Je možné darovat moč během menstruace

Analýza moči je jednou z metod běžného laboratorního výzkumu, který je předepisován a prováděn za účelem prevence, po nemoci, před očkováním, během těhotenství atd. Používá se nejen k diagnostice onemocnění ledvin, ale také ke kontrole práce jiných orgánů a systémů..

Některé případy vyžadují urgentní testování, což není vždy možné, zejména u žen. Mnoho lidí si proto klade otázku, zda je možné darovat moč během menstruace. Neexistují žádné přísné kontraindikace. Při přípravě a odběru moči je však třeba vzít v úvahu některé zvláštnosti..

Příprava na sběr biomateriálu

Chcete-li získat správné výsledky, musíte vědět a pamatovat si, jak podstoupit test moči během menstruace. Postup sběru materiálu pro výzkum vyžaduje pečlivou předběžnou přípravu i postup samotného procesu sběru. V jiném případě může lékař doporučit provést test znovu, nebo bude stanovena chybná diagnóza, která při nesprávném zacházení hrozí mnoha komplikacemi.

Příprava a pravidla pro sběr biomateriálu jsou následující:

 • podává se ranní část ženské moči;
 • střední část se shromažďuje (první a poslední jde dolů na toaletu);
 • před samotným odběrem vzorků by měla být hygiena vnějších pohlavních orgánů prováděna pomocí čisté tekoucí vody bez použití mýdla nebo gelu pro intimní hygienu;
 • je nutné se smýt směrem k řiti (zepředu dozadu);
 • pro odběr musíte použít čistý obal na lékárnu;
 • během samotného postupu byste se neměli dotýkat kontejneru s genitáliemi;
 • 2-3 dny před dnem studie se doporučuje vyloučit barvicí produkty (řepa, mrkev);
 • vyloučit užívání alkoholu;
 • dočasně přerušit užívání antibakteriálních léků a jiných léků;
 • je nutné vyloučit použití tučných a kořeněných jídel;
 • protože fyzická aktivita může změnit hladinu bílkovin v moči, doporučuje se je vyloučit;
 • neužívejte diuretika;
 • používání nápojů sycených oxidem uhličitým může změnit kyselost moči, proto by měla být omezena také jejich konzumace;
 • biomateriál musí být dodán do laboratoře do 2 hodin.

Jakékoli chyby v přípravě mohou obraz zkreslit, takže je důležité brát to s plnou odpovědností.

Analýza moči před kritickými dny

Vzhledem k tomu, že změny v děloze a v samotném těle ženy začínají několik dní před zahájením regulace, nedoporučuje se podstoupit test moči před menstruací. Do vzorku se mohou dostat kousky děložní tkáně, malé množství červených krvinek. I když to není možné vidět pouhým okem, mohou takové indikátory zkreslit obraz a způsobit nesprávnou diagnózu.

Kromě toho existují okolnosti, kdy je menstruace nepravidelná a není možné jasně předpovědět její nástup a dobu trvání. Pokud tedy neexistuje nouzová situace, je lepší provést analýzu několik dní po ukončení menstruace..

Analýza moči během kritických dnů

Neexistují žádné kontraindikace pro testování během menstruace, ale před provedením testu je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může doporučit počkat několik dní a zahájit předběžnou léčbu základního onemocnění na základě získané historie.

Pokud však existují závažné příznaky, jako je časté nebo bolestivé močení, závratě, otoky obličeje, rukou a nohou a dušnost, může lékař trvat na testování během tohoto období, aby diagnostikoval základní příčinu a zahájil léčbu co nejdříve..

Obecná analýza moči během menstruace

Existují indikace pro urgentní dodání obecného testu moči a krve, například:

 • nouzová registrace v nemocnici;
 • příprava na chirurgický zákrok;
 • nemoci vyžadující neodkladnou léčbu.

Ženy, které mají menstruaci, by měly být při odběru vzorku moči opatrné. Vagina a močová trubice jsou anatomicky přilehlé, takže během močení je obtížné zabránit proniknutí menstruační krve. Kontaminace vzorku povede k falešně pozitivním výsledkům a může způsobit, že lékař (pokud si není vědom menstruačního cyklu) bude mít podezření na vážné problémy v urogenitálním systému.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout menstruační krvi ve vzorku, je použití tamponů k zablokování otevření pochvy. K odběru moči můžete také použít čistý hadřík nebo vatový tampon. Tato doporučení by měla být dodržována také při absolvování obecného testu moči mezi menstruací, aby se vyloučil průnik vaginálního výtoku do materiálu..

Odběr moči katétrem zajišťuje 100% spolehlivost výsledků výzkumu. Tento postup však musí provádět striktně zdravotnický pracovník ve zdravotnickém zařízení..

Dodávka moči metodou Nechiporenko během menstruace

Analýza moči metodou Nechiporenko je další metodou laboratorní diagnostiky k obecné analýze moči v případě, že se v ukazatelích vyskytnou odchylky od normy. Pomocí této analýzy je možné určit povahu patologie, protože se používá výpočet biologických prvků v jednotce objemu moči. Tato analýza je přesnější a spolehlivější.

Pravidla pro jeho přípravu jsou stejná jako pro obecnou analýzu. Důrazně se nedoporučuje provádět jej během období menstruace, protože to může významně ovlivnit výsledky a zkreslit je. Proto s největší pravděpodobností bude muset být znovu podán 2-3 dny po ukončení menstruace..

Výhody metody jsou:

 • dostupnost;
 • snadnost přípravy a chování;
 • minimální požadované množství moči.

Analýza moči podle Nechiporenka odhaluje následující nemoci:

 • prostatitida;
 • pyelonefritida;
 • cystitida;
 • enuréza (močová inkontinence);
 • nádorové procesy v ledvinách;
 • hypertenze.

Kultivační nádrž na moč pro flóru během menstruace

Kultura moči pro flóru je bakteriologická studie, která pomáhá identifikovat skryté infekce močového systému. Je jmenován, aby určil citlivost na antibiotika, aby mohl správně předepsat léčbu a zjistit příčinu onemocnění. Ve zdravém stavu nejsou bakterie a jiné mikroorganismy obsaženy v lidské moči. Proto i při minimálním počtu z nich můžeme hovořit o přítomnosti nemocí a infekcí..

Jedná se o vysoce citlivou analýzu, proto je její příprava nesmírně důležitá. Aby se zabránilo chybné léčbě cystitidy, uretritidy nebo pyelonefritidy, neměla by být studie prováděna během menstruace. A v období mezi kritickými dny se na to musíte pečlivě připravit:

 • nejezte zeleninu a ovoce jasných barev (mrkev, řepa);
 • vyloučit diuretika a antibakteriální léky;
 • pečlivě provádět hygienu genitálií;
 • použijte tampon k vyloučení vniknutí vaginálních sekretů.

Výsledky analýzy

Interpretace výsledků analýzy moči spočívá v prozkoumání všech jejích složek. Tento proces se skládá z fyzického nebo vizuálního vyšetření moči (makroskopická analýza), mikroskopického, biochemického, mikrobiologického a fyzikálně-chemického vyšetření.

Vizuální kontrolou laboratorní technik kontroluje barvu, čirost a pěnu. Při mikroskopickém vyšetření vzorku se rozlišují tyto ukazatele:

 • erytrocyty;
 • leukocyty;
 • dlaždicový epitel;
 • sloupovitý epitel.

Biochemická analýza spočívá ve stanovení přítomnosti nebo nepřítomnosti bílkovin v moči. Mikrobiologický výzkum spočívá v hledání složek, jako je bilirubin, hemoglobin, glukóza a urobilinogen. Ke studiu hustoty moči a její kyselosti dochází ve fázi fyzikálně-chemické analýzy.

Normální výsledky testu

Existují standardy pro analýzu moči u dospělých, které naznačují, že je vše v pořádku s tělem. Tyto zahrnují:

 1. Barva moči. Jsou povoleny různé odstíny žluté. Ideálně slámová barva.
 2. Zakalená moč. Moč by neměla být zakalená.
 3. Čich. Nemělo by to být drsné nebo nepříjemné.
 4. Úroveň hh by neměla překročit 7.
 5. Protein musí chybět.
 6. Analýza cukru v moči by neměla být přítomna.
 7. Aceton v moči - chybí.
 8. Bilirubin - chybí.
 9. Červené krvinky (u žen jsou ukazatele 0-3, u mužů - 0-1 v zorném poli).
 10. Bílé krvinky (pro ženy 0-6, pro muže - 0-3 v zorném poli).
 11. Urobilinogen - 5-10 mg / l.
 12. Epiteliální buňky - 0-10 v zorném poli.

V moči zdravého člověka by neměly být přítomny lahve, bakterie, soli a paraziti. Jakákoli odchylka od normy může být známkou různých nemocí, které vyžadují pečlivější diagnostiku..

Důvody falešně pozitivních výsledků

Každý měsíc dochází v těle ženy k fyziologickým změnám během pravidelného cyklu, některé chemické ukazatele mohou být vyšší než obvykle. Tato situace významně komplikuje proces stanovení správné diagnózy a předepisování adekvátní léčby..

Během tohoto období se zvyšuje měrná hmotnost moči, moč může být zakalená a může mít načervenalý odstín. Takové změny mohou způsobit falešně pozitivní výsledky. Lékař může mít podezření, že má pacient srdeční, pankreatické nebo hepatobiliární poruchy.

 • Krev v moči (hematurie) může být známkou rakoviny, ledvinových kamenů a infekcí močového měchýře. Tmavá moč může naznačovat zánětlivý proces v těle ženy, renální patologii nebo onemocnění jater..
 • Zvýšení hladiny červených krvinek v moči, což je fyziologický znak během menstruace, může naznačovat onemocnění reprodukčního a močového systému.
 • Během menstruace se obvykle vyskytuje nadměrné množství epitelu v moči. Ale v normálním stavu je to důvod k podezření na nádor v těle. Může to být také známka chronické cystitidy, hepatitidy A, urolitiázy.
 • Zvýšení leukocytů v moči může naznačovat zánětlivé procesy v reprodukčním systému, ledvinách nebo močovém měchýři. Během menstruace se jejich nadměrné množství může dostat do biomateriálu a způsobit chybnou diagnózu..

Normálně by měla být moč čistá. Ale změna tohoto indikátoru je možná během kritických dnů. Přítomnost pěny nebo sedimentu může naznačovat onemocnění ledvin nebo infekce močových cest. V některých případech může lékař doporučit správnou diagnózu po ukončení menstruace..

O spolehlivosti testů moči během menstruace

U zdravé ženy v reprodukčním věku je doba menstruačního cyklu mimo těhotenství a kojení od 21 do 35 dnů. To znamená, že se v určitém intervalu opakuje krvavý výtok z genitálního traktu, který v průměru přetrvává od 3 do 6 dnů. Co dělat, pokud je nutné podstoupit laboratorní vyšetření a je možné darovat moč během menstruace a existuje riziko snížení informačního obsahu a spolehlivosti výsledků testu?

Analýza moči během menstruace

Diagnostické testy - ať už instrumentální nebo laboratorní - zahrnují určité požadavky na školení. To je nezbytné pro získání správných výsledků. Pokud je ignorujete, dojde ke zkreslení dat, což vede k chybným závěrům o stavu pacienta.

Je možné provést analýzu

Menstruace naznačuje výtok různé intenzity. Jsou směsí hlenu a krve, fragmentů tkání - někdy ve velkém množství. Po uvolnění do moči mohou tyto nečistoty zmást lidské oči (důležité pro techniky manuální mikroskopie) a zkreslit data pro instrumentální vyšetření nastavená na standardní úrovně citlivosti..

Co může ovlivnit menstruace

Výsledky budou pravděpodobně zkresleny pro následující data:

IndexMetoda hodnoceníJak se to mění
Charakterizace barvy a průhlednostiVizuálníMateriál získává načervenalý nebo šarlatový, hnědý odstín, je zakalený, při dlouhodobém stání se může objevit nepříjemný zápach
ErytrocytyPod mikroskopemPočet
Sliz
ProteinRůzné testy pomocí speciálních proužků nebo reagenciíÚroveň se zvyšuje

Pokud pacientka, která v období menstruace darovala moč, o tom lékaře neinformuje, může mylně považovat získané výsledky za známky onemocnění ledvin. V materiálu, který dlouho stojí, se mohou objevit bakterie - výsledkem je, že test na dusitany nebo jiné indikátory mikrobiální kontaminace bude pozitivní, změní se pH (kyselost).

Když dojde k výjimce

Laboratorní testy se u pacientů provádějí obvyklým způsobem (plánovaným) nebo naléhavě - pokud existuje vážné ohrožení zdraví a života, a lékař naléhavě potřebuje výsledky, aby mohl stanovit diagnózu a léčbu pacienta. V druhém případě by menstruace neměla být překážkou analýzy moči - ale pouze za podmínky, že:

 1. Tento test může skutečně změnit okolnosti..
 2. Lékař si je vědom menstruace (situace je paradoxní, ale pravděpodobná - pokud nemluvíme o gynekologickém oddělení, žena může mlčet a lékaři zase tuto skutečnost neobjasní).
 3. Byla přijata opatření k zajištění toho, aby se do materiálu dostalo co nejméně krve.

Výcvik

V případech, kdy situace není naléhavá, ale pacient má stále v úmyslu darovat moč (například je naléhavě nutná analýza k vyplnění jakýchkoli lékařských dokumentů, existuje přísný časový rámec pro volný čas), existuje také cesta ven.

Jak sbírat moč během menstruace

Hlavním úkolem při získávání materiálu je zabránit vniknutí hlenu a krve. Toho lze dosáhnout pomocí nástrojů, jako jsou:

 • vaginální tampon;
 • menstruační kalíšek.

Je také třeba mít na paměti, že pacienti, kteří nejsou sexuálně aktivní, vyžadují malé tampony a misky obecně nejsou vhodné. Proto je nutné:

 1. Ráno po nočním spánku hygiena vnějších pohlavních orgánů.
 2. K odstranění přebytečné vlhkosti použijte ubrousky.
 3. Vložte tampon do pochvy nebo vložte menstruační kalíšek.
 4. Ujistěte se, že v oblasti močové trubice nezůstaly žádné stopy krve a výtok neuniká.
 5. Uvolněte první a třetí část moči do toalety a prostřední část mezi nimi shromážděte do čisté suché nádoby (nejlépe do sterilního lékárenského kelímku).

Označený obal musí být do 1-2 hodin odnesen do laboratoře.

Kdy se mohu nechat otestovat po menstruaci

Chcete-li získat správnou odpověď z laboratoře, stojí za to shromáždit materiál až od okamžiku úplného zastavení krvácení. U některých žen zmizí třetí nebo čtvrtý den, v jiných - šestý nebo sedmý den. Proto je zde vše individuální..

Je třeba si uvědomit, že ihned po skončení aktivní menstruace je možný neočekávaný únik malých částí vaginálního výtoku. Ženy v této době již mohou tampony nebo misky odmítnout. Proto se při odběru moči, zejména po dlouhém pobytu v poloze vleže nebo sedu, musíte ujistit, že se tak nestane, jinak bude vzorek materiálu zkažený a nevhodný pro analýzu..

Specifické testy

Moč jako biomateriál lze zkoumat nejen v rámci obecné analýzy; používá se také pro techniky:

 • stanovení hladiny bílkovin, glukózy, kreatininu, amylázy;
 • výpočet tvarových prvků (podle Nechiporenka);
 • stanovení koncentrační funkce ledvin (podle Zimnitského);
 • Rehbergův test;
 • pro hormony;
 • pro bakteriální setí.

Bez ohledu na metodu by vzorek neměl obsahovat cizí látky. Samozřejmě existuje možnost, že výsledky, dokonce is menstruací, budou blízké spolehlivým údajům. Ale nebude možné je objektivně posoudit. Pokud si tedy pacientka není jistá, že předá laboratorní materiál, který splňuje požadavky pravidel pro přípravu, je lepší odložit datum odběru..

Alternativní analýzy

Lze nahradit testy moči? Ty ukazatele, které se s jeho pomocí kontrolují (například úroveň ztráty bílkovin - tj. Proteinurie nebo sediment ve formě solí, formovaných prvků), nelze jinak odhadnout. Testy prováděné s použitím vzorků krve nebo jiných biomateriálů vhodných pro daný typ onemocnění však mohou poskytnout představu o stavu pacienta..

Například základní testy pro vyšetření v jakékoli nemocnici jsou:

 1. Obecná analýza krve.
 2. Stanovení hladiny glukózy.
 3. Biochemické testy, pokud jsou indikovány (např. Vzorky jater).

Když se naskytne příležitost, musí být jejich výsledky samozřejmě doplněny údaji o moči, pokud na tom lékař trvá..

Pokud máte menstruaci, nepoužíváte k měření bílkovin nebo glukózy testovací proužky. Studii s jejich pomocí lze provést i doma, ale je lepší ji odložit, dokud se výtok nezastaví, nebo použít metody již popsané dříve (zavedení tamponu, menstruační kalíšek).

Je možné podstoupit testy u dívek během menstruace? Menstruační faktory ovlivňující testy

Je možné podstoupit testy u dívek během menstruace? Menstruační faktory ovlivňující testy

17. prosince. 2019

Období menstruace pro ženské tělo je téměř vždy stresujícím faktorem. Jak na fyziologické, tak na psychologické úrovni. Nejde ani tak o změnu hormonálního pozadí, kterou je nejvhodnější studovat během menstruace, ale o biochemické a funkční posuny způsobené následujícími faktory:

 • ztráta krve - může být velmi masivní, navíc se vyskytuje opakovaně (v jednom menstruačním období se ztratí 80 až 150 ml krve, ale v některých případech se toto číslo může zvýšit na 300 ml);
 • bolestivý syndrom - u mnoha žen je menstruace doprovázena poměrně silnou bolestí, křečemi, jsou tak silné, že je nutí užívat analgetika;
 • tělo vnímá menstruaci jako ohnisko zánětu, to senzibilizuje imunitní systém, zvyšuje náchylnost k infekčním a alergickým látkám.

Obecná analýza krve

Proto v mnoha analýzách dochází k posunům. Pro obecný krevní test může být důležitá hojná ztráta krve během menstruace. V souladu s tím jsou v sestupné analýze zaznamenány následující změny:

 • pokles hladiny hemoglobinu - u žen je spodní úroveň normy asi 120 g / l, může klesnout na 90 g / l;
 • barevný index (relativní obsah hemoglobinu v jednom erytrocytu) - zpravidla se nemění, ale pokud je menstruace vždy bohatá (chronická ztráta krve), může klesnout pod dolní hranici 0,8;
 • se snížením barevného indexu se také sníží průměrný objem erytrocytů - méně než 76 femtolitrů;
 • krevní destičky - ve většině případů se indikátor nemění, ale s těžkými obdobími je možná epizodická trombocytopenie 1. stupně (méně než 180 10 * 9 na litr), někteří odborníci to připisují skutečnosti, že u mnoha žen klesá aktivita trombopoetinu během menstruace, protože je nutné zajistit podmínky vysoké kvality oddělení endometria dělohy, proto by krev měla být méně viskózní, avšak v důsledku krvácení je tělo schopné reagovat opačným směrem, což zvyšuje uvolňování krevních destiček z megakaryocytů, což v některých případech způsobuje trombocytózu;
 • leukoformula - jsou možné posuny v obou směrech, protože stav menstruace může být tělem vnímán jako zánětlivý proces a má imunosupresivní účinky, ale celkový počet leukocytů v krvi během menstruace u většiny pacientů stále mírně klesá.

Je třeba zdůraznit, že ztráta menstruační krve u krvinek bude znamenat jednoznačný pokles pouze u červených krvinek, jednoduše kvůli ztrátě počtu. To neplatí pro bílé krvinky. Reagují lépe na cytokiny (zánětlivé mediátory), jejichž hladina se během menstruace mění.

Biochemický krevní test a analýza moči

Biochemický krevní test ukazuje stav vnitřních orgánů sledováním metabolických procesů. Ve většině případů biochemický krevní test prakticky nekoreluje s menstruačním cyklem, tj. neexistují žádné speciální směny. To však nevyvrací jejich schopnost:

 • celkový protein - je možná dvojí reakce, na jedné straně spolu s krví ztrácí tělo bílkoviny suspendované v krevní plazmě (pokles indikátoru), na druhé straně může ztráta krve vést k mírné dehydrataci, což zvýší koncentraci celkového proteinu;
 • ve vzácných případech se může albumin mírně zvýšit, zvláště pokud žena během menstruace nekonzumuje dostatek tekutin.

Při analýze moči taková situace nastává - organoleptické vlastnosti moči a chemicko-morfologické složení se změní, ale pouze při analýze vaginálního výtoku. Pokud uzavřete vchod do pochvy vatovým tamponem nebo diskem, pak se analýza téměř jistě nebude lišit od analýzy mimo období menstruace. Pokud taková opatření nebudou přijata, může dojít při analýze moči k následujícím posunům:

 • detekce krve (erytrocytů) v moči - kvůli vniknutí menstruační krve, ale obecně to znamená poškození močových cest a ledvin, zánětlivý proces;
 • barva moči ztmavne, průhlednost se sníží - mimo menstruaci to naznačuje zvýšené množství bilirubinu v moči, což zase naznačuje onemocnění jater;
 • během menstruace se zvyšuje počet leukocytů v pochvě, které se mohou dostat do moči - mimo menstruaci značný počet leukocytů v moči naznačuje genitourinární infekce.

Jaké testy lze (a dokonce potřebují) provést během menstruace?

Menstruace v žádném případě neznamená kontraindikaci testů. Je to jen to, že lékař by měl být upozorněn na nástup menstruačního období, aby v případě čehokoli provedl korekci výsledků testu. Předpokládá se, že nejoptimálnější doba během menstruace pro darování krve je od 10 do 28 dnů. Ale co se týče krevních testů na ženský hormonální stav, k tomu se nejlépe hodí menstruační období. V této době různé hormony střídavě dosahují své maximální koncentrace. A vždy je lepší stanovit hladinu hormonů podle „maximálních podmínek“. Když tělo produkuje hormon v maximálním možném množství v tuto chvíli, pak lze nejpřesněji posoudit nedostatečnost nebo přebytek jednoho nebo jiného hormonu. Hormonální vrcholy jsou následující:

 • konec prvního týdne menstruace - všechny estrogeny, folikuly stimulující hormon, luteinizační hormon;
 • konec třetího týdne - progesteron.

Existuje řada analýz, které nemají nic společného s menstruací, a tento fyziologický stav ženského těla je nemůže ovlivnit:

 1. analýza na HIV, hepatitidu a syfilis;
 2. odběry krve pro enzymovou imunotest pro detekci genitálních infekcí;
 3. při plánování těhotenství se obvykle provádí krevní test na toxoplazmózu, herpes, cytomegalovirus a zarděnky (komplex hořáku), protože tyto infekce jsou potenciálně nebezpečné pro nenarozené dítě, mohou způsobit patologie embryogeneze a plodu;
 4. analýza hormonů štítné žlázy, prolaktinu, kortizolu a testosteronu.

Často, když menstruace neovlivní žádný z testů vůbec.

Jak často můžete darovat krev ze žíly??

Odběr krve ze žíly pro analýzu je jednou z nejpopulárnějších a nejinformativnějších diagnostických metod v medicíně. Výsledky těchto testů však zůstávají pro lékaře relevantní pouze po určitou dobu, proto může být pacientovi při další cestě k lékaři znovu přidělen odběr krve. Terapeutka Irina Yartseva řekla AiF.ru o tom, jak často můžete darovat krev ze žíly.

Podle lékaře neexistují žádná omezení ohledně frekvence odběru krve z žíly a příslušné analýzy. Můžete a měli byste darovat krev tak často, jak to lékaři vyžadují, podle jejich pokynů.

"Když se odebírá krev, objem není stejný jako při transfuzi." Mohou užívat maximálně 50 ml najednou. Osobě se nic nestane. Hlavní věc je, že jsou dodržovány všechny podmínky sterility, takže infekce je minimální. Měli by to provádět odborníci v běžném zdravotnickém zařízení, “říká odborník..

Může být žíla ovlivněna častým odběrem krve?

Yartseva poznamenává, že v ambulantní praxi je těžké si představit případy, kdy je pacientovi denně odebrána krev z žíly. Mezi testy je obvykle dostatečné množství času na to, aby se punkce v žíle zahojila. "Vždy se snaží odebrat krev z různých rukou, pokud nedávno provedli analýzu." V tomto případě je lepší zdravotní sestru předem varovat, “radí lékař..

Pokud je člověk v nemocnici a vyžaduje denní odběr krve ze žíly, aby se zjistila hladina jakýchkoli látek, zavede se katétr. Podle Yartsevy je to však obvykle nutné ve vzácných případech, kdy má pacient vážné onemocnění..

Po jaké době lékař předepíše druhou analýzu?

Pokud krevní test ukazuje odchylku od normy u jakýchkoli indikátorů, lékař předepíše léčbu a po nějaké době ji odešle k druhé analýze, aby sledoval dynamiku. Yartseva vysvětluje, že tentokrát závisí na samotném indikátoru, který lékař sleduje..

"Pokud mluvíme o indikátoru cholesterolu, pak má smysl dívat se na jeho změnu nejdříve tři měsíce poté, co byla pacientovi předepsána léčba nebo rigidní strava." V opačném případě dojde k falešně negativnímu výsledku. Feritin, který ukazuje hladinu zásob železa v těle, je také třeba znovu stanovit nejdříve o tři měsíce později. Zpočátku je terapie zrušena a teprve po dvou týdnech je test proveden, “Dr..

Je krev darována během menstruace, je možné ji darovat v těchto dnech, kdy je lepší darovat krev

Vliv menstruace na dárcovství

Pojďme zjistit, jak souvisí menstruace a darování. Během menstruace opouští tělo ženy asi 50-70 ml krve denně. To je pro člověka nevýznamná ztráta krve..

Během odběru krve k odběru se odčerpá asi 500 ml. Menstruace je pro mladé ženské tělo přirozeným procesem a dárcovství krve je umělé.

Spojuje je pouze skutečnost, že v obou případech z ženského těla vychází určité množství krve.

Proč nemůžete darovat krev?


Mohu během své menstruace darovat krev k darování? Je to velmi nežádoucí. Lidské tělo je velmi křehké, a pokud dokáže snášet ztrátu krve během menstruace nebo dárcovství, pak kombinace těchto dvou typů ztráty krve může mít na tělo nepříznivý účinek..
Tělo ženy se během menstruace mění následovně:

 • Žena cítí slabost, bolest a někdy závratě. Během tohoto období je její tělo oslabené, takže umělý zásah může vést k vážným následkům..
 • Během menstruace se mění složení krve ženy. Hemoglobin, který dodává kyslík, prudce klesá, počet krevních destiček, leukocytů a erytrocytů je výrazně snížen.
 • Někdy žena zažívá tak silnou bolest, že musí používat léky proti bolesti. A s darováním se látky z drog jistě dostanou do krve a budou mít negativní účinek. Krev nebude vhodná pro transfuzi.
 • Během menstruace imunita klesá. Další zásahy do těla vám mohou způsobit nevolnost.

Vyšetření moči

S pomocí moči můžete odhalit mnoho o nemoci člověka. Jeho součásti jsou vysoce citlivé na vnější i vnitřní vlivy. Vnější vlivy mohou zkazit obraz zdraví pacienta. Je tedy možné darovat moč během menstruace na testy? Můžete, pokud se bez toho neobejdete, ale dodržovat některá pravidla:

 • Před nasátím materiálu dobře umyjte čistou vodou bez antibakteriálních látek;
 • Je nutné zavést tampon do pochvy, aby se při odběru nedostala do moči menstruace.

I když jste udělali všechno správně, analýza moči během menstruace nemusí být spolehlivá..

Falešné ukazatele analýzy moči během menstruace:

 1. Zakalená moč s erytrocyty může hovořit o maligním nádoru ženských orgánů, systémových onemocněních, intoxikaci;
 2. Přítomnost sedimentu s děložním prvkem ve velkém množství, který se může dostat do výtoku - může hovořit o žloutence, cystitidě, alergii na jakékoli léky, urolitiáze;
 3. Tmavá barva moči znamená porušení odtoku žluči, poruchu funkce jater. Červenější barva označuje glomerulonefritidu;
 4. Velká měrná hmotnost moči (pokud jsou zachyceny částice sekrece) naznačuje srdeční selhání, diabetes mellitus.

Otázka, zda je možné darovat moč během menstruace, je nejednoznačná otázka. Nejlepší je nevzdávat se bez naléhavé potřeby. Existují však okamžité případy, kdy je moč odebrána z močového měchýře katétrem. Tento způsob odběru materiálu nebude špatný..

Důsledky daru v kritické dny

Dárcovství v kritické dny zhoršuje zdravotní stav, může vyvolat mdloby a některé z důsledků se mohou objevit mnohem později.

Může se stát, že vaše menstruace přestane přicházet včas kvůli hormonálním změnám v těle způsobeným darováním během kritických dnů..

Darování krve během menstruace přinese světu, ženám a lékařům více problémů než výhod..

Než se tedy rozhodnete darovat, poslouchejte své tělo a věnujte pozornost procesům, které v něm probíhají..

Co ukazují nádorové markery CA 125: dekódování, norma, důvody zvýšení

Ovariální nádorový marker CA125 je specifický protein (glykoprotein), jehož zvýšená hladina indikuje vývoj rakoviny orgánu. K detekci patologických změn pacient podstoupí laboratorní krevní test.

Medicína zná více než 100 takových markerů, z nichž každý je zodpovědný za konkrétní typ onkologie. Glykoprotein je přítomen v epiteliálních maligních buňkách vaječníků, ledvin, slinivky břišní, střev a průdušek.

Je bezpečné darovat krev během menstruace?

Obecně platí, že postup při darování krve je bezbolestný a nezabere mnoho času - ne déle než 10 minut. Množství odstraněného materiálu je také malé ve srovnání s celkovým objemem krve v těle. Pro jeden postup se odebere asi 400 ml krve. Pro zdravého člověka není ztráta tohoto množství krve nebezpečná. Během příštích 3–5 dnů se původní svazek plně obnoví. Provedený postup bude mít navíc příznivý účinek na zdravotní stav, protože přispěje k obnově krve, tvorbě mladých erytrocytů a dalších buněk. Není náhodou, že medicína minulých století doporučila krveprolití jako účinný způsob léčby mnoha nemocí..

Pro ženu, která se během svého období musí stát dárkyní, však nemusí být postup vůbec užitečný. Každý den během menstruace ztrácí žena asi 50-60 ml krve a ztráta krve je největší během prvních dvou dnů. Tato ztráta biologického materiálu dočasně oslabuje tělo ženy. Doplnění množství krve a stabilizace celkového stavu může trvat několik dní..

Užitečné rady

Značky nádorů se vyrábějí v mnoha laboratořích. Jak rychle budou výsledky připraveny, závisí na úrovni kliniky. S dobrým vybavením bude hotové za den. V obecních institucích může proces trvat až dva týdny.

Krevní testy mohou trvat dlouho, protože malé laboratoře posílají sebraný materiál do velkých poboček, a to vše vyžaduje čas. Ve velkém městě se nádorové markery obvykle provádějí za 2-5 dní.

Značky nádorů jsou odebírány v rámci povinného zdravotního pojištění bezplatně. Na soukromých klinikách ceny závisí na tom, kolik nádorových markerů se testuje. V průměru je cena za analýzu od 500 rublů.

U zdravých lidí, kteří nejsou zatěžováni dědičností, stačí užívat nádorové markery každé dva roky. U žen starších 40 let - každý rok to platí i pro muže. Po léčbě rakoviny se v prvním roce kontrolují nádorové markery každé 3 měsíce. Pokud existují nemocní příbuzní, provádějí výzkum jednou ročně.

Léčí se onkologie, je důležité zachytit nemoc v raných fázích vývoje. K tomu je nutné provést diagnostiku včas. Nezapomeňte však také na samovyšetření..

Důvody kategorického zákazu dárcovství krve

Hlavní důvody, proč by se dívka během svého období neměla stát dárkyní:

 • obecné oslabení těla jistě ovlivní stav imunitního systému. Jeho schopnost odolávat účinkům patogenů je po určitou dobu narušena. Dárcovství během kritických dnů může způsobit infekci jakýmkoli infekčním onemocněním, kterému by tělo normálně odolávalo.
 • hormonální změny v těle ženy negativně ovlivňují její stav. Existuje pocit slabosti, zvýšené únavy, ospalosti. Další ztráta krve pouze zhorší pohodu a může způsobit ztrátu vědomí.
 • Menstruace je často doprovázena silnou bolestí, kterou ženy ulevují od bolesti. Jakékoli léky, které se rozpouštějí, vstupují do krevního řečiště. Při darování krve je však nesmírně důležité získat materiál bez dalších nečistot..
 • počet červených krvinek je důležitým ukazatelem. Čím vyšší je jejich obsah v krvi, tím lepší je transport oxidu uhličitého a kyslíku v tkáních, tím efektivnější je metabolismus v těle. Během menstruace se počet červených krvinek trvale snižuje. Dárcovství krve během tohoto období tento indikátor dále sníží..

Během menstruace se významně mění fungování endokrinního a oběhového systému ženy. Toto obtížné období byste neměli komplikovat dalším stresem na těle..

Tabulka sazeb ESR u žen podle věku

Moderní medicína má širokou škálu indikátorů stavu těla a vnitřních orgánů získaných krevními testy. Spolu s dalšími důležitými ukazateli, které pomáhají diagnostikovat onemocnění, je míra sedimentace erytrocytů ESR, jejíž míra je u žen, mužů a dětí odlišná. Kolísání normálních indikátorů také závisí na věku subjektu. U žen se ukazatele normy mění jak podle věku, tak s odchylkou v produkci hormonů v krvi, tj. Během těhotenství, menopauzy a menstruace normální značky kolísají. Kontrolujte ESR jak při prevenci nemocí, tak v případě, že se pacient obává určitých nemocí.

Výjimka. Kdy je stále možné dárcovství krve??

Samozřejmě může nastat kritická situace, kdy je jednoduše nutné darovat krev. Například pacient se vzácnou krevní skupinou je ve vážném stavu a jednoduše se nemůže dočkat dalšího, vhodnějšího dárce. V tomto případě je darování krve stále možné, žena se však musí přizpůsobit nejen převládajícím okolnostem, ale také svému blahu. Je nutné předem informovat lékaře o době menstruačního cyklu, aby postup odběru krve probíhal pod pečlivějším dohledem zdravotnického personálu. Po odběru krve musí lékař zkontrolovat celkový stav ženy a ujistit se, že pro ni neexistují žádné nepříznivé následky..

Aby byl postup úspěšný a nepoškodil zdraví, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • nejezte těžká, kořeněná, uzená jídla den před a v den odběru krve;
 • pro usnadnění postupu je lepší jíst snadno stravitelné sacharidy - obiloviny, těstoviny, ovoce;
 • není třeba darovat krev na lačný žaludek - ráno v den odběru krve se doporučuje snídat a pít čaj s cukrem;
 • tři dny před očekávaným porodem přestaňte užívat jakékoli léky, včetně léků proti bolesti;
 • přestat konzumovat alkoholické výrobky za dva dny;
 • darování je nejjednodušší převést ráno, proto byste se měli pokusit získat vzorek krve ráno;

Tato jednoduchá pravidla usnadní dívkám přenos dárcovství krve a nepoškodí jejich tělo, i když k zákroku dochází během menstruace..

Darování před a po menstruačním cyklu

Pokud je to možné, stojí za to odložit předpokládané datum darování krve na bezpečnější období. Podle lékařů, 4-5 dní po skončení kritických dnů, tělo úplně doplňuje ztracenou vodu, soli a červené krvinky. Tento ukazatel je však u každé dívky individuální. Aby se ujistil, že tělo je připraveno na postup, lékaři předepisují řadu speciálních testů.

Lékaři doporučují darovat alespoň 5-6 dní před menstruací. Darování krve je pro tělo stresující situací, aby se vyrovnaly ztráty, je nutné mobilizovat všechny regenerační mechanismy těla. Neměli byste tomu být vystaveni během období, kdy je tělo zaneprázdněno přípravou na kritické dny..

Jak se připravit na postup

Aby odborník mohl vyvodit správné závěry, je pro darování krve nutná určitá příprava:

 1. Den před tímto postupem se musíte vzdát tučných, kořeněných a smažených potravin.
 2. Před analýzou je povoleno použít převařenou vodu, nemění složení krve. Je třeba se vyvarovat sycených sladkých nápojů a alkoholu. Neexistují žádné požadavky na to, kolik tekutin můžete vypít.
 3. Mezi studií a posledním jídlem by mělo uplynout alespoň 10 hodin
 4. Těžká fyzická aktivita je zakázána, protože vyvolává rozklad bílkovin a zvýšení zbytkového dusíku. Ihned před návštěvou laboratoře odpočívejte 10-15 minut.
 5. Vyvarujte se stresu, který vede k hormonálním výkyvům.
 6. Pokud žena užívá léky, měla by o tom informovat lékaře. Analýza se předkládá nejdříve 10 dní po vysazení léku.
 7. Rentgenové snímky, fyzioterapeutické postupy a rektální vyšetření nelze předem provést. To ovlivní platnost biologických materiálů..
 8. Analýza se provádí ráno.
 9. Nekuřte 1 hodinu před vyšetřením. Tabákové výrobky ničí krevní buňky, narušují průtok krve a vyvolávají hladovění kyslíkem. Pokud tedy kouříte před provedením testu prstem nebo žílou, může lékař mít podezření na přítomnost virů nebo jiných onemocnění..

Po skončení menstruace musíte počkat 3 až 5 dní před darováním krve.

Důsledky dárcovství během menstruace

Co může žena očekávat, když se během svého období rozhodne darovat krev? Existuje několik nejčastějších důsledků:

 • Selhání menstruačního cyklu. Pro mnoho dívek může být postup velkým emocionálním šokem. Jakýkoli stres nepříznivě ovlivňuje pravidelnost ženského cyklu;
 • Množství menstruačního toku je výrazně sníženo. Tímto způsobem se tělo po zákroku snaží doplnit ztrátu krve;
 • Během následujících dnů žena pociťuje slabost a bolestivý stav, který často vede k mdlobám;

Pokud je to možné, měli byste se během menstruace zdržet darování krve. Jinak dívka riskuje, že stráví několik následujících dní v posteli a obnoví svůj fyzický stav..

10 mýtů o přípravě na analýzu

Mohu před odberem krve pít kávu? Ovlivňují antibiotika výsledky výzkumu? Jakou polovinu dne je lepší podstoupit testy?

Výsledek výzkumu je ovlivněn mnoha faktory, které nesouvisejí s kvalitou reagencií a výkonem laboratoře. Jak se správně připravit na laboratorní testy v naší recenzi.

Mýtus číslo 1. Jakýkoli kontejner je vhodný pro sběr biomateriálu

Vlastně. Ne to není.

Nesbírejte biomateriál v nádobách, které k tomu nejsou určeny. Vzorek může obsahovat komponenty, které mohou kontaminovat vzorek a potenciálně tak ovlivnit výsledek zkoušky. Pro dodávání moči, výkalů, ejakulátu, sputa, slin se používají speciální sterilní nádoby. Obvykle je lze zakoupit ve zdravotním středisku.


Mýtus číslo 2. Před odběrem krve můžete jíst jablko nebo vypít sklenici džusu

Vlastně. Ne, nemůžeš.

I lehká snídaně, jako je porce ovoce nebo malá granola, může zkreslit výsledky výzkumu..
Existuje celá řada povinných omezení příjmu potravy:

Na prázdný žaludek: nejméně 4 hodiny po posledním (ne hojném) jídle.

Přísně na lačno: nejméně 8 hodin po posledním jídle. U novorozenců a dětí v prvních měsících života je povoleno odebírat krev nejdříve 2 hodiny po jídle.

Půst: žádný příjem potravy po dobu nejméně 12 hodin, nedoporučuje se hladovět déle než 14 hodin.

Doporučuje se 1-2 dny před odběrem krve nepřejídat, pokud je to možné, vyloučit ze stravy mastná, smažená jídla a alkohol. Pokud se den předtím konal svátek, naplánujte laboratorní test na několik dní.

Pitný režim. Nedoporučuje se konzumovat džus, čaj a kávu před odběrem krve pro jakýkoli typ výzkumu. Můžete pít čistou vodu, neminerální a neperlivou.


Mýtus číslo 3. Testy můžete absolvovat kdykoli

Vlastně. Ne, nemůžeš.

Například krevní obraz se může během dne měnit, takže odběr krve se obvykle provádí ráno. Pro toto období byly pro mnoho laboratorních parametrů vypočítány referenční intervaly. To je zvláště důležité pro hormonální a biochemický výzkum..


Mýtus číslo 4. Menstruace není překážkou testování

Vlastně. Žádné překážky.

Zaprvé může být vzorek kontaminován sekrecemi a zadruhé mohou být výsledky studií, zejména obecný krevní test, hormonální a biochemické, nepřesné. Například při odběru krve na pohlavní hormony musí být uvedena fáze cyklu. Pokud má být vyšetřena moč, doporučuje se ji odebírat před menstruací nebo 5-7 dní po jejím ukončení, ne dříve než 7 dní po cytoskopii.


Mýtus číslo 5. Sportovní aktivity nemají vliv na výsledky výzkumu

Vlastně. Ne, mají.

Cvičení způsobuje hormonální a biochemické posuny, které ovlivňují krevní obraz. Dva dny před analýzou přestaňte trénovat. Rovněž před vyloučením krve vyloučte fyzickou námahu (rychlá chůze, lezení po schodech, běh).


Mýtus č. 6: Emoční stres ovlivňuje výsledky výzkumu

Vlastně. Ano.

Silná úzkost a dokonce i malé vzrušení způsobují nárůst stresových hormonů, což je porušení acidobazického stavu krve. Před odběrem krve a některých dalších druhů biomateriálu se proto musíte uklidnit a odpočívat 15–20 minut. Aby nedošlo k obavám, zeptejte se předem svého lékaře, jak rychlý nebo pomalý, bolestivý nebo ne moc je zákrok.


Mýtus číslo 7. Krev lze darovat po rentgenovém a ultrazvukovém vyšetření

Vlastně. Ne, nemůžeš.

Tyto typy výzkumu mohou vést k aktivaci metabolických procesů a zkreslení výsledků výzkumu. Důrazně se nedoporučuje provádět laboratorní studie nejen po rentgenovém záření, ultrazvuku, ale také po chirurgickém zákroku, injekcích, infuzích, krevních transfuzích, punkcích a biopsiích různých lokalizací, masáží, EKG, hemodialýze, ergometrii, imunoscintigrafii, postupech využívajících ionizující záření, endoskopická vyšetření.


Mýtus číslo 8. Nemůžu brát léky

Vlastně. To je částečně pravda.

Vliv léků na výsledky laboratorních testů je různorodý a není vždy předvídatelný. Je téměř nemožné přesně předpovědět závislost výsledků na jakémkoli léku. Obecným doporučením je odmítnout užívání léků den před dodáním biomateriálu. Pokud je nutná analýza, provede se před užitím / zavedením další dávky léku.


Mýtus číslo 9. Nekouřit

Vlastně. Ano, nemůžete.

Doporučuje se nekouřit alespoň 30 minut - 1 hodinu před odběrem krve, v některých případech 2 hodiny před testem.


Mýtus č. 10: Před zahájením léčby antibiotiky se provádějí bakteriologické testy.

Vlastně. Ano to je.

Jakýkoli druh biomateriálu (moč, sputum, gynekologické nebo urologické nátěry) se odebírá před podáním antibiotik nebo ne dříve než 10–14 dní po jejich vysazení. Nedodržení tohoto pravidla může vést k falešně negativnímu výsledku, který je plný nesprávné diagnózy a jmenování neúčinných léků.

Zeptali jsme se - odpovídáme: jaké testy nelze provést během menstruace

Dozvěděli jsme se od odborníka, jak menstruace ovlivňuje zdraví a zda existují nějaká omezení „v dnešní době“.

Lékař doporučil laboratorní testy, ale začala menstruace - situace známá většině žen. Je možné podstoupit testy během menstruace nebo se vyplatí je odložit? Pravidelné krvácení není kontraindikací pro většinu „rutinních“ studií. Existují však faktory, které je třeba vzít v úvahu (zejména pokud jde o reprodukční zdraví). Zjistili jsme, které testy by se neměly provádět během menstruace a které mohou a měly by být.

Je nezbytně nutné informovat lékaře o menstruaci: pomůže to správně dešifrovat výsledky, stanovit správnou diagnózu a předepsat vhodnou léčbu.

5 testů, které nelze absolvovat

Jakákoli relativně velká ztráta krve a menstruace není výjimkou, způsobí malou, ale znatelnou změnu jejího složení. U některých studií může být rozhodující přesnost, takže pokud není naléhavá, je nejlepší odložit doručení, dokud neskončí vaše menstruace. Vysvětlujeme, proč je nemožné darovat krev během menstruace, s následujícími parametry.

 1. Test krevního cukru - během tohoto období mohou být patrné „skoky“ v hladinách glukózy. Musíte počkat a předat jej nejdříve osmý den cyklu.
 2. Alergické testy a imunologické testy (menstruace zvyšuje citlivost imunitního systému). Během menstruace je reaktivita kůže u žen na histamin vyšší než obvykle, proto se předpokládá, že je lepší testovat alergeny uprostřed menstruačního cyklu - tím získáte objektivnější výsledek.
 3. Stanovení času srážení krve. Během menstruace se zpravidla sráží horší než obvykle - to je nezbytné pro účinnější exfoliaci endometria (sliznice) ze stěn dělohy a čištění její dutiny.
 4. PCR je metoda polymerázové řetězové reakce, která umožňuje detekovat infekci v nejranějších stadiích a v případech latentního průběhu onemocnění. Jelikož získání testovaného materiálu zahrnuje škrábání epiteliálních buněk ze sliznic genitálií, nelze tuto analýzu provést během menstruace, je lepší počkat až do poloviny cyklu.
 5. Značky nádorů. V endometriu je vždy přítomna řada markerů, zejména antigen Ca 125 (jehož přítomnost může naznačovat rakovinu vaječníků). Za normálních okolností nemůže vstoupit do krevního oběhu, ale s menstruací a endometriózou je docela možné docela znatelné zvýšení koncentrace Ca 125 v krvi..

8 testů, které můžete absolvovat (ale musíte být opatrní)

Pokud si je ošetřující lékař vědom situace, ale přesto trvá na výzkumu, pak určitě provede změnu týkající se menstruace. Zpravidla se to ve větší míře vztahuje na obecný krevní test, kde řada ukazatelů může přímo záviset na „dnešních dnech“.

 1. ESR - rychlost sedimentace erytrocytů, jejíž zvýšení může naznačovat zánětlivý proces, může stoupat, zejména u dívek, které trpí křečovými bolestmi.
 2. Hladina hemoglobinu - může klesnout pod 100 g / l.
 3. Barevný index spojený s relativním obsahem hemoglobinu v erytrocytu - u těžkých období může klesnout pod normální hodnotu (0,8).
 4. Trombocyty - titr se může lišit od normy při silném krvácení. S takovou menstruací je možná epizodická trombocytopenie - pokles obsahu krevních destiček, které jsou zodpovědné za viskozitu a srážení krve. Někdy lze situaci zvrátit - tělo může reagovat na ztrátu krve zvýšením produkce krevních destiček, jejich hladina může překročit normu.
 5. Leukoformula - odchylka od normy v obou směrech je také možná. Může se zvýšit vzhledem k tomu, že ženský organismus může menstruaci vnímat jako zánětlivý proces. Může se snížit kvůli celkové ztrátě krve.

Je možné darovat krev během menstruace pro biochemii

Výsledky biochemického krevního testu jsou mnohem méně závislé na cyklu. Existují však ukazatele, které se mohou změnit v důsledku ztráty krve. Toho lze dosáhnout, ale s přihlédnutím k možné změně v následujících ukazatelích.

 • Celkový protein - indikátor se může stát více či méně. Ztráta krve, tělo také ztrácí proteiny v plazmě (to vede ke snížení indikátoru), na druhé straně může dehydratace, často doprovázející ztrátu krve, vést ke zvýšení koncentrace celkového proteinu;
 • Albumin (syrovátkový protein) - může mírně stoupat.

Je možné darovat moč během menstruace

„Tyto dny“ neovlivní odečty (stejně jako odečty stolice). Musí však být dodržena podmínka čistoty odběru: pokud do vzorku pro laboratorní výzkum nevstoupí menstruační krev, bude výsledek přesný. K získání objektivních údajů stačí použít tampon a provádět běžné hygienické postupy.

Testy, které mohou a měly by být provedeny

Je možné užívat hormony během menstruace? Toto období je ideální čas pro testování ženského hormonálního stavu. Během období regulace koncentrace hormonů nejčastěji dosahuje špičkových hodnot a jejich studie poskytuje nejobjektivnější obraz obecné situace.

To je zvláště důležité při léčbě gynekologických onemocnění nebo reprodukčních problémů. Zde byste měli zcela a zcela důvěřovat doporučením svého lékaře a přijít k přísně definovanému „oknu“ cyklu. Obecně se můžete zaměřit na následující pojmy.

Dívka, která dosáhla puberty, čelí tak přirozenému jevu, jako je menstruační cyklus (období). Oznámil, že její tělo se stalo dospělým a nyní může zplodit dítě. Od té doby v něm začínají zrát vajíčka, která se poté oplodní spermatem a promění se v embryo.