Je možné darovat moč během menstruace

Analýza moči je jednou z metod běžného laboratorního výzkumu, který je předepisován a prováděn za účelem prevence, po nemoci, před očkováním, během těhotenství atd. Používá se nejen k diagnostice onemocnění ledvin, ale také ke kontrole práce jiných orgánů a systémů..

Některé případy vyžadují urgentní testování, což není vždy možné, zejména u žen. Mnoho lidí si proto klade otázku, zda je možné darovat moč během menstruace. Neexistují žádné přísné kontraindikace. Při přípravě a odběru moči je však třeba vzít v úvahu některé zvláštnosti..

Příprava na sběr biomateriálu

Chcete-li získat správné výsledky, musíte vědět a pamatovat si, jak podstoupit test moči během menstruace. Postup sběru materiálu pro výzkum vyžaduje pečlivou předběžnou přípravu i postup samotného procesu sběru. V jiném případě může lékař doporučit provést test znovu, nebo bude stanovena chybná diagnóza, která při nesprávném zacházení hrozí mnoha komplikacemi.

Příprava a pravidla pro sběr biomateriálu jsou následující:

 • podává se ranní část ženské moči;
 • střední část se shromažďuje (první a poslední jde dolů na toaletu);
 • před samotným odběrem vzorků by měla být hygiena vnějších pohlavních orgánů prováděna pomocí čisté tekoucí vody bez použití mýdla nebo gelu pro intimní hygienu;
 • je nutné se smýt směrem k řiti (zepředu dozadu);
 • pro odběr musíte použít čistý obal na lékárnu;
 • během samotného postupu byste se neměli dotýkat kontejneru s genitáliemi;
 • 2-3 dny před dnem studie se doporučuje vyloučit barvicí produkty (řepa, mrkev);
 • vyloučit užívání alkoholu;
 • dočasně přerušit užívání antibakteriálních léků a jiných léků;
 • je nutné vyloučit použití tučných a kořeněných jídel;
 • protože fyzická aktivita může změnit hladinu bílkovin v moči, doporučuje se je vyloučit;
 • neužívejte diuretika;
 • používání nápojů sycených oxidem uhličitým může změnit kyselost moči, proto by měla být omezena také jejich konzumace;
 • biomateriál musí být dodán do laboratoře do 2 hodin.

Jakékoli chyby v přípravě mohou obraz zkreslit, takže je důležité brát to s plnou odpovědností.

Analýza moči před kritickými dny

Vzhledem k tomu, že změny v děloze a v samotném těle ženy začínají několik dní před zahájením regulace, nedoporučuje se podstoupit test moči před menstruací. Do vzorku se mohou dostat kousky děložní tkáně, malé množství červených krvinek. I když to není možné vidět pouhým okem, mohou takové indikátory zkreslit obraz a způsobit nesprávnou diagnózu.

Kromě toho existují okolnosti, kdy je menstruace nepravidelná a není možné jasně předpovědět její nástup a dobu trvání. Pokud tedy neexistuje nouzová situace, je lepší provést analýzu několik dní po ukončení menstruace..

Analýza moči během kritických dnů

Neexistují žádné kontraindikace pro testování během menstruace, ale před provedením testu je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může doporučit počkat několik dní a zahájit předběžnou léčbu základního onemocnění na základě získané historie.

Pokud však existují závažné příznaky, jako je časté nebo bolestivé močení, závratě, otoky obličeje, rukou a nohou a dušnost, může lékař trvat na testování během tohoto období, aby diagnostikoval základní příčinu a zahájil léčbu co nejdříve..

Obecná analýza moči během menstruace

Existují indikace pro urgentní dodání obecného testu moči a krve, například:

 • nouzová registrace v nemocnici;
 • příprava na chirurgický zákrok;
 • nemoci vyžadující neodkladnou léčbu.

Ženy, které mají menstruaci, by měly být při odběru vzorku moči opatrné. Vagina a močová trubice jsou anatomicky přilehlé, takže během močení je obtížné zabránit proniknutí menstruační krve. Kontaminace vzorku povede k falešně pozitivním výsledkům a může způsobit, že lékař (pokud si není vědom menstruačního cyklu) bude mít podezření na vážné problémy v urogenitálním systému.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout menstruační krvi ve vzorku, je použití tamponů k zablokování otevření pochvy. K odběru moči můžete také použít čistý hadřík nebo vatový tampon. Tato doporučení by měla být dodržována také při absolvování obecného testu moči mezi menstruací, aby se vyloučil průnik vaginálního výtoku do materiálu..

Odběr moči katétrem zajišťuje 100% spolehlivost výsledků výzkumu. Tento postup však musí provádět striktně zdravotnický pracovník ve zdravotnickém zařízení..

Dodávka moči metodou Nechiporenko během menstruace

Analýza moči metodou Nechiporenko je další metodou laboratorní diagnostiky k obecné analýze moči v případě, že se v ukazatelích vyskytnou odchylky od normy. Pomocí této analýzy je možné určit povahu patologie, protože se používá výpočet biologických prvků v jednotce objemu moči. Tato analýza je přesnější a spolehlivější.

Pravidla pro jeho přípravu jsou stejná jako pro obecnou analýzu. Důrazně se nedoporučuje provádět jej během období menstruace, protože to může významně ovlivnit výsledky a zkreslit je. Proto s největší pravděpodobností bude muset být znovu podán 2-3 dny po ukončení menstruace..

Výhody metody jsou:

 • dostupnost;
 • snadnost přípravy a chování;
 • minimální požadované množství moči.

Analýza moči podle Nechiporenka odhaluje následující nemoci:

 • prostatitida;
 • pyelonefritida;
 • cystitida;
 • enuréza (močová inkontinence);
 • nádorové procesy v ledvinách;
 • hypertenze.

Kultivační nádrž na moč pro flóru během menstruace

Kultura moči pro flóru je bakteriologická studie, která pomáhá identifikovat skryté infekce močového systému. Je jmenován, aby určil citlivost na antibiotika, aby mohl správně předepsat léčbu a zjistit příčinu onemocnění. Ve zdravém stavu nejsou bakterie a jiné mikroorganismy obsaženy v lidské moči. Proto i při minimálním počtu z nich můžeme hovořit o přítomnosti nemocí a infekcí..

Jedná se o vysoce citlivou analýzu, proto je její příprava nesmírně důležitá. Aby se zabránilo chybné léčbě cystitidy, uretritidy nebo pyelonefritidy, neměla by být studie prováděna během menstruace. A v období mezi kritickými dny se na to musíte pečlivě připravit:

 • nejezte zeleninu a ovoce jasných barev (mrkev, řepa);
 • vyloučit diuretika a antibakteriální léky;
 • pečlivě provádět hygienu genitálií;
 • použijte tampon k vyloučení vniknutí vaginálních sekretů.

Výsledky analýzy

Interpretace výsledků analýzy moči spočívá v prozkoumání všech jejích složek. Tento proces se skládá z fyzického nebo vizuálního vyšetření moči (makroskopická analýza), mikroskopického, biochemického, mikrobiologického a fyzikálně-chemického vyšetření.

Vizuální kontrolou laboratorní technik kontroluje barvu, čirost a pěnu. Při mikroskopickém vyšetření vzorku se rozlišují tyto ukazatele:

 • erytrocyty;
 • leukocyty;
 • dlaždicový epitel;
 • sloupovitý epitel.

Biochemická analýza spočívá ve stanovení přítomnosti nebo nepřítomnosti bílkovin v moči. Mikrobiologický výzkum spočívá v hledání složek, jako je bilirubin, hemoglobin, glukóza a urobilinogen. Ke studiu hustoty moči a její kyselosti dochází ve fázi fyzikálně-chemické analýzy.

Normální výsledky testu

Existují standardy pro analýzu moči u dospělých, které naznačují, že je vše v pořádku s tělem. Tyto zahrnují:

 1. Barva moči. Jsou povoleny různé odstíny žluté. Ideálně slámová barva.
 2. Zakalená moč. Moč by neměla být zakalená.
 3. Čich. Nemělo by to být drsné nebo nepříjemné.
 4. Úroveň hh by neměla překročit 7.
 5. Protein musí chybět.
 6. Analýza cukru v moči by neměla být přítomna.
 7. Aceton v moči - chybí.
 8. Bilirubin - chybí.
 9. Červené krvinky (u žen jsou ukazatele 0-3, u mužů - 0-1 v zorném poli).
 10. Bílé krvinky (pro ženy 0-6, pro muže - 0-3 v zorném poli).
 11. Urobilinogen - 5-10 mg / l.
 12. Epiteliální buňky - 0-10 v zorném poli.

V moči zdravého člověka by neměly být přítomny lahve, bakterie, soli a paraziti. Jakákoli odchylka od normy může být známkou různých nemocí, které vyžadují pečlivější diagnostiku..

Důvody falešně pozitivních výsledků

Každý měsíc dochází v těle ženy k fyziologickým změnám během pravidelného cyklu, některé chemické ukazatele mohou být vyšší než obvykle. Tato situace významně komplikuje proces stanovení správné diagnózy a předepisování adekvátní léčby..

Během tohoto období se zvyšuje měrná hmotnost moči, moč může být zakalená a může mít načervenalý odstín. Takové změny mohou způsobit falešně pozitivní výsledky. Lékař může mít podezření, že má pacient srdeční, pankreatické nebo hepatobiliární poruchy.

 • Krev v moči (hematurie) může být známkou rakoviny, ledvinových kamenů a infekcí močového měchýře. Tmavá moč může naznačovat zánětlivý proces v těle ženy, renální patologii nebo onemocnění jater..
 • Zvýšení hladiny červených krvinek v moči, což je fyziologický znak během menstruace, může naznačovat onemocnění reprodukčního a močového systému.
 • Během menstruace se obvykle vyskytuje nadměrné množství epitelu v moči. Ale v normálním stavu je to důvod k podezření na nádor v těle. Může to být také známka chronické cystitidy, hepatitidy A, urolitiázy.
 • Zvýšení leukocytů v moči může naznačovat zánětlivé procesy v reprodukčním systému, ledvinách nebo močovém měchýři. Během menstruace se jejich nadměrné množství může dostat do biomateriálu a způsobit chybnou diagnózu..

Normálně by měla být moč čistá. Ale změna tohoto indikátoru je možná během kritických dnů. Přítomnost pěny nebo sedimentu může naznačovat onemocnění ledvin nebo infekce močových cest. V některých případech může lékař doporučit správnou diagnózu po ukončení menstruace..

Je možné močit během menstruace

Příprava na močení

Pro laboratorní testy je nutné předat ranní moč. Biologická tekutina produkovaná v ledvinách naznačuje jejich fungování a stav dalších orgánů..

Před provedením testů se musíte vyvarovat fyzické aktivity, nepijte alkohol, neužívejte léky a vitamíny. Doporučuje se nejíst potraviny ovlivňující barvu moči (řepa, špenát).

Normální barva moči je světle žlutá. Jiný odstín může naznačovat nemoc. Tmavá barva - o patologii žlučníku, jater, načervenalé - o glomerulonefritidě.

Bez ohledu na typ analýzy:

 • Všeobecné,
 • denně,
 • podle Zimnitského,
 • podle Nechiporenka,

Pokud je odběr proveden okamžitě nebo je moč odebrána do 24 hodin, musíte dodržovat pravidlo - odeberte průměrnou část moči.

Během menstruace může být čirá moč zakalená a může se měnit její barva. Při každodenním odběru moči je těžké se vyhnout zbytečným inkluzím, částicím menstruační krve. Tyto typy laboratorních testů nejsou předepsány během menstruace..

Epitel v moči

Díky obsahu epitelu a bílkovin v moči je transparentní moč zakalená. To může signalizovat přítomnost nádoru, kamenů a zánětlivých onemocnění v MPS. Epitel - horní vrstva buněk lemujících orgány urogenitálního systému zevnitř.

Existují tři typy epitelu: plochý (povrchový), přechodný a renální. Moč by měla být nepřítomná nebo by měla být v rozmezí 3-4 jednotek, což je normální. U žen řekněme až 10 jednotek.

Zvýšená hladina dlaždicových epiteliálních buněk je způsobena jejich vniknutím z pochvy, což může souviset s gynekologickými problémy. Tyto buňky lemují vnitřek močového měchýře. Při zánětlivých procesech vstupuje do moči odlupující se epitel. Detekce epitelu v moči signalizuje zánětlivý proces v urogenitálních orgánech, kterému jsou ženy vystaveny díky své struktuře. Současně se zvyšuje hladina leukocytů, objevují se nepříjemné příznaky..

Je možná přítomnost přechodného epitelu z močovodů nebo ze stěn ledvinné pánve. Přítomnost renálního epitelu je známkou renálních patologií. Tyto buňky jsou součástí renálního parenchymu, neměly by být v moči.

Jedním z důvodů, proč během menstruace nevycházet močení (zbytečně). Poté, co se pacient dozvěděl o kritických dnech, lékař navrhuje odložit dodávku moči, dokud neskončí.

Analýza moči během menstruace

Moč je jedním z produktů lidského vylučovacího systému, který se používá jako klinický materiál, který je laboratorně studován, aby se získal obecný a podrobný obraz o stavu těla. K tomu se doporučuje sbírat ranní moč, po osmi hodinách spánku se předpokládá, že v této době má materiál nejvyšší koncentraci, a proto je schopen ukázat skutečný klinický obraz. Je nutné si uvědomit, že moč můžete darovat i jindy. Navíc, v závislosti na účelu studie, je docela možné získat spolehlivé údaje, které zkušený odborník správně interpretuje. Na otázku, která znepokojuje mnoho žen, je možné podstoupit test moči během menstruace, existuje dobře odůvodněná odpověď: „je to možné, pokud je to přiměřeně potřeba.“

Je důležité si uvědomit, že jako takové neexistují žádné kontraindikace k provedení studie, ale vzorek moči může být kontaminován, pak výsledky nebudou zcela spolehlivé. Proč se toto děje? Je to všechno o struktuře ženských urogenitálních orgánů

Jsou umístěny docela blízko u sebe (pochva a močová trubice), takže se během menstruace mohou do moči dostat nečistoty z krve.

Lékař odesílající k analýze by proto měl vědět, že pacient má v tomto období měsíční období, aby získal celkový obraz o přípustných chybách při přijímání výsledků a učinil informované rozhodnutí o vhodnosti odběru moči pro analýzu. Nakonec, jaké údaje lze získat ze studie moči? A jak se to dělá? Shromážděný materiál je podroben chemickým a mikroskopickým testům, na jejichž základě je učiněn závěr o složení. Koneckonců, co je to moč? Jedná se o odpadní produkty těla, které produkují ledviny a vylučují se močovodem do močového měchýře a poté do močové trubice. Odstraněná kapalina má v normálním stavu světle žlutou barvu, průhlednou strukturu. Mohou existovat určité odchylky, které lze pozorovat v závislosti na době, kdy byla moč odebrána.

Klinická studie moči je obvykle rozdělena do tří fází:

 • kontrola sebraného materiálu, stanovení jeho barvy, čirost, koncentrace;
 • chemická analýza, která vám umožní získat informace o patologických stavech nebo potvrdit normu;
 • mikroskopické vyšetření vzorku k určení a výpočtu typu buněk a cizích inkluzí.

Diagnostikovat moč během menstruace znamená předpokládat pravděpodobnost nepřesných údajů v důsledku chemických a mikroskopických vyšetření. Jak to může ovlivnit? Faktem je, že hlavním problémem je, že během menstruace se může do moči dostat výtok krve, což neodkazuje na patologické změny v těle. Jedním z cílů chemické analýzy moči je však stanovení indikátorů krevních buněk ve vzorku - erytrocytů. Za normálních okolností má člověk málo z nich v moči, takže i mírné zvýšení povoleného množství naznačuje zdravotní problém pacienta. Proto v závislosti na účelu navrhované studie stojí za to se ptát, zda je v tomto případě možné darovat moč během menstruace. Kromě toho studie moči shromážděné v době, kdy menstruace ženy může způsobit další abnormality. Je zaznamenán účinek na parametry leukocytesterázy - je to enzym, který se nachází v bílých krvinkách. Pokud je přítomen, znamená to zvýšený počet leukocytů, což jsou již příznaky závažných abnormalit ve zdraví.

Krevní nečistoty mohou také ovlivnit výsledky vyšetření moči pod mikroskopem, protože údaje o počtu červených a bílých krvinek budou nadhodnoceny..

Na základě toho by rozhodnutí o tom, zda močit během menstruace nebo počkat na konec, mělo být založeno především na důvodu, pro který je studie nezbytná, a za druhé, dohodnuto s ošetřujícím lékařem. Pokud však stále potřebujete darovat moč, měli byste přijmout určitá opatření, která minimalizují vniknutí krve do materiálu pro výzkum.

Podle odborníků by se člověk měl během menstruace zdržet močení, protože spolu s krví vycházejí i mrtvé buňky epitelu. Pokud se tento výtok dostane do vzorku moči, lékař špatně diagnostikuje, což přirozeně ovlivňuje výběr léčby..

Díky tomu se díky těmto analýzám zdravotní stav pacienta nejen nezlepší, ale naopak se několikrát zhorší. Existují však případy, kdy pacientka v tuto chvíli nutně potřebuje močit, proto musí informovat specialistu, že má menstruaci.

Pokud odborník v tuto chvíli udělí povolení k provedení testů, musíte dodržovat určitá pravidla, která vám umožní získat čistý vzorek moči:

 • Dodávka moči se provádí ráno. Kromě toho byste v předvečer studie neměli konzumovat tučné jídlo, alkohol, léky, léky a doplňky stravy..
 • Odběr moči musí být prováděn v čisté a sterilní nádobě, jinak může dojít ke zkreslení výsledku testu.
 • Před odběrem vzorků musíte důkladně opláchnout vnější genitálie a poté vložit tampon do vaginální oblasti, což pomůže vyloučit vstup krve do vzorku. Panna může být pokryta sterilní vatou.
 • Studie vyžaduje odběr průměrné dávky moči. Chcete-li to provést, musíte do toalety propláchnout trochu moči, poté naplnit nádobu a zbytek uvolnit do toalety.

Poté, co se do nádoby odebere požadované množství vzorku, uzavře se a do hodiny se přenese k laborantovi..

Tyto manipulace se nejpohodlněji provádějí v koupelně. Pokud budete dodržovat všechna výše uvedená pravidla, bude výsledek spolehlivý.

Dnes existuje další metoda sběru analýzy, která se provádí pouze ve stěnách zdravotnického zařízení pomocí katétru. Takže moč se často sbírá ženám po porodu s vaginálním krvácením, aby se získal přesný výsledek testu..

Existuje typ výzkumu, při kterém musí být v materiálu přítomno krvácení. Díky této analýze může odborník určit hladinu hormonálních sloučenin: kortizol, estradiol, testosteron atd. Kromě toho, pokud je nutné určit přítomnost infekce v těle, je povoleno provést analýzu během probíhající menstruace.

Na závěr bychom chtěli poznamenat, že pokud není naléhavá potřeba provést analýzu, je lepší počkat a vzít materiál v den, kdy lhůta skončí. Situace však mohou být úplně jiné, proto je nutné varovat laboratorního asistenta, který při zkoumání biologického materiálu zohlední tento faktor..

Jaké testy mohou být, pokud jsou prováděny během menstruace

Někdy ženy ignorují informace, že pokud během menstruace budete močit, výsledek se zkazí. Kvůli nedostatku času a spěchu i přes varování stále chodí předávat biomateriál. A tady je to, co lékař najde ve výsledcích:

 • Normální moč je nažloutlá, slámově zbarvená. Změny barvy jsou již kritériem pro stanovení diagnózy, pokud je tma - to je signál pro patologické stavy jater a žlučníku. Během menstruace může krev z pochvy vstoupit do moči a způsobit ztmavnutí.
 • Normální moč by také měla být čirá. Jakýkoli zákal je patologie a s menstruací to bude takhle. Navíc v něm lze detekovat zvýšení počtu erytrocytů a epiteliálních buněk..
 • Během menstruace se indikátor specifické hmotnosti moči vždy zvyšuje, což narušuje normální diagnózu. Na základě tohoto indikátoru může lékař chybně diagnostikovat diabetes mellitus, dysfunkci jater, srdeční selhání atd..
 • Krev uvězněná ve sklenici moči během menstruace jistě způsobí podle závěrů laboratorních techniků nárůst červených krvinek. Hematurie - je charakteristickým příznakem glomerulonefritidy, nádorů v urogenitálním systému, urolitiázy.
 • V moči zdravého člověka je sediment moči nevýznamný, neměl by mít více než tucet epiteliálních buněk. Protože během menstruace děloha odmítá staré koule epitelu, vycházejí ve velkém množství s menstruačním tokem. Specialista může provést jakoukoli diagnózu, až po rakovinu, tím, že uvidí velké množství epiteliálních buněk.
 • Obvykle se moč vylučuje sterilní. Někdy existují případy bakterií, které vstupují ze spodních částí močové trubice. Pokud se užívá během menstruace, riziko mikroorganismů vstupujících do moči se významně zvyšuje. A takový obraz v analýze je již alarmujícím signálem a může znamenat přítomnost infekce v urogenitálním systému (cystitida, pyelonefritida, uretritida atd.). Je dobré, pokud lékař doporučí provést test znovu, nebo jej poslat na bakteriologický test.

Vzhledem k možným chybám v diagnostice na základě výsledků analýzy moči musíte pečlivě přemýšlet o tom, zda se to během vašeho období vyplatí užívat. Pokud se však v nemocnici vyvinula situace, která je z hlediska vitálních funkcí nesmírně nutná, lze ke sběru moči použít katetrizaci. Abyste předešli problémům pro sebe a lékaře, je lepší počkat až do konce menstruace a provést testy podle očekávání..

Krevní test

Musí se pravidelně provádět monitorování krevního obrazu, celkového stavu těla. Existuje několik běžných testů:

 • Biochemické. Poskytuje představu o fungování různých orgánů, úrovni metabolických procesů počítáním proteinů, enzymů, bilirubinu, cholesterolu atd.;
 • Všeobecné. Odhaluje rovnováhu erytrocytů, leukocytů, krevních destiček, ESR, hladinu hemoglobinu, což vám umožňuje určit negativní změny v těle
 • Pro hormony. Je nezbytný pro diagnostiku mnoha nemocí, včetně gynekologických;
 • Pro cukr. Určuje hladinu glukózy, umožňuje identifikovat endokrinní poruchy;
 • Sérologické. Určuje přítomnost bakterií nebo virů v těle;
 • Imunologické. Určuje úroveň odolnosti vůči chorobám;
 • Alergické testy. Odhalit nesnášenlivost vůči jakýmkoli látkám;
 • PCR. Upozorňuje na přítomnost urologických a gynekologických infekcí. Citlivý na přítomnost cizí DNA;
 • Pro srážlivost. Umožňuje vám zjistit viskozitu krve, její odchylky v jednom nebo druhém směru;
 • Pro nádorové markery. Identifikuje přítomnost nádoru podle proteinů, které produkuje.

Proč během svého období nemůžete darovat krev

Není žádným tajemstvím, že krev je přímým účastníkem menstruace. Dostává se do výtoku z poškozených cév funkční vrstvy endometria. I když je žena zdravá, cítí se v kritických dnech přijatelná, nevyhnutelně ztrácí trochu krve. Provádění testů během menstruace znamená vystavení těla novému stresu.

Některé počty krve se během menstruace mění. Bolestivé pocity v kritických dnech způsobují zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů. Toto je kritérium charakterizující přítomnost nebo nepřítomnost zánětlivého nebo infekčního procesu. Žena s menstruací bude mít výrazně vyšší počet červených krvinek a pokles počtu krevních destiček a bílých krvinek. Viskozita krve se během menstruace často mění. Všechno výše uvedené znamená, že obecná analýza, stejně jako koagulace během tohoto období, nejsou dostatečně informativní. Pokud není nutné je urgentně užívat, je lepší počkat do poloviny cyklu.

V kritických dnech se hladina hemoglobinu nevyhnutelně snižuje, biochemické složky krve se mění. Většina žen užívá léky proti bolesti, které mohou interferovat s testem. To vše činí provádění takové studie nedostatečně informativní..

Analýza PCR během menstruace může dát falešně pozitivní výsledek z již popsaných důvodů. Studie nádorových markerů bude také muset být odložena do konce kritických dnů. Oba odhalují vážná onemocnění, takže chyba může vést k nepředvídatelným a nebezpečným následkům..

Když menstruace není překážkou krevních testů

1. Pokud jde o výzkum hormonů, musí se provádět přesně v kritických dnech. Nejvhodnější je 5-7denní cyklus. Toto je nejpřesnější způsob, jak zjistit koncentraci:

 • Prolaktin;
 • FSH;
 • Luteinizační hormon;
 • Testosteron;
 • Kortizol;
 • Estradiol.

Během tohoto období je důležité neužívat léky, mohou "namazat" výsledek testu. 2

Menstruace také nemůže zasahovat do sérologického krevního testu. V každém případě vás bude informovat o infekční nemoci.

2. Menstruace také nemůže ovlivnit sérologický krevní test. V každém případě vás bude informovat o infekční nemoci..

Postup sběru materiálu

Když ošetřující lékař nasměruje pacienta na test moči a má kritické dny, je nutné ho na tuto nuanci upozornit. V případě naléhavé potřeby analýzy odborník poradí ženě s dodáním biologického materiálu během menstruace.

Zde je několik pravidel, podle nichž můžete získat skutečný výsledek bez chyb:

1. Předprodej speciální plastové nádoby v lékárně. Můžete použít skleněnou nádobu, ale před použitím je nutné ji dobře umýt sodou a sterilizovat..

2. Nejlepší čas na sběr moči je ráno.

V tomto případě je důležité, aby poslední močení před odběrem materiálu proběhlo čtyři hodiny předem

3. Den před dodáním moči pro analýzu byste se měli vzdát alkoholu, slaných, uzených nebo kořeněných jídel, kávy, měli byste také vyloučit potraviny s vysokým obsahem potravinářských barviv.

4. Léčba drogami během období analýzy má také špatný vliv na výsledek. Proto je nutné buď na chvíli přestat užívat léky, nebo upozornit lékaře na nemožnost přerušení léčby..

5. Doba dodání moči do laboratoře by neměla přesáhnout 2 hodiny. Pouze za takových podmínek budou výsledky analýzy co nejpřesnější..

Plastová nádoba na sběr moči

Analýza moči během menstruace je extrémně vzácná. Je bezpodmínečně nutné vzít v úvahu skutečnost, že objektivního výsledku lze dosáhnout pouze správně shromážděným biologickým materiálem. Pokud tato možnost vyvolá podezření, měli byste analýzu provést znovu.

Zkušení laboratorní technici v případě potřeby filtrují moč průchodem vatovým tamponem. Takže moč je zbavena přebytečných částic, což vám umožní dosáhnout výsledku, který odpovídá realitě..

Pravidla pro sběr moči během menstruace:

1. Připravte si plastovou nádobu nebo sterilní skleněnou nádobu s víkem.

2. Vyčistěte. V žádném případě byste neměli používat hygienické výrobky, které mohou zkreslit výsledek analýzy.

3. Použijte tampon. Vložte jej do pochvy a minimalizujte tak vnikání zbytečných nečistot do biologického materiálu.

4. Nejlepší moč pro testování je průměrná. To znamená, že byste měli zahájit proces močení, počkat na jeho střed, shromáždit jej do nádoby a dokončit proces močením do toalety.

5. Požadované množství moči pro analýzu je 70-100 ml..

6. Nádoba s biomateriálem by měla být těsně uzavřena.

Měli byste zahájit proces močení, počkat na jeho střed, shromáždit jej do nádoby a dokončit proces močením do toalety

Odebraná moč by měla vykazovat správný výsledek. Odborníci z důvodu spolehlivosti doporučují analýzu opakovat několik dní po ukončení menstruace. Současně s vědomím a dodržováním všech doporučení pro sběr moči během menstruace se pacientka může vyhnout stanovení nesprávné diagnózy a léčby a s nimi zbytečných starostí..

Lze provést test moči během menstruace? Jak darovat moč během menstruace

V různých životních situacích musíme podstoupit testy: zařízení pro studium, práci, během období nemoci. Bohužel není vždy možné všechno vymyslet a naplánovat. Pro tyto události je to pro ženy obtížnější, protože například vzhled menstruace může zničit všechny plány. Mohu během menstruace darovat moč? Teď to vyřešíme.

Proč nemůžete dávat moč během menstruace?

Menstruační tok je měsíčně, někdy může být cyklus narušen: menstruace trvá déle než obvykle nebo se objevuje dříve. Pak lze jen hádat, kolik dní začne další výboj. V této situaci nemusíte myslet na žádné plánování analýz..

Moč je jedním z hlavních biomateriálů používaných jako screeningová diagnostika pro lidské zdraví. Chybná data ve výsledcích vysvětlují endogenní a exogenní příčiny ovlivňující kvalitativní charakteristiky moči. Vždy je nutné provést test moči podle určitých pravidel, která ne každý zná. Proto na otázku: je možné provést test moči během menstruace, neexistuje jednoznačná odpověď. Na recepci vám lékař musí říct, jak správně absolvovat test moči, aby byl výsledek pravdivý. Tato pravidla jsou velmi jednoduchá (obecná analýza moči):

 • den předem nekonzumujte barvicí přípravky, alkohol,
 • nepijte pigmentové léky (pokud to nelze zrušit, informujte lékaře),
 • použití antibakteriálních nebo dezinfekčních prostředků je zakázáno,
 • sbírat moč ráno (od močení by měly uplynout více než 4 hodiny),
 • důkladně si umyjte ruce,
 • hygienické oplachování zepředu dozadu, suché
 • rozdělte stydké pysky a začněte močit do nádoby (aniž byste se dotkli genitálií), zbytky
 • ranní porce jdou na záchod,
 • musíte do 2 hodin předložit vzorek do laboratoře.

S menstruačním tokem je ohroženo dodržování nezbytných pravidel. Výsledkem je, že se během menstruace nedoporučuje provádět obecné denní testy, studie podle Zimnitského a Nechiporenka. Zejména denní dávky, kdy se moč odebírá vícekrát.

Samozřejmě je možné podstoupit test moči během menstruace, ale bude výsledek vždy spolehlivý? Zde obvyklá pravidla pro předávání vzorků nepomohou. Samotná menstruace může být hodně nepříjemná a na hormonálním pozadí je stres a různá potěšení vnímána ještě více dráždivě.

Mohou ženy během menstruace darovat moč? Lékaři nedoporučují provádět testy během menstruace. Důvodem je to, že v současné době se málo lidí daří správně odebírat moč. Výsledek se proto může výrazně lišit od normy. Koneckonců, krev by neměla být přítomna ve odebrané moči, ale zde je pravděpodobnost jeho detekce velmi vysoká. I když se vizuálně zdá, že je vše sestaveno dobře, výkon moči může být stále špatný. Pravděpodobnost získání alespoň kapky menstruace lze považovat za hrozbu, která zkresluje výsledek studie. A lékař, který viděl změněný vzorek, je schopen udělat chybu v diagnóze nebo znovu dát směr k analýze a provést další vyšetření. Pokud musíte během menstruace podstoupit test moči, nezapomeňte varovat svého lékaře.

Jak močit během menstruace?

Vzhledem k anatomickým vlastnostem ženského močového systému je v analýze povoleno až 5-6 leukocytů a až 3 erytrocyty na jedno zorné pole. Bakterie by neměly být přítomny, epiteliální buňky jsou vzácné. Prvky, které spadají do vzorku a které nesplňují normy, nutí člověka přemýšlet o přítomnosti patologie močového systému.

Analýzu moči během menstruace mohou provádět informované ženy, které přísně dodržují stávající pravidla. Zanedbání tohoto procesu způsobí zkreslení údajů z výzkumu..

I správně shromážděná analýza s pravdivými výsledky však bude nutné opakovat druhý nebo třetí den po menstruaci. Sběr moči pro kultivaci vyžaduje sterilitu, proto se k odběru moči přímo z močového měchýře používá močový katétr. V tomto případě lze kombinovat menstruaci a analýzu moči, protože je vyloučen vniknutí jakýchkoli přebytečných částic zvenčí do analýzy moči.

Pokud lze analýzu odložit, stojí za to počkat na dokončení menstruace, abyste se znovu neobávali špatného výsledku. To bude nejlepší řešení. Naléhavá potřeba analýzy však umožňuje provádět ji kdykoli v měsíci, a to navzdory překážkám:

 • předoperační příprava,
 • nouzová hospitalizace,
 • stav vyžadující urgentní diagnózu.

Lékař musí určitě vědět o období menstruace, pak bude schopen včas říci, jak se správně připravit a jak provést analýzu. Kromě obecných pravidel existuje požadavek na menstruační období: povinné používání hygienického tamponu. Pokud nemáte tampon, můžete si bavlněný analog vyrobit sami. Tím se zabrání vstupu krvácení do odebrané moči..

Pokud z nějakého důvodu není možné použít tampon, je možné sbírat moč pomocí katétru. Tento nepříliš příjemný postup provádějí pouze lékaři. Spolehlivost indikátorů se správným plotem je ale 100% zaručena..

Pokud je test moči proveden před menstruací, je pravděpodobnost vstupu nežádoucích struktur do moči méně pravděpodobná, ale docela možná. Nemyslete si, že na konci menstruace je výtok minimální a krev se nedostane do odebrané části. To není pravda. Faktem je, že v moči by neměly být erytrocyty, dokonce i malé množství z nich může studium pokazit. Pokud procházíte narkologem, možná budete muset sbírat moč pro použití zakázaných látek. Algoritmus přípravy zůstává stejný jako u obecných a jiných analýz..

Dopad menstruace na výzkum

Pronikání obsahu menstruace do moči ovlivňuje mikroskopické i chemické vyšetření. Vylučování moči během menstruace znamená vystavení vzorku moči kontaminaci, což může vést k nesprávné interpretaci výsledků.

Normálně by měla být barva moči slámově žlutá. Změna tohoto indikátoru naznačuje patologii, nejčastěji ledvin. Krev rozpuštěná v moči poskytuje barvu podobnou barvě moči s glomerulonefritidou. Pro patologie hepatobiliárního a biliárního systému je charakteristická tmavší barva. Moč, která obsahuje epiteliální buňky a bílkoviny, je zakalená, což není normální. Tento jev je charakteristický pro nádorové procesy, které mohou pacienta děsit, a lze jej pozorovat také u zánětlivých onemocnění močových cest, urolitiázy nebo nesnášenlivosti farmakologických látek. Zvýšení měrné hmotnosti o více než 1020 nutí přemýšlet o možném diabetes mellitus, srdečním selhání, nefrotickém syndromu. Zvýšení počtu bílých krvinek nemusí být tak časté. Tento stav vyžaduje antibiotickou terapii, která je pro zdravého člověka extrémně nepříznivá..

Indikátory OAC se také mění s nástupem menstruace, o čemž ví jen málo lidí. Významná ztráta krve vede ke snížení hladiny hemoglobinu a erytrocytů a ke zvýšení ESR v krvi. Jedná se o fyziologické procesy, po skončení menstruace se ukazatele nezávisle dostanou na normální hodnoty..

Pokud lékaře neupozorníte, je možné stanovit diagnózu, jako je anémie, a předepsat vhodnou léčbu. Tělo dále obnoví ztracené červené krvinky a léky mohou pomoci zvýšit počet červených krvinek nad normální hladinu. To není dobré, proto musíte varovat lékaře.

Je tedy nežádoucí provádět analýzy během menstruace. Pokud však taková potřeba vyvstane, musíte při odběru moči podniknout preventivní opatření a můžete provést analýzu. Při každém testu moči se doporučuje použít hygienický tampon, aby se zabránilo vaginálnímu výtoku. Řiďte se jednoduchými pravidly a nebudete se muset starat o výsledky testu.

O spolehlivosti testů moči během menstruace

U zdravé ženy v reprodukčním věku je doba menstruačního cyklu mimo těhotenství a kojení od 21 do 35 dnů. To znamená, že se v určitém intervalu opakuje krvavý výtok z genitálního traktu, který v průměru přetrvává od 3 do 6 dnů. Co dělat, pokud je nutné podstoupit laboratorní vyšetření a je možné darovat moč během menstruace a existuje riziko snížení informačního obsahu a spolehlivosti výsledků testu?

Analýza moči během menstruace

Diagnostické testy - ať už instrumentální nebo laboratorní - zahrnují určité požadavky na školení. To je nezbytné pro získání správných výsledků. Pokud je ignorujete, dojde ke zkreslení dat, což vede k chybným závěrům o stavu pacienta.

Je možné provést analýzu

Menstruace naznačuje výtok různé intenzity. Jsou směsí hlenu a krve, fragmentů tkání - někdy ve velkém množství. Po uvolnění do moči mohou tyto nečistoty zmást lidské oči (důležité pro techniky manuální mikroskopie) a zkreslit data pro instrumentální vyšetření nastavená na standardní úrovně citlivosti..

Co může ovlivnit menstruace

Výsledky budou pravděpodobně zkresleny pro následující data:

IndexMetoda hodnoceníJak se to mění
Charakterizace barvy a průhlednostiVizuálníMateriál získává načervenalý nebo šarlatový, hnědý odstín, je zakalený, při dlouhodobém stání se může objevit nepříjemný zápach
ErytrocytyPod mikroskopemPočet
Sliz
ProteinRůzné testy pomocí speciálních proužků nebo reagenciíÚroveň se zvyšuje

Pokud pacientka, která v období menstruace darovala moč, o tom lékaře neinformuje, může mylně považovat získané výsledky za známky onemocnění ledvin. V materiálu, který dlouho stojí, se mohou objevit bakterie - výsledkem je, že test na dusitany nebo jiné indikátory mikrobiální kontaminace bude pozitivní, změní se pH (kyselost).

Když dojde k výjimce

Laboratorní testy se u pacientů provádějí obvyklým způsobem (plánovaným) nebo naléhavě - pokud existuje vážné ohrožení zdraví a života, a lékař naléhavě potřebuje výsledky, aby mohl stanovit diagnózu a léčbu pacienta. V druhém případě by menstruace neměla být překážkou analýzy moči - ale pouze za podmínky, že:

 1. Tento test může skutečně změnit okolnosti..
 2. Lékař si je vědom menstruace (situace je paradoxní, ale pravděpodobná - pokud nemluvíme o gynekologickém oddělení, žena může mlčet a lékaři zase tuto skutečnost neobjasní).
 3. Byla přijata opatření k zajištění toho, aby se do materiálu dostalo co nejméně krve.

Výcvik

V případech, kdy situace není naléhavá, ale pacient má stále v úmyslu darovat moč (například je naléhavě nutná analýza k vyplnění jakýchkoli lékařských dokumentů, existuje přísný časový rámec pro volný čas), existuje také cesta ven.

Jak sbírat moč během menstruace

Hlavním úkolem při získávání materiálu je zabránit vniknutí hlenu a krve. Toho lze dosáhnout pomocí nástrojů, jako jsou:

 • vaginální tampon;
 • menstruační kalíšek.

Je také třeba mít na paměti, že pacienti, kteří nejsou sexuálně aktivní, vyžadují malé tampony a misky obecně nejsou vhodné. Proto je nutné:

 1. Ráno po nočním spánku hygiena vnějších pohlavních orgánů.
 2. K odstranění přebytečné vlhkosti použijte ubrousky.
 3. Vložte tampon do pochvy nebo vložte menstruační kalíšek.
 4. Ujistěte se, že v oblasti močové trubice nezůstaly žádné stopy krve a výtok neuniká.
 5. Uvolněte první a třetí část moči do toalety a prostřední část mezi nimi shromážděte do čisté suché nádoby (nejlépe do sterilního lékárenského kelímku).

Označený obal musí být do 1-2 hodin odnesen do laboratoře.

Kdy se mohu nechat otestovat po menstruaci

Chcete-li získat správnou odpověď z laboratoře, stojí za to shromáždit materiál až od okamžiku úplného zastavení krvácení. U některých žen zmizí třetí nebo čtvrtý den, v jiných - šestý nebo sedmý den. Proto je zde vše individuální..

Je třeba si uvědomit, že ihned po skončení aktivní menstruace je možný neočekávaný únik malých částí vaginálního výtoku. Ženy v této době již mohou tampony nebo misky odmítnout. Proto se při odběru moči, zejména po dlouhém pobytu v poloze vleže nebo sedu, musíte ujistit, že se tak nestane, jinak bude vzorek materiálu zkažený a nevhodný pro analýzu..

Specifické testy

Moč jako biomateriál lze zkoumat nejen v rámci obecné analýzy; používá se také pro techniky:

 • stanovení hladiny bílkovin, glukózy, kreatininu, amylázy;
 • výpočet tvarových prvků (podle Nechiporenka);
 • stanovení koncentrační funkce ledvin (podle Zimnitského);
 • Rehbergův test;
 • pro hormony;
 • pro bakteriální setí.

Bez ohledu na metodu by vzorek neměl obsahovat cizí látky. Samozřejmě existuje možnost, že výsledky, dokonce is menstruací, budou blízké spolehlivým údajům. Ale nebude možné je objektivně posoudit. Pokud si tedy pacientka není jistá, že předá laboratorní materiál, který splňuje požadavky pravidel pro přípravu, je lepší odložit datum odběru..

Alternativní analýzy

Lze nahradit testy moči? Ty ukazatele, které se s jeho pomocí kontrolují (například úroveň ztráty bílkovin - tj. Proteinurie nebo sediment ve formě solí, formovaných prvků), nelze jinak odhadnout. Testy prováděné s použitím vzorků krve nebo jiných biomateriálů vhodných pro daný typ onemocnění však mohou poskytnout představu o stavu pacienta..

Například základní testy pro vyšetření v jakékoli nemocnici jsou:

 1. Obecná analýza krve.
 2. Stanovení hladiny glukózy.
 3. Biochemické testy, pokud jsou indikovány (např. Vzorky jater).

Když se naskytne příležitost, musí být jejich výsledky samozřejmě doplněny údaji o moči, pokud na tom lékař trvá..

Pokud máte menstruaci, nepoužíváte k měření bílkovin nebo glukózy testovací proužky. Studii s jejich pomocí lze provést i doma, ale je lepší ji odložit, dokud se výtok nezastaví, nebo použít metody již popsané dříve (zavedení tamponu, menstruační kalíšek).

Je možné močit během menstruace?

Je nežádoucí darovat moč pro laboratorní výzkum ženám během menstruace, ale v některých případech není možné analýzu odložit. Může to být například nutné v případě nouzové hospitalizace, během předoperační přípravy na neplánovaný výkon, v podmínkách vyžadujících urgentní diagnózu. Pokud se během menstruace provádí test moči, je nutné o tom lékaře varovat..

Během menstruace může být specifická hmotnost moči falešně vysoká. Obvykle se zvyšuje s diabetes mellitus, srdečním selháním.

Navzdory skutečnosti, že na začátku a na konci menstruace je výtok nevýznamný, mohou narušit výsledek analýzy, když vstupuje do shromážděného materiálu, proto pokud je to možné, měli byste počkat, dokud nebude menstruační krvácení úplné.

K čemu slouží test moči?

Moč je odpadní produkt, který se vylučuje ledvinami a obsahuje velké množství nečistot, jejichž typ a koncentrace mají diagnostickou hodnotu. Odchylka indikátorů moči od normy může signalizovat onemocnění močového systému, metabolické poruchy a další patologie před nástupem výrazných příznaků.

Obecná nebo klinická analýza moči je jedním z nejčastějších laboratorních testů, které se používají k hodnocení zdravotního stavu, diagnostice nemocí a sledování léčby. Tento test je obvykle součástí rutinní rutinní kontroly. Při specializovaném vyšetření může být pro narkologa nutná analýza obsahu určitých látek v moči.

Pro obecnou analýzu je nutné odebrat první ranní moč, pro jiné studie mohou být nutné odlišné podmínky pro odběr materiálu (průměrná část ranní moči, denní moč atd.).

Klinická analýza moči zahrnuje stanovení jeho fyzikálních vlastností (barva, průhlednost, pH, měrná hmotnost), chemického složení (bílkoviny, glukóza, ketolátky, bilirubin, urobilinogen, hemoglobin, dusitany atd.) A mikroskopie sedimentů (detekce leukocytů, erytrocytů, lahviček), soli, epitel, bakterie).

Analýza moči odebrané během menstruace často vyžaduje opětovné vyšetření po ukončení menstruace, aby se vyloučila nebo objasnila diagnóza.

Analýza moči během kritických dnů dokáže detekovat zvýšený počet bílých krvinek, červených krvinek a buněk vnitřní vrstvy dělohy a hlenu.

Jak darovat moč pro analýzu během menstruace

Existují pravidla pro přípravu a dodávání moči, aby se zabránilo vstupu nečistot do materiálu pro analýzu, což může zkreslit výsledek studie. Hlavním problémem sběru moči pro analýzu během menstruace je právě skutečnost, že je velmi obtížné z anatomických důvodů zabránit tomu, aby se do odebraného materiálu dostal menstruační tok..

Předběžná příprava na dodávku analýzy moči spočívá v tom, že po dobu 1–2 dnů před zahájením studie byste se měli vyvarovat intenzivní fyzické aktivity a odmítat jíst potraviny, které znečisťují moč (mrkev, řepa, potravinářská barviva, vitamíny). V případě užívání léků (zejména diuretik) je nutné si s lékařem vyjasnit nutnost jejich zrušení před analýzou. Kromě toho byste před studií měli omezit používání minerální vody, která může ovlivnit kyselost moči, a přestat pít alkohol..

Před sběrem moči si musíte důkladně umýt ruce a provést toaletu vnějších pohlavních orgánů (měli byste se umýt od pochvy po konečník a důkladně opláchnout použitý hygienický prostředek).

Pro sběr moči je lepší použít speciální plastové nádoby, které jsou zakoupeny v lékárně nebo vydány v laboratoři. V případě, že není možné zakoupit lékárničku, můžete sbírat moč do sklenice s pevně přišroubovaným víčkem, které je třeba nejprve sterilizovat.

Pro analýzu, pokud není uvedeno jinak, se sbírá první ranní moč. Počáteční část jde dolů do toalety, zbytek se shromažďuje v nádobě, aby vnější genitálie nepřicházely do styku s nádobkou. Klinická analýza vyžaduje nejméně 70 ml moči. Musí být dodáno do laboratoře co nejdříve, nejpozději do dvou hodin po močení. K dodávání materiálu do laboratoře během horkých sezón lze použít chladivo, ale moč nelze zmrazit.

Je vhodné sbírat moč tamponem i mimo menstruaci, protože zabrání tomu, aby se do materiálu dostal vaginální výtok.

Abyste získali co nejpřesnější výsledek testu při odběru moči během menstruace, musíte dodržovat řadu dalších pravidel.

Po použití oblasti genitálií použijte čistý hygienický tampon (pokud není k dispozici, lze použít vatový nebo gázový tampon), abyste zabránili vniknutí menstruační krve do shromážděného materiálu. Je vhodné sbírat moč tamponem i mimo menstruaci, protože zabrání tomu, aby se do materiálu dostal vaginální výtok.

Pokud je nutné provést bakteriální kultivaci moči a není možné čekat na konec menstruace, doporučuje se odebrat moč v nemocnici pomocí uretrálního katétru, což vylučuje cizí nečistoty ze vstupu do moči. Stejným způsobem můžete sbírat moč během menstruace před urgentní operací..

Jak mohou být výsledky analýzy moči zkresleny během menstruace

Přítomnost nečistot v moči mění její fyzikální vlastnosti, chemické složení, ovlivňuje složení sedimentu.

Normální moč má světle žlutou barvu. Během menstruace může moč zčervenat, což je běžné u některých problémů s ledvinami. Kromě toho může být moč zakalená, což je indikátorem řady onemocnění urogenitálního systému, jater, slinivky břišní, novotvarů.

Během menstruace může být specifická hmotnost moči falešně vysoká. Obvykle se zvyšuje s diabetes mellitus, srdečním selháním.

Test moči provedený během kritických dnů může detekovat zvýšený počet bílých krvinek, červených krvinek i buněk vnitřní vrstvy dělohy a hlenu. Značný počet erytrocytů v moči je pozorován u onemocnění ledvin, urolitiázy, novotvarů, arteriální hypertenze atd. Zvýšený počet leukocytů je pozorován u zánětlivých procesů v orgánech močového systému. Kromě toho lze v materiálu shromážděném během menstruace nalézt bakterie, které běžně chybí..

Pro obecnou analýzu je nutné odebrat první ranní moč, pro jiné studie mohou být nutné odlišné podmínky pro odběr materiálu.

Samotná analýza moči v každém případě k stanovení diagnózy nestačí. Výsledky mimo normální rozmezí však vedou k dalšímu výzkumu..

Ženy často věnují pozornost zpoždění menstruace, ale je nebezpečnější, když začnou brzy. Pokud žena není v situaci, kdy jsou nepravidelnosti cyklu normální (laktace, přechod, menopauza), mělo by to být výstrahou.