Velikost folikulů podle dne cyklu: typy a příčiny odchylek, léčba

Velikost folikulu má přímý dopad na pravděpodobnost oplodnění. Pokud je to více než obvykle, existuje riziko vzniku cyst. Za odchylku se také považuje více folikulů stejné velikosti. V tomto případě je ovulace nepravděpodobná. Folikulometrie se používá k určení normálního stavu reprodukčního systému a přítomnosti ovulace. Jedná se o postup, při kterém se ultrazvuk provádí několikrát za účelem posouzení vývoje folikulů..

 • 1 Co jsou folikuly?
 • 2 Vývoj a velikost
  • 2.1 Během ovulace
  • 2.2 Požadovaná velikost pro koncepci
 • 3 Odchylky
  • 3.1 Atrézie
  • 3.2 Perzistence
 • 4 Pokud průměr není správný

Ve folikulích je vajíčko v procesu zrání až do období ovulace. Jsou nezbytné k jeho ochraně - vejce je obklopeno silným epitelem a vrstvou vláknité tkáně. Pravděpodobnost početí přímo závisí na kvalitě této ochrany..

Fáze vývoje folikulů

Na ultrazvuku vypadají folikuly jako kulaté útvary. Před jejich prasknutím produkují estrogeny a poté se transformují na dočasnou žlázu - žluté tělísko, které přeměňuje estrogen na progesteron, aby podpořilo druhou fázi cyklu a těhotenství.

Hlavní fáze robotů folikulárního aparátu nastává uprostřed cyklu. V tomto okamžiku folikul dosahuje průměru 2 cm. Pokud nezraje, nedojde k ovulaci. Anovulační cykly se mohou normálně vyskytovat až 3-4krát ročně, pokud se pravidelně opakují, znamená to patologii.

V počáteční fázi růstu se tento prvek nazývá prvotní folikul. Představuje základy reprodukční buňky, která se nachází na vnitřním povrchu orgánu a je v klidném stavu. Pokud vývoj začne, do 7 dnů věku jeho průměr dosáhne 3–7 mm. V této fázi bude ultrazvuk schopen ukázat několik prvků, které mají různé fáze vývoje..

V normálním menstruačním cyklu (bez stimulace) je asi deset folikulů, které se nazývají antrální a 8. den začínají produkovat estrogen, vnější vrstva produkuje androstendion a testosteron.

Antrální folikuly na ultrazvuku

Od 8. do 10. dne je již možné určit dominantní, který se pohybuje. Dorůstá až 14 mm, zbytek se zmenšuje a mizí, přibližně se zvyšuje o 3 mm denně. 1-2 dny před ovulací dosáhne 18-23 mm. V závislosti na cyklu v průměru 12. až 16. den folikul praskne a vejce jej opustí.

Určete velikost prvku před jeho prasknutím a ovulací, může to být pouze porodník-gynekolog pomocí ultrazvuku. Průměr hraje důležitou roli, protože lze oplodnit pouze zralé vejce.

Dominantní folikul na ultrazvuku

Bezprostředně před výstupem z ženské reprodukční buňky je velikost prvku 23-24 mm - to je nejlepší volba pro koncepci.

Tabulka velikostí folikulů podle dne cyklu:

Den (od nástupu menstruace)TypRozměry, mm
1-4Antral4
Pět5-6
7Dominantní9-10
811-12
devětVezikuly s folikulární dutinou13-14
deset15-17
jedenáct15-18
1220
13Graafova láhev stigmatu22-24
čtrnáctFolikul praskne - ovulace24-25

Aby došlo k početí, je vajíčko připraveno k oplodnění a těhotenství probíhá dobře, je nutné, aby měl folikul optimální velikost - nejméně 18-19 mm a ne více než 25 mm. Pokud je tento parametr mimo normální rozsah, je koncepce nepravděpodobná. Někdy, pokud uprostřed cyklu folikul nedosáhne požadované velikosti a pokračuje v růstu, je pozorována pozdní ovulace.

Při pravidelném opakování patologie je nutné důkladné vyšetření. Pokud se neléčí, může se vyvinout neplodnost..

Špatným signálem je stejná velikost všech folikulů v kterýkoli den cyklu a absence dominantního. To znamená, že nedojde k ovulaci..

Atypické podmínky jsou:

 • Jednotlivé folikuly. Nemohou se vyvinout na požadovanou velikost. To vede k nedostatečné ovulaci. Důvody mohou být: příliš intenzivní cvičení, hormonální dysfunkce, obezita, hladová dieta, menopauza.
 • Násobek. Více než deset. V tomto případě jsou vaječníky považovány za multifolikulární. Když se jejich počet výrazně zvýší, diagnostikují „syndrom polycystických vaječníků“. Situace zasahuje do ovulace a početí, je spojena s různými patofyziologickými podmínkami těla. Vyžaduje předpis stimulační terapie nebo IVF.

Někdy dochází k atrézii a vytrvalosti.

Patologie je charakterizována selháním folikulu dosáhnout požadované velikosti uprostřed cyklu - opět se začíná zmenšovat a mizí.

Onemocnění je charakterizováno následujícími příznaky: nepřítomnost žlutého tělíska a volné tekutiny v zadním prostoru na ultrazvuku, nízká hladina progesteronu. Je doprovázena amenoreou a nefunkčním děložním krvácením. Četnost výskytu je přibližně 3-4krát ročně. Porušení vede k neplodnosti.

Je absence narušení integrity folikulu. Během týdne zůstává ve velikosti od 22 mm do 24 mm, poté začíná menstruace. Někdy k tomu nedojde a folikul degeneruje do cystické formace. Cysta je diagnostikována, když folikul dosáhne velikosti 30 mm. To je způsobeno nerovnováhou hormonů. Je doprovázeno takovými znaky jako:

 • nedostatek progesteronu;
 • přebytek estrogenu;
 • silné krvácení během menstruace;
 • neustálé zpoždění;
 • identické folikuly na ultrazvuku;
 • po údajné ovulaci - nedostatek volné tekutiny a žlutého tělíska.

K odstranění patologie se provádí hormonální terapie. Mohou předepisovat ultrazvuk, laserovou terapii a elektrickou stimulaci. Vylučuje stres a jakýkoli stres.

Někdy existuje několik dominantních folikulů. To vede k uvolnění několika buněk najednou a v případě pozitivního výsledku nastává těhotenství s dvojčaty nebo trojčaty..

Pokud je velikost folikulu menší než normální, vede to k nedostatečné ovulaci. Pokud pacientka plánuje těhotenství, musí být patologie léčena. Žena jde k lékaři, podstoupí diagnostiku, která pomůže určit povahu porušení. V moderní medicíně se k léčbě používají léky stimulující ovulaci: citrát, klomifen, Clomid, Clostilbegit atd..

Terapie začíná mezi 5. a 9. dnem cyklu. Počáteční dávka je předepsána odborníkem, poté se postupně zvyšuje. Je zakázáno používat léky samostatně. Kurz je nutně stanoven až po výzkumu hormonální hladiny a stanovení průchodnosti vejcovodů.

Během průchodu protokolu o stimulaci ovulace jsou výsledky nutně sledovány pomocí folikulometrie. Aby se zvýšila pravděpodobnost prasknutí a zabránilo se tvorbě cyst, jsou předepsány spouštěče ovulace (například léky hCG).

Souběžně s určováním stimulace je sledována strava ženy a její zdraví. K určení koncentrace hormonů štítné žlázy je nutná analýza. Předepsána je kyselina listová, hořčík, jód a vitamin E. Je třeba si uvědomit, že počet cyklů těchto léků je přísně omezen. To je spojeno s vysokým rizikem selhání vaječníků a menopauzy..

endometrium (růst endometria) + folikuly (stimulace ovulace) + vajíčko + implantace

endometrium a folikuly

Normy tloušťky endometria
1 - 2 den cyklu - 0,5 - 0,9 cm
3-4 dny cyklu - 0,3 - 0,5 cm
5-7 den cyklu - 0,6 - 0,9 cm
8 - 10 den cyklu - 0,8 - 1,0 cm
11-14 dní cyklu - 0,9 - 1,3 cm
15. - 18. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm
19. - 23. den cyklu - 1,0 - 1,4 cm
24. - 27. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm

Tloušťka endometria pro početí by měla být v průměru asi 7 mm nebo více, samozřejmě se vyskytly případy těhotenství s endometriem 5 mm, ale v takových případech je nutná podpora ve formě dyufastonu nebo těhotenství po několik týdnů těhotenství, mnozí napsali, že když otěhotněli s nízkou enometrií bylo jim předepsáno vaginální zavedení dělohy, protože se rychleji vstřebává do vrstvy dělohy, čímž pomáhá posilovat endometrium.

Aby se vytvořila vrstva endometria, lékaři obvykle předepisují hormonální léky obsahující estradiol - to jsou Proginova(prášky), Demonstrace(tablety obsahující estradiol a malé množství progesteronu), Divigel - dávkovaný gel v sáčcích po 0,5 g a 1 g (vtírá se do dolní části břicha, dolní části zad, hýždí, vstřebává se a vstřebává se přes vrstvu kůže do krve)
Lidové způsoby, jak vybudovat endometrium -

Hormel - geomeopatie

Gynecohel - homeopatie

S 5 dny vařit malinové listy a pít v první fázi jako čaj.

V první fázi také jedí čerstvé ananasy, některé jedí konzervované, ale obsahují méně přírodních vitamínů. Dívky, které napsaly, že jim Ananas pomohl, řekly, že toho hodně jedly čerstvé a výsledek byl ve srovnání s jinými cykly významný.

Průměr folikulu na
* 10. den cyklu - 10 mm,
* 11. den - 13,5 mm,
* 12. den - 16,6 mm,
* 13. den - 19,9 mm,
* 14. den - 21 mm - vrchol ovulace

Odchylka od normy je také normou. - Folikul může růst brzy, až 10-12 ° C, a možná naopak pozdě po 14 ° C, takové případy nejsou vzácné.

Několik cyklů za rok (1-2) ovulace nemusí být, a to je normou.

Pokud ovulace není pozorována po několik cyklů za sebou, stojí za to kontaktovat lékaře a darovat krev pro hormony odpovědné za růst folikulu, to jsou hormony Lh + FSH, prolaktin a hormony štítné žlázy. V případě, že léčba nepomůže obnovit ovulaci, uchýlí se ke stimulaci ovulace, zejména pantoflí Klostilbegit. V tomto případě další podpora růstu endometria a podpora druhé fáze, stejně jako injekce HCG (choriový gonadotropin) (léky: Gonacor; Pregnil; Profazi; Horagon;). Požadovaná dávka se volí podle uvážení lékaře (obvykle asi 5 000-10 000 U). s dominantním folikulem.

Existují také dražší léky na stimulaci ovulace, ale jsou předepsány hlavně pro stimulaci v ekologických protokolech nebo s umělou inseminací.
Některá stimulační schémata -

1 schéma -:

Klostilbegit s 5 d.ts. na 9dts (v některých případech od 3dts do 7dts)

Proginova nebo Divigel. V některých případech není předepsána podpora růstu endometria.

Injekce HCG, obvykle 5 000 jednotek. nebo 10 000 jednotek. V některých případech jsou injekce předepisovány v několika fázích podle uvážení lékaře, například injekce 1500 jednotek každé dva dny až do ovulace.

Dyufaston nebo ráno. V některých případech jsou předepsány injekce progesteronu.

2 schéma -:

Puregon, Menogon, Gonal-f - léky gonadatropní řady (gonadotropiny - hormony produkované v předním laloku hypofýzy mozku stimulující růst a zrání folikulů ve vaječnících).

Na rozdíl od prvních stimulačních schémat, druhé jsou jemnější hormony, to znamená, že clostilbegit ve většině případů inhibuje růst endometria, pak Gonal-f a další léky nevyžadují současné podávání estrogenů, pouze podle indikací.

Například Gonal-f je injekce do břicha, injekční pero, do kterého můžete aplikovat dávku injekce. Jakékoli dávkování je předepsáno lékařem. V normálním cyklu může stačit celková dávka 500 jednotek (+ -) a v protokolech Eco dvakrát více.

Velikost dělohy, vaječníků:

Předpokládá se, že horní hranice normální velikosti netehotné dělohy je:

Délka dělohy - 70 mm

Šířka dělohy - 60 mm

Předozadní velikost dělohy - 42 mm

Normálně mají vaječníky následující rozměry:

Šířka - 25 mm

Délka - 30 mm

Tloušťka - 15 mm.

Velikost vajíčka po týdnu

3 týdny - 0,1-0,2 mm.

4 týdny - ne více než 0,5 mm

5 týdnů - 1,5 mm.

9 týdnů - 13-17 mm.

10 týdnů - 27-35 mm.

11 týdnů - 55 mm.

12 týdnů - 70-90 mm.

13 týdnů - 10,5 cm.

14 týdnů - 12,5-13 cm.

15 týdnů - 93-103 mm.

16 týdnů - 16 cm.

17 týden - 15-17cm.

18 týdnů - 20,5 cm.

19 týdnů - 20-22 cm.

20 týdnů - 25 cm.

21 týdnů - 25 cm.

22 týdnů - 27-27,5 cm.

23 týdnů - asi 30 cm.

24 týdnů - asi 30 cm.

25 týdnů - 31cm.

26 týdnů - 32,5-33 cm.

27 týdnů - 34 cm.

28 týdnů - 35 cm.

29 týden - 36-37 cm.

30 týdnů - asi 37,5 cm.

31 týdnů - 38-39 cm.

32 týden - 40 cm.

33 týden - asi 42 cm.

34 týdnů - asi 42 cm.

35 týdnů - asi 45 cm.

36 týdnů - 45-46 cm.

37 týden - 48 cm.

38 týden - asi 50 cm.

39 ndel - asi 52 cm.

40 týdnů - asi 55 cm. průměrná hmotnost 3000-3500 kg.

Ale také v době narození může dítě vážit 4000 kg nebo více, vše záleží na fyziologii.

Implantace


Když už mluvíme o tom, že k implantaci obvykle dochází 7-10 dní po ovulaci, musíte vědět, že k časné a pozdní implantaci dochází zřídka. Pravděpodobnost implantace, v závislosti na DPO, je uvedena v seznamu:

* 3-5 dpo - 0,68%
* 6 dpo - 1,39%
* 7 dpo - 5,56%
* 8 dpo - 18,06%
* 9 dpo - 36,81%
* 10 dpo - 27,78%
* 11 dpo - 6,94%
* 12 dpo - 2,78%


V době implantace se hCG rovná 2nmol, poté 4nmol, 8nmol, 16nmol, 32nmol - a pouze v tomto případě, když hCG přesáhne 25nmol, budou testy ukazovat druhý pruh těhotenství.

Velikosti folikulů podle dne cyklu

Folikuly jsou součástí ženských pohlavních žláz, tj. Jejich nedílnou součástí. Jedná se o speciální formace, ve kterých jsou nezralé zárodečné buňky spolehlivě chráněny. Úkolem folikulu je chránit oocyty a až přijde čas, zajistit bezpečnost vajíčka během zrání a uvolňování v den ovulace..

Jak k růstu dochází?

Folikuly jsou dány ženě v právu prvorozenství. Novorozené dívky mají ve vaječnících od 500 tisíc do milionu prvotřídních folikulů, jejichž velikost je zanedbatelná. S nástupem puberty dívka zahájí měsíční nepřetržitý proces folikulogeneze, který bude trvat po celý její reprodukční život a skončí až nástupem menopauzy.

Na celý život je ženě přiděleno asi 500 pohlavních buněk, jsou to oni, kteří budou zrát po jednom v každém menstruačním cyklu a v den ovulace opustí azylovou bublinu, která dosáhla své maximální velikosti. Po ovulaci je možné oplodnění během 24-36 hodin. K početí je zapotřebí pouze jeden folikul a jedno vejce.

S nástupem puberty začíná dívka produkovat hormon zodpovědný za růst folikulů. Říká se tomu FSH, což je hormon stimulující folikuly. Je produkován přední hypofýzou. Pod jeho vlivem se primodiální vezikuly začínají zvětšovat a již během příští ovulace se některé z nich nejprve stanou předběžnými a poté antrálními, uvnitř kterých je dutina naplněná kapalinou.

Antrální folikuly na samém začátku ženského cyklu mohou být od 5 do 25. Jejich počet umožňuje lékařům předpovědět, kolik je žena schopná sebepojetí, zda je těhotenství možné bez stimulace a pomoci lékařů. Devět až 25 bublin je považováno za normální. Pokud má žena méně než 5 folikulů antrálního typu, je stanovena diagnóza "neplodnosti", ve které je indikováno IVF s dárcovskými vejci.

Antrální folikuly rostou přibližně stejnou rychlostí, stejnou rychlostí, ale brzy se začne formovat vůdce, který roste rychleji než ostatní - takové bublině se říká dominantní. Zbytek zpomalí růst a obrátí vývoj. A dominantní stále roste, rozšiřuje se dutina s kapalinou, ve které dozrává vaječná buňka.

Uprostřed cyklu dosáhne folikul velkých velikostí (od 20 do 24 mm), během nichž obvykle praskne pod vlivem hormonu LH. Vejce bude k dispozici pro oplodnění během příštích 24-36 hodin.

 • Menstruace
 • Ovulace
 • Vysoká pravděpodobnost početí

Ovulace nastává 14 dní před začátkem menstruačního cyklu (s 28denním cyklem, 14. den). Odchylka od průměru je běžná, takže výpočet je přibližný.

Spolu s metodou kalendáře můžete také měřit bazální teplotu, vyšetřovat cervikální hlen, používat speciální testy nebo mini-mikroskopy, provádět testy na FSH, LH, estrogeny a progesteron..

Den ovulace je možné jednoznačně stanovit pomocí folikulometrie (ultrazvuku).

 1. Losos, Jonathan B.; Raven, Peter H.; Johnson, George B.; Singer, Susan R. Biology. New York: McGraw-Hill. str. 1207-1209.
 2. Campbell N. A., Reece J. B., Urry L. A. e. A. Biologie. 9. vydání - Benjamin Cummings, 2011. - str. 1263
 3. Tkachenko B.I., Brin V. B., Zakharov Yu. M., Nedospasov V.O., Pyatin V.F. Kompendium / Vyd. B.I. Tkachenko. - M.: GEOTAR-Media, 2009.-- 496 s..
 4. https://ru.wikipedia.org/wiki/Ovulation

Bývalý folikul, nebo spíše zbytky jeho membrán, jsou seskupeny do nové formace - žlutého tělíska, které produkuje progesteron. Pokud nedošlo k početí, žluté tělo zemře po 10–12 dnech a produkce progesteronu před menstruací prudce klesá. Během těhotenství žluté tělo nadále funguje až do konce prvního trimestru..

Při absenci těhotenství probíhá nová fáze folikulogeneze podle stejného schématu od prvního dne cyklu, tj. Od samého začátku další menstruace. Pokud ženské tělo funguje normálně, nejsou žádné problémy s hormonálními hladinami, pak dochází k ovulaci měsíčně. Za přijatelné jsou považovány 1–2 anovulační cykly ročně. S věkem se počet cyklů bez zrání a ovulace folikulů zvyšuje na 5-6 ročně, ale je to normální, protože ženský genetický materiál stárne a zásoba folikulů je vyčerpána.

Nelze jej doplnit - příroda takovou příležitost nepředvídala, a proto je důležité sledovat své zdraví a řádně se starat o ovulační rezervu.

Změna velikosti

Je těžké říci, jakou velikost by měl mít folikul normálně v té či oné fázi vývoje. Údaje, které existují v tabulkách, jsou pouze přibližné, nezohledňují individualitu konkrétní ženy. S každým dnem cyklu se velikost bublin mění, protože proces folikulogeneze je kontinuální a konstantní.

Na samém začátku cyklu velikost folikulů nepřesahuje 2-4 mm. Jak však roste, průměr antrálních folikulů se zvětšuje a počet samotných folikulů klesá. 8. den od začátku cyklu se dominantní folikul obvykle uvolní a poté se zaznamená pouze jeho velikost až do ovulace.

Tabulka velikostí folikulů ve dne.

Den cyklu

Velikost folikulu

Změny

Je možné určit počet antrálních folikulů.

Počet antrálních váčků začíná klesat.

Je přidělen dominantní folikul.

Dominantní folikul roste

Uvnitř dominantního folikulu je možné definovat dutinu s oocytem.

Dutina uvnitř folikulu se rozšiřuje.

Na povrchu folikulu se tvoří tuberkulóza, samotný folikul se blíží k ovariální membráně co nejblíže.

Stanoví se stigma na povrchu folikulu.

21-22 mm (23-24 mm je přijatelné)

Folikul je připraven k ovulaci.

Není vůbec nutné, aby v konkrétním případě 10-11. Dne cyklu byl růst dominantní bubliny 11-18 mm, protože vše je zcela individuální, ale k předpovědi ovulačního období se stále používá velikost folikulu. Například ženě s velikostí folikulu 16 mm bude nabídnuto počkat na ovulaci, protože velikost bubliny neznamená, že k prasknutí dojde velmi brzy.

A je také důležité překročit normy velikosti: pokud má 7-9 den cyklu nebo v jakémkoli jiném období před ovulací folikul rozměry větší než 25 mm (26-27, 30-34 mm atd.), Lékař s největší pravděpodobností předpokládá cystickou vzdělání než normální ovulační cyklus.

Důležité! Tyto normy jsou relevantní pro ženy, které nedostávají hormonální léčbu. Při stimulaci ovulace se velikosti mohou lišit.

Jak zkontrolovat?

Je samozřejmě nemožné měřit folikuly samostatně. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, je navštívit lékaře a nechat si udělat folikulometrii. Jedná se o typ ultrazvukového vyšetření (ultrazvuk), při kterém je dynamicky pozorován stav vaječníků ženy. První ultrazvuk se obvykle provádí bezprostředně po skončení menstruace, obvykle 7. - 8. den cyklu existuje každá příležitost posoudit počet antrálních váčků. Poté se ultrazvuk provádí několikrát pravidelně každé 2-3 dny, aby nezmeškal den ovulace.

Ultrazvukový lékař vám na základě průměrné velikosti folikulu řekne, kdy je lepší stimulovat ovulaci, kdy je lepší předepsat postup punkcí vaječníků v protokolu IVF, a bude také schopen s jistotou říci, zda v současném cyklu vůbec došlo k ovulaci..

Folikulometrie se nutně provádí za účelem zjištění podstaty a příčin neplodnosti a také k rozhodnutí o vhodnosti stimulace.

Hned při prvním zákroku může být žena překvapena, když slyší, že ve vaječnících dozrává poměrně mnoho folikulů. Pro antral - to je zcela normální. Situace, kdy je takových bublin buď příliš mnoho, nebo příliš málo, jsou alarmující. Pokud je jich 26 nebo více, lékař bude mít podezření na syndrom polycystických vaječníků, u kterého je koncepce bez předchozí léčby nemožná..

Pokud existuje méně než 5 antrálních váčků (jeden folikul, 2, 3, 4 folikuly), znamená to, že žena je neplodná, takže folikuly nerostou ani při stimulaci - v tomto případě se neprovádí stimulace funkce IVF a vaječníků. IVF s oocytem dárce je přijatelné.

Optimální množství pro početí bez problémů je 11-25 folikulů. Právě toto množství označuje normální zásobení folikulem a úroveň plodnosti. S množstvím 6-10, které mluví o snížené folikulární rezervě, může být žena stimulována.

Příčiny poruch folikulogeneze

Procesy folikulogeneze probíhají pod vedením hormonálního pozadí a závisí na koncentraci a poměru hormonů FSH, estradiolu, luteinizačního hormonu, progesteronu, testosteronu, prolaktinu. Jakákoli odchylka endokrinního doprovodu může proto způsobit narušení procesu zrání folikulů, což povede k tomu, že zrání bude probíhat buď příliš pomalu nebo rychle. V prvním případě je možná pozdní ovulace, ve druhém - brzy. Žádný z nich není pro normální početí příliš příznivý..

Poruchy folikulogeneze jsou různé. Například při perzistenci folikulární membrána nepraskne. Tento jev je obvykle spojen s nedostatečnými hladinami hormonu LH. V tomto případě vajíčko přezrálo, odumírá a folikul zůstává na povrchu pohlavních žláz ještě několik dalších týdnů. To způsobí poruchu menstruačního cyklu, početí během tohoto období je nemožné..

Při luteinizaci folikulu se žluté tělísko začíná rozvíjet dříve, než dojde k prasknutí, takže nedojde ani k ovulaci. A pokud folikul nedospěje na požadovanou velikost a náhle zastaví jeho vývoj, pak mluví o atrézii folikulu. Ve všech případech je proces ovulace narušen - žena si nemůže představit dítě.

Důvody, proč je narušen vývoj folikulů, jsou četné. Existují dočasné faktory, po jejichž odstranění se cyklus obnoví a žena se může stát matkou bez pomoci lékařů.

Existují vážnější důvody vyžadující povinnou léčbu, pomoc reprodukčních specialistů, embryologů a dalších specialistů, kteří jsou schopni dát ženě štěstí v mateřství i ve zdánlivě beznadějných případech..

Dočasné porušení může způsobit:

 • nadměrná fyzická námaha, profesionální sporty;
 • koníček pro mono-diety, drastické hubnutí nebo přibývání na váze v krátkém časovém období;
 • chronický stres, emoční nestabilita, starosti;
 • práce v podniku s vysokým stupněm pracovního rizika (barvy, laky, dusičnany, během noční směny, v podmínkách silných vibrací a zvýšeného elektromagnetického záření);
 • cestování a letecká doprava, pokud jsou spojeny se změnou klimatu a časovými pásmy;
 • zrušení perorálních kontraceptiv;
 • nemoci utrpěné v současných měsících se zvýšením tělesné teploty.

Ženy si často nevšimnou jakéhokoli narušení folikulárního zrání, protože ne vždy věnujeme náležitou pozornost zpoždění menstruace nebo hojnějšímu výtoku.

Z patologických příčin zhoršeného zrání folikulů lze zaznamenat různá onemocnění a stavy, při nichž je narušeno endokrinní pozadí:

 • patologie hypofýzy, hypotalamus;
 • dysfunkce vaječníků;
 • zánětlivá a infekční onemocnění pohlavních orgánů a pánevních orgánů;
 • poranění tkáně vaječníků, důsledky chirurgického zákroku;
 • narušení štítné žlázy, kůry nadledvin.

Hormonálním poruchám často předchází porod a potrat, špatné návyky, dlouhodobé užívání antibiotik, antidepresiva, antikoagulancia.

Co dělat?

Pokud je narušen růst folikulů a ovulace, obvykle se používá hormonální léčba. Domácí léky, tradiční léky (kančí děloha, šalvěj a další) nemohou vyřešit problém, který existuje na metabolické úrovni, zvýšit zásobu folikulů nebo vybudovat endometrium, pomoci růst folikulů.

Přípravky FSH pomáhají urychlit jejich růst a dosáhnout zralého folikulu a plné ovulace. Předepisuje je lékař v přísně individuálním dávkování („Clostilbegit“, „Clomiphene“ a další). Rychlost, s jakou folikuly rostou za den, je řízena folikulometrií. Když růst dosáhne požadovaných parametrů, je injikována injekce hCG 10 000, po které začíná ovulace po 24-36 hodinách.

Léky, které stimulují růst folikulů, si nelze předepisovat a nekontrolovatelně užívat. To může vést k velmi smutným následkům..

Pokud nedojde k růstu ani při doporučené hormonální léčbě, doporučuje se IVF s dárcovskými oocyty, protože neexistuje jiný způsob, jak získat zralá vajíčka, jak stimulovat ovariální hyperaktivitu..

odborný lékař, odborník na psychosomatiku, matka 4 dětí

Mnohokrát budu blogem maminky

Míra folikulů a endometria v den cyklu

Tento příspěvek byl zaslán Mnohokrát se stane matkou · 30. července 2014

8 127 zobrazení

Na příkladu 28denního cyklu s ovulací ve 14-15DC...

Dny 1, 2, 3

Hormony: FSH začíná růst pomalu (2,45-9,47 mU / ml), LH zůstává přibližně na nejnižší úrovni (1,84-26,97 mU / ml), estradiol klesá od prvního dne na nejnižší hladinu ( 68-1269 pmol / l), progesteron - nízký (0, 32-2, 23 pmol / l)

Folikuly: nic se neděje

Výtok: řídká červená krev, kluzké a mokré pocity

BT: 36, 3-36, 5 (orální), 36, 4-36, 6 (vaginální a rektální)

Cervix: mírně otevřená, středně měkká, slizniční zátka vyteklá krví

PA: počkejte během silného krvácení

Dny 4, 5

Hormony: FSH nadále roste (2, 45-9, 47 mU / ml), LH - stejná hladina (1, 84-26, 97 mU / ml), estradiol - nízký (68-1269 pmol / l)

Folikuly: nic se neděje

Endometrium: 3-4 mm

Výtok: krvácení, žádný hlen, téměř žádný cervikální výtok, pocity sucha

BT: 36, 3-36, 5 (orální), 36, 4-36, 6 (vaginální a rektální)

Cervix: uzavírá se, prodlužuje se, tvoří se sliznice

PA: neplodné dny (nemůžete použít ochranu, pokud neplánujete dítě)

Dny 6, 7, 8

Hormony: FSH dosahuje úrovně prvního prahu (který spouští fázi zrání těch folikulů, které jsou pro něj naprogramovány) (2,45-9,47 mU / ml), LH - konstantní (1,84-26,97 mU / ml), estradiol - začíná pomalu růst (jakmile začnou růst folikuly, vaječníky pomalu zvyšují svoji produkci) (68-1269 pmol / l)

Folikuly: ty, které jsou nejlépe zásobeny krví a jsou naprogramovány na tento první práh FSH, začínají zrát - dosahují průměru 2-6 mm v průměru

Endometrium: 4-6 mm

Výtok: Dostatečně suchý, krémový nebo lepkavý výboj, pokud je přítomen

BT: 36, 3-36, 5 (orální), 36, 4-36, 6 (vaginální a rektální)

Cervix: uzavřená, tvrdá, vytvořená hlenovitá zátka

PA: neplodné dny

Dny 9, 10

Hormony: FSH nadále roste (2,45-9,47 mU / ml), LH je konstantní (1,84-26,97 mU / ml), roste estradiol, produkovaný aktivními vaječníky (131-1655 pmol / l)

Folikuly: aktivně rostoucí - dominantní 12-15 mm

Endometrium: 5-10 mm

Výtok: zvlhnutí, objeví se první tenký hlen

BT: 36, 3-36, 5 (orální), 36, 4-36, 6 (vaginální a rektální)

Cervix: změkčuje, začíná produkovat tenký hlen

PA: relativně plodné dny (ochrana je nutná, pokud neplánujete dítě)

Dny 11, 12, 13

Hormony: FSH roste (2, 67-15, 67 mU / ml), dosahuje druhé prahové hodnoty, LH roste rychle, vyprovokováno estradiolem, estradiol nadále roste (131-1655 pmol / l)

Folikuly: ty (1-2 kusy), které produkují maximum estradiolu, což znamená, že jsou největší (asi 15 mm), dosahují druhého prahu, vstupují do ovulační fáze, zbytek, malý, nadměrný

Endometrium: 7-14 mm

Výtok: řídký, velmi viskózní hlen, vlhké pocity

BT: Pokles o 0, 1-0, 2 stupně je možný, teplota často zůstává stabilní

Cervix: měkká, otevřená, sliznice vytéká ven a úplně otevírá průchod

PA: plodné dny (aktivní sexuální život, pokud plánujete dítě)

Dny 14, 15:

Hormony: FSH klesá (0,01-6,4 mU / ml), LH dosáhne svého vrcholu (do 36 hodin, maximum od začátku zvýšené produkce) (19, 61-114, 93 mU / ml), vzestup estradiolu, progesteron roste pomalu (0, 48-9, 41 pmol / l)

Folikuly: dominantní folikuly, které dosáhnou určité velikosti (18-25 mm) a produkují určité množství estradiolu, jsou citlivé na LH. 12 hodin poté, co LH dosáhne svého maxima, dojde k prasknutí folikulu - ovulace.

Endometrium: 10-16 mm

Výtok: hojný, vláknitý, mokrý

BT: roste o 0, 3—0, 4 stupně

Cervix: otevřený, měkký, oteklý, začíná se tvořit zátka

PA: plodné dny (aktivní sexuální život, pokud plánujete dítě)

16., 17., 18. den

Hormony: FSH prudce klesá, LH klesá bezprostředně po svém vrcholu (0, 61-15, 91 mU / ml), klesá estradiol (91-861 pmol / l), progesteron po ovulaci mírně klesá, ale zůstává trvale vysoký

Ovum: pohybuje se podél vejcovodu, ve kterém splývá (nebo se nevyskytuje) se spermatem. Pokud nedojde k početí, vajíčko zemře 2-3 dny po ovulaci

Corpus luteum: vytvořeno, provokuje produkci progesteronu a změkčení, otok endometria, průměr 15-20 mm

Endometrium: 10-16 mm, otok

Výtok: lepkavý, ne kluzký, mírně vlhký

BT: 36, 7-36, 9 (orální), 36, 8-37, 1 (vaginální a rektální)

Cervix: zavírá, tvrdne, prodlužuje se, tvoří se zátka

PA: relativně plodné dny (koncepce je stále možná - vajíčko žije 2–3 dny po ovulaci)

Dny 19, 20, 21

Hormony: FSH je trvale nízký, LH je trvale nízký, estradiol mírně klesá, ale zůstává vyšší než v první fázi (91-861 pmol / l), progesteron je trvale vysoký (6, 99-56, 93 pmol / l)

Ovum: oplodněné se pohybuje vejcovodem. Po fúzi jader vajíčka a spermií začíná dělení zygoty (oplodněného vajíčka). 3. den po početí - 16-32 buněk - morula. 4-5 - blastocyst - 250 buněk, tvar moruše. Corpus luteum: rostoucí, 25-27 mm

Endometrium: 10-18 mm

Výtok: lepkavý, suchý

BT: 36, 7-36, 9 (orální), 36, 8-37, 1 (vaginální a rektální)

Cervix: uzavřený, tvrdý

PA: neplodné dny

Dny 22, 23

Hormony: FSH je trvale nízký, LH je trvale nízký, estradiol je stabilní, progesteron je vysoký (6, 99-56, 93 pmol / l)

Blastocyst: dochází k implantaci

Corpus luteum: 25-27 mm

Endometrium: 10-18 mm, oteklé, volné

Výtok: pokud došlo k početí, je možné krvácení, obvykle suché, výtok je lepkavý

BT: během implantace je možný mírný pokles teploty o 0, 1-0, 2 stupně

Cervix: uzavřený, tvrdý

PA: neplodné dny

Dny 24, 25, 26, 27, 28

Hormony: FSH je trvale nízký, LH je trvale nízký, estradiol je stabilní, progesteron je vysoký (6, 99-56, 93 pmol / l) - spadá poslední den cyklu nebo se zvyšuje po implantaci v případě těhotenství (8, 9-468, 4 pmol / l)

Embryo: vytvoří se vajíčko, vytvoří se tři tkáňové vrstvy (ektoderm - kůže, oči, nervový systém, vlasy; mezoderm - kostra, svaly, krevní cévy; endoderm - vnitřní orgány)

Corpus luteum: roste a zvyšuje hladinu progesteronu, pokud došlo k implantaci. Snižuje (10-15 mm), pokud tomu tak nebylo, čímž se snižuje hladina progesteronu, což vyvolává oddělení endometria.

Endometrium: 10 - 17 mm, pokud nedošlo k početí, 11 - 20 mm, pokud k němu nedošlo

Výtok: suchý, lepkavý nebo krémový

BT: 36, 7-36, 9 (orální), 36, 8-37, 1 (vaginální a rektální) - pokud nedošlo k početí; 36, 8-37 (orální), 36, 9-37, 2 (vaginální a rektální) - pokud došlo k implantaci

Cervix: tvrdý, uzavřený

PA: neplodné dny

Velikost dominantního folikulu od prvního dne cyklu do ovulace

Každý měsíc vajíčko dozrává ve vaječníku ženy. Vychází ze speciální „bubliny“, která je položena před narozením, postupně dospívá a poté praskne. Tato „bublina“ je dominantním folikulem. Někdy se tomu říká dominantní, ale lékaři dávají přednost první možnosti..

Velikost folikulu v den cyklu je velmi důležitá. Schopnost ženy otěhotnět závisí na tomto faktoru..

Fáze vývoje

Co je dominantní folikul? Jedná se o „vůdce“, který předstihl své „kolegy“ v růstu a rozvoji. Pouze on má šanci prasknout a vyprodukovat zralé vejce, které bude poté oplodněno spermatem. Lékaři rozlišují čtyři fáze jeho vývoje:

 1. Folikuly se u dívky objevují ještě předtím, než se narodí. Jsou položeny v prvním trimestru těhotenství a "dřímají", dokud jejich majitel nedosáhne věku 12-14 let. Říká se jim prvotní. Celkově má ​​dívka asi milion těchto „bublin“. Většina z nich zemře - to je přirozený proces. Zbytek dozrává, ale ne současně, ale v malých skupinách - každý cyklus několik folikulů. Některé z nich se stanou dominantní a ovulují ve věku 13 let. Jiní budou „spát“ a čekat na své desítky let.
 2. Když začnou dozrávat, stanou se předstírajícími. V této fázi nevypadají jako bubliny, ale jako malé kostky..
 3. Antrální folikuly jsou další fází. Každý měsíc se neobjeví více než 9 takových „bublin“ (pokud jich je více, pak je to odchylka). Zvětšují se (dosahují asi 4 mm), získávají další skořápku. Současně se zvyšuje produkce estrogenu v ženském těle..
 4. Jeden (zřídka dva) folikuly začínají růst rychleji než jejich protějšky. Tento vůdce je dominantní folikul. Při ovulaci je její velikost „obrovská“ (ve srovnání s velikostí antrálních „bublin“) - má průměr více než 2 cm a je ji snadno vidět na ultrazvuku. Tato fáze končí ovulací, kdy folikul praskne a vyjde z něj vajíčko..

Jaký by měl být folikul v různých dnech cyklu: lékařské standardy

Pokud vám na ultrazvukovém vyšetření bylo řečeno, že v levém vaječníku (nebo v pravém to nezáleží) je dominantní folikul, musíte se zeptat na jeho velikost. Bohužel se stává, že velikost neodpovídá dni cyklu, to znamená, že plnohodnotné vejce nezraje.

Velikost folikulu podle dnů cyklu závisí na délce menstruačního cyklu (jmenovitě jeho první fázi). Čím delší je, tím pomaleji vaječná buňka dozrává a tím menší je v určitý den. Například v 10. den cyklu může být folikul 10 mm považován za relativní normu, pokud je měsíční cyklus 35 dní. Ale s 28denním cyklem to již není normou..

Je-li cyklus naopak krátký, pak folikul zrání rychleji a dosáhne své maximální velikosti již 11. - 12. den..

Normy, které uvádíme níže, by proto neměly být brány jako absolutní. Hodně záleží na vašich individuálních vlastnostech. Budou ale užitečné pro referenci. Zde jsou pokyny pro zdravou ženu s 28denním menstruačním cyklem..

 • Od 1 do 4 dnů cyklu může ultrazvuk vidět několik antrálních folikulů o velikosti 2-4 mm.
 • Den 5 - 5-6 mm.
 • 6 dní - 7-8 mm.
 • 7 dní - 9-10 mm. Dominantní folikul je určen, zbytek jej „zaostává“ a již neroste. V budoucnu se zmenší a zemřou (tento proces se nazývá atrézie).
 • Den 8 - 11-13 mm.
 • Den 9 - 13-14 mm.
 • 10 dní - 15-17 mm.
 • Den 11 - 17-19 mm.
 • Den 12 - 19-21 mm.
 • Den 13 - 22-23 mm.
 • Den 14 - 23-24 mm.

Z této tabulky tedy vyplývá, že normální růst je přibližně 2 mm denně, počínaje dnem 5 MC.

Pokud velikost neodpovídá normám

Pokud je folikul 11 ​​mm cyklu 11 nebo 13 mm 13 dne cyklu, pak tato velikost není normou. To znamená, že vajíčko zraje příliš pomalu a ovulace je stěží možná. Důvodem tohoto stavu jsou nejčastěji hormonální abnormality: porucha funkce štítné žlázy, hypofýzy, vaječníků nebo celého tohoto „svazku“.

Tento stav vyžaduje další vyšetření (zejména je nutné zjistit hladinu hormonů) a lékařskou korekci. Gynekologové často užívají hormonální léky, ale není tomu tak vždy. V některých případech existuje dostatek vitamínů, léků, které zlepšují krevní oběh, bylinná medicína, fyzioterapie.

Zkušení lékaři vědí, že mnoho žen neovuluje každý cyklus. A nespěchají předepisovat hormonální léky založené na folikulometrii pouze na jeden měsíc. Možná, že v příštím cyklu vajíčko dozraje „správnou“ rychlostí.

Někdy je anovulace (nedostatek ovulace) spojena s přirozenými příčinami:

 • Stres, přepracování, nedostatek spánku;
 • Podvýživa (přísná strava, zejména bez tuku);
 • Obezita nebo extrémní hubnutí;
 • Těžká fyzická práce nebo vyčerpávající sportovní trénink.

Pokud tyto faktory vyloučíte, je pravděpodobné, že se ovulace vrátí sama..

Velikost pro ovulaci

Když folikul praskne, v jaké velikosti dochází k ovulaci? K tomu obvykle dochází 12. - 16. den menstruačního cyklu. V 28denním cyklu dochází k ovulaci přibližně ve 14. den (plus nebo minus dva dny). S cyklem 30 dnů - 15. den.

Při ovulaci je velikost folikulu 24 mm. Minimální hodnota - 22 mm.

Aby folikul praskl, je nezbytný koordinovaný účinek různých hormonů v těle ženy. Jmenovitě - estradiol, LH, FSH. Po ovulaci vstupuje do procesu také progesteron..

Jak pochopit, že došlo k ovulaci? Následující metody vám pomohou:

 • Folikulometrie (typ ultrazvuku). Toto je dnes nejspolehlivější metoda;
 • Ovulační testy. Jsou docela pravdivé a snadno se používají, ale nejsou stoprocentně přesné;
 • Bazální teplota. V tomto případě je nutné vytvořit plán BT: metoda je pečlivá, ne vždy spolehlivá, ale cenově dostupná.

Některé dívky (i když ne všechny) fyzicky pociťují ovulaci, zde jsou charakteristické příznaky prasknutí folikulu:

 • Táhne dolní část břicha a dolní část zad;
 • Je možné malé špinění uprostřed cyklu;
 • Po ovulaci bolí prsa.

Někteří lidé pociťují podráždění a únavu. Jiní naopak nárůst síly a sexuální energie.

Vejce má nyní 12-24 hodin na setkání se spermatem. Pokud se tak nestane, ustoupí a po 12-14 dnech přijde menstruace.

Pokud folikul nepraskne

Stává se, že folikul, který dosáhl průměru 22-24 mm, nepraskne, ale změní se na folikulární cystu. Je to způsobeno nedostatkem určitých hormonů v těle. Tento stav lze určit pomocí ultrazvuku.

Někdy je cysta jednoduchá a sama se „vyřeší“. Pokud se tak nestane, nejdříve se to pokusí eliminovat léky. A pouze pokud je velký a nezmenšuje se, uchýlí se k chirurgickému zákroku.

Někdy existuje mnoho takových cyst. Deformují vaječníky, narušují jejich správné fungování. Tento stav se nazývá syndrom polycystických vaječníků a vyžaduje léčbu..

Pokud se ukáže, že dominantní folikul ve vaječníku dozrává, ale nepraskne, mohou lékaři užívat hormonální léky. Například injekce hCG pro ovulaci.

Odkud pocházejí dvojčata?

„Hlavní“ folikul se stanoví přibližně 7. – 10. Den cyklu. Všichni ostatní se zmenšují a přirozeně odumírají. Někdy se ale stane, že jsou dva „vůdci“ najednou. V přirozeném cyklu (tj. Bez použití hormonů ke stimulaci ovulace) k tomu dochází poměrně zřídka - u jedné ženy z deseti a ne u každého měsíčního cyklu.

Stává se, že dva dominantní folikuly v různých vaječnících (nebo v jednom - to je také možné) ovulují, tj. Prasknou. A pak existuje šance, že obě vajíčka budou oplodněna. Proto se narodí bratrská dvojčata.

Na rozdíl od dvojčat (když je jedno vejce oplodněno dvěma spermiemi), dvojčata nejsou stejná, ne ve stejné tváři. Mohou být stejného pohlaví nebo různého pohlaví a jsou si navzájem podobní, jako obyčejní bratři a sestry..

Správný růst dominantního folikulu a následná ovulace jsou tedy jasnými známkami zdraví žen. A možná porušení by vás (a vašeho lékaře) měla upozornit, ale ne vyděsit. Ve většině případů jsou tyto odchylky skutečně úspěšně léčeny.

Dominantní velikost folikulu v den cyklu

Velikost folikulu v den cyklu Na samém začátku cyklu dozrává až 15-20 vajíček ve vaječnících, které se nacházejí ve folikulu. Jaká by měla být velikost folikulu během ovulace? Jako základ bude brán standardní 28denní cyklus. První den cyklu je začátek menstruace, poslední den cyklu je poslední den před další menstruací. Velikost folikulu ve dne je: 1. 5-7 dní - velikost folikulu je 2-6 mm. Často se jedná o terciární nebo antrální folikuly. Je jich asi 10-12. 2. 8-10 dní - objeví se. Pokračovat ve čtení →

Dívky, dobré odpoledne, všichni) Opravdu jsem nepřišel na téma spkya a folikulů, proto vás žádám o pomoc a podporu. Naplánovali jsme 8 cyklů a tentokrát jsem se rozhodl pro ultrazvukové vyšetření ve 4. DC. Lékař zjistil zrání folikulů do 9 mm v jednom vaječníku a do 11 mm v druhém. Řekla, že nemůže doručit. když jsou folikuly větší než 13 mm. Nalezeno na internetu, jaká by měla být velikost folikulů na začátku cyklu: Velikost folikulu ve dne je: 1. 5-7 dní. Pokračovat ve čtení →

Dívky, podívejte se, co jste vykopali! Indikátory: hladina hormonů (počet), listy, povaha výtoku, BT, CMM, dny početí (podle dnů cyklu!). Pokračovat ve čtení →

V současné době odborníci na reprodukci tvrdí, že vyšetření by mělo být provedeno co nejrychleji a nejúčinněji. Při dlouhém procesu výzkumu a léčby vzniká posedlost těhotenstvím, což významně zhoršuje kvalitu života ženy a navíc trvá roky, které jsou příznivé pro výchovu a výchovu dětí. Pokračovat ve čtení →

Je mi 25 let. Od 13 let jsou M nepravidelné. V roce 2002 byl zvýšen testosteron, lékař předepsal Diana-35 po dobu jednoho roku. (byl mladý, pil). Od roku 2005 PPA. B nepřišel, nepřikládali jsme tomu žádný význam. V roce 2008 byli pravděpodobně nahrazeni 4 lékaři (přesně si to nepamatuji) - existuje pouze jedna léčba, bez hormonů, bez testů, buď Dufaston, nebo COC a rebound efekt. No, byl jsem malý, nechápal jsem, že to NENÍ léčba, to jsou výmluvy lékařů, protože na takové "léčbě" nedochází k ovulaci, proto cíle nelze dosáhnout. V důsledku tohoto ošetření. Pokračovat ve čtení →

Známky, které určují úspěšnost ovulace Podle výsledků folikulometrie jsou shrnuty výsledky průzkumu. Při úspěšném procesu ovulace by měly být určeny následující příznaky: Normálně by se tento dominantní folikul měl objevit před zahájením ovulace, růst na 15 mm, poté, když dojde k ovulaci, doroste do velikosti 17 až 24 mm a poté dozrává a praskne a tvoří se žlutá tekutina za dělohou. byl nalezen dominantní folikul o velikosti 18-24 mm; v místě chybějícího folikulu se vytvořilo žluté tělo; po nějakou dobu po ovulaci v zádech. Pokračovat ve čtení →

Na samém začátku cyklu dozrává až 15-20 vajec ve vaječnících, které se nacházejí ve folikulu. Jaká by měla být velikost folikulu během ovulace? Jako základ bude brán standardní 28denní cyklus. První den cyklu je začátek menstruace, poslední den cyklu je poslední den před další menstruací. Velikost folikulu ve dne je: 1. 5-7 dní - velikost folikulu 2-6 mm. Často se jedná o terciární nebo antrální folikuly. Je jich asi 10–12. 2. 8-10 dní - mezi terciárními buňkami se objeví dominantní folikul. Velikost dominantního folikulu bude 12–15 mm. 3. 11-14 dní - to se stává. Pokračovat ve čtení →

Když nedojde k těhotenství. Dívky, najednou jsem věnoval spoustu času studiu problému mé absence těhotenství. Při hledání informací jsem narazil na užitečné informace (toto je fórum, není čas je upravovat, takže ignorujte další informace). Možná někdo přijde vhod, protože to bylo pro mě užitečné :) Ačkoli jsou informace staré více než 9 let a medicína pokročila v mnoha aspektech, základy zůstaly stejné. Autor: Raduga 10.11.2006, 16:28 Nejprve bych chtěl vložit obrázek s obrázkem toho, jak dochází k početí. odkud pochází a kam jde. Pokračovat ve čtení →

Na samém začátku cyklu dozrává až 15-20 vajec ve vaječnících, které se nacházejí ve folikulu. Co by tedy mělo Číst dále →

Dívky, odhodím článek profesora, který tvrdí, že žluté tělo není ovulace, mám všechno. Corpus luteum. Mechanismy vzniku a regrese L.A. Marchenko Scientific Center for Obstetrics, Gynecology and Perinatology of the Russian Academy of Medical Sciences (director - Academician of the Russian Academy of Medical Sciences, Prof. VI Kulakov), Moscow, 2000 Corpus luteum by mělo být považováno za poslední fázi diferenciace primordiálního folikulu a za jednu z hlavních endokrinních složek vaječníku. Corpus luteum je přechodná struktura, která se periodicky tvoří a podléhá involuci. Proces tvorby, fungování a regrese žlutého tělíska je pod přísnou kontrolou hypofýzy, vaječníků a imunitního systému. Pokračovat ve čtení →

Schopnost implantovat je jednou z hlavních integrálních charakteristik hodnocení kvality embryí v programu IVF. Bylo prokázáno, že nejvyšší výskyt implantace a těhotenství je pozorován během přenosu embryí s časným nástupem prvního dělení a rychlou rychlostí štěpení; mající více než 7 blastomerů stejného tvaru a velikosti a přítomnost ne více než 15% cytoplazmatických fragmentů 3. den pozorování. Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr embryí pro následný přenos do děložní dutiny je jejich schopnost tvořit blastocystu. Přenos embrya ve stadiu blastocysty umožňuje. Pokračovat ve čtení →

Menopauza je fyziologický proces zániku reprodukční funkce ženy. Je charakterizována absencí nástupu menstruace. Normálně má žena každý měsíc proces odmítnutí endometria - funkční vrstvy sliznice děložní dutiny.