Jaké dny cyklu je lepší odstranit polyp v děloze?

Můžete mi poradit! Již na dvou ultrazvucích vidí polyp v děloze. Nyní chci odstranit (provést hysteroskopii s rdv). Vyvstala však otázka ohledně načasování odstranění!

Jeden gynekolog řekl, že je to lepší v první fázi cyklu od 7 do 10 dnů, a další gynekolog (Li Alexander Borisovich) - což je lepší od 20. dne cyklu (že tímto způsobem můžete lépe vidět všechny vrstvy endometria v děloze a odebrat několik stěr pro histologii +, když endometrium je tlustší, nehrozí přílišné škrábání)

Už jsem úplně zmatená!

Kdo stál před odstraněním polypů v děloze - řekněte mi, co vám řekli gynekologové? Kdy je nejlepší čas na to?

A někoho zacházel Lee Alexander Borisovič? Jak se mu má??

Jak se připravit na odstranění polypu v děloze pomocí hysteroskopie a zotavení po hysteroresektoskopii cervikálního kanálu

Polypy endometria dělohy jsou běžnou variantou vývoje fokální patologie slizničního orgánu. Patologie se může objevit jak v reprodukčním, tak v premenopauzálním věku. K odstranění polypu v děloze se používá několik metod, hysteroskopie je jednou z nich. Postup je chirurgický zákrok a je jedním ze způsobů, jak se zbavit patologie, která se provádí v krátkodobé intravenózní anestezii..

Trvání anestézie je 15 až 20 minut. Použití vysoce kvalitních léků vám umožňuje dosáhnout úplné anestézie během procedury a léky používané k anestezii jsou pacienty dobře tolerovány.

Musím smazat

Polyp v děloze je patologická proliferace endometria, která se objevuje v důsledku expozice různých patogenních faktorů sliznici.

V závislosti na průběhu patologie a velikosti novotvaru mohou lékaři doporučit chirurgický zákrok nebo zpoždění. V raných fázích progrese onemocnění dávají lékaři pacientům právo volby.

Chcete-li učinit správné rozhodnutí, měli byste analyzovat vlastnosti průběhu patologického procesu.

Po určení, jaké následky se mohou objevit při odmítnutí chirurgického zákroku, je pacientka schopna sama se rozhodnout, zda novotvar odstraní nebo ne. V případě odmítnutí chirurgického zákroku se provádí medikamentózní léčba nebo terapie lidovými prostředky.

Většina lékařů se zaměřuje na zastavení patologických stavů, které přispívají k rozvoji onemocnění, a v případě potřeby doporučuje chirurgické odstranění růstu.

Rozměry pro provoz

Je možné určit, zda je nutné odstranit polyp podle velikosti novotvaru a jeho vlivu na stav ženského těla.

Existují 3 rozsahy velikostí defektů:

 • malý - nedosahuje 5 mm;
 • střední - od 5 do 15 mm;
 • velký - přesahuje 15 mm.

Malý nádor by neměl být odstraněn, pokud neohrožuje zdraví. Před jmenováním operace je nutné provést komplexní posouzení stavu ženy a teprve poté rozhodnout o otázce nutnosti chirurgického zákroku.

Indikace a kontraindikace

Při vyšetřování pacienta lékař určí míru rizika odmítnutí chirurgického zákroku a vysvětlí pacientovi všechny důsledky takového rozhodnutí. V některých případech je jedinou možností chirurgický zákrok..

Indikace pro operaci je následující:

 • přítomnost nádoru střední a velké velikosti;
 • případy aktivně probíhajícího patologického procesu;
 • nedostatek očekávaného výsledku použitého léku;
 • novotvar je adenomatózního typu;
 • zdání hrozby potratu;
 • věk pacienta je více než 40 let.

Odstranění polypu cervikálního kanálu je jediný způsob, jak se zbavit patologie.

To je způsobeno skutečností, že takové vzdělání se kvůli své struktuře nerozpouští a nezmizí a neexistují žádné způsoby, jak se problému zbavit na základě drog..

Operaci můžete odložit v následujících případech:

 • během těhotenství, pokud neexistují žádné hrozivé příznaky;
 • pokud je nádor malý nebo se zmenšuje pod vlivem terapeutické léčby.

Kontraindikace chirurgického zákroku jsou:

 • nemoci zevního pohlavního ústrojí jakékoli etiologie;
 • přítomnost patologie děložního čípku, která neumožňuje operaci;
 • pacient má akutní infekční onemocnění;
 • chronické patologie v akutním stadiu;
 • výskyt závažného krvácení způsobeného gynekologickými chorobami.

Pokud jsou zjištěny důvody, které neumožňují použití chirurgické metody léčby, je nejprve odstraněn důvod zpoždění intervence a teprve poté je operace provedena.

Jak se připravit

Před operací je nutná jednoduchá příprava na zásah. Spočívá v absolvování testů před hysteroskopií dělohy, pokud jsou všechny výsledky normální, pak je přiřazen den postupu.

Komplex analýz potřebných k přípravě na hysteroskopii dělohy zahrnuje následující studie:

 • testy krve a moči;
 • stanovení stupně čistoty stěn orgánu pomocí nátěru;
 • EKG;
 • stanovení přítomnosti chronických patologií a konzultace se specializovaným lékařem.

Během období přípravy na hysteroskopii může lékař předepsat antibiotika nebo hormonální léky. To je nutné ke snížení rizika pooperačních komplikací..

V rámci přípravy na operaci se před zákrokem provede očistný klystýr a vlasy se z genitálií odstraní bezprostředně před manipulací, močový měchýř se vyprázdní.

V který den cyklu je polyp odstraněn?

Ve většině případů je hysteroskopie rutinním postupem. Lékaři provedou hysteroskopii 3 dny po menstruaci. Gynekologové doporučují, aby se při výběru okamžiku zákroku zaměřili na období od 6 do 9 dnů po nástupu menstruace, které je spojeno s průběhem procesů obnovy ve sliznici během tohoto období.

Volba načasování může ovlivnit pravděpodobnost pooperačního recidivy polypu endometria.

Jak odstranit

V medicíně se k odstranění novotvarů sliznice dělohy používá několik metod. Volba techniky závisí na klinickém obrazu charakteristickém pro onemocnění, objemu patologické formace, typu nádoru a jeho tvaru..

Odstranění novotvaru se provádí následujícími způsoby:

 • hysteroresektoskopie polypu pomocí technik rádiových vln;
 • chirurgický zákrok k odstranění polypů pomocí laserové metody;
 • hysterorekce se škrábáním.

Druhá metoda se nazývá samostatná diagnostická kyretáž (WFD), která se používá, když je vyžadována biopsie materiálu sliznice..

Polypy lze odstranit pomocí elektrické smyčky. Chirurgické odstranění polypu - operace je jednoduchá, ale vyžaduje odpovídající úroveň školení lékaře, v závislosti na použité metodě chirurgického zákroku.

Pooperační období

Pooperační období za normálních podmínek je klidné. Po 2-3 dnech nepříjemné pocity zmizí.

Doporučení po hysteroskopii během období zotavení závisí na individuálních charakteristikách organismu, objemu patologické výchovy a přítomnosti doprovodných onemocnění.

Zotavení

Při zotavení z hysteroskopie dodržujte režim doporučený lékařem.

Během rehabilitačního období se doporučuje opustit pohlavní styk, zabránit přehřátí těla, zajistit dostatečnou výživu a také omezit zátěž těla.

Co nedělat

Dieta po odstranění polypu není nutná. Hlavní zákazy se týkají pohlavního styku a fyzické aktivity, což je způsobeno vysokou pravděpodobností hojného krvácení.

Omezení by měla být dodržována po dobu 2 měsíců - standardní období pro zotavení. Dodržování doporučení lékaře vám umožňuje zabránit infekci tkání zraněných během chirurgického zákroku.

Jak dlouho zůstat v nemocnici

Při absenci komplikací v nemocnici je žena držena po dobu tří dnů. Při použití laseru pacient nezůstává v nemocnici.

Postup je nízko traumatický, proto může být žena po odstranění polypu poslána domů.

Léčba po

Léčba po hysteroskopii endometriálního polypu spočívá v dodržování doporučení lékaře. V případě potřeby jsou předepsána antibiotika, antispazmodika a přípravky obsahující hormony..

Ke zlepšení stavu pacienta lze použít bylinnou medicínu založenou na použití alternativních metod, ale je přípustné léčit tímto způsobem pouze po předběžné konzultaci s ošetřujícím lékařem o této otázce.

Možné komplikace

Riziko relapsu vždy zůstává. Důsledkem odstranění polypu endometria může být jeho re-tvorba, která není spojena s použitou chirurgickou metodou.

Hlavním důvodem vzniku relapsů a komplikací po operaci jsou hormonální poruchy v těle ženy..

Může polyp vyjít s menstruací

Díky neškodnému vzdělání je život žen obtížný. Růst reprodukčního systému musí být včas eliminován. Proto musíte zjistit, zda polyp může vyjít s menstruací sám, nebo je vyžadován postup škrábání.

Vliv polypu na cyklus

Novotvar negativně ovlivňuje sexuální zdraví. Povaha menstruačního cyklu bude do značné míry záviset na lokalizaci růstu. Známky polypu v děložní dutině (endometrium):

 • zpoždění;
 • bohatá menstruace;
 • dlouhá období (od týdne nebo více).

Abnormální proliferace tkání v cervikálním kanálu děložního hrdla způsobuje následující:

 • krvácení během sexu;
 • sporé období;
 • hnědé krvácení.

Mezi společnými rysy stojí za to zdůraznit:

 • bolest v břiše;
 • intermenstruační krvácení;
 • porucha smyčky.

V některých situacích se poškozený novotvar začne zapalovat, a proto se hnisavý výtok objeví v kterýkoli den v měsíci.

A existují i ​​další typy polypů:

 • glandulární;
 • vláknitý;
 • adenomatózní;
 • placentární (po těhotenství, potrat na zbytcích placenty).

Spontánní zmizení polypu

S menstruací může polyp vyjít, ale to se stává ve vzácných případech. Žádná fotografie nepomůže pochopit, zda se jednalo o výrůstek nebo normální krevní sraženinu. Nedoufejte, že se růst sám vyřeší. Bez léčby se riziko recidivy zvyšuje, protože nebyl vyloučen provokující faktor.

První ultrazvukové vyšetření často dává falešný výsledek, když jsou záhyby endometria vnímány jako patologie. Lékaři proto předepisují druhé vyšetření..

Předpokládá se, že tradiční medicína nebo biologické doplňky nejsou schopny zcela eliminovat problém s abnormální proliferací tkání..

Malé výrůstky

Polyp do průměru 1 cm může vyjít s menstruací, ale pouze po odpovídající léčbě. V lékařské praxi existují případy spontánního odchodu, ale nejčastěji růst nezmizel úplně. Proto je důležité, aby jakékoli příznaky šly včas do nemocnice, aby nedošlo k polypektomii..

Přečtěte si také v jednom z našich článků, jak ovariální cysta vychází během menstruace a jaké jsou první příznaky tohoto procesu.

Metody léčby

Terapie je vybrána na základě základní příčiny a věku pacienta.

Hormonální terapie

Polyp v raných fázích vývoje je eliminován hormonálními léky po dobu několika měsíců. Hlavními kritérii výběru jsou věk a zdravotní stav.

Do 35 let - kombinovaná perorální antikoncepce (estrogen + progesteron):

 • Janine;
 • Novinet;
 • Yarina;
 • Diane-35;
 • Regulonu.

Zjistěte, proč je menstruace po Regulonu někdy zpožděna, pomocí odkazu.
Premenopauza - progestinové pilulky:

 • Norkolut;
 • Microlute;
 • Utrozhestan;
 • Duphaston.

Zjistěte více o povaze menstruace po Norkolutu v článku na odkazu.
Období menopauzy:

 • Zoladex;
 • Diphereline;
 • Leiprorelin.

Důležité! Pokud hormonální terapie selže, je třeba zvážit další léčbu.

S růstem novotvaru vám lékař řekne, ve který den cyklu je polyp endometria odstraněn. Ve většině případů je postup naplánován po menstruaci..

Jiné léky

Je možné vyléčit růst bez chirurgického zákroku nejen pomocí hormonů. Léky jsou vybírány na základě příčiny nadměrného růstu tkání. Antibiotika pomáhají, pokud je problém způsoben zánětem pánevních orgánů a máte genitální infekci.

Používají se následující léky:

 • Gentamigin;
 • Doxycyklin;
 • Zitrolid;
 • Tetracyklin;
 • Tinidazol;
 • Ornidozol;
 • Gentamigin;
 • Erytromycin.

Jako podpůrnou terapii lékař předepisuje železné tablety a komplexy vitamínů. To pomáhá předcházet anémii na pozadí těžké ztráty krve a také zlepšit imunitu pacienta. Pokud užíváte homeopatické léky a tradiční medicínu, jsou povoleny, ale pouze po dohodě s ošetřujícím odborníkem.

Když je nutná operace

Chirurgický zákrok je nutný v následujících případech:

 • velké nahromaděné velikosti;
 • po užití hormonů nedochází ke zlepšení;
 • těžké děložní krvácení;
 • podezření na onkologii;
 • věk po 40 letech.

Důležitost dne cyklu pro operaci

V který den cyklu se provádí hysteroskopie k odstranění polypu, může odpovědět pouze lékař. V oblasti medicíny si jsou jisti, že nejlepší čas na operaci je druhý nebo třetí den po ukončení menstruace. Lhůta by neměla překročit deset dní po skončení období.

Tento přístup je odůvodněn skutečností, že během tohoto období má slizniční vrstva dělohy nejmenší tloušťku. Proto je pro gynekologa snazší rozpoznat novotvar pro přesné odstranění.

Základní metody

Moderní gynekologie nabízí několik způsobů, jak odstranit polypy:

 1. Hysteroskopie. Hysterorekce umožňuje co nejpřesněji posoudit stav genitálií a zcela odstranit novotvar pod kořenem. Po hlavním postupu hysteroresektoskopie provede lékař moxování.
 2. Kyretáž. Zastaralá metoda, která se používá jen zřídka. Doporučuje se u polypózy, když potřebujete pomocí kyrety seškrábnout několik útvarů najednou.
 3. Laser. Nejbezpečnější způsob, jak snížit riziko infekce a krvácení. Ale ne všechny lékařské instituce mají laserový skalpel..
 4. Laparoskopie. Chirurgie malým řezem v břiše zahrnuje odstranění dělohy. Provádí se, pokud byly nalezeny abnormální buňky nebo existuje vysoká pravděpodobnost rakoviny.

Existuje také ablace endometria, ale po této události žena nikdy nebude moci mít děti. Proto je tato metoda určena pro pacienty během menopauzy..

Kyretáž během menstruace

Během měsíčního krvácení je nežádoucí provádět operaci z následujících důvodů:

 • zasahovat do menstruačního toku;
 • příliš silné endometrium;
 • neschopnost důkladně prozkoumat obdržené materiály.

Je třeba poznamenat, že odpověď na otázku, zda je možné odstranit polyp během menstruace, je nejednoznačná a existují výjimky, když se postup stále provádí:

 1. Aby se zabránilo velké ztrátě krve.
 2. Když je růst lokalizován na děložním čípku.

V prvním případě je nemožné odložit postup až do konce menstruace. Ve druhé situaci je zaznamenáno významné otevření cervikálního kanálu. Pro chirurga je snazší určit hranice novotvaru a zachytit jej speciálním zařízením.

Proto byste neměli být překvapeni, pokud po otázce, v který den cyklu je odstraněn polyp cervikálního kanálu, lékař nevyloučí chirurgické opatření v kritických dnech.

Měsíčně po odstranění novotvaru

Když polyp již není škodlivý pro zdraví ženy, začíná období zotavení. V tomto okamžiku se pacient musí o sebe postarat a přesně dodržovat pokyny ošetřujícího lékaře. Míra normalizace fungování genitální oblasti závisí na následujících faktorech:

 1. Metoda odstranění. Čím méně zásahů, tím rychleji se žena zotaví.
 2. Stáří. Mladý organismus a reprodukční systém se po 35-40 letech vrací k normálu různými způsoby.
 3. Další faktory. Důležitou roli hraje odpočinek, dodržování odborníků a celkové zdraví.

Kdy začíná vaše menstruace

Nástup menstruace po kyretáži polypu často spadá do dalšího cyklu. Přípustná odchylka je 1,5 měsíce (40-50 dní). Menstruace začíná rychleji po eliminaci růstu cervikálního kanálu kvůli menšímu namáhání těla.

Dlouhé zpoždění nepatologické povahy může být spojeno s věkem pacienta a stavem hormonálního pozadí. Pokud krvácení trvá déle než dva měsíce, je nutné:

 • nechat se vyšetřit na hormony;
 • udělat vaginální nátěr;
 • podstoupit ultrazvuk.

Je důležité včas vyloučit nedostatek progesteronu. Nedostatek tohoto hormonu nejen narušuje cyklus, ale také vyvolává opakování polypu.

Povaha krvácení

Vlastnosti první menstruace po odstranění polypu budou záviset na umístění novotvaru:

Cervikální kanál

Menstruace je skromná kvůli užívání antibiotik. Intermenstruační tok by měl úplně zmizet, ale mazání je povoleno do týdne po operaci. Je důležité nedovolit, aby kapaliny zůstaly. Koneckonců mohou způsobit zánět..

Děložní dutina

Menstruace po odstranění polypu endometria je hojná a doprovázená bolestí. Uprostřed cyklu obvykle nedochází k hnědému výboji. Dlouhá období (nad 10 dní) naznačují neúplné odstranění růstu. V tomto případě je nutné druhé vyšetření a zásah..

Když lékaři odstranili polyp, je důležité vyloučit endometritidu, hyperplazii endometria.

Bez eliminace těchto onemocnění můžete zapomenout na normální fungování reprodukčního systému. Riziko recidivy polypu po léčbě se zvyšuje.

Po hysteroresektoskopii endometriálního polypu nebo děložního čípku se období liší od obvyklého měsíčního krvácení. Nelze přesně říci, jak rychle se cyklus zotaví. Lékaři však tvrdí, že včasné řešení problému s novotvarem zvyšuje šance na rychlé uzdravení. Proto se neléčte samy, upřednostňujte alternativní medicínu.

V který den cyklu je odstraněn polyp endometria?

Polyp endometria se odstraní v určitý den menstruačního cyklu, čímž se vytvoří optimální podmínky pro efektivní provedení procedury.

Vhodná doba je po ukončení menstruačního cyklu 4–8 dnů cyklu. Hlavní důvody pro výběr tohoto časového rámce jsou:

 • nepřítomnost zesílené sliznice dělohy, skrývající polypoidní formaci;
 • dobrá vizualizace jakékoli části děložní dutiny během hysteroskopie;
 • minimální riziko krvácení během zákroku.

V prvních dnech po menstruaci může lékař snadno najít a odstranit polyp endometria, čímž ženu ochrání před menstruačními nepravidelnostmi a neplodností dělohy..

Provádění hysteroresektoskopie uprostřed cyklu nebo ve druhé fázi před menstruací je jedním z důvodů recidivy onemocnění: na pozadí zesíleného endometria si nemusíte všimnout polypu v děloze nebo provést neúplné odstranění tvorby endometria. U žen v menopauze se hysteroskopie s odstraněním polypu provádí kdykoli: absence cyklických změn v endometriu se projevuje neustále tenkou sliznicí vnitřní děložní dutiny.

Hyperplazie endometria a polypy jsou dvě hormonálně závislá onemocnění, která se často vyvíjejí současně. Vzájemné soužití těchto patologií významně zvyšuje pravděpodobnost komplikací - obtíže s koncepcí, potrat, neplodnost, malignita procesu.

Bez ohledu na velikost tvorby polypózy onemocnění ovlivňuje reprodukční funkci ženy. Polypy se často nacházejí v počáteční fázi, kdy je jejich velikost několik milimetrů..

Pravděpodobnost možné degenerace polypu na rakovinu endometria do značné míry závisí na tom, která tkáňová struktura je základem jejího výskytu: pojivová nebo žlázová.

Nejčastěji se k odstranění polypoidních útvarů používá plánované škrábání děložní dutiny. Přijaté materiály musí být odeslány k histopatologickému vyšetření.

Jedním z hlavních příznaků, který naznačuje vývoj benigního nádoru v děložní dutině, je výskyt neobvyklého výtoku z genitálií, který není spojen s menstruací..

Polypy na děložním čípku jsou novotvary benigní povahy, které se tvoří v důsledku patologické proliferace sliznice dělohy - endometria.

V který den cyklu provést hysteroskopii - načasování přípravy a postupu

Hysteroskopie dělohy je neinvazivní metoda pro diagnostiku a léčbu gynekologických onemocnění. Pokud je ženě předepsán tento postup, má řadu otázek a nejoblíbenější je zájem o datum jeho provedení. V medicíně existují určité standardy, ke kterému dni cyklu se provádí hysteroskopie.

Volba fáze menstruačního cyklu, kdy je lepší provést vyšetření, kyretáž nebo odstranění novotvarů, se provádí s přihlédnutím k diagnóze. Žena proto nebude moci kdykoli podstoupit hysteroskopii. Lékař bude muset určit nejvhodnější den menstruačního cyklu pro zákrok a jeho závěry budou muset souhlasit, i když se datum ukáže jako „nepohodlné“.

Typy hysteroskopie

První věc, která ovlivňuje načasování hysteroskopie, je typ intervence, který může být diagnostický a operační (terapeutický). Diagnostická hysteroskopie je rozdělena do několika typů:

 • průzkum, během kterého se ke studiu dělohy používá pouze kamera;
 • s odběrem materiálu, který se provádí seškrábáním nebo odštípnutím malého kousku tkáně.

Vizuální diagnostika se provádí v době, kdy můžete orgán zkoumat zevnitř co nejpřesněji a jeho stěny budou zároveň méně náchylné ke zranění. Toto je obvykle fáze bezprostředně po skončení menstruace. Pokud je nutné získat endometrium pro komplexní studium dělohy, je postup odložen na poslední dny cyklu..

K odstranění orgánových patologií se používá chirurgický zákrok nebo hysteroresektoskopie: septa v děloze (synechie), polypy, malé myomy. V který den cyklu je nejlepší provést hysteroresektoskopii se stanoví individuálně, v závislosti na diagnóze a aktuálním stavu pacienta.

Příprava na postup

Před jmenováním hysteroskopie gynekolog vyšetřuje pacientku na gynekologickém křesle a ptá se jí na načasování nástupu menstruace. Na základě předběžné diagnózy se rozhodne, ve který den cyklu se provede hysteroskopie. Aby byl diagnostický postup spolehlivý a terapeutický zásah nekončil komplikacemi, je nutná speciální příprava na hysteroskopii. To zahrnuje:

 • laboratorní diagnostika - pacient musí provést obecné testy moči a krve, stejně jako testy na genitální infekce (stěr) a krev na HIV;
 • obecný instrumentální výzkum - ultrazvuk dělohy, fluorografie, EKG;
 • názor terapeuta.

Po určení konečného data, kdy provést hysteroskopii, gynekolog radí pacientce ohledně pravidel přípravy genitálního traktu na postup. Pokud by během předběžné diagnózy byly zjištěny zánětlivé nebo infekční procesy, bude muset podstoupit léčbu a poté naplánovat zásah. Pokud jsou analýzy a výsledky instrumentálních studií normální, lékař řekne, co lze udělat v předvečer hysteroskopie a od čeho je třeba upustit. Seznam nežádoucích akcí tedy zahrnuje:

 • intimní vztahy 2-3 dny před plánovaným postupem;
 • koupat se a sprchovat týden před hysteroskopií;
 • užívání vaginálních čípků s antibiotiky týden před manipulací.

Od konce v předvečer hysteroskopie je nutné začít čistit střeva. Je zakázáno pít a jíst ráno.

Indikace a kontraindikace

Hysteroskopie je indikována na přítomnost mnoha patologických změn v děloze:

 • identifikovat a léčit nemoci v oboru gynekologie, které způsobily neplodnost, spontánní potrat nebo intermenstruační krvácení;
 • v přítomnosti fibroidů a polypů endometria (postup se provádí k detekci novotvarů a v případě potřeby se polyp v děloze odstraní jedním postupem);
 • s hyperplazií endometria;
 • s vrozenou patologií dělohy (dvouděložná děloha, septa v ní atd.);
 • s vnitřní endometriózou, kdy endometrioidní buňky napadly sliznici cervikálního kanálu.

Hysteroskopie má také rozsáhlé kontraindikace, které nějak souvisí se stavem endometria a celkovým zdravím urogenitálního systému. Podle standardů je jakákoli zánětlivá a infekční nemoc relativní kontraindikací. Pokud je nutné provést hysteroskopii, provede se předběžná léčba a poté je předepsán zásah. Gynekologové považují za bezpodmínečné kontraindikace následující:

 • závažné srdeční vady a selhání orgánů, které brání použití anestézie;
 • HIV;
 • těhotenství;
 • rakovinový nádor ovlivňující výstelku cervikálního kanálu.

Hysteroskopie se neprovádí během krvácení, včetně menstruačního krvácení, ani při stenóze děložního čípku.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie?

Plánovaná hysteroskopie, v který den cyklu se provádí, závisí na účelu jejího provedení a předběžné diagnóze. Pokud je předepsáno pro diagnostiku a odstranění novotvarů v děložní dutině, je vhodné provádět manipulace 4. den cyklu, to znamená bezprostředně po ukončení krvácení. Pacienti, jejichž menstruace trvá déle než 3 dny, mohou podstoupit hysteroskopii 5., 6. a dokonce 9. den cyklu.

Procedura určená ke stanovení funkčnosti endometria se provádí ve druhé fázi menstruace nebo na konci cyklu. To je způsobeno skutečností, že 15. den cyklu endometrium zesiluje a všechny jeho nedostatky jsou viditelné. Je možné provést vyšetření jak 16., tak 18. den, ne však o den později, protože endometrium se příliš uvolní.

V naléhavých situacích nezáleží na tom, ve který den cyklu bude studie provedena. Například diagnóza a eliminace perforace dělohy neznamená dlouhé výpočty a očekávání období podle harmonogramu, do kterého dne cyklu lze detekovat a eliminovat perforaci stěny orgánu.

Důležité! Pokud existuje podezření na prasknutí orgánu, narušení placenty nebo přítomnost zbytků vajíčka v děloze, je zásah proveden naléhavě po zastavení krvácení.

Vliv hysteroskopie na menstruační cyklus

I když se gynekolog rozhodne provést hysteroskopii v nejpříznivější den cyklu, riziko, že zákrok ovlivní budoucí menstruaci, přetrvává. Bez ohledu na fázi, ve které byly manipulace prováděny, tělo potřebuje čas na obnovení tkáně dělohy. Dny cyklu v následujících měsících se proto mohou mírně posunout..

DC posuny jsou zvláště patrné, když jsou odstraněny velké neoplazmy a děložní myomy. Po provedení hysteroskopie k jejich odstranění může být pacientovi předepsáno hormonální léky, které mohou také způsobit selhání menstruace. S tím byste si neměli dělat starosti, protože úplné zotavení někdy trvá až tři cykly. Pokud menstruační krvácení pokračuje nepravidelně déle než 3-4 měsíce, je nutné provést další vyšetření..

Rehabilitace a možné komplikace

Zotavení po proceduře hysteroskopie trvá týden až 1-3 měsíce, v závislosti na typu procedury a dodržování doporučení lékaře během rehabilitace. V prvních dnech může být stav pacienta komplikován bolestmi břicha, které lze snadno zmírnit spazmolytiky. Užívání léků této skupiny je velmi důležité pro prevenci cervikální stenózy. Aby se zabránilo infekčním komplikacím, gynekolog předepisuje antibiotika.

Dalším problémem, kterému mohou pacienti čelit, je dlouhodobé krvácení nebo rozmazání. Obvykle je tato situace pozorována, pokud bylo škrábání provedeno ve druhé fázi menstruačního cyklu. Dlouhodobé krvácení se nepovažuje za patologii, pokud jeho trvání nepřesáhne 10 dní. Aby se zabránilo patologickému krvácení, nedoporučuje se zahřívat tělo ve vaně, pod horkou sprchou nebo v sauně..

Důležité! Dokonce i mytí vodou při příliš vysoké teplotě může vyvolat tok krve do pánevních orgánů a silné krvácení z dělohy..

Po hysteroskopii mohou nastat komplikace, které jsou ve většině případů zánětlivé a infekční procesy. Lze je rozpoznat podle následujících příznaků:

 • zvýšené vypouštění;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • intenzivní bolest v břiše a dolní části zad;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • horečnatý stav;
 • celková slabost, apatie, nedostatek chuti k jídlu.

Když se tyto příznaky objeví, provede se další diagnostika, žena je umístěna do nemocnice. K eliminaci negativních důsledků může být zapotřebí opakovaná kyretáž následovaná antibiotickou léčbou. Důkladná hygiena, vyhýbání se sexu po dobu 2 týdnů a používání hygienických vložek místo tamponů pomůže těmto komplikacím předcházet. Při absenci léčby zánětu existuje vysoká pravděpodobnost výskytu patologických nitroděložních útvarů, adhezí a dokonce hnisání na děloze..

Komplikace po hysteroskopii se často objevují v důsledku porušení doporučení, která gynekolog dává každému pacientovi před a po zákroku. Podrobně popisují, co lze dělat a co je zakázáno, a je velmi žádoucí je přesně dodržovat..

Jak odstranit polypy v děloze - chirurgický zákrok k odstranění

Polyp dělohy je lokální proliferace endometria dělohy. Může to vypadat jako bradavice nebo houba na noze ve tvaru..

V podstatě takové formace patří do skupiny benigních, ale není vyloučeno ani zhoubné bujení. Chirurgická léčba.

Závěr

 • Polypy dělohy jsou benigní formace. Znovuzrození je charakteristické pouze pro adenomatózní druhy.
 • Léčba drogami ne vždy přináší výsledky. Ve většině případů gynekologové doporučují chirurgický zákrok k odstranění formace.
 • Příprava na operaci je standardní a zahrnuje dodání testů.
 • K odstranění polypu se používají následující techniky - hysteroskopie, kyretáž, laser a kryodestrukce.
 • Operace může být doprovázena rozvojem komplikací, zejména perforací stěny dělohy, zánětem endometria, amenoreou atd..
 • Mírné krvácení přetrvává dva až tři dny po operaci.
 • Recidiva onemocnění nejčastěji doprovází techniku ​​kyretáže.
 • Po ukončení procedury a zotavení z anestézie může žena jít domů.

Indikace a kontraindikace pro odstranění

Indikace pro odstranění polypu dělohy:

 • velikost vzdělání nad 10 mm;
 • nedostatek účinku lékové terapie;
 • neplodnost;
 • adenomatózní polypy.

Operace k odstranění polypů dělohy je povinná u žen starších 40 let.

Kontraindikace operace:

 • jakékoli typy zánětu orgánů ženského reprodukčního systému;
 • drozd;
 • krvácení z genitálního traktu;
 • gestační období;
 • patologie děložního čípku, která narušuje zavedení nástrojů do jeho dutiny, zejména přítomnost drsných jizev;
 • chronická onemocnění ve stadiu dekompenzace nebo v období exacerbace;
 • ARVI.

Musím smazat

Odstranění polypu dělohy lze odložit pokusem zastavit nárůst tvorby pomocí léků. Nejčastěji však gynekologové doporučují pacientům chirurgický zákrok..

Když je nutná operace

Tato operace se doporučuje při diagnostice polypu většího než 10 mm. Pokud je tvorba menší - nepřesahuje 5-6 mm - a není doprovázena výskytem patologických příznaků, doporučuje se pozorování.

Ve vzácných případech růst endometria sám o sobě ustupuje.

Pokud je zaznamenán růst polypu, bude pacientovi předepsána chirurgická léčba.

V který den cyklu se má odstranit

Doporučuje se odstranit polypy dělohy od 6 do 9 dnů menstruačního cyklu. Toto je nejlepší období pro operaci, protože menstruační krvácení již skončilo, ale růst endometria ještě nezačal.

Jak se připravit na operaci

Operace k odstranění polypu dělohy nezahrnuje speciální přípravu. Ženě bude doporučeno následující:

 • odmítnutí sexuální aktivity do týdne před datem navrhovaného postupu, stejně jako vaginální sanitace, použití vaginálních čípků / tablet, léčivé tampony;
 • večeře v předvečer dne operace by měla obsahovat jídlo, které je snadno stravitelné, je nutné vyloučit luštěniny, zelí a černý chléb.

Ráno po operaci je zakázáno jíst a pít.

Jaké testy je třeba složit

V rámci přípravy na operaci odstranění polypů dělohy jsou nutné následující testy:

 • cytologie nátěru - je nutné vyloučit onkopatologie;
 • kultivace bakteriálního nátěru - nutná k vyloučení bakteriální infekce;
 • transvaginální ultrazvuk;
 • obecné klinické studie - UAC, biochemie krve, obecná analýza moči, FLG, EKG, krevní test na HIV, hepatitida, syfilis.

Možnost provést operaci se určuje na základě získaných výsledků.

Základní typy operací

K odstranění děložních polypů se používají následující techniky:

 • hysteroskopie;
 • škrábání;
 • laserové odstranění;
 • kryodestrukce.

Hysteroskopie

Výhodou této techniky je použití hysteroskopu. Díky zařízení gynekolog „vidí“ operační pole a všechny manipulace s ním prováděné na monitoru. Doba trvání procedury závisí na složitosti operace.

Škrábání

Tato chirurgická technika se používá zřídka, protože odstranění formace se provádí slepě. Míra recidivy patologie je 30% všech případů.

Operace se provádí v celkové anestezii. Ve výjimečných případech se provádí lokální anestézie.

Laserové odstranění

Odstranění polypu dělohy pomocí laseru je nejúspěšnější technikou excize polypů. Pravděpodobnost recidivy onemocnění a poranění sliznic endometria je snížena na nulu.

Laserová polypektomie je indikována u mladých žen bez dětí, protože umožňuje úplné zachování reprodukční funkce. Implementace této techniky je však možná pouze v případě, že polyp má „nohu“.

Kryodestrukce

Postup kryodestrukce je účinek na tvorbu kapalného dusíku. Polyp je zmrazen a poté odstraněn.

Mezi výhody kryodestrukce patří malé krvácení a minimální poškození endometriální tkáně.

Pooperační důsledky

Možné pooperační komplikace:

 • amenorea;
 • zvýšená ospalost, únava;
 • nepohodlí a dokonce bolestivost během sexu;
 • nemožnost početí;
 • infekční léze endometriálních tkání, je indikována silnou bolestí v dolní části břicha, vyzařující do perinea, výrazným zvýšením tělesné teploty;
 • porušení integrity stěn dělohy;
 • tvorba adhezí a jizev - komplikace je typická pro kyretáž děložní dutiny;
 • hematometr - akumulace a hnisání krve v děložní dutině kvůli nemožnosti jejího výstupu mimo orgán;
 • opakující se polyp.

Jednou z komplikací po neúplném odstranění adenomatózního polypu je proliferace zbývajících patologických buněk s následnou degenerací do rakovinného růstu..

Může to krvácet a kolik

Během prvních dvou až tří dnů po ukončení operace žena pociťuje krvácení, které se postupně stává méně a méně intenzivním. Výtok může obsahovat krevní sraženiny. Objem vylučované krve se neustále snižuje a výtok je nažloutlý nebo hnědý.

Pokud se výtok zastaví příliš brzy, je to špatný příznak. Může to znamenat vývoj hematomů - stav doprovázený retencí krve v děložní dutině a jejím následným hnisáním. Zvýšená bolestivost v dolní části břicha a aktivní krvácení trvající déle než 5-6 dní - známka patologie vyžadující lékařský zásah.

Možnost relapsu

Nelze vyloučit relaps onemocnění. K re-tvorbě polypu dochází nejčastěji po kyretáži děložní dutiny. Implementace dalších technik vám umožňuje snížit ji téměř na nulu.

Jak dlouho trvá pobyt v nemocnici po odstranění polypů

Délka pobytu v nemocnici je určena metodou zvolenou lékařem k odstranění polypu. V průměru je to 3-4 hodiny. Po hysteroskopii a laseru může žena opustit nemocnici okamžitě poté, co se zotaví z anestézie.

Odstranění polypu endometria

Články lékařských odborníků

 • Výcvik
 • Technika
 • Kontraindikace pro vedení
 • Post-procedura péče

Dnes jsou nejčastějším problémem v gynekologické praxi polypy. Odstranění polypu endometria je povinný postup, protože je nemožné se jich zbavit jiným způsobem. Kromě toho je třeba je odstranit co nejrychleji, protože se z nich vyvine nádor..

Polypy jsou benigní povahy, které ovlivňují vnitřní stěny a děložní dutinu (endometrium). Samy o sobě jsou důsledkem proliferace endometria tvořeného výstelkou dělohy. Ve většině případů jsou připevněny ke stěně dělohy pomocí speciální nohy. Pomocí moderního vybavení lze polypy odstranit rychle, bez následků a rizika opětovného růstu.

Jak naléhavě musíte odstranit polyp endometria?

Polyp endometria musí být odstraněn co nejrychleji, protože má tendenci růst a podstoupit transformaci na maligní nádor. Jakákoli chirurgická léčba může být účinná pouze v rané fázi detekce patologie.

Výcvik

Je důležité, abyste neměli pohlavní styk asi týden před operací, nebo v extrémních případech je nutné použít kondom. Rovněž se nedoporučuje používat žádné prostředky, zejména antibakteriální, které zachovají přirozený stav mikroflóry. Je také lepší nepoužívat žádné léky, kosmetiku.

Je lepší dodržovat dietní stravu týden před operací. Nejezte smažená, kořeněná, uzená jídla. Je lepší dát přednost vařeným a dušeným pokrmům s minimální nebo úplnou absencí koření a koření.

Jaké testy jsou nutné pro hysteroskopii polypu endometria?

V rámci přípravy na postup pro odstranění polypů je nutné složit řadu testů a být vyšetřeni. Na základě těchto studií bude rozhodnuto o vhodnosti odstranění polypu. Lékař bude schopen zvolit optimální metodu odstranění a anesteziolog určí nejvhodnější možnost anestezie.

Během gynekologického vyšetření se děložní čípek vyšetřuje v zrcadlech. To je důležité, protože během operace budou nástroje zavedeny do kanálu a budou provedeny všechny nezbytné manipulace..

Provádí se povinná bakteriální kultivace k vyloučení rizika infekce dělohy, cytologické vyšetření. K posouzení stavu a způsobu činnosti srdce je nutný elektrokardiogram. To vám umožní posoudit, jak zátěž ovlivní práci srdce během operace, a také zvolit optimální anestezii..

Z instrumentálních studií je povinné transvaginální ultrazvukové vyšetření, které umožňuje vyšetřit dělohu. Z laboratorních testů, klinické analýzy krve a moči musí být povinná studie latentních infekcí. Předpokladem je také přítomnost výsledků fluorografie a konzultace s terapeutem.

V který den cyklu je odstraněn polyp endometria??

Den operace je předepsán lékařem, nejčastěji v prvním týdnu po skončení menstruace..

Anestezie při odstraňování polypu endometria

Pacienti jsou často ponecháni k hospitalizaci. Doba hospitalizace je obvykle krátká, je však nutná anestézie. Vybírá jej lékař na základě věku a přítomnosti doprovodných onemocnění. Léky musí splňovat základní požadavky - být bezpečné a spolehlivě zmírňovat bolest. Nejčastěji se používá intravenózní anestézie.

Odstranění endometriálního polypu v anestezii

Odstraní se v anestezii. Výběr metody anestezie určuje a vybírá anesteziolog individuálně. Při relativně dobrém zdravotním stavu a krátké době manipulace se doporučuje nahradit celkovou anestezii spinální anestezií. Používá se také endotracheální anestézie.

Technika pro odstranění polypu endometria

V tuto chvíli jsou konvenčně rozděleny do tří typů. Chirurgové se uchylují k tradičnímu, hysteroskopickému, laparoskopickému odstranění.

Tradiční metoda odstraňování se týká obvyklé operace břicha, při které se děloha rozřízne a polyp se odstraní pomocí standardních chirurgických nástrojů. Ale tato metoda se používá extrémně zřídka, protože byla dlouho považována za zastaralou. Navíc se ukázalo, že je nebezpečný a přináší řadu rizik. Obnova tedy trvá dlouho, zvyšuje se riziko krvácení. Operace je poměrně komplikovaná a trvá velmi dlouho. Hlavní obtíž spočívá v tom, že musíte postupně rozřezat všechny překrývající se vrstvy, stejně jako samotnou dělohu, provést nezbytné manipulace k odstranění polypu, zašít všechny vrstvy.

Bezpečnější metodou je hysteroskopie: v praxi se široce používá. Tato metoda je považována za méně traumatizující, podlaha je provedena s lehkou anestezií, která trvá pouze 15-20 minut. Podstatou metody je, že polyp je odstraněn bez jakýchkoli řezů. Všechny nezbytné manipulace se provádějí přirozeně otevřením děložního čípku pomocí speciálních nástrojů (hysteroskop). Při použití této metody dochází k zotavení dostatečně rychle, ve stejný den může být žena propuštěna domů.

Jedním z podtypů hysteroskopie je kyretáž, která se provádí pod kontrolou hysteroskopu. Tato metoda je však také zastaralá a v současné době se prakticky nepoužívá, protože je vysoce traumatizující a často vede k vážnému narušení struktury a funkce dělohy. Důsledkem této metody je často neplodnost..

Další populární moderní metodou je laparoskopické odstranění, které se provádí pomocí speciálního nástroje - laparoskopu. Aby bylo možné polyp odstranit laparoskopicky, je nutné provést malý laparoskopický přístup.

Ve skutečnosti je několik vpichů provedeno na břišní straně v dolní části břicha. Prostřednictvím této punkce je nejprve představen laparoskop - nástroj, který je na konci vybaven kamerou. Umožňuje vám kontrolovat operovanou dutinu a rozvíjet taktiku operace. Poté se dalším řezem zavede chirurgické vybavení, pomocí kterého odstraním polyp. K zotavení dochází velmi rychle, protože okolní tkáň není prakticky poškozena. Neexistují prakticky žádné jizvy, pooperační bolesti také prakticky neobtěžují.

Jak odstranit polyp endometria v děloze?

Existuje více než jeden způsob, jak odstranit polyp endometria. Každý z nich má své nevýhody i výhody. Níže je uveden popis každé metody, jsou zohledněny její vlastnosti a výhody a nevýhody.

Nejzastaralejší metodou, která se používá stále méně, je odstranění pomocí otevřené operace břicha. Tato technika nevyžaduje specifické vybavení, proto je široce používána v nemocnicích, které nemají dostatek finančních prostředků na nákup špičkového vybavení, které je vyžadováno pro jiné modernější metody. Přesto nadále sebevědomě zachraňuje zdraví a dokonce životy mnoha pacientů..

Během této operace se provede kompletní řez břišní stěny, všech svalových vrstev a samotné dělohy, po které se polyp odstraní. Poté jsou všechny vrstvy sešity. Tato metoda je přirozeně vysoce traumatizující. Během operace jsou poškozeny všechny vrstvy tkáně. Úplné zotavení trvá dlouhou dobu. Riziko komplikací se mnohonásobně zvyšuje: prodloužené krvácení, poškozené tkáně. Na pozadí narušení integrity membrán může dojít k infekčnímu procesu.

Neméně nebezpečné je škrábání, při kterém je dutina dělohy slepě škrábána, zatímco odřezává polypy. Nejčastěji se používá v případě tvorby více polypů. Vážnou nevýhodou je, že tato metoda je často doprovázena relapsy. Polypy mají tendenci se znovu tvořit, pokud zůstane noha nebo část tkáně. A tato pravděpodobnost je velmi vysoká, protože lékař si během operace nemusí všimnout části polypu..

Pokud zůstane, proběhne aktivní zotavení a po chvíli se znovu vytvoří. Existuje riziko, že poškozená buňka podstoupí malignitu, což vytvoří základ pro další tvorbu rakovinového nádoru. Dnes je tato metoda stále používána, ale snaží se ji provádět pod kontrolou hysteroskopu, který vám umožní úplně vidět celou dutinu a stěny dělohy, obraz je vizualizován na obrazovce. S touto metodou provedení operace bude méně traumatizující..

Metoda laparoskopie je méně nebezpečná. U této metody není proveden řez dutiny. Kožní vpichy se provádějí na těch místech, kde se nachází polyp. Prostřednictvím nich je zavedeno speciální vybavení - laparoskop. Nejprve je dutina vyšetřena pomocí malé videokamery, která je zasunuta trubičkou. To dává lékaři příležitost posoudit stav endometria, vyšetřit polyp a posoudit rozsah operace. Poté jsou prostřednictvím další trubice zavedeny chirurgické nástroje, které umožňují přesné odstranění polypu a řízení procesu pomocí videokamery. Tato metoda je méně bolestivá, těžké poškození tkáně není pozorováno, proto dochází k rychlému zotavení, komplikace jsou vzácné.

Hysteroskopická metoda je považována za nejbezpečnější. Operace se provádí otevřením děložního čípku pomocí speciálních dilatátorů pomocí hysteroskopu. Na konci tohoto zařízení je kamera, pomocí které lékař prozkoumá celou děložní dutinu a určí další postup operace. Lékař si všimne polypu a odstraní jej elektrickou smyčkou, která umožňuje úplné odříznutí pod nohou. Místo řezu je kauterizováno kapalným dusíkem nebo 5% tinkturou jódu, což zabraňuje relapsům a je také spolehlivou prevencí infekce a zánětu.

Operace je bezbolestná, rychlá (průměrně trvá 15-20 minut). Lze jej provádět nejen v celkové anestezii, ale také v lokální anestezii. Metodu vybírá anesteziolog na základě mnoha parametrů, včetně stavu pacienta, závažnosti onemocnění a rozsahu chirurgického zákroku. Tento postup se doporučuje provést 2-3 dny po skončení menstruace, protože během tohoto období se sliznice dělohy co nejvíce ztenčuje a polyp stoupá nad povrch. V tuto chvíli jej lze snadno odstranit..

Na mnoha klinikách se také polypy odstraňují laserem. Jedná se o metodu, která umožňuje co nejpřesnější a nejpřesnější odstranění polypu bez poškození okolní tkáně. Jedná se o jemnou metodu, která prakticky nepoškodí dělohu, nezanechává jizvy. Lze jej tedy použít i pro ženy, které nikdy neplodily a stále plánují mít děti. Laser umožňuje odstranit polyp ve vrstvách. Lékař může jasně kontrolovat hloubku, do které laserový paprsek proniká. Díky odstranění paprskem není ovlivněna možnost oplodnění vajíčka.

Jak dlouho trvá odstranění polypu endometria?

V průměru manipulace trvá asi 30 minut.

Odstranění žlázového polypu endometria

Žlázový polyp je útvar, který je tvořen žlázovými buňkami. Mají tendenci přerůst, pokud nejsou ošetřeny. K odstranění se nejčastěji používá metoda hysteroskopie, protože takové polypy jsou odstraněny dostatečně rychle, jakmile jsou zvednuty pod nohou. Tato metoda navíc umožňuje dobře vizualizovat polyp a zabránit pravděpodobnosti recidivy úplným odstraněním polypu, včetně cév, které ho krmí..

Hysteroskopie a hysteroresektoskopie endometriálního polypu

Jsou založeny na použití konkrétního vybavení a mini videokamery. S pomocí těchto nástrojů je možné lokalizovat, vyšetřit a odstranit polyp s maximální přesností. Tato operace je poměrně jednoduchá, nevyžaduje okamžitý přístup, protože přístup k polypu se provádí přirozeně - přes cervikální kanál.

Chirurgické nástroje se zavádějí skrz plášť hysteroskopu. Polyp je odstraněn pod kontrolou kamery pomocí speciálních nůžek a kleští. Odstranění se provádí přesně a přesně oddělením nohy polypu od stěny dělohy. Je důležité úplně odstranit nohu, protože pokud není zcela odstraněna, polyp znovu poroste.

Metoda má také své výhody, protože umožňuje vizualizovat existující patologie zobrazením obrazu na obrazovce. Obraz je vylepšen zavedením kontrastní látky.

Další výhodou je, že riziko úrazu prakticky chybí, anestézie se používá krátkodobě. Tento typ chirurgického zákroku je minimálně invazivní, protože riziko zranění, krvácení prakticky chybí. Vzhledem k absenci břišní disekce je proces obnovy výrazně zrychlen. Taková operace neznamená povinnou hospitalizaci. Pokud vše proběhlo dobře a bez komplikací, může žena ve stejný den odejít domů. Je důležité, aby na děloze nezůstala žádná jizva, takže operace žádným způsobem neovlivní schopnost ženy nést a porodit zdravé dítě..

Vzhledem k absenci řezů v pobřišnici a nízkému stupni poškození okolních tkání je operace dobře snášena a bude prováděna také po potratu, porodu a dalších gynekologických zásazích. Často se používá k odstranění zbytků vajíčka, placenty.

Endometriální polypová resektoskopie

Metoda má určité podobnosti s metodou hysteroskopie. Rozdíl je v tom, že odstranění se provádí pomocí resektoskopu, což je speciální smyčka pro odstranění.

Procedura vypadá asi takto: pacientovi se injekčně podá anestézie a poté se provede antiseptické ošetření. Dilatátory se zavádějí do cervikálního kanálu. Umožní vám rozšířit kanál a zavést hysteroskop. K narovnání stěn dělohy se do dutiny vstřikuje speciální tekutina. Hysteroskopickou trubicí je vložena smyčka resektoskopu. Hysteroskop umožňuje řídit průběh operace, protože obsahuje kameru, pomocí které je vizualizována celá obsluhovaná oblast.

Škrábání polypů endometria

Toto je zastaralá metoda, při které je děložní dutina vyškrábána speciálním ostrým nástrojem (kyretou).

Příprava na škrábání polypu endometria. Dnes se škrábání provádí po diagnostické hysteroskopii, která umožňuje lékaři vyšetřit a zapamatovat si umístění a strukturní rysy polypu..

Odstranění polypu endometria laserem

Laser je jednou z nejbezpečnějších metod, jak jej co nejpřesněji odstranit. Jedná se o metodu zaměřování, při které nejsou poškozeny okolní tkáně a je také prakticky nemožné se zranit. Výhodou je, že laser nezanechává jizvy na krku, v důsledku čehož metoda žádným způsobem neovlivňuje reprodukční funkci ženy. Proto může být aplikován na ženy, které stále plánují mít děti, což je v gynekologii důležité..

Nejsou žádné jizvy a stopy, je vyloučeno riziko komplikací, infekce, krvácení. Odstranění polypů laserem je považováno za nejúčinnější a nejbezpečnější metodu. Umožňuje odstranit polyp ve vrstvách.

Je také důležité, aby laserové odstranění nevyžadovalo další hospitalizaci pacienta. Procedura trvá v průměru ne více než 2 - 3 hodiny, poté by měla být žena nějakou dobu pod dohledem lékaře, a pokud se cítí uspokojivě, může okamžitě jít domů. K uzdravení dochází velmi rychle, žena si nemusí ani vzít nemocenskou dovolenou. Je však nutné účastnit se rutinních kontrol..

Odstranění polypu endometria metodou rádiových vln Surgitron

Účinek je založen na použití rádiových vln. V tomto případě se používají vysokoenergetické rádiové vlny, které mají regenerační účinek na tělo. Postup je poměrně rychlý a bezbolestný. K relapsům nedochází, protože se aplikuje dodatečné tepelné ošetření operované oblasti. V tomto případě je pravděpodobnost elektrického popálení prakticky vyloučena..

Po celou dobu praxe nebyl takový případ zaznamenán. Metoda je dobrá, protože nezanechává jizvy, nepoškozuje sliznici. Zotavení z operace nastává po dobu 3 týdnů až několika měsíců. Jakékoli polypy jsou indikací pro vedení, pokud jsou benigní. Po ukončení procedury se provede povinná koagulace. Je třeba poznamenat, že postup je tak bezbolestný, že se provádí bez anestézie..

Cauterizace endometriálního polypu

Ihned po operaci je místo odstranění polypu kauterizováno, což zabrání opakovanému růstu polypu, zabrání krvácení. V některých případech, pokud jsou polypy dostatečně malé, lze je vypálit bez jejich odstranění. Pro kauterizaci použijte kapalný dusík nebo alkoholový roztok jódu.

Kontraindikace pro vedení

Se zánětem přívěsků, způsobeným jak vnější infekcí, tak vnitřní autoflórou. V případě latentní infekce, pohlavně přenosných nemocí, se musíte infekce nejprve zbavit. Přímou kontraindikací je zejména chlamydiová infekce.

Operace je také kontraindikována v případě vaginální dysbiózy, kandidózy, přítomnosti hojného krvácení z genitálií, zejména pokud je příčinou endometrióza, hyperplazie, otok tkáně. V případě krvácení je chirurgický zákrok odložen, dokud krvácení neustane. Polypy se také během těhotenství neodstraňují..

Je nemožné provést operaci za přítomnosti patologických jevů v cervikální oblasti, zejména pokud narušují normální průchod hysteroskopu do děložní dutiny (mohou to být neoplazmy, rakovinné nádory, jizvy na děloze, zbývající pole porodu nebo operace). Provoz je také kontraindikován v případě závažných doprovodných patologií..

Post-procedura péče

V závislosti na technice operace trvá zotavení po odstranění polypu endometria od 5 do 90 dnů. V období po operaci je fyziologický výtok pozorován po dobu 2-5 dnů. To jsou důsledky traumatu, ke kterému nevyhnutelně dochází, i při nejopatrnějším odstranění..

V pooperačním období se často provádí regenerační terapie zaměřená na prevenci opětovného růstu. To je způsobeno skutečností, že bez ohledu na to, jakou metodu operace byla provedena, vždy existuje riziko, že polyp znovu poroste. Důvodem je zbytek buněk, které nebylo možné během operace seškrábnout. I jedna buňka může vyvolat opětovný růst polypu. Obzvláště vysoké riziko při provádění kyretážové operace.

Používá se léčba protizánětlivými léky. To je způsobeno skutečností, že jakákoli manipulace má za následek poškození tkáně, narušení přirozené mikrobiocenózy, v důsledku čehož je významně snížena pravděpodobnost zánětu a infekce..

V případě infekčního procesu, stejně jako v případě, že byla provedena kyretáž, je předepsána bakteriologická studie za účelem identifikace patogenu a dalšího výběru antibakteriálního činidla, které proti němu vykazuje maximální aktivitu. Zánět se zastaví v krátké době, aby nedošlo k opětovnému růstu polypu. U dysbiózy mohou být předepsány probiotické léky.

Odstraněný polyp se vždy histologicky vyšetřuje, aby se určilo, zda je nádor benigní nebo maligní. Pokud je nalezen maligní nádor, může být nutná další protirakovinová léčba. Při hormonální nerovnováze se provádí hormonální terapie.

Co ne po odstranění polypu endometria?

Po operaci byste neměli jíst těžké jídlo, vystavovat se stresu, přetížení, přepracování. Nemůžete dlouho chodit, hypotermie. Nemůžete se však vykoupat v horké lázni nebo navštívit sauny a koupele. To může způsobit krvácení. Pouze sprchování.

Během měsíce nemůžete jít na sport, fyzickou aktivitu. Měli byste se po stejnou dobu zdržet sexuální aktivity. Během měsíce nemůžete dělat sprchování, užívat léky, které pomáhají ředit krev, včetně analginu, aspirinu.

Příznak, jako je pocit pálení během menstruace, může být známkou infekčního a zánětlivého procesu, který se v kritických dnech významně zesiluje. Z povahy menstruačního toku je téměř nemožné přesně určit spolehlivou diagnózu..