V jaký den menstruace nasadili spirálu

Dříve či později se každá žena zajímá o otázky spojené s antikoncepcí. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství, jedním z nejpopulárnějších a nejúčinnějších je instalace nitroděložního tělíska. Při jeho výběru se mnoho lidí zajímá, na jaký den menstruace lze spirálu umístit a proč?

Vlastnosti antikoncepce pomocí nitroděložního tělíska

Tato metoda ochrany před těhotenstvím se začala používat v polovině minulého století. Přirozeně po dlouhou dobu došlo k obrovskému vývoji adaptace. Na samém začátku to byl jakýsi prsten vyrobený z mosazi, bronzu a mědi. Elastické materiály se začaly používat kolem 60. let. Dnes jsou formy nitroděložního tělíska velmi různorodé, k vytvoření některých dokonce používají hormonální léky.

Odrůdy nitroděložního tělíska

Existuje asi padesát odrůd nitroděložních tělísek z těhotenství. Lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější a správnou velikost. Oblíbené výrobky jsou ve tvaru S a T, stejně jako ve tvaru prstenu.

Diagnostika před zákrokem

Samotná touha používat nitroděložní tělísko nestačí k provedení zákroku lékařem. Před zavedením zařízení musí být žena po ukončení menstruace vyšetřena, aby se vyloučily kontraindikace. Žena musí projít obecnými testy, provést nátěr, vyšetřit na přítomnost genitálních infekcí, podstoupit ultrazvukovou OMT.
Pouze když jsou k dispozici všechny testy, lékař vyhodnotí jejich výsledky, zkontroluje, zda žena není těhotná a rozhodne, zda má nebo nemá dát nitroděložní tělísko.

Komu je ukázána spirála

Neexistuje žádná věková hranice. IUD se instaluje v jakémkoli plodném věku. Někteří odborníci trvají na tom, že tento typ antikoncepce by neměly užívat ženy, které nemají víru a osoby starší 40 let. V prvním případě mohou nastat neočekávané komplikace - mimoděložní těhotenství, zánět. Ve druhém se zvyšuje riziko onkologie. Ve věku 40-45 let můžete za určitých podmínek nasadit nitroděložní tělísko:

 • menstruace se objevuje pravidelně;
 • sexuální život je konstantní;
 • žádné kontraindikace.

Když je nainstalována spirála

Kdy je lepší nasadit spirálu - před nebo po menstruaci? Doporučuje se provést tento postup 3. nebo 5. den menstruačního cyklu..

Během tohoto období je děložní krk mírně otevřený, takže manipulace je nejméně traumatizující a bezbolestná. Menstruace je známkou absence těhotenství, což znamená, že je bezpečné zavést nitroděložní tělísko a neexistují žádné překážky..

Pravděpodobně nestojí za to říci, že nitroděložní tělísko by mělo být instalováno pouze v nemocničním prostředí. Když je antikoncepce nainstalována po porodu, stojí za to počkat několik měsíců. Po potratu se IUD vloží okamžitě. Po císařském řezu - o šest měsíců později.

Anestezie se při manipulaci nepoužívá, je tu bolest, ale je to docela snesitelné. Gynekolog zavádí antikoncepci do dělohy pomocí speciálního zařízení. Je třeba zkontrolovat polohu, antény jsou zkráceny. Díky anténám může žena nezávisle určit, jak se IUD nachází.

Na konci procedury mohou být bolestivé pocity a mírný výtok. Několik měsíců po instalaci je menstruace bohatá a bolestivá, kdy je nitroděložní tělísko schopné spontánního vylučování. Mělo by se starat o týden, nevystavujte se fyzické námaze, nedávejte si horké koupele. Stojí za to zdržet se sexu. Laxativa jsou kontraindikována..

Po 10 dnech se musíte dostavit na plánované vyšetření. Pokud je vše v pořádku, příští účast bude za měsíc nebo tři. Sebekontrola se provádí po menstruaci.

Bolí procedura

Mnoho lidí se obává, jestli to bolí dát spirálu bez menstruace. Soudě podle recenzí a na základě komentářů z webu dívek, které používají nitroděložní tělísko nebo které jej mají, je proces instalace bezbolestný. Nejnepříjemnější pocity jsou, když lékař před vložením sondy utáhne děložní čípek, když tento vstupuje do cervikálního kanálu. Pokud je pacient obzvláště citlivý, je nutné o tom informovat odborníka, který před zákrokem ošetří otevření cervikálního kanálu lidokainem nebo aplikuje jiný typ anestézie.

Když po zavedení IUD začne menstruace

Pokud jsou manipulace prováděny v posledních dnech menstruace, pak další cyklus nezkroutí a menstruace bude probíhat včas. Je však třeba vzít v úvahu i nuance..

Když je nainstalován nitroděložní tělísko z těhotenství, krvácí 1 den. Toto je špinění. I když se ve výjimečných případech mohou kritické dny opakovat, trvají déle než obvykle - až 14 dní. Pokud je to ještě déle, je to již dobrý důvod poradit se s lékařem, abyste zjistili, jak dlouho může takový výtok trvat. Obvykle po instalaci spirály přichází první menstruace podle plánu, jsou o něco hojnější, někdy se objeví sraženiny, je tu bolest.

Při absenci nežádoucích následků se druhá menstruace neliší od obvyklé. Pokud jsou vaše období příliš těžká, způsobují bolest a trvají dlouhou dobu, možná budete muset nitroděložní tělísko vyjmout.

Do této doby se tělo již plně přizpůsobuje antikoncepci. Menstruace se obnovuje, zlepšuje se. Jedinou výjimkou jsou situace, kdy je cizí těleso odmítnuto. Lékař vám doporučí zvolit jiné metody antikoncepce.

Jaký den menstruace je Mirena nasazena

Vysoce účinným prostředkem, který chrání před otěhotněním, je vnitřní spirála Mirena, kterou upřednostňuje mnoho dívek. Kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím má Mirena také léčivý účinek a chrání před chorobami. Mirenu instaluje pouze lékař. Jedná se o plastovou nitroděložní antikoncepci s progestogeny.

Ve který den cyklu je nitroděložní tělísko Mirena umístěno z těhotenství? Zavádí se během prvních 7 dnů menstruace nebo bezprostředně po potratu. Lze jej vyměnit nezávisle na cyklu. Tento nitroděložní tělísko má některé vlastnosti, které se projevují účinkem na tělo. S Mirenou se menstruační cyklus a menstruace zlepšují - výtok není tak hojný, kritické dny se snižují, bolestivost klesá.

Negativní stránkou je průlomové krvácení, menstruace po instalaci Mireny je z těhotenství bolestivá. Existuje také riziko nezávislého uvolnění zařízení nebo jeho posunutí, které vede k těhotenství..

Zpožděná menstruace po nitroděložním těle

Je možné otěhotnět se spirálou během menstruace? Bez ohledu na to, jak efektivní je metoda antikoncepce, žádná z nich neposkytuje stoprocentní záruku, že k těhotenství nedojde, vždy existuje asi pět procent, že žena otěhotní, zvláště pokud příliš dlouho chodí se spirálou..

Dívky, které mají nainstalovanou dobrou spirálu, jsou často konzultovány s podezřením na těhotenství. Koncepce není vyloučena, pokud se při použití nitroděložního tělíska posune a stojí mimo místo - nad nebo pod normou. Zpoždění menstruace se spirálou může nastat, kromě těhotenství, z následujících důvodů:

 • individuální charakteristiky genitálií;
 • nesprávná instalace;
 • nízká kvalita.

Abyste zabránili těhotenství, musíte každých šest měsíců navštívit lékaře. Zpoždění však není vždy známkou těhotenství. Chcete-li zjistit, co způsobilo poruchu menstruačního cyklu, musíte být vyšetřeni. Důvodem je hormonální skok, přírůstek hmotnosti, užívání léků za účelem léčby, onemocnění vnitřních orgánů. Nejprve se provede gynekologické vyšetření na židli, takže lékař bude schopen posoudit polohu spirály, zjistit, zda se posunula.

Je vhodné provést ultrazvukové vyšetření a poté - a laboratorní testy. Pokud existuje spirála a dochází ke zpoždění menstruace, ale těhotenský test je negativní, může to znamenat mimoděložní těhotenství, což je častá komplikace při instalaci SCM. Těhotenský test bude negativní a lze jej určit ultrazvukem.

Jaký den menstruačního cyklu je spirála odstraněna?

Pokud vypršela cívka nebo je plánováno těhotenství, je antikoncepční pomůcka odstraněna. Nejdůležitějším bodem, který je třeba zvážit, pokud je nitroděložní tělísko odstraněno, je to, že ke koncepci může dojít poměrně rychle. Předtím, než si ji sundáte, stojí za to začít používat další metody antikoncepce měsíc předtím. Dívky se často zajímají: kdy je lepší odstranit spirálu - během menstruace nebo ne?

Velmi důležité! Nepokoušejte se sami odstranit těhotenskou spirálu! To povede nejen k infekci, ale také k provokaci všech druhů zranění a poškození, které jsou plné krvácení..

Spirálu by měl odstranit pouze odborník po ukončení činnosti, při plánování těhotenství nebo z jiných důvodů. Můžete to udělat sami, pouze pokud IUD vypadlo, ale netahejte ani nevytahujte antény. Chcete-li odstranit antikoncepci, která vypadla, dřepněte, utáhněte vaginální svaly a počkejte, až vyjde spirála. Poté navštivte odborníka.

Odstranění spirály bez menstruace lze provést, ale postup bude bolestivější. Zařízení je odstraněno během menstruace, přičemž se volí nejhojnější den výtoku, kdy je děložní čípek poddajný, natažený, což usnadňuje odstranění antikoncepce.

Po odstranění nitroděložního tělíska se menstruace prodlužují kvůli těhotenství, dysfunkci vaječníků nebo hormonální nerovnováze. Pokud menstruace nenastane do 2 měsíců, je to normální. Pokud tedy po odstranění antikoncepce nedojde k menstruaci, neměli byste okamžitě zpanikařit. Pokud se po extrakci krvácení otevře, znamená to poškození slizniční vrstvy. Krev se brzy zmenší a měla by sama přestat. Pokud se nadměrné krvácení nezastaví, výtok je velmi prodloužený, měli byste navštívit lékaře.

Když po odstranění spirály není příliš dlouhá doba, stojí za to provést těhotenský test a navštívit lékaře, aby zjistil, proč je menstruace zpožděna, a vyhledejte lékařskou pomoc..

Instalace nitroděložního tělíska: nuance postupu

Antikoncepce je jedním z nejzajímavějších problémů v dospělosti každé ženy. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Jednou z nejspolehlivějších možností ochrany doporučených gynekology je nitroděložní tělísko (IUD). Jak bezbolestný je postup instalace samotné spirály, jak dlouho trvá - to nejsou neméně důležité otázky pro ženy, které se rozhodly zvolit tuto metodu antikoncepce..

Jak nasadit nitroděložní tělísko

Než se rozhodnete pro konkrétní antikoncepci, musíte zvážit výhody a nevýhody. Výběr antikoncepce je poměrně velký. Mezi výhody nitroděložního tělíska patří skutečnost, že působí z několika pozic současně, aby se zabránilo těhotenství:

 • zabraňuje pronikání spermií do vajíčka, narušuje oplodnění;
 • znemožňuje, aby se vajíčko připojilo ke stěnám dělohy;
 • některé spirály obsahují malé množství hormonů, je zanedbatelné, že mají silný vliv na hormonální pozadí ženy, jako je tomu při perorální hormonální antikoncepci nebo při použití injekcí a implantátů, ale zároveň významně narušují nástup těhotenství (například zvyšují množství hlenu v děložním čípku, zabránění průniku spermií dovnitř);
 • nastaveno na dlouhou dobu (od 3 do 7 let pro různé druhy), není nutné každý měsíc navštěvovat lékaře nebo si dělat starosti s pilulkou užitou ve špatnou dobu;
 • nevyžaduje další antikoncepci (jako jsou spermicidní čípky, vaginální bránice a některé další typy ochrany proti otěhotnění), spolehlivost cívky je od 98% do 99,9% (u cév s hormony);

Nitroděložní hormonální systém Mirena má vysokou ochranu před nechtěným těhotenstvím, 99,9%

Kde lze postup provést

IUD lze zavést pouze na klinice. Postup by měl provádět pouze kvalifikovaný porodník-gynekolog.

Instalace nitroděložních tělísek na klinikách je zdarma. Pokud půjdete na placenou kliniku, postup vás bude stát od 250 do 3000 rublů.

Indikace a kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska

Spirála nevyžaduje speciální indikace pro použití. Hlavní věcí je ochrana před nechtěným těhotenstvím, kdy je užívání hormonálních léků z určitých důvodů nemožné nebo nežádoucí. Hormonální cívku lze předepsat pro léčebné účely (například s těžkými obdobími s nevysvětlenou příčinou, s hyperplazií endometria - vnitřní vrstva dělohy).

Může existovat několik kontraindikací:

 • zánětlivé procesy dělohy, vaječníků, pochvy;
 • těhotenství;
 • patologické změny v děložním čípku;
 • anamnéza mimoděložního těhotenství;
 • maligní a benigní změny v reprodukčních orgánech;
 • nemoci oběhového systému;
 • věk (mladým nulipárkám se zpravidla spirála nedává).

Video: rozdíl mezi hormonálními spirálami od jiných typů

Potřebuji předběžnou přípravu

Než lékař zahájí instalaci nitroděložního tělíska, musí žena podstoupit několik důležitých postupů, podstoupit krátkou anamnézu a v případě potřeby podstoupit léčbu. Obvyklé diagnostické postupy, které předepíše gynekolog, zahrnují:

  Ultrazvuk orgánů reprodukčního systému (umožňuje zajistit, aby žena nebyla těhotná, a také identifikovat kontraindikace pro instalaci spirály ve formě novotvarů nebo změn ve struktuře orgánů);

Ultrazvuk pánevních orgánů vám umožňuje zajistit, aby nedošlo k těhotenství a patologii struktury orgánů reprodukčního systému

Pokud má lékař podle výsledků vyšetření pochybnosti o zdraví ženy, postup se odkládá, dokud si lékař není jistý, že je vše v pořádku..

V jakém období cyklu je IUD zavedeno?

Nebudete moci nitroděložní tělísko nasadit každý den. Tento postup je vždy vázán na začátek menstruačního cyklu (obvykle se provádí 4. až 5. den cyklu). Existují pro to dva dobré důvody:

 • nástup menstruace je jedním ze znaků absence těhotenství;
 • od prvního do pátého dne menstruace je děložní čípek co nejotevřenější, což usnadňuje zavedení spirály.

První den menstruačního cyklu se považuje za první den menstruace.

Existují dvě období, kdy si žena může navinout spirálu bez ohledu na začátek cyklu:

 • Ihned po potratu. V tuto chvíli je cervikální kanál co nejvíce otevřený, žena je v anestezii, těhotenství je 100% vyloučeno.
 • Po porodu, kdy se cyklus ještě nezotavil. Po samostatném porodu je spirála umístěna po ukončení lochie (poporodní výtok) blíže ke třetímu měsíci po radostné události. Ale po císařském řezu budete muset počkat šest měsíců: jizva na děloze by se měla dobře zahojit.

Jak se postup provádí

Instalace nitroděložního tělíska nevyžaduje hospitalizaci. Manipulace se provádí ambulantně v ošetřovně. Celý postup trvá asi 10 minut:

 1. Žena sedí na gynekologickém křesle, jako při běžném vyšetření..
 2. Lékař nainstaluje vaginální dilatátor se zrcátkem, ošetří děložní hrdlo anestetikem. V případě potřeby je možné podat analgetickou injekci, obvykle lidokain.
 3. Poté lékař změří velikost dělohy pomocí speciálního nástroje a porovná je s velikostí spirály.
 4. Lékař zavede samotnou antikoncepci a za přítomnosti pacientky otevře sterilní obal spirálou.
 5. Všechny spirály jsou vybaveny kontrolními nitěmi. Lékař je usekne a ponechá asi 2 cm vyčnívající z dělohy. Když zmizí potřeba dalšího použití spirály, lékař odstraní nitroděložní tělísko zatažením za tyto antény.
 6. Pro snížení nepohodlí po zavedení může lékař dát pacientovi anestetickou injekci.

Video: technika instalace nitroděložního tělíska

Co žena cítí během instalace nitroděložního tělíska

Během instalace cívky může žena pociťovat mírné nepohodlí. Pocity jsou podobné menstruační bolesti. Mohou trvat několik dní, ale ne déle než týden. To je normální..

První a následující 2–3 menstruace po zavedení mohou být bolestivé a hojnější než obvykle. V tuto chvíli musíte být obzvláště ostražití, protože je možné spontánní uvolnění antikoncepce.

9–12 týdnů po instalaci cívky se doporučuje podstoupit kontrolní ultrazvukové vyšetření, aby se ujistil, že je antikoncepce správně umístěna. V budoucnu musí být takové ultrazvuky prováděny jednou za šest měsíců..

Nežádoucí účinky a komplikace

Jako každý lékařský zákrok, i nález cizího tělesa v dutině orgánu je plný komplikací a může mít vedlejší účinky.

Mezi vedlejší účinky patří:

  alergické reakce na materiál, ze kterého je spirála vyrobena (moderní spirály jsou vyrobeny z hypoalergenního plastu, stejně jako mědi, stříbra, zlata, které nezpůsobují reakce v těle, ale někdy se to stane);

Spirála je vyrobena z inertních kovů (měď, stříbro, zlato), které nezpůsobují negativní reakce ženského těla

Pokud se po instalaci spirály objeví nějaké příznaky obtěžující ženu, bude užitečné poradit se s lékařem, který rozhodně určí, zda stojí za to se obávat.

Jak nastanou komplikace:

 • propíchnutí těla dělohy;
 • bolest a nepohodlí během dne nebo při pohlavním styku - nesprávná velikost spirály nebo její posun;
 • zarůstání spirály do těla dělohy - chyba při výběru velikosti, zánět.

Následující příznaky mohou naznačovat vážnou komplikaci:

 • ostrá bolest v dolní části břicha;
 • bledost kůže doprovázená zvýšeným pocením;
 • zvýšená srdeční frekvence.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě zavolat záchranný tým.

Kdy a jak je nitroděložní tělísko odstraněno

Spirálu lze kdykoli odstranit, a to buď na žádost ženy, nebo podle pokynů lékaře. Na žádost ženy se postup odstraňování provádí ve stejném období cyklu jako instalace. Existují indikace pro nouzové odstranění:

 • zánětlivé procesy a infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • posunutí spirály, zmizení antén nebo změna jejich délky;
 • děložní krvácení;
 • nedostatek menstruace.

Odstranění děložní antikoncepce provádí lékař. Před zákrokem žena podstoupí stejné testy jako před instalací spirály.

Začátek procesu odinstalování je naprosto totožný s instalací. A samotné odstranění se provádí pomocí antén, lékař vytáhne spirálu zatažením za kontrolní nitě.

Recenze žen o instalaci a odstranění spirály

Porodila a o dva měsíce později nasadila spirálu bez menstruace, bylo to dobře, velmi nepříjemné a dokonce bolestivé. Výtok se objevil téměř okamžitě, hlen byl viskózní. O měsíc později jsem šel do obytného komplexu, kde mě uklidnili, že se to stalo. Ukázalo se však, že spirála nebyla správně nastavena! Výtok trval šest měsíců, pak se objevila tažná bolest v oblasti pravého vaječníku, za den a v dolní části zad na stejné straně začátek začal bolet. Vrátil jsem se k LCD, ale zaplatil. Pravý vaječník byl zvětšen a odeslán na ultrazvukové vyšetření, aby se zjistilo, kolik stojí kontrola spirály a vaječníku. Ultrazvuk mě vyděsil. Spirála vyrostla do zadní stěny dělohy, vyjměte Pouze v anestezii! Byl jsem tehdy velmi ohromený. Poslali mě do nemocnice a tam mi to za minutu odstranili, ani jsem nevěřil, že se to stalo. Verdikt přišel právě včas! Dívky neťahají, pak se to jen zhorší, možná je lepší v této věci nedoufat.

Daria

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4035858/6/

Natočil jsem spirálu pro Mirenu, jejíž knír ani nebylo vidět. Až dodnes jsem se rok snažil fotit od různých lékařů - nic nefungovalo, bolelo to a tento proces jsem zastavil. Od posledního ultrazvuku byli potrestáni, aby vydrželi, ale odstranili - uzel myomu se výrazně zvýšil. Tři dny jsem se třásl, nemohl jsem v noci spát (pamatoval jsem si natáčení předchozí Mireny). Slzy ráno, lékař má paniku. Výsledkem bylo, že lékař navrhl popshikat s anestetickým sprejem, po 5-8 minutách se začal vytahovat. Říká, zhluboka se nadechněte, nedýchejte 2–3 sekundy (v tuto chvíli zatáhla, bylo to bolestivé, ale tolerantní a rychlé), pak řekla, abych popadla dech, ale klidně, aby se mi z hlavy neotočila hlava, jak obvykle dýcháme). Ještě jeden hluboký nádech, 2 sekundy a vytáhl se. Jsem mistr v natahování, ale věřte mi, tato metoda je prakticky bezbolestná.

Alyona

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4035858/6/

Po prvním neúspěšném těhotenství jsem se rozhodl nasadit spirálu. Stála dlouho se mnou, později to vypálilo erozi a zapálili mi tykadla. Když přišel čas střílet, háčkoval. Ne moc bolesti, jen nepříjemné a tahavé bolesti. Spirála mi velmi vyhovuje, stála dlouho, bez následků. Plnilo svoji funkci dobře. Před plánováním jsem odstranil spirálu a vzal si z naší ruské produkce jednoduchý levný se stříbrnými ionty. Po odstranění cívky jsem o 6-8 měsíců později otěhotněla.

Maria Pavlova

http: //flap.rf/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%92%D0%BD% D1% 83% D1% 82% D1% 80% D0% B8% D0% BC% D0% B0% D1% 82% D0% BE% D1% 87% D0% BD% D0% B0% D1% 8F_% D1% 81% D0% BF% D0% B8% D1% 80% D0% B0% D0% BB% D1% 8C_% 28% D0% 92% D0% 9C% D0% A1% 29

a moje stojí za to. nebolí. dokud jsem to nevyndal. období byla bohatší, ale ne bolestivá. a uběhne týden místo obvyklých 3–4 dní. mezi tím je stále mazanice. u PA to není cítit a manžel necítí knír. obecně spokojen. před tím bylo 10 let v pořádku. gynekolog byl kategorický, řekla, že to stačí! spirála je bezpečnější. obecně zatím neexistují žádné zvláštní stížnosti

kočka

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3889824/

Široká škála antikoncepčních metod umožňuje ženě určit nejvhodnější způsob, jak naplánovat narození dítěte. IUD je nejběžnější, nejlevnější a nejpohodlnější antikoncepční řešení. Je jen nutné si uvědomit, že dodržování všech doporučení odborníka je zárukou zdraví žen..

V který den menstruačního cyklu se spirální instalace provádí?

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, ženy, stejně jako muži, používají antikoncepci. U dívek, které se již staly matkami, lze kromě antikoncepčních pilulek nainstalovat i nitroděložní tělísko. Tato antikoncepce má však rysy použití, které by měly být projednány s gynekologem. Kromě základních otázek se mnoho žen také zajímá, když si dají spirálu před nebo po menstruaci..

Pouze gynekolog může instalovat děložní spirálu

Jak je spirála nainstalována

Aby se zabránilo početí, může si žena v případě potřeby nainstalovat nitroděložní tělísko. Procedura musí být provedena lékařem s potřebnou kvalifikací.

Poznámka! Instalace spirály do děložní dutiny se provádí až po úplném vyšetření pacientky. Diagnostika je nezbytná k identifikaci kontraindikací a možných rizik vedlejšího účinku.

Fáze zavedení IUD:

 • obouruční gynekologické vyšetření na křesle k určení vlastností umístění orgánů a navrhovaného umístění spirály;
 • antiseptické ošetření kůže a sliznic vnějších pohlavních orgánů;
 • zavedení gynekologického zrcátka (k zobrazení vnějšího otvoru dělohy);
 • pomocí svorky je horní děložní ret uchopen a tažen;
 • vložení sondy přímo do fundusu dělohy k měření délky děložní dutiny;
 • vyjmutí spirály z obalu;
 • spirála je vložena přes děložní hrdlo ve speciální trubici;
 • poté, co nitroděložní tělísko dosáhne na dno orgánu, se tuba vyjme zatažením
 • ořezávání antén antikoncepční cívky;
 • extrakce gynekologických nástrojů.
Je velmi důležité, aby byla cívka správně nainstalována

Tento postup může způsobit nepohodlí a menší bolest, pokud jsou všechny manipulace prováděny lékařem správně. Mini-operace trvá asi 5 minut, poté může žena bezpečně jít domů.

Jaké jsou kontraindikace pro instalaci

Gynekologický postup pro zavedení nitroděložního tělíska by neměl být prováděn, pokud má žena v důsledku diagnostiky kontraindikace:

 • akutní stádium zánětlivých a infekčních onemocnění urogenitálního systému a genitálií;
 • rakovina orgánů umístěných v pánevní oblasti;
 • jakákoli forma a fáze pohlavně přenosných chorob;
 • velké nádorové formace;
 • těhotenství;
 • alergie na materiál, ze kterého byl IUD vyroben;
 • abnormální odchylky, které brání správné instalaci antikoncepce.

Zanedbání kontraindikací může vést k vážným následkům, včetně onkologických procesů.

Jaké typy spirál existují

Mnoho nitroděložních systémů vyrábí farmaceutické společnosti, aby zabránily oplodnění vajíčka. Volba vhodné spirály by měla být stanovena gynekologem individuálně na základě všech údajů o stavu těla pacienta.

Spirály první generace jsou vyrobeny z plastu

Antikoncepce tohoto typu jsou kvalifikovány ve dvou kategoriích: generace a forma. Podle doby vývoje (generace):

 1. Generace I - inertní typ produktu vyrobený z plastu bez kovových nečistot. Způsobuje zánět a narušuje proces implantace vajíčka do stěny dělohy. Zakázáno ministerstvem zdravotnictví kvůli častým nežádoucím reakcím.
 2. Generace II - antikoncepce obsahující kovy. Na noze plastové spirály je navinuta stříbrná, měděná nebo zlatá nit. Antikoncepční účinek - obstrukce implantace oplodněného ženského vajíčka.
 3. Generace III - spirála obsahující hormony obsahující progestin (levonorgestrel). Dává 99% výsledek.

IUD se vyrábějí v jedné ze tří forem:

 • ve tvaru kruhu - může mít tvar kruhu nebo půlkruhu;
 • Ve tvaru S - připevnění hroty umístěnými na "ramenou";
 • Ve tvaru T - mají prut a „ramena“, patří do 3. generace.

Každý typ spirály má řadu funkcí a nevýhod. Zároveň je pro každou ženu výběr vhodného modelu nitroděložního systému individuální..

Jaké jsou výhody spirály

Moderní farmakologie nabízí ženám mnoho metod antikoncepce. Stále však zůstávají populární pilulky a nitroděložní tělíska, která poskytují výsledek téměř stoprocentní ochrany proti těhotenství..

Spirála je účinným prostředkem proti početí

Působením spirály je narušení tvorby vajíčka, a proto jej nelze oplodnit. Pokud je koncepce stále prováděna, díky spirále se vajíčko nepřichytí ke stěně a vylučuje se z těla.

 • nevyžaduje žádná další antikoncepční opatření;
 • neovlivňuje laktaci;
 • rychlé obnovení reprodukční funkce po odstranění;
 • nesouvisí s frekvencí a povahou pohlavního styku;
 • nemá žádný systémový účinek.

Jednou z výhod IUD je významná úspora materiálu. Cívky jsou instalovány až 10 let, v závislosti na modelu.

Jaké jsou nevýhody spirály

Nitroděložní tělísko je cizí těleso, které narušuje přirozené procesy, proto nelze vyloučit negativní důsledky této metody antikoncepce..

Často po instalaci cívky dochází k zánětu

Nevýhody spirály zahrnují:

 • vývoj zánětlivých procesů pohlavních orgánů;
 • nejsou ochranou proti pohlavně přenosným chorobám;
 • po menstruaci je nutná kontrola polohy spirály;
 • nedoporučuje se pro dívky, které ještě nenarodily děti;
 • instalaci nebo demontáž lze provést pouze ve zdravotnickém zařízení;
 • zvyšuje hojnost menstruace;
 • může zpočátku po instalaci způsobit nepohodlí

Mnoho žen si stěžuje, že při instalaci spirály Mirena nejsou v prvním měsíci žádné období. Taková reakce těla je možná a není považována za normální. Pokud po instalaci nitroděložního tělíska nedochází k menstruaci nebo jsou pro menstruaci neobvyklé příznaky, je naléhavě nutné kontaktovat gynekologa.

Jaké jsou vlastnosti instalace po porodu a potratu

Ženy po nedávném porodu nebo potratu zpravidla nechtějí druhé těhotenství. Aby si udrželi pocity během pohlavního styku, ale zároveň zabránili nechtěnému početí, snaží se zavést nitroděložní tělísko.

Po porodu můžete spirálu nasadit ne okamžitě, ale po chvíli

Když je možné po porodu nebo lékařském potratu provést proceduru a zda je možné zavést spirálu bez menstruace - to jsou otázky, které ženy často zajímají. Menstruační cyklus v tomto případě nehraje velkou roli, pokud neexistují žádné kontraindikace. Pokud jde o minulé těhotenství, je třeba každý případ posuzovat samostatně.

Spirála může být instalována po porodu ne dříve než o 1,5 měsíce později, kdy výtok končí a orgány jsou plně obnoveny. V tomto případě lze po císařském řezu agenta nainstalovat nejdříve o 6 měsíců později. Po potratu (bez ohledu na jeho typ) lze nitroděložní tělísko vložit do děložní dutiny po 7 dnech, pokud nenastanou komplikace. Samotný postup se nijak neliší.

Ženy, které porodily, mají podle jejich recenzí menší bolesti a nepohodlí, protože hltan dělohy je rozšířený a cervikální kanál je snadno přístupný.

Ve který den cyklu je

IUD můžete nasadit v kterýkoli den cyklu, pokud je žena zcela jistá, že nedošlo k těhotenství. Dívky, které se rozhodnou pro tento postup, mají často potíže: dát spirálu před nebo po menstruaci.

Nejlepší je dát si během menstruace spirálu.

Gynekologové nedoporučují dávat spirálu po menstruaci, přestože to není zakázáno. Instalace antikoncepce mimo období může způsobit větší bolest. To je způsobeno zúžením děložního hltanu, zvýšeným tonusem tkáně a obtížným přístupem k místu připojení.

Nejvhodnějším obdobím je podle odborníků 1 nebo 6 dnů menstruace. Přizpůsobení je v tomto případě mnohem jednodušší a riziko vzniku zánětlivých nebo infekčních procesů je menší..

Jaká jsou období po instalaci nitroděložního tělíska

Existuje vztah mezi menstruací a nitroděložním tělískem. Menstruace se spirálou Mirena nebo jiným modelem nitroděložního tělíska mění povahu výboje v prvním cyklu.

U 70% žen se menstruace stává hojnější a prodlužuje se díky adaptivní reakci endometria na cizí předmět. Rovněž má vliv nerovnováha hormonálního pozadí, která vzniká narušením přirozených procesů tvorby a zrání vajíčka..

Po instalaci spirály se zvyšuje doba menstruace

Normálně může být menstruace bohatá, ale ne nadměrná. Pokud výtok získá příznaky krvácení, jsou přítomny křečové záchvaty, v břiše je ostrá bolest - měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa, vyloučení IUD z těla není vyloučeno.

Mohu nitroděložní tělísko odstranit sám

Instalaci spirály provádí v hygienických podmínkách gynekolog. Produkt musí být také odstraněn odborníkem. Někdy se však ženy snaží postup provést samostatně, protože věří, že v této manipulaci není nic obtížného..

Důvod pro odstranění nitroděložního tělíska je:

 • exspirace antikoncepce;
 • výskyt komplikací;
 • plánované těhotenství.

Podrobnosti o děložních spirálách najdete v tomto videu:

Bez ohledu na důvody nemůžete produkt sami odebrat. Takové akce mohou vést k poranění dělohy, otevření krvácení, infekci a rozvoji zánětu. Rovněž se nedoporučuje odstraňovat spirálu bez menstruace. Pokud neexistují žádné nouzové indikace, je lepší počkat na menstruaci..

Žena, která se rozhodne vložit nitroděložní tělísko do těla, by měla vzít v úvahu vztah mezi menstruací a antikoncepční cívkou. Abyste byli připraveni na všechny funkce a předcházeli komplikacím, měli byste se před přijetím na zákrok poradit s gynekologem..

V který den cyklu je nitroděložní tělísko nastaveno. Spirála z těhotenství: kdy dát, princip činnosti, typy

Spirála z těhotenství: kdy dát, princip činnosti, typy

Nitroděložní tělísko nebo zkráceně IUD je jednou z nejoblíbenějších antikoncepčních prostředků v naší zemi. Je vysoce efektivní a snadno se používá..

Používání tohoto zařízení ale není tak jednoduché. Proto předtím, než si sami vyberete nitroděložní tělísko, musíte zjistit vše o jejich činnosti, typech a vlastnostech použití..

Jak funguje spirála

Vysoká účinnost nitroděložních tělísek je způsobena skutečností, že působí v několika směrech najednou:

 • Měď, která je součástí většiny cívek, má spermotoxický účinek. Částečně ničí spermie vstupující do dělohy a snižuje pravděpodobnost oplodnění vajíčka.
 • Přítomnost cizího tělesa v děloze vede k neinfekčním zánětům a metabolickým poruchám. Proto je mnohem obtížnější připevnit se na zeď oplodněné buňky. Prostě jde ven a těhotenství nepřijde.
 • V reakci na přítomnost spirály v těle produkuje ženské tělo prostaglandiny, které zvyšují kontraktilitu stěn dělohy, což také snižuje pravděpodobnost implantace.

Účinnost nitroděložních hormonálních systémů je ještě vyšší. Zabraňují těhotenství nejen fyzickou expozicí, ale také uvolňují hormon levonogestrel do krevního řečiště, což způsobuje atrofii buněk endometria a vyčerpání menstruace. Hormonální pozadí ženy není prakticky narušeno a ovulace se nezastaví.

Jak a kdy mohu dát nitroděložní tělísko

Instalace nitroděložního tělíska je povolena pouze v lékařském zařízení. To lze provést, když je to pro ženu výhodné, ale nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je 4-8 den cyklu od prvního dne menstruace.

V této době je děložní hrdlo mírně otevřené, takže bude snazší zavést spirálu. Po porodu se doporučuje vyčkat 2-3 měsíce před instalací cívky. A po potratu - je povoleno instalovat nitroděložní tělísko ihned po manipulaci.

Po císařském řezu se spirála instaluje po šesti měsících.

Před zahájením instalace nitroděložního tělíska se lékař musí ujistit, že nedošlo k těhotenství, a určit velikost dělohy (můžete použít ultrazvukové vyšetření). Poté se na mikroflóru vytvoří stěr a stanoví se stupeň čistoty pochvy. V případě neuspokojivých analýz gynekolog doporučí léčbu nebo doporučí jinou metodu antikoncepce.

Samotný postup se provádí bez anestézie a nezpůsobuje silnou bolest. Lékař jednoduše zavede spirálu do děložní dutiny pomocí speciálního zařízení. Poté zkontroluje její polohu a zkrátí tykadla vyčnívající z děložního čípku na 1 - 2 cm, pomocí nichž může žena ovládat polohu nitroděložního tělíska..

Ihned po zavedení nitroděložního tělíska může břicho mírně bolet. Je také možné světelné špinění. První 1-2 měsíce po manipulaci s menstruací jsou bohaté a docela bolestivé. Během tohoto období je riziko spontánního vypuzení spirály vysoké..

Ihned po instalaci IUD po dobu jednoho týdne je žena kontraindikována:

 • intenzivní zatížení;
 • horké koupele;
 • sexuální život;
 • projímadlo.

7. až 10. den provede lékař vyšetření. Pokud je vše v pořádku, pak příště musíte přijít ke gynekologovi za 1-3 měsíce. Ale po každé menstruaci by žena měla provádět sebeovládání a rukou kontrolovat délku a přítomnost vláken (antén).

Odstranění nitroděložního tělíska

IUD se odstraní na žádost pacienta s rozvojem komplikací nebo po skončení jeho používání. Před odstraněním se obvykle provádí ultrazvukové vyšetření k objasnění polohy cívky. Poté se cervikální kanál rozšíří pomocí hysteroskopu a nitroděložní tělísko se odstraní a opatrně jej vytáhne anténami. Pokud byla spirála odstraněna z důvodu vypršení jejího použití, lze další okamžitě nainstalovat.

Výhody a nevýhody nitroděložních tělísek

IUD má oproti jiným metodám antikoncepce mnoho výhod. Mezi hlavní patří:

 • Vysoká účinnost. Spolehlivější jsou pouze moderní vysoce kvalitní hormonální orální antikoncepce. Při použití jednoduchého nitroděložního nitroděložního tělíska dochází k těhotenství během roku u 1 až 2 žen ze sto, při použití hormonálního systému - u 2 až 5 z tisíce.
 • Dostupné náklady. Vzhledem k délce užívání jednoho nitroděložního tělíska je to mnohem levnější než jakýkoli jiný antikoncepční prostředek.
 • Snadnost použití. Není třeba brát prášky ani provádět jiné rituály. Můžete jen relaxovat a zapomenout na nutnost chránit se.
 • Během laktace jsou povoleny spirály bez hormonů.
 • Po vyjmutí nitroděložního tělíska můžete otěhotnět téměř okamžitě a nijak to neovlivní plodnost..
 • Spirála neovlivňuje kvalitu sexuálního života a je neviditelná pro oba partnery.

I přes obrovské množství nesporných výhod mají nitroděložní tělíska mnoho protivníků. Faktem je, že námořnictvo má také docela závažné nevýhody:

 • Použití cívky zvyšuje riziko vzniku zánětlivých onemocnění. Faktem je, že při používání této antikoncepce zůstává cervix vždy mírně otevřený, což usnadňuje přístup škodlivých bakterií. Proto se spirála nedoporučuje ženám s nízkou vaginální čistotou a cervititidou..
 • IUD nechrání před pohlavně přenosnými chorobami a kvůli zvláštnostem jeho použití dokonce zvyšuje riziko infekce.
 • Instalace nebo demontáž cívky se provádí pouze v lékařském zařízení a není možné doma.
 • Jejich použití někdy způsobuje nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky při použití nitroděložního tělíska

Nežádoucí účinky při použití nehormonální cívky jsou vzácné. Vyskytují se asi u 5 žen ze sta. I když je nitroděložní tělísko nainstalováno správně, některé ženy mají kvůli charakteristikám těla pocit:

 • Zvýšená bolest v dolní části břicha během menstruace;
 • Prodloužení doby menstruace a nadměrné vypouštění;
 • Vzhled špinění uprostřed cyklu, kolem doby ovulace.

Ve většině případů nejsou tyto příznaky nebezpečné. Pokud je však krvácení příliš silné a způsobuje anémii nebo bolest je nesnesitelná, je lepší nitroděložní tělísko odstranit.

Když používáte hormonální cívky, menstruace jsou nepravidelná nebo úplně zmizí.

Typy nitroděložních tělísek. Který si vybrat?

Dnes lékaři rozlišují asi 50 druhů spirál. Konvenčně jsou rozděleny do 4 generací podle složení:

 • Vyrobeno z inertních materiálů. Jedná se o první nitroděložní tělíska, která byla vynalezena asi před sto lety. Dnes se nepoužívají kvůli jejich nízké účinnosti..
 • S mědí ve složení. Efektivní a levná spirála - nejoblíbenější dnes.
 • S drahými kovy. Umístěn jako zdravější a bezpečnější než měď, ale žádné důkazy.
 • Hormonální. Uvolňuje hormony do děložní dutiny.

Spirály se také liší tvarem. Přicházejí ve tvaru deštníku, smyčky, prstenu nebo spirály a nejoblíbenější jsou ve tvaru písmene T..

Nejpopulárnější na námořnictvu dnes:

 • Juno Bio. Jedná se o běloruské námořnictvo, které se vyznačuje nízkou cenou a slušnou kvalitou. Z tohoto důvodu jsou velmi populární. Existují různé typy - s mědí a stříbrem.
 • Multiload. Holandská spirála jedinečného polooválného tvaru se speciálními výstupky, které zabraňují vypadnutí nitroděložního tělíska. Obsahuje měď.
 • Nova T Cu. Klasická měděná spirála ve tvaru T, ale s přídavkem stříbra.
 • T-měď Cu 380 A. Není to špatné německé námořnictvo s mědí a dlouhou životností až 6 let.
 • T de Oro 375 zlatých. Španělská spirála se zlatem ve složení. Může být ve tvaru T, ve tvaru podkovy nebo ve tvaru U. Snižuje riziko zánětu dělohy, ale jeho cena se může zdát příliš vysoká.
 • Mirena. Je to hormonální systém ve tvaru písmene T, který obsahuje levonogestrel. Obvykle se doporučuje jako lék na děložní myomy a endometriózu. Je však schopna vyvolat tvorbu folikulárních ovariálních cyst..

Většina gynekologů souhlasí s tím, že účinnost a bezpečnost spirál obsahujících měď a dražších spirál se zlatem a stříbrem se prakticky neliší. Proto si můžete vybrat libovolné. Pokud jde o hormonální systémy, používají se častěji jako léky k inhibici růstu fibroidů než jako antikoncepce. To je způsobeno velkým počtem vedlejších účinků při aplikaci.

V který den menstruačního cyklu se spirální instalace provádí?

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, ženy, stejně jako muži, používají antikoncepci.

U dívek, které se již staly matkami, lze kromě antikoncepčních pilulek nainstalovat i nitroděložní tělísko. Tato antikoncepce má však rysy použití, které by měly být projednány s gynekologem..

Kromě základních otázek se mnoho žen také zajímá, když si dají spirálu před nebo po menstruaci..

Pouze gynekolog může instalovat děložní spirálu

Jak je spirála nainstalována

Aby se zabránilo početí, může si žena v případě potřeby nainstalovat nitroděložní tělísko. Procedura musí být provedena lékařem s potřebnou kvalifikací.

Poznámka! Instalace spirály do děložní dutiny se provádí až po úplném vyšetření pacientky. Diagnostika je nezbytná k identifikaci kontraindikací a možných rizik vedlejšího účinku.

Fáze zavedení IUD:

 • obouruční gynekologické vyšetření na křesle k určení vlastností umístění orgánů a navrhovaného umístění spirály;
 • antiseptické ošetření kůže a sliznic vnějších pohlavních orgánů;
 • zavedení gynekologického zrcátka (k zobrazení vnějšího otvoru dělohy);
 • pomocí svorky je horní děložní ret uchopen a tažen;
 • vložení sondy přímo do fundusu dělohy k měření délky děložní dutiny;
 • vyjmutí spirály z obalu;
 • spirála je vložena přes děložní hrdlo ve speciální trubici;
 • poté, co nitroděložní tělísko dosáhne na dno orgánu, se tuba vyjme zatažením
 • ořezávání antén antikoncepční cívky;
 • extrakce gynekologických nástrojů.

Je velmi důležité, aby byla cívka správně nainstalována

Tento postup může způsobit nepohodlí a menší bolest, pokud jsou všechny manipulace prováděny lékařem správně. Mini-operace trvá asi 5 minut, poté může žena bezpečně jít domů.

Jaké jsou kontraindikace pro instalaci

Gynekologický postup pro zavedení nitroděložního tělíska by neměl být prováděn, pokud má žena v důsledku diagnostiky kontraindikace:

 • akutní stádium zánětlivých a infekčních onemocnění urogenitálního systému a genitálií;
 • rakovina orgánů umístěných v pánevní oblasti;
 • jakákoli forma a fáze pohlavně přenosných chorob;
 • velké nádorové formace;
 • těhotenství;
 • alergie na materiál, ze kterého byl IUD vyroben;
 • abnormální odchylky, které brání správné instalaci antikoncepce.

Zanedbání kontraindikací může vést k vážným následkům, včetně onkologických procesů.

Jaké typy spirál existují

Mnoho nitroděložních systémů vyrábí farmaceutické společnosti, aby zabránily oplodnění vajíčka. Volba vhodné spirály by měla být stanovena gynekologem individuálně na základě všech údajů o stavu těla pacienta.

Spirály první generace jsou vyrobeny z plastu

Antikoncepce tohoto typu jsou kvalifikovány ve dvou kategoriích: generace a forma. Podle doby vývoje (generace):

 1. Generace I - inertní typ produktu vyrobený z plastu bez kovových nečistot. Způsobuje zánět a narušuje proces implantace vajíčka do stěny dělohy. Zakázáno ministerstvem zdravotnictví kvůli častým nežádoucím reakcím.
 2. Generace II - antikoncepce obsahující kovy. Na noze plastové spirály je navinuta stříbrná, měděná nebo zlatá nit. Antikoncepční účinek - obstrukce implantace oplodněného ženského vajíčka.
 3. Generace III - spirála obsahující hormony obsahující progestin (levonorgestrel). Dává 99% výsledek.

IUD se vyrábějí v jedné ze tří forem:

 • ve tvaru kruhu - může mít tvar kruhu nebo půlkruhu;
 • Ve tvaru S - připevnění hroty umístěnými na "ramenou";
 • Ve tvaru T - mají prut a „ramena“, patří do 3. generace.

Každý typ spirály má řadu funkcí a nevýhod. Zároveň je pro každou ženu výběr vhodného modelu nitroděložního systému individuální..

Jaké jsou výhody spirály

Moderní farmakologie nabízí ženám mnoho metod antikoncepce. Stále však zůstávají populární pilulky a nitroděložní tělíska, která poskytují výsledek téměř stoprocentní ochrany proti těhotenství..

Spirála je účinným prostředkem proti početí

Působením spirály je narušení tvorby vajíčka, a proto jej nelze oplodnit. Pokud je koncepce stále prováděna, díky spirále se vajíčko nepřichytí ke stěně a vylučuje se z těla.

 • nevyžaduje žádná další antikoncepční opatření;
 • neovlivňuje laktaci;
 • rychlé obnovení reprodukční funkce po odstranění;
 • nesouvisí s frekvencí a povahou pohlavního styku;
 • nemá žádný systémový účinek.

Jednou z výhod IUD je významná úspora materiálu. Cívky jsou instalovány až 10 let, v závislosti na modelu.

Jaké jsou nevýhody spirály

Nitroděložní tělísko je cizí těleso, které narušuje přirozené procesy, proto nelze vyloučit negativní důsledky této metody antikoncepce..

Často po instalaci cívky dochází k zánětu

Nevýhody spirály zahrnují:

 • vývoj zánětlivých procesů pohlavních orgánů;
 • nejsou ochranou proti pohlavně přenosným chorobám;
 • po menstruaci je nutná kontrola polohy spirály;
 • nedoporučuje se pro dívky, které ještě nenarodily děti;
 • instalaci nebo demontáž lze provést pouze ve zdravotnickém zařízení;
 • zvyšuje hojnost menstruace;
 • může zpočátku po instalaci způsobit nepohodlí

Mnoho žen si stěžuje, že při instalaci spirály Mirena nejsou v prvním měsíci žádné období. Taková reakce těla je možná a není považována za normální. Pokud po instalaci nitroděložního tělíska nedochází k menstruaci nebo jsou pro menstruaci neobvyklé příznaky, je naléhavě nutné kontaktovat gynekologa.

Jaké jsou vlastnosti instalace po porodu a potratu

Ženy po nedávném porodu nebo potratu zpravidla nechtějí druhé těhotenství. Aby si udrželi pocity během pohlavního styku, ale zároveň zabránili nechtěnému početí, snaží se zavést nitroděložní tělísko.

Po porodu můžete spirálu nasadit ne okamžitě, ale po chvíli

Když je možné po porodu nebo lékařském potratu provést proceduru a zda je možné zavést spirálu bez menstruace - to jsou otázky, které ženy často zajímají. Menstruační cyklus v tomto případě nehraje velkou roli, pokud neexistují žádné kontraindikace. Pokud jde o minulé těhotenství, je třeba každý případ posuzovat samostatně.

Spirálu je možné instalovat po porodu nejdříve o 1,5 měsíce později, kdy výtok končí a orgány jsou plně obnoveny.

V tomto případě lze po císařském řezu agenta nainstalovat nejdříve o 6 měsíců později..

Po potratu (bez ohledu na jeho typ) lze nitroděložní tělísko vložit do děložní dutiny po 7 dnech, pokud nenastanou komplikace. Samotný postup se nijak neliší.

Ženy, které porodily, mají podle jejich recenzí menší bolesti a nepohodlí, protože hltan dělohy je rozšířený a cervikální kanál je snadno přístupný.

Ve který den cyklu je

IUD můžete nasadit v kterýkoli den cyklu, pokud je žena zcela jistá, že nedošlo k těhotenství. Dívky, které se rozhodnou pro tento postup, mají často potíže: dát spirálu před nebo po menstruaci.

Nejlepší je dát si během menstruace spirálu.

Gynekologové nedoporučují dávat spirálu po menstruaci, přestože to není zakázáno. Instalace antikoncepce mimo období může způsobit větší bolest. To je způsobeno zúžením děložního hltanu, zvýšeným tonusem tkáně a obtížným přístupem k místu připojení.

Nejvhodnějším obdobím je podle odborníků 1 nebo 6 dnů menstruace. Přizpůsobení je v tomto případě mnohem jednodušší a riziko vzniku zánětlivých nebo infekčních procesů je menší..

Jaká jsou období po instalaci nitroděložního tělíska

Existuje vztah mezi menstruací a nitroděložním tělískem. Menstruace se spirálou Mirena nebo jiným modelem nitroděložního tělíska mění povahu výboje v prvním cyklu.

U 70% žen se menstruace stává hojnější a prodlužuje se díky adaptivní reakci endometria na cizí předmět. Rovněž má vliv nerovnováha hormonálního pozadí, která vzniká narušením přirozených procesů tvorby a zrání vajíčka..

Po instalaci spirály se zvyšuje doba menstruace

Normálně může být menstruace bohatá, ale ne nadměrná. Pokud výtok získá příznaky krvácení, jsou přítomny křečové záchvaty, v břiše je ostrá bolest - měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa, vyloučení IUD z těla není vyloučeno.

Mohu nitroděložní tělísko odstranit sám

Instalaci spirály provádí v hygienických podmínkách gynekolog. Produkt musí být také odstraněn odborníkem. Někdy se však ženy snaží postup provést samostatně, protože věří, že v této manipulaci není nic obtížného..

Důvod pro odstranění nitroděložního tělíska je:

 • exspirace antikoncepce;
 • výskyt komplikací;
 • plánované těhotenství.

Podrobnosti o děložních spirálách najdete v tomto videu:

Bez ohledu na důvody nemůžete produkt sami odebrat. Takové akce mohou vést k poranění dělohy, otevření krvácení, infekci a rozvoji zánětu. Rovněž se nedoporučuje odstraňovat spirálu bez menstruace. Pokud neexistují žádné nouzové indikace, je lepší počkat na menstruaci..

Žena, která se rozhodne vložit nitroděložní tělísko do těla, by měla vzít v úvahu vztah mezi menstruací a antikoncepční cívkou. Abyste byli připraveni na všechny funkce a předcházeli komplikacím, měli byste se před přijetím na zákrok poradit s gynekologem..

Když dají spirálu: před menstruací nebo po ní a jak to lze udělat

Odborníci WHO se domnívají, že spirála může být nasazena absolutně každý den menstruačního cyklu, pokud existuje stoprocentní jistota, že nedojde k těhotenství. Mnoho žen se však trápí otázkou: „Kdy je lepší instalovat nitroděložní tělísko?“

Instalace nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí bez ohledu na typ spirály a věk ženy buď první den menstruace, nebo bezprostředně po skončení menstruace..

V tomto případě existuje naprostá důvěra, že žena není těhotná..

Kromě toho je vnější krční hltan, kterým bude dodána spirála z těhotenství, v mírně otevřeném stavu, což značně usnadňuje postup zavedení IUD a snižuje nepříjemné nebo bolestivé pocity..

To je obzvláště důležité, pokud má být cívka umístěna na mladou, plodnou ženu. Protože hlavním rozdílem mezi děložním hrdlem u žen, které porodily a které nerodily, je tvar vnějšího hltanu. Před porodem má tečkovaný vzhled a po porodu - tvar podobný štěrbině.

Zavedení spirály do dělohy u žen po porodu obvykle nesplňuje žádné obtíže, což usnadňuje struktura cervikálního kanálu. Ale u nulipárních žen je nutné, aby byl vnější otvor krku mírně otevřený.

Stává se to v kterýkoli z dnů vašeho období..

IUD je možné zavést okamžitě nebo do 3–5 dnů po lékařském potratu nebo spontánním potratu, ale pouze pokud nedojde ke krvácení nebo známkám zánětu. Pokud spirála není nainstalována ve stanoveném časovém rámci, je nutné postup odložit na další měsíc.

Nitroděložní tělísko po porodu se obvykle instaluje po 6-8 týdnech a po císařském řezu - po 6 měsících.

Zavedení nitroděložního tělíska je možné v kterýkoli den cyklu, přičemž musí být splněny následující podmínky:

 • nedostatek těhotenství;
 • absence zánětlivých onemocnění a krvácení v době zavedení IUD.

Zdravým ženám bez anamnézy gynekologických onemocnění může být zavedeno nitroděložní tělísko obsahující měď, stříbro nebo zlato. Na tvaru spirály nezáleží. Ženy trpící endometriózou nebo s děložními myomy by měly upřednostňovat hormonální systém "Mirena".

Do jakého věku můžete dát spirálu

Pro použití nitroděložního tělíska neexistuje žádná věková hranice. Nitroděložní tělísko lze nainstalovat u ženy v reprodukčním věku od 18 do 49 let nebo před menopauzou. Názory odborníků na věk, do kterého by mělo být nitroděložní tělísko zavedeno, se liší.

Předpokládá se, že nulipárkám a ženám „něco přes 40“ se nedoporučuje používat spirálu z těhotenství. Nulliparous - kvůli komplikacím (mimoděložní těhotenství, zánět pohlavních orgánů a v důsledku toho neplodnost v budoucnosti) a "věk" - údajně kvůli riziku rakoviny.

Instalace nitroděložního tělíska u žen starších 45 let sama o sobě nezvyšuje riziko vzniku rakoviny. Je to jen to, že v této věkové kategorii se již zvyšuje pravděpodobnost vzniku různých druhů patologií způsobených životním stylem, zvyky, zanedbáváním zdraví, ale tyto problémy kvůli nitroděložnímu tělu nevznikají..

Je vám více než 45 let IUD můžete bezpečně použít, pokud:

 • Máte pravidelné menstruace;
 • máte stálého a jediného sexuálního partnera;
 • Váš lékař nenalezne žádné kontraindikace pro zavedení nitroděložního tělíska.

Jste mladá 18letá dívka nebo mladá nulipární žena. Pro použití této metody antikoncepce existují omezení. Existují však situace, kdy jiný typ ochrany před nechtěným těhotenstvím není vhodný nebo kontraindikovaný. Navštivte svého lékaře - ke každému pravidlu vždy existují výjimky. Specialista pro vás vybere spirálu méně „škodlivou“.

Jak umístit spirálu a kde to udělat

Chcete-li zavést nitroděložní tělísko, musíte nejprve podstoupit lékařskou prohlídku, složit nezbytné testy a identifikovat možné kontraindikace. To vše se děje na jakékoli prenatální klinice.

Měli byste se poradit se svým lékařem, který typ cívky je pro vás vhodný, a zeptat se na všechny otázky týkající se „kladů“ a „nevýhod“ nitroděložní antikoncepce..

Hlavní objem vyšetření je standardní:

 • sběr anamnézy (rozhovor s lékařem, identifikace gynekologických a doprovodných onemocnění);
 • povinné vyšetření na gynekologickém křesle (za účelem identifikace patologie děložního čípku, velikosti a tvaru dělohy, vyloučení těhotenství);
 • odebrání nátěrů z vnější části děložního čípku pro atypické buňky (onkocytologie) a pro stanovení mikroflóry pochvy.V případě zánětu v pochvě je zavedení IUD povoleno až po jeho sanitaci!
 • v některých případech může být nutné vyšetřit děložní hrdlo pomocí kolposkopu;
 • rutinní testy krve a moči. Je důležité znát hladinu hemoglobinu v krvi, protože spirála může přispívat k delšímu a hojnějšímu období, a proto by se od ní mělo upustit.
 • testy na infekci HIV, syfilis;
 • Ultrazvuk malé pánve k vyloučení abnormální struktury dělohy.

Na první pohled se může zdát, že rozsah průzkumu je velký. Ale věřte mi, není v tom nic zbytečného. Bylo by rozumnější to splnit, než riskovat své zdraví a následně být touto metodou antikoncepce zklamáni.

Kde koupit spirálu? Náklady na instalaci

Těhotenskou spirálu lze zakoupit v lékárně (pokud přesně víte, které nitroděložní tělísko potřebujete) nebo zakoupit od lékaře.

Náklady na instalaci závisí na oblasti vašeho bydliště a typu zdravotnického zařízení. Ve státní poliklinice, pokud existuje politika povinného zdravotního pojištění, může být služba zcela zdarma nebo může stát malou „symbolickou částku“. Na soukromé klinice se náklady na vložení nitroděložního tělíska mohou pohybovat od 3000-5000 do 25000 rublů. Vše záleží na vaší peněžence.

Na jaké časové období je nitroděložní tělísko nainstalováno?

IUD je dlouhodobá metoda antikoncepce. Jak se říká, jediným umístěním můžete na ochranu těhotenství na několik let zapomenout. V průměru je nitroděložní tělísko instalováno po dobu 5 až 7 let. Časový interval závisí na individuální toleranci cizího tělesa v děloze, typu spirály a také na tom, jak dlouho je potřeba antikoncepce.

Jak dát spirálu z těhotenství, video

Spirála z těhotenství: princip činnosti a životnosti, recenze nejlepších modelů a recenze pacientů, fáze přípravy na instalaci

Nitroděložní tělísko je antikoncepční prostředek, který se zavádí do děložní dutiny. Vhodné pouze pro ženy s normálním menstruačním cyklem bez známek hormonálních poruch. U nulipárních dívek se tato metoda antikoncepce nepoužívá..

Intrauterinní zařízení je osvědčená antikoncepce

Klady a zápory IUD

Pokud je spirála instalována v souladu s požadavky lékařských protokolů, žena tuto antikoncepci necítí.

Výhody nitroděložního tělíska:

 • účinnost - od 80 do 99% v závislosti na typu zařízení;
 • dlouhodobý účinek - životnost je od 3 do 5 let;
 • reverzibilita - po odstranění se plodnost obnoví během 1–2 cyklů;
 • necítí ji ani žena, ani partner;
 • přítomnost SCI není kontraindikací k užívání jiných léků nebo k provádění chirurgické léčby;
 • další antikoncepce není nutná;
 • různé modely a ceny - od rozpočtu po drahé.

Navzdory velkému počtu výhod má tento způsob ochrany řadu nevýhod..

Nevýhody IUD:

 • tělo dělohy zůstává pootevřené, což usnadňuje pronikání patogenní flóry;
 • cizí zařízení v děloze;
 • prodloužení menstruace, zvýšení objemu uvolněné krve;
 • riziko mimoděložního těhotenství čtyřnásobně;
 • vypuzení - samopad zařízení;
 • pravděpodobnost perforace stěny dělohy;
 • nechrání před pohlavně přenosnými chorobami;
 • dokončené těhotenství - spirála narušuje normální vývoj dítěte, zvyšuje riziko komplikací během porodu. Toto těhotenství musí být často ukončeno chirurgicky..

Typy nitroděložních tělísek

Ve vzhledu - na fotografii - se jedná o malé zařízení vyrobené z plastu a kovu, ve tvaru T nebo ve tvaru prstenu, stejně jako ve tvaru smyčky nebo deštníku. Klasifikace intrauterinních konceptů závisí na kovu, ze kterého je vyroben, obsahu léků, jeho formě.

Nitroděložní tělísko vyrobené z plastu

Nitroděložní tělísko obsahující kov

Jak se antikoncepce zlepšila, byly identifikovány 3 generace nitroděložních tělísek:

 1. Plast fungoval na principu blokování implantace vajíčka. Účinnost je nízká, proto je v současné době použití zakázáno.
 2. Zařízení obsahující kovy. Rozlišují se zařízení s měděným drátem, stříbrem a zlatem. Druhé jsou efektivnější a jejich doba trvání je až 10 let..
 3. Zařízení obsahující hormony. Účinnost je 100%. Kromě toho mají terapeutický účinek a jsou jednou z forem léčby endometriózy..

Jak IUD vypadá:

 1. Semi-ovál nebo ve tvaru deštníku - vybavené zvlněním nebo hroty, které umožňují bezpečné držení spirály v děložní dutině. Zavedení této formy je bezbolestné, protože je instalováno ve složeném stavu a poté umístěno uvnitř v rozložené formě. Vhodné pro ženy po porodu a pacientky po císařském řezu.
 2. Během instalace jsou možné kulaté nebo prstencové pocity. Nedoporučuje se u žen po císařském řezu s anamnézou 1 porodu.
 3. Ve tvaru T - má zlatou, stříbrnou nebo měděnou základnu a plastová ramínka. Je pohodlné instalovat, nezpůsobuje ženě nepohodlí. Ale riziko spontánního prolapsu je vyšší než u jiných odrůd. Doporučeno pro pacienty po císařském řezu nebo s anamnézou 1 porodu.

Volba tvaru, velikosti a typu gynekologického zařízení je výsadou lékaře. To bere v úvahu věk, historii a postavu pacienta..

Princip fungování nitroděložních tělísek

Všechna vaginální zařízení mají složitý mechanismus účinku. To zlepšuje účinnost nitroděložního tělíska..

Zařízení blokuje pohyb spermií do děložní dutiny, poškozuje je, zkracuje životnost vajíčka a brání oplodněnému vajíčku v přilnutí ke stěně dělohy.

Mechanismus působení spirály na tělo:

 1. Inhibice ovulačních procesů. Při použití zařízení dochází k mírnému zvýšení produkce LH. Množství estrogenu a progesteronu se ale nemění. Potlačuje produkci a zrání vajec..
 2. Prevence implantace. Při použití spirály je narušena cyklická tvorba endometria. První fáze cyklu je prodloužena, takže sliznice není připravena na připojení embrya.
 3. Překážka pohybu spermií. Po instalaci nitroděložního tělíska se vyvíjí aseptický zánět. Hladina leukocytů, produkce fágových buněk se zvyšuje. Aktivně ničí uvězněné spermie a izolují vajíčko.
 4. Změny v povaze pohybu zárodečných buněk ve vejcovodech. Drobné hormonální poruchy, přítomnost cizího předmětu, přispívají ke změně peristaltiky vejcovodů. Výsledkem je, že vejce buď nevstoupí do dělohy, nebo pronikne během nezralého endometria.

Princip činnosti nitroděložního tělíska

Recenze nejlepších nitroděložních tělísek

Je lepší dát zařízení, které gynekolog vybral na základě anamnézy pacientky. Populární značky antikoncepčních zdravotnických prostředků:

Nova T

Nehormonální cívka ve tvaru písmene T. Výrobní materiál - měď a stříbro. Použití 2 typů drátu vám umožní prodloužit dobu trvání nitroděložního tělíska až na 5 let.

Nova T - nehormonální cívka

Je určen pro ženy s anamnézou 1-2 porodu a epizodami adnexitidy a jiných zánětlivých onemocnění reprodukčních orgánů. Průměrné náklady 4 tisíce rublů.

Jaides

Spirála s levonorgestrelem a stříbrným prstencem. Výrobce je koncern Bayer. Zařízení je platné 3 roky. Mechanismus účinku je založen na zesílení hlenu v cervikálním kanálu, inhibici aktivity spermií. Nevztahuje se na nulipární ženy.

Pravděpodobnost vypadnutí do 3 let je 1%. Nejvýznamnějším vedlejším účinkem je ukončení menstruace. Zařízení Jaides se v Ruské federaci neprodává. Cena na Ukrajině je 2 000 hřiven.

Multiload

Měděná nehormonální cívka ve tvaru písmene T. Povoleno během kojení. Na farmaceutickém trhu existují 2 typy zařízení s různými povrchovými plochami měděného drátu - 250 mm a 375 mm. Životnost prvního typu je 5 let, druhá - až 8 let. Hlavním vedlejším účinkem je zvýšený menstruační tok.

Po instalaci zařízení se nedoporučuje používat tetracyklinová antibiotika, léky ze skupiny NSAID. To snižuje účinnost antikoncepce. Cena zařízení je 3800 rublů.

Juno

Tato značka má několik typů antikoncepce. Výrobky ve tvaru podkovy a tvaru T jsou k dispozici s měděným, stříbrným a zlatým drátem, které obsahují propolis jako protizánětlivý prostředek. Schváleno pro použití u pacientů s chronickými onemocněními vejcovodů, endometritidou.

Mirena

Hormonální cívka ve tvaru T s levonorgestrelem. Lék inhibuje vývoj endometria. Tento produkt je umístěn jako lék na menstruační poruchy, endometriózu.

Předepsáno ženám nad 40 let. Kouření snižuje účinnost zařízení. Spirála funguje 5 let. Cena zařízení je 14 tisíc. rublů.

Jak dát spirálu?

Instalace gynekologického zařízení pro těhotenství se provádí pouze v lékařském zařízení. Procedura nevyžaduje hospitalizaci.

Výcvik

Před instalací spirály byste měli podstoupit komplexní vyšetření u gynekologa. Tím se eliminuje zánět a kontraindikace pro implantaci zařízení..

Příprava sestává z následujících fází:

 • vyšetření lékařem se sbírkou vaginálního výtoku k vyšetření;
 • Analýza PCR - k vyloučení pohlavně přenosných chorob - se provádí, pouze pokud má pacient stížnosti;
 • testy krve a moči;
 • Ultrazvuk a kolpikoskopie - k posouzení stavu reprodukčního systému, vyloučení možného těhotenství.

Instalace

Zavedení nitroděložní antikoncepce se provádí 4. až 5. den menstruace. Během tohoto období je děloha mírně otevřená, což usnadňuje instalaci zařízení. Doba trvání procedury je 5 minut.

Pořadí operací:

 1. Pacient je umístěn na vyšetřovacím křesle.
 2. Zrcadla se zavedou do pochvy, děložní čípek se ošetří antiseptickým roztokem.
 3. Lékař používá sondu k měření délky dělohy.
 4. Je vložen plastový vodič, který je součástí zařízení. IUD je tlačen do děložní dutiny pomocí pístu.
 5. Zařízení je odebráno. Nitky jsou odstraněny do pochvy. Jsou zkráceny na požadovanou délku. Pacient je potřebuje ke kontrole umístění spirály v reprodukčních orgánech.

Lékař na kartě zaznamená datum instalace zařízení. Po 10 dnech se zobrazí kontrolní vyšetření pacienta.

Doporučení po zavedení spirály

Po instalaci antikoncepce se pacientce doporučuje sedět půl hodiny. Po dobu 2 týdnů po zákroku je zakázáno užívat projímadla, horké koupele a provádět porodní výkony.

Vedlejší efekty

Nežádoucí účinky se mohou objevit okamžitě po implantaci zařízení, ale také na pozadí dlouhodobého používání cívky.

Možné stížnosti po zavedení IUD:

 • bolest během menstruace, při pohlavním styku, mimo menstruaci;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • děložní a mimoděložní těhotenství;
 • anémie;
 • individuální reakce na hormonální složky zařízení;
 • alergické reakce na kovové součásti cívky.

Pokud se při používání zařízení objeví nežádoucí účinky, měl by být odstraněn z děložní dutiny.

Po instalaci nitroděložního tělíska se během menstruace může objevit bolest.

Kontraindikace pro instalaci antikoncepce

Kontraindikace použití této metody antikoncepce se dělí na absolutní a relativní.

Je zakázáno instalovat spirály proti těhotenství v následujících případech:

 • rakovina reprodukčních orgánů;
 • těhotenství;
 • podezření na těhotenství;
 • zánětlivé procesy v akutním stadiu;
 • děložní krvácení neznámého původu;
 • mít více partnerů, promiskuita v sexuálních vztazích.

V děloze nemůžete instalovat spirálu se zánětem

Relativní kontraindikace pro umístění nitroděložního tělíska:

 • historie chronických zánětlivých procesů reprodukčního systému;
 • anamnéza mimoděložního těhotenství;
 • porušení menstruačního cyklu, silná menstruace;
 • malformace dělohy;
 • endometrióza;
 • zánětlivé procesy v jiných orgánech;
 • spontánní ztráta antikoncepce v minulosti;
 • zúžení cervikálního kanálu;
 • myomy;
 • nemoci kardiovaskulárního systému, krev.

Možné následky

Možné důsledky a komplikace po instalaci ženské antikoncepce:

 • zranění během instalace zařízení, rozvoj krvácení;
 • spirální spad;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • těhotenství, které obvykle končí chirurgickým potratem;
 • vývoj chronických zánětlivých procesů po odstranění antikoncepce a na pozadí používání zařízení;
 • neúspěšné pokusy o odstranění zařízení, které vedly k chirurgickému seškrábnutí děložního epitelu;
 • neplodnost.

Pokud se spirála neodstraní správně, může být nutné vyléčit dělohu

Odstranění spirály

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí po uplynutí doby jeho platnosti, s rozvojem vedlejších účinků, na žádost ženy, během těhotenství, s rozvojem zánětlivých procesů, výskytem novotvarů v těle dělohy a dalších částech reprodukčního systému.

Procedura se provádí pouze v lékařském zařízení během menstruace.

Zavádění IUD: příprava, postup zavedení a péče

Instalace nitroděložního tělíska je bezpečný postup pro zavedení antikoncepce do děložní dutiny. Může být použit jako rutinní nebo nouzový postup po nechráněném sexu, pokud existuje riziko těhotenství.

Hormonální cívka v gynekologii je metoda léčby a možnost hormonální substituční terapie u žen před menopauzou.

Jak funguje spirála dělohy?

Princip fungování spirály po zavedení do dělohy je založen na následujících mechanismech:

 • urychluje tubální peristaltiku a kontrakce dělohy a brání vajíčku v uchycení;
 • v endometriu způsobuje změny podobné aseptickému zánětu, zvláště výrazné v místech kontaktu spirály se sliznicí;
 • způsobuje metabolické změny, které narušují schopnost sliznice interagovat s embryem;
 • ionty mědi ve spirálách obsahujících kov mají spermatotoxický účinek;
 • v hormonální cívce se cervikální hlen zahustí a endometrium se ztenčí.

Hormonální cívky mají nejen antikoncepční, ale také terapeutický účinek a mohou být použity u žen před nástupem menopauzy.

Indikace pro nitroděložní tělísko

Instalaci nitroděložního tělíska lze provádět pro různé účely. Většina žen vloží cívku, aby zabránila těhotenství. Pokud se jedná o plánovaný postup, musíte se na něj připravit. U nechráněného sexu, pokud existuje podezření na možné početí, se nitroděložní tělísko používá jako nouzová antikoncepce. K tomu musíte navštívit lékaře do 5 dnů po sexu..

Zavedení nitroděložního tělíska zabrání implantaci embrya a způsobí přerušení ve velmi rané fázi, kdy žena stále nemá známky těhotenství a embryo není detekováno ultrazvukem.

Hormonální cívka se používá nejen pro antikoncepci, ale také pro terapeutické účely. Indikace pro jeho použití jsou:

 • hyperplazie endometria;
 • děložní myomy;
 • adenomyóza.

Nitroděložní systém Mirena je také prostředkem hormonální substituční terapie. Maximální věk ženy pro instalaci takové cívky je 50 let. Doporučuje se ženám, u kterých je kontraindikována léčba estrogenem a u nichž dochází k hyperplastickým procesům v genitáliích..

Pro koho je IUD kontraindikován?

Světová zdravotnická organizace sdílí kontraindikace pro instalaci sexuální cívky pro absolutní a relativní. Je zakázáno dávat nitroděložní tělísko obsahující kov a hormonální cívku v následujících případech:

 • akutní a subakutní zánětlivé procesy v malé pánvi;
 • chronický zánět s častými relapsy;
 • onkologická onemocnění děložního čípku nebo těla;
 • krvácení z genitálního traktu;
 • podezření na těhotenství nebo těhotné ženy.

Relativní kontraindikace pro použití vaginální cívky jsou:

 • přenesené zánětlivé procesy genitálií nebo stávající vaginitida;
 • bohatá, prodloužená menstruace, polypóza endometria;
 • endometrióza děložního čípku, vaječníků nebo těla při instalaci cívky obsahující měď;
 • dysfunkce vaječníků;
 • vrozené vady dělohy;
 • deformace děložního čípku nebo stenóza cervikálního kanálu;
 • anamnéza mimoděložního těhotenství;
 • odložená ztráta spirály;
 • chronická infekční onemocnění s lokalizací v jiných orgánech;
 • poruchy srážení krve, léčba antikoagulancii;
 • alergie na měď nebo Wilsonovu chorobu;
 • během 3 měsíců došlo k infikovanému potratu;
 • léčba imunosupresivy.

Spirály se nedoporučují u nulipálních dívek kvůli traumatu děložního čípku a vysokému riziku vyloučení. U žen s velkým počtem těhotenství spirála vypadává mnohem méně často..

U dívek, které mají aktivní sexuální život a neplánují porod, je instalace kruhové spirály povolena. Je menší a tvar neumožňuje vypadnutí z dělohy.

Příprava instalace spirály

Po menstruaci je nutné nasadit spirálu, WHO to doporučuje dělat po 4–8 dnech cyklu. V tomto období je sliznice dělohy méně zranitelná, cervikální kanál je mírně otevřený a existuje záruka absence těhotenství. Během menstruace v prvních 3 dnech cyklu se nedoporučuje spirála kvůli riziku ztráty.

Pro ženy po lékařském potratu je každý den cyklu vhodný k instalaci spirály. Pokud po spontánním nebo indukovaném potratu nejsou žádné známky infekce, lze spirálu zavést do dělohy do 4 dnů.

IUD se zavádí po důkladném vyšetření. Diagnostický algoritmus je následující:

 • vyšetření nátěrů na stupeň čistoty pochvy, PAP test;
 • obecné klinické testy krve a moči;
 • rozšířená kolposkopie;
 • Testování STI, krev na syfilis, HIV, hepatitidu B a C je povinná;
 • Ultrazvuk pánve.

U zánětlivého typu nátěru, eroze děložního čípku, detekce STI je nutná léčba. U žen s hyperplazií endometria se provádí polypy, hysteroskopie a diagnostická kyretáž, aby se vyloučily prekancerózní změny. Po kauterizaci eroze je nutné počkat 3-6 měsíců, než se tkáně úplně obnoví..

Jaká je instalace spirály?

IUD se zavádí do prenatální kliniky nebo lékařského střediska. Hospitalizace není nutná. Pacientka je umístěna na gynekologické křeslo. Cervix je předem vyšetřen a je provedeno obouruční vyšetření.

Během zavádění nitroděložního tělíska není nutná anestézie. Vagina je ošetřena antiseptiky. Děložní čípek je pro bezpečnou fixaci uchopen kuličkovými kleštěmi. To může být doprovázeno pocitem tahu v dolní části břicha. Nezapomeňte sondovat děložní dutinu a určit její délku. Tento indikátor je nezbytný pro správné vložení vodítka.

IUD je uzavřen v jednorázové plastové trubici, takže ramena jsou složena. Způsob instalace nitroděložního tělíska ve tvaru písmene T je stejný bez ohledu na výrobce. Po zavedení vodiče je odstraněn a spirála narovnává ramena a je bezpečně upevněna v rozích dělohy. Ovládací nitě visí z krku.

Je důležité správně odstřihnout vlákna. Lékař by měl nechat délku 1,5-2 cm. Pokud je nit kratší, vypadá to jako úponek. IUD v děložní dutině pocítí sexuální partner během sexu a způsobí bolest.

Co můžete očekávat po instalaci nitroděložního tělíska

Sexuální vztahy jsou zakázány po dobu 7-10 dnů. Poté musí žena přijít ke kontrole k lékaři. Aby se zajistilo, že nitroděložní tělísko je ve správné poloze, provede se ultrazvuk děložní dutiny. Lékař dává povolení k sexuální aktivitě.

V prvním týdnu je povoleno rozmazání nebo malé vybití, které přejde samo. Bolest zmírňují nesteroidní protizánětlivé léky.

Příští návštěva by měla být provedena měsíc po skončení první menstruace. Lékař zkontroluje přítomnost nití a naučí dívku, která nosí nitroděložní tělísko, jak to správně dělat doma. Následné návštěvy gynekologa by měly být každých 6 měsíců po celou dobu, po kterou je spirála instalována.

Spirální péče a pravidla chování

Nitroděložní tělísko nepotřebuje speciální schémata péče. Žena, která má jednoho sexuálního partnera a věří ve své zdraví, se nemusí uchýlit k dalším metodám antikoncepce.

Zkušení lékaři doporučují vzdát se sprchování kvůli riziku vzestupné infekce. Ti, kteří nosí nitroděložní tělísko, by během svého období neměli používat tampony. Vlákna jsou schopna zachytit vláknitou strukturu a spirála vypadne, když je tampon odstraněn.

Pozornost! Spirála nenarušuje rytmus menstruačního cyklu. Zpoždění by mělo být signálem k návštěvě lékaře..

Odrůdy a náklady na instalaci

K prodeji jsou k dispozici následující typy antikoncepčních spirál:

 • Nova-T - klasický měděný;
 • Juno Bio-T Ag - kruhová spirála, vhodná pro dívky;
 • zlatá spirála Juno, stejně jako výroba Gedeona Richtera;
 • Spirály ve tvaru F se stříbrem, zlatem nebo mědí;
 • Mirena - cívka obsahující hormony.

Zajímavý článek: TOP 7 nejlepších nitroděložních tělísek.

Náklady na instalaci nitroděložního tělíska závisí na seznamu souvisejících služeb a úrovni kliniky. Bez zohlednění nákladů na spirálu stojí zavedení 2 000 rublů. Pokud před instalací provedete komplexní průzkum, cena se zvýší na 17 000 rublů.

Doporučení lékaře

Doporučení lékařů po instalaci nitroděložního tělíska se snižují na omezení zvedání hmotnosti a sexuální aktivity na 2 týdny a pokud syndrom bolesti přetrvává, dokud nepohodlí nezmizí. Tím se sníží pravděpodobnost vypadnutí nitroděložního tělíska..

Nitroděložní tělísko není vhodné pro ženy, které nemají stálého sexuálního partnera a snadno vstupují do příležitostného sexu. Musí zvolit bariérovou antikoncepční metodu, která chrání před infekcí.

Při dlouhodobém krvácení, opožděné menstruaci se musíte poradit s gynekologem, abyste vyloučili zánět nebo těhotenství.

Recenze žen

Ženy, které si jako antikoncepci zvolily děložní spirálu, jsou ve většině případů s výsledky užívání spokojeny.

Spirála byla dodána před rokem. Nejprve se objevily nepříjemné pocity, žaludek byl napjatý, zejména před menstruací. Pilulky pomohly, lékař mi doporučil pít Nimesulid nebo Ibuprofen. Cyklus se neztratil, ani mezi obdobími nedošlo k mazání. Líbí se mi, že na ni nemusíte neustále myslet a utrácet peníze za antikoncepci.

Podstoupila 2 operace císařským řezem, proto se rozhodla už nerodit. Nemohu brát prášky, lékař doporučil spirálu. Instalace proběhla rychle, téměř bez bolesti. Prvních několik měsíců, zatímco závislost pokračovala, se menstruace prohlubovala, někdy sraženinami. Ale gynekolog řekl, že to tak může být. Ale mezi nimi nebyla žádná krev. Nyní je vše v normálu.

Jak funguje koupání během menstruace?Během menstruace je sliznice dělohy odmítnuta spolu s krví. V dalších fázích cyklu je cervikální kanál chráněn před infekcí slizniční zátkou.