Je možné dělat jógu během menstruace

Ženské tělo je navrženo tak, aby se jednou za měsíc dokázalo očistit od nebezpečných toxinů a buněk navíc. K tomu dochází během menstruace, což pro ženy není kontraindikací pro jógu. Ale je možné dělat jógu během menstruace?

Vlastnosti tříd

Specifičnost hodin jógy během menstruace spočívá pouze ve správném výběru póz. Je to nutné:

vyloučit složité prvky;

nedávejte vysoké standardy, aby nedošlo k přeexponování těla;

vyvarujte se náhlých pohybů a napětí břicha, aby nedošlo ke zvýšení menstruační bolesti.

Jóga by se měla zaměřit na relaxaci a obnovu těla.

Je třeba upřednostnit cvičení, která jsou zaměřena na posilování:

Zbytek kurzů jógy se nemění. Při správném tréninku není jóga nejen škodlivá, ale také velmi prospěšná..

Výhoda

Správná praxe jógy může odborníka zbavit silných bolestí v podbřišku a dalších nepříjemných premenstruačních příznaků.

Pravidelné cvičení může také obnovit nebo opravit nesprávný cyklus. To je možné díky obnovení normálního množství tuku v ženském těle pomocí jógy..

Tyto změny mají mimořádně příznivý účinek na hormony a v důsledku toho na menstruaci..

Kontraindikace

Samotná menstruace není pro jógu kontraindikací..

Měli byste úplně opustit jógu pouze se silným menstruačním tokem a silnou bolestí. Prvních několik dní cyklu musíte hodiny pozastavit a poté se vrátit do praxe.

Síla a intenzivní cvičení jsou kontraindikovány, protože pouze zvýší bolest. V opačném případě uvolněný tréninkový program pomůže ženě překonat nepříjemné příznaky menstruace..

Příznivé polohy

Ardha Chandrasana a další ásany, které ovlivňují snížení sekrecí a úlevu od bolesti.

Janu Shirshasana, Marichiasana a podobné polohy, které uvolňují břišní svaly. Normalizují také krevní tlak a odpočívají celé tělo..

Virasana, Baddha Konasana a další sedící polohy, které uklidňují svaly nohou a mozku.

Kontraindikované polohy

Halasana, Salabhasana a další polohy, které zahrnují otočení těla vzhůru nohama. Takové praktiky zvyšují riziko zvýšeného menstruačního toku a přetahují břišní svaly..

Urdhva Dhanurasana nebo Ardha Chakrasana a další možnosti asan. Důsledky jsou podobné těm předchozím..

Navasana, Salabhasana a podobně. Tyto polohy se provádějí kroucením dělohy a napínáním břicha, což může v těchto oblastech vyvolat silnou bolest..

Mula bandha, Oddiyana bandha a podobné složité postupy. Pózy, které znamenají ostré zadržení dechu, mohou vyvolat křeče.

Na závěr je třeba poznamenat, že když děláte jógu během menstruace, je nutné sledovat pouze to, jak tělo reaguje na trénink. Pokud praktikující během cvičení jógy onemocní, měli byste cvičení úplně zastavit a po ukončení menstruace se vrátit k józe..

Video

Video převzato z otevřeného zdroje z YouTube na kanálu chilelavida

Jak můžete dělat jógu s menstruací: důležité tipy a triky

Elastické svaly těla dodávají siluetě štíhlý a ladný pohyb. Dobře protahování navíc může pomoci zmírnit bolest při onemocněních a během menstruace. Asany byly vyvinuty pro ženy ke zmírnění menstruačních příznaků..

Je známo, že pravidelná jógová praxe je zaměřena na uzdravení, harmonizaci, posílení těla a ducha. Přispívá k získání vnitřní rovnováhy, normalizuje práci těla. Navzdory zjevným výhodám jógy byste si však měli dávat pozor na nezávislé experimenty. Některá cvičení zvyšují krvácení, což vede k nerovnováze v reprodukčním systému ženy..

Je možné dělat jógu během menstruace

Během menstruace se u ženy často objevují nepříjemné příznaky: ztráta síly, bolest, změny nálady. K jejich odstranění se doporučuje Yoga Nidra a několik pranayamas: Bhramari, Ujayi, Anuloma-Viloma. Zpívání posvátné mantry OM má pozitivní účinek..

Pokud vaše menstruační příznaky nejsou příliš výrazné, pomůže vám jóga. Cvičení zmírňuje bolesti dolní části zad.

Účinku je dosaženo uvolněním napětí z pánevních orgánů a odstraněním svalových svorek. Emocionální stav je obnoven. Projevy jako deprese, podrážděnost, výkyvy nálady, úzkost, agresivita zmizí.

Je chybou se domnívat, že během svého období nemůžete dělat jógu. Je to klam. K dosažení požadovaného výsledku je důležité zvolit postupy, které jsou snadno proveditelné, ale mají silný pozitivní účinek na tělo..

V praxi jógy existují některé ásany, jejichž výkon během menstruace se nedoporučuje.

Rada! Doporučujeme vzdát se cvičení jógy a odpočívat alespoň první 2 dny. Pokud děláte meditaci, pokračujte.

Co nedělat?

Stojí za to vzdát se obrácených póz, všech druhů stojek na ruce a hlavy. Zde jsou některé z asanů, které se nedoporučují pro menstruaci:

 • Halasana;
 • Sarvangasana;
 • Viparita Karani mudra;
 • Shirshasana;
 • Adho Mukha Vrikshasana;
 • Vrishchikasana;
 • Pincha Mayurasana;
 • Bakasana a další.

Měly by být také vyloučeny ásany, které tlačí na žaludek nebo přispívají k jeho zkroucení. Tyto zahrnují:

Vyvarujte se hlubokých backbendů, jsou přítomny v následujících pozicích:

 • Urdhva Dhanurasana;
 • Ardha Chakrasana;
 • Dove pose (Kapotasana);
 • podobné ásany.

Během menstruace se vyhýbejte obtížným ásanám, které zkroutí tělo do „uzlu“. Tady jsou některé z nich:

 • Supta Ardha Baddha Padma Parivritta asana;
 • Eka Pada Shirshasana;
 • Yoganidrasana.

Během menstruace se vyhýbejte praktikám Kapalabhati, Mula Bandha, Maha Mudra, Bhastrika, Oddiyana Bandha, Bahya a Antara Kumbhaka..

Legendární bezplatný meditační kurz
Doporučeno! Nejoblíbenější meditační kurz pro začátečníky v ruštině. Meditovat se již naučilo více než 100 tisíc lidí. Zkus to sám. Více informací.

Dodržováním výše uvedených omezení se vyhnete poškození vlastního těla a ze své praxe vytěžíte maximum..

Co můžeš udělat?

Na bolesti zad a břicha, silné výtoky mají ásany terapeutický účinek..

Cvičení, která táhnou tělo dopředu, snižují bolest, snižují množství výtoku, uvolňují napětí a uklidňují žaludek. Doporučené asany:

 • Janu Shirshasana;
 • Marichiasana;
 • Adho Mukha Sukhasana;
 • Adho Mukha Virasana;
 • Triang Mukhaikapada Pashchimottanasana předklon;
 • Upavistha Konasana;
 • Ardha Baddha Padma Paschimottanasana.

Ásany v sedě zaměřené na uvolnění nohou a mozku:

Můžete také cvičit Vilomu, Shavasanu a být v něm Ujjayi pranayama.

Na základě jednoduchého souboru doporučení přestane menstruace být omezením pro cvičení jógy, ale naopak pomůže eliminovat nepříjemné příznaky, normalizovat emoční stav a dát pocit vnitřní rovnováhy a harmonie.

Video komplexy

Kritické dny bez bolesti:

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter.

Zjistěte, zda můžete během svého období dělat jógu

Dobré protažení svalových struktur zajišťuje nejen štíhlost těla a jeho pružnost, ale také pomáhá snižovat bolest, ke které dochází při různých onemocněních a fyzických podmínkách těla.

Cvičení během menstruace může během tohoto období snížit bolestivost. Tohoto efektu je dosaženo provedením vhodných asan..

Cvičení během lekce vám umožní uklidnit tělo i ducha, uvést do pořádku myšlenky a obnovit vnitřní mechanismy regulace procesů v těle.

Jóga během menstruace by měla být praktikována za řady podmínek, aby byla zachována harmonie pro zdraví ženy..

Jóga během menstruace vyžaduje zvýšenou pozornost a úpravu tréninkových programů.

Se správným přístupem k provádění jóga v kritických dnech nejen nepoškozuje, ale také přináší výhody.

Vlastnosti tříd

Jóga během menstruace je povolena, ale pouze v případě, že se praktikující žena soustředí na provádění povolených asán, které nebudou schopny narušit hormonální rovnováhu a nevyvolají emoční pokles.

Všechny použité polohy by měly být zvoleny tak, aby nevyvolávaly přirozený průběh menstruace. Během tohoto období se doporučuje upřednostňovat ásany, jejichž činnost je zaměřena na posílení zdraví žen..

Cvičení jógy je obtížný a odpovědný proces, který musí být prováděn cíleně a odpovědně. Třídy by měly být prováděny pravidelně - tento přístup vám umožní objevit všechny výhody této praxe a pocítit léčivý účinek.

Komplexy cvičení jógy prováděné během menstruace by se měly lišit od standardních postupů používaných v jiných obdobích života..

V tomto rozhodujícím období života byste neměli úplně rušit hodiny, nemusíte se bát o své zdraví, pokud je správně vybrána sada cvičení a samotné hodiny jsou vedeny pod dohledem zkušeného instruktora.

Žena by si měla být vědoma, že menstruace není pro ženské tělo patologický stav, je to přirozený fyziologický proces obnovy.

Toto období je doprovázeno odmítnutím endometriálních částic z dělohy, což je její vnitřní vrstva. Tento přirozený proces může být doprovázen výskytem bolesti různé intenzity a nepohodlí v břiše. Použití některých speciálních postupů jógy usnadňuje úlevu od nepohodlí a bolesti.

Výhoda nebo škoda

Od gynekologů a profesionálních trenérů můžete slyšet prohlášení o nebezpečí vyvíjení fyzické aktivity na ženské tělo ve dnech menstruace. Taková prohlášení jsou založena na výskytu vysoké pravděpodobnosti další ztráty krve a vyčerpání ženského těla, což může vyvolat výskyt hormonálních poruch..

Na těchto prohlášeních je něco pravdy: přirozený, ustálený ženský cyklus může zabloudit, pokud je tělo vystaveno pravidelné silné fyzické aktivitě. Je však třeba si uvědomit, že toto tvrzení odkazuje na provádění postupů s použitím činidel pro vážení a na tělo, které je vystaveno zvýšené zátěži v důsledku toho, že je žena celý den na nohou, což vyvolává výskyt celkové fyzické únavy.

Správně zvolené menstruační cvičení nezhoršuje pohodu a může ženu zachránit před:

 • z bolesti, ke které dochází v první den menstruace;
 • výskyt různých dysfunkcí pohlavních orgánů;
 • hormonální poruchy v ženském těle;
 • onemocnění vaječníků.

V případě, že je komplex cvičení prováděn správně, při dodržení všech podmínek, můžete počítat se získáním blahodárného účinku během hodin jógy během nástupu menstruace.

Jóga pomůže ženě:

 1. Normalizujte objem krve vylučovaný tělem, což je zvláště důležité pro spravedlivé pohlaví, které trpí těžkým a bolestivým výtokem.
 2. Uvolněte křeče a tíhu v dolní části břicha.
 3. Optimalizujte psycho-emoční stav a eliminujte příznaky premenstruačního syndromu, neutralizujte možné projevy agresivity, apatie a ztráty fyzické síly v kritických dnech.
 4. Během krvácení uvolněte křeče svalových vláken v zádech a křížové kosti.
 5. Zabraňte vzniku hormonálních poruch a v případě urychlete jejich eliminaci.

Mnoho žen věří, že jóga pomáhá zbavit se neplodnosti a neschopnosti plodu. U některých žen se po zahájení cvičení zastaví časté spontánní potraty.

Jóga přispívá k uzdravení mysli a těla, ale pouze pokud je správně aplikována a je v souladu se všemi doporučeními zkušených jogínů.

Před použitím cvičení se ženě v případě zdravotních problémů doporučuje poradit se s lékařem o používání jógy, aby se zlepšilo tělo a vhodnost vedení hodin.

Pokud jsou zjištěny absolutní kontraindikace nebo rizika, doporučuje se upustit od aktivní praxe až do úplného uzdravení nebo normalizace stavu těla.

Aby se zabránilo negativnímu vlivu na tělo v procesu provádění ásan během menstruace, musíte vědět, které z cviků nelze u ženy během kritických dnů provést.

Při provádění cvičení byste neměli zapomínat, že zátěž by měla být dávkována, takže to nemusíte přehánět.

Nevhodné ásany

Ásany používané během menstruace by měly být bezpečné pro tělo, nikoli nebezpečné pro ženské pohlavní orgány..

Provádění výcviku v kritických dnech by mělo vylučovat použití antigravitačních póz, těch ásan, jejichž realizace zahrnuje obrácení polohy těla.

Během tohoto období jsou taková cvičení nepřijatelná, protože při jejich provádění existuje riziko narušení normálního průběhu menstruace a existuje vysoká pravděpodobnost zpětného odtoku krve.

Tato situace může přispět k rozvoji různých komplikací v práci ženského reprodukčního systému, vzhledu:

 • cysty;
 • endometrióza;
 • myomy;
 • onkologické patologie.

Zatímco cvičení jógy během menstruace je prospěšné, bude vyžadovat vyloučení některých praktik během menstruace. Tato cvičení jsou následující:

 • Sarvangasana;
 • Halasana;
 • Adho-mukha vrishkasana;
 • Viparita-karani mudra;
 • Pincha Mayurasana;
 • Shirshasana;
 • Vrishchikasana;
 • Bakasan.

Pokud osobní soubor provedených cviků zahrnuje cvičení vyžadující provedení stojky, předloktí nebo stojky na hlavě, musí být z programu na kritické dny vyloučeny, dokud se nezastaví krvácení z dělohy..

Cvičení vyžadující nadměrný tlak na peritoneální oblast a kontrakci břišních svalů spadají pod zákaz.

Nejnebezpečnější z asan během menstruace je Jathara Parivartanasana. Název cvičení je přeložen jako „Twisting the lono“. Taková manipulace v rozhodujícím období s ženským tělem může vyvolat nejzávažnější a fatální následky..

Podobné postupy zahrnují:

 • Navasana;
 • Mayurasana;
 • Shalabhasana.

Během menstruace se ženy musí vyvarovat složitých asan, které zkroutí tělo na jakýsi uzel. Mezi nimi:

 • Pada Shirshasana;
 • Nidrasana;
 • Padma-parivritta asana.

Stojí za to odmítnout provádět postupy, které zahrnují provádění významného vychýlení těla. Mezi tyto praktiky patří Ardha Chakrasana (tato pozice se běžně nazývá „most“) a Kapotasana.

Pokud v procesu tréninku opustíte uvedené pozice a přistoupíte ke školení odpovědně, budou tyto postupy pouze přínosem.

Některé ženy, které se pokoušejí procvičovat antigravitační polohy, si všimnou, že se krvácení náhle a neočekávaně zastaví, taková praxe, při častém používání, může vyvolat problémy v práci ženského reprodukčního systému.

Ve dnech menstruace je nutné odmítnout provádět jakékoli polohy spojené se zvedáním nohou nahoru a ostrým sklonem těla, doporučuje se zdržet se jakýchkoli praktik, které mají silný vliv na svalové struktury pánve a břicha.

Ardha Matsyendrasana

Ardha Matsyendrasana je póza, jejíž činnost je zaměřena na zkroucení a vyložení páteře po ohnutí dopředu a dozadu.

Během jeho provádění dochází ke střídavému protahování a kontrakci svalů a tonizují se vertebrální nervy, což činí záda pružnější.

Doporučeno pro následující zdravotní problémy:

 • zánět vedlejších nosních dutin;
 • senná rýma;
 • bronchitida;
 • zácpa;
 • kolitida;
 • nepravidelnosti v menstruačním cyklu;
 • nemoci močových cest.

Cvičení vede k silnému protažení stehenních svalů, což je během menstruace nepřijatelné.

Karnapidasana

Karnapidasana se překládá jako „Uši představují mezi koleny“, zatímco uši jsou nejen mezi koleny, ale také je upínají..

Osoba v této pozici se izoluje od vnějšího světa, což mu umožňuje ponořit se do svých myšlenek..

Asana pomáhá zesílit krevní oběh kolem páteře, což ji omlazuje. Tato póza je obrácená a odkazuje na antigravitační působení, její použití je přísně zakázáno během menstruace, protože dochází ke zvýšení přívodu krve do orgánů reprodukčního systému a současně k zabránění odchodu krve ven z děložní dutiny.

Vrishchikasana

Vrishchikasana nebo představování štíra je obtížná asana. Je jednou ze základních pozic v cvičení jógy. Pokročilá asana zlepšuje výživu mozku zvýšením průtoku krve. Póza pomáhá zlepšit metabolismus krve v celém těle.

Vrishchikasana je antigravitační, proto je během menstruace zakázána. Tato praxe může vyvolat náhlé zastavení procesu krvácení, což může způsobit vývoj onemocnění ženského reprodukčního systému..

Bhekasana

Bhekasana nebo klasická žabí póza se provádí vleže na podlaze. Břicho by mělo být přitlačeno co nejtěsněji k podlaze.

Toto cvičení vám umožňuje masírovat vnitřní orgány, posilovat svaly zad a pomáhá při léčbě plochých nohou a křečových žil..

Těhotenství je kontraindikací..

Asana v důsledku intenzivní masáže břišních orgánů vyvolává zvýšený průtok krve k nim, což je během menstruace kategoricky kontraindikováno. Tento účinek může vyvolat zvýšené krvácení..

Marichiasana

Asana je zkroucení se současným napínáním páteře nahoru. Pokud je asana provedena správně, zlepšuje funkci orgánů gastrointestinálního traktu, jater a zajišťuje amortizaci meziobratlových plotének, čímž brání rozvoji osteochondrózy.

Při cvičení dochází ke zvýšenému zatížení břišních orgánů, svalů břicha a zad, což vede ke zvýšení jejich prokrvení, což je během menstruace nepřijatelné, protože může vyvolat zvýšený průtok krve.

Viparita Karani

Viparita Karani v překladu znamená „obrácená mentální pozice“. Silně připomíná stojánek na rameno..

Použití této polohy umožňuje uvolnit část periferního oběhového systému ze zátěže..

Během cvičení dochází k omlazení na buněčné úrovni. Mozek dostává další výživu zvýšením prokrvení.

Tato póza je kontraindikována pro:

 • zvýšený krevní tlak;
 • zánět vedlejších nosních dutin;
 • srdeční choroba.

Póza je antigravitační, a proto je během menstruace kontraindikována.

Navasana

Paripurna Navasana nebo Full Boat Pose a Ardha Navasana Half Boat Pose posilují břišní svaly, záda a nohy. Tyto postupy mají pozitivní vliv na fungování břišních a pánevních orgánů..

Cvičení vyžaduje, aby člověk namáhal břišní svaly, zádové svaly, paže a nohy..

Tyto pózy poskytují efektivní cvičení abs a svalů horních a dolních končetin, zlepšují pohodu.

Pozitivní účinek působí na břišní a pánevní orgány v důsledku zvýšeného průtoku krve k nim, což je v kritických dnech nepřijatelné.

Povolené ásany

Při výběru správných ásan a jejich provádění v kritických dnech se pohoda ženy rychle normalizuje. Různé povolené asany, které jsou součástí cvičení během menstruace, pomáhají zbavit se neustálé bolestivé bolesti v křížové kosti a dolní části břicha.

Cvičení umožňuje zlepšit zdraví spravedlivého pohlaví, pokud má předmenstruační syndrom.

Při správném přístupu k józe se děložní krvácení stává pravidelným, cyklus se normalizuje. Pozoruje se zmizení periodických pocitů bolesti a normalizuje se blahobyt ženy.

Většina žen, které cvičí jógové ásany během menstruace, zaznamenává eliminaci předmenstruačního syndromu. Ženy zaznamenávají pokles intenzity depresivního stavu.

Při cvičení jógy se doporučuje cvičit následující ásany:

 • Vrikshasana;
 • Uttanasana;
 • Uttita trikonasana;
 • Shavasana;
 • Baddha Konasana;
 • Balasana;
 • Arha Chandrasana;
 • Janu Shirshasana;
 • Adho Mukha Sukhasana;
 • Adho Mukha Virasana;
 • Marichiasana;
 • Upavishtha Konasana.

V průběhu vedení kurzu bychom neměli zapomínat na další metody ovlivňování těla - hluboké dýchání a relaxaci. Kromě toho se nemusíte soustředit na skutečnost, že během tohoto období se to zhoršuje než v jiné době života..

Když se objeví bolestivé křeče v dolní části břicha a v pánevní oblasti, může pomoci normalizovat stav těla následující:

 • Vajarasana;
 • Virasana;
 • Sukhasana;
 • Padmasana;
 • Gomukhasana.

Pokud během období jógy dojde ke zvýšení ztráty krve nebo bolesti, měla by žena přestat s praktikováním. Zhoršení pohody může být spojeno s nesprávným výkonem při cvičení nebo v důsledku výskytu souvisejících problémů, které ovlivňují orgány ženského reprodukčního systému.

Uttanasana

Uttanasana znamená v sanskrtu „nataženou pózu“. Liší se tím, že zatímco v této asaně dochází k jednotnému a intenzivnímu protahování páteře.

Existuje několik typů této pózy:

 • Pada Hastasana Uttanasana;
 • Ardha Uttanasana;
 • Hasta Uttanasana;
 • Baddha Hasta Uttanasana;
 • Bandha Hasta Uttanasana.

Asana umožňuje posílit svaly stehen a kolenního kloubu, zlepšuje proces trávení, funkce jater a ledvin, uklidňuje nervy a pomáhá vyrovnat se s úzkostí, obnovuje tělo.

Shavasana

Savasana se překládá jako Pose of the Dead - asana je korunou cvičení jógy. Umožňuje vám navázat hluboké spojení se svým vnitřním světem a doplnit energetické zdroje těla. Shavasana se používá k dosažení úplné relaxace.

Asana umožňuje zmírnit duševní a duševní stres. Použití držení těla uklidňuje mysl, minimalizuje úzkost, strach a úzkost. Asana má regenerační účinek a zpomaluje proces stárnutí.

Shavasana zmírňuje bolest a napětí v páteři a uvolňuje svaly.

Vrikshasana

Vrikshasana Yoga Pose neboli Tree Pose je základem pro úpravu rovnováhy těla.

Tato praxe umožňuje posílit páteř a zvýšit pohyblivost kloubů ramenního pletence, vytvořit krásné držení těla a aktivovat krevní oběh.

Póza vám umožňuje rozvíjet vůli a dosáhnout rovnováhy v myšlenkách.

Toto cvičení se doporučuje, pokud máte svalovou slabost, dýchací potíže a artritidu v bederní oblasti..

Kontraindikace zahrnují poranění končetin, bolesti kloubů a vysoký krevní tlak..

Utthita Trikonasana

Uttita Trikonasana je jednou z hlavních pozic ve stoje při cvičení jógy. Tato asana se nazývá „prodloužený trojúhelník“.

Výhodou této praxe je posílení svalových struktur zad a dolních končetin. Při cvičení se hrudník otevírá, což zlepšuje výměnu plynů. Asana vám umožňuje protáhnout páteř, aniž byste na ni příliš zatěžovali.

Cvičení pomáhá omlazovat tělo, zlepšuje funkci plic a čištění krve, aktivuje práci vestibulárního aparátu.

Baddha Konasana

Yogická póza Baddha Konasana je podobná motýli roztahujícími křídla - sedící asana určená k vypracování boků.

Použití této polohy pomáhá ženám snížit bolesti pánve a normalizovat jejich menstruační cyklus a funkci vaječníků. Tuto pózu doporučujeme používat během kritických dnů..

Cvičení zmírňuje spasmodické bolesti během menstruace.

Zvládnutí Butterfly Pose otevírá cestu k Lotus Pose.

Tato poloha je kontraindikována v případě poranění třísla a kolen. V případě takových zranění je nutná konzultace s lékařem..

Balasana

Balasana je póza dítěte. Je to jedna z pozic určených k obnovení těla..

Balasana zlepšuje pohyblivost kolenních kloubů a kotníků. V době cvičení jsou ramena uvolněná. Tato asana pomáhá snižovat množství tukových usazenin v břišní oblasti..

Použití této pózy zmírňuje fyzickou únavu a psycho-emoční stres. Současně zmizí podrážděnost, nervozita, negativní dopad stresu se sníží.

Janu shirshasana

Janu Shirshasana je asana, která zpříjemňuje život. Tato praxe vám umožňuje rozvíjet trpělivost a schopnost vnímat svět. V procesu provádění ásany je člověk osvobozen od negativních účinků stresu a úzkosti..

Ásana pomáhá napínat svaly dolních končetin. Pravidelným cvičením se můžete zbavit problémů se zády.

Během cvičení dochází k aktivní masáži a tonizaci vnitřních orgánů, což zlepšuje jejich fungování.

Tato asana je kontraindikována u lidí s problémy s koleny, astmatem..

Doporučená sekvence ásan

Provádění ásan v přísném sledu bolestivých období pomáhá snížit intenzitu bolestivých pocitů a normalizovat proces..

Wellness jóga během menstruace se skládá z celé řady cvičení. Všechna cvičení se doporučují provádět v přísném pořadí:

 1. Virasana je asana prováděná na kolenou, nohy by měly být širší než pánev. Při tom musíte sedět mezi koleny na podlaze nebo plochém polštáři. Ruce jsou umístěny na bocích, poté se zvednou a současně zvednou ruce a natáhnou tělo nahoru za ruce. Po skončení cyklu a návratu rukou do výchozí polohy se několikrát zhluboka nadechne, aby se normalizovalo dýchání.
 2. Adho Mukha Virasana - ve stoje na kolenou, dříve rozmístěné na šířku boků, jsou prsty spojené a hýždě jsou spuštěny na paty. Poté se musíte natáhnout dopředu tak, aby se vaše čelo dotýkalo podlahy. Paže jsou natažené dopředu, dokud se neobjeví mírný pocit napětí v bočních svalech trupu.
 3. Supta Baddha Konasana v sedě na podlaze, chodidla jsou spojena, zatímco nohy by měly být ohnuty rovnoběžně s podlahou. Pod dolní část zad je umístěn váleček a pod hlavu a krční oblast je připravený plochý polštář. Paže v této poloze jsou rovnoběžné s tělem. V době provádění ásany musíte co nejvíce relaxovat..

Specifikovaná sada cvičení umožňuje nejen zmírnit bolest během menstruace, ale také normalizovat emoční stav. Cvičení pomáhá obnovit duševní jasnost.

Závěr

Správně vybraná sada cvičení pro menstruaci vám umožní dosáhnout následujících výsledků:

 • u žen trpících silnou a bolestivou menstruací dochází k normalizaci objemu krve vylučované;
 • křeče jsou zastaveny, pocit tíže v dolní části břicha zmizí;
 • zmizí: premenstruační syndrom, pocit apatie, impotence a agresivity;
 • jakékoli křeče v bederní oblasti jsou zastaveny;
 • předchází se výskytu gynekologických onemocnění a zlepšuje se hormonální pozadí těla.

Pokud jsou v těle nějaké patologické stavy, je nutné navštívit lékaře a konzultovat s ním použití metod jógy ke zlepšení stavu těla v rozhodujícím období života.

Jóga během menstruace

Jakmile je duše zadržena v těle ženy, je nějakým způsobem podmíněna interakcí s její přirozeností. Na fyzické úrovni je to primárně způsobeno hormonálním systémem, který je odrazem energetického těla, protože hlavní žlázy našeho těla se shodují s jeho hlavními čakrami. Hormonální systém ženy je zaměřen na realizaci její mateřské funkce. A dokud se duše nevyvine do stavu úplné kontroly nad tělem, je žena nucena žít pod vlivem svého cyklu. Na rozdíl od mužů se ženský endokrinní systém denně mění, což do značné míry vysvětluje změny nálady, emoce a další reakce.

Moderní emancipovaná společnost bohužel stanoví svůj vlastní rámec pro vývoj vektorů, který je charakteristický pro mužské tělo a je vhodnější pro průmyslovou konzumní společnost. Žena od narození má integritu, úplnost, moudrost a jejím účelem je udržovat tuto rovnováhu a harmonii, být rezervou vitality, energie nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Výsledkem je, že ženský cyklus je nyní rozdělen na normální dny a očistné dny, které jsou považovány za něco nepříjemného, ​​nenormálního, jako je nemoc. Ženám je poskytováno mnoho způsobů, jak na tyto dny zapomenout a vést „normální“ životní styl. Právě z reklamy se mladé dívky učí, co jsou očistné dny a jak s nimi zacházet. V důsledku nepochopení jejich podstaty a vzájemně propojených procesů v těle ženy již roky bojují samy se sebou, vytvářejí stres, psychologické problémy a smrtící nemoci..

Stejný postoj k očistným dnům se utváří i u duchovních praktikujících. Během dnů čištění se apana vayu aktivuje a zvyšuje - energie směřuje dolů a reguluje všechny procesy vylučování v těle. Aby získali praktickou zkušenost, praktici praktikují tuto energii vzhůru. Existuje názor, že žena může pomocí speciálních technik ovládajících apana vayu zastavit své dny očisty, i když účinnost těchto technik je sporná. Syndromy ženských nemocí jsou často mylně považovány za pokrok v praxi. Pohybující se podél vektorového typu vývoje žena nějak ztratí, protože utratí spoustu energie za překonání své vlastní přirozenosti.

Stojí za to vrátit se k základům a připomenout si svou ženskou cestu - cyklickou. Ženský cyklus trvá asi čtyři týdny a v ideálním případě odpovídá měsíčnímu cyklu. Když je harmonizováno, dny očištění se shodují s ubývajícím měsícem. Každý cyklus ženy je přípravou na početí a těhotenství. Začátek cyklu je první den menstruace a konec je poslední. Cyklus je rozdělen do čtyř fází podle hormonálních změn: očistné dny, folikulární, ovulační a luteální.

Folikulární fáze

Začněme folikulární fází. Trvá v průměru dva týdny od začátku cyklu (začátek menstruace).

Fyziologie. Na úrovni těla hypofýza signalizuje produkci folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Ženské tělo se začíná připravovat na oplodnění, tvoří se folikuly obsahující vajíčko, zvyšuje se hladina estrogenu, postupně se zvyšuje epitel (živné médium pro růst folikulů). Zlepšují se metabolické procesy, zvyšuje se výkon těla.

Psychologie. Během tohoto období se pod vlivem hormonů mění chování ženy, její vnímání reality. Stává se otevřenější, společenská, zvědavá, aktivní, připravená na vnější vztahy, lehkomyslnější, jako by měla „růžové brýle“. Jak se blížíte fázi ovulace, zvyšuje se váš sexuální apetit.

Cvičení jógy. Po skončení menstruace je důležité pomoci tělu zotavit se. To nejlépe podporují obrácené ásany, které pracují s bandhy, kriji. Toto období je také vynikající pro aktivní semináře, osvojení a procvičování ásan, výlety do míst moci, různé altruistické činnosti. Během této fáze je nejlepší provádět čisticí techniky, hladovět, omezovat se. Pokuste se však vědomě řídit energii této fáze, buďte všímaví a nespěchejte do všeho špatného!

Ovulační fáze

Tato fáze trvá asi tři dny.

Fyziologie. Dochází k uvolňování luteálního hormonu, z mnoha folikulů zůstává pouze jeden, nakonec vytvořený, který stimuluje produkci enzymů pro ovulaci (uvolnění vajíčka). V této době hladina estrogenu prudce klesá a hladina progesteronu je stále nízká. Procesy výměny klesají a vy musíte věnovat více úsilí předchozím akcím..

Psychologie. Toto období je psychologicky vnímáno ženou jako početí, i když k němu nedochází. Na jedné straně je stále plná energie a síly, na druhé straně je klidná a klidná..

Cvičení jógy. Od této fáze se zkuste omezit v aktivitě. Toto období je jakýmsi vrcholem ženského potenciálu. Během tohoto období její tělo vlastní ten energetický zdroj pro kreativitu, pro stvoření, pro vznik nového života. Předpokládá se, že v těchto dnech můžete získat živější mystický zážitek, pokrok na cestě. Proto je nejlepší věnovat více času tichým praktikám, sebepohlcování, mantrayanu, meditaci, koncentraci.

Luteální fáze

Toto je interval mezi ovulací a nástupem menstruace. Nejčastěji je jeho trvání asi dva týdny..

Fyziologie. Uvolněné vajíčko se pohybuje směrem k děloze. Jeho životaschopnost je 24 hodin. Folikul začíná stimulovat produkci progesteronu a estrogenu. Na jejich pozadí se výkon znovu zlepšuje. Během tohoto období se tělo vnímá jako "trochu těhotné", zvyšuje se chuť k jídlu, podrážděnost, která na konci fáze dosáhne svého maxima.

Psychologie. Žena se také cítí „trochu těhotná“. Cítí úplnost, naplnění, spokojenost. Všechny její pocity směřují dovnitř a lakomost se projevuje vůči vnějším událostem. Její činy jsou opatrnější, promyšlenější, bezstarostnost klesá, praktičnost se zvyšuje.

Cvičení jógy. V tuto chvíli jsou nejlepší osvědčené známé postupy, síla a aktivní techniky jsou přijatelné, ale na rozdíl od folikulární fáze je lepší cvičit samostatně, v pohodlných podmínkách a ponořit se co nejvíce. Během tohoto období můžete také pracovat na svém osobním prostoru, dát věci do pořádku v domě a ve své hlavě. Čas na psaní článků, přípravu materiálů na přednášky, shrnutí, vytváření plánů, sebevzdělávání, čtení duchovní literatury. Období pro ponoření do vašeho vnitřního světa: vipassana, pránájáma, soustředění, meditace, mantry, rozjímání jsou vítány. Chůze sama s přírodou. Také během tohoto období je nutné připravit tělo na očistu, nejúčinnější v tom jsou obrácené asany, práce se svaly pánevního dna, uvolnění stresu z pánevních orgánů.

Čisticí dny. Jóga pro menstruaci.

V této fázi zahrňte také dva až tři dny před začátkem menstruace..

Fyziologie. Na konci luteální fáze, pokud nedojde k oplodnění, se hladiny progesteronu a estrogenu snižují, což vede k otokům a smrti endometria. Koncentrace erytrocytů a hemoglobinu v krvi klesá. Síla svalů, rychlost a vytrvalost se snižují, flexibilita se zlepšuje. Tělo se cítí podvedené, protože to, na co se připravovalo, se nestalo. Pod vlivem prostaglandinů je endometrium odmítnuto, syntéza luteálního hormonu a folikuly stimulujícího hormonu se postupně zvyšuje. Tělo se připravuje na nový cyklus, na další pokus o realizaci své hlavní funkce.

Psychologie. Stres, který zažívá tělo, se odráží v chování ženy. Silné emoce, nekontrolovatelný hlad, agresivita, nevolnost, zvýšená únava, bolesti v podbřišku, v bederní oblasti a křížové kosti, bolesti hlavy. Během tohoto období, zejména v prvních dnech, se musíte o sebe postarat. Ne nadarmo existovalo mnoho tradic, kdy na dobu očistných dnů byla žena zcela odstraněna z věcí, dostala samostatnou místnost a bylo jí zakázáno účastnit se veřejných akcí. To vše je způsobeno její otevřeností a zranitelností během tohoto období, a to jak na úrovni těla, tak na psychologické a energetické úrovni. V této fázi byste se měli o sebe postarat: nepřehřívejte se, nepřechlazujte, nepřepracovávejte, vyhýbejte se fyzickému stresu.

Jóga během menstruace. V této fázi je nejjednodušší si ublížit. Tělo je zranitelné a intenzivní cvičení může vést ke změnám v pánevní oblasti. Tělo se shromažďuje po dalším cyklu a je třeba mu pomáhat, aniž by ho rušilo. Stojí za to, pokud je to možné, zrušit všechny intenzivní kurzy, polní semináře, výlety - vše, co vyžaduje úsilí. Buďte sami se sebou nebo v ženském kruhu. V této době žena potřebuje zejména podporu a péči, klid a pohodlí. Nuance cvičení jógy během tohoto období přímo souvisejí s pánví a vnitřními orgány v oblasti pánve.

Co necvičit:

 • Nepřekračujte ani nepřipojujte nohy, udržujte je na šířku ramen. Například Tadasan, Uttanasana by měly být prováděny s nohama od sebe. Vyloučit Gomukhasana, Garudasana;
 • nemačkejte oblast břicha: vylučujte uzavřené zákruty, například Maricasana, sklony ke spojeným nohám Paschimottanasanu;
 • vyloučit Kriyase, Bandhy, zadržování dechu - jakékoli manipulace s pánevními orgány.
 • nepřekračujte si nohy, nepřekrývejte apana vayu, nechte ji dělat svou práci. Pokud chcete cvičit sezení, zvedněte pánev tak, že pod ni umístíte cihlu nebo polštář;
 • neprovádějte hluboké záklony - nenamáhejte svaly rectus abdominis. Například Ushtrasana, Dhanurasana;
 • nezatěžujte břišní svaly, vylučujte důraz na oblast břicha: Mayurasana, Ashtavakrasana, Chaturangadandasana;
 • vyloučit obrácené ásany, ve kterých je pánev vyšší než hlava, dokonce i Adho Mukha Svanasana. Je přípustné ležet na zádech, abyste zvedli nohy na zeď nebo na židli a ohýbali se v kolenou. Sledujte však pocity, protože v každém případě zvyšuje tlak v malé pánvi;
 • vyloučit vinyasas se změnou polohy hlavy nahoru a dolů. Jak zvyšují tlak. Například poklony, Surya Namaskar;
 • silné protažení, protože tělo je „rozebrané“, je snadné ho příliš utáhnout a potom bude obtížné jej sestavit. Vyloučit Samokonasana, Hanumanasana.

Efektivní jóga pro menstruaci:

 • relaxace pánevního dna zpíváním manter, pránájámy s pomalým výdechem: Ujaya, Nadi Shodhana, Apanasati Hinayana, Yoga Nidra, Shavasana (nezapomeňte si zakrýt nohy);
 • osvobození pánve pomocí mikropohybů: rotace, převíjení sem a tam, třes ze strany na stranu - v Badha Konasana, Upavishtha Konasana;
 • stabilní poloha těla, vyvažování pánve v každém okamžiku;
 • zmírnění napětí v SIJ (často se cítil jako napětí v dolní části zad) - Silně zatlačte na dolní část zad, když ležíte na povrchu pomocí rekvizit v ásanách: Supta Baddha Konasana (zafixujte boky páskem nebo kladením cihel), Supta Virasana. V pozici Adho Mukha Virasana položil Adho Mukha Baddha Konasan s roztaženými koleny něco těžkého a teplého na křížové kosti a dolní části zad;
 • protažení bočních povrchů, záda, ohýbání s podporou na stěně, podpora s dolní části zad proti zdi. Uthitatrikonasana, Parsvakonasana, Parighasana, Prasarita Padottanasana paralelně s podlahou.
 • vypracování krční páteře a chodidel, protože jsou přímo spojena se svaly pánevního dna. Uvolněním jednoho uvolníte druhé. Samomasáž, společná gymnastika. Pokud je to možné, položte ve statických ásanách hlavu na opěru: dlaň na dlani, čelo na dlani nebo na cihle, židli atd. Například v Upavishtha Konasana;
 • klidný rytmus cvičení v kombinaci s dýcháním.

Kagasana

Balasana

Upavishta Konasana

Parshvottanasana

Uttanasana

Baddha Konasana

Po získání ženského těla to lze považovat za trest a boj proti jeho přirozenosti, protože si myslíme, že není žádný rozdíl mezi mužským a ženským duchovním vývojem, rozvíjet apana vayu v očistných dnech, vyvíjet se lineárně. Bohužel, s největší pravděpodobností, stresy v důsledku tohoto boje mohou dříve nebo později vést k onemocněním reprodukčního systému, stejně jako k psychologickým krizím, a to i ve stáří..

Existuje další cesta - interakce, přijetí sebe sama, okolní podmínky, cesta následování své ženské povahy, flexibilita. Naučte se naslouchat svému tělu a využívat svůj cyklus k seberozvoji, najít v něm sílu, ne slabost. Nalaďte si svou praxi podle svého ženského cyklu a pak můžete získat další příležitosti k sebepoznání. Když budete vědět, jak funguje váš endokrinní systém, budete schopni předem předvídat své aktivity a získat z nich maximum, stejně jako budete moci lépe ovládat svůj emoční stav a vyhnout se konfliktům.

Ukažte zdravý rozum, zkontrolujte se sami. Skvělá praxe! Ohm

Jóga během menstruace: nejlepší pózy, zakázané ásany, video

Mohu se zbavit bolesti během menstruace? A jak si v kritických dnech ulevíte od bolesti? Mohu během menstruace cvičit jógu? Jaké ásany lze v kritické dny dělat?

Příroda nám ženám poskytla neocenitelný dárek: dát nový život! A mnozí věří, že v kritických dnech za to „platíme“))

Ale ve skutečnosti mohou být období pohodlná! Existuje mnoho přirozených způsobů, jak projít kritickými dny s radostí a minimem nepohodlí. A jóga je jedním z hlavních a prvních asistentů.

Činnosti během menstruace

Již nějakou dobu se objevuje předsudek, že je nežádoucí, aby ženy ve zvláštní dny cvičily jógu. Podobná praxe u obyčejného člověka vytváří asociaci s nejsložitějšími obrácenými pózami, neskutečnými zvraty.

Člověk věří, že jogíni jsou svázáni uzlem a systematicky stojí na hlavách. Během tříd ve dnech zvláštních žen musíte cvičit opatrně a je to nežádoucí. Existuje mnoho ásan.

V některých pozicích se bolestivá menstruace může zhoršit, v jiných může menstruace předčasně skončit. Pokud se to začne stávat často, je možný nástup časné menopauzy..

Pokud člověk naopak potřebuje, aby se menstruace zastavila rychleji, můžete použít tuto metodu. Pokud však žena nechce narušení menstruačního cyklu, musíte vědět, které asany nelze během menstruace provést..

Názor lékařů

Na Stanfordské univerzitě byla provedena řada studií na téma ženské fyziologie a vlivu sportu na tělo během menstruace. Ve výsledku došlo k zajímavému objevu: v období kritických dnů je ženské tělo vytrvalostně srovnatelné s mužským. Jde o to, že během tohoto období se mění hormonální pozadí: hladina ženských hormonů se výrazně snižuje, vytrvalost se zvyšuje díky zrychlení metabolismu.

Adekvátní trénink proto není jen kontraindikován, ale také vítán. Během fyzické aktivity navíc tělo produkuje velké množství endorfinů, známých jako hormon štěstí..

Opačný názor vyjadřuje porodník-gynekolog E.P.Berezovskaya. Tvrdí, že fyzická aktivita je během menstruace kontraindikována, protože může vést k ještě většímu krvácení. Elena Petrovna tvrdí, že kvůli zvýšenému tlaku na břišní oblast je možné oddělení endometria, takže čím menší aktivita, tím zdravější žena.

Většina lékařů nezpochybňuje možnost sportovat obecně a zejména jógu během menstruace, ale trvá na předchozí konzultaci s gynekologem.

Věděli jste, že? V USA byl vyvinut systém jógy pro... psy. Instruktoři veterinářů pomáhají domácím mazlíčkům naučit se techniky ke zlepšení flexibility a vytrvalosti.

Pózy povoleny

Ženy se zajímají o to, zda je možné dělat jógu s menstruací.

Během kritických dnů by měla být jóga prováděna opatrně a ne ve všech pózách. Musíte vědět, která cvičení jsou povolena a která jsou nežádoucí..

V zakázaných dnech měsíce jsou povoleny následující asany:

 • Baddha Konasana. Póza funguje skvěle na nervy a svaly a uvolňuje je. S menstruací zmizí bolest a stres. I když dívka nechce dělat jógu, můžete si procvičovat pózu. Padmasana a Sukhasana jsou také skvělé..
 • Dandasana. Pomáhá relaxovat, mozek odpočívá. A bolest v břiše zmizí. Můžete také vyzkoušet marichiasana, jana shirshasana.
 • Ujjaya dech. Klidná pránájáma uvolňuje tělo, pomůže to udělat vše pro to, aby byla jóga pouze prospěšná. Doporučuje se hluboké dýchání jógou.
 • Ardha chandrasana. Díky ní ženy úspěšně kontrolují hojné vypouštění. Bolesti zad zmizí.
 • Shoshankasana relaxuje. Je vynikající pro nadměrnou nervozitu a tíhu v hrudi. Můžete zkusit adho mukha sukhasana a shavanasa.

Komplex jógových ásan během menstruace

Dětská póza (Balasana)

Tato asana je dokonalou relaxační pozicí. Lze jej efektivně využít k odpočinku nejen při intenzivním cvičení jógy, ale také při menstruaci a dokonce i při porodních kontrakcích během porodu (už mě dvakrát zachránila))).

Dětská póza přináší nejen úlevu od menstruačních křečí, ale také účinně zmírňuje stres a emoční napětí (a to se často stává v našich zvláštních dnech, že jo?)).

Pro ještě větší uvolnění doporučuji použít silný (dostatečně velký) polštář nebo pár složených přikrývek.

Postup: ● Pokud používáte přikrývky nebo polštáře, umístěte je podél koberce. Posaďte se na okraj polštáře tak, aby se kolena dotýkala jeho okraje, nebo pokud je to pro vás pohodlnější: roztáhněte kolena od sebe (pokud je vám to pohodlné) a položte polštář mezi ně.

● V sedě na patách se pomalu snižujte, dokud se vaše čelo nedotkne podlahy (nebo opory). Můžete si roztáhnout kolena do stran (pokud je to pro vás výhodné).

● Položte ruce volně podél trupu, dlaně nahoru nebo se natáhněte dopředu. A uvolněte je. Pokud používáte polštář, můžete jej obejmout a otočit hlavu na jednu stranu a dotknout se polštáře tváří.

● Nasměrujte ocasní kost směrem k podlaze a zkuste natáhnout celou páteř směrem k hlavě.

● Uvolněte všechny svaly a zůstaňte v této pohodlné pozici alespoň minutu (můžete udělat 5 a dokonce tolik, kolik chcete))).

● Dýchejte pomalu a zhluboka, uvolněte se každým dechem a zaměřte svou pozornost na pánevní oblast.

● Chcete-li se dostat z inhalační polohy, stáhněte ocasní kost dolů a pomalu stoupejte (můžete použít ruce). V tomto okamžiku NENÍ důležité namáhat rozkroky a žaludek..

Pro začátečníky: tato asana je tak jednoduchá a pohodlná, že to snadno zvládnou i začátečníci. Pokud se vaše čelo nedotýká podlahy, můžete si jednoduše podepřít čelo.

Tip pro jogíny: zkuste si představit, jak vás každý dech doslova naplní teplou a lehkou energií zevnitř a prodlouží celou páteř. A s výdechem zmizí veškerá bolest a negativita.

Sedací ohyb (Pashchimottanasana)

Tato zdánlivě jednoduchá asana je v zásadě velmi užitečná pro zdraví žen, ale zejména v kritických dnech: ● Odstraňuje nepříjemné příznaky během menstruace a menopauzy ● Normalizuje endokrinní systém ● Pomáhá zbavit se neplodnosti a zvyšuje šance na otěhotnění ● Snižuje chuť k jídlu a zlepšuje zažívací procesy ● Napíná svaly hýždí a stehen a také odstraňuje přebytečný tuk na břiše ● Zlepšuje držení těla a eliminuje zakřivení páteře ● Uklidňuje mozek a nervový systém, eliminuje deprese

Můžete použít silný velký polštář nebo 2-3 složené přikrývky (pokud je to pro vás pohodlnější). Židle se může hodit - vyzkoušejte různé možnosti a vyberte si, která se vám nejvíc líbí.

Jak na to: ● Posaďte se na zem s rovnými zády a nohama rovně vpřed. Pokud budete používat židli, položte si ji přes kolena a kotníky a na okraj židle položte polštář. Nebo si prostě položte na nohy polštář.

● Nasměrujte ponožky nohou k sobě.

● Mírně se nakloňte dopředu a vytáhněte hýždě nahoru a ven (můžete dokonce použít ruce), aby se rozkrok dostal co nejblíže k podlaze.

● Při nádechu zvedněte ruce nahoru a natáhněte boky a páteř nahoru.

● Při výdechu pomalu snižujte tělo dolů, jako byste postupně šířili páteř od kostrče po temeno hlavy. Pozor NEPOUŽÍVEJTE hlouběji, ale co nejvíce protáhněte páteř.

● Čelo položte na kolena nohou (polštář nebo židle s polštářem). Nezakrývejte si záda! Pokud vám hlava neklesne na kolena, nesnižujte se!

● Položte si ruce za nohy (buď na polštář nebo na židli). A uvolněte je. Nepokoušejte se stahovat tělo silou rukou - mohlo by dojít ke zranění dolní části zad.

● Ramena jsou uvolněná a nedosahují k uším.

● Nohy jsou rovné a napnuté, chrániče kolen jsou utažené.

● Zůstaňte v póze po dobu 5–7 dechů.

● Dýchejte pomalu a zhluboka, uvolněte se každým dechem a zaměřte svou pozornost na pánevní oblast.

● Chcete-li vyjít z pozice, pomalu (obratle po obratli, počínaje od dolní části zad - až po temeno) zvedněte tělo nahoru. V tomto okamžiku NENÍ důležité namáhat rozkroky a žaludek..

Pro začátečníky: Pokud nemůžete snížit tělo k nohám, jednoduše narovnejte záda dopředu a nahoru a soustřeďte se na protažení páteře tímto směrem.

Můžete si nasadit řemínek na nohy a zatáhnout spodní část zad dopředu, ale v žádném případě neohýbejte záda! A nezvedejte ramena!

Tip pro jogíny: Aktivně pracujte s nohama (jsou napnuté a rovné), což vám umožní jít do hlubšího svahu. Ruce a ramena je naopak třeba uvolnit..

Velbloudí pozice (Ushtrasana)

Tato asana nejen zmírňuje mnoho menstruačních příznaků, jako jsou bolesti zad, křeče v břiše, únava a úzkost, ale také aktivně působí na celé tělo..

Camel Pose je jednou z asan, která silně tónuje celé tělo a dodává spoustu energie.

Ushtrasana posiluje celé tělo: ramena, záda, hrudník, paže, břišní svaly a boky. Kromě toho je páteř pružná a držení těla rovné a krásné..

Velbloudí póza pomáhá normalizovat hormonální systém, protože zlepšuje fungování štítné žlázy a pohlavních žláz. Zlepšuje také krevní oběh a čistí krev..

Jak na to: ● Klekněte si na kolena, položte je na šířku pánve, ruce volně padají dolů po stehnech.

● Při inhalování natahujte temeno hlavy nahoru, jako byste se natahovali do stran a opírali se, a položte si dlaně na paty (nebo chodidla, pokud je to obtížné, a to je dát dlaně pod dolní část zad a podepřít je).

● Při výdechu se ohýbejte na hrudi a pohybujte hlavou dozadu.

● Udržujte si trup tak, aby vaše nohy byly co nejtěsnější: zejména v oblasti hýždí a stehen. NEopírejte se o ruce!

● Nenaklánějte hlavu dozadu, jednoduše ji vytáhněte dozadu.

● Nelámejte si dolní část zad, ale zkuste protáhnout celou páteř, otevřít hrudní oblast a napnout žaludek.

● Zadržte asanu po dobu 5–7 dechů, při výdechu nakloňte tělo k pravé noze, spusťte paže a položte levou nohu na prsty..

● Při výdechu zvedněte levé koleno a vraťte se ke psovi lícem dolů.

● Opakujte na druhé straně.

Pro začátečníky: můžete si dát nohy na prsty, abyste zvýšili úroveň podpory rukou, nebo položit dlaně na dolní část zad.

Tip pro joginy: Nezatahujte si krk ani si ramena nepřitahujte k uším. Ohněte trup směrem k bokům, ne k prstům. Pamatujte - celá póza je držena silou nohou. Asanu můžete prohloubit přidržením dlaní na vnitřní straně kotníku.

Hlava na kolenou (Janu Shirshasana)

Jedná se o skvělou uklidňující pozici s další výhodou snížení úzkosti a podrážděnosti (kdo je nemá během menstruace?)).

Tato póza, stejně jako všechny jednoduché úseky vpřed, nejen normalizuje sekreci, ale také spočívá v mozku a uklidňuje nervový systém (díky podpoře hlavy).

A samozřejmě uklidňuje bolesti břicha a křeče.

Opět používáme naše polštáře a přikrývky (pokud je to pro vás pohodlnější). Židle se může hodit - vyzkoušejte různé možnosti a vyberte si, co se vám nejvíce líbí.

Pokud máte nepříjemné pocity v oblasti hamstringů, můžete si pod kolena dát i složenou přikrývku, jen příliš nezvedejte boky)).

Poznámka: během silného krvácení je nejlepší se této polohy zdržet.

Jak na to: ● Posaďte se na zem s rovnými zády a nohama rovně vpřed. Pokud budete používat židli, položte si ji přes kolena a kotníky a na okraj židle položte polštář. Nebo prostě mít polštář blízko sebe (použijeme ho o něco později).

● Mírně se nakloňte dopředu a vytáhněte hýždě nahoru a ven (můžete dokonce použít ruce), aby se rozkrok dostal co nejblíže k podlaze.

● Ohněte levé koleno a vytáhněte ohnutou nohu do rozkroku. Noha levé nohy by měla spočívat na stehně pravé nohy a pata by měla být několik centimetrů od rozkroku. Prst narovnané (pravé) nohy směřuje k sobě.

● Položte levou ruku na levé stehno a mírně otočte tělo směrem k pravé noze, lehce zvedněte hýždě a rozkrok přiblížte k podlaze.

● Pokud používáte polštář, položte jej nyní na kotník narovnané nohy.

● Při nádechu zvedněte ruce nahoru a natáhněte boky a páteř nahoru.

● Při výdechu pomalu snižujte tělo dolů a pokračujte v protahování páteře. Pozor NEPOUŽÍVEJTE hlouběji, ale co nejvíce protáhněte páteř.

● Čelo položte na koleno rovné nohy (polštář nebo židle s polštářem). Nezakrývejte si záda! Pokud hlava neklesne na jedno koleno, nesnižujte ji! Pokud se táhne pod koleno a zadní část pravé rovné nohy, můžete ji ohnout a pod ni položit také polštář.

● Dbejte na to, aby záda nebyla nakloněna na jednu stranu, ramena by měla být rovnoběžná s podlahou (a neměla by se naklánět k rovné noze).

● Dejte ruce do zámku za nohou rovné nohy (buď na polštáři, nebo na židli).

● Uvolněte svaly zad, paží, ramen a zůstaňte v póze po dobu 5–7 dechů.

● Dýchejte pomalu a zhluboka, uvolněte se každým dechem a zaměřte svou pozornost na pánevní oblast.

● Abyste se dostali z pozice, pomalu (rukama) zvedněte tělo. V tomto okamžiku NENÍ důležité namáhat rozkroky a žaludek..

● Opakujte na druhou stranu (nakloněnou k druhé noze).

Pro začátečníky: Pokud koleno ohnuté nohy neklesne na podlahu, lze pod pánev umístit přikrývky.

Pokud nemůžete snížit tělo k noze, jednoduše narovnejte záda dopředu a nahoru a soustřeďte se na protažení páteře tímto směrem.

Tip pro joginy: zkuste aktivně pracovat nohama (zdá se, že se odtlačují od podpory), což vám dá příležitost jít do hlubšího svahu.

Koleno ohnuté nohy by mělo být v ideálním případě přitlačeno k podlaze. Břicho a hrudník by měly ležet na stehně rovné nohy.

Dbejte na to, aby se záda neskláněla na jednu stranu, ramena by měla být rovnoběžná s podlahou (a neměla by se opírat o rovnou nohu). Nejlepší je začít s náklonem k pravé noze a potom doleva - takto se správně masírují střeva.

Rybí póza (Matsyasana)

Tato póza je ideální pro kritické dny, protože velmi dobře zmírňuje únavu, menstruační bolesti, úzkost atd..

Ale nejdůležitější na ní je, že nám, ženám, dává přirozenou záři, protože:

● Stimuluje funkci endokrinního systému, což znamená, že posiluje imunitní systém (POZOR: při hyperfunkci štítné žlázy by tato asana neměla být prováděna!) ● Normalizuje fungování reprodukčního systému (tj. Podporuje nástup těhotenství) ● Uzdravuje mozkové cévy, stimuluje pozornost a paměť ● Naplňuje tělo vitalitu a omlazuje ji (ale pravidelnost je samozřejmě nutná))

Rovněž protahuje svaly zad, krku, hrudníku a nohou a poskytuje nám okamžitou úlevu od bolestí svalů spojených s menstruací..

Tato póza pomáhá stimulovat práci břišních orgánů, což znamená, že pomáhá bojovat s dyspepsií, plynatostí, zácpou a tímto nepříjemným pocitem nadýmání, který se často vyskytuje v kritických dnech (pro mě je to jeden z nejnepříjemnějších příznaků - co máte? - napište) komentáře))).

V plné verzi se tato asana provádí z lotosové polohy, ale navrhuji jednodušší možnost - s rovnými nohami.

Jak na to: ● Pokud používáte přikrývky (nebo polštáře), umístěte je přes koberec. Posaďte se na podložku s nohama vytaženými dopředu (polštář by měl být 10-15 cm od ocasu).

● Při vdechování, pomalu, ohýbejte záda a vždy se opírejte o lokty, začněte naklánět tělo dozadu. Zvedněte hruď, nakloňte hlavu a položte temeno hlavy na podlahu (lokty můžete trochu pohnout, abyste našli pohodlnou polohu). Upravte polohu hlavy tak, aby byla co největší klenba v zádech. Pokud používáte polštář, měl by být pod hrudníkem.

● Když je hlava ve stabilní poloze, můžete pohybovat rukama: buď rovně za hlavou, nebo si dlaně položte dolů pod hýždě, nebo na boky, nebo je nechte ležet na podlaze (v tomto případě se snažte přiblížit lokty co nejvíce k sobě).

● Uvolněte celé tělo. Podpěra by měla být na hlavě, hýždích a nohou.

● Zůstaňte v této póze po dobu 2–3 dechů (časem můžete postupně prodlužovat trvání této ásany až na 5 minut).

● Dýchejte pomalu a zhluboka, uvolněte se každým dechem a zaměřte svou pozornost na pánevní oblast.

● Abyste se dostali z pozice, opřete se o lokty a při výdechu pomalu zvedejte tělo do sedu.

Pro začátečníky: výše uvedená možnost je vhodná i pro začátečníky.

Tip pro jogína: držte ústa zavřená.

Zakázané asany

Ti, kteří cvičí jógu během menstruace, by si měli být vědomi, že ne všechny ásany je povoleno provádět v „červených dnech“. Některé mohou způsobit menší poškození zdraví. Během menstruace je zakázáno praktikovat následující asany:

 • Sarvangasana. Tato póza připomíná obvyklou „břízu“. Musí být odstraněna z hodin ve zvláštní dny. Nežádoucí jsou také obrácené polohy, protože zpomalují krvácení. Přebytečná tekutina neopouští tělo, což může být příčinou vzniku endometriózy, fibroidů, cyst a maligních nádorů..
 • Navasana. Ásany, u kterých dochází k napětí v břiše, jsou také nežádoucí. To jsou prakticky všechny mocenské pózy. Lolasana, Mayurasana a Bakasana jsou zakázány.
 • Kapotasana. Cvičení během menstruace by neměla obsahovat hmatatelné záklony. To vše vede ke zvýšenému napětí v břiše. Ushtrasana a ardha chakrasana jsou vyloučeny.
 • Mula bandha. A příliš silné dýchání bhastrika nebo uddiyana bandha může narušit standardní průběh procesů v těle. Pod zákazem maha mudry a kapalabhati.
 • Jóga nidrasana. Během těchto sezení musíte snížit ásany, které zahrnují silné zákruty, tlak na břicho. Jathara, parivritanasana, eka pada sirsasana a jathara parivritanasana nejsou žádoucí.

Jóga během menstruace

Každá žena ví, že během menstruace by fyzická aktivita na těle měla být minimální. Stojí za to vzdát se jógy úplně, nebo mohou být v něčem užiteční - pojďme na to přijít.

Výhoda

Tato praxe poskytuje ásany, které se snadno provádějí, ale mají zjevné blahodárné účinky na tělo, zejména při pravidelném cvičení.

Výhody provádění takových ásan:

 • snížení bolesti;
 • odstranění křečí;
 • odstranění bolesti hlavy;
 • snížení příznaků bolesti v hrudi;
 • snížení množství sekrecí;
 • snížení podrážděnosti a zklidnění nervového systému;
 • normalizace hormonálních hladin.

Během menstruace lehké cvičení zvýší oběh v pánevních orgánech, což může pomoci snížit bolest a křeče..

Věděl jsi? V Latinské Americe našli archeologové tablety s kresbami pozic, které se velmi podobají některým jógovým ásanám. Artefakty se datují 5000 let.

Při použití pozic zakázaných během tohoto období je možné poškození tříd. Patří sem obrácené ásany a ty, které jsou doprovázeny silným zatížením břišní oblasti..

Proč taková cvičení nelze provádět, vysvětluje ajurvéda: tyto ásany zabraňují přirozenému čištění ženského těla, uzavírají čakry (psychoenergetická centra) a nevydávají nahromaděnou negativní energii, což vytváří obecnou disharmonii.

Malé triky

Pokud se žena rozhodla pro jógu během menstruačního cyklu, může využít rady a doporučení odborníků. Díky tomu se můžete vyhnout silnému stresu a uklidnit se..

Tipy na jógu během období:

 • Před provedením adho mukho se musí shavnasan ohnout dozadu, což dokonale pomůže uvolnit břišní svaly a zmírnit křeče..
 • Pokud se cvičí nová póza, ale je stále obtížné ji provést, je vhodné použít prostředky dostupné v okolí. Při provádění lednové shirshasany můžete přes nohu hodit pás.
 • Pokud praktikující jógy chce, aby do „červených dnů“ zahrnula intenzivní pránájámu, je třeba poznamenat, že cvičení netrvá déle než 10–15 minut.

Žena si musí dávat pozor, aby se během cvičení nepřetěžovala. Správně vybrané asany během menstruace pak přinesou hmatatelné výhody..

Doporučená cvičení

Ovlivňuje správně zvolený soubor cviků příznivý průběh menstruace? Ano! Zde je seznam pozic, které jsou povoleny a dokonce doporučeny k procvičování..

 • Uttanasana. Můžete použít odlehčenou verzi. Položte dlaně na zeď nebo opěradlo židle. Vaše záda a nohy by měly svírat pravý úhel. Uvolněte záda a břicho.
 • Vrikshasana. Musí se provádět opřený o zeď..
 • Shavasana. Musíte si lehnout, narovnat nohy na dálku, narovnat ruce a dát je dále od boků. Lehněte si, abyste se cítili pohodlně, protože toto je pozice pro relaxaci..
 • Uttita Trikonasana. Ásana by měla být prováděna proti zdi, položenou rukou na holeně nebo cihle.
 • Baddha Konasana. Posaďte se na cihlovou nebo malou lavici pro větší pohodlí a vyhněte se nepohodlí v břiše..
 • Supta Baddha Konasana. Tato asana je skvělá pro relaxaci a úlevu od bolesti. Pokud je to nepohodlné, můžete si dát válečky pod kolena.
 • Marjariasana. Toto cvičení by mělo být prováděno s uvolněným žaludkem, mělo by být namáháno až po skončení menstruace..
 • Balasana. Musíte si natáhnout záda, uvolnit břicho.
 • Janu Shirshasana. Úžasný postoj k uvolnění křečí. Lze to udělat proti zdi. Záda jsou rovná. Pokud se takhle nedostanete na nohy, můžete použít opasek.

Pamatujte, že jakékoli cvičení, které si vyberete, by mělo být pohodlné a vaše tělo by mělo být šťastné a příjemné. Jóga není násilí na těle, ale dosažení vnitřní a vnější harmonie s vaším tělem.

S pomocí jógy můžeme nejen zmírnit bolest, ale také uvést náš psychologický stav zpět do normálu. Jóga vám pomůže najít harmonii v těch dnech, kdy se vám ani nechce vstávat z postele, nemluvě o dalších věcech.

Pokud vás článek zaujal, můžete jej sdílet se svými přáteli a zanechávat komentáře. Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje, abyste nic nezmeškali. Uvidíme se v nových článcích.

Nedostatek menstruace, citlivost prsů, nervové napětí a časná toxikóza mohou naznačovat těhotenství, někdy nežádoucí. Jak způsobit menstruaci během těhotenství, jak vyřešit tento problém doma a nejméně bolestivě se pokusíme analyzovat v našem článku.