Indikace a metody provádění hysteroresektoskopie

Každá operace má své vlastní indikace a podmínky pro její implementaci. To platí zejména pro gynekologické operace. Operace hysteroresektoskopie se tedy provádí za určitých podmínek.

Název službyCena
Počáteční konzultace s gynekologem2300 rub.
Ultrazvuková gynekologická expertka3080 RUB.
Intrauterinní antikoncepce4500 rublů.
Hysteroskopie22 550 rbl.
Opakovaná konzultace s gynekologem1900 rublů.
Odběr otisku (škrábání) pro cytologické vyšetření500 RUB.
Laparoskopie (1 kategorie složitosti)61 000 RUB.
Program Zdraví žen po 40 letech31 770 RUB.
Ošetření děložního čípku (léky) pro 1 proceduru800 rbl.
Diagnostická kyretáž12 000 rublů.

Definice

Hysteroresektoskopie je gynekologická operace prováděná pomocí hysteroskopu vaginálním přístupem pro diagnostické a terapeutické účely s úplným nebo částečným odstraněním patologického ložiska, které brání těhotenství nebo přináší nepohodlí a poškození zdraví.

Hysteroresektoskopie: záleží na dni cyklu

Jakékoli období cyklu nese sémantické zatížení týkající se nadcházející operace. Pokud existuje podezření na odstranění patologického ložiska u ženy, v tomto případě se intervence provádí bezprostředně po menstruaci.

Kdy je lepší provést hysteroskopii dělohy

Pokud je pacient naplánován na plánovanou operaci, snaží se splnit všechny podmínky pro její provedení. Za tímto účelem je datum operace stanoveno na pátý až devátý den menstruačního cyklu. To je způsobeno strukturou endometria. Během této doby, poté, co došlo k odmítnutí děložní sliznice, není v tenkém endometriu mnoho klikatých cév a její zásobení krví je výrazně sníženo. Důvodem je prevence rozvoje krvácení a lepší viditelnost dutiny a kanálu děložního čípku, protože v případě silného krvácení může samotná operace kvůli špatné viditelnosti ztratit svou diagnostickou a terapeutickou hodnotu.

Existují však i výjimky. Pokud je hysteroresektoskopie prováděna v případě nouze a kdy je nutné provést diagnostiku během sekreční fáze, je v těchto případech odchýleno základní pravidlo omezující načasování hysteroskopie. Hysteroskopie uprostřed menstruačního cyklu je také možné studovat funkčnost endometria. Taková diagnóza se často nepoužívá, ale někdy se používá k hodnocení endometria před plánovaným oplodněním in vitro.

Proto lékař, který připravuje pacienta na operaci hysteroresektoskopie, ve který den cyklu má provést tento zákrok, objasňuje a zaměřuje se na to..

Hysteroresektoskopie: pokud se provádí po hormonální léčbě

V případě, že byla ženě kvůli přítomnosti submukózního myomatózního uzlu dělohy nebo v případě endometriózy dříve předepsána léčba agonisty gonadoliberinu, aby se proces oslabil nebo se zmenšila velikost myomatózního uzlu pro jeho odstranění, provede se hysteroskopie nejdříve čtyři až šest týdnů po ní konce.

K přípravě na chirurgický zákrok u pacientů trpících endometriózou, ke snížení sekrece estrogenů (ovlivněním hypofýzy), vedoucí k regresi endometrioidního procesu, lze použít antigonadotropní léky. V tomto případě se operace provádí okamžitě po ukončení užívání léku..

Hysteroresectoscopy (where done)

Protože jsme zjistili, co je hysteroresektoskopie v gynekologii, nyní rozhodneme o umístění. Vzhledem k tomu, že hysteroresektoskopie je chirurgický zákrok, provádí se v gynekologické nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu, i když pobyt pacienta v něm není dlouhý. Samotná operace se provádí pouze na operačním sále..

Pokud mluvíme o tom, kde dělat hysteroresektoskopii, pak je to osobní záležitost každého pacienta. Zde hraje roli mnoho faktorů. Výběr gynekologické kliniky lze provést podle podmínek nemocnice, vybavení oddělení, kompetence odborníků a materiální stránky záležitosti také není nedůležité..

Další omezení provozu

Kromě časového intervalu a role menstruačního cyklu jsou určujícími faktory i některé relativní kontraindikace operace. Například během menstruace nebo krvácení z dělohy je možná implementace hysteroresektoskopie, pouze viditelnost ohniska způsobujícího krvácení bude obtížné (v případě patologie). S hraničním stupněm vaginální čistoty, vzhledem k riziku infekčního procesu, který může komplikovat pooperační období, bude v případě nouzových indikací k chirurgickému zákroku pravděpodobně provedena volba ve prospěch hysteroresektoskopie. Proto, když je plánována hysteroresektoskopie, je možné to udělat během menstruace. Tento problém je v každém případě vyřešen individuálně.

V každém případě lze všechny aspekty chirurgického zákroku podrobně prodiskutovat s ošetřujícím lékařem..

Hysteroskopie před oplodněním in vitro (IVF)

Výhody a nevýhody hysteroskopie dělohy před IVF

Jedním z hlavních důvodů selhání IVF je to, že embryo nemůže přilnout ke stěnám dělohy. Může to být způsobeno zesílením endometria, přítomností cyst, polypů a dalších patologických změn. Hysteroskopie vám především umožňuje detekovat abnormality a v důsledku toho je rychle odstranit, což zvyšuje šance ženy na těhotenství. Navíc při provádění tohoto druhu diagnózy je endometrium dělohy nevyhnutelně zraněno, ale to aktivuje pouze růst funkční vrstvy dělohy. Výsledkem je úspěšné IVF po hysteroskopii.

IVF po hysteroskopii

Někteří odborníci jsou proti tomuto postupu. Hlavním argumentem je nedostatek přímých indikací: pokud v anamnéze neexistují přesné údaje o tom, že v děložní dutině byly nalezeny patologické změny, není nutná hysteroskopie. Mezi nevýhody této diagnostické metody patří:

 • potřeba anestézie, kterou ne všechny ženy snášejí snadno;
 • zvýšení nákladů na přípravu na IVF (postup je placen).

V který den cyklu se postup provádí?

Studie zahrnující zavedení hysteroskopu přes cervikální kanál do pohlavního orgánu se nejlépe provádí v určité dny cyklu. Studie je naplánována na 5-7 dní měsíčního cyklu. To je způsobeno skutečností, že sliznice během tohoto období jsou poměrně tenké a jsou nejméně náchylné ke krvácení..

Provádění všech nezbytných manipulací v jiné dny se nedoporučuje z následujících důvodů:

 • zvýšené riziko vzniku krvácení;
 • jsou možné komplikace;
 • nadměrné zesílení endometria, a proto nízký informační obsah metody.

V některých případech se hysteroskopické vyšetření provádí 3-5 dní před přijetím nařízení.

Jak se provádí hysteroskopie před IVF

Příprava na operaci není obtížná. Hlavním požadavkem pro pacienta není jíst bezprostředně před zákrokem. Dříve je ženě předepsáno vyšetření gynekologem a testy, na jejichž základě může lékař určit kontraindikace (zánět a infekce pohlavních orgánů, chronické somatické nemoci). Laboratorní testy zahrnují:

 • obecná analýza moči a krve;
 • biochemie, koagulogram;
 • fluorografie, EKG;
 • testy na HIV, syfilis, hepatitidu B a C;
 • bakterioskopie vaginálního výtoku;
 • stanovení krevní skupiny a Rh faktoru.

Pokud jsou výsledky neuspokojivé, nejprve se provede terapie, na jejímž konci je předepsáno opětovné vyšetření.

Každý, kdo provedl hysteroskopii před IVF, poznamenává, že nezažil silnou bolest. V některých případech jde úplně bez anestézie a zpravidla po hodině zmizí nepohodlí v dolní části břicha.

Procedura trvá 20-30 minut a provádí se na gynekologickém křesle. Pacientovi je podána intravenózní anestézie. Přes děložní čípek, obcházející vagínu, lékař zavede speciální nástroj - hysteroskop. Také vzduch nebo speciální solný roztok se přivádí dovnitř pod tlakem. To je nutné k rozšíření stěn dělohy a lepšímu vidění endometria.

Jak se provádí hysteroskopie?

Optické zařízení přenáší obraz na obrazovku počítače. V případě potřeby může lékař zvětšit obrázek, aby mohl podrobně prozkoumat stav tkání. K odstranění polypů, adhezí atd., Jakož i odebrání materiálu pro biopsii, diagnostickou kyretáž, používá gynekolog flexibilní nůžky, kleště a elektrokoagulátor.

Možné komplikace

Hysteroskopie pro IVF může jen ve vzácných případech vyvolat komplikace. Provádí se v obdobích, kdy žena nemá menstruaci a děložní tkáň je poškozena jen mírně, i když byla provedena biopsie. Po tomto postupu se však projeví takové nežádoucí důsledky, jako jsou:

 • bolest v břiše;
 • hnědé špinění nebo slabé špinění;
 • nadýmání.

Zpravidla nepříjemné příznaky zmizí samy po několika dnech. Nebezpečí je způsobeno silným krvácením doprovázeným bolestmi v podbřišku. Pokud se takové příznaky objeví, měli byste okamžitě vyhledat pomoc u lékaře..

IVF po hysteroskopii

Mnoho lidí se obává otázky: jak dlouho po hysteroskopii lze provést IVF? Vše bude určeno výsledkem. Při absenci anomálií se oplodnění in vitro provádí bezprostředně po skončení další menstruace. V případě, že diagnostická hysteroskopie prokázala přítomnost novotvarů a změnila se na chirurgickou, provede se IVF po úplné obnově endometria. To obvykle trvá 2 až 5 měsíců. Během tohoto období je předepsána hormonální léčba a protizánětlivé léky. Na konci kurzu se často provádí další zkouška.

Je IVF úspěšný po hysteroskopii??

Hysteroskopie před IVF zvyšuje pravděpodobnost těhotenství. Je volitelný a jeho nezbytnost určuje ošetřující lékař.

Video: hysteroskopie před IVF - příběh o osobní zkušenosti

Prevence

Po hysteroskopii, bez ohledu na to, zda byla provedena kyretáž a následná histologie, se uvnitř děložního čípku a pohlavních orgánů může objevit menší poškození. Abyste se vyhnuli komplikacím, musíte dodržovat následující doporučení:

 1. Užívejte antibiotika podle pokynů svého lékaře.
 2. Umyjte se dvakrát denně speciálními prostředky pro intimní hygienu. Je třeba poznamenat, že vaginální mikroflóra je narušena při použití běžného mýdla, což negativně ovlivňuje stav těla.
 3. Měření tělesné teploty dvakrát denně.
 4. Pokud dojde k bolesti, užívejte léky proti bolesti předepsané gynekologem. Pokud je bolestivý syndrom nadměrně výrazný, nezapomeňte se poradit s lékařem..
 5. Neprovádějte vodní procedury ve vaně, vyhýbejte se plavání v otevřených vodních plochách a bazénu. V prvních několika týdnech po hysteroskopii se můžete jen osprchovat.
 6. Několik týdnů se vyvarujte fyzické aktivity, intimity a vystavení ultrafialovému záření.
 7. Monitorujte změny v povaze a objemu vypouštění.

VÝCVIK

Přípravná fáze zahrnuje především zkoušku.

 • obecná klinická analýza krve a moči;
 • mikroskopické vyšetření vaginálního a cervikálního výtoku;
 • cytologické vyšetření krčních seškrabů;
 • analýza na syfilis a HIV;
 • elektrokardiografické vyšetření;
 • fluorografie;
 • konzultace s terapeutem.

Optimální čas pro hysteroskopii je určen indikacemi. V případě podezření na organická onemocnění (děložní myomy, adenomyóza) u žen v reprodukčním věku se endoskopická diagnostika provádí 7. až 9. den od začátku menstruace, protože právě v této době je dosaženo nejlepší vizualizace (endometrium je tenké, průtok krve je minimální). K posouzení funkčního stavu děložní sliznice (například k vyloučení hyperplazie za účelem vyšetření v případě potratu nebo neplodnosti) se provádí hysteroskopie ve druhé fázi cyklu - nejlépe několik dní před nástupem menstruace.

Kontraindikace kolposkopie

Kolposkopie před IVF má minimum kontraindikací. Neprovádí se během menstruace a bezprostředně po operaci děložního čípku. Pokud se vyskytnou skvrny nevysvětlitelné povahy, postup se provádí pouze pro nouzové indikace. Při provádění rozšířeného vyšetření stojí za to vyloučit riziko alergické reakce na použité roztoky. Dočasné kontraindikace zahrnují silný zánětlivý proces..

Multifunkční chirurgická klinika v Novorossijsku má moderní vybavení - zkušený specialista provede kolposkopii před IVF a udělá vše pro odstranění stresu a nepohodlí. Procedura trvá 20 až 40 minut - doba vyšetření závisí na počtu provedených manipulací. Můžete se přihlásit ke zkoušce ve vhodnou dobu sami. Skutečná cena služby je uvedena v tabulce.

Porodník-gynekolog nejvyšší kategorie

Lukyanova Lyudmila Vitalievna

Jiné typy kolposkopie:

Kolposkopie - vyšetření a analýzy Rozšířená kolposkopie děložního čípku Kolposkopie polypu děložního čípku Kolposkopie děložního čípku Rozšířená kolposkopie a vulvoskopie

Ceny za kolposkopii před IVF

G-1Jmenování (vyšetření, konzultace) u primárního gynekologa1000 rub.
G-2Opakovaný příjem (vyšetření, konzultace) gynekologa800 rbl.
G-3Skvrnu420 rbl.
G-5Vložení nitroděložního tělíska2600 rbl.
G-6Odstranění nitroděložního tělíska ošetřením2100 rbl.
G-7Kolposkopie1500 rbl.
G-8Cauterizace cervikální eroze5 100 rublů.
G-9Konizace děložního čípku s histologickým vyšetřením8000 rbl.
G-10Odstranění genitálních bradavic (na jednotku)2000 rbl.
G-11Biopsie děložního čípku (bez nákladů na histologickou analýzu)3500 rbl.
G-13Prasknutí abscesu bartholinové žlázy6000 rbl.
G-14Samostatná diagnostická kyretáž (bez nákladů na histologii a anestezii)7500 rub.
G-15Odsávání z děložní dutiny2600 rbl.
G-18Diagnostická hysteroskopie11500 rbl.
G-21Hymenoplastika (obnova panenské blány)20 000 rublů.
G-22Samostatná diagnostická kyretáž + hysteroskopie14 000 rublů.
G-23Diagnostická laparoskopie21 000 RUB.
G-24Je plánována operativní laparoskopie27 000 rublů.
G-25Nouzová laporoskopie - mimoděložní těhotenství (s nitrobřišním krvácením), prasklá ovariální cysta32 000 rublů.
G-26Komplikovaná laporoskopie - adheze malé pánve37 000 rublů.
G-27Plastická chirurgie přední (zadní) stěny pochvy25 000 RUB.
G-28Laparatomie (odstranění ovariálních cyst, mimoděložní těhotenství, enukleace myomatózních uzlin, amputace dělohy)30 000 - 40 000 rublů.
G-29Nouzová laparotomie37 000 rublů.
G-30Hysteroresektoskopie18 000 rublů.
G-31Intimní plast25 000 RUB.
G-327denní úplný kurz konzervativního vyšetření a léčby v gynekologii pro akutní zánětlivá onemocnění25 000 RUB.

Přejít na úplný seznam placených služeb v gynekologii

Jaký den cyklu je lepší udělat hysteroskopii a jak se postup provádí

Hysteroskopie je vyšetření, které se provádí pomocí přístroje z optických vláken. Během procedury lékař zkoumá děložní dutinu. Vyšetření se provádí v lokální anestezii. Postup je bezbolestný a trvá trochu času, ale existují určité kontraindikace. V který den cyklu se provádí hysteroskopie dělohy závisí na účelu vyšetření a stavu pacienta.

Typy hysteroskopie

Pokud lékař předepsal hysteroskopii, není třeba se bát a mít podezření, že máte vážná onemocnění. Existuje několik situací, kdy je předepsáno vyšetření děložní dutiny. Typy hysteroskopie:

 • Chirurgický zákrok. Chorá tkáň je odstraněna z děložní dutiny nebo je odebrán vzorek k vyšetření.
 • Diagnostika. Vnitřní orgán je vyšetřen v lokální anestézii..
 • Plánovaná kontrola. Vyšetření po ukončení léčby.

Výhodou postupu je, že vám umožňuje vyšetřit dělohu a okamžitě provést nezbytné manipulace, aniž byste museli břišní operaci. Podtyp výzkumu - mikrohysteroskopie. Takové vyšetření se provádí po expanzi děložní dutiny speciálním roztokem nebo plynem.

Průzkum

Nejprve je pacientovi podána lokální nebo intravenózní anestézie. Poté se umístí na gynekologické křeslo, jako na normální vyšetření. Do děložního čípku je vložen přístroj z optických vláken - hysteroskop.

Poté se do dutiny orgánu umístí určité množství fyziologického roztoku nebo speciálního plynu, aby se stěny rozšířily. Procedura trvá 20 minut, během nichž se na monitoru zobrazí obraz sliznice.

Vyšetření odhalilo následující typy patologických změn:

 • myomy;
 • polypy;
 • adheze;
 • oddíly.

Lékař odstraní všechny uvedené formace pomocí lékařských nůžek, hysteroresectoskopu nebo elektrokoagulátoru. Během hysteroskopie můžete navíc zastavit krvácení, odstranit cívku a udělat kyretáž.

Indikace pro kontrolu

Hysteroskopie je urgentní, urgentní a plánovaná a v závislosti na tom se indikace liší. Vyšetření je předepsáno pacientům v jakémkoli věku, od puberty po stáří. Indikace pro naléhavý postup jsou často následující:

 • adenomyóza;
 • rakovina endometria;
 • polypy, píštěle, adheze;
 • podezření na přítomnost cizího těla;
 • zbývající tkáň vajíčka;
 • perforace stěn dělohy;
 • malformace.

Lékaři mají různé názory na to, zda je možné provést hysteroskopii před oplodněním in vitro. Pokud existuje sebemenší podezření na vývoj komplikací, je lepší to udělat. Konečné rozhodnutí učiní lékař. Další případy, kdy se doporučuje hysteroskopické vyšetření:

 • komplikované těhotenství nebo náhlé zhoršení bez zjevného důvodu;
 • potřeba zjistit příčinu neplodnosti;
 • neúspěšné IVF;
 • těžba spirály instalované před více než 5 lety;
 • plánování těhotenství po operaci břicha;
 • silná nebo nepravidelná menstruace;
 • vyšetření po operaci.

Možné kontraindikace

Vzhledem k tomu, že hysteroskopie je nitroděložní zákrok, je seznam kontraindikací poměrně široký. Nejběžnější je menstruace. Dokud to neskončí, nebude v děloze dostatečná viditelnost, aby bylo možné určit stav tkání. Další kontraindikace:

 • 3-4 stupně čistoty vaginálních nátěrů.
 • Těhotenství.
 • Zánětlivý proces postihující genitálie. V tomto případě může hysteroskopie pomoci šířit infekci do vejcovodů a břišní dutiny..
 • Cervikální stenóza. Pokud je to naprosto nezbytné, vyšetření se provádí bez dilatace cervikálního kanálu.
 • Maligní nádor v děložním čípku nebo samotné děloze. Alternativně se vyšetření provádí pomocí fibrohysteroskopu.
 • Děložní krvácení. Můžete dočasně snížit krvácení nebo zastavit krvácení pomocí léků na kontrakci myometria.
 • Perforace stěn dělohy.
 • Překážka cervikálního kanálu.

Vhodné dny pro zákrok

Hysteroskopii lze provádět v kterýkoli den cyklu, s výjimkou menstruačního období. Ze zbývajících dnů si lékař zvolí ten nejvhodnější podle svého uvážení. Proceduru lze tedy provést pátý, desátý, patnáctý nebo osmnáctý den. V počátečním období cyklu je vhodné vyšetřit dutinu, protože všechny patologické neoplazmy jsou jasně viditelné a ztráta krve během intervence je minimální. To je ten správný čas na odstranění polypů, adhezí.

Od 15 do 18 dnů je vhodná doba pro vyšetření endometria. V nouzových situacích lze provést v kterýkoli den, pouze pokud nedochází k menstruačnímu krvácení.

V lékařské praxi se často vyskytují takové situace, kdy je první polovina cyklu pro zákrok příznivější než druhá. Některé ženy jsou proto překvapeny, pokud jim je předepsána hysteroskopie 19., 23. nebo jiný den..

Není se čeho bát, protože optimální čas závisí na diagnóze a cílech zákroku..

Příprava na diagnózu

Pokud bude hysteroskopie prováděna rutinně, je nutná příprava. Pacient musí projít testy, na které ji lékař odkáže. Pak musíte dodržovat tato doporučení:

 • nedělejte si týdenní sprchu nebo nepoužívejte vaginální antikoncepci;
 • zastavit pohlavní styk 3 dny před vyšetřením;
 • nepijte a nejezte ráno po stanovení diagnózy;
 • před zákrokem jděte na toaletu.

Příprava na průzkum zahrnuje různé testy. O tom, co přesně je třeba vzít, rozhodují gynekologové a terapeut. Existuje standardní seznam laboratorních testů a kromě nich mohou být předepsány další. Testy, na které jsou doporučováni všichni pacienti:

 • kolposkopie;
 • výkaly, moč;
 • výzkum hepatitidy a HIV;
 • krev pro Rh faktor;
 • biochemie;
 • koagulogram;
 • Ultrazvuk dělohy a vaječníků;
 • šmouhy z pochvy a děložního čípku;
 • elektrokardiogram;
 • fluorografie.

Akce po výzkumu

Ihned po hysteroskopii nebo po několika dnech se mohou objevit bolestivé bolesti v dolní části břicha. Pacient by měl o tom informovat lékaře, aby předepisoval léky proti bolesti. Lék byste si neměli „předepisovat“ sami.

První den může dojít ke skvrnám. Obvykle nejsou doprovázeny bolestivými pocity a končí za několik dní, maximální doba trvání je měsíc. Antimikrobiální nebo antibakteriální léky jsou předepsány pacientovi, který podstoupil chirurgickou hysteroskopii.

Během měsíce se musíte zdržet pohlavního styku a používání tamponů. Po 10 dnech chirurg provede kontrolní vyšetření, aby se ujistil, že sliznice je v normálním stavu. Pokud nedojde k žádným patologickým změnám, lze těhotenství plánovat od dalšího menstruačního cyklu. Několik měsíců po hysteroskopii by se nemělo dělat toto:

 • pití alkoholu;
 • navštívit saunu a koupel (ruskou, tureckou a další);
 • plavat ve vaně;
 • jít do otevřených vodních ploch;
 • sprcha.

U vodních procedur byste měli používat sprchu, zatímco voda by neměla být horká. Ženy, které toto doporučení zanedbávají, mají tendenci krvácet. Může být vyprovokován alkoholem jakékoli síly, užívaným i v minimálním množství..

Důvody k návštěvě lékaře

Žena, která podstoupila hysteroskopii, by měla pečlivě sledovat její stav. Některé příznaky by měly být alarmující. Důvody pro okamžitou návštěvu kliniky:

 • neustálá bolest v dolní části břicha;
 • krev, která je černá nebo příliš hustá;
 • kyselý nebo štiplavý zápach výtoku;
 • vysoká teplota;
 • bohaté vypouštění jakékoli barvy a konzistence.

Je důležité si uvědomit, že malé špinění neznamená patologii, ale pokud jsou hojné, znamená to problém. Musíte také sledovat načasování menstruace. Považuje se to za normální, když začíná měsíc po zákroku nebo dříve. Pokud uplynulo 30-35 dní a stále neexistuje menstruace, musíte navštívit lékaře.

V jaký den cyklu se provádí hysteroskopie dělohy - když je polyp odstraněn

Hysteroskopie dělohy je neinvazivní metoda pro diagnostiku a léčbu gynekologických onemocnění. Pokud je ženě předepsán tento postup, má řadu otázek a nejoblíbenější je zájem o datum jeho provedení. V medicíně existují určité standardy, ke kterému dni cyklu se provádí hysteroskopie.

Volba fáze menstruačního cyklu, kdy je lepší provést vyšetření, kyretáž nebo odstranění novotvarů, se provádí s přihlédnutím k diagnóze. Žena proto nebude moci kdykoli podstoupit hysteroskopii. Lékař bude muset určit nejvhodnější den menstruačního cyklu pro zákrok a jeho závěry budou muset souhlasit, i když se datum ukáže jako „nepohodlné“.

Typy hysteroskopie

První věc, která ovlivňuje načasování hysteroskopie, je typ intervence, který může být diagnostický a operační (terapeutický). Diagnostická hysteroskopie je rozdělena do několika typů:

 • průzkum, během kterého se ke studiu dělohy používá pouze kamera;
 • s odběrem materiálu, který se provádí seškrábáním nebo odštípnutím malého kousku tkáně.

Vizuální diagnostika se provádí v době, kdy můžete orgán zkoumat zevnitř co nejpřesněji a jeho stěny budou zároveň méně náchylné ke zranění. Toto je obvykle fáze bezprostředně po skončení menstruace. Pokud je nutné získat endometrium pro komplexní studium dělohy, je postup odložen na poslední dny cyklu..

K odstranění orgánových patologií se používá chirurgický zákrok nebo hysteroresektoskopie: septa v děloze (synechie), polypy, malé myomy. V který den cyklu je nejlepší provést hysteroresektoskopii se stanoví individuálně, v závislosti na diagnóze a aktuálním stavu pacienta.

Příprava na postup

Před jmenováním hysteroskopie gynekolog vyšetřuje pacientku na gynekologickém křesle a ptá se jí na načasování nástupu menstruace.

Na základě předběžné diagnózy se rozhodne, ve který den cyklu se provede hysteroskopie.

Aby byl diagnostický postup spolehlivý a terapeutický zásah nekončil komplikacemi, je nutná speciální příprava na hysteroskopii. To zahrnuje:

 • laboratorní diagnostika - pacient musí provést obecné testy moči a krve, stejně jako testy na genitální infekce (stěr) a krev na HIV;
 • obecný instrumentální výzkum - ultrazvuk dělohy, fluorografie, EKG;
 • názor terapeuta.

Po určení konečného data, kdy provést hysteroskopii, gynekolog radí pacientce ohledně pravidel přípravy genitálního traktu na postup.

Pokud by během předběžné diagnózy byly zjištěny zánětlivé nebo infekční procesy, bude muset podstoupit léčbu a poté naplánovat zásah.

Pokud jsou analýzy a výsledky instrumentálních studií normální, lékař řekne, co lze udělat v předvečer hysteroskopie a od čeho je třeba upustit. Seznam nežádoucích akcí tedy zahrnuje:

 • intimní vztahy 2-3 dny před plánovaným postupem;
 • koupat se a sprchovat týden před hysteroskopií;
 • užívání vaginálních čípků s antibiotiky týden před manipulací.

Od konce v předvečer hysteroskopie je nutné začít čistit střeva. Je zakázáno pít a jíst ráno.

Indikace a kontraindikace

Hysteroskopie je indikována na přítomnost mnoha patologických změn v děloze:

 • identifikovat a léčit nemoci v oboru gynekologie, které způsobily neplodnost, spontánní potrat nebo intermenstruační krvácení;
 • v přítomnosti fibroidů a polypů endometria (postup se provádí k detekci novotvarů a v případě potřeby se polyp v děloze odstraní jedním postupem);
 • s hyperplazií endometria;
 • s vrozenou patologií dělohy (dvouděložná děloha, septa v ní atd.);
 • s vnitřní endometriózou, kdy endometrioidní buňky napadly sliznici cervikálního kanálu.

Hysteroskopie má také rozsáhlé kontraindikace, které nějak souvisí se stavem endometria a celkovým zdravím urogenitálního systému..

Podle standardů je jakákoli zánětlivá a infekční nemoc relativní kontraindikací..

Pokud je nutné provést hysteroskopii, provede se předběžná léčba a poté je předepsán zásah. Gynekologové považují za bezpodmínečné kontraindikace následující:

 • závažné srdeční vady a selhání orgánů, které brání použití anestézie;
 • HIV;
 • těhotenství;
 • rakovinový nádor ovlivňující výstelku cervikálního kanálu.

Hysteroskopie se neprovádí během krvácení, včetně menstruačního krvácení, ani při stenóze děložního čípku.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie?

Plánovaná hysteroskopie, v který den cyklu se provádí, závisí na účelu její implementace a předběžné diagnóze.

Pokud je předepsáno pro diagnostiku a odstranění novotvarů v děložní dutině, je vhodné provádět manipulace 4. den cyklu, tj. Ihned po ukončení krvácení.

Pacienti, jejichž menstruace trvá déle než 3 dny, mohou podstoupit hysteroskopii 5., 6. a dokonce 9. den cyklu.

Procedura určená ke stanovení funkčnosti endometria se provádí ve druhé fázi menstruace nebo na konci cyklu. To je způsobeno skutečností, že 15. den cyklu endometrium zesiluje a všechny jeho nedostatky jsou viditelné. Je možné provést vyšetření jak 16., tak 18. den, ne však o den později, protože endometrium se příliš uvolní.

V naléhavých situacích nezáleží na tom, ve který den cyklu bude studie provedena. Například diagnóza a eliminace perforace dělohy neznamená dlouhé výpočty a očekávání období podle harmonogramu, do kterého dne cyklu lze detekovat a eliminovat perforaci stěny orgánu.

Důležité! Pokud existuje podezření na prasknutí orgánu, narušení placenty nebo přítomnost zbytků vajíčka v děloze, je zásah proveden naléhavě po zastavení krvácení.

Vliv hysteroskopie na menstruační cyklus

I když se gynekolog rozhodne provést hysteroskopii v nejpříznivější den cyklu, riziko, že zákrok ovlivní budoucí menstruaci, přetrvává. Bez ohledu na fázi, ve které byly manipulace prováděny, tělo potřebuje čas na obnovení tkáně dělohy. Dny cyklu v následujících měsících se proto mohou mírně posunout..

DC posuny jsou zvláště patrné, když jsou odstraněny velké neoplazmy a děložní myomy..

Po provedení hysteroskopie k jejich odstranění může být pacientovi předepsáno hormonální léky, které mohou také způsobit selhání menstruace..

S tím byste si neměli dělat starosti, protože úplné zotavení někdy trvá až tři cykly. Pokud menstruační krvácení pokračuje nepravidelně déle než 3-4 měsíce, je nutné provést další vyšetření..

Rehabilitace a možné komplikace

Zotavení po proceduře hysteroskopie trvá týden až 1-3 měsíce, v závislosti na typu procedury a dodržování doporučení lékaře během rehabilitace.

V prvních dnech může být stav pacienta komplikován bolestmi břicha, které lze snadno zmírnit spazmolytiky. Užívání léků této skupiny je velmi důležité pro prevenci cervikální stenózy..

Aby se zabránilo infekčním komplikacím, gynekolog předepisuje antibiotika.

Dalším problémem, kterému mohou pacienti čelit, je dlouhodobé krvácení nebo rozmazání. Obvykle je tato situace pozorována, pokud byla kyretáž provedena ve druhé fázi menstruačního cyklu..

Dlouhodobé krvácení se nepovažuje za patologii, pokud jeho trvání nepřesáhne 10 dní.

Aby se zabránilo patologickému krvácení, nedoporučuje se zahřívat tělo ve vaně, pod horkou sprchou nebo v sauně..

Důležité! Dokonce i mytí vodou při příliš vysoké teplotě může vyvolat tok krve do pánevních orgánů a silné krvácení z dělohy..

Po hysteroskopii mohou nastat komplikace, které jsou ve většině případů zánětlivé a infekční procesy. Lze je rozpoznat podle následujících příznaků:

 • zvýšené vypouštění;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • intenzivní bolest v břiše a dolní části zad;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • horečnatý stav;
 • celková slabost, apatie, nedostatek chuti k jídlu.

Když se tyto příznaky objeví, provede se další diagnostika, žena je umístěna do nemocnice. K eliminaci negativních důsledků může být nutná opakovaná kyretáž následovaná antibiotickou léčbou..

Pečlivá hygiena, odmítnutí sexu po dobu 2 týdnů a používání hygienických vložek, nikoli tamponů, pomůže těmto komplikacím zabránit..

Při absenci léčby zánětu existuje vysoká pravděpodobnost výskytu patologických nitroděložních útvarů, adhezí a dokonce hnisání na děloze..

Komplikace po hysteroskopii se často objevují v důsledku porušení doporučení, která gynekolog dává každému pacientovi před a po zákroku. Podrobně popisují, co lze dělat a co je zakázáno, a je velmi žádoucí je přesně dodržovat..

Hysteroskopie - jaký den cyklu se provádí a co je k tomu zapotřebí?

Hysteroskopie je vyšetření děložní dutiny pomocí přístroje z optických vláken. Vyšetření se provádí v lokální anestezii s lokální anestezií a intravenózní injekcí. V článku se budeme zabývat několika otázkami - indikacemi a kontraindikacemi k vyšetření, v který den cyklu se provádí hysteroskopie, jak se připravit na postup a co je k tomu zapotřebí.

Typy hysteroskopie v moderní medicíně

V závislosti na klinickém obrazu pacienta se hysteroskopie provádí pro různé účely:

 • diagnostika - vyšetření děložní dutiny v lokální anestézii;
 • chirurgický zákrok - odstranění nebo odběr kousků tkáně k vyšetření pomocí intravenózní anestézie;
 • kontrolní kontrola - vyšetření stavu děložní dutiny po terapeutické léčbě.

Nedávno byl do praxe vyšetřování zaveden postup mikrohysteroskopie. Diagnostický postup se provádí po předběžné expanzi děložního čípku pomocí plynu nebo sterilního roztoku.

Výhodou tohoto typu diagnostiky je chirurgický zákrok bez operace břicha, rychlý přechod od diagnózy k léčbě - odstranění polypů a další manipulace.

Diagnostika

Vyšetření se provádí na gynekologickém křesle po zavedení anestézie intravenózně nebo lokálně. Procedura netrvá déle než dvacet minut a není náročná..

Hysteroskopem se zavede přes děložní čípek, poté se do dutiny vstřikuje plyn nebo solný roztok, aby se rozšířily stěny orgánu. Zařízení dále zobrazuje na monitoru obraz vnitřního povrchu sliznice dělohy pro podrobné vyšetření lékařem.

Pokud jsou detekovány adheze, polypy a jiné formace, odstranění se provádí pomocí elektrokoagulátoru, lékařských nůžek nebo hysteroresektoskopu. Během vyšetření můžete také provést škrábání, zastavit krvácení, odstranit starou antikoncepci.

Indikace pro diagnostiku

Hysteroskopii lze provádět rutinně, naléhavě a naléhavě. Věk pacienta není zásadní - vyšetření se provádí jak u mladých dívek, tak u starších pacientů. Indikace postupu jsou následující nemoci:

 • malformace dělohy;
 • zbytky vajíčka v dutině;
 • přítomnost cizího tělesa;
 • adheze, píštěle a polypy;
 • perforace stěn dělohy;
 • rakovina endometria, adenomyóza.

Na poznámku! Potřebuji před IVF hysteroskopii? Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď. Aby se však zabránilo komplikacím během období těhotenství, je nutné podrobně prozkoumat sliznici dělohy..

Hysteroskopie se provádí také v následujících případech:

 • diagnostika lokalizace spirály v dutině;
 • důvod detekce neplodnosti;
 • identifikace příčin selhání IVF;
 • diagnóza stavu dělohy po operaci;
 • nepravidelné nebo těžké období;
 • komplikace průběhu těhotenství;
 • příprava dělohy na těhotenství po operaci břicha;
 • odstranění staré spirály staré více než pět let.

Kontraindikace

Kdy je diagnóza kontraindikována? Tyto zahrnují:

 • silné krvácení z dělohy;
 • obstrukce cervikálního kanálu;
 • těžká onemocnění vnitřních orgánů;
 • zánětlivé procesy ve vnějších pohlavních orgánech;
 • perforace stěn dělohy;
 • rakovinový nádor;
 • těhotenství.

Musím být kvůli diagnostice hospitalizován? Ve většině případů není předepsána hospitalizace, pokud po provedení diagnózy není provedena biopsie.

Dny pro vyšetření

V který den cyklu se provádí hysteroskopie? Je možné provést vyšetření během menstruace nebo po menstruaci? Během menstruace není stanovena žádná diagnóza. Hysteroskopii lze provádět pátý nebo desátý den cyklu a také 15. a 18. den.

V prvních dnech menstruačního cyklu jsou jasně viditelné defekty ve vnitřní dutině dělohy, ztráta krve během intervence je minimální, novotvary a polypy jsou dobře odstraněny. 15. nebo 18. den cyklu můžete podrobně studovat funkčnost endometria.

V naléhavých případech není důležitý den diagnózy - 5 nebo 15. Aktuální menstruační cyklus však v každém případě vyšetření vylučuje.

Příprava na diagnózu

Na rutinní vyšetření se musíte připravit. Kromě provádění testů by měl pacient dodržovat následující doporučení:

 • nepoužívejte vaginální přípravky po dobu jednoho týdne, vylučujte sprchování;
 • vyloučit sexuální kontakt dva až tři dny před vyšetřením;
 • noc před očištěním proveďte očistný klystýr
 • ráno před diagnózou byste neměli užívat jídlo a tekutiny;
 • před samotným diagnostickým postupem byste měli vyprázdnit.

Laboratorní testy

V předvečer diagnózy byste měli absolvovat testy pro laboratorní výzkum:

 • moč a výkaly;
 • krev pro Rh faktor;
 • koagulogram, biochemie;
 • nátěry z děložního čípku a pochvy;
 • fluorografie hrudníku;
 • elektrokardiogram;
 • Ultrazvukové vyšetření vnitřních pohlavních orgánů;
 • testy na HIV a hepatitidu;
 • kolposkopie.

Rozhodnutí o provedení hysteroskopie činí konzultace - terapeut a gynekolog. V případě podezření na onemocnění vnitřních orgánů může terapeut doporučit pacienta k vyšetření úzkým odborníkům.

Co dělat po diagnóze

V případě bolesti břicha jsou předepsána analgetika. Asi po několika hodinách nepohodlí úplně zmizí.

Během dne lze pozorovat krvavý výtok z dělohy, ale nejsou hojné a nejsou doprovázeny bolestí. Krvavý výtok se může objevit přerušovaně po dobu 15 dnů, několika týdnů nebo měsíce..

Po chirurgické hysteroskopii je předepsán průběh antibiotik nebo antibakteriálních léků.

Po určitou dobu je používání vaginálních tamponů zakázáno, obnovení pohlavního styku je možné 14-15 dní po hysteroskopii.

Kontrolní vyšetření dutiny po chirurgickém odstranění novotvarů nebo jiných manipulacích se provádí po 10 dnech. Můžete plánovat těhotenství od příštího menstruačního cyklu..

Co nedělat:

 • použijte stříkačku;
 • plavat v otevřených nádržích a vaně;
 • navštívit parní místnosti - sauna / ruská lázeň;
 • pijte silné alkoholické nápoje.

Můžete si zaplavat ve sprše s nízkou teplotou vody. Pamatujte, že vystavení horké páře nebo vodě může způsobit krvácení. Totéž platí pro příjem alkoholu, a to i v malých dávkách..

Známky patologie

Patologický stav po diagnóze:

 • hojný výtok z dělohy;
 • teplo;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • Černá krev;
 • přetrvávající bolest břicha.

Pamatujte, že po zákroku by měl být krvavý výtok, nejedná se však o menstruaci - jde o krvácení ze zraněných cév. Pokud dojde ke značnému krvácení, musíte navštívit lékaře.

Kdy máte další menstruaci? Po diagnostické studii je povoleno mírné zpoždění v načasování, avšak po chirurgické hysteroskopii se menstruace může objevit až po měsíci.

Hysteroskopie: v jaký den cyklu se provádí, indikace

Trendem moderní medicíny je získávat maximum informací z použité diagnostické metody s minimálním traumatem pacienta.

Přednost se dává metodám, které nevyžadují hrubý průnik do vnitřního prostředí těla. U některých onemocnění se však musíte uchýlit k invazivním vyšetřovacím metodám..

V gynekologii se tato metoda nazývá hysteroskopie. V který den cyklu se manipulace provede, rozhodne lékař na základě diagnostických cílů.

Co je to hysteroskopie

Indikace pro hysteroskopii

Studie je předepsána pro diagnostické nebo terapeutické účely v těchto případech:

 • kontrola po operaci nebo hormonální léčbě;
 • anomálie ve struktuře dělohy;
 • neplodnost;
 • krvácení po menopauze;
 • patologie myometria nebo endometria;
 • Spontánní potrat;
 • porušení měsíčního cyklu;
 • cizí těleso;
 • perforace stěny dělohy;
 • poporodní komplikace;
 • kyretáž pod kontrolou hysteroskopu.

Je třeba vzít v úvahu kontraindikace. Hysteroskopie během těhotenství je naprosto nemožná, protože nutně vede k potratu. Relativní kontraindikace jsou následující:

 • akutní zánět genitálií;
 • karcinom děložního čípku;
 • děložní krvácení;
 • těžký fyzický stav ženy;
 • menstruace;
 • patologie srážení krve;
 • cervikální stenóza.

Hysteroskopie

Manipulaci provádí speciálně vyškolený lékař. Pomáhá mu asistent, anesteziolog-resuscitátor a ošetřovatelský personál. Hysteroskopie se provádí v rozšířeném operačním sále nemocnice nebo lékařského střediska.

Povinnou fází je anestézie. Anestezie se vstřikuje do žíly nebo inhalací. Pokud existují kontraindikace, provede se lokální paracervikální anestézie - oblast poblíž děložního čípku se vstřikuje anestetickými roztoky, ale tato metoda se považuje za nedostatečně účinnou.

Pro zvětšení tekutin děložní dutiny se používá fyziologický roztok, glukóza, Ringerův roztok, destilovaná voda. Tyto tekutiny se rychle vstřebávají z břišní dutiny do krevního řečiště, mají nízkou viskozitu.

Nevýhodou této metody je, že může dojít k přetížení cévního řečiště nebo k rozvoji infekčních komplikací..

Aby se snížilo pronikání roztoků do břišní dutiny, děložní čípek je rozšířen, což zajišťuje odtok tekutiny.

Hysteroskopie trvá přibližně 20 minut. Během této doby lékař vyšetří děložní dutinu, odstraní patologické endometrium a provede biopsii některých oblastí. Obrázek se zobrazí na speciálním videomonitoru.

Kontrastní ultrazvuková hysterosalpingoskopie byla vyvinuta a je úspěšně používána. Jedná se o vyšetření dělohy po vstříknutí malého množství kontrastní látky.

Pomocí transabdominálního nebo vaginálního ultrazvukového měniče je sledováno podávání a distribuce léčiva v děložní dutině a trubičkami. Tato technika vám umožňuje určit obrysy děložní dutiny, přítomnost deformujících se útvarů, adhezí, průchodnosti vejcovodů. Absence radiologické expozice dává metodě výhodu oproti rentgenové hysterosalpingografii.

Příprava na hysteroskopii

Vyšetření před hysteroskopií posoudí celkový stav pacienta a zabrání rozvoji komplikací. Minimální seznam diagnostických postupů:

 • obecná analýza krve a moči;
 • vaginální nátěr na čistotu;
 • koagulogram;
 • fluorografie;
 • biochemie krve;
 • hladina glukózy;
 • Ultrazvuk břišní dutiny a pánevních orgánů;
 • EKG.

Diagnostické údaje pomáhají vyloučit možné kontraindikace pro hysteroskopii. Samotný postup by měl být prováděn přísně na prázdný žaludek. Pacientovi je předem podán klystýr a je uvolněna moč.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie?

Provádí se plánovaným způsobem a podle nouzových indikací. Plánovaná hysteroskopie, ke kterému dni cyklu se určuje na základě fyziologie ženy.

Během menstruace je endometrium odmítnuto a poté se postupně obnovuje. Ve folikulární fázi je velmi tenká a má málo cév. Proto je děložní dutina jasně viditelná.

To odpovídá 7-9 dnům od začátku menstruace..

Nouzovou hysteroskopii bez závažných kontraindikací lze provést v kterýkoli den cyklu. Menstruace je relativní kontraindikací pro menstruaci. Silné krvácení však snižuje informační obsah..

Hysteroskopie před IVF

Potřeba takového průzkumu je kontroverzní. V mnoha případech může diagnostika eliminovat některé z příčin neplodnosti: odstranit polypy, endometrioidní cysty, adheze, hyperplastické endometrium.

Volba termínu pro hysteroskopii je určena cílem. Pro vyšetření patologických změn v děloze je zvolen začátek cyklu - od 5 do 10 dnů. Optimální je studovat morfologii a funkčnost endometria po 15-18 dnech.

Co dělat po hysteroskopii

Po zákroku potřebuje pacient odpočinek, aby se zotavil ze stavu anestézie. Je lepší opustit nemocnici nejdříve následující den.

Několik týdnů po hysteroskopii krvácení z pochvy pokračuje. Neměly by to být obavy. Prevence infekce se provádí pomocí antibiotik a hormonální přípravky pomohou obnovit epitel.

Sexuální aktivitu lze zahájit jeden měsíc po zákroku.

Komplikace

Někdy mohou nastat různé komplikace. Během operace je možné poranění nebo perforace dělohy, častěji k tomu dochází u patologicky změněných tkání. Poškození fibroidy může způsobit krvácení.

Pooperační komplikace se projevují infekcí, krvácením, synechiemi (adhezí), hematometrem (zadržování krve v děloze).

Někteří pacienti jsou alergičtí na použitá anestetika. Nesprávná expanze děložní dutiny vede k embolii, zvýšenému krevnímu tlaku, anafylaxi, plicnímu edému.

Menstruace po hysteroskopii

Pokud byl postup proveden pro diagnostiku a endometrium nebylo odstraněno, pak další menstruace začne včas podle individuálního cyklu ženy. Někdy může dojít ke zpoždění až 3–14 dnů.

Po terapeutické hysteroskopii s odstraněním endometria je první den cyklu dnem operace. Další úplná menstruace se očekává za 28-30 dní, v závislosti na osobním cyklu.

Porušení cyklu, množství, barvy a vůně menstruační krve je důvodem k návštěvě lékaře.

Jaký den cyklu je lepší udělat hysteroskopii a jak se postup provádí

Postup hysteroskopie se provádí rutinně a naléhavě. Používá se při vyšetřování a léčbě žen všech věkových skupin. Mezi indikace pro vedení patří:

 • anomálie ve vývoji pohlavního orgánu;
 • částice vajíčka zůstaly v děloze po potratu;
 • cizí těleso v orgánech reprodukčního systému;
 • tvorba adhezí, píštělí;
 • patologické změny v endometriu;
 • maligní formace;
 • adenomyóza nemoc.

Pro diagnostické účely se tento postup uchyluje k těmto situacím:

 • identifikaci umístění spirály;
 • stanovení příčin neplodnosti nebo selhání IVF;
 • vyšetření pohlavního orgánu v pooperačním období;
 • selhání menstruačního cyklu;
 • bohatá menstruace;
 • komplikace během těhotenství;
 • příprava pohlavního orgánu na početí po provedení břišních operací;
 • načítání staré cívky, která je v těle více než pět let.

Hysteroskopie

Na rozdíl od diagnostické laparoskopie, během níž je možné studovat vnější stav orgánů reprodukčního systému, vám hysteroskopie umožňuje pečlivě prozkoumat vnitřní výstelku dělohy a v případě potřeby okamžitě odstranit patologické ložiska, aniž byste se uchýlili k kavitární operaci.

Postup se provádí následovně:

 1. Nejprve se podává anestézie.
 2. Po ztrátě citlivosti tkáně se cervikální kanál rozšiřuje.
 3. Do dutiny pohlavního orgánu je umístěn hysteroskop a děloha je naplněna kapalinou nebo plynem, aby se zvětšil orgán pro celou studii.
 4. Fotoaparát, kterým je zařízení vybaveno, přenáší na monitor několikanásobně zvětšený obraz. Tím je orgán vyšetřen.
 5. V případě potřeby se provádí škrábání tkáně. Výsledný materiál je odeslán k histologické analýze.
 6. Poté jsou všechny nástroje odstraněny.

Doba trvání procedury je asi 20 minut. Provádí se v určitý den menstruačního cyklu. Datum vybírá lékař s přihlédnutím k účelu studie.

Jaký den cyklu je

Procedura se provádí po ukončení menstruace. Hysteroskopie se neprovádí během menstruace. Vyšetření pacienta je zpravidla předepsáno 5-10. Den cyklu..

Fyziologie ženy je uspořádána tak, aby s nástupem první fáze byla tloušťka endometria minimální. Děložní dutina během tohoto období je dobře vizualizována, jsou na ní jasně viditelné všechny vady, minimalizována ztráta krve a polypy a další neoplazmy lze snadno odstranit.

Pro účely podrobného studia funkčních vlastností endometria je také předepsána hysteroskopie 15. - 18. den cyklu. Pokud je nutná nouzová diagnóza, není den zákroku rozhodující, v každém případě by však mělo jít o období bez menstruace. Během kritických dnů se ukázalo, že výzkum je neinformativní.

Od okamžiku menopauzy lze proceduru provádět absolutně každý den. Hlavní podmínkou je, že během tohoto období nedojde k děložnímu krvácení.

Menstruace po zákroku

Při provádění postupu k identifikaci patologií děložního čípku a pohlavních orgánů lze očekávat příchod menstruace po hysteroskopii v obvyklou dobu. Někdy dochází ke zpoždění regulace od tří dnů do dvou týdnů. Mírné zpoždění menstruace je normou.

Pokud byla při provádění hysteroskopie odstraněna endometritida, mělo by být datum operace považováno za první den cyklu. Kritické dny by měly přijít 28-30 dní poté.

Narušení cyklu, změny objemu, barvy a vůně sekrecí naznačují problémy v těle. Pokud se takové příznaky objeví, musíte okamžitě jít do zdravotnického zařízení..

Diagnostická hysteroskopie dělohy

Hysteroskopie dělohy se týká vyšetření vnitřního povrchu dělohy. Postup se provádí pomocí zařízení z optických vláken, které promítá obraz na monitor. Lékař posouvá zařízení ve směru hodinových ručiček, aby posoudil stav vejcovodů, endometria a děložní dutiny.

Diagnostická hysteroskopie je malá operace. Ve skutečnosti je pro penetraci do dělohy nutné rozšířit lumen děložního čípku zrcadly. To vyžaduje lokální anestezii..

Diagnostická hysteroskopie se nazývá proto, že tato metoda je nejlepší pro diagnostiku většiny onemocnění děložní dutiny. V době vyšetření je do děložní dutiny vložena speciální sonda s LED a mikro videokamerou (jedná se o hysteroskop).

Při diagnostické (kancelářské) hysteroskopii vyšetřuje specialista děložní výstelku, aby potvrdil nebo vyloučil jakékoli onemocnění podezřelé lékařem.

Tento typ výzkumu se provádí ambulantně. Obvykle je předepsán pro počáteční detekci onemocnění dělohy nebo pro dynamické sledování gynekologických onemocnění..

Hysteroskopie v kanceláři obvykle nepřesahuje půl hodiny. Tento postup se nejčastěji zaznamenává na video. To je užitečné pro srovnávací analýzu následných studií pacientů..

Pro diagnostickou hysteroskopii není nutné používat celkovou anestezii. Taková studie je naprosto bezpečná, protože se nedotýká vnitřní části dělohy..

Výhody metody

V poslední době byla pro mnoho poruch zdraví žen (krvácení, obvyklý potrat, chronický zánět atd.) Předepsána diagnostická kyretáž (populárně nazývaná „čištění“). Ve srovnání s podobnou „slepou“ kyretáží a jinými invazivními metodami má endoskopická hysteroskopie následující výhody:

 • maximální diagnostická přesnost (až 100%);
 • nízké trauma s extrémně vzácnými komplikacemi;
 • bezbolestné a rychlé zotavení po vyšetření;
 • ambulantní provádění;
 • možnost odběru tkání k výzkumu na přesně naplánovaném místě (cílená biopsie);
 • optická kontrola nad všemi manipulacemi v děloze;
 • možnost léčby děložních patologií ihned po stanovení diagnózy.

Jaký den cyklu je lepší udělat hysteroskopii a jak se postup provádí

Hysteroskopie dělohy je indikována pro širokou škálu patologických stavů:

 • Hyperplastické změny v endometriu (difúzní hyperplazie, polypóza); endometrióza vnitřních pohlavních orgánů;
 • Poruchy a abnormality dělohy a tuby, nitroděložní srůsty, septa;
 • V porodnictví - podezření na zbytky embryonálních fragmentů, chorion, placenta po nevyvinutém těhotenství, lékařský potrat, potrat, zánět po porodu, císařský řez;
 • Submukózní myomatózní uzliny;
 • Určení polohy nitroděložního tělíska a vyloučení děložní perforace;
 • Neplodnost a poruchy menstruačního cyklu, neúspěšné pokusy o oplodnění in vitro;
 • Podezření na maligní nádory;
 • S postmenopauzálním krvácením (absolutní indikace);
 • Kontrolní revize dělohy po operaci nebo hormonální léčbě.

Kancelářská hysteroskopie se provádí ambulantně a terapeutická operace se stává, když lékař během jeho provádění odstraní submukózní myom, polyp endometria, septum nebo adheze, ložiska hyperplazie endometria. Manipulace je doprovázena resekcí patologicky změněných útvarů a nazývá se hysteroresektoskopie.

Odborníci na reprodukci se před IVF často uchylují k hysteroskopii, aby přesně diagnostikovali příčiny neplodnosti a šetrně léčili zjištěnou patologii. Endoskopie vyžaduje opatrný přístup ke stěnám dělohy, proto je riziko následných adhezí a chronického zánětu extrémně malé, což je velmi důležité pro ženy, které plánují brzy otěhotnět.

Hysteroskopii dělohy také brání. Tyto zahrnují:

 1. Akutní nebo nedávné zánětlivé změny v genitálním traktu a endometriu;
 2. Rozvoj těhotenství jakéhokoli období;
 3. Masivní děložní krvácení;
 4. Zúžení děložního čípku a cervikálního kanálu, zabránění zavedení endoskopu;
 5. Pokročilá rakovina, kdy postup může vyvolat šíření nádorů a metastázy;
 6. Obecné infekční nemoci (respirační, střevní infekce s horečkou a intoxikací);
 7. Těžká patologie kardiovaskulárního systému, jater, ledvin, což znemožňuje anestézii během chirurgické hysteroskopie.

Endoskopie v gynekologii má oproti „slepé“ kyretáži a invazivním intervencím řadu výhod:

 • Nízké trauma a minimální míra komplikací;
 • Diagnostická přesnost dosahující 100%;
 • Možnost ambulantní léčby v nemocnici - maximální délka pobytu dva dny;
 • Krátká rehabilitační doba, rychlé a bezbolestné zotavení po manipulaci;
 • Možnost cílené biopsie, kontrola zraku a zvětšovací optiky všech manipulací, možnost léčby patologie ihned po její endoskopické diagnostice.

Příprava na postup

Příprava na hysteroskopii zahrnuje řadu standardních vyšetření, která můžete podstoupit na své klinice před plánovaným postupem:

 1. Obecné a biochemické krevní testy, testy moči, koagulační studie - nejdéle dva týdny před plánovaným datem operace;
 2. Výzkum pro syfilis, HIV, hepatitidu, stanovení krevních skupin, příslušnost k Rh;
 3. Nátěr z flóry pohlavních orgánů, onkocytologie;
 4. EKG (platné nejvýše měsíc);
 5. Ultrazvuk pánevních orgánů, koloskopie;
 6. Fluorografie nebo přehled plic;
 7. Konzultace terapeuta.

Uvedený seznam vyšetření je před hysteroskopií povinný. Na základě obdržených údajů dává terapeut souhlas s intervencí, která bude pro pacienta považována za bezpečnou..

Pokud užíváte nějaké léky, měli byste o tom informovat odborníky, přípravky na ředění krve, antikoagulancia, nesteroidní protizánětlivé léky, které mohou vyvolat krvácení, mohou být zrušeny. Pokud existují náznaky, jsou vyšetřeny vnitřní orgány, doprovodná patologie by měla být uvedena do takového stavu, aby byla vyloučena rizika komplikací z jiných systémů.

Endoskopické nitroděložní zákroky se provádějí v první fázi cyklu, 6. až 9. den od začátku poslední menstruace. V případě neplodnosti je k posouzení funkčního stavu sliznice indikována hysteroskopie endometria v sekreční fázi cyklu..

Pokud existuje pravděpodobnost infekčních komplikací, jsou pro profylaktické účely indikovány antibakteriální a antifungální léky. Riziková skupina pro infekční komplikace zahrnuje ženy s diabetes mellitus, chronickými ložisky infekce, obezitou. Nadměrné emoční zážitky v souvislosti s nadcházejícím postupem jsou eliminovány užíváním sedativ.

Typy hysteroskopie

Hysteroskopie dělohy vždy spočívá v vyšetření vnitřní výstelky orgánu pomocí optických nástrojů a vizuálním posouzení změn. V závislosti na sledovaném cíli to může být:

 • Diagnostický;
 • Terapeutický;
 • Řízení.

Doba operace obvykle není delší než půl hodiny a diagnostický postup může být omezen na 10-15 minut. U polypózy nebo velkých uzlů fibroidů se hysteroskopie stává chirurgickou a trvá až hodinu nebo více, přičemž je nutná profylaktická antibiotická léčba a zákrok zahrnuje celkovou anestezii.

Diagnostická hysteroskopie je zaměřena na vyšetření endometria a identifikaci změn viditelných pro oko. U flexibilních endoskopů není nutná anestézie. Během lékařské endoskopie lékař vyřízne změněné tkáně a naruší jejich integritu pomocí resektoskopu. Kontrolní hysteroskopie pomáhá posoudit výsledek chirurgické léčby nebo hormonální terapie.

 • hysteroskop
 • Moderní hysteroskopy vybavené zvětšovací optikou umožňují provádět obecné vyšetření dělohy zevnitř, stejně jako zkoumat strukturu epiteliálních buněk, žlázové útvary s velkým zvětšením - mikrohysteroskopie.
 • Flexibilní fibrohysteroskopy mají vysoké rozlišení, díky čemuž lékař hodnotí stav cytoplazmy a buněčných jader, a také poskytuje velmi jasný obraz s minimálním traumatem sliznice, takže jsou nejslibnější pro široké použití.

Dnes lze hysteroskopii s použitím velmi tenkých flexibilních endoskopů provádět ambulantně, v prenatální poradně nebo v lékařském centru - v kancelářské hysteroskopii. Taková studie netrvá déle než čtvrt hodiny, nevyžaduje přípravu, je bezpečná a vysoce informativní..

V době provedení je hysteroskopie:

 1. plánované - s polypem, myomem, adenomyózou;
 2. nouzové - s krvácením;
 3. předoperační - obvykle diagnostické;
 4. pooperační - ke kontrole výsledku operace.

Gynekologové se často uchylují k hysteroskopii po seškrábnutí těla dělohy a cervikálního kanálu. Pokud je diagnostikováno nerozvinuté těhotenství, hyperplastický proces, polypóza v důsledku ultrazvukového vyšetření, může lékař ženu okamžitě poslat na kyretáž.

Protože mechanické odstranění patologie se ve skutečnosti provádí slepě, riziko zanechání změněných tkání, polypů, oddálení fragmentů plodu, neradikálního odstranění hyperplastické sliznice je poměrně vysoké. Endoskopie v těchto případech pomůže identifikovat a účinně eliminovat komplikace.

K provedení endoskopického vyšetření nebo ošetření v gynekologii potřebujete hysteroskop (tvrdý nebo měkký), videokameru, světelný zdroj (nejmodernější jsou xenonové výbojky s výkonem nejméně 150 W), zařízení pro dodávání kapaliny nebo plynu do dělohy.

Samotný hysteroskop může být vybaven bioptickými kleštěmi, nůžkami, elektrodami pro srážení tkáně, laserem a elektrickým nářadím. Laser se obvykle používá pro disekci tkáně (adheze, septum), destrukci patologicky změněného ohniska.

Přehled o vnitřní vrstvě dělohy je možný pouze se zavedením prostředků, které ji rozšiřují. Může to být plyn (oxid uhličitý) nebo kapalina.

V prvním případě hovoří o plynové hysteroskopii, ve druhém - o kapalině.

Kapalná média pro expanzi děložní dutiny - dextrany, glycin, fyziologický roztok, sorbitol, výběr závisí na konkrétním klinickém případu a účelu postupu, ale předpokladem je sterilita.

Hysteroskopická technika

Bezprostředně před zákrokem chirurg zevnitř lubrikuje genitálie a stehna vyšetřovaných antiseptickými roztoky, děložní čípek se zafixuje do zrcadel a ošetří ethanolem.

Dále se do dutiny orgánu vloží sonda a změří se její délka, poté se rozšíří cervikální kanál a vytvoří se výplach a odtok výtoku..

Fibrohysteroskopie neznamená expanzi cervikálního kanálu kvůli malému průměru endoskopu.

Do dělohy se umístí hysteroskop připojený ke zdroji světla a zařízení na dodávku plynu nebo kapaliny, po kterém začne vyšetření sliznice, posouzení tvaru dutiny, reliéf membrány, její tloušťka, barva, stav otvorů vejcovodů. Směr pohybu hysteroskopu je ve směru hodinových ručiček.

Normální děložní dutina vypadá jako ovál, tloušťka a vaskulární vzor sliznice závisí na dni cyklu, kdy se studie provádí. Endometrium je nízké s množstvím krevních cév před ovulací, postupně zesiluje a po ovulaci se sklání, v předvečer menstruace - s krvácením, zesílené, sametové.

Co „ukazuje“ hysteroskopii?

Nejčastějšími problémy, které se stávají předmětem endoskopické diagnostiky, jsou děložní myomy, hyperplazie, polyprodukce, žlázový karcinom endometria, endometrióza.

Detekce submukózních myomatózních uzlin není obtížná. Tyto nádory jsou kulaté, světle růžové, mají jasné hranice a vyčnívají do děložní dutiny. Uzly umístěné v tloušťce myometria jsou viditelné jako zesílení nebo výčnělek svalové vrstvy.

Při diagnostice fibroidů v submukózní vrstvě v procesu hysteroskopie je vyřešena otázka možnosti jejího odstranění pomocí resekce, která závisí na velikosti nádoru, přítomnosti cévního pedikulu a lokalizaci novotvaru. Odstranění nádoru endoskopickou resekcí se nazývá hysteroresektoskopická myomektomie..

Hysteroskopie polypu dělohy a difúzní hyperplazie ukazuje zvýšení tloušťky sliznice těla dělohy, přítomnost endometriálních výrůstků a tvorbu záhybů. Polypy jsou jednotlivé nebo četné, jsou světle růžové, visí uvnitř dělohy, s přibývajícím množstvím můžete vidět cévy, které je krmí. Při kapalné hysteroskopii se výrůstky sliznice pohybují s tokem kapalného média.

Hysteroskopie polypu dělohy s resekcí

Pokud byl polyp nalezen endoskopicky, je nutné jeho cílené odstranění - resekce. Cévní stopka je nutně vyříznuta a výsledný fragment je odeslán k histologickému vyšetření.

Při difúzní hyperplazii umožňuje mikrohysteroskopie podezření na malignitu v jednotlivých fragmentech zarostlého endometria a vytvoření plotu.

Diagnostické obtíže nejsou neobvyklé u vnitřní endometriózy (adenomyózy). Hysteroskopie u těchto pacientů vyžaduje značné zkušenosti ze strany odborníka, často je výsledek chybný. Endometrioidní průchody během endoskopie jsou považovány za bílé skvrny, ze kterých se uvolňuje krev.

Kromě uvedených patologických změn vám endoskopie umožňuje vidět a odstranit zbytky fetální tkáně nebo placenty uvnitř dělohy, pitvat septa nebo adheze, odstranit nitroděložní antikoncepci.