Cvičení během menstruace

Abyste dosáhli dobrých sportovních výsledků, musíte hodně cvičit, tvrdě a pravidelně. Ženy se, bohužel, někdy musí od tohoto pravidla odchýlit kvůli menstruačnímu cyklu, protože ne všechny pohlaví jsou si během tohoto období dostatečně vědomy fyzické aktivity. Většina dívek, které chtějí zůstat ve skvělé kondici, se snaží využít každou příležitost k tréninku. Taková horlivost je samozřejmě chvályhodná, ale s mírou. Snažíte-li se udržovat harmonii, neměli byste zanedbávat své vlastní zdraví, předem si prostudovat všechny aspekty tohoto problému, zjistit, kdy a jaká cvičení můžete nebo nemůžete dělat.

Většina žen, které pokračují v cvičení během kritických dnů, uvádí prudký pokles jejich motivace ke sportu. Je nemožné udržet obvyklý intenzivní rytmus, to znamená, že se snižuje jak rychlost, tak počet zvládnutých sad s přístupy. Někteří lidé si také všimnou skutečnosti, že zotavení z fyzické aktivity během menstruačního cyklu je mnohem horší a méně účinné. To je zcela normální, protože menstruační cyklus ovlivňuje rychlost metabolismu, celkovou vytrvalost a další faktory, které přímo souvisejí se sportem..

Kritické dny mají několik fází. Každý z nich má určité hormonální posuny. Pokud máte jasnou představu o jejich vzájemném vztahu, můžete situaci obrátit ve svůj prospěch a trénovat s maximálním možným dopadem. To vám umožní nesnižovat účinnost tříd a udržovat tělo a tělo ve vynikající kondici..

Fáze menstruačního cyklu

Abyste pochopili, která cvičení a kdy se nejlépe provádějí v kritických dnech, potřebujete vědět, jak je strukturován ženský menstruační cyklus. Skládá se z několika fází, z nichž každá má své vlastní charakteristiky..

Folikulární

První fáze, která spadá první den menstruace, a končí nástupem ovulace. Je charakterizován vývojem folikulů ve vaječníku, což je snadno pochopitelné podle jeho charakteristického názvu. V prvních dnech této fáze (pět nebo více) vylučuje výstelka dělohy tkáň a krev. Hned první den je koncentrace estrogenu nejnižší a poté začíná stoupat. To vede ke stimulaci růstu folikulů.

V některých zdrojích existuje pro hormon takový název jako estradiol. Je to hlavní hormon estrogenové skupiny a vyrábí se během reprodukční fáze. FSH nebo folikuly stimulující hormon je zodpovědný za produkci folikulů, zatímco LH nebo luteinizační hormon je zodpovědný za zahájení ovulace a regulaci sekrece progesteronu. Doba folikulární fáze je asi dva týdny, to znamená, že nekončí koncem kritických dnů.

Ovulace

Tato fáze je charakterizována skutečností, že z vaječníku vychází zralá a připravená vaječná buňka. Estrogen a luteinizační hormon dosahují svých maximálních hladin. Progesteron začíná rychle růst, což se projevuje vyšší teplotou celého těla.

Luteal

Přichází po skončení ovulačního období a končí na začátku další menstruace. Během této fáze se sliznice na značce začíná zvětšovat. To znamená, že se připravuje na možné oplodnění vajíčka a těhotenství..

Estrogen a progesteron začínají růst. Jejich růst vede nejprve ke zvýšení a poté ke snížení teploty ženského těla. Druhá možnost nastane, když nedošlo k početí. Fáze trvá asi čtrnáct dní a kritické dny začínají, pokud nedošlo k těhotenství.

Je možné cvičit během menstruace

Pro menstruační cyklus jsou charakteristické výrazné výkyvy a změny v hormonálním pozadí ženy. Ovlivňují nejen reprodukční funkce těla, ale také ovlivňují stav. Aby nedošlo ke zhoršení vaší pohody, musíte vědět, jak tyto fluktuace využít ve prospěch tréninku a vlastního zdraví..

Zda se zapojit do menstruace ve stejném režimu?

Tuto otázku si klade mnoho žen a odpověď mnohé překvapuje. Školení v kritických dnech je nejen možné, ale také se doporučuje. Metabolismus, citlivost na inzulín a tělesná teplota během menstruace zůstávají normální, takže cvičení nic nezasahuje. Samozřejmě, pokud váš zdravotní stav zanechává mnoho přání, měli byste se zdržet návštěvy posilovny. Pokud neexistují žádná onemocnění, můžete cvičení bezpečně provést.

Trénink folikulární fáze by měl být co nejintenzivnější

To je způsobeno skutečností, že se zvyšuje hladina testosteronu, což má příznivý vliv na vytrvalost, sílu a svalový zisk. Tato fáze se nejlépe provádí silovým tréninkem. V některých případech se práh bolesti dokonce zvyšuje, což vám umožňuje trénovat ještě efektivněji..

Nevýhodou tohoto období je, že rychlost metabolismu klesá a energie v klidu se spotřebovává mnohem méně. To neznamená, že cvičení nebudou prospěšná. Vytrvalost a síla se rozvíjejí co nejrychleji a nejlépe, a proto je tato fáze ideální pro intenzivní trénink.

Zde je třeba pamatovat na dobrou rozcvičku. Snižuje riziko zranění, protože zvýšené hladiny estrogenu a hormonální změny činí ženské tělo a tělo zranitelnějším. Pokud se před hodinou dobře zahřejete, neměly by nastat žádné problémy..

Luteální fáze vyžaduje odpočinek a odpočinek

Během tohoto období se žena rychle unaví. Vysoká tělesná teplota, která se zhoršuje v horkém počasí, ztěžuje normální cvičení. V takové dny byste se měli vzdát fyzické aktivity a upřednostňovat odpočinek. Pokud se věnujete sportu, pak šetrně a ne intenzivně. Nebuďte naštvaní z pocitu únavy. Je lepší si dát odpočinek, protože tak vám tělo dá vědět, že potřebuje odpočinek..

Mnoho žen se kvůli strachu z přibývání na váze nechce vzdát výuky. V luteální fázi je rychlost metabolismu poměrně vysoká, takže se spaluje více kalorií. Citlivost na inzulín se ve většině případů snižuje, a proto je nutné do jídelníčku zahrnout spíše tuky s bílkovinami než sacharidy. Na pozadí nízkého estrogenu a vysokého progesteronu se tuky v těle používají jako zdroj energie.

Určení fáze menstruačního cyklu

K přesnému určení fáze je nutné spočítat počet dní po skončení kritických dnů. Pokud je to normální, pak každý nový cyklus začíná po 28 dnech, ale ve většině případů jsou pozorovány odchylky.

Pokud si chcete být ve fázi naprosto jistí, měří se bazální teplota ráno. Ve folikulární fázi je nižší a po ovulaci a v luteální fázi se naopak zvyšuje a zůstává tak až do začátku menstruace. Můžete si stáhnout speciální aplikaci, která vám pomůže sledovat cyklus.

Pokud užíváte antikoncepci?

Antikoncepční perorální nebo hormonální léky obsahují progesteron a estrogen. Ženy, které užívají takovou antikoncepci, nejsou náchylné ke změnám hormonálních hladin, protože hladiny estrogenu neklesají, aby nedošlo ke stimulaci menstruace a nástupu ovulace..

Progesteron a estrogen zůstávají stabilní a nemění se. Když přestanete užívat antikoncepci, hormony začnou prudce klesat. Chráněné ženy mohou během menstruace cvičit se zaměřením na své vlastní zdraví. Někteří i nadále pociťují nával síly, někteří naopak nemají žádnou motivaci a rychle se unaví..

Je třeba si uvědomit, že stabilní hormonální hladiny mohou přispívat jak k nárůstu svalové hmoty, tak ke snížení hmotnosti, protože nedochází k žádným výkyvům. Hormonální antikoncepce neovlivňuje výkon cvičení, ale může zvýšit citlivost na inzulín.

Cvičení a menstruace. Je možné během menstruace cvičit v tělocvičně?

Je možné sportovat během menstruace? Tuto otázku si klade mnoho dívek, které nechtějí přerušit trénink ani v kritické dny. V současné době vědci zjistili, že sport ženám vůbec neubližuje, navíc jim pomáhá zlepšovat náladu a dokonce i pohodu během menstruace. V takových dnech byste se však neměli příliš unášet fyzickou aktivitou. Více se o tom všem dozvíte z tohoto článku..

Malý úvod

Mnoho spravedlivých pohlaví se tedy zajímá o otázku, zda jsou trénink a menstruace slučitelné, nebo je v takových dnech lepší upustit od fyzické aktivity? Odpověď v tomto případě bude nejednoznačná.

Vždy se věřilo, že sport by neměl být zapojen během menstruace, protože tělo je již oslabené a dívka může ztratit vědomí z bolesti. Ale teď se všechno výrazně změnilo. Dokonce i lékaři doporučují dívkám cvičit během menstruace, pokud se cítí dobře. V tomto případě vše závisí na vlastnostech těla každé dívky..

Důležité

Jsou trénink a menstruace kompatibilní? Odpověď bude ano, ale je nejlepší se zdržet energetických zátěží. Kromě toho byste neměli pumpovat břišní svaly a dělat určitá cvičení, při nichž jsou zapojeny břišní svaly. Může to způsobit bolestivější menstruaci..

Nejdůležitější věcí, kterou bych zde rád řekl, je, že menstruace není nemoc, ale přirozený stav každé zdravé ženy. Pokud se tedy dívka cítí dobře, může jít do posilovny a pokračovat v tréninku..

Co to je

Zde bych chtěl říci, že menstruace znamená oddělení funkční vrstvy endometria doprovázené krvácením. Jinými slovy, pokud žena během ovulace neotěhotní, začíná její menstruace v pravý čas. Tento proces je doprovázen celkovou malátností, bolestí v podbřišku a může dokonce stoupat teplota. Každý má své období jinak. Vše závisí na individuálních vlastnostech ženského těla.

Ale můžete během svého období chodit do posilovny? Odpověď v tomto případě bude pozitivní, pokud přítomnost menstruace u ženy neovlivní její celkový stav. Pokud se dívka cítí špatně a její spodní břicho, nohy a dolní část zad jsou velmi bolestivé, je nejlepší se několik dní zdržet fyzické aktivity. To je nezbytné, aby nedošlo ke zvýšení krvácení. Toto pravidlo je třeba si pamatovat.

Obecné poznámky

Je cvičení povoleno během menstruace v posilovně? Zde je třeba říci, že každá žena trpí menstruací jiným způsobem. Některé dívky pociťují jen mírnou nevolnost a mírné bolesti v podbřišku. U některých tyto dny uběhly velmi rychle (asi za tři dny) a zároveň jsou zcela bezbolestné. A existují takové kategorie žen, které během menstruace dokonce obtížně vstávají z gauče po dobu pěti, sedmi dnů.

Ať už jde o trénink v tělocvičně nebo ne, v takové situaci by se dívka měla rozhodnout sama na základě svých vlastních pocitů a pohody.

Malá charakteristika

Z nějakého důvodu se starší lidé domnívají, že trénink a menstruace jsou dva neslučitelné pojmy. Dříve mladé dívky v kritických dnech nejenže nechodily do školy, ale mnoho z nich dostalo dokonce třídenní volno, aby se dostaly do své obvyklé formy..

Předchozí pravidla však již nejsou platná. Vědci navíc zjistili, že sportování v tělocvičně přispívá k rychlejšímu odtoku krve během menstruace, nestagnuje v pánevních orgánech ženy, a proto nedochází k silné bolesti. Dívky, které se neustále věnují fitness, by proto neměly přestat trénovat ani v kritických dnech. Navíc, pokud se během menstruace cítí víceméně normálně..

Nuance

Také bych rád řekl pár slov o tom, kdy trénink a menstruace nejsou navzájem kompatibilní. K tomu dochází, pokud žena cítí křečové bolesti v dolní části břicha a zároveň jsou neustále zesíleny jakýmkoli pohybem. V takové situaci byste neměli jít do extrémů a je nutné odložit hodiny na několik dní, dokud se stav dívky nezlepší..

I v tomto případě byste však neměli trávit celý den v posteli v poloze na zádech. Mnoho gynekologů říká, že abyste zmírnili a dokonce zmírnili bolest, musíte se více pohybovat a chodit na čerstvý vzduch. To pomůže zvednout náladu ženy během jejího období..

V případě, že se žena jeví jako nesnesitelná, můžete vypít lék proti bolesti. Ale to se děje pouze v těch nejextrémnějších případech..

Pokud je zdraví ženy normální a nic nebolí, musíte si sbalit tašku s formulářem pro tělocvičnu a jít cvičit. Ale nestojí to za přepracování. To si musíme pamatovat.

Na co si musíte dávat pozor

Cvičení v tělocvičně během menstruace není zakázáno a dokonce ani užitečné, zvláště pokud se žena cítí dobře. Je však nutné snížit fyzickou aktivitu.

Během tréninkového období během menstruace stojí za to věnovat zvláštní pozornost následujícím bodům:

 • s bolestivou menstruací se musíte vzdát cviků ab a dřepů a mrtvých tahů (jinak by se mohlo zvýšit krvácení);
 • v kritických dnech je nejlepší zacvičit si na běžeckém pásu, skočit na laně - zvyšuje se tak odtok krve a nedochází k jejímu hromadění;
 • musíte snížit intenzitu tréninku, místo dvou přístupů proveďte pouze jeden;
 • můžete dělat Pilates nebo jógu;
 • po cvičení si musíte odpočinout a odpočinout si.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže ženě nezastavit hodiny fitness ani v kritických dnech, ale učiní je méně bolestivými..

FAQ

Je možné během menstruace chodit do posilovny, aby vám neunikly tréninky? Odpověď na tuto otázku bude nejednoznačná. Jak již bylo uvedeno výše, trénink během menstruace podporuje rychlejší tok menstruační krve a neumožňuje její hromadění. To pomáhá snížit bolest u žen v takové dny. Ale nepracujte tvrdě na simulátorech a v danou dobu cvičte břišní cvičení..

Můžete během menstruace chodit do posilovny, pokud je menstruace dostatečně bolestivá? Pokud dívka pocítí silnou bolest v podbřišku a jen stěží se může hýbat, i když je doma, měla by se do konce kritických dnů zdržet fyzické námahy. Jinak můžete jen zvýšit krvácení a dokonce ztratit vědomí a jít do nemocnice..

To, zda jít nebo necvičit přímo na trénink, závisí na zdravotním stavu samotné ženy. Pokud ji nic nebolí, pak může v tomto období pokračovat v tréninku svalů svého těla. Zde je třeba vzít v úvahu individuální vlastnosti těla každé dívky..

Užitečná rada

Během menstruace můžete chodit do posilovny, ale měli byste několikrát snížit silové zatížení břišních svalů. To pomůže vyhnout se nadměrnému krvácení..

Během jejího období se ženě doporučuje věnovat se cvičení v horní části těla (například tlaky na lavičce s činkami, ředění do strany). Musíte se zdržet cvičení v tisku..

Obecně platí, že v takových dnech mohou být nejvýhodnějšími fyzickými aktivitami:

 • jóga;
 • dechové praktiky;
 • dlouhé procházky na čerstvém vzduchu (samozřejmě, když venku není horko).

Musíte jíst více čerstvé zeleniny a ovoce, zdržet se pití kofeinu, protože zvyšuje bolest během menstruace.

Doporučení

Mohu během menstruace cvičit v tělocvičně? Jak již bylo uvedeno výše, odpověď na tuto otázku bude nejednoznačná. Na jedné straně můžete jít na trénink, ale musíte se vyvarovat zvýšené fyzické námahy. Podle některých lékařů by se však ženy se zdravotními problémy měly v takové dny vyvarovat cvičení. To platí pro dívky, u nichž byla diagnostikována různá gynekologická onemocnění..

Proto před návštěvou tělocvičny během menstruace musíte navštívit gynekologa a nechat si od něj poradit ohledně fyzické aktivity v kritických dnech..

Kromě toho musí ženy během tohoto období snížit příjem soli. Protože během menstruace se sůl již hromadí v těle a při jejím velkém užívání bude ještě nějakou dobu přetrvávat a způsobovat otoky.

Takže zde bych chtěl říci, že každá dívka a žena se během menstruace cítí úplně jinak. Některé dámy jsou velmi podrážděné, zatímco jiné jsou naopak velmi tiché a klidné..

Ve snaze o krásnou postavu mnoho žen trénuje každý den v zadku, nešetří se, ale během menstruace je lepší upustit od vážné fyzické námahy..

Abyste v kritických dnech výrazně snížili bolest, musíte cvičit častěji v tělocvičně na trenažéru, jako je například kolo. Pomáhá zlepšovat krevní oběh v pánevních orgánech, a proto předcházet nesnesitelným bolestivým obdobím..

Zde bych se rád zabýval skutečností, že menstruace ženy není nemoc, ale normální fyziologický jev, který nevyžaduje zvláštní léčbu. Ano, mnoho dívek potřebuje během kritických dnů odpočinek kvůli intenzivní bolesti. To však neznamená, že musíte ležet po celou dobu menstruace v posteli a užívat pilulky. Pokud je to možné, musíte se více hýbat, protože fyzická aktivita během menstruace nejen zlepšuje odtok menstruační krve, ale také pomáhá zbavit se bolesti a špatné nálady.

Červený kalendářní den: je možné dělat fitness během menstruace

Kritické dny - tabu nebo zelená pro sport? Zjistili jsme, zda je trénink během menstruace tak nebezpečný a jak nahradit obvyklou fyzickou aktivitu.

Po dlouhou dobu se věřilo, že sport a menstruace jsou navzájem neslučitelné. Ve skutečnosti není všechno tak jednoduché! Mnoho žen skutečně zažívá během menstruace extrémně bolestivé pocity, a to i bez fyzické aktivity. A co je to za sport, když ho břicho brutálně bolí, táhne někde v bederní oblasti a je téměř nemožné dotknout se hrudníku?! Pekelná mučení někdy trvají déle než jeden den a jsou doprovázena nekontrolovatelnou chutí na sladkosti a změny nálady. Ale co když vám menstruace nezpůsobuje velké nepohodlí a sport je nutností? Pojďme to vyřešit společně.

Je možné dělat fitness během menstruace

Neexistují žádné přísné lékařské kontraindikace. Zákaz fitness během menstruace může být pouze v případě individuálních problémů se zdravím a pohodou.

Cvičení v tělocvičně během menstruace


Místo v hodnocení autorů: mimo soutěž (staňte se autorem)
Datum: 17.02.2011 Zobrazení: 413 917 Hodnocení: 5.0
Medaile
články:
více než 100 tisíc
pohledy
Za které články se udělují medaile:
Bronzová medaile:
1. Článek je zařazen do TOP 100
2. Článek má více než 100 komentářů
3. Článek má přes 100 000 zhlédnutí
Stříbrná medaile:
1. Článek je zařazen do TOP 50
2. Článek má více než 500 komentářů
3. Článek má přes 500 000 zhlédnutí
Zlatá medaile:
1. Článek je zařazen do TOP 10
2. Článek má více než 1 000 komentářů
3. Článek má přes 1 000 000 zhlédnutí

Obecně se mi zdá, že takový článek by měla napsat trenérka. Ale kvůli četným žádostem jsem se rozhodl začít se touto činností zabývat. Předpokládám, že dojde k mnoha útokům typu: „Jak o tom můžete psát, pokud jste muž?“ Ale protože také trénuji dívky, neustále čelím problémům, které vznikají během jejich menstruace..

Mnoho žen, které pravidelně cvičí v tělocvičně, nechtějí během menstruace přestat trénovat. Ačkoli jejich přítelkyně a někteří lékaři tvrdí, že školení by se nikdy nemělo provádět. A dívky začnou mučit nejasnými pochybnostmi: dělají správnou věc, že ​​navzdory všemu jdou na trénink?

Můžete to udělat během menstruace. Otázkou je, kolik změnit zatížení. To je způsobeno nejen subjektivními pocity (bolest, slabost, závratě), ale také fyziologickými charakteristikami těla během tohoto období..

Během menstruace dochází k prudkému poklesu estrogenu a progesteronu, což negativně ovlivňuje sílu, vytrvalost a celkovou pohodu. Žádná žena v tomto období nemůže v zásadě vykazovat vysoké sportovní výsledky, proto je lepší upustit od intenzivní a těžké fyzické námahy. Menstruace samozřejmě není nemoc, ale zde ji lze přirovnat k mírné nemoci, například... s rýmou. Pokud jste nachlazení, můžete trénink přeskočit, ale musíte snížit zátěž.

Nyní pro několik konkrétnějších doporučení. Většina žen má během menstruace různé stupně bolesti v podbřišku. S takovými bolestmi je lepší buď úplně vyloučit zatížení lisu, nebo udělat něco dostatečně lehkého. Je také lepší nezvedat těžké váhy pro 8 nebo méně opakování. Žena není muž a váha, kterou může zvednout pouze 8krát, je pro ni již velmi těžká. Můžete také obejít dřepy, mrtvé tahy a hyperextenzi. Obecně platí, že cvičení, kde je silný sklon těla. Ale to, jak se říká, je způsobeno zdravím.

Obecně platí, že vezměte méně závaží a více odpočívejte mezi sadami. V jednotlivých případech je nutné vyloučit výše popsaná cvičení. Ve velmi vzácných případech, kdy je velmi těžké vydržet menstruaci, je lepší vynechat jeden trénink úplně..

Rád bych řekl několik dalších slov o CMC. Po ukončení menstruace u žen se množství hormonů prudce zvyšuje a současně se zvyšuje účinnost i pohoda. A to vše trvá až do ovulace. Během tohoto období (obvykle 10–12 dní) můžete dávat silné a intenzivní zátěže a vytvářet rekordy. Pak dochází k poklesu, který dosahuje svého vrcholu během menstruace.

Doufám, milé ženy, že vám tento článek pomohl rozptýlit některé vaše pochybnosti a obavy. Hodně štěstí a nové rekordy!

Názor odborníka

Alesya Nikolaevna - trenér tělocvičny VIKING (Minsk).

Jako žena a jako trenér mohu říci, že otázka tréninkového procesu během menstruace opravdu často vyvstává. Existují dva typy dívek:

Typ 1 - dívky během menstruace nepociťují fyzické nepohodlí.

Typ 2 - dívky pociťují silné bolesti, v oblasti pánve a břicha je výrazné fyzické nepohodlí.

Přirozeně, pokud patříte do druhého typu, je lepší zrušit návštěvu tělocvičny v prvních dnech menstruace..

Pokud nedojde k fyzickému nepohodlí (první typ dívek), můžete bezpečně jít na trénink. Jediná věc je, dodržovat některá pravidla tréninkového procesu popsaná výše v článku Ilyi Timka. A opravdu se nedivte, že vaše mocenské schopnosti mírně poklesly. Jde pouze o změnu hormonálních hladin pod vlivem menstruace, nikoli o doslova oslabení svalů..

Mimochodem, můžete si objednat samostatnou sadu cvičení od Timka Ilyi - autora tohoto článku a tohoto webu.

Našli jste v článku chybu? Vyberte jej myší a stiskněte Ctrl + Enter. A my to napravíme!

Klady a zápory: je silový trénink povolen během menstruace?

Moderní vědci a trenéři odpovídají na tuto citlivou otázku: ano, během svého období se můžete věnovat sportu, včetně silových cvičení..

Hlavní věcí je zvolit správnou zátěž a tréninkový rytmus na základě fáze cyklu a pohody ženy, jakož i individuálních charakteristik těla..

Silový trénink během menstruace v různých fázích

Volba zátěže primárně závisí na fázi menstruačního cyklu..

Nejlepší je vypracovat tréninkový program nejen pro kritické dny, ale také vzít v úvahu charakteristiky každé fáze cyklu, protože v určitém období dochází v těle ženy k charakteristickým změnám..

Celkově existují čtyři fáze:

 • kritické dny (samotná menstruace);
 • folikulární;
 • ovulace;
 • luteální.

Za prvé: kritické dny

Trvání menstruace je u každé ženy jiné. Za normálního fungování těla je menstruační období nejméně tři, avšak ne více než sedm dní.

Tento proces je charakterizován oddělením endometria a jeho uvolňováním krví z dělohy. V této fázi je děložní hrdlo mírně otevřené.

V důsledku hormonálních výkyvů v těle se u některých žen objevují zimnice, zvýšení tělesné teploty a silné bolesti hlavy. Mezi nejčastější příznaky menstruace patří:

 • zvýšení objemu prsou a zvýšení jeho citlivosti;
 • bolesti dolní části břicha;
 • křeče v krční oblasti.

Foto 1. Bolest a křeče v břiše ženy se vyskytují během kritických dnů, je lepší provádět lehký trénink.

Úplné odmítnutí fyzické aktivity se doporučuje pouze v případech, kdy je lékař ze zdravotních důvodů zakázán. Neměli byste se věnovat sportu, pokud:

 • je pozorována silná bolest;
 • výtok je příliš hojný;
 • závratě.

Zbytek není jen zakázán, ale také doporučován. Fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh v pánevní oblasti a uvolňuje napětí v dolní části zad, což vede ke snížení bolesti.

A také trénink pomáhá vyrovnat se s postmenstruačním syndromem: během fyzické aktivity se zvyšuje produkce „hormonů štěstí“ - endorfinů, které jsou odpovědné za náladu a pomáhají vyrovnat se se špatnou náladou.

Hlavní věc je, že fyzická aktivita je mírná. Nepřehánějte a cvičte rychlým tempem. Doba cvičení by měla být také o něco kratší než obvykle: během menstruace se snažte ne více než půl hodiny denně. Doporučuje se také dodržovat alespoň jeden den intervaly svalové relaxace mezi sezeními. Doporučená frekvence tréninku: po 2 dnech.

Důležité! V této fázi cyklu probíhá výboj různými způsoby. První a druhý den jsou nejbolestivější. Pokud datum školení spadne na takový čas, můžete jej přeskočit, zejména pokud se necítíte dobře.

V tuto chvíli se nejlépe vyhněte intenzivnímu tréninku, včetně silového tréninku. Chcete-li nahradit silové zatížení, zvolte alternativní lehké cvičení..

V této fázi je zaznamenána nejvyšší úroveň pružnosti svalů, takže můžete provádět strečink.

Hlavním pravidlem při výběru cvičení je, že cvičení v kritických dnech by neměla zatěžovat pánevní dno a břicho, tj. Dřepy, švih, tisk, prkna a skoky, stejně jako mrtvé tahy, by měly být vyloučeny.

Během menstruace je nejlepší cvičit strečink, body flex a jógu..

A také stojí za to věnovat pozornost:

 • pro závodní chůzi;
 • kolo;
 • plavání;
 • běhání.

Pokud opravdu chcete přidat silové zátěže, cvičte s minimálními váhami, například s činkami 1-1,5 kg.

Obecná doporučení pro trénink během menstruace

Pokud se chystáte sportovat v kritických dnech, měli byste dodržovat pravidla:

 • Předčasně vyměňte podložku nebo tampon.
 • Noste tmavé oblečení, nejlépe černé.
 • Nedoporučuje se nosit těsné šortky.
 • Spodní prádlo musí být bavlněné.
 • Před vyučováním nepijte kávu a nápoje sycené oxidem uhličitým, ale doplňte ztrátu tekutin minerální vodou.

Za druhé: folikulární

Během tohoto období dochází k intenzivnímu růstu folikulů, ve kterých se poté tvoří vajíčka. V této fázi dochází v těle ženy k intenzivní produkci hormonu stimulujícího folikuly a estrogenu. Tato fáze trvá v průměru 10 až 15 dní.

Během folikulární fáze se tuk spaluje rychleji než cukr, kvůli zvýšenému estrogenu a sníženému progesteronu. Z tohoto důvodu by cvičení měla být prováděna s vyšší intenzitou..

V této fázi můžete provádět jakékoli silové cviky a zároveň upravovat jejich tempo a intenzitu. Intenzivní cvičení a výživa s vysokým obsahem sacharidů urychlí váš metabolismus, což se po kritických dnech hodně zpomalí.

Pozornost! Během folikulární fáze se aktivně produkuje estrogen, takže tělo potřebuje pro doplnění energie hodně sacharidů. V této fázi se pokuste zahrnout tento prvek do své stravy na maximum..

Zde je příklad silového tréninku pro folikulární fázi:

 • Dřepy s činkou (bench press), proveďte 1 až 5 zahřívacích sérií 5 až 10 až 15krát.
 • Zatažení vertikálního bloku: 1-2 zahřívací sady od 6 do 10-15krát.

Foto 2. Žena, která dělá dřepy s činkou, nastavená doba trvání je asi jedna minuta.

 • Bench press s úzkým úchopem: 1-2 sady od 6 do 10-15.
 • Řada tyče k bradě: 1-2 zahřívací soupravy od 6 do 10-15.
 • Stiskněte (kroucení v lži), proveďte až 4krát.

Po každém přístupu by měl být odpočinek. Jeho trvání musí být alespoň 45-50 sekund.

Odkaz! Čím kratší je odpočinek, tím více přínosů z tréninku a rychlejšího dosažení požadovaného efektu..

Názory gynekologa a trenéra: je možné dělat fitness během menstruace?

Ahoj milí čtenáři! Tento materiál se týká pouze dívek a žen. V něm odpovím na jednu poměrně jemnou otázku: je možné dělat fitness během menstruace?

Fáze menstruačního cyklu

Ženské tělo je skutečné umělecké dílo vytvořené přírodou. Je jedinečný a vše je promyšleno do nejmenších detailů. Jeho hlavním účelem je narození dětí. Proto je ženské tělo neustále ve stavu připravenosti na početí od pozdní puberty (11-16 let) do dospělosti (45-60 let).

Menstruační cyklus je periodická změna v těle ženy, jejímž účelem je připravit tělo na možné těhotenství..

Skládá se z několika fází:

 • Folikulární - v této fázi se vytvoří folikul, ze kterého se objeví vaječná buňka. Začátek tohoto období se shoduje s prvním dnem menstruačního krvácení a končí v době ovulace;
 • Ovulace - to znamená uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění z folikulu do břišní dutiny. Je pozoruhodné, že ženské tělo obsahuje více než tři sta tisíc vajec! A všichni se tvoří v děloze a začínají dozrávat v pubertě. Ovulace se během těhotenství dočasně zastaví a s nástupem menopauzy úplně zmizí;
 • Luteální - toto období se také nazývá fáze žlutého tělíska: začíná bezprostředně po ovulaci a trvá tak dlouho, dokud existuje žluté tělísko (folikul) - asi 10–14 dní. Hlavním úkolem žlutého tělíska je produkce hormonů - progesteronu a estrogenu, které jsou nezbytné pro normální početí a vývoj plodu před tvorbou placenty. Pokud není vajíčko oplodněno, je corpus luteum absorbováno. Pak znovu začne menstruační krvácení.

Trvání menstruačního cyklu u dívek je od 21 do 36 dnů. Je to zpravidla 28 dní.

Jak sport ovlivňuje vaše období?

Tělo každé ženy je jiné. Pro některé je menstruace téměř stejná jako obvykle, pro jiné je to velmi obtížné období..

Dívky si proto často kladou otázky: jak sport ovlivňuje menstruační cyklus??

Profesionální sportovkyně připouštějí, že pokud „dnes“ padnou na soutěže, stane se z toho skutečná tragédie.

Studie ukázaly, že během menstruačního krvácení jsou ukazatele síly a rychlosti i vytrvalosti výrazně sníženy. Je to způsobeno vysokou hladinou estrogenu, který podporuje hromadění tekutiny v těle, což vede ke svalové relaxaci..

Proto je lepší intenzivní trénink zrušit - nejenže nepřinesou požadovaný efekt, ale mohou být také nebezpečné. Je lepší je nahradit jinými, jemnějšími druhy aktivit - lehkým joggingem, gymnastikou, jógou.

Nedostatek menstruace kvůli fitness aktivitám

Některé ženy si stěžují, že poté, co začaly sportovat, jejich menstruace zmizela. Samozřejmě jejich nepřítomnost, nikoli kvůli těhotenství u zdravé dívky, je docela alarmujícím znamením. Ale proč se to děje a je to normální?

Nejprve si pamatujte - pokud jste předtím nikdy neměli rádi sport, a pak se najednou najednou rozhodli vzít na sebe, vaše tělo bude vnímat první týdny tréninku jako vážný stres. A to zase ovlivňuje hormonální pozadí, takže zpoždění menstruace v prvních měsících tréninku je zcela normální..

Zcela jinou věcí je pravidelné vyčerpávající cvičení spojené s přísnými dietami a nedostatkem spánku. Takové experimenty na vašem těle vedou k syndromu chronické únavy, díky kterému může menstruace také zmizet. V takovém případě byste si měli dát více odpočinku. Pokud se cyklus neobnoví, navštivte gynekologa.

V ohrožení jsou také dívky, které chtějí své tělo přivést k dokonalosti. Zdravá, tónovaná, krásná postava je skvělá. Ale tuková vrstva hraje v ženském těle důležitou roli. Tělo dívky by za normálních okolností mělo obsahovat 15–20% tuku. Toto číslo absolutně neodpovídá představě ideálního vzhledu - aby bylo jasně vidět úlevu od svalů, úroveň tuku by neměla překročit 10–12%. To může také způsobit problémy s menstruačním cyklem ženy..

V každém případě je zpoždění červené periody delší než 10 dní důvodem k návštěvě gynekologa.

Je možné cvičit během menstruace?

Odpověď na tuto otázku znepokojuje mnoho žen, protože o nich existuje mnoho protichůdných informací - od úplného zákazu jakékoli činnosti až po doporučení ke zvýšení zátěže v kritických dnech.

Ve skutečnosti je možné cvičit, a v některých případech je dokonce nutné. Měli byste ale správně zvolit zatížení a dodržovat určitá pravidla. O tom bude pojednáno níže..

Fitness během menstruace: názor gynekologů

Mýtus, že porodníci-gynekologové kategoricky zakazují jakoukoli fyzickou aktivitu během menstruace, je zcela běžný.

Podle uznávaných odborníků v této oblasti je možné a dokonce nutné v tomto období sportovat, aby se zlepšil krevní oběh. Vyloučeny jsou pouze příliš intenzivní, vyčerpávající a silové tréninky.

Lékaři také připouštějí, že stagnace krve a svalové křeče jsou jednou z nejčastějších příčin bolesti v prvních dnech krvácení. Proto je nedostatek pohybu během tohoto období dokonce škodlivý: mezi schůzkami pro bolestivá období u zdravých žen se často vyskytují gymnastická cvičení a protahování.

Pokud však lékař z nějakého důvodu zakázal sportovat během menstruace, měli byste poslouchat jeho doporučení a počkat, až skončí krvácení..

Sporty během menstruace: výhody a poškození

Správná fyzická aktivita má ve skutečnosti pozitivní vliv na ženské tělo. To je vyjádřeno v:

 • Snižování bolesti během menstruačního krvácení
 • Zlepšení krevního oběhu
 • Eliminujte PMS
 • Nestabilní normalizace cyklu

Poškození ženského těla může být způsobeno pouze nesprávným zatížením během menstruace a zanedbáním pravidel osobní hygieny během tréninku a pokračováním cvičení i přes špatné zdraví.

Kontraindikace

Během menstruace byste měli odmítnout jakoukoli fyzickou aktivitu v následujících případech:

 • Pokud máte silné krvácení (hygienické výrobky s maximální absorpcí trvají méně než hodinu) nebo sraženiny
 • Máte křeče, které se pohybem zhoršují
 • Existuje slabost, závratě
 • S menstruačním cyklem souvisejí gynekologická onemocnění a poruchy

Děláme to správně: sport a cvičení na menstruaci

Nezáleží na tom, zda cvičíte doma nebo v tělocvičně, zda jste začátečník nebo profesionál - každopádně před menstruací musíte upravit tréninkový plán podle své pohody a vlastností těla.

Příprava na školení

Během menstruačního krvácení je obzvláště důležité dodržovat pravidla osobní hygieny. Oslabené tělo je v této době citlivé na škodlivé účinky patogenů. Předčasná výměna výrobků osobní hygieny může vést k vážným následkům - především jde o toxický šok. Mezi příznaky patří nevolnost, zvracení, bolestivý průjem, vysoká horečka a vyrážka. Toxický šok je smrtelný, v případě jeho výskytu byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Proto se před a po tréninku nezapomeňte osprchovat a vyměnit vložku nebo tampon..

I při jemných činnostech se žena potí, což může vést k vyrážce a nepohodlí v intimní oblasti. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se použít speciální prostředky pro intimní hygienu - pro děti lze použít gel, ubrousky a uklidňující krém bez vůní.

Mnoho dívek se stydí chodit do posilovny během jejich období, protože se obávají, že během cvičení může dojít k úniku. Abyste se vyhnuli trapné situaci, doporučujeme kombinovat tampon se střední absorpční vložkou a nosit tmavé oblečení.

Pokud navštěvujete skupinové kurzy, nezapomeňte varovat trenéra, že máte kritické dny - sníží pro vás zátěž.

Kdy přestat cvičit

Během menstruace musíte pečlivě naslouchat svému tělu. Často se stává, že na začátku tréninku se žena cítí skvěle, ale během cvičení najednou onemocní. Aby nedošlo ke zhoršení situace, je lepší přestat trénovat v následujících případech:

 • Pocity slabosti a chvění v končetinách
 • Ostrá a silná bolest v dolní části břicha
 • Zvýšený výtok, pocit zaplavení
 • Nevolnost
 • Příliš mnoho pocení

Povolená cvičení pro menstruaci

Nejlepší věci, které můžete pro své období udělat, jsou:

 • Závodní chůze. Je to skvělý způsob, jak nahradit obvyklý běh;
 • Protahování (protahování). Tento typ cvičení nejen pomůže udržet svalový tonus, ale také zmírní bolest. Studie navíc ukázaly, že protahování je mnohem účinnější během menstruace díky uvolněnému stavu svalů;
 • Pilates a jóga. Klidné tempo a lehká zátěž vám umožní cvičit s radostí a bez času na zdraví žen;
 • Plavání. Umožňuje vám relaxovat nejen fyzicky, ale i emocionálně, což je pro ženy v kritických dnech velmi důležité. Správa ne všech bazénů bohužel umožňuje ženám s kritickými dny účastnit se z důvodu pohodlí ostatních návštěvníků a dodržování hygienických norem. S mírným krvácením vám však moderní tampony umožňují udržet výtok uvnitř ženy, dokonce i ve vodě.

Zakázané cvičení na menstruaci

V kritické dny by měla být z cvičení vyloučena následující cvičení:

 • Zamířeno na břišní svaly. Během menstruace nemůžete zatěžovat žaludek. Budete se muset vzdát kroucení, ohýbání a některých jógových ásan
 • Silová cvičení. Ať už jde jen o zvedání závaží nebo cvičení na simulátorech, to vše vede ke zvýšenému krvácení a napětí v tisku.
 • Kardio trénink. Během intenzivního aerobního cvičení se krevní oběh v těle zrychluje, takže výtok se stává hojnějším. Tyto činnosti budete muset nahradit nebo výrazně usnadnit.

Spánek a výživa

Aby se žena během menstruace vyhnula slabosti a únavě, měla by mít dostatek spánku a správné stravování..

Podle statistik asi 40% žen v tomto období spí špatně. Během menstruace procházejí těla dívek hormonálními procesy, které ovlivňují nejen fyzický, ale i emoční stav. Proto je nejčastěji nespavost způsobena právě psycho-emocionálním faktorem..

U silného výboje je to kvůli nutnosti vstávat uprostřed noci, měnit hygienické výrobky a prát. Odlehčené cvičení pomáhá ženě uklidnit se, což znamená, že zlepšuje spánek. V tuto chvíli jsou obzvláště užitečné večerní tréninky..

Pokud držíte dietu, měla by být změkčena v prvních dnech menstruace. Kritické dny samozřejmě nejsou důvodem, proč se vrhnout na sladkosti a koláče. Můžete si však dovolit zdravé sladkosti - například med s ořechy, sušené ovoce nebo dokonce tmavou čokoládu. Kromě toho jsou kritické dny skvělým obdobím pro podvádění jídel, to znamená poruch příjmu potravy: přebytek energie přijatý jídlem bude použit k obnovení těla..

Odborníci na výživu také doporučují hýčkat se čerstvým ananasem: obsahuje speciální látku - bromelain. Uvolňuje svaly a zmírňuje bolesti způsobené křečemi.

Je dobré zahrnout do stravy potraviny, které zvyšují hemoglobin - pohanka, granátové jablko, játra a řepa. Ale sklenice červeného vína ve večerních hodinách je mýtus vynalezený k ospravedlnění pití. Alkohol během menstruace je přísně zakázán..

Shrneme-li výše uvedené, mohu jen říci, že pohyb je život. Ale pouze v případech, kdy to není škodlivé. Proto je možné cvičit během menstruace, pokud neexistují žádné kontraindikace, normální zdraví a dodržování doporučení pro výběr cvičení.

Pokud jsou tyto informace pro vás užitečné, sdílejte tento článek se svými přáteli na sociálních sítích..

A pokud chcete vědět jen spolehlivé a ověřené informace o tréninku a správné výživě - přihlaste se k odběru mého blogu a počkejte na nové materiály!

Jemnosti cvičení v tělocvičně s menstruací

Mnoho žen pravidelně sportuje a navštěvuje tělocvičny. Dodržují režim a pracují pouze v určité dny. Ale když přijde menstruace, ne všechny ženy jsou v tuto chvíli připraveny ukončit trénink. Na základě toho se mnoho lidí zajímá, zda je možné navštívit tělocvičnu během menstruace..

Odborníci tvrdí, že chodit do posilovny je dnes špatný nápad. Vzhledem k tomu, že se ženy během menstruace často cítí špatně, bolí je břicho a je přítomna slabost. Proto, pokud se naložíte tréninkem, může se to ještě zhoršit..

Kdy je bezpečné jít do posilovny?

Během období menstruačního cyklu jsou pozorovány změny v ženském těle, což lze také pozorovat na chování ženy. Každá fáze cyklu má charakteristické rysy:

 1. První fáze je začátkem kritických dnů. Trvá 3 až 7 dní. V tomto stavu ženy pociťují ztrátu síly a silné bolesti břicha a někdy bolesti hlavy. Je lepší se dnes vzdát sportu.
 2. Druhá fáze je folikulární. Přichází, až vaše menstruace skončí. Jeho trvání je 6-7 dní. V dnešní době se ženské tělo začíná zotavovat a oživovat. Zvyšuje se estrogen, normalizuje se činnost krevních cév a srdce a zrychluje se metabolismus. Během tohoto období musíte trénovat. Začnete získávat spoustu síly a energie. Mnoho dívek zaznamenává nárůst nálady a živosti. Během tohoto období je také možné zhubnout, pokud máte. I ve druhé fázi svaly dobře reagují na stres, rychleji se zotavují. Proto se v této fázi doporučuje více sportovat..
 3. Třetí fáze je ovulační. Trvá několik dní. To je hlavní bod, protože slouží k početí dítěte. Během tohoto období existuje mnoho šancí na početí..
 4. Čtvrtá fáze je luteální. Toto je poslední fáze měsíčního cyklu, to je 12-16 dní. V tuto chvíli je povoleno trénovat, ale je lepší snížit zátěž. Sami pocítíte, že začínáte ztrácet hodně energie, a nemůžete toho moc udělat..

Myšlenka jít do posilovny je zvažována v první fázi cyklu. Od samého začátku je menstruace bohatá. Žena je slabá, nevyvážená a roztržitá. Tento stav může odrazovat od touhy jít do posilovny. V nepříjemných dnech se můžete věnovat sportu, ale sledujte zátěž a dobu tréninku.

Co je povoleno a co není povoleno v kritických dnech?

Během menstruace se mění hormony, klesá estrogen a progesteron, což vede ke slabosti ženského těla. Doporučuje se neotáčet lisem a nezvedat závaží, alespoň pro snížení počtu přístupů.

Jít do posilovny nebo si posedět v této chvíli doma je volba každé ženy. Když se cítí normálně, není tam žádná slabost nebo závratě - můžete jít. Měla by však být vyloučena cvičení:

 • lis;
 • zvedání závaží;
 • dřepy;
 • skákání a ohýbání přes kozu;
 • silné a ostré náklony těla.

Pokud je žena zvyklá navštěvovat tělocvičnu a dělá ji pravidelně, neměli byste se této činnosti vzdát. Můžete vynechat několik dní, pokud je slabý a silně krvácí, a když se stav vrátí do normálu, jděte do posilovny a klidně cvičte.

Hlavní body

V kritických dnech je lehký jog nebo rotoped dobrou aktivitou. Pomůže zmírnit stres a zlepšit celkové zdraví. Rytmické pohyby vám pomohou zmírnit bolesti v podbřišku a v celém těle. K tomu můžete použít strečink s protažením svalů, což lze provést, když je velmi málo síly a energie.

Existuje zpoždění během intenzivního cvičení?

Když žena dramaticky změní svůj životní styl, začne chodit do posilovny, zůstane v práci a ještě mnohem více, tělo často přejde na jinou úroveň. Menstruační cyklus je nepravidelný a může být vážný. V tomto okamžiku neodkládejte návštěvu gynekologa. Měli byste se poradit se svým lékařem a přijmout opatření k normalizaci celkového stavu těla..

Pokud začnete být z tohoto stavu nervózní, zhorší se to. Raději si dejte pauzu a počkejte, až bude menstruace normální. A pak začněte znovu a znovu pomalým tempem, aby si tělo zvyklo na silný fyzický a emoční stres.

Jak správně sestavit trénink?

Při sportu stojí za zvážení cyklus. Sledujte každý trénink a zatížení. Pokud se žena během menstruace necítí dobře, je lepší nechodit do tříd. Cvičení by mělo být flexibilní. Sestavte si trénink pro sebe a ne naopak. Zdravý životní styl, fitness, trénink, fyzická aktivita jsou dobré. Je však lepší myslet na své zdraví, je lepší s tím nežertovat a takové zátěže odmítnout.

Nejprve si musíte přiřadit vlastní cvičení. Je snadné je vést a naslouchat vaší pohodě. To je důležité v prvních dnech menstruace, kdy jsou velmi silné..

Zatížení by se mělo zvyšovat postupně, nikoli okamžitě. To bude mít dobrý účinek na tělo ženy, na její reprodukční systém a hormony. Pokud jsou vaše tréninky jednou týdně a dáte jim plnou sílu, pak je selhání cyklu zaručeno. Z toho usuzujeme, že musíte cvičit s mírou a správně jíst.

Cvičení během menstruace

Pouze lékař může odpovědět na tak zajímavou otázku, jako je sportování během menstruace. Existují určité kontraindikace, pro které by třídy měly být zastaveny. Například puberta u dospívajících. V této době se tělo začíná formovat u dospívajících a pohlavní orgány se připravují na mateřství. Proto stojí za to necvičit během menstruace, ale odpočívat.

Přerušení sportu by také měly provádět ženy, které mají gynekologická onemocnění a velmi nedávné infekční nemoci. Pokud to není pravidelný cyklus a také když je menstruace velmi bolestivá, pak stojí za to vzdát se fyzické aktivity.

Je nežádoucí sportovat z následujících důvodů:

 • pokud žena nedávno potratila;
 • pokud je v hale špatné větrání;
 • nosit pohodlné, volné a ne těžké oblečení;
 • vezměte si s sebou vodu, protože tělo se v dnešní době dehydratuje;
 • začněte cvičit malou rozcvičkou, například protahováním;
 • když je vynaloženo malé úsilí, je dovoleno zvýšit zátěž.

Během menstruace je lepší dělat jednoduché sporty. Například chůze, plavání nebo jízda na kole a gymnastika.

Menstruační dny ovlivňují práci ženského těla. Berou hodně síly a energie. Proto je nežádoucí zatěžovat se další fyzickou aktivitou. Cvičení by měla být poloviční a s minimálním výdajem energie.

Pokud žena dodržuje všechna pravidla a tipy, pak je během menstruace povoleno chodit do posilovny. Nezapomeňte také navštívit svého lékaře. Je lepší nejprve konzultovat a poté vést zdravý životní styl, protože silná zátěž může mít špatný vliv na tělo každé ženy.