Kdy je lepší udělat ultrazvuk mléčných žláz

5 minut Autor: Irina Bredikhina 249

 • Ultrazvuk jako pravidelné vyšetření ženského prsu
 • Proč musíte v určitou dobu udělat ultrazvuk mléčných žláz?
 • Jak určit nejlepší dny pro ultrazvuk prsu?
 • Kdy provést ultrazvuk prsu během těhotenství, menopauzy a podezření na patologii?
 • Související videa

Ženský prsa, orgán, který symbolizuje krásu, péči a radost z mateřství, může být zdrojem velkých zdravotních potíží. Patologické změny, které se vyskytují v mléčných žlázách, jsou zpravidla asymptomatické po dlouhou dobu a většina žen jim nevěnuje pozornost.

To je hlavní nebezpečí - nemoci, které nejsou diagnostikovány včas, často přecházejí do stadií, kdy není možné pomoci lékařsky ani chirurgicky. Nebo předepsaná terapie nedává úplné uzdravení.

Nejnebezpečnějšími a nejčastějšími onemocněními prsu jsou novotvary, které se vyskytují u velké většiny žen. Útočným momentem pro mnohé je pozdní definice patologie, kdy již vývoj nádoru přešel do pozdních stadií a stal se maligním procesem.

Aby se těmto následkům zabránilo, doporučuje se všem ženám určitého věku podstoupit ultrazvukové vyšetření prsu. Nejprve by však měli pacienti před podstoupením zákroku obdržet radu, kdy provést ultrazvuk mléčných žláz, aby byly informace nejspolehlivější.

Ultrazvuk jako pravidelné vyšetření ženského prsu

Ultrazvuková diagnostika mléčných žláz je metoda vyšetření ženského prsu pomocí vysokofrekvenčních vln, která umožňuje diagnostikovi získat podrobný obraz tkání a kanálů orgánu. Ultrazvuk je vysoce informativní, neinvazivní a absolutně bezbolestná metoda. A pokud dodáme, že je také levný ve srovnání s jinými, můžeme jej bezpečně nazvat univerzální metodou.

Ultrazvukové vyšetření mléčných žláz úspěšně odhaluje:

 • mastitida;
 • abscesy;
 • mastopatie;
 • fibroadenom;
 • cysty;
 • maligní novotvary.

Proč musíte v určitou dobu udělat ultrazvuk mléčných žláz?

Ženský prsa je orgán citlivý na hormony, reaguje na nejmenší změny v hormonálním pozadí v těle. Mohou to být jak fyziologické, tak patologické procesy. Mezi fyziologické patří: puberta, menstruace, těhotenství, menopauza. Patologické - různá onemocnění spojená s hormonální nerovnováhou, podlitinami, traumatem.

Každý menstruační cyklus v těle ženy prochází restrukturalizací spojenou s přípravou na možné těhotenství - produkují se hormony progesteron, estrogen a další potřebné účinné látky. Kolik z těchto hormonů produkují žlázy, závisí na dnech menstruačního cyklu..

S nárůstem množství produkovaných hormonálních látek mění mléčné žlázy svou strukturu - alveoly (žlázové vezikuly) se otevírají, kanály se začínají připravovat na laktaci, stroma (vláknitá pojivová tkáň) ztrácí svou hustotu. Proto v různých dnech cyklu budou informace přijímané ultrazvukem mléčných žláz vypadat jinak a nebude možné rozpoznat odchylky od normy a stanovit správnou diagnózu..

Jak určit nejlepší dny pro ultrazvuk prsu?

Pro každou ženu se výpočet nejvhodnějšího dne pro provedení ultrazvuku mléčných žláz vypočítá individuálně, v závislosti na délce cyklu. Existují však určité parametry, které určují výběr nejlepších dnů pro tuto studii..

Mamologové a odborníci na diagnostiku ultrazvuku doporučují pacientkám vypočítat, v který den lze provést ultrazvuk prsu podle následujícího schématu:

 • pokud je cyklus 28 dní, pak 5-12 dní;
 • s více dny - 7-14 dní.

V určitých situacích může lékař přestat užívat hormonální léky a konkrétně jmenovat den, kdy potřebujete provést ultrazvuk.

Před podstoupením vyšetření se doporučuje zkontrolovat hladinu estrogenu v krvi, která se podává 3. den menstruačního cyklu a indikuje načasování nástupu ovulace. Ultrazvuk by měl být proveden před ovulací. V těchto časových intervalech jsou změny v tkáních ženského prsu minimální. Je v období zotavení po menstruaci: laktační žlázy se vyvíjejí, alveoly jsou uzavřeny a pojivová tkáň je hustá.

Později, v 16–20 dnech cyklu, jsou mléčné žlázy téměř úplně připraveny na těhotenství - jsou otokové, rozšířené a alveoly jsou hojně zásobovány krví. V dnešní době bude obtížné vidět narušení struktury malé velikosti a postup bude neinformativní..

Kdy provést ultrazvuk prsu během těhotenství, menopauzy a podezření na patologii?

Během těhotenství a během laktace nezáleží na tom, kdy provést ultrazvuk mléčných žláz, protože všechny struktury prsou se rychle rozvíjejí. Potrubí a acini (koncové části alveol) se zvětšují, zatímco tukové laloky jsou v procesu regrese. Pokud je tedy během těhotenství nutné provést ultrazvuk prsu, volba dne přestává být důležitá.

Ke změnám v žlázách dochází podle jiného principu a neovlivní to postup. Ultrazvuk během těhotenství a laktace se zpravidla nepovažuje za informativní kvůli změněnému stavu prsu a pro získání správných výsledků jsou předepsány alternativní metody. Ultrazvuk během těhotenství a kojení je nejčastěji předepisován pro podezření na onkologické procesy v prsu.

Na principu podobném těhotenství se volí, v který den se provádí ultrazvuk u žen s nástupem menopauzy. Během tohoto období se již hormony neprodukují v dostatečném množství a prsa nedostává stimulaci ke změnám, její atrofie funkční žlázové tkáně je nahrazena tukem.

V každém případě byste měli důvěřovat lékaři a pokud po vyšetření prsu odborník doporučí jeho opakování, pak diagnostik buď pochybuje, nebo získaný informační obraz není jasně viditelný. A opakovaný postup vám umožní udělat správné rozhodnutí o výsledcích..

Kdy provést ultrazvuk mléčných žláz a k čemu to je?

Stále častěji mají ženy zdravotní problémy v oblasti mléčných žláz. Lékaři důrazně doporučují dívkám, aby se zúčastnily ultrazvuku mléčných žláz.

Každá žena alespoň jednou položí otázky, jaký je postup pro ultrazvuk mléčných žláz, v jakém věku je nutné jej podstoupit a v který den studie budou výsledky co nejpřesnější.

A bude mít pravdu, že se snaží všechno zjistit, při provádění tohoto postupu je třeba dodržovat určité nuance.

 1. Co je to ultrazvuk?
 2. Výhody ultrazvuku
 3. Indikace pro ultrazvuk mléčných žláz
 4. Příprava na vyšetření mléčných žláz
 5. V který den cyklu se postup provádí??
 6. Důležitost výběru správného dne pro ultrazvuk
 7. Jakou kategorii žen by měl provádět ultrazvuk prsu??
 8. Je často nutné provádět prevenci ultrazvukem?
 9. Kde mohu získat ultrazvukovou diagnostiku??
 10. Jak probíhá diagnostika??
 11. Dekódovací indikace
 12. Mamografie - jako metoda diagnostiky mléčných žláz
 13. Co je lepší mamografie nebo ultrazvuk?

Co je to ultrazvuk?

Před několika staletími si nikdo nepředstavoval, že se můžete dívat do živého organismu díky určitému zařízení, v tuto chvíli to nepředstavuje žádné potíže.

Ultrazvuk je název metody, kterou odborníci vyšetřují vnitřní orgány člověka. Je to zcela bezbolestné a bezpečné, na kterém musíte strávit minimum času, vám umožní odhalit úplný obraz o stavu vašich vnitřních orgánů.

Ultrazvuk, zkrácená zkratka pro celé jméno (ultrazvuk) je studie vnitřku člověka pomocí ultrazvuku. Ultrazvuk začíná pronikat tkáněmi těla a umožňuje určit tvar, velikost a strukturu jakéhokoli orgánu. Tento postup pomáhá včas určit různé druhy patologií a diagnostikovat stádia jejich progrese..

Výhody ultrazvuku

Diagnostická metoda má následující výhody:

 • Jednou z hlavních výhod provádění ultrazvukového skenování je samozřejmě skutečnost, že díky němu může lékař diagnostikovat onemocnění v počáteční fázi vývoje. To v budoucnu usnadní následný proces zpracování;
 • Ultrazvuk pomáhá sledovat průběh onemocnění a použitelnou léčbu, určit její správnost;
 • Používá se k prevenci různých druhů nemocí;
 • Ultrazvuk nepoškozuje zdraví, lze jej použít opakovaně v takovém rozsahu, jaký je vyžadován pro lékařské indikace;
 • Ultrazvukové vyšetření probíhá bez chirurgického zákroku, jedná se o bezbolestný zákrok;
 • Ultrazvukové vyšetření zůstává za relativně dostupnou cenu, je dostupnější než jiné výzkumné metody.

Indikace pro ultrazvuk mléčných žláz

Ultrazvuk mléčných žláz se provádí:

 • pro analýzu hmatatelných a nehmatatelných útvarů;
 • s pocitem bolavé dlouhodobé bolesti na hrudi;
 • znatelný růst lymfatických uzlin v oblasti podpaží;
 • praskající tahová bolest doprovázející pocit pálení v oblasti hrudníku;
 • je odhalena asymetrie mléčných žláz;
 • bolest a zvětšení hrudníku v době menstruačního cyklu;
 • znatelný podivný výtok z bradavek u kojené ženy;
 • se znatelným zhutněním a zatažením bradavek;
 • identifikace patologických stavů mléčných žláz během těhotenství nebo kojení, aby se vyloučily abscesy.

Příprava na vyšetření mléčných žláz

Při předepisování ultrazvuku prsu neexistují žádná omezení. Každá žena má právo pít nápoje a jíst jídlo podle potřeby. Je možné používat léky, za takových podmínek musíte informovat svého lékaře o názvu a dávkách příslušných léků.

Jediné, co je třeba při přípravě udělat, je provést hygienická opatření na hrudi a v podpaží..

Musíte jen vzít v úvahu důležitou skutečnost, že ultrazvuk je předepsán v určité dny menstruace a dodržovat pravidla.

V který den cyklu se postup provádí??

Existuje určitý vztah mezi provedením ultrazvuku mléčných žláz a nástupem určitého dne menstruačního cyklu.

Odborník zpravidla během vyšetření vidí nejspolehlivější obraz na určité úrovni hormonů v těle ženy.

Hormonální pozadí během menstruačního cyklu a později se liší, je to během menstruace, že ultrazvukové vyšetření poskytne kompletní obraz, jinak můžete získat nesprávné výsledky.

U žen v reprodukčním věku se doporučuje provést ultrazvuk 7. - 9. den menstruace (počítáno od prvního dne menstruace), pokud je cyklus 28 dní. Pokud však menstruace trvá déle než stanovené období, provádí se SPL ve dnech 9 až 11 cyklu. V tomto období byly výsledky výzkumu nejjasnější a nejspolehlivější..

Ženy, které podstupují menopauzu, těhotné a kojící matky, je povoleno provádět ultrazvukové vyšetření každý den (cyklus za takových podmínek není relevantní).

Důležitost výběru správného dne pro ultrazvuk

Stanovení dne pro ultrazvukové vyšetření mléčných žláz je vždy problémem pacienta. Vše závisí na stavu a pocitech ženy..

Někdy existují možnosti, kdy je nutné okamžitě provést ultrazvukové vyšetření.

Ultrazvukové vyšetření je předepsáno od 4 do 14 dnů cyklu v následujících případech:

 • Pokud pociťujete nepříjemné nepohodlí v oblasti mléčných žláz;
 • Detekce rozdílů okem mezi pravým a levým prsem;
 • Kůže poblíž bradavek se začíná odlupovat a vysychat;
 • Intenzivní, změna tvaru bradavek;
 • Zvýšení velikosti lymfatických uzlin pod podpaží;
 • Detekce hrudek různých velikostí v prsou.

Tyto příznaky jsou dobrým důvodem k návštěvě lékaře a provedení ultrazvuku.

K identifikaci nejspolehlivějších výsledků protokolu studie se ultrazvuk provádí ve stanovené dny menstruačního cyklu.

Často existují případy, kdy žena potřebuje okamžitě navštívit lékaře, aniž by zohlednila den cyklu:

 • Bolest, kterou nelze tolerovat v oblasti hrudníku;
 • Pocit otoku prsu při palpaci;
 • Detekce těsnění různých velikostí v mléčné žláze a červené zabarvení epidermis;
 • Vzhled výtoku z bradavek připomínající hnisavý;
 • Porucha, stavy obvykle doprovázející bolest na hrudi.

Projev těchto pocitů může varovat před progresí určité nemoci v ženském těle..

V takovém případě nemusíte čekat na určený den na vyšetření a okamžitě kontaktovat odborníka.

A přesto pro mnohé zůstává záhadou, proč je tak důležité podstoupit ultrazvukové vyšetření v určité dny menstruačního cyklu. Přesnost a spolehlivost výsledků výzkumu však závisí na těchto faktorech..

Prsa je velmi jemný a citlivý orgán ženy, jehož stav a fungování přímo závisí na hormonálním pozadí v těle ženy, ultrazvukový obraz může být narušen jakoukoli změnou hormonů v těle.

Předpokládá se, že ve zvoleném rozmezí dnů cyklu mají hormony nejmenší vliv na stav mléčných žláz a tkáně zůstávají méně husté..

Jakou kategorii žen by měl provádět ultrazvuk prsu??

V současné době se onemocnění, která se dříve objevila u žen v určitém věku, začala rychle rozvíjet a přecházet na mladší generaci..

Seznam ohrožených žen:

 • ženy, které překročily hranici 50 let;
 • nulipární nebo porodila v pozdějším věku;
 • osoby slabšího pohlaví, které měly v rodině rakovinu prsu;
 • když jsou nalezena těsnění nebo změny velikosti tvaru prsou.

Pacienti, kteří byli ohroženi, by měli navštívit ultrazvukové místnosti mnohem častěji, aby se zabránilo rozvoji patologických stavů prsu.

Je často nutné provádět prevenci ultrazvukem?

Frekvence návštěv žen v ultrazvukové místnosti prsu:

 • dívky do 30 let, jednou za dva roky;
 • po dosažení věku třiceti let jsou výlety dvakrát častější, počítají se jednou ročně;
 • u žen, které dosáhly věku 50 let, odborníci důrazně doporučují zvýšit počet návštěv na vyšetření a absolvovat je dvakrát ročně. Aby bylo možné včas zjistit a zabránit nepříznivým změnám.

Včasnou diagnostikou ultrazvukového vyšetření je možné zabránit již vytvořenému onemocnění a uhasit jeho progresi v rané fázi.

Hlavní věc je, že ženy bez zjevného porušení také nezapomínají na své zdraví a nezapomínají navštívit uzistického lékaře.

Kde mohu získat ultrazvukovou diagnostiku??

Ultrazvukové vyšetření mléčné žlázy lze provést v jakémkoli pracovišti specializovaném na tento typ vyšetření, kde je k dispozici potřebné vybavení:

 • ve státních poliklinikách;
 • v soukromých klinikách a lékařských laboratořích;
 • v gynekologii (prenatální kliniky);
 • rakovinová centra.

Všechny tyto instituce nabízejí pacientům vysoce kvalitní diagnostiku a poskytují přesné výsledky. Tento typ vyšetření lze nyní složit bez čekání na schůzku, což šetří váš osobní čas a nervy.

Ultrazvukové místnosti jsou vybaveny moderním vybavením, což vám umožňuje ukázat obraz o stavu mléčných žláz pacientů.

Používají se vysoce kvalitní senzory, pomocí nichž se provádí bezkontaktní ultrazvuková diagnostika, která určuje úplný obraz vnějších i vnitřních tkání prsu.

Tipy, které dáte ženám při výběru instituce pro ultrazvuk:

 • číst recenze o konkrétní instituci;
 • poslouchat názory a zkušenosti známých; možná už někdo kontaktoval specialistu v této oblasti.
 • vyberte místo, kde pracují příslušní specialisté.

To vám ušetří zbytečné starosti, pokud vám ne zcela kvalifikovaný ultrazvukový pracovník dá špatnou diagnózu.

Jak probíhá diagnostika??

 1. Pacientka je ve vodorovné poloze na zádech, paže odhodené dozadu za hlavu.
 2. Lékař začne ošetřovanou oblast ošetřovat připraveným gelem, aby se zlepšil kontakt senzoru s pokožkou..
 3. Pevným přitlačením senzoru k prsu pokračuje ve vyšetřování a senzorem projde kolem prsu.
 4. Ultrazvuk v důsledku pronikání jeho vln v různých úhlech zobrazuje celý obraz na monitoru počítače, kde odborník již hodnotí stav mléčných žláz pacienta.
 5. Procedura trvá asi 30 minut.
 6. Samotné vyšetření je zcela bezbolestné, při stisku senzoru na hrudi může být nepříjemné.
 7. Pokud jste v nepohodlné poloze, můžete o tom informovat lékaře, ukáže vám nejpohodlnější polohu, změnit ji, aniž by bylo dotčeno vyšetření.

Dekódovací indikace

Během vyšetření uzist zkoumá všechny úhly pravé i levé prsu ženy.

Po ukončení ultrazvukového vyšetření je pacientovi předán protokol s výsledky za několik minut:

 • Norma se uvažuje, pokud je tloušťka žlázové tkáně v rozmezí až 14 mm. Pokud je věk pacienta 40 a více let, pak má tento indikátor tloušťku až 20 mm.
 • Specialista také zkoumá mléčné toky a normální stav určuje normu, jejich rozlišitelnost je považována za bez deformací, stejně jako absence prodloužení v segmentu areola.

Odchylky od norem mohou naznačovat nástup vývoje onemocnění prsu.

Mamografie - jako metoda diagnostiky mléčných žláz

Mamografie je typ studie prováděné rentgenovou metodou pomocí specializovaného přístroje, mamografu. Zkoumá tkáně mléčných žláz, aby identifikoval patologie v nich ve formě různých novotvarů.

Tato studie se liší od rentgenového záření v tom, že hrudník pacienta je umístěn mezi dlahy, je zaměřen na snížení tloušťky orgánu.

Díky mamografii je obraz získáván přesněji, pouze zkoumaná oblast je vystavena záření.

Spolu s ultrazvukovým vyšetřením je nejoblíbenější mamografie. Mnoho pacientů se stále obává, co je lepší: mamografie nebo ultrazvuk mléčných žláz?

Prezentované metody mají mnoho společného, ​​ale existují určité rozdíly. Obě metody používají bezbolestnou výzkumnou metodu, rozdíl je v úrovni a typu záření. Ultrazvuk, jak ho známe, jsou ultrazvukové vlny a mamografie vyzařuje ionizující záření, které je podobné rentgenovému záření.

Co je lepší mamografie nebo ultrazvuk?

Je velmi těžké jednoznačně říci, která z těchto metod je lepší zvolit. V zásadě se ženám do 40 let doporučuje podstoupit ultrazvukové vyšetření a po 40 letech již mají mamograf..

Výhody dvou diagnostických metod:

 • Hlavní výhodou ultrazvuku oproti mamografii je, že ultrazvuk ukazuje nejpřesnější obraz onemocnění. Dokáže detekovat i malé nádory. Mamografie ukazuje neoplazmy v mléčných žlázách, ale pro rozlišení, zda patří k benigním formacím nebo k maligním, nemohou.
 • Výhodou mamografie je její cena, ve srovnání s ultrazvukem je několikanásobně méně a dostupnější. Ultrazvukové skenování stojí v průměru 2 000 rublů nebo více.

Svět je pro nás sexuálně neočekávanými chorobami a nikdy byste neměli zanedbávat žádné odborníky ve svém oboru.

Ultrazvukové vyšetření předané včas je zárukou ochrany vašeho zdraví a varováním před blížícím se onemocněním, kterému lze včas zabránit. Předepsáním vhodné a správné léčby pro vás. Nešetřete na svém zdraví, vždy si vyberte to nejlepší.

Ultrazvuk mléčných žláz - kdy je to možné, dekódování, norma, příprava, v který den cyklu

Na celém světě je každoročně registrováno přibližně milion nových případů rakoviny prsu. Ale ne každá žena o tom přemýšlí a existuje jen velmi málo těch, kteří vědí, kdy udělat ultrazvuk mléčných žláz, a jsou diagnostikováni včas.

Indikace pro jmenování

Ultrazvuk mléčných žláz je důležitý a poučný postup, který není vůbec nebezpečný, protože není spojeno s radiací a nevyvolává žádné bolestivé pocity.

Obecně se uznává, že se ultrazvuk provádí, když palpace odhalí jakékoli plomby na hrudi, ale existují další indikace pro podstoupení tohoto postupu:

 • těhotenství a kojení;
 • stížnosti na bolest v oblasti mléčných žláz;
 • preventivní prohlídka jednou ročně;
 • zvětšené lymfatické uzliny - za účelem stanovení diagnózy;
 • diagnostika cyst a novotvarů;
 • objasnění diagnózy palpací a detekcí formací v hrudi;
 • příprava ženy na postup IVF;
 • sledování stavu silikonových protéz.

V jakém věku by měly být vyšetřeny mléčné žlázy

V Rusku je na legislativní úrovni zakotveno, že každá žena po 40 letech musí každý rok podstoupit mamografii. Ženy do tohoto věku musí být každoročně vyšetřovány ve vyšetřovací místnosti a pokud jsou zjištěny jakékoli problémy, proveďte ultrazvuk mléčných žláz podle pokynů lékaře.

Dále je vhodné, aby ženy do 30 let podstoupily povinné vyšetření jednou ročně, po 30 - 2krát ročně. Jsou chvíle, kdy se problémy s mléčnými žlázami vyskytují u dívek nebo dokonce u dívek mladších 16 let. V tomto případě se doporučuje podstoupit vyšetření podle potřeby ve vyšetřovací místnosti a pokud jsou zjištěny nějaké problémy, podstoupit další nezbytný výzkum.

Možnosti postupu

Navzdory skutečnosti, že ultrazvukové vyšetření mléčných žláz je jedním z nejjednodušších, časově nenáročných a nákladově efektivních postupů, taková studie neposkytuje 100% záruky, pokud jde o malé novotvary, které nelze zjistit ani palpací. V takových případech se často kromě ultrazvukového vyšetření provádí biopsie.

Informační obsah tohoto typu vyšetření přímo závisí na kompetenci lékaře, je to on, kdo si může všimnout nebo přehlédnout jakékoli změny v mléčných žlázách.

Obecně lze pomocí ultrazvukového postupu identifikovat:

 • mastitida a mastopatie prsu;
 • změny v žlázách během menopauzy benigní povahy;
 • cysty a zánětlivá ložiska prsní tkáně;
 • maligní nádory.

Dobří odborníci na stav prsní tkáně mohou vždy určit, zda existuje nějaké onemocnění, protože mít jasnou představu o tom, jak vypadá ultrazvuk zdravých mléčných žláz.

Existují případy, kdy je tento postup předepsán mužům s podezřením na novotvary jak benigní, tak maligní povahy, ale častěji se takové vyšetření doporučuje u externě projevených patologií mléčných žláz - výskyt otoku v oblasti hrudníku, deformace bradavky, výtok z ní.

Takové problémy u muže mohou nastat v důsledku hormonální nerovnováhy, která pomůže identifikovat krevní test..

Výzkum s CDK

Ultrazvuk mléčných žláz (kdy by tento postup měl každá žena vědět) lze doplnit takovým typem studie, jako je CDC - digitální Dopplerovo mapování. Na rozdíl od ultrazvuku se jedná o hlubší vyšetření, které vám umožní sledovat průtok krve v oblasti mléčných žláz a v jakém stavu jsou zde cévy.

S pomocí této studie můžete získat nejúplnější a nejpodrobnější informace o stavu mléčných žláz, protože promítaný obraz zobrazuje stav krevních cév v maligním nádoru a odlišný stav krevního oběhu v novotvarech.

Dopplerovo mapování je předepsáno v následujících případech:

 • špatná cirkulace v oblasti hrudníku;
 • změna velikosti prsou a tvaru bradavek;
 • vzhled tuleňů v oblasti mléčných žláz;
 • genetická predispozice k rakovině prsu;
 • trauma hrudníku a podkožní krvácení;
 • nedostatek diagnózy po sérii předchozích vyšetření.

Metoda CDC nemá žádné kontraindikace, přesnost diagnózy však závisí na hormonálním pozadí ženy, proto je podle doporučení lékařů lepší podstoupit takové vyšetření 5-6 dní po menstruaci.

Elastografie a ultrazvuk mléčných žláz

Elastografie je dalším typem podrobné studie stavu mléčných žláz, která umožňuje nejen identifikovat oblasti mléčných žláz s vytvořeným těsněním, ale také poskytnout kvalitativní charakteristiku objevených oblastí těsnění..

Pokud je díky ultrazvuku možné identifikovat novotvary, pak elastografie také pomáhá určit povahu této formace, a proto identifikovat původní zdroj problému. Kromě toho může elastografie rozlišovat mezi lipomem a rakovinou prsu. často je kvůli nepřesné diagnostice jeden vydáván za druhého.

Tato metoda vám umožňuje identifikovat stávající onemocnění v rané fázi bez dalších opatření, jako je punkce prsu.

Mamografie nebo ultrazvuk - což je lepší

Ultrazvuk mléčných žláz (kdy udělat, viz výše) a mamografie jsou zcela odlišné postupy, které lze předepisovat samostatně a navzájem se doplňovat.

 • Za prvé se jedná o procedury určené pro různé věkové skupiny žen - ultrazvuk je předepsán pro dívky a ženy po 25 letech a mamografie - pro ženy po 40. Faktem je, že stav prsní tkáně po čtyřicítce se liší od prsní tkáně před 30 lety, proto u žen po 40 letech věku není ultrazvuk jako výzkumná metoda indikován kvůli nesmyslnosti tohoto postupu. A pro dívky mladší 30 let nemá smysl předepisovat mamograf, protože taková studie bude kvůli jiné tkáňové struktuře neúčinná.
 • Zadruhé, ultrazvuková metoda není vůbec nebezpečná, protože není spojena s radiační diagnostickou metodou a mamografie je druh rentgenového záření mléčných žláz.

Vzhledem k výše uvedeným rozdílům mezi těmito dvěma metodami je obtížné říci, která z nich je lepší, protože vše závisí na stavu pacienta. Ultrazvuk je povrchnější vyšetření, protože jsou chvíle, kdy není možné uvažovat o začínajícím nádoru, v takových případech má mamografie jasnou převahu.

Velkou nevýhodou mamografie je relativní bolest při zákroku v důsledku mačkání prsu, zatímco ultrazvuk je zcela bezbolestný. Obě metody mají řadu výhod a mohou být předepsány, pokud existují vhodné indikace. Je však nepřijatelné podstoupit ultrazvuk a mamografii ve stejný den..

Jakého lékaře kontaktovat

Dívka může diagnostikovat stav mléčných žláz sama. K tomu je nutné je pravidelně hmatat. V případě, že se na hrudi objeví i malá pečeť, nebo existují pochybnosti o bolesti, měli byste se poradit s mammologem.

Pokud se nemůžete domluvit přímo s lékařem, měli byste požádat o doporučení svého praktického lékaře. Muž se musí zaregistrovat na ultrazvukový zákrok u androloga nebo urologa.

Příprava na ultrazvuk mléčných žláz

Někteří věří, že před ultrazvukovým zákrokem musíte po určitý počet dní dodržovat určitou dietu..

Fotografie ukazuje proces provádění ultrazvuku mléčných žláz.

To absolutně neplatí, i když před postupem existují určité přípravné fáze:

 • Hygiena prsu by měla být přísně dodržována.
 • Musíte přestat užívat léky proti bolesti.
 • Je nutné vyhnout se podchlazení a naopak - nekoupejte se příliš horké (optimální teplota je 38 is).
 • Během laktace je zakázáno bezprostředně před zákrokem kojit nebo krmit dítě.
 • Solária jsou přísně zakázána.

Ultrazvuk mléčných žláz (kdy dělat, v jakém věku a jaké problémy vám pomůže identifikovat, můžete požádat odborníka na ultrazvuk) zahrnuje předběžné dodání standardní sady testů - krev a moč na prázdný žaludek.

V který den cyklu se provádí ultrazvuk mléčných žláz?

Nejdůležitější věcí je provést samotný postup, jasně vypočítat menstruační cyklus. Pokud se vyskytnou nějaké problémy s mléčnými žlázami - patologie, zarudnutí, bolest, je lepší naplánovat ultrazvukové vyšetření ve dnech 4 až 10 menstruačního cyklu. V případě, že nejsou žádné zvláštní viditelné problémy a jedná se o rutinní kontrolu - musíte si naplánovat cestu k lékaři v první dekádě cyklu.

Metodika výzkumu

U ultrazvuku se pacient musí svléknout do pasu a zaujmout vodorovnou polohu. Pokud je to nutné, během samotného postupu vás lékař požádá, abyste se otočili na bok.

Princip činnosti ultrazvukového přístroje spočívá v tom, že ultrazvuk přenášený senzorem do tkání mléčných žláz se odráží, vrací a přenáší obraz s daty na obrazovku monitoru.

Algoritmus samotného postupu je následující:

 • Na oblast zájmu se aplikuje speciální gel.
 • Lékař pomocí senzoru provádí pohyby od bradavky v opačném směru a znovu k bradavce, čímž zkoumá celou plochu hrudníku pacienta.
 • V tomto okamžiku se na monitoru zobrazí všechny vyšetřované oblasti mléčných žláz a lékař může v případě potřeby pořídit fotografický snímek jakékoli vybrané oblasti..
 • Na konci procedury, která trvá méně než 10 minut, vypracuje odborník protokol o ultrazvukovém vyšetření.

Co je normální pro výsledky screeningu

Podle výsledků screeningové studie jsou normou pro zdravé mléčné žlázy následující ukazatele:

 • nedochází k deformaci tukových laloků prsu;
 • získané výsledky výzkumu odpovídají věku ženy;
 • kanály odpovídají normě - jsou zvětšené na bradavkách a když se od ní vzdalují, úzké, jsou jasně viditelné;
 • žádné poškození vnitřní žlázové struktury prsu (je přijatelné, že s věkem je část žlázové struktury nahrazena tukem).

Navíc jejich vzhled hovoří o zdraví mléčných žláz. Vsuvky by neměly být nijak vnější poškozeny, měly by být stejné. Na hrudi by neměly být žádné skvrny, vyrážky, otoky a deformity. Také lymfatické uzliny podpaží by měly být normální..

Co se odráží ve výzkumném protokolu

Po ultrazvukové studii se její výsledky a přepis vloží do záznamu pacienta v nemocnici, v budoucnu se budou moci s protokolem studie seznámit další odborníci i samotný pacient..

Protokol zpravidla obsahuje následující informace:

 • Zda má pacient patologii. V případě, že je k dispozici, je podrobně popsáno jeho umístění a rozměry a přiložena fotografie.
 • Struktura prsní tkáně je podrobně popsána.
 • Rozměry mléčných kanálů jsou pevné.
 • Popisuje stav lymfatických uzlin pacienta.

Na ultrazvuku jsou mléčné kanály rozšířené

Dilatace mléčných kanálků je velmi vzácná, ale extrémně nebezpečná patologie mléčných žláz. Zpravidla to naznačuje přítomnost zánětlivého procesu, který dále vyvolá růst nebezpečných bakterií v potrubí a výtok z bradavky. Pokud nepožádáte o pomoc odborníka včas, zánětlivý proces se rychle změní na vážné onemocnění..

Zpravidla může lékař na ultrazvuku zaznamenat odchylku od normy mléčných kanálků - nezužují se, když se vzdalují od bradavky. Může být několik důvodů pro tento stav. Jedním z nejčastějších je hormonální narušení. Expanze je považována za normální, pokud k ní dojde během těhotenství a laktace nebo před menopauzou.

Léčba této patologie není spojena s chirurgickým zákrokem. Spočívá v odstranění příčiny jeho vzhledu. Pokud je nárůst kanálů způsoben hormonálním narušením, je předepsána hormonální terapie a hormony jsou sledovány pomocí testů.

Pokud se kanály zvýšily v důsledku zánětlivého procesu v důsledku infekce, je předepsána antibiotická léčba, současně může lékař předepsat imunomodulátory a obecné tonikum.

Chirurgická intervence pro takový problém probíhá pouze v jednom případě - situace je extrémně zanedbávaná a zánětlivý proces vyvolal výskyt cysty nebo nádoru, které jsou odstraněny, pokud existuje možnost, že jsou maligní.

Je možné přesně určit povahu nádoru

Ze své podstaty jsou nádory rozděleny na maligní a benigní, jejich hlavní rozdíl spočívá v tom, že benigní nádor je nezávislý a autonomní, tj. neproniká do jiných lidských orgánů, na rozdíl od maligních.

Ne vždy, zejména v počátečních stádiích, je možné určit typ nádoru, proto, aby se zjistila, jaká je povaha novotvaru, je provedena další studie s nádorovými markery a také biopsie.

Známky benigních nádorů

Mezi benigní nádory patří například:

 • Lipom je novotvar, který se u žen obvykle vyvíjí po 40 letech z tukové tkáně mléčných žláz. Riziko jeho transformace na maligní nádor je vysoké..
 • Mastopatie, která je často způsobena hormonální nerovnováhou, kojením nebo dysfunkcí štítné žlázy.
 • Fibroadenom, který se vyznačuje pomalým růstem nádoru. Příčinou jeho vzhledu je trauma mléčných žláz..
 • Cysta, ke které dochází v důsledku zánětlivých procesů a jako porušení endokrinních procesů v ženském těle.
 • Intraduktální papilom, objevující se v případě nestabilního hormonálního pozadí.

Známky maligních nádorů

Hlavním rozdílem mezi maligními nádory a benigními nádory jsou metastázy v celém těle, a pokud může chirurgická likvidace benigního nádoru znamenat ukončení onemocnění, pak u maligního nádoru není vždy možné mluvit o konečném vyléčení.

Stejně jako benigní nádory se maligní nádory dělí na typy:

 • Nodulární vzhled nádoru je charakterizován zhutněním, bolestivým na dotek. Pokud zvednete ruce, pak se v místě novotvaru vytvoří deprese a kůže visí a vrásky. V pozdějších stadiích se na kůži objevují vředy, deformace mléčné žlázy a zvětšené lymfatické uzliny v podpaží.
 • Edémově infiltrační typ nádoru nemusí způsobovat bolestivé pocity, ale současně dosahuje objemu celého prsu. Navenek nádor připomíná pomerančovou slupku.
 • Typ nádoru podobný erysipelům se vyznačuje nerovnoměrnou kůží a ztluštěním mléčných žláz; během vyšetření a palpace nejsou těsnění hmatná.
 • Pancéřovaný typ nádoru je charakterizován růstem nádoru všemi tkáňovými pokožkami mléčných žláz a tato patologie může jít i do druhého prsu.
 • Pagetův nádor je nejvzácnějším typem malignity, při které se objevuje kůra kolem bradavky a boláky na hrudi. Pokud je však léčba zahájena včas, je zaručen příznivý výsledek onemocnění..

Co je třeba vzít v úvahu při dešifrování výsledků a stanovení diagnózy

Pokud výsledky studie ukázaly významné odchylky od normy, pak existují všechny důvody předpokládat přítomnost onemocnění prsu. Pokud existuje rakovinový nádor, budou během ultrazvukového postupu na obrazovce pozorovány náhlé, nejasné kontury..

Procedura CDC umožňuje určit přítomnost maligního nádoru průtokem krve a tím kvalitativně zlepšit diagnostiku. Pokud je během takového postupu tok krve reprezentován pohybem chaotických částic a je také viditelné množství různých cév, pak je obvykle stanovena diagnóza - maligní nádor.

Veškeré údaje po zákroku je třeba vyjasnit u mammologa, o konečné diagnóze a volbě léčby rozhoduje lékař. Existují situace, kdy je obtížné stanovit konečnou diagnózu kvůli nemožnosti určit povahu nádoru. V tomto případě jsou předepsány další postupy.

Jak často lze vyšetření provést?

Ultrazvuk mléčných žláz se provádí každoročně, když žena nemá 40 let a jednou za šest měsíců je nutné ji provést po dosažení tohoto věku.

Dělá se ultrazvuk během těhotenství a kojení

Některé ženy si jsou jisté, že během období porodu a kojení byste se neměli bát možných onemocnění mléčných žláz, ale není to tak úplně pravda. Lékaři-mammologové zaručují, že výskyt rakoviny prsu je u kojenců s 1-3 dětmi extrémně nízký..

I při kojení však mohou nastat problémy, které je třeba řešit u lékaře a provést ultrazvukové vyšetření.

Ultrazvukové vyšetření mléčných žláz lze tedy doporučit, pokud:

 • nastává stagnace mléka;
 • tam jsou těsnění a krvácení z bradavky.

Když mléko stagnuje, je kojící matce předepsán postup ultrazvukové masáže, který rozbíjí malé hrudky vytvořené v prsu. Taková terapie je naprosto bezpečná a nepoškodí jen matku, ale i dítě. Pokud žena kojí, ale ještě před těhotenstvím utrpěla onemocnění mléčných žláz, je pro ni povinný ultrazvukový postup.

Pokud jde o samotné těhotenství, pokud lékař, který vede těhotnou matku během těhotenství, považuje za nutné provést tento postup, neměli byste to brát agresivně a bát se, že takový postup bude mít na dítě špatný účinek. Ultrazvuková metoda je zcela neškodná, navíc během těhotenství je taková studie předepsána až třikrát.

Jak moc je

Standardní ultrazvuková procedura stojí od 600 do 2 000 rublů. Cenová politika závisí na lékařském středisku nabízejícím tento postup, ale rozdíl v ceně nebude v tomto případě velký. Pokud však nastávající matka měla implantáty, bude muset za ultrazvukové vyšetření zaplatit až 25 tisíc rublů.

Kontraindikace výzkumu

Ultrazvuková procedura je bezpečná a neexistují žádné kontraindikace jejího chování. To znamená, že postup je určen pro každou ženu, která se stará o své zdraví..

Ultrazvuk mléčných žláz během menstruace - je to možné nebo ne

Je-li možné provést ultrazvuk mléčných žláz během menstruace, mají ženy v plodném věku zájem. Pokud si žena všimne na sobě jakékoli problémy spojené s mléčnými žlázami - otoky, deformace, odlupování, pak nemá absolutně smysl čekat na konec menstruace, protože je nutné co nejdříve zjistit příčinu takových jevů a zahájit léčbu.

V některých případech lékař předepisuje ultrazvukové vyšetření přesně během menstruace, protože tkáně mléčných žláz jsou v dnešní době ve zvláštním stavu, což umožňuje přesnější diagnostiku, zejména pokud již existují určité podezření.

Při provádění ultrazvuku mléčných žláz se nemusíte bát vyšetření a bát se takové diagnózy, jako je rakovina prsu. Je důležité si uvědomit, že onemocnění lze předcházet nebo jej zastavit, pokud navštívíte lékaře včas.

Video o ultrazvuku mléčných žláz a vlastnostech studie

Srovnání ultrazvuku a mamografie:

V jakých případech je nutné provést ultrazvuk mléčných žláz, názor odborníka:

V který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk mléčných žláz?

Ahoj milí čtenáři. Mnoho času a úsilí věnovali lékaři, aby si každá žena spravedlivého sexu uvědomila nejen důležitost krásy poprsí, ale také zdraví mléčných žláz. Doporučuje se objasnit úroveň zdraví těchto spárovaných orgánů u mladých žen pomocí ultrazvukové metody..

U žen starších 40 let se pro tyto účely doporučuje mamografie, k ověření diagnózy se používá ultrazvukové vyšetření. Zbývá zjistit jednu důležitou otázku: v který den cyklu provést ultrazvuk mléčných žláz a je důležité vůbec zohlednit cyklické změny v těle ženy?

Proč ultrazvuk?

Ultrazvuková metoda je dnes považována za nejbezpečnější a nejinformativnější metodu pro diagnostiku stavu mléčných žláz u žen. Ultrazvuková procedura je pro pacienta bezbolestná a pohodlná.

Metoda umožňuje vyšetření prsu v jakémkoli věku a stavu, včetně nosení plodu. Bohužel, s věkem, během období involuce mléčných žláz (náhrada žlázové tkáně pojivové tkáně), informační obsah metody klesá. Proto se ženám během menopauzy a postmenopauzy doporučuje nahradit ultrazvukovou metodu mamografií.

Ultrazvukové vyšetření: první vyšetření a četnost výkonů

Věk dětí není kontraindikací pro ultrazvukové vyšetření, pokud tvářící žlázy dívku obtěžují. Stojí za to provádět pravidelné diagnostické postupy od 18 let:

 • 18-35 let - jednou ročně;
 • 40-50 let - dvakrát ročně;
 • po 50 letech 1krát za 3-6 měsíců.

Během období před menopauzou gynekologové doporučují přejít na vyšetření rentgenovými metodami. Ačkoli v poslední době byla zpochybněna potřeba pravidelné klasické mamografie.

Pokud máte podezření na benigní nebo maligní novotvary, musíte být vyšetřeni neplánovaně. Neexistují žádná omezení frekvence ultrazvukových skenů za rok. Četnost diktovaná nutností.

Nejlepší den cyklu pro vyšetření prsu

Je nutné vyšetřit mléčné žlázy během období "hormonálního odpočinku", kdy jsou zúžené kanály orgánu. To zlepšuje přesnost postupu. Můžete být vyšetřeni pomocí ultrazvuku kdykoli, ale je snazší vidět formace od 5 do 12 dnů. Jedná se o průměrné období, přesné datum zavolá gynekolog v souladu s délkou menstruačního cyklu.

Kdy stojí za to udělat ultrazvuk:

 • s normálním cyklem (28 dní) je nejlepším dnem pro ultrazvukovou proceduru 7 dní po úplném ukončení menstruace, i když byla menstruace horší než obvykle a trvala jen 3 dny, je lepší pauzu, jako je obvyklé trvání krvácení;
 • s prodlouženým cyklem (od 35 dnů nebo více) nebo prodloužením normálního cyklu musíte jít na 10 dní k ultrazvukovému diagnostikovi;
 • s krátkým cyklem (21 dní) a trváním krvácení až 7 dní je lepší načasovat postup na 5. den.

Pokud jste dosáhli dospělosti a krvácení se stalo spontánním, nepravidelným a krátkodobým, nemá smysl používat uvedená doporučení. Během menopauzy a po menopauze se ultrazvuk provádí libovolně, určitě nezáleží na tom, jaký den je třeba vyšetřit..

Ultrazvuk je mimo plán

Zda je možné provést ultrazvukové vyšetření během měsíčního krvácení, dívky a ženy se často ptají lékaře. Pokud vás tato otázka znepokojuje také, můžeme odpovědět. Takové rozhodnutí je však oprávněné, pouze pokud existují důkazy:

 • s cystou, která cyklicky mění svou velikost (ke sledování dynamiky procesu);
 • po poranění prsu;
 • se silnou bolestí v oblasti poprsí;
 • při vyšetřování stavu prsu po endoprotetice;
 • když se změní vzhled poprsí (edém, zarudnutí, deformace, se zvýšením místní teploty);
 • s uvolněním serózního, hnisavého nebo krvavého exsudátu z bradavky;
 • s vývojem nádoru (maligního nebo benigního, například s fibroadenomem), pokud je onemocnění detekováno jinými vyšetřovacími metodami;
 • v případě poruchy funkce vaječníků.

V těchto případech může gynekolog urgentně poslat ženu na vyšetření.

Tím je náš přehled tématu ukončen. Doufáme, že jsou naše informace pro vás užitečné a vy je budete sdílet se svými přáteli prostřednictvím sociálních sítí.

Kdy je lepší udělat ultrazvuk mléčných žláz - dekódování výsledků

Každá žena by měla pečlivě sledovat své zdraví a v pravidelných intervalech podstupovat preventivní prohlídky u lékařů..

Během vyšetření bude možné identifikovat patologie v raných stadiích vývoje a díky průběhu farmakoterapie se zbavit problému.

Orgány reprodukčního systému, stejně jako mléčné žlázy, by měly být pod pečlivou pozorností každé ženy. Kontrola jejich stavu se nejlépe provádí pomocí ultrazvuku a řady laboratorních testů.

Závěr

 1. Ultrazvuk mléčných žláz je bezbolestná diagnostická technika, která vám umožní identifikovat patologické procesy, těsnění, neoplazmy.
 2. Během ultrazvukového vyšetření nebude žena pociťovat bolest a nepohodlí.
 3. Lékaři dokáží detekovat téměř jakékoli patologické procesy v rané fázi pomocí ultrazvuku.
 4. Po dokončení ultrazvukového vyšetření obdrží pacient přepis, který předá ošetřujícímu lékaři.
 5. Moderní zařízení umožňují získávat vysoce kvalitní obrázky, zejména v režimu v reálném čase.

Indikace a kontraindikace pro výzkum

Ve většině případů je ženský prsní ultrazvuk odesílán gynekologem, který během vyšetření palpuje mléčné žlázy.

Pokud má pacientka podezření na vývoj patologického procesu, je jí doporučeno ultrazvukové vyšetření. Ženy se také mohou samostatně obracet na úzkoprofilové odborníky v případě nepříjemných příznaků, těsnění, zarudnutí, otoků, výtoku z žláz..

V tomto případě jim bude přidělen nejen ultrazvuk, ale také řada laboratorních testů, jejichž výsledky mohou vyžadovat další diagnostiku hardwaru..

Indikace pro ultrazvuk jsou následující patologické stavy:

 • plánování těhotenství (s IVF je ultrazvukové vyšetření mléčných žláz zahrnuto do povinného schématu vyšetření);
 • jakékoli patologické transformace na kůži hrudní kosti;
 • špatná dědičnost (příbuzní byli diagnostikováni s rakovinou);
 • změna tvaru nebo velikosti jedné nebo obou žláz;
 • identifikace těsnění, otok;
 • poranění žlázové oblasti;
 • období před menopauzou;
 • výběr silikonových protéz;
 • přítomnost onemocnění reprodukčního systému, zejména vaječníků;
 • výběr metody antikoncepce;
 • poranění oblasti mléčných žláz.

Pozornost! Ženy mohou z vlastní iniciativy provést ultrazvuk mléčných žláz. Aby podstoupili tento diagnostický postup, nepotřebují schůzku s lékaři..

Během ultrazvukového vyšetření mohou odborníci určit nejen stav žláz, ale také identifikovat patologické změny v jejich struktuře. Lékaři také vyšetřují lymfatické uzliny kolem hrudníku..

V jakých případech je předepsán ultrazvuk

Lékaři doporučují, aby ženské publikum absolvovalo alespoň jednou ročně ultrazvukové vyšetření mléčných žláz. Neplánované kontroly by měly být prováděny, pokud existují takové náznaky:

 • uzly nebo těsnění;
 • změna barvy nebo tvaru bradavky, vzhled výtoku;
 • horečnatý stav;
 • teplo;
 • zhoršení zdraví;
 • letargie, únava, slabost;
 • závratě atd..

Kdo by neměl dělat výzkum

Ultrazvuk je diagnostická technika, která nemá žádné závažné kontraindikace. Na straně pacientů musí být splněny podmínky, díky nimž bude vyšetřovací proces co nejpřesnější a nejúčinnější..

Jak získat ultrazvuk

Pokud se žena rozhodne podstoupit ultrazvukové vyšetření sama, musí si vybrat lékařské zařízení, ve kterém se taková diagnóza provádí. Poté musíte zavolat na recepci a domluvit si schůzku.

Ve stanovenou dobu musíte přijít do nemocnice, vzít si kupón od správce a počkat, až na vás přijde řada pod ultrazvukovou kanceláří.

Jakého lékaře kontaktovat

Pokud potřeba ultrazvukového vyšetření vznikla na pozadí projevu nepříjemných příznaků, utrpěného poranění nebo z jiného neobvyklého důvodu, měla by žena kontaktovat úzkoprofilového specialistu pro konzultaci:

 • gynekolog;
 • mammolog;
 • terapeut;
 • onkolog;
 • specialista na plodnost.

Kde je lepší udělat

Dnes má téměř každé nemocniční zařízení ultrazvukovou místnost. Přesto odborníci doporučují podstoupit ultrazvukovou diagnostiku v gynekologických, onkologických nebo reprodukčních centrech..

To je způsobeno skutečností, že místní lékaři mají úzkou specializaci, hlubší znalosti a bohatou praxi. Také ženské publikum v procesu výběru místa pro ultrazvukové vyšetření může použít doporučení svých přátel.

Kolik stojí vyšetření?

Náklady na ultrazvukové vyšetření osobně stanoví vedení každé nemocniční instituce. Je to ovlivněno různými faktory, takže v jedné oblasti může cena ultrazvukového skenování mírně kolísat.

Kdy udělat ultrazvuk - příprava

Před diagnostickým postupem není nutné provádět přípravná opatření. Před návštěvou lékaře je nutné se osprchovat; v tuto chvíli se nedoporučuje používat deodoranty a tělové krémy.

Pacienti také potřebují správně vypočítat den menstruačního cyklu, aby byl výsledek ultrazvuku co nejpřesnější..

Každá akce zaměřená na narušení fungování ženského těla vede k určitým nepříjemným následkům. Totéž lze říci o procesu potratů. Potrat je pro každou ženu vždy obtížným psychologickým a fyzickým testem.