Ultrazvuk pánevních orgánů u žen

Ultrazvukové vyšetření je jednou z nejpohodlnějších a nejpřesnějších diagnostických metod a je také naprosto neškodné. V gynekologii je ultrazvuk pánevních orgánů u žen důležitým diagnostickým nástrojem při identifikaci problémů s těmito orgány. Proto, aby se sledoval zdravotní stav, se každé ženě doporučuje provádět ultrazvuk pánevních orgánů 1-2krát ročně bez patologie. S ním můžete vidět a vyhodnotit stav těla dělohy, děložního čípku, vaječníků, vejcovodů (s jejich patologií) a okolních orgánů. Během procedury se měří velikosti všech orgánů dostupných k vyšetření, hodnotí se jejich struktura a shoda s fází menstruačního cyklu.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen vám umožňuje diagnostikovat téměř celou škálu možných gynekologických problémů:

 • zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů
 • endometriální patologie, včetně endometritidy, polypů, hyperplazie
 • myom
 • ovariální nádory a cysty
 • sledovat růst folikulů při plánování těhotenství.

V jakých případech je to naléhavé udělat?

 • Nepohodlí nebo bolest v dolní části břicha
 • Prolomení cyklu
 • Krvácející

Kdy je nejlepší čas projít?

Gynekologické se nejlépe provádí 4–5 dní po nástupu menstruace, nejpozději však 7–10 dní cyklu, pokud počítáte od nástupu menstruace od prvního dne.

Pacienti se ptají, proč je lepší provádět gynekologický ultrazvuk v první fázi menstruačního cyklu. Je to jednoduché: během tohoto období je endometrium, což je sliznice lemující vnitřek dělohy, dostatečně tenké. V přítomnosti jakýchkoli patologií děložní dutiny nebo endometria, například fibroidů, hyperplazie, polypů, je snazší je vyšetřit na ultrazvuku s tenkým endometriem než s tlustým. Endometrium ve druhé fázi cyklu zesiluje a malé polypy se mohou skrývat ve své tloušťce a zůstávají bez povšimnutí.

V první polovině cyklu začíná v jednom z vaječníků dozrávat folikul, což vysvětluje výskyt cyst o průměru 2–3 cm. Tyto cysty jsou normální fyziologické struktury. S patologií mohou nastat cysty a další patologické formace vaječníků - v tomto případě je nutné pozorování dynamiky. Indikace pro provádění ve střední nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu jsou pozorování zrání folikulů, aby se potvrdila skutečnost, že došlo k ovulaci. Tato studie je určena pro ženy, které navštěvují specialistu na neplodnost.

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen lze provést:

 • Transabdominální - přes přední břišní stěnu (s plným močovým měchýřem);
 • Transvaginální (vaginou bez plnění močového měchýře).

Transabdominální vyšetření zahrnuje vyšetření dolní části břicha. Takové vyšetření se provádí spíše pro obecné vyšetření malé pánve než pro podrobnou studii a umožňuje detekovat velké nádorové útvary malé pánve, které se rozšířily do břišní dutiny, což nelze vždy vidět transvaginálním ultrazvukem. Při transabdominálním zákroku se na kůži dolní části břicha aplikuje malé množství kontaktního gelu a poté se provede vyšetření pomocí ultrazvukové sondy. Gel pomáhá zlepšit kontakt mezi sondou a pokožkou.

Transvaginální. V tomto případě je senzor umístěn do pochvy. Transvaginální vám umožní podrobněji vizualizovat ženské pohlavní orgány a odhalit sebemenší změny. Při provádění transvaginálních vejcovodů jsou děloha a vaječníky podrobnější. Transvaginální ultrazvuk zvyšuje schopnost lékařů diagnostikovat různá onemocnění pánevních orgánů, zejména v raných stadiích, kdy jsou změny slabé. V některých případech jsou pro stanovení diagnózy zapotřebí další studie, například kolposkopie děložního čípku. Včasné odhalení onemocnění ženských pohlavních orgánů vám umožní zahájit včasnou léčbu, zabránit rozvoji komplikací a chránit zdraví pacientů. V obou případech je před ultrazvukovým vyšetřením nutný pohyb střev.

Ultrazvuková místnost v estetickém centru Komilfo je vybavena nejmodernějším zařízením třídy expert - Toshiba Aplio 500, které má bezkonkurenční úroveň vizualizace, což zajišťuje přesnost klinických dat a diagnostickou spolehlivost.

Výhody odborné třídy TOSHIBA Aplio 500:

 • Technologie Fly Thru, která vytváří novou perspektivu 4D ultrazvuku, a to pohled zevnitř. Snímky získané touto technologií jsou na rozdíl od všeho, co dříve existovalo ve světě ultrazvuku. Představuje zcela novou metodu zpracování ultrazvukových obrazů a jedinečný způsob prohlížení struktur v těle;
 • vynikající kvalita vykreslení;
 • vysoká úroveň detailů a přesnější diagnostika;
 • pokročilé senzory, které poskytují vysokou kvalitu obrazu a možnost použití pro širokou škálu ultrazvukových diagnostických studií;
 • výkonná a vysoce citlivá Dopplerova jednotka, která vám umožní posoudit přívod krve do celého orgánu a určit jeho strukturu. Například v gynekologii takové zařízení umožňuje určit kvalitativní ukazatele přívodu krve do endometria při zkoumání připravenosti těla na těhotenství..

Informace o nákladech na TOSHIBA Aplio 500 najdete zde.

Zaregistrujte se k postupu telefonicky 220-97-27

V který den cyklu se provádí gynekologický ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření v porodnictví a gynekologii je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších metod vyšetření vnitřních pohlavních orgánů. Stejně jako u mnoha typů vyšetření je pro něj důležitý určitý druh přípravy. Proto je důležité pochopit, jak a kdy je lepší provést ultrazvukové vyšetření k identifikaci problémů v práci ženských pohlavních orgánů..

Diagnostické metody

Díky vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám je možné získat spolehlivé informace o stavu a anatomii vnitřních pohlavních orgánů. Pomocí ultrazvuku můžete v reálném čase vyhodnotit studované orgány, zkontrolovat průtok krve v cévách. Doba trvání procedury je krátká.

Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku umožňuje posoudit stav a stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tato studie se provádí s fibroidy, cystami, zánětlivými onemocněními a jinými patologiemi pánevních orgánů. Ultrazvuk se provádí třemi způsoby:

 • Transvaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření vagíny pomůže co nejpřesněji diagnostikovat přítomnost genitální patologie. Díky zavedení speciálního senzoru uvnitř pochvy je zajištěna jasná vizualizace všech částí vyšetřované oblasti. Transvaginální vyšetření umožňuje postup, jako je folikulometrie, což je metoda provádění ultrazvuku vaječníků u žen. Je možné posoudit stupeň zrání folikulů ve vaječnících. Vzhledem k fyziologickým charakteristikám ženského reprodukčního systému nezapomeňte s lékařem prodiskutovat, v který den stojí za to zákrok provést. K diagnostice neplodnosti lze použít transvaginální metodu k hodnocení průchodnosti dělohy nebo, jak se jim také říká, vejcovodů.
 • Transabdominální vyšetření se provádí vedením senzoru podél povrchu přední břišní stěny, to znamená neinvazivně, bez vniknutí senzoru do těla pacienta. U této metody je povoleno ultrazvukové vyšetření během menstruace.
 • Transrektální vyšetření, které je alternativou k transvaginálnímu vyšetření, lze provést u panen zavedením sondy do konečníku.

Indikace pro

Profylaktické gynekologické vyšetření se doporučuje alespoň jednou ročně všem ženám, může se zvýšit frekvence vyšetření na přítomnost chronických onemocnění, jako jsou myomy nebo cysty. Gynekolog může také předepsat neplánované a někdy nouzové vyšetření, pokud má pacientka následující příznaky:

 • Bolestivá menstruace;
 • Zpožděná nebo chybějící menstruace (amenorea);
 • Nepravidelná menstruace (selhání cyklu, pokud je mezi obdobími méně než 20 a více než 35 dnů);
 • Náhlé krvácení nebo krvácení mezi obdobími;
 • Bolest při pohlavním styku;
 • Podezřelý vaginální výtok;
 • Atypické zvětšení dělohy, které je detekováno při vyšetření dělohy v zrcadlech nebo při obouručním vyšetření;
 • Těhotenství;
 • Neplodnost.

Optimální načasování

Pokud se ponoříte do fyziologických charakteristik ženského těla, můžete nezávisle zjistit, v který den menstruačního cyklu provést gynekologický ultrazvuk. Příznivý čas pro ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po menstruaci, počítáno od prvního dne nástupu menstruace. Nedoporučuje se však provádět studii později než 8-10 dní menstruačního cyklu. Jmenování gynekologického ultrazvuku výhradně v první fázi menstruačního cyklu není velmi náhoda..

To je způsobeno skutečností, že během této doby má sliznice dělohy, takzvané endometrium, minimální hustotu. A se sníženou vrstvou endometria lze snadno vizualizovat takové patologie děložní dutiny, jako jsou fibroidy, hyperplazie, cysty a polypy. Pouze kvalifikovaný odborník proto může správně nastavit datum ultrazvuku.

Ve druhé fázi menstruačního cyklu dochází k výraznému zesílení endometria, proto v jeho vrstvách mohou být skryté nejmenší patologie, které v daném časovém období zůstanou bez povšimnutí.

Je pozoruhodné, že v období od střední a ve druhé fázi menstruačního cyklu se ve vaječnících mohou střídavě tvořit malé cysty o průměru asi 2 cm. Je to zpravidla buď folikul, který by měl v blízké budoucnosti ovulovat, nebo druh cysty žlutého tělíska, která se tvoří na místě prasklý folikul a může přežít až dva týdny. Obě formace jsou fyziologické struktury charakteristické pro ženské tělo. Proto při provádění ultrazvukového skenování v této fázi může být pro gynekology obtížné určit, jakou strukturu mají tyto formace..

Indikací pro ultrazvukové vyšetření před menstruací je diagnóza tvorby a vývoje folikulu, aby se zjistila fáze ovulace, která proběhla. Obvykle se tento postup provádí k vyšetření a léčbě žen s neplodností nebo při přípravě na oplodnění in vitro (IVF).

Ultrazvuk dělohy a přívěsků, stejně jako vajíčkovodů, musí být proveden ve výše uvedených termínech, konkrétně 6-8. Den menstruačního cyklu. Existují však okolnosti, za kterých lékař potřebuje posoudit funkčnost vaječníků, a to vývoj folikulu a následnou tvorbu žlutého tělíska. V takových případech vyvstává otázka, kdy je lepší udělat ultrazvuk vaječníků. Je třeba poznamenat, že toto vyšetření by mělo být prováděno několikrát během celého menstruačního cyklu, například poprvé v 8. - 11. den cyklu, podruhé v 15. - 18. den a potřetí v 23. - 25. den.

Pokud si pacientka, která se poradila s gynekologem, stěžuje na bolest v dolní třetině břicha, výtok hnisavé povahy nebo nadměrně silnou menstruaci, pak v který den cyklu není nutné provádět ultrazvuk. Se zpožděním menstruace se postup provádí při léčbě, aby se vyloučily závažné patologické procesy.

Ultrazvukové vyšetření během menstruace

Mnoho pacientů si před návštěvou lékaře klade otázku, zda je možné během menstruace provést ultrazvukové vyšetření. Odpověď na tuto otázku je poměrně nejednoznačná. Nedoporučuje se provádět rutinní vyšetření v přítomnosti krvavého výtoku, protože to může u ženy způsobit další nepohodlí a bolestivost a stávající krev v děloze může vyšetření výrazně zkomplikovat, narušit kontrolu a nedostatečně informovat o postupu. Obecně to není kontraindikace a při menstruaci lze provést ultrazvukové vyšetření, například v případě nouze.

Běžné nemoci

Výsledkem studie je zjištění mnoha nemocí, například:

 1. Myom dělohy je novotvar ve svalové vrstvě dělohy benigní povahy. Použití ultrazvuku pro myomy je povinnou diagnostickou metodou. Toto onemocnění je charakterizováno příznaky, které závisí na velikosti novotvaru a jeho umístění: periodická bolest v dolní části břicha, prodloužená menstruace a děložní krvácení uprostřed cyklu. Na monitoru je za přítomnosti fibroidů zaznamenáno zvýšení objemu dělohy a tvorba myomatózního uzlíku. Ultrazvuk děložních fibroidů dokáže detekovat i malé uzliny o průměru až 1 cm.
 2. Endometriotické polypy jsou nerovnoměrný růst vnitřní výstelky dělohy. Toto onemocnění je nejčastěji asymptomatické a hlavním výzkumem je v tomto případě ultrazvuk. Někdy existují oddělené patologické příznaky ve formě neplodnosti nebo krvavého špinění uprostřed menstruačního cyklu.
 3. Endometrióza je patologický proces růstu vnitřní sliznice těla dělohy lemující jeho dutinu (endometrium). Onemocnění je charakterizováno extrémně bolestivými obdobími, nepříjemným zápachem vaginálního výtoku a krvácením uprostřed cyklu. Ultrazvukové vyšetření na endometriózu, na rozdíl od ultrazvuku děložních myomů, není spolehlivou vyšetřovací metodou, ale přispívá ke stanovení dalších diagnostických opatření pro stanovení diagnózy.
 4. Ovariální cysty jsou kulaté útvary naplněné tekutinou a umístěné ve vaječníkové dutině. Mezi běžné příznaky patří menstruační nepravidelnosti, bolesti v podbřišku a neplodnost. Za přítomnosti tohoto onemocnění lze provést ultrazvukové vyšetření i během menstruace..

Příprava na výzkum

Navzdory skutečnosti, že pacient může podstoupit vyšetření na vlastní žádost, stále stojí za to konzultovat s lékařem, který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk.

Před zákrokem byste měli vyprázdnit močový měchýř, svléknout se do pasu a lehnout si na gauč. Před transvaginálním vyšetřením lékař nasadí speciální nástavec na transvaginální sondu a ošetří jej gelem, který zlepšuje přenos ultrazvukových vln. Po vložení senzoru nedojde k žádnému nepohodlí.

Díky ultrazvuku se výrazně zvýšila úroveň diagnostiky gynekologických onemocnění, zvýšil se počet přesných a včasných diagnóz. Pouze ošetřující gynekolog může s jistotou říci, který den stojí za to udělat ultrazvuk dělohy. Při dodržení doporučení pro ultrazvukové gynekologické vyšetření s přihlédnutím k menstruačnímu cyklu bude lékař schopen správně a přesně diagnostikovat a zahájit včasnou léčbu.

Ultrazvukové vyšetření: co, proč a jak

Ultrazvukové vyšetření je jednou z moderních, vysoce informativních a široce dostupných výzkumných metod v porodnictví a gynekologii. Metoda je založena na principu echolokace. Speciální senzor vydává ultrazvukové vibrace, které jsou odraženy od vyšetřovaných orgánů a jsou přijímány stejným senzorem. Pomocí počítačového zpracování je na obrazovce přístroje získán obraz určité části studovaného orgánu. Ultrazvukový senzor vydává pouze 0,1% času, zbytek času je v přijímacím režimu. Proto je ultrazvuk neškodnou výzkumnou metodou nejen pro ženu, ale i pro její nenarozené dítě a lze ji provádět mnohokrát.
Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů lze provést třemi způsoby: transabnominální, transrektální a transvaginální.

  Transabdominální ultrazvuk. Malé přenosné zařízení zvané snímač se používá k pohybu tam a zpět v podbřišku. Transabdominální ultrazvuk se často provádí u žen, aby se určila velikost děložních myomů a jiné problémy.

Transrektální ultrazvuk. Převodník má tvar konečníku. Transrektální ultrazvuk se používá k vyšetření mužských reprodukčních orgánů, jako je prostata a semenná váčka. Někdy se během transrektálního ultrazvukového vyšetření pomocí malých nástrojů zavedených přes konečník odebere malý vzorek tkáně (biopsie).

Transvaginální ultrazvuk. Převodník má tvar pochvy.

Ženy mohou podstoupit transabdominální i transrektální ultrazvuk k vyšetření pánevních orgánů. Transvaginální ultrazvuk se provádí ke kontrole problémů s plodností. Ve vzácných případech se provádí hysterosonogram k vyšetření děložní dutiny naplněním dělohy tekutinou během transvaginálního ultrazvuku. Někdy lze odebrat vzorky tkáně (biopsie) pomocí malých nástrojů, které se zavedou vagínou během transvaginálního ultrazvuku.

U žen se provádí ultrazvuk pánevních orgánů za účelem:

  Najděte příčinu bolesti žaludku.

Najděte příčinu vaginálního krvácení.

Najděte zánětlivé onemocnění pánve.

Najděte nitroděložní tělísko (IUD).

Podívejte se na velikost a tvar dělohy a tloušťku výstelky dělohy (endometrium).

Podívejte se na velikost a tvar vaječníků.

Během léčby plodnosti zkontrolujte stav a tvar vaječníků.

Potvrďte těhotenství nebo vyloučte mimoděložní těhotenství. Ultrazvuk v pánvi lze použít k určení časného těhotenství, ke kontrole vejcovodů (mimoděložního těhotenství) nebo vícečetných těhotenství.

Zkontrolujte délku cervikálního kanálu u těhotné ženy s rizikem předčasného porodu.

Zkontrolujte otoky zjištěné během vyšetření pánve.

Zkontrolujte děložní myomy nalezené během gynekologického vyšetření. Lze provést pánevní ultrazvuk ke kontrole růstu děložních myomů.

Doprovázejte postup extrakce ovariálního folikulu pro oplodnění in vitro.

Transabdominální ultrazvuk

Pokud provádíte transabdominální ultrazvuk, lékař vás požádá, abyste hodinu před zákrokem vyplnili močový měchýř 4–6 sklenic šťávy nebo vody. Plný měchýř tlačí střeva (která obsahují vzduch) z pánevní oblasti. To vám umožní získat jasný obraz. Pokud je v případě nouze proveden ultrazvuk, bude váš močový měchýř naplněn tekutinou přes katétr, který je zaveden do vašeho močového měchýře.

Transrektální ultrazvukové vyšetření

Pokud se provádí transrektální ultrazvuk, možná budete muset mít klystýr hodinu před zákrokem. Informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na latex.Pokud má muž biopsii prostaty, dostává den před testem antibiotika..

Transvaginální ultrazvuk

Pokud provádíte transvaginální ultrazvuk, informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na latex.
Pokud máte transvaginální ultrazvuk, nepijte 4 hodiny před zákrokem. Pro transvaginální vyšetření není třeba plnit močový měchýř.
Pokud podstupujete transabdominální i transvaginální ultrazvuk, nejprve se provede transabdominální ultrazvuk.

Optimální doba pro gynekologický ultrazvuk

Optimální doba pro gynekologické ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po skončení menstruace, nejpozději 7–10 dní cyklu, počítáno od prvního dne menstruace, protože děloha prochází během menstruačního cyklu změnami.
Ultrazvuk vaječníků a vejcovodů se zpravidla provádí ve stejný den jako ultrazvuk dělohy, konkrétně 5. až 7. den menstruačního cyklu. Pokud chce lékař vyhodnotit funkci vaječníků (vývoj jejich folikulů a tvorbu žlutého tělíska), doporučuje se provést ultrazvuk vaječníků několikrát během menstruačního cyklu (například 1krát 8. – 10. Den menstruačního cyklu, 2krát 14. – 16. Den, 3 jednou za 22-24 dní).
Pokud máte zpoždění, uplynulo více než 14 dní po ovulaci, vaše testy jsou negativní a bazální teplota je vysoká a neklesá, přejděte na ultrazvuk, abyste vyloučili možnost tvorby cyst.

Proč je lepší udělat ultrazvuk v první fázi cyklu?

V tomto okamžiku je výstelka uvnitř dělohy (endometria) dostatečně tenká. Pokud existuje nějaká patologie endometria nebo děložní dutiny (polyp, hyperplazie, submukózní myom), je mnohem snazší je vidět na ultrazvuku na pozadí spíše tenkého než tlustého endometria. Ve druhé polovině cyklu se endometrium normálně zesiluje a ve svých "záhybech" může skrývat malé polypy.
Počínaje středem cyklu a ve druhé fázi cyklu, poté v jednom nebo druhém vaječníku, může být normálně cysta o průměru 2–3 cm - jedná se buď o folikul, který má ovulaci, nebo o tzv. Cyst žlutého tělíska - zcela normální fyziologická struktura, který se objeví po ovulaci z prasklého folikulu a trvá 10-14 dní. S nástupem menstruace a během prvních 3–5 dnů po jejím skončení jsou ve vaječnících obvykle viditelné malé cysty o průměru maximálně 7–12 mm. Podle vnější struktury cysty na ultrazvuku ve druhé polovině cyklu je často těžké říci, zda se jedná o normální fyziologickou ovariální cystu spojenou s její prací, nebo o patologickou cystu, kterou je třeba chirurgicky odstranit. A pak ještě musíte opakovat ultrazvuk během prvních 3-5 dnů po menstruaci. Indikace pro ultrazvuk ve střední a / nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu. Indikací pro gynekologické ultrazvukové vyšetření později v cyklu je zpravidla pozorování vývoje folikulu a potvrzení ovulace, ke které došlo. Takový ultrazvuk je nedílnou součástí vyšetření / sledování léčby u žen s neplodností..

Normální echografická anatomie pánevních orgánů u žen

Děloha: nachází se jako v geometrickém středu pánve, poněkud blíže k přední straně než k zadní stěně. Na podélných skenech - ve tvaru hrušky a na příčné - vejcovité formaci, která má průměrnou úroveň echogenicity. Vnitřní struktura dělohy je poměrně homogenní a je reprezentována mnoha malými lineárními a bodovými strukturami.
Velikost dělohy u osob v plodném věku se velmi liší (40-59 mm), v průměru 52 mm, tloušťka těla 38 mm (3042), šířka těla 51 mm (46-62), délka děložního čípku se pohybuje od 20 do 35 mm.
Existuje závislost velikosti na menstruačním cyklu: nejmenší na konci proliferativní a na začátku sekreční fáze a největší bezprostředně před menstruací.
Vaječník: není vždy detekován. Za normálních okolností se jedná o oválný útvar s průměrnou úrovní echogenicity. Vnitřní struktura je homogenní a obvykle se vyznačuje mnoha bodovými echo-negativními strukturami..
Vagina: ve formě trubicovité struktury s nízkou echogenicitou a malým průměrem, která se v mírném úhlu spojuje s děložním hrdlem. Na příčných skenech pohled na ostře zploštělý vejcovitý. Ve středu pochvy je odhalena střední echogenní linie, která je odrazem sousedících sliznic přední a zadní stěny. Tloušťka stěny 3 - 4 mm.

Endometrium na ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetření endometria (vnitřní výstelky dělohy) hodnotí jeho tloušťku, strukturu a shodu s fází menstruačního cyklu. Tloušťka a struktura endometria procházejí během menstruačního cyklu významnými změnami.
Během prvních dvou dnů menstruace (fáze deskvamace fáze krvácení) je endometrium definováno jako heterogenní struktura s nízkou hustotou ozvěny (tmavá), mírně zvýšená vodivost zvuku, s tloušťkou 0,5-0,9 cm. Během tohoto období není patrné jasné vrstvení struktury endometria.
3. - 4. den menstruace (fáze regenerace fáze krvácení) se endometrium projevuje tvorbou zvýšené hustoty ozvěny (světlo), malé tloušťky, 0,3 - 0,5 cm. 5. - 7. den menstruačního cyklu (časná fáze fáze proliferace) dochází k určitému zesílení endometria na 0, 6-0, 9 cm, ke snížení hustoty ozvěny a ke zvýšení zvukové vodivosti. Během tohoto období je po obvodu endometria pozorován okraj s nízkou hustotou ozvěny o tloušťce asi 0,1 cm.
8. až 10. den menstruačního cyklu (střední fáze proliferační fáze) se poprvé začíná určovat jasná struktura zvýšené hustoty ozvěny ve středu endometria o tloušťce asi 0,1 cm. Tato struktura přetrvává téměř až do konce menstruačního cyklu. Bezprostředně nad a pod touto formací jsou odhaleny zóny průměrné hustoty ozvěny a zvukové vodivosti o tloušťce asi 0,3 cm. Všechny tyto struktury jsou obklopeny tenkým (0,1 cm) okrajem s nízkou hustotou ozvěny. Během tohoto období je tloušťka endometria, včetně tloušťky specifikovaného okraje, 0,8 - 1,0 cm.
11. - 14. den menstruačního cyklu (pozdní fáze proliferační fáze) je echografický obraz podobný předchozímu, nicméně mezi zónou průměrné echogenicity a světlým okrajem se objeví tenký tmavý okraj o tloušťce asi 0,1 cm. Tloušťka celého endometria v této fázi menstruačního cyklu je 0,9 -1, 3 cm.
Během všech následujících fází sekreční fáze má endometrium podobnou strukturu, je zaznamenáno pouze mírné zesílení.
Takže 15. - 18. den menstruačního cyklu (rané stádium sekreční fáze) je tloušťka endometria 1,0 - 1,6 cm a 19. - 23. den menstruačního cyklu (střední stádium sekreční fáze) dosahuje maximálních hodnot 1,0 - 2, 1 cm.
Ve dnech 24-27 (pozdní fáze sekreční fáze) se tloušťka endometria snižuje na 1,0-1,8 cm.
Jsou snad všechna ta nudná čísla pro pochopení? Identifikace jednotlivých endometriálních struktur zatím není dostatečně jasná.

Normy tloušťky endometria
1 - 2 den cyklu - 0,5 - 0,9 cm
3-4 dny cyklu - 0,3 - 0,5 cm
5-7 den cyklu - 0,6 - 0,9 cm
8 - 10 den cyklu - 0,8 - 1,0 cm
11-14 dní cyklu - 0,9 - 1,3 cm
15. - 18. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm
19. - 23. den cyklu - 1,0 - 1,4 cm
24. - 27. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm

Ovarie s ultrazvukem

Vaječníky jsou určeny v bezprostřední blízkosti dělohy ve formě malých oválných, echo-hustých (lehkých) útvarů střední intenzity s charakteristickými bezstrukturními inkluzemi, které představují echografický obraz folikulárního aparátu. Obvykle jsou vaječníky detekovány poměrně snadno, ale v případech, kdy je hledání z nějakého důvodu obtížné, jsou vedeny vnitřní iliakální žílou.
V reprodukčním věku jsou echografické rozměry vaječníků v průměru 30 × 25 × 15 mm. Objem vaječníku obvykle nepřesahuje 8 cm, ale v závislosti na fázi menstruačního cyklu se jejich velikost může lišit. Největší velikosti vaječníků jsou pozorovány u žen ve věkové skupině od 30 do 49 let. V časné folikulární fázi se začíná rozvíjet 10 až 20 primordiálních folikulů. Většina z nich brzy projde změnami. V průměru jich 5 folikulů dosáhne stádia Graafiánského váčku. Od 8 do 12 dnů je možné identifikovat dominantní folikul, jehož velikost během tohoto období přesahuje 15 mm. Vývoj zbývajících folikulů v tomto období se zastaví. Dominantní folikul se nadále zvyšuje v průměru o 2–3 mm denně a v době ovulace jeho průměr dosahuje 18–24 mm. Po ukončení menstruace se velikost vaječníků zmenšuje.

Ultrazvukové vyšetření folikulů - diagnostika zrání folikulů

Cílem studie je stanovení ovulace u žen s nepravidelnými menstruačními cykly, polycystickými vaječníky, neplodností.
Screening folikulů zpravidla používá transvaginální měnič ultrazvukového přístroje. Doporučuje se naplánovat první návštěvu na začátku menstruačního cyklu. Je možné konečně identifikovat dominantní folikul od 8. do 12. (15.) dne menstruačního cyklu, když dosáhne průměru 15 mm. S rostoucí rychlostí 2 mm za den, v době ovulace, je její velikost 20 mm (18-24 mm).

Průměr folikulu na
10. den cyklu 10 mm,
11. den 13,5 mm,
12. den 16,6 mm,
13. den 19,9 mm,
14. den 21 mm - vrchol ovulace

Známky hrozící ovulace:

  přítomnost folikulu o průměru více než 17 mm;

přítomnost „tuberkulózy nesoucí vejce“ v dominantním folikulu;

dvojitý obrys, fragmentární zesílení vnitřního obrysu dominantního folikulu.

Známky naznačující, že došlo k ovulaci:

  úplné zmizení nebo zmenšení velikosti s deformací stěn dominantního folikulu

zvýšená echogenicita vnitřního obsahu dominantního folikulu

vzhled tekutiny v Douglasově prostoru.

Jaké nemoci lze zjistit na ultrazvuku dělohy?

V závislosti na výsledcích ultrazvuku dělohy lze detekovat následující onemocnění:
Děložní fibroid je benigní nádor svalové vrstvy dělohy (myometria). Děložní fibroidy se mohou projevovat různými příznaky v závislosti na umístění a velikosti. Hlavní příznaky děložních myomů: prodloužení doby menstruace, bolest v podbřišku, přítomnost děložního krvácení (krvavý výtok) uprostřed menstruačního cyklu, časté močení, zácpa atd. jeho umístění, velikost. Pomocí ultrazvuku lze detekovat i malý děložní fibroid, jehož průměr dosahuje pouze 1 cm.
Endometrióza je onemocnění ženské genitální oblasti charakterizované výskytem endometria (vnitřní výstelky dělohy) mimo děložní dutinu.Adenomyóza je vnitřní endometrióza nebo přítomnost endometria ve svalové vrstvě dělohy. Mezi hlavní příznaky endometriózy patří: silná bolest během menstruace nebo pohlavního styku, přítomnost krvavého výtoku z genitálního traktu uprostřed menstruačního cyklu, neplodnost atd. Ultrazvuk dělohy není přesnou metodou pro diagnostiku endometriózy, umožňuje však podezření na toto onemocnění a předepisování dalších výzkumných metod.... Ultrazvuk dělohy s adenomyózou ve svalové vrstvě dělohy určuje přítomnost malých dutin (vezikul).
Malformace dělohy jsou zpravidla odchylky ve tvaru, velikosti a poloze dělohy. Ultrazvuk odhalí nedostatečný vývoj (hypoplázii) dělohy, dvouděložnou dělohu, dvojitou dělohu, sedlovou dělohu atd. Je pravidlem, pokud je na ultrazvuku podezření na abnormalitu vývoje dělohy, doporučuje se provést hysterografii - metoda výzkumu zavedením kontrastní látky do děložní dutiny.
Polypy endometria jsou výrůstky výstelky vnitřní vrstvy dělohy. Polypy endometria mohou být asymptomatické nebo se mohou projevovat jako řídký krvavý výtok uprostřed menstruačního cyklu, stejně jako neplodnost. Na ultrazvuku dělohy dochází ke zvýšení a nerovnoměrnému zesílení endometria (vnitřní vrstva dělohy).
Rakovina děložního čípku nebo endometria je zhoubný novotvar, který se objevuje v děložním čípku nebo ve výstelce dělohy. Zpočátku je rakovina děložního čípku asymptomatická, poté se může objevit krvavý výtok z genitálního traktu, bolest a nepohodlí při pohlavním styku a další příznaky. Pomocí ultrazvuku pro rakovinu děložního čípku se odhalí velikost nádoru, stupeň jeho rozšíření do okolních orgánů, přítomnost změněných lymfatických uzlin atd. Rakovina endometria je definována jako více či méně časté zesílení děložní sliznice. Příznaky rakoviny endometria jsou podobné jako u fibroidů.

Jaké nemoci lze zjistit pomocí ultrazvuku vaječníků a vejcovodů?

Na ultrazvuku přívěsků dělohy lze v závislosti na získaných výsledcích detekovat následující onemocnění:
Ovariální cysta je stav charakterizovaný tvorbou dutiny naplněné tekutinou ve vaječníku. Ovariální cysty se liší obsahem, příčinou a velikostí. Ovariální cysta je zpravidla asymptomatická, může však dojít k porušení menstruačního cyklu, bolesti v podbřišku, neplodnosti atd..
Polycystická choroba vaječníků je onemocnění, ke kterému dochází, když je narušena hormonální nerovnováha v těle ženy. Mezi hlavní příznaky polycystických vaječníků patří: porušení menstruačního cyklu (absence menstruace, prodloužení cyklu atd.), Zvýšená tělesná hmotnost, výskyt akné, mastná pokožka, neplodnost atd. Polycystické onemocnění vaječníků se na ultrazvuku projevuje zvětšením vaječníků, zesílením vaječníkové tobolky a přítomnost mnoha cyst ve vaječnících.
Salpingitida je zánětlivé onemocnění vejcovodů, které se obvykle vyvíjí při šíření pohlavně přenosné infekce (STD). Při salpingitidě se ve vejcovodech mohou tvořit srůsty, které zabraňují styku vajíčka a spermií a způsobují neplodnost. Na ultrazvuku se salpingitidou dochází ke ztluštění stěn vejcovodů.
Nádory vaječníků a vejcovodů jsou masy, které mohou být benigní nebo maligní. Na ultrazvuku přívěsků dělohy je zaznamenáno umístění, velikost a struktura nádoru. Přesnou diagnózu nádoru lze stanovit až po dalším vyšetření, které zahrnuje biopsii a morfopatologickou analýzu.

V jaký den cyklu se provádí ultrazvuk dělohy

Pro získání přesných výsledků studie se doporučuje provést ultrazvuk dělohy v určité dny menstruačního cyklu. To je způsobeno zvláštnostmi fyziologických procesů v těle. Ženy, kterým bylo toto vyšetření přiděleno, se zajímají o to, v jaký den by měl být proveden ultrazvuk dělohy, aby byla studie co nejvíce informativní. Zvažme tento problém podrobněji..

V jaký den menstruace je lepší udělat ultrazvuk dělohy

Podle obecně přijímaného pravidla se ultrazvuk dělohy provádí 3-5 dní po menstruaci. Pokud počítáte od začátku cyklu, mělo by být vyšetření provedeno nejpozději do 10. dne menstruačního cyklu..

Dodržování načasování menstruace je důležité, protože v první fázi je sliznice dělohy (endometrium) tenčí, což umožňuje její podrobné vyšetření. Díky tomu může lékař v předklinických stadiích detekovat slizniční úpravy, fibroidy, polypy, nádorové novotvary a další patologické stavy dělohy. Pokud se diagnostika provádí ve druhé polovině měsíčního cyklu, endometrium se stává silnějším a je mnohem obtížnější vizualizovat patologické změny na sliznicích. Dodržování tohoto pravidla je navíc způsobeno cyklickými změnami, ke kterým v těle dochází. A v jaký den bylo vyšetření provedeno, budou záviset výsledky studie.

S přihlédnutím ke kterému dni cyklu byl proveden ultrazvuk dělohy, jsou v protokolu uvedeny následující změny:

 • Fáze regenerace (3-4 dny) - obnovení buněk endometria po ukončení menstruace;
 • Fáze šíření (5-14 dní) - postupné zahušťování děložní sliznice;
 • Sekreční fáze cyklu (počínaje dnem 15) - maximální vývoj endometrioidních žláz, což naznačuje přípravu dělohy na přijetí vajíčka.

Pro získání spolehlivých diagnostických výsledků se v určité dny menstruačního cyklu provádí ultrazvuk dělohy. Lékař určí optimální čas pro provedení studie s přihlédnutím k věku, stavu a stížnostem pacienta..

V každém případě čas ultrazvuku dělohy určuje lékař individuálně. To bere v úvahu věk, charakteristiky a stav pacienta, stejně jako cíle studie a přítomnost patologických příznaků..

Ultrazvuk dělohy a přívěsků - ve který den cyklu provést proceduru pro pacienty různých věkových kategorií

Gynekologické patologie se mohou projevit v jakémkoli věku, proto se ultrazvukové skenování dělohy provádí u žen různých věkových kategorií:

 • U dívek, které ještě nezačaly menstruovat, lze naplánovat ultrazvukové vyšetření dělohy každý den. Pokud měla pacientka menstruaci, měl by lékař vzít v úvahu čas jejího nástupu a provést ultrazvukové vyšetření v obvyklou dobu;
 • U žen, které vstoupily do menopauzy, se také kdykoli provádí ultrazvuková diagnostika, protože endometrium se nemění tak často jako u pacientů v reprodukčním věku;
 • U žen s nepravidelným menstruačním cyklem stanoví den ultrazvukového vyšetření lékař po prošetření stížností a anamnestických informací;
 • U těhotných žen je ultrazvukové vyšetření předepsáno třikrát v každém trimestru (při absenci patologických stavů).

U pacientů v reprodukčním věku se provádí ultrazvukové vyšetření dělohy s přihlédnutím ke dni menstruačního cyklu. V přítomnosti následujících indikací se ultrazvuková diagnostika provádí v prvních dnech po dokončení menstruačního toku:

 • Zánětlivé procesy děložní dutiny;
 • Nádorové novotvary různých stádií vývoje, stupně malignity a lokalizace;
 • Myom dělohy;
 • Počátek těhotenství;
 • Ovariální dysfunkce;
 • Cysty v děloze.

Kromě toho lze během menstruace provést ultrazvuk dělohy. Provedení studie během tohoto období umožňuje odborníkům na reprodukci (při přípravě na oplodnění in vitro) určit počet folikulů ve vaječnících.

Některé ženy mají mírné krvácení po dobu 3–5 dnů. Při této příležitosti si pacienti nemusí dělat starosti. Jejich přítomnost není omezením studie. V takovém případě musíte mít u sebe těsné těsnění..

Ultrazvuk dělohy je bezpečná a bezbolestná diagnostická metoda, kterou lze doporučit ženám v kterýkoli den cyklu. Pomocí této techniky lze v raných stadiích detekovat různé patologické stavy a provést příslušnou léčbu. Je důležité, aby ženy neignorovaly rutinní vyšetření a pravidelně navštěvovaly gynekologa. Když je lepší provést studii, může to po předběžné konzultaci a gynekologickém vyšetření zjistit pouze lékař.

Video: pánevní ultrazvuk

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Ultrazvuk pánve u žen: kdy a v který den cyklu se doporučuje udělat

Mnoho lidí se zajímá o to, jak probíhá ultrazvuk malé pánve u žen, v jaký den cyklu provést vyšetření a zda existují nějaké kontraindikace pro jeho provedení.

V gynekologii je takové vyšetření základní, to znamená, že jeho výsledky jsou základní ve vztahu k ostatním diagnostickým postupům..

Jaké vlastnosti má ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, co je na něm vidět, jaké choroby jsou diagnostikovány?

Jaká je tato diagnostická metoda?

Dnes je stanovení přítomnosti nemocí u člověka pomocí ultrazvuku nejmodernější a nejpřesnější metodou výzkumu. Používá se téměř ve všech oblastech medicíny, gynekologie, porodnictví není výjimkou..

Tato metoda je založena na principu echolokace zvuku (ultrazvuk je mechanické vibrace vysoké frekvence a lidské ucho je nezachytí). Odráží se od tkání a tělních dutin různými způsoby. Všechny tyto procesy se zobrazují na obrazovce a lékař je interpretuje jako různé stavy vnitřních orgánů a tkání..

Senzor zařízení může současně vysílat a přijímat vlny. Většinou je to však v režimu příjmu. Pacienti se nemusí obávat, že by takové záření bylo zdraví škodlivé.

Navíc po několik desetiletí používání diagnostiky nebyl zaznamenán jediný případ škodlivých účinků a vývoje patologií z vyšetření. Jakákoli tvrzení, že ultrazvuková diagnostika je zdraví škodlivá, jsou neopodstatněná..

Metody průzkumu

Moderní metody provádění takové diagnostiky zcela eliminují bolest a nepohodlí. Ultrazvuk pánevních orgánů je nezbytný pro všechny ženy s podezřením na mnoho onemocnění reprodukční sféry.

Používají se následující metody ultrazvukové diagnostiky:

 1. Transabdominální vyšetření. Orgány v malé pánvi jsou vyšetřovány přes břišní stěnu, zatímco sonolog vede snímač po břišní kůži, což umožňuje získat informace o stavu konkrétního orgánu. Během procedury musí být močový měchýř plný. Během studie může lékař určit strukturní rysy a strukturu vnitřních pohlavních orgánů, zaznamenat odchylky v nich, vyvíjet formace.
 2. Při transvaginálním ultrazvuku se provádí gynekologické vyšetření pomocí speciálního senzoru zavedeného do vagíny ženy. Tato diagnostická metoda umožňuje podrobněji posoudit strukturu vyšetřovaných orgánů a určit jejich velikost.
 3. V kombinované diagnostice se transabdominální diagnostika nejprve provádí s plným močovým měchýřem. Po vyprázdnění lékař provede transvaginální vyšetření.
 4. Pro transrektální vyšetření se do konečníku ženy vloží ultrazvuková sonda. Metoda se používá v případech, kdy pacient ještě není sexuálně aktivní.

Indikace pro vyšetření

Ultrazvuk pánevních orgánů u žen je indikován v následujících případech:

 1. Včasná diagnóza těhotenství.
 2. Jakákoli porušení měsíčního cyklu (zpoždění, dřívější nástup menstruace, přítomnost krvácení ve dnech, kdy by nemělo být, absence menstruace, výtok v podbřišku různého obsahu a původu, nesouvisející s menstruací).
 3. Zánětlivé gynekologické patologie.
 4. Benigní a maligní patologie ženských pohlavních orgánů.
 5. Diagnóza salpingo-ooforitidy, endometriózy, ovariálních cyst.
 6. Včasná diagnostika myomů.
 7. Monitorování folikulárního aparátu.
 8. Diagnóza neplodnosti a komplexní léčba tohoto onemocnění.
 9. Užívání ženy s antikoncepčními, hormonálními léky.
 10. Přítomnost nitroděložního tělíska (ultrazvuk se provádí za účelem kontroly polohy antikoncepce a sledování účinnosti antikoncepce).
 11. Diagnostika příčin poruch močení, nemocí močové trubice a dalších urologických patologií.

Kdy provést vyšetření

Kdy je nejlepší udělat ultrazvuk? Ne všichni lékaři často varují své pacienty, že v určitých dnech cyklu je nutné jít na ultrazvukové vyšetření. Nejlepší je provést ultrazvuk mezi 5 a 7 dny.

To je způsobeno skutečností, že po skončení menstruace lze strukturní vlastnosti dělohy snáze určit. To souvisí s ranou fází šíření. V tomto stavu můžete vidět polyp, hyperplazii, určit přesnou velikost nádorových uzlin. V tuto chvíli je možné přesně vyloučit přítomnost funkční cysty u pacienta..

Po ovulaci se struktura výstelky dělohy významně mění a uvolňuje se. Za takových podmínek si lékař nemůže všimnout novotvarů v děložní dutině, zvláště pokud jsou v raných fázích jejich vývoje. V tuto chvíli lze diagnostikovat funkční cysty, které nevyžadují léčbu, protože zmizí s nástupem menstruace.

Je lepší udělat ultrazvuk na začátku cyklu, v takovém případě je možné přesně diagnostikovat existující patologie. Ženy se zajímají o to, zda je možné provést takový průzkum během menstruace? To není zakázáno a v některých případech může lékař předepsat vyšetření po dobu 2-4 dnů. Právě v této době je výtok krve hojný. Tento typ ultrazvuku je předepsán pacientům, kteří se připravují na mimotělní vyšetření..

Pokud je ultrazvukové vyšetření provedeno během několika dní po skončení menstruace, budou jeho výsledky přesnější. A pro sledování procesu tvorby folikulů se provádí druhý ultrazvuk 5., 7., 9., 14. a 17. den cyklu. V závislosti na délce měsíčního cyklu může dojít k posunům v indikovaném načasování.

Co ukazuje průzkum

Na základě toho, co lékař vidí na obrázku, je učiněn závěr a je provedena konečná diagnóza. Sonolog definuje:

 • poloha a struktura dělohy, její velikost, tloušťka stěny;
 • přítomnost folikulů a jejich velikost;
 • přítomnost cizích útvarů v děloze a vaječnících;
 • přítomnost cizích předmětů v tlustém střevě a močovém měchýři;
 • další diagnostické důležité znaky, podle toho, který orgán je vyšetřován.

Odchylky od normy ultrazvuku naznačují přítomnost poruch v těle. Zde jsou některé příznaky patologií, které jsou viditelné na ultrazvuku:

 • zesílení vejcovodu (to znamená, že žena má vysoké riziko rozvoje onkologického procesu);
 • pokud jsou viditelné kulaté nebo oválné předměty, pak jsou to s největší pravděpodobností cysty, myomy;
 • pokud se děloha zmenšuje a vaječníky se naopak zvětšují, může to znamenat, že žena má polycystické onemocnění;
 • změny v echogenicitě naznačují přítomnost děložních fibroidů nebo endometriózu.

Sonolog nemůže stanovit přesnou diagnózu. To vyžaduje konzultaci s úzkým odborníkem. Celý přepis ultrazvukového vyšetření je zaznamenán do protokolu. Na jeho základě učiní lékař hlavní závěr a stanoví diagnózu. Je možné zaznamenat celý diagnostický proces na disk, který se používá k objasnění diagnózy v pochybných případech.

Hlavní ultrazvukové indikátory normy

Bude zajímavé a užitečné pro ženy znát míru indikátorů vyšetření pánevních orgánů:

 1. Děloha je obvykle umístěna ve středu pánve, blíže k její přední stěně. Pokud je provedeno podélné skenování, pak má orgán hruškovitý tvar, a pokud je příčný, má vejčitý tvar. Normálně má děloha průměrnou echogenicitu. Vnitřní struktura dělohy je homogenní, má bodové a čárové objekty. Velikost asi 5,2 cm, tloušťka těla - 3,8 cm, šířka - 5 cm.
 2. Vaječník nelze vždy vizualizovat. Obvykle je oválný se střední echogenicitou. Uvnitř jsou bodové echo-negativní skvrny.
 3. Vagina vypadá jako trubicovitý předmět, který se připojuje k děložnímu čípku. Pokud byl sken příčný, pak má vzhled ve tvaru vejce. Normálně je tloušťka vaginální stěny 3 až 4 mm.
 4. Ultrazvukové příznaky endometria se mění s měsíčním cyklem. Při sestavování protokolu se bere v úvahu den, kdy byl ultrazvuk proveden.

Optimální dny pro provedení ultrazvukové diagnostiky dělohy

Ženský reprodukční systém je jedním z nejsložitějších v těle. K udržení jejího zdraví je nutné pravidelně podstupovat vyšetření včetně ultrazvuku. Nakonec jsou patologie identifikované v rané fázi mnohem snáze léčitelné než ty, které již prošly do chronické fáze. Jedním z nejinformativnějších a nejbezpečnějších způsobů diagnostiky vnitřních orgánů je ultrazvuk. Ale aby vyšetření ženských reprodukčních orgánů ukázalo spolehlivý výsledek, musíte vědět, v který den se nejlépe provádí.

Jak se správně připravit na zkoušku?

Je lepší přijít na vyšetření transabdominální metodou, aby se získaly přesné indikátory s plným močovým měchýřem, tj. S dříve vypitou tekutinou. Faktem je, že ultrazvukové vlny dokonale procházejí kapalinou, ale jsou aktivně absorbovány vzduchem. Plný močový měchýř může udělat obraz jasnějším a poskytnout vhodnou polohu pro vyšetření pánevních orgánů.
Chcete-li se připravit, jednu a půl až dvě hodiny před zákrokem v den transabdominálního ultrazvuku musíte vypít asi litr vody nebo jiné tekutiny. Je důležité, aby tato kapalina nebyla sycená oxidem uhličitým..


Chcete-li se připravit na transabdominální ultrazvuk dělohy, měli byste vypít asi litr tekutiny 1,5-2 hodiny před zákrokem

Mírné nutkání používat toaletu znamená, že ze žaludku do močového měchýře již vytékala tekutina. V tomto stavu musíte jít na ultrazvuk dělohy a teprve potom můžete jít do dámského pokoje.

Pokud je studie prováděna transvaginální metodou, je naopak nutné vyprázdnit močový měchýř. Před vyšetřením je lepší nepít žádné tekutiny a před tím jít na toaletu..

Pro získání přesnějších údajů je také lepší dodržovat speciální dietu asi tři dny před vyšetřením jakoukoli metodou. Je nutné se vyvarovat používání potravin a nápojů, které přispívají k zácpě a aktivní tvorbě plynů ve střevě.

Před ultrazvukem vaječníků budou užitečné enzymové přípravky: festal, panzinorm, enzistal atd. Můžete si také vzít aktivní uhlí, koprovou vodu nebo espumisan. Nepoužívejte klystýry, protože mohou zvýšit produkci plynu. Poslední jídlo před vyšetřením můžete jíst za 8-12 hodin.

Zánětlivé a adhezivní procesy

To jsou nejčastější problémy, s nimiž ženy chodí na gynekologii. Diagnóza zánětlivých onemocnění nezávisí na dni cyklu, proto vás lékař může bezprostředně po návštěvě doporučit k vyšetření. Je však velmi důležité poskytnout lékaři spolehlivý obraz sdělením, kdy jste naposledy měli menstruaci..

To je důležité, aby lékař mohl korelovat zaznamenané velikosti orgánů s normálními. V takových případech se však doporučuje provést druhý ultrazvuk po menstruaci. Tato událost se rovněž provádí za účelem prevence, aby bylo možné včas zaznamenat jakékoli onemocnění. V tomto případě je nejlepší zvolit pro vyšetření první polovinu cyklu..

Když je indikováno ultrazvukové skenování

Ultrazvuk dělohy a vaječníků se používá k diagnostice onemocnění reprodukčních orgánů ženy, kontrolnímu vyšetření po terapii, sledování těhotenství a pro jiné účely. Rozsah této metody je dostatečně široký..

Váš poskytovatel zdravotní péče by si měl objednat pánevní ultrazvuk. Existují však chvíle, kdy je nemožné se dostat k lékaři, pak mohou být na pomoc znalosti o tom, kdy může implementace této metody pomoci. Ultrazvuk ženských pohlavních orgánů lze provést, pokud existuje:

 • bolesti různé povahy a intenzity v malé pánvi;
 • před postupem oplodnění in vitro;
 • diagnostika těhotenství a stanovení jeho termínu;
 • kontrola průchodnosti vejcovodů;
 • polypy a hyperplazie endometria;
 • velká ztráta krve během menstruace;
 • prodloužená menstruace;
 • Krvavý nebo hnědý výtok mezi obdobími
 • novotvary dělohy a přívěsků;
 • screeningové studie během těhotenství;
 • stížnosti během těhotenství;
 • dysfunkce vaječníků;
 • neplodnost.

Jak probíhá ultrazvuk vejcovodů?

Gynekologické patologie se mohou projevit v jakémkoli věku, proto se ultrazvukové skenování dělohy provádí u žen různých věkových kategorií:

 • U dívek, které ještě nezačaly menstruovat, lze naplánovat ultrazvukové vyšetření dělohy každý den. Pokud měla pacientka menstruaci, měl by lékař vzít v úvahu čas jejího nástupu a provést ultrazvukové vyšetření v obvyklou dobu;
 • U žen, které vstoupily do menopauzy, se také kdykoli provádí ultrazvuková diagnostika, protože endometrium se nemění tak často jako u pacientů v reprodukčním věku;
 • U žen s nepravidelným menstruačním cyklem stanoví den ultrazvukového vyšetření lékař po prošetření stížností a anamnestických informací;
 • U těhotných žen je ultrazvukové vyšetření předepsáno třikrát v každém trimestru (při absenci patologických stavů).

U pacientů v reprodukčním věku se provádí ultrazvukové vyšetření dělohy s přihlédnutím ke dni menstruačního cyklu. V přítomnosti následujících indikací se ultrazvuková diagnostika provádí v prvních dnech po dokončení menstruačního toku:

 • Zánětlivé procesy děložní dutiny;
 • Nádorové novotvary různých stádií vývoje, stupně malignity a lokalizace;
 • Myom dělohy;
 • Počátek těhotenství;
 • Ovariální dysfunkce;
 • Cysty v děloze.

Kromě toho lze během menstruace provést ultrazvuk dělohy. Provedení studie během tohoto období umožňuje odborníkům na reprodukci (při přípravě na oplodnění in vitro) určit počet folikulů ve vaječnících.

Některé ženy mají mírné krvácení po dobu 3–5 dnů. Při této příležitosti si pacienti nemusí dělat starosti. Jejich přítomnost není omezením studie. V takovém případě musíte mít u sebe těsné těsnění..

Ultrazvuk dělohy je bezpečná a bezbolestná diagnostická metoda, kterou lze doporučit ženám v kterýkoli den cyklu. Pomocí této techniky lze v raných stadiích detekovat různé patologické stavy a provést příslušnou léčbu. Je důležité, aby ženy neignorovaly rutinní vyšetření a pravidelně navštěvovaly gynekologa. Když je lepší provést studii, může to po předběžné konzultaci a gynekologickém vyšetření zjistit pouze lékař.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Pro výběr nejlepšího času pro ultrazvuk dělohy je důležité určit účel vyšetření. U žen, které jsou schopné reprodukce, děloha a vaječníky obvykle neustále pociťují opakované změny v každém cyklu. Pokaždé, když se tělo připravuje na možné těhotenství, a pokud se tak nestane, menstruace plyne a cyklus se opakuje od začátku..

Pokaždé po menstruaci se ve vaječnících začnou objevovat folikuly, z nichž se odhalí největší velikosti - dominantní, z níž se následně vynoří vajíčko. Endometrium (vnitřní výstelka dělohy) v této době mění svou strukturu, zesiluje se a připravuje se na podporu vývoje plodu, pokud dojde k oplodnění vajíčka.

Chcete-li sledovat funkčnost vaječníků a zjistit, zda je zvětšení dominantního folikulu normální, někdy se provádí několik ultrazvukových vyšetření v různých obdobích stejného menstruačního cyklu. Tato řada vyšetření se nazývá ultrazvuková folikulometrie.

Navrhujeme, abyste se seznámili s tím, jaké masti jsou předepsány pro papillitidu

Průchodnost vejcovodů ultrazvukem lze zkontrolovat pomocí kontrastní látky. Tato metoda výzkumu se nazývá „ultrazvuková metrosalpingografie“. Vyšetření se provádí po menstruaci 7. - 12. den cyklu.

Tenký a pružný katétr se zavede do děložní dutiny pro ženu na gynekologickém křesle. Protéká ním teplý sterilní roztok kontrastní látky. Na obrazovce monitoru lékař sleduje, jak je roztok rovnoměrně distribuován v děložní dutině a vejcovodech. Vzhled kontrastní tekutiny v zadním prostoru naznačuje průchodnost vejcovodů.

Dysfunkce vaječníků

Celá řada různých onemocnění může vést k nesprávné funkci vaječníků. Výsledkem může být selhání menstruačního cyklu až po úplnou absenci menstruace a nemožnost početí. Je docela těžké najít důvod, proto je velmi důležité vědět, v který den menstruačního období se doporučuje provést ultrazvuk.

Vyšetření dělohy k určení přiměřenosti vaječníků se provádí v sérii. První je předepsán několik dní před ovulací, aby se určil počet folikulů. Lékař vás poté pozve k dalšímu vyšetření před ovulací. To poskytne spolehlivější obraz a umožní vám studovat dominantní folikul..

Ultrazvuk dělohy a přívěsků - ve který den cyklu provést proceduru pro pacienty různých věkových kategorií

Ultrazvuk pánevních orgánů se provádí ležící na zádech na gauči. V kanceláři tlumené světlo pro lepší vizualizaci obrazu na obrazovce. Postup se mírně liší v závislosti na zvolené vyšetřovací metodě. V současné době existují 4 typy ultrazvukového vyšetření ženských reprodukčních orgánů:

 • transabdominální,
 • transvaginální,
 • transrektální,
 • nitroděložní.

Při provádění transabdominálního ultrazvuku je ultrazvukový měnič umístěn na přední břišní stěně. Studie se provádí pomocí speciálního gelu, který zlepšuje chování ultrazvuku. Tato metoda se aktivně používá ve druhém a třetím trimestru těhotenství, u žen, které nejsou sexuálně aktivní, a také k identifikaci hrubé gynekologické patologie.

Transvaginální ultrazvuk
Transvaginální ultrazvuk přijímá potřebné informace pomocí senzoru vloženého do pochvy. Tento postup je bezbolestný, ale žena může během zákroku pociťovat nepohodlí. Aby se snížilo nepohodlí, doporučuje se pacientovi relaxovat. Transvaginální ultrazvuk se používá k diagnostice mimoděložního těhotenství, v krátkém období těhotenství, s polypy endometria, endometriózou a další gynekologickou patologií. Nebojte se přenosu infekce, protože během vyšetření se používá kondom.

V obtížných diagnostických situacích se používá transrektální a intrauterinní ultrazvuk.

Diagnostické metody

Před provedením gynekologického ultrazvuku odborník obvykle varuje, jak bude studie provedena. Pokud je pacientem dítě nebo dívka, která dosud neměla sex, použije se transabdominální senzor. V ostatních případech se nejčastěji používá transvaginální. První se liší od druhého ve způsobu provádění výzkumu - přes žaludek. V druhém případě je senzor vložen do pochvy.

Pokud v procesu diagnostiky potřebuje odborník podrobnější studii, lze střídavě použít oba senzory. Existuje také transrektální sonda, která se používá zavedením do konečníku konečníkem. K této metodě se uchyluje, pokud existují abnormality ve vývoji genitálií nebo nemožnost provedení gynekologického ultrazvuku dalšími dvěma výše popsanými metodami.

Díky vysokofrekvenčním ultrazvukovým vlnám je možné získat spolehlivé informace o stavu a anatomii vnitřních pohlavních orgánů. Pomocí ultrazvuku můžete v reálném čase vyhodnotit studované orgány, zkontrolovat průtok krve v cévách. Doba trvání procedury je krátká.

Vyšetření pánevních orgánů pomocí ultrazvuku umožňuje posoudit stav a stav dělohy, vejcovodů a vaječníků. Tato studie se provádí s fibroidy, cystami, zánětlivými onemocněními a jinými patologiemi pánevních orgánů. Ultrazvuk se provádí třemi způsoby:

 • Transvaginální vyšetření. Ultrazvukové vyšetření vagíny pomůže co nejpřesněji diagnostikovat přítomnost genitální patologie. Díky zavedení speciálního senzoru uvnitř pochvy je zajištěna jasná vizualizace všech částí vyšetřované oblasti. Transvaginální vyšetření umožňuje postup, jako je folikulometrie, což je metoda provádění ultrazvuku vaječníků u žen. Je možné posoudit stupeň zrání folikulů ve vaječnících. Vzhledem k fyziologickým charakteristikám ženského reprodukčního systému nezapomeňte s lékařem prodiskutovat, v který den stojí za to zákrok provést. K diagnostice neplodnosti lze použít transvaginální metodu k hodnocení průchodnosti dělohy nebo, jak se jim také říká, vejcovodů.
 • Transabdominální vyšetření se provádí vedením senzoru podél povrchu přední břišní stěny, to znamená neinvazivně, bez vniknutí senzoru do těla pacienta. U této metody je povoleno ultrazvukové vyšetření během menstruace.
 • Transrektální vyšetření, které je alternativou k transvaginálnímu vyšetření, lze provést u panen zavedením sondy do konečníku.

Dekódování dat ultrazvukového vyšetření

 1. Stanoví se poloha dělohy. V normálním a zdravém stavu se naklání dopředu; jeho odchylka zpět je plná problémů během období porodu dítěte, proto je tato poloha označena jako abnormální.
 2. Jaké jsou vnější hranice dělohy? Pokud je vše v pořádku, nejsou v nich žádné nepravidelnosti, kontury jsou jasně viditelné; tuberózní hranice orgánu naznačují přítomnost nádoru nebo fibroidu; pokud jsou hranice rozmazané, může to znamenat, že tkáně v okolí jsou zapálené.
 3. Velikosti varhan. Na délku a šířku by to mělo být přibližně 70 x 60 mm., Předozadní velikost - 40 mm. Pokud je děloha menší než tyto parametry, pak můžeme předpokládat, že je nedostatečně rozvinutá; pokud je větší než obvykle, znamená tento výsledek, že je pacientka těhotná nebo má nádor.
 4. Zkontroluje se echogenicita stěn. Je lepší, když se ultrazvuk odráží všude stejným způsobem, v případě, že se objeví hyperechoické formace, může to znamenat přítomnost nádoru.
 5. Měří se struktura endometria, včetně tloušťky této vrstvy. Tento parametr se obvykle nazývá M-echo dělohy. Zde se stanoví poměr vývoje endometria s obdobím procházejícího ženského cyklu.

Děložní dutina

Měl by vypadat strukturálně jednotně. Obrysy jsou bez nepravidelností a jsou dobře viditelné. Jejich rozmazání během ultrazvuku dělohy může znamenat, že existuje zánětlivý proces. Detekce hyperechoických útvarů při dekódování dat naznačuje přítomnost problémů, jako jsou polypy, fibroidy a možná rakovina dělohy, které lze vidět na ultrazvuku. Lze zjistit rozdělení děložní dutiny na dvě části. Tento jev se nazývá dvourohá děloha. Níže se na to podíváme podrobně..

Skupina ženDélka, mmŠířka, mmTloušťka, mm
Nenarodili45 ± 346 ± 434 ± 1
Rodit58 ± 354 ± 640 ± 2

Čípek

U zdravých indikátorů by to mělo být od 20 do 40 mm. na délku by měl být předozadní rozměr 25-30 mm. Při ultrazvuku děložního čípku by měla být jeho struktura ozvěny jednotná.


Vizuální rozdíly mezi zdravou a zanícenou cervikální tkání

Cervikální kanál má obvykle průměr až 2–3 mm. a naplněné hlenem. Pokud se během ultrazvuku děložního čípku sama nebo její kanál rozšíří, je možné, že dojde k zánětlivému procesu.

Bezprostředně po ovulaci (asi 15 dní po začátku posledního období, přibližně uprostřed cyklu) lze za dělohou najít několik mililitrů tekutiny. To je normální. V ostatní dny cyklu znamená tekutina nacházející se za dělohou zánět přívěsků a blízkých orgánů. Může to být způsobeno pohlavně přenosnými infekcemi.

Vaječníky

Zdravé rozměry vaječníků jsou v průměru 25x30x15 mm. Objem jednoho vaječníku je od 5 do 8 metrů krychlových. Pokud se překročení těchto parametrů při dekódování dat objeví ve velkém, můžeme dojít k závěru o syndromu polycystických vaječníků nebo ooforitidě.

Po provedení ultrazvuku by hranice vaječníků měly být jasně viditelné. Není to děsivé, pokud jsou hrbolaté, důvodem jsou vyvíjející se folikuly. Homogenita struktury ozvěny vaječníků může být narušena malými (doslova několika mm) oblastmi fibrózy v tobolce.

Ve zdravých orgánech je vidět několik folikulů o průměru 4 až 6 mm. a jeden folikul, jehož průměr může být až 25 mm. (jedná se o tzv. dominantní folikul). Pokud průměr folikulu dosáhne hodnoty větší než 25 mm, hovoří o folikulární cystě (jedná se o dutinu s tekutinou uvnitř).

Navrhujeme, abyste se seznámili s ultrazvukem dělohy.


Ve zdravých vaječnících je vidět několik folikulů, z nichž největší je dominantní.

Vejcovody

Pokud se ultrazvuk dělohy provádí zdravé ženě, neměly by být viditelné, v extrémních případech - sotva znatelné. Vejcovody se během ultrazvuku stanou viditelnými pouze tehdy, když jsou zhutněny, což je obvykle důsledkem zánětlivého procesu. Také vejcovody jsou viditelné na ultrazvuku dělohy, pokud se v nich vyvine mimoděložní těhotenství. Provádí se přímo ultrazvuk vejcovodů, aby se zkontrolovala jejich průchodnost a předepsala léčba v případě neplodnosti.

Bicornuate děloha

Dvouděložná děloha se vyskytuje s abnormálním nitroděložním vývojem. Stává se, že s dvourohou dělohou je také dvojitý děložní čípek. Ve vagině může být neúplná přepážka. Jedna část dvouděložné dělohy může být nedostatečně vyvinutá.

Pro potvrzení závěru o dvounohé děloze se provádějí další vyšetření: ultrazvuková hysterosalpingoskopie, laparoskopie a další. Za zvláštních okolností se doporučuje chirurgický zákrok na dvouděložné děloze: pokud došlo k potratům jeden po druhém nebo byla potvrzena neschopnost otěhotnět.

Pokud je to nutné, chirurg může obnovit jedinou dutinu na bicornuate děloze. Dvouděložná děloha je plná děložního krvácení, potratů, neschopnosti otěhotnět. Někdy, spolu s dvourohou dělohou, jsou přítomny další abnormality. Obvykle jsou spojeny se systémem vylučování moči. Je možné otěhotnět, porodit a porodit dítě s dvounohou dělohou, ale riziko je v tomto stavu poměrně vysoké.

Endometrióza

Endometrióza je poměrně častá patologie, při které dochází k neobvyklé proliferaci tkáně endometria jak uvnitř vnitřních pohlavních orgánů (děloha, děložní hrdlo a vejcovody), tak i mimo ně (pobřišnice, močový měchýř nebo konečník). V závislosti na intenzitě toku se rozlišují 4 stupně vývoje:

 • Jediné malé ohniska.
 • Jednotlivé hluboké léze.
 • Velké množství hlubokých lézí s tvorbou malých endometrioidních cyst v děloze nebo na vaječnících.
 • Velké množství hlubokých ložisek s tvorbou velkých endometrioidních cyst obou vaječníků prostřednictvím invaze do pochvy nebo stěny močového měchýře.

Jaké je nejlepší ultrazvukové vyšetření pánve?

Vzhledem k tomu, že počáteční fáze vývoje endometriózy mají rozmazaný symptomatický obraz, je cílená studie založená na stížnostech pacienta prováděna nejčastěji, když je onemocnění již ve 2. fázi vývoje.

Ultrazvukové vyšetření k detekci endometriotických lézí se zpravidla provádí 2-4 dny před předpokládaným nástupem menstruace, tj. 24-26 dní s 28denním cyklem.

Vzhledem k tomu, že endometrium je tkáň citlivá na hormony, všechny patologické ložiska během tohoto období, bez ohledu na lokalizaci, se zvyšují pod vlivem progesteronu, což umožňuje s vysokou přesností určit přítomnost cyst a uzlin. Určitou informativní hodnotou při stanovení diagnózy je nejen vizuálně detekovaná cysta, ale také netypický tvar těla dělohy, který s endometriózou může mít asymetrický tvar nebo nerovnoměrný obrys ozvěny.

V tomto případě musí být ultrazvukové vyšetření provedeno také 4. až 7. den cyklu, což umožní porovnat, zda má děloha záměrně nepravidelný tvar, nebo je deformace způsobena hyperplazií endometria. Navzdory skutečnosti, že ultrazvuk se často používá k diagnostice endometriózy, v počátečních fázích vývoje onemocnění není ultrazvuk příliš informativní. Nejúčinnější a nejpoužívanější metodou pro diagnostiku hyperplazie endometria je laparoskopie..


Ve třetí fázi cyklu se endometrioidní cysta vždy zvětšuje, což výrazně usnadňuje diagnostiku

Nebo patologická proliferace endometria. Podle statistik gynekologů se toto onemocnění vyskytuje téměř u třetiny všech žen. V který den cyklu je lepší udělat pánevní ultrazvuk, aby byla taková diagnóza? Nejjednodušší je určit to poslední den cyklu, před samotnou menstruací. V této době jsou ložiska růstu endometria značně zvětšena, je mnohem snazší diagnostikovat je.

Pokud však mluvíme o hyperplazii endometria, výzkum se provádí několikrát, poprvé před menstruací, podruhé bezprostředně po ní. Při prvním vyšetření se určuje tloušťka a struktura endometria, při druhém - účinnost jeho oddělení.

Jak se připravit

Pro získání spolehlivých výsledků je nutné dodržovat všechna pravidla přípravy na ultrazvukové vyšetření dělohy a přívěsků. Podmínky, které musí být splněny, se liší a závisí na typu použitého ultrazvuku:

 1. 1-2 hodiny před transabdominálním vyšetřením musíte vypít 1-1,5 litru vody, abyste naplnili močový měchýř. Žena by měla mít mírné nutkání na močení..
 2. Pokud vám lékař předepsal transvaginální ultrazvuk, je vhodné před zákrokem jít na toaletu.
 3. Před transrektálním ultrazvukem se doporučuje klystýr..

Vyloučení produktů, které zvyšují tvorbu plynů dva dny před studiem, je nezbytné pro jakoukoli vyšetřovací metodu. Mezi tyto produkty patří:

 • pečení;
 • luštěniny;
 • černý chléb;
 • syrovou zeleninu a ovoce.

Ženám, které trpí nadýmáním, se doporučuje pít Espumisan nebo jeho ekvivalent. Vzduch, který nafukuje střevní smyčky, pohlcuje ultrazvuk, což zkresluje výsledný obraz.

Dekódování dat ultrazvukového vyšetření

V průběhu 28 dnů (to je, jak dlouho obvykle menstruační cyklus trvá) se stav vnitřní vrstvy dělohy neustále mění, proto lze v údajích o výsledcích ultrazvuku endometria najít následující popisy:

 1. Fáze regenerace (od 3. do 4. dne cyklu). V této době se endometrium zotavuje po menstruaci..
 2. Fáze šíření (od 5. do 14. až 15. dne cyklu). Během této doby se endometrium stává silnějším. Do 15. dne se jeho tloušťka zvětší na 8 mm a někdy až na 15 mm.
 3. Sekreční fáze. Během ní se vyvíjejí endometriální žlázy a začínají vylučovat látky na podporu vývoje plodu, což bude nutné, až dojde k těhotenství. Endometrium nadále zesiluje až na 10-20 mm. Na konci fáze dochází k desidualizaci endometria - jsou vytvořeny pozitivní podmínky pro plod, které se mohou objevit.

Čípek

Sledování ovulace

Pokud potřebujete sledovat prasknutí folikulu, doporučuje se navštívit ultrazvukové lékařské centrum několikrát za cyklus. Tento postup se nazývá folikulometrie. Lékař správně spočítá dny vyšetření. Obvykle se to provádí 5-6 dní před očekávanou ovulací a poté - podle výsledků vyšetření. Zde je několik zhruba vypočítaných dnů:

 • v normálním cyklu: 10, 12 a 14 dní po nástupu menstruace;
 • v krátké době: 5, 7 a 10 dní od menstruace;
 • dlouhý cyklus poskytuje diagnostiku po 16, 18 a 22 dnech.

V závislosti na získaných výsledcích může odborník posunout načasování vyšetření v jednom či druhém směru..

Kdy je nejlepší čas na to

Účinnost vyšetření závisí na dni cyklu, kdy se má provést ultrazvuk dělohy. Ženské reprodukční orgány pracují cyklicky. To určuje načasování průzkumu. Lékař si podle toho, co chce ve studii vidět, vybere den, kdy to bude pro každou ženu provádět individuálně. Hlavním kritériem výběru je zde účel studie..

 • Na 2-3 třetí den menstruačního cyklu se doporučuje ultrazvukové vyšetření k posouzení ovariální rezervy. Nejčastěji je to nutné před použitím technologií asistované reprodukce. Ve většině případů je nežádoucí provádět vyšetření během menstruace. Ultrazvuk během tohoto období je obtížný a může způsobit diagnostickou chybu.
 • Nejlepší čas na provedení ultrazvukového vyšetření ženských pohlavních orgánů je 5-7. Den menstruačního cyklu. Během tohoto období jsou výsledky ultrazvuku dělohy nejvíce informativní. Má to několik důvodů. 5. až 7. den je tloušťka vnitřní slizniční vrstvy dělohy stále malá, což vytváří příznivé podmínky pro diagnostiku formací v děložní dutině (polyp, submukózní děložní myomy). Zároveň začíná růst folikulů ve vaječnících. Dominantní folikul začne být identifikován o něco později. Proto je tento čas považován za nejlepší pro diagnostiku patologie přívěsků (cysty a neoplazmy vaječníků).
 • Při provádění folikulometrie po ultrazvukovém vyšetření po menstruaci se provádí následné vyšetření 10. den cyklu. Cílem v tomto bodě je zaregistrovat dominantní folikul, který dosahuje velikosti až 25 mm v průměru. Studie se dále opakuje každé 2 dny, aby se zaregistrovala ovulace podle takových znaků, jako je zmizení dominantního folikulu a výskyt zanedbatelného množství tekutiny v zadním prostoru..
 • Při provádění ultrazvuku ve druhé fázi menstruačního cyklu se hodnotí stav endometria a žlutého tělíska. Přiměřená tloušťka vnitřní výstelky dělohy v kombinaci s dobře fungujícím žlutým tělem zajišťuje úspěšnou implantaci vajíčka a vývoj těhotenství. V případě nouze (krvácení, podezření na mimoděložní těhotenství, prasknutí cysty, apoplexie vaječníků atd.) Se vyšetření provádí urgentně v kterýkoli den menstruačního cyklu.
 • K diagnostice těhotenství se doporučuje provést ultrazvukové vyšetření 7. – 10. Den zpoždění, aby vajíčko mělo čas ponořit se do děložní dutiny, embryo se zvětší natolik, aby bylo možné ho během vyšetření vizualizovat.

Doporučujeme seznámit se s Peelingem pro suchou a normální pokožku: k čemu je, jaké produkty jsou k tomu vhodné

Dodržování načasování menstruace je důležité, protože v první fázi je sliznice dělohy (endometrium) tenčí, což umožňuje její podrobné vyšetření. Díky tomu může lékař v předklinických stadiích detekovat slizniční úpravy, fibroidy, polypy, nádorové novotvary a další patologické stavy dělohy. Pokud se diagnostika provádí ve druhé polovině měsíčního cyklu, endometrium se stává silnějším a je mnohem obtížnější vizualizovat patologické změny na sliznicích..

S přihlédnutím ke kterému dni cyklu byl proveden ultrazvuk dělohy, jsou v protokolu uvedeny následující změny:

 • Fáze regenerace (3-4 dny) - obnovení buněk endometria po ukončení menstruace;
 • Fáze šíření (5-14 dní) - postupné zahušťování děložní sliznice;
 • Sekreční fáze cyklu (počínaje dnem 15) - maximální vývoj endometrioidních žláz, což naznačuje přípravu dělohy na přijetí vajíčka.

V každém případě čas ultrazvuku dělohy určuje lékař individuálně. To bere v úvahu věk, charakteristiky a stav pacienta, stejně jako cíle studie a přítomnost patologických příznaků..

Těhotenství

Ultrazvukové vyšetření během těhotenství by mělo být prováděno v každém trimestru, to však nevylučuje možnost provést zákrok v dřívějším termínu, aby se potvrdila skutečnost těhotenství a vyloučila se pravděpodobnost mimoděložní lokalizace vajíčka. Při transabdominální studii lze těhotenství diagnostikovat ve 4 týdnech a u transvaginální již ve 2–3 týdnech. Informativní hodnota postupu v tomto případě nezávisí na připojení k menstruačnímu cyklu a lze jej provést v době léčby.
Zlepšení ultrazvukových systémů dnes umožňuje jejich použití nejen ke studiu statických orgánů, ale také ke studiu dynamicky se měnících systémů, například prokrvení dělohy během chirurgické léčby myomů embolizací děložních tepen. Neméně cenné je použití ultrazvuku a při monitorování nastavení nebo vyjmutí nitroděložního tělíska.

Pokud má žena podezření, že je těhotná, a chce tuto skutečnost zjistit pomocí ultrazvuku, bude načasování diagnózy odlišné. Manipulace může ukázat správný výsledek pouze dva týdny po zpoždění. V krátkém cyklu to bude 35. den, v normálním cyklu to bude 42. den a v dlouhém cyklu to bude 49. den..

Některá moderní zařízení jsou schopna detekovat vajíčko v děložní dutině již 3 týdny po početí (7denní zpoždění). Jsou však častější na soukromých klinikách než ve veřejných zdravotnických zařízeních..

Jedná se o velmi důležité vyšetření, které vám umožní sledovat stav matky a dítěte během celého těhotenství. Přítomnost vajíčka v děloze bude indikována ultrazvukem již po 3-4 týdnech těhotenství, po kterém bude lékař schopen vyhodnotit implantaci embrya, tj. U mimoděložního těhotenství, bude možné provést plánovanou operaci bez čekání na prasknutí trubiček.

Stručně řečeno, můžeme říci, že každá žena by měla podstoupit ultrazvuk pánevních orgánů alespoň jednou ročně. To umožní diagnostikovat jakoukoli nemoc v nejbližší možné době a zabránit jejímu přechodu do chronické fáze..

Co dokáže ultrazvuk

Dekódování ultrazvuku dělohy může provést pouze ošetřující lékař. Stejné výsledky výzkumu u různých žen mohou hovořit jak o normě, tak o patologii. Kromě dne menstruačního cyklu je třeba vzít v úvahu věk ženy, užívání hormonálních léků atd..

Velikost dělohy je u každé ženy individuální a je dána věkem (od počátku puberty se děloha zvyšuje a když klesá množství hormonů v menopauze, je pozorována subinvoluce orgánu), počet porodů a těhotenství v historii. Orgán se zvyšuje s fibroidy, adenomyózou a těhotenstvím a klesá s infantilismem.

Endometrium podle ultrazvuku by mělo odpovídat dni menstruačního cyklu. M-echo v klimakterickém období by mělo být lineární nebo by nemělo přesahovat 4 mm tloušťky, jinak by to mohlo naznačovat hyperplazii endometria, nádor endometria.

Ultrazvuk děložního čípku umožňuje posoudit jeho strukturu a vlastnosti cervikálního kanálu. S pomocí těchto údajů je možné diagnostikovat zánětlivé procesy a polypy děložního čípku, isthmicko-cervikální nedostatečnost během těhotenství. Zkoumání příloh pomáhá identifikovat cysty, novotvary, mimoděložní těhotenství.

Vyšetření dívek

25% abnormalit v gynekologické sféře u moderních dívek je kombinováno s problémy s ledvinami a střevy, takže jsou často nutná další vyšetření.

Věk, rokyCelková délka dělohy s krkem, mmDélka děložního čípku, mmDélka dělohy, mmPředozadní velikost, mmŠířka, mm
Pět30 - 40-Pět15 - 20
630 - 40--5 - 615 - 25
735 - 50--5 - 815 - 25
835 - 50--6 - 1015 - 25
devět40 - 50--6 - 1015 - 25
deset45 - 5020 - 2835 - 406 - 1020 - 25
jedenáct50 - 5520 - 2535 - 4010 - 1525 - 35
1255 - 6520 - 2535 - 4010 - 1525 - 35
1364 - 8024 - 3040 - 4510 - 1540 - 50
čtrnáct69 - 8024 - 3045 - 5020 - 2540 - 50
patnáct80 - 8524 - 3050 - 5525 - 3040 - 50
šestnáct80 - 8525 - 3050 - 5535 - 4040 - 54
1780 - 8525 - 3050 - 5540 - 4540 - 54

Při vyšetřování dívek obvykle není k dispozici transvaginální ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků. Používá se metoda transabdominálního vyšetření, transrektální se používá jen zřídka (během ní se senzor zavede přes konečník, dítě je v poloze na zádech zády k lékaři, kolena musí být přitahována k hrudníku).

Pokud dívčí období již začalo, pak se studie nejlépe provede 5-7 dní po začátku poslední menstruace. Před zahájením procedury se musíte vyhnout produktům, které zvyšují tvorbu plynů po dobu 2-3 dnů. Bezprostředně před zákrokem musí dospívající dívka vypít 300 ml nebo více za 30-45 minut. až 1 litr kapaliny.

Myoma

Myom je benigní novotvar, který má zaoblený tvar a sestává z chaoticky přerostlých svalových vláken myometria - svalové tkáně dělohy. Četnost diagnostikovaných případů myomů je více než 20% všech gynekologických onemocnění, ale podle některých zpráv může skutečná prevalence onemocnění dosáhnout 50%.

Fibroidy mají zpravidla hustší strukturu než okolní myometrium, které se při provádění ultrazvuku odráží ve formě zaoblených ložisek se sníženou echogenicitou. V závislosti na předpokládané lokalizaci uzlu se také liší doba do dokončení studie..

V první fázi menstruačního cyklu je nutné provést ultrazvuk pánevních orgánů pro počáteční diagnózu přítomnosti myomatózních uzlin. Tenká vrstva endometria během tohoto období umožňuje detekovat i malé novotvary umístěné ve svalové vrstvě dělohy. Ve dnech 11–13 se tloušťka vrstvy endometria zvětšuje a informační obsah ultrazvuku se významně snižuje.

Myom lokalizovaný uvnitř svalové vrstvy (intersticiální) je tedy diagnostikován pomocí ultrazvuku 5-7 dne cyklu. Pro detekci fibroidů umístěných na vnější straně dělohy nezáleží na tom, v jaký den je diagnostika provedena, protože proliferace endometria uvnitř dělohy neovlivňuje ultrazvukový obraz jejího vnějšího obrysu. Submukózní novotvary jsou naopak dobře vizualizovány 20. - 25. den cyklu.

Důležité! Správně vyvinutá taktika pro diagnostiku fibroidů spočívá v provedení ultrazvukového skenování v obecně přijímaném časovém rámci, po kterém následuje opakovaná diagnostika v poslední fázi cyklu k objasnění diagnózy, pokud existuje podezření na submukózní fibroidy.

Pokud má lékař podezření na přítomnost fibroidů, je nutné podstoupit ultrazvuk dělohy a vaječníků. Kdy je nejlepší čas na to - rozhodne ošetřující lékař. Nejlepší je však den následující po skončení menstruace. Během cyklu se uzliny zvětšují a endometriální vrstva roste. Výsledkem je, že se fibroidy mohou skrývat, ale ihned po menstruaci je mnohem snazší diagnostikovat je i v počáteční fázi..

Ovulace je proces v těle, bez něhož bude bohužel nemožné počat dítě. Mnoho nastávajících matek nemůže vždy pochopit příznaky ovulace, tento článek vám s tím pomůže. Zde jsou všechny pocity, které naznačují známky uvolnění vajíčka ve vašem těle..