Proč táhne dolní část břicha po menstruaci: hlavní příčiny bolesti

Pokud kritické dny již uplynuly a tažné pocity v dolní části břicha stále trápí, je to alarmující. Menší opakující se bolest může naznačovat chronický zánětlivý proces, infekční onemocnění nebo hormonální změny. Pokud se žena obává nejen nepohodlí v dolní části břicha, ale také bolestivé bolesti v dolní části zad a nohou, slabost, nepřiměřené výkyvy nálady, nepravidelnosti v menstruačním cyklu, patologické špinění během menstruace a mezi ní, to vše je důvodem pro kontaktování odborníka.

 • 1 Fyziologické příčiny bolesti po menstruaci
  • 1.1 Ovulace
  • Těhotenství
 • 2 Patologické příčiny
  • 2.1 Patologické procesy pánevních orgánů
  • 2.2 Primární algomenorea
  • 2.3 Poruchy trávicího systému
  • 2.4 Endokrinní patologie
  • 2.5 Sexuálně přenosné nemoci
  • 2.6 Problémy s močovým systémem

Existuje mnoho důvodů pro vznik bolestivého syndromu po skončení menstruace. Mohou být fyziologicky stanoveny nebo naznačovat vývoj patologie.

Přirozené (fyziologické) příčiny:

 1. 1. Ovulace.
 2. 2. Těhotenství.

Pokud dívka po menstruaci táhne dolní část břicha, hlavně vlevo nebo vpravo, 7-12 dní po ukončení menstruace, může to znamenat začátek ovulace. Chcete-li to potvrdit, stačí si zakoupit vhodný test v lékárně..

Tento stav je normální, pouze pokud bolest není příliš výrazná..

Pokud po ukončení menstruace - uprostřed nebo na konci menstruačního cyklu - dojde k pocitu tahání v dolní části břicha - je to často fyziologický znak těhotenství. Tento stav je také doprovázen příznaky, jako jsou:

 1. 1. Závratě.
 2. 2. Periodická nevolnost.
 3. 3. Bolavá prsa a bradavky.

Pro těhotenství je zvláště typické, pokud je dívka ráno bez zjevného důvodu nemocná, což je spojeno s bolestmi v podbřišku. Chcete-li potvrdit koncepci, musíte podstoupit těhotenský test nebo pro přesnější diagnózu provést ultrazvuk.

Během období porodu je bolest v dolní části břicha spojena se zvýšeným krevním oběhem v reprodukčních orgánech a roztahováním děložních vazů, které se táhnou po rostoucí děloze.

Během těhotenství rostoucí děloha stlačuje okolní orgány, což vede k bolesti

V normálním průběhu těhotenství se nepohodlí neobjevuje neustále a ke snížení bolestivého syndromu musí žena zaujmout vodorovnou polohu a relaxovat.

Ale zvýšená bolest na jedné nebo obou stranách, přítomnost hojného nebo rozmazaného růžového nebo hnědého krvavého výtoku, zhoršení celkové pohody jsou alarmujícími příznaky. Jsou způsobeny zmrazeným nebo mimoděložním těhotenstvím, hrozbou potratu. Přítomnost těchto příznaků vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc..

Proč je období pryč a dolní část břicha táhne

Mírná malátnost během menstruace se považuje za normální. Bolest břicha se může objevit před menstruací a přetrvávat ještě několik dní..

Stává se však také, že menstruace prošla a dolní část břicha táhne. Nelze ignorovat nepříjemný pocit, protože může signalizovat nesprávnou funkci těla. Než však budete pít pilulky proti bolesti, musíte zjistit, proč se po skončení kritických dnů žaludek dál trápí.

Po menstruaci bolesti žaludku: možné příčiny

Pokud po menstruaci nějakou dobu bolí žaludek, důvody tohoto jevu mohou být velmi odlišné. Navíc nepohodlí není vždy spojeno s chorobami gynekologické sféry..

Nejneškodnějším faktorem je nadýmání a zácpa. Problémy s GI lze přenést na dělohu a bolesti břicha jsou různé. Konzultace s gastroenterologem nebo účinným lékem na nadýmání a jiné poruchy zažívacího traktu pomůže zbavit se příznaku.

Potrat

Po potratu nebo spontánním potratu se po několik cyklů objeví bolest břicha po menstruaci.

Musíte pečlivě naslouchat svému blahu, protože v genitálním traktu se může vyvinout zánět. Samoléčba je nebezpečná, je lepší se poradit s odborníkem.

Ovulace

Pokud krvavý výtok skončil před 7 až 10 dny a v břiše se znovu objeví pocit tahu, příznak může naznačovat nástup ovulace. Proces uvolňování zralého vajíčka nastává po menstruaci a žena má pocit, že táhne dolní část břicha a dolní část zad.

Nepohodlí je spojeno s prasknutím folikulu. Někdy během ovulace vychází z pohlavního ústrojí malé množství krve. U mnoha žen je ovulační fáze asymptomatická. Ale pokud je v menstruačním kalendáři čas na ovulaci a začne bolet žaludek, je to normální..

Zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsků

Gynekologická onemocnění jsou zpravidla doprovázena závažnými příznaky. Například u adnexitidy se přídavky zapálí a v trubicích se vytvoří adheze. Pacienti si stěžují na následující příznaky:

 • Necítím se dobře.
 • Zvýšení teploty.
 • Neobvyklý výtok z genitálního traktu.
 • Táhne dolní část břicha a je vám špatně, i když je vaše menstruace už dávno za sebou.

Při vulvitidě se sliznice vnějších genitálií zapálí. Na pozadí tohoto onemocnění se mohou vyvinout houbové a jiné infekce. Příznaky vulvitidy se neomezují pouze na bolest břicha. Jsou spojeny pálením a svěděním v intimní oblasti, otoky stydkých pysků a hnisavým výtokem..

Endometrióza je onemocnění dělohy, při kterém její sliznice roste do takové míry, že přesahuje dutinu a obklopuje další orgány a tkáně. Patologický proces může být asymptomatický. Zřejmé příznaky endometriózy se projevují tmavými sekrety se sraženinami a bolestmi během vyprazdňování střev a močového měchýře i při pohlavním styku.

V časných stádiích těhotenství lze období žen nahradit krvácením, když se oplodněné vajíčko připojí k děloze. Nízký výtok a otravná bolest břicha po krvácení jsou příznaky těhotenství. Pokud je dítě žádoucí, musíte kontaktovat gynekologa, podstoupit vyšetření a zaregistrovat se.

Nádory vaječníků

Pokud se dolní část břicha pravidelně stahuje po menstruaci, je možné, že se na vaječníku vyvine nádor. Nějaká kapalná bublina může dosáhnout velkých velikostí. Důvod tažné bolesti spočívá v tlaku, který bublina vyvíjí na sousední orgány..

Kromě toho je možné přetažení vaječníku. Pokud je nádor benigní, může být funkční. Cysta se sama vyřeší za pár měsíců.

Maligní nádor roste postupně. Břišní diskomfort je pociťován během několika cyklů.

Myom a polypóza

V děložní dutině se může vytvořit fibroid nebo polyp. Také se může vytvořit polyp v cervikálním kanálu..

Pokud žaludek ostře bolí po skončení menstruace a v kritických dnech došlo k intenzivnímu krvácení, pravděpodobně je nepohodlí způsobeno novotvarem.

Infekce v genitálním traktu

Stává se, že období uplynula a žaludek stále bolí. Vaginální výtok má nažloutlý nádech a nepříjemný zápach. Neobvyklé pocity výtoku a tažení jsou příznaky neléčené pohlavně přenosné infekce..

Příznaky jsou způsobeny zánětem a zvětšením postiženého orgánu. Nepohodlí se zvyšuje s intimní komunikací a aktivním pohybem. Bez léčby se proces stává chronickým, klinický obraz je rozmazaný. Zbavit se chronického onemocnění je obtížné.

U mladých nerodících dívek mohou být bolestivé a tahavé pocity v dolní části břicha po menstruaci spojeny se strukturálními rysy vnitřních pohlavních orgánů. V kritických dnech se nepohodlí obvykle zesílí a zmizí uprostřed cyklu. Po porodu odezní fyziologická bolest sama.

Bolest v děloze po menstruaci

Když z jakéhokoli důvodu děloha bolí po menstruaci, žena si myslí, že ji jen bolí žaludek. Patologie má jiné vysvětlení:

 1. Nesprávná poloha pohlavního orgánu.
 2. Vysoká hladina estrogenu.
 3. Hormonální poruchy.
 4. V děloze je antikoncepční cívka.

Je zaznamenáno, že bolest se objevuje v důsledku nespavosti, stresu, úzkosti, psychoemotionálního stresu. Pro včasnou diagnostiku patologie byste měli co nejdříve konzultovat lékaře se stížnostmi a odlišit je od nemocí nesouvisejících s menstruační funkcí.

Proč bolí žaludek, pokud nezohledníte svou menstruaci:

 • Zánět žaludku.
 • Kameny v ledvinách.
 • Helminthická invaze.
 • Apendicitida.
 • Žaludeční vřed.
 • Zánětlivé procesy v ledvinách a žlučníku.
 • Nemoci dvanáctníku.

Měli byste také vzít v úvahu skutečnost, že po porodu se u žen objeví lochie - krvavý výtok. Nejsou menstruační. Jedná se o čištění dělohy jiné povahy. V některých případech je lochie doprovázena bolestí. Jakmile je laktace dokončena, začíná skutečná menstruace. Zatímco se cyklus zotavuje, žena cítí bolest břicha.

Důvod pro naléhavou lékařskou pomoc

Bolestivé a tahavé pocity po skončení menstruace získávají jiný charakter - vše závisí na jednotlivých vlastnostech organismu. Pro spolehlivé posouzení stavu pacienta provede lékař anamnézu a přistoupí k vyšetření.

Žena může popsat bolest těmito slovy:

 1. Pravidelné nebo pravidelné.
 2. Slabý, silný, umírněný.
 3. Ostré, nudné.
 4. Tahání, šití, bolesti, spastické.
 5. Vznikající bezdůvodně nebo pod vlivem traumatu, úzkosti, přepracování, intimity.

Ať už je to jakkoli, bolest sama o sobě není normou zdravého těla a vyžaduje lékařskou péči. Žena by měla okamžitě konzultovat gynekologa, pokud po menstruaci nejen táhne dolní část břicha, ale jsou přítomny následující alarmující příznaky:

 • Stabilní hypertermie.
 • Po menstruaci prsa bobtnají.
 • Z bradavek vychází bílý nebo čirý výtok.
 • Neprůhledný, neprůhledný výtok z genitálního traktu.
 • Zvýšené nepohodlí v období po porodu.

Pokud lékař nenalezl vážnou patologii, jejíž vývoj vyvolává nepohodlí, může žena použít lidové léky ke zmírnění jejího blaha. Bylinné přípravky z meduňky, tymiánu, třezalky tečkované, heřmánku pomohou překonat bolest. Do čaje se přidá med a citron. Ze suchých listů lesních jahod si můžete připravit léčivý nápoj.

Po pití si můžete zabalit břicho do teplého šálu a na nohy si obléknout těsné ponožky. Zvedání závaží ve dnech, kdy vás bolí žaludek, se nedoporučuje. Můžete také vařit bylinu pelyňku s vroucí vodou (1 lžička na 200 ml). Léčitelé doporučují vypít hořkou infuzi 2krát denně, 100 ml.

Pokud není čas na přípravu odvarů a infuzí, můžete bolest zastavit přípravky No-shpa, Tempalgin, Spazmolgon a dalšími léky. Pokud je povaha bolesti psychologická, stačí revidovat denní rutinu a vyhradit více hodin odpočinku a chůzi. Koneckonců, někdy to není onemocnění, které zhoršuje zdravotní stav, ale banální nedostatek čerstvého vzduchu a pohybu.

Po menstruaci táhne dolní část břicha: těhotenství nebo patologie

Ženské tělo je harmonický systém ovlivňovaný hormony a jejich kombinacemi. Všechny změny, které s ní probíhají, jsou zaměřeny na naplnění nejdůležitějšího poslání - zrození nového života. Tělo vám při nejmenším „rozpadu“ dá vědět bolestí nebo nepohodlí. Proto, pokud se po menstruaci táhne dolní část břicha, musíte tomu věnovat pozornost.

Změny cyklu

Nejprve si připomeňme, co se děje v ženském reprodukčním systému během menstruačního cyklu..

Začátek menstruace je první den cyklu. Krvavý výtok naznačuje obnovení vnitřní vrstvy dělohy - endometria, v reakci na smrt neoplodněného vajíčka. Kvůli absenci těhotenství koncentrace progesteronu a estrogenu prudce klesá, což způsobuje křeče endometriálních cév a uvolňování prostaglandinů, které vyvolávají kontrakce dělohy. To vše způsobuje během menstruace krvavé výtoky a bolesti v podbřišku..

Současně s menstruací začíná folikulární fáze, během níž jsou všechny změny zaměřeny na zrání folikulu novým vajíčkem. V této době se koncentrace folikuly stimulujících a luteinizačních hormonů postupně zvyšuje. Do 12. - 14. dne cyklu dojde k ovulaci: zralý folikul praskne a vajíčko připravené k oplodnění opustí vaječník a přes vejcovody se dostane do orgánové dutiny.

O tři dny později pod vlivem luteinizačního hormonu začíná zrání žlutého tělíska v místě prasklého folikulu. Pokud dívka otěhotní, je to tento dočasný orgán, který bude syntetizovat těhotenské hormony, dokud se nevytvoří placenta. Pokud nedojde k setkání vajíčka a spermií, corpus luteum atrofuje a cyklus se opakuje.

Fyziologické příčiny bolesti dolní části břicha na konci menstruace

Bolest v dolní části břicha nejčastěji doprovází první 1-3 dny samotné menstruace. Stává se však, že v důsledku hormonálních změn u dívek s nízkým prahem bolesti bolí žaludek jak na konci menstruace, tak po několika dnech.

Pokud bolest není doprovázena porušením cyklu, nezpůsobuje velké nepohodlí, není spojena s jinými patologickými výtoky, trvá déle než 3 dny po skončení menstruace a přechází sama o sobě, není důvod k obavám.

Snažte se více odpočívat a pravidelně cvičte lehce.

U některých žen ovulace nezapadá do knižních standardů a nedochází k ní 12. – 14. Den, ale dříve, od 6. do 10. dne cyklu. Během tohoto přirozeného procesu v důsledku prasknutí folikulu vstupuje do pánevní dutiny malé množství krve, což dráždí pobřišnici. Časná ovulace je důvodem, proč po menstruaci bolí dolní část břicha a dolní část zad.

Pokud taková bolest na levé nebo pravé straně netrvá déle než dva až tři dny a není doprovázena patologickými příznaky (krvácení, slabost, letargie, závratě, ztráta chuti k jídlu, snížení krevního tlaku), můžete být klidní.

Začátek těhotenství

Pokud ovulujete brzy a bolesti břicha bolejí 10–14 dní po menstruaci, měli byste myslet na možné těhotenství. Právě v těchto dnech může dojít k okamžiku připojení oplodněného vajíčka ke stěně dělohy..

Žena může pociťovat, kromě bolesti, mírné slabosti a pozorovat krátkodobé špinění malého objemu po dobu 1-3 dnů (implantační krvácení).

Někdy s nestabilním cyklem, na poslední skrovnou menstruaci, dívka vezme jen implantační krvácení, poté bude břicho bolet také kvůli těhotenství.

Pokud se spodní část břicha táhne hned po menstruaci, může to být začátek těhotenství. Musíte použít test (moderní technologie je činí přecitlivělými a dokáže určit počátek gestačního období v nejbližší možné době). Na prenatální klinice můžete darovat krev ke stanovení koncentrace chorionického gonadotropinu (hCG).

Přečtěte si o tom, zda můžete být s menstruací těhotná a jak zjistit, zda je menstruace pravdivá..

Intrauterinní zařízení

Během menstruace se děložní čípek mírně otevírá, aby byl umožněn normální průběh procesu. Na tomto pozadí se může umístění IUD změnit, což vyvolává nástup bolesti. To obvykle nevyžaduje lékařskou péči a zmizí samo..

Užívání hormonální antikoncepce

Na samém začátku užívání perorálních kontraceptiv může bolet břicho v důsledku hormonálních změn v těle. Pilulky jsou zahájeny po ukončení předchozího cyklu. Bolest v břiše je obvykle dočasná, málo intenzivní a sama odezní. Je však třeba mít na paměti, že COC mohou v případě těhotenství vyvolat potrat. Užívání těchto léků by proto mělo být vždy dohodnuto s gynekologem..

To je místo, kde hlavní fyziologické příčiny bolesti skončily. Nyní si promluvme o tom, co bude vyžadovat okamžitou gynekologickou péči a odborný komentář..

Sexuálně přenosné infekce

Zvýšení tělesné teploty, bolest, výtok z genitálního traktu s neobvyklou barvou a vůní - možnou příčinou toho všeho může být přítomnost sexuálně přenosné infekce. Tato skupina také zahrnuje tak zjevná onemocnění, jako je syfilis, kapavka, pohlavní choroba lymfogranulomatóza, opar a latentní infekce: chlamydie, mykoplazmóza, trichomoniáza. Všechny vyžadují nejranější možnou terapii, při které neexistuje vysoká pravděpodobnost komplikací, včetně neplodnosti, protože přítomnost většiny těchto příznaků naznačuje závažnost procesu.
Pokud zjistíte uvedené příznaky a došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, měli byste se neprodleně poradit s lékařem a provést nezbytné testy.

Endometrióza

Někdy jsou z neznámých důvodů buňky vnitřní vrstvy dělohy přenášeny do jiných orgánů a tkání, což tam způsobuje neobvyklý výtok. To vše vede k zánětu a narušení samotného reprodukčního systému a postižených orgánů..

Kromě skutečnosti, že s endometriózou bolí děloha po menstruaci (bolest může být cyklická nebo konstantní, během menstruace nebo před ní), rozlišují se následující příznaky tohoto nebezpečného onemocnění:

 • změna trvání a intenzity krvácení během kritických dnů;
 • bolest při pohlavním styku;
 • bolest během stolice a / nebo močení;
 • problémy s koncepcí.

Pokud zjistíte jeden nebo více příznaků endometriózy, které se objevily během posledního měsíce, proveďte co nejdříve ultrazvuk pánevních orgánů a poraďte se s lékařem.

Syndrom polycystických vaječníků

Pokud je endokrinní systém narušen, vyvíjí se PCOS - syndrom polycystických vaječníků. Kvůli hormonálnímu narušení ve vaječníku nedospívá jeden folikul, ale několik najednou. Síla těla nestačí k tomu, aby se alespoň jedno vejce dostalo na konec, takže ve fázi zrání vše končí.

Kvůli nerovnováze hormonů a „přetékajícímu“ vaječníku je cyklus narušen, nedochází k ovulaci, po menstruaci se spodní břicho stahuje a je mu špatně (bolesti mohou doprovázet celý menstruační cyklus), nedochází ke změnám nálady, hmotnosti, těhotenství.

Nádory

Pokud se objeví otázka, proč dolní část břicha bolí hned po menstruaci, po týdnu nebo dvou, během menstruace, je bolest intenzivní, doprovázená porušením cyklu, krvavým nepravidelným výtokem a porušením celkové pohody, měli byste co nejdříve konzultovat lékaře. Všechny tyto příznaky mohou být projevem maligního procesu nebo benigní formace. Oba vyžadují terapii, a co nejdříve.

Kromě genitálií věnujte pozornost mléčným žlázám: změna jejich velikosti a vzhledu, překrvení bradavek a výtok z nich by vás měly upozornit a způsobit schůzku pro ultrazvuk.

Zánětlivé procesy v malé pánvi

Pokud to po menstruaci bolí doleva nebo doprava, stojí za to přemýšlet o zánětlivých onemocněních reprodukční sféry: adnexitida (zánět vaječníku a trubice), ooforitida (izolovaný zánět vaječníku), salpingitida (zánět vejcovodu).

Zanedbání těchto onemocnění povede k vážným komplikacím, ve většině případů vyžadujících chirurgický zákrok. Proto se zvýšením tělesné teploty, letargií a únavou, porušením menstruačního cyklu, pokud menstruace prošla, a dolní část břicha se stále táhne. Stojí za to vyhledat pomoc od odborníka.

Nemoci močového a trávicího systému

Pánevní dutina obsahuje nejen ženské pohlavní orgány, ale také mnoho dalších: část tlustého střeva a konečníku, močový měchýř a močovody. Patologie těchto orgánů může způsobit bolest. Pokud vás tedy po menstruaci bolí dolní část zad a břicho, přemýšlejte.

 1. Apendicitida. Horečka, nevolnost, zvracení, slabost, bolest v břiše (od žaludku po malou pánev) a zejména její lokalizace v pravém dolním rohu mohou být známkou zánětu slepého střeva. Vzhledem ke svému zvláštnímu umístění u některých žen může být bolest definována v dolní části břicha a může být zavádějící. Je však nemožné odložit s apendicitidou: naléhavě přejděte na přijímací oddělení chirurgické nemocnice, na polikliniku nebo zavolejte sanitku. Zejména naléhavost péče se týká těhotných žen.
 2. Pyelonefritida (zánět tubulárního systému ledvin) je nebezpečné onemocnění, které, pokud je zanedbáno, může být život ohrožující. Pokud vás bolí záda před, během nebo po menstruaci, máte horečku a intoxikaci, měli byste urgentně podstoupit test moči a konzultovat léčbu s lékařem.
 3. Cystitida, uretritida - zánět sliznice močového měchýře a močové trubice. Tyto nemoci, kromě speciální bolesti břicha, obvykle ztěžují a bolestí močení..
 4. Osteochondróza. Ano, neměli bychom zapomenout na páteř. Jeho léze jsou často příčinou bolesti zad, zejména v bederní oblasti..

Pamatujte, že člověku není poskytováno „náhradní zdraví“. Proto buďte ostražití, sledujte svůj cyklus a jeho změny. Dávejte pozor na jeho signály a alarmy.

Dolní břicho táhne jako během menstruace - norma nebo alarmující příznak?

Často ženy při návštěvě gynekologa hlasové stížnosti, že táhnou v dolní části břicha. Tahací projev může být známkou mnoha nemocí. Ne ve všech případech je však bolestivý projev známkou jakékoli patologie..

U tohoto syndromu se ženy a mladé dívky vyskytují během menstruace nebo před jejich výskytem. Pokud bolest přetrvává a je komplikována dalšími stížnostmi, je nutná konzultace s gynekologem.

Jaké jsou hlavní příčiny bolesti dolní části břicha u žen a jak se jich zbavit?

 1. Proč táhne podbřišek jako při menstruaci?
 2. Příčiny bolesti
 3. Po ovulaci táhne spodní břicho
 4. Tahá dolní část břicha týden před menstruací
 5. Tahání bolesti v časném těhotenství
 6. Tahy na podbřišku a hnědý nebo bílý výtok
 7. Nemoci, při kterých táhne podbřišek jako během menstruace
 8. Zánět přídavných látek
 9. Myoma
 10. Endometrióza
 11. Mimoděložní těhotenství
 12. Torze ovariální cysty
 13. Nehynekologické důvody
 14. Apendicitida
 15. Po sexu táhne spodní břicho
 16. Prevence

Proč táhne podbřišek jako při menstruaci?

Táhne pod břicho jako během menstruace - tento stav není cizí téměř žádné dívce ani ženě.

Když se v kritických dnech objeví bolestivý pocit, pak je to zcela normální, protože výstup vnitřní vrstvy dělohy je spojen s aktivními kontrakcemi jejího těla.

To je podstata syndromu bolesti. Pokud však během menstruace dojde k pocitu tahání, takže uprostřed cyklu, pak se z toho již stává nebezpečná okolnost.

Důvody těchto příznaků mohou být velmi rozmanité - od PMS po gynekologické abnormality a těhotenství..

Příčiny bolesti

Ženské tělo je postaveno poněkud odlišně ve srovnání s mužským. Ženy jsou často vystaveny takovým obtížím, jako jsou: narušení menstruačního cyklu, komplikace během těhotenství. To je u mužů neobvyklé..

Bolestivý pocit není patologie, ale její projev.

Bolestivý pocit je vždy jasným znamením. Někteří z nežného pohlaví tuto bolest snášejí, zatímco jiní prostě nemohou. Pokud je v dolní části břicha pocit tahu, je nutné určit hlavní příčinu.

Pro tyto účely je nutné shromáždit všechny popisy syndromu bolesti pacienta a stanovit předběžnou diagnózu:

 1. Hlavní věc, kterou musí gynekolog udělat, je zjistit povahu nepohodlí. Může to být mírné, střední nebo těžké. Může pacienta neustále nebo systematicky mučit..
 2. Zásadní význam má taková položka jako závislost na menstruačním cyklu. Bolestivý, tažný pocit může nastat několik dní před menstruací, během menstruace nebo po ní. Během ovulace je často cítit bolest.
 3. Je důležité určit vztah projevu bolesti s procesem močení, stolicí, konzumací potravy. Příznak bolesti se může projevit v klidu nebo při chůzi a aktivních pohybech.
 4. Podle místa je nepohodlí nastaveno v levé nebo pravé oblasti pod břichem, rozmazané, oboustranné. Málokdo odhaduje, z jakého důvodu táhne spodní břicho. Uvedené etiologické důvody lze hypoteticky rozdělit na patologické a přírodně - fyziologické.

Dolní břicho bolí při onemocněních, jako jsou:

 • Časté močení;
 • Salpingo-ooforitida v kronice;
 • Endometritida;
 • Nadměrný růst vnitřní vrstvy dělohy;
 • Infekční patologie;
 • Odchylky ve formování genitálií;
 • Pyelonefritida;
 • Onemocnění střev;
 • Divertikulitida.

Přirozené fyziologické faktory zahrnují stres, těhotenství, předmenstruační čas, zmrazení, změny v sexuálním životě, období ovulace.

Po ovulaci táhne spodní břicho

Není žádným tajemstvím, že během jakéhokoli menstruačního cyklu vajíčko dozrává, opouští místo zrání a pohybuje se do polohy dělohy, která je zcela náchylná k oplodnění, a poté je odmítnuta s určitým objemem krve, pokud nedojde k početí.

V lékařské praxi se tento přírodní jev nazývá ovulace, proces otevírání folikulu a uvolňování vajíčka, které se ve skutečnosti stává mikrotraumatem pro ženské tělo a podle fyziologických základů může být spojeno s bolestivými projevy.

Pocit tažení, který se projevuje silněji z jedné strany a poté z druhé, je často interpretován jako bezprostřední zrání vajíčka v jednom z vaječníků.

Příčiny bolesti po ovulaci, pokud je početí početí nepřijatelné, mohou být následující:

 • zánětlivý jev v oblasti reprodukčních orgánů;
 • kritické gynekologické úkoly (narušení integrity cysty, zkroucení nohy novotvaru sliznic atd.);
 • zvýšené močení;
 • výrazná únava a oslabení těla;
 • příznaky apendicitidy.

Za normálních okolností mohou nastat bolesti, které vznikají v souvislosti s tzv. Postovulačním popisem stavu - nevyskytuje se tak často a je diagnostikován pouze u každých 7–9 pacientů.

Vzhledem ke změně hormonálních hladin mohou být relevantní následující příznaky:

 • bolestivý pocit a tíha v dolní části břicha;
 • mírné zhoršení zdravotního stavu;
 • zvýšené libido;
 • neobvyklý vaginální výtok.

Tahá dolní část břicha týden před menstruací

Nepříjemné pocity po určitou dobu před menstruací obvykle naznačují různé odchylky.

Pravděpodobnými faktory tohoto stavu mohou být:

 • vzhled hustých útvarů v těle dělohy;
 • neočekávaně ostrý skok v hladinách hormonů;
 • výsledek fyzického zranění;
 • reakce na zánět v lokalizaci malé pánve;
 • selhání menstruačního cyklu, což má za následek pozdní ovulaci - v tomto případě se na krátkou dobu vyskytnou bolesti;
 • s ohledem na blízké umístění trávicího traktu se bolest v tomto místě může stát projevem obtíží ve střevě. V tomto případě se výskyt dunění, mírného otoku stane dalšími příznaky;
 • Asi 7 dní před tím se může objevit pocit tahu v dolní části zad a břicha, po kterém se menstruace neobjeví včas. Za takových okolností se pocity stávají příznakem zpoždění, které je způsobeno poruchou funkce vaječníků, poruchami hormonálního poměru;
 • pravděpodobnost těhotenství nelze ignorovat - implantace vajíčka do děložní stěny může být spojena s mírným nepohodlí a dokonce s krvácením rozmazaných vlastností. Je třeba zmínit, že pokud došlo k početí a pocit tahu je charakterizován nadměrnou intenzitou a je transformován do zjevné a nesnesitelné bolesti, je nutné okamžitě konzultovat gynekologa, protože takové zvýšené napětí dělohy se může stát faktorem pro ukončení těhotenství.

Tahání bolesti v časném těhotenství

V situacích, kdy se v prvních týdnech po oplodnění objeví pocit tahání pod břichem, je tato skutečnost pro budoucí matky často velmi děsivá.

Ve skutečnosti jsou však tyto příznaky ospravedlněny fyziologickým faktorem a pouze v ojedinělých epizodách mohou být nebezpečné.

Hlavní příčinou nepohodlí je tedy zvýšené napětí děložních svalů a zvýšení frekvence průtoku krve do pohlavního orgánu..

Je to zcela normální projev, že se žena brzy stane matkou..

Často dívky, když navštíví gynekologa kvůli takovým onemocněním, zjistí, že jsou v zajímavé pozici. Jako obvykle, abyste se cítili lépe, stačí si lehnout a uvolnit celé tělo..

Tahy na podbřišku a hnědý nebo bílý výtok

Výtok hnědé barvy nelze interpretovat jako typický pro zástupkyně žen, v některých případech k nim dochází čas od času v malém množství a v každé páté - po pohlavním styku.

To může být normální u těch žen, které používají hormonálně modulační ochranné prostředky, vstupují do sexuální aktivity nebo zažily velmi aktivní „bouřlivou“ noc.

První „populární“ příčinou bílého vaginálního výtoku je kandidóza nebo afty charakterizované sýrovou leucorrhoea.

Jedná se o velmi běžnou patologii houbové etiologie a může vyvolat jak lokální projevy ve formě sekrecí, tak obecně zhoršení zdraví a bolest v místě genitálií..

Nemoci, při kterých táhne podbřišek jako během menstruace

Je nepopiratelné, že tahání bolesti je jen součástí komplexu příznaků nemoci, který musíte poslouchat svůj vlastní a stát.

Řada pravděpodobných gynekologických faktorů tahání bolestí v podbřišku zahrnuje:

 • zánět, který se šíří v děloze nebo jejích procesech;
 • myom;
 • endometrióza;
 • torze ovariální cysty;
 • mimoděložní těhotenství;
 • výskyt krve v dutině vaječníků (mrtvice).

Zánět přídavných látek

Pokud v kritických dnech bolí pravá strana dolní části břicha, nemůžete vyloučit výskyt zánětlivého procesu v přílohách.

Menstruace je také stimulem pro exacerbaci nebo počáteční vývoj onemocnění.

Bolestivý syndrom se projevuje v křížové kosti, vnitřních stehnech, dolní části zad, v některých epizodách v konečníku.

Někdy lze patologii určit v obou přílohách. Dále však lze pociťovat na pravé straně, pokud je patologický proces v této oblasti intenzivnější.

Jeho charakteristické popisy:

 • v menstruaci je více hlenu, není vyloučen výskyt hnisu;
 • cítíte se unavení, ospalí;
 • žádná chuť k jídlu;
 • dochází k nervozitě a podrážděnosti.

Myoma

Umístění myomatózní uzliny v určité oblasti dělohy se také může stát faktorem bolesti během menstruace v pravé části dolní části břicha.

Obvykle tento novotvar reaguje na ženský pohlavní hormon.

Během menstruace jejich stupeň přítomnosti klesá, ale ihned po skončení kritických dnů začíná jejich nárůst..

Kontrakce dělohy zajišťující uvolnění ze zastaralé vnitřní vrstvy narušují fibroidy a blízké nervové zakončení.

Endometrióza

Docela často bolí dolní část břicha s takovou patologií, jako je endometrióza. Toto onemocnění představuje 10% všech epizod gynekologických abnormalit. U každého zástupce nežného pohlaví je pohlavní orgán zevnitř lemován vnitřní vrstvou - endometriem.

Endometrióza, charakterizovaná hlavně nadměrným růstem vrstvy a jejím odchodem za hranici děložní sliznice. Z této odchylky jsou často náchylné ženy ve věkové kategorii od 30 do 50 let.

Byly identifikovány následující příčiny endometriózy:

 • ztráta optimálního poměru produkovaných hormonů (vyšší hladiny folikuly stimulujícího a luteinizačního hormonu);
 • genetická závislost;
 • snížení obranyschopnosti těla;
 • metaplazie (přemnožení jedné tkáňové struktury do druhé).

Předurčujícími faktory této patologie jsou:

 • Historie potratů;
 • Škodlivé prostředí;
 • Nedostatek železa;
 • Získání nadváhy;
 • Přítomnost chronického zánětu urogenitálního a reprodukčního systému;
 • Používání nitroděložních tělísek.

Endometrióza nemá stabilní klinické příznaky. Nejběžnějšími příznaky jsou bolestivé pocity, vaginální výtok, nevolnost, zvracení, oslabení těla, selhání reprodukční činnosti.

Mimoděložní těhotenství

Stává se také: neexistuje menstruace a těhotenský test ukazuje negativní odpověď, ale bolestivé pocity nezmizí, nedochází ke krvácení.

V takové situaci je nutné, ztrácet drahocenný čas, předat biomateriál ke studiu hCG, a pokud je pozitivní, těhotenství mimo tělo dělohy se stává docela pravděpodobným..

Implantace vajíčka mimo děložní dutinu je bohužel častým a velmi hrozivým jevem..

Známky:

 • Nejzákladnějším příznakem, který to může naznačovat, je silná bolest. Pokud se to objeví z pravé strany, je to známka toho, že oplodněné vajíčko je připojeno k odpovídající trubici dělohy. Bolestivý pocit vyvolaný touto odchylkou, křeče, rezonuje v oblasti třísla, konečníku, pochvy a cervikálního kanálu.
 • Dalším znakem je, že kritické dny v mimoděložním těhotenství se téměř vždy objevují později než čas kalendářního cyklu. Proto, pokud dojde ke zpoždění, před nástupem menstruace to bolí na pravé straně (stejně jako během menstruace), je nutný urgentní chirurgický zásah.

Existují také drobné příznaky, které se objevují během mimoděložního těhotenství:

 • bledost kůže;
 • závrať;
 • zvýšená srdeční frekvence;
 • snížený tlak v cévách.

Torze ovariální cysty

Ovariální cysty se vyvíjejí normálně během plodného roku. V případě, že novotvar má nohu, je docela možné, aby se cysta obalila kolem vlastního těla. Tento proces vyvolává bolestivý pocit v břiše ze strany, kde se nachází samotný vaječník..

Tato odchylka se může objevit kdykoli, avšak během menstruace, nitrobřišního napětí a zvýšení tlaku, což vytváří určité podmínky pro vznik této odchylky.

Zvláštní charakteristické rysy:

 • bolest je ostrá, nesnesitelná, může vyvolat mdloby;
 • je pravděpodobný výskyt nevolnosti, zvracení;
 • tělesná teplota se zvyšuje;
 • krevní tlak klesá, puls se stává častým;
 • někteří pacienti pociťují poruchu stolice a močových cest;
 • dochází ke studenému potu.

Nehynekologické důvody

Při normálním poměru hormonů ženy nepociťují nepohodlí v žádném období menstruačního cyklu. Když má žena bolestivý pocit podobný tomu, který doprovází menstruaci pod břichem a zády, stávají se příčinou prostagladiny.

Pokud je tento hormon produkován v těle v nadměrném množství, ovlivňuje kontrakci děložních svalů a vyvolává pocit bolesti. S takovým selháním funkčnosti ženského těla se na konci menstruace často objevují bolestivé pocity.

Podobná hormonální nerovnováha je vyvolána zvýšením aktivity štítné žlázy. Jako obvykle se přidávají další příznaky, přesněji řečeno poruchy spánku, přibývání na váze nebo ztráta hmotnosti atd..

Kromě toho může užívání hormonálně modulujících léků ovlivnit poměr hormonů. V podobné situaci s popisem příznaků, které se objevily, byste se měli obrátit na svého gynekologa.

Apendicitida

Zánětlivý proces v příloze může být také charakterizován přitahováním bolestivých pocitů v dolní části břicha, podobně jako na začátku menstruace..

Tento projev je výsledkem posunu v místě bolestivého pocitu..

Může to bolet na pravé straně nejen kvůli potížím v reprodukční sféře.

Pro období měsíčního výtoku je charakteristické snížení imunity, velké množství příznaků, které mění aktivitu jiných orgánů, přesněji gastrointestinálního traktu. A z tohoto důvodu všechny příznaky možná naznačují taková onemocnění: Apendicitida.

Spouštěcím mechanismem procesu zánětu střevního procesu ve formě červa je často nesprávná výživa. Vzhledem k tomu, že některé ženy mají v kritické dny dobrou chuť k jídlu, konzumují hodně kořeněného a sladkého jídla, což vyvolává narušení fungování střev.

To může vést k zánětlivému procesu v příloze. Ostrý bolestivý pocit se objeví nejprve ve středu břicha, poté je hoden na pravou stranu.

Další znaky:

 • zvracení jen jednou,
 • průjem,
 • horečnaté zvýšení teploty.

Bolestivý pocit ustupuje, když ležíte na pravé straně..

Po sexu táhne spodní břicho

Po sexu se mohou objevit bolestivé pocity v dolní části břicha.

S tímto jevem byste si neměli dělat starosti, je považován za normální.

Každý pohlavní styk je, i když bezvýznamný, poraněním vaginální sliznice a v některých situacích, zejména po násilném pohlavním styku, jsou tato poranění mnohem výraznější než vždy.

Existuje bolestivé, přitahující bolestivé pocity, možná dokonce i výskyt rozmazaného hnědého výtoku, ke kterému dochází, pokud dojde k narušení integrity sliznice (to je zesílená krev).

Nestojí za to se obávat bolesti této povahy - a jako alternativu buďte při sexuální aktivitě trochu opatrnější.

Prevence

Při tahání podbřišku před nástupem menstruace musíte dodržovat jednoduché pokyny, abyste tomu zabránili:

 • Cvičení před menstruací. Plavte a protáhněte dolní část zad;
 • Eliminujte přejídání. Velká váha vyvolává bolestivý syndrom;
 • Dýchejte hluboce čistý vzduch, konzumujte vitamíny, vylučujte kouření a alkohol.

Znamení těhotenství: táhne dolní část břicha. Přístupnými slovy.

Existuje mnoho známek, příznaků, rad a stop, které mohou naznačovat, že žena pravděpodobně otěhotní. Mohou se objevit jednotlivě nebo několika způsoby. A pokud máte podezření nebo nevylučujete, že mohlo dojít k početí, pak jistě poznáte některé ze signálů vydaných vaším tělem. Neměly by se však brát jako „diagnóza“, protože mnohé z prvních příznaků těhotenství jsou velmi podobné příznakům premenstruačního syndromu u žen..

Samozřejmě, pokud je další menstruace zpožděna a pozorujete několik časných příznaků těhotenství najednou, pak je pravděpodobnost jejího výskytu velmi vysoká. Často však začneme předpokládat ještě před zpožděním menstruace. A pokud máte důvod očekávat těhotenství, pak s největší pravděpodobností pocítíte nejranější známky těhotenství: tahání za břicho.

To lze skutečně pozorovat od raného data. Proč táhne spodní část břicha na začátku těhotenství?

Představme si, že vejce splňuje požadované spermie a společně tvoří zygotu. Nyní budou zygoty poháněny vejcovody, aby dosáhly dělohy a zakotvily na její stěně pro další růst a vývoj. Cesta do budoucího domova trvá v průměru 6–12 dní (tato období se u různých žen mohou lišit). Nejčastěji dochází k oplodnění během ovulace, která spadá přibližně na 10. - 12. den cyklu (možnosti jsou zde také možné). Ukazuje se tedy, že oplodněné vajíčko dosáhne dělohy na konci cyklu, kdy je několik dní před dalším očekávaným obdobím. A ve většině případů žena pociťuje bolest v dolní části břicha - buď z důvodu blížící se menstruace, nebo z důvodu „kolaudace“ vajíčka. Toto je zkrácený přibližný ideální scénář toho, co se děje..

Aby vajíčko „zapustilo kořeny“ v děložní dutině, připraví si místo pro sebe: jakoby škrábalo epiteliální buňky a vytvořilo v něm hnízdo pro výsadbu. Tento proces se nazývá implantace a může být doprovázen některými známkami toho, že už nyní, dokonce před nástupem menstruace, vyzve ženu k početí, ke kterému došlo. Jde hlavně o tažení bolestí v podbřišku: vaše děloha prochází invazí „cizího tělesa“ a narušením celistvosti epitelu. Je pravděpodobné, že v procesu připevnění vajíčka ke stěně dělohy může dojít k malému špinění, které žena často mylně vnímá jako předčasný nástup menstruace..

Několik dní před začátkem dalšího cyklu, kdy již došlo k početí, může žena pociťovat bolest v dolní části břicha, která je často doprovázena drobným krvácením (krémové, růžové, načervenalé nebo hnědé). Pokud si neuvědomuje, že otěhotněla, bude tento jev s největší pravděpodobností vnímat jako premenstruační syndrom. Mnoho dalších známek těhotenství ve velmi raných fázích je také podobných pocitům před menstruací: bolestivost a zvýšená citlivost bradavek, podrážděnost, nevolnost, odmítnutí určitých pachů, změny chuti k jídlu a změny nálady.

Proto je velmi obtížné rozpoznat těhotenství před zpožděním. Tahání bolesti břicha u ženy může mít navíc mnoho dalších důvodů: stres, užívání hormonálních léků, infekce, zánět, trauma, následky pohlavního styku nebo gynekologické vyšetření a další..

Tahání bolesti v dolní části břicha však může být známkou nejen těhotenství, ale také hrozby jeho ukončení. Oplodněné vajíčko je cizí těleso v těle ženy, kterého se děloha snaží zbavit tím, že se začne stahovat. Příroda vytvořila přirozený mechanismus pro zachování těhotenství v raných fázích - imunitní funkce ženského těla jsou poněkud sníženy, což dává budoucímu plodu šanci uchytit se a přežít. Vítězství však ne vždy zůstane s vejcem, kterému může bránit řada nepříznivých faktorů. Pokud je vyloučena co nejdříve, pak žena možná ani neví, že došlo k potratu - právě začíná další menstruaci.

Pokud je těhotenství již několik týdnů staré a víte o jeho existenci nebo je jeho pravděpodobnost velmi vysoká a tažné bolesti v dolní části břicha mají výrazný křečovitý charakter, jsou podány bederní oblasti nebo jsou doprovázeny krvácením, musíte urgentně jít do nemocnice, abyste udrželi těhotenství.

Zvláště pro beremennost. síť - Elena Kichak

Proč po menstruaci táhne podbřišek

Pro některé je menstruace bezbolestná, pro jiné období mučení a zkouška pro příbuzné. Jedná se o běžné jevy a obvyklé vlastnosti jednoho a téhož fyziologického procesu. Ale otázka, proč se dolní část břicha táhne po menstruaci, stojí za to věnovat zvláštní pozornost! Kromě toho musí žena vědět, odkud tento pocit pochází a co mu může předcházet, aby nezmeškala vážnou nemoc..

Samoléčba tohoto onemocnění

Každý se alespoň jednou v životě věnoval této fascinující činnosti. To přináší nejvyšší pocity radosti, když lze překonat bolest nebo symptom, a ten nejtrapnější pohled do očí lékaře, když se na něj stále musíte obrátit.

Můžete mluvit hodně o tom, kde je moderní medicína silná a kde je list lopuchu vhodný jako obklad, ale pokud se v pánevní oblasti vyskytne nepohodlí, neměli byste odkládat stanovení a rozhodování. Důvodem může být skutečná patologie, kterou je třeba co nejdříve diagnostikovat a správně léčit. Ani první, ani druhý nelze provést samostatně..

Samozřejmě byste neměli hned zaznít poplach, ale nebude nadbytečné pozorovat své tělo a konzultovat odborníka.

Přidružené příznaky bolesti

Pokud vaše menstruace skončila a dolní část břicha táhne, je to jasný signál, že je čas se „vzdát“ lékařům. Při jmenování lékaře je nutné popsat co nejvíce příznaků a souvisejících pocitů, které doprovázejí tažnou nebo bolestivou bolest břicha. Žena si také může stěžovat na projevy, jako jsou:

 • dolní část zad také bolí;
 • teplota stoupá;
 • mléčné žlázy zhrubnou a bolí bolestivou bolestí atd..

Všechno výše uvedené je třeba pečlivě sledovat, protože to pomůže v diagnostickém procesu..

Při schůzce s diagnostickým lékařem je nejprve třeba uvést povahu bolesti: ať už je konstantní nebo má periodickou povahu, jejíž intenzita je akutní nebo tupá, bolestivá, tažná nebo bodavá. Pokud to nestačí k vytvoření jasného obrazu, může lékař předepsat úplné gynekologické vyšetření pomocí ultrazvuku pánevních orgánů. Nebojte se o tomto problému hovořit, protože jakoukoli nemoc lze na začátku jejího vývoje snáze porazit..

Těhotenství a kojení

Existuje mnoho důvodů, proč dolní část břicha u žen po menstruaci bolí. A těhotenství, stejně jako období kojení, nelze z tohoto seznamu vyloučit. Prudké změny v hormonálním pozadí a stavu endometria během tohoto období obvykle vylučují výskyt menstruace. Často se však tyto změny vyskytují postupně, doprovázené krvavým výtokem po dobu 2-4 měsíců. Není těžké zaměnit je za menstruaci. Kromě toho, pokud žena neví o své poloze, pak tahání bolesti v děloze způsobí její úzkost.

Další možnou možností rozvoje těhotenství způsobující bolesti břicha může být nedostatek progesteronu a v důsledku toho zahájený potrat. Pokud dojde k průlomovému krvácení v den, kdy by měl začít menstruační tok, je to jasný signál hrozby ukončení těhotenství. Progesteron slouží k udržení tónu pohlavního orgánu a nedovoluje mu smršťovat se, ale pokud není dostatečně produkován, děloha se stahuje.

Dojde k oddělení vajíčka a hematom vytvořený v důsledku tohoto procesu se vyprázdní a způsobí krvácení. Jsou tím, co žena bere na menstruaci, po které přichází bolest..

Možné patologie a nemoci

V důsledku patologie močového systému se u žen mohou objevit bolesti v pánevní oblasti. Pyelonefritida, bakteriurie, cystitida nejčastěji slouží jako zdroje bolesti, během nichž může břicho bolet, tahat, nesmírně těžké. Ultrazvukové vyšetření močového měchýře a ledvin, stejně jako analýza moči, mohou pomoci diagnostikovat něco takového. Mezi další faktory, které signalizují onemocnění močového měchýře nebo ledvin, patří:

 • hořící;
 • únik moči;
 • celková teplota.

Dalším zdrojem bolestivých pocitů mohou být střeva. Retence stolice po dobu delší než tři dny naznačuje zácpu. V tomto případě se k tahavým bolestem přidá nadýmání a nadýmání. Břišní tlak nastává, když jsou střeva plná a tlačí na dělohu. To způsobuje nepříjemné, přitahující bolestivé pocity před a po menstruaci. Pokud je vše omezeno na tyto příznaky, pak byste se s největší pravděpodobností neměli příliš starat. Ale když teplota stoupne, můžeme mluvit o infekci nebo intoxikaci. Tady stačí navštívit lékaře.

Častým důvodem, proč se žaludek po menstruaci stahuje, je tvorba nádoru. Druh tekutinové bubliny, která se tvoří ve vaječníku, může být docela velká. To způsobuje tlak na orgány umístěné v okolí a způsobuje přetažení ovariální tkáně. Pokud po menstruaci bolí dolní část zad, pak je čas domluvit si schůzku s gynekologem, abyste odstranili všechna podezření na tento typ nádoru. Může se to ukázat jako benigní a zmizet za pár měsíců, ale zvláštní riziko ještě nikoho nepřivedlo k dobrému.

Ale nádor může být lokalizován nejen ve vaječníku. Myom nebo polyp (nádor přímo v dutině pohlavního orgánu) obvykle způsobuje ostrou řeznou bolest.

Hnědý výtok během menstruace signalizuje vývoj endometriózy. V tomto případě je nejčastěji břišní stěna, vejcovody a vaječníky ovlivněna množením výstelky dělohy. Méně často se vyskytuje ve střevech a nadledvinách. Krvácení se objevuje nejen v děloze, ale také v postižených oblastech, díky čemuž se menstruace prodlužuje. Spolu s nahnědlým nádechem výtoku naznačuje zvýšené období menstruace vývoj tohoto typu patologie..

Zánětlivý proces v těle může také způsobit bolest břicha během menstruace. Je doprovázeno neobvyklým vzorem výboje. Neléčená infekce nebo pohlavně přenosná nemoc způsobuje zánět a zvětšení postiženého orgánu a způsobuje bolest.

Bolest se zvyšuje při pohybu nebo při pohlavním styku a výtok získává žlutý odstín a nepříjemný zápach. Infekce je dnes poměrně častou příčinou onemocnění. Nejen pohlavní styk může způsobit, že se dostane do těla. Nízká úroveň osobní hygieny při návštěvě veřejných lázní a saun, toalet a sprch v bazénu může mít pro člověka mnoho následků.

Žaludek bolí po menstruaci v prvních měsících dospívajících dívek. Pohlavní orgány se mění ve velikosti, mění se tón dělohy, hormonální pozadí je nestabilní. První období může být celkově bolestivé..

Ještě více důvodů, proč, když menstruace pokračuje, bolí dolní část břicha, se objeví u žen na konci reprodukčního období. Patří mezi ně porod, potrat, operace dělohy nebo vaječníků, v důsledku čehož mohou na genitáliích zůstat jizvy. Ohýbání dělohy a změna její obvyklé polohy lze také připsat seznamu příčin nepohodlí v dolní části břicha. Proto se po 40 letech doporučuje ženám, aby byly opatrnější ohledně svého těla a vzhledu nových, zvláště nepohodlných, pocitů.

Kromě toho může dolní část břicha vpravo také tahat s apendicitidou. V takovém případě je zakázáno váhat navštívit lékaře. Nejlepší je zavolat sanitku.

Obecná doporučení pro nemocné

Samoléčba, tradiční medicína a rady od „dobrých“ přátel nikdy nezaručí dobré zdraví a zbavení se všech možných onemocnění. Takové zacházení je účinné pouze ve výjimečných případech, které spadají do podmínek obecné chyby z celkového počtu pozorování..

Konzultace s odborníkem by nikdy neměla být opomíjena, protože pouze výsledek vyšetření a analýz může zaručit absenci kontraindikací, odchylek a fyziologických charakteristik těla. Teprve poté, co se potvrdí všeobecný dobrý stav těla, můžete do svého života přidat obecné postupy posilování a zpevňování. Cvičení vám pomůže neochotit, ale nemůže vyléčit.

Pokud neexistují žádné závažné nemoci a kontraindikace, nebude nadbytečné začít posilovat své vlastní tělo. Ke zlepšení stavu svalových tkání a vazů i tkání vnitřních orgánů se doporučuje cvičit Pilates a obecnou gymnastiku. Elasticita genitálních tkání pro ženu bude klíčem ke zdravému tělu a zdravým dětem.

Naplněný sexuální život a kompetentní plánování rodiny jsou aktuálními tématy moderních žen.S nástupem sexuální aktivity si i mladé dívky začínají klást otázku, zda je možné otěhotnět před menstruací.