Je možné otěhotnět během menopauzy?

Je možné, aby žena po 40-50 letech otěhotněla s menopauzou, je kontroverzní problém, který znepokojuje mnoho žen z různých důvodů. Pouze někteří se ho ptají s nadějí, zatímco jiní s pocitem opravdového strachu.

Mít dítě skutečně vyžaduje hodně duševní síly, upřímnou touhu po porodu, fyzickou vytrvalost a dobré zdraví..

Tato kritéria nejvíce odpovídají věkové skupině žen od 19 do 38 let. Dále se začnou postupně vytrácet reprodukční schopnosti ženy a další důležité funkce některých orgánů..

A po 40–45 letech, kdy přístup k menopauze není daleko, mají mnozí vážné pochybnosti, zda je možné a jak realistické je v zásadě otěhotnět během a po menopauze.

Climax je přirozené vícestupňové období charakterizované involucí reprodukčního systému na pozadí věkových změn v těle..

Pokud jde o menopauzu, můžete často slyšet takové sdružení - „dámský podzim“.

Ve skutečnosti je pro některé nástup menopauzy známkou blížícího se stáří, pro mnoho jiných naopak začátkem nového svobodného života..

S nástupem menopauzy prochází ženské tělo zásadními změnami

Konečně si můžete odpočinout od měsíční menstruace, nechránit se při pohlavním styku a zároveň se nebát neplánovaného početí.
Většina ženských zástupců se domnívá, že pokud neexistuje období, je nemožné otěhotnět. Absence menstruace však může být způsobena různými důvody..

Důležitou roli hraje stabilita těchto projevů. Možná jsou to jen první příznaky nepravidelného menstruačního cyklu ženy..

Stojí za zmínku, že k oplodnění dochází pouze za určitých podmínek, které poskytují příležitost otěhotnět..

Ženské vaječníky musí pravidelně vytvářet folikuly, ve kterých dochází k vývoji a zrání vajíčka.

V tomto případě by měly být aktivně produkovány hormony estrogen a progesteron, které zajišťují tvorbu žlutého tělíska a přípravu dělohy na ovulaci..

S přiblížením menopauzy všechny podmínky nezbytné pro početí postupně mizí a šance na otěhotnění každým dnem klesají..

V tuto chvíli se objevuje otázka, zda žena může otěhotnět ve věku například 45 let nebo 48 let, 50 let nebo po 50 letech..

Toto téma je zvláště akutně diskutováno u manželských párů ve věku, kdy v rodině ještě nejsou žádné děti, a situace se brzy stane kritickou.

Ve skutečnosti s věkem funkce vaječníků oslabují, což se v gynekologii nazývá porucha v procesech pohlavních orgánů, které produkují hormony. Současně vysychají poslední zásoby folikulů.

Pokud je pracovní kapacita folikulů nedostatečná, projeví se to ve vývoji a zrání vajíčka. V tomto případě je velmi pravděpodobné, že k ovulaci již vůbec nedojde..

Přesto je možné početí během menopauzy. A to nejen teoreticky, ale i prakticky.

Jeden důležitý detail by neměl chybět - období vyvrcholení trvá déle než jeden den, týden nebo měsíc..

Výskyt prvních příznaků menopauzy je samozřejmě důvodem pro kontaktování gynekologa

Klimakterické období může trvat mnoho let a někdy i desetiletí. To znamená, že pravděpodobnost otěhotnění přetrvává i ve věku 60 let a možná i v 65 letech.

Existuje mnoho případů, kdy ženy otěhotní po padesáti letech (například v 51-61 atd.) Po nástupu menopauzy a dokonce i po postmenopauzálním období. To vše jsou skutečné statistiky..

Nedávno došlo k ojedinělému případu ženy, která počala ve věku 75 let. Narození dítěte, šťastná matka představila svému manželovi na výročí smaragdové svatby.

Změny v ženském těle během menopauzy

Prvním příznakem hormonálních změn, když má žena menopauzu, je oligominorea.
To je porušení pravidelného menstruačního cyklu. Ke změně intervalů navíc dochází jak ve směru zvyšování, tak snižování počtu dnů.

Vzhledem k průměrným ukazatelům se na přelomu čtyřiceti let ve vaječnících významně snižuje počet vajíček, stejně jako produkce FSH, LH a dalších hormonů.

Pokles progesteronu nastává nejdramatičtěji ve srovnání s jinými hormony. Tři až čtyři roky (nebo více) před menopauzou prochází přibližně 50% MC bez ovulace.

Z tohoto důvodu vyvstávají otázky, jako je to, zda žena může otěhotnět během menopauzy nebo po ní, nebo jaká je pravděpodobnost početí po 50 letech.

Zpravidla je možné pomocí hormonálních nebo fytopreparátů odstranit nepříjemné příznaky, které někdy narušují obvyklý způsob života.

Hormonální změny ovlivňují především sexuální funkce u žen, což obvykle vede k nedostatku pohlavních hormonů.

Tyto změny v ženském těle se vyskytují po celé klimakterické období. Znamení jsou běžně rozdělena do tří kategorií: brzy, střední a pozdní.

Rané změny jsou charakterizovány příznaky, jako jsou příznaky popsané níže:

 • vazomotorické - návaly horka, horečka, zimnice, hyperhidróza (nadměrné pocení), cefalalgie, přepětí krevního tlaku, ataky arytmie začínají;
 • emočně-vegetativní - psychoemoční labilita, nemotivované změny nálady, úzkost, depresivní stavy, únava, poruchy spánku, kognitivní poruchy, snížené libido.

Mírné příznaky se objevují během prvních několika let během menopauzy:

 • urogenitální - vaginální poruchy (suchost, svědění v pochvě), bolest při pohlavním styku, dysurie (různé typy poruch močení), infekce močových cest;
 • vnější - pokožka se stává méně pružnou, suchou, objevují se první vrásky a šedivé vlasy, vlasy mohou vypadávat, nehty se lámou.

Pozdní změny se objevují hlavně po menopauze, doprovázené následujícími příznaky:

 • pokles kostní tkáně, což vede ke zvýšené křehkosti kostí;
 • asymptomatický projev primárních příznaků postmenopauzální osteoporózy;
 • onemocnění kardiovaskulárního systému (vaskulární ateroskleróza, infarkty, mrtvice, arteriální hypertenze);
 • onemocnění ledvin, slinivky břišní, žlučových cest;
 • Alzheimerova choroba (senilní demence).

Existují také atypické hormonální změny, které zahrnují klimatický syndrom, který se vyskytuje u 30-60% žen..

Po menopauze může být ženě nabídnuta hormonální substituční léčba

Jedná se o symptomatický komplex patologických projevů (somatické, vegetativní, urogenitální), který je charakterizován závažnější formou menopauzy. Lze pozorovat v jakékoli fázi.

Fáze menopauzy za 50-60 let

Menopauza obvykle začíná ve věku 45-50 let. Podle lékařských statistik je ve většině případů horní hranice indikována na 47 let a průměr je až 52 let..
Pozdní menopauza obvykle nastává po 60 letech, lékaři podávají přesnější údaje o nástupu po 56 letech a až po 65. Příznaky jsou popsány výše.

Tabulka fázovaného vývoje klimakterického období

FázeStručný popis
PremenopauzaJsou pozorovány první příznaky poruchy MC, návaly horka, dysfunkce vaječníků atd. Fáze trvá až do poslední menstruace
ClimaxPoslední menstruace
PerimenopauseKombinuje premenopauzu, menopauzu a 1 rok po ukončení menstruace
PostmenopauzaPokračuje po celý život po perimenopauze

Zpožděná menopauza

Během menopauzy se MC bez ovulace střídá s normálními ovulačními cykly v poměru přibližně 50/50.

Menopauza je onemocnění charakterizované hormonální nerovnováhou

V tomto případě je menstruace nepravidelná, doba trvání kolísá, častěji ve směru redukce. Méně nebo méně silné krvácení během menopauzy.

Existuje mylná představa, že je nemožné otěhotnět, pokud není menstruace, zejména ve věku kolem padesáti let a více.
Při absenci menstruace po dobu dvou až tří měsíců proto mnoho žen zapomíná na svoji ochranu, aniž by se obávala rizika nechtěného těhotenství..

Známky těhotenství s menopauzou lze zaznamenat zdaleka okamžitě, protože je poměrně obtížné je spolehlivě určit.

Faktem je, že příznaky premenopauzy jsou velmi podobné projevům ženského těla během těhotenství..

Například absence menstruace, celková slabost, nevolnost, někdy zvracení, bolesti hlavy, časté močení atd..

Pokud však menstruace nepřijde po dobu 12 měsíců nebo déle, pak tento proces naznačuje úplné zastavení produkce pohlavních hormonů a nástup postmenopauzy..

Je možné otěhotnět s menopauzou přirozeně?

Teorie pravděpodobnosti početí během premenopauzy přirozeně ve věku 49 let (nebo v jiném zralém věku) tuto možnost nejen potvrzuje, ale také povzbuzuje ženy k pečlivé ochraně.

Zdraví vám umožňuje stát se matkou

U těch párů, které jsou rozhodnuty otěhotnět samy (bez lékařské pomoci), je třeba vzít v úvahu následující podmínky příznivé pro oplodnění:

 • správná definice ovulačního cyklu;
 • pohlavní styk v době ovulace nebo 5-7 dní před ní;
 • vysoká kvalita a kvantitativní charakteristiky spermií partnera.

Tato kombinace okolností může být například klíčem k štěstí při otěhotnění ve věku 53 let.

Tato skutečnost bude dalším důkazem toho, že během menopauzy mohou ženy různých věkových skupin otěhotnět..

Jaká je pravděpodobnost otěhotnění po menopauze v 49-55

Ženy se často obracejí na gynekology a kladou jim otázky například v následujícím znění: „Neměl jsem menstruaci tři roky, je mi 52 let, po menopauze mám šanci otěhotnět?“

Je rozumné předpokládat, že odpovědí na tuto otázku je důrazné ne. Existují však paradoxní lékařské statistiky, které se mnohým mohou zdát přinejmenším nepravděpodobné..

Procento neplánovaných těhotenství ve věkové skupině 40 až 55 let (a výše) je mnohem vyšší než šance na oplodnění v kategorii žen v plodném věku od 25 do 35 let.
Povaha takového jevu je překvapivá a špatně pochopená, takže lékaři ještě nejsou schopni vysvětlit, co je důvodem porodu po 50 letech, a ještě více po 60 letech.

Fakta potvrzující, že absolutně žena může po menopauze otěhotnět, jsou dost na to, aby přesvědčila i ostřílené skeptiky.

Příčiny a problémy časné menopauzy

Časná menopauza je specifická patologie, jejímž znakem je absence menstruace (nebo náhlé ukončení) ve věku 30 let (plus mínus několik let).

Jsou známá fakta o pozorování předčasné menopauzy u dívek ve věku 23-25 ​​let. Můžete otěhotnět s časnou menopauzou kdykoli, protože tento proces nelze kontrolovat.

S touto patologií dochází k hormonálním změnám v těle ženy již v raných stadiích formace.

Mezi příznaky menopauzy patří především návaly horka.

První příčinou časné menopauzy je ovariální dysfunkce, která je způsobena mnoha faktory:

 • gynekologická chirurgie (například odstranění vaječníků);
 • léčba rakoviny chemoterapií nebo ozařováním, kterému byla žena dříve vystavena;
 • zánětlivé procesy v pánevních orgánech;
 • užívání agresivních léků, které vyvolaly závažné hormonální změny.
 • poškození chromozomu X;
 • Turnerův syndrom nebo nedostatek kompletní série chromozomů (jedna místo dvou);
 • nadměrné číslo chromozomu (tři místo dvou).
 • zrychlení, puberta před plánovaným termínem (již ve věku 10–12 let);
 • poruchy páteře;
 • dysfunkce štítné žlázy a slinivky břišní (nedostatek enzymů);
 • nadměrná tělesná hmotnost (obezita);
 • cukrovka;
 • nemoci autoimunitního původu.

Seznam problémů je velmi různorodý. Pokud potřebujete výsledek k jejich vyřešení, pak to vyžaduje profesionální přístup odborníků a podrobné vyšetření..

Umělá menopauza: typy, příčiny a důsledky

Umělá menopauza je nucené vypnutí vaječníků k zastavení produkce estrogenu pomocí lékařského zásahu.
První umělá menopauza se používá k léčbě velkého počtu onemocnění závislých na hormonech.

Menopauza se vyskytuje hlavně u žen po 45 letech

Například k léčbě následujících problémů:

 • děložní krvácení různých etiologií;
 • děložní myomy;
 • endometrióza;
 • fibrom;
 • onkologické novotvary, nádory.

A také k léčbě neplodnosti metodou umělé stimulace vaječníků.

Volba metody, která indukuje umělou menopauzu, závisí na příčině, příznacích, léčbě, účelu a věku.

 • chirurgické (ooforektomie) - radikální odstranění vaječníků v onkologii, nevratný proces;
 • radiologická - radiační terapie, částečné obnovení funkcí je možné;
 • léčba - jemná metoda pomocí speciálních přípravků, funkčnost vaječníků a těla je zcela obnovena.

Úplná rehabilitace po léčbě plodnosti může trvat dva až čtyři měsíce, ale nikoho to nezastaví.
Skutečnost, že můžete otěhotnět po umělé menopauze, dodává sílu a optimismus. Například pro mnoho žen, například ve věku 47 let nebo více, se sen stává skutečností..
Mnozí se takové terapie bojí kvůli možným následkům nebo přísnému zacházení..

Je důležité vědět! Nebyly zaznamenány žádné negativní důsledky po aplikaci metod umělé menopauzy.

Nereagujte na mýty o nevratnosti přibývání na váze nebo úplné ztrátě libida.

Je lepší se odvolat na statistiky, které zaznamenaly velké procento šťastných matek nebo dívek a žen, které se zotavily z rakoviny.

Co by měla žena dělat v případě nechtěného početí?

K nechtěnému těhotenství během menopauzy obvykle dochází v důsledku nevhodných postojů k antikoncepci.
Mnoho lidí věří, že pravidelná absence menstruace je důvodem pro odmítnutí antikoncepce. Ukončení těhotenství v menopauze je nebezpečné s vážnými komplikacemi.

Gynekologové doporučují potrat pouze v případě vážného ohrožení života matky a dítěte..

Indikace pro lékařský potrat:

 • anémie, vyčerpání těla;
 • exacerbace chronických onemocnění (játra, ledviny, endokrinní systém atd.);
 • patologie související s věkem (děloha, vejcovody, vaječníky).

Pokud je žena schopná snést a porodit dítě, aniž by riskovala své vlastní zdraví a plod, posílají lékaři těhotnou ženu k úplnému vyšetření těla.

Doporučení jsou stejná jako pro všechny - věnujte více pozornosti zdravé stravě a životnímu stylu, pravidelně navštěvujte lékaře.

Nebezpečí zachování plodu ve věku 48-52 let

Mít dítě je nesrovnatelné štěstí v každém věku, zvláště pokud na to žena čeká mnoho let..

Pokud k vám ale tato radost přišla během menopauzy, pak v 52 letech buďte připraveni na možné komplikace..

 • je možný rozvoj diabetes mellitus;
 • náhlé zvýšení krevního tlaku může vyvolat infarkt nebo cévní mozkovou příhodu během porodu;
 • dysfunkce mnoha orgánů v důsledku velkého zatížení;
 • vysoká pravděpodobnost mimoděložního těhotenství, potratu;
 • ruptury a poranění po porodu;
 • infekce;
 • zvýšené riziko úmrtí starší matky v důsledku silného přetížení během porodu.
 • vysoká dětská úmrtnost;
 • gestační diabetes vede k riziku vzniku vrozených anomálií (vnitřní nebo vnější deformity orgánů);
 • prenatální preeklampsie způsobuje u plodu hypoxii;
 • genetické abnormality u dítěte, děti se mohou narodit s Downovou chorobou, mozkovou obrnou, exstrofií močového měchýře atd..

Podle statistik ženy ve věku 45-55 let umírají během porodu šestkrát častěji a riziko úmrtí plodu uvnitř dělohy je třikrát vyšší než u mladých žen při porodu do 35 let.

Klady a zápory pozdního těhotenství a porodu ve 40 letech

Při rozhodování o narození a porodu dítěte v dospělosti je nutné vzít v úvahu všechny aspekty a závažnost situace..

Byl jsem rád, že jsem se znovu stal matkou

 • povědomí o myšlenkách a činech - žena bude ovládat každý její krok, je připravena hodně obětovat;
 • materiální základna - stabilní pozice, normální životní podmínky, určité finanční zabezpečení umožňují vyhnout se stresu způsobenému poruchou života a podobnými problémy;
 • stabilní vztah s partnerem - ve většině případů ženy, které mají prokázaného a spolehlivého blízkého, souhlasí s porodem v tomto věku;
 • úspěchy - mnozí již mají za sebou profesní kariéru a nyní se rádi vzdávají mateřství;
 • omlazení těla - pocit mateřství dodává novou sílu a do určité míry vrací mládí.
 • biologické hodiny - zvyk na život bez ohledu na okolnosti často vede k tomu, že dítě již není potřeba;
 • oprávněný strach při přemýšlení o vývoji možných komplikací, které jsou popsány výše;
 • změna zavedeného rytmu života - mnoho žen s velkými obtížemi přijímá nové podmínky a způsob života spojené se vzhledem dítěte (zejména prvního dítěte).

Jak vidíte, hrají roli nejen fyziologické faktory, ale také psychologická stránka problému..

Doporučení lékařů, pokud není žádná doba

Bez ohledu na interval absence menstruace byste se měli poradit s gynekologem, který vás pošle na vyšetření, aby zjistil důvod ukončení menstruace.

Když je intimita radost

 1. Normalizace režimu dne a odpočinku.
 2. Zajištění správné výživy.
 3. Eliminujte stres.
 4. S nedostatkem hmotnosti (anorexie) absolvujte kurzovou (cyklickou) terapii.
 5. V případě problémů z gynekologie léčte protizánětlivým nebo jiným způsobem, vše závisí na definici diagnózy.
 6. V případě poruch cyklu spojených s užíváním perorálních kontraceptiv se v kombinaci s užíváním progestogenových léků používá strategie vyčkávání a vidění.
 7. Užívání homeopatik.
 8. U závažnějších patologií se obvykle doporučuje léčba v nemocničním prostředí..

O autorovi: Borovikova Olga

Těhotenství po menopauze - je to možné

Menopauza (menopauza nebo klimakterické období) se nazývá fyziologická restrukturalizace těla, během níž dochází k involuci genitálií, zániku reprodukční funkce a věkem souvisejícím změnám spojeným se snížením produkce pohlavních hormonů.

Pravděpodobnost těhotenství během menopauzy

Menopauza nepatří k nemocem, ale je přirozenou fází života, kterou prochází jakýkoli biologický jedinec. U ženy je menopauza charakterizována postupným ukončováním menstruace a podle toho ovulací, což výrazně snižuje její schopnost otěhotnět, ale pravděpodobnost nástupu těhotenství stále přetrvává.

Reprodukční a menstruační funkce ženského těla nezmizí najednou, tento proces trvá 5-10 let nebo více.

Normálně se menopauza vyskytuje ve věku 45 až 55 let. Navíc, pokud se menstruace stala nepravidelnou pouze ve věku 50-55 let, pak může menopauza trvat až 60-65 let, což znamená, že zůstává možnost neočekávaného nebo naopak žádoucího těhotenství.

Ve věku 45 let klesá sekrece gonadotropinů a hormonů hypofýzy (FSH, LH), které ovlivňují produkci estrogenu a progesteronu ve vaječnících. V souladu s tím dochází k postupnému odumírání hormonální funkce vaječníků, na kterém závisí zrání vajíčka a následná ovulace. V klimakterickém věku je také výrazně snížena zásoba vaječníků vaječníky, protože s každou procházející ovulací klesá počet folikulů, ze kterých se tvoří vajíčka. Pokud je v době narození dívky její ovariální rezerva asi 400 tisíc folikulů, pak je ve věku 50 let vyčerpána na 1000-2000, což také snižuje pravděpodobnost ovulace a následného početí. Kromě toho po celý život působí na ženské tělo mnoho nepříznivých faktorů, které negativně ovlivňují budoucí vajíčka. V této souvislosti se riziko spontánního potratu v počátečních stádiích zvyšuje v případě oplodnění, ke kterému došlo v důsledku tvorby defektního vajíčka (absence embrya nebo embrya s výraznými chromozomálními abnormalitami). Žena má však malou šanci otěhotnět během menopauzy..

Fáze menopauzy

V klimakterickém období se rozlišují tyto fáze:

 • Premenopauza. V průměru začíná ve věku 45 - 47 let. Premenopauzální fáze je charakterizována poruchou menstruačního cyklu (vzácná období, zkrácení jejich trvání, snížení ztráty krve). Možné jsou návaly horka, přibývání na váze, připevnění emoční lability a trofické změny na pokožce a vlasech. Premenopauza trvá v průměru 2 - 7 let a trvá až do úplného vymizení menstruace. V premenopauzální fázi dochází k ovulaci, i když ne v každém cyklu a riziko otěhotnění zůstává dostatečně vysoké.
 • Menopauza. Trvá 12 měsíců po poslední menstruaci. Během menopauzy se příznaky menopauzy stávají nejvýraznějšími. Vedle ukončení menstruace se přidávají vazomotorické, trofické a emoční poruchy, zánik libida, suchost a svědění v pochvě. Perimenopause označuje fáze premenopauzy a menopauzy. Pravděpodobnost ovulace a oplodnění v menopauzálním období zůstává, ale nižší než v premenopauze.
 • Postmenopauza. Počítá se po roce absence menstruace a pokračuje až do konce života ženy. Je to poslední fáze menopauzy a je charakterizována úplným zastavením vaječníků a jejich involucí (zmenšením velikosti). Pravděpodobnost otěhotnění v postmenopauze je velmi nízká a trvá 1 až 2 roky. Stav ženy se stabilizuje, návaly horka, nespavost mizí, zvyšuje se riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Proč je těhotenství během menopauzy nebezpečné?

Těhotenství, ke kterému dochází v pozdním reprodukčním věku (45+), je plné rozvoje možných komplikací:

 • narození dítěte s Downovým syndromem (35% a více) a jinými chromozomálními patologiemi;
 • vývoj gestačního diabetes mellitus;
 • výskyt časné gestózy (přítomnost chronických somatických onemocnění zvyšuje pravděpodobnost);
 • patologie ledvin;
 • anémie těhotných žen (vyčerpání mateřského těla zásob železa, vitamínů a stopových prvků);
 • problémy s kosterním systémem (spontánní zlomeniny, zubní kaz v důsledku zvýšené absorpce vápníku plodem);
 • spontánní potrat v první polovině (u 50% žen);
 • mimoděložní těhotenství (porušení peristaltiky vejcovodů kvůli nedostatku pohlavních hormonů);
 • porodní a porodnická poranění (rigidita porodních cest, která je plná prasknutí během samostatného porodu, výskyt anomálií porodních sil a ztráta pružnosti měkkých tkání porodních cest, což vede k nitrolebnímu krvácení a zlomeninám plodu);
 • nitroděložní smrt plodu (riziko se zvyšuje třikrát);
 • úmrtí ženy během porodu nebo po něm (výrazné přetížení porodu).

Antikoncepce v klimakterickém období

Volba metody antikoncepce pro ženy starší 45 let je jedním z problémů menopauzy. Na jedné straně existují příznaky menopauzy a související nepohodlí, na druhé straně zůstává riziko nechtěného těhotenství, i když snížené. Na Západě se v poslední době považuje za nejlepší způsob prevence těhotenství sterilizace (ligace vejcovodů nebo vasektomie u sexuálního partnera). Lékaři doporučují ženám po 45 letech užívat COC s nízkým obsahem hormonů nebo progestogeny nové generace (gestoden, desogestrel). Tyto hormonální pilulky nejen zabrání nechtěnému těhotenství, ale také usnadní pohlavní styk s vaginální suchostí, eliminují příznaky menopauzy, snižují bolestivost a hojnost menstruace a normalizují menstruační cyklus. U žen užívajících kombinovanou antikoncepci je navíc méně pravděpodobné, že se u nich rozvine osteoporóza..

Pokud žena kouří nebo má kardiovaskulární onemocnění, nedoporučuje se užívat COC. V tomto případě gynekologové doporučují užívat pilulky, které obsahují pouze progestiny. Jejich účel je indikován v přítomnosti děložních myomů, endometriózy a hyperplastických procesů endometria. Nevýhody tablet obsahujících pouze progestin zahrnují prodloužené špinění a opožděnou menstruaci. Užívání hormonální antikoncepce v menopauze převažuje nad rizikem možných komplikací potratu, gestačního období a porodu.

Video: Život je skvělý! Tip za minutu: Menopauza a těhotenství.

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

Menopauza a těhotenství

Je možné těhotenství s menopauzou

Menopauza je charakterizována restrukturalizací a oslabením plodnosti u žen - počet zralých folikulů klesá. Menostáza prochází 3 obdobími:

 1. Premenopauza - charakterizovaná dočasnou absencí pravidelných období od 2 měsíců do 1 roku, po které se cyklus obnoví. V této fázi je nejpravděpodobnější těhotenství s menopauzou..
 2. Menopauza - období dokončení a úplného vymizení menstruace - vaječníky přestanou fungovat - nastává menostáza.
 3. Postmenopauza je stádium v ​​životě ženy, ke kterému dochází rok a půl po skončení poslední menstruace.

Nebezpečí tohoto období je absence menstruace, kterou se žena řídí. S premenopauzou přichází menstruace nepravidelně, což ztěžuje dohledání nástupu ovulace - období, kdy vajíčko dozrává a přesune se do dělohy.

Premenopauza se zpravidla vyskytuje u žen ve věku 40 až 50 let, kdy je nejčastěji diagnostikováno neplánované těhotenství. Proto je důležité, aby ženy v prvním období menostázy pravidelně podstupovaly kontroly u gynekologa a používaly antikoncepci, která chrání proti početí.

Lékaři doporučují nezapomenout na antikoncepci 2–3 roky po skončení poslední menstruace až do nástupu postmenopauzy, kdy není šance na početí.

Těhotenství s menopauzou

Těhotenství s menopauzou je nebezpečné pro život a zdraví matky a plodu, protože často probíhá s komplikacemi. Velkým nebezpečím v tomto věku je také umělé ukončení těhotenství, protože se zvyšuje pravděpodobnost spojení infekčních procesů a krvácení. Je to způsobeno změnou hormonálních hladin, která ovlivňuje práci cévního systému a také snižuje ochranné vlastnosti těla..

Některé ženy po 40 letech často nemohou rozlišovat mezi příznaky těhotenství a menostázou, protože tyto dva stavy mají podobnou kliniku. U diferenciální diagnostiky byste měli pečlivě zvážit svůj vlastní stav..

 • nedostatek regulace nebo jejich nepravidelnosti, přičemž každá menstruace je doprovázena bolestivým syndromem a jejich trvání se pohybuje od 2 do 14 dnů;
 • návaly pocení, horečka, které mohou být doprovázeny nevolností;
 • časté bolesti hlavy, migrény;
 • rozptýlení;
 • tachykardie nebo bradykardie;
 • emoční nestabilita;
 • astenie;
 • bolestivost prsu na pozadí změn v hormonálních hladinách;
 • změna preferencí chuti.

Příznaky těhotenství zahrnují:

 • nedostatek menstruace;
 • porušení emočního stavu;
 • zvýšená únava;
 • závratě, možné mdloby;
 • změna chuťových preferencí;
 • nevolnost a zvracení po jídle, probuzení nebo jako reakce na silný zápach;
 • zvýšené pocení, návaly horka;
 • bolest na hrudi a dolní části břicha.

Během menostázy existuje vysoké riziko porodu dítěte s vrozenými chorobami nervového systému, mutacemi a jinými malformacemi.

Diagnostika

Je možné těhotenství s menopauzou závisí na jeho stádiu

Menopauza a těhotenství mají podobné příznaky, proto, abyste objasnili důvod zpoždění regulace, musíte k určení těhotenství použít test. Tato metoda však není vždy spolehlivá, protože s menostázou u žen stoupá hladina hCG v krvi, stejně jako v období těhotenství..

K potvrzení těhotenství je proto nutné kontaktovat gynekologa, který vám předepíše transvaginální ultrazvukové vyšetření a řadu laboratorních krevních testů..

Komplikace během těhotenství s menopauzou

Nejpříznivějším věkem pro těhotenství a porod je období od 18 do 30 let. Po třinácti letech se významně snižuje pravděpodobnost početí a s nástupem menopauzy dochází v těle ženy k následujícím změnám:

 • hormonální pozadí je narušeno;
 • metabolické procesy se zhoršují nebo zpomalují;
 • chronické patologie se zhoršují;
 • zhoršení močového systému a jater.

Tyto změny ovlivňují nejen stav a zdraví ženy, ale také negativně ovlivňují vývoj embrya během těhotenství. S časnou menopauzou produkují vaječníky neformovaná vajíčka a početí v tomto případě může vést k narození dítěte s vážnými defekty nebo mutacemi. V raném a pozdním gestačním období existuje vysoké riziko mimoděložního těhotenství a potratu.

Zpravidla po 40 ženách porodí císařským řezem, protože v tomto věku svaly výrazně atrofují a žena není schopna porodit sama.

Pozdní těhotenství s menostázou může vést k rozvoji patologických stavů pohybového aparátu, hypotenzi nebo hypertenzi, cukrovce, osteoporóze. Navíc během menopauzy po 50 letech u žen klesá srážlivost krve, což hrozí velkou ztrátou krve během porodu nebo úmrtí matky..

Kromě toho mají starší ženy vysoké procento mrtvě narozených dětí a úmrtnosti během prvních hodin života novorozence, což negativně ovlivňuje psycho-emocionální stav ženy..

Těhotenství po umělé menopauze

Ženám se doporučuje navštívit gynekologa a početí by mělo být po důkladném vyšetření.

Umělá menostáza se používá k léčbě různých onemocnění pohlavních orgánů (myom, fibrom, endometrióza, onkologie).

Umělá menopauza zahrnuje výrazné zastavení reprodukční funkce u ženy. Existují 3 způsoby, jak toho dosáhnout:

 • chirurgický - nejradikálnější a nevratný, protože jsou odstraněny vaječníky;
 • záření - částečně reverzibilní, zahrnuje ozáření žláz rentgenovými paprsky;
 • léky - reverzibilní, protože se provádí pomocí syntetických hormonálních léků.

Na konci farmakoterapie se obnoví reprodukční systém a žena může po menopauze způsobené léky otěhotnět. I umělá menopauza však může mít negativní důsledky, například:

 • křečové žíly;
 • hypertenze;
 • patologie muskuloskeletálního systému;
 • metabolické onemocnění;
 • nedostatek vitamínů a minerálů.

Tělo ženy po menopauze způsobené léky je zpravidla obnoveno během 4-6 měsíců. V této době se menstruace vrátí, cyklus se obnoví, objeví se sexuální touha a možnost početí.

Při dlouhodobém těhotenství nelze použít hormonální terapii ke stimulaci reprodukční funkce nebo umělého oplodnění.

Těhotenství je pravděpodobnější s časnou menopauzou

Stojí za to porodit s menopauzou?

Žádný odborník nemůže na tuto otázku jednoznačně odpovědět, protože těhotenství s menopauzou má své pozitivní i negativní stránky..

Zaprvé, pro ženy, které nemohly porodit před menopauzou nebo ztratily dítě, má mít dítě pozitivní vliv na psychologický a emoční stav. Někteří záměrně chodí na umělé oplodnění ve vyšším věku, protože během plodného období se věnovali kariéře nebo měli problémy s reprodukční funkcí.

Na druhé straně pozdní těhotenství a porod během menostázy představují velké nebezpečí pro zdraví matky a dítěte. Děti navíc vyžadují velkou pozornost, péči a finanční náklady, které často nemohou poskytnout rodiče ve věku, což souvisí s procesy stárnutí, častými nemocemi a odchodem do důchodu.

Indikace k ukončení těhotenství s menopauzou

Gynekolog předepíše potrat, pokud existují následující indikace:

 • život ženy je ohrožen;
 • dítě má závažné vývojové vady;
 • těhotenství pokračuje s komplikacemi ve formě srdečního selhání, diabetes mellitus, akutní hypertenze;
 • historie genetických patologií;
 • ženě je diagnostikována porucha funkce jater nebo ledvin, deformace pánevních kostí, difúzní toxická struma, perniciózní anémie, optická neuritida, demence, chronické onemocnění plic, onkologie;
 • těhotná žena má onemocnění pochvy, dělohy, vaječníků, které jsou spojeny s věkem souvisejícími charakteristikami těla.

Potrat během menostázy je pro ženu stejně nebezpečný jako těhotenství. Může způsobit závažné krvácení v důsledku cervikální atrofie. Během menopauzy je proto důležité používat antikoncepci, abyste zabránili neplánovanému těhotenství..

Aby se zabránilo těhotenství s menopauzou, stojí za to být v pořádku

Antikoncepce s menopauzou

Kalendářní metoda antikoncepce v klimatickém období není informativní kvůli nedostatku pravidelné menstruace.

Ženám po 40 letech se obvykle předepisuje perorální hormonální antikoncepce, která nejen pomůže zabránit početí, ale také sníží příznaky charakteristické pro všechna období menopauzy.

Během menopauzy může žena stále otěhotnět, takže je důležité sledovat stav jejího těla a nevzdávat se antikoncepce až do konce klimatického období. Když se objeví první příznaky těhotenství, měli byste se poradit s gynekologem, protože během tohoto období existuje vysoká pravděpodobnost komplikací, které jsou nebezpečné pro tělo matky a embryo.

Pravděpodobnost těhotenství po menopauze

Menopauza je období, během kterého zmizí schopnost ženy rodit děti. Postupně se menstruace zastaví, vajíčko přestane dozrávat, mění se hormonální pozadí a tělo je přestavováno. Tento proces je dlouhý a táhne se několik let, u některých žen to trvá asi 5-6 let, takže je stále možné otěhotnět s menopauzou. Nezapomeňte, že důvodem zpoždění menstruace, kromě těhotenství a menopauzy, může být onemocnění ženských orgánů, proto byste měli pravidelně navštěvovat gynekologa a věnovat pozornost svému zdraví.

Menopauza dříve nebo později nastane u všech žen

Jak dlouhá je schopnost otěhotnět

Ženský reprodukční systém je schopen otěhotnět a porodit dítě, dokud se vytvoří folikul a vajíčko. Stejné období je doprovázeno zvýšenou produkcí ženských hormonů, které dělohu připravují tak, aby mohla přijímat oplodněné vajíčko. Menopauza je charakterizována zánikem činnosti orgánů reprodukčního systému, což postupně znemožňuje koncepci. Tento proces se však táhne v průběhu let a začíná u žen různého věku..

Podle statistik je nástup menopauzy zaznamenán v rozmezí 45-50 let. Během tohoto období se snižuje produkce hormonů, zpomaluje se práce vaječníků a pohlavní buňky se produkují v mnohem menším počtu, ale stále je možné otěhotnět s menopauzou.

Je možné otěhotnět během menopauzy

Studie potvrzují, že těhotenství s menopauzou není vyloučeno. Pravděpodobnost oplodnění je extrémně nízká, ale neměli bychom doufat, že do padesáti let není oplodnění možné. Vejce se do této doby stále produkují. I když se menstruace zastavila a dlouho se neobtěžují, neměli byste antikoncepci zanedbávat další dva roky, protože pravděpodobnost otěhotnění s menopauzou přetrvává mnoho let.

Někdy je možné těhotenství s menopauzou.

Je těhotenství možné po menopauze

Postmenopauza je úplné zastavení produkce ženských pohlavních hormonů. Může to trvat déle než pět nebo dokonce deset let, ale žena už bude neplodná. Dnes existuje způsob, jak uměle prodloužit pracovní kapacitu vaječníků, díky níž je možné i po menopauze otěhotnět.

Některé ženy uvažují o tom, jak otěhotnět s menopauzou, a obracejí se k nové technologii stimulace vaječníků. K vytvoření takové stimulace je nutné být plně prozkoumán. Pokud testy ukazují, že tělo funguje normálně, má silné srdce a vysokou vytrvalost, lékař vám umožní uchýlit se ke stimulaci. Čím je žena starší, tím je pravděpodobnější, že porodí nezdravé dítě. Mohou to být závažné genetické patologie spojené s chromozomálními změnami. Aby se těmto problémům předešlo, používají se dárcovská vejce.

Jak určit těhotenství

Nástup těhotenství je možný u žen před menopauzou i po menopauze. Premenopauza je první fází „vypínání“ zárodečných buněk a těhotenství je pravděpodobnější během tohoto období než v následujících fázích.

Známky těhotenství s menopauzou se rozhodně liší od známek mladých žen..

Menopauza a těhotenství jsou doprovázeny dříve neznámými fyzickými pocity a psychologickými změnami. Bolest hlavy, únava, neschopnost sledovat cyklus, protože je již nepravidelný, vedou k potížím s identifikací těhotenství na vlastní pěst.

Pouze lékař může potvrdit nebo vyvrátit těhotenství

Abychom pochopili, zda těhotenství nebo menopauza způsobily neobvyklý stav, pomůže pouze lékař.

Známky společné pro těhotenství a menopauzu
Zpoždění menstruacePrvním znakem početí je zpoždění menstruace. Během období restrukturalizace těla u ženy ve věku 45+ se však cyklus ztrácí, což neumožňuje vniknout podezření na těhotenství..
Změna chutiVůně, jídlo, oblečení, které dříve způsobují obdiv a potěšení, s hormonálními změnami spojenými s počátkem nebo menopauzou, dodávají mnoho nepříjemných pocitů, dráždí a způsobují nevolnost.
Bolest na hrudi a nepohodlí v dolní části břichaJsou stejné pro různé stavy ženy. Není možné nezávisle určit, co přesně tyto pocity způsobilo..
ZávraťŽeny jsou charakterizovány bolestmi hlavy a závratěmi během menopauzy a v prvním trimestru. Možné jsou také návaly horka během těhotenství.

Při menopauze je těžké rozpoznat těhotenství podle prvních známek. Ženy si proto často nevšimnou, že mají dítě. Navíc návaly horka během těhotenství stále přetrvávají. S těhotenským testem na menopauzu byste neměli počítat, protože u tohoto nástroje došlo k chybě.

Odborníci považují těhotenství během období zániku reprodukční funkce za nepříznivé a často nebezpečné, protože:

 1. Existuje riziko porodu nemocného dítěte.
 2. Potrat je silným faktorem při zánětu..
 3. Ledviny trpí.
 4. Plod saje vitamíny a minerály od ženy, ale stále trpí akutním nedostatkem a tělo ženy oslabuje.
 5. Během menopauzy je vápník intenzivně vymýván z kostí, proto se objevuje jejich zvýšená křehkost.
 6. I během vývoje plodu klimatický proces pokračuje a žena pociťuje velké vyčerpání..
Kosti křehnou s menopauzou

Když je možný porod

Porod je možný, pokud tělo ženy neprochází věkem souvisejícími změnami, které jsou typické pro většinu. Lékaři však důrazně doporučují, abyste tento problém pečlivě zvážili, protože pozdní těhotenství přináší vysoké riziko pro dítě i matku. Po 40 letech, s nástupem menopauzy, se všechny nemoci objevují v klidné formě, o které žena ani netušila. V práci kardiovaskulárního systému dochází k porušení, které ovlivňuje vývoj dítěte. Existuje vysoká pravděpodobnost porodu s Downovým syndromem nebo vrozeným diabetes mellitus.

Podle statistik přibližně 50% těhotenství během menopauzy spontánně končí po 20. týdnu..

Pokud žena otěhotní ve věku 50 let, nebude schopna sama porodit, takže bude mít císařský řez. V tomto věku však odborníci doporučují ukončit těhotenství z důvodu, že u plodu dojde ke zpoždění vývoje kvůli špatné kvalitě krve ženy.

Porod v menopauze uvede ženu do stavu deprese a nezažije radost z mateřství. Po dobu příštích 15–20 let by žena měla být aktivní a starat se o své zdraví, aby mohla dítě postavit na nohy.

Porod je obvykle císařským řezem

Když se zobrazí přerušení

Řada testů pomáhá odlišit menopauzu od těhotenství. Na jejich základě lékař určí období a předepíše všeobecné vyšetření těla. Pokud existují náznaky potratu, doporučuje se jej provést nejpozději do 22. týdne těhotenství.

Indikace pro tento postup jsou následující:

 • ohrožení života těhotné ženy;
 • odchylky v nitroděložním vývoji;
 • pravděpodobnost přenosu dědičné patologie od rodičů;
 • zánětlivý proces v játrech a ledvinách;
 • deformace pánevních kostí;
 • závažné patologie orgánů zraku u ženy;
 • onkologie.

Menopauza po zmrazeném těhotenství nebo po potratu pokračuje a restrukturalizace těla probíhá stejným tempem.

Výhody a nevýhody pozdního těhotenství

Je možné otěhotnět během menopauzy, ale pozdní těhotenství má více negativních aspektů než pozitivních. Pozitivní je, že žena je plně psychologicky dospělá k narození dítěte, profesionálně a finančně připravená na narození dítěte. Vědomé těhotenství a dítě dostává v budoucnu velkou pozornost. Zde pozitiva končí..

Odpovědi na některé otázky týkající se menopauzy a těhotenství najdete v tomto videu:

Pokud žena zjistila těhotenství s menopauzou, stojí za to se okamžitě zaregistrovat a pečlivě dodržovat doporučení gynekologa. To je způsobeno skutečností, že těhotenství zralé ženy je doprovázeno různými komplikacemi, vyzrálostí, svaly ztrácejí svou bývalou pružnost, takže porod nebude probíhat přirozeně. Dítě je často málo rozvinuté, má mentální postižení a má závažné vrozené choroby. Před otěhotněním po 40 letech musí žena a muž podstoupit důkladnou přípravu těla a mít vynikající zdraví..

Pokud jde o těhotenství během menopauzy, žena musí mít především přiměřenost. Než se rozhodnete pro odpovědný a riskantní krok, musíte upřímně posoudit své zdroje a možná rizika..

Je možné těhotenství s menopauzou

Změny související s věkem se často táhnou po dobu 5-7 let. Díky tomu je těhotenství s menopauzou zcela skutečné a žena je schopná porodit zdravé dítě. Zpoždění může nastat nejen z fyziologických důvodů, ale také v patologii pánevních orgánů. Právě při pozorování těchto změn je důležité pravidelně navštěvovat gynekologa.

 1. Pokud to bude možné
 2. Možná období
 3. 1. stupeň
 4. 2. stupeň
 5. Stupeň 3
 6. Příznaky
 7. Diagnostika
 8. Možné komplikace
 9. Vyžaduje se přerušení

Pokud to bude možné

Ženské tělo si zachovává schopnost otěhotnět až do doby, kdy folikul roste a vyvíjí se. V této době se děloha díky zvýšené produkci hormonů připravuje na příjem oplodněného vajíčka.

Změny související s věkem jsou charakterizovány postupným zastavením fungování reprodukčních orgánů. Z tohoto důvodu je těhotenství s menopauzou v pozdním období nemožné..

Podle oficiálních statistik byl nástup hormonálních změn zaznamenán ve věku 45-50 let.

Možná období

Je zajímavé, že závažné hormonální změny u žen nad 40 let do značné míry závisí na oblasti bydliště. Věk se může pohybovat až 55 let a světový průměr je toto číslo mnohem menší než 45-48 let.

Je možné otěhotnět během menopauzy? Lékaři říkají, že existují tři různá období, kdy je možné početí během menopauzy a kdy ne..

1. stupeň

Během tohoto zvláštního období vaječníky snižují produkci hormonu estradiolu a progesteronu, ale syntéza FSH je normální, je zodpovědná za aktivní růst folikulů a tvorbu estrogenů, což umožňuje otěhotnět.

Počáteční fáze premenopauzy se vyznačuje následujícími rysy:

 • menstruace se stává nepravidelnou, cyklus selhává, dochází k dlouhým zpožděním;
 • pocit krátkodobého přívalu krve do obličeje;
 • nadměrné pocení, zimnice;
 • pravidelné skoky krevního tlaku;
 • bolest svalů a kloubů.

Ve výsledku se ukazuje, že během tohoto období, bez dalších antikoncepčních opatření, je těhotenství s menopauzou skutečné.

2. stupeň

Menstruace nepřišla dlouho a reprodukční funkce je konečně u konce. Hlavním nebezpečím pro dívku je, že menopauza trvá déle než 1 rok, během kterého může dojít k početí. V této době ve folikulích stále existuje asi 1000 „živých“ vajec.

Lékaři proto neposkytují úplné záruky a doporučují používat spolehlivou antikoncepci. Ukazuje se, že je možné otěhotnět během menopauzy.

Je možné hovořit o úplné dysfunkci reprodukční funkce, pokud po dobu 1 roku nebo déle nebylo žádné období.

Stupeň 3

Období 3 - postmenopauza trvá 5 až 10 let po menopauze. Do této doby se vaječníky významně zmenšily. Navíc i během prvních 5 let mohou vypustit pár malých vajíček. To znamená, že šance na otěhotnění, i když minimální, je.

V pozdějších fázích postmenopauzy přestávají být folikuly vylučovány i v jednom množství. Během tohoto období dochází k úplnému zániku reprodukční funkce. Ženská děloha však může stále dostávat vajíčko, ale pouze dárce.

Během takového těhotenství a menopauzy bude žena muset užívat speciální hormonální léky..

Příznaky

První příznaky těhotenství s menopauzou lze snadno zaměnit za změny související s věkem:

 • prodloužené zpoždění menstruace;
 • prudká změna chutí;
 • záchvaty nevolnosti a zvracení;
 • bolestivé pocity na hrudi, zvláště při dotyku;
 • slabost, ospalost;
 • nespavost;
 • nechuť k pronikavým pachům;

Tyto známky početí mohou současně naznačovat nástup menopauzy..

Diagnostika

Testy hnojení v lékárně mohou ukázat 2 proužky, když má žena zvýšenou hladinu hCG v těle. Je však důležité vzít v úvahu, že během menopauzy u ženy jsou tyto ukazatele často nadhodnoceny a mohou být kolem 15 IU / l.

To může také naznačovat časné známky početí. Je zřejmé, že domácí těhotenské testy na menopauzu mohou být neúčinné. Proto by se neměly během období změn souvisejících s věkem používat..

V takové situaci je lepší kontaktovat diagnostické centrum a složit potřebné testy. To je nutné k potvrzení nebo popření početí. Jelikož je jisté, že lékaři dokážou rozlišit menopauzu od těhotenství, doporučuje se navštívit gynekologa.

Gynekologické vyšetření pomůže s jistotou potvrdit početí, pokud existuje, a ultrazvukové vyšetření pomůže určit jeho trvání.

Možné komplikace

Hlavní nebezpečí pozdního těhotenství je následující:

 • ve větší míře se začínají objevovat nemoci související s věkem (problémy s krevním tlakem, nemoci pohybového aparátu, onemocnění štítné žlázy atd.);
 • exacerbace chronických onemocnění nebo vznik nových;
 • nemoci srdce a cév.

Čím jsou matka a její manžel starší, tím je pravděpodobnější, že porodí dítě s chromozomálními abnormalitami. Všechna nahromaděná onemocnění mohou při nošení dítěte způsobit řadu komplikací. Jsou nebezpečné nejen pro matku, ale i pro plod..

Vyžaduje se přerušení

 • ohrožení života těhotné ženy;
 • odchylky v nitroděložním vývoji;
 • pravděpodobnost přenosu dědičné patologie od rodičů;
 • zánětlivý proces v játrech a ledvinách;
 • deformace pánevních kostí;
 • závažné patologie orgánů zraku u ženy;
 • onkologie.

Menopauza po zmrazeném těhotenství nebo po potratu pokračuje a restrukturalizace těla probíhá stejným tempem.

Každá žena vstupující do klimakterického věku by měla převzít plnou odpovědnost za své zdraví. To pomůže předcházet nežádoucím následkům, které by mohly zhoršit její zdraví..

Možné komplikace a vedlejší účinkyTělo ženy nejčastěji dobře snáší nitroděložní metodu ochrany. V některých případech však tato metoda antikoncepce jednoduše není pro pacientku vhodná.