Mamografie: jak se připravit na postup?

Moderní ekologie a rychlý život nenechávají člověka šanci na zdravou existenci. Výjimkou jsou lidé, kterým se podařilo uprchnout z civilizace, ale ti, kteří zůstali v megacities, často onemocní a trpí vlivem velkých měst..

Pohromou naší doby jsou maligní nádory, ze kterých není imunní ani jeden člověk. Rakovina prsu je běžná, ale je funkční a při včasné léčbě může žena žít dlouhý a zdravý život. Rentgenový snímek prsu pomůže detekovat nádor, ale ne každý ví, ve který den cyklu má udělat mamografii. Budeme rozumět pravidlům postupu.

Co to je a proč je to potřeba?

Ženy vědí, že každý měsíc cítí prsa kvůli podezřelým hrudkám. I když bylo něco cítit, neznamená to, že ta dáma má rakovinu prsu. V takových případech si ale nikdy nebudete jistí bez dalších analýz. Mamogram je postup, který potvrzuje nebo vyvrací podezření na benigní nebo maligní nádor prsu. Je nutné kontaktovat mammologa a když je vše v pořádku, rakovina prsu se vyvíjí rychlostí blesku a je snazší ji předpovídat než léčit.

Na rozdíl od biopsie, při které je kousek tkáně odtržen a vyšetřen, zůstává mamogram na místě. Podstatou postupu je vystavit hrudník rentgenovým paprskům. Na obrázku s onkologií jsou viditelné tmavé oblasti - místa akumulace nádorů.

Během lékařského zákroku je prsa vložena do mamografické jednotky, je zploštělá a pořídí se snímek. Je důležité, aby poprsí bylo měkké a žena po stisknutí nepociťovala bolest. Čím plochější jsou prsa při střelbě, tím jasněji budou viditelná těsnění a podezřelá místa na mléčných žlázách. Pokud se dívka obává, že dostane příliš mnoho radiace, nebojte se. Stlačením prsou absorbují tkáně těla méně škodlivých paprsků.

Hrudník je pevný, ale během mamogramu se stále nemůžete pohybovat ani dýchat. Před zahájením natáčení vás lékař požádá, abyste se zhluboka nadechli a několik sekund nedýchali. Pokud trhnete, projekce bude nejasná.

Kdo může a kdo není povolen?

Dělat mamografii mléčných žláz v určité dny měsíčního cyklu je nezbytné pro ženy, které mají:

 • při palpaci jsou těsnění cítit;
 • z bradavek je výtok, ale žádná laktace;
 • poprsí se zvětšilo a při stisknutí je cítit bolest;
 • jedno prsa se zvětšilo než druhé, je viditelná jasná asymetrie.

Po 40 letech pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu exponenciálně roste. Musí navštívit lékaře jednou ročně nebo několik let a být vyšetřeni mamografem. Pokud je dívka náchylná k cystám a benigním novotvarům, musí být průběžně sledována mamologem.

Navzdory relativní neškodnosti mamografie ji nemohou získat všechny ženy. Zkoušku nelze složit v následujících kategoriích:

 • Těhotné pacientky. Toto pravidlo platí pro diagnostiku, při které se používají rentgenové paprsky. Pokud existuje podezření, že žena čeká dítě, stojí za to najít alternativní způsob studia patologie prsu.
 • Kojení. Mammolog může předepsat záření během laktace pouze v nezbytných případech. Vlastnosti postupu jsou individuálně projednány s lékařem..
 • Dívky do 35 let. V tomto věku je tělo náchylné ke škodlivým účinkům rentgenového záření, takže se lékaři snaží nahradit mamografii ultrazvukem mléčných žláz..

Příprava a implementace

Když se ráno sprchujete, musíte si uvědomit, že je zakázáno používat mastek, jakýkoli typ deodorantu, zvlhčovací krémy. Mohou obarvit mamografický přístroj a ovlivnit vyšetření prsou. V rentgenové místnosti musíte odstranit všechny šperky a svléknout se do pasu. Lékař umístí pacientovo prsa mezi dvě desky, které stlačují prsa. Pokud žena nemá citlivá prsa, nebude během mamografie žádná bolest ani nepohodlí.

Pro úplné prozkoumání potřebujete správně vytvořené obrázky v čelní a šikmé projekci. K tomu je každý prsa nejprve umístěn na vodorovné desky a poté na ty, které jsou umístěny pod úhlem 45 stupňů. Celá mamografická procedura trvá 10 až 20 minut.

Pokud existují pochybnosti o získání všech potřebných výsledků, mammolog předepíše další diagnostiku.

Mamografie a implantáty

Pokud žena podstoupila operaci zvětšení prsou, musíte na to lékaře upozornit. Implantáty interferují s normálním vyšetřením, blokují rentgenové paprsky a mohou deformovat mamogramy. V důsledku toho si nemusíte všimnout vývoje rakoviny. Musíte si vybrat důvěryhodné lékaře, kteří se zabývali podobnými případy.

Jednoduchá mamografie prsu nebude stačit, ultrazvuk a MRI pomohou dokončit obraz.

Existuje nebezpečí?

Ženy často slyší dost hororových příběhů od přátel a příbuzných o nebezpečích radiace, o kterých informují lékaře a odmítají podstoupit mamografii. Dávka záření je však minimální a dokonce i při několika rentgenových zákrocích za měsíc je nemožné vydělat radiační nemoc a podobné patologie. Moderní zařízení používá paprsky, které jsou co nejblíže normálnímu radiačnímu pozadí Země, tělo takový zásah normálně vnímá.

Nejlepší načasování

Existuje podezření na patologii, existuje doporučení k vyšetření, ale jak víte, který den cyklu je lepší udělat mamografii? Není možné pojmenovat přesný den, měsíční cyklus je u každé ženy individuální. Jen málo lidí začíná menstruovat přesně po 28 dnech, fluktuace za 2-3 dny jsou možné.

Spravedlivé pohlaví lze rozdělit do tří širokých kategorií:

 • s krátkým menstruačním cyklem;
 • s průměrnou dobou cyklu;
 • dlouhý cyklus.

V závislosti na tomto faktoru je načasování diagnózy individuálně projednáno s odborníkem. Lékař musí sdělit přesné datum začátku poslední menstruace a délku cyklu a určí, kdy naplánovat prsní mamogram.

Krátký cyklus

Pokud měsíční krvácení ženy začne po 21-23 dnech, pak lékaři doporučují přijít na vyšetření od 3 do 5 dnů cyklu. Během tohoto období již hrudník po menstruaci nebolí a může být stlačen. Provedení mamografického vyšetření bezprostředně po skončení menstruace je také spojeno se skutečností, že do poloviny cyklu přispívá zvýšená hladina estrogenu k tvorbě cyst, které se beze stopy rozpouštějí. Dělat vyšetření během tohoto období je nejen bolestivé, ale také neinformativní..

Standardní cyklus

Průměrná doba menstruačního cyklu je 28 dní. Pokud ženská menstruace začíná po takové době (plus mínus pár dní), měla by být diagnóza stanovena od 6 do 12 dnů cyklu. V této době ovulace ještě nezačala a estrogen významně neovlivňuje prsa. Výsledek na mamografu bude spolehlivý a správný.

Dlouhý cyklus

U některých osob spravedlivějšího pohlaví délka menstruačního cyklu přesahuje 35 dní. Pokud takové období vždy uplyne mezi obdobími, pak je to normální. Je třeba věnovat pozornost, pokud nejprve cyklus trvá 35 dní, poté 26, poté 30. V dospívání jsou takové výkyvy variantou normy, ale v budoucnu mohou mluvit o patologických procesech.

U žen s dobře zavedeným dlouhým cyklem se načasování vyšetření posune, je nutné přijít k lékaři, až 10. den od začátku menstruace. Poslední datum je 18. den měsíčního cyklu.

Pokud termíny již uplynuly, ale objevily se podivné výtoky z bradavek nebo těsnění, pak lze mamografii provádět každý den, ale musíte se připravit na to, že postup může být bolestivý a není skutečností, zda bude možné správně určit přítomnost nebo nepřítomnost patologie.

Mamografie a menopauza

Výše bylo popsáno, jak hormonální hladiny každý měsíc ovlivňují ženská prsa, ale co dělat, když se zastavila menstruace a nastala menopauza? Pokud je ženě padesát let, je blízko začátku menopauzy - období přípravy na menopauzu. Menstruace se zastaví, hormony přestanou zajišťovat obvyklou „horskou dráhu“ a stabilizují se.

Jaký den byste měli mít mamograf, pokud nemáte menstruaci? Často se ženy po nástupu 45-50 let obávají, že kolísání hormonálního pozadí zkreslí výsledek. Lékaři říkají, že po nástupu menopauzy můžete každý den přijít na vyšetření mléčných žláz, mamogramy budou správně ukazovat stav prsu..

Těhotenství a kojení

I když je to naprosto nezbytné, během těchto důležitých období pro ženu je nutné odmítnout provést průzkum. Mamografie je úspěšně nahrazena ultrazvukem. Je lepší počkat, až se dítě vzdá mateřského mléka, a menstruace začne znovu plynout

Ultrazvuk můžete provést kdykoli a v požadovaném počtu případů, nenarazí na nenarozené dítě ani do mateřského mléka.

Konečně

Shrneme-li článek, musíte znovu odpovědět na důležité otázky:

 1. Proč zkoumat prsa? Pro včasnou detekci benigních a maligních nádorů.
 2. Jak stará je mamografie? Od okamžiku, kdy dosáhnou věku, podstoupí proceduru každoročně ženy nad 40 let.
 3. Provádí se výzkum dívek s implantáty? Ano, ale pro spolehlivý výsledek budou zapotřebí další vyšetření.
 4. Kdy přijít na diagnostiku? Dámy s krátkým cyklem od 3 do 5 dnů, se standardním cyklem od 6 do 12, s dlouhým cyklem od 10 do 18. Po menopauze lze mamografii provádět kdykoli chcete..
 5. Je to možné pro těhotné a kojící matky? Ne, je lepší jej nahradit ultrazvukem.

Ať už je kontakt s mammologem jakýkoli, hlavní věcí je včasnost. Detekce nádorů v raných stádiích ve většině případů vede k jejich úplnému vyléčení. Sledujte svoji pohodu a buďte zdraví!

Mamografie a menstruace

 • Mamografie: význam a relevance postupu
 • Vyšetření mamografie v který den cyklu je lepší to udělat?
 • Mamografie před a během menstruace: proč diagnóza není žádoucí?
 • Mamografie po menstruaci
 • Vlastnosti stavu ženského těla v různých fázích menstruačního cyklu
 • Vlastnosti stavu ženského těla v různých fázích menstruačního cyklu
 • Jak často musíte být vyšetřeni na mamografii?
 • Co potřebujete vědět o přípravě a provádění mamografie?
 • Kolik žena potřebuje mamografii?
V posledních letech došlo ke zvýšení počtu patologických stavů prsu. Relativně nedávno byly rizikovou skupinou pro vývoj novotvarů v prsu ženy starší 40 let, které procházely menopauzou. Nyní jsou zástupci spravedlivého pohlaví v jakémkoli věku vystaveni těmto chorobám - často existují případy, kdy je porušení diagnostikováno iu docela mladých, dvacetiletých žen.
Důležitou podmínkou účinnosti boje proti patologii je její včasná diagnostika..
Mamografický typ vyšetření umožňuje identifikovat patologické novotvary v mléčné žláze ženy v nejranějším stadiu vývoje, kdy je jejich léčba snazší. Mamografie je známá jako typ neinvazivního vyšetření příslušných orgánů pomocí speciálního záření. Důležitou kvalitou mamografie je její informativita.

Zástupkyně žen se nepřiměřeně neobávají, kdy by měl být proveden mamogram, zda mohou vlastnosti menstruačního cyklu ovlivnit výsledky tohoto vyšetření a jak často je možné a nutné takový postup podstoupit.
Z tohoto článku se můžete dozvědět o podstatě takového diagnostického procesu, jako je moderní mamografie, v který den cyklu je výhodnější to udělat a jak často by měl být takový postup prováděn. Zde si také můžete přečíst o tom, kdy se doporučuje mamografie před menstruací, zda je během menstruace stanovena vhodná diagnóza a kdy je nutné provést diagnózu po menstruaci, což naznačuje mamografii.

Mamografie - v který den cyklu stojí za to být vyšetřen?

Prsní žláza je jedním z orgánů, které se nacházejí v těle u lidí i zvířat. U lidí je přítomen v ženském a mužském těle, pouze v druhé funkci je zbaven základních funkcí. Orgán je spárován a umístěn na přední ploše hrudníku.

Jelikož se jedná o žlázu, je v ní obsažen apokrinní typ struktury, což znamená, že tajemství vytvářené během fungování je zcela vylučováno. Z hlediska embryologie jde o pozměněnou potní žlázu.

Muži i ženy mají stejný strukturální princip. Proto se až do okamžiku puberty nijak neliší, pouze po změně hormonálního pozadí dojde k restrukturalizaci.

Takže u mužů zůstává v nerozvinutém stavu au žen dochází k aktivní restrukturalizaci s tvorbou žlázového aparátu a kanálků. Častěji se vyskytuje spolu s vývojem menstruačního cyklu.

Jelikož je princip struktury všech žen stejný, mohou se lišit pouze stupněm vývoje a přítomností určitých strukturálních anomálií.

Zvažte strukturu hrudníku:

 1. Z anatomického hlediska jde o kulatý útvar. Který může v závislosti na velikosti a věku stoupat v různé míře nad povrch hrudníku.
 2. Normálně by struktura měla být symetrická. Poloha na poškození třetího a sedmého žebra slouží jako referenční bod.
 3. Připevnění se provádí pomocí vláknitých a svalových prvků v hlavním svalu pectoralis. Venku potažený kůží, neliší se od normálu.
 4. Ve střední oblasti je formace, která může vyčnívat nad povrch a má také výrazný barevný rozdíl od celé žlázy. Intenzita pigmentace je přísně individuální a může záviset na fyziologických podmínkách.
 5. V horní části bradavky je několik otvorů, kterými se odděluje mléko.
 6. Vnitřní struktura je tuková a žlázová tkáň s různým poměrem v závislosti na věku ženy. Struktura je vždy lobulární, takže v jednom orgánu je asi 20 kusů. Každý z nich má vylučovací kanál, kterým se oddělí mléko. Potrubí má současně expanzi, ve které se hromadí tajemství, díky čemuž je zajištěno zachování jeho výživy dítětem.

V ženském těle plní tento orgán několik funkcí najednou:

 • Hlavní je tvorba mléka. Není to tak dávno, co to bylo velmi důležité, protože kvůli produkovanému mléku bylo dítě krmeno, když nebyly žádné dětské výrobky. K tomu dochází v důsledku hormonálního účinku na žlázovou tkáň. Hlavní je prolaktin. Nakonec se vytvoří bílé tajemství, které má jedinečné složení, protože obsahuje velké množství tuku a bílkovin. Díky těmto komponentám je poskytována energetická složka.
 • Další funkcí je produkce hormonů. Takže s velkým množstvím tukové tkáně dochází k malé produkci estrogenu..
 • Kromě toho, od okamžiku, kdy je žláza vytvořena, estetická.
 1. Patologie prsu
 2. Diagnóza onemocnění mléčných žláz
 3. Co je mamografie??
 4. Podstata mamografie
 5. Indikace pro mamografii
 6. V kolik byste měli mít mamograf??
 7. Postup mamografie
 8. Jak často by se měly dělat mamografy??
 9. Je možné kombinovat mamografický postup a další studie?
 10. Výsledky mamografie
 11. Ultrazvuk nebo mamografie
 12. Kontraindikace
 13. Náklady na mamografii

Patologie prsu

Všechny nemoci mléčných žláz jsou obvykle rozděleny do dvou velkých hlavních kategorií, které jsou benigní a maligní.

První kategorie je nejrozsáhlejší a zahrnuje nemoci zánětlivé a dyshormonální povahy:

 • Mezi nejčastější zánětlivá onemocnění mléčných žláz patří mastitida a absces. Toto je počáteční zánětlivý proces v tkáni, který vede k tomu, že později je hnisavé zaměření zapouzdřeno a projevuje se jako silná bolest, zvětšení velikosti žlázy, stejně jako jevy obecné intoxikace. V tomto případě je nutný chirurgický zákrok. Mamografie není diagnostická. Riziková skupina pro tuto patologii - kojící ženy, které vyvinou laktostázu nebo proniknou infekcí v důsledku narušení integrity kůže, nezávisí na cyklu.
 • Tuberkulózní léze mléčné žlázy. Specifické onemocnění, které vede k zánětlivým lézím kůže a samotné žlázy. Menstruační cyklus je v tomto případě narušen častěji v důsledku intoxikace.
 • Mastopatie. Může se projevit jako rozptýlený nebo ohniskový charakter. Tyto změny jsou spojeny s působením hormonů, zejména s narušením jejich cyklickosti. Ve vzácných případech to mohou být patologie, které vedou k rozvoji maligního procesu. Důsledkem jejich progrese jsou cysty a fibromy, stejně jako fenomén difuzní a konfluentní fibromatózy. Diagnóza pomocí mamografie vyžaduje závislost na cyklu. Mamografické vyšetření je jednou ze spolehlivých diagnostických metod.
 • Intraduktální papilomatóza. Růst duplikace sliznice, která ústí do oblasti mlékovodu. V závažných případech může dojít k obturaci a stagnaci. Pokud je porušena jeho celistvost, nastane fenomén krvácení z bradavky. Vzácně může dojít k rozvoji maligního procesu.
 • Onkologický proces. Může mít různé formy projevu, s předčasnou diagnózou se zvyšuje riziko úmrtí. Detekováno mamografií.

Diagnóza onemocnění mléčných žláz

V současné době neexistuje mnoho metod, které by se používaly k objasnění jakékoli patologie a k určení další taktiky řízení:

 • Hlavní po mnoho let byla mamografie. Vzhledem ke své účinnosti a ekonomické dostupnosti je metoda považována za screeningovou metodu. Má však také některé nevýhody, kvůli kterým se při používání vytváří velké množství problémů, zejména pokud jde o věk mladé ženy.
 • Ultrazvukové vyšetření je také stejně běžnou metodou, která se stala nejbezpečnější. V některých případech jej lze použít k doplnění předchozího nebo k zachování hlavního. V případě zánětlivých procesů jsou radiologicky negativní formace považovány za jediné diagnosticky významné.
 • CT vyšetření. Cenově efektivnější metoda, která doplňuje první dva. Metoda je založena na vysoce přesném skenování tkáně.
 • Perkutánní biopsie. Metoda propíchnutí orgánové tkáně k určení povahy patologického zaměření. Umožňuje vám nejpřesněji posoudit povahu procesu a rozhodnout se o další taktice.

Co je mamografie??

Mamografie je neinvazivní screeningová metoda pro vyšetření mléčných žláz, která je založena na rentgenovém záření.

Tento typ výzkumu je cenově dostupný a zároveň vysoce informativní a nákladově efektivní. Používá se poměrně často, může odhalit onkologickou patologii v raných stadiích manifestace.

Podstata mamografie

Podstatou metody je, že tělesné tkáně mají odlišnou citlivost na rentgenové záření..

Kostní tkáň má tedy vysokou absorpční kapacitu, zatímco tuková, svalová a jiná tkáň přenáší téměř veškeré záření.

Během rentgenového vyšetření proto můžete vidět obraz, který je postaven na rozdílu v rezistenci různých tkání..

Podobně mléčná žláza, protože obsahuje kůži, tukovou a žlázovou tkáň a také žlázové kanály, je třeba učinit závěr, že při skenování se získá obraz s různou odolností média.

Tumorová tkáň, pokud se vytvoří v mléčné žláze, má obvykle větší absorpční kapacitu ve srovnání s tukovou a žlázovou tkání, proto ji pomocí této metody můžete vidět, určit její velikost, strukturu a přítomnost dalšího stínu.

Metoda také zobrazuje zvětšení lymfatické uzliny, které je charakteristické pro onkologickou patologii..

Je třeba poznamenat, že kromě maligních novotvarů mamografie také odhaluje benigní projevy, z nichž nejčastější jsou fibromy, lipomy, stejně jako huňaté změny a kalcifikace. Ve většině případů je benignost snadno odlišitelná od patologie..

Indikace pro mamografii

Je třeba poznamenat, že tato metoda se používá pro včasnou detekci a rychlou diagnostiku mléčných žláz, proto se bez indikací provádí u všech žen od 40 let, následně se frekvence zvyšuje. Ale i v mladém věku existují doporučení pro jeho provádění..

Kdykoli jsou tyto příznaky zjištěny, měla by být provedena studie:

 • Bolest v oblasti mléčné žlázy, bez ohledu na její povahu. Může to být periodické nebo konstantní a také to může záviset na menstruačním cyklu..
 • Identifikace zhutnění tkáně. Zároveň nezáleží na lokalizaci, velikosti, tvaru a dalších ukazatelích. Jakmile lékař nahmatá podezřelé místo, které se liší hustotou od hlavní tkáně žlázy, doporučuje se podstoupit toto vyšetření.
 • Tvar a velikost bradavky se mění. V tomto případě mohou být projevy velmi odlišné, ale jedním z nejnebezpečnějších jsou rozšíření bradavek, zvrásnění, prudký pokles nebo naopak nárůst bez ohledu na věk. Tyto příznaky jsou nejnebezpečnější u žen během menopauzy.
 • Změna tvaru, symetrie i narušení normálních kontur žlázy.
 • Výtok z bradavky, zvláště pokud žena není těhotná nebo kojí. Za nejnebezpečnější jsou považovány výtoky podobné hnisu nebo smíšené s krví. Konzistence je také alarmující, v žádném případě by neměla existovat heterogenní konzistence vypouštění.

V kolik byste měli mít mamograf??

Vzhledem k tomu, že mléčná žláza je orgán závislý na hormonech, měla by být provedena studie, jako je mamografie, s přihlédnutím k ženskému cyklu.

Čas postupu je zvolen striktně individuálně, záleží na věku ženy a délce jejího menstruačního cyklu:

 • Pokud naléhavě potřebujete získat výsledek nebo zkoumáte dynamiku procesu, je nutné provést bez ohledu na den menstruačního cyklu.
  Mamografie je kontraindikována pro těhotné a kojící ženy, je to způsobeno skutečností, že existuje negativní účinek rentgenových paprsků na plod a zhoršuje se kvalita mateřského mléka. V případě absolutních indikací je nutná studie bez ohledu na stav. V tomto případě je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že je nutné co nejvíce vyloučit negativní stav těhotných žen na vývoji dítěte. V raných fázích těhotenství je lepší odložit dobu, kdy se tvoří vnitřní orgány a kostra dítěte. Pro studium se používá ochranné vybavení.
 • V menopauzálním období, stejně jako v případě selhání menstruačního cyklu, se studie provádí bez ohledu na období. I když dojde k abnormálnímu krvácení, můžete v tuto chvíli provést studii.
  Pokud má žena pravidelný cyklus a zároveň s krátkou dobou trvání, pak se největší informační obsah této metody projeví během prvních 3–5 dnů. V následujících dnech bude postup méně informativní..
 • Při normální délce menstruačního cyklu do čtyř týdnů se načasování posune. V tomto případě se vyšetření provádí v časovém intervalu od šesti do dvanácti dnů po nástupu menstruace. K maximalizaci kvality vyšetření je důležité přesné načasování. Nej uvolněnější je mléčná žláza, což je způsobeno tím, že se nejvíce zvyšuje množství estrogenu.
 • S prodlouženým menstruačním cyklem, který přesahuje 35 dní, se načasování mění. Mamografie se provádí ne dříve než desátý, ale nejpozději osmnáctý den. Je důležité provést studii před nástupem ovulace, což je způsobeno skutečností, že poté, co se začne produkovat progesteron, což vede ke zhutnění tkáně žlázy.

Postup mamografie

K provedení mamografie není nutná žádná další příprava.

Chcete-li to provést, musí žena jít na polikliniku nebo na soukromou kliniku v mamografické kanceláři, zaregistrovat se v den cyklu, který vybere odborník, pokud má žena menstruaci, nebo v kterýkoli den po menopauze..

Pořadí chování:

 1. Před skenováním je nutné vytvořit dostatečnou kompresi mléčné žlázy tak, aby se do celkového obrazu dostalo maximální množství její tkáně.
 2. Varhany jsou umístěny na speciální instalaci, po které jsou na ni mírně přitlačeny. Dále se přenáší rentgenové záření.

K získání adekvátního obrazu často stačí pouze dvě projekce, jedná se o čelní a boční pohled. V případě potřeby můžete použít také šikmý, když se údajné zaostření nachází v oblastech, které jsou špatně viditelné pomocí předchozího.

Pokud je diagnóza velmi obtížná nebo je obtížné popsat zjištěnou formaci, je nutné provést zaměřovací obraz s diagnózou určité oblasti.

V některých lékařských zařízeních jsou k dispozici mamografy, které ve spojení se skenováním provádějí cílenou defekci vzdělávání. Tímto způsobem můžete nejpřesněji získat požadovaný materiál a odeslat jej k cytologické a histologické analýze..

Jak často by se měly dělat mamografy??

Velkou otázkou pro mnoho žen je vyjasnění frekvence mamografie. Světová zdravotnická organizace zavedla následující postup.

Ženám do 35 let se tedy nedoporučuje vůbec provádět vyšetření, pouze pokud po ultrazvukovém vyšetření není podezření na rakovinu.

Za přítomnosti zatížené dědičnosti, zejména u rakoviny prsu, by měla být vyšetřena žena od 35 let. Četnost by neměla překročit jeden průzkum každé dva roky.

Po 40 letech se doporučuje podstoupit častěji, v tomto věku se již doporučuje každoroční vyšetření.

Po dosažení věku 50 let se této proceduře věnuje žena dvakrát ročně..

V případě potřeby může být frekvence mamogramů za měsíc poměrně vysoká, úroveň rentgenového zatížení umožňuje až 5 skenů.

Je možné kombinovat mamografický postup a další studie?

Mnoho žen je znepokojeno otázkou kombinování mamografie a jiných diagnostických metod..

Pro získání přesnějších výsledků se často používá mamografie s dalšími studiemi..

Proto se i v den rentgenového vyšetření prsu můžete uchýlit k další diagnóze..

S přihlédnutím k dávce rentgenové zátěže můžete také použít skenování jiných orgánů, například provést fluorografii.

Výsledky mamografie

Tato metoda umožňuje diagnostikovat formace benigní i maligní povahy..

Mezi nimi jsou nejběžnější:

 1. Kalcifikace. Jedná se o skupinu vápenaté soli v prsní tkáni. To může být jeden z indikátorů nástupu maligního růstu v tkáních. Velikosti obvykle nejsou velké, takže je nemožné je vidět pouhým okem, stejně jako je nemožné je cítit. Stanovení jejich počtu, velikosti a míst akumulace má velký význam. V případě potřeby se provedou další diagnostické metody. Punkční biopsie založená na skenování má vysokou diagnostickou hodnotu. U velkých velikostí je riziko maligního procesu nízké, zatímco u několika malých formací je pravděpodobnost rozvoje onkologie vysoká..
 2. Fibroadenomy. Jedná se o formace, které mají zaoblený tvar, což je struktura podobná nádoru. Jeho hlavním rozdílem je složení buněk, jsou benigní povahy. Tyto buňky mají často schopnost růst. Pokud je diagnostikována, vyžaduje tkáň povinné odstranění.
 3. Cystická formace. Je to zapouzdřený nádor s tenkými stěnami. Přechod tohoto procesu na onkologický je nízký. Ve většině případů může být nutné další použití ultrazvuku.
 4. Maligní proces. V tomto případě mohou být příznaky zcela odlišné, které se nejčastěji vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením. Velkým nebezpečím zanedbání formace je riziko metastázy zaostření do okolních tkání.

Kromě těchto formací může lékař mít podezření na mnoho dalších procesů vyskytujících se v těle ženy. Velmi často je možné identifikovat patologii cévního spojení mléčné žlázy a také hormonální dysfunkci.

Pro adekvátní obraz a dešifrování obrazu je nutná přítomnost cév, mléčných kanálků a také lymfatických uzlin. Ty obvykle nejsou viditelné.

V moderní mamologii existují určité standardy, podle nichž lze posoudit kvalitu a úplnost klinického obrazu, aby bylo možné vyvodit závěr.

Celkově existuje sedm kategorií hodnocení:

 1. Neindikativní hodnocení, při kterém nelze učinit závěr o patologickém procesu.
 2. Záporný. V tomto případě je pravděpodobnost, že žena bude mít maligní novotvar, zcela vyloučena..
 3. Detekce benigní tvorby v tkáních, ale neexistuje žádný maligní proces.
 4. Identifikace benigní formace, která vyžaduje další diagnostiku. V takovém případě může být nutné po několika měsících znovu provést studii a zaregistrovat se u mammologa s pravidelným vyšetřováním po dobu dvou let.
 5. Identifikace pečeti, která vytváří podezřelý obraz procesu. V tomto případě je proces nejčastěji benigní, ale k doplnění obrazu je nutná biopsie..
 6. Identifikace podezřelého nádoru, u kterého je vysoká pravděpodobnost maligního růstu. U všech žen s takovým obrazem se provádí biopsie zaostření.
 7. Potvrzený maligní proces v mléčné žláze. Mamografie je pouze dynamická studie.

Ultrazvuk nebo mamografie

Ultrazvuk i mamografie jsou v moderní medicíně stejně přístupné a informativní. Je těžké mluvit o největším diagnostickém významu kteréhokoli z nich. Pro nejlepší účinek se doporučuje provádět je v kombinaci.

Vzhledem k tomu, že rakovina prsu má stálou tendenci ke snižování věku a mamografie má svá omezení, nelze ji provést před 35 lety. Jedinou informačně významnou metodou diagnostiky patologie během tohoto období je proto ultrazvukové skenování..

V některých případech samotné tyto metody nebudou odrážet skutečný stupeň patologického procesu a v kombinaci se zvyšuje pravděpodobnost detekce patologie.

Zřídka existují případy nedostatečného informačního obsahu, pro které se používá studie využívající počítačovou tomografii..

Kontraindikace

Navzdory skutečnosti, že metoda je poměrně informativní a přístupná, má pro její implementaci určitá omezení:

 • Absolutní kontraindikací je tedy období těhotenství. To je způsobeno skutečností, že na tkáně se aplikuje dávka rentgenového záření pro skenování žlázy. Při vystavení plodu může dojít k negativnímu účinku při narušení tvorby orgánů a systémů. Z krátkodobého hlediska to může vést k spontánnímu potratu. Obrazovka nemusí vždy fungovat jako ochrana.
 • Jedna z kontraindikací by měla být považována za podezření na těhotenství. Chcete-li to provést, musíte buď počkat na období menstruace, nebo provést další vyšetření, například laboratorní test na lidský choriový gonadotropin.
 • Během kojení by navíc neměla být prováděna mamografie. Kromě negativního dopadu na tkáň žlázy v této době dochází také k porušení interpretace získaných výsledků. V některých případech můžete získat falešně pozitivní výsledek.
 • Této proceduře je třeba se vyhnout, pokud je vada na pokožce jak na těle žlázy, tak v oblasti bradavek. Pokud neexistuje onkologická bdělost, doporučuje se odložit tuto studii až do uzdravení.

Je třeba vzít v úvahu relativní kontraindikace:

 • Šest měsíců po ukončení těhotenství.
 • Mladý věk ženy, do 35 let, je žena testována pouze s bdělostí na rakovinu.
 • Operativní zákroky na orgánu s nastavením různých typů implantátů. V tomto případě se diagnostický význam ztratí..

Náklady na mamografii

Tato metoda je screeningovou metodou a provádí se v jakémkoli státním zdravotnickém zařízení. Chcete-li mít mamograf zdarma, musíte mít uzavřeno povinné zdravotní pojištění.

Rovněž v onkologických ambulancích, kde, pokud je uvedeno, je studie prováděna u všech pacientů, by měla být prováděna bezplatně.

Můžete také provádět mamografii v různých placených lékařských centrech, jeho cena obvykle nepřesahuje 500 rublů.

Mamografie mléčných žláz: pravidla a vlastnosti postupu

Co je mamografie

Mamografie je neinvazivní metoda vyšetření prsu, která je častěji založena na použití rentgenografie. Hlavní úkol diagnostického postupu se nazývá identifikace cyst, benigních a maligních novotvarů v tkáních mléčných žláz. Metoda také umožňuje určit velikost a oblast umístění patogenních oblastí.

Existuje několik diagnostických možností, z nichž každá je založena na použití ultrazvuku, zobrazování magnetickou rezonancí a použití mikrovln. Podle odborníků a statistik je však nejběžnější možnost implementovaná pomocí rentgenografie.

Indikace pro

Postup mamografie je možný jak plánovaným způsobem za účelem profylaxe, tak podle lékařských indikací. Průzkum se doporučuje v řadě následujících případů:

 1. Bolestivé pocity v oblasti hrudníku vyplývající z palpace, pohybu nebo v klidu.
 2. Patologické formace, těsnění v tkáních mléčných žláz.
 3. Různé intenzity a typu výtoku z bradavek.
 4. Změna velikosti nebo kontury prsou.

Postup se provádí nejen za účelem diagnostiky, ale také pozorování. Například pokud již byl detekován patologický novotvar, bez ohledu na jeho povahu, bude nutné provést výzkum opakovaně po krátkou dobu..

Potřeba systematického postupu na pozadí stávajícího vzdělávání je dána důležitostí sledování probíhajících změn a účinnosti léčby.

Kontraindikace

Mamografie má určité kontraindikace. Tento postup se nedoporučuje během těhotenství a kojení. Provádění v uvedených obdobích je možné pouze na základě oprávněných důvodů, mezi něž patří výskyt novotvarů.

Je důležité vědět, v jakém věku potřebujete pravidelně provádět výzkum. Odborníci uvádějí věkovou značku na 35 let. Před stanoveným obdobím se doporučuje zvolit další možnosti diagnostických postupů, například ultrazvuk.

U žen mladších 35 let je prsní tkáň hustší, což může zkreslit výsledky provedeného diagnostického postupu. Ultrazvukové vyšetření je v tomto případě více informativní.

V jaké fázi cyklu je třeba zkoumat

Pro získání nejpřesnějších diagnostických údajů se doporučuje podstoupit vyšetření v souladu s délkou a frekvencí menstruačního cyklu. V který den cyklu je lepší provést vyšetření závisí na individuálních charakteristikách organismu. Délka cyklu je jedním z definujících kritérií. Podle toho existují tři hlavní typy:

 1. Krátký. Délka cyklu není delší než 28 dní, minimální doba je v tomto případě 21 dní. Diagnostický postup se doporučuje provádět po dobu 3 až 7 dnů menstruačního cyklu..
 2. Střední. Doba cyklu je v tomto případě od 28 do 35 dnů. Pro získání spolehlivých výsledků se doporučuje podstoupit vyšetření od 5 do 12 dnů.
 3. Dlouho. Dlouhý cyklus se nazývá cyklus, který trvá déle než 35 dní. Doporučuje se provádět diagnostiku v období od 12 do 18 dnů.

Pokud se menstruace vyskytuje chaoticky, doporučuje se vyšetřit ihned po ukončení menstruace. U žen, které vstoupily do období menopauzy, lze mamografii provést v kteroukoli vhodnou dobu..

Musím pravidelně dělat mamografy

Jsou pravidelné preventivní prohlídky přijatelné, jak často je třeba zákrok provést? Je důležité vědět, že zhoubné novotvary v prsu jsou nejčastější v oblasti onkologie. Nádorové formace jsou detekovány u každé dvanácté ženy, jejíž věk je méně než 40 let. Dále se toto číslo zvyšuje.

Aby se vyloučila progrese onemocnění a zvýšila se šance na úplné uzdravení, doporučuje se provést diagnostiku alespoň jednou ročně. To je však relevantní, pouze pokud žena nevykazuje žádné stížnosti. Jakékoli rušivé příznaky, včetně bolestivosti nebo asymetrie mléčných žláz, by měly být považovány za důvod neplánovaného postupu..

Ženám ve věku nad 45 let, jejichž dědičnost je zatížena rakovinou, se doporučuje absolvovat studii alespoň jednou za 6-8 měsíců.

Příprava na mamografii

Pro získání spolehlivých údajů je důležité vědět, jak se na postup připravit. Klíčová doporučení:

 1. Pokud pocítíte nepohodlí nebo bolest v oblasti hrudníku, je důležité informovat odborníka, který zákrok provede. Taková označení nejsou variantou normy a mohou zkreslit výzkumná data..
 2. Bezprostředně před zákrokem je nutné odstranit všechny šperky, jejichž složení zahrnuje kov.
 3. V den procedury je důležité přestat používat prostředky osobní hygieny, které obsahují mastek. Tato látka může způsobit výskyt specifických stínů, které může odborník zaměnit za neoplazmy..
 4. Pokud byla mamografie provedena dříve, doporučuje se poskytnout specialistovi dříve získané snímky.
 5. Pokud máte v prsou nějaké hrudky, musíte o tom informovat svého lékaře. Během studie bude postižená oblast studována obzvláště pečlivě..

Dešifrování trvá několik hodin. Když jsou detekovány novotvary, pacientovi je nabídnuto podstoupit další diagnostické postupy, které určí jejich povahu, velikost a vlastnosti.

Jaký je postup

Doba mamografie není delší než patnáct minut. Postup je bezbolestný. Trvá tři hlavní fáze:

 1. Nějaký čas před vyšetřením se pacientovi doporučuje osprchovat, poté nelze použít léky, které potlačují aktivitu potních žláz. Přímo v kanceláři specialisty se žena musí svléknout do pasu, odstranit šperky a také sbírat vlasy nahoře, pokud by mohly překážet.
 2. Poté musí pacient jít do aparátu a zaujmout polohu doporučenou lékařem. Během studie byl ženský hrudník sevřen dvěma kovovými deskami, což může být poněkud nepohodlné, ale bezbolestné.
 3. Po dokončení výše uvedených manipulací postup končí. Dešifrování sestavil odborník o něco později..

Značný počet žen se vyhne návštěvě lékaře kvůli skutečnosti, že postup je poněkud nepříjemný a může způsobit bolestivé pocity. Měli byste vědět, že pokud pacient dodržuje všechna pravidla přípravy na studium, nepohodlí je minimalizováno.

V současné době je nejinformativnější zvažovaná možnost vyšetření mléčné žlázy, která umožňuje identifikovat nádory v počátečních stádiích nástupu. Z tohoto důvodu by se mamografii nemělo vyhýbat, zvláště pokud pro ni existuje lékařská indikace..

Výsledky průzkumu

Po zákroku mammolog vystaví kartu pacienta, která odráží její aktuální stav. Při absenci patologií a nemocí má ženský prsa jednotnou strukturu, neexistují žádné cizí inkluze a formace. Co tedy studie ukazuje? Existuje několik možností:

 1. Kategorie 0. V tomto případě je nutné opakované vyšetření, protože získané výsledky jsou nespolehlivé nebo pochybné.
 2. Kategorie 1. Normální, to znamená, že nejsou přítomny žádné novotvary.
 3. Kategorie 2. Detekce novotvaru benigní povahy, mající zanedbatelnou velikost.
 4. Kategorie 3. Detekce novotvaru benigní povahy, která vyžaduje neustálé sledování. Například mastopatie vyžaduje neustálé sledování..
 5. Kategorie 4. Identifikace hrudek, které vyžadují biopsii k určení jejich povahy.
 6. Kategorie 5. Vysoké riziko detekce maligního nádoru. Je nutný další výzkum.
 7. Kategorie 6. Maligní nádor potvrzený biopsií.

Maligní novotvary mají řadu funkcí, včetně rychlého nárůstu kožních lézí, infiltrace okolních tkání, určitého vzhledu. Pokud jsou v dekódování zjištěny podezřelé nádory, je žena okamžitě odeslána na biopsii, která odhalí povahu formace a určí další lékařskou taktiku.

Daná studie je diagnostickou možností, která je pravidelně vyžadována. Podobná je například fluorografie, která umožňuje včasnou detekci onemocnění dýchacích cest. Aby se zabránilo vzniku a rychlé progresi onkologických onemocnění, doporučuje se, aby každá žena ve věku 30 až 35 let pravidelně podstoupila mamografii..

V který den cyklu dělat mamografii

Čím je žena starší, tím více se zvyšuje seznam ročních povinných zdravotních prohlídek. Nejběžnější požadovanou diagnostickou metodou je mamografie. Mnoho dívek se obává otázky, jaký den cyklu dělat mamografii? Pokud o tom ošetřující lékař neřekl, musíte si tyto informace přečíst podrobněji.

Indikace pro mamografii

Tato diagnostická metoda je určena především ženám ve věku nad 40 let - tento zákrok je nutné podstoupit každoročně. Všechny komerční, rozpočtové organizace by měly posílat své zaměstnance na tato vyšetření - to je prováděno za účelem vyloučení přítomnosti nádoru prsu.

Pro průzkum existují následující údaje:

 • stížnosti na bolest na hrudi;
 • změny tvaru bradavek;
 • výtok z bradavek;
 • otok prsu.

Indikací pro provedení bude také prevence pacientů, kteří jsou v ohrožení. Patří sem ženy ve věku 40 let a starší, které mají fibroadenom, mastopatii, zánět pohlavních orgánů, neplodnost, onemocnění štítné žlázy a obezitu. Více se o tom dozvíte z videa:

Jak probíhá mamografie?

Standardní ultrazvuk prsu se liší od mamografie tím, že se na prsa aplikují rentgenové paprsky a prsa se upne pomocí speciálních desek. Po zvolení požadovaného období jde žena k proceduře, která se skládá z následujících fází:

 1. Po vstupu do ordinace radiolog požádá pacienta, aby odstranil všechny věci do pasu. Je také nutné odstranit všechny šperky, kovové předměty umístěné od pásu a výše. Pokud jsou pacientovy vlasy příliš dlouhé, budou požádáni, aby je shromáždili.
 2. Pacientka přistoupí k zařízení a stane se tak, jak jí řekne lékař. Ženský hrudník je sevřen mezi dvěma deskami, je vyfotografován snímek.
 3. Poté se prsa uvolní a pacientka se může oblékat. Doba trvání je 10-15 minut, několik dalších minut se věnuje vypracování závěru lékařem.

Některé ženy nechtějí být vyšetřovány kvůli možné bolesti. Prsa je silně stlačena destičkami, což ženě způsobuje nepohodlí. Nepanikařte předem, vnímání postupu bude záviset na tom, jak se sama pacientka naladí na jeho chování.

Jaký den menstruace se mamografie provádí?

Otázkou zůstává, ve který den cyklu je nejlepší průzkum provést. O těchto podrobnostech by měl mluvit ošetřující gynekolog nebo mammolog, ale lékaři často zapomínají informovat pacienta o doporučených termínech.

Může být mamografie provedena před menstruací

Předpokládá se, že zdraví a stav mléčných žláz přímo závisí na množství hormonů v těle pacienta. V určité fázi cyklu hladina hormonů stoupá nebo klesá, což pomáhá identifikovat ohniska novotvarů. Z toho vyplývá, že provádění studie v předvečer menstruace je nežádoucí z následujících důvodů:

 • tekutina se hromadí v lalůčcích prsu před menstruací - je to způsobeno zvýšením množství hormonu progesteronu;
 • objeví se otok mléčné žlázy;
 • na hrudi lze pozorovat bolestivé pocity;
 • velikost mléčné žlázy může růst.

Diagnostika před menstruací bude neinformativní, proto je lepší vyšetření odmítnout a čekat na určitou fázi cyklu.

Je možné dělat mamografii s menstruací

Nejčastější otázkou pro mammologa nebo gynekologa před vyšetřením je, zda je možné dělat mamografii během menstruace? Když ženy čelí potřebě postupu, vycházejí z nuancí provádění dalších vyšetření souvisejících s reprodukčním systémem. Část výzkumu a analýzy je často předepisována přesně v období krvavého výboje, takže dochází ke zmatku.

Dalším důvodem, proč lékaři nedoporučují mamografii v prvních dnech cyklu, je možné otoky tkání. Prsní žláza nabobtná, zhustne, šance na snížení novotvaru se sníží, takže diagnóza ztratí smysl.

Kdy si po menstruaci můžete udělat mamogram?

Nejoptimálnějším časem pro mamografii je období od 5 do 12 dnů menstruačního cyklu. Toto číslo je považováno za kolísavé, záleží na tom, kolik dní trvá ženský cyklus:

 1. S trváním menstruačního cyklu 21 dnů by měl být postup prováděn 5. den od začátku menstruace.
 2. S trváním cyklu 28 dnů je mamografie předepsána po dobu 6-12 dnů.
 3. Při dlouhém menstruačním cyklu 35 dnů, který je vzácný, lékaři doporučují navštívit rentgenovou místnost ve dnech 10–18 cyklu.

V těchto obdobích je ženský prsa nejklidnější a může rentgenologovi ukázat maximum informací. Při nezávislém výpočtu požadovaného dne je důležité vzít v úvahu, že vybraná fáze cyklu musí předcházet ovulaci. Během ovulace se ženské prsa mění pod vlivem progesteronu.

Příprava na postup

Pokud již bylo stanoveno, který den cyklu má jít k mammologovi, doporučuje se dozvědět se více o tom, jak se správně připravit na postup:

 • zvolit a vypočítat správný den pro průzkum;
 • vezměte si s sebou všechny dostupné mamogramy z minulosti včetně závěrů, lékařských předpisů a indikací k zákroku;
 • několik dní před vyšetřením odstraňte ze stravy všechny nápoje a potraviny obsahující kofein;
 • je lepší nosit samostatné oblečení skládající se ze spodní a horní části;
 • před zákrokem nepoužívejte deodoranty a jiné produkty.

Během procedury byste se neměli bát a obávat se možné bolesti, zejména užívání léků proti bolesti. Tento přístup pouze zvýší paniku a postup může být narušen..

Závěr

Při zodpovězení otázky, v který den cyklu je třeba provést mamografii, je třeba poznamenat, že nejoptimálnější období bude od 5 do 12 dnů. Jindy se prsa pod vlivem hormonů mírně změní, takže se postup ukáže jako neinformativní.

Pravidelný příchod menstruace naznačuje zdravé ženské tělo. Proto v případě předčasného nástupu menstruace je nutné přijmout opatření zaměřená na obnovení menstruačního cyklu.