Je možné otěhotnět po menstruaci

Téma koncepce je důležité pro dívky a ženy, které plánují dítě a stále se vyhýbají těhotenství. Aktuální otázka zní: jaká je pravděpodobnost otěhotnění po skončení menstruace? Chcete-li získat odpověď na tuto otázku a zjistit, jaké dny můžete otěhotnět po menstruaci, prostudujte si informace o ženském těle a procesech početí a těhotenství.

Početí po menstruaci

Než zjistíte, zda můžete otěhotnět po menstruaci, stojí za to se zeptat na délku menstruačního cyklu. Většina sexuálně zralých žen má menstruační cyklus 28 dnů. Celé období je rozděleno do fází:

 1. Folikulární. Původ a růst folikulů, transformace do zralé vaječné buňky. Fáze zahrnuje dny samotné menstruace - 4-5 dní a prvních 9-10 dnů po ukončení krvácení.
 2. Ovulace je stádium s vysokou pravděpodobností těhotenství. Vejce je plně připraveno k oplodnění. Doba trvání fáze je od 12 do 48 hodin, začíná 14. - 15. den cyklu.
 3. Luteal. Začíná 15. - 17. den cyklu. Doba trvání 14 dní. Tato fáze je nezbytná k přípravě dělohy na příjem vajíčka. Během oplodnění je vajíčko fixováno nebo odmítnuto a cyklus začíná znovu.

Existuje riziko otěhotnění, pokud se nepoužívají antikoncepční metody: kondomy, pilulky atd. Pravděpodobnost početí spadá do druhé fáze, to znamená, že období ovulace je méně pravděpodobné v luteální fázi. Názor žen, že dny krvácení a několik dní poté jsou bezpečné, je mylný. Odpověď na otázku je možné otěhotnět po menstruaci, pozitivní.

Je možné otěhotnět první den po menstruaci

Koncept „početí první den po ukončení menstruace“ je v medicíně obecně považován za mýtus, ale existuje možnost. Je možné otěhotnět hned po menstruaci? Odpověď je ano. Tady jsou případy, kdy k tomu může dojít:

 1. Životaschopnost spermií trvá déle než 7 dní a může to být i 11 dní. K výpočtu načasování není nutné používat kalkulačku. Pokud došlo k intimitě první den po menstruaci, před ovulací zbývá 14 - (5-6) = 8-9 dní. Vzhledem k životaschopnosti „pulců“ se ukazuje, že mohou zůstat v ženských pohlavních orgánech, což zvyšuje pravděpodobnost oplodnění.
 2. Při selhání cyklu a časném nástupu ovulace je riziko početí vyšší. Toto období je možné určit ovulačním testem, který se prodává v lékárně. Určuje čas, kdy dojde k ovulační fázi.
 3. Příliš dlouhé kritické dny, tj. Více než týden. Zrání nového vajíčka nastává poslední den menstruačního krvácení.
 4. Menstruační cyklus trvající déle než 21 dní. Všechny fáze jsou tedy značně stlačeny, proto k oplodnění dochází den po skončení menstruace..
 5. Zrání 2 vajec najednou v jednom cyklu. To se stává zřídka, ale pravděpodobnost stále existuje..

K určení období ovulace také používají metodu, při které se měří bazální teplota. Musíte to začít dělat, jakmile nastanou kritické dny, a ráno dají teploměr. Odečty se denně zaznamenávají do tabulky nebo označují v grafu. Když je teplota mezi 36,6-36,9, probíhá první polovina cyklu. Když hodnota vzroste na 37, nastane ovulace, tj. Nebezpečné nebo naopak požadované období. Následný pokles již naznačuje nástup další fáze.

 • Vepřová stopka aspik - recepty krok za krokem s fotografiemi. Jak vařit a kolik vařit rosolovité maso ze stopky a nohou
 • Těstovinová omáčka: recepty
 • Výhody vařené kukuřice

Je možné otěhotnět týden po menstruaci

Vzhledem k informacím z předchozího odstavce o životaschopnosti spermií lze říci, že těhotenství po 7 dnech je docela možné. Změna načasování ovulačního stadia také často vede k oplodnění již zralého vajíčka. Při pohlavním styku 7 dní po menstruačním krvácení je riziko otěhotnění vyšší než v případě, kdy byla intimita o den později.

V který den po menstruaci můžete otěhotnět?

Kolik dní po menstruaci můžete otěhotnět? Kdykoli se změní pouze pravděpodobnost početí. Ve standardním cyklu se postupně zvyšuje od prvního dne do ovulace. Z tohoto důvodu nehádejte, protože odpověď bude také pozitivní. Závěr - žena má šanci stát se matkou v kterýkoli den svého cyklu.

Které dny po menstruaci s největší pravděpodobností otěhotní s cykly různého trvání?

Ženy, které jsou sexuálně aktivní (včetně vdaných žen), čelí dvěma opačným problémům.

Některé se zajímají o to, jak rychle otěhotnět, jiné - jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Navzdory diametrální povaze těchto problémů jsou oba neoddělitelně spojeny s konceptem menstruačního cyklu..

Vlastnosti fyziologického procesu v ženském těle v největší míře ovlivňují šance na početí dítěte. Stojí za to pochopit a zapamatovat si, ve kterých fázích cyklu je oplodnění možné a kdy nemožné.

Fáze menstruačního cyklu

Účelem menstruačního cyklu je připravit ženské tělo na narození dítěte. To se děje asi za 28 dní - to je jeho průměrná doba trvání. Může se měnit pod vlivem různých faktorů a měnit se ve směru snižování nebo zvyšování termínu. 21-35 dní se považuje za hraniční.

V ženském těle během menstruace probíhá mnoho procesů, které jsou rozděleny do fází:

 • menstruační;
 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteinizace.

Menstruační fáze je považována za první. Je doprovázen odtokem krve z pochvy, kvůli kterému je evakuováno mrtvé vajíčko a odmítnuté endometrium. Fáze trvá 3-6 dní, někdy i déle.

Během folikulární fáze sekrece ustávají a začíná zvýšená produkce FSH, folikulostimulačního hormonu. Podšívkový epitel dělohy - endometrium - je obnoven. Fáze může trvat až 14 dní, těhotenství v této fázi je nepravděpodobné.

Fáze podle dne cyklu

Ve fázi ovulace se z důvodu zvýšené sekrece luteinizačního hormonu uvolňuje z folikulu zralé vajíčko. Po kolika dnech tato pohlavní buňka zemře, záleží na tom, zda bude oplodněna. Pokud ne, nemá jeden den po „narození“ do 24 hodin života..

V luteinizační fázi, která netrvá déle než 16 dní, se nad uvolněným folikulem vytváří žlázová formace (corpus luteum), která produkuje progesteron. Tento hormon usnadňuje implantaci zygoty do stěny dělohy..

Pokud nedojde k penetraci do endometria, žláza je zničena, množství progesteronu klesá, což způsobuje odmítnutí a opuštění endometria spolu s mrtvým vejcem.

V jaký den po menstruaci může žena otěhotnět?

Zbývá vypočítat, jaký den po menstruaci můžete otěhotnět, s přihlédnutím k nuancím regulace u různých žen. Funkce začínají od první fáze, protože u některých žen trvá 3 dny, v jiných - až 6 dní, v jiných - ještě více.

Rozdíl v trvání první fáze vysvětluje, proč některé dámy klidně praktikují rytmické metody antikoncepce (nechrání se v „neplodné dny“), zatímco jiné jsou schopné otěhotnět i první den po menstruaci.

Je to možné okamžitě po dobu 1 dne?

Definice „prvního dne po menstruaci“ je také konvencí: pro některé ženy je to 4. den od jejich začátku, pro jiné - 6-9. První den po menstruaci (kdy se špinění zastaví) bude pro různé ženy úplně jiná. Proto se v medicíně k počítání dnů cyklu používají dny od začátku menstruace, nikoli až po nich.

Jaké jsou šance, že otěhotníte hned po menstruaci 1. den? Je zřejmé, že u většiny žen jsou nízké, protože bezprostředně po regulaci přichází fáze zrání vajíčka. Stejná koncepce je možná pouze během ovulace..

S 35denní periodicitou klesá ovulační fáze přibližně na 19-23 dní od začátku menstruace (35-12/16, kde 12/16 dní je doba trvání luteinizační fáze, po které začíná menstruace).

Podle stejných výpočtů může u 21denního cyklu dojít k ovulaci 9 nebo dokonce 5 dní od začátku regulace, u mnoha žen bude tento den 1. po menstruaci. Ukazuje se, že čím kratší je menstruační cyklus, tím více je možné otěhotnět ihned po menstruaci..

Den 2

Výpočty uvedené výše jsou také relevantní pro všechny následující dny po ukončení regulace, až 19-23 dnů od začátku menstruace v 35denním cyklu nebo až 14-16 dnů v 28denním cyklu. Pokud výtok trvá 3-4 dny a doba trvání cyklu je 35, pak 2. den po menstruaci je nemožné otěhotnět, s 28denním cyklem - je nepravděpodobné, as 21denním cyklem - můžete.

Za 3 dny

Totéž platí pro třetí den. Čím dále od menstruace do dvou týdnů, tím vyšší je šance na otěhotnění - a to jak po 3 dnech, tak po 4–5 dnech. Schopnost otěhotnět první den po menstruaci je tím vyšší, čím kratší je jejich cyklus.

O týden později

Pokud po zastavení průtoku krve uplynulo 7 dní, je to pro většinu žen nejpříznivější okamžik pro oplodnění. Zvažujeme:

 • s 35denním cyklem: 7 dní po menstruaci je 10 nebo 15 dní od jejich začátku, před očekávanou ovulací - 4-9 dní, což znamená, že koncepce je nepravděpodobná;
 • 28denní cyklus: ovulace může nastat 14-16. Den od začátku regulace nebo týden po skončení, to znamená, že je možné početí;
 • 21den: těhotenství je velmi pravděpodobné týden po těhotenství.

Ukazuje se, že pohlavní styk týden po menstruaci u žen s délkou cyklu nepřesahující 28 dní může skončit oplodněním.

Jak vypočítat, aby se poprvé rychle otěhotnělo?

Pro úspěšné početí dítěte se musí shodovat dvě důležité podmínky:

 • ovulace;
 • přítomnost spermií pohybujících se směrem k vajíčku v době ovulace.

Jak vypočítat, kdy můžete otěhotnět po menstruaci? Za tímto účelem vypočítejte datum ovulace. Vzhledem k tomu, že ovulace nastává přibližně 12-16 dní před začátkem nových období, není těžké spočítat datum, pokud nenastanou problémy s jejich pravidelností. Musíte jen zvážit jeho trvání.

Stůl. Jaké dny po menstruaci můžete otěhotnět

Doba cyklu21 dní28 dní35 dní
Dny ovulace od začátku menstruace21 - 12 = 9
21 - 16 = 5

Celkem: 5-9 dní od začátku cyklu

28 - 12 = 16
28 - 16 = 12

Celkem: 12-16 dní od začátku cyklu

35 - 12 = 23
35 - 16 = 19

Celkem: 19-23 dní od začátku

Dny ovulace po menstruaciPo dobu 3 dnů - 2-6 dní po menstruaci;

S výtokem 5 dní - 1-3 dny po menstruaci

S 3denním výbojem - 9-13 dní;

S 5denním výtokem - 7-9 dní po menstruaci

S 3denní menstruací - 16-20 dní po jejich ukončení;

S 5 dny - 14-18 dní po menstruaci

Podle příkladu těchto výpočtů můžete vypočítat, kolik dní můžete otěhotnět po menstruaci a s jinou délkou cyklu a samotnými předpisy.

K určení doby ovulace se doporučuje použít jiné metody:

 • používání lékárenských testů;
 • pomocí ultrazvukového monitorování;
 • graf bazální teploty.

Všechny tyto metody stojí za to seznámit se s metodou jejich použití..

Kolik dní nemůžete použít ochranu?

Abyste věřili rytmické metodě antikoncepce, musíte:

 • přesně vědět dobu trvání vašeho cyklu;
 • být si jisti jeho pravidelností;
 • být schopen počítat.

Čísla ukazující, kolik dní po menstruaci nemůžete použít ochranu, se u žen s různými dobami cyklu opět budou lišit. Některé ženy mají možnost využít „sterilní“ dny 2krát za cyklus, jiné - pouze jednou, a to také z důvodu jejich trvání.

U 21denního cyklu může dojít k ovulaci 5-9 dní od začátku menstruace. Pokud vezmeme v úvahu, že zvláště životaschopné spermie, které pronikly do dělohy, mají schopnost v ní žít až 2 dny, lze snadno vypočítat, že nechráněný koitus (pohlavní styk) prováděný 2 dny před potenciální ovulací může také vést k těhotenství. Proto by 3–7 dní od začátku vypouštění mělo být považováno za nebezpečné..

Mělo by být chráněno po dobu 24 hodin po ovulaci, v tomto případě - 10. den od začátku výtoku. Od 11. dne s 21denním cyklem začíná období „absolutní sterility“.

U 28denního cyklu začínají „sterilní“ dny po menstruaci 17. den od začátku regulace, relativně bezpečné - prvních 10 dní od začátku.

A konečně, zde jsou dny, kdy nemůžete otěhotnět s 35denní frekvencí - od 18. dne po menstruaci nebo do 15. dne od začátku menstruace.

Žena si musí pamatovat, že dny početí po menstruaci, a to i při pravidelném cyklu, se ne vždy shodují s vypočítanými. Použití rytmické metody antikoncepce je pod vedením gynekologa nebo v období „absolutní sterility“. Ačkoli ani jeden, ani druhý neposkytují absolutní záruku.

Nejpříznivější dny

Správný výpočet doby ovulační fáze umožňuje rychle otěhotnět a poprvé po menstruaci, proto stojí za to zodpovědně přistupovat k tomuto datu.

Matematické výpočty pro tento účel již dlouho ztratily na důležitosti, proto je lepší využít výše zmíněné úspěchy moderní medicíny. Metoda ultrazvukového monitorování (folikulometrie) se vyznačuje nejvyšším informačním obsahem a spolehlivostí, což vám umožňuje určit okamžik ovulace s přesností 12 hodin.

Pravděpodobnost početí dítěte v jiných fázích cyklu

Když víte, v který den po menstruaci můžete otěhotnět, můžete snadno předpovědět šance na oplodnění ve zbývajících fázích. To pomůže mnoha ženám zbavit se některých mylných představ o těhotenství..

Těsně před menstruací

Časový interval v předvečer začátku regulace se týká luteinizační fáze. Bez ohledu na to, kolik dní po menstruaci je nemožné otěhotnět, v závěrečné fázi cyklu již vaječná buňka, pokud se během ovulace neoplodnila, již zemřela a její smrt způsobila oddělení vrstvy endometria v děloze.

Exfoliované endometrium a mrtvé vajíčko se připravují na opuštění dělohy jako součást krevních sekretů. Pokud je v tuto chvíli spermie v děložní dutině, pak pro něj nic nesvítí, kromě „celosvětové potopy“. Nemá se s kým spojit, takže bude vyhozen spolu s krvavými masami.

Během menstruace

Již jsme si uvědomili, že když žena může otěhotnět po menstruaci, je to spojeno s délkou jejího cyklu. Pokud je její trvání pouze 21 dní, může k ovulaci dojít 5-9 dní od začátku menstruace. U velkého počtu žen výtok v této době (5–6 dní) stále pokračuje.

I když byl koitus proveden 3. den po zahájení regulace a sperma dokázala proklouznout do dělohy az ní do vejcovodu, může se dobře protínat a splynout s novorozeným vejcem pohybujícím se směrem k děloze..

Po ovulaci

Cesta vajíčka vejcovodem do dělohy má pouze 2 možnosti ukončení - oplodnění nebo smrt 48 hodin po uvolnění z folikulu. Pokud sperma nedokáže zachytit ovulační fázi, šance na oplodnění po smrti vajíčka jsou ztraceny. Do další ovulace lze pohlavní styk považovat za sterilní. Proto je tak důležité vědět, v který den po menstruaci můžete otěhotnět, abyste tuto příležitost nezmeškali..

Jaké dny po menstruaci je nemožné otěhotnět: fakta a spekulace

Jak vypočítat nebezpečné dny cyklu

Chcete-li zjistit, zda je možné přiletět první den po skončení menstruace, musíte pochopit, jak je tato pravděpodobnost ovlivněna délkou cyklu a jak dlouho může spermie přežít uvnitř dělohy..

Při dobrém zdravotním stavu ženského těla je průměrná cyklická doba trvání 28 dní nebo 21 až 35 dnů, ale delší nebo kratší intervaly od začátku jednoho cyklu do druhého vyžadují konzultaci s lékařem.

Celkově jsou během cyklu navzájem postupně nahrazovány třemi fázemi:

 1. Folikulární - začíná první den menstruace, trvá v průměru dva týdny. Pod vlivem hormonů hypofýzy (z nichž hlavní je estrogen) dozrávají folikuly v přílohách již v době, kdy staré odmítnuté endometrium opouští dělohu spolu s krvácením. Následně jeden z folikulů vytlačí zbytek, zvětší se, vyvine se v něm vajíčko.
 2. Ovulační - v důsledku maximálního uvolňování luteinizačního hormonu praskne dominantní folikul, zralé vajíčko jej opustí. To se děje 11. – 14. Den standardního cyklu. Ovulace trvá 1 až 2 dny.
 3. Luteální - po otevření folikulu, který uvolnil vajíčko, se místo bubliny vytvoří žluté tělo. Hormon progesteron, který produkuje, zvýší citlivost hrudkovitého endometria dělohy a usnadní zavedení oplodněné gamety do ní. Trvání luteální fáze je 14 dní.

Pokud k pohlavnímu styku nedošlo během 24 až 48 hodin od životaschopnosti gamety, k početí nedojde. Rozpouští se ve výstelce dělohy a vychází během menstruačního krvácení spolu se starým endometriem.

Pro výpočet, ve kterých dnech cyklu od menstruace je pravděpodobnost početí nejvyšší, se používá metoda kalendáře.

Výpočet úrodného okna není obtížný:

 1. Vydělte délku pauzy mezi obdobími dvěma (vhodné pro ženy se stabilním 28-30denním cyklem). 28/2 = 14, 30/2 = 15 - k ovulaci dochází 14. nebo 15. den.
 2. Odečtěte 14 od celkového cyklického trvání - metoda je užitečná pro dívky, jejichž menstruační cyklus je zkrácen nebo prodloužen, na základě skutečnosti, že doba trvání luteální fáze je téměř nezměněna a je dva týdny. Můžete počítat takto: 35-14 = 21, což znamená, že 21. den vejde vajíčko do dělohy a počká na setkání se spermatem. Při krátkém cyklu 21-14 = 7 - ovulaci lze očekávat za týden od začátku kritických dnů.
 3. Po dobu šesti měsíců zaznamenávejte délku přestávek mezi menstruací. Odečtěte 18 od nejkratšího (například nejdelší cyklus byl 28 dní a nejmenší byl 22 dní) a od největšího odečtěte 11,22-18 = 4, 28-11 = 17, ukázalo se, že okno plodnosti je otevřené ve čtvrtém až sedmnáctém dnů a příležitost otěhotnět během tohoto období je maximální.

Existují aplikace pro telefon nebo počítač, ve kterých stačí zadat jednotlivé údaje o délce cyklu a menstruaci, a samotný program vám poskytne ovulační plán a dokonce vám řekne, kdy je nutný důvěrný kontakt, aby se narodilo dítě určitého pohlaví.

Jak připravit muže na početí

K úspěšnému oplodnění nestačí vypočítat datum, kdy žena může otěhotnět. Úspěch této události přímo závisí na tom, jak připravené je lidské tělo. Existuje několik pokynů, které by partneři měli dodržovat, aby zvýšili své šance stát se rodiči:

 1. Musíte se zbavit všech špatných návyků a správně uspořádat stravu. Tyto faktory ovlivňují kvalitu spermií.
 2. Je nepřijatelné, aby teplota v rozkroku přesahovala 35 stupňů. Po dobu, kdy může dojít k početí, musíte odmítnout jít do sauny nebo do lázně. Během tohoto období byste si neměli dělat horké koupele a nosit nadměrně těsné oblečení..
 3. Doporučuje se vyloučit všechny faktory přispívající ke zhoršení krevního oběhu ve varlatech. Není třeba chodit na kole, nosit těsné spodní prádlo a kouřit. V případě nedostatečného krevního oběhu nedostávají tkáně správnou výživu a jsou špatně zásobovány kyslíkem, a proto jsou spermie slabé.
 4. Nervové napětí a stres jsou zcela eliminovány nebo minimalizovány. Bylo prokázáno, že s chronickým emočním stresem se kvalita spermií zhoršuje.
 5. Je vhodné užívat léky, které zvyšují mužskou plodnost. Účinek těchto léků na tělo je mnoho podceňován. Odborným přípravkem na oplodnění jsou speciální komplexy vitamínů. Zinek a vitamin E podporují produkci spermií, zatímco L-karnitin činí spermie pohyblivé a životaschopné.

Samostatně je třeba poznamenat, že partneři, kteří pravidelně sexují, se s větší pravděpodobností stanou rodiči než ti, kteří se uchylují k intimitě výlučně v příznivé dny..

Každá žena je schopná vypočítat podmínky, které jsou pro početí úspěšné. V normálním cyklu je lze přesně detekovat. K tomu stačí udržovat kalendář po dobu šesti měsíců a označit v něm počáteční a koncové datum každého období. Po shromáždění potřebných údajů zbývá provést jednoduché výpočty, díky nimž se zjistí dny ovulace a čísla příznivá pro oplodnění.

Pravděpodobnost těhotenství na konci menstruace

Aby bylo možné otěhotnět okamžitě po skončení menstruace, musí se shodovat několik podmínek:

 • zralá vaječná buňka;
 • přítomnost spermií uvnitř pohlavního orgánu;
 • uvolněné endometrium, připravené k zavedení gamety;
 • životaschopné spermie, které mohou čekat na gametu v děložní dutině až 7 dní;
 • ne příliš silná a viskózní cervikální sekrece, která nezabrání vstupu spermií do dělohy, ale prodlouží jejich životaschopnost.

Pro penetraci spermií do děložní dutiny a vejcovodů stačí 5-10 minut.

K oplodnění dojde tam, kde se gameta setkává se spermatem. Ve vagině mohou rychle zemřít kvůli přítomnosti kyselého prostředí, zatímco v děloze jsou vytvořeny všechny příznivé podmínky pro přežití po dobu 2-3 a někdy 5-7 dní v řadě.

Za 1 den

Ženy, které ještě nejsou připraveny na mateřství a kladou si otázky, zda bude možné otěhotnět ihned po menstruaci 1. nebo 2. den, lékaři ujišťují, že vzhledem k fyziologickým změnám v orgánech reprodukčního systému je taková pravděpodobnost téměř nulová. To platí zejména pro dámy s krátkým trváním kritických dnů, kdy trvají jen 3-4 dny. Stará endometriotická vrstva právě opustila dělohu a hormony, které regulují měsíční cyklus, jsou minimální. Intimní akt bez použití kondomu je proto stěží nebezpečný..

Byl odhalen přímý vztah, zda bude možné otěhotnět den po menstruaci, po dobu trvání samotné menstruace. Se stabilním cyklem je to následující:

 • 3 dny - pohlavní styk je bezpečný, protože i přes životaschopnost spermií za 5-7 dní uplynou před ovulací další dva dny;
 • 4 dny - šance na otěhotnění je minimální, vajíčko opustí folikul až po 1–2 dnech;
 • 5 dní - pravděpodobnost oplodnění po menstruaci se zvyšuje a zvyšuje.

Riziko nechtěného těhotenství na pozadí dlouhých období po jejich ukončení je větší než u 3denní menstruace, ale stále se nesrovnává s rizikem intimního kontaktu před ovulací.

Třetího dne

Je možné létat ihned po ukončení menstruačního krvácení po dobu 3-4 dnů, kdy má muž aktivní a životaschopné spermie.

Bylo prokázáno, že u zástupců silnějšího pohlaví, kteří mají každodenní intimní kontakty, je menší pravděpodobnost oplodnění gamety než při praktikování vzácného sexu.

Nesmíme zapomenout na pravděpodobnost mimoděložního vývoje těhotenství. Nemá to nic společného se zvláštnostmi cyklu a dne styku, ale může se vyvinout během oplodnění po menstruaci v důsledku zánětlivého procesu a obstrukce vejcovodů.

7 dní později

Týden po ukončení menstruace se šance na početí několikrát zvýší. U dívek s pravidelným cyklem v tuto chvíli aktivně dozrává dominantní folikul, který bude připraven uvolnit vajíčko venku za 5-6 dní. Vzhledem k tomu, že spermie mohou přežít v děloze několik dní po sobě, jsou schopny počkat, až bublina praskne, a setkat se s gametou.

Populární o fyziologii

Stalo se, že se ženské tělo řídí lunárním cyklem, který trvá 29 a více dní. Všechny události vyskytující se v ženském reprodukčním systému zapadají do jedné revoluce Měsíce: zrání vajíčka, jeho příprava na velkou cestu, výstup z folikulu, který jej vypěstoval, a slavnostní sestup dolů vejcovodem, kde je uvolněné endometrium připraveno přijmout hosta do něžných útrob.

Vajíčko vysílá do těla signály o jeho stavu, a pokud je oplodněno, endometrium jej obalí do měkkých, starostlivých záhybů - těhotenství začíná. A pokud ne - vrstva děložní tkáně, která se ukázala jako zbytečná, je odmítnuta - musíte vydržet „kritické dny“.

V tomto scénáři příroda vymalovala všechno ve dne:

 • 1.: začíná menstruace - děloha se čistí pro nový cyklus, současně dominantní (největší ze zbývajících) folikul dostává hormonální indikaci zrání;
 • 4.-5.: Krvácení postupně ustupuje, děloha odpočívá;
 • 7-8.: Rychlý růst dominantního folikulu;
 • 11-14: folikul končí vývoj a vaječná buňka zásobená výživou jej opouští; tento vzrušující okamžik se nazývá ovulace, z latiny „ovo“ - „vejce“;
 • 15.: vajíčko, které se poprvé objevilo v břišní dutině, je již zachyceno vejcovodem, miliony řasinek, které se synchronně pohybují, jako vesla galéry, jej opatrně přenášejí do dělohy, která začala připravovat „péřové lůžko“ pro údajný plod;
 • 20. den: vejce je doručeno na místo určení;
 • 28-29: buď se vejce ponořilo do měkkého endometria, nebo se ukázalo, že k žádnému potomkovi nedošlo; zítra tělo znovu roztočí „reprodukční kolo“.

Riziko početí bezprostředně po kritických dnech

Chcete-li posoudit šance na oplodnění po menstruaci, musíte přesně znát měsíční trvání regulace. K počtu dní, kdy krvácení pokračuje, je nutné přidat 5 nebo 7 (životaschopnost spermií ve dnech):

 • 3 + 7 = 10 - koncepce je téměř nemožná;
 • 4 + 7 = 11 - riziko oplodnění je minimální;
 • 5 + 7 = 12 - šance na otěhotnění je nízká, ale existuje;
 • 6 + 7 = 13 - riziko roste;
 • 7 + 7 = 14 - pravděpodobnost oplodnění je vysoká.

Ovulační fáze nastává uprostřed cyklu pouze u zdravých žen, které nemají hormonální poruchy a riziko předčasného uvolnění vajíčka do dělohy. V ostatních případech není možné předpovědět, zda k oplodnění dojde bezprostředně po menstruaci..

Které dny můžete otěhotnět ovulací: tabulka

PondělíútStthSoslunce
1234Pět67
8devětdesetjedenáct1213čtrnáct
patnáctšestnáct17osmnáct192021
22232425262728
29třicet31


Pokud je cyklus pravidelný, výpočet je následující:

 • Folikul dozrává rychlostí uprostřed cyklu. Například s cyklem 28 dnů vstoupí vajíčko do děložní trubice 14. den. Je třeba si uvědomit, že načasování se může posunout směrem k časnému nebo pozdnímu začátku druhé fáze.
 • Spermie jsou schopné oplodnění v průměru 72 hodin
 • Vajíčko lze oplodnit do 48 hodin, poté se šance na početí rychle sníží

Uprostřed cyklu tedy bude období příznivé pro početí dítěte..

Jaký je důvod pro zvýšené riziko těhotenství bezprostředně po menstruaci?

Odpověď na otázku, zda bude možné otěhotnět poprvé po menstruaci, závisí na mnoha faktorech - mezi ně patří životaschopnost spermií, přítomnost nebo nepřítomnost hormonálních poruch, somatické choroby u ženy a to, zda užívá nějaké léky. Důvodem mohou být fyziologické faktory:

 1. První jeden a půl až dva roky po první menstruaci - u dívky, během tvorby hormonálních hladin, může na začátku cyklu dojít k ovulaci, takže je důležité chránit se, pokud je již sexuálně aktivní.
 2. Poporodní období - během kojení je proces zrání folikulů blokován a těhotenství je nemožné. Na konci krmení se hormonální pozadí pomalu vrací do normálu, a proto může dojít k početí téměř v kterémkoli období cyklu..
 3. Blíží se menopauza - v očekávání menopauzy se poslední menstruace stává nepravidelnou a doba trvání fází se ztrácí, v důsledku čehož může žena otěhotnět ihned po další menstruaci.

Když dojde k početí po skončení menstruace - se stabilním cyklem a jeho průměrnou délkou 28 dnů, je oplodnění vajíčka možné od 11 do 14 dnů. Ale i ženy v dobrém zdravotním stavu mají šanci otěhotnět, pokud je přítomen jeden z faktorů:

Krátký cyklus

Pokud je interval mezi obdobími 21 dní, dojde k ovulaci ve dnech 7-10. Při vysoké životaschopnosti spermií povede pohlavní styk bezprostředně po menstruaci k početí.

Opakovaná ovulace

Pozoruje se u žen s genetickou predispozicí a u žen, které náhle vysadily perorální antikoncepci. Místo jednoho folikulu na začátku cyklu dozrávají dva najednou. Vejce nemusí vstoupit do dělohy současně, ale s intervalem až 7 dnů. Pokud při krátkém cyklu a dlouhých obdobích zůstane jedna gameta neoplodněná, druhá může být během menstruace ve vejcovodu, ihned po ní vstoupit do dělohy a splynout se spermatem.

Spontánní ovulace

Velký vliv má nestabilita ovulační fáze, která začíná dříve v důsledku hormonálních poruch. Může se to stát v poporodním období, před menopauzou, kvůli operacím na pánevních orgánech.

Někdy si žena nemusí být vědoma toho, že je již po menstruaci těhotná. S ostrým hormonálním selháním nemá endometrium čas na zrání a přijetí embrya, i když došlo k oplodnění. Dochází k časnému přerušení biochemického (nevyvíjejícího se) těhotenství - začíná menstruační krvácení a plod neimplantovaný do dělohy vychází společně s endometriem.

Je možné otěhotnět po menstruaci?

Otázka, zda je možné těhotenství po menstruaci, zajímá ženy, které raději aktivně používají přirozenou metodu antikoncepce. Mnoho lidí věří, že zrání dalšího vajíčka trvá dlouho, takže nechráněný sex v prvních dnech po menstruaci je naprosto bezpečný. Lékaři říkají, že v současné době existuje možnost početí. Je to způsobeno menstruačním cyklem a stavem reprodukčního systému. Z toho vyplývá, že odpověď na otázku, zda je možné otěhotnět ihned po skončení menstruace, je kladná.

Spolehlivé způsoby výpočtu ovulačních dnů

Abyste se vyhnuli početí bezprostředně po skončení menstruace, musíte být schopni určit bezpečné dny, pokud je cyklus nestabilní a kalendářní metoda antikoncepce není vhodná:

Měření bazální teploty

Před ovulací jsou normální hodnoty rektálního teploměru 36,5–36,7 ° C. Po uvolnění vajíčka teplota prudce stoupne na 37-37,3 ° C.

Uplatňování zkoušek

Během ovulace zařízení vydá dva světlé pruhy.

Ultrazvukové vyšetření

Zráním folikulu a změnami ve struktuře endometria bude lékař schopen určit nejpříznivější dny po menstruaci pro nástup početí.

Při hledání odpovědi je možné otěhotnět další den po skončení menstruace, můžete se soustředit na své vlastní pocity. V období blízkém ovulaci se žena stává aktivní a energickou, zaznamenává zvýšení libida. Můžete si všimnout bolesti na hrudi a dolní části břicha, výtok z pochvy viskózní průsvitné sekrece - cervikálního hlenu. Před ovulací opouští děložní čípek, aby uvolnil cestu spermiím a zachoval jejich plodnost..

První příznaky těhotenství

Zvýšená bazální teplota

Pokud došlo k početí, během luteální fáze se zvýší bazální teplota (jako během ovulace). To znamená, že existuje vysoká pravděpodobnost těhotenství, pokud BT po ovulaci stále neklesla..

Ukončení menstruace

Hlavní a nejoblíbenější příznak. Ale ne ve všech případech zpoždění znamená, že viníkem může být těhotenství, nervy, nemoc, operace. Kromě toho existují chvíle, kdy menstruace pokračuje během těhotenství..

Nevolnost

Tento příznak se projevuje nečekaně a trvá dlouho. Obvykle se jedná o celý první trimestr, ale projev příznaku není vyloučen během celého procesu plodení. Musíte sledovat hladinu cukru v krvi a výživu.

Transformace prsou

Bradavky se stávají citlivými, bolestivé pocity se objevují na hrudi, jsou viditelné žíly, areoly ztmavnou a rostou.

Hojné vypouštění

Hormon progesteron podporuje hojné vylučování přírodního hlenu. V některých případech je příznak extrémně výrazný a v některých je téměř neviditelný.

Přepracování

Zvyšuje se metabolismus těla, což vede ke zvýšené únavě. Existuje neúnavná touha spát nebo odpočívat.

Neměli byste se trápit a snažit se překonat únavu, je lepší si dopřát trochu spánku a odpočinku..

Časté nutkání používat toaletu

Embryo uvolňuje hCG (těhotenský hormon), díky čemuž krev aktivněji cirkuluje v pánevní oblasti. Močový měchýř neustále reaguje na nutkání močit, zejména v noci.

Změny nálady

Nálada během těhotenství může skákat neuvěřitelnými způsoby. Buď to nadpozemské štěstí, nebo pocit hluboké deprese. Žena se stává několikanásobně podrážděnější..

Názor žen

Recenze na téma, zda je možné neočekávaně otěhotnět ihned po menstruaci, shromážděné od mnoha žen, potvrzují, že taková možnost existuje:

Můj manžel byl dlouho pryč, takže jsme spali hned po jeho období, když se vrátil. Moje kritické dny trvají týden a cyklus je krátký, v důsledku toho příští menstruace nepřišla o 14 dní později a test ukázal druhý bledý proužek.

Vždy jsem měla stabilní cyklus a já a můj manžel jsme nepoužívali žádné antikoncepční prostředky, kromě metody kalendáře, protože nejsme proti narození dítěte. Po dlouhém nachlazení vedl další intimní kontakt bezprostředně po menstruaci k oplodnění, později lékař vysvětlil, že došlo k prudkému hormonálnímu selhání v důsledku těžkého onemocnění a ovulace začala mnohem dříve.

Otehotněla jsem hned po 7 dnech menstruace, i když ovulace by měla být uprostřed cyklu a vždy trvá 28 dní. Lékař vysvětlil, že můj partner měl životaschopné a silné spermie. Celý týden čekali na oplodnění v děloze a nyní čekáme na dívku.

Při hledání informací o tom, zda je možné otěhotnět neplánovaně bezprostředně po menstruaci 1. nebo 2. den, můžete navštívit fórum, kde ženy sdílejí příběhy o koncepci, ke které došlo, a zanechat komentář, že k tomu může dojít na konci nařízení. Pokud dívka ještě není připravena stát se matkou, měla by navštívit gynekologa, podstoupit vyšetření a najít spolehlivou metodu antikoncepce. Mezi nejúčinnější z nich patří nitroděložní tělísko a perorální antikoncepce, pokud jsou užívány přísně podle pokynů..

Je možné otěhotnět ihned po menstruaci

Obecně se věří, že je nemožné počat dítě po menstruaci. Navrhovatelé této teorie se spoléhají na skutečnost, že k uvolnění vajíčka z folikulu dochází uprostřed cyklu. Zpočátku se tedy antikoncepce nemusíte obávat. Je to opravdu tak? Mohu otěhotnět hned po menstruaci? Tato otázka znepokojuje jak páry, které si přejí mít dítě, tak ty, které v blízké budoucnosti neplánují těhotenství..

Pokusme se dát vyčerpávající odpověď.

Fáze menstruačního cyklu

Abychom lépe porozuměli, kdy dochází k početí a jak neotěhotnět po menstruaci, stručně zvážíme fáze menstruačního cyklu..

Takže menstruační cyklus jsou pravidelné změny v ženském těle, jejichž účelem je připravit tělo na nadcházející početí. Začátek cyklu je první den menstruace. Normálně jeden cyklus trvá 21–35 dní, v průměru 28 dní. Reguluje práci pohlavních orgánů hypotalamo-hypofyzárního systému.

Obvykle je menstruační cyklus rozdělen do čtyř fází:

 • menstruace;
 • folikulární;
 • ovulační;
 • luteální.

Menstruační fáze je období krvácení z děložní dutiny. Vyskytuje se v důsledku odmítnutí funkční vrstvy endometria. Tento jev je pozorován na konci ovariálního cyklu, pokud nedošlo k početí. První den menstruační fáze je považován za začátek folikulární fáze - tímto dnem začíná zrání nového folikulu ve vaječníku. Průměrná doba trvání folikulární fáze je 14 dní, ale toto číslo se může pohybovat od 7 do 22 dnů, v závislosti na individuálních vlastnostech ženského těla. Jsou to ženy, u nichž folikulární fáze trvá 7 dní, které otěhotní bezprostředně po menstruaci.

Zrání folikulů je stimulováno gonadoliberiny produkovanými hypotalamem. Jedná se o biologicky aktivní látky, které aktivují práci adenohypofýzy. Adenohypofýza zase produkuje FSH a LH - folikuly stimulující a luteinizační hormony, pod jejichž vlivem začíná ve vaječnících dozrávat několik folikulů, jeden z nich začíná dominovat.

Má maximální počet FSH receptorů a nejintenzivněji syntetizuje estradiol - hlavní ženský pohlavní hormon. Postupně se zvyšuje hladina estradiolu, zvyšuje se citlivost folikulů na lutropin. Když folikul dosáhne průměru asi 20 mm, dojde v těle k prudkému nárůstu LH. Dává vzniknout ovulační fázi.

V průměru je doba ovulační fáze tři dny. Během této doby dochází k několika emisím LH. Tento hormon dokončuje zrání folikulu, stimuluje produkci enzymů a prostaglandinů nezbytných pro prasknutí stěny folikulu a uvolnění zralého vajíčka. Spolu s folikulární tekutinou vstupuje ženská reprodukční buňka do břišní dutiny a poté do vejcovodu.

Ihned po ovulaci začíná luteální fáze menstruačního cyklu. Jeho druhé jméno je fáze žlutého tělíska. Trvá 13-14 dní.

Po prasknutí zralého folikulu (graafiánského váčku) se na jeho místě hromadí lipidy a luteální pigment - vytvoří se žluté tělo. Jeho hlavní funkcí je produkce progesteronu, estradiolu a androgenů. Hormony připravují výstelku dělohy na nadcházející implantaci oplodněného vajíčka. Uprostřed luteální fáze dosahuje hladina progesteronu a estrogenu maxima a koncentrace LH a FSH klesá.

Události se dále mohou vyvíjet ve dvou scénářích:

 • přišlo těhotenství;
 • těhotenství nepřišlo.

V prvním případě začne žluté tělísko intenzivně produkovat progesteron, a to během prvních dvanácti týdnů nitroděložního vývoje plodu - dokud se nevyvine placenta a nepřevezme produkci hormonů k udržení těhotenství.

Pokud nedošlo k početí, žluté tělísko se postupně degraduje a hladina produkovaných hormonů se postupně snižuje. Na pozadí nízké koncentrace progesteronu a estrogenu ve funkční vrstvě endometria začínají nekrotické změny. Současně se zvyšuje produkce prostaglandinů, které ničí žluté tělo, a díky těmto změnám se koncentrace FSH a LH začíná opět zvyšovat. Začíná nový menstruační cyklus.

Když je možné početí

Nástup těhotenství je možný pouze v ovulační fázi cyklu, to znamená ve skutečnosti od 7 do 22 dnů. Existuje mnoho faktorů přispívajících k těhotenství bezprostředně po menstruaci..

Šance na otěhotnění po menstruaci se zvyšuje v těchto případech:

 • Nepravidelný menstruační cyklus - cyklus, který má nepravidelnou periodicitu.
 • Menstruační cyklus je příliš krátký - méně než 21 dní.
 • Doba menstruace 7 dní nebo více.
 • Pacientka krvácí nesouvisí s jejím obdobím. Když si to pletete s menstruací, můžete udělat chybu při výpočtu doby ovulační fáze a otěhotnět ihned po „menstruaci“, která vůbec není.
 • V ženském těle dozrává několik dominantních folikulů současně, z nichž vychází několik vajíček.

Čím více faktorů je u konkrétní pacientky zaznamenáno, tím je pravděpodobnější, že po menstruaci otěhotní..

Pravděpodobnost otěhotnění bezprostředně po menstruaci se navíc zvyšuje s nástupem hormonálních změn. Jejich hlavní důvody mohou být:

 • Náhlá změna klimatu. Po dlouhých cestách existuje vysoká pravděpodobnost posunu nástupu menstruace. V důsledku toho se také posune datum ovulace..
 • Chronická zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, zejména vaječníků. Tato patologie negativně ovlivňuje hormonální rovnováhu a v důsledku toho průběh menstruačního cyklu. Pro takové pacienty je poměrně obtížné vypočítat datum uvolnění vajíčka z folikulu a předpovědět možnost těhotenství.
 • Nadměrný psycho-emoční stres. Jakýkoli stres je doprovázen významnými hormonálními poruchami. Jsou nezbytné k ochraně těla a jeho přizpůsobení novým podmínkám, ale zároveň vedou k posunu menstruace k pozdějšímu nebo dřívějšímu datu..
 • Užívání některých léků - antivirotik, antibiotik a dokonce i nesteroidních protizánětlivých léků.

Je možné početí první den po menstruaci

Vzhledem k tomu, že minimální doba trvání folikulinové fáze je týden, během menstruační fáze - od tří do sedmi dnů, je možnost otěhotnění po menstruaci poměrně vysoká.

Je možné těhotenství 2–3 dny po menstruaci?

Odpověď na tuto otázku je samozřejmě ano. Pokud je šance na otěhotnění první den dostatečně vysoká, pak se následující den ještě zvýší. Průměrné měsíční trvání je 5 dní. Pokud přidáme další dva nebo tři dny, dostaneme období, které je zcela dostačující pro zrání vajíčka a jeho uvolnění do vejcovodu.

Jak se mění šance na otěhotnění 4., 5., 6., 7. dne menstruačního cyklu

Vzhledem k tomu, jak fáze cyklu probíhají, a se zaměřením na jejich trvání lze vyvodit pouze jeden závěr - čím blíže je datum styku k ovulaci, tím vyšší je pravděpodobnost otěhotnění. Pro páry plánující těhotenství je optimální „soustředit se“ na tyto dny.

Známky těhotenství

Prvním a nejvýznamnějším signálem, který naznačuje těhotenství, je zpoždění menstruace. Pokud však došlo k početí bezprostředně po menstruaci, mohou se na konci cyklu objevit první příznaky těhotenství. Tyto zahrnují:

 • Slabost a ospalost - žena chce spát i po celých 8-9 hodinách spánku a unavuje se mnohem rychleji než obvykle.
 • Ranní nevolnost a malátnost.
 • Změna chuťových preferencí, averze k určitým potravinám;
 • Zvětšení prsou. Navíc od prvních dnů početí mohou být mléčné žlázy velmi bolestivé..
 • Změny čichu - pacientka začne cítit pachy, kterým dříve nevěnovala pozornost.
 • Zapomnětlivost a rozptýlení.
 • Vaginální výtok - malé špinění, které se objevilo dříve, než se očekávalo, může být implantační krvácení, což naznačuje, že embryo je připojeno ke stěně dělohy.
 • Sklon k akutním respiračním virovým onemocněním - těhotenství je vždy doprovázeno snížením ochranných vlastností těla. Výsledkem je, že mnoho žen si stěžuje na bolest v krku, rýmu, ucpaný nos..
 • Mírné zvýšení tělesné teploty a bolesti hlavy - v důsledku změny hormonálních hladin.
 • Kreslení bolesti v dolní části břicha a dolní části zad.
 • Časté nutkání na močení - těhotná děloha tlačí na močový měchýř, což nutí ženu častěji navštěvovat toaletu.

Je samozřejmé, že závažnost příznaků a jejich počet se bude u jednotlivých žen lišit. Vše závisí pouze na individuálních charakteristikách organismu. Je třeba také mít na paměti, že výše uvedené příznaky se mohou objevit za jiných patologických stavů. Chcete-li potvrdit těhotenství, měli byste okamžitě kontaktovat porodníka-gynekologa.

Volba metody antikoncepce

Vzhledem k tomu, že je docela možné otěhotnět po menstruaci, páry, které nechtějí mít dítě, by se měly starat o metodu antikoncepce. Níže jsou uvedeny údaje, které podrobně odpovídají na otázku „Je možné neotěhotnět ihned po menstruaci?“.

Všechny způsoby ochrany lze rozdělit do několika typů. Nejpochybnější z nich jsou přirozené. Tato skupina zahrnuje přerušený styk a metodu kalendáře..

Přirozené metody

Během tření se uvolňuje malé množství takzvané Cooperovy tekutiny. Může obsahovat spermie, proto přerušený styk nemůže plně chránit před nechtěným těhotenstvím.

Metoda kalendáře je založena na stanovení fází menstruačního cyklu. Během ovulace se žena zdrží nechráněného pohlavního styku, čímž se vyhne nechtěnému těhotenství. Tuto metodu nelze považovat za spolehlivou, protože ovulace může nastat v různé dny cyklu. Bohužel není možné určit vnějšími znaky, zda se ovulace posune. Pokud tedy těhotenství neplánujete, měli byste zvolit spolehlivější metodu antikoncepce než kalendář.

Spolehlivá antikoncepce

Nejspolehlivější jsou považovány za bariérové ​​metody, hormonální látky, nitroděložní tělíska. Bariérové ​​metody zahrnují kondomy a děložní čepice. Zabraňují mužským zárodečným buňkám ve vstupu do ženského reprodukčního traktu. Setkání vajíčka a spermatu se tak stává nemožným..

Malé dávky hormonálních látek zabraňují zrání vajíčka a nástupu ovulace. Některé léky navíc zvyšují hustotu hlenu děložního hrdla, což je neprůchodné pro mužské zárodečné buňky, a způsobují změny ve funkční vrstvě děložní výstelky, což brání implantaci embrya..

Intrauterinní systémy a cívky zabraňují implantaci embrya do endometria. Existuje však šance na otěhotnění jakoukoli metodou antikoncepce. Důvody: nedodržování osobní hygieny, předčasný příjem OK atd..

závěry

Mohu otěhotnět hned po menstruaci? Je zřejmé, že ano. Existují pozorování, kdy žena otěhotněla bezprostředně po menstruaci. Jak se tomuto jevu vyhnout? Je třeba se řádně chránit, zvolit optimální - bariéru, hormonální látky nebo nitroděložní systémy.

Je třeba si uvědomit, že lékařské seškrábání je škodlivé pro tělo a duševní stav. Menstruační cyklus je proměnlivý a je celkem snadné otěhotnět po menstruaci. Z různých antikoncepčních prostředků si můžete vybrat tu, která bude vyhovovat oběma partnerům.

Je realistické otěhotnět ihned po menstruaci

Mohu otěhotnět hned po menstruaci? Tato otázka je relevantní nejen pro partnery, kteří plánují otěhotnět. Možného těhotenství se obávají páry, které nepoužívají antikoncepci a používají metodu výpočtu bezpečných dnů. PA po menstruaci může vést k početí, ale není tomu tak vždy. Hnojení závisí na třech faktorech:

 • den cyklu, v němž ke kontaktu došlo;
 • stav zdraví žen;
 • míry mužské plodnosti.

Ženský cyklus a početí

Ženský menstruační cyklus je změna stavu reprodukčních orgánů v určitém časovém období, řízená prací endokrinního aparátu. Počítá se od prvního dne krvácení do začátku následujícího. V průměru to trvá 26-28 dní. V závislosti na individuálních charakteristikách organismu nebo pod vlivem vnějších faktorů lze cyklus zkrátit nebo prodloužit.

Považuje se za normální, pokud je interval nejméně 21 a nejvýše 35 dnů. U zdravé dívky nastává okamžik otevření folikulu současně po začátku krvácení, což naznačuje pravidelnost cyklu. Odborníci identifikují hlavní fáze, které pomáhají porozumět procesu oplodnění a určit bezpečné dny..

 • Menstruační - začíná prvním dnem krvavého výtoku a pokračuje až do jejich dokončení. Různé ženy mají od 3 dnů do týdne.
 • Folikulární - začíná po skončení menstruace a trvá až do dozrání dominantního folikulu. Může se lišit od několika dnů do 2 týdnů.
 • Ovulační - období života vajíčka. Doba nejplodnějšího období u něžného pohlaví je obvykle stejná a nepřesahuje 2 dny.
 • Luteal - činnost endokrinní žlázy. Žluté tělo žije asi 12-14 dní po ovulaci. Tato fáze cyklu by měla být na rozdíl od menstruační a folikulární stabilní u všech zdravých dívek..

Během ovulace a krátce před ní můžete otěhotnět. Aktivita spermií je taková, že jsou schopny přežít v pánevní dutině ženy několik dní. Pokud tedy došlo k PA po menstruaci, dokonce před ovulací, spermatické buňky by mohly dobře „vydržet“, dokud k ní nedojde.

Jaká je pravděpodobnost otěhotnění po menstruaci

Mnoholetá porodnická praxe dokazuje, že některé páry po menstruaci rychle otěhotní, zatímco jiné nemohou otěhotnět ani v plodné dny. Rozpor situací je vysvětlen individuálními charakteristikami organismu různých partnerů. Pravděpodobnost početí určují následující ukazatele:

 1. pravidelnost menstruace a načasování ovulace;
 2. stabilita hormonálního pozadí ženského těla;
 3. životaschopnost spermatu člověka;
 4. stav pánevních orgánů ženy;
 5. věk obou partnerů;
 6. mužská sexuální aktivita.

Ženy se stabilním krátkým cyklem, u nichž trvání první fáze nepřesahuje jeden týden, s vysokou pravděpodobností otěhotní po menstruaci. U pacientů s dlouhým obdobím mezi krvácením může dojít k početí se spontánní ovulací způsobenou endogenními a exogenními příčinami.

Faktory, které ovlivňují načasování ovulace

Těhotenství tedy může nastat okamžitě po menstruaci. K početí dojde, pokud dojde k časné ovulaci. Interní a externí procesy mohou ovlivnit načasování prasknutí dominantního folikulu a uvolnění vajíčka:

 • infekční nebo zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů;
 • Studený;
 • klimatická změna;
 • strava;
 • psycho-emoční nestabilita;
 • násilné emoce (stres nebo pozitivní zkušenosti);
 • užívání léků;
 • změny související s věkem;
 • špatné návyky;
 • prudká změna tělesné hmotnosti.

Pokud je krvácení příliš dlouhé, otěhotnění po menstruaci bude fungovat. Tento stav se nazývá menoragie a vyžaduje léčbu. Plodnost vrcholí u žen s průměrnou dobou cyklu 14. den. Pokud krvácení trvalo 9 dní, pak sex 10. dne povede k fúzi zárodečných buněk.

Těhotenství po menstruaci je možné s dvojitou ovulací. Emocionální zážitky to mohou vyprovokovat..

Pokud má dívka předčasné uvolnění vajíčka a pak včas, pak pohlavní styk po skončení výtoku s vysokou pravděpodobností skončí oplodněním.

První dny po menstruaci nelze s jistotou považovat za bezpečné. I ženy se stabilním lunárním obdobím a pravidelnou ovulací mohou pociťovat poruchy. Nikdo není imunní vůči posunu v načasování uvolňování vajíčka z vaječníku.

Šance na početí první den po menstruaci

Předpokládá se, že je nemožné otěhotnět první den po ukončení krvavého výboje. Tuto pozici podporuje absolutní jistota, že zárodečná buňka ve vaječníku ještě nedozrála. Ale ne všechno je tak jednoduché.

Je možné otěhotnět 1 den po ukončení menstruačního krvácení. Šance se zvyšují další den a zvyšují se až do samého okamžiku ovulace. Po menstruaci můžete otěhotnět, pokud:

 • muž má dobrou aktivitu spermií;
 • časná nebo spontánní ovulace u ženy;
 • prodloužené krvácení u ženy (7 nebo více dní);
 • krvavý výtok, který není spojen s odmítnutím funkční vrstvy dělohy (když si je žena zaměnila s menstruací);
 • hormonální nerovnováha.

Šance na početí v první den po skončení regulace jsou nízké, ale existují (až 6%). Během tohoto období nelze kategoricky odmítnout možnost oplodnění. Je obzvláště nebezpečné spoléhat se na šťastnou šanci pro partnery, kteří v blízké budoucnosti neplánují mít děti..

Druhého dne

Pravděpodobnost otěhotnění 2 dny po ukončení výtoku je vyšší než v první den. Ženy s průměrnou délkou lunárního období (jak se někdy nazývá měsíční cyklus) se během tohoto období mohou stát matkou po pohlavním styku. Znáte-li přibližnou dobu zachování aktivity spermií a délku menstruačního cyklu, můžete vypočítat pravděpodobnost oplodnění.

Vezmeme-li jako základ práci těla průměrné ženy, bude její ovulace probíhat 13. – 15. Den. Krvácení trvá 5 až 7 dní. Pokud k pohlavnímu styku dojde 7. – 9. Den, pak mužské gamety zůstanou aktivní až do 11–14 dnů. Je snadné uhodnout, že druhý den po menstruaci je možné otěhotnět a pravděpodobnost oplodnění je poměrně vysoká.

Dlouhé období nejméně 34 dnů umožňuje prakticky vyloučit pravděpodobnost početí.

Třetí nebo čtvrtý den

Riziko neplánovaného početí 3 dny po menstruaci je ještě vyšší. Čtvrtý den může dokonce poskytnout koncepční záruku asi 30%. Krvácení obvykle trvá 7 dní a spermie jsou aktivní týden po sexu. To nám umožňuje říci, že u pacientů s jakýmkoli trváním lunárního období existuje vysoká pravděpodobnost oplodnění 3-4 dny po ukončení menstruace:

 • s krátkou ovulací nastane 7. - 9. den;
 • v průměru dominantní folikul praskne po 13-15 dnech;
 • s dlouhým vrcholem plodnosti nastává ve dnech 19-21.

Procento, které určuje možnost otěhotnět po menstruaci po dobu 3-4 dnů, klesá s prodloužením trvání menstruačního cyklu.

Když je šance na početí nejvyšší

Pokus o otěhotnění po menstruaci se doporučuje ženám s krátkým lunárním cyklem. Vysoké šance budou mít ti, kteří mají slušnější pohlaví, jejichž doba od jednoho krvácení k druhému nepřesahuje 21-23 dnů. Je důležité, aby tyto lhůty byly pravidelné..

Čím rychlejší cyklické změny nastanou, tím dřívější plánování by mělo začít. Ženám s dlouhými cykly se doporučuje, aby se pokusily otěhotnět až po týdnu a někdy i později. Vzhledem k tomu, že se mění délka folikulárního období a luteální fáze má vždy přibližně jedno trvání, je snadné vypočítat plodné dny od začátku menstruace..

Těhotenství přijde s pravděpodobnostíKrátký cyklus (21-23 dní)Průměrný cyklus (26-28 dní)Dlouhý cyklus (33-35 dní)
33%7-913-1519-21
31%6-812-1418-20
27%5-711-1317-19
šestnáct%4-610-1216-18
čtrnáct%3-59-1115-17

Je kalendářní metoda antikoncepce účinná?

Jak ukazují výpočty a porodnická praxe, nelze vyloučit možnost otěhotnění po menstruaci. Za určitých životních okolností dochází k ovulaci v těch okamžicích, kdy to žena nejméně čeká. Je dobré, když partneři plánují otěhotnět. Některé páry se naopak zajímají o možnost těhotenství kvůli ochraně.

Partneři často používají kalendářní metodu pro určení bezpečných dnů. Některé ženy s pravidelnými cykly dokážou vypočítat bezpečné období a tuto metodu antikoncepce úspěšně používají po mnoho let. Nelze jej však nazvat vysoce účinným. Odborníci navíc důrazně nedoporučují předcházet početí určením neplodných dnů. Statistiky ukazují, že tato technika dříve či později selže..

Moderní medicína nabízí účinnější, bezpečnější a cenově dostupné metody antikoncepce pro každého: kondomy, orální antikoncepci, nitroděložní systémy, náplasti, vaginální čípky a další. Chcete-li vybrat ten nejvhodnější, měli byste se poradit s gynekologem.

Pro každý typ onemocnění lékař předepisuje vhodnou terapii, která zpravidla spočívá v užívání určitých léků. Léky na vaginitidu jsou předepsány až po úplném lékařském vyšetření, při kterém je možné přesně určit druh infekčního agens.