Mycoplasma genitalium. Současné názory na infekci u mužů a žen

Mykoplazmóza je rozšířena po celém světě. Nositeli mykoplazmy je od 20 do 50% žen. Z početné rodiny (až 100 druhů) mykoplazmat s prokázanou patogenitou existují 2 druhy - Mycoplasma genitalium (Mycoplasma genitalium) a Mycoplasma pneumonie (Mycoplasma pneumonia)..

Původce byl poprvé identifikován v roce 1981 na jedné z londýnských klinik u mužů trpících negonokokovou uretritidou. Mykoplazmy se často vyskytují u zdravých jedinců, a proto je začali považovat za zástupce normální biocenózy, kteří si za určitých podmínek dokáží uvědomit své patogenní vlastnosti. Podle mnoha studií by však genitálie mykoplazmy měly být bez jakýchkoli výhrad klasifikovány jako patogeny, a pokud jsou detekovány mikroorganismy, měla by být neprodleně provedena adekvátní léčba, dokud nejsou zcela zničeny..

Infekce se přenáší sexuálně a transplacentárně.

Mycoplasma genitalium je příčinou negonokokové uretritidy u mužů, onemocnění pánve, potratů a předčasného porodu u žen, představuje riziko pro plod a zvyšuje riziko infekce a přenosu infekce HIV. V případě předčasné léčby mohou mykoplazmatické genitálie u mužů způsobit epipidymitidu, což vede k neplodnosti.

Osoby s promiskuitním sexuálním životem, včetně žen, které se věnují komerčnímu sexu, pravděpodobně onemocní. Mykoplazmóza je méně častá než kapavka a chlamydie. Jeho příznaky jsou podobné těmto infekcím. U žen je toto onemocnění často tajné. Muži jsou nakaženi infikovanými ženami.

Hlavní metodou diagnostiky genitálií mykoplazmy dnes zůstává technika PCR (polymerázová řetězová reakce). DNA patogenů je detekována poměrně rychle as minimálním počtem patogenů v testovaném materiálu.

Azithromycin je lék volby pro Mycoplasma genitalium.

Preventivní opatření pro mykoplazmózu by měla být stejná jako u jiných pohlavně přenosných nemocí.

Postava: 1.3D ilustrace Mycoplasma genitalium.

Vlastnosti Mycoplasma genitalium

Mykoplazmata genitálu jsou příčinou vývoje urogenitální mykoplazmózy u mužů a žen, vyznačují se vysokou nakažlivostí (infekčností) a patogenitou. Mikroorganismy byly poprvé izolovány v roce 1981 a dnes jsou dostatečně studovány.

Mycoplasma genitalium jsou nejmenší volně žijící organismy. Patří do čeledi Musoplasmataceae, řád Mycoplasmatales, třída Mollicutes.

Patogeny parazitují na buňkách sliznic urogenitálního traktu. Mají baňatý tvar. Velikosti se pohybují od 0,3 do 0,9 mikronu. Chybí buněčná stěna. Venku je 3vrstvá membrána. Nevytvářejte spory. Gramnegativní. Reprodukujte binárním štěpením a nadějnými. Při pohybu mikroorganismy provádějí klouzavé pohyby a jsou pevně připojeny k vnější membráně epiteliálních buněk. Využívají své živiny, umírají mimo živý organismus kvůli neschopnosti vykonávat důležité metabolické funkce.

Genom je nejmenší ze všech mykoplazmat a má 600 kbp, což představuje DNA a RNA. Nukleotid je difuzně umístěn v cytoplazmě.

Získávání mikroorganismů v čisté formě je spojeno s určitými obtížemi. Rostou pomalu na živném médiu - až 1 - 1,5 měsíce, jsou nutné opakované subkultury, takže k detekci patogenů se používají molekulárně biologické technologie.

Postava: 2. Mycoplasma genitalium má baňatý tvar a zúženou koncovou část (foto vlevo). Schopný klouzavých pohybů (foto vpravo).

Mycoplasma genitalia u žen

Rysem genitálií mykoplazmy u žen je, že infekce nikdy není spojena s bakteriální vaginózou a počtem sexuálních partnerů. Toto onemocnění postihuje bartholinové žlázy, močovou trubici, pochvu, děložní čípek, vaječníky a endometrium. U těhotných žen jsou mykoplazmata schopna vyvolat potrat, mrtvý porod, předčasný porod, sepsi po porodu, infekci plodu, chromozomální mutace. Jsou příčinou neplodnosti a autoimunitních onemocnění. Přítomnost mikroorganismů v genitáliích žen zvyšuje riziko infekce HIV mezi partnery třikrát. Infekce mykoplazmy u žen je nejčastěji tajná (asymptomatická).

Inkubační doba pro nemoc není jasně stanovena. Pravděpodobně je to od 3 dnů do 5 týdnů.

 • V akutním období se u žen s poškozením pochvy a děložního čípku vyskytují slabé průhledné nebo nažloutlé výtoky, bolest při pohlavním styku a někdy krvácení po sexu. Mezi měsíčními cykly v některých případech dochází k výtoku krve z pochvy. Před a po měsíčních cyklech se objeví hnědá „mazanice“.
 • U uretritidy se při močení objeví bolest a pocit pálení.
 • Při poškození dělohy a vaječníků se objeví bolest v dolní části břicha.

Komplikací onemocnění je šíření infekce děložním čípkem, následované poškozením dělohy, vejcovodů a vaječníků, což vede k rozvoji neplodnosti.

Postava: 3. Mycoplasma genitalia parazitují na buněčných membránách sliznic urogenitálního traktu. Příčinný činitel je označen šipkou.

Mycoplasma genitalia u mužů

Dnes je dobře známo, že Mycoplasma genitalium u mužů způsobuje negonokokovou uretritidu a je příčinou pohlavně přenosných infekcí. Toto onemocnění je méně časté než uretritida gonoreální a chlamydiální povahy a pohybuje se od 10 do 19% u osob vyšetřovaných pomocí PCR se symptomy uretritidy a u 30% mužů s negonokokovou uretritidou. Příčinou negonokokové uretritidy je 23 až 55% chlamydií (Chlamydia trachomatis), 20 až 40% - ureaplasma (Ureaplasma urealyticum), 12 až 25% - genitální mykoplazma (Mycoplasma genitalium), 2 až 11% vaginálních trichomonas (Trichomonas) vaginalis).

Kromě uretritidy mohou patogeny způsobovat balanopostitidu, prostatitidu, vezikulitidu a epididymitidu a mohou způsobit sekundární neplodnost.

Inkubační doba pro negonokokovou uretritidu je 7 až 21 dní. Onemocnění se projevuje následujícími příznaky:

 • ranní slabý a jasný výtok z močové trubice,
 • pocit pálení a bolest při močení,
 • zvýšené močení,
 • tupá bolest v pánevní oblasti a tahání do rozkroku.

V některých případech se u mužů vyvine Reiterův syndrom, který zahrnuje následující komplex příznaků: zánět spojivek, poškození kloubů a horečka.

S penetrací mykoplazmat do prostaty se vyvíjí prostatitida. Etiologická role genitálního mykoplazmatu je indikována počtem patogenů v sekreci žlázy od 10 do 100 tisíc CFU (jednotek tvořících kolonie) v 1 ml. Průběh onemocnění je často chronický..

Když jsou mykoplazmy ovlivněna nadvarlete, dochází k tažné bolesti ve slabinách, šourku a perineu. Zaznamená se zarudnutí kůže šourku.

Patogeny mohou vstoupit do kloubů a způsobit zánět..

Mykoplazmózu u mužů často komplikuje vezikulitida a balanopostitida..

Bylo prokázáno, že patogeny se podílejí na vývoji sekundární neplodnosti. Jsou schopni se připojit na spermie, snížit jejich aktivitu, někdy dokonce způsobit jejich smrt, pod jejich vlivem je narušen proces spermatogeneze.

Postava: 4. Mikrofotografie mycoplasma genitalia. Vypadá jako baňka se zkráceným koncem a malými extracelulárními výčnělky.

Diagnóza onemocnění

Za účelem diagnostiky mykoplazmózy se kvůli absenci jasných morfologických znaků v početné rodině mykoplazmat nepoužívá stěrová mikroskopie.

Pro rutinní diagnostiku se také nepoužívají sérologické a imunofluorescenční metody. Kvůli obtížím kultivace (získání patogenu v čisté kultuře) se kultivační metoda nepoužívá stejným způsobem.

Hlavní metodou diagnostiky genitálií mykoplazmy dnes zůstává PCR (polymerázová řetězová reakce). DNA patogenů je detekována poměrně rychle s minimálním počtem patogenů v testovaném materiálu.

Postava: 5. Typ kolonií mycoplasma genitalia.

Postava: 6. Pohled na mykoplazmy pod mikroskopem.

Léčba mykoplazmózy způsobené mycoplasma genitalia

Musí být léčena infekce Mycoplasma způsobená Mycoplasma genitalium. Bylo prokázáno, že hlavní metodou léčby onemocnění je antibiotická terapie. Indikace pro jeho jmenování jsou:

 • Potvrzená infekce jakéhokoli místa.
 • Identifikace genitálií mykoplazmy u sexuálního partnera.
 • Za přítomnosti klinických příznaků onemocnění bez laboratorního potvrzení.
 • Neplodnost spojená s přítomností Mycoplasma genitalium a absencí dalších příčin.
 • Chorioamnionitida, obvyklá ztráta těhotenství, úmrtí novorozence v důsledku infekce, s IVF programy atd..
 • Před nadcházejícími chirurgickými nebo invazivními opatřeními.

Nejúčinnějším lékem proti mycoplasma genitalium je azithromycin - nejúčinnější antibiotikum makrolidové skupiny.

 • Je také účinný proti gramnegativním a grampozitivním bakteriím - treponému, ureaplasmě, chlamydiím, rickettsii atd..
 • Předepisování léku v krátkých kurzech je možné.
 • Antibiotikum má vysoký stupeň bezpečnosti - je možné jej předepsat dětem a těhotným ženám.
 • Lék je dobře snášen. Nízké vedlejší účinky.

Existují dva režimy léčby:

 • Jedna dávka 1 gr. lék.
 • Druhé schéma zahrnuje užívání 500 mg léku první den a poté 250 mg další 4 dny.

Domácí droga Azitrox je vysoce účinná proti genitálním mykoplazmům..

V případě selhání eradikace (destrukce) mycoplasma genitalium se doporučuje užívat Moxifloxacin po dobu 10 dnů v dávce 400 mg denně jako alternativní léčbu. Domácí venerologové doporučují užívat Josamycin, ale nejsou k dispozici žádné údaje o jeho účinnosti a citlivosti na Mycoplasma genitalium. Josamycin se používá po dobu 10 dnů, 500 mg třikrát denně, doxycyklin - po dobu 10 dnů, 100 mg dvakrát denně.

Problémem v léčbě mykoplazmózy je rostoucí rezistence patogenů na antibakteriální léky, které se široce používají při léčbě jiných infekcí, což nakonec povede ke vzniku rezistentních superbugů. Aby se zabránilo rozvoji této patologie, měla by být mykoplazmóza způsobená Mycoplasma genitalium okamžitě identifikována a řádně léčena povinným sledováním léčby.

Postava: 7. Mikrograf patogenů.

Prevence

Prevence mykoplazmózy urogenitální sféry zůstává nevyvinutá. Protože pohlavní přenos je hlavní cestou přenosu, preventivní opatření by měla být stejná jako u sexuálně přenosných nemocí..

Mycoplasma genitalium: co to znamená v analýzách, co je nebezpečné a jak zacházet

Mycoplasma genitalium - co to je

Urogenitální mykoplazmóza je pohlavně přenosná nemoc způsobená
mycoplasma genitalium (mycoplasma genitalium). Mycoplasma genitalia - intracelulární parazit, který existuje v důsledku připojení k cizí buňce, zaujímá mezilehlou polohu mezi viry a bakteriemi.

V urogenitálním traktu mužů a žen se kromě chlamydií, Trichomonas, Neisserových gonokoků, často vyskytují genitální mykoplazmy, ale pro lékaře je obzvláště zajímavý Mycoplasma genitalium, který je na rozdíl od mycoplasma hominis, který je považován za podmíněně patogenní, považován za jednu z nejvíce patogenních forem mykoplazmy..

Mycoplasma genitalium

Poprvé popsány na počátku 80. let minulého století anglickými vědci.

Existuje prokázaná souvislost mezi přítomností genitálií mykoplazmy u mužů a žen ve vývoji zánětlivých procesů urogenitálních orgánů.

Existují vědecké práce, které potvrzují vliv mykoplazmat na vývoj extragenitální patologie.

Jak se přenáší genitálie mycoplasma

Mykoplazma se přenáší pohlavními orgány pohlavně, při klasickém a análním styku. Někdy se pacienti ptají na intimní otázku: „Přenáší se mykoplazma do genitálií orálním sexem?“ Venereologové se domnívají, že tato cesta přenosu je možná, a proto je třeba dbát na to, aby lékaři věděli o případech vzniku bolesti v krku. Pokud si nejste jisti svým partnerem, proveďte orální sex ve speciálním kondomu.

Poprvé onemocnění získává klinické projevy nástupem sexuální aktivity nebo po pohlavním styku s novým sexuálním partnerem.

Neexistuje jednoznačný názor na délku inkubační doby (doba, kdy je člověk již infikován, ale nemoc se nijak neprojevuje). Inkubační doba je 3 až 6 dnů. Někteří lékaři se domnívají, že inkubační doba pro mykoplazmózu je od 3 do 60 dnů, pokud jsou v pozadí nějaká zánětlivá onemocnění urogenitálního systému, lze inkubační dobu zkrátit.

V prvním trimestru těhotenství mohou Mycoplasma genitalia vést k infekci vajíčka, což může vést k narození malého plodu, zpomalení nitroděložního růstu nebo spontánnímu potratu..

Později, po vytvoření placenty, která plní ochrannou funkci. infekce plodu je nepravděpodobná a je možná pouze v případě, že jsou ovlivněny vejcovody a deciduální membrány. K infekci mykoplazmou plodu dochází v procesu průchodu porodním kanálem ženy.

Příznaky v přítomnosti genitálií mykoplazmy

Klinické projevy mykoplazmatické infekce nemají žádné zvláštní „specifické“ příznaky.

Klinika mycoplasma genitalium u mužů

U mužů vyvolává Mycoplasma urogenitalium rozvoj zánětlivé reakce v močové trubici.
Uretritida způsobená mycoplasma urogenitalia může být akutní, subakutní nebo pomalá. Je třeba poznamenat, že onemocnění je detekováno častěji u osob s těžkými projevy..

Uretritida (zarudnutí a otok hub vnějšího otevření močové trubice, hnisavý výtok, od mírného po hojný). Při provádění 3-skleněného vzorku v první části je uvolnění zakalené moči charakteristické pro přední uretritidu a zakalení moči ve všech 3 částech, což umožňuje myslet na celkovou (obecnou) lézi močové trubice.

Při chronickém průběhu zánětu mykoplazmy je klinický obraz velmi slabý. Vyskytují se stížnosti na mírné svědění, nepohodlí v močové trubici. Vizuálně může být vnější otvor močové trubice bez známek zánětu, ale někdy se rty močové trubice drží pohromadě.

V ranních hodinách, bezprostředně po probuzení, může dojít k uvolnění výtoku. Někdy se v moči objevují slizniční nitě. Zánět močové trubice u člověka způsobený M. genitalium může doprovázet komplikace, jako je balanitida a balanopostitida..
Komplikace mohou být primární i sekundární. V prvním případě se zánětlivá patologie vyvíjí šířením z močové trubice a ve druhém působením Mycoplasma genitalium přímo na hlavu penisu.

Muž si stěžuje na silné svědění, když je předkožka unesena, je zobrazen hnisavý obsah, zatímco hlava je edematózní, hyperemická. Při absenci adekvátní terapie se v budoucnu objeví erozivní (ulcerativní) projevy, které jsou doprovázeny bolestí.

Neléčená zanedbaná balanopostitida je nejčastější příčinou fimózy (neschopnost odhalit hlavu v důsledku úzké předkožky).

Klinika Mycoplasma genitalium u žen

Mycoplasma genitalia je často diagnostikována u zdravých žen. Mikrobiologové považují tento patogen za součást normální vaginální mikroflóry, která za určitých provokujících faktorů může způsobit rozvoj zánětlivého procesu..

U ženy s mykoplazmózou budou charakteristickými projevy zánětlivý proces v dolních částech urogenitálního systému (endocervicitida) a v malé pánvi (endometritida, salpingitida, ooforitida) a ve zvláště závažných případech se snížením funkcí imunitního systému není vyloučen přídavek tuboovariálního abscesu a pelvioperitonitidy.

Klinické projevy zánětu cervikálního kanálu se objevují po 21-28 dnech a jsou vyjádřeny následujícími příznaky:

• Dysurické poruchy (nepohodlí s častým močením, pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře).

• Vaginální výtok s mykoplasmatickým genitálním mukopurulentním charakterem.

• Bolest v podbřišku, perineu.

Během vaginálního vyšetření nemusí být děložní hrdlo patologicky změněno nebo jsou naopak vizualizovány erozivní oblasti s edematózní hyperemickou sliznicí.

Jak detekovat genitálie mykoplazmy

Nejúčinnější metodou mykoplazmózy je diagnostika PCR (polymerázová řetězová reakce). PCR analýza do 24 hodin vám dá odpověď, zda máte Mycoplasma genitalia.

Princip metody je založen na vícenásobném nárůstu kopií lokusu DNA, který je charakteristický pouze pro daný patogen..

Proč se provádí studie PCR:

- Zjistit příčinu chronických onemocnění urogenitálního traktu.

- Pro diferenciální diagnostiku s onemocněními s podobnými příznaky: chlamydie, trichomoniáza, kapavka, ureaplasmóza. Všechny tyto sexuálně přenosné infekce mají stejné klinické projevy. Můžete si o nich přečíst v sekcích: „Zánětlivé a infekční choroby u mužů“ a „Zánětlivé a infekční choroby u žen“.

- Posoudit účinnost antibiotické terapie.

- Za účelem prevence.

V jakých případech je nutné provést studii na mycoplasma genitalia

- Pokud máte podezření na mykoplazmózu po sexu s neznámým partnerem.

- V případě plánovaného těhotenství je u obou partnerů indikováno vyšetření na genitálie mykoplazmy.

- V případě neplodnosti neznámého původu.

- S anamnézou těhotenských patologií (potraty, zmrazené těhotenství, mimoděložní těhotenství, při narození dítěte s intrauterinní růstovou retardací).

- 4 týdny po léčbě.

Dekódování výsledků analýzy pro mycoplasma genitalium

Normální výsledek testu na mycoplasma genitalia: negativní.

Pozitivní výsledek: přítomnost infekce mykoplazmou.

Negativní výsledek: Infekce genitálií mykoplazmy je nepravděpodobná.

Nespolehlivým výsledkem testu může být případ užívání antibakteriálních látek.

Špatná analýza kvality (přítomnost cizích látek v biomateriálu: hemoglobin, heparin atd.).

Kdy se nechat vyšetřit na genitálie mykoplazmy

U žen se biomateriál (nátěr nebo moč) provádí 2-3 dny po ukončení menstruace nebo před začátkem po dobu 1-2 dnů. Můžete jej užívat i další dny (kromě měsíčních), ale výsledek bude méně informativní.

Muži by se měli zdržet močení po dobu 2-3 hodin, než si vezmou výtěr z močové trubice nebo rozbor moči.

Jak zacházet s genitálií mykoplazmy

Při léčbě patologie způsobené genitálním mykoplazmem berou lékaři v úvahu následující faktory:

1. Léčba by měla zabránit infekci sexuálního partnera, plodu a novorozence.

2. Předepsané léky k léčbě mykoplazmózy musí být účinné.

3. Mycoplasma genitalisum by měl být vysoce citlivý na vybrané antibakteriální léčivo.

Indikace k předepisování léčby Mycoplasma genitalium

• Potvrzený výsledek patologie způsobené genitáliemi mykoplazmy.

• Přítomnost ve škrábání, moči, nátěru genitálií mykoplazmy u sexuálního partnera.

• Nedostatek možnosti provádět diagnostické testy v případě klinických projevů podobných těm u mykoplazmózy.

Jaké léky jsou účinné pro mycoplasma genitalium u žen a mužů

U mykoplazmy genitálu se používají antibiotika ze skupiny makrolidů, tetracyklinů a levofloxacinů.

Makrolidy: azithromycin a josamycin.

Tetracykliny: Unidox Solutab a doxycyklin.
Unidox-solutab 200 mg 2 rublů / den průběh 10 dnů.

Levofloxaciny: Tavanic.
Tavanic 500 mg 1R / den průběh 10 dnů.

Mycoplasma genitalium: léčebné režimy pro muže a ženy

Podle probíhajících studií jsou za nejúčinnější považovány následující režimy léčby infekce mykoplazmou:

- Josamycin 500 mg 3 r./den průběh 10 dnů.

- Analog Josamycin Wilprafen. Dávka Vilprafenu 500 mg 3 r./den. průběh 10 dnů.

- Azithromycin 1 g jednou první den léčby, poté 250 mg po dobu 3 dnů.

Po antibakteriální terapii mykoplazmózy se po 1 měsíci provádějí testy k posouzení účinnosti léčby. V případě opakované detekce mycoplasma genitalium v ​​biomateriálu se antibiotikum změní na alternativní.

Při léčbě chronických a opakujících se stavů způsobených Mycoplasma genitalium se doporučuje předepisovat antibakteriální léky pro krátkodobé kúry, což pomůže vyhnout se výraznému negativnímu účinku na imunitní systém, vyhnout se rozvoji dysbiózy, kandidózy a dalších negativních důsledků.

Při užívání antibakteriálních léků je alkohol přísně zakázán!

Kromě antibiotik jsou zobrazeny další skupiny léků, jmenovitě:

• Imunomodulátory:

Genferon, Cycloferon, Viferon, Kipferon k udržení imunitního systému.
Genferon 100 000 IU 2 rublů / den 10 dní.

• Probiotika:

Linex, Lactofiltrum, Bifiform, Florin forte.
Lactofiltrum 1 čepička. 3 rublů / den 14 dní.

• Hepatoprotektory:

Essentiale forte, Karsil.
Carsil 1 tab. 3 rublů / den 1 měsíc.

• Antifungální léky:

Flucostat 150 mg první a čtvrtý den, po 300 mg (2 tobolky).

• Multivitaminové komplexy:

Duovit, Complivit.
Shoda pro 1 dr. 1 r. / D. 1 měsíc.

• Zařízení s antiseptiky:

Během léčby je nutné vyloučit ze stravy pikantní, kyselé, slané, uzené maso, marinády.

Je možné mít sex, pokud existuje taková touha, ale pouze s použitím kondomu.

Aby se zabránilo nežádoucím účinkům antibiotik, doporučuje se plánovat těhotenství nejdříve 6 měsíců po ukončení léčby a dobré výsledky testů.

Komplikace mykoplazmatické infekce

Při absenci včasné kompetentní léčby může mykoplazmóza vést k řadě zánětlivých procesů:

• u mužů - prostatitida, prostatocystitida, orchiepidymitida, uretritida, balanopostitida, balanitida, erektilní dysfunkce (vyhlazený orgasmus, předčasná ejakulace, snížené libido).

Všechny výše uvedené nemoci mohou způsobit neplodnost u mužů a žen..

Preventivní opatření zahrnují pravidelné každoroční kontroly u urologa nebo gynekologa, vyhýbání se příležitostnému sexu, používání kondomů pro všechny typy pohlavního styku.

Bakterie Mycoplasma genitalium - příznaky, léky k léčbě u mužů a žen

Mykoplazmóza je onemocnění, které postihuje ženy a muže bez ohledu na pohlaví, a je způsobeno mikrobem mycoplasma genitalia, který byl izolován jako samostatný druh poměrně nedávno, asi před 30 lety. Je nemožné pokusit se diagnostikovat sami a léčit mykoplazmózu genitalium sami, protože bakteriální virulence se zvyšuje, rychle mutuje a stává se imunní vůči lékům.

Co je to mycoplasma genitalium

Mollicutes - tyto parazitické mikroby - zahrnují rozsáhlou rodinu mykoplazmat. Mycoplasma genitalia je nejmenší parazit, který nepatří ani do bakteriálních, ani virových kultur. Přítomnost jak RNA, tak DNA kyselin Mycoplasma genitalium pomáhá oddělit mikroby od virů, avšak tento organismus nelze připsat bakteriím, protože je velmi malý. Celkem existuje asi 400 mykoplazmat, ale škodlivé jsou pouze dva druhy - hominis a genitalium..

Genitální mykoplazma byla identifikována jako samostatný druh na konci 20. století po podrobném prozkoumání analýz několika mužů s uretritidou jiného než pohlavního původu. Bez skořápky si tento mikrob vypůjčuje živiny z hostitelských buněk, proto je považován za parazita. Je obtížné identifikovat v živných médiích, protože nemožnost nezávislého růstu mykoplazmat narušuje identifikaci a ztěžuje rozdělení na různé druhy parazitů.

Symptomy mycoplasma genitalia

Tento typ mykoplazmy se liší od ostatních v obtížnosti identifikace a oddělení od jiných patogenů. Mezi příznaky genitálního mykoplazmy však patří skutečnost, že její aktivace vždy vede k výskytu zánětlivých ložisek v genitáliích člověka, což při nedostatečné léčbě může způsobit neplodnost nebo dokonce smrtelné následky.

Přítomnost zánětlivých procesů neznamená, že člověk je zjevně ovlivněn mykoplazmózou, nicméně jakékoli onemocnění přenášené nechráněným pohlavím může mít jako hlavní příčinu genitální mykoplazmu spolu s dalšími bakteriemi a viry. Pokud navíc mykoplazma není okamžitě detekována v laboratorních podmínkách, ale jsou léčena další doprovodná onemocnění, může se přizpůsobit léčbě, mutovat, stát se imunní vůči jakýmkoli antibiotikům.

 • Tobolky vitaminu A - návod k použití Indikace pro užívání tobolek vitaminu A a kontraindikace
 • USDG žíly dolních končetin
 • GPS tracker pro auto. Jak nainstalovat maják pro sledování automobilu bez měsíčního poplatku

Mycoplasma genitalia u žen

Pokud mycoplasma genitalium u žen vstoupí na povrch pohlavních orgánů, pak se pomocí speciálních průduchů fixuje na epiteliální buňky a začne jim odebírat živiny. To vyvolává zánětlivé procesy, proto mohou mít příznaky mykoplazmového genitálu u žen následující rysy:

 • nepříjemné pocity lisování během sexu;
 • přetrvávající vaginální výtok, hojný nebo ne;
 • svědění perinea, stydké pysky různé závažnosti;
 • zanícený povrch děložního čípku při vyšetření;
 • bolest a bodnutí při vyprazdňování močového měchýře;
 • porušení povahy menstruace, jejího cyklu;
 • někdy s onemocněním může být bolest v dolní části břicha.

Mycoplasma genitalia u mužů

Poté, co se mykoplazma genitálu usadila v genitáliích nebo močové trubici, před začátkem její patogenní patogenní aktivity, která způsobuje zánětlivá ložiska v pánevních orgánech mužů, uplyne jiné období - od dvou dnů do jednoho měsíce. Taková variabilita inkubační doby patologie je způsobena odlišným stavem imunity u různých lidí. Pak se mykoplazmové genitálie u mužů začínají projevovat následovně:

 • přetrvávající bolest během močení, která může být výrazná nebo bolestivá, jako například při uretritidě;
 • otok, zánět kůže kolem mužského pohlavního orgánu;
 • neustálá touha vyprázdnit močový měchýř, který sousedí s bolestivou bolestí;
 • mykoplazmóza může zahrnovat průhledný výtok z pohlavního orgánu.

Metody přenosu genomu mykoplazmy

Z názvu mikroba (mycoplasma genitalium) je zřejmé, že parazituje na genitáliích, proto jsou metody přenosu mykoplazmy na genitálie omezeny na různé kontakty s genitáliemi partnera: může to být nechráněný orální nebo genitální sex. Přenos bakterií běžnými hygienickými prostředky je možný, i když takové případy jsou nepravděpodobné, protože sexuální partneři jsou infikováni mykoplazmózou, ale ne všichni členové rodiny.

Pokud žena během těhotenství trpí mykoplazmózou, existuje vážné riziko, že parazit může způsobit potrat, nebo bude dítě nakaženo tímto mikrobem během porodu a prochází zaníceným porodním kanálem. Tímto způsobem se novorozené dívky nakazí kvůli anatomické struktuře těla, případy infekce mykoplazmou u kojenců během porodu jsou vzácné. Tento stav je plný následků pro dítě v podobě vývoje hematokritu, problémů s fungováním mozku..

Diagnostika

Vzhledem k tomu, že kultura parazitů přináší velmi špatné výsledky a její diagnostika tímto způsobem nepřináší požadovaný účinek, používají gynekologové a urologové ke zvýšení pravděpodobnosti detekce mykoplazmy následující vyšetřovací metody:

 • Metoda pro stanovení DNA nebo RNA původce choroby, PCR. Tato metoda pomáhá lékařům identifikovat parazita i za podmínek extrémně malého množství ve vzorcích odebraných k analýze..
 • Sérologický test, při kterém lékaři zkoumají, zda k vazebné reakci komplimentu dochází, když antigen interaguje s protilátkou či nikoli. Pokud je to tak, je osoba nakažena genitálním mykoplazmatem.
 • Metoda ELISA poskytuje dobré výsledky, což umožňuje vysokou pravděpodobnost detekce parazita v analytických materiálech.
 • Představuje focení u moře
 • Kyselé sušenky: lahodné pečivo
 • Čokoládová barva vlasů

Analýza pro mycoplasma genitalia

Navzdory skutečnosti, že mykoplazmóza postihuje lidi obou pohlaví, ženy mají v nátěru více bakterií než muži. Vzhledem k tomu, že metody detekce parazita mohou být různé, mohou testy na genitálie mykoplazmy zahrnovat jak darování krve z žíly pro enzymovou imunotest, tak vaginální nátěr u žen a uretrální stěru u mužů pro PCR reakci. Pokud pacient trpí chronickými onemocněními a neustále pije nějaké léky, měl by být o nich informován urolog.

Existují také pravidla pro odstranění nátěru:

 • Před odebráním vzorku k analýze se zdržte užívání jakýchkoli léků.
 • Při krevním testu nemůžete ráno jíst, kouřit, intenzivně cvičit těsně před odběrem krve.
 • Nepoužívejte hygienické výrobky, pokud obsahují antibakteriální léky.
 • Vyvarujte se močení na toaletu alespoň 2 hodiny, než si uděláte nátěr na analýzu.

Léčba genitálií mykoplazmy

Genitální mykoplazmóza je doprovázena dalšími genitálními infekcemi, proto metody léčby mycoplasma genitalium zajišťují komplexní terapii onemocnění, která zahrnuje antibiotika, imunomodifikátory, místní fyzioterapeutické postupy. Vzhledem k tomu, že parazit je schopen úspěšně odolávat účinkům antibiotik a při nesprávném zacházení se stává rezistentním vůči řadě léků, musí pacient podstoupit speciální testy, které by prokázaly, jak citlivé je tělo na jedno nebo jiné antibiotikum.

Terapeutický systém je dlouhý a časově náročný, protože k vyléčení pacienta je důležité zvolit správné léky. Mycoplasma genitalium, bez buněčné membrány, je dobře ničen tetracyklinovými a makrolidovými léky, avšak pokud byl pacient dříve léčen některým z těchto léků na infekční onemocnění, léčba nemusí být úspěšná, i když je prodloužena, až do tří týdnů užívání léku.

Doxycyklin pro mycoplasma genitalia

Pokud mykoplazmóza není stará a nedochází ke komplikacím ve formě jiných genitálně nebezpečných infekčních nemocí, vykazuje Doxycycline vysokou účinnost při usmrcování mikrobu pomocí mycoplasma genitalia. Lék je předepsán dospělým a dětem, které dosáhly věku 9 let. Musí být podán perorálně do dvou týdnů. Je nežádoucí používat u dětí během období přechodu mléčných zubů na stoličky, protože dlouhodobé užívání tohoto léku může ovlivnit kvalitu stoliček a přispět k jejich deformaci a zničení..

Prevence

Vzhledem k tomu, že genitální mykoplazmóza je považována za infekční onemocnění přenášené nechráněným pohlavím, měla by její prevence zahrnovat vyléčení obou partnerů parazitem, i když jeden z nich nevykazuje žádné známky onemocnění. Během léčby je třeba opustit sexuální kontakty, sledovat hygienu, nepoužívat ručníky, žínky, nenavštěvovat bazény, sauny, koupele. Po dokončení léčby je nutné složit všechny testy, abyste se ujistili, že parazit již není v těle.

Mycoplasma genitalia: co to je, způsoby přenosu, nebezpečí, příznaky, diagnóza, léčba, prevence

Mycoplasma genitalia je genitální parazit, který patří do třídy mollicuts. Jeho růst je pomalý, protože potřebuje genové struktury pro biosyntézu aminokyselin. Mikroorganismus je zcela závislý na hostitelské buňce, aby se mohla krmit, růst a reprodukovat.

 1. Co je to mycoplasma genitalium
 2. Jak se přenáší genitálie mycoplasma
 3. Jaké je nebezpečí
 4. Příznaky u žen
 5. Příznaky u mužů
 6. Diagnostika
 7. Léčba
 8. Metody prevence a bezpečnosti

Co je to mycoplasma genitalium

Co je to Mycoplasma genitalium? Genitální mykoplazma je patologický mikroorganismus, který může způsobit infekci mykoplazmou v orgánech reprodukčního systému mužů a žen.

Zákernost mykoplazmat spočívá v tom, že parazitují na buněčné úrovni, protože v jejich buňkách jsou také přítomny RNA a DNA. To je odlišuje od virových látek. Navzdory velmi malé velikosti těchto mikroorganismů mají výrazné schopnosti: způsobit onemocnění, díky variabilitě antigenu, mohou odolat útokům imunitního systému, vyvinout odolnost vůči antibakteriálním lékům..

Nejčastěji se mykoplazma kombinuje s jinými typy patogenů. Protože monoinfekce je méně častá. Způsobuje infekční proces zvaný mykoplazmóza. Nejčastěji se takové onemocnění objeví náhodou během vyšetření během plánovacího období dítěte. Protože tyto mikroorganismy mají neobvyklou strukturu, není snadné je zjistit..

Jak se přenáší genitálie mycoplasma

Jak se přenáší genitální mykoplazma? Mycoplasma genitalium se přenáší několika způsoby:

 1. Sexuální. Můžete se nakazit nechráněným sexem. V tomto případě se přenos provádí bez ohledu na typ pohlavního styku. Během polibku nedojde k přenosu infekce, pokud nedojde k předchozímu kontaktu s genitáliemi infikované osoby.
 2. U dětí dochází k infekci infikované matky během porodu (perinatální mykoplazmóza). Nebezpečí pro děti spočívá v dysfunkcích mnoha vnitřních orgánů a systémů. Imunitní systém trpí, jsou narušeny funkce mozku, zvyšuje se produkce červených krvinek v krevní tekutině.
 3. V některých případech byly zaznamenány domácí způsoby infekce. Současně však musí dojít ke kontaktu se spermatem infikované osoby (například kontakt s postelí, spodní prádlo) a vaginální sekrece.

Jaké je nebezpečí

Primárním nebezpečím Mycoplasma genitalium je to, že v počátečních fázích vývoje a reprodukce patologických mikroorganismů často nedochází k žádným příznakům. Pouze při vývoji infekce mykoplazmy se projevy podobají jiným genitálním infekcím (včetně pohlavně přenosných nemocí).

S rozvojem mykoplazmózy v těle mohou nastat závažné komplikace a následky:

 • u mužů se často vyvíjí zánětlivý proces v tkáních prostaty. S chronickou formou tohoto patologického procesu se kvalitativní a kvantitativní ukazatele ejakulátu zhoršují, v důsledku čehož vznikají potíže s oplodněním vajíčka;
 • u ženských zástupců způsobuje infekce mykoplazmou tvorbu adhezí v dutině vejcovodů, rozvoj mimoděložního těhotenství, poporodní endometritidu a neplodnost. U žen je takové onemocnění zřídka monoinfekcí, nejčastěji je doplněno ureaplasmózou, chlamydií nebo genitálním oparem;
 • během těhotenství se v těle mohou objevit různé patologické procesy;
 • normální vývoj plodu je narušen;
 • novorozené dítě vyvíjí zápal plic a zánět spojivek;
 • dochází k spontánním potratům;
 • narození nehybného dítěte;
 • horečnaté stavy během porodu a po něm.

Patogenita mykoplazmy se významně zvyšuje v přítomnosti oslabeného imunitního systému během porodu, s extragenitálními patologiemi, potraty, chirurgickými zákroky.

Příznaky u žen

Mycoplasma genitalia u žen má určité vývojové rysy, které jsou způsobeny anatomickou strukturou ženských pohlavních orgánů (infekce proniká sestupně). Když se mykoplazma genitálie začne aktivovat, jsou příznaky infekce mykoplazmou následující:

 • bolestivost během a po pohlavním styku;
 • vývoj onemocnění, kdy infekce vstupuje do těla, doprovázená neobvyklým vaginálním výtokem;
 • krvácení z pochvy mezi obdobími nebo po intimitě;
 • objevují se příznaky jako pálení nebo píchání během vyprazdňování močového měchýře;
 • jsou také pozorovány projevy jako zarudnutí, zánět děložního čípku, což lze zaznamenat během gynekologického vyšetření.

Příznaky u mužů

Mycoplasma genitalia u mužů se také projevuje určitým klinickým obrazem:

 • mycoplasma genitalium u mužů se projevuje akutním, prodlouženým a opakujícím se zánětlivým procesem v močové trubici, zatímco je narušen odtok moči;
 • také se objevují příznaky u mužů - bolest nebo pocit pálení v procesu mísení;
 • příznaky se projevují balanopostitidou;
 • při poškození mikroorganismem se objeví různé výtoky z penisu.

Ve vzácných případech je zaznamenána přeprava mezi muži. Klinické projevy lze snadno zaměnit s jinými infekcemi. Proto se člověk nemůže zapojit do samoléčby pomocí jakéhokoli léku. Používání antibiotik předepsaných lékařem je povinné, jinak by se mohly vyvinout možné následky.

Diagnostika

Pokud jsou detekovány genitálie mykoplazmy, je důležité provést kvalitativní analýzu pomocí PCR (analýza polymerázové řetězové reakce). Laboratorní výzkum zahrnuje metodu UIF. Pomocí metody PCR je možné zkoumat fragmenty nukleových kyselin v DNA mykoplazmy. Mužům je také předepsán výtěr z otvoru močové trubice a ženy jsou poškrábány z pochvy.

Léčba

Pokud se objeví genitální mykoplazma, měla by být léčba předepsána pouze odborníkem po stanovení diagnózy genitální mykoplazmózy.

Terapie pro ženy vypadá takto:

 1. Pacienti infikovaní kmenem citlivým na makrolidy by měli užívat azithromycin po delší dobu. Po třech týdnech bude nutné antibiotikum vyměnit, aby se vyloučila závislost těla na něm.
 2. Pacienti, u kterých jsou diagnostikovány kmeny rezistentní na makrolidy, by měli užívat moxifloxacin nebo jeho analogy podle pokynů Dr. Měsíc po léčbě budete muset znovu projít testy na přítomnost infekčního procesu.
 3. Pokud jsou azithromycin a moxifloxacin neúčinné, lékaři předepíší doxycyklin. Název léků a dávek vybírá přísně odborník po předběžném vyšetření.

U mužů se léčba provádí podobným algoritmem. Pokud byla po vyšetření zjištěna mykoplazmóza, ale zároveň se neprojeví žádné klinické projevy, není nutná lékařská terapeutická opatření. Pokud se objeví jakékoli příznaky onemocnění, měla by být léčba provedena co nejdříve. Ve většině situací je onemocnění snadno přístupné terapeutickému působení. V každém případě je léčba vybrána individuálně, v závislosti na závažnosti příznaků a na zanedbávání nemoci..

Komplexní terapie se provádí pomocí následujících opatření:

 • antibiotická léčba - systémová expozice: tetracyklin, ofloxacin, azithromycin, doxycyklin, erythromycin;
 • léčba místními léky: vaginální čípky, krémy a masti;
 • imunostimulanty: laferobion, proteflazid;
 • užívání multivitaminových komplexů;
 • fyzioterapeutické procedury: elektroforéza, magnetoterapie, laserová terapie.

Oba sexuální partneři musí podstoupit komplexní terapii. Trvání terapeutického účinku je obvykle od týdne do tří týdnů. Během této doby léčby je lékařům zakázán aktivní sexuální život..

Metody prevence a bezpečnosti

Aby se zabránilo infekci Mycoplasma genitalium, je důležité dodržovat určitá preventivní opatření. Neexistuje žádná specifická profylaxe. Obecná doporučení lékařů obvykle zahrnují stejná opatření jako pro prevenci jiných onemocnění orgánů reprodukčního systému infekční geneze.

Je velmi důležité navštívit odborníka (urologa, gynekologa, venerologa) co nejdříve, pokud se objeví podezřelé klinické projevy. Důležitá je také léčba doprovodných patologických procesů. Sex s pravidelným sexuálním partnerem a používání bariérových metod antikoncepce je nejúčinnější metodou prevence rozvoje různých pohlavně přenosných nemocí.

Během terapie je intimní kontakt zakázán. Zákaz pohlavního styku trvá po celou dobu léčby. Partner infikované osoby musí také podstoupit terapii, i když neexistují žádné příznaky onemocnění. Po ukončení léčby jsou nutné opakované testy. K vyloučení dalších pohlavně přenosných infekcí se navíc provádějí testy předepsané lékařem.

Posílení imunity, vyvážená strava, mírná fyzická aktivita pomohou tělu mnohem aktivněji a účinněji bojovat proti těm patologickým činitelům, které na něj pravidelně útočí.

Mykoplazma a ureaplasma

Mykoplazmy jsou mikroorganismy, které zaujímají mezilehlé spojení mezi bakteriemi, viry a houbami. Ve svém tvaru takové bakteriální buňky připomínají malé kuličky nebo krátká vlákna, chybí jim buněčná stěna a mají malou velikost, asi 125 - 150 nm.

Ve většině případů se mykoplazmy zavádějí do buněčného epitelu urogenitálního a dýchacího systému člověka, to znamená, že parazitují v hostitelských buňkách.

Typy mykoplazmy

Mycoplasma patří do rodiny Mycoplasmataceal. Tuto rodinu lze rozdělit na 2 typy.

Více než 100 druhů mikroorganismů patří k druhu Mycoplasma, ale nejznámější jsou:

 • Mycoplasma genitalium;
 • Mycoplasma pneumonia;
 • Mycoplasma hominis;
 • Druhy Mycoplasma.

Ureaplasma je zase rozdělena do 2 typů: ureaplasma parvum a ureaplasma urealiticum.

Dnes existuje 6 typů mykoplazmat, která nejčastěji způsobují různá onemocnění: Mycoplasma pneumonia, Ureaplasma urealiticum, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma species, Mycoplasma hominis a Mycoplasma incognita, které byly izolovány od pacientů s AIDS.

Ve srovnání se všemi ostatními druhy mykoplazmat má Mycoplasma genitalium nejvýraznější patogenní potenciál.

U mužů s homosexuálními sklony je Mycoplasma genitalium pozorována mnohem častěji, přibližně o 30%, ve srovnání s heterosexuálními muži, kteří mají Mycoplasma pouze v 11% případů.

Mycoplasma hominis je méně patogenní, ale mnohem častěji se vyskytuje u infekčních zánětlivých onemocnění urogenitálního systému. Mikroorganismus rodu Mycoplasma hominis je velmi často pozorován u zánětlivých onemocnění u žen než u mužů..

Mycoplasma pneumoniae je původcem atypických forem pneumonie a způsobuje nitroděložní infekce.

Jak se přenáší mykoplazma

Tento mikroorganismus zaujímá vedoucí postavení ve vztahu k chorobám urogenitálního systému, které jsou sexuálně přenosné. Infekce mykoplazmou se může objevit také nepřímo, to platí pro ženy a dívky.

Infekční agens může být zaveden pomocí domácích potřeb, například prostřednictvím ložního prádla, lékařských nástrojů v gynekologických a urologických ordinacích. Mikroorganismy mohou také pronikat do horních částí pohlavních orgánů - do cervikálního kanálu, endometria, vejcovodů spolu se spermatem infikovaným mykoplazmou.

Existují informace o nitroděložní infekci plodu a infekci novorozenců při průchodu porodním kanálem matky infikovaným mykoplazmou.

Pokud mluvíme o mykoplazmóze, lze ji najít všude. Poměrně často jsou smíšené formy mykoplazmatických infekcí pozorovány u gonokokových, Trichomonas a chlamydiových onemocnění urogenitálního systému, stejně jako u akutních a opakujících se zánětlivých onemocnění ženských pohlavních orgánů.

Příznaky mykoplazmózy

Existuje asymptomatická forma onemocnění (mykoplazmóza). Riziková skupina zahrnuje:

 • Ženy v plodném věku;
 • Pacienti se zánětlivými procesy v genitální oblasti;
 • Těhotná žena.

Klinický obraz mykoplazmózy

Mykoplazmóza je charakterizována specifickou lokalizací, nejčastěji jsou pozorovány mykoplazmatická uretritida, cervicitida, prostatitida, endometritida a salpingitida. Genitourinární infekce mykoplazmy mohou být akutní, chronické a asymptomatické.

Pokud mluvíme o asymptomatickém průběhu mykoplazmózy, pak cervicitida, vulvovaginitida a uretritida mají velmi často dlouhý průběh s periodickými remisemi, například negonokokovou uretritidou a zánětlivými procesy ve vejcovodech.

U pacientů s mykoplazmózou se vyskytují specifické příznaky: svědění v genitální oblasti, ne hojný serózní výtok, které se liší variabilním průběhem. Pokud mluvíme o akutní urogenitální mykoplazmóze, pak je tato forma extrémně vzácná..

Mykoplazma u mužů

U mužské poloviny populace způsobují mykoplazmatické infekce poškození prostaty, močové trubice, nadvarlete, semenných váčků a také ledvin a močových cest. Pokud existuje podezření na mužskou neplodnost, měla by být provedena studie (bakteriální kultura) na přítomnost mykoplazmat a ureaplazmat.

Mykoplazma u žen

Jsou to ženy, které jsou latentními nositelkami tohoto infekčního agens. Pod vlivem určitých faktorů se asymptomatický průběh onemocnění může vyvinout do akutní formy.

Existují následující rizikové faktory:

 • Přistoupení k sekundární bakteriální, virové nebo plísňové infekci;
 • Změny hormonálních hladin v důsledku ovulace nebo těhotenství.

Je obvyklé rozlišovat mezi mykoplazmatickými lézemi vnějších a vnitřních orgánů, vnější zahrnují uretritidu a vulvovaginitidu, vnitřní - andexitidu, salpinitidu, endometritidu a ovariální absces.

Pokud mluvíme o mykoplazmatické endometritidě, pak tato nemoc probíhá podle stejného vzorce jako endometritida způsobená jinými infekčními agens. Hlavními projevy takové endometritidy jsou menstruační nepravidelnosti a anovulační krvácení. Komplikace endometritidy mykoplazmy znamenají neplodnost a spontánní potraty..

Infekce Mycoplasma hominis je pozorována u pyelonefritidy a cystitidy. Latentní infekce způsobená tímto typem mykoplazmy je velkým nebezpečím, má tendenci se neustále aktivovat a je příčinou závažných krevních onemocnění, například zánětu pobřišnice, poporodní a potratové sepse.

Přítomnost Mycoplasma hominis u těhotných žen a pacientů s infekčními gynekologickými chorobami představuje určité nebezpečí vzhledem ke zvýšenému riziku nitroděložní infekce plodu. V tomto ohledu se u těchto žen zvyšuje perinatální úmrtnost plodu..

Informace o prevalenci mykoplazmózy

Vedoucí pozici zaujímá druh Mycoplasma hominis, nachází se na genitáliích asi u 25% kojenců, zejména dívek. U chlapců je tento ukazatel mnohem nižší..

Docela často se u dětí s nitroděložní infekcí v průběhu času objevuje samoléčba. To je obzvláště běžné u chlapců. U dívek, které nejsou sexuálně aktivní, se Mycoplasma hominis vyskytuje v 9–17% případů.

U sexuálně aktivních lidí se riziko infekce Mycoplasma hominis významně zvyšuje, je to spojeno s infekcí během pohlavního styku.

Ženy jsou nositelkami Mycoplasma hominis ve 20–50%. U mužů je tento mikroorganismus méně častý..

Pokud mluvíme o Mycoplasma genitalium, pak je tento druh mnohem méně častý než Mycoplasma hominis.

Nemoci způsobené Mycoplasma hominis a Mycoplasma genitalium

Nejběžnějším onemocněním je uretritida (zánět močové trubice), nejčastěji způsobená Mycoplasma genitalium.

Bakteriální vaginóza, zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsků, pyelonefritida ve většině případů způsobuje Mycoplasma hominis.

Existuje názor, že mykoplazma hraje roli ve vývoji prostatitidy u mužů, ale dosud to nebylo potvrzeno..

K identifikaci bakteriálních agens, tj. Mykoplazmat, se používá PCR. Diagnostické metody pro ELISA a UIF, i když jsou v naší zemi rozšířené, mají nízkou míru přesnosti (asi 50-70%).

Mykoplazma u dětí

Údaje zahraničních autorů o možnosti rozvoje nitroděložní mykoplazmózy naznačují, že se toto onemocnění vyvíjí u 8–25% dětí. Často je klinický obraz extrémně obtížný a prognóza není vždy příznivá..

Mikroorganismus může ovlivnit dýchací systém, například bronchopneumonii, stejně jako oči, centrální nervový systém, játra, ledviny, v některých případech může dojít k poklesu tělesné hmotnosti novorozenců. Mykoplazma může pronikat jak z vnějších pohlavních orgánů, tak se může přenášet krví matky.

Průběh urogenitální infekce mykoplazmy u každého dítěte probíhá jinak, s častými remisemi a exacerbacemi. Mykoplazmóza může mít také asymptomatický průběh, mykoplazmóza se v tomto případě může projevit i během puberty ještě před nástupem pohlavního styku.

Pro stanovení diagnózy je potřebný materiál pro výzkum z cervikálního kanálu nebo pochvy, ale u dětí před pubertou je poměrně obtížné provést takovou analýzu.

Prevence mykoplazmózy

Prevence mykoplazmózy spočívá v cíleném vyšetření všech těhotných žen v různých fázích těhotenství. V případech, kdy se výsledek infekce mykoplazmou ukáže jako pozitivní, je nutné reorganizovat těhotnou ženu i jejího manžela.

Mnoho žen si stěžuje, že mají bolesti zad bezprostředně po ovulaci. Tyto příznaky by často neměly vzbuzovat obavy, protože jsou normou. Pro mnohé vznikají nepříjemné pocity v důsledku reakce těla na skutečnost, že vejce poškodilo stěny folikulu.