V jaký den menstruace nasadili spirálu

Dříve či později se každá žena zajímá o otázky spojené s antikoncepcí. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství, jedním z nejpopulárnějších a nejúčinnějších je instalace nitroděložního tělíska. Při jeho výběru se mnoho lidí zajímá, na jaký den menstruace lze spirálu umístit a proč?

Vlastnosti antikoncepce pomocí nitroděložního tělíska

Tato metoda ochrany před těhotenstvím se začala používat v polovině minulého století. Přirozeně po dlouhou dobu došlo k obrovskému vývoji adaptace. Na samém začátku to byl jakýsi prsten vyrobený z mosazi, bronzu a mědi. Elastické materiály se začaly používat kolem 60. let. Dnes jsou formy nitroděložního tělíska velmi různorodé, k vytvoření některých dokonce používají hormonální léky.

Odrůdy nitroděložního tělíska

Existuje asi padesát odrůd nitroděložních tělísek z těhotenství. Lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější a správnou velikost. Oblíbené výrobky jsou ve tvaru S a T, stejně jako ve tvaru prstenu.

Diagnostika před zákrokem

Samotná touha používat nitroděložní tělísko nestačí k provedení zákroku lékařem. Před zavedením zařízení musí být žena po ukončení menstruace vyšetřena, aby se vyloučily kontraindikace. Žena musí projít obecnými testy, provést nátěr, vyšetřit na přítomnost genitálních infekcí, podstoupit ultrazvukovou OMT.
Pouze když jsou k dispozici všechny testy, lékař vyhodnotí jejich výsledky, zkontroluje, zda žena není těhotná a rozhodne, zda má nebo nemá dát nitroděložní tělísko.

Komu je ukázána spirála

Neexistuje žádná věková hranice. IUD se instaluje v jakémkoli plodném věku. Někteří odborníci trvají na tom, že tento typ antikoncepce by neměly užívat ženy, které nemají víru a osoby starší 40 let. V prvním případě mohou nastat neočekávané komplikace - mimoděložní těhotenství, zánět. Ve druhém se zvyšuje riziko onkologie. Ve věku 40-45 let můžete za určitých podmínek nasadit nitroděložní tělísko:

 • menstruace se objevuje pravidelně;
 • sexuální život je konstantní;
 • žádné kontraindikace.

Když je nainstalována spirála

Kdy je lepší nasadit spirálu - před nebo po menstruaci? Doporučuje se provést tento postup 3. nebo 5. den menstruačního cyklu..

Během tohoto období je děložní krk mírně otevřený, takže manipulace je nejméně traumatizující a bezbolestná. Menstruace je známkou absence těhotenství, což znamená, že je bezpečné zavést nitroděložní tělísko a neexistují žádné překážky..

Pravděpodobně nestojí za to říci, že nitroděložní tělísko by mělo být instalováno pouze v nemocničním prostředí. Když je antikoncepce nainstalována po porodu, stojí za to počkat několik měsíců. Po potratu se IUD vloží okamžitě. Po císařském řezu - o šest měsíců později.

Anestezie se při manipulaci nepoužívá, je tu bolest, ale je to docela snesitelné. Gynekolog zavádí antikoncepci do dělohy pomocí speciálního zařízení. Je třeba zkontrolovat polohu, antény jsou zkráceny. Díky anténám může žena nezávisle určit, jak se IUD nachází.

Na konci procedury mohou být bolestivé pocity a mírný výtok. Několik měsíců po instalaci je menstruace bohatá a bolestivá, kdy je nitroděložní tělísko schopné spontánního vylučování. Mělo by se starat o týden, nevystavujte se fyzické námaze, nedávejte si horké koupele. Stojí za to zdržet se sexu. Laxativa jsou kontraindikována..

Po 10 dnech se musíte dostavit na plánované vyšetření. Pokud je vše v pořádku, příští účast bude za měsíc nebo tři. Sebekontrola se provádí po menstruaci.

Bolí procedura

Mnoho lidí se obává, jestli to bolí dát spirálu bez menstruace. Soudě podle recenzí a na základě komentářů z webu dívek, které používají nitroděložní tělísko nebo které jej mají, je proces instalace bezbolestný. Nejnepříjemnější pocity jsou, když lékař před vložením sondy utáhne děložní čípek, když tento vstupuje do cervikálního kanálu. Pokud je pacient obzvláště citlivý, je nutné o tom informovat odborníka, který před zákrokem ošetří otevření cervikálního kanálu lidokainem nebo aplikuje jiný typ anestézie.

Když po zavedení IUD začne menstruace

Pokud jsou manipulace prováděny v posledních dnech menstruace, pak další cyklus nezkroutí a menstruace bude probíhat včas. Je však třeba vzít v úvahu i nuance..

Když je nainstalován nitroděložní tělísko z těhotenství, krvácí 1 den. Toto je špinění. I když se ve výjimečných případech mohou kritické dny opakovat, trvají déle než obvykle - až 14 dní. Pokud je to ještě déle, je to již dobrý důvod poradit se s lékařem, abyste zjistili, jak dlouho může takový výtok trvat. Obvykle po instalaci spirály přichází první menstruace podle plánu, jsou o něco hojnější, někdy se objeví sraženiny, je tu bolest.

Při absenci nežádoucích následků se druhá menstruace neliší od obvyklé. Pokud jsou vaše období příliš těžká, způsobují bolest a trvají dlouhou dobu, možná budete muset nitroděložní tělísko vyjmout.

Do této doby se tělo již plně přizpůsobuje antikoncepci. Menstruace se obnovuje, zlepšuje se. Jedinou výjimkou jsou situace, kdy je cizí těleso odmítnuto. Lékař vám doporučí zvolit jiné metody antikoncepce.

Jaký den menstruace je Mirena nasazena

Vysoce účinným prostředkem, který chrání před otěhotněním, je vnitřní spirála Mirena, kterou upřednostňuje mnoho dívek. Kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím má Mirena také léčivý účinek a chrání před chorobami. Mirenu instaluje pouze lékař. Jedná se o plastovou nitroděložní antikoncepci s progestogeny.

Ve který den cyklu je nitroděložní tělísko Mirena umístěno z těhotenství? Zavádí se během prvních 7 dnů menstruace nebo bezprostředně po potratu. Lze jej vyměnit nezávisle na cyklu. Tento nitroděložní tělísko má některé vlastnosti, které se projevují účinkem na tělo. S Mirenou se menstruační cyklus a menstruace zlepšují - výtok není tak hojný, kritické dny se snižují, bolestivost klesá.

Negativní stránkou je průlomové krvácení, menstruace po instalaci Mireny je z těhotenství bolestivá. Existuje také riziko nezávislého uvolnění zařízení nebo jeho posunutí, které vede k těhotenství..

Zpožděná menstruace po nitroděložním těle

Je možné otěhotnět se spirálou během menstruace? Bez ohledu na to, jak efektivní je metoda antikoncepce, žádná z nich neposkytuje stoprocentní záruku, že k těhotenství nedojde, vždy existuje asi pět procent, že žena otěhotní, zvláště pokud příliš dlouho chodí se spirálou..

Dívky, které mají nainstalovanou dobrou spirálu, jsou často konzultovány s podezřením na těhotenství. Koncepce není vyloučena, pokud se při použití nitroděložního tělíska posune a stojí mimo místo - nad nebo pod normou. Zpoždění menstruace se spirálou může nastat, kromě těhotenství, z následujících důvodů:

 • individuální charakteristiky genitálií;
 • nesprávná instalace;
 • nízká kvalita.

Abyste zabránili těhotenství, musíte každých šest měsíců navštívit lékaře. Zpoždění však není vždy známkou těhotenství. Chcete-li zjistit, co způsobilo poruchu menstruačního cyklu, musíte být vyšetřeni. Důvodem je hormonální skok, přírůstek hmotnosti, užívání léků za účelem léčby, onemocnění vnitřních orgánů. Nejprve se provede gynekologické vyšetření na židli, takže lékař bude schopen posoudit polohu spirály, zjistit, zda se posunula.

Je vhodné provést ultrazvukové vyšetření a poté - a laboratorní testy. Pokud existuje spirála a dochází ke zpoždění menstruace, ale těhotenský test je negativní, může to znamenat mimoděložní těhotenství, což je častá komplikace při instalaci SCM. Těhotenský test bude negativní a lze jej určit ultrazvukem.

Jaký den menstruačního cyklu je spirála odstraněna?

Pokud vypršela cívka nebo je plánováno těhotenství, je antikoncepční pomůcka odstraněna. Nejdůležitějším bodem, který je třeba zvážit, pokud je nitroděložní tělísko odstraněno, je to, že ke koncepci může dojít poměrně rychle. Předtím, než si ji sundáte, stojí za to začít používat další metody antikoncepce měsíc předtím. Dívky se často zajímají: kdy je lepší odstranit spirálu - během menstruace nebo ne?

Velmi důležité! Nepokoušejte se sami odstranit těhotenskou spirálu! To povede nejen k infekci, ale také k provokaci všech druhů zranění a poškození, které jsou plné krvácení..

Spirálu by měl odstranit pouze odborník po ukončení činnosti, při plánování těhotenství nebo z jiných důvodů. Můžete to udělat sami, pouze pokud IUD vypadlo, ale netahejte ani nevytahujte antény. Chcete-li odstranit antikoncepci, která vypadla, dřepněte, utáhněte vaginální svaly a počkejte, až vyjde spirála. Poté navštivte odborníka.

Odstranění spirály bez menstruace lze provést, ale postup bude bolestivější. Zařízení je odstraněno během menstruace, přičemž se volí nejhojnější den výtoku, kdy je děložní čípek poddajný, natažený, což usnadňuje odstranění antikoncepce.

Po odstranění nitroděložního tělíska se menstruace prodlužují kvůli těhotenství, dysfunkci vaječníků nebo hormonální nerovnováze. Pokud menstruace nenastane do 2 měsíců, je to normální. Pokud tedy po odstranění antikoncepce nedojde k menstruaci, neměli byste okamžitě zpanikařit. Pokud se po extrakci krvácení otevře, znamená to poškození slizniční vrstvy. Krev se brzy zmenší a měla by sama přestat. Pokud se nadměrné krvácení nezastaví, výtok je velmi prodloužený, měli byste navštívit lékaře.

Když po odstranění spirály není příliš dlouhá doba, stojí za to provést těhotenský test a navštívit lékaře, aby zjistil, proč je menstruace zpožděna, a vyhledejte lékařskou pomoc..

Když dají spirálu: před menstruací nebo po ní a jak to lze udělat

Odborníci WHO se domnívají, že spirála může být nasazena absolutně každý den menstruačního cyklu, pokud existuje stoprocentní jistota, že nedojde k těhotenství. Mnoho žen se však trápí otázkou: „Kdy je lepší instalovat nitroděložní tělísko?“

Když vložili spirálu: ovlivní cyklus den zavedení IUD

Instalace nitroděložního tělíska se nejčastěji provádí bez ohledu na typ spirály a věk ženy buď první den menstruace, nebo bezprostředně po skončení menstruace. V tomto případě existuje naprostá důvěra, že žena není těhotná. Kromě toho je vnější krční hltan, kterým bude dodána spirála z těhotenství, v mírně otevřeném stavu, což značně usnadňuje postup zavedení IUD a snižuje nepříjemné nebo bolestivé pocity..

To je obzvláště důležité, pokud má být cívka umístěna na mladou, plodnou ženu. Protože hlavním rozdílem mezi děložním hrdlem u žen, které porodily a které nerodily, je tvar vnějšího hltanu. Před porodem má tečkovaný vzhled a po porodu má tvar štěrbiny. Zavedení spirály do dělohy u žen po porodu obvykle nesplňuje žádné obtíže, což usnadňuje struktura cervikálního kanálu. Ale u nulipárních žen je nutné, aby byl vnější otvor krku mírně otevřený. Stává se to v kterýkoli z dnů vašeho období..

IUD je možné zavést okamžitě nebo do 3–5 dnů po lékařském potratu nebo spontánním potratu, ale pouze pokud nedojde ke krvácení nebo známkám zánětu. Pokud spirála není nainstalována ve stanoveném časovém rámci, je nutné postup odložit na další měsíc.

Nitroděložní tělísko po porodu se obvykle instaluje po 6-8 týdnech a po císařském řezu - po 6 měsících.

Zavedení nitroděložního tělíska je možné v kterýkoli den cyklu, přičemž musí být splněny následující podmínky:

 • nedostatek těhotenství;
 • absence zánětlivých onemocnění a krvácení v době zavedení IUD.

Zdravým ženám bez anamnézy gynekologických onemocnění může být zavedeno nitroděložní tělísko obsahující měď, stříbro nebo zlato. Na tvaru spirály nezáleží. Ženy trpící endometriózou nebo s děložními myomy by měly upřednostňovat hormonální systém "Mirena".

Do jakého věku můžete dát spirálu

Pro použití nitroděložního tělíska neexistuje žádná věková hranice. Nitroděložní tělísko lze nainstalovat u ženy v reprodukčním věku od 18 do 49 let nebo před menopauzou. Názory odborníků na věk, do kterého by mělo být nitroděložní tělísko zavedeno, se liší.

Předpokládá se, že nulipárkám a ženám „něco přes 40“ se nedoporučuje používat spirálu z těhotenství. Nulliparous - kvůli komplikacím (mimoděložní těhotenství, zánět pohlavních orgánů a v důsledku toho neplodnost v budoucnosti) a "věk" - údajně kvůli riziku rakoviny.

Instalace nitroděložního tělíska u žen starších 45 let sama o sobě nezvyšuje riziko vzniku rakoviny. Je to jen to, že v této věkové kategorii se již zvyšuje pravděpodobnost vzniku různých druhů patologií způsobených životním stylem, zvyky, zanedbáváním zdraví, ale tyto problémy kvůli nitroděložnímu tělu nevznikají..

Je vám více než 45 let IUD můžete bezpečně použít, pokud:

 • Máte pravidelné menstruace;
 • máte stálého a jediného sexuálního partnera;
 • Váš lékař nenalezne žádné kontraindikace pro zavedení nitroděložního tělíska.

Jste mladá 18letá dívka nebo mladá nulipární žena. Pro použití této metody antikoncepce existují omezení. Existují však situace, kdy jiný typ ochrany před nechtěným těhotenstvím není vhodný nebo kontraindikovaný. Navštivte svého lékaře - ke každému pravidlu vždy existují výjimky. Specialista pro vás vybere spirálu méně „škodlivou“.

Jak umístit spirálu a kde to udělat

Chcete-li zavést nitroděložní tělísko, musíte nejprve podstoupit lékařskou prohlídku, složit nezbytné testy a identifikovat možné kontraindikace. To vše se děje na jakékoli prenatální klinice.

Měli byste se poradit se svým lékařem, který typ cívky je pro vás vhodný, a zeptat se na všechny otázky týkající se „kladů“ a „nevýhod“ nitroděložní antikoncepce..

Hlavní objem vyšetření je standardní:

 • sběr anamnézy (rozhovor s lékařem, identifikace gynekologických a doprovodných onemocnění);
 • povinné vyšetření na gynekologickém křesle (za účelem identifikace patologie děložního čípku, velikosti a tvaru dělohy, vyloučení těhotenství);
 • odebrání nátěrů z vnější části děložního čípku pro atypické buňky (onkocytologie) a pro stanovení mikroflóry pochvy.V případě zánětu v pochvě je zavedení IUD povoleno až po jeho sanitaci!
 • v některých případech může být nutné vyšetřit děložní hrdlo pomocí kolposkopu;
 • rutinní testy krve a moči. Je důležité znát hladinu hemoglobinu v krvi, protože spirála může přispívat k delšímu a hojnějšímu období, a proto by se od ní mělo upustit.
 • testy na infekci HIV, syfilis;
 • Ultrazvuk malé pánve k vyloučení abnormální struktury dělohy.

Na první pohled se může zdát, že rozsah průzkumu je velký. Ale věřte mi, není v tom nic zbytečného. Bylo by rozumnější to splnit, než riskovat své zdraví a následně být touto metodou antikoncepce zklamáni.

Kde koupit spirálu? Náklady na instalaci.

Těhotenskou spirálu lze zakoupit v lékárně (pokud přesně víte, které nitroděložní tělísko potřebujete) nebo zakoupit od lékaře.

Náklady na instalaci závisí na oblasti vašeho bydliště a typu zdravotnického zařízení. Ve státní poliklinice, pokud existuje politika povinného zdravotního pojištění, může být služba zcela zdarma nebo může stát malou „symbolickou částku“. Na soukromé klinice se náklady na vložení nitroděložního tělíska mohou pohybovat od 3000-5000 do 25000 rublů. Vše záleží na vaší peněžence.

Na jaké časové období je nitroděložní tělísko nainstalováno?

IUD je dlouhodobá metoda antikoncepce. Jak se říká, jediným umístěním můžete na ochranu těhotenství na několik let zapomenout. V průměru je nitroděložní tělísko instalováno po dobu 5 až 7 let. Časový interval závisí na individuální toleranci cizího tělesa v děloze, typu spirály a také na tom, jak dlouho je potřeba antikoncepce.

Když dají spirálu - před menstruací nebo po ní

Moderní gynekologie nabízí působivý seznam metod a prostředků antikoncepce. Nitroděložní tělísko (IUD) je nejúčinnějším způsobem, jak zabránit neplánovanému početí. Absence vedlejších účinků a následků do značné míry závisí na tom, který den menstruace je spirála umístěna.

Vliv IUD na menstruační cyklus

Povaha vlivu spirály na cyklus závisí na typu produktu. Moderní antikoncepce jsou vyrobeny z plastu a kovu ve tvaru písmen „T“, „S“. Ochranného účinku je dosaženo díky následujícím faktorům:

 • zesílení sekrece cervikálního kanálu, což komplikuje vývoj spermií;
 • prevence proliferace endometria a implantace oplodněné ženské reprodukční buňky;
 • zvýšená kontraktilní aktivita trubiček, zajišťující průchod nezralého vajíčka.

Spirála působí přímo na orgány reprodukčního systému. Vliv produktu na cyklus je individuální. Mnoho žen si všimne snížení intenzity krvavého výtoku během menstruace. Během adaptačního období je možný výskyt sekvencí acyklického rozmazání.

Na který den cyklu je spirála

Před instalací zařízení předepisuje gynekolog pro ženu nezbytné studie, aby vyloučil:

 • těhotenství;
 • infekce a záněty.

Pacienti se často zajímají, kdy je vhodnější spirálu umístit. Produkt musí být vložen do děložní dutiny zavedením do cervikálního kanálu. Tato oblast je anatomicky úzká. Někdy po zavedení spirály je výtok pozorován jako menstruace, což může být příznakem traumatu.

Poškození sliznice cervikálního kanálu je nebezpečné rozvojem zánětlivého procesu a výskytem eroze. Je známo, že trauma děložního čípku může komplikovat průběh následného porodu..

Během menstruace se doporučuje nasadit spirálu z následujících důvodů:

 • otevření děložního čípku;
 • měkká struktura tkání;
 • přesnost instalace a bezbolestnost.

Pokud si během menstruace dáte spirálu, přizpůsobení je snadné. Doporučuje se instalovat produkt na konci menstruace kvůli krvácení s nízkou intenzitou a mírnému zúžení cervikálního kanálu.

Je možné nasadit spirálu bez menstruace

Je možné nasadit spirálu bez menstruace, pokud je vyloučeno těhotenství. Lékař může po porodu nasadit antikoncepci bez menstruace. Pokud má cívka hormonální účinek, musí být umístěna 7. den cyklu. U většiny žen se do této doby jejich menstruace zastaví, což může během procedury způsobit bolest. K úlevě od bolesti během zavádění nitroděložního tělíska se používají anestetika..

Měsíc po instalaci spirály

Menstruace po instalaci nitroděložního tělíska obvykle začíná ve správný čas. Nelze však vyloučit možnost opožděné menstruace..

První menstruace po instalaci spirály

První menstruace na pozadí adaptačního období se může lišit v době nástupu, intenzity a trvání. Povaha menstruace závisí na individuálních charakteristikách pacienta..

Jak dlouho trvá období po instalaci spirály

Je možné změnit dobu trvání cyklu ve směru jeho zvýšení. Je známo, že normální doba trvání kritických dnů je až 7 dní. Během prvních cyklů po instalaci spirály trvá menstruace někdy dlouho. V tomto případě by nemělo dojít k žádným výrazným změnám celkového stavu ženy..

U bolesti střední intenzity se můžete uchýlit k užívání antispazmodik a léků proti bolesti. Křečové bolesti a zvýšené výtoky během menstruace mohou naznačovat vývoj zánětlivého procesu, odmítnutí produktu, trauma tkáně dělohy. Tyto příznaky vyžadují okamžité odstranění nitroděložního tělíska..

Tyto hygienické výrobky zvyšují riziko infekce a interferují s normální adaptací na nitroděložní antikoncepci.

Po spirále bohatá menstruace

První menstruace po zavedení nitroděložního tělíska je často bohatá. Je to způsobeno dráždivým účinkem přípravku na vnitřní vrstvu dělohy a změnou charakteristik sekrece cervikálního kanálu..

Pokud se objeví silná bolest nebo slabost, vyhledejte lékařskou pomoc..

Výtok s IUD mezi obdobími

Acyklické rozmazání může nastat do 3 cyklů po zavedení nitroděložního tělíska. K výboji mezi cykly dochází v důsledku adaptace orgánů reprodukčního systému na cizí těleso. Žádná bolest není nezbytná.

Zpoždění menstruace s IUD

Mírné zpoždění menstruace se spirálou u některých žen je způsobeno následujícími důvody:

 • přenesený stres;
 • adaptace na cizí těleso v děloze;
 • možné hormonální změny.

Změna v trvání cyklu by neměla přesáhnout 3 týdny. Jinak se doporučuje poradit se s gynekologem. Menší zpoždění může nastat během několika cyklů, což je považováno za normální.

Dlouhodobá absence menstruace při použití spirály vyžaduje vyloučení těhotenství. Před zavedením nitroděložního tělíska byste měli zvážit potřebu použití další antikoncepce během 2-3 týdnů po instalaci produktu. Pokud existuje spirála se zpožděním menstruace a test je negativní, těhotenství je nepravděpodobné.

Odstranění spirály

Gynekolog staví spirálu po dobu 5-7 let. Potřeba odstranit nitroděložní tělísko je spojena s následujícími riziky:

 • vniknutí produktu do děložní sliznice;
 • vývoj zánětlivého procesu;
 • reprodukční dysfunkce.

Termín použití spirály závisí na jejím typu, přítomnosti možných indikací a touze ženy.

Kdy odstranit spirálu - po nebo před menstruací

Doporučuje se nainstalovat a odstranit spirálu během menstruace. To je způsobeno fyziologickými charakteristikami děložního čípku během kritických dnů. Doporučuje se IUD odstranit v posledních dnech menstruace.

Je možné spirálu odstranit bez menstruace

Odstranění spirály bez menstruace se provádí, pokud je indikováno. Když lékař zavede nitroděložní tělísko, informuje pacienta o možných vedlejších reakcích těla na cizí těleso. V takových případech můžete spirálu vytáhnout bez menstruace..

Menstruace po odstranění nitroděložního tělíska

Obvykle menstruace po odstranění IUD probíhá podle plánu. Několik měsíců se pozoruje období zotavení, které se vyznačuje zpožděním v menstruaci..

Bohatá menstruace po odstranění spirály

Ve většině případů je další menstruace pozorována během 1-1,5 měsíce. Zpoždění kritických dnů může být spojeno s nouzovým odebráním zařízení.

K hojnému výtoku dochází v důsledku hormonálních změn, protože nitroděložní tělísko zabraňovalo adekvátní proliferaci vnitřní vrstvy dělohy a zrání vajíček. Nitroděložní antikoncepce také nepřímo ovlivňuje funkci vaječníků..

Intenzita menstruace závisí na přítomnosti následujících nepříznivých faktorů:

 • zánět;
 • poškození děložní výstelky.

Odstranění antikoncepce je jednodušší než její nasazení. Bolestivý syndrom, výtok může naznačovat přítomnost částí spirály v děložní dutině po jejím odstranění.

Menstruace trvá po spirále dlouho

Doba trvání kritických dnů je dána produkcí pohlavních steroidů a charakteristikami adaptačního období. Ve většině případů je výtok po odstranění produktu špatný..

Délka menstruace delší než týden je důkazem ve prospěch hormonálního narušení nebo traumatu dělohy. Gynekologové věnují pozornost nutnosti sledovat menstruaci po vyjmutí přístroje. Pokud neexistují patologické příznaky, pacientka navštíví lékaře měsíc po odstranění antikoncepce.

Zpoždění menstruace po odstranění nitroděložního tělíska

První menstruace může přijít se zpožděním, jehož doba není delší než 2 týdny. Dlouhá zpoždění kritických dnů jsou spojena s následujícími faktory:

 • doba užívání antikoncepce;
 • věk pacienta;
 • druh produktu;
 • povaha ztenčení vnitřní vrstvy dělohy;
 • stres;
 • doprovodné somatické patologie (zánětlivé a hormonální).

Pravděpodobnost mimoděložního těhotenství se zvyšuje po různých chirurgických zákrocích na pánevních orgánech.

Obnova menstruačního cyklu

Po odstranění antikoncepce je často zaznamenáno skvrnité špinění v důsledku dlouhodobého potlačení vaječníků a vývoje endometria. Normální období by mělo být obnoveno do 3 cyklů. Pokud se po tomto období menstruace podobá namazání, je nutné vyšetření u gynekologa..

Při absenci komplikací a vedlejších účinků by se menstruace měla vrátit na předchozí hodnoty. Někdy dlouhodobé vystavení antikoncepci reprodukčnímu systému mění menstruační cyklus.

Možné nežádoucí účinky a komplikace

Protože nitroděložní antikoncepce je cizí těleso, nelze vyloučit komplikace a možné vedlejší účinky:

 • syndrom bolesti u nulipárních nebo emocionálních žen se špatnou velikostí produktu;
 • vypadnutí ze zařízení v případě porušení injekční techniky;
 • bohatá menstruace;
 • zánětlivé procesy v důsledku neléčených infekcí, aktivace oportunní mikroflóry;
 • krvácení a anémie;
 • výskyt myomů;
 • mimoděložní a děložní těhotenství;
 • bolest při pohlavním styku;
 • nedostatek orgasmu;
 • propíchnutí (perforace) stěny svalového orgánu;
 • vniknutí produktu do tkaniny;
 • intolerance mědi.

Závěr

V který den je spirála umístěna, závisí na několika hlavních faktorech. Gynekologové doporučují instalovat antikoncepční prostředek během menstruace, aby se předešlo nepříjemným komplikacím..

Instalace nitroděložního tělíska: nuance postupu

Antikoncepce je jedním z nejzajímavějších problémů v dospělosti každé ženy. Existuje mnoho způsobů, jak zabránit nechtěnému těhotenství. Jednou z nejspolehlivějších možností ochrany doporučených gynekology je nitroděložní tělísko (IUD). Jak bezbolestný je postup instalace samotné spirály, jak dlouho trvá - to nejsou neméně důležité otázky pro ženy, které se rozhodly zvolit tuto metodu antikoncepce..

Jak nasadit nitroděložní tělísko

Než se rozhodnete pro konkrétní antikoncepci, musíte zvážit výhody a nevýhody. Výběr antikoncepce je poměrně velký. Mezi výhody nitroděložního tělíska patří skutečnost, že působí z několika pozic současně, aby se zabránilo těhotenství:

 • zabraňuje pronikání spermií do vajíčka, narušuje oplodnění;
 • znemožňuje, aby se vajíčko připojilo ke stěnám dělohy;
 • některé spirály obsahují malé množství hormonů, je zanedbatelné, že mají silný vliv na hormonální pozadí ženy, jako je tomu při perorální hormonální antikoncepci nebo při použití injekcí a implantátů, ale zároveň významně narušují nástup těhotenství (například zvyšují množství hlenu v děložním čípku, zabránění průniku spermií dovnitř);
 • nastaveno na dlouhou dobu (od 3 do 7 let pro různé druhy), není nutné každý měsíc navštěvovat lékaře nebo si dělat starosti s pilulkou užitou ve špatnou dobu;
 • nevyžaduje další antikoncepci (jako jsou spermicidní čípky, vaginální bránice a některé další typy ochrany proti otěhotnění), spolehlivost cívky je od 98% do 99,9% (u cév s hormony);

Nitroděložní hormonální systém Mirena má vysokou ochranu před nechtěným těhotenstvím, 99,9%

Kde lze postup provést

IUD lze zavést pouze na klinice. Postup by měl provádět pouze kvalifikovaný porodník-gynekolog.

Instalace nitroděložních tělísek na klinikách je zdarma. Pokud půjdete na placenou kliniku, postup vás bude stát od 250 do 3000 rublů.

Indikace a kontraindikace pro instalaci nitroděložního tělíska

Spirála nevyžaduje speciální indikace pro použití. Hlavní věcí je ochrana před nechtěným těhotenstvím, kdy je užívání hormonálních léků z určitých důvodů nemožné nebo nežádoucí. Hormonální cívku lze předepsat pro léčebné účely (například s těžkými obdobími s nevysvětlenou příčinou, s hyperplazií endometria - vnitřní vrstva dělohy).

Může existovat několik kontraindikací:

 • zánětlivé procesy dělohy, vaječníků, pochvy;
 • těhotenství;
 • patologické změny v děložním čípku;
 • anamnéza mimoděložního těhotenství;
 • maligní a benigní změny v reprodukčních orgánech;
 • nemoci oběhového systému;
 • věk (mladým nulipárkám se zpravidla spirála nedává).

Video: rozdíl mezi hormonálními spirálami od jiných typů

Potřebuji předběžnou přípravu

Než lékař zahájí instalaci nitroděložního tělíska, musí žena podstoupit několik důležitých postupů, podstoupit krátkou anamnézu a v případě potřeby podstoupit léčbu. Obvyklé diagnostické postupy, které předepíše gynekolog, zahrnují:

  Ultrazvuk orgánů reprodukčního systému (umožňuje zajistit, aby žena nebyla těhotná, a také identifikovat kontraindikace pro instalaci spirály ve formě novotvarů nebo změn ve struktuře orgánů);

Ultrazvuk pánevních orgánů vám umožňuje zajistit, aby nedošlo k těhotenství a patologii struktury orgánů reprodukčního systému

Pokud má lékař podle výsledků vyšetření pochybnosti o zdraví ženy, postup se odkládá, dokud si lékař není jistý, že je vše v pořádku..

V jakém období cyklu je IUD zavedeno?

Nebudete moci nitroděložní tělísko nasadit každý den. Tento postup je vždy vázán na začátek menstruačního cyklu (obvykle se provádí 4. až 5. den cyklu). Existují pro to dva dobré důvody:

 • nástup menstruace je jedním ze znaků absence těhotenství;
 • od prvního do pátého dne menstruace je děložní čípek co nejotevřenější, což usnadňuje zavedení spirály.

První den menstruačního cyklu se považuje za první den menstruace.

Existují dvě období, kdy si žena může navinout spirálu bez ohledu na začátek cyklu:

 • Ihned po potratu. V tuto chvíli je cervikální kanál co nejvíce otevřený, žena je v anestezii, těhotenství je 100% vyloučeno.
 • Po porodu, kdy se cyklus ještě nezotavil. Po samostatném porodu je spirála umístěna po ukončení lochie (poporodní výtok) blíže ke třetímu měsíci po radostné události. Ale po císařském řezu budete muset počkat šest měsíců: jizva na děloze by se měla dobře zahojit.

Jak se postup provádí

Instalace nitroděložního tělíska nevyžaduje hospitalizaci. Manipulace se provádí ambulantně v ošetřovně. Celý postup trvá asi 10 minut:

 1. Žena sedí na gynekologickém křesle, jako při běžném vyšetření..
 2. Lékař nainstaluje vaginální dilatátor se zrcátkem, ošetří děložní hrdlo anestetikem. V případě potřeby je možné podat analgetickou injekci, obvykle lidokain.
 3. Poté lékař změří velikost dělohy pomocí speciálního nástroje a porovná je s velikostí spirály.
 4. Lékař zavede samotnou antikoncepci a za přítomnosti pacientky otevře sterilní obal spirálou.
 5. Všechny spirály jsou vybaveny kontrolními nitěmi. Lékař je usekne a ponechá asi 2 cm vyčnívající z dělohy. Když zmizí potřeba dalšího použití spirály, lékař odstraní nitroděložní tělísko zatažením za tyto antény.
 6. Pro snížení nepohodlí po zavedení může lékař dát pacientovi anestetickou injekci.

Video: technika instalace nitroděložního tělíska

Co žena cítí během instalace nitroděložního tělíska

Během instalace cívky může žena pociťovat mírné nepohodlí. Pocity jsou podobné menstruační bolesti. Mohou trvat několik dní, ale ne déle než týden. To je normální..

První a následující 2–3 menstruace po zavedení mohou být bolestivé a hojnější než obvykle. V tuto chvíli musíte být obzvláště ostražití, protože je možné spontánní uvolnění antikoncepce.

9–12 týdnů po instalaci cívky se doporučuje podstoupit kontrolní ultrazvukové vyšetření, aby se ujistil, že je antikoncepce správně umístěna. V budoucnu musí být takové ultrazvuky prováděny jednou za šest měsíců..

Nežádoucí účinky a komplikace

Jako každý lékařský zákrok, i nález cizího tělesa v dutině orgánu je plný komplikací a může mít vedlejší účinky.

Mezi vedlejší účinky patří:

  alergické reakce na materiál, ze kterého je spirála vyrobena (moderní spirály jsou vyrobeny z hypoalergenního plastu, stejně jako mědi, stříbra, zlata, které nezpůsobují reakce v těle, ale někdy se to stane);

Spirála je vyrobena z inertních kovů (měď, stříbro, zlato), které nezpůsobují negativní reakce ženského těla

Pokud se po instalaci spirály objeví nějaké příznaky obtěžující ženu, bude užitečné poradit se s lékařem, který rozhodně určí, zda stojí za to se obávat.

Jak nastanou komplikace:

 • propíchnutí těla dělohy;
 • bolest a nepohodlí během dne nebo při pohlavním styku - nesprávná velikost spirály nebo její posun;
 • zarůstání spirály do těla dělohy - chyba při výběru velikosti, zánět.

Následující příznaky mohou naznačovat vážnou komplikaci:

 • ostrá bolest v dolní části břicha;
 • bledost kůže doprovázená zvýšeným pocením;
 • zvýšená srdeční frekvence.

Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě zavolat záchranný tým.

Kdy a jak je nitroděložní tělísko odstraněno

Spirálu lze kdykoli odstranit, a to buď na žádost ženy, nebo podle pokynů lékaře. Na žádost ženy se postup odstraňování provádí ve stejném období cyklu jako instalace. Existují indikace pro nouzové odstranění:

 • zánětlivé procesy a infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • posunutí spirály, zmizení antén nebo změna jejich délky;
 • děložní krvácení;
 • nedostatek menstruace.

Odstranění děložní antikoncepce provádí lékař. Před zákrokem žena podstoupí stejné testy jako před instalací spirály.

Začátek procesu odinstalování je naprosto totožný s instalací. A samotné odstranění se provádí pomocí antén, lékař vytáhne spirálu zatažením za kontrolní nitě.

Recenze žen o instalaci a odstranění spirály

Porodila a o dva měsíce později nasadila spirálu bez menstruace, bylo to dobře, velmi nepříjemné a dokonce bolestivé. Výtok se objevil téměř okamžitě, hlen byl viskózní. O měsíc později jsem šel do obytného komplexu, kde mě uklidnili, že se to stalo. Ukázalo se však, že spirála nebyla správně nastavena! Výtok trval šest měsíců, pak se objevila tažná bolest v oblasti pravého vaječníku, za den a v dolní části zad na stejné straně začátek začal bolet. Vrátil jsem se k LCD, ale zaplatil. Pravý vaječník byl zvětšen a odeslán na ultrazvukové vyšetření, aby se zjistilo, kolik stojí kontrola spirály a vaječníku. Ultrazvuk mě vyděsil. Spirála vyrostla do zadní stěny dělohy, vyjměte Pouze v anestezii! Byl jsem tehdy velmi ohromený. Poslali mě do nemocnice a tam mi to za minutu odstranili, ani jsem nevěřil, že se to stalo. Verdikt přišel právě včas! Dívky neťahají, pak se to jen zhorší, možná je lepší v této věci nedoufat.

Daria

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4035858/6/

Natočil jsem spirálu pro Mirenu, jejíž knír ani nebylo vidět. Až dodnes jsem se rok snažil fotit od různých lékařů - nic nefungovalo, bolelo to a tento proces jsem zastavil. Od posledního ultrazvuku byli potrestáni, aby vydrželi, ale odstranili - uzel myomu se výrazně zvýšil. Tři dny jsem se třásl, nemohl jsem v noci spát (pamatoval jsem si natáčení předchozí Mireny). Slzy ráno, lékař má paniku. Výsledkem bylo, že lékař navrhl popshikat s anestetickým sprejem, po 5-8 minutách se začal vytahovat. Říká, zhluboka se nadechněte, nedýchejte 2–3 sekundy (v tuto chvíli zatáhla, bylo to bolestivé, ale tolerantní a rychlé), pak řekla, abych popadla dech, ale klidně, aby se mi z hlavy neotočila hlava, jak obvykle dýcháme). Ještě jeden hluboký nádech, 2 sekundy a vytáhl se. Jsem mistr v natahování, ale věřte mi, tato metoda je prakticky bezbolestná.

Alyona

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/4035858/6/

Po prvním neúspěšném těhotenství jsem se rozhodl nasadit spirálu. Stála dlouho se mnou, později to vypálilo erozi a zapálili mi tykadla. Když přišel čas střílet, háčkoval. Ne moc bolesti, jen nepříjemné a tahavé bolesti. Spirála mi velmi vyhovuje, stála dlouho, bez následků. Plnilo svoji funkci dobře. Před plánováním jsem odstranil spirálu a vzal si z naší ruské produkce jednoduchý levný se stříbrnými ionty. Po odstranění cívky jsem o 6-8 měsíců později otěhotněla.

Maria Pavlova

http: //flap.rf/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%92%D0%BD% D1% 83% D1% 82% D1% 80% D0% B8% D0% BC% D0% B0% D1% 82% D0% BE% D1% 87% D0% BD% D0% B0% D1% 8F_% D1% 81% D0% BF% D0% B8% D1% 80% D0% B0% D0% BB% D1% 8C_% 28% D0% 92% D0% 9C% D0% A1% 29

a moje stojí za to. nebolí. dokud jsem to nevyndal. období byla bohatší, ale ne bolestivá. a uběhne týden místo obvyklých 3–4 dní. mezi tím je stále mazanice. u PA to není cítit a manžel necítí knír. obecně spokojen. před tím bylo 10 let v pořádku. gynekolog byl kategorický, řekla, že to stačí! spirála je bezpečnější. obecně zatím neexistují žádné zvláštní stížnosti

kočka

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3889824/

Široká škála antikoncepčních metod umožňuje ženě určit nejvhodnější způsob, jak naplánovat narození dítěte. IUD je nejběžnější, nejlevnější a nejpohodlnější antikoncepční řešení. Je jen nutné si uvědomit, že dodržování všech doporučení odborníka je zárukou zdraví žen..

V který den menstruačního cyklu se spirální instalace provádí?

Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, ženy, stejně jako muži, používají antikoncepci. U dívek, které se již staly matkami, lze kromě antikoncepčních pilulek nainstalovat i nitroděložní tělísko. Tato antikoncepce má však rysy použití, které by měly být projednány s gynekologem. Kromě základních otázek se mnoho žen také zajímá, když si dají spirálu před nebo po menstruaci..

Pouze gynekolog může instalovat děložní spirálu

Jak je spirála nainstalována

Aby se zabránilo početí, může si žena v případě potřeby nainstalovat nitroděložní tělísko. Procedura musí být provedena lékařem s potřebnou kvalifikací.

Poznámka! Instalace spirály do děložní dutiny se provádí až po úplném vyšetření pacientky. Diagnostika je nezbytná k identifikaci kontraindikací a možných rizik vedlejšího účinku.

Fáze zavedení IUD:

 • obouruční gynekologické vyšetření na křesle k určení vlastností umístění orgánů a navrhovaného umístění spirály;
 • antiseptické ošetření kůže a sliznic vnějších pohlavních orgánů;
 • zavedení gynekologického zrcátka (k zobrazení vnějšího otvoru dělohy);
 • pomocí svorky je horní děložní ret uchopen a tažen;
 • vložení sondy přímo do fundusu dělohy k měření délky děložní dutiny;
 • vyjmutí spirály z obalu;
 • spirála je vložena přes děložní hrdlo ve speciální trubici;
 • poté, co nitroděložní tělísko dosáhne na dno orgánu, se tuba vyjme zatažením
 • ořezávání antén antikoncepční cívky;
 • extrakce gynekologických nástrojů.
Je velmi důležité, aby byla cívka správně nainstalována

Tento postup může způsobit nepohodlí a menší bolest, pokud jsou všechny manipulace prováděny lékařem správně. Mini-operace trvá asi 5 minut, poté může žena bezpečně jít domů.

Jaké jsou kontraindikace pro instalaci

Gynekologický postup pro zavedení nitroděložního tělíska by neměl být prováděn, pokud má žena v důsledku diagnostiky kontraindikace:

 • akutní stádium zánětlivých a infekčních onemocnění urogenitálního systému a genitálií;
 • rakovina orgánů umístěných v pánevní oblasti;
 • jakákoli forma a fáze pohlavně přenosných chorob;
 • velké nádorové formace;
 • těhotenství;
 • alergie na materiál, ze kterého byl IUD vyroben;
 • abnormální odchylky, které brání správné instalaci antikoncepce.

Zanedbání kontraindikací může vést k vážným následkům, včetně onkologických procesů.

Jaké typy spirál existují

Mnoho nitroděložních systémů vyrábí farmaceutické společnosti, aby zabránily oplodnění vajíčka. Volba vhodné spirály by měla být stanovena gynekologem individuálně na základě všech údajů o stavu těla pacienta.

Spirály první generace jsou vyrobeny z plastu

Antikoncepce tohoto typu jsou kvalifikovány ve dvou kategoriích: generace a forma. Podle doby vývoje (generace):

 1. Generace I - inertní typ produktu vyrobený z plastu bez kovových nečistot. Způsobuje zánět a narušuje proces implantace vajíčka do stěny dělohy. Zakázáno ministerstvem zdravotnictví kvůli častým nežádoucím reakcím.
 2. Generace II - antikoncepce obsahující kovy. Na noze plastové spirály je navinuta stříbrná, měděná nebo zlatá nit. Antikoncepční účinek - obstrukce implantace oplodněného ženského vajíčka.
 3. Generace III - spirála obsahující hormony obsahující progestin (levonorgestrel). Dává 99% výsledek.

IUD se vyrábějí v jedné ze tří forem:

 • ve tvaru kruhu - může mít tvar kruhu nebo půlkruhu;
 • Ve tvaru S - připevnění hroty umístěnými na "ramenou";
 • Ve tvaru T - mají prut a „ramena“, patří do 3. generace.

Každý typ spirály má řadu funkcí a nevýhod. Zároveň je pro každou ženu výběr vhodného modelu nitroděložního systému individuální..

Jaké jsou výhody spirály

Moderní farmakologie nabízí ženám mnoho metod antikoncepce. Stále však zůstávají populární pilulky a nitroděložní tělíska, která poskytují výsledek téměř stoprocentní ochrany proti těhotenství..

Spirála je účinným prostředkem proti početí

Působením spirály je narušení tvorby vajíčka, a proto jej nelze oplodnit. Pokud je koncepce stále prováděna, díky spirále se vajíčko nepřichytí ke stěně a vylučuje se z těla.

 • nevyžaduje žádná další antikoncepční opatření;
 • neovlivňuje laktaci;
 • rychlé obnovení reprodukční funkce po odstranění;
 • nesouvisí s frekvencí a povahou pohlavního styku;
 • nemá žádný systémový účinek.

Jednou z výhod IUD je významná úspora materiálu. Cívky jsou instalovány až 10 let, v závislosti na modelu.

Jaké jsou nevýhody spirály

Nitroděložní tělísko je cizí těleso, které narušuje přirozené procesy, proto nelze vyloučit negativní důsledky této metody antikoncepce..

Často po instalaci cívky dochází k zánětu

Nevýhody spirály zahrnují:

 • vývoj zánětlivých procesů pohlavních orgánů;
 • nejsou ochranou proti pohlavně přenosným chorobám;
 • po menstruaci je nutná kontrola polohy spirály;
 • nedoporučuje se pro dívky, které ještě nenarodily děti;
 • instalaci nebo demontáž lze provést pouze ve zdravotnickém zařízení;
 • zvyšuje hojnost menstruace;
 • může zpočátku po instalaci způsobit nepohodlí

Mnoho žen si stěžuje, že při instalaci spirály Mirena nejsou v prvním měsíci žádné období. Taková reakce těla je možná a není považována za normální. Pokud po instalaci nitroděložního tělíska nedochází k menstruaci nebo jsou pro menstruaci neobvyklé příznaky, je naléhavě nutné kontaktovat gynekologa.

Jaké jsou vlastnosti instalace po porodu a potratu

Ženy po nedávném porodu nebo potratu zpravidla nechtějí druhé těhotenství. Aby si udrželi pocity během pohlavního styku, ale zároveň zabránili nechtěnému početí, snaží se zavést nitroděložní tělísko.

Po porodu můžete spirálu nasadit ne okamžitě, ale po chvíli

Když je možné po porodu nebo lékařském potratu provést proceduru a zda je možné zavést spirálu bez menstruace - to jsou otázky, které ženy často zajímají. Menstruační cyklus v tomto případě nehraje velkou roli, pokud neexistují žádné kontraindikace. Pokud jde o minulé těhotenství, je třeba každý případ posuzovat samostatně.

Spirála může být instalována po porodu ne dříve než o 1,5 měsíce později, kdy výtok končí a orgány jsou plně obnoveny. V tomto případě lze po císařském řezu agenta nainstalovat nejdříve o 6 měsíců později. Po potratu (bez ohledu na jeho typ) lze nitroděložní tělísko vložit do děložní dutiny po 7 dnech, pokud nenastanou komplikace. Samotný postup se nijak neliší.

Ženy, které porodily, mají podle jejich recenzí menší bolesti a nepohodlí, protože hltan dělohy je rozšířený a cervikální kanál je snadno přístupný.

Ve který den cyklu je

IUD můžete nasadit v kterýkoli den cyklu, pokud je žena zcela jistá, že nedošlo k těhotenství. Dívky, které se rozhodnou pro tento postup, mají často potíže: dát spirálu před nebo po menstruaci.

Nejlepší je dát si během menstruace spirálu.

Gynekologové nedoporučují dávat spirálu po menstruaci, přestože to není zakázáno. Instalace antikoncepce mimo období může způsobit větší bolest. To je způsobeno zúžením děložního hltanu, zvýšeným tonusem tkáně a obtížným přístupem k místu připojení.

Nejvhodnějším obdobím je podle odborníků 1 nebo 6 dnů menstruace. Přizpůsobení je v tomto případě mnohem jednodušší a riziko vzniku zánětlivých nebo infekčních procesů je menší..

Jaká jsou období po instalaci nitroděložního tělíska

Existuje vztah mezi menstruací a nitroděložním tělískem. Menstruace se spirálou Mirena nebo jiným modelem nitroděložního tělíska mění povahu výboje v prvním cyklu.

U 70% žen se menstruace stává hojnější a prodlužuje se díky adaptivní reakci endometria na cizí předmět. Rovněž má vliv nerovnováha hormonálního pozadí, která vzniká narušením přirozených procesů tvorby a zrání vajíčka..

Po instalaci spirály se zvyšuje doba menstruace

Normálně může být menstruace bohatá, ale ne nadměrná. Pokud výtok získá příznaky krvácení, jsou přítomny křečové záchvaty, v břiše je ostrá bolest - měli byste okamžitě kontaktovat gynekologa, vyloučení IUD z těla není vyloučeno.

Mohu nitroděložní tělísko odstranit sám

Instalaci spirály provádí v hygienických podmínkách gynekolog. Produkt musí být také odstraněn odborníkem. Někdy se však ženy snaží postup provést samostatně, protože věří, že v této manipulaci není nic obtížného..

Důvod pro odstranění nitroděložního tělíska je:

 • exspirace antikoncepce;
 • výskyt komplikací;
 • plánované těhotenství.

Podrobnosti o děložních spirálách najdete v tomto videu:

Bez ohledu na důvody nemůžete produkt sami odebrat. Takové akce mohou vést k poranění dělohy, otevření krvácení, infekci a rozvoji zánětu. Rovněž se nedoporučuje odstraňovat spirálu bez menstruace. Pokud neexistují žádné nouzové indikace, je lepší počkat na menstruaci..

Žena, která se rozhodne vložit nitroděložní tělísko do těla, by měla vzít v úvahu vztah mezi menstruací a antikoncepční cívkou. Abyste byli připraveni na všechny funkce a předcházeli komplikacím, měli byste se před přijetím na zákrok poradit s gynekologem..

V jaké fázi menstruačního cyklu je nitroděložní tělísko umístěno?

Děložní spirála umožňuje, ne-li vyřešit, pak zpomalit mnoho ženských chorob a také chrání před nechtěným těhotenstvím. Nejpříznivější doba pro zavedení nitroděložního tělíska je 3–7 dní menstruačního cyklu, kdy má žena stále malé skvrny. Důvodem je následující: cervikální kanál je „mírně otevřený“ pro nerušený odchod menstruačního toku, takže nitroděložní tělísko se snáze zavádí; těhotenství je rozhodně vyloučeno.

Neměli byste instalovat nitroděložní tělísko během silného vybití, protože se nemusí opravit a obvykle vychází samo. Přímé zavedení cívky je bezbolestný postup, který trvá 3–5 minut.

Teoreticky může být nitroděložní tělísko zavedeno v kterýkoli den cyklu. Existuje dokonce i taková metoda nouzové antikoncepce - zavedení spirály do jednoho dne po nechráněném pohlavním styku.

Nevýhody vložení nitroděložního tělíska nejsou kritické: těhotenství nelze s jistotou vyloučit, postup je bolestivější. Během tohoto období se doporučuje provést krevní test na hCG, aby se vyloučilo těhotenství, a těsně před manipulací provést intramuskulární injekci anestetika nebo si alespoň půl hodiny vzít pilulku uvnitř.

Někdy se zavedení IUD praktikuje u žen bezprostředně po porodu. Lékař si však musí být jistý, že uvnitř dělohy a zánětu nejsou žádné membrány. Instalace spirály je také povolena během kojení, pokud žena ještě nemá menstruaci. V tomto případě je také nutné nejprve projít krevním testem na hCG..

Načasování nástupu menstruace se spirálou. Pokud je spirála zavedena v posledních dnech menstruace, pak další zpravidla přijdou včas. Existují však některé zvláštnosti:

 • První menstruace a její vlastnosti. Ihned po instalaci mohou být malé skvrny nebo dokonce opakovaný nástup menstruace - prodlužují se až na 10-14 dní. Pokud to trvá déle než dva týdny, měli byste se poradit s lékařem. První další menstruace přichází jako obvykle v cyklu. Často jsou hojnější, mohou být sraženiny. Mnoho lidí zaznamenává bolestivost, i když tam předtím nebyla..
 • Druhá menstruace po instalaci. Mohou být běžné a známé dívce. Někdy jsou tak upravené, že jsou nuceni nitroděložní tělísko odstranit - stávají se extrémně hojnými, prodlouženými a bolestivými.
 • Jak jdou do třetího měsíce. Do této doby se tělo přizpůsobuje nitroděložnímu tělu - přijímá nebo odmítá. Cyklus se buď zlepšuje, nebo musíte zvolit jiné způsoby ochrany.
 • S Mirenou se období zmenšuje, doba kritických dnů se snižuje, cyklus se stává pravidelnějším, menstruace je méně bolestivá. Ale s tím, průlomovým krvácením, bolestí, může spirála samostatně vyjít nebo se posunout v děložní dutině.

Po extrakci se menstruační cyklus ženy postupně dostává k normám, které byly ještě před její instalací. Pokud máte pochybnosti nebo podezření na jakékoli nemoci, je lepší poradit se s lékařem..

Přečtěte si více v našem článku o tom, jak menstruace probíhá se spirálou, jak se po ní cyklus zlepšuje, a také o tom, kdy produkt nainstalovat nebo odebrat..

Komu je ukázána spirála

Neexistuje žádná věková hranice. IUD se instaluje v jakémkoli plodném věku. Někteří odborníci trvají na tom, že tento typ antikoncepce by neměly užívat ženy, které nemají víru a osoby starší 40 let. V prvním případě mohou nastat neočekávané komplikace - mimoděložní těhotenství, zánět. Ve druhém se zvyšuje riziko onkologie. Ve věku 40-45 let můžete za určitých podmínek nasadit nitroděložní tělísko:

 • menstruace se objevuje pravidelně;
 • sexuální život je konstantní;
 • žádné kontraindikace.

Kontraindikace

Existuje řada kontraindikací, které neupřednostňují použití nitroděložní antikoncepce:

 • těhotenství;
 • onemocnění pohlavních orgánů zánětlivé povahy;
 • infekční patologie vnitřních pohlavních orgánů;
 • prekancerózní a rakovinné výrůstky v děložním čípku;
 • maligní nádor v prsu;
 • nedávejte antikoncepci ihned po porodu nebo potratu;
 • anomálie reprodukčního systému;
 • žloutenka, cirhóza jater.

Kontraindikací může být zpravidla cukrovka v těžké formě, tromboflebitida, arteriální hypertenze, cévní mozková příhoda. Pouze po dodatečném vyšetření může lékař použití přípravku Mirena schválit.

Mimoděložní těhotenství se v minulosti nepovažuje za kontraindikaci užívání spirály, měli byste si však být vědomi, že mimoděložní těhotenství je velmi vzácným nežádoucím důsledkem instalace antikoncepce. Tato komplikace je charakterizována nevolností, zvracením, nedostatkem výtoku, silnými bolestmi břicha, slabostí, závratěmi.

Pokud máte příznaky, musíte urgentně zavolat sanitku. Předčasný zásah může vést k smutnému výsledku.

Když je nainstalována spirála

Kdy je lepší nasadit spirálu - před nebo po menstruaci? Doporučuje se provést tento postup 3. nebo 5. den menstruačního cyklu..

Během tohoto období je děložní krk mírně otevřený, takže manipulace je nejméně traumatizující a bezbolestná. Menstruace je známkou absence těhotenství, což znamená, že je bezpečné zavést nitroděložní tělísko a neexistují žádné překážky..

Pravděpodobně nestojí za to říci, že nitroděložní tělísko by mělo být instalováno pouze v nemocničním prostředí. Když je antikoncepce nainstalována po porodu, stojí za to počkat několik měsíců. Po potratu se IUD vloží okamžitě. Po císařském řezu - o šest měsíců později.

Anestezie se při manipulaci nepoužívá, je tu bolest, ale je to docela snesitelné. Gynekolog zavádí antikoncepci do dělohy pomocí speciálního zařízení. Je třeba zkontrolovat polohu, antény jsou zkráceny. Díky anténám může žena nezávisle určit, jak se IUD nachází.

Na konci procedury mohou být bolestivé pocity a mírný výtok. Několik měsíců po instalaci je menstruace bohatá a bolestivá, kdy je nitroděložní tělísko schopné spontánního vylučování. Mělo by se starat o týden, nevystavujte se fyzické námaze, nedávejte si horké koupele. Stojí za to zdržet se sexu. Laxativa jsou kontraindikována..

Po 10 dnech se musíte dostavit na plánované vyšetření. Pokud je vše v pořádku, příští účast bude za měsíc nebo tři. Sebekontrola se provádí po menstruaci.

Je možné dodávat ne během menstruace

Teoreticky může být nitroděložní tělísko zavedeno v kterýkoli den cyklu. Existuje dokonce i taková metoda nouzové antikoncepce - zavedení spirály během jednoho dne po nechráněném pohlavním styku. V tomto případě však existuje možnost infekce sliznice děložní dutiny, pokud byla během sexu žena současně infikována STI.

Nevýhodou vložení nitroděložního tělíska v nekritických dnech je následující:

 • těhotenství nelze s jistotou vyloučit - vajíčko nemusí být viditelné v děložní dutině, pokud ještě nekleslo, a test ne vždy poskytuje spolehlivý výsledek;
 • postup je bolestivější - děložní čípek je v běžných dnech často v křečovitém stavu.

Daria Shirochina (porodník-gynekolog)

Pokud tedy musíte injekci podávat ne během menstruace, doporučuje se podstoupit krevní test na hCG, aby se přesně vyloučilo těhotenství, a těsně před manipulací provést intramuskulární injekci anestetika nebo si alespoň půl hodiny vzít pilulku uvnitř.

Někdy se také praktikuje zavedení IUD u žen bezprostředně po porodu. Lékař si však musí být jistý, že uvnitř dělohy a zánětu nejsou žádné membrány. Jinak postup hrozí vážnými komplikacemi. Instalace spirály je také povolena během kojení, pokud žena ještě nemá menstruaci. V tomto případě je také nutné předat krevní test na hCG..

Bolí procedura

Mnoho lidí se obává, jestli to bolí dát spirálu bez menstruace. Soudě podle recenzí a na základě komentářů z webu dívek, které používají nitroděložní tělísko nebo které jej mají, je proces instalace bezbolestný. Nejnepříjemnější pocity jsou, když lékař před vložením sondy utáhne děložní čípek, když tento vstupuje do cervikálního kanálu. Pokud je pacient obzvláště citlivý, je nutné o tom informovat odborníka, který před zákrokem ošetří otevření cervikálního kanálu lidokainem nebo aplikuje jiný typ anestézie.

Co je to nitroděložní tělísko?

Nitroděložní tělísko je malé zařízení vyrobené z lékařského plastu nebo s přídavkem stříbra, mědi nebo zlata. Tyto drahé kovy mají protizánětlivé vlastnosti, navíc mají pozitivní vliv na reprodukční systém žen. Je pravda, že taková antikoncepce je dražší, ale je účinnější. Existují také zařízení, která obsahují hormony. Níže se podrobněji podíváme na to, zda bolí dát spirálu?
Toto gynekologické zařízení, jakmile je nainstalováno v děloze, brání početí dítěte. Funguje to následovně:

 • spirála s kovy přítomnými v jejím složení aktivuje produkci přírodních slizničních spermicidů;
 • inhibuje pohyb spermií;
 • snižuje tloušťku endometria a neumožňuje embryu uchytit se v děložní dutině;
 • zkracuje životnost samičího vajíčka.

Když po zavedení IUD začne menstruace

Pokud jsou manipulace prováděny v posledních dnech menstruace, pak další cyklus nezkroutí a menstruace bude probíhat včas. Je však třeba vzít v úvahu i nuance..

Když je nainstalován nitroděložní tělísko z těhotenství, krvácí 1 den. Toto je špinění. I když se ve výjimečných případech mohou kritické dny opakovat, trvají déle než obvykle - až 14 dní. Pokud je to ještě déle, je to již dobrý důvod poradit se s lékařem, abyste zjistili, jak dlouho může takový výtok trvat. Obvykle po instalaci spirály přichází první menstruace podle plánu, jsou o něco hojnější, někdy se objeví sraženiny, je tu bolest.

Při absenci nežádoucích následků se druhá menstruace neliší od obvyklé. Pokud jsou vaše období příliš těžká, způsobují bolest a trvají dlouhou dobu, možná budete muset nitroděložní tělísko vyjmout.

Do této doby se tělo již plně přizpůsobuje antikoncepci. Menstruace se obnovuje, zlepšuje se. Jedinou výjimkou jsou situace, kdy je cizí těleso odmítnuto. Lékař vám doporučí zvolit jiné metody antikoncepce.

Rozmanitost zařízení

Je třeba poznamenat, že pouze gynekolog může ženě doporučit vhodný typ spirály. Lékař porovnává možnost použití jedné nebo druhé nitroděložní antikoncepce se stavem dělohy. Teprve po všech vyšetřeních se ženě představí nitroděložní tělísko, jehož odrůdy mohou být:

 • Hormonální. Tato antikoncepce obsahuje hormonální složky.
 • Měď. Ve spirále tohoto typu je takový chemický prvek jako měď..
 • Inertní. Toto zařízení je vyrobeno ve tvaru písmene S. Patří k prvním typům IUD, má nízkou účinnost.
 • Zlato. Při výrobě takové spirály se přidává zlato, aby se prodloužila její životnost..
 • Stříbrný. Tento typ antikoncepce se vyrábí přidáním iontů stříbra.

Tato nitroděložní antikoncepce je vysoce spolehlivá - téměř 100% záruka absence těhotenství. Jakákoli spirála má podobné parametry, ale nejvhodnější může poradit pouze lékař. Nejprve podrobně studuje vlastnosti anatomické struktury dělohy a historii ženy. Neměla by mít žádné chronické zánětlivé a infekční procesy v reprodukčních orgánech..

Chcete-li zjistit, zda bolí umístit spirálu Mirena, jejíž recenze jsou pozitivní i negativní, je nutné pochopit princip jejího působení. Tato antikoncepce se liší od jiných podobných zařízení přítomností levonorgestrelu v hormonu.

Taková spirála každý den uvolňuje do dělohy malé množství hormonu, který se prakticky nevstřebává do krve a působí pouze v pohlavním orgánu. Výsledkem je, že nedochází k potlačení funkce vaječníků, riziko negativních důsledků je významně sníženo a dokonce působí terapeutický účinek.

Je bolestivé umístit spirálu Mirena? Instalace tohoto zařízení není příliš příjemný postup, ale mnoho žen při zavádění nepociťuje bolest. Při podhodnoceném prahu bolesti je nutné o tom varovat gynekologa. V takovém případě lékař vstříkne anestetikum do děložního čípku, aby se snížila citlivost. Poté, co jste zjistili, zda bolí dát spirálu "Mirena", nemůžete se bát a klidně jít k lékaři.

Jaký den menstruace je Mirena nasazena

Vysoce účinným prostředkem, který chrání před otěhotněním, je vnitřní spirála Mirena, kterou upřednostňuje mnoho dívek. Kromě ochrany před nechtěným těhotenstvím má Mirena také léčivý účinek a chrání před chorobami. Mirenu instaluje pouze lékař. Jedná se o plastovou nitroděložní antikoncepci s progestogeny.

Ve který den cyklu je nitroděložní tělísko Mirena umístěno z těhotenství? Zavádí se během prvních 7 dnů menstruace nebo bezprostředně po potratu. Lze jej vyměnit nezávisle na cyklu. Tento nitroděložní tělísko má některé vlastnosti, které se projevují účinkem na tělo. S Mirenou se menstruační cyklus a menstruace zlepšují - výtok není tak hojný, kritické dny se snižují, bolestivost klesá.

Negativní stránkou je průlomové krvácení, menstruace po instalaci Mireny je z těhotenství bolestivá. Existuje také riziko nezávislého uvolnění zařízení nebo jeho posunutí, které vede k těhotenství..

Vliv IUD na reprodukční systém

Nitroděložní tělísko je spolehlivou a oblíbenou metodou antikoncepce u žen, které rodí. Ochrana proti těhotenství se provádí následujícími způsoby:

 • Aseptický zánět v děložní dutině. IUD je instalováno ve sterilním prostředí, pravděpodobnost infekce je minimální. I v takových případech však na cizí těleso v děložní dutině začíná aseptický (bez patogenních bakterií) zánět. Ve výsledku se na vnitřním povrchu dělohy vytvoří vrstva vadných buněk, která zabrání implantaci vajíčka, pokud by došlo k oplodnění..
 • Účinky na spermie. Cizí těleso v děložní dutině je mechanickou překážkou dalšího rozvoje mužských zárodečných buněk.
 • Kontraktilita dělohy se zvyšuje. Nitroděložní tělísko, které je v děložní dutině a dráždí její stěny, stimuluje aktivitu myometria. To lze vyjádřit periodickými bolestmi v dolní části břicha. Tento mechanismus navíc brání implantaci vajíčka do endometria..

K dispozici jsou také spirály s přísadami kovů - měď, zlato, stříbro. Mají další účinek a zvyšují antikoncepční účinek. Zejména měděné nitroděložní tělíska interferují s aktivitou a pohyblivostí spermií, čímž snižují pravděpodobnost těhotenství..

Kromě toho mohou ionty mědi ovlivňovat peristaltiku vejcovodů, což snižuje pravděpodobnost vývoje ektopické trubice. Spirály na bázi stříbra a zlata jsou výhodnější pro ženy, které někdy trpěly zánětlivými procesy pohlavních orgánů - endometritida, adnexitida, cervicitida a další.

To vše jsou však pouze spekulativní účinky nitroděložního tělíska na tělo ženy. Jak zabraňují těhotenství, není zcela objasněno. Avšak i ve starověku byly ženy, aby se zabránilo těhotenství, umístěny do děložní dutiny ihned po porodu cívka - prsten ze zlata. Zvláštní spirály tedy existovaly i ve starověkém Egyptě..

Hormonální cívky (nejoblíbenější a nejznámější „Mirena“) mají kromě účinku obsaženého ve všech nitroděložních tělískách také antikoncepční účinek díky pravidelnému uvolňování gestagenů.

Doporučujeme vám přečíst si o propuštění před menstruací. Z článku se dozvíte o normálním a patologickém výtoku před menstruací, zvláštnostech výtoku pro různé patologie reprodukčního systému. A tady je více o nefunkčním děložním krvácení.

Zpožděná menstruace po nitroděložním těle

Je možné otěhotnět se spirálou během menstruace? Bez ohledu na to, jak efektivní je metoda antikoncepce, žádná z nich neposkytuje stoprocentní záruku, že k těhotenství nedojde, vždy existuje asi pět procent, že žena otěhotní, zvláště pokud příliš dlouho chodí se spirálou..

Dívky, které mají nainstalovanou dobrou spirálu, jsou často konzultovány s podezřením na těhotenství. Koncepce není vyloučena, pokud se při použití nitroděložního tělíska posune a stojí mimo místo - nad nebo pod normou. Zpoždění menstruace se spirálou může nastat, kromě těhotenství, z následujících důvodů:

 • individuální charakteristiky genitálií;
 • nesprávná instalace;
 • nízká kvalita.

Abyste zabránili těhotenství, musíte každých šest měsíců navštívit lékaře. Zpoždění však není vždy známkou těhotenství. Chcete-li zjistit, co způsobilo poruchu menstruačního cyklu, musíte být vyšetřeni. Důvodem je hormonální skok, přírůstek hmotnosti, užívání léků za účelem léčby, onemocnění vnitřních orgánů. Nejprve se provede gynekologické vyšetření na židli, takže lékař bude schopen posoudit polohu spirály, zjistit, zda se posunula.

Je vhodné provést ultrazvukové vyšetření a poté - a laboratorní testy. Pokud existuje spirála a dochází ke zpoždění menstruace, ale těhotenský test je negativní, může to znamenat mimoděložní těhotenství, což je častá komplikace při instalaci SCM. Těhotenský test bude negativní a lze jej určit ultrazvukem.

Vlastnosti Mireny a menstruace po ní

Jedná se o spirálu obsahující hormony, jejím analogem je Levonov. Používá se jako antikoncepce, ale má také léčivý účinek. Častěji předepsané ženám po 35 letech k prevenci a léčbě gynekologických patologií.

Obsahuje levonorgestrel jako aktivní složku. Je také součástí takových tablet jako Postinor, Escapel, Mirolyut. Jediný rozdíl je v dávce látky a způsobu jejího vstupu do těla.

Hormonální cívky mají všechny vlastnosti konvenčních nitroděložních tělísek a jejich působení je doplněno následujícími body:

 • Levonorgestrel má antiestrogenní a progestogenní účinek, který vyvažuje ženské pohlavní hormony. Mirena je proto předepsána pro polypy endometria, hyperplazii, opakované děložní krvácení.
 • Levonorgestrel stimuluje zesílení hlenu děložního hrdla, což ztěžuje průnik spermií do děložní dutiny.
 • Účinná látka vede k atrofii endometria, takže vajíčko nemá, ani v případě početí, „kam“ implantovat.
 • Lék při takové minimální dávce neovlivňuje přímo ovulaci, ale ovlivňuje sekreci FSH a LH hypofýzou.

Vzhledem k působení a vlivu Mireny a podobných nitroděložních tělísek na tělo existují při jejich používání rysy menstruačního cyklu. A to:

 • období se stávají méně hojnými;
 • doba trvání kritických dnů klesá;
 • cyklus se stává pravidelnějším;
 • menstruace méně bolestivá.

Mirena však není všelék. Některé ženy nemají rádi tuto metodu léčby a antikoncepce, průlomové krvácení, bolest se na ní objevuje, spirála může samostatně vyjít nebo se posunout v děložní dutině.

Zpětná vazba od žen a odborníků

Zpětná vazba od pacientů a odborníků nám umožňuje dospět k závěru, že nitroděložní tělísko je vysoce účinným prostředkem antikoncepce, který se v zahraničí i v domácí praxi používá již více než deset let..

V posledních letech se nitroděložní tělísko stalo dostupným. Instalace je snadná, samotný postup netrvá déle než 15 minut. Proces je bezbolestný, pokud neexistují žádné kontraindikace, a provádí ho zkušený odborník.

Další výhodou je, že instalace tohoto nástroje je možná v jakémkoli věku. Některé ženy v recenzích říkají, že spirálu měli téměř po celou dobu reprodukčního věku.

Výtok je přirozený jev, když je cívka umístěna uvnitř dělohy. Zpravidla jsou hnědé a nemají žádný cizí zápach. V závislosti na příčině takové krvácení trvá několik dní až šest měsíců..

Victoria, 42 let: „Dokud žiji svůj sexuální život (od 17 let), tolik chodím se spirálou. Celý život mě chránila před koncepcí. Když jsme se s manželem rozhodli mít dítě, jak bylo plánováno, odborník ji odstranil a po dvou menstruačních cyklech jsem mohla otěhotnět. Po porodu byl tento zázračný vynález zveřejněn znovu. Nevšiml jsem si žádného zvláštního výtoku, zpravidla to bylo mírné mazání asi týden a v prvních dnech po instalaci bylo spodní břicho mírně vymačkané. “ Marina, 25 let: „Po zavedení spirály moje menstruace pokračovala další dva týdny. Jak se ukázalo později, šlo o výtok na pozadí oddělení endometria, jehož cévy mám spíše slabé. Specialista mi tedy vysvětlil. Nyní se moje menstruace děje novým způsobem. Krev je mnohem více. Ale to mi nevadí. Hlavní je, že jsem spolehlivě chráněn před nechtěným těhotenstvím “.

Spirála je tedy vynikající vysoce účinnou antikoncepcí. Při správném umístění a dodržování všech pravidel použití poskytuje nejvyšší výsledek mezi prostředky ochrany a nepoškozuje tělo. IUD byl vynalezen pro ty ženy, které drží krok s dobou a cení si svého zdraví..

Omezení používání nitroděložní antikoncepce

Než pochopíte, zda je instalace spirály bolestivá, musíte nejprve zjistit všechny kontraindikace jejího zavedení. Musíme vzít v úvahu skutečnost, že taková antikoncepce není vhodná pro všechny ženy. Je určen především pro rodící ženy, které mají pravidelný sexuální život.

Taková zařízení pro nežádoucí těhotenství nelze použít, pokud je přítomno zánětlivé onemocnění pánve. Před rozhodnutím o zavedení spirály musíte nejprve projít všemi nezbytnými testy a odstranit takové infekční patologie, jako je kapavka, chlamydie a další. Léčbě podléhají také nemoci způsobené potratem nebo porodem..

Je zakázáno instalovat takové zařízení pro rakovinu děložního čípku. Kromě toho se mohou benigní formace, například fibroidy, stát kontraindikací pro používání takové antikoncepce. Přirozeně budete muset nitroděložní tělísko opustit, pokud máte podezření na těhotenství. Je nemožné zavést takovou antikoncepci, pokud žena trpí závažnými patologiemi cév a srdce a tuberkulózou pánevních orgánů..

Životnost spirály závisí na typu a správnosti její instalace. Například pokud se nitroděložní tělísko pohybuje, bude muset být odstraněno před plánovaným termínem..

Tyto antikoncepce jsou obvykle nastaveny na 5 let, ale existují typy spirál, které mají trvanlivost přibližně 10 let. Mezi tato zařízení patří výrobky se zlatem, protože tento kov je vysoce odolný proti korozi. Když spirála ztratí svůj antikoncepční účinek, je odstraněna. Postup pro odstranění nitroděložního tělíska je bezbolestný.

Pohoda po proceduře

Intrauterinní zařízení (IUD) jsou populární zařízení pro kontrolu porodnosti. Ve Fakultní nemocnici můžete nainstalovat model obsahující stříbro, měď nebo hormony, který má nejen antikoncepční, ale také terapeutický účinek..

Je důležité, aby byl postup proveden správně. Porušení technologie vede k posunutí zařízení, které ohrožuje nástup těhotenství, výskyt zánětlivých procesů a poškození stěny dělohy. Proto musíte důvěřovat zdraví svých žen pouze zkušeným lékařům..

Nitroděložní tělísko brání oplodnění změnou vlastností hlenu v cervikálním kanálu dělohy. Slizniční zátka se stává viskóznější a neumožňuje vniknutí spermií.

Vlastnosti vnitřní vrstvy děložní sliznice (endometria) se mění, což se stává nevhodným pro implantaci embrya. Existují také modely, které obsahují hormony, které inhibují ovulaci působením jako antikoncepční pilulky..

Antikoncepční prostředek vydrží v závislosti na modelu 3 až 7 nebo více let, poté musí být odstraněn a případně vyměněn za nový..

 • Patologie děložního čípku. Vložení nitroděložního tělíska na pozadí ektopie (eroze) nebo dysplázie může vést k rozvoji rakoviny. Proto musí být tyto nemoci před zavedením antikoncepce vyléčeny. Toho lze dosáhnout zde, na univerzitní klinice, pomocí laseru a rádiového nože..
 • Zánětlivé procesy v pochvě a děloze. V tomto případě může dojít k exacerbaci patologie a vzniku vzestupné infekce, která se rozšíří do vejcovodů a vaječníků. Zavedení antikoncepčního prostředku je možné pouze po léčbě.
 • Nádory dělohy nebo děložního čípku. Antikoncepci nelze instalovat nejen na maligní novotvary, ale také na řadu benigních.
 • Hypermenorea - dlouhá a silná menstruace. Protože samotné zařízení zvyšuje menstruační krvácení, jeho zavedení na pozadí hypermenorey může vést k těžké ztrátě krve. V tomto případě je vhodný nitroděložní roztok Mirena, který obsahuje hormon levonorgestrel, který pomáhá při těžkých menstruacích.
 • Modely obsahující měď a jiné kovové součásti by neměly být podávány ženám s alergií na kovy. Pro ně se doporučují výrobky se stříbrem, zlatem nebo z čistého plastu.

Před zavedením antikoncepce je žena vyšetřena gynekologem, který jí odebere výtěry na flóru z genitálního traktu a cervikálního kanálu.

K vyšetření děložního čípku se používá kolposkopie - vyšetření pomocí kolposkopového zařízení vybaveného optickým systémem a světelným zdrojem. S jeho pomocí lékař zajistí, aby nedošlo k patologii děložního čípku..

K identifikaci zánětlivých procesů, které také odkazují na kontraindikace pro zavedení antikoncepce, se provádí ultrazvuk malé pánve.

Procedura se provádí v posledních dnech menstruace nebo bezprostředně po jejím ukončení. Během tohoto období se zařízení snáze zavádí do mírně otevřeného děložního čípku a žena rozhodně není těhotná. Procedura je bezbolestná, a proto nevyžaduje anestezii.

Nejprve je vybrána nitroděložní antikoncepce, která může mít různé tvary a velikosti. S tendencí k zánětu se používají nitroděložní tělíska obsahující stříbro a měď. U gynekologických patologií je umístěna "Mirena", která má nejen antikoncepční, ale také terapeutický účinek.

Před zákrokem lékař provede bimanuální vyšetření pacientky na gynekologickém křesle, během kterého se určí poloha dělohy. To umožňuje lékaři určit taktiku postupu..

Do genitálního traktu je vloženo gynekologické zrcátko a vagina a děložní čípek jsou ošetřeny antiseptickým lékem. Poté je do cervikálního kanálu vložena sonda spojující dělohu a pohlavní ústrojí, pomocí které lékař měří hloubku dělohy.

Antikoncepční prostředek je spolu s vodítkem zaveden přes cervikální kanál, dokud se nedotkne děložního fundusu. Procedura se provádí velmi pomalu a opatrně, aby nedošlo k poranění tkáně.

Poté je nitroděložní tělísko vytlačeno z vodiče do děložní dutiny, kde se narovná a získá požadovaný tvar. Průzkumník se extrahuje.

U instalované spirály jsou ořezány „antény“, které by neměly příliš viset z cervikálního kanálu. Pokud si to žena přeje, mohou být následně mírně sníženy. Významné zkrácení vláken však způsobí problémy s následným odstraněním antikoncepce..

Příjem (vyšetření, konzultace) gynekologa s nejvyšší kvalifikační kategorií.1400 rbl.
Ultrazvukové vyšetření dělohy a přívěsků.1100 rbl.
Užívání gynekologického nátěru.350 rbl.
Vložení nebo vyjmutí nitroděložního tělíska.1500 rbl.

Žena, která k ochraně používá nitroděložní tělísko, musí alespoň jednou za šest měsíců navštívit lékaře, který bude polohu přístroje sledovat. Je bezpodmínečně nutné sledovat pravidelnost kritických dnů, protože žádná metoda ochrany, včetně nitroděložního tělíska, neposkytuje 100% záruku proti těhotenství.

Po každé menstruaci musíte prstem zkontrolovat, zda jsou nitky z antikoncepce v genitálním traktu. Pokud chybí, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

 • Vypršení životnosti. V takovém případě je jeden antikoncepční prostředek okamžitě nahrazen jiným. Nejsou potřeba žádné přestávky.
 • Touha pacienta, který se rozhodl mít dítě nebo použít jinou metodu antikoncepce.
 • Nástup těhotenství. V takovém případě je produkt odstraněn, aby nenarušil vývoj plodu..
 • Vzhled zánětlivých procesů v děloze, vaječnících, tubách a periookálním prostoru. V takovém případě můžete po léčbě nainstalovat novou antikoncepci.
 • Významné zvýšení objemu krve uvolněné během menstruace. Někdy je menstruace tak intenzivní, že IUD musí být odstraněno.

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí během menstruace, kdy lze antikoncepci odstranit bez bolesti nebo nepohodlí. Před zákrokem se do genitálního traktu vloží gynekologické zrcátko. Lékař jemně táhne tykadla a vyjme spirálu. Pokud je odstranění obtížné, zavede se do děložního čípku dilatátor.

Někdy vlákna, pro která je spirála obvykle vyjmuta, jdou daleko do cervikálního kanálu. V tomto případě jsou zachyceny aligátorovými kleštěmi s úzkým úhlem..

Pokud se vlákna zlomí, zařízení se odstraní pomocí hysteroskopie - postup, při kterém se do dělohy zavede hysteroskop vybavený lampou a optickým systémem.

Někdy pacientka nosí příliš dlouho nitroděložní tělísko, které je zality v tkáni dělohy. V tomto případě se musíte uchýlit k škrábání.

Na univerzitní klinice lze nainstalovat jakýkoli typ spirály. Proceduru provedou zkušení gynekologové, kteří tuto techniku ​​ovládají. V našem lékařském centru se můžete připravit na zavedení antikoncepce - k léčbě patologických stavů děložního čípku, zánětů a dalších nemocí, které interferují s používáním nitroděložního tělíska.

Před instalací nitroděložní antikoncepce je nejprve nutné vyšetřit, aby se vyloučily nemoci a infekce spojené s reprodukčními orgány. Žena bude muset podstoupit několik diagnostických postupů:

 • nechte se otestovat na HIV, syfilis a hepatitidu;
 • močit na všeobecné vyšetření a testy k identifikaci genitálních infekcí;
 • provádět kolposkopii;
 • udělat ultrazvuk reprodukčního orgánu;
 • projít stěrem pochvy a děložního čípku.

Ultrazvuk se používá k potvrzení, že pacient nemá žádné změny, které by bránily použití nitroděložního tělíska. Takové vyšetření také pomáhá zajistit, aby v době zavedení antikoncepce nebyla žena v takové pozici. Za tímto účelem se provádí test ke stanovení hladiny hCG..

Před instalací antikoncepce se budete muset asi týden zdržet sexu. Podává se pouze v ordinaci gynekologa za sterilních podmínek. Pacientka je umístěna na židli s nohama přehozenými přes držáky, poté lékař ošetří pochvu a děložní čípek dezinfekčními prostředky. Téměř každá žena si před zákrokem myslí, zda to bolí dát spirálu?

Teprve po přípravě pacienta na postup gynekolog otevře děložní čípek pomocí speciálních nástrojů k měření hloubky a poté nainstaluje zařízení do dutiny pohlavního orgánu. Antikoncepční antény, jejichž délka je asi 2 cm, lékař zobrazuje na vnější straně dělohy v pochvě.

Bolí vás dát spirálu bez menstruace? Zavedení takového zařízení ve většině případů nezpůsobuje vážné nepohodlí. Někdy během takového postupu dámy pociťují nepříjemné pocity, které rychle projdou. Některé ženy pociťují mdloby a závratě, ale to je velmi vzácné a vyřeší to po několika minutách. Během prvních 30 dnů, dokud si imunitní systém nezvykne na přítomnost cizího zařízení, se ženě nedoporučuje navštívit bazén nebo koupel.

Je bolestivé nasadit nitroděložní tělísko? Kromě nepříjemných pocitů během procedury se mohou v těle dámy objevit i další změny. Po zavedení zařízení bez hormonů mohou nastat následující změny:

 • Menstruace se stává bohatší, bolestivější a delší..
 • Je možný výskyt špinavého výtoku s příměsí krve z pochvy, který se objevuje před nebo po menstruaci a někdy i mezi dvěma cykly..

Některé dámy kvůli silné bolesti během menstruace a krvácení přestanou používat nitroděložní antikoncepci a odstraní ji před datem exspirace.

Všechny moderní spirály mají jeden ze standardních typů. Jedna skupina zahrnuje spirály podobné latinskému písmenu „T“, jiné latinskému písmenu „S“ a nejjednodušší jsou kruhové. Materiál použitý k výrobě spirál je plast. Kovy se používají v malém množství při výrobě spirál.

Antikoncepční účinek je založen na třech způsobech působení:

 • Spirála tak ovlivňuje hlen, který se tvoří na děložním čípku, že silně zesiluje a spermie ztrácí pohyblivost nezbytnou pro oplodnění vajíčka.
 • V druhém případě spirála dostatečně netvoří endometrium. Oplodněné vajíčko se nemůže implantovat do nezralého endometria.
 • Třetím způsobem působení je zvýšení kontrakcí vejcovodů. Již oplodněné vajíčko prochází trubicí tak rychle, že nemá čas se připravit na připevnění ke stěně dělohy.

Možné komplikace

Po zavedení tohoto zařízení mohou nastat různé negativní důsledky. V některých případech po takovém postupu začnou ženy obtěžovat bolestmi v podbřišku, které mají tažný charakter a trvají dlouhá období. Mohou se také zhoršit chronické procesy v pánevních orgánech..

První dny po zavedení spirály jsou považovány za nejnebezpečnější. Pokud bolest nezmizí po dlouhou dobu nebo se vyskytne nepohodlí v břiše doprovázené horečkou, je naléhavě nutné konzultovat gynekologa, aby se vyloučila perforace dělohy.

Jaké typy spirál existují

Mnoho nitroděložních systémů vyrábí farmaceutické společnosti, aby zabránily oplodnění vajíčka. Volba vhodné spirály by měla být stanovena gynekologem individuálně na základě všech údajů o stavu těla pacienta.

Antikoncepce tohoto typu jsou kvalifikovány ve dvou kategoriích: generace a forma. Podle doby vývoje (generace):

 1. Generace I - inertní typ produktu vyrobený z plastu bez kovových nečistot. Způsobuje zánět a narušuje proces implantace vajíčka do stěny dělohy. Zakázáno ministerstvem zdravotnictví kvůli častým nežádoucím reakcím.
 2. Generace II - antikoncepce obsahující kovy. Na noze plastové spirály je navinuta stříbrná, měděná nebo zlatá nit. Antikoncepční účinek - obstrukce implantace oplodněného ženského vajíčka.
 3. Generace III - spirála obsahující hormony obsahující progestin (levonorgestrel). Dává 99% výsledek.

Jak předcházet a eliminovat nežádoucí účinky

Vývoj komplikací při použití nehormonálních cívek je zaznamenán mnohem častěji. Hormonální jsou spolehlivější a bezpečnější, ale v každém případě při výběru typu a tvaru výrobku musíte vzít v úvahu doporučení lékaře.

Ve většině případů vznikají potíže a nežádoucí reakce se spirálou v důsledku instalace nekvalitního nitroděložního tělíska a podcenění kontraindikací. Mezi nimi jsou pohlavně přenosné nemoci, eroze děložního čípku, infekce a záněty pohlavních orgánů, nádorové novotvary. Pokud je po instalaci nitroděložní antikoncepce zjištěna patologie, je možné cívku odstranit.

Zkušenosti odborníka, který instalaci provede, jsou velmi důležité. Chyby v tomto lékařském postupu vedou k mnoha vedlejším účinkům..

Doba nošení je velmi důležitá. Cizí těleso je odstraněno po uplynutí doby použitelnosti. Pokud tak neučiníte, mohou nastat zdravotní problémy..

Po instalaci nebo demontáži cívky není nutná žádná zvláštní údržba. Stačí dodržovat tradiční hygienická pravidla, být pravidelně sledováni gynekologem a dělat to, co lékař doporučí.

Příprava na odstranění nitroděložního tělíska

Před zahájením procedury pro odstranění nitroděložní antikoncepce by se měla pacientka poradit s gynekologem. Lékař provede důkladné gynekologické vyšetření, které posoudí polohu nitroděložního tělíska, délku antén a typ nitroděložní antikoncepce. Lékař navíc provede ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, které vyhodnotí povahu a lokalizaci možných patologických procesů a také provede nátěr na mikroflóru z vaginální dutiny a cervikálního kanálu..

Pokud je odstranění nitroděložního tělíska prováděno instrumentální metodou, je třeba nejprve provést klinické a biochemické vyšetření krve a darovat krev na hepatitidu, HIV, RW. V závislosti na lékařských indikacích, individuálních charakteristikách a zdravotním stavu pacienta lze provést další instrumentální a laboratorní vyšetřovací metody (kolposkopie, testy moči, bakteriologická kultivace z pochvy)..

V přítomnosti aktivních zánětlivých procesů je pacientovi kromě standardního diagnostického algoritmu předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba.

Příprava začíná konzultací s gynekologem. Lékař může klást zajímavé otázky týkající se postupu. Pokud je početí nežádoucí, stanoví se metoda antikoncepce, kterou žena v budoucnu použije. Lékaři doporučují užívat některé antikoncepční prostředky v dostatečném předstihu, nějaký čas před odstraněním nitroděložního tělíska.

V případech, kdy žena po odstranění cívky neplánuje otěhotnět, je nechráněný sex vyloučen 3-4 dny před zákrokem. Mějte sex s použitím bariérových antikoncepčních prostředků, abyste zabránili vniknutí spermií do cervikálního kanálu. To je způsobeno skutečností, že mužské zárodečné buňky zůstávají po určitou dobu životaschopné. Pokud dojde k ovulaci bezprostředně po zákroku, je pravděpodobné početí.

Patologický výboj při použití spirály

Infekce

Tato antikoncepce je určena k ochraně ženy před nechtěným těhotenstvím, ale neplní bariérovou funkci proti různým infekcím, virům a plísním. Navíc je pro ně jakýmsi vodičem a v některých situacích může být dokonce hlavní příčinou zánětu pánevních orgánů. To může být indikováno nadměrným krvácením s nepohodlí nebo přítomností nepříjemného zápachu nebo nazelenalého nebo nažloutlého hlenu..

Ofset svítidla

Jednou z komplikací, které mohou během instalované spirály vyvolat špinění, je její prolaps nebo posunutí. To zahrnuje jak spontánní narušení polohy, tak její odmítnutí tělem. Cizí těleso je poměrně velkou zátěží na dobře fungující reprodukční systém, takže může toto zařízení trvat příliš dlouho a nechat ho vědět o krvavých šmouhách, nebo vůbec ne.

Aby se zabránilo posunutí tohoto nástroje, nedoporučuje se během prvních 2 týdnů po zavedení zvedat těžké předměty, aplikovat břemeno nebo mít sex. Doporučuje se pravidelně kontrolovat, zda je cívka na svém místě, aby nedošlo k vychýlení. To může vést ke zranění orgánů urogenitálního systému a také k nechtěnému těhotenství..

V 0,02% případů instalace této antikoncepce může být krvácení způsobeno poškozením nebo propíchnutím dělohy. Důvodem je nesprávné vložení nebo umístění zařízení. Tento jev je velmi vzácný, ale dochází k němu. V této situaci je hlavní věcí konzultovat lékaře včas, aby se zabránilo zánětlivým procesům a patologickému traumatu..

Mimoděložní těhotenství

Jelikož žádná antikoncepce nemůže zaručit 100% výsledek, může u spirály stále docházet k početí. Pokud k tomu ale dojde, je to s největší pravděpodobností ve formě mimoděložního těhotenství. Jistým znakem toho je hnědý a krvavý výtok s rostoucí a dlouhodobou bolestí. Postupujte podle odkazu a zjistěte, jaké výboje během mimoděložního těhotenství se mohou objevit.

Spirála má antény, které rozšiřují stěny dělohy. Ve vzácných případech to může být indikováno zvýšeným množstvím krve vylučované během menstruace..

Ať už je důvod jakýkoli, je nutné se poradit s odborníkem, aby zjistil příčinu výtoku. Je třeba si uvědomit, že problém nezmizí sám o sobě a velká ztráta krve může vést k anémii a dalším vážným následkům..

4 komentáře

Menstruace je nedílnou součástí života ženy v reprodukčním věku. Jeho přítomnost a pravidelnost naznačují, že orgány reprodukčního systému fungují stabilně, a jeho absence je faktorem, kterému je třeba věnovat zvláštní pozornost..