Folliculogenesis: ve který den cyklu dělat?

Mnoho manželských párů dává přednost plánování těhotenství, přičemž nezapomíná pouze na vyšetření mužského a ženského zdraví, ale také na plánování data početí. Pokud má žena stabilní pravidelný menstruační cyklus, je známo odhadované načasování ovulace. Obvykle se vyskytuje uprostřed cyklu. V 28denním cyklu je to 14. den od začátku posledního období. Je toto datum vždy přesné? Je možné určit přesný den cyklu, ve kterém dojde k ovulaci, abyste si byli jisti, že v dalších cyklech k tomu dojde přesně ve stejný den?

Odpověď bohužel zní ne. Tento den závisí na vlivu mnoha vnějších a vnitřních faktorů..

Co předchází ovulaci?

Ovulace je konec procesu folikulogeneze. Jinými slovy, každý menstruační cyklus začíná skutečností, že z mnoha folikulů ve vaječnících je jeden přidělen (zřídka 2 nebo více, v případě vícečetného těhotenství).

Pod vlivem kolísání hladin různých hormonů během menstruačního cyklu dochází k cyklickým změnám nejen v děloze, ale také ve vaječníku. Kromě toho tyto procesy ve vaječnících také ovlivňují děložní cyklus..

Je dobře známo, že v první fázi cyklu dochází v děloze k proliferačním procesům. Vnitřní vrstva dělohy, endometrium, odmítnutá během menstruace, se začíná zotavovat pod vlivem hormonů první fáze estrogenu.

Jak vaječník ví, že je nutné produkovat estrogeny? Moudrá příroda vytvořila jedinečný mechanismus pro regulaci ovulačního procesu, přičemž do popředí stojí početí a porod. Ukazuje se, že v první fázi cyklu dostávají vaječníky z vyššího regulačního centra, konkrétně z hypofýzy, příkaz ve formě zvýšení koncentrace folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Samotný název tohoto hormonu hovoří o jeho roli v ženském těle. Začíná stimulovat růst jednoho folikulu, který se stává dominantním. Je to on, kdo v tomto cyklu bude muset vyprodukovat vejce.

Poté, co dostal příkaz od FSH, začne vaječník produkovat estrogeny, a když hladina jedné z estrogenových frakcí, konkrétně estradiol, dosáhne maximální hladiny v krvi, hypofýza, opět prostřednictvím krve, obdrží příkaz k zastavení „dodávky“ FSH. Stimulace růstu dominantního folikulu je dokončena, od dozrávání k dozrávání.

Vrchol hladiny estrogenu přispívá k dokončení folikulogeneze. Folikul praskne, vejce vstoupí do břišní dutiny a nálevkou vejcovodu vstoupí do vejcovodu, kde by se mělo uskutečnit setkání se spermatem. Mnoho z nich bude trvat, než rozpustí zářící korunu, která obklopuje vejce, ale vítěz, který do ní pronikne, bude jeden (velmi zřídka dva nebo tři) a od té chvíle začne vývoj nového života.

V této fázi vám ještě nikdo neřekne: „Gratulujeme, jste těhotná“, ale budete vědět, kdy k tomu došlo, pokud budete postupovat podle folikulogeneze.

Co se stane po ovulaci?

Z hypofýzy do vaječníku přichází nový povel. Hypofýza začíná aktivně produkovat luteinizační hormon (LH). Příroda věří, že pokud setkání mezi vajíčkem a spermatem skončí koncepcí, je nutné v děloze vytvořit podmínky pro další vývoj. To znamená, že je zapotřebí dalšího hormonu - progesteronu, známého jako ochránce, ochránce těhotenství.

Ve vaječníku se v místě prasklého folikulu pod působením LH vytvoří žluté tělísko (luteální), které produkuje progesteron, který zajišťuje sekreční změny v děloze. Zygota, která začala dělení a ponechává lumen vejcovodu do děložní dutiny, najde tam „měkkou načechranou postel“, ponořenou do které bude čerpat potravu, dokud se nevytvoří placenta.

Pokud nedojde k oplodnění, snížením hladiny progesteronu bude hypofýza informována, že je nutné snížit produkci LH. FSH vstupuje do procesu znovu, začíná nová folikulogeneze.

Endometrium, které se nepoužívá k naroubování vajíčka, je odmítnuto, přichází menstruace. Existuje dokonce i takové obrazné rčení: menstruace jsou krvavé slzy dělohy po neúspěšném těhotenství.

Stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že ve skutečnosti je menstruace konec cyklu. Ale pro usnadnění výpočtu ovulace je začátek menstruace jako „viditelná“ část cyklu považován za první den cyklu.

Známky ovulace

Kromě znalosti odhadovaných dnů ovulace by většina žen chtěla vědět přesněji, podle jakých znaků lze pochopit, že k ní došlo. Existují takové příznaky, ale bohužel nejsou 100% spolehlivé:

 1. Okamžik prasknutí zralého folikulu je doprovázen uvolněním určitého množství krve a folikulární tekutiny do břišní dutiny, což je u některých žen doprovázeno krátkodobou bolestí v podbřišku. Tento příznak se nazývá „syndrom střední bolesti“, protože bolest se objevuje uprostřed cyklu. Nevyžaduje léčbu.
 2. Pokud se podrobně podíváte na povahu výtoku, můžete také najít známku ovulace. V době ovulace se výtok stává průhledným a viskózním a táhne se mezi prsty na 8 cm nebo více.Po ovulaci budou bílé a neprůhledné, viskozita zmizí. Tento mechanismus je také vynalezen přírodou, aby usnadnil koncepci. Hlen cervikálního kanálu se stává nejen pro spermie průchodnějším, vyčnívá z kanálu a zachycuje spermie a saje je do dělohy..

Všechny tyto příznaky vám řeknou, že došlo k ovulaci. Ale co když to potřebujete vědět předem? Jak sledovat proces folikulogeneze, nejen poslední fázi?

Kontrola folikulogeneze

Zavedení ultrazvuku to umožnilo. Je důležité se rozhodnout, ve který den cyklu je třeba vyšetření provést. Je zřejmé, že by to mělo být více než jeden - celý proces folikulogeneze by měl být sledován dynamicky. Při plánování IVF je obzvláště důležité znát přesné datum konce folikulogeneze.

S 28denním menstruačním cyklem je jasné, kdy provést folikulogenezi:

V tomto cyklu byly provedeny 3 studie odrážející 3 stadia folikulogeneze:

 1. Dominantní folikul.
 2. Zralý folikul.
 3. Brzy po ovulaci.

Pokud je doba trvání cyklu jiná, mělo by být první vyšetření naplánováno 4-5 dní před očekávaným datem ovulace, tj. Ve stadiu, kdy je možné fixovat dominantní folikul.

Ale co když neexistuje pravidelný menstruační cyklus? Samozřejmě s největší pravděpodobností je obtížné zjistit ovulaci, anovulační cykly jsou pravděpodobnější.

Průzkum začíná 3-5. Den od začátku poslední menstruace. Nutně je zkoumána tloušťka endometria.

Poruchy folikulogeneze

Pokud dojde k odchylce od normálního průběhu menstruačního cyklu, ultrazvuková kontrola odhalí následující situace:

Všechny tyto situace lze stabilně opakovat v případě vážných poruch v systému regulace menstruačního cyklu a hormonálních poruch, které vyžadují pečlivé vyšetření a léčbu..

Je třeba si uvědomit, že každá zdravá žena může mít 1–2 anovulační cykly ročně..

Datum očekávané ovulace je také náchylné k výkyvům pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů. Nadměrné fyzické a duševní přetížení, stres, intoxikace, podchlazení, změna geografické zóny, nadšení pro módní diety a solárium, narušený spánek a odpočinek, přítomnost chronických onemocnění - to není úplný seznam těchto faktorů.

Jednotlivé odchylky není třeba korigovat; stačí odstranit příčiny, které je způsobují. Vážné hormonální posuny však vyžadují buď hormonální substituční terapii, nebo jmenování OC po dobu 3-6 měsíců.

Při hormonální substituční terapii se chybějící hormon zavádí do těla zvenčí. Při léčbě OK je systém narušené regulace jakoby „vypnutý“ na 3–6 měsíců v očekávání, že se po odpočinku sám zotaví.

Prezentované informace budou užitečné nejen pro páry plánující těhotenství, ale také pro ty, kteří upřednostňují fyziologickou metodu antikoncepce. Musíte si jen pamatovat, že vajíčko si zachovává schopnost hnojení po dobu 24-48 hodin. Spermie jsou aktivní po dobu 72 hodin. Proto je do tří dnů od přesného data ovulace vytvořen zelený koridor pro početí v obou směrech, zatímco zbytek období je bezpečný.

Důrazně se doporučuje studovat folikulogenezi za pomoci lékaře - vždy budete „paní situace“.

Co je to folikulogeneze?

Folikulogeneze v gynekologii se nazývá kontinuální proces zrání folikulů u žen v reprodukčním věku. Je pozoruhodné, že počet folikulů je kladen během období nitroděložního vývoje. S každou menstruací se zásoba vyčerpá, ale nedoplní. Proto je reprodukční funkce inhibována pouze v průběhu času..

 1. Co je to folikulogeneze
 2. Ultrazvuk folikulogeneze
 3. V který den cyklu udělat folikulogenezi?
 4. Monitorování ovulace nebo folikulometrie
 5. Jak se připravit na folikulogenezi?
 6. Porucha folikulogeneze
 7. Výhody a nevýhody průzkumu

Co je to folikulogeneze

Folikulogeneze je proces zrání folikulů vedoucí k ovulaci. Probíhá v několika fázích, z nichž každá je doprovázena určitými znaky. Růst folikulů se provádí pod vlivem hormonů produkovaných hypofýzou a nadledvinami. Rozlišují se následující stadia folikulogeneze:

 1. Prvotní nebo nulová fáze je charakteristická pro dívky v děloze. Během tohoto období existují asi 2 miliony potenciálních vajec. Po narození počet folikulů výrazně klesá.
 2. Preantrální fáze je charakteristická pro pubertu. Na pozadí apoptózy klesá počet folikulů na 300 000. Mění se také struktura folikulů. Jádro postupně roste a kolem něj se tvoří kapalina.
 3. Antrální fáze je typická pro ženy v plodném věku. Vyskytuje se ve folikulární fázi cyklu. Díky zvýšené produkci estrogenu začíná aktivní růst folikulů.
 4. Preovulační stupeň je fixován těsně před prasknutím folikulu. Dosahuje velikosti přes 18 mm. Na jedné straně je zobrazen tuberkul nesoucí vejce. Takový folikul se nazývá zralý..
Folikulogeneze a ovulace

Ultrazvuk folikulogeneze

Ultrazvukové vyšetření, v rámci kterého se provádí pozorování folikulogeneze, se nazývá folikulometrie. Pomocí senzoru lékař zaznamená velikost endometria a dominantních folikulů. To vám umožní získat představu o tom, kdy dojde k ovulaci. Ultrazvukové vyšetření začíná 12. den cyklu s frekvencí 1krát za 2-3 dny. Frekvence monitorování ultrazvukem se může lišit v závislosti na rychlosti růstu folikulů.

V který den cyklu udělat folikulogenezi?

Při podezření na reprodukční patologii je třeba sledovat folikulogenezi. Předpokladem je nepravidelná menstruace a absence těhotenství u nechráněného sexu. Je však třeba si uvědomit, že ani zdravá žena nemusí ovulovat během 1-2 cyklů ročně..

Se standardním 28denním cyklem začínají návštěvy 11. až 12. den cyklu. Pokud je cyklus nepravidelný, jsou studijní dny předepisovány individuálně. Chcete-li zjistit přibližný den ovulace, musíte z průměrné doby cyklu odečíst 14. První návštěva ultrazvukové ordinace se provádí 3-4 dny před očekávanou ovulací. Pokud ženský cyklus trvá 40 dní, začíná ultrazvukové vyšetření folikulogeneze od 22 do 23 dnů cyklu.

Monitorování ovulace nebo folikulometrie

Pomocí ultrazvukového monitorování je možné sledovat jakékoli změny v reprodukčním systému. U žen se standardním menstruačním cyklem se folikulogenéza provádí stejným způsobem. Ve dnech 10 až 11 můžete najít dominantní folikul, jehož velikost v této době bude 13-15 mm. Těsně před ovulací se její velikost pohybuje od 20 do 25 mm.

Dále se hodnotí struktura a velikost endometria. Tyto parametry jsou ovlivněny hladinou estradiolu v těle. V době ovulace by tloušťka endometria měla přesáhnout 10 mm. Poslední monitorování se provádí několik dní po dni očekávané ovulace. O jeho uskutečnění svědčí následující znaky:

 • Přítomnost žlutého tělíska v jednom z vaječníků;
 • Přítomnost folikulární tekutiny v zadním prostoru;
 • Zmizení dominantního folikulu;
 • Přechod endometria do sekreční fáze.

Jak se připravit na folikulogenezi?

Nejprve musíte vyloučit příjem všech potravin, které způsobují zvýšenou tvorbu plynu ve střevě:

 • Mléčné výrobky;
 • Čerstvá pekárna;
 • Zelí;
 • Hrášek;
 • Fazole;
 • Sycené nápoje.

Úplný seznam omezení získáte u svého lékaře..

Lékař může také předepsat použití karminativních látek. Obvykle v případech, kdy žena nedokázala dostatečně dobře uvolnit plyny ze střev. Procedura probíhá na prázdném močovém měchýři.

Porucha folikulogeneze

Folikulogeneze je narušena pod vlivem vnějších a vnitřních faktorů. K tomu nejčastěji přispívají hormonální abnormality. Někdy problémům předcházejí stresové situace, fyzická přepracování, změna klimatu a exacerbace chronických onemocnění. Mezi hlavní patologie folikulogeneze patří:

 • Regrese folikulů;
 • Tvorba folikulárních cyst;
 • Perzistence folikulů;
 • Luteinizace;
 • Zastavení růstu vajec.
Perzistence folikulu - popis Luteinizace folikulu - popis

Hlavním nebezpečím narušení folikulogeneze je vysoké riziko vzniku neplodnosti. Těhotenství se ve většině případů vyskytuje až po léčbě. Pokud je proces zrání vajíčka narušen, koncepce je nemožná..

V každém případě bude léčba vybrána individuálně. Nejčastěji je předepsána hormonální terapie. V nejsložitějších případech může být nutný chirurgický zákrok. Kromě toho praktikují vitaminovou terapii a bylinnou léčbu. Životní styl ženy je také důležitý. Špatné návyky mají depresivní účinek na zrání vajíčka.

Výhody a nevýhody průzkumu

Hlavní výhodou postupu je vysoká účinnost. Na rozdíl od ovulačních testů, BT plánu a monitorování cervikálních sekretů, ultrazvukové monitorování odhalí den ovulace co nejpřesněji. Pomáhá analyzovat folligulogenezi a identifikovat její abnormality. Postup je naprosto neškodný a nevyžaduje žádnou speciální přípravu. Studie dále ukazuje:

 • Změny endometria;
 • Příčiny menstruačních nepravidelností;
 • Přítomnost patologických novotvarů (fibroidy, cysty atd.).

Nevýhody postupu zahrnují vysoké náklady. Cena běžného ultrazvukového skenování je 700-1000 rublů. Monitorování folikulogeneze zahrnuje několik návštěv, z nichž každá stojí přibližně 400-500 rublů. Pro získání úplného obrazu o činnosti reprodukčního systému je nutné sledovat folikulogenezi po dobu nejméně 3 po sobě jdoucích měsíců.

Co je to folikulometrie? V který den cyklu a proč se provádí?

Mezi mnoha studiemi v gynekologii je zvláštní místo věnováno folikulometrii. Tento typ ultrazvukového vyšetření vám umožní dozvědět se hodně o tom, jak je žena schopná otěhotnět a porodit dítě, posoudit jeho plodnost, připravit se na umělé oplodnění, stimulovat ovulaci a najít příčinu neplodnosti.

Tento článek popisuje, jak se tento postup provádí, co ukazuje a zda je možné výsledky dešifrovat sami..

Folikulometrie je typ ultrazvuku: pomocí ultrazvukového skeneru a monitoru se zkoumá stav ženských pohlavních žláz, protože jsou to právě oni, kdo je zodpovědný za její schopnost otěhotnět. Sexuální žlázy dodávají ženskému tělu určitý životní rytmus, cyklus, který často nazýváme menstruační cyklus.

Pod vlivem hormonů po příští menstruaci začíná proces zrání několika folikulů z četné folikulární rezervy dané ženě přirozeně ještě před narozením. Na obou vaječnících začne působením hormonu stimulujícího folikuly dozrávat několik folikulů, ale obvykle po několika dnech zůstane jeden (zřídka dva), který roste intenzivněji než ostatní. Jedná se o dominantní folikul, uvnitř kterého dozrává oocyt, který je připraven k oplodnění až uprostřed ženského cyklu.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Další procesy jsou přímo ovlivňovány dvěma dalšími hormony - estrogenem a LH, díky nimž se folikul, který se zvětšil, stane křehkým - jeho obal se ztenčí a nastane důležitá událost: folikul praskne, uvolní vajíčko, které je plně zralé a zcela připravené ke sloučení s mužskou reprodukční buňkou. Život vajíčka je krátký. Podává se ne více než 24-36 hodin (častěji - denně), pak zemře, pokud během této doby nedojde k významnému setkání s mužskými reprodukčními buňkami - spermatem. V tomto případě bude oocyt odebrán za dva týdny s menstruačním krvácením v důsledku změny hormonálních hladin..

Druhá polovina cyklu je doprovázena a poskytována progesteronem. Tento hormon produkuje takzvané žluté tělísko - žlázovou formaci, která se tvoří v místě prasklého folikulu na vaječníku. Pokud nedošlo k početí, pak žluté tělo zmizí a zmizí 10-12 dní po ovulaci, progesteron se zmenší, estrogen opět převažuje, v důsledku toho začíná menstruace.

Pokud je koncepce úspěšná, pak bude během 6-8 dnů po ovulaci embryo schopno se uchytit v děložní dutině a choriové klky začnou produkovat hormon hCG. Podporuje žluté tělo, nenechá ho zemřít, produkce progesteronu bude pokračovat. A to bude hlavní důvod zpožděné menstruace..

Folikulometrie ukazuje jakýkoli z procesů probíhajících ve vaječnících. Toto ultrazvukové vyšetření tedy umožňuje:

 • vyhodnotit výkonnost ženských reprodukčních žláz;
 • potvrdit nebo popřít přítomnost ovulace v cyklu;
 • určit odhadovanou dobu ovulace ke stimulaci přirozeného početí;
 • určit nejlepší čas na přípravu na punkci vaječníků v protokolu léčby IVF, stejně jako nejvhodnější čas pro intrauterinní inseminaci;
 • posoudit ovariální rezervu ženy a její plodnost obecně;
 • najít příčinu menstruačních poruch;
 • detekovat některé patologie, například nádory, cystické dutiny na vaječnících.

Folikulometrie se provádí po skončení další menstruace. Posoudit ovariální rezervu - 5. - 6. den cyklu, zhodnotit práci vaječníků a předpovědět plánování těhotenství - 7. - 9. den cyklu.

Je důležité, aby byla první studie provedena v období před nástupem plodného okna, tj. Před začátkem dnů příznivých pro početí..

Aby nedošlo k omylu, doporučuje se ženě odečíst 14 od doby trvání vlastního cyklu, u žen s různou dobou trvání je to obvykle doba trvání druhé fáze cyklu. K fluktuacím cyklu obvykle dochází v důsledku nestability první fáze, folikulární, druhá je předvídatelnější a stabilnější. Dostaneme tedy odhadovanou dobu ovulace a také od ní musíme odečíst 6. Pokud má žena krátký cyklus 24 dní, musí poprvé přijít na folikulometrii 4. den cyklu, pokud je cyklus standardní a je 28 dní, pak první ultrazvukové monitorování vaječníky by měly být drženy 8. den a v cyklu 32 dnů - 12. den. U nepravidelného cyklu se doporučuje provést první folikulometrii 5. - 6. den ženského cyklu.

Dále budete potřebovat několik návštěv v ultrazvukové kanceláři. Obvykle je pozorování chování a reakce folikulů předepsáno každé 2 dny, ale je také možná pauza 1 nebo 3 dny. Tyto návštěvy se nejčastěji vyžadují od 3 do 7.

Pro zvýšení přesnosti výsledků a jejich informačního obsahu se doporučuje podstoupit folikulometrii u jednoho specialisty na stejném ultrazvukovém přístroji, aby se vyloučil lidský faktor a technické chyby.

Kdo postup potřebuje?

Ultrazvuk folikulů se doporučuje ženám, které mají potíže s počátím dítěte během roku pravidelného nechráněného sexu s partnerem. V kombinaci s krevními testy na hormony vám to umožní vyloučit jednu z nejčastějších příčin neplodnosti - endokrinní, stejně jako vyloučit další nefunkční stavy ženských pohlavních žláz. Folikulometrie v tomto případě poskytuje představu o tom, jak probíhají fáze cyklu, zda folikul dozrává normálně, zda v něm dozrává vajíčková buňka a zda dochází k ovulaci ve správný čas..

Tento typ gynekologického vyšetření je nepostradatelný pro ženy, kterým jsou předváděny technologie asistované reprodukce. V protokolu IVF vám vyšetření nejprve umožní kontrolovat reakci vaječníků na hormonální stimulaci, pokud je to nutné, lékař může na základě výsledků ultrazvuku snížit nebo zvýšit dávku hormonů, zrušit nebo změnit lék. K oplodnění v laboratoři jsou nutná zralá vajíčka, ale nelze jim dovolit, aby samy opustily folikuly, protože ženské pohlavní buňky jsou odebrány punkcí a poté oplodněny v Petriho misce. Folikulometrie v dynamice říká odborníkům ten správný okamžik, kdy je čas na punkci.

Ultrazvukové vyšetření folikulů poskytuje informativní obraz o průběhu těhotenství v jeho velmi raných fázích. V tomto případě je hlavním kritériem corpus luteum. Jeho pokles může naznačovat, že se produkuje malé množství progesteronu a že při narození dítěte existuje riziko spontánního přerušení..

V případě selhání cyklu poskytuje studie vaječníků také komplexní odpovědi na otázky o příčinách - identifikuje nádory, cysty, morfologické změny v tkáních pohlavní žlázy a různé patologie.

Typy a příprava na zkoušku

Folikulometrii lze provádět dvěma způsoby: transvaginálně a břišní. Pokud se rozhodne provést ultrazvuk vaječníků přední břišní stěnou, tj. Břišní metodou, měla by se žena předem postarat o to, aby byla pohodlně a prakticky oblečena - bude muset rychle otevřít břicho od pubisu k hrudní kosti.

Můžete si s sebou vzít jednorázovou plenu na zakrytí gauče, můžete také popadnout papírové ubrousky a poté odstranit zbývající gel z břicha, který je pro lepší kontakt se senzorem namazán břišní kůží. Musíte přijít do ordinace s plným močovým měchýřem.

Za výhodnější je považována intravaginální metoda, protože poskytuje více informací o stavu vaječníků. Provádí se transvaginální sondou zavedenou do pochvy. Příprava spočívá v provádění intimní hygieny. K naplnění močového měchýře však nemusíte pít tekutiny. Naopak lékaři před vyšetřením požádají o návštěvu toalety. Lékař vás může požádat, abyste si na gauč přinesli nový kondom a plenu.

V některých případech jsou vyžadovány oba snímače. Před folikulometrií se nedoporučuje jíst nic denně, co by mohlo zvýšit množství střevních plynů, je lepší, aby žena ze stravy vyloučila černý chléb, droždí, zelí, sódu a fazole.

Dekódování výsledků

Musíte pochopit, že lékař by měl interpretovat výsledky folikulometrie, nezávislé pokusy o stanovení určitých diagnóz pro sebe mohou vést k chybám..

Stanovení ovulačního období

V pre-ovulačních studiích se hodnotí velikost vaječníků jako celku a velikost antrálních folikulů a dominantního. To vám pomůže pochopit, kdy očekávat ovulaci. V tomto případě je třeba si uvědomit, že normy existují docela průměrně a v každém případě se může velikost hlavního folikulu lišit.

 • Období od 1 do 4 dnů cyklu - dochází k menstruačnímu toku, ale ve vaječnících lze zobrazit několik antrálních folikulů o velikosti 3 až 5 mm. Pokud je jich 5 až 9, není se čeho bát, je folikulární zásoba a ovulace v tomto cyklu je velmi pravděpodobná.
 • Měření v 5. až 6. dnu cyklu obvykle ukazují několik antrálních folikulů o průměru 5-7 mm.
 • V den 7 je přidělen dominantní folikul, jeho velikost je již větší než ostatní, dosahuje 9-10 mm.
 • 8. den cyklu začíná počet antrálních folikulů klesat, procházejí reverzním vývojem a roste pouze ten dominantní, ten už dosahuje 12 mm.
 • Od 9-10 dnů cyklu existuje příležitost ve folikulu, jehož velikost je od 13 do 16 mm, vizuálně určit dutinu s vejcem.
 • 11. den cyklu folikul dorůstá na 18 mm a do 12. dne lze jeho velikost zafixovat až na 20 mm.
 • 13. den cyklu je vizuálně možné určit místo stigmatu - právě v tomto bodě dojde k prasknutí folikulu, jakmile dosáhne své maximální velikosti. Mezitím je jeho průměr asi 22 mm..
 • Den ovulace - velikost dominantního váčku dosahuje 24 mm.

Poté, co u ženy našel folikul o průměru 20-22 mm, lékař varuje, že k ovulaci dojde během jednoho nebo dvou dnů. V protokolu ošetření IVF dochází k dozrávání více vajíček, aby se vytvořilo více vajíček, aby se zvýšila pravděpodobnost oplodnění. Punkce se provádí poté, co lékař diagnostikuje velikost folikulů asi 18 mm.

Stanovení skutečnosti o dokončené ovulaci

U dokonale zdravé ženy v plodném věku jsou možné anovulační cykly, když se vajíčko neuvolní. Takový cyklus je indikován absencí dominantního folikulu před dnem ovulace nebo jeho zpomaleným růstem, stejně jako absencí žlutého tělíska po datu ovulace..

Ultrazvukové příznaky dokončené ovulace jsou:

 • bylo zaznamenáno zmizení dominantního folikulu po jeho maximálním růstu;
 • 3-4 dny po údajné ovulaci se v ovulovaném vaječníku nachází žluté tělo, jehož velikost je obvykle od 10 do 30 mm;
 • během 1-2 dnů po ovulaci se v břišní dutině ženy najde volná tekutina.

Kromě toho se pro posouzení stavu žlutého tělíska měří tloušťka endometria. Vnitřní vrstva dělohy by se měla zvýšit vlivem progesteronu produkovaného dočasnou žlázou. Vzájemný pokles endometria a velikosti žlutého tělíska naznačuje nedostatek progesteronu a nedostatečnost luteální fáze cyklu, což může způsobit potrat nebo neplodnost.

Je třeba poznamenat, že ovulace může nastat současně ze dvou vaječníků, a v tomto případě se nazývá dvojitá, pak se najednou nacházejí dvě žlutá těla, a pokud došlo k oplodnění, žena má šanci stát se matkou okouzlujících dvojčat. Folikulometrie však nemůže prokázat skutečnost těhotenství a detekce žlutého tělíska sama o sobě nenaznačuje, zda žena tentokrát otěhotněla nebo ne. To je známka ovulace a nic víc. Pokud nedošlo k ovulaci, cyklus byl anovulační, pak není zobrazeno ani žluté tělo ve vaječníku.

Odchylky od normálních hodnot - možné příčiny

Pokud folikuly nerostou nebo rostou velmi pomalu, výrazně zaostávají za průměrnými rychlostmi popsanými výše, pokud je corpus luteum, které vypadá jako anechoická formace, několik dní po očekávané ovulaci nepostřehnutelné, může být příčinou nedostatečná ovulace. Může to být způsobeno věkem - s přiblížením k 40 let se počet anovulačních cyklů ročně zvyšuje, a proto je obtížnější otěhotnět. Ovulačních procesů je ale mnohem více, než si dokážete představit, a neomezují se pouze na anovulaci.

Patologie, které může folikulometrie odhalit, se mohou lišit..

Folikulární atrézie

Podstata tohoto jevu spočívá ve skutečnosti, že normálně rostoucí folikul, na který se upíná tolik nadějí, náhle přestane růst a začne svůj opačný vývoj. Ovulace samozřejmě nedochází, na místě takového folikulu se může vytvořit cysta, ale to není nutné, často se jednoduše zmenší na původní velikost, jako by nikdy nerostla.

Pokud se atrézie vyskytuje každý měsíc, pak je to jeden ze znaků endokrinní neplodnosti, která může být způsobena nízkou hladinou FSH a nedostatkem estrogenu..

Ženy s touto patologií mají dlouhé období, kdy menstruace zcela chybí, a nejsou spojeny s nástupem těhotenství. Pokud existují období, jsou obvykle skrovná, rozmazaná, ale dlouhá.

Přetrvávání folikulů

Jedná se o stav, kdy počáteční folikulometrické postupy ukazují růst a normální vývoj dominantního folikulu, ale k jeho prasknutí nedochází. Vejce tedy nemůže bublinu včas opustit, přezrál a zemře v ní. Ultrazvuk nevykazuje výše uvedené známky dokončené ovulace, není tam žádné žluté tělísko a folikul je zobrazen po dlouhou dobu. Tento folikul se často stává cystou. Koncepce v takovém cyklu je také nemožná..

Příčiny tohoto jevu mohou spočívat v nízkém kvantitativním obsahu estrogenu a hormonu LH v krvi ženy, stejně jako v abnormálně silné folikulární membráně (vrozená predispozice), ale tyto cykly lze někdy pozorovat u zdravých žen.

Cystická formace

Cysta je obvykle důsledkem perzistence, ale mohou existovat i jiné důvody pro vytvoření dutin naplněných tekutinou, například porucha ovariálního oběhu nebo hormonální stimulace, která cyklu předcházela, stejně jako dlouhodobé užívání perorálních kontraceptiv a prostředků tzv. „Požární“ postkoitální antikoncepce..

Tato diagnóza se obvykle stanoví, pokud folikul přesahuje průměr 25-26 mm. Pokud dojde ke zvýšení žlutého tělíska nad 30 mm, hovoří o luteální cystě. Oba nejsou věta a ve většině případů jsou dočasné, odejdou samy a vyřeší se během několika menstruačních cyklů. Je však vyžadován lékařský dohled. Zřídka se vyskytují komplikace - torze nohy nebo prasknutí cysty, v takovém případě může být nutná chirurgická pomoc.

Luteinizace

V takové situaci lékaři ultrazvukové diagnostiky detekují žluté tělo, když by to ještě nemělo být, tj. Před ovulací. Současně sousedí folikul, jehož prasknutí se ještě nestalo, a základy corpus luteum. Může to být způsobeno nadměrným uvolňováním LH, jakož i některými abnormalitami a patologickými změnami v tkáních pohlavní žlázy..

Jedná se o jednu z forem neplodnosti, protože folikul nemá čas dosáhnout dospělosti. Sama žena možná dlouho nerozumí, proč není možné počat dítě, protože ovulační testy jsou pozitivní a jsou přítomny všechny příznaky, ale současně oocyt nevychází během luteinizace.

Posouzení ovulační rezervy

Abychom pochopili, jak plodná je žena, provádí se test plodnosti, rovněž založený na folikulometrii. Za tímto účelem se ultrazvuk provádí 5. až 6. den menstruačního cyklu, protože menstruace končí. V tomto případě by mělo být nalezeno alespoň 5 antrálních folikulů. Navíc je předepsán krevní test na estrogen, progesteron, FSH.

Výsledek se ženě může zdát divný, protože v něm uvidí číslo - „-2“, „0“ nebo „+2“. Toto je hodnocení její ovariální rezervy jako schopnosti rodit děti. „-2“ - rezerva je vyčerpaná, plodnost nízká, přirozené pojetí je buď nemožné, nebo extrémně nepravděpodobné. „0“ - rezerva je normální, žena je schopná otěhotnět a snášet. "+2" - vysoká rezerva, vysoká plodnost, ai když pacientce nepomůžete, bude přirozeně schopná otěhotnět, pokud existuje odpovídající touha doslova během 1-2 cyklů.

Folikulometrii lze provádět bezplatně v rámci povinného zdravotního pojištění, pokud je takové vyšetření oprávněné a je doporučeno ošetřujícím lékařem státní kliniky nebo prenatální kliniky. Pokud žena upřednostňuje návštěvu soukromé kliniky nebo trvá na takovém vyšetření ze své vlastní vůle, provede se folikulometrie pouze za poplatek. Náklady na jednu návštěvu mohou začít od 300 do 800 rublů. Pokud si vzpomeneme, že hodnota metody průzkumu spočívá v dynamice, pak toto množství musí být vynásobeno počtem návštěv ultrazvukové místnosti.

Podle recenzí je postup levnější ve velkých perinatálních centrech než na soukromých klinikách.

Co je to folikulometrie, viz další video.

Folliculogenesis: koncept, etapy a náklady

Mnoho žen neví o tom, co je folikulogenéza a proč je nutné ji vyšetřovat. Níže se blíže podíváme na to, co to je, jak se postup provádí a kolik to stojí.

 1. Co je to folikulogeneze?
 2. Proces růstu a vývoje folikulů?
 3. Fáze folikulogeneze
 4. Jak se to dělá?
 5. Vhodná doba cyklu
 6. Závěrečná část folikulogeneze
 7. Náklady

Co je to folikulogeneze?

Folikulogeneze je považována za složitý proces, který probíhá před ovulací. Během ovulace folikul zmizí a vynoří se z něj vaječná buňka, která je dostatečně zralá na to, aby mohla být oplodněna. Právě její sledování může gynekologovi objasnit, kdy má žena šanci otěhotnět nebo proč to nemůže udělat.

Proces růstu a vývoje folikulů?

Práce ve vaječnících se okamžitě mění první den v menstruačním cyklu. Každý měsíc během normálního procesu růstu a vývoje začíná dozrávat několik folikulů najednou.

Pátý den cyklu se folikuly objevují v objemu šesti kusů. Mají poměrně malý průměr, řádově dva nebo čtyři milimetry, a jsou umístěny uprostřed ženských pohlavních orgánů..

Po týdnu nástupu menstruace se folikuly zvětší na šest milimetrů. Krevní kapiláry kolem nich jsou viditelné.

Následujícího dne poté můžete s jistotou říci, který z folikulů je dominantní, to znamená, že má šanci na další zrání. Ve srovnání s ostatními má větší velikost.

Po dalším dni dominantní folikul roste, poté je jasně vizualizován a má průměr asi 13-14 milimetrů. V tuto chvíli se ostatní zmenšují a mizí..

11. den dominantní druh nadále roste. Dosahuje velikosti přibližně 16 mm. Následující den - 17 mm. Ve stadiu zvaném pozdní proliferace jeho buňky produkovaly velké množství estrogenních prvků.

Přesně o dva týdny později je to 18 až 24 mm. Na ultrazvuku jsou viditelné známky rychlé ovulace. Dvojitý obrys, jeho tloušťka a nepravidelnosti se stanou rozlišitelnými. Jeho vaskularizace je odlišitelná.

15. den cyklu nebo 16. den, pokud mluvíme o normální menstruaci z hlediska času, dojde k ovulaci. Ovulace je prasknutí folikulu a uvolnění ženské buňky z něj. Ultrazvuk současně ukazuje, že buď odešel, nebo zmenšil objem a dal tekutinu na stěny břišní dutiny.

Dále v místě, kde se nacházela bublina s vejcem, je viditelné žluté tělo s nepravidelným tvarem a nerovnými obrysy. Velké velikosti dosáhne do 5. dne, poté klesá. Když začne další cyklus nebo těhotenství již nebude viditelné.

Fáze folikulogeneze

Lékaři rozlišují několik stadií nebo stádií vývoje folikulů ve formě:

 1. Prvotní (nulová) fáze, která trvá od 1 do 5 dnů menstruace;
 2. Předběžné (primární) stádium, které probíhá 6 - 15 dní po menstruaci;
 3. Antrální (sekundární) stadia v 15-20 dnech cyklu.
 4. Preovulační (terciární) stádium ve 20-26 dnech.

Jak se to dělá?

Ultrazvukové monitorování je ultrazvukové monitorování procesů změn v děloze s vaječníky během menstruačního cyklu.

Jak funguje folikulogeneze? Provádí se na klinice konvenčním vaginálním vyšetřením 7. – 10. Den cyklu pomocí ultrazvukového přístroje. Procedura se provádí přibližně 5-10 minut, poté se vytiskne snímek průzkumu a zaznamenají se všechny jeho hodnoty.

Právě v tomto okamžiku je na zařízení vidět jeden dominantní folikul, který dosáhl průměru 12-15 mm, ve srovnání se zbytkem, který je za normální situace několikrát menší. Zřídka, když existuje několik dominantních druhů. V budoucnu uvidíte, jak se zvyšuje a v den, kdy je pozorována ovulace, dosahuje její velikost výše uvedené maximální hodnoty..

Při vyšetření ultrazvukem je pozornost věnována nejen folikulogenezi, ale také endometriu. V době vzniku ovulace by měla být její tloušťka od 9 do 13 mm. Poté luteinizační hormon vstupuje do těla, což podporuje připravenost výstupu ženské buňky k oplodnění. V tomto případě malé množství folikulární tekutiny vstupuje do vnitřních stěn vaječníků..

Vhodná doba cyklu

Chcete-li provést první vyšetření, musíte počkat na 8. den ženského cyklu a provést vyšetření. Pokud je konstantní, ale není normální, jeho trvání je předepsáno několik dní (obecně je to 4 až 6 dní) před možnou ovulací. Počet takových ultrazvuků stanoví ošetřující lékař.

V průměru pouze dvě vyšetření. Pokud mluvíme o nepravidelném průběhu menstruace, pak se první monitorování provádí 3 dny po jejich ukončení. O vhodném období pro vyšetření se můžete dozvědět přímo od odborníka.

Závěrečná část folikulogeneze

Poslední částí folikulogeneze je uvolnění vajíčka. Pokud se tak nestane, ultrazvuk poskytne podrobné informace o jeho porušení. Možná porušení:

 • Regrese folikulů (atrézie). Nastává, když byl dominantní folikul jasně viditelný, rostl na objemu, ale pak se náhle přestal vyvíjet a úplně zmizel, kvůli čemuž nedošlo k ovulaci;
 • Perzistence není běžný průběh folikulogeneze, kdy bubliny s vejcem prasknou časem a dále se nevyvíjejí;
 • Folikulární cysta. Dominantní typ buněk roste správně, ale nepraskne ve správný čas, zůstane ve vaječnících a nepomůže k ovulaci;
 • Luteinizace je porucha folikulogeneze, kdy se žluté tělísko objevuje, když folikul nepraskne. Jedním z důvodů tohoto procesu je velké množství mužských hormonů a druhým důvodem je patologie ženských pohlavních orgánů;
 • Dominantní a běžné druhy se nevyvíjejí, což znemožňuje mluvit o ovulaci.

Pokud k monitorování z důvodu výše uvedených okolností nedošlo, provede lékař řadu dalších dalších studií a analýz. Poté podle jejich výsledků předepíše léčbu, jejímž účelem je normalizace hormonálních hladin a stimulace ovulace..

Příčiny těžkých období se silnou krví? Odpověď naleznete zde.

Náklady

Průměrná cena za ultrazvukové monitorování folikulogeneze v Moskvě je od 2 000 do 10 600 rublů. V centrální oblasti se pohybuje od 2500 do 4500 tisíc rublů. V Rusku se tato cena pohybuje od 1 500 do 6 000 rublů, v závislosti na vybrané klinice.

Video: jak probíhá proces zvaný folikulogeneze?

Folikulogenéza a ultrazvuk k určení ovulace: povinný postup pro veškeré plánování

Aby žena mohla otěhotnět, v jejím těle pravidelně probíhá proces přípravy. Na začátku menstruačního cyklu začíná ve vaječnících růst několik folikulů. V průběhu času pouze dva nebo jeden z nich zvyšují růst a rostou do požadované velikosti. Tento proces se nazývá folikulogeneze. Pak folikul praskne a vajíčko se z něj uvolní. Tento proces se nazývá ovulace a během tohoto období je nejvyšší šance na otěhotnění..

Ale někdy nedojde k těhotenství navzdory aktivním pokusům. Důvodem je často nedostatek ovulace. V tomto případě je nutné zkontrolovat, zda dochází k ovulaci. Existuje mnoho způsobů, včetně měření bazální teploty, pomocí speciálních testů. Lékaři však nejčastěji předepisují folikulometrii, když je růst folikulů sledován pomocí ultrazvukového vyšetření..

 1. Co je sledování folikulogeneze a jaký den cyklu dělat
 2. Kdy provést ultrazvuk k určení ovulace?
 3. Jak se připravit na postup
 4. Cena folikulogeneze
 5. Jak efektivní a spolehlivá je folikulometrie

Co je sledování folikulogeneze a jaký den cyklu dělat

Pomocí ultrazvuku lékaři zkoumají vaječníky a sledují, zda tam folikuly dozrávají, jaké jsou velikosti. Celkově musíte během cyklu několikrát navštívit lékaře. Obvykle je to 2-3krát, ale přesně kolikrát budete muset přijít, říká lékař, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám a údajům, které obdrží během ultrazvukového vyšetření. K určení dne ovulace je nutné sledování folikulogeneze. To je vyžadováno jak pro páry, které chtějí počat dítě přirozeně, tak pro ty, které s tím mají problémy a hledají důvody. Možná k ovulaci vůbec nedochází a na tuto otázku pomůže odpovědět pouze folikulometrie..

V který den cyklu se má provést ultrazvuk, řekne lékař. Vše závisí na tom, kolik dní trvá menstruační cyklus ženy. Ve většině případů je to 28 dní. Poté žena přijde na první ultrazvukové vyšetření 8. – 10. Den cyklu. Pokud je cyklus kratší nebo delší než standardních 28 dní, žena přijde na první ultrazvukové vyšetření jako součást folikulometrie ve 4. až 5. den cyklu. Lékař vám také řekne, kdy přijdete příště. Tato metoda umožňuje uložit získané výsledky, informace, pořídit snímky a porovnat je s následujícími a sledovat dynamiku.

Kdy provést ultrazvuk k určení ovulace?

Po první návštěvě a absolvování ultrazvukového vyšetření budete muset toto vyšetření podstoupit ještě několikrát ve stejném cyklu. Toto se nazývá ultrazvukové monitorování ovulace. Následná vyšetření se obvykle provádějí v intervalech 2–3 dnů. Lékař věnuje pozornost přítomnosti a velikosti dominantního folikulu, tloušťce stěn endometria, protože v době ovulace se zvyšuje.

Lékař rozhodne, že se jednalo o poslední ultrazvukovou kontrolu v tomto cyklu, pokud zjistil:

 • nedostatek dominantního folikulu
 • volná kapalina
 • corpus luteum

To vše naznačuje, že došlo k ovulaci. Pokud je to nutné, opakované vyšetření se provádí jeden měsíc po skončení menstruace s nástupem nového cyklu.

Folikulometrie je předepsána také při přípravě na IVF, kdy bude nutné sbírat vajíčka. V tomto případě monitorování obvykle probíhá na samotné klinice na pozadí hormonální stimulace, když nedozrává jeden, ale několik dominantních folikulů. To vám umožní určit den ovulace, abyste měli čas na odběr vajec..

Jak se připravit na postup

Na tento postup neexistuje žádná speciální a komplexní příprava. A samotný postup se neliší od klasického gynekologického ultrazvuku. Vše záleží na tom, která ultrazvuková metoda a jaký senzor se použije.

Pokud se jedná o transvaginální ultrazvuk, měla by žena před vyšetřením vyprázdnit močový měchýř..

Pokud se jedná o břišní techniku, doporučuje se ženě dodržovat dietu po dobu 3 dnů před samotným vyšetřením a vyloučit potraviny, které mohou způsobit tvorbu plynů ve střevech. Jak vypadá ovulace na ultrazvukovém vyšetření Doporučuje se také užívat speciální léky k eliminaci tvorby plynů. Před ultrazvukem břicha musí žena vypít litr vody, džusu nebo jiného nealkoholického nápoje přibližně za 1 hodinu, aby byl její močový měchýř plný. To je nezbytné, aby se zlepšila vizualizace a lékař byl schopen vidět co nejvíce. Je nutné, aby žena chtěla trochu chodit na toaletu. Ale nemusíte to přehánět a pít příliš mnoho vody, abyste se netrápili a nedostali se do nepříjemné situace, pokud budete muset například dlouho čekat, například kvůli dlouhé frontě v ultrazvukové kanceláři.

Cena folikulogeneze

Je těžké pojmenovat přesnou částku. Vše záleží na tom, ve kterém městě a na jaké klinice se takové monitorování provádí. Na některých klinikách je třeba platit za každý ultrazvuk zvlášť a cena je standardní, jako v ceníku pro pánevní ultrazvuk. Cena se v tomto případě může lišit v závislosti na tom, který senzor (transvaginální nebo břišní) byl použit pro vyšetření. Na jiných klinikách je cena uvedena u všech vyšetření. Obvykle se jedná o 2-3 vyšetření, a pokud jsou nutná další, pacient za ně již doplácí..

Cena za 1 ultrazvukové vyšetření v regionech je v průměru 900 - 1300 rublů. Za celý cyklus folikulometrie budete muset zaplatit 3 500 - 5 000 rublů. V Moskvě a dalších velkých městech mohou být náklady vyšší.

Ceník najdete předem na webových stránkách klinik, aby nedocházelo k nepříjemným překvapením. Můžete požádat ošetřujícího lékaře, který předepsal folikulometrii, o radu na dobré klinice.

Plánujete těhotenství? Pak vám budou užitečné naše další články! Droga Inofert při plánování těhotenství: pokyny, cena, analogy, recenze těch, kteří pomohli

Přírodní přípravek Kyst al Hindi a je pravda, že pomáhá otěhotnět s neplodností: přečtěte si více

Jak efektivní a spolehlivá je folikulometrie

Pokud navštívíte dobrého lékaře a kliniku, není důvod nedůvěřovat výsledkům. Tuto metodu lze považovat za nejspolehlivější a nejinformativnější, pokud je nutné sledovat folikulogenezi, určit přístup ovulace nebo její nepřítomnost. V případech, kdy je zjištěna anovulace, nedochází k ovulaci, musíte hledat důvody a pokud je to možné, odstranit je. pokud dochází k ovulaci pravidelně, ale stále nemůžete otěhotnět, musíte zde hledat důvody a také je odstranit. To již provádí ošetřující lékař. Úkolem ultrazvukového lékaře je monitorování.

Folikulometrie ultrazvuk (folikulogeneze) - co to je?

Ultrazvuk podle protokolu folikulometrie je speciální studie zaměřená na hodnocení mechanismu dozrávání vajíček a identifikaci patologií procesu ovulace. Kromě sledování růstu folikulu a procesu ovulace lékaři během folikulogeneze nutně hodnotí stav endometria. Toto je vnitřní vrstva dělohy, která také prochází změnami během menstruačního cyklu. Tyto změny mohou nepřímo říci, jak efektivně fungují vaječníky. Toto vyšetření také pomáhá gynekologům a reproductologům poskytnout komplexní hodnocení práce ženského reprodukčního systému..

Co je to folikulogeneze?


Fáze růstu folikulů


Proč jsou folikuly špatně viditelné na konvenčním pánevním ultrazvuku?

Velikost folikulů před zráním je extrémně malá - 0,03-0,05 mm. V závislosti na velikosti se rozlišují: primordiální nebo primární folikuly, sekundární (rostoucí) a preovulační (terciární). Vzhledem k velmi malé velikosti je vizualizace folikulů na konvenčním ultrazvuku obtížným úkolem a vyžaduje výkonný ultrazvukový přístroj, proto byl vyvinut speciální protokol pro ultrazvuk pánve u žen s folikulometrií.

Kdo potřebuje udělat ultrazvukovou folikulogenezi?

S takovým onemocněním, jako je neplodnost, má smysl sledovat dynamiku vývoje folikulů a spolehlivě zjistit skutečnost uvolnění vajíčka. Takové sledování pomáhá vybrat nejvhodnější dobu pro otěhotnění ženy a výrazně zvyšuje šance na úspěšné těhotenství. Existuje několik způsobů, jak určit okamžik ovulace a zrání vajíčka:

 • Doma měřením bazální teploty teploměrem.
 • Pomocí ovulačního testu, který lze zakoupit v lékárnách.
 • Ultrazvuková folikulogeneze.
 • Darujte krev pro hormony a s výsledky hormonogramu kontaktujte gynekologa, aby vypočítal ovulační cyklus.
Nejspolehlivější a nejpřesnější metodou je ultrazvuk pánevních orgánů s protokolem folikulometrie. Pomůže stanovit všechny fáze vývoje vajíček a kvalitu jejich zrání..

Pánevní ultrazvuková službaCena, rubCena akcií
Ultrazvuk močového měchýře se stanovením zbytkové moči800 rbl.
Ultrazvuk pánve u žen a mužů s břišní sondou1200 rbl.
Ultrazvuk malé pánve u žen s vaginální sondou1300 rbl.
Integrovaný pánevní ultrazvuk s břišní a vaginální sondou1400 rbl.
Ultrazvuk folikulogeneze750 rbl.
Ultrazvuková cervikometrie1100 rbl.
Ultrazvuk prostaty s rektální sondou1500 rbl.
Ultrazvuk šourku (varlata, nadvarlete)1000 rub.
Ultrazvuk prostaty a močového měchýře s břišní sondou1900 rbl.
Komplexní ultrazvuk (ultrazvuk břišní dutiny + ultrazvuk ledvin + ultrazvuk štítné žlázy + ultrazvuk pánve s břišní sondou + ultrazvuk mléčných žláz)4200 rbl.2999 rbl.
Komplexní ultrazvuk (ultrazvuk orgánů břišní dutiny + ultrazvuk ledvin + ultrazvuk štítné žlázy + ultrazvuk prostaty s břišním senzorem)3300 rbl.2499 rbl.

Jak funguje ultrazvuková folikulometrie?

V jaký den musíte udělat ultrazvukovou folikulometrii?

Ultrazvuková folikulometrie obvykle začíná od 3–5 dnů menstruačního cyklu. Na základě výsledků tohoto počátečního skenování lékař vypočítá individuální plán následných vyšetření. Při stabilním menstruačním cyklu 28 dnů se další monitorovací relace provádí ve dnech 8 až 10. V této fázi by se dominantní buňka měla výrazně lišit od zbytku velikostí.

Během tohoto období se zvyšuje hladina hormonu. Když je velikost tvorby tekutiny 18-25 mm, první hormonální fáze dosáhne svého vrcholu. Velké množství estrogenu vyvolává uvolňování luteinizačního hormonu, který je předzvěstí ovulace. Toto období je považováno za nejpříznivější pro oplodnění..

Pokud je menstruační cyklus pacientky delší než nebo naopak kratší než 28 dní, v tomto případě se provede ultrazvuková folikulogeneze 2-3krát, protože je obtížné určit přesné datum uvolnění vajíčka. Studie jsou předepsány 4-5 dní před údajně plánovaným uvolněním vajíčka. Během tohoto období lze dominantní folikul již na ultrazvuku jasně rozpoznat. Byl zvýšen na 12-15 mm. Může však nastat situace, když existují dva takové velké folikuly. Poté je nutné každé 2 dny provést následné vyšetření, aby bylo možné sledovat proces konkurenčního růstu a určit konečné umístění vajíčka.

V praxi gynekologů v Petrohradě se stále častěji vyskytují případy nepravidelných menstruačních cyklů u žen v plodném věku. V takových situacích určí ošetřující lékař při jmenování počáteční datum prvního ultrazvuku folikulogeneze, počínaje studií 4. až 5. den cyklu. Poté jsou naplánovány opakované diagnostické relace každé 2 dny.

Kromě sledování stadií folikulogeneze bude diagnostik sledovat tloušťku endometria. V době ovulace by měla dosáhnout 12 mm. Po zjištění dne ovulace ultrazvuk folikulometrie nekončí a pacient musí určitě přijít ještě jednou na ultrazvuk, aby mohl posoudit funkci žlutého tělíska.

Zpožděná menstruace, hlavní důvody jiné než těhotenství
Normálně menstruační cyklus trvá od 21 do 35 dnů. Každá žena má své individuální trvání, ale u většiny z nich jsou intervaly mezi menstruací stejné nebo se od sebe liší o ne více než 5 dní.