6 důležitých skutečností o odstranění nitroděložního tělíska a důsledcích odstranění spirály

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Cestující

Všichni jsme cestující jedné lodi jménem Země

Kdy je nejlepší střílet spirálu

Domů / Encyklopedie / Co dělat, pokud potřebujete odstranit spirálu? Bolí vás odstranit nitroděložní tělísko?

Spirála nebo nitroděložní antikoncepce (IUD) je zařízení, které se zavádí do děložní dutiny za účelem antikoncepce.

Tip 1: Jak odstranit spirálu

IUD je účinná metoda antikoncepce, ale není vhodná pro všechny. IUD nemůžete zadat v následujících případech:

- Těhotenství
- Krvácení z genitálního traktu neznámého původu
- Patologie děložního čípku
- Submukózní (submukózní) myomatózní uzliny
- Děložní myomy déle než 5-6 týdnů
- Hyperplastické procesy endometria
- Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
- Anomálie vývoje pohlavních orgánů (dvouděložná děloha, sedlová děloha, septum v děloze)
- Nedoporučuje se pro nulipární ženy

Spirálu v Petrohradě můžete pro vaše pohodlí odstranit v kterémkoli z našich lékařských center. Můžete si domluvit schůzku telefonicky nebo prostřednictvím registračního formuláře.

Jak odstranit spirálu?

Gynekolog odstraní nitroděložní tělísko zatažením za „antény“, které volně visí z cervikálního kanálu do pochvy. Před odstraněním cívky je vhodné navštívit gynekologa, který provede stěr na stupeň čistoty pochvy. K odstranění nitroděložního tělíska není rozhodující den menstruačního cyklu, to znamená, že jej lze odstranit v kterýkoli den cyklu, na rozdíl od zavedení, které se provádí pouze během menstruace. To se provádí, aby se zajistilo, že žena, která chce nainstalovat spirálu, není těhotná. Pokud antény nejsou vizualizovány, musí žena podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby se ujistila, že spirála je v děloze. V tomto případě je spirála odstraněna pomocí speciálně navrženého lékařského nástroje..

Bolí to odstranit spirálu?

Odstranění nitroděložního tělíska obvykle není bolestivé, ale může být doprovázeno určitým nepohodlí. Pokud má žena nízký práh bolesti, postačuje lokální anestézie lidokainovým sprejem.

Kdy a v jakých případech je třeba spirálu odstranit?

Spirála musí být odstraněna po uplynutí doby použitelnosti. To je obvykle uvedeno na obalu. Spirálu můžete na žádost ženy kdykoli odstranit. Indikace pro odstranění jsou:

- Vyloučení VMK
- Hyperpolymenorea
- Těhotenství
- Intermenstruační krvácení
- Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
- Hyperplastické procesy endometria
- Patologické procesy děložního čípku

Jak dlouho můžete dát spirálu?

Časový rámec, pro který lze spirálu instalovat, se může pohybovat od 3 do 10 let. Průměrně 5 let. Nelze jej používat déle než období nitroděložního tělíska uvedené na spirálovém obalu..

Je možné odstranit spirálu doma sami?

Spirálu by měl odstranit pouze lékař. Neměly by existovat žádné další možnosti. Pokus o odstranění cívky sami doma může vést k vážným následkům..

Jaké jsou nejznámější značky spirál?

Nejoblíbenější mezi pacienty a gynekology jsou nitroděložní tělíska Multiload, Juno, T Cu375, Nova T. IUD s terapeutickým účinkem "Mirena" se stále více doporučuje ženám s adenomyózou, polymenoreou, myomy dělohy, hyperplastickými procesy endometria.

Populární otázky:

Chci si naplánovat menstruaci, když jedu na dovolenou. Je to možné udělat, a pokud ano, jak? Jaký je menstruační kalendář? Diagnostikovali mi děložní myomy 5-6 týdnů. Chtěl jsem dát spirálu, ale doktor mi to zakázal. Má pravdu??

Odstranění cívky (extrakce nitroděložního tělíska lokální anestezií)

Odstranění nitroděložního tělíska je nevyhnutelné po uplynutí doby jeho používání. Někdy je nutné tento postup provést před stanoveným časem, aby se předešlo možným vedlejším účinkům..

Odstranění nitroděložního tělíska by měl provádět pouze gynekolog, protože provádění této manipulace odborníkem poskytuje v budoucnu řadu výhod (například lékař určí možné důsledky nitroděložního tělíska, pokud existují, a předepíše léčbu).

Odstranění nitroděložního tělíska: příčiny

Pro odstranění nitroděložního tělíska jsou nejběžnější následující důvody:

Posunutí nitroděložního tělíska uvnitř dělohy. Žena pozná podle antén, které se staly kratšími nebo delšími. V tomto případě je staré nitroděložní tělísko odstraněno a nainstalováno nové..

Doba nošení vypršela. Většina nitroděložních tělísek je navržena tak, aby zůstala v děloze od tří do pěti let, i když některé typy trvají až 10. Pokud během tohoto období nitroděložní tělísko nebylo odstraněno, mohou v děloze začít zánětlivé procesy a proliferace endometria..

Těhotenství. Bohužel někdy otěhotní s IUD. Extrakce se provádí nejen během normálního těhotenství, ale také v případě mimoděložní.

Touha mít dítě. Nové těhotenství může nastat téměř okamžitě po odstranění nitroděložního tělíska. Dříve lékaři po této manipulaci doporučili, aby se trochu zdrželi pokusu o otěhotnění, ale nyní je to pravda, pouze pokud existují nějaké komplikace (například zánět endometria na pozadí stojící spirály).

Růst nádoru dělohy (fibroidů) po zavedení IUD.

Zánět dělohy a jeho přídavky. V tomto případě může být odstranění nitroděložního tělíska doprovázeno jmenováním kurzu antibiotik.

Odstranění nitroděložního tělíska: proces

Tento postup je naprosto bezbolestný, pokud je žena zdravá. V každém případě by měl manipulaci provádět pouze odborník (při samovolné extrakci může dojít k poškození sliznice dělohy a jejího děložního čípku).

Tento postup se provádí ve 2 fázích:

Předběžné vyšetření ženy. Gynekolog by měl posoudit stav cívky a možnost jejího ambulantního bezbolestného odstranění. Pokud neexistují antény nitroděložního tělíska nebo vznikly jiné překážky, dojde k odstranění nitroděložního tělíska pomocí hysteroskopie.

Přímá extrakce cívky (obvykle během menstruace).

Odstranění nitroděložního tělíska: metody

Během menstruace s lokální anestezií.

Váš gynekolog online

Pomocí hysteroskopie v anestezii (pokud nejsou spirálové úponky atd.).

Břišní dutinou. K odstranění nitroděložního tělíska tímto způsobem dochází, když není možné provést tuto manipulaci přes cervikální kanál.

Při výběru nitroděložního tělíska jako hlavní metody antikoncepce musíte vždy pamatovat na to, že po určité době bude nutné spirálu odstranit.

Důsledky nezasahování

Žena, která se chrání před nechtěným těhotenstvím pomocí nitroděložního tělíska, musí neustále sledovat stav genitálií, protože v děloze je cizí těleso, které způsobuje vhodné reakce z těla: takzvaný aseptický zánět vnitřního povrchu dělohy atd. Pokud zmeškáte načasování odstranění nitroděložního tělíska, pak může růst až do endometria natolik, že znemožní obvyklým způsobem proces odstranění..

DOMLUVTE SI SCHŮZKU

Domů / Encyklopedie / Co dělat, pokud potřebujete odstranit spirálu? Bolí vás odstranit nitroděložní tělísko?

Spirála nebo nitroděložní antikoncepce (IUD) je zařízení, které se zavádí do děložní dutiny za účelem antikoncepce. IUD je účinná metoda antikoncepce, ale není vhodná pro všechny. IUD nemůžete zadat v následujících případech:

- Těhotenství
- Krvácení z genitálního traktu neznámého původu
- Patologie děložního čípku
- Submukózní (submukózní) myomatózní uzliny
- Děložní myomy déle než 5-6 týdnů
- Hyperplastické procesy endometria
- Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
- Anomálie vývoje pohlavních orgánů (dvouděložná děloha, sedlová děloha, septum v děloze)
- Nedoporučuje se pro nulipární ženy

Spirálu v Petrohradě můžete pro vaše pohodlí odstranit v kterémkoli z našich lékařských center. Můžete si domluvit schůzku telefonicky nebo prostřednictvím registračního formuláře.

Jak odstranit spirálu?

Gynekolog odstraní nitroděložní tělísko zatažením za „antény“, které volně visí z cervikálního kanálu do pochvy. Před odstraněním spirály je vhodné navštívit gynekologa, aby si udělal stěr na stupeň čistoty pochvy.

Jak odstranit spirálu doma

K odstranění nitroděložního tělíska není rozhodující den menstruačního cyklu, to znamená, že jej lze odstranit v kterýkoli den cyklu, na rozdíl od zavedení, které se provádí pouze během menstruace. To se provádí, aby se zajistilo, že žena, která chce nainstalovat spirálu, není těhotná. Pokud antény nejsou vizualizovány, musí žena podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby se ujistila, že spirála je v děloze. V tomto případě je spirála odstraněna pomocí speciálně navrženého lékařského nástroje..

Bolí to odstranit spirálu?

Odstranění nitroděložního tělíska obvykle není bolestivé, ale může být doprovázeno určitým nepohodlí. Pokud má žena nízký práh bolesti, postačuje lokální anestézie lidokainovým sprejem.

Kdy a v jakých případech je třeba spirálu odstranit?

Spirálu musíte odstranit po uplynutí doby použitelnosti.

To je obvykle uvedeno na obalu. Spirálu můžete na žádost ženy kdykoli odstranit. Indikace pro odstranění jsou:

- Vyloučení VMK
- Hyperpolymenorea
- Těhotenství
- Intermenstruační krvácení
- Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
- Hyperplastické procesy endometria
- Patologické procesy děložního čípku

Jak dlouho můžete dát spirálu?

Časový rámec, pro který lze spirálu instalovat, se může pohybovat od 3 do 10 let. Průměrně 5 let. Nelze jej používat déle než období nitroděložního tělíska uvedené na spirálovém obalu.

Je možné spirálu odstranit sami?

Spirálu by měl odstranit pouze lékař. Neměly by existovat žádné další možnosti. Pokus o odstranění cívky sami doma může vést k vážným následkům..

Jaké jsou nejznámější značky spirál?

Nejoblíbenější mezi pacienty a gynekology jsou nitroděložní tělíska Multiload, Juno, T Cu375, Nova T. IUD s terapeutickým účinkem "Mirena" se stále více doporučuje ženám s adenomyózou, polymenoreou, myomem dělohy, hyperplastickými procesy endometria.

Populární otázky:

Chci si naplánovat menstruaci, když jedu na dovolenou. Je to možné udělat, a pokud ano, jak? Jaký je menstruační kalendář? Diagnostikovali mi děložní myomy 5-6 týdnů. Chtěl jsem dát spirálu, ale doktor mi to zakázal. Má pravdu??

Jak odstranit spirálu doma

Mimochodem, náklady na službu v obytném komplexu jsou od 600 rublů.

Mimochodem, náklady na službu v obytném komplexu jsou od 600 rublů.

nepotřebuješ zdraví? Dovolte mi))

Mimochodem, náklady na službu v obytném komplexu jsou od 600 rublů.

Neriskujte to lépe při vlastním tahání. Může to jít dobře, nebo si můžete zlomit krk nebo špatně poškrábat, pak budete mučeni, abyste se uzdravili

Neriskujte to lépe při vlastním tahání. Může to jít dobře, nebo si můžete zlomit krk nebo špatně poškrábat, pak budete mučeni, abyste se uzdravili

Už vás nebaví žít nebo chcete problémy? Jaké myšlenky? Nebo si to můžete založit sami, bez lékaře?

Mimochodem, náklady na službu v obytném komplexu jsou od 600 rublů.

Je vám líto peněz? V okresní konzultaci jsem si pronajal za 300 rublů

Jaký nesmysl? Tato služba je na základě povinného zdravotního pojištění zdarma. Stejně jako v případě instalace však musíte mít pouze svoji spirálu.

doktor mi řekl, že jen spirála není zahrnuta v OMC, zaplatil jsem za nastavení i vyjmutí a koupil jsem si spirálu

Při práci na gynekologickém oddělení jsem po desetiletí pozoroval ženy, které měly spirálu.: 009: Měly kyretáž děložní dutiny.

Krk nestojí za to, je zavřený. A alespoň uvidí jeho umístění na Uzi :)

Nedokončil: 009: to se může zaseknout nebo zlomit krk, zejména krvácení.. ach!.. myslel jsem na všechno jako hodinky)..

Až skončí období nošení, vzlétnu u lékaře!

ale zdraví samozřejmě není škoda)

bez ohledu na zdravotní problémy, jak můžete fyzicky odstranit samotnou spirálu.

Je příliš líné se dostat na nádraží? Dobře, můžete platit až na hranu v jakémkoli komerčním zdravotním středisku, pokud nesedíte ve frontě půl hodiny.

Mimochodem, ve w / c je to zdarma, nedávno jsem uvedl

Jsem si jistý, že TS jen žertoval, protože se nedalo nic dělat :)), protože negramotnost v takových věcech je charakteristická pro mladé dámy v pubertě, ale rozhodně ne dospělou ženu s dítětem :))

Odstranění nitroděložního tělíska: jak se to děje

Dnes je jednou z nejběžnějších metod antikoncepce instalace nitroděložního tělíska. Jedná se o malou měděnou destičku, která zabraňuje uzavření děložní dutiny. Nedoporučuje se nosit ho déle než 5 let..

Odstranění nitroděložního tělíska provádí gynekolog. Tato manipulace se provádí 5. až 7. den menstruačního cyklu. Před odstraněním antikoncepce specialista rozšíří cervikální kanál. Ve většině případů je nitroděložní tělísko vytaženo anténami. Pokud nejsou k dispozici antény, lékař používá speciální nástroj - extraktor. Je to prut se smyčkou na konci. Po vyjmutí z cívky se odebere tampon z cervikálního kanálu, aby se zajistilo, že se v genitáliích nevyvinula žádná infekce.

Když se vlákna šroubovice ztratí, uchýlí se k hysteroskopii. Vyšetření vám umožní vyjasnit umístění nitroděložního tělíska a zjistit, zda antikoncepční prostředek narostl na stěny dělohy.

Pokud nitroděložní tělísko již přerostlo ke stěnám dělohy, odstranění se provádí pomocí hysteroskopických kleští nebo potratu. Pokud se ukáže, že nitroděložní tělísko je umístěno v blízkosti cév, močového měchýře nebo močovodu, lékař se může uchýlit k laparotomii. Pokud antikoncepce vstoupila do volné břišní dutiny, je odstraněna z břišní dutiny laparoskopickými kleštěmi.

Odborníci v žádném případě nedoporučují, aby si ženy samy odstranily nitroděložní tělísko. Současně je velmi vysoká pravděpodobnost infekce a výskyt komplikací..

Odstranění nitroděložního tělíska je odpovědný postup, proto se ujistěte, že zdraví vašich žen je v rukou zkušeného lékaře. To je záruka, že vše bude v pořádku.

Váš gynekolog online

Spirála nebo nitroděložní antikoncepce (IUD) je zařízení, které se zavádí do děložní dutiny za účelem antikoncepce. IUD je účinná metoda antikoncepce, ale není vhodná pro všechny. IUD nemůžete zadat v následujících případech:

Krvácení z pohlavních orgánů neznámého původu

Patologie děložního čípku

Submukózní (submukózní) myomatózní uzliny

Děložní myomy více než 5-6 týdnů

Hyperplastické procesy endometria

Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů

Anomálie vývoje genitálií (dvouděložná děloha, sedlová děloha, septum v děloze)

Nedoporučuje se pro nulipární ženy

Spirálu v Petrohradě můžete pro vaše pohodlí odstranit v kterémkoli z našich lékařských center. Můžete si domluvit schůzku telefonicky nebo prostřednictvím registračního formuláře.

Jak odstranit spirálu?

Gynekolog odstraní nitroděložní tělísko zatažením za „antény“, které volně visí z cervikálního kanálu do pochvy. Před odstraněním cívky je vhodné navštívit gynekologa, který provede stěr na stupeň čistoty pochvy. K odstranění nitroděložního tělíska není rozhodující den menstruačního cyklu, to znamená, že jej lze odstranit v kterýkoli den cyklu, na rozdíl od zavedení, které se provádí pouze během menstruace. To se provádí, aby se zajistilo, že žena, která chce nainstalovat spirálu, není těhotná. Pokud antény nejsou vizualizovány, musí žena podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby se ujistila, že spirála je v děloze. V tomto případě je spirála odstraněna pomocí speciálně navrženého lékařského nástroje..

Bolí to odstranit spirálu?

Odstranění nitroděložního tělíska obvykle není bolestivé, ale může být doprovázeno určitým nepohodlí. Pokud má žena nízký práh bolesti, postačuje lokální anestézie lidokainovým sprejem.

Kdy a v jakých případech je třeba spirálu odstranit?

Spirála musí být odstraněna po uplynutí doby použitelnosti. To je obvykle uvedeno na obalu. Spirálu můžete na žádost ženy kdykoli odstranit. Indikace pro odstranění jsou:

Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů

Hyperplastické procesy endometria

Patologické procesy děložního čípku

Jak dlouho můžete dát spirálu?

Časový rámec, pro který lze spirálu instalovat, se může pohybovat od 3 do 10 let.

Jak odstranit spirálu doma

Průměrně 5 let. Nelze jej používat déle než období nitroděložního tělíska uvedené na spirálovém obalu.

Je možné spirálu odstranit sami?

Spirálu by měl odstranit pouze lékař. Neměly by existovat žádné další možnosti. Pokus o odstranění cívky sami doma může vést k vážným následkům..

Jaké jsou nejznámější značky spirál?

Nejoblíbenější mezi pacienty a gynekology jsou nitroděložní tělíska Multiload, Juno, T Cu375, Nova T. IUD s terapeutickým účinkem "Mirena" se stále více doporučuje ženám s adenomyózou, polymenoreou, myomem dělohy, hyperplastickými procesy endometria.

Veškerá práva na obrázky a texty náleží jejich autorům..

Materiály jsou uvedeny pouze pro informaci. Navrhované způsoby léčby a léky mají kontraindikace, poraďte se s odborníkem!

Domů / Encyklopedie / Co dělat, pokud potřebujete odstranit spirálu? Bolí vás odstranit nitroděložní tělísko?

Spirála nebo nitroděložní antikoncepce (IUD) je zařízení, které se zavádí do děložní dutiny za účelem antikoncepce. IUD je účinná metoda antikoncepce, ale není vhodná pro všechny. IUD nemůžete zadat v následujících případech:

- Těhotenství
- Krvácení z genitálního traktu neznámého původu
- Patologie děložního čípku
- Submukózní (submukózní) myomatózní uzliny
- Děložní myomy déle než 5-6 týdnů
- Hyperplastické procesy endometria
- Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
- Anomálie vývoje pohlavních orgánů (dvouděložná děloha, sedlová děloha, septum v děloze)
- Nedoporučuje se pro nulipární ženy

Spirálu v Petrohradě můžete pro vaše pohodlí odstranit v kterémkoli z našich lékařských center. Můžete si domluvit schůzku telefonicky nebo prostřednictvím registračního formuláře.

Jak odstranit spirálu?

Gynekolog odstraní nitroděložní tělísko zatažením za „antény“, které volně visí z cervikálního kanálu do pochvy. Před odstraněním cívky je vhodné navštívit gynekologa, který provede stěr na stupeň čistoty pochvy. K odstranění nitroděložního tělíska není rozhodující den menstruačního cyklu, to znamená, že jej lze odstranit v kterýkoli den cyklu, na rozdíl od zavedení, které se provádí pouze během menstruace. To se provádí, aby se zajistilo, že žena, která chce nainstalovat spirálu, není těhotná. Pokud antény nejsou vizualizovány, musí žena podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby se ujistila, že spirála je v děloze. V tomto případě je spirála odstraněna pomocí speciálně navrženého lékařského nástroje..

Bolí to odstranit spirálu?

Odstranění nitroděložního tělíska obvykle není bolestivé, ale může být doprovázeno určitým nepohodlí. Pokud má žena nízký práh bolesti, postačuje lokální anestézie lidokainovým sprejem.

Kdy a v jakých případech je třeba spirálu odstranit?

Spirála musí být odstraněna po uplynutí doby použitelnosti. To je obvykle uvedeno na obalu. Spirálu můžete na žádost ženy kdykoli odstranit. Indikace pro odstranění jsou:

- Vyloučení VMK
- Hyperpolymenorea
- Těhotenství
- Intermenstruační krvácení
- Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
- Hyperplastické procesy endometria
- Patologické procesy děložního čípku

Jak dlouho můžete dát spirálu?

Časový rámec, pro který lze spirálu instalovat, se může pohybovat od 3 do 10 let.

Je bolestivé odstranit nitroděložní tělísko?

Průměrně 5 let. Nelze jej používat déle než období nitroděložního tělíska uvedené na spirálovém obalu.

Je možné spirálu odstranit sami?

Spirálu by měl odstranit pouze lékař. Neměly by existovat žádné další možnosti. Pokus o odstranění cívky sami doma může vést k vážným následkům..

Jaké jsou nejznámější značky spirál?

Nejoblíbenější mezi pacienty a gynekology jsou nitroděložní tělíska Multiload, Juno, T Cu375, Nova T. IUD s terapeutickým účinkem "Mirena" se stále více doporučuje ženám s adenomyózou, polymenoreou, myomem dělohy, hyperplastickými procesy endometria.

Populární otázky:

V průběhu antibiotik došlo k početí. Jak nebezpečné je to pro plod? Chci odložit menstruaci, protože jedu na dovolenou. Lze to udělat, a pokud ano, jak? Diagnostikovali mi děložní myomy po dobu 5-6 týdnů. Chtěl jsem dát spirálu, ale doktor mi to zakázal. Má pravdu??

Domů / Encyklopedie / Co dělat, pokud potřebujete odstranit spirálu? Bolí vás odstranit nitroděložní tělísko?

Spirála nebo nitroděložní antikoncepce (IUD) je zařízení, které se zavádí do děložní dutiny za účelem antikoncepce. IUD je účinná metoda antikoncepce, ale není vhodná pro všechny. IUD nemůžete zadat v následujících případech:

- Těhotenství
- Krvácení z genitálního traktu neznámého původu
- Patologie děložního čípku
- Submukózní (submukózní) myomatózní uzliny
- Děložní myomy déle než 5-6 týdnů
- Hyperplastické procesy endometria
- Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
- Anomálie vývoje pohlavních orgánů (dvouděložná děloha, sedlová děloha, septum v děloze)
- Nedoporučuje se pro nulipární ženy

Spirálu v Petrohradě můžete pro vaše pohodlí odstranit v kterémkoli z našich lékařských center. Můžete si domluvit schůzku telefonicky nebo prostřednictvím registračního formuláře.

Jak odstranit spirálu?

Gynekolog odstraní nitroděložní tělísko zatažením za „antény“, které volně visí z cervikálního kanálu do pochvy. Před odstraněním cívky je vhodné navštívit gynekologa, který provede stěr na stupeň čistoty pochvy. K odstranění nitroděložního tělíska není rozhodující den menstruačního cyklu, to znamená, že jej lze odstranit v kterýkoli den cyklu, na rozdíl od zavedení, které se provádí pouze během menstruace. To se provádí, aby se zajistilo, že žena, která chce nainstalovat spirálu, není těhotná. Pokud antény nejsou vizualizovány, musí žena podstoupit ultrazvukové vyšetření, aby se ujistila, že spirála je v děloze. V tomto případě je spirála odstraněna pomocí speciálně navrženého lékařského nástroje..

Bolí to odstranit spirálu?

Odstranění nitroděložního tělíska obvykle není bolestivé, ale může být doprovázeno určitým nepohodlí. Pokud má žena nízký práh bolesti, postačuje lokální anestézie lidokainovým sprejem.

Kdy a v jakých případech je třeba spirálu odstranit?

Spirála musí být odstraněna po uplynutí doby použitelnosti. To je obvykle uvedeno na obalu.

Jak odstranit spirálu z dělohy

Spirálu můžete na žádost ženy kdykoli odstranit. Indikace pro odstranění jsou:

- Vyloučení VMK
- Hyperpolymenorea
- Těhotenství
- Intermenstruační krvácení
- Akutní zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
- Hyperplastické procesy endometria
- Patologické procesy děložního čípku

Jak dlouho můžete dát spirálu?

Časový rámec, pro který lze spirálu instalovat, se může pohybovat od 3 do 10 let. Průměrně 5 let. Nelze jej používat déle než období nitroděložního tělíska uvedené na spirálovém obalu.

Je možné spirálu odstranit sami?

Spirálu by měl odstranit pouze lékař. Neměly by existovat žádné další možnosti. Pokus o odstranění cívky sami doma může vést k vážným následkům..

Jaké jsou nejznámější značky spirál?

Nejoblíbenější mezi pacienty a gynekology jsou nitroděložní tělíska Multiload, Juno, T Cu375, Nova T. IUD s terapeutickým účinkem "Mirena" se stále více doporučuje ženám s adenomyózou, polymenoreou, myomem dělohy, hyperplastickými procesy endometria.

Populární otázky:

Existují během těhotenství kritické dny? Provedl těhotenský test. Ukázal dva pruhy: jeden jasný, druhý velmi slabý. Co to znamená? Je možné se nechat zaočkovat proti rakovině děložního čípku? Je to opravdu efektivní?

Naléhavě! Náhodou jsem si vytáhl spirálu

Myslel jsem, že jsem zapomněl vytáhnout tampon, ale dostal jsem ho! Někdo to měl? Chápu, že musím urgentně navštívit lékaře, ale jsem v zahraničí se 2 dětmi a máme noc. Kdyby se jen do rána nic nestalo.

Komentáře uživatelů

jak se věci mají??

Celkově lépe. Ale to zjevně není normou. Chci si jít v pondělí domluvit schůzku s lékaři. Lepší, samozřejmě, k mému placenému, ale trvá to hodně (

Všechno je v pořádku, jen to, že ten čas zřejmě přišel)) hrála.

Ale teď má své vlastní starosti: syn jejího manžela zůstal bez matky (nevím, co se bude dít dál, on sám neopustí nemocnici...

Ano, je to v pořádku, pokud se tak snadno vytáhla, znamená to, že se pohnula a vyšla sama. Bylo to tak pro mě, doktor mi to vytáhl, už to bylo v děložním čípku, takže by to mělo být v děloze. Příště to nedávejte.

oh, já nevím, také to chci dát po porodu, alespoň když budu krmit, ale nevím, jestli je to možné, kdyby to vyšlo se mnou a stálo to normálně 4 roky.

Stál jsem, musíte to vyjmout na CD, ale od té doby Uprostřed cyklu jsem měl problémy, které doktor vytáhl, myslím, že s VPS se nestane nic hrozného, ​​maximem je cd začít dříve.

hlavní věc je žádná bolest a krvavý výtok. Také se ujistěte, že to máte úplně..

Je možné nitroděložní tělísko vytáhnout sám

Aktualizace Gulnara Cleveland Aktualizováno 15. ledna 2019 Otázky a odpovědi 4 Komentáře

Ženy, které se rozhodnou pro zavedení nitroděložního tělíska, stále pociťují úzkost, když přijde čas na jeho odstranění. Současně bolestivé pocity nejsou rozšířeným jevem; v rukou profesionálního gynekologa není odstranění nitroděložního tělíska bolestivé a prochází dostatečně rychle. Jsou však možné zvláštní případy.

Není snadné rozhodnout o jakékoli manipulaci spojené s vnitřními pohlavními orgány žen. Nitroděložní tělísko (IUD) je však běžnou formou antikoncepce, zejména u žen po porodu. Tato metoda je populární kvůli své vysoké spolehlivosti, snadnému použití a možnosti dlouhodobého použití..

Kdy je nejlepší spirálu odstranit

Primárním faktorem, ze kterého musí být cívka odstraněna, je, když se blíží konec doby platnosti. Intrauterinní zařízení jsou několika typů:

 • V závislosti na tvaru: ve tvaru T, deštník, prsten atd.;
 • Složení: měď obsahující, stříbro obsahující, zlato obsahující, hormonální;
 • Životnost.

To je obzvláště důležité - je nutné přísně dodržovat dobu nošení antikoncepce. V průměru může nitroděložní tělísko vydržet 3 až 10–15 let.

Datum vypršení platnosti nitroděložního tělíska, v závislosti na jeho typu:

 • S obsahem mědi - 3-5 let;
 • S obsahem stříbra - 5-7 let;
 • S obsahem zlata - 5-15 let;
 • S hormony - 5-7 let.

Indikace pro předčasný výběr

Existuje řada důvodů, proč musíte spirálu vytáhnout před datem vypršení platnosti..

 • Dojde-li k menopauze u ženy, která trvá alespoň rok, je nutné spirálu vytáhnout jako zbytečnou;
 • Nekonzistence velikosti nitroděložního tělíska s konkrétní ženou;
 • S tvorbou fibroidů a dalších patologických procesů v děložním čípku a děloze;
 • Vymístění nebo částečné prolaps IUD (vyloučení);
 • Potřeba sondování dělohy (diagnostický postup);
 • Pokud je to žádoucí, změňte metodu antikoncepce na jiný typ;
 • Pokud máte infekce pohlavních orgánů nebo potřebujete léčbu, která není kompatibilní s přítomností nitroděložního tělíska.

Pokud se žena rozhodne otěhotnět, není nutné předčasné vytěžování cívky před plánovaným počátkem, protože antikoncepce je tímto způsobem zcela reverzibilní. Hnojení vajíčka je možné do jednoho měsíce po vyjmutí.

Pravděpodobnost početí při použití cívky je nízká, ale přetrvává a mimoděložní těhotenství se vyskytuje častěji než obvykle. Pokud žena otěhotní, je nutné tuto antikoncepci z těla odstranit.

V případě nežádoucích účinků nebo individuální nesnášenlivosti je odstranění IUD nepochybné. Mezi alarmující příznaky patří:

 • intermenstruační krvácení nebo hnisavý výtok;
 • změna povahy menstruace k horšímu, trvající déle než 3-4 měsíce (bolest, trvání, hojnost);
 • pocit mechanického nepohodlí - tření, brnění;
 • ztráta kontroly nad anténami spirály (žena by měla pravidelně tápat anténami v pochvě, aby se ujistila, že je spirála na svém místě);
 • pocit vláken z nitroděložního tělíska během pohlavního styku;
 • absence menstruačního krvácení - amenorea;
 • acyklita menstruačního cyklu.

Se správným nitroděložním zavedením antikoncepce má malý vliv na menstruaci. Pokud se doba trvání zvýšila (3-4 měsíce po instalaci, protože si tělo nejprve zvykne) nebo se objeví nadměrná bolestivost menstruace, je nutné ji vyšetřit, možná se to stane indikací k odstranění spirály, protože v tomto případě poškození překročí účinnost.

Všechny tyto příznaky jsou důvodem mimořádné návštěvy gynekologa.

Absolutní kontraindikací je vlastní odstranění nitroděložního tělíska. To může provést pouze odborník při dodržení všech požadavků na sterilitu. Jinak mohou být následky nepředvídatelné, neměli byste riskovat své zdraví.

Jaké je riziko používání spirály delší než předepsanou dobu

Pohodlí této metody prevence nežádoucího těhotenství vám umožňuje na tento problém zapomenout několik let. Během této doby si žena zvykne a může zapomenout na včasné odstranění nitroděložního tělíska. Prošlá spirála, která je v dutině vnitřních pohlavních orgánů, může vést k následujícím nepříjemným jevům:

 • zarůstání do tkáně;
 • zánětlivé procesy v reprodukčním systému;
 • infekční onemocnění pánevních orgánů;
 • syndrom chronické pánevní bolesti;
 • neplodnost.

Jak odstranit spirálu u žen

Odstranění nitroděložního tělíska zahrnuje několik fází.

Přípravné činnosti

Týden před navrhovaným postupem, pokud nechcete otěhotnět, se doporučuje vyloučit nechráněný sex. Je to způsobeno zachováním aktivity spermií po několik dní a možností ovulace bezprostředně po vysazení antikoncepce. Může tedy dojít k efektivnímu setkání spermatu a vajíčka..

Pro menstruaci se doporučuje vyjmout nitroděložní tělísko. Tato okolnost usnadní a zmírní postup. Optimální bude 3-4 dny po nástupu menstruace, kdy výtok již není hojný. Tento stav však není nutný, můžete nitroděložní tělísko odstranit v kterýkoli den cyklu, počkat na nástup menstruace s neustálými rušivými příznaky - nemůžete.

Procedura začíná běžným vyšetřením na gynekologickém křesle. Gynekolog zkoumá polohu dělohy, palpuje břišní dutinu jednou rukou, zatímco druhá drží prsty ve vagině. Poté lékař zjistí umístění vláken (antén) nitroděložního tělíska. Posledním okamžikem v přípravné fázi je zavedení dilatátoru ke stabilizaci dělohy a ošetření její dutiny antiseptikem.

Bolí to odstranit spirálu

Všichni majitelé nitroděložní antikoncepce se v předvečer postupu jejího odstranění obávají, zda to bolí. Instalace nitroděložního tělíska je ve srovnání s odstraněním náročnější a časově náročnější proces. Ve většině případů není anestezie nutná, když je nitroděložní tělísko odstraněno..

Tělo každé dámy je samozřejmě individuální a práh bolesti je stejný. Je-li to žádoucí, může žena před manipulací užít mírné analgetikum.

Lokální anestézie ve formě paracervikálního bloku nebo spreje s lidokainem je možná s nízkým prahem bolesti nebo s úzkostí z postupu.

Stává se, že se antény odlomí nebo ztratí v děložní dutině, v takovém případě může postup vyžadovat hysteroskopii (vizuální vyšetření děložní dutiny pomocí optického zařízení) v anestezii.

Důvodem celkové anestézie je nemožnost provedení manipulace s odstraněním přes cervikální kanál v děložním čípku. V takové situaci musíte odstranit spirálu přes břišní dutinu pomocí laparoskopických kleští.

Popis postupu

Žena se zhluboka a pomalu nadechla a lékař pomocí kleští zachytil spirálové nitě, které volně visí z cervikálního kanálu, a opatrně jej odstranil z děložní dutiny. Poté může být nitroděložní systém již dosažitelný ručně. S menstruací bude klouzání lepší a jemným pohybem lze spirálu snadno vyjmout z pochvy.

Celková doba standardního postupu je několik minut, s přihlédnutím k přípravné fázi.

Přijatelné reakce při odstranění cívky a krátce po zákroku jsou svalové křeče, křeče a krvácení (malé krvácení). Všechny tyto příznaky jsou obvykle krátkodobé..

Je-li to žádoucí, lze ve stejný den nainstalovat nové nitroděložní tělísko, pokud nenastanou žádné komplikace.

Je důležité si uvědomit, že neexistuje žádný speciální plán pro odstranění nitroděložního tělíska; spirálu můžete odstranit kdykoli, kdy to žena považuje za nutné.

Obtížné odstranění nitroděložního tělíska

Každý lékařský proces se může pokazit a mohou nastat nepředvídané potíže. Pokud gynekolog zjistí nehybnost spirály, může pomocí ultrazvukového vyšetření určit důvod.

 • Nesprávný směr směru svorek.
 • Umístění nitroděložního tělíska je těsné ke stěně dělohy.
 • Fúze spirály s vnitřními tkáněmi.

Poslední komplikace je nejvážnější. K tomu může dojít v důsledku předčasného vyjmutí nitroděložního tělíska, to znamená jeho použití po skončení životnosti uvedené na obalu výrobku. Odstranit nitroděložní tělísko s takovou komplikací musí být chirurgicky.

Pro zkušeného odborníka nebude těžké tyto potíže překonat. To bude vyžadovat další lékařské nástroje..

Péče po odstranění

Ženské tělo po odstranění IUD nevyžaduje zvláštní péči. Pokud lékař neuvedl potřebu zvláštní péče, stačí dodržovat obecná hygienická pravidla a doporučení pro zachování intimního zdraví.

Když přestanete používat nitroděložní antikoncepci za účelem plánování početí, bude vhodné užívat vitamínové komplexy.

Kdy potřebujete navštívit lékaře

Pokud se po návratu domů po zákroku objeví určité známky zhoršení zdravotního stavu, je nutné se poradit s gynekologem. Příznaky mohou zahrnovat následující:

 • silné křeče;
 • břišní křeče;
 • bolestivost v pánevní oblasti;
 • horečka;
 • zhoršení celkového stavu těla;
 • vaginální špinění.

Vyskytly se po odstranění spirály nějaké změny v cyklu

Odstranění nitroděložního tělíska má ve většině případů malý vliv na menstruační cyklus. Období zotavení může trvat několik týdnů až několika měsíců.

Doba čekání na obnovení měsíčního cyklu závisí na:

 • typ spirály, delší obnova cyklu nastane po použití spirály obsahující hormony;
 • věk ženy;
 • doba nošení nitroděložního tělíska;
 • úroveň vyčerpání vnitřní vrstvy dělohy;
 • přítomnost stresových faktorů;
 • přidružená onemocnění nebo funkční poruchy.

Může se také změnit povaha menstruace:

 • Husté vypouštění. Nejčastěji to může znamenat zánětlivý proces endometria nebo poškození dělohy;
 • Malý výboj. Tento typ období je přirozenější. To je způsobeno dlouhodobým potlačením plného fungování endometria a vaječníků. Obnova je nemožná v jednom cyklu.

Normálně by se po 3-4 menstruačních cyklech měla povaha měsíčního výtoku vrátit na předchozí hodnoty před použitím nitroděložního tělíska. Pokud se tak nestane, je pravděpodobné, že dojde k hormonální nerovnováze. V takovém případě musíte podstoupit vyšetření k obnovení reprodukčního zdraví..

Neměli byste se bát okamžiku, kdy je nitroděložní tělísko odstraněno, je mnohem nebezpečnější to přehánět s nosením cizího tělesa v sobě. Po uplynutí doby použitelnosti je nitroděložní tělísko zdraví škodlivé a komplikuje proces jeho odstranění. Oblast ženských pohlavních orgánů je choulostivý mechanismus, který nelze zanedbávat. Pokud nošení spirály způsobuje nepohodlí, neměli byste čekat na konec její životnosti, ale jít na schůzku s lékařem ke konzultaci.

Vyšší lékařské vzdělání, speciální porodnictví a gynekologii, studoval na Kazanské státní lékařské univerzitě. Postgraduální student porodnické a gynekologické kliniky č. 1. Spoluautor vědeckých publikací.

Dobrý den 09/11/2019 odstranil spirálu a nosil ji 3 roky. Odstraněno bezbolestně. Řekněte mi, je pravda, že po spirále lze ovulaci opakovat, to znamená ne jednu na cyklus, ale dvě? a je možné, kdyby nechráněná PA byla 06.06.19... a měsíc by měl být 10/12/19

Ahoj. Spirála je téměř 10 let, plánujeme těhotenství; po jak dlouho můžete otěhotnět po extrakci?

Spirála Juno ve tvaru písmene T je téměř 2 roky. Plánujeme těhotenství. Jak dlouho je lepší po zavedení IUD otěhotnět?

Na početí je vhodné počkat 3-4 měsíce, aby měla sliznice dělohy čas na úplné uzdravení.

Navzdory zjevným výhodám nitroděložního tělíska (pohodlí, hospodárnost, účinnost, dlouhodobé užívání) je stále potřeba jej odstranit. A čím blíže je den předepsaného postupu, tím větší strach a úzkost žena zažívá: bolí to, jak se to stane, jsou komplikace?

Důvody pro odstranění spirály

Foto: nitroděložní tělísko ve tvaru písmene T.

Životnost nitroděložního tělíska je v zásadě od 3 do 5 až 10 a dokonce 15 let. Závisí to na typu a složení spirály: nitroděložní tělíska obsahující měď slouží méně (3 - 5 let), spirály obsahující stříbro a hormony jsou vhodné po dobu 5 - 7 let a antikoncepce se zlatem se mohou používat po dobu 10 - 15 let, pokud neexistují žádné kontraindikace.

Odstranění nitroděložního tělíska: indikace

Odstranění nitroděložního tělíska se provádí podle následujících indikací:

 1. Datum spotřeby. Na konci své životnosti antikoncepční účinek přípravku klesá a je odstraněn.
 2. Na žádost ženy. Může to být způsobeno tím, že se žena rozhodla otěhotnět a mít dítě, nebo není s touto metodou antikoncepce spokojena („neseděla“).
 3. Došlo k posunutí nitroděložního tělíska v děložní dutině nebo k jeho částečnému prolapsu (vypuzení). V tomto případě může žena pociťovat nepohodlí, pocit brnění nebo si všimnout, že antény spirály se poněkud prodloužily. V takové situaci neexistuje záruka účinné antikoncepce. Proto by měla být špička špičky odstraněna a měla by být nainstalována nová..
 4. Nástup těhotenství při používání nitroděložní antikoncepce. K těmto situacím bohužel dochází. Mimoděložní těhotenství se navíc vyskytují častěji. Odstranění cívky je povinné u těhotenství dělohy i mimoděložního těhotenství.
 5. S menopauzou. Rok po poslední menstruaci je spirála při menopauze odstraněna jako zbytečná.
 6. Ze zdravotních důvodů. Pokud se během užívání antikoncepce objeví bolest, krvácení, zánět v děloze a přívěskách, stejně jako vývoj nebo růst benigního nádoru dělohy (fibroidů), je nutné jeho okamžité odstranění.

Je třeba poznamenat, že malé děložní myomy samy o sobě nejsou kontraindikací pro zavedení nitroděložního tělíska. V tomto případě lékař doporučí spirálu s gestagenem.

Pokud se však děložní myom poprvé objevil na pozadí nitroděložního tělíska nebo začal růst, měla by být antikoncepce co nejdříve odstraněna..

Kdo a jak se provádí odstranění

Spirála je zpravidla odstraněna z dělohy na malém operačním sále pro prenatální kliniku nebo gynekologickou nemocnici. Procedura je prováděna kvalifikovaným lékařem - gynekologem v souladu se všemi pravidly asepsy a antiseptiky.

Jak odstranit spirálu u žen?

Foto: Pacient s odstraněním nitroděložního tělíska

Před zahájením manipulace lékař provede gynekologické vyšetření pacientky. Po vaginálním vyšetření je děložní čípek vystaven speciálním zrcadlům a ošetřen jakýmkoli antiseptickým roztokem. Poté se kontrolní vlákna antikoncepce uchopí lékařským nástrojem - kleštěmi nebo kleštěmi a pomalu usrkáváním se spirála vytáhne z dělohy.

Pokud žena při nošení nitroděložního tělíska neměla komplikace a zánět, nejsou s extrakcí žádné problémy. Postup je jednoduchý a bezbolestný.

V době odstraňování mohou být vlákna spirály odtržena. V tomto případě lékař vytáhne spirálu pomocí speciálního háku. Je lepší, když k tomu dojde pod kontrolou ultrazvuku.

Existují situace, kdy nitroděložní antikoncepce dorůstá do stěny dělohy (obvykle k tomu dochází, když chybí životnost) a není možné ji odstranit obvyklým způsobem. Poté je nitroděložní tělísko odstraněno v gynekologické nemocnici v nitrožilní anestézii pomocí diagnostické kyretáže děložní dutiny nebo pomocí lékařského optického zařízení - hysteroskopu.

Pokud není možné IUD odstranit cervikálním kanálem (k tomu dochází, když je atrézie nebo zarostlá), uchýlí se k vytažení spirály přes břišní dutinu laparoskopickými metodami v celkové anestezii.

Po operaci k odstranění nitroděložního tělíska je předepsána antibakteriální a protizánětlivá léčba, provádí se ultrazvuk pánevních orgánů.

Jak dlouho procedura trvá? Potřebuji anestezii?

Je třeba poznamenat, že zavedení spirály je bolestivější a pracnější proces než její odstranění..

Při absenci komplikací je správné umístění nitroděložního tělíska v děložní dutině a přítomnost kontrolních nití postup trvající několik minut, jednoduchý a prakticky bezbolestný..

Prahová hodnota bolesti je u každé osoby odlišná. A pokud má žena paniku z nadcházejícího postupu, může si vzít anestetikum (analgin, ketorol, ale - shpu). Lékař s nízkým prahem bolesti může použít lokální anestetikum ve formě lidokainového spreje.

Jaká vyšetření jsou nutná před postupem odebrání

Před zákrokem jsou vyžadovány stejné testy a podobné vyšetření jako při instalaci VC: obecný test krve a moči, nátěr na vaginální mikroflóru. Doporučuje se podstoupit ultrazvuk dělohy a kolposkopii.

Když je nitroděložní tělísko odstraněno

Neexistuje jasně stanovený časový rámec pro odstranění antikoncepce. Můžete jej odstranit v kterémkoli období života ženy, které považuje za nutné..

Odborníci doporučují odstranit spirálu během menstruace, protože během tohoto období je vnější krční osa mírně otevřená a extrakce je měkčí a bezbolestnější. Nejvýhodnější dny pro manipulaci jsou považovány za první a poslední den menstruace, kdy výtok není tak hojný. Dodržování této podmínky však není povinné a v případě potřeby lze spirálu odstranit v kterýkoli den menstruačního cyklu, včetně před a po menstruaci..

Pokud je žena zdravá a nemá žádné kontraindikace, lze ihned po odstranění předchozí zavést novou spirálu. Nejsou nutné žádné přestávky na odpočinek.

Těhotenství po spirále

Intrauterinní antikoncepce nemá vliv na následné těhotenství. Pokud se žena rozhodla porodit dítě a nemá žádné zdravotní problémy, dochází k těhotenství téměř okamžitě po odstranění spirály. Ve vzácných případech, pokud se na pozadí stálé antikoncepce vyvinuly komplikace (například endometritida), vám gynekolog doporučí, abyste se zdrželi početí, dokud nebude zánět vyléčen. Po zotavení můžete bezpečně otěhotnět.

Stále je však lepší odložit plánování těhotenství o 2 až 3 měsíce. Tato doba je nezbytná pro úplnou obnovu sliznice dělohy, kde bude po oplodnění implantováno oplodněné vajíčko. Bude vhodné před počátkem a užíváním vitamínových přípravků.

Možné komplikace

Mezi nejčastější komplikace patří:

 • chronická endometritida;
 • zánět v děložních přídavcích;
 • krvácející.

Přijatelné a krátkodobé příznaky po odstranění nitroděložní antikoncepce mohou být:

 • svalové křeče v břiše;
 • mírná bolest v pánevní oblasti;
 • menší špinění;
 • bolest (jako u menstruace) bolest v podbřišku.

Tyto příznaky nejsou patologické, nevyžadují návštěvu lékaře a speciální ošetření.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po odstranění

Neexistují žádná zvláštní doporučení, ale je třeba dodržovat řadu jednoduchých pravidel po odstranění VC do jednoho týdne:

 • sexuální odpočinek;
 • omezit těžkou fyzickou aktivitu;
 • dodržovat intimní hygienu;
 • odmítnout navštívit saunu nebo koupel;
 • nepoužívejte tampony;
 • nestříkejte.

Je třeba si uvědomit, že přítomnost cizího tělesa v děložní dutině a jeho dlouhodobé nošení je mnohem horší a nebezpečnější než postup pro jeho odstranění. Ženské tělo je velmi křehké a netoleruje drsné zacházení. Pokud tedy přítomnost spirály způsobí nepohodlí a nepohodlí, není třeba čekat až do konce její životnosti. Raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

Schematické video o instalaci a odebrání nitroděložního tělíska

V článku se budeme zabývat tím, jak se provádí odstranění nitroděložního tělíska.

Použití těchto prostředků jako antikoncepčního prostředku má řadu konkrétních výhod. Navzdory skutečnosti, že tato metoda prevence nástupu nechtěného těhotenství je efektivní, ekonomická a dlouhodobá, je extrakce nitroděložního tělíska v určitém čase nezbytným postupem..

Načasování

Doba užívání těchto antikoncepčních prostředků se může pohybovat v rozmezí 3–15 let.

Ne každý ví, kdy můžete nitroděložní tělísko odebrat.

Termín použití závisí na tom, jaký druh zařízení se používá, a také na materiálu, ze kterého je vyroben:

 1. IUD obsahující měď mohou trvat 3–5 let.
 2. IUD na bázi stříbra, uvolňující hormony - 5-7 let.
 3. Námořnictvo vyrobené ze zlata - 10-15 let.

Nitroděložní tělísko musí být odstraněno, pokud jsou k dispozici následující indikace:

 1. Gynekologické patologie, včetně zánětu, nádorů, krvácení, syndromu bolesti.
 2. Nástup menopauzy.
 3. Počátek početí.
 4. Ztráta (vyloučení) nebo posun spirály.
 5. Přechod na jiný typ antikoncepce.
 6. Plánování těhotenství.
 7. Konec životnosti.

Pokud je pacientovi diagnostikován myom dělohy, který má zanedbatelný objem, instalace spirály s gestagenem není kontraindikována. V případě, že se novotvar začne aktivně zvětšovat na pozadí užívání antikoncepce, nitroděložní tělísko by mělo být odstraněno.

Jaký je proces?

Odstranění nitroděložního tělíska je drobný lékařský zákrok. Je zakázáno odstraňovat antikoncepci samostatně, protože existuje riziko narušení integrity sliznic dělohy, rozvoje procesu zánětu, infekce. Nesprávná extrakce nitroděložního tělíska vede v některých případech k prasknutí antén, pohybu antikoncepčního prostředku do cervikálního kanálu. Takové situace jsou vždy doprovázeny rozvojem syndromu silné bolesti..

Pro odstranění nitroděložního tělíska kód ICD-10 A11.20.015.

Příprava na odstranění děložní spirály

Odstranění nitroděložního tělíska se zpravidla provádí ambulantně. Manipulace by měla být prováděna za aseptických a antiseptických podmínek. Před odstraněním spirály provede gynekolog všeobecné vyšetření pacienta.

V přípravné fázi odstraňování spirály se provádí následující:

 1. Kolposkopie.
 2. Ultrazvukové vyšetření orgánů umístěných v malé pánvi.
 3. Laboratorní vyšetření nátěru na flóru, onkocytologie.
 4. Obecné laboratorní vyšetření vzorků krve a moči.

Pojďme tedy zjistit, jak odstranit nitroděložní tělísko.

Načítání

Odstranění antikoncepce se provádí po vyšetření pochvy a děložního čípku. K provedení postupu budete muset použít gynekologická zrcátka - s jejich pomocí gynekolog odhalí vaginální část děložního čípku. Aby se zabránilo rozvoji zánětu a penetraci patogenů, je sliznice ošetřena jakýmkoli antiseptickým lékem.

Jaké nástroje se používají k odebrání nitroděložního tělíska?

Chcete-li odstranit spirálu, lékař uchopí antény, které jsou ovládacími vlákny produktu, pomocí kleští nebo kleští. Pomocí lékařských nástrojů jej specialista pomalu odstraňuje z děložní dutiny.

Není stanoven časový rámec pro extrakci cívky. Přesto se doporučuje vyjmout zařízení během menstruace, protože během tohoto období se hltan děložního čípku mírně otevírá. To značně usnadňuje postup při vyjímání cívky, čímž je méně bolestivé. Nejpříznivějšími obdobími pro manipulaci jsou první a poslední dny menstruace, protože v této době nedochází k intenzivnímu výtoku.

Je třeba poznamenat, že nová antikoncepce může být podána okamžitě, pokud žena nemá žádné kontraindikace.

Jak je nitroděložní tělísko odstraněno po menopauze, je pro mnohé zajímavé.

Odstranění spirály bez antén

V některých případech se během extrakce spirály odlomí její antény (vlákna). V tomto případě je produkt odstraněn pomocí speciálního háku. Pokud nelze antény zobrazit, doporučuje se provést extrakční postup pomocí ultrazvukového zařízení. Odstranění spirály, která nemá antény, může časem trvat déle.

Jak je odstraněno vrozené nitroděložní tělísko??

Pravděpodobnost růstu

V některých případech antikoncepční prostředek roste do stěny dělohy. K tomu zpravidla dochází, pokud pacientovi chybí přiměřená doba pro vyjmutí cívky. Podobná komplikace vede k tomu, že v ambulanci není možné spirálu odstranit obvyklým způsobem..

V tomto případě je spirála odstraněna po přijetí pacienta na gynekologické oddělení nemocnice. Manipulace s odstraněním se provádí v celkové anestezii pomocí techniky kyretáže. V tomto případě je proces řízen pomocí hysteroskopu. Hysteroskop je zařízení, které se používá k diagnostice a léčbě děložních patologií. Prostřednictvím cervikálního kanálu je zavedeno speciální zařízení k odstranění nádoru nebo k odběru vzorků tkáňových struktur pro následné histologické vyšetření.

V některých případech neexistuje možnost odstranění nitroděložního tělíska cervikálním kanálem, například v případě artézie nebo její infekce. V tomto případě gynekologové používají laparoskopickou techniku ​​k odstranění nitroděložního tělíska přes břišní dutinu. Taková operace se provádí v celkové anestezii. V rehabilitačním období se ženě doporučuje užívat antibiotika, protizánětlivé léky. Povinným vyšetřením je v tomto případě ultrazvuková diagnostika.

Bolestivost postupu pro odstranění nitroděložního tělíska

Gynekologové se neunaví zdůrazňovat, že extrakce nitroděložního tělíska, pokud žena během jeho používání neměla zánět a komplikace, probíhá velmi rychle a bez následků. Během manipulace s extrakcí spirály žena zpravidla nepociťuje bolest..

Instalace antikoncepce je považována za složitější a časově náročnější proces ve srovnání s jeho extrakcí. Postup vyjmutí trvá ve většině případů ne více než několik minut.

Není žádným tajemstvím, že prah bolesti každé ženy je jiný. Pokud se pacient velmi bojí manipulace, je povoleno použití jakéhokoli anestetického léku. Pokud je práh bolesti dostatečně nízký, je povoleno použít lokální anestetikum, například sprej "Lidokain".

Možné komplikace po odstranění nitroděložního tělíska

Ve skutečnosti je nitroděložní tělísko pro tělo cizí, což někdy vyvolává různé komplikace. Po odstranění spirály se u ženy mohou objevit následky, jako jsou:

 1. Zánět přívěsků dělohy.
 2. Akutní a chronické formy endometritidy.
 3. Krvácející.

Po odstranění spirály si žena může všimnout následujících příznaků:

 1. Mírné krvácení.
 2. Bolestivost v pánevní oblasti.
 3. Břišní křeče.

Přítomnost bolestivých bolestí, které připomínají menstruační bolesti, se nepovažuje za patologickou situaci; konzultace s gynekologem není nutná. Přímý důvod pro získání lékařské péče je výskyt výtoku, který má nepříjemný zápach, zvýšení teploty a nevolnost..

Vývoj zánětu po extrakci

Manipulace s načítáním cívky je jednoduchý postup. Pokud nedojde k žádným komplikacím a chirurgickému zákroku, doporučuje se pacientovi dodržovat řadu určitých pravidel:

 1. Vyhněte se sprchování a tamponům.
 2. Vyloučení návštěv na pláži, v sauně, ve vaně.
 3. Dodržování doporučení týkajících se intimní hygieny.
 4. Snížení intenzity fyzické aktivity.
 5. Dodržování sexuálního odpočinku po několik dní.

Při dlouhodobém nošení nitroděložního tělíska se mohou objevit vážné následky. Je důležité, aby žena odstranila antikoncepci, jakmile vyprší její provozní životnost..

Stojí za zmínku, že spirála je schopna způsobit vývoj zánětlivých procesů, nepříjemné pocity, takže byste neměli čekat až do konce své životnosti, pokud existují podobné stížnosti.

Po odstranění nitroděložního tělíska se v některých případech může změnit povaha menstruačního cyklu. Doba zotavení se může lišit a může dosáhnout několika měsíců.

Jak dlouho bude období zotavení trvat, určují takové faktory, jako jsou:

 1. Psycho-emocionální stav pacienta.
 2. Přítomnost souběžných patologií.
 3. Míra ztenčení endometria.
 4. Doba nošení nitroděložního tělíska.
 5. Věk pacienta.
 6. Spirála (jednoduchá nebo obsahující hormony).

Po odstranění spirály může být menstruace:

 1. Nízké kvůli depresivní funkčnosti vaječníků.
 2. Hojné, což v některých případech může naznačovat přítomnost zánětlivého procesu.

Stojí za zmínku, že maximální doba zotavení může trvat 4 cykly.

Náklady na postup

Na některých klinikách zahrnují náklady na manipulaci s odstraněním nitroděložního tělíska gynekologické vyšetření a předběžnou diagnózu. Průměrné náklady na odstranění nitroděložního tělíska na ruských klinikách jsou 1500-2000 rublů.

Kde mohu IUD odstranit? Lékař může také předem konzultovat ženu.

Antikoncepci můžete odstranit téměř každému gynekologovi na veřejné nebo soukromé klinice.

Spirála by proto měla být odstraněna včas, životnost výrobku je určena jeho typem a individuálními vlastnostmi ženského těla. Pokud se objeví patologické příznaky, je indikováno odstranění IUD před koncem jeho životnosti. Na základě doporučení a doporučení gynekologa použití nitroděložního tělíska nezpůsobí ženě žádné obtíže a nezpůsobí žádné komplikace.

Recenze na odstranění nitroděložního tělíska

Ženy zpravidla pozitivně reagují na nitroděložní tělíska, protože tato metoda antikoncepce má oproti jiným metodám několik výhod. Cívková antikoncepce však není tak běžná jako orální nebo bariérová antikoncepce. Proces odstranění nitroděložního tělíska (pokud žena nemá žádné komplikace) také nezpůsobuje nepříjemnosti - manipulace je rychlá a zpravidla bezbolestná.

Štíhlá menstruace, jejíž denní objem nedosahuje 10 ml, je odchylkou od normy. A hnědý výtok místo menstruace naznačuje vývoj hypomenorey. Tento stav může nastat z přirozených důvodů nebo může signalizovat abnormální změny v těle..