V který den cyklu se provádí gynekologický ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření v porodnictví a gynekologii je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších metod vyšetření vnitřních pohlavních orgánů. Stejně jako u mnoha typů vyšetření je pro něj důležitý určitý druh přípravy. Proto je důležité pochopit, jak a kdy je lepší provést ultrazvukové vyšetření k identifikaci problémů v práci ženských pohlavních orgánů..

Diagnostické metody

Díky vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám je možné získat spolehlivé informace o stavu a anatomii vnitřních pohlavních orgánů. Pomocí ultrazvuku můžete v reálném čase vyhodnotit studované orgány, zkontrolovat průtok krve v cévách. Doba trvání procedury je krátká.

Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku umožňuje posoudit stav a stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tato studie se provádí s fibroidy, cystami, zánětlivými onemocněními a jinými patologiemi pánevních orgánů. Ultrazvuk se provádí třemi způsoby:

 • Transvaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření vagíny pomůže co nejpřesněji diagnostikovat přítomnost genitální patologie. Díky zavedení speciálního senzoru uvnitř pochvy je zajištěna jasná vizualizace všech částí vyšetřované oblasti. Transvaginální vyšetření umožňuje postup, jako je folikulometrie, což je metoda provádění ultrazvuku vaječníků u žen. Je možné posoudit stupeň zrání folikulů ve vaječnících. Vzhledem k fyziologickým charakteristikám ženského reprodukčního systému nezapomeňte s lékařem prodiskutovat, v který den stojí za to zákrok provést. K diagnostice neplodnosti lze použít transvaginální metodu k hodnocení průchodnosti dělohy nebo, jak se jim také říká, vejcovodů.
 • Transabdominální vyšetření se provádí vedením senzoru podél povrchu přední břišní stěny, to znamená neinvazivně, bez vniknutí senzoru do těla pacienta. U této metody je povoleno ultrazvukové vyšetření během menstruace.
 • Transrektální vyšetření, které je alternativou k transvaginálnímu vyšetření, lze provést u panen zavedením sondy do konečníku.

Indikace pro

Profylaktické gynekologické vyšetření se doporučuje alespoň jednou ročně všem ženám, může se zvýšit frekvence vyšetření na přítomnost chronických onemocnění, jako jsou myomy nebo cysty. Gynekolog může také předepsat neplánované a někdy nouzové vyšetření, pokud má pacientka následující příznaky:

 • Bolestivá menstruace;
 • Zpožděná nebo chybějící menstruace (amenorea);
 • Nepravidelná menstruace (selhání cyklu, pokud je mezi obdobími méně než 20 a více než 35 dnů);
 • Náhlé krvácení nebo krvácení mezi obdobími;
 • Bolest při pohlavním styku;
 • Podezřelý vaginální výtok;
 • Atypické zvětšení dělohy, které je detekováno při vyšetření dělohy v zrcadlech nebo při obouručním vyšetření;
 • Těhotenství;
 • Neplodnost.

Optimální načasování

Pokud se ponoříte do fyziologických charakteristik ženského těla, můžete nezávisle zjistit, v který den menstruačního cyklu provést gynekologický ultrazvuk. Příznivý čas pro ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po menstruaci, počítáno od prvního dne nástupu menstruace. Nedoporučuje se však provádět studii později než 8-10 dní menstruačního cyklu. Jmenování gynekologického ultrazvuku výhradně v první fázi menstruačního cyklu není velmi náhoda..

To je způsobeno skutečností, že během této doby má sliznice dělohy, takzvané endometrium, minimální hustotu. A se sníženou vrstvou endometria lze snadno vizualizovat takové patologie děložní dutiny, jako jsou fibroidy, hyperplazie, cysty a polypy. Pouze kvalifikovaný odborník proto může správně nastavit datum ultrazvuku.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k výraznému zesílení endometria, proto v jeho vrstvách mohou být skryté nejmenší patologie, které v daném časovém období zůstanou bez povšimnutí.

Je pozoruhodné, že v období od střední a ve druhé fázi menstruačního cyklu se ve vaječnících mohou střídavě tvořit malé cysty o průměru asi 2 cm. Je to zpravidla buď folikul, který by měl v blízké budoucnosti ovulovat, nebo druh cysty žlutého tělíska, která se tvoří na místě prasklý folikul a může přežít až dva týdny. Obě formace jsou fyziologické struktury charakteristické pro ženské tělo. Proto při provádění ultrazvukového skenování v této fázi může být pro gynekology obtížné určit, jakou strukturu mají tyto formace..

Indikací pro ultrazvukové vyšetření před menstruací je diagnóza tvorby a vývoje folikulu, aby se zjistila fáze ovulace, která proběhla. Obvykle se tento postup provádí k vyšetření a léčbě žen s neplodností nebo při přípravě na oplodnění in vitro (IVF).

Ultrazvuk dělohy a přívěsků, stejně jako vajíčkovodů, musí být proveden ve výše uvedených termínech, konkrétně 6-8. Den menstruačního cyklu. Existují však okolnosti, za kterých lékař potřebuje posoudit funkčnost vaječníků, a to vývoj folikulu a následnou tvorbu žlutého tělíska. V takových případech vyvstává otázka, kdy je lepší udělat ultrazvuk vaječníků. Je třeba poznamenat, že toto vyšetření by mělo být prováděno několikrát během celého menstruačního cyklu, například poprvé v 8. - 11. den cyklu, podruhé v 15. - 18. den a potřetí v 23. - 25. den.

Pokud si pacientka, která se poradila s gynekologem, stěžuje na bolest v dolní třetině břicha, výtok hnisavé povahy nebo nadměrně silnou menstruaci, pak v který den cyklu není nutné provádět ultrazvuk. Se zpožděním menstruace se postup provádí při léčbě, aby se vyloučily závažné patologické procesy.

Ultrazvukové vyšetření během menstruace

Mnoho pacientů si před návštěvou lékaře klade otázku, zda je možné během menstruace provést ultrazvukové vyšetření. Odpověď na tuto otázku je poměrně nejednoznačná. Nedoporučuje se provádět rutinní vyšetření v přítomnosti krvavého výtoku, protože to může u ženy způsobit další nepohodlí a bolestivost a stávající krev v děloze může vyšetření výrazně zkomplikovat, narušit kontrolu a nedostatečně informovat o postupu. Obecně to není kontraindikace a při menstruaci lze provést ultrazvukové vyšetření, například v případě nouze.

Běžné nemoci

Výsledkem studie je zjištění mnoha nemocí, například:

 1. Myom dělohy je novotvar ve svalové vrstvě dělohy benigní povahy. Použití ultrazvuku pro myomy je povinnou diagnostickou metodou. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky, které závisí na velikosti novotvaru a jeho umístění: periodická bolest v dolní části břicha, prodloužená menstruace a děložní krvácení uprostřed cyklu. Na monitoru je za přítomnosti fibroidů zaznamenáno zvýšení objemu dělohy a tvorba myomatózního uzlíku. Ultrazvuk děložních fibroidů dokáže detekovat i malé uzliny o průměru až 1 cm.
 2. Endometriotické polypy jsou nerovnoměrný růst vnitřní výstelky dělohy. Toto onemocnění je nejčastěji asymptomatické a hlavním výzkumem je v tomto případě ultrazvuk. Někdy existují oddělené patologické příznaky ve formě neplodnosti nebo krvavého špinění uprostřed menstruačního cyklu.
 3. Endometrióza je patologický proces růstu vnitřní sliznice těla dělohy lemující jeho dutinu (endometrium). Onemocnění je charakterizováno extrémně bolestivými obdobími, nepříjemným zápachem vaginálního výtoku a krvácením uprostřed cyklu. Ultrazvukové vyšetření na endometriózu, na rozdíl od ultrazvuku děložních myomů, není spolehlivou vyšetřovací metodou, ale přispívá ke stanovení dalších diagnostických opatření pro stanovení diagnózy.
 4. Ovariální cysty jsou kulaté útvary naplněné tekutinou a umístěné ve vaječníkové dutině. Mezi běžné příznaky patří menstruační nepravidelnosti, bolesti v podbřišku a neplodnost. Za přítomnosti tohoto onemocnění lze provést ultrazvukové vyšetření i během menstruace..

Příprava na výzkum

Navzdory skutečnosti, že pacient může podstoupit vyšetření na vlastní žádost, stále stojí za to konzultovat s lékařem, který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk.

Před zákrokem byste měli vyprázdnit močový měchýř, svléknout se do pasu a lehnout si na gauč. Před transvaginálním vyšetřením lékař nasadí speciální nástavec na transvaginální sondu a ošetří jej gelem, který zlepšuje přenos ultrazvukových vln. Po vložení senzoru nedojde k žádnému nepohodlí.

Díky ultrazvuku se výrazně zvýšila úroveň diagnostiky gynekologických onemocnění, zvýšil se počet přesných a včasných diagnóz. Pouze ošetřující gynekolog může s jistotou říci, který den stojí za to udělat ultrazvuk dělohy. Při dodržení doporučení pro ultrazvukové gynekologické vyšetření s přihlédnutím k menstruačnímu cyklu bude lékař schopen správně a přesně diagnostikovat a zahájit včasnou léčbu.

V jaký den cyklu se provádí ultrazvuk dělohy

Pro získání přesných výsledků studie se doporučuje provést ultrazvuk dělohy v určité dny menstruačního cyklu. To je způsobeno zvláštnostmi fyziologických procesů v těle. Ženy, kterým bylo toto vyšetření přiděleno, se zajímají o to, v jaký den by měl být proveden ultrazvuk dělohy, aby byla studie co nejvíce informativní. Zvažme tento problém podrobněji..

V jaký den menstruace je lepší udělat ultrazvuk dělohy

Podle obecně přijímaného pravidla se ultrazvuk dělohy provádí 3-5 dní po menstruaci. Pokud počítáte od začátku cyklu, mělo by být vyšetření provedeno nejpozději do 10. dne menstruačního cyklu..

Dodržování načasování menstruace je důležité, protože v první fázi je sliznice dělohy (endometrium) tenčí, což umožňuje její podrobné vyšetření. Díky tomu může lékař v předklinických stadiích detekovat slizniční úpravy, fibroidy, polypy, nádorové novotvary a další patologické stavy dělohy. Pokud se diagnostika provádí ve druhé polovině měsíčního cyklu, endometrium se stává silnějším a je mnohem obtížnější vizualizovat patologické změny na sliznicích. Dodržování tohoto pravidla je navíc způsobeno cyklickými změnami, ke kterým v těle dochází. A v jaký den bylo vyšetření provedeno, budou záviset výsledky studie.

S přihlédnutím ke kterému dni cyklu byl proveden ultrazvuk dělohy, jsou v protokolu uvedeny následující změny:

 • Fáze regenerace (3-4 dny) - obnovení buněk endometria po ukončení menstruace;
 • Fáze šíření (5-14 dní) - postupné zahušťování děložní sliznice;
 • Sekreční fáze cyklu (počínaje dnem 15) - maximální vývoj endometrioidních žláz, což naznačuje přípravu dělohy na přijetí vajíčka.

Pro získání spolehlivých diagnostických výsledků se v určité dny menstruačního cyklu provádí ultrazvuk dělohy. Lékař určí optimální čas pro provedení studie s přihlédnutím k věku, stavu a stížnostem pacienta..

V každém případě čas ultrazvuku dělohy určuje lékař individuálně. To bere v úvahu věk, charakteristiky a stav pacienta, stejně jako cíle studie a přítomnost patologických příznaků..

Ultrazvuk dělohy a přívěsků - ve který den cyklu provést proceduru pro pacienty různých věkových kategorií

Gynekologické patologie se mohou projevit v jakémkoli věku, proto se ultrazvukové skenování dělohy provádí u žen různých věkových kategorií:

 • U dívek, které ještě nezačaly menstruovat, lze naplánovat ultrazvukové vyšetření dělohy každý den. Pokud měla pacientka menstruaci, měl by lékař vzít v úvahu čas jejího nástupu a provést ultrazvukové vyšetření v obvyklou dobu;
 • U žen, které vstoupily do menopauzy, se také kdykoli provádí ultrazvuková diagnostika, protože endometrium se nemění tak často jako u pacientů v reprodukčním věku;
 • U žen s nepravidelným menstruačním cyklem stanoví den ultrazvukového vyšetření lékař po prošetření stížností a anamnestických informací;
 • U těhotných žen je ultrazvukové vyšetření předepsáno třikrát v každém trimestru (při absenci patologických stavů).

U pacientů v reprodukčním věku se provádí ultrazvukové vyšetření dělohy s přihlédnutím ke dni menstruačního cyklu. V přítomnosti následujících indikací se ultrazvuková diagnostika provádí v prvních dnech po dokončení menstruačního toku:

 • Zánětlivé procesy děložní dutiny;
 • Nádorové novotvary různých stádií vývoje, stupně malignity a lokalizace;
 • Myom dělohy;
 • Počátek těhotenství;
 • Ovariální dysfunkce;
 • Cysty v děloze.

Kromě toho lze během menstruace provést ultrazvuk dělohy. Provedení studie během tohoto období umožňuje odborníkům na reprodukci (při přípravě na oplodnění in vitro) určit počet folikulů ve vaječnících.

Některé ženy mají mírné krvácení po dobu 3–5 dnů. Při této příležitosti si pacienti nemusí dělat starosti. Jejich přítomnost není omezením studie. V takovém případě musíte mít u sebe těsné těsnění..

Ultrazvuk dělohy je bezpečná a bezbolestná diagnostická metoda, kterou lze doporučit ženám v kterýkoli den cyklu. Pomocí této techniky lze v raných stadiích detekovat různé patologické stavy a provést příslušnou léčbu. Je důležité, aby ženy neignorovaly rutinní vyšetření a pravidelně navštěvovaly gynekologa. Když je lepší provést studii, může to po předběžné konzultaci a gynekologickém vyšetření zjistit pouze lékař.

Video: pánevní ultrazvuk

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

V který den cyklu byste měli udělat pánevní ultrazvuk?

Ultrazvuk je jednou z nejpopulárnějších a nejdostupnějších diagnostických metod. Vyšetření se používá nejen k indikacím, ale také k preventivním účelům. Metodu lze použít bez ohledu na věk a pohlaví. Při vyšetřování pánevních orgánů u žen však existují určité zvláštnosti. Lékaři například někdy doporučují diagnostikovat v určitém období měsíčního cyklu..

Co je to pánevní ultrazvukové vyšetření?

Ultrazvuková metoda je založena na použití ultrazvuku. Jeho vlny, pronikající tkáněmi, se od nich odráží v závislosti na hustotě struktur. Poté jsou signály zachyceny speciálním senzorem a přeneseny do počítače a po okamžitém zpracování jsou zobrazeny na obrazovce monitoru jako obrázek. Během vyšetření jsou vyšetřeny a hodnoceny všechny orgány v pánevní oblasti.

Druhy ultrazvukového vyšetření

Skenování lze provést několika způsoby. Nejběžnější je transabdominální. V tomto případě snímač klouže po břišní ploše. Druhou metodou je transrektální ultrazvuk, kdy je zařízení zavedeno do konečníku. Tato metoda se však nejčastěji používá u mužů. Pouze pro ženy existuje transvaginální ultrazvuk, když je sonda zavedena do pochvy. Poslední dvě metody vám umožňují v případě potřeby okamžitě provést biopsii.

Indikace a zákazy vyšetření

Ultrazvuk vyšetřuje vaječníky, dělohu a děložní čípek, vejcovody, urogenitální systém a ledviny. Takovéto skenování se vždy provádí nejméně třikrát, když nosíte dítě. Seznam hlavních indikací pro ultrazvuk:

 • zánět urogenitálního nebo reprodukčního systému;
 • neustálá bolest v dolní části břicha;
 • podezření na početí (včetně mimoděložního);
 • krvácející;
 • patologie vaječníků, vejcovodů nebo dělohy;
 • porušení močení;
 • najít děložní spirálu;
 • různé patologie přenesené v prvním trimestru;
 • nádory (nebo podezření na ně);
 • kontrola délky cervikálního kanálu;
 • cystické útvary;
 • onkologie;
 • porušení cyklu;
 • abnormální vývoj orgánů;
 • potrat nebo ucpaná práce.

Pokud se vyšetření provádí poprvé, lze ho provést bez ohledu na den cyklu, ale po ukončení výtoku. V některých případech je ultrazvukové vyšetření předepsáno přísně v určitém časovém období. Například s endometriózou, dysfunkcí vaječníků, myomem dělohy atd. Neexistují žádné kontraindikace pro ultrazvuk, s výjimkou otevřených ran nebo kožních abnormalit v místě klouzání senzoru.

V který den cyklu se provádí ultrazvuk??

Optimální doba pro ultrazvukové vyšetření se považuje za 3–5 dní po skončení menstruace, nejpozději však do 7–10 od prvního propuštění. Během menstruace se ultrazvukové vyšetření neprovádí kvůli velké variabilitě dělohy. Obvykle je celý reprodukční systém vyšetřován současně, 5. až 7. den.

Pro přesnější vyhodnocení stavu vaječníků se však skenování provádí několikrát během cyklu. Například v obdobích (ve dnech) - 8-10, 14-16 a 22-24. Se zpožděním menstruace, zvláště pokud po ovulaci uběhly více než dva týdny a bazální teplota je vysoká (a neklesá), je třeba provést ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučil možný výskyt cysty.

Je lepší provést ultrazvukové vyšetření v 1. fázi cyklu. V této době endometrium (vrstva sliznice dělohy) právě začíná hustnout a tenká vrstva umožňuje přesněji posoudit stav orgánů. Například je mnohem snazší vizualizovat polypy, myomy, hyperplazii..

Ve druhé polovině cyklu je endometrium příliš silné a svými záhyby může uzavřít pouze formující se formace. Ve výsledku budou diagnostikovány později, ale již výrazně zarostlé..

Od poloviny cyklu až do jeho dokončení jsou ve vaječnících někdy zobrazeny malé cystické útvary o velikosti 2–3 cm. To se týká normy, protože se může ukázat jako jednoduchý folikul, který je připraven k ovulaci. Nebo se jedná o cystickou formaci na žlutém těle, která je považována za běžný fyziologický jev. Vzniká z vypuštěného folikulu a „žije“ od 10 dnů do dvou týdnů.

Když začíná menstruace, pak se ve vaječnících objeví první 3-5 dny malé útvary o průměru 7-12 mm. Pak je obtížné určit, zda se jedná o normální fyziologické jevy nebo příznaky nemocí. V tomto případě se skenování opakuje, 3-5 dní po skončení menstruace.

Optimální čas pro ultrazvuk je tedy od poloviny cyklu. A na konci ultrazvuku se obvykle provádí monitorování folikulu a ovulace. Ultrazvuk je v současné době v zásadě indikován ke stanovení a léčbě příčiny neplodnosti..

Příprava a provedení ultrazvukového vyšetření

Ultrazvuk nevyžaduje speciální přípravu - stačí očistit střeva nebo dodržovat další doporučení. Například transabdominální metoda vyžaduje plný močový měchýř, takže žena by měla před vyšetřením vypít 500-700 ml vody hodinu nebo dvě. K očištění střev stačí 2 dny před vyšetřením vyloučit ze stravy veškerá jídla a nápoje, které způsobují nadýmání (luštěniny, housky, zelí, kvas, limonády atd.). Před vyšetřením se provádí klystýr..

Datum ultrazvukového vyšetření je vybráno z účelu vyšetření, přičemž:

 • děložní myom - okamžitě po menstruaci a 16. až 20. den;
 • nefunkčnost příloh - kdykoli;
 • podezření (nebo přítomnost) cysty nebo nádoru - po dokončení výtoku;
 • endometrióza - 16-20 dní;
 • lékařské vyšetření - v 1. polovině cyklu;
 • kontrola vaječníků nebo folikulů - 3x - po menstruaci, 14. - 16. den a 20. - 24. den.

Při břišním ultrazvuku je ženské břicho pokryto speciálním gelem, přes který se klouže senzor. Transvaginální nebo rektální se liší tím, že se na zařízení nasadí kondom a zařízení se zavede do pochvy nebo konečníku. Někdy je žena požádána, aby vyprázdnila močový měchýř, a poté se skenování provede znovu. Doba trvání ultrazvuku - od 5 do 20 minut.

Dekódování výsledků

Interpretace výsledků se provádí okamžitě během skenování. Přijatá data jsou porovnána s normálními hodnotami.

OrgánNorma
DělohaNachází se téměř ve středu pánevní oblasti, blíže k její přední stěně. Na podélných řezech - hruškovitý, příčný - oválný. Echogenicita orgánu je průměrná, struktura je homogenní s malými inkluzí.

Rozměry orgánu (v mm) jsou 40-59, jeho tloušťka je 38, šířka je od 46 do 62, krk je 20-35. Hodnoty se mění v závislosti na „příchodu“ menstruace. Před ní jsou ukazatele největší.

VaječníkyOvál, střední echogenicita, homogenní struktura, s vícebodovými inkluze bez ozvěny. U sexuálně zralých žen je průměrná velikost orgánů 30 * 25 * 15 mm, ale tato hodnota se může lišit v závislosti na věku. Dominantní folikul je stanoven pouze 8. – 12. Den cyklu a ovulací se stává 18–24 mm a je jasně viditelný.
VaginaPřipojuje se k děloze. Má trubicovitou strukturu, špatnou echogenicitu, malý průměr. V příčných řezech je vidět ostře zploštělý vejcovod. Uprostřed pochvy je jasný echogenní okraj - místo kontaktu mezi stěnami orgánu. Normálně mají tloušťku 3 až 4 mm..
EndometriumJeho struktura a tloušťka se během cyklu mění:

1. V prvních dvou dnech menstruace je endometrium tlusté 0,5-0,9 cm, heterogenní struktury, s nízkou echogenicitou, zvýšenou zvukovou vodivostí. Neexistují však žádné jasné vrstvy.

2. 3-4 den se zvyšuje echogenicita, tloušťka klesá - 0,3-0,5 cm.

3. 5. až 7. den slizniční vrstva zhoustne na 0,6-0,9 cm. Současně klesá echogenicita, objeví se malý okraj asi 0,1 cm, zvyšuje se produkce zvuku.

4. V den 8–10 je již viditelná jasná struktura. Hustota ozvěny se zvyšuje, střed endometria je přibližně 0,1 cm silný.

Až dva týdny je obrázek zhruba podobný posledním hodnotám. Poté endometrium postupně zesiluje a dosahuje maximálních hodnot před menstruací. Proto je ultrazvuk zobrazen v 1. polovině cyklu.

Ke studiu folikulu se na začátku cyklu obvykle používá transvaginální ultrazvuk. Poté je vyšetření naplánováno znovu za několik dní. Během ultrazvuku lze detekovat následující:

 1. Děložní myomy (benigní růst). Ultrazvuk umožňuje vizualizaci i malé formace 1 cm.
 2. Endometrióza, kdy vrstva sliznice roste mimo dělohu.
 3. Adenomyóza (endometrium se objevuje ve svalové vrstvě).
 4. Odchylky ve vývoji dělohy (dvourohý, sedlový, zdvojnásobení atd.).
 5. Polypy (bodový růst sliznic).
 6. Rakovina dělohy nebo její vnitřní výstelky.
 7. Ovariální cysta (benigní tekutina).
 8. Polycystická.
 9. Salpingitida (zánět vejcovodů).
 10. Nádory.

Protože jsou skenovány orgány v pánevní oblasti, je současně kontrolována přítomnost abscesů, stavu urogenitálního systému a tlustého střeva. Vyšetřuje se močový měchýř a ledviny, včetně přítomnosti písku a kamenů. Den zkoušky se volí podle cílů studia, termíny stanoví lékař.

Ultrazvuk je jednou z nejpopulárnějších diagnostických metod. Jeho cena je nejnižší ve srovnání s jinými metodami. Nejčastěji je vyšetření předepsáno v první polovině cyklu, kdy endometrium ještě nemělo čas růst. V některých případech je však ultrazvuk nezbytný po 10–15 dnech po skončení menstruace..

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen

Ultrazvukové vyšetření je jednou z nejpohodlnějších a nejpřesnějších diagnostických metod a je také naprosto neškodné. V gynekologii je ultrazvuk pánevních orgánů u žen důležitým diagnostickým nástrojem při identifikaci problémů s těmito orgány. Proto, aby se sledoval zdravotní stav, se každé ženě doporučuje provádět ultrazvuk pánevních orgánů 1-2krát ročně bez patologie. S ním můžete vidět a vyhodnotit stav těla dělohy, děložního čípku, vaječníků, vejcovodů (s jejich patologií) a okolních orgánů. Během procedury se měří velikosti všech orgánů dostupných k vyšetření, hodnotí se jejich struktura a shoda s fází menstruačního cyklu.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen vám umožňuje diagnostikovat téměř celou škálu možných gynekologických problémů:

 • zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů
 • endometriální patologie, včetně endometritidy, polypů, hyperplazie
 • myom
 • ovariální nádory a cysty
 • sledovat růst folikulů při plánování těhotenství.

V jakých případech je to naléhavé udělat?

 • Nepohodlí nebo bolest v dolní části břicha
 • Prolomení cyklu
 • Krvácející

Kdy je nejlepší čas projít?

Gynekologické se nejlépe provádí 4–5 dní po nástupu menstruace, nejpozději však 7–10 dní cyklu, pokud počítáte od nástupu menstruace od prvního dne.

Pacienti se ptají, proč je lepší provádět gynekologický ultrazvuk v první fázi menstruačního cyklu. Je to jednoduché: během tohoto období je endometrium, což je sliznice lemující vnitřek dělohy, dostatečně tenké. V přítomnosti jakýchkoli patologií děložní dutiny nebo endometria, například fibroidů, hyperplazie, polypů, je snazší je vyšetřit na ultrazvuku s tenkým endometriem než s tlustým. Endometrium ve druhé fázi cyklu zesiluje a malé polypy se mohou skrývat ve své tloušťce a zůstávají bez povšimnutí.

V první polovině cyklu začíná v jednom z vaječníků dozrávat folikul, což vysvětluje výskyt cyst o průměru 2–3 cm. Tyto cysty jsou normální fyziologické struktury. S patologií mohou nastat cysty a další patologické formace vaječníků - v tomto případě je nutné pozorování dynamiky. Indikace pro provádění ve střední nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu jsou pozorování zrání folikulů, aby se potvrdila skutečnost, že došlo k ovulaci. Tato studie je určena pro ženy, které navštěvují specialistu na neplodnost.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen lze provést:

 • Transabdominální - přes přední břišní stěnu (s plným močovým měchýřem);
 • Transvaginální (vaginou bez plnění močového měchýře).

Transabdominální vyšetření zahrnuje vyšetření dolní části břicha. Takové vyšetření se provádí spíše pro obecné vyšetření malé pánve než pro podrobnou studii a umožňuje detekovat velké nádorové útvary malé pánve, které se rozšířily do břišní dutiny, což nelze vždy vidět transvaginálním ultrazvukem. Při transabdominálním zákroku se na kůži dolní části břicha aplikuje malé množství kontaktního gelu a poté se provede vyšetření pomocí ultrazvukové sondy. Gel pomáhá zlepšit kontakt mezi sondou a pokožkou.

Transvaginální. V tomto případě je senzor umístěn do pochvy. Transvaginální vám umožní podrobněji vizualizovat ženské pohlavní orgány a odhalit sebemenší změny. Při provádění transvaginálních vejcovodů jsou děloha a vaječníky podrobnější. Transvaginální ultrazvuk zvyšuje schopnost lékařů diagnostikovat různá onemocnění pánevních orgánů, zejména v raných stadiích, kdy jsou změny slabé. V některých případech jsou pro stanovení diagnózy zapotřebí další studie, například kolposkopie děložního čípku. Včasné odhalení onemocnění ženských pohlavních orgánů vám umožní zahájit včasnou léčbu, zabránit rozvoji komplikací a chránit zdraví pacientů. V obou případech je před ultrazvukovým vyšetřením nutný pohyb střev.

Ultrazvuková místnost v estetickém centru Komilfo je vybavena nejmodernějším zařízením třídy expert - Toshiba Aplio 500, které má bezkonkurenční úroveň vizualizace, což zajišťuje přesnost klinických dat a diagnostickou spolehlivost.

Výhody odborné třídy TOSHIBA Aplio 500:

 • Technologie Fly Thru, která vytváří novou perspektivu 4D ultrazvuku, a to pohled zevnitř. Snímky získané touto technologií jsou na rozdíl od všeho, co dříve existovalo ve světě ultrazvuku. Představuje zcela novou metodu zpracování ultrazvukových obrazů a jedinečný způsob prohlížení struktur v těle;
 • vynikající kvalita vykreslení;
 • vysoká úroveň detailů a přesnější diagnostika;
 • pokročilé senzory, které poskytují vysokou kvalitu obrazu a možnost použití pro širokou škálu ultrazvukových diagnostických studií;
 • výkonná a vysoce citlivá Dopplerova jednotka, která vám umožní posoudit přívod krve do celého orgánu a určit jeho strukturu. Například v gynekologii takové zařízení umožňuje určit kvalitativní ukazatele přívodu krve do endometria při zkoumání připravenosti těla na těhotenství..

Informace o nákladech na TOSHIBA Aplio 500 najdete zde.

Zaregistrujte se k postupu telefonicky 220-97-27

Ultrazvukové vyšetření: co, proč a jak

Ultrazvukové vyšetření je jednou z moderních, vysoce informativních a široce dostupných výzkumných metod v porodnictví a gynekologii. Metoda je založena na principu echolokace. Speciální senzor vydává ultrazvukové vibrace, které jsou odraženy od vyšetřovaných orgánů a jsou přijímány stejným senzorem. Pomocí počítačového zpracování je na obrazovce přístroje získán obraz určité části studovaného orgánu. Ultrazvukový senzor vydává pouze 0,1% času, zbytek času je v přijímacím režimu. Proto je ultrazvuk neškodnou výzkumnou metodou nejen pro ženu, ale i pro její nenarozené dítě a lze ji provádět mnohokrát.
Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů lze provést třemi způsoby: transabnominální, transrektální a transvaginální.

  Transabdominální ultrazvuk. Malé přenosné zařízení zvané snímač se používá k pohybu tam a zpět v podbřišku. Transabdominální ultrazvuk se často provádí u žen, aby se určila velikost děložních myomů a jiné problémy.

Transrektální ultrazvuk. Převodník má tvar konečníku. Transrektální ultrazvuk se používá k vyšetření mužských reprodukčních orgánů, jako je prostata a semenná váčka. Někdy se během transrektálního ultrazvukového vyšetření pomocí malých nástrojů zavedených přes konečník odebere malý vzorek tkáně (biopsie).

Transvaginální ultrazvuk. Převodník má tvar pochvy.

Ženy mohou podstoupit transabdominální i transrektální ultrazvuk k vyšetření pánevních orgánů. Transvaginální ultrazvuk se provádí ke kontrole problémů s plodností. Ve vzácných případech se provádí hysterosonogram k vyšetření děložní dutiny naplněním dělohy tekutinou během transvaginálního ultrazvuku. Někdy lze odebrat vzorky tkáně (biopsie) pomocí malých nástrojů, které se zavedou vagínou během transvaginálního ultrazvuku.

U žen se provádí ultrazvuk pánevních orgánů za účelem:

  Najděte příčinu bolesti žaludku.

Najděte příčinu vaginálního krvácení.

Najděte zánětlivé onemocnění pánve.

Najděte nitroděložní tělísko (IUD).

Podívejte se na velikost a tvar dělohy a tloušťku výstelky dělohy (endometrium).

Podívejte se na velikost a tvar vaječníků.

Během léčby plodnosti zkontrolujte stav a tvar vaječníků.

Potvrďte těhotenství nebo vyloučte mimoděložní těhotenství. Ultrazvuk v pánvi lze použít k určení časného těhotenství, ke kontrole vejcovodů (mimoděložního těhotenství) nebo vícečetných těhotenství.

Zkontrolujte délku cervikálního kanálu u těhotné ženy s rizikem předčasného porodu.

Zkontrolujte otoky zjištěné během vyšetření pánve.

Zkontrolujte děložní myomy nalezené během gynekologického vyšetření. Lze provést pánevní ultrazvuk ke kontrole růstu děložních myomů.

Doprovázejte postup extrakce ovariálního folikulu pro oplodnění in vitro.

Transabdominální ultrazvuk

Pokud provádíte transabdominální ultrazvuk, lékař vás požádá, abyste hodinu před zákrokem vyplnili močový měchýř 4–6 sklenic šťávy nebo vody. Plný měchýř tlačí střeva (která obsahují vzduch) z pánevní oblasti. To vám umožní získat jasný obraz. Pokud je v případě nouze proveden ultrazvuk, bude váš močový měchýř naplněn tekutinou přes katétr, který je zaveden do vašeho močového měchýře.

Transrektální ultrazvukové vyšetření

Pokud se provádí transrektální ultrazvuk, možná budete muset mít klystýr hodinu před zákrokem. Informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na latex.Pokud má muž biopsii prostaty, dostává den před testem antibiotika..

Transvaginální ultrazvuk

Pokud provádíte transvaginální ultrazvuk, informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na latex.
Pokud máte transvaginální ultrazvuk, nepijte 4 hodiny před zákrokem. Pro transvaginální vyšetření není třeba plnit močový měchýř.
Pokud podstupujete transabdominální i transvaginální ultrazvuk, nejprve se provede transabdominální ultrazvuk.

Optimální doba pro gynekologický ultrazvuk

Optimální doba pro gynekologické ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po skončení menstruace, nejpozději 7–10 dní cyklu, počítáno od prvního dne menstruace, protože děloha prochází během menstruačního cyklu změnami.
Ultrazvuk vaječníků a vejcovodů se zpravidla provádí ve stejný den jako ultrazvuk dělohy, konkrétně 5. až 7. den menstruačního cyklu. Pokud chce lékař vyhodnotit funkci vaječníků (vývoj jejich folikulů a tvorbu žlutého tělíska), doporučuje se provést ultrazvuk vaječníků několikrát během menstruačního cyklu (například 1krát 8. – 10. Den menstruačního cyklu, 2krát 14. – 16. Den, 3 jednou za 22-24 dní).
Pokud máte zpoždění, uplynulo více než 14 dní po ovulaci, vaše testy jsou negativní a bazální teplota je vysoká a neklesá, přejděte na ultrazvuk, abyste vyloučili možnost tvorby cyst.

Proč je lepší udělat ultrazvuk v první fázi cyklu?

V tomto okamžiku je výstelka uvnitř dělohy (endometria) dostatečně tenká. Pokud existuje nějaká patologie endometria nebo děložní dutiny (polyp, hyperplazie, submukózní myom), je mnohem snazší je vidět na ultrazvuku na pozadí spíše tenkého než tlustého endometria. Ve druhé polovině cyklu se endometrium normálně zesiluje a ve svých "záhybech" může skrývat malé polypy.
Počínaje středem cyklu a ve druhé fázi cyklu, poté v jednom nebo druhém vaječníku, může být normálně cysta o průměru 2–3 cm - jedná se buď o folikul, který má ovulaci, nebo o tzv. Cyst žlutého tělíska - zcela normální fyziologická struktura, který se objeví po ovulaci z prasklého folikulu a trvá 10-14 dní. S nástupem menstruace a během prvních 3–5 dnů po jejím skončení jsou ve vaječnících obvykle viditelné malé cysty o průměru maximálně 7–12 mm. Podle vnější struktury cysty na ultrazvuku ve druhé polovině cyklu je často těžké říci, zda se jedná o normální fyziologickou ovariální cystu spojenou s její prací, nebo o patologickou cystu, kterou je třeba chirurgicky odstranit. A pak ještě musíte opakovat ultrazvuk během prvních 3-5 dnů po menstruaci. Indikace pro ultrazvuk ve střední a / nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu. Indikací pro gynekologické ultrazvukové vyšetření později v cyklu je zpravidla pozorování vývoje folikulu a potvrzení ovulace, ke které došlo. Takový ultrazvuk je nedílnou součástí vyšetření / sledování léčby u žen s neplodností..

Normální echografická anatomie pánevních orgánů u žen

Děloha: nachází se jako v geometrickém středu pánve, poněkud blíže k přední straně než k zadní stěně. Na podélných skenech - ve tvaru hrušky a na příčné - vejcovité formaci, která má průměrnou úroveň echogenicity. Vnitřní struktura dělohy je poměrně homogenní a je reprezentována mnoha malými lineárními a bodovými strukturami.
Velikost dělohy u osob v plodném věku se velmi liší (40-59 mm), v průměru 52 mm, tloušťka těla 38 mm (3042), šířka těla 51 mm (46-62), délka děložního čípku se pohybuje od 20 do 35 mm.
Existuje závislost velikosti na menstruačním cyklu: nejmenší na konci proliferativní a na začátku sekreční fáze a největší bezprostředně před menstruací.
Vaječník: není vždy detekován. Za normálních okolností se jedná o oválný útvar s průměrnou úrovní echogenicity. Vnitřní struktura je homogenní a obvykle se vyznačuje mnoha bodovými echo-negativními strukturami..
Vagina: ve formě trubicovité struktury s nízkou echogenicitou a malým průměrem, která se v mírném úhlu spojuje s děložním hrdlem. Na příčných skenech pohled na ostře zploštělý vejcovitý. Ve středu pochvy je odhalena střední echogenní linie, která je odrazem sousedících sliznic přední a zadní stěny. Tloušťka stěny 3 - 4 mm.

Endometrium na ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetření endometria (vnitřní výstelky dělohy) hodnotí jeho tloušťku, strukturu a shodu s fází menstruačního cyklu. Tloušťka a struktura endometria procházejí během menstruačního cyklu významnými změnami.
Během prvních dvou dnů menstruace (fáze deskvamace fáze krvácení) je endometrium definováno jako heterogenní struktura s nízkou hustotou ozvěny (tmavá), mírně zvýšená vodivost zvuku, s tloušťkou 0,5-0,9 cm. Během tohoto období není patrné jasné vrstvení struktury endometria.
3. - 4. den menstruace (fáze regenerace fáze krvácení) se endometrium projevuje tvorbou zvýšené hustoty ozvěny (světlo), malé tloušťky, 0,3 - 0,5 cm. 5. - 7. den menstruačního cyklu (časná fáze fáze proliferace) dochází k určitému zesílení endometria na 0, 6-0, 9 cm, ke snížení hustoty ozvěny a ke zvýšení zvukové vodivosti. Během tohoto období je po obvodu endometria pozorován okraj s nízkou hustotou ozvěny o tloušťce asi 0,1 cm.
8. až 10. den menstruačního cyklu (střední fáze proliferační fáze) se poprvé začíná určovat jasná struktura zvýšené hustoty ozvěny ve středu endometria o tloušťce asi 0,1 cm. Tato struktura přetrvává téměř až do konce menstruačního cyklu. Bezprostředně nad a pod touto formací jsou odhaleny zóny průměrné hustoty ozvěny a zvukové vodivosti o tloušťce asi 0,3 cm. Všechny tyto struktury jsou obklopeny tenkým (0,1 cm) okrajem s nízkou hustotou ozvěny. Během tohoto období je tloušťka endometria, včetně tloušťky specifikovaného okraje, 0,8 - 1,0 cm.
11. - 14. den menstruačního cyklu (pozdní fáze proliferační fáze) je echografický obraz podobný předchozímu, nicméně mezi zónou průměrné echogenicity a světlým okrajem se objeví tenký tmavý okraj o tloušťce asi 0,1 cm. Tloušťka celého endometria v této fázi menstruačního cyklu je 0,9 -1, 3 cm.
Během všech následujících fází sekreční fáze má endometrium podobnou strukturu, je zaznamenáno pouze mírné zesílení.
Takže 15. - 18. den menstruačního cyklu (rané stádium sekreční fáze) je tloušťka endometria 1,0 - 1,6 cm a 19. - 23. den menstruačního cyklu (střední stádium sekreční fáze) dosahuje maximálních hodnot 1,0 - 2, 1 cm.
Ve dnech 24-27 (pozdní fáze sekreční fáze) se tloušťka endometria snižuje na 1,0-1,8 cm.
Jsou snad všechna ta nudná čísla pro pochopení? Identifikace jednotlivých endometriálních struktur zatím není dostatečně jasná.

Normy tloušťky endometria
1 - 2 den cyklu - 0,5 - 0,9 cm
3-4 dny cyklu - 0,3 - 0,5 cm
5-7 den cyklu - 0,6 - 0,9 cm
8 - 10 den cyklu - 0,8 - 1,0 cm
11-14 dní cyklu - 0,9 - 1,3 cm
15. - 18. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm
19. - 23. den cyklu - 1,0 - 1,4 cm
24. - 27. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm

Ovarie s ultrazvukem

Vaječníky jsou určeny v bezprostřední blízkosti dělohy ve formě malých oválných, echo-hustých (lehkých) útvarů střední intenzity s charakteristickými bezstrukturními inkluzemi, které představují echografický obraz folikulárního aparátu. Obvykle jsou vaječníky detekovány poměrně snadno, ale v případech, kdy je hledání z nějakého důvodu obtížné, jsou vedeny vnitřní iliakální žílou.
V reprodukčním věku jsou echografické rozměry vaječníků v průměru 30 × 25 × 15 mm. Objem vaječníku obvykle nepřesahuje 8 cm, ale v závislosti na fázi menstruačního cyklu se jejich velikost může lišit. Největší velikosti vaječníků jsou pozorovány u žen ve věkové skupině od 30 do 49 let. V časné folikulární fázi se začíná rozvíjet 10 až 20 primordiálních folikulů. Většina z nich brzy projde změnami. V průměru jich 5 folikulů dosáhne stádia Graafiánského váčku. Od 8 do 12 dnů je možné identifikovat dominantní folikul, jehož velikost během tohoto období přesahuje 15 mm. Vývoj zbývajících folikulů v tomto období se zastaví. Dominantní folikul se nadále zvyšuje v průměru o 2–3 mm denně a v době ovulace jeho průměr dosahuje 18–24 mm. Po ukončení menstruace se velikost vaječníků zmenšuje.

Ultrazvukové vyšetření folikulů - diagnostika zrání folikulů

Cílem studie je stanovení ovulace u žen s nepravidelnými menstruačními cykly, polycystickými vaječníky, neplodností.
Screening folikulů zpravidla používá transvaginální měnič ultrazvukového přístroje. Doporučuje se naplánovat první návštěvu na začátku menstruačního cyklu. Je možné konečně identifikovat dominantní folikul od 8. do 12. (15.) dne menstruačního cyklu, když dosáhne průměru 15 mm. S rostoucí rychlostí 2 mm za den, v době ovulace, je její velikost 20 mm (18-24 mm).

Průměr folikulu na
10. den cyklu 10 mm,
11. den 13,5 mm,
12. den 16,6 mm,
13. den 19,9 mm,
14. den 21 mm - vrchol ovulace

Známky hrozící ovulace:

  přítomnost folikulu o průměru více než 17 mm;

přítomnost „tuberkulózy nesoucí vejce“ v dominantním folikulu;

dvojitý obrys, fragmentární zesílení vnitřního obrysu dominantního folikulu.

Známky naznačující, že došlo k ovulaci:

  úplné zmizení nebo zmenšení velikosti s deformací stěn dominantního folikulu

zvýšená echogenicita vnitřního obsahu dominantního folikulu

vzhled tekutiny v Douglasově prostoru.

Jaké nemoci lze zjistit na ultrazvuku dělohy?

V závislosti na výsledcích ultrazvuku dělohy lze detekovat následující onemocnění:
Děložní fibroid je benigní nádor svalové vrstvy dělohy (myometria). Děložní fibroidy se mohou projevovat různými příznaky v závislosti na umístění a velikosti. Hlavní příznaky děložních myomů: prodloužení doby menstruace, bolest v podbřišku, přítomnost děložního krvácení (krvavý výtok) uprostřed menstruačního cyklu, časté močení, zácpa atd. jeho umístění, velikost. Pomocí ultrazvuku lze detekovat i malý děložní fibroid, jehož průměr dosahuje pouze 1 cm.
Endometrióza je onemocnění ženské genitální oblasti charakterizované výskytem endometria (vnitřní výstelky dělohy) mimo děložní dutinu.Adenomyóza je vnitřní endometrióza nebo přítomnost endometria ve svalové vrstvě dělohy. Mezi hlavní příznaky endometriózy patří: silná bolest během menstruace nebo pohlavního styku, přítomnost krvavého výtoku z genitálního traktu uprostřed menstruačního cyklu, neplodnost atd. Ultrazvuk dělohy není přesnou metodou pro diagnostiku endometriózy, umožňuje však podezření na toto onemocnění a předepisování dalších výzkumných metod.... Ultrazvuk dělohy s adenomyózou ve svalové vrstvě dělohy určuje přítomnost malých dutin (vezikul).
Malformace dělohy jsou zpravidla odchylky ve tvaru, velikosti a poloze dělohy. Ultrazvuk odhalí nedostatečný vývoj (hypoplázii) dělohy, dvouděložnou dělohu, dvojitou dělohu, sedlovou dělohu atd. Je pravidlem, pokud je na ultrazvuku podezření na abnormalitu vývoje dělohy, doporučuje se provést hysterografii - metoda výzkumu zavedením kontrastní látky do děložní dutiny.
Polypy endometria jsou výrůstky výstelky vnitřní vrstvy dělohy. Polypy endometria mohou být asymptomatické nebo se mohou projevovat jako řídký krvavý výtok uprostřed menstruačního cyklu, stejně jako neplodnost. Na ultrazvuku dělohy dochází ke zvýšení a nerovnoměrnému zesílení endometria (vnitřní vrstva dělohy).
Rakovina děložního čípku nebo endometria je zhoubný novotvar, který se objevuje v děložním čípku nebo ve výstelce dělohy. Zpočátku je rakovina děložního čípku asymptomatická, poté se může objevit krvavý výtok z genitálního traktu, bolest a nepohodlí při pohlavním styku a další příznaky. Pomocí ultrazvuku pro rakovinu děložního čípku se odhalí velikost nádoru, stupeň jeho rozšíření do okolních orgánů, přítomnost změněných lymfatických uzlin atd. Rakovina endometria je definována jako více či méně časté zesílení děložní sliznice. Příznaky rakoviny endometria jsou podobné jako u fibroidů.

Jaké nemoci lze zjistit pomocí ultrazvuku vaječníků a vejcovodů?

Na ultrazvuku přívěsků dělohy lze v závislosti na získaných výsledcích detekovat následující onemocnění:
Ovariální cysta je stav charakterizovaný tvorbou dutiny naplněné tekutinou ve vaječníku. Ovariální cysty se liší obsahem, příčinou a velikostí. Ovariální cysta je zpravidla asymptomatická, může však dojít k porušení menstruačního cyklu, bolesti v podbřišku, neplodnosti atd..
Polycystická choroba vaječníků je onemocnění, ke kterému dochází, když je narušena hormonální nerovnováha v těle ženy. Mezi hlavní příznaky polycystických vaječníků patří: porušení menstruačního cyklu (absence menstruace, prodloužení cyklu atd.), Zvýšená tělesná hmotnost, výskyt akné, mastná pokožka, neplodnost atd. Polycystické onemocnění vaječníků se na ultrazvuku projevuje zvětšením vaječníků, zesílením vaječníkové tobolky a přítomnost mnoha cyst ve vaječnících.
Salpingitida je zánětlivé onemocnění vejcovodů, které se obvykle vyvíjí při šíření pohlavně přenosné infekce (STD). Při salpingitidě se ve vejcovodech mohou tvořit srůsty, které zabraňují styku vajíčka a spermií a způsobují neplodnost. Na ultrazvuku se salpingitidou dochází ke ztluštění stěn vejcovodů.
Nádory vaječníků a vejcovodů jsou masy, které mohou být benigní nebo maligní. Na ultrazvuku přívěsků dělohy je zaznamenáno umístění, velikost a struktura nádoru. Přesnou diagnózu nádoru lze stanovit až po dalším vyšetření, které zahrnuje biopsii a morfopatologickou analýzu.

Porozumění pánevnímu ultrazvuku je možné sami

Každá žena jednou čelí nutnosti provést ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů. Dnes je tato metoda vyšetření pacienta jednou z nejvýhodnějších na gynekologických konzultacích, protože ultrazvuk popisuje stav ženských pohlavních orgánů mnohem podrobněji než vizuální vyšetření. Ultrazvuk dokáže odhalit problém nebo rozpoznat těhotenství v rané fázi.

U sexuálně aktivních žen doporučují lékaři jednou ročně ultrazvukové vyšetření, maximálně dvě bez zvláštních indikací. Ženy po 40 letech by měly věnovat zvláštní pozornost svému zdraví. Účinnost ultrazvuku však závisí na dni cyklu. Proto před návštěvou ultrazvukové terapeutické místnosti stojí za to zjistit, ve který den cyklu je třeba provést ultrazvuk pánve u žen, aby se dosáhlo správných výsledků..

Jak se děje ultrazvuk dělohy?

Ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků lze provést dvěma způsoby:

 1. transabdominální ultrazvuk se provádí následujícím způsobem: s převodníkem normální velikosti, který vydává ultrazvuk, jej lékař provede přes kůži v dolní části břicha a namazá jej speciálním gelem;
 2. transvaginální ultrazvuk dělohy vyžaduje zavedení zvláštního malého senzoru do pochvy - taková studie bude přesnější.

V obou případech, když vyšetření probíhá, je pacient v poloze na zádech. Obě vyšetřovací metody jsou zcela bezpečné a bezbolestné. S pomocí ultrazvukových vln odražených orgány se jejich struktura a rozměry zobrazují na obrazovce zařízení. Příprava na ultrazvuk dělohy a přívěsků závisí na zvolené metodě výzkumu.

Zjištěné patologie

Pomocí ultrazvukového vyšetření reprodukčních orgánů lze určit řadu patologií.

Tyto zahrnují:

Myom dělohy

Benigní hmota, která na monitoru zařízení vypadá jako vymezený uzlík nebo kapsle. V tomto případě dochází ke zvýšení velikosti dělohy. Žena si stěžuje na bolavé bolesti v podbřišku a krvácí mezi obdobími.

Endometriotické polypy

Abnormální proliferace výstelky dělohy. Někdy je doprovázeno výskytem špinění špinění mezi obdobími, problémy s koncepcí. Ale onemocnění je nejčastěji asymptomatické..

Polycystická

Rozptyl malých cyst podobných kuličkám je zobrazen na obrazovce.

Bicornuate děloha

Pomocí ultrazvuku je odhalena patologie, ve které má děložní dutina 2 části a často dvě děložní hrdlo. To vede k neplodnosti, problému potratu. Samotné SI nestačí, je nutná laparoskopie a hysterografie.

Endometrióza

Patologická proliferace endometriální vrstvy dělohy. Je doprovázeno bolestivými obdobími, výskytem krvácení mezi nimi. Ultrazvuk dělohy v tomto případě není spolehlivou metodou vyšetření, jsou nutné další diagnostické techniky.

Ovariální cysty

Jedná se o kulaté dutiny s tekutinou uvnitř, které se tvoří ve vaječnících. V přítomnosti cyst se žena obává bolesti v podbřišku, nepravidelného cyklu.

Zánět vaječníků a přívěsků

Ultrazvuk ukazuje nárůst orgánů a nerovných kontur. Akumulace tekutiny je pozorována za dělohou. Žena se obává bolestivých bolestí v dolní části břicha, hnisavého krvavého výtoku, mírného zvýšení teploty.

Ultrazvuk pánevních orgánů ukazuje zvýšený tonus dělohy během těhotenství, zkroucení cyst, mimoděložní těhotenství, zmrazené těhotenství, potrat, stav dělohy po porodu nebo potratu.

Ultrazvuková diagnostika dělohy a přívěsků je bezbolestný a efektivní způsob vyšetření orgánů ženského reprodukčního systému. Díky němu je možné identifikovat patologické procesy v raných fázích a provádět léčbu. Je však důležité provést vyšetření na doporučení gynekologa, který doporučí konkrétní den, kdy by to mělo být provedeno. Ve skutečnosti u žen v reprodukčním věku závisí přesnost diagnózy na fázi menstruačního cyklu. Pouze lékař po rozhovoru s pacientkou bude schopen předepsat optimální datum pro gynekologické ultrazvukové vyšetření.

Jak se správně připravit na zkoušku?

Je lepší přijít na vyšetření transabdominální metodou, aby se získaly přesné indikátory s plným močovým měchýřem, tj. S dříve vypitou tekutinou. Faktem je, že ultrazvukové vlny dokonale procházejí kapalinou, ale jsou aktivně absorbovány vzduchem. Plný močový měchýř může udělat obraz jasnějším a poskytnout vhodnou polohu pro vyšetření pánevních orgánů.

Chcete-li se připravit, jednu a půl až dvě hodiny před zákrokem v den transabdominálního ultrazvuku musíte vypít asi litr vody nebo jiné tekutiny. Je důležité, aby tato kapalina nebyla sycená oxidem uhličitým..

Mírné nutkání používat toaletu znamená, že ze žaludku do močového měchýře již vytékala tekutina. V tomto stavu musíte jít na ultrazvuk dělohy a teprve potom můžete jít do dámského pokoje.

Pokud je studie prováděna transvaginální metodou, je naopak nutné vyprázdnit močový měchýř. Před vyšetřením je lepší nepít žádné tekutiny a před tím jít na toaletu..

Pro získání přesnějších údajů je také lepší dodržovat speciální dietu asi tři dny před vyšetřením jakoukoli metodou. Je nutné se vyvarovat používání potravin a nápojů, které přispívají k zácpě a aktivní tvorbě plynů ve střevě.

Před ultrazvukem vaječníků budou užitečné enzymové přípravky: festal, panzinorm, enzistal atd. Můžete si také vzít aktivní uhlí, koprovou vodu nebo espumisan. Nepoužívejte klystýry, protože mohou zvýšit produkci plynu. Poslední jídlo před vyšetřením můžete jíst za 8-12 hodin. To znamená, že musíte přijít na ultrazvuk na lačný žaludek a po vyprázdnění.

Výsledky ultrazvukové diagnostiky

Pokud byla ženě po návštěvě gynekologie předepsána ultrazvuk, určitě ji bude zajímat, co může ukázat screening pánevních orgánů. Předložená diagnostická metoda se často používá k potvrzení nebo popření různých onemocnění a stavů těla..

Během průzkumu lze identifikovat následující:

 1. Typ těhotenství a umístění vajíčka (v děložní dutině, ve vejcovodu nebo na děložním čípku).
 2. Individuální vlastnosti reprodukčního orgánu a vývojové anomálie (dvourohý, sedlovitý, dvojitá děloha).
 3. Progrese zánětlivých onemocnění.
 4. Patologická proliferace endometriální tkáně.
 5. Stanovení přítomnosti hnisavého obsahu, tekutiny nebo krve ve vejcovodech.
 6. Zbytky plodu po gynekologickém čištění.
 7. Stav reprodukčních orgánů po porodu.
 8. Nádorové novotvary s přibližnou definicí stupně jejich malignity.
 9. Přítomnost polypů na endometriální vrstvě.
 10. Počet, velikost a zóny lokalizace myomatózních uzlů.
 11. Stanovení cystických útvarů, včetně detekce torze pediklu.
 12. Přítomnost nebo nepřítomnost abnormální tekutiny v pánevních orgánech.

V gynekologii je ultrazvuk také aktivně předepisován ženám, které musí podstoupit proceduru oplodnění in vitro. Díky studii je možné dynamicky sledovat stav vaječníků a určit den ovulace a následně sledovat kvalitu připevnění embrya a jeho vývojový stupeň.

Ženy, kterým bylo podle určitých indikací předepsáno ultrazvukové vyšetření v gynekologii, zanechávají pozitivní recenze. To je způsobeno skutečností, že postup není spojen s bolestivými pocity a také nevyžaduje vážnou předběžnou přípravu..

Náklady na diagnostiku přímo závisí na provedené diagnóze a úrovni zvoleného zdravotnického zařízení. Při provádění výzkumu moderního vybavení je úroveň výkonu poměrně vysoká.

Díky vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám je možné získat spolehlivé informace o stavu a anatomii vnitřních pohlavních orgánů. Pomocí ultrazvuku můžete v reálném čase vyhodnotit studované orgány, zkontrolovat průtok krve v cévách. Doba trvání procedury je krátká.

Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku umožňuje posoudit stav a stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tato studie se provádí s fibroidy, cystami, zánětlivými onemocněními a jinými patologiemi pánevních orgánů. Ultrazvuk se provádí třemi způsoby:

 • Transvaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření vagíny pomůže co nejpřesněji diagnostikovat přítomnost genitální patologie. Díky zavedení speciálního senzoru uvnitř pochvy je zajištěna jasná vizualizace všech částí vyšetřované oblasti. Transvaginální vyšetření umožňuje postup, jako je folikulometrie, což je metoda provádění ultrazvuku vaječníků u žen. Je možné posoudit stupeň zrání folikulů ve vaječnících. Vzhledem k fyziologickým charakteristikám ženského reprodukčního systému nezapomeňte s lékařem prodiskutovat, v který den stojí za to zákrok provést. K diagnostice neplodnosti lze použít transvaginální metodu k hodnocení průchodnosti dělohy nebo, jak se jim také říká, vejcovodů.
 • Transabdominální vyšetření se provádí vedením senzoru podél povrchu přední břišní stěny, to znamená neinvazivně, bez vniknutí senzoru do těla pacienta. U této metody je povoleno ultrazvukové vyšetření během menstruace.
 • Transrektální vyšetření, které je alternativou k transvaginálnímu vyšetření, lze provést u panen zavedením sondy do konečníku.


Gynekologické ultrazvukové metody
Toto je nejčastěji používaná metoda. Používá se k tomu podlouhlé zařízení, které se říká senzor. Je pokryta speciálním kondomem a namazána gelem. Poté je senzor vložen do pochvy a přenáší obraz na obrazovku.

Pomocí tohoto zařízení můžete spolehlivě identifikovat mnoho patologií. Doba trvání studie je od 5 do 20 minut. Před manipulací musí žena očistit střeva a močit.

Pro profylaxi se doporučuje ultrazvuková diagnostika endometria. Pomáhá předcházet rozvoji různých gynekologických onemocnění.

Ultrazvuk dělohy, vaječníků provádějí odborníci v případech, kdy mají pacienti příznaky, které naznačují přítomnost onemocnění genitální oblasti:

 • Nedostatek menstruace;
 • Neplodnost;
 • Nepravidelná menstruace;
 • Těhotenství;
 • Menstruace, charakterizovaná hojným výtokem, bolestivostí, značným trváním;
 • Přítomnost bolesti v dolní části břicha;
 • Vzhled krvácení mezi obdobími.

Vyšetření endometria pomocí ultrazvukových vln dává lékařům příležitost posoudit výkonnost ženského reprodukčního systému. Po ultrazvuku lze zjistit následující onemocnění (pokud existují):

 • Endometrióza;
 • Hyperplazie sliznice;
 • Myom dělohy;
 • Salpingitida;
 • Zánět v různých orgánech ženského reprodukčního systému;
 • Onemocnění polycystických vaječníků;
 • Patologie na děložním čípku;
 • Ovariální cysta;
 • Potvrzení / odmítnutí těhotenství;
 • Nádor vaječníků.

Gynekologický ultrazvuk se provádí různými metodami. V závislosti na typu ultrazvukové diagnostiky lékař předepisuje přípravu na postup. Správnost přípravy na diagnózu ovlivňuje spolehlivost vyšetření.

Ne ve všech případech je ultrazvuk během menstruace kontraindikován. V mnoha situacích to může být dobře provedeno. Patří mezi ně následující typy diagnostiky:

 1. Vyšetření, které nezahrnuje pánevní orgány, jako jsou břicho, ledviny, srdce atd..
 2. Potřeba naléhavého výzkumu reprodukčního systému.

PODROBNOSTI: Co je endocervix - můj gynekolog

Při plánování ultrazvukového vyšetření konkrétního tělesného systému je třeba pamatovat na podstatu tohoto postupu. V některých případech je to nejen povoleno, ale také nesmírně nutné..

Ultrazvuk během krvácení se provádí nejen v naléhavých případech. Některé průzkumy poskytují v tuto konkrétní dobu nejspolehlivější výsledky. Tyto zahrnují:

 • menstruační tok příliš bohatý. Může být příznakem patologických změn;
 • podezření na mimoděložní těhotenství;
 • kritické dny pro předpokládané těhotenství s krátkodobým;
 • krvácení mezi menstruačními cykly;
 • podezření na vývoj polypů, fibroidů nebo hyperplazie endometria. K objasnění situace je v prvních několika dnech menstruace nutné ultrazvukové skenování;
 • diagnostika stavu folikulu. V tomto případě se v první polovině cyklu provede několik screeningů. To pomáhá pochopit příčiny neplodnosti nebo menstruačních nepravidelností;
 • objasnění typu cystických útvarů. Pro studium malých cyst (do 10 mm) je optimálních prvních 5 dní počáteční fáze cyklu;
 • ostré bolesti jako žena během menstruace;
 • akutní zánětlivá onemocnění pánevních orgánů.

V jakém období ženského cyklu by mělo být provedeno ultrazvukové vyšetření??

Pro výběr nejlepšího času pro ultrazvuk dělohy je důležité určit účel vyšetření. U žen, které jsou schopné reprodukce, děloha a vaječníky obvykle neustále pociťují opakované změny v každém cyklu. Pokaždé, když se tělo připravuje na možné těhotenství, a pokud se tak nestane, menstruace plyne a cyklus se opakuje od začátku. Pokaždé po menstruaci se ve vaječnících začnou objevovat folikuly, z nichž se odhalí největší velikosti - dominantní, z níž se následně vynoří vajíčko. Endometrium (vnitřní výstelka dělohy) v této době mění svou strukturu, zesiluje se a připravuje se na podporu vývoje plodu, pokud dojde k oplodnění vajíčka.

Ultrazvukové vyšetření je obvykle předepsáno 5. - 7. den ženského cyklu, kdy krvácení skončilo.

Chcete-li sledovat funkčnost vaječníků a zjistit, zda je zvětšení dominantního folikulu normální, někdy se provádí několik ultrazvukových vyšetření v různých obdobích stejného menstruačního cyklu. Tato řada vyšetření se nazývá ultrazvuková folikulometrie.

Ultrazvuk po menstruaci - kdy provést, proč existují omezení

Ultrazvuk po menstruaci se provádí za účelem diagnostiky patologických stavů v pánevních orgánech, stanovení struktury, tvaru, polohy dělohy, stavu vaječníků, přívěsků a dalších orgánů urogenitálního systému. Neexistují žádné kontraindikace pro použití diagnostické metody, existuje však omezení ve dnech měsíčního cyklu.
V jaký den po menstruaci je třeba provést ultrazvukové vyšetření, aby se dosáhlo co nejpřesnější diagnózy? První ultrazvukové vyšetření se provádí v kterýkoli den menstruačního cyklu, s výjimkou menstruace. Následné gynekologické vyšetření se doporučuje 5. den cyklu po ukončení menstruace nebo 7. den po nástupu menstruace.

Jaké parametry se vyšetřují během ultrazvukového vyšetření dělohy?

 1. Stanoví se poloha dělohy. V normálním a zdravém stavu se naklání dopředu; jeho odchylka zpět je plná problémů během období porodu dítěte, proto je tato poloha označena jako abnormální.
 2. Jaké jsou vnější hranice dělohy? Pokud je vše v pořádku, nejsou v nich žádné nepravidelnosti, kontury jsou jasně viditelné; tuberózní hranice orgánu naznačují přítomnost nádoru nebo fibroidu; pokud jsou hranice rozmazané, může to znamenat, že tkáně v okolí jsou zapálené.
 3. Velikosti varhan. Na délku a šířku by to mělo být přibližně 70 x 60 mm., Předozadní velikost - 40 mm. Pokud je děloha menší než tyto parametry, pak můžeme předpokládat, že je nedostatečně rozvinutá; pokud je větší než obvykle, znamená tento výsledek, že je pacientka těhotná nebo má nádor.
 4. Zkontroluje se echogenicita stěn. Je lepší, když se ultrazvuk odráží všude stejným způsobem, v případě, že se objeví hyperechoické formace, může to znamenat přítomnost nádoru.
 5. Měří se struktura endometria, včetně tloušťky této vrstvy. Tento parametr se obvykle nazývá M-echo dělohy. Zde se stanoví poměr vývoje endometria s obdobím procházejícího ženského cyklu.

Indikace pro diagnostiku dělohy

Profylaktické gynekologické vyšetření se doporučuje alespoň jednou ročně všem ženám. Frekvence vyšetření za přítomnosti chronických onemocnění, jako jsou myomy nebo cysty, se může zvýšit..

 • Bolestivá menstruace;
 • Zpožděná nebo chybějící menstruace (amenorea);
 • Nepravidelná menstruace (selhání cyklu, pokud je mezi obdobími méně než 20 a více než 35 dnů);
 • Náhlé krvácení nebo krvácení mezi obdobími;
 • Bolest při pohlavním styku;
 • Podezřelý vaginální výtok;
 • Atypické zvětšení dělohy, které je detekováno při vyšetření dělohy v zrcadlech nebo při obouručním vyšetření;
 • Těhotenství;
 • Neplodnost.

Kdy mám navštívit lékaře k vyšetření? Ultrazvukové vyšetření v gynekologii se nejčastěji provádí s následujícími stížnostmi:

 • Krvácení mimo menstruaci.
 • Neplodnost.
 • Bolest v podbřišku.
 • Silná nebo nepravidelná, nepravidelná menstruace.
 • Bolest a nepohodlí během pohlavního styku.

PODROBNOSTI: Jak podávat chloramfenikol brojlerovým kuřatům

Lékař navíc provede vyšetření, pokud existuje podezření na mimoděložní těhotenství, a také během každoročního profylaktického vyšetření..

Endometriální vyšetření ultrazvukem

V průběhu 28 dnů (to je, jak dlouho obvykle menstruační cyklus trvá) se stav vnitřní vrstvy dělohy neustále mění, proto lze v údajích o výsledcích ultrazvuku endometria najít následující popisy:

 1. Fáze regenerace (od 3. do 4. dne cyklu). V této době se endometrium zotavuje po menstruaci..
 2. Fáze šíření (od 5. do 14. až 15. dne cyklu). Během této doby se endometrium stává silnějším. Do 15. dne se jeho tloušťka zvětší na 8 mm a někdy až na 15 mm.
 3. Sekreční fáze. Během ní se vyvíjejí endometriální žlázy a začínají vylučovat látky na podporu vývoje plodu, což bude nutné, až dojde k těhotenství. Endometrium nadále zesiluje až na 10-20 mm. Na konci fáze dochází k desidualizaci endometria - jsou vytvořeny pozitivní podmínky pro plod, které se mohou objevit.

Důvody omezení

Odborníci předepisují ultrazvuk dělohy v první fázi menstruačního cyklu. Důvod je triviální. Během tohoto období je vrstva endometria, která pokrývá vnitřní část dělohy, co nejtenčí. Můžete dobře vidět stav orgánu, zaznamenat patologii, určit trend vývoje endometria.

Druhým důvodem pro gynekologické ultrazvukové vyšetření v určité dny cyklu je zrání vajíčka. Na jednom z vaječníků se tvoří folikul ve formě cysty. Dosahuje velikosti 3 cm. Jde o normální přirozený proces, který není patologií.

Za tím se ale mohou skrývat zdravotní problémy. Protože je obtížné odlišit patologickou cystu od normálního zrání vajíčka ve folikulu. Přirozená cysta zmizí po menstruaci, patologická zůstává. Proto je na začátku dalšího cyklu velmi snadné jej diagnostikovat..

Indikace pro gynekologické ultrazvukové vyšetření uprostřed cyklu, na konci je pozorování zrání vajíčka, ovulace, aby se zjistily příčiny neplodnosti, problémy s koncepcí.

Dekódování dat ultrazvukového vyšetření

Děložní dutina

Měl by vypadat strukturálně jednotně. Obrysy jsou bez nepravidelností a jsou dobře viditelné. Jejich rozmazání během ultrazvuku dělohy může znamenat, že existuje zánětlivý proces. Detekce hyperechoických útvarů při dekódování dat naznačuje přítomnost problémů, jako jsou polypy, fibroidy a možná rakovina dělohy, které lze vidět na ultrazvuku. Lze zjistit rozdělení děložní dutiny na dvě části. Tento jev se nazývá dvourohá děloha. Níže se na to podíváme podrobně..

Připomeňme si průměrnou velikost zdravé dělohy:

Skupina ženDélka, mmŠířka, mmTloušťka, mm
Nenarodili45 ± 346 ± 434 ± 1
Rodit58 ± 354 ± 640 ± 2

Čípek

U zdravých indikátorů by to mělo být od 20 do 40 mm. na délku by měl být předozadní rozměr 25-30 mm. Při ultrazvuku děložního čípku by měla být jeho struktura ozvěny jednotná.

Cervikální kanál má obvykle průměr až 2–3 mm. a naplněné hlenem. Pokud se během ultrazvuku děložního čípku sama nebo její kanál rozšíří, je možné, že dojde k zánětlivému procesu.

Volná tekutina uvnitř pánve

Bezprostředně po ovulaci (asi 15 dní po začátku posledního období, přibližně uprostřed cyklu) lze za dělohou najít několik mililitrů tekutiny. To je normální. V ostatní dny cyklu znamená tekutina nacházející se za dělohou zánět přívěsků a blízkých orgánů. Může to být způsobeno pohlavně přenosnými infekcemi.

Vaječníky

Zdravé rozměry vaječníků jsou v průměru 25x30x15 mm. Objem jednoho vaječníku je od 5 do 8 metrů krychlových. Pokud se překročení těchto parametrů při dekódování dat objeví ve velkém, můžeme dojít k závěru o syndromu polycystických vaječníků nebo ooforitidě.

Po provedení ultrazvuku by hranice vaječníků měly být jasně viditelné. Není to děsivé, pokud jsou hrbolaté, důvodem jsou vyvíjející se folikuly. Homogenita struktury ozvěny vaječníků může být narušena malými (doslova několika mm) oblastmi fibrózy v tobolce.

Ve zdravých orgánech je vidět několik folikulů o průměru 4 až 6 mm. a jeden folikul, jehož průměr může být až 25 mm. (jedná se o tzv. dominantní folikul). Pokud průměr folikulu dosáhne hodnoty větší než 25 mm, hovoří o folikulární cystě (jedná se o dutinu s tekutinou uvnitř).

Vejcovody

Pokud se ultrazvuk dělohy provádí zdravé ženě, neměly by být viditelné, v extrémních případech - sotva znatelné. Vejcovody se během ultrazvuku stanou viditelnými pouze tehdy, když jsou zhutněny, což je obvykle důsledkem zánětlivého procesu. Také vejcovody jsou viditelné na ultrazvuku dělohy, pokud se v nich vyvine mimoděložní těhotenství. Provádí se přímo ultrazvuk vejcovodů, aby se zkontrolovala jejich průchodnost a předepsala léčba v případě neplodnosti.

Bicornuate děloha

Dvouděložná děloha se vyskytuje s abnormálním nitroděložním vývojem. Stává se, že s dvourohou dělohou je také dvojitý děložní čípek. Ve vagině může být neúplná přepážka. Jedna část dvouděložné dělohy může být nedostatečně vyvinutá.

Pro potvrzení závěru o dvounohé děloze se provádějí další vyšetření: ultrazvuková hysterosalpingoskopie, laparoskopie a další. Za zvláštních okolností se doporučuje chirurgický zákrok na dvouděložné děloze: pokud došlo k potratům jeden po druhém, nebo byla potvrzena neschopnost otěhotnět. Pokud je to nutné, chirurg může obnovit jedinou dutinu na bicornuate děloze. Dvouděložná děloha je plná děložního krvácení, potratů, neschopnosti otěhotnět. Někdy, spolu s dvourohou dělohou, jsou přítomny další abnormality. Obvykle jsou spojeny se systémem vylučování moči. Je možné otěhotnět, porodit a porodit dítě s dvounohou dělohou, ale riziko je v tomto stavu poměrně vysoké.

Indikace pro ultrazvuk

Období, kdy je lepší provést ultrazvuk pánve, zcela závisí na důvodech, které ženu přiměly podstoupit vyšetření. Diagnóza se zpravidla provádí za účelem prevence, během těhotenství, jakož i za přítomnosti příznaků naznačujících přítomnost patologických procesů v urogenitálním systému ženy.

Zpravidla je třeba vzít v úvahu alarmující příznaky:

 • silné krvácení během menstruace (vyžaduje výměnu více než 4 vložek během hodiny);
 • silná bolest v dolní části břicha během menstruace nebo ve druhé a třetí fázi cyklu;
 • nepravidelné období;
 • výskyt krvavého výtoku na konci menstruačního krvácení, tj. Uprostřed cyklu;
 • neplodnost.

Pomocí ultrazvuku je možné nejen identifikovat onemocnění, jako je tvorba myomatózních uzlin, endometrióza, cystické formace vaječníků a děložní dutiny, ale také systematické sledování funkční aktivity vaječníků, od fáze zrání folikulů po ovulaci. Při dlouhodobé nepřítomnosti menstruace lze kdykoli provést ultrazvukové vyšetření, aniž by byly dodrženy podmínky stanovené pro vyšetření..


Neplodnost vždy naznačuje přítomnost patologických procesů v malé pánvi

Vyšetření dívek

Relevantnost průzkumu u dívek a dívek potvrzují statistiky, podle nichž až 50% dospívajících dívek má různé druhy problémů s průchodem menstruace..

25% abnormalit v gynekologické sféře u moderních dívek je kombinováno s problémy s ledvinami a střevy, takže jsou často nutná další vyšetření.

Obvyklé umístění dělohy u dívek je za močovým měchýřem, uprostřed malé pánve. Parametry dělohy u dívek, v závislosti na věku, jsou uvedeny v tabulce:

Věk, rokyCelková délka dělohy s krkem, mmDélka děložního čípku, mmDélka dělohy, mmPředozadní velikost, mmŠířka, mm
Pět30 - 40-Pět15 - 20
630 - 40--5 - 615 - 25
735 - 50--5 - 815 - 25
835 - 50--6 - 1015 - 25
devět40 - 50--6 - 1015 - 25
deset45 - 5020 - 2835 - 406 - 1020 - 25
jedenáct50 - 5520 - 2535 - 4010 - 1525 - 35
1255 - 6520 - 2535 - 4010 - 1525 - 35
1364 - 8024 - 3040 - 4510 - 1540 - 50
čtrnáct69 - 8024 - 3045 - 5020 - 2540 - 50
patnáct80 - 8524 - 3050 - 5525 - 3040 - 50
šestnáct80 - 8525 - 3050 - 5535 - 4040 - 54
1780 - 8525 - 3050 - 5540 - 4540 - 54

Při vyšetřování dívek obvykle není k dispozici transvaginální ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků. Používá se metoda transabdominálního vyšetření, transrektální se používá jen zřídka (při provádění se senzor zavede přes konečník, dítě je v poloze na zádech zády k lékaři, kolena musí být přitahována k hrudníku). Pokud dívčí období již začalo, pak se studie nejlépe provede 5-7 dní po začátku poslední menstruace. Před zahájením procedury se musíte vyhnout produktům, které zvyšují tvorbu plynů po dobu 2-3 dnů. Bezprostředně před zákrokem musí dospívající dívka vypít 300 ml nebo více za 30-45 minut. až 1 litr kapaliny.

Sdílej se svými přáteli!

Endometrióza

Endometrióza je poměrně častá patologie, při které dochází k neobvyklé proliferaci tkáně endometria jak uvnitř vnitřních pohlavních orgánů (děloha, děložní hrdlo a vejcovody), tak i mimo ně (pobřišnice, močový měchýř nebo konečník). V závislosti na intenzitě toku se rozlišují 4 stupně vývoje:

 • Jediné malé ohniska.
 • Jednotlivé hluboké léze.
 • Velké množství hlubokých lézí s tvorbou malých endometrioidních cyst v děloze nebo na vaječnících.
 • Velké množství hlubokých ložisek s tvorbou velkých endometrioidních cyst obou vaječníků prostřednictvím invaze do pochvy nebo stěny močového měchýře.

Jaké je nejlepší ultrazvukové vyšetření pánve?

Vzhledem k tomu, že počáteční fáze vývoje endometriózy mají rozmazaný symptomatický obraz, je cílená studie založená na stížnostech pacienta prováděna nejčastěji, když je onemocnění již ve 2. fázi vývoje.

Ultrazvukové vyšetření k detekci endometriotických lézí se zpravidla provádí 2-4 dny před předpokládaným nástupem menstruace, tj. 24-26 dní s 28denním cyklem.

Vzhledem k tomu, že endometrium je tkáň citlivá na hormony, všechny patologické ložiska během tohoto období, bez ohledu na lokalizaci, se zvyšují pod vlivem progesteronu, což umožňuje s vysokou přesností určit přítomnost cyst a uzlin. Určitou informativní hodnotou při stanovení diagnózy je nejen vizuálně detekovaná cysta, ale také netypický tvar těla dělohy, který s endometriózou může mít asymetrický tvar nebo nerovnoměrný obrys ozvěny.

V tomto případě musí být ultrazvukové vyšetření provedeno také 4. až 7. den cyklu, což umožní porovnat, zda má děloha záměrně nepravidelný tvar, nebo je deformace způsobena hyperplazií endometria. Navzdory skutečnosti, že ultrazvuk se často používá k diagnostice endometriózy, v počátečních fázích vývoje onemocnění není ultrazvuk příliš informativní. Nejúčinnější a nejpoužívanější metodou pro diagnostiku hyperplazie endometria je laparoskopie..


Ve třetí fázi cyklu se endometrioidní cysta vždy zvětšuje, což výrazně usnadňuje diagnostiku

Co je to pánevní ultrazvuk


Ultrazvukové vyšetření vnitřních orgánů umístěných v malé pánvi je považováno za jedno z nejbezpečnějších. Používá se pro těhotné ženy, malé děti. Princip ultrazvuku je založen na výměně informací mezi senzorem a tělem. Senzor vysílá signál, který se odráží různými způsoby od zdravého a nemocného orgánu. Na obrazovce monitoru lékař vidí změny, které se odehrávají uvnitř.

K diagnostice ženských chorob se používá několik typů senzorů:

 • břišní;
 • transvaginální;
 • transrektální.

Břišní přístroj umožňuje vyšetření břišní stěnou. Na studovanou oblast se nanese speciální gel, po kterém lékař pohání senzor. Transvaginální zařízení jsou indikována pro gynekologická onemocnění děložního čípku a pochvy. Zařízení je vloženo do pochvy. Transrektální senzory se používají v proktologii, onkologii a gynekologii k hodnocení stupně poškození sousedních tkání. Před vyšetřením je pacientovi podán klystýr a konečník je očištěn.

Kdy je studie doporučena?

V gynekologické praxi odborníci identifikují řadu nemocí a stavů, ve kterých může být pacientovi přiřazen daný postup.

Hlavní indikace jsou:

 1. Podezření na těhotenství.
 2. Narušení menstruačního cyklu.
 3. Stanovení taktiky léčby a kontrola farmakoterapie endometriózy.
 4. Identifikace nádoru a jiných novotvarů.
 5. Při přípravě na škrábání a po něm.
 6. Plánovaná preventivní prohlídka.
 7. Identifikace příčin neplodnosti.

Uvedené indikace jsou nejčastější, ale podle názoru lékaře může být seznam rozšířen.

Podmínky ultrazvuku

Jakým způsobem a jakým dnem bude určeno ultrazvukové vyšetření pro gynekologii, stanoví přední odborník. Pokud je postup naplánován podle plánu, optimální doba bude první polovina menstruačního cyklu..

V tuto chvíli je vrstva endometria dostatečně tenká, takže se dobře hodí k vizualizaci na monitoru a lékař může snadno identifikovat patologické abnormality. Na sliznici budou zřetelně označeny polypy, kondylomy a malý nádor. Pokud jasně odpovíte, v který den se ultrazvukové vyšetření provádí v gynekologii, pak je to 3-5 dní po ukončení menstruačního krvácení.

Za zmínku stojí také to, že od druhé fáze cyklu se na vaječníku tvoří žluté tělísko, které lze zaměnit za patologickou cystickou formaci. Kromě toho může vyvstat otázka, kdy je lepší provést ultrazvukové vyšetření v gynekologii, pokud existují stížnosti na zhoršení stavu reprodukčního zdraví.

Když si žena všimla, že její menstruační cyklus je nefunkční, bolesti v podbřišku, atypický vaginální výtok s charakteristickým nepříjemným zápachem, lze zákrok provést v kterýkoli vhodný den. Pokud dojde ke zpoždění, diagnostika se provede 5-10. Den.

Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní.