V jaký den cyklu se provádí ultrazvuk dělohy

Pro získání přesných výsledků studie se doporučuje provést ultrazvuk dělohy v určité dny menstruačního cyklu. To je způsobeno zvláštnostmi fyziologických procesů v těle. Ženy, kterým bylo toto vyšetření přiděleno, se zajímají o to, v jaký den by měl být proveden ultrazvuk dělohy, aby byla studie co nejvíce informativní. Zvažme tento problém podrobněji..

V jaký den menstruace je lepší udělat ultrazvuk dělohy

Podle obecně přijímaného pravidla se ultrazvuk dělohy provádí 3-5 dní po menstruaci. Pokud počítáte od začátku cyklu, mělo by být vyšetření provedeno nejpozději do 10. dne menstruačního cyklu..

Dodržování načasování menstruace je důležité, protože v první fázi je sliznice dělohy (endometrium) tenčí, což umožňuje její podrobné vyšetření. Díky tomu může lékař v předklinických stadiích detekovat slizniční úpravy, fibroidy, polypy, nádorové novotvary a další patologické stavy dělohy. Pokud se diagnostika provádí ve druhé polovině měsíčního cyklu, endometrium se stává silnějším a je mnohem obtížnější vizualizovat patologické změny na sliznicích. Dodržování tohoto pravidla je navíc způsobeno cyklickými změnami, ke kterým v těle dochází. A v jaký den bylo vyšetření provedeno, budou záviset výsledky studie.

S přihlédnutím ke kterému dni cyklu byl proveden ultrazvuk dělohy, jsou v protokolu uvedeny následující změny:

 • Fáze regenerace (3-4 dny) - obnovení buněk endometria po ukončení menstruace;
 • Fáze šíření (5-14 dní) - postupné zahušťování děložní sliznice;
 • Sekreční fáze cyklu (počínaje dnem 15) - maximální vývoj endometrioidních žláz, což naznačuje přípravu dělohy na přijetí vajíčka.

Pro získání spolehlivých diagnostických výsledků se v určité dny menstruačního cyklu provádí ultrazvuk dělohy. Lékař určí optimální čas pro provedení studie s přihlédnutím k věku, stavu a stížnostem pacienta..

V každém případě čas ultrazvuku dělohy určuje lékař individuálně. To bere v úvahu věk, charakteristiky a stav pacienta, stejně jako cíle studie a přítomnost patologických příznaků..

Ultrazvuk dělohy a přívěsků - ve který den cyklu provést proceduru pro pacienty různých věkových kategorií

Gynekologické patologie se mohou projevit v jakémkoli věku, proto se ultrazvukové skenování dělohy provádí u žen různých věkových kategorií:

 • U dívek, které ještě nezačaly menstruovat, lze naplánovat ultrazvukové vyšetření dělohy každý den. Pokud měla pacientka menstruaci, měl by lékař vzít v úvahu čas jejího nástupu a provést ultrazvukové vyšetření v obvyklou dobu;
 • U žen, které vstoupily do menopauzy, se také kdykoli provádí ultrazvuková diagnostika, protože endometrium se nemění tak často jako u pacientů v reprodukčním věku;
 • U žen s nepravidelným menstruačním cyklem stanoví den ultrazvukového vyšetření lékař po prošetření stížností a anamnestických informací;
 • U těhotných žen je ultrazvukové vyšetření předepsáno třikrát v každém trimestru (při absenci patologických stavů).

U pacientů v reprodukčním věku se provádí ultrazvukové vyšetření dělohy s přihlédnutím ke dni menstruačního cyklu. V přítomnosti následujících indikací se ultrazvuková diagnostika provádí v prvních dnech po dokončení menstruačního toku:

 • Zánětlivé procesy děložní dutiny;
 • Nádorové novotvary různých stádií vývoje, stupně malignity a lokalizace;
 • Myom dělohy;
 • Počátek těhotenství;
 • Ovariální dysfunkce;
 • Cysty v děloze.

Kromě toho lze během menstruace provést ultrazvuk dělohy. Provedení studie během tohoto období umožňuje odborníkům na reprodukci (při přípravě na oplodnění in vitro) určit počet folikulů ve vaječnících.

Některé ženy mají mírné krvácení po dobu 3–5 dnů. Při této příležitosti si pacienti nemusí dělat starosti. Jejich přítomnost není omezením studie. V takovém případě musíte mít u sebe těsné těsnění..

Ultrazvuk dělohy je bezpečná a bezbolestná diagnostická metoda, kterou lze doporučit ženám v kterýkoli den cyklu. Pomocí této techniky lze v raných stadiích detekovat různé patologické stavy a provést příslušnou léčbu. Je důležité, aby ženy neignorovaly rutinní vyšetření a pravidelně navštěvovaly gynekologa. Když je lepší provést studii, může to po předběžné konzultaci a gynekologickém vyšetření zjistit pouze lékař.

Video: pánevní ultrazvuk

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen

Ultrazvukové vyšetření je jednou z nejpohodlnějších a nejpřesnějších diagnostických metod a je také naprosto neškodné. V gynekologii je ultrazvuk pánevních orgánů u žen důležitým diagnostickým nástrojem při identifikaci problémů s těmito orgány. Proto, aby se sledoval zdravotní stav, se každé ženě doporučuje provádět ultrazvuk pánevních orgánů 1-2krát ročně bez patologie. S ním můžete vidět a vyhodnotit stav těla dělohy, děložního čípku, vaječníků, vejcovodů (s jejich patologií) a okolních orgánů. Během procedury se měří velikosti všech orgánů dostupných k vyšetření, hodnotí se jejich struktura a shoda s fází menstruačního cyklu.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen vám umožňuje diagnostikovat téměř celou škálu možných gynekologických problémů:

 • zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů
 • endometriální patologie, včetně endometritidy, polypů, hyperplazie
 • myom
 • ovariální nádory a cysty
 • sledovat růst folikulů při plánování těhotenství.

V jakých případech je to naléhavé udělat?

 • Nepohodlí nebo bolest v dolní části břicha
 • Prolomení cyklu
 • Krvácející

Kdy je nejlepší čas projít?

Gynekologické se nejlépe provádí 4–5 dní po nástupu menstruace, nejpozději však 7–10 dní cyklu, pokud počítáte od nástupu menstruace od prvního dne.

Pacienti se ptají, proč je lepší provádět gynekologický ultrazvuk v první fázi menstruačního cyklu. Je to jednoduché: během tohoto období je endometrium, což je sliznice lemující vnitřek dělohy, dostatečně tenké. V přítomnosti jakýchkoli patologií děložní dutiny nebo endometria, například fibroidů, hyperplazie, polypů, je snazší je vyšetřit na ultrazvuku s tenkým endometriem než s tlustým. Endometrium ve druhé fázi cyklu zesiluje a malé polypy se mohou skrývat ve své tloušťce a zůstávají bez povšimnutí.

V první polovině cyklu začíná v jednom z vaječníků dozrávat folikul, což vysvětluje výskyt cyst o průměru 2–3 cm. Tyto cysty jsou normální fyziologické struktury. S patologií mohou nastat cysty a další patologické formace vaječníků - v tomto případě je nutné pozorování dynamiky. Indikace pro provádění ve střední nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu jsou pozorování zrání folikulů, aby se potvrdila skutečnost, že došlo k ovulaci. Tato studie je určena pro ženy, které navštěvují specialistu na neplodnost.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen lze provést:

 • Transabdominální - přes přední břišní stěnu (s plným močovým měchýřem);
 • Transvaginální (vaginou bez plnění močového měchýře).

Transabdominální vyšetření zahrnuje vyšetření dolní části břicha. Takové vyšetření se provádí spíše pro obecné vyšetření malé pánve než pro podrobnou studii a umožňuje detekovat velké nádorové útvary malé pánve, které se rozšířily do břišní dutiny, což nelze vždy vidět transvaginálním ultrazvukem. Při transabdominálním zákroku se na kůži dolní části břicha aplikuje malé množství kontaktního gelu a poté se provede vyšetření pomocí ultrazvukové sondy. Gel pomáhá zlepšit kontakt mezi sondou a pokožkou.

Transvaginální. V tomto případě je senzor umístěn do pochvy. Transvaginální vám umožní podrobněji vizualizovat ženské pohlavní orgány a odhalit sebemenší změny. Při provádění transvaginálních vejcovodů jsou děloha a vaječníky podrobnější. Transvaginální ultrazvuk zvyšuje schopnost lékařů diagnostikovat různá onemocnění pánevních orgánů, zejména v raných stadiích, kdy jsou změny slabé. V některých případech jsou pro stanovení diagnózy zapotřebí další studie, například kolposkopie děložního čípku. Včasné odhalení onemocnění ženských pohlavních orgánů vám umožní zahájit včasnou léčbu, zabránit rozvoji komplikací a chránit zdraví pacientů. V obou případech je před ultrazvukovým vyšetřením nutný pohyb střev.

Ultrazvuková místnost v estetickém centru Komilfo je vybavena nejmodernějším zařízením třídy expert - Toshiba Aplio 500, které má bezkonkurenční úroveň vizualizace, což zajišťuje přesnost klinických dat a diagnostickou spolehlivost.

Výhody odborné třídy TOSHIBA Aplio 500:

 • Technologie Fly Thru, která vytváří novou perspektivu 4D ultrazvuku, a to pohled zevnitř. Snímky získané touto technologií jsou na rozdíl od všeho, co dříve existovalo ve světě ultrazvuku. Představuje zcela novou metodu zpracování ultrazvukových obrazů a jedinečný způsob prohlížení struktur v těle;
 • vynikající kvalita vykreslení;
 • vysoká úroveň detailů a přesnější diagnostika;
 • pokročilé senzory, které poskytují vysokou kvalitu obrazu a možnost použití pro širokou škálu ultrazvukových diagnostických studií;
 • výkonná a vysoce citlivá Dopplerova jednotka, která vám umožní posoudit přívod krve do celého orgánu a určit jeho strukturu. Například v gynekologii takové zařízení umožňuje určit kvalitativní ukazatele přívodu krve do endometria při zkoumání připravenosti těla na těhotenství..

Informace o nákladech na TOSHIBA Aplio 500 najdete zde.

Zaregistrujte se k postupu telefonicky 220-97-27

V který den cyklu se provádí gynekologický ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření v porodnictví a gynekologii je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších metod vyšetření vnitřních pohlavních orgánů. Stejně jako u mnoha typů vyšetření je pro něj důležitý určitý druh přípravy. Proto je důležité pochopit, jak a kdy je lepší provést ultrazvukové vyšetření k identifikaci problémů v práci ženských pohlavních orgánů..

Diagnostické metody

Díky vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám je možné získat spolehlivé informace o stavu a anatomii vnitřních pohlavních orgánů. Pomocí ultrazvuku můžete v reálném čase vyhodnotit studované orgány, zkontrolovat průtok krve v cévách. Doba trvání procedury je krátká.

Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku umožňuje posoudit stav a stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tato studie se provádí s fibroidy, cystami, zánětlivými onemocněními a jinými patologiemi pánevních orgánů. Ultrazvuk se provádí třemi způsoby:

 • Transvaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření vagíny pomůže co nejpřesněji diagnostikovat přítomnost genitální patologie. Díky zavedení speciálního senzoru uvnitř pochvy je zajištěna jasná vizualizace všech částí vyšetřované oblasti. Transvaginální vyšetření umožňuje postup, jako je folikulometrie, což je metoda provádění ultrazvuku vaječníků u žen. Je možné posoudit stupeň zrání folikulů ve vaječnících. Vzhledem k fyziologickým charakteristikám ženského reprodukčního systému nezapomeňte s lékařem prodiskutovat, v který den stojí za to zákrok provést. K diagnostice neplodnosti lze použít transvaginální metodu k hodnocení průchodnosti dělohy nebo, jak se jim také říká, vejcovodů.
 • Transabdominální vyšetření se provádí vedením senzoru podél povrchu přední břišní stěny, to znamená neinvazivně, bez vniknutí senzoru do těla pacienta. U této metody je povoleno ultrazvukové vyšetření během menstruace.
 • Transrektální vyšetření, které je alternativou k transvaginálnímu vyšetření, lze provést u panen zavedením sondy do konečníku.

Indikace pro

Profylaktické gynekologické vyšetření se doporučuje alespoň jednou ročně všem ženám, může se zvýšit frekvence vyšetření na přítomnost chronických onemocnění, jako jsou myomy nebo cysty. Gynekolog může také předepsat neplánované a někdy nouzové vyšetření, pokud má pacientka následující příznaky:

 • Bolestivá menstruace;
 • Zpožděná nebo chybějící menstruace (amenorea);
 • Nepravidelná menstruace (selhání cyklu, pokud je mezi obdobími méně než 20 a více než 35 dnů);
 • Náhlé krvácení nebo krvácení mezi obdobími;
 • Bolest při pohlavním styku;
 • Podezřelý vaginální výtok;
 • Atypické zvětšení dělohy, které je detekováno při vyšetření dělohy v zrcadlech nebo při obouručním vyšetření;
 • Těhotenství;
 • Neplodnost.

Optimální načasování

Pokud se ponoříte do fyziologických charakteristik ženského těla, můžete nezávisle zjistit, v který den menstruačního cyklu provést gynekologický ultrazvuk. Příznivý čas pro ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po menstruaci, počítáno od prvního dne nástupu menstruace. Nedoporučuje se však provádět studii později než 8-10 dní menstruačního cyklu. Jmenování gynekologického ultrazvuku výhradně v první fázi menstruačního cyklu není velmi náhoda..

To je způsobeno skutečností, že během této doby má sliznice dělohy, takzvané endometrium, minimální hustotu. A se sníženou vrstvou endometria lze snadno vizualizovat takové patologie děložní dutiny, jako jsou fibroidy, hyperplazie, cysty a polypy. Pouze kvalifikovaný odborník proto může správně nastavit datum ultrazvuku.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k výraznému zesílení endometria, proto v jeho vrstvách mohou být skryté nejmenší patologie, které v daném časovém období zůstanou bez povšimnutí.

Je pozoruhodné, že v období od střední a ve druhé fázi menstruačního cyklu se ve vaječnících mohou střídavě tvořit malé cysty o průměru asi 2 cm. Je to zpravidla buď folikul, který by měl v blízké budoucnosti ovulovat, nebo druh cysty žlutého tělíska, která se tvoří na místě prasklý folikul a může přežít až dva týdny. Obě formace jsou fyziologické struktury charakteristické pro ženské tělo. Proto při provádění ultrazvukového skenování v této fázi může být pro gynekology obtížné určit, jakou strukturu mají tyto formace..

Indikací pro ultrazvukové vyšetření před menstruací je diagnóza tvorby a vývoje folikulu, aby se zjistila fáze ovulace, která proběhla. Obvykle se tento postup provádí k vyšetření a léčbě žen s neplodností nebo při přípravě na oplodnění in vitro (IVF).

Ultrazvuk dělohy a přívěsků, stejně jako vajíčkovodů, musí být proveden ve výše uvedených termínech, konkrétně 6-8. Den menstruačního cyklu. Existují však okolnosti, za kterých lékař potřebuje posoudit funkčnost vaječníků, a to vývoj folikulu a následnou tvorbu žlutého tělíska. V takových případech vyvstává otázka, kdy je lepší udělat ultrazvuk vaječníků. Je třeba poznamenat, že toto vyšetření by mělo být prováděno několikrát během celého menstruačního cyklu, například poprvé v 8. - 11. den cyklu, podruhé v 15. - 18. den a potřetí v 23. - 25. den.

Pokud si pacientka, která se poradila s gynekologem, stěžuje na bolest v dolní třetině břicha, výtok hnisavé povahy nebo nadměrně silnou menstruaci, pak v který den cyklu není nutné provádět ultrazvuk. Se zpožděním menstruace se postup provádí při léčbě, aby se vyloučily závažné patologické procesy.

Ultrazvukové vyšetření během menstruace

Mnoho pacientů si před návštěvou lékaře klade otázku, zda je možné během menstruace provést ultrazvukové vyšetření. Odpověď na tuto otázku je poměrně nejednoznačná. Nedoporučuje se provádět rutinní vyšetření v přítomnosti krvavého výtoku, protože to může u ženy způsobit další nepohodlí a bolestivost a stávající krev v děloze může vyšetření výrazně zkomplikovat, narušit kontrolu a nedostatečně informovat o postupu. Obecně to není kontraindikace a při menstruaci lze provést ultrazvukové vyšetření, například v případě nouze.

Běžné nemoci

Výsledkem studie je zjištění mnoha nemocí, například:

 1. Myom dělohy je novotvar ve svalové vrstvě dělohy benigní povahy. Použití ultrazvuku pro myomy je povinnou diagnostickou metodou. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky, které závisí na velikosti novotvaru a jeho umístění: periodická bolest v dolní části břicha, prodloužená menstruace a děložní krvácení uprostřed cyklu. Na monitoru je za přítomnosti fibroidů zaznamenáno zvýšení objemu dělohy a tvorba myomatózního uzlíku. Ultrazvuk děložních fibroidů dokáže detekovat i malé uzliny o průměru až 1 cm.
 2. Endometriotické polypy jsou nerovnoměrný růst vnitřní výstelky dělohy. Toto onemocnění je nejčastěji asymptomatické a hlavním výzkumem je v tomto případě ultrazvuk. Někdy existují oddělené patologické příznaky ve formě neplodnosti nebo krvavého špinění uprostřed menstruačního cyklu.
 3. Endometrióza je patologický proces růstu vnitřní sliznice těla dělohy lemující jeho dutinu (endometrium). Onemocnění je charakterizováno extrémně bolestivými obdobími, nepříjemným zápachem vaginálního výtoku a krvácením uprostřed cyklu. Ultrazvukové vyšetření na endometriózu, na rozdíl od ultrazvuku děložních myomů, není spolehlivou vyšetřovací metodou, ale přispívá ke stanovení dalších diagnostických opatření pro stanovení diagnózy.
 4. Ovariální cysty jsou kulaté útvary naplněné tekutinou a umístěné ve vaječníkové dutině. Mezi běžné příznaky patří menstruační nepravidelnosti, bolesti v podbřišku a neplodnost. Za přítomnosti tohoto onemocnění lze provést ultrazvukové vyšetření i během menstruace..

Příprava na výzkum

Navzdory skutečnosti, že pacient může podstoupit vyšetření na vlastní žádost, stále stojí za to konzultovat s lékařem, který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk.

Před zákrokem byste měli vyprázdnit močový měchýř, svléknout se do pasu a lehnout si na gauč. Před transvaginálním vyšetřením lékař nasadí speciální nástavec na transvaginální sondu a ošetří jej gelem, který zlepšuje přenos ultrazvukových vln. Po vložení senzoru nedojde k žádnému nepohodlí.

Díky ultrazvuku se výrazně zvýšila úroveň diagnostiky gynekologických onemocnění, zvýšil se počet přesných a včasných diagnóz. Pouze ošetřující gynekolog může s jistotou říci, který den stojí za to udělat ultrazvuk dělohy. Při dodržení doporučení pro ultrazvukové gynekologické vyšetření s přihlédnutím k menstruačnímu cyklu bude lékař schopen správně a přesně diagnostikovat a zahájit včasnou léčbu.

Ultrazvukové vyšetření: co, proč a jak

Ultrazvukové vyšetření je jednou z moderních, vysoce informativních a široce dostupných výzkumných metod v porodnictví a gynekologii. Metoda je založena na principu echolokace. Speciální senzor vydává ultrazvukové vibrace, které jsou odraženy od vyšetřovaných orgánů a jsou přijímány stejným senzorem. Pomocí počítačového zpracování je na obrazovce přístroje získán obraz určité části studovaného orgánu. Ultrazvukový senzor vydává pouze 0,1% času, zbytek času je v přijímacím režimu. Proto je ultrazvuk neškodnou výzkumnou metodou nejen pro ženu, ale i pro její nenarozené dítě a lze ji provádět mnohokrát.
Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů lze provést třemi způsoby: transabnominální, transrektální a transvaginální.

  Transabdominální ultrazvuk. Malé přenosné zařízení zvané snímač se používá k pohybu tam a zpět v podbřišku. Transabdominální ultrazvuk se často provádí u žen, aby se určila velikost děložních myomů a jiné problémy.

Transrektální ultrazvuk. Převodník má tvar konečníku. Transrektální ultrazvuk se používá k vyšetření mužských reprodukčních orgánů, jako je prostata a semenná váčka. Někdy se během transrektálního ultrazvukového vyšetření pomocí malých nástrojů zavedených přes konečník odebere malý vzorek tkáně (biopsie).

Transvaginální ultrazvuk. Převodník má tvar pochvy.

Ženy mohou podstoupit transabdominální i transrektální ultrazvuk k vyšetření pánevních orgánů. Transvaginální ultrazvuk se provádí ke kontrole problémů s plodností. Ve vzácných případech se provádí hysterosonogram k vyšetření děložní dutiny naplněním dělohy tekutinou během transvaginálního ultrazvuku. Někdy lze odebrat vzorky tkáně (biopsie) pomocí malých nástrojů, které se zavedou vagínou během transvaginálního ultrazvuku.

U žen se provádí ultrazvuk pánevních orgánů za účelem:

  Najděte příčinu bolesti žaludku.

Najděte příčinu vaginálního krvácení.

Najděte zánětlivé onemocnění pánve.

Najděte nitroděložní tělísko (IUD).

Podívejte se na velikost a tvar dělohy a tloušťku výstelky dělohy (endometrium).

Podívejte se na velikost a tvar vaječníků.

Během léčby plodnosti zkontrolujte stav a tvar vaječníků.

Potvrďte těhotenství nebo vyloučte mimoděložní těhotenství. Ultrazvuk v pánvi lze použít k určení časného těhotenství, ke kontrole vejcovodů (mimoděložního těhotenství) nebo vícečetných těhotenství.

Zkontrolujte délku cervikálního kanálu u těhotné ženy s rizikem předčasného porodu.

Zkontrolujte otoky zjištěné během vyšetření pánve.

Zkontrolujte děložní myomy nalezené během gynekologického vyšetření. Lze provést pánevní ultrazvuk ke kontrole růstu děložních myomů.

Doprovázejte postup extrakce ovariálního folikulu pro oplodnění in vitro.

Transabdominální ultrazvuk

Pokud provádíte transabdominální ultrazvuk, lékař vás požádá, abyste hodinu před zákrokem vyplnili močový měchýř 4–6 sklenic šťávy nebo vody. Plný měchýř tlačí střeva (která obsahují vzduch) z pánevní oblasti. To vám umožní získat jasný obraz. Pokud je v případě nouze proveden ultrazvuk, bude váš močový měchýř naplněn tekutinou přes katétr, který je zaveden do vašeho močového měchýře.

Transrektální ultrazvukové vyšetření

Pokud se provádí transrektální ultrazvuk, možná budete muset mít klystýr hodinu před zákrokem. Informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na latex.Pokud má muž biopsii prostaty, dostává den před testem antibiotika..

Transvaginální ultrazvuk

Pokud provádíte transvaginální ultrazvuk, informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na latex.
Pokud máte transvaginální ultrazvuk, nepijte 4 hodiny před zákrokem. Pro transvaginální vyšetření není třeba plnit močový měchýř.
Pokud podstupujete transabdominální i transvaginální ultrazvuk, nejprve se provede transabdominální ultrazvuk.

Optimální doba pro gynekologický ultrazvuk

Optimální doba pro gynekologické ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po skončení menstruace, nejpozději 7–10 dní cyklu, počítáno od prvního dne menstruace, protože děloha prochází během menstruačního cyklu změnami.
Ultrazvuk vaječníků a vejcovodů se zpravidla provádí ve stejný den jako ultrazvuk dělohy, konkrétně 5. až 7. den menstruačního cyklu. Pokud chce lékař vyhodnotit funkci vaječníků (vývoj jejich folikulů a tvorbu žlutého tělíska), doporučuje se provést ultrazvuk vaječníků několikrát během menstruačního cyklu (například 1krát 8. – 10. Den menstruačního cyklu, 2krát 14. – 16. Den, 3 jednou za 22-24 dní).
Pokud máte zpoždění, uplynulo více než 14 dní po ovulaci, vaše testy jsou negativní a bazální teplota je vysoká a neklesá, přejděte na ultrazvuk, abyste vyloučili možnost tvorby cyst.

Proč je lepší udělat ultrazvuk v první fázi cyklu?

V tomto okamžiku je výstelka uvnitř dělohy (endometria) dostatečně tenká. Pokud existuje nějaká patologie endometria nebo děložní dutiny (polyp, hyperplazie, submukózní myom), je mnohem snazší je vidět na ultrazvuku na pozadí spíše tenkého než tlustého endometria. Ve druhé polovině cyklu se endometrium normálně zesiluje a ve svých "záhybech" může skrývat malé polypy.
Počínaje středem cyklu a ve druhé fázi cyklu, poté v jednom nebo druhém vaječníku, může být normálně cysta o průměru 2–3 cm - jedná se buď o folikul, který má ovulaci, nebo o tzv. Cyst žlutého tělíska - zcela normální fyziologická struktura, který se objeví po ovulaci z prasklého folikulu a trvá 10-14 dní. S nástupem menstruace a během prvních 3–5 dnů po jejím skončení jsou ve vaječnících obvykle viditelné malé cysty o průměru maximálně 7–12 mm. Podle vnější struktury cysty na ultrazvuku ve druhé polovině cyklu je často těžké říci, zda se jedná o normální fyziologickou ovariální cystu spojenou s její prací, nebo o patologickou cystu, kterou je třeba chirurgicky odstranit. A pak ještě musíte opakovat ultrazvuk během prvních 3-5 dnů po menstruaci. Indikace pro ultrazvuk ve střední a / nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu. Indikací pro gynekologické ultrazvukové vyšetření později v cyklu je zpravidla pozorování vývoje folikulu a potvrzení ovulace, ke které došlo. Takový ultrazvuk je nedílnou součástí vyšetření / sledování léčby u žen s neplodností..

Normální echografická anatomie pánevních orgánů u žen

Děloha: nachází se jako v geometrickém středu pánve, poněkud blíže k přední straně než k zadní stěně. Na podélných skenech - ve tvaru hrušky a na příčné - vejcovité formaci, která má průměrnou úroveň echogenicity. Vnitřní struktura dělohy je poměrně homogenní a je reprezentována mnoha malými lineárními a bodovými strukturami.
Velikost dělohy u osob v plodném věku se velmi liší (40-59 mm), v průměru 52 mm, tloušťka těla 38 mm (3042), šířka těla 51 mm (46-62), délka děložního čípku se pohybuje od 20 do 35 mm.
Existuje závislost velikosti na menstruačním cyklu: nejmenší na konci proliferativní a na začátku sekreční fáze a největší bezprostředně před menstruací.
Vaječník: není vždy detekován. Za normálních okolností se jedná o oválný útvar s průměrnou úrovní echogenicity. Vnitřní struktura je homogenní a obvykle se vyznačuje mnoha bodovými echo-negativními strukturami..
Vagina: ve formě trubicovité struktury s nízkou echogenicitou a malým průměrem, která se v mírném úhlu spojuje s děložním hrdlem. Na příčných skenech pohled na ostře zploštělý vejcovitý. Ve středu pochvy je odhalena střední echogenní linie, která je odrazem sousedících sliznic přední a zadní stěny. Tloušťka stěny 3 - 4 mm.

Endometrium na ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetření endometria (vnitřní výstelky dělohy) hodnotí jeho tloušťku, strukturu a shodu s fází menstruačního cyklu. Tloušťka a struktura endometria procházejí během menstruačního cyklu významnými změnami.
Během prvních dvou dnů menstruace (fáze deskvamace fáze krvácení) je endometrium definováno jako heterogenní struktura s nízkou hustotou ozvěny (tmavá), mírně zvýšená vodivost zvuku, s tloušťkou 0,5-0,9 cm. Během tohoto období není patrné jasné vrstvení struktury endometria.
3. - 4. den menstruace (fáze regenerace fáze krvácení) se endometrium projevuje tvorbou zvýšené hustoty ozvěny (světlo), malé tloušťky, 0,3 - 0,5 cm. 5. - 7. den menstruačního cyklu (časná fáze fáze proliferace) dochází k určitému zesílení endometria na 0, 6-0, 9 cm, ke snížení hustoty ozvěny a ke zvýšení zvukové vodivosti. Během tohoto období je po obvodu endometria pozorován okraj s nízkou hustotou ozvěny o tloušťce asi 0,1 cm.
8. až 10. den menstruačního cyklu (střední fáze proliferační fáze) se poprvé začíná určovat jasná struktura zvýšené hustoty ozvěny ve středu endometria o tloušťce asi 0,1 cm. Tato struktura přetrvává téměř až do konce menstruačního cyklu. Bezprostředně nad a pod touto formací jsou odhaleny zóny průměrné hustoty ozvěny a zvukové vodivosti o tloušťce asi 0,3 cm. Všechny tyto struktury jsou obklopeny tenkým (0,1 cm) okrajem s nízkou hustotou ozvěny. Během tohoto období je tloušťka endometria, včetně tloušťky specifikovaného okraje, 0,8 - 1,0 cm.
11. - 14. den menstruačního cyklu (pozdní fáze proliferační fáze) je echografický obraz podobný předchozímu, nicméně mezi zónou průměrné echogenicity a světlým okrajem se objeví tenký tmavý okraj o tloušťce asi 0,1 cm. Tloušťka celého endometria v této fázi menstruačního cyklu je 0,9 -1, 3 cm.
Během všech následujících fází sekreční fáze má endometrium podobnou strukturu, je zaznamenáno pouze mírné zesílení.
Takže 15. - 18. den menstruačního cyklu (rané stádium sekreční fáze) je tloušťka endometria 1,0 - 1,6 cm a 19. - 23. den menstruačního cyklu (střední stádium sekreční fáze) dosahuje maximálních hodnot 1,0 - 2, 1 cm.
Ve dnech 24-27 (pozdní fáze sekreční fáze) se tloušťka endometria snižuje na 1,0-1,8 cm.
Jsou snad všechna ta nudná čísla pro pochopení? Identifikace jednotlivých endometriálních struktur zatím není dostatečně jasná.

Normy tloušťky endometria
1 - 2 den cyklu - 0,5 - 0,9 cm
3-4 dny cyklu - 0,3 - 0,5 cm
5-7 den cyklu - 0,6 - 0,9 cm
8 - 10 den cyklu - 0,8 - 1,0 cm
11-14 dní cyklu - 0,9 - 1,3 cm
15. - 18. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm
19. - 23. den cyklu - 1,0 - 1,4 cm
24. - 27. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm

Ovarie s ultrazvukem

Vaječníky jsou určeny v bezprostřední blízkosti dělohy ve formě malých oválných, echo-hustých (lehkých) útvarů střední intenzity s charakteristickými bezstrukturními inkluzemi, které představují echografický obraz folikulárního aparátu. Obvykle jsou vaječníky detekovány poměrně snadno, ale v případech, kdy je hledání z nějakého důvodu obtížné, jsou vedeny vnitřní iliakální žílou.
V reprodukčním věku jsou echografické rozměry vaječníků v průměru 30 × 25 × 15 mm. Objem vaječníku obvykle nepřesahuje 8 cm, ale v závislosti na fázi menstruačního cyklu se jejich velikost může lišit. Největší velikosti vaječníků jsou pozorovány u žen ve věkové skupině od 30 do 49 let. V časné folikulární fázi se začíná rozvíjet 10 až 20 primordiálních folikulů. Většina z nich brzy projde změnami. V průměru jich 5 folikulů dosáhne stádia Graafiánského váčku. Od 8 do 12 dnů je možné identifikovat dominantní folikul, jehož velikost během tohoto období přesahuje 15 mm. Vývoj zbývajících folikulů v tomto období se zastaví. Dominantní folikul se nadále zvyšuje v průměru o 2–3 mm denně a v době ovulace jeho průměr dosahuje 18–24 mm. Po ukončení menstruace se velikost vaječníků zmenšuje.

Ultrazvukové vyšetření folikulů - diagnostika zrání folikulů

Cílem studie je stanovení ovulace u žen s nepravidelnými menstruačními cykly, polycystickými vaječníky, neplodností.
Screening folikulů zpravidla používá transvaginální měnič ultrazvukového přístroje. Doporučuje se naplánovat první návštěvu na začátku menstruačního cyklu. Je možné konečně identifikovat dominantní folikul od 8. do 12. (15.) dne menstruačního cyklu, když dosáhne průměru 15 mm. S rostoucí rychlostí 2 mm za den, v době ovulace, je její velikost 20 mm (18-24 mm).

Průměr folikulu na
10. den cyklu 10 mm,
11. den 13,5 mm,
12. den 16,6 mm,
13. den 19,9 mm,
14. den 21 mm - vrchol ovulace

Známky hrozící ovulace:

  přítomnost folikulu o průměru více než 17 mm;

přítomnost „tuberkulózy nesoucí vejce“ v dominantním folikulu;

dvojitý obrys, fragmentární zesílení vnitřního obrysu dominantního folikulu.

Známky naznačující, že došlo k ovulaci:

  úplné zmizení nebo zmenšení velikosti s deformací stěn dominantního folikulu

zvýšená echogenicita vnitřního obsahu dominantního folikulu

vzhled tekutiny v Douglasově prostoru.

Jaké nemoci lze zjistit na ultrazvuku dělohy?

V závislosti na výsledcích ultrazvuku dělohy lze detekovat následující onemocnění:
Děložní fibroid je benigní nádor svalové vrstvy dělohy (myometria). Děložní fibroidy se mohou projevovat různými příznaky v závislosti na umístění a velikosti. Hlavní příznaky děložních myomů: prodloužení doby menstruace, bolest v podbřišku, přítomnost děložního krvácení (krvavý výtok) uprostřed menstruačního cyklu, časté močení, zácpa atd. jeho umístění, velikost. Pomocí ultrazvuku lze detekovat i malý děložní fibroid, jehož průměr dosahuje pouze 1 cm.
Endometrióza je onemocnění ženské genitální oblasti charakterizované výskytem endometria (vnitřní výstelky dělohy) mimo děložní dutinu.Adenomyóza je vnitřní endometrióza nebo přítomnost endometria ve svalové vrstvě dělohy. Mezi hlavní příznaky endometriózy patří: silná bolest během menstruace nebo pohlavního styku, přítomnost krvavého výtoku z genitálního traktu uprostřed menstruačního cyklu, neplodnost atd. Ultrazvuk dělohy není přesnou metodou pro diagnostiku endometriózy, umožňuje však podezření na toto onemocnění a předepisování dalších výzkumných metod.... Ultrazvuk dělohy s adenomyózou ve svalové vrstvě dělohy určuje přítomnost malých dutin (vezikul).
Malformace dělohy jsou zpravidla odchylky ve tvaru, velikosti a poloze dělohy. Ultrazvuk odhalí nedostatečný vývoj (hypoplázii) dělohy, dvouděložnou dělohu, dvojitou dělohu, sedlovou dělohu atd. Je pravidlem, pokud je na ultrazvuku podezření na abnormalitu vývoje dělohy, doporučuje se provést hysterografii - metoda výzkumu zavedením kontrastní látky do děložní dutiny.
Polypy endometria jsou výrůstky výstelky vnitřní vrstvy dělohy. Polypy endometria mohou být asymptomatické nebo se mohou projevovat jako řídký krvavý výtok uprostřed menstruačního cyklu, stejně jako neplodnost. Na ultrazvuku dělohy dochází ke zvýšení a nerovnoměrnému zesílení endometria (vnitřní vrstva dělohy).
Rakovina děložního čípku nebo endometria je zhoubný novotvar, který se objevuje v děložním čípku nebo ve výstelce dělohy. Zpočátku je rakovina děložního čípku asymptomatická, poté se může objevit krvavý výtok z genitálního traktu, bolest a nepohodlí při pohlavním styku a další příznaky. Pomocí ultrazvuku pro rakovinu děložního čípku se odhalí velikost nádoru, stupeň jeho rozšíření do okolních orgánů, přítomnost změněných lymfatických uzlin atd. Rakovina endometria je definována jako více či méně časté zesílení děložní sliznice. Příznaky rakoviny endometria jsou podobné jako u fibroidů.

Jaké nemoci lze zjistit pomocí ultrazvuku vaječníků a vejcovodů?

Na ultrazvuku přívěsků dělohy lze v závislosti na získaných výsledcích detekovat následující onemocnění:
Ovariální cysta je stav charakterizovaný tvorbou dutiny naplněné tekutinou ve vaječníku. Ovariální cysty se liší obsahem, příčinou a velikostí. Ovariální cysta je zpravidla asymptomatická, může však dojít k porušení menstruačního cyklu, bolesti v podbřišku, neplodnosti atd..
Polycystická choroba vaječníků je onemocnění, ke kterému dochází, když je narušena hormonální nerovnováha v těle ženy. Mezi hlavní příznaky polycystických vaječníků patří: porušení menstruačního cyklu (absence menstruace, prodloužení cyklu atd.), Zvýšená tělesná hmotnost, výskyt akné, mastná pokožka, neplodnost atd. Polycystické onemocnění vaječníků se na ultrazvuku projevuje zvětšením vaječníků, zesílením vaječníkové tobolky a přítomnost mnoha cyst ve vaječnících.
Salpingitida je zánětlivé onemocnění vejcovodů, které se obvykle vyvíjí při šíření pohlavně přenosné infekce (STD). Při salpingitidě se ve vejcovodech mohou tvořit srůsty, které zabraňují styku vajíčka a spermií a způsobují neplodnost. Na ultrazvuku se salpingitidou dochází ke ztluštění stěn vejcovodů.
Nádory vaječníků a vejcovodů jsou masy, které mohou být benigní nebo maligní. Na ultrazvuku přívěsků dělohy je zaznamenáno umístění, velikost a struktura nádoru. Přesnou diagnózu nádoru lze stanovit až po dalším vyšetření, které zahrnuje biopsii a morfopatologickou analýzu.

Kdy a v který den cyklu se provádí ultrazvuk dělohy a přívěsků: indikace a příprava

Zdraví žen vyžaduje pozornost, a proto lékaři doporučují navštívit ultrazvukovou ordinaci za účelem gynekologického vyšetření alespoň jednou za šest měsíců. Ultrazvuk dělohy a přívěsků je absolutně bezpečná, moderní a velmi poučná diagnostická metoda, která umožňuje identifikovat potenciální problémy oblasti ženských pohlavních orgánů. V který den cyklu provést ultrazvuk dělohy? Co je diagnostická příprava? Odpovědi na tyto otázky naleznete v našem článku..

Při jmenování?

Lékař vám poradí, abyste podstoupili ultrazvuk dělohy, pokud během gynekologického vyšetření žena zaznamenala:

 • bolest neznámého původu;
 • nadměrně těžké nebo prodloužené období;
 • krvácení mimo menstruaci.

Tento typ diagnózy se také široce používá během těhotenství k potvrzení faktu fyziologického těhotenství a k vyloučení závažných abnormalit, mezi které patří mezi nejnebezpečnější připevnění vajíčka mimo děložní dutinu a cystický drift..

Ultrazvuk vám navíc umožňuje přemýšlet o možnostech a způsobech eliminace zjištěných patologií.

Co ukazuje průzkum?

Během ultrazvukového vyšetření ženského reprodukčního systému lékař zkoumá vlastnosti dělohy a cervikálního kanálu, vaječníků a přilehlých orgánů, například močoviny a přilehlých segmentů střeva a zvětšených vejcovodů (které ultrazvuk obvykle nezjistí). Během postupu je nutné určit parametry těchto orgánů, jejich soulad s normami a přítomnost novotvarů.

Je viditelný prolaps dělohy, její zánět - na všechny tyto otázky a mnoho dalších odpovídá během diagnózy.

Povinnou součástí postupu je měření tloušťky vnitřní sliznice. Kromě toho je důležitá role přidělena hledání změn, které mohou ovlivnit početí nebo vývoj těhotenství..

Výcvik

Pro ultrazvukové vyšetření přívěsků a dělohy standardy stanoví několik metod implementace, z nichž každá má své vlastní přípravné vlastnosti. Jaká je tedy specifičnost přípravy na postup?

Transabdominální studie

Mnoho žen se zajímá o otázku: je nutné před procedurou pít vodu?

Při transabdominálním vyšetření (přední stěnou pobřišnice) musí žena nejprve naplnit močový měchýř. Zbytek přípravy není obtížný: půl hodiny před procedurou musíte vypít alespoň 0,5 litru. voda, kompot nebo čaj.

Děje se tak, aby plnost močového měchýře umožňovala jemné pohyby střevních stěn a lékař měl možnost podrobně prozkoumat pánevní orgány pacienta. Pokud tato podmínka není splněna, nelze samozřejmě zaručit přesnost studia.

Je možné jíst před ultrazvukem dělohy?

V případě problémů s funkcí střev (tj. Zácpa, tvorba plynů, nadýmání nebo dysbióza) může také trpět správnost ultrazvuku. Dva dny předtím, než se vydáte na ultrazvuk dělohy a přídavků, byste měli přejít na dietu, která zlepšuje trávení a vzdát se některých potravin. Na doporučení lékaře je možné užívat projímadla nebo léky obsahující simethikon.

Transvaginální

Naproti tomu před transvaginálním ultrazvukem by měl být močový měchýř vyprázdněn těsně před vyšetřením, protože může skrýt pánevní orgány.

Na snímač se nasadí speciální lékařský kondom (někdy latexová špička) a pokryje se vodivým gelem.

Transrektální

Pokud je známo, že je třeba provést transrektální vyšetření dělohy, bude nutné provést předběžné očištění střev (6 hodin před zákrokem). K tomu můžete použít tradiční klystýr nebo použít farmaceutické mikroklyzery („Norgalax“, „Mikrolax“) nebo projímadla (glycerinové čípky, „Gutalax“, „Fytolysin“).

Nitroděložní

S nitroděložním ultrazvukem pacient nepotřebuje speciální přípravu, není třeba ani plnění močového měchýře během studie.

Kdy je diagnostika provedena??

Je možné provést ultrazvuk dělohy během menstruace? Jak často lze vůbec provést ultrazvuk dělohy?

Optimální doba pro ultrazvuk dělohy je 5 - 7 dní cyklu a tento čas nebyl zvolen náhodou. Faktem je, že endometrium se po menstruaci ztenčuje, což umožňuje posoudit přítomnost některých specifických patologií, například hyperplazie vnitřní vrstvy dělohy. A endometrium, které zesiluje v procesu hormonálních změn, může skrývat drobné vady a nově vytvořené novotvary.

Kromě toho by se normálně od druhé poloviny cyklu měl v jednom z vaječníků vytvořit folikul (cysta žlutého tělíska). Proto, pokud má pacient cystické útvary, je pro odborníka velmi obtížné posoudit jeho parametry, protože není snadné určit jeho povahu. Normálně mohou být v děloze přítomny drobné cystické útvary až do 5-7 dnů cyklu.

Chcete-li posoudit fungování vaječníků, pak by měl být ultrazvuk proveden třikrát 8. - 10. den cyklu, 14-16 a 23-24 dní. Pokud při absenci těhotenství má bazální teplota (měří se v konečníku) zvýšenou hodnotu po dobu delší než dva týdny, pak pacient potřebuje vyšetření, aby se vyloučil vývoj cyst.

Ultrazvuk je také nezbytný během těhotenství - dnes musí všichni pacienti, kteří čekají dítě, podstoupit tři screeningová ultrazvuková vyšetření. Jsou klíčem k hodnocení stavu plodu a dělohy..

Závěr

Vyšetření nemá žádné věkové omezení ani jiné kontraindikace. Umožňuje vám nejen získat informace o stavu ženských pohlavních orgánů, ale také stanovit správnou diagnózu a zvolit optimální léčebný režim. Otázka terapie je obzvláště důležitá, pokud se zjistí, že děloha není na ultrazvuku viditelná, což absolutně nelze ignorovat.

V který den cyklu byste měli udělat pánevní ultrazvuk?

Ultrazvuk je jednou z nejpopulárnějších a nejdostupnějších diagnostických metod. Vyšetření se používá nejen k indikacím, ale také k preventivním účelům. Metodu lze použít bez ohledu na věk a pohlaví. Při vyšetřování pánevních orgánů u žen však existují určité zvláštnosti. Lékaři například někdy doporučují diagnostikovat v určitém období měsíčního cyklu..

Co je to pánevní ultrazvukové vyšetření?

Ultrazvuková metoda je založena na použití ultrazvuku. Jeho vlny, pronikající tkáněmi, se od nich odráží v závislosti na hustotě struktur. Poté jsou signály zachyceny speciálním senzorem a přeneseny do počítače a po okamžitém zpracování jsou zobrazeny na obrazovce monitoru jako obrázek. Během vyšetření jsou vyšetřeny a hodnoceny všechny orgány v pánevní oblasti.

Druhy ultrazvukového vyšetření

Skenování lze provést několika způsoby. Nejběžnější je transabdominální. V tomto případě snímač klouže po břišní ploše. Druhou metodou je transrektální ultrazvuk, kdy je zařízení zavedeno do konečníku. Tato metoda se však nejčastěji používá u mužů. Pouze pro ženy existuje transvaginální ultrazvuk, když je sonda zavedena do pochvy. Poslední dvě metody vám umožňují v případě potřeby okamžitě provést biopsii.

Indikace a zákazy vyšetření

Ultrazvuk vyšetřuje vaječníky, dělohu a děložní čípek, vejcovody, urogenitální systém a ledviny. Takovéto skenování se vždy provádí nejméně třikrát, když nosíte dítě. Seznam hlavních indikací pro ultrazvuk:

 • zánět urogenitálního nebo reprodukčního systému;
 • neustálá bolest v dolní části břicha;
 • podezření na početí (včetně mimoděložního);
 • krvácející;
 • patologie vaječníků, vejcovodů nebo dělohy;
 • porušení močení;
 • najít děložní spirálu;
 • různé patologie přenesené v prvním trimestru;
 • nádory (nebo podezření na ně);
 • kontrola délky cervikálního kanálu;
 • cystické útvary;
 • onkologie;
 • porušení cyklu;
 • abnormální vývoj orgánů;
 • potrat nebo ucpaná práce.

Pokud se vyšetření provádí poprvé, lze ho provést bez ohledu na den cyklu, ale po ukončení výtoku. V některých případech je ultrazvukové vyšetření předepsáno přísně v určitém časovém období. Například s endometriózou, dysfunkcí vaječníků, myomem dělohy atd. Neexistují žádné kontraindikace pro ultrazvuk, s výjimkou otevřených ran nebo kožních abnormalit v místě klouzání senzoru.

V který den cyklu se provádí ultrazvuk??

Optimální doba pro ultrazvukové vyšetření se považuje za 3–5 dní po skončení menstruace, nejpozději však do 7–10 od prvního propuštění. Během menstruace se ultrazvukové vyšetření neprovádí kvůli velké variabilitě dělohy. Obvykle je celý reprodukční systém vyšetřován současně, 5. až 7. den.

Pro přesnější vyhodnocení stavu vaječníků se však skenování provádí několikrát během cyklu. Například v obdobích (ve dnech) - 8-10, 14-16 a 22-24. Se zpožděním menstruace, zvláště pokud po ovulaci uběhly více než dva týdny a bazální teplota je vysoká (a neklesá), je třeba provést ultrazvukové vyšetření, aby se vyloučil možný výskyt cysty.

Je lepší provést ultrazvukové vyšetření v 1. fázi cyklu. V této době endometrium (vrstva sliznice dělohy) právě začíná hustnout a tenká vrstva umožňuje přesněji posoudit stav orgánů. Například je mnohem snazší vizualizovat polypy, myomy, hyperplazii..

Ve druhé polovině cyklu je endometrium příliš silné a svými záhyby může uzavřít pouze formující se formace. Ve výsledku budou diagnostikovány později, ale již výrazně zarostlé..

Od poloviny cyklu až do jeho dokončení jsou ve vaječnících někdy zobrazeny malé cystické útvary o velikosti 2–3 cm. To se týká normy, protože se může ukázat jako jednoduchý folikul, který je připraven k ovulaci. Nebo se jedná o cystickou formaci na žlutém těle, která je považována za běžný fyziologický jev. Vzniká z vypuštěného folikulu a „žije“ od 10 dnů do dvou týdnů.

Když začíná menstruace, pak se ve vaječnících objeví první 3-5 dny malé útvary o průměru 7-12 mm. Pak je obtížné určit, zda se jedná o normální fyziologické jevy nebo příznaky nemocí. V tomto případě se skenování opakuje, 3-5 dní po skončení menstruace.

Optimální čas pro ultrazvuk je tedy od poloviny cyklu. A na konci ultrazvuku se obvykle provádí monitorování folikulu a ovulace. Ultrazvuk je v současné době v zásadě indikován ke stanovení a léčbě příčiny neplodnosti..

Příprava a provedení ultrazvukového vyšetření

Ultrazvuk nevyžaduje speciální přípravu - stačí očistit střeva nebo dodržovat další doporučení. Například transabdominální metoda vyžaduje plný močový měchýř, takže žena by měla před vyšetřením vypít 500-700 ml vody hodinu nebo dvě. K očištění střev stačí 2 dny před vyšetřením vyloučit ze stravy veškerá jídla a nápoje, které způsobují nadýmání (luštěniny, housky, zelí, kvas, limonády atd.). Před vyšetřením se provádí klystýr..

Datum ultrazvukového vyšetření je vybráno z účelu vyšetření, přičemž:

 • děložní myom - okamžitě po menstruaci a 16. až 20. den;
 • nefunkčnost příloh - kdykoli;
 • podezření (nebo přítomnost) cysty nebo nádoru - po dokončení výtoku;
 • endometrióza - 16-20 dní;
 • lékařské vyšetření - v 1. polovině cyklu;
 • kontrola vaječníků nebo folikulů - 3x - po menstruaci, 14. - 16. den a 20. - 24. den.

Při břišním ultrazvuku je ženské břicho pokryto speciálním gelem, přes který se klouže senzor. Transvaginální nebo rektální se liší tím, že se na zařízení nasadí kondom a zařízení se zavede do pochvy nebo konečníku. Někdy je žena požádána, aby vyprázdnila močový měchýř, a poté se skenování provede znovu. Doba trvání ultrazvuku - od 5 do 20 minut.

Dekódování výsledků

Interpretace výsledků se provádí okamžitě během skenování. Přijatá data jsou porovnána s normálními hodnotami.

OrgánNorma
DělohaNachází se téměř ve středu pánevní oblasti, blíže k její přední stěně. Na podélných řezech - hruškovitý, příčný - oválný. Echogenicita orgánu je průměrná, struktura je homogenní s malými inkluzí.

Rozměry orgánu (v mm) jsou 40-59, jeho tloušťka je 38, šířka je od 46 do 62, krk je 20-35. Hodnoty se mění v závislosti na „příchodu“ menstruace. Před ní jsou ukazatele největší.

VaječníkyOvál, střední echogenicita, homogenní struktura, s vícebodovými inkluze bez ozvěny. U sexuálně zralých žen je průměrná velikost orgánů 30 * 25 * 15 mm, ale tato hodnota se může lišit v závislosti na věku. Dominantní folikul je stanoven pouze 8. – 12. Den cyklu a ovulací se stává 18–24 mm a je jasně viditelný.
VaginaPřipojuje se k děloze. Má trubicovitou strukturu, špatnou echogenicitu, malý průměr. V příčných řezech je vidět ostře zploštělý vejcovod. Uprostřed pochvy je jasný echogenní okraj - místo kontaktu mezi stěnami orgánu. Normálně mají tloušťku 3 až 4 mm..
EndometriumJeho struktura a tloušťka se během cyklu mění:

1. V prvních dvou dnech menstruace je endometrium tlusté 0,5-0,9 cm, heterogenní struktury, s nízkou echogenicitou, zvýšenou zvukovou vodivostí. Neexistují však žádné jasné vrstvy.

2. 3-4 den se zvyšuje echogenicita, tloušťka klesá - 0,3-0,5 cm.

3. 5. až 7. den slizniční vrstva zhoustne na 0,6-0,9 cm. Současně klesá echogenicita, objeví se malý okraj asi 0,1 cm, zvyšuje se produkce zvuku.

4. V den 8–10 je již viditelná jasná struktura. Hustota ozvěny se zvyšuje, střed endometria je přibližně 0,1 cm silný.

Až dva týdny je obrázek zhruba podobný posledním hodnotám. Poté endometrium postupně zesiluje a dosahuje maximálních hodnot před menstruací. Proto je ultrazvuk zobrazen v 1. polovině cyklu.

Ke studiu folikulu se na začátku cyklu obvykle používá transvaginální ultrazvuk. Poté je vyšetření naplánováno znovu za několik dní. Během ultrazvuku lze detekovat následující:

 1. Děložní myomy (benigní růst). Ultrazvuk umožňuje vizualizaci i malé formace 1 cm.
 2. Endometrióza, kdy vrstva sliznice roste mimo dělohu.
 3. Adenomyóza (endometrium se objevuje ve svalové vrstvě).
 4. Odchylky ve vývoji dělohy (dvourohý, sedlový, zdvojnásobení atd.).
 5. Polypy (bodový růst sliznic).
 6. Rakovina dělohy nebo její vnitřní výstelky.
 7. Ovariální cysta (benigní tekutina).
 8. Polycystická.
 9. Salpingitida (zánět vejcovodů).
 10. Nádory.

Protože jsou skenovány orgány v pánevní oblasti, je současně kontrolována přítomnost abscesů, stavu urogenitálního systému a tlustého střeva. Vyšetřuje se močový měchýř a ledviny, včetně přítomnosti písku a kamenů. Den zkoušky se volí podle cílů studia, termíny stanoví lékař.

Ultrazvuk je jednou z nejpopulárnějších diagnostických metod. Jeho cena je nejnižší ve srovnání s jinými metodami. Nejčastěji je vyšetření předepsáno v první polovině cyklu, kdy endometrium ještě nemělo čas růst. V některých případech je však ultrazvuk nezbytný po 10–15 dnech po skončení menstruace..

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..