Luteální fáze menstruačního cyklu u žen

Menstruační cyklus - cyklické změny v reprodukčním systému ženského těla, predisponující k možnému početí dítěte. První den menstruace je začátkem tohoto cyklu. Vše lze rozdělit do tří fází: folikulární, ovulační a luteální. Luteal (jinak - fáze žlutého tělíska) charakterizuje časový interval mezi obdobím ovulace a nástupem menstruačního krvácení.

 • 1 Menstruační cyklus a jeho fáze: obecné informace
  • 1.1 Luteální fáze
   • 1.1.1 Zvýšení koncentrace hormonů
   • 1.1.2 Snížené hladiny hormonů
 • 2 Diagnóza luteální fáze
  • 2.1 Bazální teplota
  • 2.2 Definice fenoménu „žák“
  • 2.3 Studie cervikálního hlenu
  • 2.4 Karyopyknotický index
  • 2.5 Laboratorní diagnostika
 • 3 Co je selhání luteální fáze?
  • 3.1 Příčiny stavu
  • 3.2 Příznaky
  • 3.3 Diagnostika
  • 3.4 Léčba

Menstruační cyklus - periodicky se opakující změny vazeb ženského reprodukčního systému, jejichž hlavním projevem je krvácení z pochvy - menstruace. Průměrná doba trvání cyklu je 28 ± 7 dní (tj. Od 21 do 35 dnů), jeho trvání závisí na fyziologických vlastnostech ženského těla.

K nastolení menstruačního cyklu dochází bezprostředně po první menstruaci (menarche). Jednotlivé charakteristiky cyklu přetrvávají po celou dobu plodného života ženy, obvykle lze pozorovat malé výkyvy.

Změny během menstruačního cyklu lze popsat jako fáze charakterizované odpovídajícími procesy v endometriu - vnitřní výstelce dělohy (proliferativní, sekreční a menstruační fáze) a ve vaječnících (folikulární, ovulační a luteální).

Cyklickost změn v reprodukční sféře v ženském těle:

 1. 1. Ve folikulární fázi ve vaječníku dochází k zrání folikulu a vajíčka.
 2. 2. Ovulační fáze je charakterizována prasknutím folikulu a uvolněním vajíčka z něj - proces ovulace.
 3. 3. V luteální fázi cyklu se tvoří žluté tělísko. Současně na pozadí cyklických změn ve vaječnících existují postupné procesy regenerace a proliferace funkční vrstvy endometria, střídající se se zvýšením aktivity sekreční funkce jeho žláz.
 4. 4. Cyklické procesy v endometriu končí deskvamací (odmítnutím) jeho funkční vrstvy - začíná menstruační fáze a začíná menstruační proces.

Luteální (sekreční) fáze cyklu je období, které začíná od okamžiku ovulace a pokračuje až do menstruace. Doba sekreční fáze je 13-14 dní (± 2 dny). Během tohoto období folikul praskne, jeho buňky začnou hromadit luteální pigment a lipidy, které ho zbarvují žlutě. To vysvětluje druhý název sekreční fáze u žen - fázi žlutého tělíska.

Hlavní funkcí žlutého tělíska je sekrece progesteronu, androgenů a estrogenů, což jsou pohlavní hormony.

Vrchol maximální sekrece progesteronu spadá na 6. až 8. den fungování žlutého tělíska, což odpovídá 20. až 22. dni menstruačního cyklu. Zvýšení hladiny progesteronu a estrogenu ovlivňuje především strukturu endometria. Postupné zrání a proliferace endometriálních žláz spouští aktivní sekreci a přípravu dělohy na implantaci oplodněného vajíčka.

Koncentrace progesteronu a estrogenu dosahuje svého maxima uprostřed sekreční fáze a hladina FSH a LH naopak klesá.

Progesteron má také termín „těhotenský hormon“, protože připravuje endometrium na interakci s oplodněným vajíčkem. Pokud dojde k těhotenství, sekrece progesteronu udržuje dělohu uvolněnou, čímž brání potratu nebo předčasnému porodu.

Na začátku těhotenství žluté tělo nadále funguje a uvolňuje progesteron, dokud se nevytvoří placenta a nezačne vylučovat estrogeny a progesteron samostatně.

Pokud žena neotěhotní, přestane fungovat žluté tělísko. Postupně, 28. - 30. den menstruačního cyklu, klesá koncentrace progesteronu a estrogenu, corpus luteum prochází regresí a je nahrazeno pojivovou tkání (bílé tělo).

Snížení koncentrace progesteronu a estrogenu pomáhá obnovit syntézu FSH a LH - začíná nový menstruační cyklus. Ukončení syntézy hormonů a zvýšení hladiny prostaglandinů vede k edému a nekrotickým změnám v endometriu, k odmítnutí jeho vnějších vrstev a v důsledku toho k nástupu menstruace.

Stav reprodukčního systému ženy se hodnotí pomocí speciálních testů funkční diagnostiky. Všechny diagnostické metody jsou založeny na vlivu ženských pohlavních hormonů, jmenovitě progesteronu a estrogenu.

Nejběžnější metody diagnostiky luteální fáze u žen jsou:

 • měření bazální teploty;
 • definice fenoménu „žák“;
 • hodnocení cervikálního hlenu (roztažnost, krystalizace);
 • výpočet karyopyknotického indexu (KPI);
 • Ultrazvuková diagnostika (stanovení funkčního žlutého tělíska).

Výkyvy bazální teploty (BT) jsou spojeny se schopností progesteronu (ve zvýšené koncentraci) obnovit práci termoregulačního centra v hypotalamu, což vede k rozvoji přechodné hypertermické reakce. Teplota v konečníku se měří denně ráno, aniž by vstávala z postele. Výsledky jsou zobrazeny jako graf. Nástup luteální fáze je charakterizován zvýšením BT nad 37 ° C.

V normálním dvoufázovém menstruačním cyklu ve fázi sekrece se bazální teplota zvyšuje v průměru o 0,4–0,8. Den před nástupem kritických dnů nebo v den menstruace se bazální teplota snižuje. Při měření BT po dobu dvou až tří menstruačních cyklů ukazuje trvanlivost dvoufázového cyklu, že dochází k ovulaci a že žluté tělísko aktivně funguje..

Při absenci zvýšení BT ve druhé fázi cyklu lze posoudit přítomnost anovulace; v případě nedostatečného zvýšení BT (ne více než 0,2–0,3 ° C) - o nedostatečné funkci žlutého tělíska; se zpožděním vzestupu a / nebo jeho krátkou dobou trvání (zvýšení teploty o 2-7 dní) - o zkrácení luteální fáze.

Falešně pozitivní výsledky (zvýšení BT při absenci žlutého tělíska) se mohou objevit u některých akutních a chronických infekcí, poruch centrálního nervového systému, doprovázených zvýšenou excitabilitou atd..

Fenomén „zornice“ charakterizuje stav a množství sekrecí sliznice v cervikálním kanálu, které závisí na nasycení ženského těla estrogeny. Největší množství cervikálního hlenu se tvoří během ovulace, nejméně - před menstruací.

Příznak "žáka" je způsoben expanzí vnějšího hltanu cervikálního kanálu děložního čípku v důsledku hojné akumulace hlenu cervikálního hlenu v něm. Ve dnech před ovulací se rozšířený vnější otvor cervikálního kanálu podobá zornici. V závislosti na stupni závažnosti je fenomén „žáka“ hodnocen 1-2-3 klady.

Za přítomnosti patologických změn v děložním čípku se test nedoporučuje.

Při hodnocení kvality cervikálního hlenu se zkoumá stupeň jeho napětí a schopnost krystalizace. Krystalizace hlenu děložního hrdla (příznak „kapradiny“) při sušení na vzduchu se odhaduje v bodech od 1 do 3. Maximální krystalizace hlenu je vyjádřena během ovulace, poté postupně klesá a před úplným vyloučením menstruace.

Přítomnost kapradinového fenoménu v průběhu celého cyklu naznačuje zvýšenou sekreci estrogenu a nepřítomnost luteální fáze a jeho absence indikuje nedostatek estrogenu.

Protahování hlenu děložního hrdla závisí na nasycení estrogeny: čím vyšší je hladina estrogenu, tím více se hlen protahuje. Hlen se extrahuje z cervikálního kanálu kleštěmi, poté se napíná čelistmi nástroje a určuje stupeň napětí. Délka niti je maximální během ovulace (12 cm), pokles napětí hlenu je pozorován v luteální fázi.

Příznak "napětí" cervikálního hlenu

Poruchy hormonální rovnováhy, stejně jako zánětlivé procesy v urogenitálních orgánech, mohou negativně ovlivnit vlastnosti hlenu..

Kolísání sekrece ovariálních hormonů je způsobeno změnami ve struktuře buněk sliznice endometria. Podle morfologických charakteristik se rozlišují čtyři typy plochých vrstevnatých epiteliálních buněk, které lze nalézt ve vaginálním nátěru:

 1. 1. Keratinizace.
 2. 2. Střední.
 3. 3. Parabasal.
 4. 4. Bazální.

Karyopyknotický index (KPI) je procentuální poměr počtu buněk s pyknotickým jádrem (keratinizujícího typu) k celkovému počtu epiteliálních buněk v nátěru. Tento indikátor poskytuje informace o nasycení těla estrogenem..

CRPD během folikulární fáze cyklu je 20–40%, v pre- a ovulačních dnech stoupá na 80–88% a v sekreční fázi klesá na 20–25%.

V závislosti na charakteristikách cyklu u žen se hladina progesteronu v krvi může měnit nejen po celý život, ale také během fáze měsíce. Norma tohoto hormonu je považována za v rozmezí od 6 do 56 pmol / l. Koncentrace progesteronu vrcholí během luteální fáze.

Při zkoumání krve z hlediska hormonálního spektra je také nutné určit koncentraci estradiolu v krvi. Rychlost tohoto indikátoru v luteální fázi je od 91 do 861 pmol / l. Zvýšení estradiolu ve fázi sekrece je známkou onemocnění nebo hormonálního narušení v těle..

Chcete-li vyloučit chybný výsledek při vyšetření krve na pohlavní hormony, je nutné se řádně připravit na testování, a to:

 • provést analýzu přísně na lačný žaludek, poslední příjem potravy by měl být proveden nejpozději 8 hodin před studií;
 • den před provedením analýzy se chraňte před nervovými zážitky a omezte zvýšenou fyzickou aktivitu při sexu;
 • 24 hodin před odběrem krve vyloučte ze stravy potraviny obsahující velké množství tuku, kořeněná a smažená jídla, kávu a alkoholické nápoje;
 • několik měsíců před provedením testu se doporučuje vypočítat dobu trvání menstruačního cyklu, aby bylo možné snadno vypočítat datum ovulace a zvolit optimální den pro provedení testů.

Pro testy ke stanovení koncentrace progesteronu je 21. den optimální s normálním 28denním dvoufázovým cyklem, protože je známo, že vrchol sekrece hormonů nastává v průměru 7 dní po ovulaci, což v tomto případě nastává 14. den cyklu (14 + 7). U kratšího nebo delšího menstruačního cyklu bude den testování záviset na dni ovulace: u 34denního cyklu dojde k ovulaci 17. den, proto by měl být vrchol progesteronu diagnostikován 24. den (17 + 7).

Mnoho lékařů má tendenci měřit hladiny progesteronu nejméně třikrát každý druhý den uprostřed druhé fáze a poté vypočítat průměr.

Pokud užíváte nějaké léky, musíte o tom informovat lékaře, který vydal doporučení k této studii, protože užívání některých léků (například perorální antikoncepce) může ovlivnit hladinu progesteronu..

Pojem „nedostatek luteální fáze“ charakterizuje stavy, při nichž hladina endogenního progesteronu neposkytuje adekvátní sekreční aktivitu endometria, což vede k narušení procesů implantace a vývoje embrya.

Důvody pro změnu hladin progesteronu a trvání luteální fáze:

Nízká koncentrace progesteronuVysoký progesteron
 1. 1. Hyperprolaktinémie.
 2. 2. Narušení hypotalamo-hypofyzárního systému na pozadí traumatického poranění mozku, zánětlivých onemocnění s poškozením mozku nebo psychoemotického šoku.
 3. 3. Nemoci štítné žlázy doprovázené její hypo- nebo hyperfunkcí.
 4. 4. Patologie nadledvin.
 5. 5. Nemoci vejcovodů a vaječníků
 1. 1. Provádění stimulace progesteronu ovulace.
 2. 2. Menstruační nepravidelnosti.
 3. 3. Cysty žlutého tělíska.
 4. 4. Těhotenství.
 5. 4. Patologie nadledvin.
 6. 6. Porucha funkce ledvin

Hladiny progesteronu se mohou snížit v důsledku fyziologické reakce sebeobrany, která brání početí dítěte, což je pozorováno za následujících podmínek:

 • hladovění;
 • rychlá ztráta hmotnosti;
 • poruchy příjmu potravy (bulimie, anorexie);
 • obezita;
 • stres;
 • poporodní období;
 • období stárnutí atd..

Luteální nedostatečnost se vyskytuje u zcela zdravých žen vedoucích aktivní sportovní život (u dívek s intenzivní fyzickou aktivitou, profesionálních sportovců).

Ženy s dlouhou luteální fází a zvýšenými hladinami progesteronu mohou mít následující příznaky:

 • přecitlivělost a překrvení mléčných žláz;
 • špinění z pochvy;
 • přibývání na váze;
 • nadýmání;
 • bolest hlavy, kolísání krevního tlaku;
 • labilita nervového systému, projevující se nervozitou, slzavostí, náhlými změnami nálady, depresí;
 • snížená nebo úplná absence sexuální touhy.

Diagnóza poruchy luteální fáze:

 • provedení zkoušky bazální teploty (rozdíl mezi nejnižší hodnotou v první fázi a nejvyšší ve druhé fázi je více než 0,4 ° C);
 • stanovení vlastností cervikálního hlenu (cervikální index na stupnici Muncie je nedostatečně vysoký);
 • sledování dynamiky symptomu "zornice" (uzavření cervikálního kanálu nastane po 21. dni cyklu);
 • stanovení poměru hladin progesteronu v první a druhé fázi menstruačního cyklu (méně než 10krát);
 • provádění hormonální kolpocytologie se studiem hypoluteinového typu nátěru (udržování vysokého karyopyknotického indexu se snížením eozinofilního indexu);
 • provedení dvojitého histologického vyšetření pipetových biopsií tkáně endometria ve dnech 22-24.

Při stanovení diagnózy nedostatečnosti sekreční fáze se doporučuje poradit se s gynekologem, gynekologem-endokrinologem. Léčba této patologie je konzervativní, základem patogenetické terapie jsou hlavně hormonální léky (progesteronové přípravky).

Luteální fáze těhotenství

Doba čtení: min.

 1. Je možné otěhotnět v luteální fázi?
 2. Co je luteální fáze a jak ovlivňuje těhotenství?
 3. Vlastnosti druhé fáze menstruačního cyklu
 4. Jaké léčby jsou použitelné?

Je možné otěhotnět v luteální fázi?

Více šancí na úspěšné početí bude, pokud znáte den ovulace. Důležitým parametrem je také rychlost zrání dominantního folikulu ve vaječníku..

Po uvolnění zralého vajíčka začíná druhá fáze menstruačního cyklu, která se nazývá luteální fáze. Těhotenství během tohoto období je možné, navíc se zvyšuje šance na jeho uchování v důsledku zvýšeného uvolňování progesteronu žlutým tělem.

Co je luteální fáze a jak ovlivňuje těhotenství?

Pokud žena plánuje těhotenství v blízké budoucnosti, pak pravděpodobně zná takový hormon jako progesteron. Je to on, kdo ovlivňuje úspěšnou implantaci oplodněného vajíčka do stěn dělohy. Také díky vysoké koncentraci tohoto hormonu je zajištěna vitální aktivita embrya..

Progesteron se produkuje pouze během luteální fáze. Během této fáze je možné otěhotnět, zatímco šance na uchování embrya budou velmi vysoké. Tento hormon je produkován před nástupem menstruačního toku. Pokud dojde k těhotenství, tento proces se nezastaví..

Vlastnosti druhé fáze menstruačního cyklu

 • Luteální fáze může být 12-15 dní, zatímco odpočítávání začíná bezprostředně po ovulaci.
 • Ve srovnání s folikulární fází menstruačního cyklu trvá druhá obvykle stejný počet dní. Někdy s hormonální nerovnováhou může folikulární fáze trvat až 60 dní. Pokud jde o druhou fázi, bude i za této podmínky konstantní.
 • Je možné otěhotnět v luteální fázi, zatímco šance na udržení tohoto těhotenství budou mnohem větší, protože se produkuje velké množství progesteronu.
 • Pokud neexistují žádné zdravotní problémy, pak je progesteron produkován žlutým tělem v dostatečném množství..
 • Luteální fáze se vyskytuje pouze u žen v reprodukčním věku. Když se menstruační cyklus zastaví, k tomuto stavu již nedochází. V důsledku toho se ztrácí schopnost počat dítě.
 • Vytvořené žluté tělísko lze detekovat ultrazvukem. To umožňuje kontrolovat výživu vajíčka..

NLF ovlivňuje proces nošení dítěte. Kvůli této patologii může být ženě riziko ukončení těhotenství v rané fázi jejího vývoje. Abyste tomu zabránili, musíte předem sledovat práci vašeho hormonálního systému, zejména se to týká luteální fáze, která obvykle nastává po ovulaci.

Chcete-li pochopit, zda je možné otěhotnět během luteální fáze, musíte se ujistit, že není nedostatečná. Patologii lze diagnostikovat několika příznaky:

 • Množství progesteronu v krvi neodpovídá běžným ukazatelům;
 • Na ultrazvuku vidíte, že žluté tělo neodpovídá určité velikosti;
 • Druhá polovina menstruačního cyklu je snížena a rovná se 7-9 dnům. Normálně luteální fáze trvá 12-15 dní.

Pokud je stanovena taková diagnóza, je lepší odložit těhotenství, aby nehrozilo ukončení..

Jaké léčby jsou použitelné?

Lékaři trvají na komplexním řešení problému. Terapie nezačíná, pokud nebyly prokázány důvody nedostatečnosti luteální fáze menstruačního cyklu. Léky jsou vybírány na základě příčin problému.

 • Pokud je zjištěn hyperandrogenismus, bude předepsán dexamethason. Pod vlivem tohoto léku klesá koncentrace testosteronu v krvi. Druhá fáze menstruačního cyklu bude obnovena v důsledku normalizace hladiny mužských pohlavních hormonů.
 • U hyperprolaktinémie je předepsán parlodel.
 • Pokud je proces ovulace narušen, může lékař doporučit užívání klomifenu.

Pokud podstoupíte účinnou léčbu, pak otázka "je možné otěhotnět v luteální fázi?" bude vyřešen.

Co se děje během luteální fáze cyklu?

 • Léčba adenomyózy
 • Léčba Bartholinitis
 • Obnova panenství
 • Hysteroskopie
 • Léčba drozdů
 • Cervikální biopsie
 • Mimoděložní těhotenství
 • Intimní plast
 • Condylomy v pochvě
 • Konizace děložního čípku
 • Laparoskopie pro ovariální cysty
 • Laparoskopie pro neplodnost

Luteální fáze je jednou ze tří fází menstruačního cyklu, která předchází menstruační fázi. Období se také nazývá „fáze žlutého tělíska“, protože místo uvolněného vajíčka se tvoří tělo nasycené lipidy, které je zodpovědné za sekreci hormonů nezbytných pro vývoj budoucího plodu.

Vlastnosti menstruačního cyklu

První fáze cyklu je folikulární nebo menstruační. Folikulární fáze se počítá od prvního dne menstruace.V tomto období začne ženské tělo aktivně uvolňovat hormony - follitropin a lutropin. Pod jejich vlivem se ve vaječníku vyvine několik folikulů, z nichž pouze jeden dominantní následně zůstane. Fáze trvá přibližně polovinu cyklu a celou tu dobu se folikul připravuje na zrání a produkuje estrogen. Den před ovulací dochází k velkému uvolňování lutropinu, a to je místo, kde fáze končí.

Ovulační fáze trvá 24-48 hodin, během nichž se z folikulu uvolní vajíčko. Na jeho místě se vytvoří žluté tělo. Získává žlutou barvu díky obsahu lipidů a luteálního pigmentu v něm - proto se další fáze nazývá luteální. Vyskytuje se okamžitě po ovulaci. Během tohoto období žluté tělo aktivně produkuje progesteron a estrogen, čímž připravuje tělo na možné těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, pak uprostřed fáze tělo zemře a zhroutí se, endometrium dělohy je odmítnuto a odchází s menstruační krví. Hormony stimulující folikuly se začnou znovu produkovat a cyklus začíná znovu.

V případě, že dojde k oplodnění, žluté tělo nadále produkuje progesteron, dokud tuto funkci nepřevezme vyvinutá placenta..

Proč je luteální fáze cyklu tak důležitá? Stabilní fungování žlutého tělíska během tohoto období určuje, jak úspěšné bude oplodnění a zda se vajíčko může připojit k výstelce dělohy. Během luteinizační fáze se corpus luteum stává hlavním dodavatelem progesteronu a estrogenu. Progesteron je hormon, díky kterému je epitel dělohy uvolněnější a citlivější, a estrogen zvyšuje množství sekrece sliznice. Pokud je těchto hormonů dost, je vysoká šance na otěhotnění..

Jak vypočítat nástup luteální fáze?

Ovulační období obvykle rozděluje menstruační cyklus na dvě poloviny - folikulární fázi a luteální fázi. Vzhledem k tomu, že frekvence cyklu u žen se pohybuje od 21 do 35 dnů, je obtížné říci, v který den cyklu začíná luteinizační fáze. Rozdělíte-li dny menstruačního cyklu na polovinu, bude výsledným dnem den nástupu ovulace. Všechny dny po něm a až do dalšího krvácení patří do fáze žlutého tělíska.

Fáze v průměru trvá 12-14 dní. S přihlédnutím k individuálním charakteristikám těla každé ženy může být trvání luteální fáze různé a měnit se po celý život. Metoda výpočtu kalendáře v tomto případě ne vždy pomůže přesně určit začátek fáze, proto je lepší použít jiné metody.

Přesněji můžete určit začátek oddělení žlutého tělíska podle následujících znaků:

 • Zvýšení bazální teploty až o 37 stupňů. Bazální teplota je nejnižší teplota, kterou tělo dosáhne v klidu. Změřte bazální teplotu ihned po spánku zavedením teploměru do konečníku nebo pochvy.
 • Pozorování velkého výboje. Jak se sekrece žláz zvyšuje v rámci přípravy na možné oplodnění, sekrece se zvětšuje.
 • Otok prsu. Zvýšené uvolňování ženských pohlavních hormonů vyvolává průtok krve do mléčných žláz a expanzi mléčných kanálků. Ve výsledku se může velikost prsou mírně zvětšit..
 • Zvýšené hladiny progesteronu. V luteální fázi se hladina progesteronu v průměru pohybuje od 7 do 57 nmol / l. Vrchol dosahuje během ovulace a ke konci cyklu se postupně snižuje..

Pokud je délka luteální fáze menší než normální, může to znamenat vývoj příznaku luteální nedostatečnosti. Prodloužení fáze někdy naznačuje tvorbu cysty žlutého tělíska. Malá cysta může být odstraněna sama o sobě, jinak bude formace chirurgicky odstraněna.

Je možné během tohoto období otěhotnět?

Můžete otěhotnět v kterýkoli den menstruačního cyklu - jediný rozdíl je v tom, že v určité dny je tato pravděpodobnost vyšší. Nejvyšší šance na otěhotnění u žen se vyskytuje uprostřed cyklu, během ovulace - asi 33%. Dny po krvácení jsou považovány za nejbezpečnější. Přesto existuje šance na otěhotnění..

Během a po ovulaci se prostředí dělohy stává nejpříznivějším pro fixaci oplodněného vajíčka na sliznici. Na začátku luteální fáze je vysoká pravděpodobnost těhotenství. Pokud v těchto dnech nedojde k oplodnění, začne corpus luteum snižovat produkci hormonů a nakonec je zničeno.

Na konci luteinizační fáze se šance na otěhotnění snižují, ale nezmizí. Mnoho nezkušených dívek dělá chybu, když si myslí, že nehrozí nechráněné těhotenství před menstruací. Neplánovanou ovulaci mohou dobře vyvolat látky obsažené ve spermiích.

Známky fáze cykluFolikulární (počáteční)OvulačníLuteal (konečné)
Povaha změnTělo odstraní neoplodněné vajíčko. Děloha je očištěna a regenerována, nový folikul se rodí a během fáze roste a dospívá.Vajíčko se uvolňuje z folikulu. Dochází k silnému uvolňování estrogenu, děloha připravuje epiteliální vrstvu pro připojení ploduStěny folikulu tvoří žluté tělísko. Po celou dobu produkuje progesteron, který je nezbytný pro růst budoucího plodu. Pokud nedojde k otěhotnění, žluté tělísko a vajíčko odumírají..
Doba trvání10-15 dní1-3 dny10-15 dní
Bazální teplotaBěhem menstruace od 37,0 do 37,9 stupňů. Během fáze může klesnout na 36,337,8 až 38,5 stupňů při nejvyšší ovulaciAsi 37,0 stupňů
Šance na otěhotněníStoupá blíže k ovulaciNejvětšíNa začátku - vysoká, ke konci fáze pravděpodobnost klesá

Selhání luteální fáze

S tímto příznakem se obvykle setkávají ženy, které se dlouhodobě a neúspěšně snaží otěhotnět. NLF se také nazývá hypofunkce corpus luteum. Diagnóza znamená, že žluté tělo nefunguje v dostatečném objemu a není dostatek progesteronu k uchování a růstu embrya. Výsledek je v tomto případě smutný - potraty nebo neplodnost..

Názory lékařů na hypofunkci žlutého tělíska se liší - někteří odborníci se domnívají, že k problému dochází poměrně často, zatímco jiní tvrdí, že problém spočívá v nepřítomnosti ovulace. Pokud nedojde k ovulaci, progesteron nemá odkud pocházet.

Existují dvě formy NLF: hypoprogesteron a hyperestrogenní. Jejich rozdíly:

 • Forma hypoprogesteronu je charakterizována sníženou produkcí odpovídajícího hormonu. Současně je žluté tělo mnohem menší, není zcela vytvořeno, endometrium dělohy má tloušťku menší než 10 mm.
 • Hyperestrogenní forma se vyvíjí se zvýšenou produkcí estrogenu. Příliš velká koncentrace tohoto hormonu vede ke snížení progesteronu v krvi. V tomto případě žluté tělo funguje normálně a endometrium dělohy dosahuje tloušťky 12 mm.

Příčiny výskytu

Nedostatek luteinizační fáze není nezávislou chorobou, ale příznakem. Původní problém může být mnohem vážnější a léčba by s ním měla začít. Hypofunkci žlutého tělíska mohou vyvolat různé faktory: od přepracování a ukončení rakoviny. Lékaři identifikují řadu možných důvodů:

 • Onemocnění vaječníků (syndrom rezistentních vaječníků, hyperinhibice vaječníků, polycystické, plýtvání vaječníky);
 • Endokrinní onemocnění. To zahrnuje poruchy štítné žlázy (hypotyreóza, hypertyreóza) a onemocnění hypofýzy (hypogonadismus, hyperprolaktinémie);
 • Nemoci reprodukčního systému (přítomnost synechií v děloze, endometrióza a adenomyóza, fibroidy, polypy, rakovinné nádory);
 • Předchozí lékařský zásah - potrat nebo kyretáž;
 • Onemocnění jater (cirhóza, degenerace tuků, hepatitida);
 • Psychologické problémy (stres, neurózy, deprese);
 • Drogová závislost;
 • Nadměrná fyzická aktivita.

Je třeba vzít v úvahu také věkový faktor - po 35 letech je častější nedostatek žlutého tělíska, protože dochází k přirozenému poklesu reprodukční funkce.

Příznaky

NFL lze rozpoznat podle následujících funkcí:

 • Krátká luteální fáze;
 • Hustý nebo příliš malý výtok;
 • Bolest a špinění ve druhé polovině cyklu;
 • Spontánní ukončení těhotenství v raných fázích;
 • Neplodnost.

Diagnostikování problému

Pouze odborník může určit, zda problém s porodem dítěte souvisí s NFL nebo ne. Gynekologové dnes používají k diagnostice následující metody:

 • Sběr anamnestických údajů. Důležité jsou informace o menstruačních funkcích, minulých a chronických onemocněních, porodnické a gynekologické anamnéze.
 • Studium bazální tělesné teploty. Při hypofunkci žlutého tělíska se bazální tělesná teplota během ovulace a po ní nezvyšuje. Měřením teploty každý den cyklu můžete určit přítomnost NLF.
 • Gynekologické vyšetření. Lékař vyšetřením určí stav dělohy a vaječníků, zkontroluje nepřítomnost novotvarů.
 • Analýza množství hormonů v krvi. Nejprve je důležité studovat hladinu estrogenu a progesteronu. Pro získání úplného obrazu se progesteron měří třikrát během celého cyklu. Kromě toho jsou důležité ukazatele hladiny FGS a LH (stimulační hormony, které zajišťují růst folikulů a uvolňování vajíčka), prolaktin (hormon odpovědný za produkci mléka), inhibin (potlačuje produkci FSH), TSH, tyroxin a trijodtyronin (hormony štítné žlázy)..
 • Ultrazvuk pánevních orgánů. Určuje tloušťku vrstvy endometria, její korespondenci s aktivní fází, přítomnost folikulů ve vaječnících, stav žlutého tělíska.
 • Biopsie endometria. Převzato od žen starších 35 let, aby se vyloučila možnost rakoviny.

Pokud je zjištěn příznak, lékař předepíše soubor opatření zaměřených na obnovení funkcí žlutého tělíska. Nejdůležitější je samozřejmě odstranění hlavní příčiny NFL.

K normalizaci zdravotního stavu se používá hormonální terapie. Follitropiny se často předepisují ke stimulaci folikulogeneze. Užitečné budou obecné posilovací činnosti, jako je zavádění potravin bohatých na vitamíny a minerály, masa a zeleniny. Je nutné mírnit fyzickou aktivitu, pokud existuje, více odpočívat, snažit se v noci dostatečně spát a vyhnout se stresu.

Závěr

I v případě, že žena neplánuje těhotenství, je třeba věnovat pozornost stavu reprodukčního systému. Nedostatek nebo přebytek hormonů negativně ovlivňuje celé tělo. Slabá imunita, nespavost, metabolické poruchy - to vše může být důsledkem nedostatku progesteronu. V žádném případě by se neměly hormony nekontrolovatelně užívat. Adekvátní léčbu může předepsat pouze odborník po provedení předběžné diagnózy.

Je možné otěhotnět v luteální fázi

Co je to luteální fáze u žen?

Ženské tělo je přizpůsobeno k početí, nošení a porodu potomků. V tom mu pomáhají určité hormony, které jsou odpovědné za regulaci plodnosti. Menstruační cyklus má tři fáze:

 1. folikulární;
 2. ovulační;
 3. luteální.

Samotná menstruace (krvavý výtok) naznačuje, že nedošlo k početí (vajíčko se neoplodnilo). Luteální fáze v cyklu spadá právě doprostřed, proto se jí říká rovník.

Po dokončení špinění začíná nový cyklus - tvorba a růst folikulů. Za tento proces odpovídá hormon estrogen. Vnitřní vrstva dělohy (endometria) postupně zesiluje. Tato fáze trvá, dokud vajíčko nepraskne, a poté je odesláno do vejcovodů a děložní dutiny.

Luteální fáze začíná bezprostředně po ovulaci. V této fázi dozrává corpus luteum. Žlutá barva je charakteristická pro lutein, který obsahuje stěny folikulů.

Tyto hormony řídí svalové kontrakce v děloze, což může vyvolat potrat nebo předčasný porod. Kromě kontroly podporují hormony produkci mléka v prsou, aby mohly kojence kojit.

Žluté tělo reguluje produkci hormonů. Pokud vajíčko není oplodněno, produkují se hormony několikrát méně. Tělo dostává signál do konce fáze a přechodu na skutečnou menstruaci - odmítnutí endometria a hlenu z vnitřních stěn dělohy. Spolu s hlenem a krví vychází neoplodněné oplodněné vajíčko.

Protože luteální fáze vždy nahrazuje ovulaci, není těžké zjistit její začátek. Pokud si žena vede menstruační deník a přesně zná délku svého cyklu, potom luteální fáze spadá do druhé třetiny. Je nutné rozdělit počet dní cyklu o 3, abychom získali datum začátku tvorby žlutého tělíska.

Jak dlouho trvá luteální fáze? Při správném menstruačním cyklu bez odchylek tato fáze trvá 2 týdny, tj. 14 dní před nástupem krvácení. Dny tvorby žlutého tělíska se stabilní menstruací spadají na 14., 15. a 16. individuálního cyklu. Trvání fáze se však může prodloužit s:

 • oplodnění vajíčka;
 • porucha reprodukčního systému.

Existují fyziologické příznaky nástupu tvorby žlutého tělíska? Luteální fázi lze vypočítat podle zvýšení produkce progesteronu, které se nachází v krevních testech. Během tvorby žlutého tělíska se rektální teplota zvyšuje o 4-5 stupňů, to znamená, že se mírně zvyšuje - až na 37 ° C.

Tvorbu žlutého tělíska lze také určit vaginálním výtokem: stávají se o něco hojnější než obvykle. To je způsobeno aktivitou sekreční funkce těla. U některých žen je nástup žlutého tělíska doprovázen otoky a zvětšením prsou. Oteklé žlázy jsou někdy při dotyku doprovázeny mírnou bolestí. V případě patologických abnormalit v reprodukčním systému může být bolest v mléčných žlázách silná.

V ženském těle se každý měsíc vyskytují určité důležité procesy, které doprovázejí možné příznivé početí dítěte..

Fyziologickým rysem každé ženy je přítomnost menstruačního cyklu, který by obvykle měl probíhat ve třech fázích
(1-folikulární fáze menstruačního cyklu, ovulace a 2-luteální fáze menstruačního cyklu). Folikulární, ovulační a luteální fáze jsou nedílnou součástí fyziologického průběhu menstruačního cyklu.

Na pozadí těchto fyziologických jevů se vyvíjí další (nová) fáze vaječníků s třístupňovým trváním:

 • Folikulární fáze cyklu;
 • Ovulace;
 • Luteální fáze menstruačního cyklu.

Práce vaječníků se provádí přímo pod kontrolou mozkového centra - hypofýzy. Obvykle se luteální fáze vyvíjí přibližně dva týdny před menstruací, jinými slovy, jedná se o rovník menstruačního cyklu..

Vytvořené žluté tělísko řídí přípravu vajec, proto lze podle jeho stavu posoudit, zda je žena schopná otěhotnět.

Řada hormonů luteální fáze zahrnuje:

 • Estradiol;
 • Progesteron;
 • Androgen.

Díky těmto hormonům během těhotenství se snižuje pravděpodobnost kontrakce dělohy. Ovlivňují také vývoj mléčných žláz pro krmení dítěte. Pokud vajíčko nebylo oplodněno, produkuje corpus luteum mnohem méně hormonů. V důsledku toho dochází k nekróze a oddělení endometria. V této době se zastaví luteální fáze ovulace a začíná menstruační krvácení.

Příznaky a příčiny nedostatečnosti luteální fáze

K zodpovězení této otázky je nutná alespoň minimální znalost fyziologie ženského těla. Toto období přichází během menstruace (období od prvního do posledního dne krvavého výtoku). K luteální fázi dochází, když ještě nedošlo k početí a vajíčko nebylo oplodněno. Toto období je jednou ze složek „ovariálního cyklu“, který pracuje v těle ženy paralelně s děložním cyklem..

Charakteristickým rysem ovariálního cyklu je účinek na něj

, tvořen pouze hypofýzou. Luteální fáze je doba po ovulaci, kdy jsou vajíčka zralá.

Tento cyklus se někdy nazývá „období žlutého tělíska“ (k této barvě dochází v důsledku nasycení prasklé bubliny luteinovým pigmentem). Tělo ženy se začíná připravovat na početí dítěte produkcí určitých hormonů. Buňky folikulu ukládají tuky a hormon stimulující folikuly klesá.

Produkované hormony jsou nezbytné pro úspěšné početí a porod dítěte. Výsledkem je snížení kontrakce dělohy. Takto se tělo připravuje na těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění, produkce hormonů žlutým tělem se zastaví..

Věděl jsi? Nedostatek luteální fáze u žen (LF) je nejčastější příčinou neplodnosti.

Ženy si kladou otázku, zda je luteální fáze v jaký den cyklu a jak ji lze vypočítat. Všechno je zde jednoduché: k tomuto cyklu dochází ve druhé části menstruace, po ovulaci, 10–17 dní před začátkem nové menstruace..

Luteální fáze je nástup zvláštního období v těle ženy, které vede k řadě konkrétních akcí. Toto je doba přípravy těla na možné oplodnění. Již jsme zjistili, ke kterému dni cyklu dochází ke zvýšení LH - luteinizačního hormonu. Nyní vypočítáme dobu trvání tohoto období.

Délka ženského luteálního cyklu je přibližně vždy stejná - od 10 do 12, někdy 13-15 dnů - vše závisí na individuálních vlastnostech organismu.

Důležité! Pokud po ovulaci uplyne méně než 11 dní před nástupem menstruace, může to znamenat možnou nedostatečnost luteální fáze a riziko neplodnosti.

Bazální je tělesná teplota v klidu bez odpočinku delšího než 6 hodin (například po nočním spánku). Jedná se o ukazatele takové teploty, které odhalují čas ovulace, trvání období menstruačního cyklu, včetně luteálního. Díky indikátorům měření můžete zjistit, zda se určitá menstruace skládá ze 2 fází, zda tělo produkuje dostatek hormonů a zda došlo k těhotenství..

Bazální teplota se měří v ústech, pochvě a konečníku, ale druhá metoda je nejběžnější a nejpřesnější. Při normální menstruaci se bazální teplota během luteálního cyklu zvyšuje o 0,4 ° - 0,7 ° C.

Luteální fáze je jakýmsi „čekacím režimem“ těhotenství, který je charakterizován hojnou produkcí hormonů. Dozvěděli jsme se, že toto je období po ovulaci. Nyní zvážíme, jaká je míra progesteronu v tomto případě.

Progesteron je pohlavní hormon, který má přímý vliv na menstruaci, těhotenství, dokonce i na vývoj lidského embrya během luteální fáze. Rychlost progesteronu můžete zjistit pomocí krevního testu, který se obvykle provádí 21. den cyklu. Norma - od 6 do 56 pikomolů / litr.

Věděl jsi? Hormonu progesteronu se také říká „tajemství“ oplodnění. Právě díky výrobě této látky dochází k těhotenství..

Někdy se v rámci luteální fáze užívají ukazatele progesteronu o něco dříve nebo později, v závislosti na individuálních charakteristikách organismu. Norma by však měla i nadále odpovídat obecně přijímanému, a to i 23. až 25. den cyklu.

Pokud jsou ukazatele vyšší nebo nižší než norma, pak to svědčí o výskytu různých patologií. Mezi příznaky patří časté výkyvy nálady, nadýmání, otoky prsou a krvácení, které nesouvisí s menstruací.

Důležité! Pokud máte alespoň dva příznaky změny hladiny progesteronu, neváhejte navštívit lékaře.

Ženy často pociťují zvýšený estradiol ve druhém období menstruace. Může být příčinou jak některých běžných onemocnění (obezita, onemocnění vaječníků, cirhóza jater), tak důsledkem užívání určitých léků (například ketokonazolu).

Norma estradiolu v luteálním období se rovná následujícím ukazatelům: od 77 do 227 pg / ml. V případě odchylek od normy dochází k porušení ženského cyklu, což může také vést k výskytu patologií.

Toto onemocnění je jakékoli porušení funkce „žlutého těla“ ženy. Mezi příznaky patří:

 • porušení menstruačního cyklu nebo jeho nepravidelnosti;
 • snížení menstruačního cyklu na 21 dní;
 • příliš silná a bolestivá menstruace;
 • příliš malá menstruace (až 3 dny) s malým množstvím výtoku;
 • potrat;
 • vrozená neplodnost.

Existuje několik typů důvodů pro nedostatek progesteronu:

 1. Mezi funkční patří různá onemocnění vaječníků, poškození endokrinních žláz (štítná žláza), onemocnění hypofýzy.
 2. Organické příčiny: výskyt synechie ve vnitřní části děložní dutiny, fibroidy, rakovina endometria, rakovina vaječníků, různá onemocnění jater.
 3. Iatrogenní - lékařský potrat nebo kyretáž děložní dutiny.
 4. Řada dalších důvodů: užívání drog, náhlé nebo časté změny klimatu, těžká fyzická aktivita.

Během tohoto období žena nemá výrazné příznaky, ale nástup sekreční fáze lze sledovat pozorováním následujících projevů:

 • Pokud provedete analýzu, uvidíte, že hladina progesteronu se významně zvyšuje;
 • Teplota luteální fáze přesahuje 37 stupňů. Může být měřeno rektálně;
 • Vaginální výtok je hojný. Během působení žlutého tělíska se zvyšuje sekreční funkce;
 • Pod vlivem hormonů se mléčné kanály v prsou rozšiřují, což způsobuje nárůst mléčných žláz.

Ženy často čelí patologii - nedostatečnosti luteální fáze. Příznaky takového patologického stavu nejsou výrazné, proto je obtížné okamžitě identifikovat NLF. Žena by měla být upozorněna následujícími příznaky:

 • Časté poruchy menstruace a výskyt bolesti během ovulace nebo při výtoku;
 • Mírné špinění před menstruací;
 • Neschopnost dlouho otěhotnět;
 • Obvyklý potrat.

Pomocí speciálního vyšetření může lékař potvrdit stav „nedostatečnosti luteální fáze“. Známky lze podpořit následujícími údaji:

 • Mírný rozdíl bazální teploty ve dvou cyklech, kratší trvání druhé poloviny měsíčního cyklu;
 • Ultrazvuková diagnostika popisující dynamiku zrání folikulů, tloušťku vnitřní vrstvy dělohy a povahu průtoku krve ve vaječnících. Na ultrazvuku ve stanovený den cyklu může být prokázáno porušení rozměrových parametrů žlutého tělíska a stavu endometria. Rovněž se odhalí abnormální struktura žlutého tělíska a jeho nesprávné zásobení krví;
 • Dodání testů na nastavení hormonálního stavu;
 • Užívání biopsie endometria dělohy.

V případě potřeby může lékař předepsat další diagnostické postupy.

Neexistují žádné jasně definované příznaky patologie. Je nutné kontaktovat gynekologa pro diagnostiku za následujících podmínek:

 • nepravidelný měsíční cyklus;
 • ovulace nebo vaginální výtok jsou doprovázeny bolestivým syndromem;
 • před menstruací se objeví špinění;
 • obvyklý potrat v raných fázích;
 • neschopnost otěhotnět, pokud máte pravidelný sexuální život.

Hardwarová diagnostika (ultrazvuk) pomůže identifikovat dynamiku vývoje folikulů a průtoku krve ve vaječnících, určit tloušťku endometria, viz poruchy struktury žlutého tělíska nebo patologie jeho krevního zásobení.

Nepřímým příznakem poruchy může být snížení přitažlivosti k partnerovi, předčasný (opožděný) sexuální vývoj, neplánované děložní krvácení a vzhled ochlupení. Přebytek luteinizačního hormonu se někdy může projevit neočekávanou koncentrací vlasové linie v oblasti obličeje.

Úloha progesteronu a estradiolu v luteální fázi

Hormon progesteron reguluje reprodukční procesy v těle ženy. V tandemu s estradiolem řídí produkci inzulínu, jehož porušení vyvolává přebytek glukózy. Inzulin je produkován tělem po jídle a do tohoto procesu je zapojen pankreas. Pokud pankreas produkuje přebytek progesteronu, tělo pacienta nemůže kontrolovat hladinu glukózy v krvi. Protože vnímání hladiny glukózy v těle je narušeno, progesteron vybízí ženu, aby jedla sladkosti.

Nadměrná konzumace sladkostí nevyhnutelně vede ke zvýšení tělesné hmotnosti, které je často pozorováno u diabetes mellitus. Spolu s nadváhou se objevují další patologie:

 • vysoký krevní tlak;
 • zvýšení koncentrace cholesterolu.

Uvedené patologické stavy mohou vést k kardiovaskulárním onemocněním nebo ke tvorbě krevních sraženin. Nadváha je často nepřímým projevem zvýšené koncentrace progesteronu..

Porušení produkce estradiolu vyvolává patologii nedostatečnosti luteální fáze měsíčního cyklu. Estradiol pomáhá tělu být citlivý na hladinu glukózy v krvi a včas ji upravit. Je to estradiol, který snižuje potřebu sladkostí, když jsou hladiny glukózy příliš vysoké, a stabilizuje tělesnou hmotnost.

Nedostatek Lf je často pozorován u premenopauzálních žen. Počet ovulací postupně klesá. Hormonální substituční terapie pomůže stanovit funkčnost reprodukčního systému a obnovit ovulaci.

Na konci měsíčního výtoku, v důsledku čehož je vnitřní výstelka dělohy odmítnuta, začíná fáze růstu folikulů. V této době se zvyšuje koncentrace estrogenu v krvi a endometrium se postupně opět zvyšuje. Před ovulací dozrávají folikuly ve vaječnících, po jejich prasknutí se vajíčko pohybuje vejcovodem do děložní dutiny.

Na konci ovulace začíná luteální fáze cyklu u žen. Normou je zrání žlutého tělíska. Možná si mnozí říkají, proč žlutá? Ve skutečnosti stěny folikulů obsahují tuk a žlutý lutein. Hladina hormonů, které ovlivňují možnost početí, se zvyšuje, zatímco ve druhém období menstruačního cyklu dochází ke snížení koncentrace FSH.

I když došlo k početí, tvorba žlutého tělíska bude i nadále po ovulaci, což je považováno za normální. Vzhledem k tomu, že tato formace je zodpovědná za sekreci hormonů, její přítomnost během těhotenství se nepovažuje za patologii. Produkce hormonů probíhá až do určitého bodu.

Díky těmto dvěma těhotenským hormonům je regulován proces sekrece inzulínu, který může být narušen glukózou..

Inzulin je vylučován slinivkou břišní po jídle. Tento proces je řízen progesteronem a estradiolem, které se mohou lišit ve vnímání inzulínu..

Nedostatek luteální fáze může být zvýšená koncentrace progesteronu. Z tohoto důvodu se vnímání inzulínu snižuje a tělo se samo nedokáže vyrovnat s normalizací hladin glukózy. Tento hormon aktivně ovlivňuje slinivku břišní, což způsobuje silnou touhu jíst sladká jídla..

Hladina tohoto hormonu stoupá v krvi, pokud má žena cukrovku. Tento jev je rovněž považován za častý u těhotných žen..

Pokud se zvýší koncentrace hormonu, který ovlivňuje vnímání inzulínu, pak s největší pravděpodobností začne žena přibírat nadváhu konzumací velkého množství sladkých potravin. Spolu s kilogramy roste index cholesterolu, značka krevního tlaku. Ženy s tímto problémem často trpí srdečními chorobami nebo trombózou..

Lékaři velmi často vysvětlují fakt zvýšení progesteronu u pacientů s nadváhou.

Zvýšení estradiolu v krvi je považováno za nedostatečnou luteální fázi. Tento hormon ovlivňuje zvýšení citlivosti na inzulín, což normalizuje hladinu glukózy. Touha jíst sladká jídla je výrazně snížena, což je důležité pro ženy s cukrovkou.

Pro normalizaci metabolických procesů v těle musí být hladina hormonů, jako je progesteron a estradiol, ve vzájemném optimálním rozmezí.

Dalším problémem je nedostatečnost luteální fáze u žen před menopauzou. V tomto stavu počet ovulací ženy klesá. Luteální fáze menstruačního cyklu se zkracuje. Přesnou diagnózu lze stanovit až po absolvování vyšetření předepsaného lékařem. Testy se provádějí v různých obdobích menstruačního cyklu, přičemž jsou uvedena přesná data ovulace. Také se neobejdete bez instrumentálního a ultrazvukového vyšetření. Někdy je možné problém vyřešit užíváním hormonálních léků..

Nedostatek luteální fáze je vážným narušením reprodukčního systému ženy, proto pokud zjistíte podezřelé příznaky, měli byste vyhledat kvalifikovanou pomoc.

Nedostatek luteální fáze a neplodnost

Na základě této patologie ženy často nemohou otěhotnět. Tento stav se může vyvinout z následujících důvodů:

 • Časté stresové situace a poranění hypofýzy;
 • Hyperandrogenismus vaječníků a nadledvin;
 • Vysoká koncentrace prolaktinu v těle;
 • Hypotyreóza, hypertyreóza;
 • Zánět přídavných látek.

Tyto příčiny selhání luteální fáze nezpůsobují u žen specifické příznaky. Existuje jediný znak patologie, který není těžké si všimnout, je to selhání měsíčního cyklu. Nejzávažnějším důsledkem je ženská neplodnost.

K normalizaci luteální fáze lékař předepisuje příjem hormonálních léků. Vzhledem k nedostatku příznaků je tento stav obtížně diagnostikovatelný, takže je důležité sledovat dobu a vlastnosti menstruačního cyklu..

Patologie jako nedostatečnost luteální fáze cyklu je u žen zcela běžná. K tomuto problému dochází na pozadí narušení vnitřních orgánů reprodukčního systému.

Nedostatek luteální fáze menstruačního cyklu lze diagnostikovat nejen u žen trpících neplodností, ale také u žen, které podstoupily ukončení těhotenství v rané fázi svého vývoje. Hlavním důvodem pro vývoj takové patologie je prudký pokles koncentrace progesteronu, který je hlavním hormonem těhotenství..

U žen s časným potratem může být diagnostikována nízká luteální fáze, ve které je nízká koncentrace progesteronu v krvi..

Luteální fáze je považována za abnormální, pokud je její období kratší než 10 dnů. V takových situacích je nejlepší vyhledat kvalifikovanou pomoc u lékaře. Důvod tohoto jevu lze vyjasnit až po stanovení diagnózy..

Pro stanovení přesné diagnózy se používají následující terapeutické techniky:

 • Týden po ovulaci je žena požádána o darování krve pro analýzu k identifikaci indikátoru progesteronu;
 • Je-li nutné vyšetření endometria, je nezbytná biopsie;
 • Rektální měření bazální teploty. V luteální fázi dosáhne více než 37 stupňů. Lékař potřebuje tuto informaci k objasnění diagnózy;
 • Musíte vědět přesné načasování ovulace. Chcete-li to provést, můžete provést speciální test nebo udržovat ovulační kalendář několik měsíců;
 • V určité dny menstruačního cyklu musí žena podstoupit ultrazvukové vyšetření, pouze předem je nutné určit přesné načasování uvolnění vajíčka z vaječníku;
 • Posouzení stavu vaginálního výtoku. Během ovulace se cervikální hlen podobá surovému proteinu kuřecího vejce, je průhledný a elastický;
 • Prostřednictvím gynekologického vyšetření můžete vyšetřit stav děložního čípku. Jeho úroveň lze zvýšit, charakteristická je také měkká a uvolněná..

Porucha luteální fáze může být způsobena řadou důvodů, mezi které patří:

 • Narušení centrálních mechanismů, které regulují funkce reprodukčního systému. Tento stav lze diagnostikovat na pozadí hyperandrogenismu, hyperprolaktinémie, onemocnění štítné žlázy nebo nadledvin;
 • Pokud se receptorový aparát vnitřní vrstvy dělohy zhorší, je možná krátká luteální fáze. Důvody tohoto stavu jsou vysvětleny přítomností chronických patologií v genitáliích způsobených infekcí nebo zánětem;
 • Další důvody, které zahrnují metabolické poruchy, stejně jako nedostatečné zásobení žlutého tělíska krví atd..

Nedostatek luteální fáze může být způsoben nejen porušením hormonálních hladin, ale také jinými důvody, které zahrnují genetické nebo imunitní abnormality. Pokud je problém zjištěn předčasně, vše může skončit potratem a neplodností. K vyloučení těchto rizik by žena měla podstoupit komplexní léčbu, jejímž hlavním cílem bude odstranění příčiny NLF.

Riziková skupina trpící tímto nedostatkem zahrnuje ženy starší 35 let (zejména ty, které potratily). Důvody pro NLF mohou být:

 1. Zánět v děloze a přídavcích.
 2. Atyroidismus hypotalamického systému v důsledku závažné duševní poruchy nebo stresu.
 3. Vliv příliš velkého množství prolaktinu na produkci hormonů.
 4. Převaha mužských pohlavních hormonů v ženském těle, vedoucí k selhání vaječníků.

Selhání léčby má za cíl odstranit příčiny nemoci a zvýšit pravděpodobnost oplodnění. Asi 55% žen, které jsou léčeny, pravděpodobně otěhotní.
Nejprve odborník provede ultrazvukovou studii, aby určil přesný čas nástupu ovulace.

V závislosti na výsledcích studie je předepsána hormonální terapie zaměřená na zvýšení produkce vlastních hormonů v ženském těle. Někdy je předepsána sanitární lázeňská léčba nebo určitá fyzioterapie.

Terapie je pouze nechirurgická, bez chirurgického zákroku:

 • přímé zacházení s určující chorobou, která je příčinou nedostatku;
 • obecná terapie (předepisování vitamínů, strava);
 • snížení nadměrné fyzické aktivity;
 • hormonální terapie léky obsahujícími progesteron;
 • užívání antiestrogenů - speciálních léků, které působí proti estrogenům v ženském těle;
 • jmenování speciálních léků, které zvyšují folikulogenezi.

Nedostatek luteální fáze - léčba přípravkem Dufaston

Pokud se po absolvování analýzy zjistí nízký progesteron v luteální fázi, bude léčba provedena pomocí hormonálních léků. Kromě užívání hormonů je nutné regulovat folikulární fázi, což je důležité pro normální zrání vajíčka a růst vnitřní vrstvy dělohy.

Pokud má žena nedostatek luteální fáze, bude léčba přípravkem Dufaston účinná po konzultaci s lékařem. S hyperprolaktinemií nebo hyperandrogenismem samotný Dufaston nestačí k léčbě. V takových případech je nutné použít léky, které regulují koncentraci prolaktinu a androgenů..

Nedostatek hormonů v první nebo druhé fázi je často léčen perorálními kontraceptivy. Pokud je pozorována anovulace, je zobrazen příjem finančních prostředků na stimulaci práce vaječníků. Pokud je NLF spojen se sníženou vnímavostí endometria, pak lékař předepíše léky k odstranění zánětlivých reakcí, stejně jako antibiotika a imunomodulátory.

Je možné určit dny nástupu luteální fáze?

Ve skutečnosti není těžké vypočítat dny vzniku žlutého tělíska, pokud znáte rysy svého měsíčního cyklu. K luteální fázi dochází vždy po ovulaci. Chcete-li přesně určit toto období, musíte vypočítat menstruační cyklus. Na základě jeho trvání se vypočítá luteální fáze. Norma u žen bez zvláštních odchylek v práci reprodukčního systému - druhá fáze cyklu.

Dny vzniku a fungování žlutého tělíska se určují s přihlédnutím k přítomnosti určitých znaků. Musíte pochopit, že podle věku jsou možné odchylky.

Trvání luteální fáze

Není těžké pochopit, co je luteální fáze menstruačního cyklu, je obtížnější určit jeho délku, protože je nutné vzít v úvahu specifické vlastnosti organismu. Pokud reprodukční systém funguje hladce a bez poruch, pak bude doba luteální fáze posledních 14 dní.

Dny tvorby žlutého tělíska lze určit pomocí ovulačního kalendáře. Za normálních okolností by k tomuto procesu mělo dojít bezprostředně po uvolnění vajíčka, folikulární fáze. V závislosti na období vašeho období to bude 12., 14. nebo 16. den vašeho měsíčního cyklu..

Luteální fáze u ženy může být dlouhá, pokud došlo k oplodnění vajíčka nebo pokud v práci reprodukčního systému existují určité patologie.

Je možné otěhotnět v luteální fázi?

Hlavním účelem luteálního cyklu je připravit tělo na oplodnění produkcí progesteronu a tvorbou „žlutého těla“. Kromě toho určité žlázy dozrávají a děloha se připravuje na embryo. Proto je toto konkrétní období ideálním obdobím pro početí a těhotenství..

Pokud nedojde k početí, nastane opačný proces: úroveň produkce hormonů klesá, dysfunkce „žlutého těla“, děloha se stahuje a pak nastává nová menstruace. Pokud je vajíčko oplodněno, objeví se embryo a je fixováno v děloze. Proto se menstruace nevrací..

Co ovlivňuje luteální fáze??

Luteální cyklus se také nazývá progesteron nebo fáze „žlutého těla“. Toto období je doprovázeno:

 • pomoc plodu zakořenit se v děloze;
 • vyhýbání se kontrakcím dělohy;
 • stimulace růstu dělohy;
 • zvýšený výskyt tukových útvarů a množství inzulínu. Někdy to vede k patologii, pokud je překročen progesteron;
 • aktivní účast na vývoji tkání.

V tomto přehledu jsme zkoumali koncept „luteální fáze“, zjistili jsme, že se jedná o jev u žen, kdy dochází k rozvoji „žlutého těla“. Vezměte prosím na vědomí - pokud se obáváte jakýchkoli odchylek, neváhejte navštívit lékaře, protože včasná návštěva odborníka snižuje riziko vzniku a vývoje NLF. Dobrá terapie vám může pomoci otěhotnět a mít zdravé dítě. být zdravý!

Jaké jsou fáze NLF?

Porušení luteální fáze menstruačního cyklu může mít dvě formy:

 • U formy hypoprogesteronu se objevují následující příznaky:
 • Žluté tělo není zcela vytvořené nebo menší než normální objemy;
 • Množství hormonu progesteronu produkovaného žlutým tělem je sníženo;
 • Vnitřní výstelka dělohy ve druhé polovině měsíčního cyklu nedosáhla požadované tloušťky, může být menší než jeden centimetr.
 • Patologická hyperestrogenní forma je doprovázena následujícími charakteristikami:
 • Žluté tělo má normální objem;
 • Endometrium dělohy je více než 12 mm silné do 21. dne menstruačního cyklu;
 • Vysoká koncentrace estrogenu v krvi;
 • Indikátor progesteronu v krvi je v malé míře snížen.

Pokud je luteální fáze příliš dlouhá

Prodloužené zrání žlutého tělíska naznačuje dlouhé pokračování menstruačního cyklu. Pokud je zvýšená luteální fáze vyšší než obvykle, může to znamenat nástup těhotenství. Žluté tělo obvykle funguje po očekávaném datu menstruačního toku.

Doba trvání této fáze může také naznačovat přítomnost benigní cysty žlutého tělíska. K odstranění této patologie není nutná chirurgická nebo medikamentózní léčba..

Fyzioterapie a příjem vitamínů

Jako fyzioterapeutické metody lze předepsat akupunkturu, vitaminovou terapii, enzymovou a metabolickou terapii..

Pokud existuje diagnóza nedostatečnosti luteální fáze, může být duphaston užíván společně s kyselinou listovou, vitaminem E, kyselinou askorbovou a vitamíny B.

V případě potřeby může lékař předepsat sedativa nebo speciální psychoterapeutickou léčbu.

Podpora luteální fáze - preventivní metody

Je-li zjištěna menstruační nepravidelnost, je nutná podpora luteální fáze. Identifikujte problém co nejdříve pomocí následujících metod:

 • Pravidelná údržba menstruačního kalendáře. Žena může nezávisle určit přítomnost problému, pokud se doba cyklu zkracuje nebo prodlužuje;
 • Návštěva gynekologa dvakrát ročně.

Aby se zabránilo rozvoji NLF, je nutné:

 • Včasná léčba gynekologických a chronických onemocnění, patologií vnitřních orgánů a orgánů endokrinního systému;
 • Udržujte vyváženou stravu;
 • Dělat sport;
 • Eliminujte psycho-emoční stres.

Předmenstruační syndrom je oficiálně zahrnut do Mezinárodní klasifikace nemocí, to znamená, že vědecká komunita nepochybuje o tom, že v zásadě existuje. Ale o tom, jak se to projevuje, co to způsobilo a kolik žen udivuje, stále probíhají vášnivé diskuse.