Kdy je lepší udělat kolposkopii

Kolposkopické vyšetření je považováno za jednu z nejběžnějších metod diagnostiky onemocnění ženského reprodukčního systému. Indikací k jeho provedení je jakékoli podezření na odchylky od normy. Tento postup je zcela bezbolestný a bezpečný. Náš článek vám řekne, kdy je lepší udělat kolposkopii, protože pouze správně provedené vyšetření pomůže diagnostikovat mnoho nemocí.

Co je to kolposkopie

Kolposkopie se provádí pomocí speciálního zařízení, které se ve své podstatě podobá mikroskopu, který je vybaven osvětlením a optikou, které poskytují zvětšení oblasti zájmu téměř o polovinu. Přispívá tak k identifikaci drobných patologií, které nejsou viditelné pouhým okem. Kromě toho dnes existuje pokročilejší přístroj - videokolposkop s digitálním fotoaparátem.

S tímto zařízením se všechny obrázky zobrazují na monitoru. Výsledky lze uložit a následně navzájem porovnat. Kolposkopie má širokou škálu indikací pro výzkum. Nejprve je předepsána diagnostika, pokud lékař není spokojen s výsledky cytologie nebo jsou diagnostikovány genitální bradavice.

Kromě toho je tomuto průzkumu přiřazeno:

 • v přítomnosti dlouhodobého nepohodlí v dolní části břicha;
 • intermenstruační krvácení;
 • s bolestí, krvavým výtokem během sexu.

Vlastnosti kolposkopie

Během studie by žena měla pohodlněji sedět na gynekologickém křesle. Poté lékař po rozšíření pochvy zapne kolposkop a provede vizuální vyšetření. Aby získal lepší obraz, gynekolog mění okuláry, čímž zlepšuje kvalitu obrazu.

Důležité! Pokud má žena menstruační nepravidelnosti, měl by být na to lékař upozorněn, pouze on bude schopen skutečně posoudit stav sliznice a zvolit den pro diagnostiku. Když se během kolposkopie zjistí jakékoli změny v epitelu, provede se další studie s použitím roztoku jódu. Lékař rozmazává jód na ty oblasti, které vzbuzují podezření. Pokud tkáně změní svou barvu, považuje se to za nepřítomnost patologií. Když vyšetřovaná oblast zbělá, znamená to přítomnost onkologických útvarů..

Kdy diagnostikovat

Kolposkopická diagnóza je předepsána jak za přítomnosti jakýchkoli indikací, tak jako preventivní metoda, která vám umožní zajistit, aby nedošlo k žádným patologickým procesům. Pro získání co nejpřesnějších výsledků je důležité doporučené období průzkumu. Protože největší účinnosti lze dosáhnout pouze v určitém období menstruačního cyklu.

Diagnóza děložního čípku se nejlépe provádí výhradně v první fázi ženského cyklu. Nejoptimálnějším okamžikem, kdy se provádí kolposkopie, je období od 3 do 7 dnů po ukončení menstruačního cyklu. Protože pouze v této době je možné provést nejpřesnější vyšetření, abyste získali co nejpřesnější výsledky. Během menopauzy je kolposkopie povolena kdykoli.

Samozřejmě, že ne každý uspěje v dokončení studie v nejvíce srovnávací den. Pokud nebylo možné podstoupit kolposkopii třetího dne, lze to provést po ovulaci. Protože během ovulace je děložní čípek naplněn velkým množstvím hlenu, což narušuje průchod kvalitativní studie.

Diagnostika během druhého období cyklu se nedoporučuje. Protože nebude možné získat přesné výsledky. Kromě toho může výzkum v této době způsobit vývoj některých komplikací. Tato diagnóza často způsobuje bolestivost a krvácení. Vyšetření ve druhé fázi menstruačního cyklu vede k dlouhodobému uzdravení drobných poranění.

Je možné provést studii během menstruace?

Během menstruačního cyklu nelze provést kolposkopii, protože během tohoto období je obtížné vizualizovat patologii a navíc se zvyšuje riziko infekce v ženském těle.

Samozřejmě, pokud se jedná o nouzový stav a mělo by se provést urgentní vyšetření, nebude fungovat čekání na nejvhodnější období. Kolposkopii musíte provést kdykoli.

Pokud se plánuje provést plánovanou studii, lékař zjistí datum poslední menstruace a určí den studie. Během menstruace není možné provést vyšetření, protože během tohoto období dochází k silnému krvácení a uvolnění odmítnutého hlenu.

Gynekologové obvykle nedoporučují diagnostikovat během menstruace. Vzhledem k tomu, že pokud neexistuje kritický stav, doporučuje se plánovat studii tak, aby její datum spadalo mezi 3-7 dny po skončení menstruace.

Pokud je to naléhavě nutné, je možné provést kolposkopické vyšetření 2-3 dny před nástupem menstruace. To platí zejména pro diagnostiku prováděnou s takovými terapeutickými opatřeními, jako je laserová koagulace. Prováděná terapie může vyvolat nástup menstruace. Navíc menstruace po kolposkopii vede k přirozenému procesu odmítnutí post-manipulační strupy a zrychlenému hojení tkání..

Výcvik

Pro získání co nejpřesnějších výsledků jsou důležité nejen zkušenosti lékaře, ale také správná příprava na studium. Chcete-li získat nejinformativnější diagnózu, měli byste navštívit lékaře několik dní před jejím provedením a zjistit doporučení ohledně přípravy na kolposkopii.

Pokud je ženě přiděleno toto vyšetření, potřebuje:

 • 2–3 dny před navrhovaným výzkumem se zcela zdržujte sexu;
 • týden před kolposkopií neprovádějte žádné sprchování;
 • nepoužívejte místní antikoncepci;
 • všechna hygienická opatření by měla být prováděna pouze s vodou, s výjimkou jakýchkoli detergentů.

Důsledky postupu

Po kolposkopickém vyšetření po určitou dobu může být žena narušena mírnými bolestmi v tahu a malým krvácením. To platí zejména pro rozšířenou kolposkopii. Aby se zabránilo rozvoji komplikací, měla by se do 10 dnů dodržovat následující doporučení:

 • nechodte do sauny a lázní, neumývejte se v koupelně, smíte se pouze sprchovat;
 • nepoužívejte tampony, povoleno je pouze používání hygienických vložek;
 • vyhýbat se jakýmkoli lékům, které mohou způsobit krvácení.

To, kdy by mělo být provedeno kolposkopické vyšetření, závisí na každém konkrétním případě, protože se jedná o individuální případ se specifickým diagnostickým účelem..

Kolposkopie děložního čípku: jak se to dělá, jaká jsou pravidla pro přípravu, jak jsou dešifrovány výsledky

Kolposkopie děložního čípku umožňuje co nejvíce studovat porušení a stanovit správnou diagnózu

Podstata kolposkopie děložního čípku

Kolposkop je binokulární mikroskop vybavený čočkou a osvětlovacím systémem. Umožňuje vám provést podrobnou studii tkání pochvy, vulvy a děložního čípku pod vícenásobným zvětšením - 8–40krát.

Díky možnosti získat takové podrobné snímky může lékař během kolposkopie detekovat ohniska patologií, analyzovat jejich kontury, velikosti, povrchovou povahu, umístění, barvu a tvar. Pro podrobnou diagnostiku mikrovaskulatury lze použít speciální zelený filtr k diagnostice invazivních forem rakoviny děložního čípku.

Bolí kolposkopie? Obvykle ne, mírná bolest a nepříjemné pocity se objevují pouze při biopsii

Samotný postup vyšetření pacienta pomocí kolposkopu se provádí bezdotykově: zařízení umístěné na stativu je vedeno zrcadly pomocí optické hlavy s prizmatickým dalekohledem na tkáni. A osvětlovací systém osvětluje vyšetřovací oblast pro pohodlnou práci lékaře. V případě potřeby je proces výzkumu doplněn odebráním bioptických vzorků z podezřelých oblastí, které jsou následně odeslány k cytologické analýze..

Druhy kolposkopie

Kolposkopické vyšetření lze provést dvěma způsoby:

 1. Jednoduchá kolposkopie - lékař zkoumá (bez použití dalších činidel - roztoků) pouze tkáně děložního čípku.
 2. Rozšířená kolposkopie - během vyšetření je děložní hrdlo léčeno určitými léky, které poskytují různé tkáňové a vaskulární testy. Při ošetření 3% roztokem kyseliny octové, což umožňuje jasnější rozlišení patologických ložisek, dochází v důsledku vazokonstrikce ke krátkodobému edému sliznice. V některých případech se používá Schillerův test: Lugolov roztok se používá k léčbě děložního čípku, což pomáhá detekovat glykogen v buňkách sliznice. Po obarvení se tkáně, které podléhají prekancerózním změnám a obsahují malé množství glykogenu, nezbarví a vypadají jako bělavé skvrny na pozadí hnědého krku. Tyto testy na léky umožňují snadno vybrat oblast pro bioptické vzorkování pro analýzu.

Při doporučení pacienta na kolposkopii děložního čípku ošetřující lékař nejprve určí typ zákroku a předpokládanou diagnózu pacienta.

Indikace pro jmenování kolposkopie

Kolposkopie děložního čípku se doporučuje v následujících klinických případech:

 • přítomnost patologických buněk v nátěru z cervikálního kanálu;
 • podezření na vývoj genitálních bradavic nebo onkologických procesů;
 • krvácení ne během menstruace;
 • výtok patologické povahy z genitálního traktu;
 • pozitivní test na lidský papilomavirus;
 • pocity nepohodlí a svědění;
 • prodloužené bolestivé pocity v dolní části břicha;
 • chronický zánět cervikálního kanálu.

Hlavním účelem jmenování kolposkopií je provést podrobné vyšetření a / nebo provést cílenou biopsii z podezřelé léze. Je-li to nutné, je přidělena studie ke sledování účinnosti léčby.

Eroze je jednou z nejčastějších indikací pro kolposkopii děložního čípku.

Kolposkopie poskytuje mnoho diagnostických příznaků, podle nichž může lékař stanovit konečnou diagnózu a předepsat účinnou léčbu zjištěné patologie. Neměli byste zanedbávat možnost tohoto postupu..

Kolposkopie je jedním z mála postupů, pro které neexistují žádné kontraindikace. Jediným omezením jejího jmenování může být panenství. Tato diagnostická manipulace pro dívky se provádí pouze v případě, že existuje podezření na maligní novotvary děložního čípku nebo pochvy, pokud jde o záchranu života.

Pravidla přípravy

Při předepisování kolposkopie děložního čípku musí lékař pacientovi vysvětlit účel provedení manipulace a doporučit správnou přípravu postupu pro jeho maximální spolehlivost.

Příprava je následující:

 • Několik dní před zákrokem musíte přestat používat čípky, tablety, krémy a jiné vaginální přípravky.
 • Proveďte test k identifikaci alergické reakce na produkty obsahující jód.
 • Přestaňte se sprchovat za dva dny.
 • Na dva dny přestaňte používat výrobky pro intimní hygienu. Při pohlavním styku používejte kondom.
 • Vzdejte se sexu za den.

Provádění těchto doporučení je povinné. Pokud nebudou pravidla dodržována, mohou být výsledky kolposkopie zkreslené.

Pokud je během studie plánována biopsie, musí o tom lékař pacienta upozornit. Mnoho žen se obává bolesti během biopsie. Tato manipulace obvykle není doprovázena bolestí, ale u některých patologií je výskyt bolestivých pocitů stále možný. Častěji při odběru materiálu pociťujete mírné nepohodlí, které lze pociťovat také po určitou dobu po zákroku. Rychle však prochází a nezpůsobuje významné nepříjemnosti..

Jaký den cyklu je lepší naplánovat postup??

Datum kolposkopie by mělo být zvoleno s přihlédnutím k měsíčnímu cyklu, protože je lepší jej neprovádět během krvácení. V každém případě, v jaký den cyklu bude postup proveden, řekne lékař. Vyšetření se nejčastěji provádí 7. – 10. Den, protože během tohoto období je hlen v cervikálním kanálu průhledný a při zkoušce nezasahuje. V nouzových případech lze kolposkopii provést v kterýkoli den cyklu.

Je kolposkopie předepsána během těhotenství?

V některých klinických případech může být během těhotenství předepsána kolposkopie. Hlavní indikací této studie je podezření na onkopatologii, která vzniká na základě výsledků cytologického nátěru. K objasnění diagnózy se obvykle provádí spíše jednoduchá než rozšířená kolposkopie. Častěji se provádí pouze v počátečních stádiích a v pozdějších stadiích je předepsáno s opatrností kvůli vysokému riziku infekce a rozvoji krvácení.

Jak probíhá výzkum?

Kolposkopii lze provádět ambulantně. Provádí se v následujícím pořadí:

 • pacientka je umístěna na gynekologické křeslo;
 • nejprve jsou zavedena zrcadla a poté je na ně nasměrován kolposkop;
 • lékař vyšetřuje tkáně pochvy a děložního čípku (v případě potřeby je osuší tamponem);
 • když jsou detekovány patologie, odborník vyhodnotí jejich parametry;
 • poté se provede vyšetření přes zelený filtr k vyhodnocení stavu cévního řečiště;
 • pokud jsou zjištěny indikace pro prodloužený postup, provede se vhodná zkouška - s 3% roztokem kyseliny octové nebo Lugolovým roztokem;
 • když se objeví indikace, provede se biopsie s následným dodáním vzorku do laboratoře;
 • pokud byla provedena biopsie, zavede se do pochvy tampon, aby se zabránilo krvácení, který si následně žena sama odstraní.

Výsledky vyšetření po kolposkopii jsou pacientovi poskytnuty okamžitě

Po dokončení procedury, která netrvá déle než 15–20 minut, obdrží žena výsledky kolposkopie a může jít domů. Datum lékařského vyšetření závisí na datu, které laboratoř odpoví: při provádění biopsie počkejte na výsledky testu.

Po kolposkopii

Pokud byla během studie provedena biopsie, měl by pacient po zákroku dodržovat následující doporučení:

 • Po dobu 10 dnů se nekoupejte a nenavštěvujte bazén, saunu nebo koupel, neplavte na otevřené vodě.
 • Po 24 hodinách nezapomeňte odstranit tampon zavedený do pochvy. Postbiopsické krvácení se do této doby obvykle úplně zastaví..

Kolposkopické vyšetření obvykle nevede ke komplikacím a je většinou pacientů dobře snášeno.

Někdy může žena po provedení kolposkopie zaznamenat následující příznaky:

 • bolest v dolní části břicha;
 • krvavý výtok trvající déle než jeden den;
 • hojné vypouštění;
 • nečistoty hnisu ve výtoku;
 • horečka;
 • slabost.

Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste okamžitě navštívit lékaře..

Dekódování výsledků: co je odhaleno kolposkopií děložního čípku

Během studie lze zjistit následující gynekologické patologie:

 • ektopie;
 • eroze;
 • dysplázie;
 • ohniska atrofie;
 • zánětlivé procesy;
 • papilomy;
 • kondylomy;
 • cervikální intraepiteliální neoplazie;
 • rakovina děložního čípku.

Kolposkopie umožňuje podezření na onkologické patologie i v počátečních fázích jejich vývoje. Proto je metoda zlatým standardem pro gynekologické vyšetření žen s podezřením na prekancerózní a rakovinová onemocnění..

Kolposkopie děložního čípku je neinvazivní, vysoce informativní a široce dostupný diagnostický postup pro onemocnění děložního čípku, pochvy a vulvy. Zařízení použité k jeho implementaci umožňuje studovat patologická ložiska s vícenásobným zvětšením. V případě potřeby je vyšetření doplněno o odběr materiálu pro provedení stěrů nebo biopsií v nejvíce podezřelých oblastech. V některých případech se kolposkopie provádí také během těhotenství..

Kdy je lepší udělat kolposkopii

Vyšetření děložního čípku, vulvy a pochvy pomocí optického zvětšovacího přístroje se v gynekologii používá k diagnostice různých onemocnění (ektopie, endometritida, cervicitida, myomy). Pokud lékař během gynekologického vyšetření zjistí patologické změny v endometriu, je předepsána kolposkopie. V který den cyklu se má postup provést, závisí na věku ženy, přítomnosti nebo nepřítomnosti menstruace a dalších faktorech.

Vyšetření prováděné v nechtěných dnech cyklu může mít negativní důsledky pro diagnózu.

Vlastnosti metody

Zvláštností této diagnózy je rychlost provedení, možnost použití barvicích látek k identifikaci patologicky změněných oblastí sliznice, vysoký obsah informací.

Technika kolposkopie má několik omezení. Například s menstruací nebude poskytovat spolehlivý výsledek. Ženy také nepodstoupí kolposkopii děložního čípku kvůli acyklickému krvácení spojenému s přítomností patologií (polymenorea, metroragie).

Pokud je cervikální kanál pokrytý velkým množstvím hlenu, je schopnost optického zařízení zobrazit vysoce kvalitní obraz narušena. Díky tomu jsou výsledky vyšetření nespolehlivé a také se zvyšuje pravděpodobnost poranění endometria..

Výsledky kolposkopie

Možnosti metody jsou dostatečně široké. S jeho pomocí jsou řešeny následující úkoly:

 • screening rakoviny;
 • provedení bodové biopsie;
 • identifikace patologických ložisek s popisem přesného umístění a povahy změn;
 • dynamické pozorování během terapie;
 • volba taktiky léčby;
 • pozorování žen s rizikem rakoviny.

Kolposkop umožňuje vizualizovat stěny pochvy, děložního čípku, vulvy, identifikovat ohniska endometriálních lézí a jejich přesné hranice, posoudit stupeň atypických změn.

Kolposkopie před menstruací a v celé druhé polovině cyklu neposkytuje přesný obraz, což často vede k chybné diagnóze. Dokonce ani v naléhavých případech (například pokud je nutné naléhavě zjistit příčinu patologie) se v dnešní době neprovádí výzkum.

Optimální doba pro postup

U jakýchkoli viditelných abnormalit zjištěných lékařem během vyšetření je předepsána kolposkopie a v který den cyklu se postup provádí, závisí na několika faktorech:

 1. Děložní krvácení. Je to kontraindikace pro takovou studii. Během krvácení je obraz přenášený na obrazovku pomocí kolposkopu výrazně zkreslený a vede k chybné diagnóze. Během menstruace je navíc sliznice velmi zranitelná a jakýkoli zásah, včetně neinvazivních, může vést k infekci, zranění, prasklinám.
 2. Fáze ovulace. Během tohoto období je cervikální kanál doslova ucpán hustým a viskózním hlenem, což vytváří optimální podmínky pro připojení oplodněného vajíčka a snižuje riziko infekce. Hlen také znemožňuje úplné vyšetření stavu cervikálního kanálu a pochvy, což ztěžuje vizualizaci postižených oblastí. Proto je přibližně v polovině cyklu (2 dny před a stejnou po ovulaci) vyšetření předepsáno pouze v extrémních případech, není plánováno.
 3. Přítomnost patologií doprovázených výtokem. Fyziologický hlen lemující děložní hrdlo, dělohu a pochvu je zcela průhledný nebo má bělavý odstín. S rozvojem kolpitidy, vaginózy, zejména bakteriální kandidózy, se fyziologická sekrece stává nahnědlou, zelenou, žlutou a jinými odstíny, což ztěžuje provádění kolposkopie. V tomto případě se studie provádí po vyléčení základního onemocnění..
 4. Druhá fáze cyklu. Toto období je rovněž nežádoucí pro výzkum. Po ovulaci, při absenci početí, dochází k postupnému procesu odmítnutí endometria, který vede k nástupu menstruace. Během tohoto období je sliznice volná, edematózní, je snadné ji poranit i tak malým zařízením, jako je kolposkop. Jakékoli mikrotrhliny, poranění sliznice přijatá ve druhém období cyklu, hojí se déle, jsou často vystavena bakteriální flóře (až do hnisání).

Optimálním obdobím pro kolposkopické vyšetření pacienta je první fáze cyklu - 3–7 dní po skončení kritických dnů. Toto je referenční období, kdy je možné získat nejspolehlivější informace o stavu endometria umožňující přesnou diagnózu..

Pokud žena nemůže z nějakého důvodu navštívit lékaře třetí den po ukončení menstruace, lze provést vyšetření v první polovině cyklu - do ovulace. Přibližně 2–3 dny před začátkem začne hlen hustnout a blokovat cervikální kanál, což narušuje kvalitní vyšetření.

Indikace pro kolposkopii

Diagnostika je přiřazena k identifikaci patologií v následujících případech:

 • kondylomy;
 • komplikované těhotenství;
 • identifikace ektopie krku;
 • příznaky hormonální nerovnováhy;
 • podezření na zánětlivé procesy;
 • bolest během intimity;
 • patologický acyklický výtok, pálení a svědění;
 • tahání bolesti lokalizované v dolní části břicha, zad, boku, křížové kosti;
 • vyšetření na amenoreu, metroragii, hyperpolymenoreu a další poruchy cyklu;
 • kontrola léčby;
 • neuspokojivý výsledek provedeného cytologického vyšetření;
 • ženy s rizikem vzniku rakoviny uvnitř dělohy.

U spravedlivého pohlaví staršího 40 let je vhodné podstoupit tento postup, a to i bez zjevných indikací pro prevenci výskytu patologických stavů, zejména prekancerózních stavů. Včasný screening odhaluje atypické změny v epitelu.

Příprava na postup

Ihned po ukončení menstruace, pokud je postup prováděn třetí den, je nutné zahájit přípravu děložního čípku. Hlavním úkolem je zachování mikroflóry:

 • odmítnutí pohlavního styku;
 • léčba genitálií u žen s pH neutrálními detergenty;
 • odmítnutí používat vaginální krémy a čípky, sprchování.

V době kolposkopického vyšetření by neměl být vaginální výtok. Pokud je cyklus narušen, anestezie krve pokračuje 3-5 dní po ukončení menstruace, manipulace se provádí 6-7 den po menstruaci.

Kontraindikace

Kolposkopie cervikálního kanálu má řadu kontraindikací:

 1. Po porodu je možné bezpečně provést vyšetření až po 2 měsících. Během tohoto období by jakékoli vypouštění mělo skončit..
 2. Po provedení potratu (kyretáž, operační a jiné typy) se provádí kolposkopická diagnostika nejdříve ve 4. týdnu.
 3. Při provádění kryodestrukce nebo kauterizace pro léčbu cervikální ektopie se kolposkopie používá až po úplném uzdravení sliznice.

Pokročilá metoda se používá ve stejném časovém rámci jako běžná metoda. Použití barviv nezbytných pro detekci změněných oblastí a další cervikální biopsii však neumožňuje předepsat diagnózu v následujících případech:

 • atrofie ektocervixu;
 • zánětlivý proces;
 • menstruace a jiné děložní krvácení.

Omezením je okamžik ovulace, kdy je vajíčko připraveno připojit se k endometriu. V tomto okamžiku je cervikální kanál uzavřen slizniční zátkou..

Postup pro menstruaci

Studie není informativní o žádném dni vaší menstruace. Samotná přítomnost krvácení navíc vylučuje jakékoli lékařské manipulace kvůli vysokému riziku infekce a poranění děložní sliznice..

Je nemožné identifikovat onemocnění děložního čípku během kolposkopického vyšetření v důsledku zvýšení objemu hlenu, otoku epitelu a velké akumulace krve. To zkresluje obraz a brání lékaři ve zkoumání všech oblastí endometria.

Informační obsah kolposkopie závisí na dni prováděného cyklu. Pro diagnostiku je postup přiřazen v první fázi. S terapeutickým účelem, například během elektrokonizace děložního čípku, se manipulace provádí na konci cyklu nebo bezprostředně před začátkem kritických dnů.

Pokud má žena předčasné menstruace, provádí se po ukončení vaginálního krvácení kolposkopie.

Účinky

Pokud se vyšetření neprovádí v optimální době, je možný vývoj komplikací:

 • porušení mikroflóry pochvy, rozvoj drozdů;
 • výskyt krvavého výtoku v důsledku poranění sliznice;
 • výtok s příměsí hnisu je možný na pozadí bakteriální infekce;
 • stanovení chybné nebo nepřesné diagnózy.

Plodnost (a zejména ovulace) není zpravidla narušena, protože studie je neinvazivní a má minimální rizika pro zdraví ženy..

Pomocí kolposkopie lze identifikovat řadu patologií, včetně prekancerózních stavů v počátečních fázích vývoje. Studie vám umožňuje vidět strukturu a lokalizaci benigních novotvarů, jasné hranice umístění atypicky změněného epitelu, stav krevních cév. Pro profylaktické účely je vhodné provést vyšetření u žen po 40 letech, stejně jako u nežného pohlaví s časným nástupem menopauzy, s anamnézou prekancerózních stavů děložního hrdla..

Co je to kolposkopie a v který den cyklu se provádí

Pravidelná gynekologická vyšetření a cytologická vyšetření žen musí být prováděna v přísných intervalech. Někdy nestačí a je nutné provést kolposkopii. Co znamená neznámý termín a v který den cyklu by měla být provedena kolposkopie, budeme v tomto článku uvažovat.

Jaký je postup

Kolposkopie je lékařská a diagnostická manipulace, která vám umožní podrobně posoudit stav slizniční stěny pochvy a vaginální části krku dělohy. Procedura se provádí na gynekologickém křesle pomocí kolposkopu - zařízení, které je velkým mikroskopem na stativu. Zařízení je vybaveno okuláry s různým optickým výkonem, které umožňují 40násobné zvětšení.

Pomocí gynekologických zrcadel lékař rozšiřuje vstup do pochvy a vyšetřuje sliznici pomocí kolposkopu. Zařízení umožňuje velmi podrobně prozkoumat každou oblast a v případě potřeby provést další vyšetření a procedury pod vizuální kontrolou.

Při absenci výrazných patologických změn vidí rovnoměrně zbarvenou růžovou sliznici. V případě pochybností je povrch natřen speciálními roztoky (Lugolov roztok, jód). Zdravá sliznice je více růžová nebo hnědá, zatímco abnormální oblasti vypadají bleději.

Léze, které vzbuzují podezření u lékaře, podléhají biopsii. To se děje přímo během manipulace. Epiteliální buňky se sklízejí pomocí speciálních kleští. V případě potřeby lze také provést laserovou koagulaci erozivních ohnisek.

Kolposkopie je zcela bezpečná a bezbolestná, nevyžaduje speciální přípravu léků a anestezii. Lze pociťovat pouze biopsii a koagulaci, proto v těchto případech lze provést lokální anestezii zavlažováním sliznice.

Proč se provádí kolposkopie?

Procedura má především preventivní charakter a měla by být prováděna pravidelně u každé ženy. To umožní včasné odhalení nebezpečných patologických stavů, jako je eroze děložního čípku a rakovina..

Po rutinním vyšetření v zrcadlech může gynekolog předepsat rozšířenou kolposkopii za účelem diagnostiky přítomnosti cervikální ektopie, cervicitidy, podezření na rakovinu a dalších patologických stavů. A také je předepsán postup pro neplodnost, menstruační nepravidelnosti, papilomy a kondylomy, aby se zjistily příčiny některých změn v nátěru a krevním testu.

Další indikací pro kolposkopii je získání podrobného obrazu o stavu pacienta při přípravě na chirurgické zákroky na děloze a vaječnících..

Ve který den cyklu je přiřazena manipulace?

Stav ženských pohlavních orgánů, včetně sliznic pochvy a děložního čípku, do značné míry závisí na fázi cyklu. Hlen, krev a další sekrece mohou postup značně zkomplikovat nebo dokonce způsobit nevhodnost pole pro vyšetření. Proto, abychom odpověděli na otázku, kdy je lepší udělat kolposkopii: před nebo po menstruaci, měli byste si pamatovat fáze menstruačního cyklu..

Dnem nástupu menstruačního krvácení je první den folikulární fáze cyklu, který bude trvat v průměru 12 dní. V této době je stav oblasti ženských pohlavních orgánů pod vlivem luteinizačních a folikuly stimulujících hormonů. Začátkem tohoto období (prvních 3–7 dnů) je samotná menstruace. Na konci menstruace folikul dozrává a endometrium roste. V této fázi je minimální množství výtoku, včetně hlenu, proto je pro kolposkopii nejlepší doba od 5. do 10. dne cyklu. Doktorovi nic nebrání ve vyšetření sliznice a získání představy o stavu orgánů.

Lze kolposkopii provést během menstruace? Ne. Během menstruačního krvácení je celá sliznice pochvy a děložního čípku pokryta krvavým výtokem. Studijní obor je zcela uzavřen a výsledky studia nebudou spolehlivé.

7. až 14. den menstruačního cyklu (tentokrát závisí na individuálních charakteristikách ženy) dochází k ovulaci, tj. Uvolnění zralého folikulu z vaječníku. Tento proces trvá přibližně 3 dny a je doprovázen uvolňováním velkého množství sekrece sliznice, zejména v cervikálním kanálu. Proto nemusí být kolposkopie v kterýkoli z těchto dnů dostatečně informativní. Je lepší odmítnout provádět manipulace v ovulační fázi..

Po ovulaci až do nástupu další menstruace převládají v krvi hormony progesteron a estrogeny. Začíná luteální fáze cyklu nebo fáze tvorby žlutého tělíska. Během tohoto období se sliznice genitálního traktu stává plnokrevnou a velmi citlivou na jakékoli poškození. To vysvětluje skutečnost, že kolposkopie před menstruací je pro nouzové indikátory přípustná, ale nežádoucí vzhledem k vysokému riziku traumatu a krvácení. Na druhou stranu je vhodné provést koagulaci přesně 2-3 dny před nástupem menstruace, protože v tomto případě pooperační kůra zmizí rychleji.

Stručně shrnuto: optimální období pro kolposkopii je první polovina cyklu, konkrétně 5 až 10 dnů po začátku menstruace, bezprostředně po skončení poslední menstruace. Je přípustné, ale nežádoucí provést studii před menstruací. Během menstruačního krvácení se postup neprovádí!

Jak se připravit na studium

Stejně jako téměř jakýkoli lékařský postup vyžaduje kolposkopie při přípravě dodržování jednoduchých pravidel:

 1. Zdržte se pohlavního styku 2 dny před touto studií.
 2. Douching není povolen 3-5 dní před manipulací.
 3. Týden před zákrokem musíte přestat používat vaginální antikoncepční léky: gely, čípky, tablety.
 4. 3 dny před manipulací proveďte hygienické postupy bez použití mýdla, intimních gelů, sprchových gelů atd..

Kontraindikace kolposkopie

Existují podmínky, za kterých může být použití této diagnostické metody nebezpečné:

 1. Těžký zánět pochvy a děložního čípku.
 2. První 2 měsíce po porodu.
 3. Nedávné chirurgické zákroky na orgánech reprodukčního systému, včetně kryodestrukce.
 4. Stav po potratu.
 5. Děložní krvácení jakékoli etiologie.

Doporučení gynekologů

Kolposkopie, i když nejde o traumatizující manipulaci, je stále invazivním zákrokem a je doprovázena poškozením sliznice pochvy a děložního čípku. To vytváří příznivé podmínky pro vstup patogenů a jejich reprodukci a je také spojeno s krvácením, i když jen mírným.

Aby se zabránilo nepříjemným následkům, nedoporučuje se navštívit sauny a bazény nebo se vykoupat do týdne po manipulaci. V případě potřeby používejte pouze hygienické vložky; tampony zlikvidujte.

Nepředepisujte a neprovádějte sprchování samostatně, nepoužívejte vaginální čípky, tablety, krémy bez konzultace s lékařem. Zdržujte se užívání léků, které ovlivňují agregační vlastnosti krve, tj. Léků, které ovlivňují srážení krve.

Možné komplikace a důsledky

Kolposkopie je low-traumatický postup a ve většině případů nemá žádné komplikace. Krvavý výtok však může často začít, spíše řídký, trvat několik dní (ne více než 3) a objevit se v důsledku traumatu sliznice během biopsie. Tento jev je neškodný pro zdraví a život a nevyžaduje léčbu. Pokud je krvácení silné, doprovázené malátností, závratě, zimnicí, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Některé ženy mohou po kolposkopii pociťovat menší bolesti v podbřišku několik hodin. Tyto bolesti také nevyžadují léčbu léky a odezní samy..

Nadměrná nervozita způsobená kolposkopií může oddálit menstruaci.

Výzkum chování ve 2. a 3. trimestru těhotenství může vyvolat spontánní potrat nebo předčasný porod. Proto má kolposkopie v tuto chvíli přísné indikace..

Ženské tělo je složitý, cyklicky se měnící systém. Reprodukční orgány vyžadují pečlivou pozornost a včasné vyšetření. Kolposkopie je jedním z nejdůležitějších postupů, které mohou zabránit rozvoji vážných život ohrožujících stavů a ​​zachovat schopnost počat, nést a porodit dítě. Buďte gramotní, zjistěte, co je kolposkopie děložního čípku a v který den měsíčního cyklu je lepší to udělat, aby byla tato terapeutická manipulace včasná a účinná.

Kdy je lepší udělat kolposkopii v který den cyklu

Kolposkopie je předepsána za účelem preventivního vyšetření děložního čípku před cílenou biopsií k detekci prekancerózních stavů a ​​rakoviny děložní sliznice, pochvy, stejně jako k detekci zánětu, eroze, fibroidů, endometriózy, ektopie, cervicitidy, genitálních bradavic a dalších patologií pohlavních orgánů. Kromě toho se provádí kolposkopické vyšetření k posouzení účinnosti předepsané terapie..

CO JE KOPOSKOPIE

Vyšetření cervikální tkáně pochvou pomocí kolposkopu se nazývá kolposkopie. Tento postup je nezbytný k detekci rakovinných a prekancerózních změn v buňkách. Pomocí kolposkopu je možné krk zvětšit 2-40krát, stupeň aproximace závisí na síle aparátu a účelu studie. S malým zvětšením je možné prohlédnout velkou plochu, všimnout si všech změněných oblastí, 15-20krát zvětšení vám umožní vidět všechny malé detaily.

Pro vyšetření sedí žena na gynekologickém křesle jako při rutinním vyšetření. Procedura začíná zavedením gynekologického zrcátka do pochvy a vyšetřením děložního čípku. Lékař poté pomocí kolposkopu vyhodnotí stav jejích tkání. Takto se provádí jednoduchá kolposkopie.

Pokud jsou zjištěny abnormality, lékař by měl provést rozšířenou kolposkopii. K tomu je krk ošetřen octem a lugolem. Žena nepociťuje žádné nepohodlí. Takové zpracování vám umožňuje vidět oblasti, na kterých se nacházejí patologicky pozměněné buňky. Výskyt problémů je indikován nerovnoměrnou barvou tkání..

Pokud jsou zjištěny patologické změny, může lékař provést biopsii. Odebraný kousek tkáně je odeslán k histologii. Na základě jeho výsledků je stanovena diagnóza.

V který den cyklu se provádí kolposkopie děložního čípku?

Colposkopové vyšetření děložního čípku a pochvy lze provést v kterýkoli den menstruačního cyklu. Nejoptimálnějším obdobím pro studium je 3–7 dní cyklu. V tuto chvíli ještě nebyla obnovena sliznice, což vám umožňuje získat podrobnější obraz o stavu vyšetřované oblasti (během menstruace se atypické buňky nezmění). Vzhledem k tomu, že trvání cyklu je u každé ženy individuální, stanoví datum kolposkopie lékař v každém případě osobně po předběžné konzultaci..

Během menstruace není předepsáno kolposkopické vyšetření. Oblasti odmítnuté sliznice a krve interferují s vizualizací děložního čípku, což činí diagnózu neinformativní. Kromě toho může přítomnost slizničních a krevních částic ovlivnit výsledky reakcí prováděných s rozšířenou kolposkopií..

Uprostřed cyklu, 3-4 dny před a po ovulační fázi, se také nedoporučuje vyšetřovat děložní krk kolposkopem. Během tohoto období se v děložním čípku tvoří velké množství hlenu, který narušuje výsledky diagnózy a interferuje se studií. Je také nežádoucí předepsat kolposkopické vyšetření ve druhé polovině cyklu, protože sliznice dělohy a pochvy se v tomto období po manipulaci obnoví mnohem déle.

U žen v menopauze se kolposkopie provádí každý den.

Jaká doporučení je třeba dodržovat při provádění kolposkopie

Před předepsáním postupu pro vyšetření děložního krku kolposkopem provede lékař předběžnou konzultaci, aby zjistil možná omezení.

Kolposkopické vyšetření se nedoporučuje, pokud je ženě předepsána lokální léčba zánětu pohlavních orgánů nebo po jejím skončení neuplynul dostatek času (podle odborníků by měl uplynout alespoň týden od ukončení léčby).

Několik dní před stanoveným datem studia se musíte zdržet sprchování, koupele a pohlavního styku. Rovněž se nedoporučuje používat žádné místní antikoncepční prostředky (spermicidy, krémy, čípky).

Dodržování uvedených doporučení a včasné provedení kolposkopie vám umožní získat spolehlivé diagnostické výsledky a zvolit vhodnou léčbu.

Výsledky kolposkopie

Možnosti metody jsou dostatečně široké. S jeho pomocí jsou řešeny následující úkoly:

 • screening rakoviny;
 • provedení bodové biopsie;
 • identifikace patologických ložisek s popisem přesného umístění a povahy změn;
 • dynamické pozorování během terapie;
 • volba taktiky léčby;
 • pozorování žen s rizikem rakoviny.

Kolposkop umožňuje vizualizovat stěny pochvy, děložního čípku, vulvy, identifikovat ohniska endometriálních lézí a jejich přesné hranice, posoudit stupeň atypických změn.

Kolposkopie před menstruací a v celé druhé polovině cyklu neposkytuje přesný obraz, což často vede k chybné diagnóze. Dokonce ani v naléhavých případech (například pokud je nutné naléhavě zjistit příčinu patologie) se v dnešní době neprovádí výzkum.

INDIKACE A KONTRAINDIKACE POSTUPU

Neštěstí s vnukem Prima Donny: bolesti a slz nelze ulevit
Vyšetření je předepsáno v prvních dnech cyklu u žen, u kterých byly při rutinním gynekologickém vyšetření zjištěny patologicky změněné oblasti. Indikace pro kolposkopii jsou:

 • odchylky zjištěné během zkoušky PAP;
 • acyklické krvácení;
 • eroze děložního čípku;
 • porušení pravidelnosti menstruačního cyklu;
 • změna objemu výtoku během menstruace;
 • genitální bradavice;
 • polypy.

Pokud jsou detekovány nestandardní formace, je okamžitě provedena biopsie.

V kritických dnech neprovádějte vyšetření kolposkopem. Kontraindikací postupu je období po porodu, potratu. Nedoporučuje se provádět po různých chirurgických zákrocích. Rozšířená diagnostika je zakázána ženám, které nesnášejí kyselinu octovou, lugol.

Optimální doba pro postup

U jakýchkoli viditelných abnormalit zjištěných lékařem během vyšetření je předepsána kolposkopie a v který den cyklu se postup provádí, závisí na několika faktorech:

 1. Děložní krvácení. Je to kontraindikace pro takovou studii. Během krvácení je obraz přenášený na obrazovku pomocí kolposkopu výrazně zkreslený a vede k chybné diagnóze. Během menstruace je navíc sliznice velmi zranitelná a jakýkoli zásah, včetně neinvazivních, může vést k infekci, zranění, prasklinám.
 2. Fáze ovulace. Během tohoto období je cervikální kanál doslova ucpán hustým a viskózním hlenem, což vytváří optimální podmínky pro připojení oplodněného vajíčka a snižuje riziko infekce. Hlen také znemožňuje úplné vyšetření stavu cervikálního kanálu a pochvy, což ztěžuje vizualizaci postižených oblastí. Proto je přibližně v polovině cyklu (2 dny před a stejnou po ovulaci) vyšetření předepsáno pouze v extrémních případech, není plánováno.
 3. Přítomnost patologií doprovázených výtokem. Fyziologický hlen lemující děložní hrdlo, dělohu a pochvu je zcela průhledný nebo má bělavý odstín. S rozvojem kolpitidy, vaginózy, zejména bakteriální kandidózy, se fyziologická sekrece stává nahnědlou, zelenou, žlutou a jinými odstíny, což ztěžuje provádění kolposkopie. V tomto případě se studie provádí po vyléčení základního onemocnění..
 4. Druhá fáze cyklu. Toto období je rovněž nežádoucí pro výzkum. Po ovulaci, při absenci početí, dochází k postupnému procesu odmítnutí endometria, který vede k nástupu menstruace. Během tohoto období je sliznice volná, edematózní, je snadné ji poranit i tak malým zařízením, jako je kolposkop. Jakékoli mikrotrhliny, poranění sliznice přijatá ve druhém období cyklu, hojí se déle, jsou často vystavena bakteriální flóře (až do hnisání).

Optimálním obdobím pro kolposkopické vyšetření pacienta je první fáze cyklu - 3–7 dní po skončení kritických dnů. Toto je referenční období, kdy je možné získat nejspolehlivější informace o stavu endometria umožňující přesnou diagnózu..

Pokud žena nemůže z nějakého důvodu navštívit lékaře třetí den po ukončení menstruace, lze provést vyšetření v první polovině cyklu - do ovulace. Přibližně 2–3 dny před začátkem začne hlen hustnout a blokovat cervikální kanál, což narušuje kvalitní vyšetření.

Bude kolposkopie spolehlivá během menstruace?

Mnoho žen čelí onemocněním reprodukčního systému, když gynekolog předepíše řadu testů k diagnostice a stanovení nemoci. Nejběžnějším vyšetřením ženských pohlavních orgánů je kolposkopie. Je to zcela bezbolestné, ale žena může během procedury pociťovat nepohodlí. Výzkum se zpravidla provádí během určitého období menstruačního cyklu. Je však možné provést kolposkopii během menstruace a v jakých případech je předepsána analýza?

Co je to kolposkopie

Kolposkopie je diagnostický postup, při kterém se vaginální dutina a tkáňová část děložního čípku vyšetřují pomocí speciálního binokulárního zařízení se silným světelným paprskem - kolposkopu. Tento postup je schopen detekovat rakovinné a prekancerózní změny v buňkách. Kolposkop umožňuje zvětšit tkáň dělohy až čtyřicetkrát. Toto zařízení pomáhá vidět nejmenší podrobnosti a zaznamenat jakékoli patologické změny.

Distribuuje se několik typů kolposkopie:

 • přehled (jednoduchý);
 • s filtrem barevného světla;
 • prodloužený;
 • chromokolikoskopie;
 • kolpomikroskopie.

Z výše uvedených diagnostických studií, nejčastěji v gynekologických centrech, je to metoda průzkumu a rozšířená.


Studie se provádí na gynekologickém křesle

K provedení procedury musí žena sedět na gynekologickém křesle jako při standardním vyšetření. Lékař vyšetřuje děložní čípek pomocí gynekologických zrcadel a poté pomocí kolposkopu vyhodnotí polohu slizničních tkání. Toto je jednoduchá kolposkopie.

Pokud jsou nalezeny abnormality, může kolposkopista provést rozšířenou kolposkopii. V tomto případě je krk namazán tamponem namočeným ve slabém roztoku octa nebo jódu. Kvůli kyselině budou postižené oblasti bělavé. A při ošetření roztokem jódu od Lugola zdravá sliznice zhnědne a postižená oblast se nezbarví. Žena zároveň necítí bolestivé pocity.

Pokud jsou detekovány nepoškozené oblasti, lékař určitě provede biopsii a pošle materiál k histologii. Výsledkem je diagnóza.

Úkoly, které metoda umožňuje řešit

Odborníci identifikují tři hlavní cíle při používání kolposkopie u žen. To zahrnuje:

 • Bodový odběr biopsií z děložního čípku a pochvy, což zlepšuje kvalitu diagnostiky možných onemocnění.
 • Diferenciální vyšetření benigních a maligních formací v oblasti ženských pohlavních orgánů. Na tom do značné míry závisí taktika léčby a očekávaná prognóza..
 • Obecné hodnocení stavu epiteliální vrstvy pochvy a děložního čípku, lokalizace zaměření patologického procesu.

Při řešení těchto problémů používají lékaři dva hlavní typy výzkumu. Nejčastěji se odborníci zastaví u jednoduché kolposkopie. Tato metoda v 70% případů umožňuje přesně posoudit místo a závažnost onemocnění u ženy.

Tato výzkumná metoda se osvědčila, když naléhavost situace položí otázku gynekologovi, zda je možné provést kolposkopii během menstruace nebo ne. V naléhavých případech může tato jednoduchá studie pomoci určit celkový obraz nemoci pacienta..

V závažnější situaci používají gynekologové techniku ​​rozšířené kolposkopie. Při provádění takové manipulace k objasnění diagnózy se doporučuje použít speciální barviva a specifické barevné filtry. Nejčastěji se lékaři zastaví u roztoku kyseliny octové nebo Lugolu o nízké koncentraci.

Jaké jsou indikace pro diagnostiku

Kolposkopie je předepisována a prováděna v gynekologických ordinacích a na klinikách s příslušnými indikacemi týkajícími se onemocnění ženských pohlavních orgánů. Mnoho gynekologů však dokazuje skutečnost, že tato studie je určena absolutně všem ženám, i když v pohlavních orgánech nejsou žádné stížnosti na patologii.


Pokud existuje podezření na erozi, je kolposkopie povinná

Existuje několik hlavních indikací pro tento typ postupu:

 • erozivní formace;
 • polypy;
 • rakoviny;
 • hyperplazie;
 • ektopie;
 • dysplázie;
 • kondylomy;
 • špatný indikátor pro onkocytologii;
 • narušení pravidelnosti menstruační fáze;
 • významné změny v měsíčním propuštění.

Kolposkopii lze provést před menstruací v případě, že je žena připravována na plánovanou gynekologickou operaci.

Existují nějaké kontraindikace pro vyšetření

Vzhledem k absolutním omezením provádění kolposkopie je nutné vzít v úvahu, která metoda bude použita. Jednoduchá kolposkopie nemá žádné absolutní kontraindikace, protože probíhá jako běžné gynekologické lékařské vyšetření na speciálních zrcadlech. A s pokročilou diagnostikou se používají další řešení, která mohou odhalit alergickou reakci nebo nesnášenlivost roztoku lékařského octa nebo jódu.


Kolposkopie pro menstruaci se neprovádí

Tento postup je považován za vysoce informativní, bezpečný a objektivní, ale navzdory tomu existují určitá dočasná tabu na kolposkopii. Mezi tyto výjimky patří:

 • závažné zánětlivé onemocnění v pochvě;
 • období po porodu je méně než dva měsíce;
 • nedávno přenesená kryodestrukce na dělohu;
 • nedávná gynekologická operace;
 • po potratu je méně než měsíc;
 • menstruace nebo jiný typ děložního krvácení.

Je diagnostika prováděna během menstruace

Období, během kterého dochází k menstruačnímu krvácení, není pro elektivní kolposkopii vhodné. Výtok v dnešní době brání slizniční oddělení a částice exfoliovaného endometria správnému hodnocení stavu cervikální tkáně. Pokud byl postup naplánován na dny menstruace, musí být odložen.

Pro správný výsledek hodnocení se kolposkopie během menstruace neprovádí. Musíte počkat, až skončí.

Doba, kdy by měla menstruace začít až poslední den, také není pro kolposkopii vhodná. Protože v cervikálním kanálu je již hojné množství hlenu. Proto může být velmi obtížné analyzovat všechny oblasti dělohy..


Výtok během menstruace narušuje postup

Jak se připravit na postup

Samotný postup kolposkopie je poměrně jednoduchý a bezbolestný. Neexistuje žádná speciální příprava a jemnosti procesu. Existuje jen několik doporučení pro získání spolehlivějšího výsledku, které je třeba dodržet několik dní před manipulací:

 • zdržet se pohlavního styku;
 • vzdát se vaginálních antikoncepčních čípků, krémů a pilulek;
 • nestříkejte.

Lékař také může v případě potřeby doporučit použití vaginálních čípků, které pomáhají připravit sliznici orgánu pro nadcházející vyšetření. Pokud tedy žena pochybuje, zda je možné provést kolposkopii s menstruačním tokem, musí odborník pacientovi vysvětlit všechny možné situace, což zkresluje celkový obraz vaginální tkáně a děložního čípku během studie v této fázi..

Závislost kvality vyšetření a léčby na menstruačním cyklu

Jako každá diagnostická metoda založená na subjektivních faktorech, i výsledek použití endoskopického zařízení pro vyšetřování pacientů může záviset na fyziologických vlastnostech těla..

Co doporučují odborníci

Docela důležitý faktor v kvalitě výzkumu, mnoho odborníků zvažuje, jaký den menstruační kolposkopie se provádí.

Většina lékařů v této oblasti zastává názor, že první polovinu cyklu lze považovat za optimální období pro takovou studii. Nejspolehlivější výsledky jsou obvykle dosaženy 3 - 5 dní po poslední menstruaci, zvláště pokud žena provedla speciální přípravu vaginální sliznice pomocí svíček s přípravkem "Betadine".

Poměrně často však existují situace, kdy z různých důvodů nemohla být během tohoto časového období taková studie provedena. A přesto je často nutné vyřešit problém, zda je možné provést kolposkopii před menstruací.

Většina gynekologických klinik v takové studii nevidí velký smysl. Věc je, že před menstruací je cervikální kanál obvykle hustě ucpaný velkým množstvím hlenu. Jedná se o čistě fyziologický stav, ale může významně narušit celkový obraz stavu vnitřních pohlavních orgánů..

Kontraindikace pro endoskopické vyšetření

Kolposkopie je jednou z nejbezpečnějších a nejbolestivějších metod instrumentálního vyšetření žen. Všechna možná omezení jsou spojena výhradně s menstruačním cyklem pacientky. Aby získali spolehlivé výsledky, raději takovou studii nepředepisují:

 • Během zrání vajíčka. Cervikální kanál děložního čípku je v tuto chvíli zcela blokován velkým množstvím hlenu, což může narušit celkový obraz. Pod vlivem pohlavních hormonů se výrazně zvyšuje hustota a viskozita hlenu během ovulace, což činí z kolposkopie absolutně nesmyslné cvičení.
 • Nedoporučuje se provádět takovou instrumentální studii uprostřed menstruačního krvácení. Kromě toho, že přítomnost krve ve vagině významně sníží pravděpodobnost dosažení adekvátního výsledku, může možné mechanické poškození vaginální stěny během manipulace vyvolat zánět.
 • Kontraindikací k takové studii je navíc jakýkoli zánětlivý proces v oblasti vnitřních pohlavních orgánů. Vyprovokovaná sliznice je vždy náchylnější k choroboplodným zárodkům a bakteriím.

K provedení endoskopického vyšetření lékaři obvykle doporučují počkat 2 - 3 týdny po ukončení léčby zánětlivých procesů vnitřních pohlavních orgánů ženy.

Doporučujeme přečíst si článek o pánevním ultrazvuku během menstruace. Z toho se dozvíte o optimálním čase pro zákrok, indikacích pro ultrazvukové vyšetření i důvodech, kdy nelze ultrazvuk odložit.

Jaké je vyšetření

Kolposkopii provádí ve specializované gynekologické ordinaci kolposkopista. Při plánování studie se musíte poradit, kdy je nejlepší provést manipulaci. Colposcopists považují za nejvhodnější období po menstruaci po týdnu, děloha již bude zbavena různých sekretů, které narušují úplnou diagnózu.


Nejlepší čas na testování je 7 dní po skončení menstruace

Procedura trvá asi 30 minut. Lékař vyšetřuje ženu sedící na gynekologickém křesle pomocí speciálních zrcadel, která budou umístěna ve vagině během diagnostiky. Stěny dělohy jsou zavlažovány solným roztokem, aby sliznice nevyschla. Kolposkopista zkoumá děložní čípek. Určuje tvar, velikost, stav cév a sliznic.

Pokud je to nutné, na základě výsledků vyšetření se do pochvy zavede tampon zvlhčený roztokem 3% kyseliny octové. Může dojít k mírnému pocitu pálení. Poté lékař znovu prohlédne požadované oblasti kolposkopem. Jsou-li nalezeny patologické změny, tyto oblasti zblednou na pozadí zdravého povrchu. V poslední fázi je krk ošetřen roztokem jódu. Zdravý epitel zhnědne a abnormality na sliznici vyniknou světle nažloutlým odstínem.

Díky zpracování je možné jasně vidět změněné oblasti, jejich hloubku atd. V případě potřeby lékař odebere malý kousek tkáně na biopsii pomocí speciálního nástroje. Materiál je odeslán do laboratoře k výzkumu a po určitém počtu dní lékař obdrží výsledky analýzy.

Po kolposkopické manipulaci bude žena muset používat hygienické vložky po dobu tří dnů. Z pochvy se může objevit špinění několik dní. Je to způsobeno poškozením cév. V některých případech lze pozorovat hnědý nebo nazelenalý výtok bez zápachu. Po tomto postupu je to ale normální projev..


První dny po kolposkopii mohou být požadována polštářky

Účinky

Pokud se vyšetření neprovádí v optimální době, je možný vývoj komplikací:

 • porušení mikroflóry pochvy, rozvoj drozdů;
 • výskyt krvavého výtoku v důsledku poranění sliznice;
 • výtok s příměsí hnisu je možný na pozadí bakteriální infekce;
 • stanovení chybné nebo nepřesné diagnózy.

Plodnost (a zejména ovulace) není zpravidla narušena, protože studie je neinvazivní a má minimální rizika pro zdraví ženy..

Pomocí kolposkopie lze identifikovat řadu patologií, včetně prekancerózních stavů v počátečních fázích vývoje. Studie vám umožňuje vidět strukturu a lokalizaci benigních novotvarů, jasné hranice umístění atypicky změněného epitelu, stav krevních cév. Pro profylaktické účely je vhodné provést vyšetření u žen po 40 letech, stejně jako u nežného pohlaví s časným nástupem menopauzy, s anamnézou prekancerózních stavů děložního hrdla..

Normální fungování ženského těla lze posoudit podle toho, kolik dní má žena menstruaci, jakou barvu výtoku, kdy se objevily, zda jsou doprovázeny dalším výtokem, zda mají vůni.