou, silné pocení v noci;
 • bolest při pohlavním styku;
 • výtok z genitálního traktu neobvyklého objemu, barvy nebo zápachu;
 • zvýšení objemu krve uvolněné během menstruace (známka spirálového vypuzení).

Měsíc po instalaci spirály

Menstruace po instalaci nitroděložního tělíska obvykle začíná ve správný čas. Nelze však vyloučit možnost opožděné menstruace..

První menstruace po instalaci spirály

První menstruace na pozadí adaptačního období se může lišit v době nástupu, intenzity a trvání. Povaha menstruace závisí na individuálních charakteristikách pacienta..

Jak dlouho trvá období po instalaci spirály

Je možné změnit dobu trvání cyklu ve směru jeho zvýšení. Je známo, že normální doba trvání kritických dnů je až 7 dní. Během prvních cyklů po instalaci spirály trvá menstruace někdy dlouho. V tomto případě by nemělo dojít k žádným výrazným změnám celkového stavu ženy..

U bolesti střední intenzity se můžete uchýlit k užívání antispazmodik a léků proti bolesti. Křečové bolesti a zvýšené výtoky během menstruace mohou naznačovat vývoj zánětlivého procesu, odmítnutí produktu, trauma tkáně dělohy. Tyto příznaky vyžadují okamžité odstranění nitroděložního tělíska..

Pozornost! Před zavedením spirály lékař varuje před možnými komplikacemi, které se vyskytnou při používání tamponů během menstruace. Tyto hygienické výrobky zvyšují riziko infekce a interferují s normální adaptací na nitroděložní antikoncepci

Tyto hygienické výrobky zvyšují riziko infekce a interferují s normální adaptací na nitroděložní antikoncepci.

Po spirále bohatá menstruace

První menstruace po zavedení nitroděložního tělíska je často bohatá. Je to způsobeno dráždivým účinkem přípravku na vnitřní vrstvu dělohy a změnou charakteristik sekrece cervikálního kanálu..

Důležité! Hojná menstruace při použití spirály je způsobena nestabilním hormonálním pozadím. Pokud se objeví silná bolest nebo slabost, vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokud se objeví silná bolest nebo slabost, vyhledejte lékařskou pomoc..

Výtok s IUD mezi obdobími

Acyklické rozmazání může nastat do 3 cyklů po zavedení nitroděložního tělíska. K výboji mezi cykly dochází v důsledku adaptace orgánů reprodukčního systému na cizí těleso. Žádná bolest není nezbytná.

Zpoždění menstruace s IUD

Mírné zpoždění menstruace se spirálou u některých žen je způsobeno následujícími důvody:

 • přenesený stres;
 • adaptace na cizí těleso v děloze;
 • možné hormonální změny.

Důležité! Ke zpoždění někdy dochází v důsledku nedostatku základních látek v těle, jakož i v důsledku instalace produktu mimo menstruaci

Změna v trvání cyklu by neměla přesáhnout 3 týdny. Jinak se doporučuje poradit se s gynekologem. Menší zpoždění může nastat během několika cyklů, což je považováno za normální.

Dlouhodobá absence menstruace při použití spirály vyžaduje vyloučení těhotenství. Před zavedením nitroděložního tělíska byste měli zvážit potřebu použití další antikoncepce během 2-3 týdnů po instalaci produktu. Pokud existuje spirála se zpožděním menstruace a test je negativní, těhotenství je nepravděpodobné.

Mimoděložní těhotenství se spirálou: diagnostika a léčba

Nitroděložní tělísko je malé zařízení ve tvaru písmene T, které účinně brání těhotenství. Úroveň její ochrany je obvykle vyšší než u orální nebo jiné bariérové ​​antikoncepce, někdy však přítomnost spirály vede k neočekávaným komplikacím. Mimoděložní těhotenství se spirálou je jedním z nejnebezpečnějších důsledků užívání tohoto typu antikoncepce..

Mimoděložní těhotenství se spirálou: prevalence

Navzdory obavám a obavám mnoha zástupkyň se mimoděložní těhotenství se spirálou vyvíjí poměrně zřídka. Podle statistik dochází k těhotenství v 0,2% případů při použití hormonální cívky. U měděné cívky dochází k oplodnění a implantaci vajíčka častěji (0,8%), což je vysvětleno nižší kvalitou adaptace. Téměř každé těhotenství se spirálou je mimoděložní.

Mimoděložní těhotenství se spirálou: možná rizika

Použití této metody antikoncepce s sebou nese určitá rizika. Za prvé, u žen se spirálou může dojít k mimoděložnímu těhotenství. Za druhé se mohou objevit následující komplikace:

 • Spontánní vypuzení (odmítnutí) zařízení a jeho výstup z děložní dutiny. Častější u mladých, nulipárních dívek. Frekvence - 5-15% a 5-6% v případě použití měděné a hormonální cívky.
 • Zánětlivá onemocnění vnitřních pohlavních orgánů. Předčasné odstranění chronického infekčního procesu často vede k obstrukci vejcovodů a v důsledku toho k neplodnosti.
 • Silné nebo prodloužené krvácení. Během silné menstruace se uvolní dvakrát tolik krve než během normálního průběhu procesu a menstruace, která trvá déle než osm dní, se považuje za prodloužené krvácení..
 • Nepříjemné pocity a křečové bolesti v dolní části břicha, kvůli nimž žena pociťuje každodenní nepohodlí a potíže při pohlavním styku, což vede ke snížení kvality života.

Progresivní mimoděložní těhotenství vyvolává prasknutí vejcovodu, krvácení a zánět pobřišnice, což představuje vážnou hrozbu pro zdraví a život pacienta.

Mimoděložní těhotenství po extrakci cívky

Užívání nitroděložního tělíska má dlouhodobé negativní důsledky, například možnou neplodnost nebo nástup mimoděložní implantace vajíčka. Mimoděložní těhotenství, které není spojeno se spirálou, se vyskytuje pouze ve 2–3% případů - po použití nitroděložního tělíska se riziko narušení nepříjemných následků několikrát zvyšuje.

Diagnostika a léčba

V prvních dvou týdnech není diagnostikováno mimoděložní těhotenství se spirálou a oplodnění, ke kterému došlo, se projevuje absencí menstruace, ranní nevolností, zhrubnutím mléčných žláz a dalšími „klasickými“ příznaky.

Od čtvrtého do pátého týdne lze podezření na patologii, pokud se k běžným příznakům přidají bolesti v podbřišku, slabost, únava, krvavý výtok z pochvy hnědofialové barvy..

Pro potvrzení diagnózy musíte:

 • navštivte lékaře a řekněte mu o všech příznacích onemocnění;
 • provést test na obsah hCG v moči, určit jeho hladinu v krevní plazmě v průběhu času;
 • podstoupit ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk).

Při potvrzení diagnózy mimoděložního těhotenství spirálou je nutná okamžitá reakce. Doporučuje se laparoskopická operace - umožňuje vám odstranit vajíčko z břišní dutiny s minimálními ztrátami pro pacienta.

Pokud se během vyšetření zjistí, že implantace proběhla úspěšně, tj. Oplodněné vajíčko se připojilo k endometriu, není nutné operaci provádět. IUD je odstraněn, po kterém může těhotná žena nosit a porodit zdravé dítě.

Mimoděložní těhotenství: které nitroděložní tělísko je méně nebezpečné

Při výběru optimální antikoncepce byste měli upřednostňovat hormonální nitroděložní tělísko. Nejlepší je zvolit systém Mirena. Stojí to víc než měď, ale cena je plně oprávněná. Mirena obsahuje levonorgestrel, syntetický analog progesteronu, který spolehlivě chrání proti nežádoucímu početí.

Cívky obsahující měď lze profylakticky použít po nechráněném pohlavním styku - jsou mnohem účinnější než postkoitální antikoncepce jako Postinor a Ovidon.

Postup pro zavedení antikoncepčního nitroděložního tělíska

V moderní medicíně je zajištěna instalace tří typů nitroděložních kontraceptiv:

 • Lippsová smyčka - jedna z méně účinných antikoncepčních prostředků, se používá jen zřídka;
 • IUD s obsahem mědi - vylepšená a upravená smyčka Lipps. Toto antikoncepční zařízení je účinnější a snáze se zavádí do děložní dutiny;
 • Cívka obsahující hormony je moderní vývoj, který zvyšuje ochranu před nechtěným těhotenstvím a snižuje riziko zánětlivých procesů.

Zavedení jednoho nebo druhého typu nitroděložního tělíska bude záviset nejen na stavu a přání pacienta, ale také na jeho materiálních schopnostech, protože nitroděložní tělíska obsahující hormony jsou dražší než jiná, méně účinná antikoncepce..

Postup pro zavedení nitroděložního tělíska se zpravidla provádí v posledních dnech menstruačního cyklu nebo po jeho ukončení, protože během této doby je cervikální kanál maximálně otevřený. Můžete však zadat nitroděložní antikoncepci v kterýkoli den cyklu. Procedura se provádí na klinice ambulantně a nevyžaduje od pacienta pobyt v nemocnici. IUD se zavádí bez použití anestetik. Cervix je ošetřen anestetickým gelem. To zablokuje bolest a nepohodlí během manipulace..

Žena si lehne na gynekologické křeslo, jako při standardní lékařské prohlídce, a položí nohy na držáky. Poté lékař zavede do pochvy dilatátor a určí polohu dělohy, poté ošetří děložní čípek a pochvu antiseptiky. Pomocí držáku lékař otevře děložní čípek a drží ho v této poloze, vloží speciální nástroj, který vám umožní změřit hloubku orgánu. To se provádí za účelem potvrzení proporcionality velikosti nitroděložního tělíska a dělohy..

Spirála je umístěna ve speciální trubici, která se vloží do děložní dutiny a trochu se stáhne. To umožňuje spirále získat vhodný tvar uvnitř orgánu. Trubka a držák jsou odstraněny a „antény“ nitroděložní antikoncepce zůstávají a měly by mírně vyčnívat z dělohy. Na konci procedury se dilatátor vyjme z děložní dutiny. Aby se snížilo nepohodlí a nepohodlí po zavedení nitroděložního tělíska, lékař podá anestetickou injekci. Postup instalace nitroděložního tělíska netrvá déle než 10 minut.