Jaké dny cyklu můžete otěhotnět??

Abyste mohli co nejdříve otěhotnět, musíte si připravit svůj zdravotní stav na tuto zásadní životní etapu. A také víte, ve které dny můžete otěhotnět a pravděpodobnost úspěšného oplodnění je nejvyšší.

Hlavním posláním ženy je narození dítěte, vzdělání a plodení. Dříve či později přijde poznání, že žena je připravena stát se matkou..

Ale těhotenství ne vždy nastane okamžitě, jakmile se taková touha objeví..

Jaké dny je lepší otěhotnět po menstruaci?

Po důležitém rozhodnutí ženy a jejího manžela, že by se dítě mělo v rodině objevit, vyvstává první otázka: „Kdy to uzavřeme?“.

Stává se, že taková otázka vyvstává v opačné situaci, kdy je těhotenství nežádoucí a pár se snaží takové události vyhnout..

Ve skutečnosti nelze získat přesnou odpověď, protože každá žena a její tělo jsou individuální.

Stále však můžete tomuto tématu porozumět, pokud se ponoříte do rysů fyziologie ženy.

Žena, která sleduje svůj menstruační cyklus a další jemnosti, by měla mít vždy k dispozici osobní kalendář..

Díky tomu můžete přesně určit dny příznivé pro početí plodu. A také nepříznivé dny pro ty, kteří ještě nechtějí otěhotnět.

Ve skutečnosti je menstruační a ovulační kalendář u žen docela populární, i když není stoprocentně přesný..

S pomocí takového kalendáře můžete pravidelně označovat dny menstruace, počítat plodnou a neplodnou fázi.

Jde o to, že když žena dosáhne plodného věku, může otěhotnět pouze v určité dny. Když začne ovulace, přibližně uprostřed aktuálního cyklu.

Všechny ostatní dny jsou neplodnou fází, která není doprovázena možností početí plodu.

Ale často v takové dny existují výjimky z pravidla. Proto antikoncepce počítáním ovulace není vždy účinná..

Těhotenství ovulací

Obvykle trvá menstruační cyklus ženy přibližně 25 až 35 dní, počínaje prvním dnem menstruace..

Jakmile se menstruace zastaví, aktivuje se folikulární fáze. Tato fáze je charakterizována syntézou folikuly stimulujícího hormonu endokrinními žlázami, začíná zrání vajíčka.

A asi 9-14 dnů cyklu praskne folikul, který se u žen nazývá ovulace.

Již druhý den po nástupu menstruace se děloha začíná připravovat na možné početí, začíná v ní růst endometria.

V případě, že z jakéhokoli důvodu nedošlo k početí, folikul se zužuje a produkuje progesteron. Vzniklé endometrium se také rozpadá, což vede k dalšímu menstruačnímu období.

Menstruační období

Chcete-li získat znalosti o tom, který den cyklu můžete otěhotnět, měli byste zvážit možnosti početí před kritickými dny..

Během dnů a na jejich konci.

 1. Předmenstruační období. V této době probíhají procesy odmítnutí endometria, které procházejí proudem krve během menstruace. Obvykle je vaječná buňka také vystavena odmítnutí, které by se v této době mohlo stát potenciálem pro oplodnění. Podle lékařů neexistují žádné předpoklady pro připojení vajíčka ke stěně dělohy. Pravděpodobnost početí je proto nízká. A dokonce i v případě opakované ovulace v této fázi cyklu dělá hormonální pozadí vše pro to, aby zabránilo těhotenství.
  Z pravidla však vždy existují výjimky. U žen, které mají nepravidelný sexuální život a nepoužívají antikoncepci, je opakovaná ovulace docela reálná. A dny vitální aktivity spermií mu budou moci dát šanci oplodnit vajíčko, a to i za 2-3 dny. Pokud je sex pravidelný, cyklus je stabilní, šance na otěhotnění jsou sníženy na nulu..
 2. Měsíčky. Stejně jako v předchozí situaci, během menstruace, je šance na početí plodu zanedbatelná. K nečekaným „překvapením“ může dojít, pouze když:
  * menstruace je dlouhá, spermie budou moci počkat na nástup plánované ovulace;
  * nestabilní menstruační cyklus, pokud vaše menstruace nastane v neočekávaný den a všechny výpočty se automaticky aktualizují.
 3. Po kritických dnech. Je těžké otěhotnět po skončení menstruace. Protože předpoklady pro to jsou nepříznivé, stále existují výjimky. Protože život spermií trvá až asi 7 dní, mají ženy, jejichž menstruace rychle končí, všechny šance, že spermie přežijí až do začátku ovulace. Zvláště pokud ke kontaktu mezi partnery dojde 3–6 dní po skončení kritických dnů.

Které dny s největší pravděpodobností otěhotní??

Je možné přesně určit, ve které dny má žena nejvyšší pravděpodobnost přiletět, ale o 100% informacích nelze mluvit.

Existuje několik metod, které určují, ve kterých dnech je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění:

 1. Bazální teplota.
  Měřením bazální teploty můžete určit nástup ovulace. Teploměr bude ukazovat teplotu mezi 37 a 37,3 stupni. Ihned po spánku musíte změřit anální tělesnou teplotu, která poskytuje nejpřesnější hodnoty.
 2. Ovulační test.
  Takový test si můžete koupit v lékárně. Specifičnost takového testu je podobná zásadě provedení testu na možné těhotenství. Po vložení testu do moči se objeví jeden nebo dva pruhy. V druhém případě si žena může být jistá, že již měla ovulaci. Ale takový test se provádí 2-3 dny po sobě v určitou denní dobu..
 3. Ultrazvuk.
  Lékaři předepisují takovou studii těm ženám, které nemohou otěhotnět kvůli diagnóze neplodnosti. Taková diagnóza se provádí 10 dní po posledním dni menstruace. V procesu výzkumu se specialista zaměřuje na růst folikulu ve vaječníku, který je dominantní. Jsou chvíle, kdy nedojde k těhotenství, protože k ovulaci vůbec nedojde.

Tabulka: kdy je snazší otěhotnět

K určení, ve které dny cyklu může žena otěhotnět, přichází na pomoc tabulka cyklů.

Nejprve musíte vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu ženy.

K tomu musíte vědět, že jeho začátek začíná prvním dnem nástupu menstruace a cyklus končí v předvečer druhé menstruace po ní..

Dále můžete pomocí speciální tabulky vypočítat dny ovulace, kdy nastane ideální období pro početí plodu.

Tabulka: „ve které dny cyklu můžete otěhotnět“

Díky tomuto kalendáři můžete jednoduše vypočítat přibližné počáteční dny ovulačního období. Tehdy musíte provést různé metody stanovení dnů doprovázejících početí.

Mohou to být testy prováděné několik dní na přítomnost ovulace, měření bazální teploty ráno a dokonce i výlet k ošetřujícímu lékaři.

Příklad výpočtu

Ilustrativní příklad výpočtu: Ženský cyklus trvá 28 dní. Takže 11. den po nástupu menstruace musíte začít testovat ovulaci.

Příznivé dny pro početí dítěte po menstruaci

Mnoho mladých žen, které plánují těhotenství, je překvapeno, když zjistí, že v menstruačním cyklu zbývá po menstruaci jen několik příznivých dnů. Jak vypočítat dobu ovulace k otěhotnění? Závisí pravděpodobnost oplodnění na vnějších faktorech??

Početí dítěte po menstruaci

Ženské tělo je navrženo takovým způsobem, že nástup těhotenství bezprostředně po nástupu menstruace je téměř nemožný..

Menstruační cyklus je rozdělen do 2 fází, z nichž každá je charakterizována určitými procesy:

 • Folikulární. V této době dochází k vývoji folikulu, ze kterého se následně objeví ženská reprodukční buňka. Konečnou fází této fáze je ovulace, kdy je pravděpodobnost početí dítěte maximální..
 • Luteal. Místo vajíčka, které opustilo vaječník, se objeví žluté tělo. Hormonální rovnováha se mění a tělo se připravuje na udržení těhotenství, pokud k němu dojde. Pokud nedojde k početí, je funkční vrstva endometria odmítnuta, poté nastane menstruační krvácení, začíná nový cyklus.

Těhotenství je tedy možné pouze při ovulaci, když je vajíčko připraveno k oplodnění. Je důležité sledovat pravidelné změny cyklu, abyste určili nejpříznivější dny..

Jak vypočítat dny pro početí dítěte po menstruaci?

Lékaři identifikují takzvané okno plodnosti - několik dní uprostřed cyklu, kdy je pravděpodobnost početí maximální. Pokud má žena pravidelný cyklus, který trvá přesně 28 dní, měla by k ovulaci dojít 14 dní před dnem následujícího období. U většiny potenciálních matek dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku mezi 11. a 21. dnem cyklu. Ovšem vzhledem k individuálním vlastnostem ženského těla může dojít k ovulaci dříve nebo později než ve stanoveném období..

Okno plodnosti se otevře několik dní před ovulací. To je způsobeno skutečností, že mužské zárodečné buňky mohou zůstat v děložní dutině až 5 dní a kdykoli oplodnit vajíčko. Pokud tedy byl nechráněný sex 9. den po nástupu menstruace a zbytek času byl pár chráněn, těhotenství je stále možné..

Žena, která plánuje dítě, by měla pravidelně vést ovulační kalendář a sledovat změny, které nastanou. Během období příznivého pro početí se objevují určité příznaky: mírné křeče v dolní části břicha, výtok připomínající vaječný bílek, prudké zvýšení bazální teploty, zvýšená sexuální touha.

 • folikulometrie (monitorování ultrazvukem);
 • expresní testování pomocí lékárenských testů.

Co určuje příznivé dny pro početí dítěte po menstruaci?

Věk je hlavním faktorem, který ovlivňuje schopnost ženy otěhotnět. Lékaři považují za nejlepší čas na plánování těhotenství mezi 23 a 31 lety. Poté každý rok klesá pravděpodobnost otěhotnění v průměru o 3%. Během menopauzy nedochází k ovulačním cyklům, takže těhotenství není možné..

Aby pár, který plánuje dítě, měl otěhotnět v novém menstruačním cyklu, musí mít sex bez ochrany několik dní před uvolněním vajíčka z vaječníku a v den ovulace. Být intimní v dnešní době zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění o více než 30%.

Následující pravidla pomohou zvýšit šance na dlouho očekávané těhotenství:

 • Provádění ovulačního testu v lékárně. Není vždy možné předpovědět nástup „dne X“ pomocí kalkulačních výpočtů. Domácí test pomůže určit přístup ovulace s vysokou přesností. Testování by mělo být prováděno po dobu 4-5 cyklů během 5 dnů uprostřed cyklu. Pokud během této doby nedošlo k ovulaci, měli byste se poradit s lékařem.
 • Odmítnutí budoucích rodičů kouřit. Cigarety mají extrémně negativní vliv na reprodukční funkce mužů i žen. Kromě toho jsou v případě těhotenství možné anomálie ve vývoji embrya, riziko potratu se významně zvyšuje.
 • Omezení užívání alkoholických nápojů. Alkohol snižuje plodnost nastávající matky a potenciálního otce.
 • Udržování normální tělesné hmotnosti. Ženy, které jsou obézní nebo mají podváhu, mají velmi často problémy s ovulací a pravidelností cyklů obecně.
 • Odmítnutí vyčerpávající fyzické aktivity. Mírné cvičení v tělocvičně je v pořádku, podporuje zdraví a udržuje tělo v dobré kondici. Pokud se však žena věnuje profesionálnímu sportu a trénuje příliš tvrdě, jsou možné poruchy cyklu a nedostatek ovulace..
 • Správná výživa. Američtí vědci provedli studie, podle jejichž výsledků bylo zjištěno, že některé potraviny mají vliv na ovulaci. Například rychlé sacharidy (sladkosti, pečivo, rychlé občerstvení) tomu brání, zatímco pomalé sacharidy a potraviny obsahující železo mají opačný účinek..
 • Užívání vitamínů. Lékaři doporučují užívat kyselinu listovou a vitamin C v první fázi cyklu a vitamíny A a E ve druhé fázi..
 • Ultrazvukové monitorování. Některá onemocnění genitální oblasti, kvůli kterým je narušen menstruační cyklus, mají latentní povahu a na citlivých ultrazvukových přístrojích je detekují pouze zkušení odborníci. Pomocí folikulometrie lékaři sledují fáze cyklu a určují, zda došlo k ovulaci. Žena nemusí mít žádné příznaky, ale několik let se neúspěšně pokouší otěhotnět. Například u syndromu polycystických vaječníků, který je diagnostikován pouze ultrazvukem, je oplodnění ve většině případů nemožné, proto je nutná chirurgická resekce vaječníků a teprve poté se cykly stanou ovulačními.
 • Odmítnutí potratu. Postup prováděný v raných fázích není prakticky nebezpečný a nemá vliv na schopnost v budoucnu nést a porodit zdravé dítě. Lékařský potrat však může způsobit vážné hormonální poruchy a nedostatek ovulace. Mechanické čištění zvyšuje pravděpodobnost poranění a zánětu sliznic dělohy.
 • Kontrola zdraví mužů. Velmi často nedochází k těhotenství vinou muže. Na kvalitu a plodnost spermií má vliv sedavý životní styl, špatné návyky, těsné oblečení, přehřátí šourku, těžká fyzická aktivita.
 • Nedostatek starostí. Mozek také ovlivňuje pravděpodobnost početí dítěte. Žena, která je pod neustálým stresem ze skutečnosti, že nedochází k těhotenství, podvědomě spouští v těle mechanismus odolnosti proti početí. Musíte se situace vzdát a uvolnit se, zvláště pokud vyšetření neprokázala žádné patologie.

Koncepce dítěte po menstruaci se ve většině případů vyskytuje uprostřed menstruačního cyklu, pokud je pravidelný, a neexistují žádné patologie urogenitálních orgánů. Pokud nenastane dlouho očekávané těhotenství, nezoufejte. Musíte dodržovat jednoduchá pravidla, která vám pomohou zvýšit pravděpodobnost ovulace..

Autor: Efim Semyonovich Edinberg,
sexuolog

Líbil se vám článek? Stačí kliknout na tlačítka sociálních médií a sdílet je se svými přáteli!

Lyamusik

Blog o těhotenství a rodičovství

 • Plánování těhotenství
 • Těhotenství
 • Výživa
 • Zdraví dětí
 • Odpočinek a vývoj dítěte
 • Výhody

Jaké dny můžete otěhotnět

Celé spravedlivé pohlaví lze zhruba rozdělit do dvou skupin. První zahrnuje ty, které chtějí otěhotnět. Druhý - ti, kteří se snaží tomu vyhnout. V obou případech musí mít žena představu o menstruačním cyklu a změnách v těle, ke kterým dochází v různých obdobích tohoto cyklu. Podívejme se, jaké dny můžete otěhotnět.

Fáze menstruačního cyklu

Menstruační cyklus každé ženy se skládá ze 4 fází:

Menstruační.

V této době se z pohlavního ústrojí ženy uvolňuje menstruační tekutina. Děloha je očištěna od sliznice, která se vytvořila během předchozího cyklu.

Folikulární fáze.

Ve vaječníku ženy pod vlivem hormonů začnou zrát folikuly, což jsou bubliny s nezralými vejci. Jeden z těchto vezikul se stává hlavním - dominantním folikulem. V něm dozrává vajíčko, které se pravděpodobně bude kombinovat se spermatem, a dojde k početí.

Ovulační.

Folikulární stěna se zhroutí, vejce se přesune do vejcovodu, aby se setkalo se spermatem. Někdy během tohoto období může žena pociťovat určité nepohodlí v dolní části břicha. Vaječná buňka si zachovává svoji životaschopnost pouze 1–2 dny.

Luteal.

Během této fáze se uvolňují hormony, které připravují ženské tělo na těhotenství. Pokud to nepřijde, cyklus končí, začíná menstruace..

Cyklus pro různé ženy může mít různou dobu trvání - od 22 do 34 dnů. Jeho začátek je první den menstruace, konec je poslední den před ním.

Jaké dny můžete otěhotnět?

Největší pravděpodobnost těhotenství je během ovulačního období. Pokud menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní, pak dojde k ovulaci uprostřed, konkrétně 14. - 15. den. Doba trvání cyklu se ale může lišit, ovulace může nastat dříve nebo později..

Vaječná buňka nežije dlouho, ale spermie jsou houževnatější. Zachovávají si svoji aktivitu v ženském těle po dobu 4 až 5 dnů. Pro páry, které si přejí otěhotnět, je proto lepší mít aktivní sexuální život před zahájením ovulace. Podle lékařů jsou nejpříznivější dny pro těhotenství od 10 do 15 dnů s délkou cyklu 28 dní..

Které dny nemůžete otěhotnět?

Nástup těhotenství na začátku a na konci cyklu je považován za nepravděpodobný. Nelze však jednoznačně říci, že v dnešní době nemůže dojít k těhotenství. Žena může otěhotnět i po sexu během menstruace.

Pokud cyklus selže, může dojít k ovulaci zcela nepředvídatelně. U žen, které neměly pravidelný sexuální život, může tělo pracovat tak, aby došlo k ovulaci bezprostředně po pohlavním styku. Páry, které upřednostňují fyziologickou metodu antikoncepce a mají sex v takzvaných bezpečných dnech, si musí pamatovat, že tato metoda není spolehlivá.

Jak může žena určit ovulaci

Existuje několik metod, které může spravedlivé pohlaví použít..

Metoda kalendáře

Metoda kalendáře. Je známo, že ženská menstruace začíná asi 14 dní po ovulaci. Na tom je založena tato metoda. Je vhodný pro ženy s pravidelným cyklem. Den ovulace se stanoví takto: s trváním cyklu 30 dnů - 30 - 14 = 16. 16. den musíte počkat na ovulaci. S trváním cyklu 25 dnů - 25 - 14 = 11. Vaječná buňka by měla opustit folikul 11. den. V dnešní době mají ženy často poruchy menstruačního cyklu, takže byste této metodě neměli 100% důvěřovat.

Metoda měření tělesné teploty

Metoda měření bazální tělesné teploty. Při použití této metody musí žena každé ráno měřit tělesnou teplotu v konečníku, aniž by vstala z postele. Odečty teploměru musí být zaznamenávány denně, na základě těchto odečtů je pak vynesen graf změn bazální teploty. Je známo, že v předvečer ovulace dochází k poklesu teplotních indikátorů. Uvolnění vajíčka z folikulu způsobí prudký teplotní skok.

Tuto metodu nelze nazvat absolutně spolehlivou. Hodnoty teploty mohou být ovlivněny stresem, léky a dalšími faktory.

Ovulační testy.

Pomocí speciálních testů je možné určit, kdy se v těle zvyšuje hladina luteinizačního hormonu (LH). Tento hormon signalizuje vaječníkům, že je čas, aby vajíčko opustilo folikul. Pokud testovací proužek vykazuje jasně pozitivní výsledek, znamená to, že žena bude ovulovat během následujících 48 hodin..

Ultrazvuková metoda nebo folikulometrie

Tuto metodu používají lékaři při vyšetřování párů, které mají potíže s počátkem dítěte. Studie obvykle začíná uprostřed cyklu, před očekávaným datem ovulace. Ultrazvukové vyšetření musí být provedeno nejméně třikrát měsíčně. Spolehlivost této metody je poměrně vysoká..

Metoda stanovení ovulace senzací.

Během ovulačního období některé ženy zaznamenávají změny v blahobytu. Mohou to být bolestivé pocity v dolní části břicha, nevolnost, bolest v mléčných žlázách. Poměrně často se zvyšuje sexuální touha. Vaginální výtok se stává hojnějším a konzistencí připomíná kuřecí vaječný bílek.

Tyto ukazatele jsou samozřejmě subjektivní. Žena nemusí cítit všechno výše uvedené a dojde k ovulaci. Takže této metodě nemůžete 100% věřit.

Aby bylo možné spolehlivě určit, ve které dny můžete otěhotnět, je vhodné, aby žena kombinovala několik metod.

Jaké dny můžete otěhotnět - jak vypočítat datum ovulace. V který den po menstruaci můžete otěhotnět?

Narození dítěte je velkým štěstím pro ty, kteří na něj čekají. Jaké dny jsou pro některé ženy příznivé pro početí, je naléhavá otázka, zatímco jiné zajímá, jak zabránit neplánovanému těhotenství. Jednoduché, časem prověřené metody pro stanovení období pro početí pomohou v prvním i druhém případě.

Šance na otěhotnění

K oplodnění vajíčka dochází, pokud došlo k nechráněnému pohlavnímu styku a v aktuálním měsíci došlo k ovulaci. Při plánování těhotenství by žena měla nejprve navštívit gynekologa, podstoupit vyšetření a ujistit se, že neexistují žádné zdravotní problémy. Před užitím si musíte vypočítat svůj cyklus a zapamatovat si datum začátku poslední menstruace. 28denní cyklus je považován za ideální. Vysoká pravděpodobnost těhotenství je obzvláště vysoká 14. den.

Jaké dny cyklu můžete otěhotnět?

Na rozdíl od metod antikoncepce a kondomů jsou jakékoli dny cyklu pro početí příznivé. Plodné období začíná pět dní před ovulací - zráním vajíčka. To znamená, že v hlenu děložního čípku začaly hormonální změny. Vytváří příznivé podmínky pro spermie a expanze hltanu dělohy usnadňuje penetraci spermií do vajíčka.

Pravděpodobnost otěhotnění během menstruace

Jaké dny můžete otěhotnět? Celé dny. Například s hormonální poruchou nebo prodlouženým nervovým napětím vajíčko dozrává až do poloviny menstruačního cyklu nebo vůbec nezraje. Pokud se tedy ptáte, jaká je pravděpodobnost otěhotnění během menstruace, pak je velmi vysoká, zejména v posledních dnech. Hojné krvácení v prvních menstruačních dnech vytváří nepříznivou atmosféru pro spermie, ale s dlouhou zdlouhavou menstruací se zvyšuje riziko početí dítěte.

 • Co dává nalití studené vody
 • Jak vařit funchose doma
 • Pánský účesový box

Pravděpodobnost otěhotnění po menstruaci

Většina dívek věří, že po menstruaci je nemožné otěhotnět. Dva dny po regulaci se vyznačují nízkou pravděpodobností těhotenství. Stojí však za zvážení, že to není nula. Jaká je šance na otěhotnění hned po menstruaci? Teoreticky ženské tělo pracuje podle hodin, ale v praxi neexistuje způsob, jak přesně vypočítat, kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět.

Je možné otěhotnět několik dní před menstruací

Když menstruace pokračuje, neznamená to, že žena nemůže otěhotnět. Ženy, které mají stabilní menstruační cyklus, se stejně pravděpodobně stanou matkou jako ženy, které mají nepravidelnou menstruaci. Šance na početí dítěte jsou v určité dny cyklu různé. Dobrý okamžik, kdy můžete otěhotnět, je týden před menstruací. Dny cyklu lze rozdělit do 4 fází:

 1. S folikulárním zráním folikulu začíná.
 2. Uvolnění vajíčka doprovází ovulace.
 3. S luteální fází dochází ke změně hormonálního pozadí pro početí.
 4. Konec: deskvamace - vajíčko vychází s endometriem.

Vypočítat výpočet ovulace

Gynekologové nazývají vhodný čas na otěhotnění jako ovulace - proces vajíčka do vejcovodu v důsledku prasknutí zralého folikulu. Některé ženy to dokonce mohou cítit. Cítíte, že jste ovulovali, pomocí následujících znaků:

 • hrudník je zvětšen;
 • pocity roztažení, tíže v dolní části břicha;
 • bazální teplota stoupá;
 • zvýšená touha mít sex;
 • počet průhledných sekretů se zvyšuje.

V tuto chvíli samotné tělo řekne ženě, jaký je její hlavní účel. Jak správně určit ovulaci pro početí, pokud nemáte výše uvedené příznaky? Pro tento účel jsou vhodné online kalkulačky, kde je třeba zadat datum zahájení poslední menstruace a délku celého cyklu. Dny můžete vypočítat pomocí běžného kalendáře: ovulace nemůže nastat dříve než 14 dní před menstruací, ale vše závisí na délce cyklu.

Bezpečné dny od těhotenství

Existuje mýtus, že po bezpečném období existují bezpečné dny, kdy nebudete moci otěhotnět. Ale při nechráněném pohlavním styku vždy existuje možnost oplodnění vajíčka. Jaký den po menstruaci můžete otěhotnět? Gynekologové tvrdí, že v každém případě: bez antikoncepce nebudete 100% chráněni před pravděpodobností mít dítě. Pravděpodobnost početí je nejnižší dva dny před a po krvácení.

 • Ovulace - co to je, jak počítat dny. Stanovení ovulace
 • Plniva, co to je
 • Jak se vypořádat s cibulovou muškou

Nebezpečné dny pro těhotenství

Těhotenství je možné vždy, když je žena zdravá a má sklon k porodu. Existují nebezpečné dny, kdy se jich lidé, kteří o rozmnožování ještě nemysleli, bojí. Šance na otěhotnění můžete určit pomocí online menstruačního pultu nebo sami. Je snadné vypočítat, které dny jsou pro početí příznivé: je třeba vzít si menstruační kalendář na posledních šest měsíců a vypočítat průměrný cyklus (od prvních dnů regulace po následující):

 • 28 dní - ovulace nastane 14. den.
 • 33 dní, dobrá chvíle připadá na 17. den.

Ovulační plán

Tabulka ovulačních dnů implikuje zadání údajů o bazální teplotě. Toto je snadný způsob, jak zjistit, kdy v těle dochází ke změnám, a vypočítat počet dní na otěhotnění. Ovulace nastává ve druhé fázi cyklu a je charakterizována zvýšením bazální teploty. Postup měření se provádí ráno, za použití běžného teploměru, který se zavede do pochvy ihned po probuzení. Program ovulace zahrnuje dvě fáze cyklu:

 • svislá čára - hodnota bazální teploty od 35,7 do 37,2;
 • vodorovná čára - dny menstruačního cyklu (normální rozmezí od 28 do 32).

Kdy je nejlepší čas na otěhotnění

Pokud nemůžete otěhotnět, měli byste zvýšit šance a vypočítat, ve které dny je lepší otěhotnět. Nejprve musíte navštívit gynekologa, pít vitamíny, dodržovat dietu předepsanou lékařem, vzdát se špatných návyků. Oprava BT během cyklu pomůže naplánovat nejlepší dny těhotenství. Snížení nebo zvýšení vám řekne o dnech, které usnadní početí (den zrání vajíček, ovulace).

Při plánování těhotenství může být nutné, aby žena užívala komplexy biologicky aktivních látek, které normalizují a podporují reprodukční funkci. Například biologicky aktivní doplněk stravy TIM-FACTOR®, který obsahuje vitamíny C a E, kyselinu listovou, rutin, minerály (železo, hořčík a zinek), indol-3-karbinol, kyselinu glutamovou, aucubin, gingeroly, stejně jako standardizované bylinné výtažky z kořenů angeliky, kořene zázvoru a posvátného ovoce vitex. Komplex biologicky aktivních látek obsažených v doplňku stravy TIME-FACTOR® pomáhá normalizovat menstruační cyklus a udržovat hormonální rovnováhu

Video: co je den ovulace

Recenze

Elena, 25 let, počat dítě trvalo dlouho. Gynekolog mi poradil, abych si vytvořil osobní tabulku bazální teploty. Pomohla mi lépe porozumět mému tělu. Lékař řekl, že tímto způsobem můžete dokonce určit pravděpodobné těhotenství. Návštěvu ultrazvukového vyšetření také považuji za předpoklad plánování, kde se dozvíte o skrytých gynekologických onemocněních.

Victoria, 26 let Přátelé často říkali, že existují nespolehlivé a bezpečné dny. Dlouho jsem se s nimi hádal, že neexistují bezpečné dny. Výsledkem je, že jedna je těhotná, druhá je již se dvěma dětmi. Dívky, aby „nechtěně“ neotěhotněly, nutí partnery, aby se chránili.

Alina, 29 let Nechápu, kdo jiný v moderním světě je chráněn „kalendářní metodou“. Kdysi bylo téměř nemožné koupit antikoncepci. Nyní můžete jít ke gynekologovi, dát spirálu dovnitř. Nemám čas počítat, v který den po menstruaci můžete otěhotnět. Snadnější používání konvenčních antikoncepčních metod.

Jaké dny můžete otěhotnět a jaké dny ne

Otázka ženské plodnosti je jednou z nejnaléhavějších v moderním světě. Některé ženy mohou snadno otěhotnět a nosit dítě, zatímco pro jiné je to skutečný problém. Pokud spadáte do druhé kategorie, pak než zoufáte a odradíte se, použijte užitečné informace od reprodukčních lékařů. V článku najdete popis metod, které vám pomohou určit, ve které dny můžete otěhotnět bez námahy a jaké jsou malé šance..

Procento mladých párů, které se nemohou přirozeně stát rodiči reprodukčních specialistů, se v poslední době dramaticky zvýšilo. Je to způsobeno procesy snížené plodnosti (překládáno jako „plodnost“) u mužů a žen, což je způsobeno environmentálními, sociálními problémy a také zdravotními podmínkami.

U žen ve věku od 20 do 30 let je šance na otěhotnění 20%, po 40 letech klesá na 5%. Není proto divu, že existují páry, které mají vážné problémy s plodením..

Existuje však vysoké procento pacientů, kteří prostě neví, kdy otěhotnět - to znamená, že neví, jak určit, které dny jsou pro koncepci nejpříznivější. Níže uvedené informace pomohou párům naplánovat nebo se vyhnout těhotenství..

První týden těhotenství: pocity a příznaky

Co je ovulace

Nástup těhotenství se týká okamžiku, kdy ženy ovulují. Toto je okamžik, kdy vajíčko dozrálo ve vaječníku, opustilo ho a vstoupilo do těla dělohy. Pokud se během 48 hodin po cestě setká s hbitým spermatem, pak je početí nevyhnutelné. To znamená, že k početí může dojít do dvou dnů po blízkosti. Pokud nedošlo k oplodnění, pak mateřská buňka opustí dělohu během menstruace spolu s epitelem.

Vzhledem k tomu, že ovulace probíhá každý měsíc, je každé ženě s aktivními vaječníky během tohoto období možné počat dítě. Tento stav ženských buněk je jakýmsi vodítkem pro ty, kteří chtějí otěhotnět, nebo naopak, aby se vyhnuli neplánovanému těhotenství. Je důležité vědět, jak toto období vypočítat.

Jak určit ovulaci

Pokud žena pociťuje přístup menstruace u každé buňky na fyziologické i psychologické úrovni, pak více než polovina žen ani neví, že přišla ovulace..

Známky dozrávání vajíček jsou rozmazané a ne všechny se projevují na somatické úrovni. Někteří lidé mohou pociťovat otoky a bolestivost mléčných žláz, dávat pozor na viskózní, proteinové sekrece (obvykle průhledné), cítit bolest v jednom z vaječníků, zvýšené libido. Během tohoto období mohou některé ženy pociťovat zvýšenou výkonnost, jiné jsou naopak pokryty ospalostí a letargií..

Může test neukázat těhotenství: příčiny

Příznaky ovulace jsou individuální povahy a každá dáma se projevuje svým vlastním způsobem. Jak tedy víte, kdy přicházejí plodné dny (plodné dny jsou optimálním obdobím pro oplodnění vajíčka a zrození nového života)?

Pomůže vám zjistit, ve které dny můžete otěhotnět, tabulka. Není těžké to složit. Gynekologové doporučují ženám, které plánují těhotenství nebo používají přirozenou metodu prevence nechtěného těhotenství, vypočítat ovulaci.

Je snadné to udělat:

 1. Spočítejte si, jak dlouho cyklus trvá od jednoho období do začátku dalšího. Tento indikátor je nejčastěji 28 dní, ale může to být 21 nebo 32 dní..
 2. Výsledné číslo rozdělte na polovinu. Referenční ukazatel, podle kterého je určen čas nástupu ovulace, je uprostřed cyklu. Obvykle je to 14. den cyklu. Připravenost na otěhotnění trvá 48 hodin (zřídka - 72 hodin).

Abyste však mohli sestavit takovou tabulku, musíte pravidelně označovat začátek a konec cyklu v kalendáři po dobu šesti měsíců, vypočítat jeho střed a určit plodné dny. Spolehlivost této metody je 60%.

Jak si představit chlapce nebo dívku: jen spolehlivé způsoby

 • Teplotní metoda.

Tělo dá signál, že nastaly dny pro početí - bazální teplota dosáhne 37 ° C a 37,2 ° C (měření se provádějí ve vagině nebo konečníku).

 • Ovulační testovací proužky pro lékárny jsou nejúčinnější metodou pro ty, kteří plánují těhotenství, ale nákladné a pracné pro ty, kteří se vyhýbají početí..

Je možné otěhotnět během menstruace?

Žena má prakticky nulovou plodnost v prvních a posledních pěti dnech měsíčního cyklu. Takto ukazuje klasický kalendář bezpečných dnů. To znamená, že pět dní před nástupem menstruace u ženy a během měsíčního čištění dělohy je šance na početí dítěte minimální. A tato důvěra nezklamala ani jednu dámu. Zvažte, proč se to stane.

Stabilní a pravidelný menstruační cyklus je dnes pro ženy vzácný. Tempo života a charakteru se změnilo: ženy trochu porodí, hodně pracují, znervózňují se. Ekologie také ovlivňuje stav zdraví žen. Z tohoto důvodu není hormonální pozadí u žen stabilní, vaječníky neustále pracují a produkují vajíčka, což vede k poruchám cyklu.

Jak zjistit těhotenství bez testu doma

Stalo se normou, že vejce může dozrát přesně uprostřed cyklu, a to již na jeho konci, 21. nebo dokonce 29. den. V tomto případě je v době nástupu menstruace žena stále plodná, takže může snadno počat dítě..

Je možné otěhotnět po menstruaci?

Průměrná doba menstruace u žen je od tří do pěti dnů. Podstatou tohoto procesu je odstranění neoplodněného a neživotaschopného vajíčka z těla a příprava „místa“ pro novou ženskou buňku. To znamená, že vaječníky po menstruaci jsou v klidu a nejméně 11 dní před ovulací neprodukují nová vajíčka..

V tomto případě se otázka, zda je možné otěhotnět 6. den cyklu, zdá logická. Stává se však, že během tohoto období dochází k těhotenství. Důvodem je pozdě vytvořená nebo putující vejce..

Kvůli hormonální dysfunkci vstupují do děložní dutiny během menstruace, například 4. nebo 5. den. Od tohoto okamžiku, po dobu dvou dnů, je vajíčko schopné oplodnění, takže těhotenství je možné po ukončení menstruace.

Kdy dochází k těhotenství po početí?

Je také třeba si uvědomit, že menstruace není vždy indikátorem absence těhotenství. Stává se, že došlo k početí a měsíční krvácení pokračuje. Jediným způsobem, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím, jsou pravidelné návštěvy lékaře a používání nejúčinnějších metod antikoncepce..

Spoléhat se na kalendář bezpečných dní pro prevenci nechtěného těhotenství je hra rulety, protože je snadné dělat chyby ve výpočtech, jinak tělo selže. Znalost dnů, kdy otěhotnět, však pomůže mnoha párům stát se rodiči..

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informační účely. Nepoužívejte léčení popsaná v tomto dokumentu bez předchozí konzultace s lékařem.

Autorka: Kandidátka lékařských věd Anna Ivanovna Tikhomirova

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Kdy můžete otěhotnět: naučit se počítat dny

Na jedné straně je pro zástupce spravedlivého sexu snadné otěhotnět, ale na druhé straně je to obtížné. Proč existuje taková dualita? Pojďme se obrátit na fyziologii. Žena v reprodukčním věku ovuluje každý měsíc přibližně uprostřed cyklu. Tento termín označuje uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Tento proces trvá jen 1–2 dny..

Mnoho lidí si po přečtení výše uvedeného textu pravděpodobně bude myslet, že otěhotnění je velmi jednoduché - stačí si spočítat den ovulace a mít s partnerem sex před ním i po něm. Věci však nejsou tak jednoduché, jak se zdá. Pokud by bylo možné otěhotnět striktně uprostřed cyklu, pak by neexistovala žádná nechtěná těhotenství a ženy, které by snily o dítěti, ale z nějakého důvodu nemohou otěhotnět.

Jaké dny je nemožné otěhotnět?

Ženy, které si zvolily kalendářní metodu antikoncepce a odmítly jiné antikoncepční prostředky (kondomy, různé léky), jsou rozrušené, protože neexistují absolutně bezpečné dny. Můžete otěhotnět kdykoli. Je třeba vzít v úvahu pouze skutečnost, že v některých dnech jsou šance na početí dítěte velké, zatímco jindy jsou výrazně sníženy. Neexistují žádná období nulové pravděpodobnosti.

Za relativně „bezpečnou“ dobu lze považovat pár dní před menstruací a několik dní po nich. Chcete-li vypočítat "nebezpečné" dny, musíte znát délku menstruačního cyklu. Musí být stabilní - to je hlavní podmínka.

S 28-30denním menstruačním cyklem se nejvyšší šance na početí vyskytují ve dnech 14-15, protože kolem této doby dochází k ovulaci. Odchylky jsou možné také z mnoha důvodů: v důsledku nervových zhroucení, stresu, přítomnosti nemocí, užívání drog.

Jak vypočítat bez chyb, ve které dny můžete otěhotnět?

Výpočet dnů, kdy můžete otěhotnět, není snadný. Chcete-li to provést, musíte analyzovat celý menstruační cyklus a vzít údaje za posledních 6-12 měsíců. Pokud se v této době používala hormonální antikoncepce, mohou být výsledky výpočtu nesprávné.

Abyste nezapomněli, jaké dny jsou období, měli byste si vytvořit speciální kalendář. Pokud menstruační cyklus není pravidelný, nebude možné určit, které dny můžete otěhotnět. V takových případech je nejlepší použít jiné metody výpočtu příznivých období pro početí..

Pokud jsou během zkoumaného časového intervalu pozorovány nevýznamné odchylky, lze provést následující postupný výpočet:

 1. Zvýrazněte nejdelší a nejkratší menstruační cykly za 6-12 měsíců;
 2. Od počtu dnů krátkého cyklu odečtěte 18. Výsledkem je den, kdy začíná období s vysokou pravděpodobností otěhotnění. Například nejkratší cyklus je 25 dní. Po odečtení 18 získáme číslo 7. To znamená, že příznivé období pro početí začíná od 7. dne menstruačního cyklu;
 3. Odečtěte od počtu dnů v nejdelším období 11. Výsledkem je den, kdy končí období s vysokou pravděpodobností otěhotnění. Například nejdelší cyklus je 29 dní. Po odečtení 11 získáme číslo 18. Tedy 18. den menstruačního cyklu končí příznivé období pro početí;

Z tohoto příkladu je patrné, že těhotenství s největší pravděpodobností přetrvává od 7. do 18. dne..

Tabulka dnů vhodných pro plodnost:

Celková doba cykluPlodné dny cyklu
245-15
266-16
287-17
třicet8-18
329-19

Je možné početí před menstruací?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Početí se může, ale nemusí stát. Nejprve se podívejme, proč lze na výše uvedenou otázku odpovědět záporně..

Jak víte, k ovulaci dochází uprostřed cyklu. Před nástupem menstruace vajíčko zemře. Pokud dojde k ovulaci mnohem později nebo opakovaně, pak nemusí přijít zajímavá situace, protože hormonální pozadí ženy bude naladěno na nový cyklus.

Nyní vysvětlíme, proč může dojít k početí před menstruací. Zdravé ženy s nepravidelným sexuálním životem mají vysokou šanci na otěhotnění. K početí může dojít po jakémkoli pohlavním styku.

Tělo může reagovat na tak vzácnou událost neplánovanou ovulací. Může být také vyvolána látkami obsaženými ve spermatu. Ženy, které pravidelně sexují s pravidelným partnerem, tomu nemusí čelit.

Je možné početí během menstruace?

Těhotenství během prvních dnů menstruace je nepravděpodobné. Je to způsobeno nepříznivým prostředím pro spermie a pro implantaci embrya (hojné vylučování krve). Nelze však vyloučit „překvapení“ z přírody.

K početí v nepříznivém období může dojít v následujících případech:

 • s prodlouženou menstruací (například před ovulací může zůstat méně než týden a potom sperma počká na uvolnění zralého vajíčka);
 • kvůli menstruačním nepravidelnostem způsobeným chorobami, infekcemi, fyzickou námahou, stresem;
 • pokud je období bezpečného sexu nesprávně vypočítáno (kvůli nepravidelnosti menstruačního cyklu).

Je koncepce možná ihned po menstruaci?

Mnoho žen říká, že je nemožné otěhotnět několik dní po skončení menstruace. Lékaři tento úhel pohledu nedodržují. Varují, že alespoň v každém období můžete otěhotnět.

Spermie, vstupující do ženského reprodukčního traktu, mohou zůstat životaschopné a aktivní několik dní. Pokud je váš menstruační cyklus krátký a menstruace dlouhá, je pravděpodobnější, že otěhotníte. K pohlavnímu styku může docházet pouze během nejpříznivějších dnů pro početí..

Těhotenství bezprostředně po menstruaci může nastat z následujících důvodů:

 • kvůli schopnosti spermií udržovat svou aktivitu několik dní;
 • v důsledku zrání několika vajíček v jednom menstruačním cyklu;
 • kvůli posunu v době ovulace. Může se to stát ne uprostřed menstruačního cyklu, ale mnohem dříve nebo později. „Viníkem“ těchto porušení u mladých dívek je nepravidelnost menstruačního cyklu a u dospělých žen - hormonální abnormality.

Na základě toho můžeme říci, že metoda kalendáře není spolehlivou metodou antikoncepce. U některých žen to vůbec nefunguje. Přečtěte si více o tom, kdy můžete otěhotnět po menstruaci →

V jakém období s největší pravděpodobností otěhotníte: jak zjistit

Nejvýhodnější dny pro početí je možné vypočítat nejen metodou kalendáře. Existuje několik dalších efektivnějších způsobů:

 1. Stanovení bazální teploty;
 2. Ovulační testy;
 3. Folikulometrie;
 4. Subjektivní pocity.

Stanovení bazální teploty

Pro výpočet období, kdy je vysoká pravděpodobnost početí dítěte, je nutné od začátku menstruačního cyklu (od 1. dne menstruace) každé ráno po probuzení měřit bazální teplotu v konečníku.

Chyby mohou nastat z několika důvodů:

 • kvůli přepracování nebo nemoci (během těchto období je teplota vždy zvýšená);
 • pokud se před měřením vypilo hodně alkoholu;
 • kvůli užívání určitých léků;
 • pokud došlo k pohlavnímu styku 6 hodin (nebo méně) před měřením;
 • kvůli nedostatku spánku.

Na základě naměřených dat by měl být sestaven graf, který lze denně aktualizovat o nové výsledky. V první polovině menstruačního cyklu se teplota pohybuje od 36,6 do 36,9 stupňů. Po uvolnění zralého vajíčka stoupne nad 37 stupňů.

Pokud pečlivě prostudujete plán, můžete zjistit, kdy dojde k ovulaci. 12. – 16. Den se může bazální teplota mírně snížit. To bude předzvěstí nástupu ovulace v příštích hodinách. Toto je období, během kterého můžete otěhotnět. V tuto chvíli by ženy, které sní o dítěti, měly mít sex..

Ovulační testy

Moderní a přesnější prostředek pro stanovení uvolnění vajíčka jsou ovulační testy. Dokonce vypadají jako testy, pomocí kterých se můžete dozvědět o těhotenství. Výsledek se zobrazí jako 2 pruhy. Rozdíl mezi testy je pouze v činidlech. Například látky, které určují ovulaci, obsahují látku, která reaguje na přítomnost luteinizačního hormonu (LH), jehož hladina v těle stoupá 23-36 hodin před ovulací.

Abyste si nenechali ujít dlouho očekávanou událost, musíte provádět testy každý den a ve stejnou dobu. Po ovulaci hladina LH významně poklesne a proužky začnou vykazovat negativní výsledek. Výrobci ovulačních testů obsahují v balení několik proužků. Díky tomu je tato metoda stanovení příznivých dnů pro početí nejospravedlivější a nejpohodlnější..

Folikulometrie

Diagnostika období, ve kterém můžete otěhotnět, je velmi jednoduchá pomocí ultrazvuku (ultrazvuku). Tuto metodu nelze nazvat ekonomickou. Vyhovuje těm spravedlivému sexu, kteří chtějí otěhotnět, ale prostě to nedokážou.

Doporučuje se navštívit ultrazvukovou místnost od 10. dne po začátku poslední menstruace. Během několika dní lékař vyhodnotí růst dominantního folikulu ve vaječníku. Když dosáhne velikosti 18-24 mm v průměru, vynoří se z ní vajíčko připravené k oplodnění. Tvorba folikulů nemusí vést k ovulaci. Nemusí prasknout, ale ustoupit. Takové případy jsou vzácné, ale vyskytují se v reálném životě..

Hlavními příznaky nástupu příznivého období pro početí, které lékař vidí na monitoru během ultrazvukového skenování, je žluté tělísko ve vaječníku bez dominantního folikulu a malá tekutina za dělohou.

Kvalita endometria ovlivňuje nástup těhotenství. Je známo, že vajíčko oplodněné spermatem musí být pro další vývoj implantováno do stěny dělohy. Pokud v době ovulace endometrium nedosáhne určité tloušťky, nedojde k těhotenství, protože oplodněné vajíčko se nebude moci připojit k děloze a zemře.

Subjektivní pocity

Tato metoda není stoprocentně spolehlivá, ale mnoho žen, které jsou citlivé a pozorné, dokáží určit dny, kdy s největší pravděpodobností otěhotní. Pocity se opakují každý měsíc. Pokud posloucháte své tělo, můžete vyvodit určité závěry..

Nejběžnějšími příznaky nástupu příznivého období pro početí jsou:

 • výskyt bolesti v dolní části břicha nebo umístění jednoho z vaječníků;
 • náhlé zvýšení sexuální chuti k jídlu;
 • hojný vaginální výtok. Snadno si je všimne každý zkušený gynekolog. Vypouštění se liší od příznaků infekčních onemocnění. Jsou bezbarvé a bez zápachu. Po 2-3 dnech výtok zmizí beze stopy až do dalšího cyklu.

Spravedlivé pohlaví 1-2krát ročně prochází cykly zvanými anovulační. Představují jakýsi „reset“ ženského těla. V tuto chvíli není možné otěhotnět. V dnešní době je velmi snadné to určit. Zde jsou jejich hlavní rysy:

 • při měření bazální teploty nejsou pozorovány skoky;
 • při provádění folikulometrie je zřejmé, že není pozorována tvorba dominantního folikulu;
 • ovulační testy ukazují negativní výsledky během celého menstruačního cyklu.

Závěrem je třeba poznamenat, že „restartování“ ženského těla je neobvyklý jev. Takže prakticky kdykoli můžete otěhotnět. Pokud nemůžete otěhotnět, nemusíte ztrácet naději. Otehotnění je obtížné a zároveň jednoduché, pokud se na to díváte ze 2 různých úhlů. Hlavní věc je mít touhu. Pokud to nikam nevede, pak se sen určitě splní..

Nejpříznivější dny cyklu pro početí dítěte

Plánujete dlouho očekávané dítě a chcete efektivně vypočítat den početí nebo použít kalendářní metodu antikoncepce. V obou případech je důležité znát své vlastní cyklické charakteristiky a období, kdy je obzvláště vysoká pravděpodobnost otěhotnění. Jaké osvědčené metody pro to existují, zjistíte v článku.

Vlastnosti ženského menstruačního cyklu

Sama od přírody má ženské tělo schopnost produkovat pohlavní buňky a po jejich oplodnění nést a porodit nového muže. Vědecky řečeno, menstruační cyklus (z latinského menstruus - „lunární cyklus“) - periodické změny v těle zdravé ženy v reprodukčním věku, které umožňují počat dítě. Délka cyklu je velmi individuální, v průměru 28 dní (lunární měsíc) ± 7 dní.

Pravidelné cykly jsou ukazatelem zdraví ženy. Pokaždé, když se ženské tělo připravuje na těhotenství tímto způsobem. Menstruační cyklus je obvykle rozdělen do následujících fází:

 1. Ve skutečnosti menstruační - v tomto nejbolestivějším (ne pro každého!) Období se krev uvolňuje v důsledku oddělení endometria (tkáně v děloze) spolu s neoplodněným vajíčkem. Obvyklá doba menstruace je 3–6 dní a její první den se kryje se začátkem cyklu.
 2. Folikulární stádium je charakterizováno zastavením sekrecí a nástupem aktivní syntézy hormonů (například folikuly stimulujícího hormonu FSH), které ovlivňují fungování vaječníků. Posledně jmenovaní jsou v současné době zaneprázdněni intenzivní produkcí estrogenu, který připravuje dělohu na vzhled vajíčka. Dochází k růstu folikulů, mezi nimi je určen dominantní, ze kterého se během ovulace objeví nové vajíčko. Folikulární období trvá asi dva týdny od začátku cyklu.
 3. Období ovulace nastává uprostřed každého cyklu. Zralé vejce opouští folikul (obvykle největší) pod vlivem luteinizačního hormonu a začíná se pohybovat podél vejcovodu směrem k děloze. Zralá reprodukční buňka je připravena k oplodnění; její životní cyklus je přibližně 24 hodin. V děloze se vrstva epitelu připravuje na implantaci oplodněného vajíčka.
  Proces ovulace ve vaječníku je následující: zralé vajíčko opouští největší folikul a na tomto místě se tvoří speciální žláza - žluté tělísko

Luteální fáze - konečné období cyklu, trvá až 16 dní. V tuto chvíli se v místě uvolnění vajíčka vytvoří žluté tělísko - dočasná žláza, která produkuje hormon progesteron. Tento hormon zajišťuje normální průběh těhotenství a ve fázi luteální fáze zvyšuje citlivost sliznice stěny dělohy pro úspěšnou implantaci oplodněné buňky. Pokud se tak nestane, je žluté tělísko zničeno, hladina progesteronu prudce klesá, epitel v děloze ustupuje a začíná proces jeho odmítnutí. Cyklus končí, aby se uvolnilo místo pro nové.Ženský menstruační cyklus má tři fáze

To je zajímavé! Věděli jste, že vejce, které je největší buňkou v lidském těle, je asi 600krát větší než spermie - nejmenší? A jedinečná symbióza buněk maximální a minimální velikosti se rodí za 9 měsíců!

Pravidelná menstruace a ovulace jsou tedy indikátorem reprodukčního zdraví ženy. Existují však variace normy, kterým může každý čelit. Mluvíme o anovulaci nebo nepřítomnosti ovulace v určitých obdobích života. Takový menstruační cyklus je charakterizován nepřítomností ovulace a luteální fází. Anovulace může nastat na pozadí stresu a vážných ztrát energie, a je také často pozorována u dospívajících a žen ve stavu před menopauzou. Chronický nedostatek ovulace se vyskytuje u 15% žen, a to i na pozadí hormonální rovnováhy. Tato dysfunkce reprodukčního systému vyžaduje schůzku s gynekologem, ale není vždy důvodem k obavám: v průběhu roku má každá žena několik cyklů, které mohou být anovulační.

Video: jaký je cyklus menstruace

Kdy je největší pravděpodobnost otěhotnění?

Existuje mnoho mýtů o příznivých obdobích pro početí. Nejčastější:

 1. Před měsíčním krvácením nemůžete otěhotnět.
 2. Sex během menstruace je bezpečný.
 3. Ve dnech bezprostředně následujících po menstruaci není možné početí..

Nemůžete počítat se 100% zárukou těchto prohlášení, musíte pochopit vlastnosti cyklu. Při sledování této infografiky je nejmenší pravděpodobnost, že otěhotníte na samém konci svého cyklu. Které dny cyklu jsou pro koncepci nejpříznivější a které nejméně

Jaká je situace ve skutečnosti a jaké mohou být možnosti - společně na to přijdeme.

Je možné otěhotnět před menstruací?

Metoda antikoncepce podle kalendáře je pro tělo ženy nejbezpečnější, neposkytuje však záruky. Někdy dívky, které pravidelně sledují svůj cyklus a jsou si naprosto jisté, že je nemožné otěhotnět před menstruací, najdou na testu dva proužky. Lékaři neposkytují konkrétní odpověď na otázku, jak vysoká je pravděpodobnost těhotenství v posledních dnech cyklu. To se nestává často, ale za určitých podmínek je to pravděpodobné..

Čím méně času uplyne mezi nechráněným pohlavním stykem a nástupem menstruace, tím více se sníží pravděpodobnost početí. Ve výjimečných případech navíc došlo k úspěšnému oplodnění vajíčka několik dní před zahájením nového cyklu. Vysvětlením jsou fyziologické vlastnosti organismu. Hlavní faktory způsobující poruchu reprodukčního systému:

 • nemoci virové a infekční povahy;
 • zánětlivé procesy;
 • hormonální změny;
 • obtížné klimatické podmínky nebo prudká změna klimatických pásem;
 • stres.

Tyto faktory mohou zpomalit zrání vajíčka na dostatečně dlouhou dobu nebo mu vůbec zabránit. V takové situaci nebude žena schopna správně vypočítat den ovulace. Existuje několik důvodů, že k početí může dojít i několik dní před nástupem menstruace:

 1. Zpoždění menstruace. U dívek, které jsou zvyklé na nepravidelnou menstruaci, je opožděná ovulace také docela běžná. V tomto případě může ovulace začít dříve i později než uprostřed menstruačního cyklu, proto se zvyšuje možnost otěhotnění..
 2. Zrání několika vajec současně. K takovým poruchám funkce vaječníků může dojít u každé ženy. Nejedná se o patologii, ale může vést k početí před menstruací. Při dvojité ovulaci dozrávají dvě vajíčka najednou: první, jak se očekávalo, uprostřed cyklu a druhé později.
 3. Příjem hormonální OK. Perorální kontraceptiva obsahující hormony (HOC) snižují tvorbu vajíček ve vaječnících, čímž mění intenzitu a závažnost měsíčního krvácení. V případě zrušení příjmu GOC začíná v těle hormonální bouře a mohou dozrát více než 2 vajíčka současně. Po užívání antikoncepčních prostředků se proto tato pravděpodobnost prudce zvyšuje..

Fenomén dvojité ovulace je typičtější pro spravedlivý sex, který nemá pravidelný pohlavní styk, protože jeho tělo se snaží zlepšit šance na těhotenství. Když dojde k druhé ovulaci v cyklu, kdy produkce hormonů již klesá a endometriální integument se připravuje na exfoliaci, i když je vajíčko oplodněno a implantováno, je pravděpodobné, že bude odmítnuto. V takových vzácných případech těhotenství pravděpodobně nebude trvat, zygota (oplodněná reprodukční buňka) opustí dělohu spolu s krvácením.

Dalším důležitým faktorem je stálý sexuální partner. Pokud má žena jednoho partnera po dlouhou dobu, pak šance na početí rostou kdykoli, před nástupem menstruace. To je možné, protože spermie, když poprvé vstoupí do ženského těla, jsou imunitním systémem vnímány jako nepřátelský objekt. Ochranné buňky úspěšně napadají spermie, mnoho z nich okamžitě zemře. Pokud je však partner trvalý, imunita ženy přestane vnímat jeho sperma jako cizí těleso. Spermie mohou být v ženských genitáliích aktivní až týden, takže pravidelné intimní vztahy s jedním partnerem zvyšují pravděpodobnost těhotenství před i po ovulaci..

Možnost těhotenství během menstruace

Mnoho dívek je přesvědčeno, že menstruace je stoprocentní zárukou bezpečného sexu. Možnost otěhotnění je skutečně extrémně malá, ale nelze ji zcela vyloučit..

V prvních dnech menstruace, kdy je horní vrstva sliznice dělohy odmítnuta a produkce progesteronu klesá, je nemožné otěhotnět. Nové vajíčko ještě nedozrálo a v podmínkách krvácení nemohou spermatické buňky proniknout trubkami dělohy. Ale na konci období krvácení se zvyšuje schopnost otěhotnět, zejména při prodlouženém krvácení nebo selhání cyklu.

Faktory, které zvyšují pravděpodobnost otěhotnění, jsou podobné těm, které jsou uvedeny výše:

 1. Dvojitá ovulace.
 2. Nepravidelný cyklus.
 3. Nedostatek stálého partnera.
 4. Krátký menstruační cyklus.
 5. Aktivita spermií až 7 dní po pohlavním styku.
 6. Porušení pravidel pro užívání perorálních kontraceptiv (vynechání pilulky, kombinace OC s antibiotiky, antikoncepce předepsaná samy).

Je možné otěhotnět ihned po menstruaci

Na tuto otázku nelze odpovědět kategorickým „ne“, protože stále existuje určitá pravděpodobnost otěhotnění po ukončení menstruace, což souvisí s již známými důvody:

 • krátký menstruační cyklus (21 dní) - ovulace je pravděpodobná v následujících dnech po ukončení menstruace;
 • prodloužená menstruace - více než týden;
 • nedostatek pravidelné menstruace;
 • přítomnost krvácení, které není periodické - může nastat v důsledku traumatu děložního čípku během pohlavního styku;
 • spontánní ovulace druhého vajíčka.

Video: schopnost otěhotnět v různých obdobích cyklu

Ženské tělo má tajemnou povahu a je nepředvídatelné. Spravedlivá polovina má příležitost otěhotnět v kterýkoli den cyklu, protože existuje dostatek faktorů, které matou menstruační cyklus. Na druhou stranu ani jasné sledování ovulace a sexu v tento den nemusí vždy vést k požadovanému setkání vajíčka a spermatu. Jak přesně vypočítat den ovulace?

Stanovení nejpříznivějších dnů pro početí

Je dobře známou skutečností, že ke koncepci dochází v důsledku oplodnění vajíčka spermatem. Ne každý však ví, že největší buňka v lidském těle žije asi 24 hodin. Pokud nedojde k setkání s mužskou reprodukční buňkou, zemře a těhotenství nenastane.

Optimálním obdobím pro početí je ovulace - okamžik, kdy vajíčko opustí vaječník. Existuje několik způsobů, jak vypočítat tyto milované dny:

 • měření bazální teploty;
 • ovulační testy;
 • metoda kalendáře;
 • podle svých vlastních pocitů;
 • ultrazvukový postup.

Správně měříme bazální teplotu

Bazální (tělesná teplota těla) se měří třemi způsoby:

 • rektálně;
 • intravaginální;
 • orálně.

Vnitřní tělesná teplota je vyšší než měření v podpaží a informativněji odráží fyziologické změny v těle. Pro výpočet příznivých dnů pro početí se nejčastěji používá rektální teplota..

Tato metrická metoda je založena na skutečnosti, že v prvních dnech cyklu je rektální teplota poměrně nízká, v předvečer ovulace dosahuje nejnižší možné hodnoty. Po ovulaci, kdy žluté tělo začne aktivně produkovat hormon progesteron, což je pyrogen, teplota stoupá.

Pyrogeny jsou speciální látky v lidském těle, které ovlivňují zvýšení teploty.

Rozdíl mezi teplotními ukazateli je individuální, v průměru se pohybuje od 05 do 0,8 ° C. Pokud vykreslíte pokles teploty, můžete vypočítat den ovulace, stejně jako plodné (příznivé pro početí) a sterilní dny cyklu.

Pro správný výpočet dne uvolnění zralého vajíčka je nutné pravidelné měření vnitřní teploty, které vyžaduje přísné dodržování následujících podmínek:

 1. Teplota se měří okamžitě po probuzení. V takovém případě se nemůžete hýbat, mluvit a ještě více vstávat. Noc před spaním je třeba protřepat i rtuťový teploměr..
 2. Před měřením je nutný normální nepřerušovaný spánek - minimálně 5 hodin.
 3. Měření bazální teploty se provádí od 6 do 7 ráno v jednom pevně stanoveném čase.
 4. Je nutné určit metodu měření (orální, vaginální, rektální) a provádět ji po dobu 5-10 minut.
 5. Nedoporučuje se měnit teploměr. Pokud k tomu z nějakého důvodu došlo, je v tabulce vyznačen den výměny.
 6. Informace získané na základě užívání perorálních kontraceptiv, konzumace alkoholu nebo nemoci nejsou informativní.
 7. Na mapě je třeba zaznamenat změnu prostředí, podnebí.
 8. Informační analýzu lze provádět na základě minimálně 3 měsíců pravidelných měření.

Veškerá data se zadávají do speciální tabulky bazálních teplot. Cyklus je jasně rozdělen do dvou fází: nejprve křivka grafu klesá s poklesem teploty, pak nastanou dva skoky - teplota dosáhne minima a poté prudce stoupne na úroveň 37,0 ° C a více. Na této úrovni se ukazatele udržují až do nástupu menstruace, po které začnou znovu klesat. Graf měření bazální teploty jasně zaznamenává všechny změny teploty v ženském těle během menstruačního cyklu

Odchylky od standardní formy grafu (žádné dvě fáze nebo ostré výkyvy) naznačují odchylku ve fungování reprodukčního systému: narušení vývoje folikulů nebo anovulace. To však může také ukázat nespravedlivé dodržování všech pravidel pro měření bazální teploty..

Video: měření bazální teploty při plánování těhotenství

Metoda kalendáře

Ovulaci můžete vypočítat pomocí metody kalendáře sami nebo pomocí různých online kalkulaček. Tyto výpočty jsou založeny na skutečnosti, že den uvolnění vajíčka v jakémkoli trvání cyklu nastává 14 dní před další menstruací. Vzorec je jednoduchý: den ovulace = datum dalšího období - 14 dní. Při ideálním cyklu 28 dnů dochází k ovulaci 14. den.

Například tento měsíc začala menstruace 2. den, proto den ovulace připadá na 16. 2 + 28 = 30 - začátek dalšího období, 30-14 = 16 - datum ovulace. Pokud je cyklus delší nebo kratší, je schéma stejné: přidejte dobu cyklu k datu svého období.

Například cyklus je 21 dní, datum prvního dne menstruace je také 2. číslo: 2 + 21 = 23; 23-14 = 9 - datum očekávané ovulace.

S cyklem 35 dnů: 2 + 35 = 37 - v závislosti na délce měsíce je to 6-7. Den, pokud mluvíme o únoru, pak - 9. 37-14 = 23 - den ovulace.

Pokud je cyklus nepravidelný, pak je metoda počítání následující:

 1. Analýza všech menstruačních cyklů za rok.
 2. Jsou vybrány nejdelší a nejkratší z nich.
 3. Počet dnů nejkratší se odečte od čísla 19 (první den plodnosti), nejdelší - 10 (poslední den plodnosti).

Například nejkratší cyklus byl 24 dní, nejdelší - 29. Počítáme: 24–19 = 5; 29-10 = 19. Z toho vyplývá, že nejlepší dny cyklu pro početí jsou od 5 do 19. Níže je tabulka, ve které vidíte nejpříznivější období.

Tabulka: počet dní příznivých pro početí, v závislosti na cyklu

Trvání menstruačního cyklu ve dnechPravděpodobné období ovulace
226-10
248-12
2610-14
2812-16
třicet14-18
3616–20

Metodu kalendáře používám téměř od první menstruace. Nejprve to byl notebook, kde jsem vytvořil kalendář a označil začátek a konec období v kruzích. Pak jsem dostal univerzálnější ženský kalendář z prenatální kliniky. Nyní, v době technologií a chytrých telefonů, je i nadále vhodný pro používání aplikací kalendář pro ženy. Používám Flo, rozhraní se mi okamžitě líbilo, jeho použití je velmi pohodlné. Samotná aplikace vypočítává plodné dny a datum ovulace na základě analýzy předchozích menstruačních cyklů. Usnadňuje život, ale nemohu se spoléhat na metodu kalendáře na sto procent a nedoporučuji ostatním.

Každá dívka by si měla vést kalendář menstruačního cyklu od okamžiku, kdy se objeví první menstruace, aby při plánování početí jasně pochopila, jak funguje její reprodukční systém a kdy dojde k ovulaci. Tato metoda však není považována za dostatečně efektivní, protože různé faktory posouvají datum ovulace.

Jak správně používat ovulační testy

Použití speciálních ovulačních testů je považováno za spolehlivou metodu. Jejich účinek je podobný těhotenským testům: indikátor ukazuje druhý sloupec, pokud je hladina luteinizačního hormonu vysoká, což naznačuje hrozící ovulaci.

Výrobci nabízejí různé varianty ovulačních testů

 1. Testovacím proužkem je tenký papírový proužek s činidlem a kontrolním proužkem. Způsob aplikace je jednoduchý: v čisté a suché nádobě s čerstvě odebranou močí se na 10 sekund spustí proužek ke kontrolní značce. Při zvýšené hladině luteinizačního hormonu bude test ukazovat jasný druhý proužek, identický s kontrolou.
  Druhý proužek se může objevit několik dní před ovulací, ale pouze jasný druhý proužek podobný tomu kontrolnímu hovoří o nadcházejícím dni X
 2. Zkušební deska je považována za spolehlivější než proužky. Jedná se o případ se dvěma okny: do prvního musíte nakapat moč a ve druhém se objeví výsledek. Dva pruhy jsou považovány za pozitivní výsledek..
 3. Inkoustový test je vhodný v tom, že není nutné sbírat moč, proužek je umístěn pod proudem. Po 5 minutách můžete vyhodnotit výsledek.
 4. Opakovaně použitelné systémy jsou vhodné, protože ovulaci lze diagnostikovat v kterýkoli den cyklu. Elektronické zařízení se sadou proužků na močení.
 5. Digitální testy diagnostikují hladiny luteinizačního hormonu ze slin ženy. Jsou nejpřesnější. Pozitivním výsledkem je výskyt jakési „mrazivého“ vzoru ve zkušebním materiálu.
Moderní farmakologie nabízí širokou škálu testů, od jednoduchých testovacích proužků až po digitální přístroje

Jak rozpoznat ovulaci podle vlastních pocitů

Dívky, které pravidelně sledují svůj vlastní menstruační cyklus, si povšimnou, že během ovulace dochází k doprovodným pocitům:

 1. Vaginální výtok má mírně odlišný charakter. Cervikální hlen je produkován, aby umožnil oplodnění vajíčka „zadržením“ spermie s jeho houževnatostí. Během plodnosti se výtok zpočátku otupí, poté je průhlednější. Konzistence je viskózní.
 2. Zvýšená sexuální chuť k jídlu.
 3. Hrudník se možná plní.
 4. Otok je pravděpodobný.
 5. Pravidelně bolesti hlavy a bolesti žaludku.
 6. Objevuje se zvýšená podrážděnost.
 7. Dochází ke zhoršení smyslů.

Tyto příznaky mohou doprovázet plodné období, ale neposkytují 100% záruku stanovení ovulace.

Jeden z nejpřesnějších způsobů stanovení ovulace

Folikulometrie (nebo ultrazvuk) vám umožňuje přesně určit datum ovulace a také to, zda byl tento cyklus ovulační. Tato verze ultrazvuku je podobná jiné gynekologické, studie se provádí pomocí ultrazvukového skeneru a senzoru. Doporučeno pro ženy, které mají závažné menstruační nepravidelnosti nebo které rok neotěhotněly pravidelným sexem.

Cíle folikulometrie:

 • vyhodnotit práci vaječníků;
 • potvrdit ovulační cyklus;
 • vypočítat příznivý den pro početí;
 • být schopen počat chlapce - mít sex před ovulací nebo bezprostředně po ní zvyšuje tuto pravděpodobnost;
 • vyhodnotit postup cyklu;
 • diagnostikovat onemocnění orgánů reprodukčního systému;
 • zkontrolujte účinnost léčby.

Studie se provádí transabdominálně (přes břišní dutinu) a intravaginálně. Na ultrazvukové vyšetření se nemusíte zvlášť připravovat. Musíte jen omezit konzumaci potravin, které způsobují zvýšenou produkci plynu (sladká voda, luštěniny, zelí, černý chléb) den předem. Během transabdominálního vyšetření je zapotřebí plný močový měchýř, takže hodinu před ultrazvukem musíte vypít asi litr neperlivé vody a ne močit. Pro intravaginální naopak potřebujete prázdný močový měchýř, takže před zákrokem musíte jít na toaletu.

Načasování postupu volá gynekolog v souladu s menstruačním cyklem ženy. Pokud je cyklus 28 dní, pak je první studie předepsána v období od 7 do 10 dnů, tj. Jeden týden po menstruaci. U delšího cyklu je první postup naplánován na 10. den cyklu. Ultrazvuk lékař jmenuje čas pro zbývající procedury (4 nebo více) s intervalem 1-2 dny.

Video: kdy provést ultrazvuk, aby se dozvědělo o zrání folikulu

Tato studie je podle žen nejpřínosnější pro ty, kteří chtějí otěhotnět. Postup je jednoduchý, cena jednoho není tak vysoká, ale je nutné provést 4 studie, takže musíte utratit peníze. Výsledek - oceněné dva pruhy v testu - však stojí za to.!

Ženské tělo není jako hodiny, jeho fungování je nepředvídatelné. Z tohoto důvodu mají i dívky se stabilním menstruačním cyklem nepředvídané poruchy, které umožňují otěhotnět v kterýkoli den cyklu. Pro ty, kteří sní o poznání mateřství, bude to příjemné překvapení. A ti, kteří v blízké budoucnosti neplánují znát radost z mateřství, by měli používat osvědčené antikoncepční prostředky a nahlédnout do kalendáře, aby sledovali stabilitu cyklu..

Špinavý výtok, který se běžně nazývá špinění, ne vždy naznačuje přítomnost nemoci. Bez dostatečných znalostí v oboru gynekologie se ženy bojí tmavého výtoku z genitálního traktu a začínají si připisovat děsivé diagnózy.