Je možné darovat moč během menstruace

Analýza moči je jednou z metod běžného laboratorního výzkumu, který je předepisován a prováděn za účelem prevence, po nemoci, před očkováním, během těhotenství atd. Používá se nejen k diagnostice onemocnění ledvin, ale také ke kontrole práce jiných orgánů a systémů..

Některé případy vyžadují urgentní testování, což není vždy možné, zejména u žen. Mnoho lidí si proto klade otázku, zda je možné darovat moč během menstruace. Neexistují žádné přísné kontraindikace. Při přípravě a odběru moči je však třeba vzít v úvahu některé zvláštnosti..

Příprava na sběr biomateriálu

Chcete-li získat správné výsledky, musíte vědět a pamatovat si, jak podstoupit test moči během menstruace. Postup sběru materiálu pro výzkum vyžaduje pečlivou předběžnou přípravu i postup samotného procesu sběru. V jiném případě může lékař doporučit provést test znovu, nebo bude stanovena chybná diagnóza, která při nesprávném zacházení hrozí mnoha komplikacemi.

Příprava a pravidla pro sběr biomateriálu jsou následující:

 • podává se ranní část ženské moči;
 • střední část se shromažďuje (první a poslední jde dolů na toaletu);
 • před samotným odběrem vzorků by měla být hygiena vnějších pohlavních orgánů prováděna pomocí čisté tekoucí vody bez použití mýdla nebo gelu pro intimní hygienu;
 • je nutné se smýt směrem k řiti (zepředu dozadu);
 • pro odběr musíte použít čistý obal na lékárnu;
 • během samotného postupu byste se neměli dotýkat kontejneru s genitáliemi;
 • 2-3 dny před dnem studie se doporučuje vyloučit barvicí produkty (řepa, mrkev);
 • vyloučit užívání alkoholu;
 • dočasně přerušit užívání antibakteriálních léků a jiných léků;
 • je nutné vyloučit použití tučných a kořeněných jídel;
 • protože fyzická aktivita může změnit hladinu bílkovin v moči, doporučuje se je vyloučit;
 • neužívejte diuretika;
 • používání nápojů sycených oxidem uhličitým může změnit kyselost moči, proto by měla být omezena také jejich konzumace;
 • biomateriál musí být dodán do laboratoře do 2 hodin.

Jakékoli chyby v přípravě mohou obraz zkreslit, takže je důležité brát to s plnou odpovědností.

Analýza moči před kritickými dny

Vzhledem k tomu, že změny v děloze a v samotném těle ženy začínají několik dní před zahájením regulace, nedoporučuje se podstoupit test moči před menstruací. Do vzorku se mohou dostat kousky děložní tkáně, malé množství červených krvinek. I když to není možné vidět pouhým okem, mohou takové indikátory zkreslit obraz a způsobit nesprávnou diagnózu.

Kromě toho existují okolnosti, kdy je menstruace nepravidelná a není možné jasně předpovědět její nástup a dobu trvání. Pokud tedy neexistuje nouzová situace, je lepší provést analýzu několik dní po ukončení menstruace..

Analýza moči během kritických dnů

Neexistují žádné kontraindikace pro testování během menstruace, ale před provedením testu je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může doporučit počkat několik dní a zahájit předběžnou léčbu základního onemocnění na základě získané historie.

Pokud však existují závažné příznaky, jako je časté nebo bolestivé močení, závratě, otoky obličeje, rukou a nohou a dušnost, může lékař trvat na testování během tohoto období, aby diagnostikoval základní příčinu a zahájil léčbu co nejdříve..

Obecná analýza moči během menstruace

Existují indikace pro urgentní dodání obecného testu moči a krve, například:

 • nouzová registrace v nemocnici;
 • příprava na chirurgický zákrok;
 • nemoci vyžadující neodkladnou léčbu.

Ženy, které mají menstruaci, by měly být při odběru vzorku moči opatrné. Vagina a močová trubice jsou anatomicky přilehlé, takže během močení je obtížné zabránit proniknutí menstruační krve. Kontaminace vzorku povede k falešně pozitivním výsledkům a může způsobit, že lékař (pokud si není vědom menstruačního cyklu) bude mít podezření na vážné problémy v urogenitálním systému.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout menstruační krvi ve vzorku, je použití tamponů k zablokování otevření pochvy. K odběru moči můžete také použít čistý hadřík nebo vatový tampon. Tato doporučení by měla být dodržována také při absolvování obecného testu moči mezi menstruací, aby se vyloučil průnik vaginálního výtoku do materiálu..

Odběr moči katétrem zajišťuje 100% spolehlivost výsledků výzkumu. Tento postup však musí provádět striktně zdravotnický pracovník ve zdravotnickém zařízení..

Dodávka moči metodou Nechiporenko během menstruace

Analýza moči metodou Nechiporenko je další metodou laboratorní diagnostiky k obecné analýze moči v případě, že se v ukazatelích vyskytnou odchylky od normy. Pomocí této analýzy je možné určit povahu patologie, protože se používá výpočet biologických prvků v jednotce objemu moči. Tato analýza je přesnější a spolehlivější.

Pravidla pro jeho přípravu jsou stejná jako pro obecnou analýzu. Důrazně se nedoporučuje provádět jej během období menstruace, protože to může významně ovlivnit výsledky a zkreslit je. Proto s největší pravděpodobností bude muset být znovu podán 2-3 dny po ukončení menstruace..

Výhody metody jsou:

 • dostupnost;
 • snadnost přípravy a chování;
 • minimální požadované množství moči.

Analýza moči podle Nechiporenka odhaluje následující nemoci:

 • prostatitida;
 • pyelonefritida;
 • cystitida;
 • enuréza (močová inkontinence);
 • nádorové procesy v ledvinách;
 • hypertenze.

Kultivační nádrž na moč pro flóru během menstruace

Kultura moči pro flóru je bakteriologická studie, která pomáhá identifikovat skryté infekce močového systému. Je jmenován, aby určil citlivost na antibiotika, aby mohl správně předepsat léčbu a zjistit příčinu onemocnění. Ve zdravém stavu nejsou bakterie a jiné mikroorganismy obsaženy v lidské moči. Proto i při minimálním počtu z nich můžeme hovořit o přítomnosti nemocí a infekcí..

Jedná se o vysoce citlivou analýzu, proto je její příprava nesmírně důležitá. Aby se zabránilo chybné léčbě cystitidy, uretritidy nebo pyelonefritidy, neměla by být studie prováděna během menstruace. A v období mezi kritickými dny se na to musíte pečlivě připravit:

 • nejezte zeleninu a ovoce jasných barev (mrkev, řepa);
 • vyloučit diuretika a antibakteriální léky;
 • pečlivě provádět hygienu genitálií;
 • použijte tampon k vyloučení vniknutí vaginálních sekretů.

Výsledky analýzy

Interpretace výsledků analýzy moči spočívá v prozkoumání všech jejích složek. Tento proces se skládá z fyzického nebo vizuálního vyšetření moči (makroskopická analýza), mikroskopického, biochemického, mikrobiologického a fyzikálně-chemického vyšetření.

Vizuální kontrolou laboratorní technik kontroluje barvu, čirost a pěnu. Při mikroskopickém vyšetření vzorku se rozlišují tyto ukazatele:

 • erytrocyty;
 • leukocyty;
 • dlaždicový epitel;
 • sloupovitý epitel.

Biochemická analýza spočívá ve stanovení přítomnosti nebo nepřítomnosti bílkovin v moči. Mikrobiologický výzkum spočívá v hledání složek, jako je bilirubin, hemoglobin, glukóza a urobilinogen. Ke studiu hustoty moči a její kyselosti dochází ve fázi fyzikálně-chemické analýzy.

Normální výsledky testu

Existují standardy pro analýzu moči u dospělých, které naznačují, že je vše v pořádku s tělem. Tyto zahrnují:

 1. Barva moči. Jsou povoleny různé odstíny žluté. Ideálně slámová barva.
 2. Zakalená moč. Moč by neměla být zakalená.
 3. Čich. Nemělo by to být drsné nebo nepříjemné.
 4. Úroveň hh by neměla překročit 7.
 5. Protein musí chybět.
 6. Analýza cukru v moči by neměla být přítomna.
 7. Aceton v moči - chybí.
 8. Bilirubin - chybí.
 9. Červené krvinky (u žen jsou ukazatele 0-3, u mužů - 0-1 v zorném poli).
 10. Bílé krvinky (pro ženy 0-6, pro muže - 0-3 v zorném poli).
 11. Urobilinogen - 5-10 mg / l.
 12. Epiteliální buňky - 0-10 v zorném poli.

V moči zdravého člověka by neměly být přítomny lahve, bakterie, soli a paraziti. Jakákoli odchylka od normy může být známkou různých nemocí, které vyžadují pečlivější diagnostiku..

Důvody falešně pozitivních výsledků

Každý měsíc dochází v těle ženy k fyziologickým změnám během pravidelného cyklu, některé chemické ukazatele mohou být vyšší než obvykle. Tato situace významně komplikuje proces stanovení správné diagnózy a předepisování adekvátní léčby..

Během tohoto období se zvyšuje měrná hmotnost moči, moč může být zakalená a může mít načervenalý odstín. Takové změny mohou způsobit falešně pozitivní výsledky. Lékař může mít podezření, že má pacient srdeční, pankreatické nebo hepatobiliární poruchy.

 • Krev v moči (hematurie) může být známkou rakoviny, ledvinových kamenů a infekcí močového měchýře. Tmavá moč může naznačovat zánětlivý proces v těle ženy, renální patologii nebo onemocnění jater..
 • Zvýšení hladiny červených krvinek v moči, což je fyziologický znak během menstruace, může naznačovat onemocnění reprodukčního a močového systému.
 • Během menstruace se obvykle vyskytuje nadměrné množství epitelu v moči. Ale v normálním stavu je to důvod k podezření na nádor v těle. Může to být také známka chronické cystitidy, hepatitidy A, urolitiázy.
 • Zvýšení leukocytů v moči může naznačovat zánětlivé procesy v reprodukčním systému, ledvinách nebo močovém měchýři. Během menstruace se jejich nadměrné množství může dostat do biomateriálu a způsobit chybnou diagnózu..

Normálně by měla být moč čistá. Ale změna tohoto indikátoru je možná během kritických dnů. Přítomnost pěny nebo sedimentu může naznačovat onemocnění ledvin nebo infekce močových cest. V některých případech může lékař doporučit správnou diagnózu po ukončení menstruace..

Je možné močit během menstruace

Příprava na močení

Pro laboratorní testy je nutné předat ranní moč. Biologická tekutina produkovaná v ledvinách naznačuje jejich fungování a stav dalších orgánů..

Před provedením testů se musíte vyvarovat fyzické aktivity, nepijte alkohol, neužívejte léky a vitamíny. Doporučuje se nejíst potraviny ovlivňující barvu moči (řepa, špenát).

Normální barva moči je světle žlutá. Jiný odstín může naznačovat nemoc. Tmavá barva - o patologii žlučníku, jater, načervenalé - o glomerulonefritidě.

Bez ohledu na typ analýzy:

 • Všeobecné,
 • denně,
 • podle Zimnitského,
 • podle Nechiporenka,

Pokud je odběr proveden okamžitě nebo je moč odebrána do 24 hodin, musíte dodržovat pravidlo - odeberte průměrnou část moči.

Během menstruace může být čirá moč zakalená a může se měnit její barva. Při každodenním odběru moči je těžké se vyhnout zbytečným inkluzím, částicím menstruační krve. Tyto typy laboratorních testů nejsou předepsány během menstruace..

Epitel v moči

Díky obsahu epitelu a bílkovin v moči je transparentní moč zakalená. To může signalizovat přítomnost nádoru, kamenů a zánětlivých onemocnění v MPS. Epitel - horní vrstva buněk lemujících orgány urogenitálního systému zevnitř.

Existují tři typy epitelu: plochý (povrchový), přechodný a renální. Moč by měla být nepřítomná nebo by měla být v rozmezí 3-4 jednotek, což je normální. U žen řekněme až 10 jednotek.

Zvýšená hladina dlaždicových epiteliálních buněk je způsobena jejich vniknutím z pochvy, což může souviset s gynekologickými problémy. Tyto buňky lemují vnitřek močového měchýře. Při zánětlivých procesech vstupuje do moči odlupující se epitel. Detekce epitelu v moči signalizuje zánětlivý proces v urogenitálních orgánech, kterému jsou ženy vystaveny díky své struktuře. Současně se zvyšuje hladina leukocytů, objevují se nepříjemné příznaky..

Je možná přítomnost přechodného epitelu z močovodů nebo ze stěn ledvinné pánve. Přítomnost renálního epitelu je známkou renálních patologií. Tyto buňky jsou součástí renálního parenchymu, neměly by být v moči.

Jedním z důvodů, proč během menstruace nevycházet močení (zbytečně). Poté, co se pacient dozvěděl o kritických dnech, lékař navrhuje odložit dodávku moči, dokud neskončí.

Analýza moči během menstruace

Moč je jedním z produktů lidského vylučovacího systému, který se používá jako klinický materiál, který je laboratorně studován, aby se získal obecný a podrobný obraz o stavu těla. K tomu se doporučuje sbírat ranní moč, po osmi hodinách spánku se předpokládá, že v této době má materiál nejvyšší koncentraci, a proto je schopen ukázat skutečný klinický obraz. Je nutné si uvědomit, že moč můžete darovat i jindy. Navíc, v závislosti na účelu studie, je docela možné získat spolehlivé údaje, které zkušený odborník správně interpretuje. Na otázku, která znepokojuje mnoho žen, je možné podstoupit test moči během menstruace, existuje dobře odůvodněná odpověď: „je to možné, pokud je to přiměřeně potřeba.“

Je důležité si uvědomit, že jako takové neexistují žádné kontraindikace k provedení studie, ale vzorek moči může být kontaminován, pak výsledky nebudou zcela spolehlivé. Proč se toto děje? Je to všechno o struktuře ženských urogenitálních orgánů

Jsou umístěny docela blízko u sebe (pochva a močová trubice), takže se během menstruace mohou do moči dostat nečistoty z krve.

Lékař odesílající k analýze by proto měl vědět, že pacient má v tomto období měsíční období, aby získal celkový obraz o přípustných chybách při přijímání výsledků a učinil informované rozhodnutí o vhodnosti odběru moči pro analýzu. Nakonec, jaké údaje lze získat ze studie moči? A jak se to dělá? Shromážděný materiál je podroben chemickým a mikroskopickým testům, na jejichž základě je učiněn závěr o složení. Koneckonců, co je to moč? Jedná se o odpadní produkty těla, které produkují ledviny a vylučují se močovodem do močového měchýře a poté do močové trubice. Odstraněná kapalina má v normálním stavu světle žlutou barvu, průhlednou strukturu. Mohou existovat určité odchylky, které lze pozorovat v závislosti na době, kdy byla moč odebrána.

Klinická studie moči je obvykle rozdělena do tří fází:

 • kontrola sebraného materiálu, stanovení jeho barvy, čirost, koncentrace;
 • chemická analýza, která vám umožní získat informace o patologických stavech nebo potvrdit normu;
 • mikroskopické vyšetření vzorku k určení a výpočtu typu buněk a cizích inkluzí.

Diagnostikovat moč během menstruace znamená předpokládat pravděpodobnost nepřesných údajů v důsledku chemických a mikroskopických vyšetření. Jak to může ovlivnit? Faktem je, že hlavním problémem je, že během menstruace se může do moči dostat výtok krve, což neodkazuje na patologické změny v těle. Jedním z cílů chemické analýzy moči je však stanovení indikátorů krevních buněk ve vzorku - erytrocytů. Za normálních okolností má člověk málo z nich v moči, takže i mírné zvýšení povoleného množství naznačuje zdravotní problém pacienta. Proto v závislosti na účelu navrhované studie stojí za to se ptát, zda je v tomto případě možné darovat moč během menstruace. Kromě toho studie moči shromážděné v době, kdy menstruace ženy může způsobit další abnormality. Je zaznamenán účinek na parametry leukocytesterázy - je to enzym, který se nachází v bílých krvinkách. Pokud je přítomen, znamená to zvýšený počet leukocytů, což jsou již příznaky závažných abnormalit ve zdraví.

Krevní nečistoty mohou také ovlivnit výsledky vyšetření moči pod mikroskopem, protože údaje o počtu červených a bílých krvinek budou nadhodnoceny..

Na základě toho by rozhodnutí o tom, zda močit během menstruace nebo počkat na konec, mělo být založeno především na důvodu, pro který je studie nezbytná, a za druhé, dohodnuto s ošetřujícím lékařem. Pokud však stále potřebujete darovat moč, měli byste přijmout určitá opatření, která minimalizují vniknutí krve do materiálu pro výzkum.

Podle odborníků by se člověk měl během menstruace zdržet močení, protože spolu s krví vycházejí i mrtvé buňky epitelu. Pokud se tento výtok dostane do vzorku moči, lékař špatně diagnostikuje, což přirozeně ovlivňuje výběr léčby..

Díky tomu se díky těmto analýzám zdravotní stav pacienta nejen nezlepší, ale naopak se několikrát zhorší. Existují však případy, kdy pacientka v tuto chvíli nutně potřebuje močit, proto musí informovat specialistu, že má menstruaci.

Pokud odborník v tuto chvíli udělí povolení k provedení testů, musíte dodržovat určitá pravidla, která vám umožní získat čistý vzorek moči:

 • Dodávka moči se provádí ráno. Kromě toho byste v předvečer studie neměli konzumovat tučné jídlo, alkohol, léky, léky a doplňky stravy..
 • Odběr moči musí být prováděn v čisté a sterilní nádobě, jinak může dojít ke zkreslení výsledku testu.
 • Před odběrem vzorků musíte důkladně opláchnout vnější genitálie a poté vložit tampon do vaginální oblasti, což pomůže vyloučit vstup krve do vzorku. Panna může být pokryta sterilní vatou.
 • Studie vyžaduje odběr průměrné dávky moči. Chcete-li to provést, musíte do toalety propláchnout trochu moči, poté naplnit nádobu a zbytek uvolnit do toalety.

Poté, co se do nádoby odebere požadované množství vzorku, uzavře se a do hodiny se přenese k laborantovi..

Tyto manipulace se nejpohodlněji provádějí v koupelně. Pokud budete dodržovat všechna výše uvedená pravidla, bude výsledek spolehlivý.

Dnes existuje další metoda sběru analýzy, která se provádí pouze ve stěnách zdravotnického zařízení pomocí katétru. Takže moč se často sbírá ženám po porodu s vaginálním krvácením, aby se získal přesný výsledek testu..

Existuje typ výzkumu, při kterém musí být v materiálu přítomno krvácení. Díky této analýze může odborník určit hladinu hormonálních sloučenin: kortizol, estradiol, testosteron atd. Kromě toho, pokud je nutné určit přítomnost infekce v těle, je povoleno provést analýzu během probíhající menstruace.

Na závěr bychom chtěli poznamenat, že pokud není naléhavá potřeba provést analýzu, je lepší počkat a vzít materiál v den, kdy lhůta skončí. Situace však mohou být úplně jiné, proto je nutné varovat laboratorního asistenta, který při zkoumání biologického materiálu zohlední tento faktor..

Jaké testy mohou být, pokud jsou prováděny během menstruace

Někdy ženy ignorují informace, že pokud během menstruace budete močit, výsledek se zkazí. Kvůli nedostatku času a spěchu i přes varování stále chodí předávat biomateriál. A tady je to, co lékař najde ve výsledcích:

 • Normální moč je nažloutlá, slámově zbarvená. Změny barvy jsou již kritériem pro stanovení diagnózy, pokud je tma - to je signál pro patologické stavy jater a žlučníku. Během menstruace může krev z pochvy vstoupit do moči a způsobit ztmavnutí.
 • Normální moč by také měla být čirá. Jakýkoli zákal je patologie a s menstruací to bude takhle. Navíc v něm lze detekovat zvýšení počtu erytrocytů a epiteliálních buněk..
 • Během menstruace se indikátor specifické hmotnosti moči vždy zvyšuje, což narušuje normální diagnózu. Na základě tohoto indikátoru může lékař chybně diagnostikovat diabetes mellitus, dysfunkci jater, srdeční selhání atd..
 • Krev uvězněná ve sklenici moči během menstruace jistě způsobí podle závěrů laboratorních techniků nárůst červených krvinek. Hematurie - je charakteristickým příznakem glomerulonefritidy, nádorů v urogenitálním systému, urolitiázy.
 • V moči zdravého člověka je sediment moči nevýznamný, neměl by mít více než tucet epiteliálních buněk. Protože během menstruace děloha odmítá staré koule epitelu, vycházejí ve velkém množství s menstruačním tokem. Specialista může provést jakoukoli diagnózu, až po rakovinu, tím, že uvidí velké množství epiteliálních buněk.
 • Obvykle se moč vylučuje sterilní. Někdy existují případy bakterií, které vstupují ze spodních částí močové trubice. Pokud se užívá během menstruace, riziko mikroorganismů vstupujících do moči se významně zvyšuje. A takový obraz v analýze je již alarmujícím signálem a může znamenat přítomnost infekce v urogenitálním systému (cystitida, pyelonefritida, uretritida atd.). Je dobré, pokud lékař doporučí provést test znovu, nebo jej poslat na bakteriologický test.

Vzhledem k možným chybám v diagnostice na základě výsledků analýzy moči musíte pečlivě přemýšlet o tom, zda se to během vašeho období vyplatí užívat. Pokud se však v nemocnici vyvinula situace, která je z hlediska vitálních funkcí nesmírně nutná, lze ke sběru moči použít katetrizaci. Abyste předešli problémům pro sebe a lékaře, je lepší počkat až do konce menstruace a provést testy podle očekávání..

Krevní test

Musí se pravidelně provádět monitorování krevního obrazu, celkového stavu těla. Existuje několik běžných testů:

 • Biochemické. Poskytuje představu o fungování různých orgánů, úrovni metabolických procesů počítáním proteinů, enzymů, bilirubinu, cholesterolu atd.;
 • Všeobecné. Odhaluje rovnováhu erytrocytů, leukocytů, krevních destiček, ESR, hladinu hemoglobinu, což vám umožňuje určit negativní změny v těle
 • Pro hormony. Je nezbytný pro diagnostiku mnoha nemocí, včetně gynekologických;
 • Pro cukr. Určuje hladinu glukózy, umožňuje identifikovat endokrinní poruchy;
 • Sérologické. Určuje přítomnost bakterií nebo virů v těle;
 • Imunologické. Určuje úroveň odolnosti vůči chorobám;
 • Alergické testy. Odhalit nesnášenlivost vůči jakýmkoli látkám;
 • PCR. Upozorňuje na přítomnost urologických a gynekologických infekcí. Citlivý na přítomnost cizí DNA;
 • Pro srážlivost. Umožňuje vám zjistit viskozitu krve, její odchylky v jednom nebo druhém směru;
 • Pro nádorové markery. Identifikuje přítomnost nádoru podle proteinů, které produkuje.

Proč během svého období nemůžete darovat krev

Není žádným tajemstvím, že krev je přímým účastníkem menstruace. Dostává se do výtoku z poškozených cév funkční vrstvy endometria. I když je žena zdravá, cítí se v kritických dnech přijatelná, nevyhnutelně ztrácí trochu krve. Provádění testů během menstruace znamená vystavení těla novému stresu.

Některé počty krve se během menstruace mění. Bolestivé pocity v kritických dnech způsobují zvýšení rychlosti sedimentace erytrocytů. Toto je kritérium charakterizující přítomnost nebo nepřítomnost zánětlivého nebo infekčního procesu. Žena s menstruací bude mít výrazně vyšší počet červených krvinek a pokles počtu krevních destiček a bílých krvinek. Viskozita krve se během menstruace často mění. Všechno výše uvedené znamená, že obecná analýza, stejně jako koagulace během tohoto období, nejsou dostatečně informativní. Pokud není nutné je urgentně užívat, je lepší počkat do poloviny cyklu.

V kritických dnech se hladina hemoglobinu nevyhnutelně snižuje, biochemické složky krve se mění. Většina žen užívá léky proti bolesti, které mohou interferovat s testem. To vše činí provádění takové studie nedostatečně informativní..

Analýza PCR během menstruace může dát falešně pozitivní výsledek z již popsaných důvodů. Studie nádorových markerů bude také muset být odložena do konce kritických dnů. Oba odhalují vážná onemocnění, takže chyba může vést k nepředvídatelným a nebezpečným následkům..

Když menstruace není překážkou krevních testů

1. Pokud jde o výzkum hormonů, musí se provádět přesně v kritických dnech. Nejvhodnější je 5-7denní cyklus. Toto je nejpřesnější způsob, jak zjistit koncentraci:

 • Prolaktin;
 • FSH;
 • Luteinizační hormon;
 • Testosteron;
 • Kortizol;
 • Estradiol.

Během tohoto období je důležité neužívat léky, mohou "namazat" výsledek testu. 2

Menstruace také nemůže zasahovat do sérologického krevního testu. V každém případě vás bude informovat o infekční nemoci.

2. Menstruace také nemůže ovlivnit sérologický krevní test. V každém případě vás bude informovat o infekční nemoci..

Postup sběru materiálu

Když ošetřující lékař nasměruje pacienta na test moči a má kritické dny, je nutné ho na tuto nuanci upozornit. V případě naléhavé potřeby analýzy odborník poradí ženě s dodáním biologického materiálu během menstruace.

Zde je několik pravidel, podle nichž můžete získat skutečný výsledek bez chyb:

1. Předprodej speciální plastové nádoby v lékárně. Můžete použít skleněnou nádobu, ale před použitím je nutné ji dobře umýt sodou a sterilizovat..

2. Nejlepší čas na sběr moči je ráno.

V tomto případě je důležité, aby poslední močení před odběrem materiálu proběhlo čtyři hodiny předem

3. Den před dodáním moči pro analýzu byste se měli vzdát alkoholu, slaných, uzených nebo kořeněných jídel, kávy, měli byste také vyloučit potraviny s vysokým obsahem potravinářských barviv.

4. Léčba drogami během období analýzy má také špatný vliv na výsledek. Proto je nutné buď na chvíli přestat užívat léky, nebo upozornit lékaře na nemožnost přerušení léčby..

5. Doba dodání moči do laboratoře by neměla přesáhnout 2 hodiny. Pouze za takových podmínek budou výsledky analýzy co nejpřesnější..

Plastová nádoba na sběr moči

Analýza moči během menstruace je extrémně vzácná. Je bezpodmínečně nutné vzít v úvahu skutečnost, že objektivního výsledku lze dosáhnout pouze správně shromážděným biologickým materiálem. Pokud tato možnost vyvolá podezření, měli byste analýzu provést znovu.

Zkušení laboratorní technici v případě potřeby filtrují moč průchodem vatovým tamponem. Takže moč je zbavena přebytečných částic, což vám umožní dosáhnout výsledku, který odpovídá realitě..

Pravidla pro sběr moči během menstruace:

1. Připravte si plastovou nádobu nebo sterilní skleněnou nádobu s víkem.

2. Vyčistěte. V žádném případě byste neměli používat hygienické výrobky, které mohou zkreslit výsledek analýzy.

3. Použijte tampon. Vložte jej do pochvy a minimalizujte tak vnikání zbytečných nečistot do biologického materiálu.

4. Nejlepší moč pro testování je průměrná. To znamená, že byste měli zahájit proces močení, počkat na jeho střed, shromáždit jej do nádoby a dokončit proces močením do toalety.

5. Požadované množství moči pro analýzu je 70-100 ml..

6. Nádoba s biomateriálem by měla být těsně uzavřena.

Měli byste zahájit proces močení, počkat na jeho střed, shromáždit jej do nádoby a dokončit proces močením do toalety

Odebraná moč by měla vykazovat správný výsledek. Odborníci z důvodu spolehlivosti doporučují analýzu opakovat několik dní po ukončení menstruace. Současně s vědomím a dodržováním všech doporučení pro sběr moči během menstruace se pacientka může vyhnout stanovení nesprávné diagnózy a léčby a s nimi zbytečných starostí..

Jak správně darovat moč během menstruace

Analýza moči je jednou ze základních studií prováděných během lékařské prohlídky, klinického vyšetření a před operací. Správný odběr moči poskytuje nejpřesnější výsledky vyšetření a vylučuje detekci falešných složek moči. Obzvláště obtížné je shromáždit analýzu od žen během menstruace, která je spojena s vniknutím krevních částic z pochvy, což může ovlivnit výsledek.

 • 1 Analýza moči
  • 1.1 Obecná analýza moči
  • 1.2 Biochemická analýza moči
  • 1.3 Test Nechiporenkem
 • 2 Co je přiřazeno
 • 3 Pravidla shromažďování
  • 3.1 Obecné zásady
  • 3.2 Provedení analýzy během menstruace

Existuje celá řada analýz moči, od standardních obecných testů až po vzorky Addis - Kakovsky, Zimnitsky a další.

V současné době se nejčastěji používají následující typy analýz moči:

 • Všeobecné;
 • biochemické;
 • test podle Nechiporenka.

Jedná se o základní a povinný test pro jakýkoli typ lékařské prohlídky. Jedná se o screening pro diagnostiku onemocnění močových cest. Pokud jsou v něm odchylky, jsou předepsány rozšířenější vzorky nebo metody instrumentálního výzkumu.

Tento průzkum hodnotí následující ukazatele:

 • relativní hustota;
 • Barva;
 • průhlednost;
 • čich;
 • pH (kyselost nebo zásaditost);
 • přítomnost válců, bakterií, solí, erytrocytů a leukocytů;
 • stanovení glukózy a bilirubinu.

Hodnocení těchto příznaků poskytuje celkový obraz o stavu močového systému a pomáhá pacientovi vést další vyšetření. První položka se počítá podle vzorce. Ten vyžaduje test se speciálními proužky, které reagují s glukózou a bilirubinem a ukazují koncentraci těchto látek v moči. Všechny ostatní indikátory jsou stanoveny mikroskopicky.

Testovací proužky glukózy v moči

Biochemická analýza moči slouží jako rozšířené vyšetření, které vyžaduje použití speciálních zařízení a reagencií. Je to nejpřesnější z hlediska stanovení množství fyziologických a patologických složek moči a provádí se při zjištění abnormalit při obecné analýze moči..

Níže uvedená tabulka ukazuje látky, jejichž výskyt pomáhá vyhodnotit tento průzkum:

Skupina látekSvitek
Proteinové složkyBílkoviny, hemoglobin, aminokyseliny
EnzymyAmyláza, GGT (gama glutamyl transpeptidáza), LDH (laktátdehydrogenáza)
Žlučové pigmentyBilirubin, urobilinogen
Dusíkaté látkyAceton, močovina, dusitany, kyselina močová, kreatinin
Stopové prvkyDraslík, vápník, sodík, fosfor

Kromě těchto ukazatelů zahrnuje studie hodnocení množství glukózy. Biochemie se často rozšiřuje, aby se určil obsah léků v moči. Pokud jsou při analýze pacienta nalezeny, je odeslán k dalšímu vyšetření k narcologovi.

Tento test spočívá ve studiu počtu vytvořených prvků (leukocyty, erytrocyty a krevní destičky) v 1 ml darované moči.

Na základě obecných a biochemických analýz moči není vždy možné stanovit správnou diagnózu. Stejná analýza je velmi informativní, pokud jde o diagnostiku onemocnění ledvin:

 • pyelonefritida;
 • glomerulonefritida;
 • jiné druhy nefritu.

Analýza moči je zahrnuta do klinického minima jakéhokoli vyšetření pacienta.

V průběhu pravidelného lékařského vyšetření obyvatel země je vyšetření moči předpokladem pro jeho průchod. Tato analýza se provádí při běžných lékařských prohlídkách v mateřských školách, školách, středních odborných a vysokých školách i na pracovišti..

Při plánované hospitalizaci v nemocnici musí pacient také podstoupit všechna laboratorní vyšetření na klinice, včetně vyšetření moči. Kromě toho je taková studie nutná pro jakýkoli chirurgický zákrok v nemocnici, od odstranění lipomu a apendicitidy po plastickou chirurgii a operaci otevřeného mozku..

Tato analýza ukazuje stav ledvin a močových cest, které jsou ovlivněny přítomností mnoha somatických patologií. Odchylky v ukazatelích vyžadují použití dalších metod vyšetření těchto orgánů.

Pravidla pro sběr moči se liší v závislosti na typu studie, která byla přiřazena.

Pro hlavní a nejběžnější metody diagnostiky moči jsou stanovena obecná pravidla pro sběr této tekutiny. Pokud terapeut nebo nefrolog předepsal funkční test (například podle Zimnitsky, denní diuréza a další), vysvětlí v tomto případě pravidla sběru, protože se budou lišit.

Analýza se provádí ráno. To je nezbytné k posouzení funkce ledvin, které nebyly během dne vystaveny působení různých tekutin a mikroživin. Před provedením analýzy je nutná důkladná toaleta vnějších pohlavních orgánů. To se provádí za účelem propláchnutí hlenu, epiteliálních buněk, zbytků spermatu a vaginálního mazání. Všechny tyto složky zakalují moč a po mikroskopickém vyšetření ztěžují viditelnost a pokrývají téměř celou uvažovanou oblast.

Dalším důležitým pravidlem je sběr střední části moči. Nejprve se do toalety vypustí malé množství moči, poté se do testovací nádoby uvolní další část moči (přibližně 100–150 ml) a zbývající moč v močovém měchýři se také vypustí do toalety. Taková manipulace vám umožňuje vypláchnout hlen a stagnující prvky z močové trubice, což umožňuje posoudit stav ledvin.

Nedoporučuje se darovat moč během menstruace z následujících důvodů, kvůli kterým část menstruační krve a hlenu (někdy pro oko neviditelná) vstupuje do moči, což zkresluje interpretaci studie:

 • potíže s držením plné perineální toalety;
 • možnost vstupu menstruační krve do vnějšího otvoru močové trubice;
 • potíže se sběrem moči uprostřed proudu.

V případě, že je takové opatření nezbytné, je možné, aby ženy darovaly moč, pokud je v pochvě tampon (je třeba dodržovat také základní pravidla odběru). V takovém případě menstruační krev nevstoupí do testovací nádoby, což může zabránit nesprávné interpretaci přítomnosti červených krvinek. Nevýhodou této metody je, že během močení je tampon náchylný k navlhnutí, takže po odběru moči by měl být okamžitě vyměněn. Tato metoda není vhodná pro teenagery kvůli možnosti poškození panenské blány..

Měli byste darovat moč v posledních dnech kritických dnů, kdy se množství oddělené krve stává zanedbatelným. To je způsobeno skutečností, že v prvních dnech hojného vypouštění nebude fungovat, aby se zabránilo vniknutí erytrocytů do moči.

Pokud je možné se vyhnout dodávce moči během menstruace, je lepší ji použít, abyste dosáhli dobrého výsledku analýzy a nezkreslili ji kvůli nečistotám z pochvy a z vnějších pohlavních orgánů.

O spolehlivosti testů moči během menstruace

U zdravé ženy v reprodukčním věku je doba menstruačního cyklu mimo těhotenství a kojení od 21 do 35 dnů. To znamená, že se v určitém intervalu opakuje krvavý výtok z genitálního traktu, který v průměru přetrvává od 3 do 6 dnů. Co dělat, pokud je nutné podstoupit laboratorní vyšetření a je možné darovat moč během menstruace a existuje riziko snížení informačního obsahu a spolehlivosti výsledků testu?

Analýza moči během menstruace

Diagnostické testy - ať už instrumentální nebo laboratorní - zahrnují určité požadavky na školení. To je nezbytné pro získání správných výsledků. Pokud je ignorujete, dojde ke zkreslení dat, což vede k chybným závěrům o stavu pacienta.

Je možné provést analýzu

Menstruace naznačuje výtok různé intenzity. Jsou směsí hlenu a krve, fragmentů tkání - někdy ve velkém množství. Po uvolnění do moči mohou tyto nečistoty zmást lidské oči (důležité pro techniky manuální mikroskopie) a zkreslit data pro instrumentální vyšetření nastavená na standardní úrovně citlivosti..

Co může ovlivnit menstruace

Výsledky budou pravděpodobně zkresleny pro následující data:

IndexMetoda hodnoceníJak se to mění
Charakterizace barvy a průhlednostiVizuálníMateriál získává načervenalý nebo šarlatový, hnědý odstín, je zakalený, při dlouhodobém stání se může objevit nepříjemný zápach
ErytrocytyPod mikroskopemPočet
Sliz
ProteinRůzné testy pomocí speciálních proužků nebo reagenciíÚroveň se zvyšuje

Pokud pacientka, která v období menstruace darovala moč, o tom lékaře neinformuje, může mylně považovat získané výsledky za známky onemocnění ledvin. V materiálu, který dlouho stojí, se mohou objevit bakterie - výsledkem je, že test na dusitany nebo jiné indikátory mikrobiální kontaminace bude pozitivní, změní se pH (kyselost).

Když dojde k výjimce

Laboratorní testy se u pacientů provádějí obvyklým způsobem (plánovaným) nebo naléhavě - pokud existuje vážné ohrožení zdraví a života, a lékař naléhavě potřebuje výsledky, aby mohl stanovit diagnózu a léčbu pacienta. V druhém případě by menstruace neměla být překážkou analýzy moči - ale pouze za podmínky, že:

 1. Tento test může skutečně změnit okolnosti..
 2. Lékař si je vědom menstruace (situace je paradoxní, ale pravděpodobná - pokud nemluvíme o gynekologickém oddělení, žena může mlčet a lékaři zase tuto skutečnost neobjasní).
 3. Byla přijata opatření k zajištění toho, aby se do materiálu dostalo co nejméně krve.

Výcvik

V případech, kdy situace není naléhavá, ale pacient má stále v úmyslu darovat moč (například je naléhavě nutná analýza k vyplnění jakýchkoli lékařských dokumentů, existuje přísný časový rámec pro volný čas), existuje také cesta ven.

Jak sbírat moč během menstruace

Hlavním úkolem při získávání materiálu je zabránit vniknutí hlenu a krve. Toho lze dosáhnout pomocí nástrojů, jako jsou:

 • vaginální tampon;
 • menstruační kalíšek.

Je také třeba mít na paměti, že pacienti, kteří nejsou sexuálně aktivní, vyžadují malé tampony a misky obecně nejsou vhodné. Proto je nutné:

 1. Ráno po nočním spánku hygiena vnějších pohlavních orgánů.
 2. K odstranění přebytečné vlhkosti použijte ubrousky.
 3. Vložte tampon do pochvy nebo vložte menstruační kalíšek.
 4. Ujistěte se, že v oblasti močové trubice nezůstaly žádné stopy krve a výtok neuniká.
 5. Uvolněte první a třetí část moči do toalety a prostřední část mezi nimi shromážděte do čisté suché nádoby (nejlépe do sterilního lékárenského kelímku).

Označený obal musí být do 1-2 hodin odnesen do laboratoře.

Kdy se mohu nechat otestovat po menstruaci

Chcete-li získat správnou odpověď z laboratoře, stojí za to shromáždit materiál až od okamžiku úplného zastavení krvácení. U některých žen zmizí třetí nebo čtvrtý den, v jiných - šestý nebo sedmý den. Proto je zde vše individuální..

Je třeba si uvědomit, že ihned po skončení aktivní menstruace je možný neočekávaný únik malých částí vaginálního výtoku. Ženy v této době již mohou tampony nebo misky odmítnout. Proto se při odběru moči, zejména po dlouhém pobytu v poloze vleže nebo sedu, musíte ujistit, že se tak nestane, jinak bude vzorek materiálu zkažený a nevhodný pro analýzu..

Specifické testy

Moč jako biomateriál lze zkoumat nejen v rámci obecné analýzy; používá se také pro techniky:

 • stanovení hladiny bílkovin, glukózy, kreatininu, amylázy;
 • výpočet tvarových prvků (podle Nechiporenka);
 • stanovení koncentrační funkce ledvin (podle Zimnitského);
 • Rehbergův test;
 • pro hormony;
 • pro bakteriální setí.

Bez ohledu na metodu by vzorek neměl obsahovat cizí látky. Samozřejmě existuje možnost, že výsledky, dokonce is menstruací, budou blízké spolehlivým údajům. Ale nebude možné je objektivně posoudit. Pokud si tedy pacientka není jistá, že předá laboratorní materiál, který splňuje požadavky pravidel pro přípravu, je lepší odložit datum odběru..

Alternativní analýzy

Lze nahradit testy moči? Ty ukazatele, které se s jeho pomocí kontrolují (například úroveň ztráty bílkovin - tj. Proteinurie nebo sediment ve formě solí, formovaných prvků), nelze jinak odhadnout. Testy prováděné s použitím vzorků krve nebo jiných biomateriálů vhodných pro daný typ onemocnění však mohou poskytnout představu o stavu pacienta..

Například základní testy pro vyšetření v jakékoli nemocnici jsou:

 1. Obecná analýza krve.
 2. Stanovení hladiny glukózy.
 3. Biochemické testy, pokud jsou indikovány (např. Vzorky jater).

Když se naskytne příležitost, musí být jejich výsledky samozřejmě doplněny údaji o moči, pokud na tom lékař trvá..

Pokud máte menstruaci, nepoužíváte k měření bílkovin nebo glukózy testovací proužky. Studii s jejich pomocí lze provést i doma, ale je lepší ji odložit, dokud se výtok nezastaví, nebo použít metody již popsané dříve (zavedení tamponu, menstruační kalíšek).

Je možné provést test moči během menstruace?

Zdálo by se, co by mohlo být jasnější? Připouští položená otázka kladnou odpověď? Někteří představitelé krásné poloviny lidstva, aniž by měli sebemenší pochybnosti, se však pokusí složit test moči na samém začátku menstruačního cyklu! Tento článek je určen těm, kteří vážně přemýšlejí o tom, zda je možné provést test moči během menstruace. Pojďme na to: za jakých podmínek a jak sbírat moč, aby byly výsledky analýzy spolehlivé.

Obecná pravidla pro sběr moči pro analýzu

Moč je velmi orientační biologický materiál, který umožňuje diagnostikovat různé stavy pacienta, od preventivních měření až po vážná onemocnění. Složení moči je velmi závislé na vnějších a vnitřních vlivech, proto je před sběrem moči k analýze nutné vytvořit přirozené podmínky, za kterých nebude stav vašeho těla narušen irelevantními faktory.

Příprava na analýzu

Za prvé, v předvečer testu moči je třeba se zdržet nadměrné fyzické námahy a příjmu alkoholu. Kromě toho je nutné vyloučit ze stravy potraviny, které mohou změnit barevné vlastnosti moči: řepa, mrkev, špenát. Je také nežádoucí užívat vitamíny a diuretika.

Při odběru moči má rozhodující význam čistota pohlavních orgánů. Bezprostředně před zákrokem byste se měli umýt podle ženského schématu: od pochvy po konečník a poté důkladně opláchnout čisticí prostředky. Dávejte pozor na typ mýdla, které používáte - použití dezinfekčních nebo antibakteriálních sloučenin je nežádoucí, protože může narušit přirozenou flóru v případě, že potřebujete močit. Vzhledem k ženským specifikám je také vhodné použít tampon, aby se zabránilo vstupu hlenu do moči..

Nejvhodnější je použít speciální nádobu na odběr moči, kterou lze zakoupit v lékárně nebo laboratoři. Jsou to oni, kdo splňují lékařské standardy a zaručují vám bezpečnost složení moči..

V závislosti na typu analýzy lze moč odebírat jednou nebo opakovaně a hromadit se po celý den. V každém případě pravidlo střední části zůstává nezměněno, podle čehož se první a poslední trysky neshromažďují..

Odběr materiálu pro provádění analýzy moči tedy není v rozporu s obecnými pravidly a nezajišťuje čistotu diagnózy. Co nám brání absolvovat test moči po menstruaci?

Výsledky analýzy moči během menstruace

Řekněme, že z nějakého důvodu jste během menstruace prošli testem moči. K jakým výsledkům povede tato studie? Fyzikálně-chemické vlastnosti moči budou zkresleny.

Moč zdravého člověka má slámově žlutou barvu a je zbarvena deriváty krevních pigmentů. Jeho odstín se mění v závislosti na látkách vstupujících do těla. Výsledkem analýzy moči během menstruace může být její barva načervenalá, což je příznakem glomerulonefritidy. Pokud je moč zbarvena tónem blízkým barvě silného černého čaje, může lékař důvodně předpokládat porušení jater a žlučníku.

V ideálním případě by měla být moč čirá. Pokud během menstruace podstoupíte test na moč, je pravděpodobné, že v něm bude značný zákal způsobený přítomností červených krvinek a epitelu. Chcete-li zjistit příčiny zákalu, může vám být předepsána další biochemická studie sedimentu.

Specifická gravitace

Specifická hmotnost moči odráží schopnost ledvin koncentrovat nebo zředit moč. Měrná hmotnost moči významně kolísá během dne, v závislosti na vlastnostech konzumované potravy a vodní rovnováze těla. Je zřejmé, že pokud se během menstruace provádí analýza moči, tento indikátor se zvýší a pokud dosáhne určité prahové hodnoty, může vám být podána jedna z následujících diagnóz: nefrotický syndrom, srdeční selhání, diabetes mellitus, dysfunkce jater.

Erytrocyty

V moči zdravého člověka se denně uvolní asi 2 miliony červených krvinek, což u žen odpovídá 3 červeným krvinkám v zorném poli. Zvýšený počet erytrocytů může signalizovat urolitiázu, nádory urogenitálního systému, pyelonefritidu, infekční onemocnění urogenitálního traktu, poškození ledvin, arteriální hypertenzi, systémový lupus erythematodes, hemoragickou diatézu, různé druhy otravy (benzenové deriváty, jedovaté houby, hadí jed a další). Absolvování testu moči během menstruace nutně povede k identifikaci nadměrného množství červených krvinek.

Močový sediment

Normální sediment v moči by v zorném poli neměl obsahovat více než 10 epitelových buněk. Zvýšení počtu epiteliálních buněk je charakteristické pro intoxikaci, žloutenku různého původu, chronickou cystitidu, horečnaté stavy, intoleranci k anestezii a lékům, urolitiázu a onkologická onemocnění močového měchýře. Menstruační tok obsahuje významné množství děložního epitelu.

Sterilita

Moč zdravého člověka je sterilní. Při močení však do ní vstupují bakterie ze spodní močové trubice. Jejich přípustné množství se odhaduje na 10 tisíc kusů v 1 ml. Pokud jste během menstruace podstoupili analýzu moči, je pravděpodobnost, že se do moči dostanou bakterie, mnohem větší. Různé druhy bakterií doslova hromadí stopy uvolněné krve na prádle, hygienických výrobcích a genitáliích. Identifikace bakterií ve výsledcích testu je alarmujícím příznakem, který diagnostikuje infekční léze močového systému (jako je pyelonefritida, uretritida, cystitida atd.). V takovém případě bude lékař vyžadovat opakovanou analýzu nebo předepíše další bakteriologické vyšetření.

Leukocyty

Bakterie často doprovázejí procesy se zvýšením hladiny leukocytů. Ženská norma obsahu leukocytů umožňuje v zorném poli od 0 do 5. Zvýšení počtu leukocytů v moči zpravidla signalizuje zánět ledvin a močových cest. Toto je další varianta chybné diagnózy způsobené pozdním dodáním testu moči..

Podíváme-li se zpět na výše uvedené informace, položme si znovu otázku: je možné podstoupit test moči během menstruace? Odpověď je zřejmá: samozřejmě že ne. A co v naléhavých případech, kdy je nutné ze zdravotních důvodů analyzovat složení moči? Takové situace jsou řešeny v lékařském zařízení, kdy je moč odebírána katétrem přímo z močového měchýře a je vyloučen jeho kontakt s prostředím.

Co vede ženu k provedení testu moči během menstruace? Na fórech na internetu najdete nejneočekávanější motivace. Jedna dáma spěchá na vyšetření moči před plánovanou plastickou operací, další potřebuje lékařskou prohlídku v předvečer dlouhé cesty. Trvale proti nim stojí třetí, u kterého výsledek testu moči během menstruace ukázal přítomnost syfilisu! Falešně pozitivní marker naštěstí neměl žádný vztah k realitě, ale jsou po obdržení takových diagnóz oprávněné nervové šoky??

Jak způsobit menstruaci se zpožděním? Tuto otázku si klade mnoho žen, protože zpoždění menstruace je poměrně častým problémem, který není vždy způsoben těhotenstvím nebo jakoukoli nemocí..