Sport a menstruace: je možné sportovat během menstruace?

Menstruace narušuje obvyklý životní styl dívek a plánované činnosti. V současné době se mnoho dívek zajímá o to, zda je možné sportovat během menstruace nebo zda je lepší trávit tyto dny úplnou relaxací a odpočinkem. V této věci vše závisí na zdravotním stavu ženy, jejím emočním zázemí a pohodě. U některých žen s příchodem kritických dnů nedojde k žádným změnám, zatímco jiné jsou nuceny své plány zrušit, aby „přežily“ menstruaci.

 • 1 Sport a menstruace
 • 2 Trénink první den cyklu
 • 3 Když nemůžete sportovat?
 • 4 Menstruace a jóga

Během menstruace prochází tělo významnými změnami. Téměř každá dívka čelila alespoň jednou bolestem břicha, výkyvům nálady a nepohodlí během ženských dnů.

Ti, kteří studovali na střední škole, si pamatují, že nástup menstruace umožnil dívkám nechodit do školy na tělesnou výchovu. Ale pak jen málo lidí přemýšlelo o tom, že menstruace a fyzické. kultura, fitness mohou koexistovat. Výjimkou jsou dívky a ženy, které trpí silným krvácením a bolestivými menstruacemi..

Koneckonců, profesionální sportovci roky „nezastavovali“ každý měsíc..

Během kritických dnů jsou nejlepší následující aktivity:

 • jóga;
 • strečink (strečink);
 • gymnastika.

Pokud dívka pochybuje, zda během svého období chodit do posilovny, nezapomeňte, že mírná fyzická aktivita má pozitivní vliv na tělo. Je všeobecně známo, že fyzická aktivita uvolňuje endorfiny - takzvané hormony štěstí. To je přesně to, co ženské tělo potřebuje v době PMS, výkyvů nálady a podrážděnosti..

Pro jistotu během tréninku je nutné pravidelně měnit tampony, protože krevní oběh se během fyzické aktivity zrychluje.

Podle odborníků není nutné se omezovat na cvičení, pokud žena netrpí dysmenoreou (bolestivá menstruace) nebo silným krvácením. Je ale třeba připomenout, že každý případ je individuální a vždy byste měli naslouchat svému tělu.

Pro mnoho žen je nástup jejich menstruačního cyklu jako noční můra. Prvních pár dní může být velmi bolestivých. O jakém druhu sportu můžeme mluvit, když je někdy těžké vstát z postele a nálada je hodně žádoucí. Možná by ale stálo za to překonat nepohodlí a pokusit se alespoň o několik cviků..

Fyzická aktivita je skvělá pro zvedání nálady a snižování bolesti břicha a nepohodlí. Zde je několik užitečných tipů, jak bezpečně cvičit:

 • pokud je těžké vstát z postele, můžete cvičit dechová cvičení - k tomu stačí přiložit knihu o břišních svalech a pomalu dýchat a vydechovat nosem. Musíte se pokusit zvednout knihu žaludkem, zadržet dech a několik sekund vdechovat. Taková cvičení pomáhají nejen posilovat břišní stěny, ale také snižovat bolestivé pocity;
 • v prvních dnech menstruace se doporučuje neběhat a vyhýbat se silovým sportům;
 • neměli byste začít vykonávat těžkou fyzickou aktivitu, i když se cítíte dobře;
 • musíte poslouchat tělo co nejopatrněji, pocit únavy nebo nevolnosti by měl sloužit jako signál k ukončení cvičení;
 • v prvních dnech menstruace ztrácí tělo hodně tekutin. Proto byste měli vždy pamatovat na dostatek vody, což pomáhá doplňovat ztrátu tekutin. To je velmi důležité, zejména v počátcích cyklu;
 • školicí místnost musí být dobře větraná.

Jsou chvíle, kdy je cvičení během menstruace absolutně kontraindikováno. Je nutné se vzdát sportu, pokud žena trpí bolestivými obdobími nebo vážnými nemocemi. V takových případech je nutná konzultace s lékařem. Sportování je u endometriózy kontraindikováno. Bohužel toto onemocnění není u žen neobvyklé. Hlavními příznaky onemocnění jsou silná bolest a neplodnost.

 • Endometrióza je stav, kdy se sliznice nachází mimo dělohu. Buňky jsou distribuovány v různých částech těla, nejčastěji se však nacházejí v břišní dutině. U pacientů s touto diagnózou je zakázáno jakékoli fyzické cvičení, zejména během menstruace. Sportovní aktivity mohou krvácení pouze zhoršit.
 • Myom dělohy je kontraindikací pro sport. Jedná se o benigní nádor, který se vyvíjí ve svalové tkáni. Hlavní příčinou onemocnění je náhlá změna hladin hormonů. Myom dělohy, spolu s dalšími chorobami reprodukční sféry, vyžaduje zvláštní pozornost.

Ženy s diagnózou děložních fibroidů by měly omezit cvičení, zejména v kritických dnech, protože nádor přímo ovlivňuje průtok krve v břiše. Taková diagnóza sportovní aktivity vůbec nekončí. Odborníci doporučují upřednostňovat plavání nebo vodní aerobik. Vyloučit třídy během menstruace by mělo být na doporučení gynekologa. Pokud se u vás objeví menstruace s výraznou bolestí a nepohodlí, je lepší vyhnout se jakékoli fyzické aktivitě. Některá cvičení jsou pro menstruaci zcela kontraindikována:

 • vyhýbání se břišním cvikům a posilování;
 • je nežádoucí zvedat závaží a zvyšovat zatížení;
 • odborníci nedoporučují plavání v otevřených nádržích, protože ve vodě žijí všechny škodlivé bakterie a mikroorganismy, které, jakmile jsou v děloze, mohou způsobit zánět;
 • vyloučit cvičení se zátěží v bederní oblasti.

Během menstruace, stejně jako v těhotenství, je ženské tělo v jiném stavu. Není náhodou, že slovo menstruace pochází z latiny mensis - měsíc. Naši předkové věřili, že ženské tělo je spojeno s energií měsíce a stav se mění v závislosti na fázích.

Začátek menstruačního cyklu lze přirovnat k novému měsíci. S příchodem kritických dnů se ženy chtějí zastavit, uvolnit se. Proto ženy velmi často upřednostňují jógu. Nejde jen o fyzickou zdatnost, ale také o relaxační sport, který může pomoci snížit menstruační bolest..

Dokonce i jednoduchá dechová cvičení mohou být během menstruace výhodnější než silový trénink. Ze „správných“ ásan si můžete vybrat ty, které nesou lunární energii. Jedná se o pashchimottanasana (sedící předklon s prodlouženými nohami), uttanashana (stojící předklon) nebo balasana (dětská póza). Tyto ásany pomáhají harmonizovat myšlenky a masírovat pánevní oblast. Jsou zvláště vhodné pro ty, kteří pociťují neustálou bolest v křížové kosti a dolní části břicha. Správně provedené ásany a pravidelné cvičení jógy mohou mít v kritických dnech blahodárné účinky:

 • zmírnit křeče v zádové a křížové oblasti;
 • snížit bolestivé pocity v břišní dutině;
 • stabilizovat emoční stav, odstranit agresi, apatii a ztrátu síly;
 • normalizujte množství vylučované krve (to je důležité pro ty, kteří trpí silným krvácením během menstruace).

Je možné sportovat během menstruace

Během menstruace není nutné se vzdát sportu. Některé činnosti mohou být dokonce prospěšné, například ke snížení bolesti v podbřišku v prvních dnech menstruace a ke zlepšení pohody a nálady během PMS (premenstruační syndrom) a v prvních dnech menstruace..

Můžete se věnovat sportu s menstruací, ale s určitými omezeními. Například silový trénink během menstruace je kontraindikován a některé druhy cvičení musí být také vyloučeny..

Pokud však máte silné krvácení, silné bolesti v podbřišku nebo křeče, špatný celkový zdravotní stav, slabost a závratě, měli byste přestat cvičit v prvních dnech menstruace as PMS.

 1. Jaké fyzické aktivity a cvičení jsou povoleny během menstruace
 2. Kardio cvičení
 3. Protahování
 4. Jóga
 5. Pilates
 6. Plavání a používání bazénu
 7. Jaká cvičení mohou pomoci při křečích a bolestech v žaludku během menstruace
 8. Jaká cvičení nelze provést při tréninku během menstruace
 9. Když během svého období nemůžete sportovat
 10. Selhání cyklu a nedostatek menstruace kvůli sportu
 11. Fáze menstruačního cyklu a sportu

Jaké fyzické aktivity a cvičení jsou povoleny během menstruace

Pokud jste vyznavači aktivního životního stylu a nechcete vynechávat tréninky nebo se snažíte udržovat se ve formě a nechcete si z tohoto důvodu odpočinout od sportu, neměli byste to dělat. Kromě nezbytné fyzické aktivity vám sportování pomůže zlepšit náladu během PMS a také zlepšit celkovou pohodu v prvních dnech menstruace..

Pokud nechcete chodit do posilovny, můžete si vyzvednout sadu cvičení pro domácnost nebo si zacvičit na ulici.

Během kritických dnů jsou povoleny určité typy cvičení, například kardio cvičení, plavání, strečink, pilates, jóga.

Kardio cvičení

Při kardio cvičení se zvyšuje aktivita kardiovaskulárního systému (odtud název kardio - přeloženo z latiny „srdce“), jinými slovy, zvyšuje se srdeční frekvence.

Kardio trénink nebo aerobní trénink zlepšuje metabolismus, pomáhá eliminovat nadváhu. Kardio nejen spaluje kalorie, ale také zlepšuje krevní oběh a v konečném důsledku i práci kardiovaskulárního systému..

Cvičení během menstruace lze provádět jako obvykle, nebo v případě křečí, bolesti břicha nebo nevolnosti - v případě potřeby se zaměřit na své vlastní pocity - snížit množství cvičení nebo je nečinit v plné síle.

Během kritických dnů jsou přijatelné kardio aktivity, jako je běh, chůze, stacionární kolo nebo jízda na kole, plavání, tanec.

Protahování

Protahování nebo protahování během menstruace je velmi prospěšné, pomáhá snižovat bolest a křeče a posiluje svaly. Protahování obvykle předchází silovému tréninku, ale v kritických dnech můžete provádět pouze řadu protahovacích cvičení. Můžete začít s dynamickými cviky a skončit se statickými protahovacími cviky..

V praxi jógy existují speciální komplexy, které se provádějí během menstruace. Skládají se hlavně z ásan zaměřených na uvolnění svalů břicha, břicha a pánve..

Jóga během menstruace může pomoci zmírnit napětí v dolní části zad, zmírnit křeče v břiše a zlepšit náladu a pohodu..

V kritických dnech je nejlepší zahrnout do praxe jógy následující ásany: pozice kočky, pozice spícího válečníka, pozice podlouhlého úhlu, pozice motýla, pozice stupa.

Nejlépe se vyvarujte zákrutů, hlubokých ohybů, silových ásan a ásan, které vyvíjejí tlak na břicho, protože mohou zvýšit krvácení a způsobit bolest a nepohodlí. Zejména byste neměli zahrnout do cvičení jógy během menstruace marichiasana III, pólo jeřábu, pózu kobylky, lolasanu, psa lícem dolů.

Invertované ásany, jako je póza na svíčky, plow pozice, karnapidasana a jiné obrácené ásany, jsou během kritických dnů kontraindikovány, protože krev začne nepřirozeně cirkulovat, což může vést k zastavení krvácení a v důsledku toho k endometrióze, vzniku cysty nebo fibromu.

Při cvičení jógy během menstruace byste se neměli uchýlit k intenzivním dechovým praktikám, do nichž je zapojen žaludek. Dýchání po celou dobu cvičení by mělo být klidné, dokonce na začátku cvičení lze použít plné dýchání jógy.

Pilates

Cvičení pilates je cvičení zaměřené na posílení svalů břicha, boků, hýždí a vyrovnání držení těla. Břicho by mělo být napnuté po celou dobu cvičení Pilates, tisk by měl být napnutý, přesto Pilates během menstruace není kontraindikován.

Cvičení pilates se provádí v určitém pořadí pomalým tempem, měkkým a hladkým, bez náhlých pohybů, proto jsou cvičení pilates během menstruace považována za bezpečná. Mají také antistresový účinek a jsou doporučovány ženám se změnami nálady..

Plavání a používání bazénu

Plavání je považováno za velmi prospěšnou činnost během menstruace. Plavání pomáhá uvolnit břišní svaly, zmírnit křeče a bolesti v podbřišku během menstruace, kromě toho voda blahodárně působí na emoční pozadí ženy. Můžete také dělat vodní aerobik.

Současně se doporučuje odmítnout plavání a návštěvu bazénu v prvních 1-2 dnech menstruace, protože během tohoto období je tělo náchylnější k infekci..

Při plavání během menstruace byste se neměli příliš namáhat. Další důležitou podmínkou je, že během menstruace můžete plavat pouze v teplé vodě. Studená voda může zhoršit křeče a vést k infekci a zánětu..

A samozřejmě při návštěvě bazénu nebo rybníka musíte použít tampon, který by měl být okamžitě po návštěvě bazénu vyměněn, nebo menstruační kalíšek.

Pokud navíc během menstruace chodíte do posilovny, měli byste si vybrat tampony nebo vložky, které jsou více savé, protože fyzická aktivita může zvýšit výtok. Vezměte si s sebou nějaké tampony nebo vložky. Pokud si nejste jisti, je lepší zvolit oblečení v tmavé barvě..

Jaká cvičení mohou pomoci při křečích a bolestech v žaludku během menstruace

Jak již bylo uvedeno, během sportu tělo produkuje takzvané hormony radosti - endorfiny, takže mírná fyzická aktivita je pro menstruaci užitečná.

Při bolestech v podbřišku a křečích během menstruace může pomoci aerobik, plavání, lehké jogging, chůze, jízda na kole na čerstvém vzduchu, dechová cvičení.

Cvičení jógy a pilates může pomoci zmírnit napětí v dolní části zad, snížit křeče a zlepšit náladu.

Jaká cvičení nelze provést při tréninku během menstruace

Obecně platí, že fitness s menstruací, pokud se cítíte dobře, je jen vítaná, ale některé druhy stresu a cvičení by měly být vyloučeny.

Během kritických dnů je silový trénink (nebo anaerobní) kontraindikován, protože může vést k prolapsu dělohy. Cvičení na lisu během menstruace, cvičení s otočením těla, kroucením, skákáním, vytahováním, zvedáním závaží by měla být zcela vyloučena. Nedoporučuje se také dřepnout během menstruace..

Během menstruace je možné udělat bar, ale pouze s dobrým zdravím a absencí křečí.

Když během svého období nemůžete sportovat

Cvičení během menstruace je zakázáno za přítomnosti gynekologických a jiných onemocnění, například s endometriózou, myomem dělohy, s různými záněty a infekcemi.

Nejprve při výběru aktivity během menstruace nebo odmítání kondice byste měli věnovat pozornost svým vlastním pocitům..

Trénink by tedy měl být opuštěn s dysmenoreou, kdy je pozorován bolestivý syndrom, křeče, bolesti hlavy, slabost, závratě, nadýmání, poruchy trávení, nevolnost, zvracení.

Selhání cyklu a nedostatek menstruace kvůli sportu

Předpokládá se, že samotné hraní sportu nemůže vést k amenorei (tj. Absence menstruace po dobu delší než 6 měsíců). Zpoždění menstruace v důsledku sportu je stěží možné. Poruchy cyklu se zpravidla vyskytují v důsledku kombinace faktorů, jako je vysoká fyzická aktivita, náhlá ztráta hmotnosti, úbytek hmotnosti a nezdravá strava, například nevyvážená strava. Na základě toho je nutné zvolit optimální fyzickou aktivitu pro sebe a jíst správně a pravidelně.

Pokud cyklus selže nebo déle menstruace neprobíhá, měli byste se poradit s lékařem..

Fáze menstruačního cyklu a sportu

Menstruační cyklus je rozdělen do tří fází. Od prvního dne menstruace začíná nový menstruační cyklus, jeho první fáze se nazývá folikulární. Trvá zpravidla od 7 do 22 dnů, v průměru - 13-14 dní, před uvolněním vajíčka z vaječníku, to znamená před ovulací. Během tohoto období začnou folikuly dozrávat ve vaječnících..

Po skončení menstruace a do další, druhé fáze těla začíná aktivní produkce estrogenu a testosteronu, zvyšuje se vytrvalost, pociťuje se nárůst energie a emoční stav se stabilizuje. To je příznivý čas pro intenzivní sport, silový trénink. V tuto chvíli můžete dát ze sebe maximum.

Vrchol účinnosti nastává ve druhé fázi cyklu. Říká se tomu ovulační a trvá 2-3 dny. Během této doby dojde k ovulaci. V těchto dnech také není nutné snižovat intenzitu nebo délku tréninku..

Třetí fáze cyklu se nazývá luteální. Trvá 14 dní - po ovulaci až do začátku menstruace. Během tohoto období se výkon a vytrvalost postupně snižují. Je čas na uvolněnější cvičení. Nejlepší ze všeho je běhat, jezdit na kole, plavání je pro tyto dny ideální. Na konci této fáze mohou ženy pociťovat PMS, která se vyznačuje výkyvy nálady, neurózami a úzkostí. K normalizaci emočního stavu během tohoto období se doporučují cvičení jógy a Pilates..

Je možné sportovat během menstruace

V dnešní době si mnoho žen volí aktivní životní styl. Ale fyziologie je taková, že jednou za měsíc má spravedlivé pohlaví „kritické“ dny. Ženy si kladou otázku, zda je možné během menstruace sportovat, nebo je lepší využít tento čas k odpočinku. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď - vše dnes závisí na blahobytu ženy. U některých dívek se v tuto chvíli prakticky nic nemění, zatímco jiné jsou nuceny zrušit všechny plány, aby přežily další menstruaci..

Jak sport ovlivňuje menstruaci: klady a zápory

Během menstruace dochází v těle ženy k určitým změnám. Abyste pochopili, zda je v dnešní době školení možné, musíte o nich vědět. Jedině tak můžete upravit své sportovní zatížení bez poškození těla. V kritických dnech se svalová síla a vytrvalost při dlouhodobém zatížení snižují, ale s krátkými relacemi se tyto ukazatele zvyšují.

Během menstruace se spojený aparát kloubů stává pružnějším, což má pozitivní vliv na pohyblivost a pružnost těla. Během tohoto období ztrácí ženské tělo krev a musí zvyšovat hladinu hemoglobinu. Stává se obtížnější trénovat, proto během menstruace mnoho trenérů, jako jsou gynekologové, nedoporučuje přepracovat se, ale snížit zátěž. Je lepší se na chvíli vzdát některých cvičení..

Sportovní tipy první den menstruace

Některé ženy srovnávají nástup menstruace s noční můrou. První dny jsou velmi bolestivé. O jakých sportech mluvíme, když je těžké vstát z postele a nálada je na nule? Ale přesto se můžete pokusit překonat sám sebe a dělat jednoduchá cvičení? Fyzická aktivita může zlepšit náladu a snížit bolest. Ale netrénujte s fanatismem.

 • Jak otevřít kokosový ořech - jednoduché a rychlé doma, video
 • Koučování - co to je. Metody a technologie efektivního koučování pro seberozvoj a dosažení cílů
 • Proč místo menstruace hnědá mazanice

Využijte cenné tipy:

Pokud nemáte sílu vstát, proveďte dechové cvičení - položte si na břicho knihu nebo nějaký jiný lehký předmět. Dýchejte pomalu nosem. Synchronně pohybujte břišní stěnou a snažte se předmět zvednout. Svaly musí být v této poloze napnuté a udržované. Cvičte 2 minuty. Toto zahřátí pomáhá zmírnit bolest..

 • V prvních dnech menstruace je nutné se vzdát běhu, silových sportů.
 • Během menstruace nepřetěžujte tělo cvičením, i když se cítíte dobře.
 • Buďte citliví na své pocity, přestaňte cvičit při sebemenší únavě nebo nepohodlí.
 • V prvních dnech ztrácí ženské tělo hodně tekutin, nejedná se pouze o silné krvácení, ale také o zvýšené pocení. Dívka proto potřebuje vypít více vody než obvykle..
 • Zajistěte, aby byl tréninkový prostor dobře větraný.
 • Oblečení trochu lehčí pro vaše cvičení pomůže trochu snížit pocení..
 • Pokud pocítíte silné nepohodlí, závratě, slabost, odložte trénink na vhodnější dobu..
 • Jaká cvičení můžete dělat v kritických dnech

  Silná menstruace není důvodem pro úplné vzdání se výuky. Ale trénink v některých sportech je nejlepší odložit. Pokud je vaše menstruace těžká, neměli byste plavat. Koupání v bazénech nebo na otevřených vodních plochách je gynekology zakázáno. To je způsobeno skutečností, že během menstruace se děložní hrdlo mírně otevírá, existuje vysoké riziko kontaminace patogenními bakteriemi, které jsou ve vodě.

  Je lepší odložit energetické zátěže. Menstruace není vhodný čas na vytváření rekordů. Nyní, když se tělo stává pružnějším, stojí za to upřednostnit jeho protahování a sportovat, například jógu nebo pilates. Ale ne všechna cvičení a ásany jsou pro toto období vhodné. Vyvarujte se obráceného držení těla nebo cvičení, která vyžadují břišní svaly. To může způsobit, že se vaše menstruace na několik hodin zastaví, což naznačuje menstruační poruchu..

  V jakých případech je zakázáno sportovat

  Existují případy, kdy je sportování během menstruace absolutně kontraindikováno. Odmítněte jakoukoli fyzickou aktivitu, v dnešní době si odpočiňte, pokud trpíte silným výtokem, bolestmi během menstruace připomínáte kontrakce nebo máte diagnózu endometriózy, děložních myomů. Pokud máte dysmenoreu, můžete během menstruace sportovat pouze po konzultaci s gynekologem.

  • Červená řepa na hubnutí - dietní recepty na saláty. Recenze jídel na hubnutí z červené řepy
  • Manikúra s barevným přechodem - jak na to a jaký je název, video. Přechod barvy v manikúre, foto
  • Pálení žáhy - příčiny a léčba onemocnění

  S endometriózou

  Toto onemocnění je běžné u žen, ale často nechápou, co tato diagnóza znamená, jak s nemocí zacházet. Hlavními příznaky jsou silná bolest a neplodnost. Endometrióza je stav, kdy se sliznice zvaná endometrium nachází mimo dělohu. Léze se šíří do různých částí těla, ale často se nacházejí v břišní dutině. Jakýkoli stres pro osoby trpící endometriózou je zakázán, zejména během menstruace. Sportovní aktivity mohou narušit průtok krve. Tělo vyžaduje odpočinek během nemoci..

  S děložními myomy

  Jedná se o benigní nádor, který se vyvíjí ve svalové tkáni. Hlavním důvodem vzniku onemocnění jsou prudké změny v hormonálním pozadí. Myom dělohy, stejně jako jiná onemocnění reprodukčního systému, vyžaduje pečlivou pozornost. Ženám, které mají nádor, se doporučuje snížit fyzickou aktivitu. Některé sporty a cvičení mohou být pro tělo škodlivé.

  Přítomnost fibroidů neznamená, že by sportování mělo být zcela zastaveno. Lékaři v takové situaci radí, aby se zapojili do plavání nebo na vodní aerobik. Lehký jogging, jóga, pilates nebo ranní cvičení jsou přijatelné. Nemusíte se příliš věnovat sportu. U menstruace je třeba upustit od jakéhokoli stresu - ovlivňují odtok krve v dolní části břicha.

  Mohlo by dojít ke zpoždění kvůli sportu

  U některých dívek jsou období srovnatelná s hrůzou, ale jejich absence je ještě horší. Mnoho profesionálních sportovců nemá menstruaci. Jaký je důvod? Náhlým začátkem sportu je stres pro tělo. Takové situace ovlivňují hormonální hladiny a menstruace nepřichází včas. Druhým důvodem absence menstruace při sportu je vysoká fyzická aktivita a nedostatečný obsah tukové tkáně. Tyto faktory vedou k endokrinním poruchám a důsledkem je narušení menstruačního cyklu..

  Video

  Zda je třeba v kritických dnech sportovat nebo odložit trénink, je individuální otázka. V poslední době gynekologové kategoricky zakázali jakékoli zatížení pro toto období. Jak je to ale oprávněné? Měli byste úplně zapomenout na trénink? Z videa zjistíte, zda existuje příležitost pokračovat ve sportu, snížit tempo a zátěž; když trénink není nutné přerušovat; získejte tipy, které vám usnadní cvičení. Video představuje sadu cvičení, která jsou povolena s menstruací.

  Je možné cvičit během menstruace a jaké cviky lze dělat během menstruace

  Většina začínajících sportovců si myslí, že kondice a menstruace jsou neslučitelné pojmy a v těchto „dnech“ je přísně zakázáno sportovat..

  Je možné trénovat v kritických dnech?

  Všechno je úplně jiné: sport je dnes velmi důležitý, ale měli byste také rozumně zvolit typ sportu, náročnost tréninku, řídit se doporučeními lékařů, odborníků na výživu, fitness trenérů. Aby nedošlo ke ztrátě pokroku ve sportovním poli, stačí vzít v úvahu některá pravidla, doporučení, jak trénovat a sportovat během menstruace, na které části těla můžete cvičit, například vakuum na břicho nebo dřepy na hýždě atd..

  Jak sport ovlivňuje vaše období?

  Podle lékařů se během menstruace charakteristiky sportovců znatelně snižují: vytrvalost, síla, rychlost se snižují. Díky vysoké koncentraci estrogenu se svaly uvolňují.

  Lékaři doporučují vyhýbat se těžkým břemenům, budou nejen neúčinná, ale také poškozují zdraví. Lepší je zvolit méně těžké sporty (strečink, jóga).

  V jaký den menstruace můžete sportovat, chodit do posilovny a je možné běhat během menstruace - mnoho dívek se ptá. Třídy fitness během menstruace jsou povoleny po všechny dny cyklu, s výhradou určitých pravidel.

  Sporty během menstruace, výhody a poškození

  Vyvážená aktivita nejen nepoškozuje, ale blahodárně působí na tělo. To se projevuje v následujících případech:

  • bolest klesá;
  • zlepšuje se krevní oběh;
  • eliminuje premenstruační syndrom;
  • cyklus se stává stabilním.

  Fitness poškození během menstruace, pouze pokud nedodržíte stupeň zátěže.

  Nedostatek menstruace kvůli fitness aktivitám

  Někdy se stává, že po fyzické aktivitě menstruace zmizí. Dívka se začíná obávat: je to norma, je to zdraví nebezpečné?

  Je třeba si uvědomit, že pokud dívka nikdy nešportovala a najednou začala trénovat, může se první měsíc tříd stát pro tělo stresujícím. Proto je normální, že se menstruace odkládá o několik měsíců..

  Neměli byste však své tělo příliš prodlužovat: měli byste mít dostatek spánku, je lepší zažít mírnou námahu, jíst správně nebo sedět na strnulé stravě. Kvůli nedodržování pravidel může menstruace úplně zmizet. Pokud k tomu dojde, začněte pečlivěji sledovat své zdraví a pokud menstruace nepřijde delší dobu, měli byste se poradit s lékařem..

  Pokud se dívka najednou rozhodne úplně zbavit tělesného tuku, může to být také škodlivé pro její zdraví. Zdravá dívka by měla mít v průměru alespoň 15% tělesného tuku.

  Pokud zpoždění trvá déle než deset dní, měli byste navštívit lékaře.

  Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace

  Je nutné dodržovat doporučení lékařů, kteří radí, jak sportovat během menstruace:

  • v případě, že je menstruace doprovázena hojným výtokem, musíte přestat trénovat;
  • bolest, nevolnost, malátnost, gynekologická onemocnění jsou také důvodem k ukončení cvičení;
  • cvičení na lisu během menstruace a dřepy jsou zakázány.

  Fitness během menstruace, názor gynekologů

  Lékaři doporučují cvičení ke zlepšení krevního oběhu. Dodávají však také, že intenzivní cvičení je zakázáno..

  Bolest se objevuje v důsledku stagnace krve, takže sport je v dnešní době dokonce užitečný a nedostatek pohybu je škodlivý. U žen, které trpí bolestmi, lékaři často předepisují strečink a během menstruace mohou také dělat gymnastiku..

  Fáze menstruačního cyklu

  Tělo každé ženy je jedinečné a délka cyklu se může lišit. V průměru k prvnímu období dochází před 16. rokem věku a menopauza nastává blíže k 50 rokům. Fáze jsou postupné a každý měsíc připravují ženu na těhotenství.

  Určení fáze menstruačního cyklu

  Chcete-li určit fázi, musíte počítat dny po skončení poslední menstruace. V průměru mezi obdobími uplyne 28 dní, ale odchylky od tohoto čísla jsou často pozorovány. Pro nejpřesnější stanovení fáze cyklu se bazální teplota stanoví ráno. Tuto teplotu musíte denně sledovat, abyste se ujistili, že přišla určitá fáze. Ve folikulární fázi je nejnižší, během ovulace a v luteální fázi je nejvyšší.

  Folikulární

  Folikulární fáze je charakterizována tvorbou folikulu. Následně se vytvoří vaječná buňka. Končí ovulací.

  Ovulace

  Ovulace je uvolnění vajíčka z folikulu. Vajíčka začínají zrát v pubertě. Proces ovulace se zastaví během těhotenství a po menopauze.

  Luteal

  Začíná to po uvolnění vajíčka a trvá až dva týdny. Také se jí říká fáze žlutého tělíska. Fáze je nezbytná pro syntézu dvou hormonů - progesteronu a estrogenu. Pokud nedošlo k oplodnění, dojde k menstruaci.

  Trénink folikulární fáze by měl být co nejintenzivnější

  Během folikulární fáze se produkuje největší množství testosteronu. Výsledkem je zlepšení vytrvalosti, dobré nabytí svalové hmoty. Bolest svalů je méně patrná, což zvýší intenzitu tréninku. Většina žen navíc raději běhá během menstruace, než aby si naložila tělo na různé simulátory. Během folikulární fáze se metabolismus zpomaluje. Ale to je vyváženo zvýšenou vytrvalostí a silou..

  Před tréninkem je každopádně nutná rozcvička a po problémech. Zabrání vám v zranění. To je třeba věnovat zvláštní pozornost, protože se zvýšeným obsahem estrogenu a při hormonálních změnách se tělo stává zranitelným.

  Luteální fáze vyžaduje odpočinek a odpočinek

  Během luteální fáze stoupá produkce estrogenu, což vede ke zvýšené únavě, která narušuje normální cvičení. V dnešní době musíte dělat méně těžké sporty. Pokud se necítíte dobře, musíte si odpočinout, a pokud se cítíte dobře, vraťte se do služby, ale nepotřebujete se přehánět.

  Nebojte se přibrat na váze, když necvičíte během luteální fáze, protože zvýšená rychlost metabolismu pomáhá spalovat kalorie rychleji. V luteální fázi musíte sledovat množství spotřebovaných tuků a bílkovin, měly by se zvýšit a snížit sacharidy..

  Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou

  Během menstruace musíte pečlivě vybírat sportovní oblečení a sledovat množství vypité vody. Je lepší dát přednost tamponům jako prostředku osobní hygieny a v případě alergií zvolit vložky.

  Noste tmavší odstíny oblečení a zvolte světlejší tepláky a tričko. Těsné oblečení je vyloučeno. Kvalita oblečení, kterou si vyberete, by měla být dobrá, vyberte si bavlněné oblečení. Kromě toho nepoškodí vaši pokožku - lépe dýchá v přírodních tkaninách..

  Vyvarujte se pití kávy a sody, protože na začátku menstruace způsobují bolest. Nejlepší je pít čistou vodu před, během a po cvičení, abyste obnovili vodní rovnováhu, minimalizovali bolest a snížili únavu.

  Povolená cvičení pro menstruaci

  Mnoho lidí se zajímá o to, zda je možné během menstruace cvičit na hubnutí, zda je možné sedět na provázku, kroužit hula hoop, cvičit a dřepět si. Ať už během menstruace cvičíte doma nebo navštěvujete tělocvičnu, měli byste si vytvořit svůj cvičební plán a věnovat pozornost svému zdraví a pocitům. Větší pozornost by měla být věnována osobní hygieně. Pokud své hygienické výrobky neměníte dostatečně často, mohou se hromadit škodlivé bakterie, což vede k toxickému šoku. Vyznačuje se nevolností, průjmem, vysokou horečkou a vyrážkami. Pokud se objeví příznaky, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Před a po tréninku se osprchujte.

  Během fyzické aktivity se uvolňuje pot, který způsobuje vyrážku plenky. Chcete-li to provést, musíte se zásobit ubrousky, používat uklidňující krémy. Pokud se dívka bojí, že během tréninku může vytékat krev, můžete kombinovat tampon a vložku a nosit tmavé oblečení. Pokud je dívka zapojena do skupiny, měl by být trenér varován, aby pro vás snížil intenzitu výuky.

  Povoleny jsou následující sporty:

  • závodní chůze. Doporučeno jako alternativa k joggingu;
  • protahování, protahování. Doporučeno lékaři k úlevě od bolesti během menstruace. Protahování bude během menstruace znatelně lepší, protože svaly budou uvolněné;
  • protože během jógy nedochází k náhlým pohybům, vysoké zátěži, umožňuje vám to sportovat bez újmy;
  • plavání udržuje kondici a umožňuje vám psychicky relaxovat. Je třeba mít na paměti, že ne všechny tampony jsou vhodné ke koupání, takže se o to musíte postarat předem;
  • cvičit během menstruace a cvičit je možné, pokud je zátěž lehká.

  Kurzy kardio a aerobiku

  Kardio umožňuje trénovat celé tělo, zrychluje metabolismus, posiluje srdce a cévy, zlepšuje krevní oběh, proto jej lékaři doporučují během menstruace.

  Běhání, chůze

  Podle lékařů je běh během menstruace nejlepší zvolit jako kardio lehkou chůzi nebo závodní chůzi. Je povoleno cvičit jak v tělocvičně, tak doma. Doporučuje se zvolit rovnou silnici bez sjezdů, stoupání a zatáček. Délka cvičení se určuje v závislosti na fázi, ve které se kardio cvičení používá. Pokud je to součástí rozcvičky, doporučuje se deset minut joggingu a pokud obvykle běháte půl hodiny, pak během menstruace běžte 15 minut..

  Doporučuje se běhat mírným tempem, začít chůzí a poté postupně zrychlovat. Pokud se bolestivé pocity objeví se zvýšením rychlosti, můžete běhat během menstruace, ale pouze s lehkým během.

  Pokud vám však lékař zakázal cvičit, odpovědí na to, proč nemůžete během menstruace běhat, je zvýšení krevního oběhu, což způsobuje průtok krve. Je možné běžet první den menstruace, pak odborníci na zdraví a sport žen na tuto otázku kladně odpovědí.

  Kolo, rotoped

  Jízda na kole je jednou z kardio možností. Délka vašeho cyklu se také liší. Měli byste vzít v úvahu obvyklou dobu trvání aktivit a pohodu. Doporučuje se jezdit na kole střední rychlostí.

  Protahování a Pilates

  Protahování a dělání baru během menstruace také není kontraindikováno. Vybíráme statický strečink, proto jsou Pilates a jóga perfektní, což uleví od bolesti břicha a zachová sportovní úspěchy.

  Cobra představovat

  „Cobra Pose“ uvolňuje stres, zlepšuje náladu, uvolňuje páteř.

  1. Ležící na břiše, natáhněte nohy, položte ruce pod ramena;
  2. Zvedněte horní část těla, opíraje se o ruce, zatímco boky jsou přitlačeny k podlaze;
  3. Natáhněte krk a zakloňte hlavu dozadu;
  4. Uvolněte se v této poloze. Opakujte pětkrát.

  Kočičí pozice

  Zlepšuje krevní oběh, zlepšuje fungování vnitřních orgánů. Póza je poměrně jednoduchá, není nutné žádné speciální vybavení ani protahovací dovednosti..

  1. Klekněte si na kolena, dlaně pod ramena, pánev přes kolena;
  2. Při vdechování vytáhněte korunu a ocasní kost nahoru, ohněte se v páteři;
  3. Při výdechu se otočte zády..

  Opakujte pózu pětkrát.

  Velbloudí pozice

  • poklekněte si na kolena s chodidly na šířku boků. Udržujte pravý úhel na kolenou;
  • dotkněte se paty dlaněmi a vydržte půl minuty;
  • nehýbejte krkem, udržujte tělo uvolněné, udržujte svaly na nohou.

  Opakujte pětkrát.

  Cvičení závaží

  V kritických dnech můžete tvrdě sportovat, ale je třeba vzít v úvahu některé nuance. Cvičení s posilováním je povoleno, ale cvičení s pánví jsou zakázána. Během menstruace nemůžete dělat cvičení, která zahrnují velké váhy, ale práce s činkami, které trénují paže a ramena, je povolena. Je povoleno trénovat záda pomocí silového tréninkového vybavení. Doporučuje se snížit zatížení o polovinu. Pokud dojde k bolesti, měli byste přestat cvičit..

  Koncentrované činkové výtahy

  Toto cvičení trénuje biceps brachii. Nevyžaduje velké hmotnosti a lisovací práce.

  • sedněte si na lavičku, nohy položte širší než ramena;
  • vezměte do ruky jednu činku a narovnejte ji;
  • při výdechu ohýbejte ruku pomocí činky;
  • při vdechování zaujmeme výchozí polohu.

  Opakujte 8–12krát na obě paže po 3–5 sérií.

  Chov činek do stran

  Cvičení pro čerpání středních svazků deltových svalů.

  • ve stoje si vezměte dvě činky, záda rovně, nohy na šířku ramen;
  • roztáhněte ruce s výdechem do stran na stejnou linii s rameny;
  • při vdechování spusťte paže do výchozí polohy.

  Proveďte 8-12krát oběma rukama po dobu 3-5 sad.

  Dolní blok přitáhněte k hrudi

  • při vdechování zatáhněte blok směrem k sobě;
  • narovnejte ruce s výdechem;
  • při tažení stlačte zadní svaly a přineste lopatky;
  • udržujte záda rovně, nehrbte se, nezaklánějte záda.

  10 opakování, 4 série.

  Návštěva bazénu

  Lékaři doporučují jít do bazénu. Díky němu můžete snížit bolest v prvních dnech menstruace. Upřednostňovat by se měla zátěž střední intenzity. Vyberte si bazény s teplou vodou.

  V posilovně

  Otázka, která zajímá tisíce žen: „je možné trénovat během menstruace“ doma nebo v tělocvičně, neexistuje jednoznačná odpověď, ale existují přípustná a zakázaná cvičení. Lékaři doporučují během menstruace kardio, například cvičení na běžeckém pásu. Může používat elipsu, stepper, trenažér.

  Docela mnoho dívek se zajímá o to, zda je možné během menstruace houpat lisem, odpověď je jednoznačná - cvičení, která zahrnují práci pánve a dolního tisku, jsou vyloučena.

  Skupinové lekce

  Pokud sportujete ve skupině, měli byste trenéra informovat, že musíte snížit zátěž. Silový trénink je zakázán. Doporučuje se dělat Pilates, aerobik. Nastavte se podle toho, jak se cítíte.

  Zakázané cvičení na menstruaci

  Je třeba se vyhnout následujícím cvičením:

  • včetně práce spodního tisku. Je zakázáno kroucení a ohýbání. Odpověď lékařů na otázku, proč je nemožné pumpovat lis během menstruace: protože zatížení břicha může způsobit silné krvácení;
  • silové cvičení během menstruace nelze provádět a proč - protože to způsobuje návaly horka. Ale jak již bylo zmíněno dříve, pokračujte v kývání rukama a zády jako dříve, snižováním hmotnosti navíc;
  • intenzivní kardio cvičení. Pokud se objeví silné krvácení, tempo zátěže by mělo být sníženo;
  • mnoho lidí se ptá, zda je možné během menstruace otočit obruč, cvičit břišní svaly, houpat zadkem, dělat hrazdu, dřepovat během menstruace. Odpověď zní ne, protože to může způsobit silné krvácení. Prkno lze provádět pouze v případě, že nepocítíte žádnou bolest a krvácení nebude silné. Jaké další cviky lze během menstruace udělat, kromě baru, si přečtěte výše.

  Zda se zapojit do menstruace ve stejném režimu?

  Během menstruace zůstává metabolismus a teplota stejné, takže je povoleno sportovat. Je však nutné upravit zátěž s ohledem na zdravotní stav. Doporučuje se zkrátit dobu kardio tréninku na polovinu a také nemůžete během menstruace houpat lisem a otáčet hula hoop.

  Jak se zbavit bolesti během menstruace?

  Některé tipy vám pomohou zbavit se bolesti:

  • Bolest je snížena působením tepla nebo chladu, takže na břicho lze umístit vyhřívací podložku nebo ledový ručník. Doporučuje se vybrat si tu nejlepší volbu;
  • heřmánek uvolňuje dělohu, takže si můžete uvařit čaj;
  • doporučuje se konzumovat více vitamínů, jíst méně cukru a soli, pít vodu;
  • káva může způsobit průtok krve, což s sebou přinese bolest, proto se doporučuje ji odmítnout;
  • skořice snižuje bolest během kritických dnů. Může být přidán do čaje;
  • kopr. Čaj se vyrábí z kopru, sníží bolest a křeče.

  Pokud užíváte antikoncepci

  Perorální antikoncepce obsahuje hormony. U žen, které je užívají, se hormonální pozadí nemění, respektive jejich hormony zůstávají konstantní. Když přestanete užívat perorální antikoncepci, množství hormonů klesá.

  Při užívání antikoncepce byste měli věnovat pozornost svému zdraví. To je individuální: některé se stávají odolnějšími, zatímco jiné se naopak rychle unaví. Hormonální pilulky nesnižují ani nezvyšují účinnost tréninku.

  Psychologie a vědecký výzkum

  Co říká věda o tom, zda je možné během menstruace cvičit: podle výzkumu se díky sportu příznaky PMS snižují, nastává stabilní cyklus a snižuje se bolest. To je dobré pro dívčí morálku. Kromě toho sport podporuje produkci endorfinů, což jsou hormony „radosti“.

  Spánek a výživa

  Chcete-li trénovat během menstruace, jděte do posilovny, musíte věnovat pozornost výživě a spánku. Nespavost může být škodlivá pro vaše zdraví, protože hormonální procesy silně ovlivňují stav dívky. Sportovní aktivity přinášejí morální potěšení, zlepšují spánek. Lepší je to udělat večer. S menstruací lékaři doporučují snížit tuhost stravy. Zdravé sladkosti jsou povoleny - med, sušené ovoce, hořká čokoláda. Během menstruace můžete „podvádět“. Doporučuje se jíst potraviny, které zvyšují hemoglobin.

  Pokud shrnete všechny informace, lze tvrdit, že sport s menstruací je užitečnější než škodlivý. To potvrzují četné studie lékařů. Ale abyste nepoškodili vaše zdraví, musíte poslouchat sami sebe a sledovat množství stresu, pak vám sport přinese jen potěšení.

  Cvičení během menstruace

  Abyste dosáhli dobrých sportovních výsledků, musíte hodně cvičit, tvrdě a pravidelně. Ženy se, bohužel, někdy musí od tohoto pravidla odchýlit kvůli menstruačnímu cyklu, protože ne všechny pohlaví jsou si během tohoto období dostatečně vědomy fyzické aktivity. Většina dívek, které chtějí zůstat ve skvělé kondici, se snaží využít každou příležitost k tréninku. Taková horlivost je samozřejmě chvályhodná, ale s mírou. Snažíte-li se udržovat harmonii, neměli byste zanedbávat své vlastní zdraví, předem si prostudovat všechny aspekty tohoto problému, zjistit, kdy a jaká cvičení můžete nebo nemůžete dělat.

  Většina žen, které pokračují v cvičení během kritických dnů, uvádí prudký pokles jejich motivace ke sportu. Je nemožné udržet obvyklý intenzivní rytmus, to znamená, že se snižuje jak rychlost, tak počet zvládnutých sad s přístupy. Někteří lidé si také všimnou skutečnosti, že zotavení z fyzické aktivity během menstruačního cyklu je mnohem horší a méně účinné. To je zcela normální, protože menstruační cyklus ovlivňuje rychlost metabolismu, celkovou vytrvalost a další faktory, které přímo souvisejí se sportem..

  Kritické dny mají několik fází. Každý z nich má určité hormonální posuny. Pokud máte jasnou představu o jejich vzájemném vztahu, můžete situaci obrátit ve svůj prospěch a trénovat s maximálním možným dopadem. To vám umožní nesnižovat účinnost tříd a udržovat tělo a tělo ve vynikající kondici..

  Fáze menstruačního cyklu

  Abyste pochopili, která cvičení a kdy se nejlépe provádějí v kritických dnech, potřebujete vědět, jak je strukturován ženský menstruační cyklus. Skládá se z několika fází, z nichž každá má své vlastní charakteristiky..

  Folikulární

  První fáze, která spadá první den menstruace, a končí nástupem ovulace. Je charakterizován vývojem folikulů ve vaječníku, což je snadno pochopitelné podle jeho charakteristického názvu. V prvních dnech této fáze (pět nebo více) vylučuje výstelka dělohy tkáň a krev. Hned první den je koncentrace estrogenu nejnižší a poté začíná stoupat. To vede ke stimulaci růstu folikulů.

  V některých zdrojích existuje pro hormon takový název jako estradiol. Je to hlavní hormon estrogenové skupiny a vyrábí se během reprodukční fáze. FSH nebo folikuly stimulující hormon je zodpovědný za produkci folikulů, zatímco LH nebo luteinizační hormon je zodpovědný za zahájení ovulace a regulaci sekrece progesteronu. Doba folikulární fáze je asi dva týdny, to znamená, že nekončí koncem kritických dnů.

  Ovulace

  Tato fáze je charakterizována skutečností, že z vaječníku vychází zralá a připravená vaječná buňka. Estrogen a luteinizační hormon dosahují svých maximálních hladin. Progesteron začíná rychle růst, což se projevuje vyšší teplotou celého těla.

  Luteal

  Přichází po skončení ovulačního období a končí na začátku další menstruace. Během této fáze se sliznice na značce začíná zvětšovat. To znamená, že se připravuje na možné oplodnění vajíčka a těhotenství..

  Estrogen a progesteron začínají růst. Jejich růst vede nejprve ke zvýšení a poté ke snížení teploty ženského těla. Druhá možnost nastane, když nedošlo k početí. Fáze trvá asi čtrnáct dní a kritické dny začínají, pokud nedošlo k těhotenství.

  Je možné cvičit během menstruace

  Pro menstruační cyklus jsou charakteristické výrazné výkyvy a změny v hormonálním pozadí ženy. Ovlivňují nejen reprodukční funkce těla, ale také ovlivňují stav. Aby nedošlo ke zhoršení vaší pohody, musíte vědět, jak tyto fluktuace využít ve prospěch tréninku a vlastního zdraví..

  Zda se zapojit do menstruace ve stejném režimu?

  Tuto otázku si klade mnoho žen a odpověď mnohé překvapuje. Školení v kritických dnech je nejen možné, ale také se doporučuje. Metabolismus, citlivost na inzulín a tělesná teplota během menstruace zůstávají normální, takže cvičení nic nezasahuje. Samozřejmě, pokud váš zdravotní stav zanechává mnoho přání, měli byste se zdržet návštěvy posilovny. Pokud neexistují žádná onemocnění, můžete cvičení bezpečně provést.

  Trénink folikulární fáze by měl být co nejintenzivnější

  To je způsobeno skutečností, že se zvyšuje hladina testosteronu, což má příznivý vliv na vytrvalost, sílu a svalový zisk. Tato fáze se nejlépe provádí silovým tréninkem. V některých případech se práh bolesti dokonce zvyšuje, což vám umožňuje trénovat ještě efektivněji..

  Nevýhodou tohoto období je, že rychlost metabolismu klesá a energie v klidu se spotřebovává mnohem méně. To neznamená, že cvičení nebudou prospěšná. Vytrvalost a síla se rozvíjejí co nejrychleji a nejlépe, a proto je tato fáze ideální pro intenzivní trénink.

  Zde je třeba pamatovat na dobrou rozcvičku. Snižuje riziko zranění, protože zvýšené hladiny estrogenu a hormonální změny činí ženské tělo a tělo zranitelnějším. Pokud se před hodinou dobře zahřejete, neměly by nastat žádné problémy..

  Luteální fáze vyžaduje odpočinek a odpočinek

  Během tohoto období se žena rychle unaví. Vysoká tělesná teplota, která se zhoršuje v horkém počasí, ztěžuje normální cvičení. V takové dny byste se měli vzdát fyzické aktivity a upřednostňovat odpočinek. Pokud se věnujete sportu, pak šetrně a ne intenzivně. Nebuďte naštvaní z pocitu únavy. Je lepší si dát odpočinek, protože tak vám tělo dá vědět, že potřebuje odpočinek..

  Mnoho žen se kvůli strachu z přibývání na váze nechce vzdát výuky. V luteální fázi je rychlost metabolismu poměrně vysoká, takže se spaluje více kalorií. Citlivost na inzulín se ve většině případů snižuje, a proto je nutné do jídelníčku zahrnout spíše tuky s bílkovinami než sacharidy. Na pozadí nízkého estrogenu a vysokého progesteronu se tuky v těle používají jako zdroj energie.

  Určení fáze menstruačního cyklu

  K přesnému určení fáze je nutné spočítat počet dní po skončení kritických dnů. Pokud je to normální, pak každý nový cyklus začíná po 28 dnech, ale ve většině případů jsou pozorovány odchylky.

  Pokud si chcete být ve fázi naprosto jistí, měří se bazální teplota ráno. Ve folikulární fázi je nižší a po ovulaci a v luteální fázi se naopak zvyšuje a zůstává tak až do začátku menstruace. Můžete si stáhnout speciální aplikaci, která vám pomůže sledovat cyklus.

  Pokud užíváte antikoncepci?

  Antikoncepční perorální nebo hormonální léky obsahují progesteron a estrogen. Ženy, které užívají takovou antikoncepci, nejsou náchylné ke změnám hormonálních hladin, protože hladiny estrogenu neklesají, aby nedošlo ke stimulaci menstruace a nástupu ovulace..

  Progesteron a estrogen zůstávají stabilní a nemění se. Když přestanete užívat antikoncepci, hormony začnou prudce klesat. Chráněné ženy mohou během menstruace cvičit se zaměřením na své vlastní zdraví. Někteří i nadále pociťují nával síly, někteří naopak nemají žádnou motivaci a rychle se unaví..

  Je třeba si uvědomit, že stabilní hormonální hladiny mohou přispívat jak k nárůstu svalové hmoty, tak ke snížení hmotnosti, protože nedochází k žádným výkyvům. Hormonální antikoncepce neovlivňuje výkon cvičení, ale může zvýšit citlivost na inzulín.