Názory gynekologa a trenéra: je možné dělat fitness během menstruace?

Ahoj milí čtenáři! Tento materiál se týká pouze dívek a žen. V něm odpovím na jednu poměrně jemnou otázku: je možné dělat fitness během menstruace?

Fáze menstruačního cyklu

Ženské tělo je skutečné umělecké dílo vytvořené přírodou. Je jedinečný a vše je promyšleno do nejmenších detailů. Jeho hlavním účelem je narození dětí. Proto je ženské tělo neustále ve stavu připravenosti na početí od pozdní puberty (11-16 let) do dospělosti (45-60 let).

Menstruační cyklus je periodická změna v těle ženy, jejímž účelem je připravit tělo na možné těhotenství..

Skládá se z několika fází:

 • Folikulární - v této fázi se vytvoří folikul, ze kterého se objeví vaječná buňka. Začátek tohoto období se shoduje s prvním dnem menstruačního krvácení a končí v době ovulace;
 • Ovulace - to znamená uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění z folikulu do břišní dutiny. Je pozoruhodné, že ženské tělo obsahuje více než tři sta tisíc vajec! A všichni se tvoří v děloze a začínají dozrávat v pubertě. Ovulace se během těhotenství dočasně zastaví a s nástupem menopauzy úplně zmizí;
 • Luteální - toto období se také nazývá fáze žlutého tělíska: začíná bezprostředně po ovulaci a trvá tak dlouho, dokud existuje žluté tělísko (folikul) - asi 10–14 dní. Hlavním úkolem žlutého tělíska je produkce hormonů - progesteronu a estrogenu, které jsou nezbytné pro normální početí a vývoj plodu před tvorbou placenty. Pokud není vajíčko oplodněno, je corpus luteum absorbováno. Pak znovu začne menstruační krvácení.

Trvání menstruačního cyklu u dívek je od 21 do 36 dnů. Je to zpravidla 28 dní.

Jak sport ovlivňuje vaše období?

Tělo každé ženy je jiné. Pro některé je menstruace téměř stejná jako obvykle, pro jiné je to velmi obtížné období..

Dívky si proto často kladou otázky: jak sport ovlivňuje menstruační cyklus??

Profesionální sportovkyně připouštějí, že pokud „dnes“ padnou na soutěže, stane se z toho skutečná tragédie.

Studie ukázaly, že během menstruačního krvácení jsou ukazatele síly a rychlosti i vytrvalosti výrazně sníženy. Je to způsobeno vysokou hladinou estrogenu, který podporuje hromadění tekutiny v těle, což vede ke svalové relaxaci..

Proto je lepší intenzivní trénink zrušit - nejenže nepřinesou požadovaný efekt, ale mohou být také nebezpečné. Je lepší je nahradit jinými, jemnějšími druhy aktivit - lehkým joggingem, gymnastikou, jógou.

Nedostatek menstruace kvůli fitness aktivitám

Některé ženy si stěžují, že poté, co začaly sportovat, jejich menstruace zmizela. Samozřejmě jejich nepřítomnost, nikoli kvůli těhotenství u zdravé dívky, je docela alarmujícím znamením. Ale proč se to děje a je to normální?

Nejprve si pamatujte - pokud jste předtím nikdy neměli rádi sport, a pak se najednou najednou rozhodli vzít na sebe, vaše tělo bude vnímat první týdny tréninku jako vážný stres. A to zase ovlivňuje hormonální pozadí, takže zpoždění menstruace v prvních měsících tréninku je zcela normální..

Zcela jinou věcí je pravidelné vyčerpávající cvičení spojené s přísnými dietami a nedostatkem spánku. Takové experimenty na vašem těle vedou k syndromu chronické únavy, díky kterému může menstruace také zmizet. V takovém případě byste si měli dát více odpočinku. Pokud se cyklus neobnoví, navštivte gynekologa.

V ohrožení jsou také dívky, které chtějí své tělo přivést k dokonalosti. Zdravá, tónovaná, krásná postava je skvělá. Ale tuková vrstva hraje v ženském těle důležitou roli. Tělo dívky by za normálních okolností mělo obsahovat 15–20% tuku. Toto číslo absolutně neodpovídá představě ideálního vzhledu - aby bylo jasně vidět úlevu od svalů, úroveň tuku by neměla překročit 10–12%. To může také způsobit problémy s menstruačním cyklem ženy..

V každém případě je zpoždění červené periody delší než 10 dní důvodem k návštěvě gynekologa.

Je možné cvičit během menstruace?

Odpověď na tuto otázku znepokojuje mnoho žen, protože o nich existuje mnoho protichůdných informací - od úplného zákazu jakékoli činnosti až po doporučení ke zvýšení zátěže v kritických dnech.

Ve skutečnosti je možné cvičit, a v některých případech je dokonce nutné. Měli byste ale správně zvolit zatížení a dodržovat určitá pravidla. O tom bude pojednáno níže..

Fitness během menstruace: názor gynekologů

Mýtus, že porodníci-gynekologové kategoricky zakazují jakoukoli fyzickou aktivitu během menstruace, je zcela běžný.

Podle uznávaných odborníků v této oblasti je možné a dokonce nutné v tomto období sportovat, aby se zlepšil krevní oběh. Vyloučeny jsou pouze příliš intenzivní, vyčerpávající a silové tréninky.

Lékaři také připouštějí, že stagnace krve a svalové křeče jsou jednou z nejčastějších příčin bolesti v prvních dnech krvácení. Proto je nedostatek pohybu během tohoto období dokonce škodlivý: mezi schůzkami pro bolestivá období u zdravých žen se často vyskytují gymnastická cvičení a protahování.

Pokud však lékař z nějakého důvodu zakázal sportovat během menstruace, měli byste poslouchat jeho doporučení a počkat, až skončí krvácení..

Sporty během menstruace: výhody a poškození

Správná fyzická aktivita má ve skutečnosti pozitivní vliv na ženské tělo. To je vyjádřeno v:

 • Snižování bolesti během menstruačního krvácení
 • Zlepšení krevního oběhu
 • Eliminujte PMS
 • Nestabilní normalizace cyklu

Poškození ženského těla může být způsobeno pouze nesprávným zatížením během menstruace a zanedbáním pravidel osobní hygieny během tréninku a pokračováním cvičení i přes špatné zdraví.

Kontraindikace

Během menstruace byste měli odmítnout jakoukoli fyzickou aktivitu v následujících případech:

 • Pokud máte silné krvácení (hygienické výrobky s maximální absorpcí trvají méně než hodinu) nebo sraženiny
 • Máte křeče, které se pohybem zhoršují
 • Existuje slabost, závratě
 • S menstruačním cyklem souvisejí gynekologická onemocnění a poruchy

Děláme to správně: sport a cvičení na menstruaci

Nezáleží na tom, zda cvičíte doma nebo v tělocvičně, zda jste začátečník nebo profesionál - každopádně před menstruací musíte upravit tréninkový plán podle své pohody a vlastností těla.

Příprava na školení

Během menstruačního krvácení je obzvláště důležité dodržovat pravidla osobní hygieny. Oslabené tělo je v této době citlivé na škodlivé účinky patogenů. Předčasná výměna výrobků osobní hygieny může vést k vážným následkům - především jde o toxický šok. Mezi příznaky patří nevolnost, zvracení, bolestivý průjem, vysoká horečka a vyrážka. Toxický šok je smrtelný, v případě jeho výskytu byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Proto se před a po tréninku nezapomeňte osprchovat a vyměnit vložku nebo tampon..

I při jemných činnostech se žena potí, což může vést k vyrážce a nepohodlí v intimní oblasti. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se použít speciální prostředky pro intimní hygienu - pro děti lze použít gel, ubrousky a uklidňující krém bez vůní.

Mnoho dívek se stydí chodit do posilovny během jejich období, protože se obávají, že během cvičení může dojít k úniku. Abyste se vyhnuli trapné situaci, doporučujeme kombinovat tampon se střední absorpční vložkou a nosit tmavé oblečení.

Pokud navštěvujete skupinové kurzy, nezapomeňte varovat trenéra, že máte kritické dny - sníží pro vás zátěž.

Kdy přestat cvičit

Během menstruace musíte pečlivě naslouchat svému tělu. Často se stává, že na začátku tréninku se žena cítí skvěle, ale během cvičení najednou onemocní. Aby nedošlo ke zhoršení situace, je lepší přestat trénovat v následujících případech:

 • Pocity slabosti a chvění v končetinách
 • Ostrá a silná bolest v dolní části břicha
 • Zvýšený výtok, pocit zaplavení
 • Nevolnost
 • Příliš mnoho pocení

Povolená cvičení pro menstruaci

Nejlepší věci, které můžete pro své období udělat, jsou:

 • Závodní chůze. Je to skvělý způsob, jak nahradit obvyklý běh;
 • Protahování (protahování). Tento typ cvičení nejen pomůže udržet svalový tonus, ale také zmírní bolest. Studie navíc ukázaly, že protahování je mnohem účinnější během menstruace díky uvolněnému stavu svalů;
 • Pilates a jóga. Klidné tempo a lehká zátěž vám umožní cvičit s radostí a bez času na zdraví žen;
 • Plavání. Umožňuje vám relaxovat nejen fyzicky, ale i emocionálně, což je pro ženy v kritických dnech velmi důležité. Správa ne všech bazénů bohužel umožňuje ženám s kritickými dny účastnit se z důvodu pohodlí ostatních návštěvníků a dodržování hygienických norem. S mírným krvácením vám však moderní tampony umožňují udržet výtok uvnitř ženy, dokonce i ve vodě.

Zakázané cvičení na menstruaci

V kritické dny by měla být z cvičení vyloučena následující cvičení:

 • Zamířeno na břišní svaly. Během menstruace nemůžete zatěžovat žaludek. Budete se muset vzdát kroucení, ohýbání a některých jógových ásan
 • Silová cvičení. Ať už jde jen o zvedání závaží nebo cvičení na simulátorech, to vše vede ke zvýšenému krvácení a napětí v tisku.
 • Kardio trénink. Během intenzivního aerobního cvičení se krevní oběh v těle zrychluje, takže výtok se stává hojnějším. Tyto činnosti budete muset nahradit nebo výrazně usnadnit.

Spánek a výživa

Aby se žena během menstruace vyhnula slabosti a únavě, měla by mít dostatek spánku a správné stravování..

Podle statistik asi 40% žen v tomto období spí špatně. Během menstruace procházejí těla dívek hormonálními procesy, které ovlivňují nejen fyzický, ale i emoční stav. Proto je nejčastěji nespavost způsobena právě psycho-emocionálním faktorem..

U silného výboje je to kvůli nutnosti vstávat uprostřed noci, měnit hygienické výrobky a prát. Odlehčené cvičení pomáhá ženě uklidnit se, což znamená, že zlepšuje spánek. V tuto chvíli jsou obzvláště užitečné večerní tréninky..

Pokud držíte dietu, měla by být změkčena v prvních dnech menstruace. Kritické dny samozřejmě nejsou důvodem, proč se vrhnout na sladkosti a koláče. Můžete si však dovolit zdravé sladkosti - například med s ořechy, sušené ovoce nebo dokonce tmavou čokoládu. Kromě toho jsou kritické dny skvělým obdobím pro podvádění jídel, to znamená poruch příjmu potravy: přebytek energie přijatý jídlem bude použit k obnovení těla..

Odborníci na výživu také doporučují hýčkat se čerstvým ananasem: obsahuje speciální látku - bromelain. Uvolňuje svaly a zmírňuje bolesti způsobené křečemi.

Je dobré zahrnout do stravy potraviny, které zvyšují hemoglobin - pohanka, granátové jablko, játra a řepa. Ale sklenice červeného vína ve večerních hodinách je mýtus vynalezený k ospravedlnění pití. Alkohol během menstruace je přísně zakázán..

Shrneme-li výše uvedené, mohu jen říci, že pohyb je život. Ale pouze v případech, kdy to není škodlivé. Proto je možné cvičit během menstruace, pokud neexistují žádné kontraindikace, normální zdraví a dodržování doporučení pro výběr cvičení.

Pokud jsou tyto informace pro vás užitečné, sdílejte tento článek se svými přáteli na sociálních sítích..

A pokud chcete vědět jen spolehlivé a ověřené informace o tréninku a správné výživě - přihlaste se k odběru mého blogu a počkejte na nové materiály!

Cvičení v tělocvičně během menstruace


Místo v hodnocení autorů: mimo soutěž (staňte se autorem)
Datum: 17.02.2011 Zobrazení: 413 931 Hodnocení: 5.0
Medaile
články:
více než 100 tisíc
pohledy
Za které články se udělují medaile:
Bronzová medaile:
1. Článek je zařazen do TOP 100
2. Článek má více než 100 komentářů
3. Článek má přes 100 000 zhlédnutí
Stříbrná medaile:
1. Článek je zařazen do TOP 50
2. Článek má více než 500 komentářů
3. Článek má přes 500 000 zhlédnutí
Zlatá medaile:
1. Článek je zařazen do TOP 10
2. Článek má více než 1 000 komentářů
3. Článek má přes 1 000 000 zhlédnutí

Obecně se mi zdá, že takový článek by měla napsat trenérka. Ale kvůli četným žádostem jsem se rozhodl začít se touto činností zabývat. Předpokládám, že dojde k mnoha útokům typu: „Jak o tom můžete psát, pokud jste muž?“ Ale protože také trénuji dívky, neustále čelím problémům, které vznikají během jejich menstruace..

Mnoho žen, které pravidelně cvičí v tělocvičně, nechtějí během menstruace přestat trénovat. Ačkoli jejich přítelkyně a někteří lékaři tvrdí, že školení by se nikdy nemělo provádět. A dívky začnou mučit nejasnými pochybnostmi: dělají správnou věc, že ​​navzdory všemu jdou na trénink?

Můžete to udělat během menstruace. Otázkou je, kolik změnit zatížení. To je způsobeno nejen subjektivními pocity (bolest, slabost, závratě), ale také fyziologickými charakteristikami těla během tohoto období..

Během menstruace dochází k prudkému poklesu estrogenu a progesteronu, což negativně ovlivňuje sílu, vytrvalost a celkovou pohodu. Žádná žena v tomto období nemůže v zásadě vykazovat vysoké sportovní výsledky, proto je lepší upustit od intenzivní a těžké fyzické námahy. Menstruace samozřejmě není nemoc, ale zde ji lze přirovnat k mírné nemoci, například... s rýmou. Pokud jste nachlazení, můžete trénink přeskočit, ale musíte snížit zátěž.

Nyní pro několik konkrétnějších doporučení. Většina žen má během menstruace různé stupně bolesti v podbřišku. S takovými bolestmi je lepší buď úplně vyloučit zatížení lisu, nebo udělat něco dostatečně lehkého. Je také lepší nezvedat těžké váhy pro 8 nebo méně opakování. Žena není muž a váha, kterou může zvednout pouze 8krát, je pro ni již velmi těžká. Můžete také obejít dřepy, mrtvé tahy a hyperextenzi. Obecně platí, že cvičení, kde je silný sklon těla. Ale to, jak se říká, je způsobeno zdravím.

Obecně platí, že vezměte méně závaží a více odpočívejte mezi sadami. V jednotlivých případech je nutné vyloučit výše popsaná cvičení. Ve velmi vzácných případech, kdy je velmi těžké vydržet menstruaci, je lepší vynechat jeden trénink úplně..

Rád bych řekl několik dalších slov o CMC. Po ukončení menstruace u žen se množství hormonů prudce zvyšuje a současně se zvyšuje účinnost i pohoda. A to vše trvá až do ovulace. Během tohoto období (obvykle 10–12 dní) můžete dávat silné a intenzivní zátěže a vytvářet rekordy. Pak dochází k poklesu, který dosahuje svého vrcholu během menstruace.

Doufám, milé ženy, že vám tento článek pomohl rozptýlit některé vaše pochybnosti a obavy. Hodně štěstí a nové rekordy!

Názor odborníka

Alesya Nikolaevna - trenér tělocvičny VIKING (Minsk).

Jako žena a jako trenér mohu říci, že otázka tréninkového procesu během menstruace opravdu často vyvstává. Existují dva typy dívek:

Typ 1 - dívky během menstruace nepociťují fyzické nepohodlí.

Typ 2 - dívky pociťují silné bolesti, v oblasti pánve a břicha je výrazné fyzické nepohodlí.

Přirozeně, pokud patříte do druhého typu, je lepší zrušit návštěvu tělocvičny v prvních dnech menstruace..

Pokud nedojde k fyzickému nepohodlí (první typ dívek), můžete bezpečně jít na trénink. Jediná věc je, dodržovat některá pravidla tréninkového procesu popsaná výše v článku Ilyi Timka. A opravdu se nedivte, že vaše mocenské schopnosti mírně poklesly. Jde pouze o změnu hormonálních hladin pod vlivem menstruace, nikoli o doslova oslabení svalů..

Mimochodem, můžete si objednat samostatnou sadu cvičení od Timka Ilyi - autora tohoto článku a tohoto webu.

Našli jste v článku chybu? Vyberte jej myší a stiskněte Ctrl + Enter. A my to napravíme!

Červený kalendářní den: je možné dělat fitness během menstruace

Kritické dny - tabu nebo zelená pro sport? Zjistili jsme, zda je trénink během menstruace tak nebezpečný a jak nahradit obvyklou fyzickou aktivitu.

Po dlouhou dobu se věřilo, že sport a menstruace jsou navzájem neslučitelné. Ve skutečnosti není všechno tak jednoduché! Mnoho žen skutečně zažívá během menstruace extrémně bolestivé pocity, a to i bez fyzické aktivity. A co je to za sport, když ho břicho brutálně bolí, táhne někde v bederní oblasti a je téměř nemožné dotknout se hrudníku?! Pekelná mučení někdy trvají déle než jeden den a jsou doprovázena nekontrolovatelnou chutí na sladkosti a změny nálady. Ale co když vám menstruace nezpůsobuje velké nepohodlí a sport je nutností? Pojďme to vyřešit společně.

Je možné dělat fitness během menstruace

Neexistují žádné přísné lékařské kontraindikace. Zákaz fitness během menstruace může být pouze v případě individuálních problémů se zdravím a pohodou.

Cvičení a menstruace. Je možné během menstruace cvičit v tělocvičně?

Je možné sportovat během menstruace? Tuto otázku si klade mnoho dívek, které nechtějí přerušit trénink ani v kritické dny. V současné době vědci zjistili, že sport ženám vůbec neubližuje, navíc jim pomáhá zlepšovat náladu a dokonce i pohodu během menstruace. V takových dnech byste se však neměli příliš unášet fyzickou aktivitou. Více se o tom všem dozvíte z tohoto článku..

Malý úvod

Mnoho spravedlivých pohlaví se tedy zajímá o otázku, zda jsou trénink a menstruace slučitelné, nebo je v takových dnech lepší upustit od fyzické aktivity? Odpověď v tomto případě bude nejednoznačná.

Vždy se věřilo, že sport by neměl být zapojen během menstruace, protože tělo je již oslabené a dívka může ztratit vědomí z bolesti. Ale teď se všechno výrazně změnilo. Dokonce i lékaři doporučují dívkám cvičit během menstruace, pokud se cítí dobře. V tomto případě vše závisí na vlastnostech těla každé dívky..

Důležité

Jsou trénink a menstruace kompatibilní? Odpověď bude ano, ale je nejlepší se zdržet energetických zátěží. Kromě toho byste neměli pumpovat břišní svaly a dělat určitá cvičení, při nichž jsou zapojeny břišní svaly. Může to způsobit bolestivější menstruaci..

Nejdůležitější věcí, kterou bych zde rád řekl, je, že menstruace není nemoc, ale přirozený stav každé zdravé ženy. Pokud se tedy dívka cítí dobře, může jít do posilovny a pokračovat v tréninku..

Co to je

Zde bych chtěl říci, že menstruace znamená oddělení funkční vrstvy endometria doprovázené krvácením. Jinými slovy, pokud žena během ovulace neotěhotní, začíná její menstruace v pravý čas. Tento proces je doprovázen celkovou malátností, bolestí v podbřišku a může dokonce stoupat teplota. Každý má své období jinak. Vše závisí na individuálních vlastnostech ženského těla.

Ale můžete během svého období chodit do posilovny? Odpověď v tomto případě bude pozitivní, pokud přítomnost menstruace u ženy neovlivní její celkový stav. Pokud se dívka cítí špatně a její spodní břicho, nohy a dolní část zad jsou velmi bolestivé, je nejlepší se několik dní zdržet fyzické aktivity. To je nezbytné, aby nedošlo ke zvýšení krvácení. Toto pravidlo je třeba si pamatovat.

Obecné poznámky

Je cvičení povoleno během menstruace v posilovně? Zde je třeba říci, že každá žena trpí menstruací jiným způsobem. Některé dívky pociťují jen mírnou nevolnost a mírné bolesti v podbřišku. U některých tyto dny uběhly velmi rychle (asi za tři dny) a zároveň jsou zcela bezbolestné. A existují takové kategorie žen, které během menstruace dokonce obtížně vstávají z gauče po dobu pěti, sedmi dnů.

Ať už jde o trénink v tělocvičně nebo ne, v takové situaci by se dívka měla rozhodnout sama na základě svých vlastních pocitů a pohody.

Malá charakteristika

Z nějakého důvodu se starší lidé domnívají, že trénink a menstruace jsou dva neslučitelné pojmy. Dříve mladé dívky v kritických dnech nejenže nechodily do školy, ale mnoho z nich dostalo dokonce třídenní volno, aby se dostaly do své obvyklé formy..

Předchozí pravidla však již nejsou platná. Vědci navíc zjistili, že sportování v tělocvičně přispívá k rychlejšímu odtoku krve během menstruace, nestagnuje v pánevních orgánech ženy, a proto nedochází k silné bolesti. Dívky, které se neustále věnují fitness, by proto neměly přestat trénovat ani v kritických dnech. Navíc, pokud se během menstruace cítí víceméně normálně..

Nuance

Také bych rád řekl pár slov o tom, kdy trénink a menstruace nejsou navzájem kompatibilní. K tomu dochází, pokud žena cítí křečové bolesti v dolní části břicha a zároveň jsou neustále zesíleny jakýmkoli pohybem. V takové situaci byste neměli jít do extrémů a je nutné odložit hodiny na několik dní, dokud se stav dívky nezlepší..

I v tomto případě byste však neměli trávit celý den v posteli v poloze na zádech. Mnoho gynekologů říká, že abyste zmírnili a dokonce zmírnili bolest, musíte se více pohybovat a chodit na čerstvý vzduch. To pomůže zvednout náladu ženy během jejího období..

V případě, že se žena jeví jako nesnesitelná, můžete vypít lék proti bolesti. Ale to se děje pouze v těch nejextrémnějších případech..

Pokud je zdraví ženy normální a nic nebolí, musíte si sbalit tašku s formulářem pro tělocvičnu a jít cvičit. Ale nestojí to za přepracování. To si musíme pamatovat.

Na co si musíte dávat pozor

Cvičení v tělocvičně během menstruace není zakázáno a dokonce ani užitečné, zvláště pokud se žena cítí dobře. Je však nutné snížit fyzickou aktivitu.

Během tréninkového období během menstruace stojí za to věnovat zvláštní pozornost následujícím bodům:

 • s bolestivou menstruací se musíte vzdát cviků ab a dřepů a mrtvých tahů (jinak by se mohlo zvýšit krvácení);
 • v kritických dnech je nejlepší zacvičit si na běžeckém pásu, skočit na laně - zvyšuje se tak odtok krve a nedochází k jejímu hromadění;
 • musíte snížit intenzitu tréninku, místo dvou přístupů proveďte pouze jeden;
 • můžete dělat Pilates nebo jógu;
 • po cvičení si musíte odpočinout a odpočinout si.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže ženě nezastavit hodiny fitness ani v kritických dnech, ale učiní je méně bolestivými..

FAQ

Je možné během menstruace chodit do posilovny, aby vám neunikly tréninky? Odpověď na tuto otázku bude nejednoznačná. Jak již bylo uvedeno výše, trénink během menstruace podporuje rychlejší tok menstruační krve a neumožňuje její hromadění. To pomáhá snížit bolest u žen v takové dny. Ale nepracujte tvrdě na simulátorech a v danou dobu cvičte břišní cvičení..

Můžete během menstruace chodit do posilovny, pokud je menstruace dostatečně bolestivá? Pokud dívka pocítí silnou bolest v podbřišku a jen stěží se může hýbat, i když je doma, měla by se do konce kritických dnů zdržet fyzické námahy. Jinak můžete jen zvýšit krvácení a dokonce ztratit vědomí a jít do nemocnice..

To, zda jít nebo necvičit přímo na trénink, závisí na zdravotním stavu samotné ženy. Pokud ji nic nebolí, pak může v tomto období pokračovat v tréninku svalů svého těla. Zde je třeba vzít v úvahu individuální vlastnosti těla každé dívky..

Užitečná rada

Během menstruace můžete chodit do posilovny, ale měli byste několikrát snížit silové zatížení břišních svalů. To pomůže vyhnout se nadměrnému krvácení..

Během jejího období se ženě doporučuje věnovat se cvičení v horní části těla (například tlaky na lavičce s činkami, ředění do strany). Musíte se zdržet cvičení v tisku..

Obecně platí, že v takových dnech mohou být nejvýhodnějšími fyzickými aktivitami:

 • jóga;
 • dechové praktiky;
 • dlouhé procházky na čerstvém vzduchu (samozřejmě, když venku není horko).

Musíte jíst více čerstvé zeleniny a ovoce, zdržet se pití kofeinu, protože zvyšuje bolest během menstruace.

Doporučení

Mohu během menstruace cvičit v tělocvičně? Jak již bylo uvedeno výše, odpověď na tuto otázku bude nejednoznačná. Na jedné straně můžete jít na trénink, ale musíte se vyvarovat zvýšené fyzické námahy. Podle některých lékařů by se však ženy se zdravotními problémy měly v takové dny vyvarovat cvičení. To platí pro dívky, u nichž byla diagnostikována různá gynekologická onemocnění..

Proto před návštěvou tělocvičny během menstruace musíte navštívit gynekologa a nechat si od něj poradit ohledně fyzické aktivity v kritických dnech..

Kromě toho musí ženy během tohoto období snížit příjem soli. Protože během menstruace se sůl již hromadí v těle a při jejím velkém užívání bude ještě nějakou dobu přetrvávat a způsobovat otoky.

Takže zde bych chtěl říci, že každá dívka a žena se během menstruace cítí úplně jinak. Některé dámy jsou velmi podrážděné, zatímco jiné jsou naopak velmi tiché a klidné..

Ve snaze o krásnou postavu mnoho žen trénuje každý den v zadku, nešetří se, ale během menstruace je lepší upustit od vážné fyzické námahy..

Abyste v kritických dnech výrazně snížili bolest, musíte cvičit častěji v tělocvičně na trenažéru, jako je například kolo. Pomáhá zlepšovat krevní oběh v pánevních orgánech, a proto předcházet nesnesitelným bolestivým obdobím..

Zde bych se rád zabýval skutečností, že menstruace ženy není nemoc, ale normální fyziologický jev, který nevyžaduje zvláštní léčbu. Ano, mnoho dívek potřebuje během kritických dnů odpočinek kvůli intenzivní bolesti. To však neznamená, že musíte ležet po celou dobu menstruace v posteli a užívat pilulky. Pokud je to možné, musíte se více hýbat, protože fyzická aktivita během menstruace nejen zlepšuje odtok menstruační krve, ale také pomáhá zbavit se bolesti a špatné nálady.

Mohu během menstruace cvičit? Cvičení, které můžete dělat během kritických dnů

Pro dívky a ženy, které dodržují sportovní režim, může být několik dní v každém měsíci opravdu kritických, protože pokud během této doby přestanete cvičit pokaždé, váš pokrok se vždy zpomalí. Není však nutné úplně zapomenout na třídy: je jen důležité vědět, která cvičení lze provádět a která nelze provádět během menstruace. Zvažte, zda je možné v těchto „dnech“ dělat fitness.

 • Je možné chodit do posilovny a cvičit během menstruace?
 • Fyzické cvičení, které by se nemělo provádět během menstruace, a mělo by být vyloučeno z tréninku během kritických dnů
 • Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou
 • Jaká cvičení můžete během menstruace dělat a proč
 • Kurzy kardio a aerobiku
 • Běhání / chůze
 • Kolo / rotoped
 • Protahování a Pilates
 • „Pose of the Cobra“
 • Video s cvičením:
 • „Kočičí pozice“
 • Výukový videonávod:
 • Velbloudí pozice
 • Výukový videonávod:
 • Video: celá řada protahovacích cvičení během kritických dnů
 • Cvičení závaží
 • Koncentrovaná činka se zvedá
 • Video s cvičením:
 • Chov činek do stran
 • Videonávod k cvičení:
 • Dolní blok přitáhněte k hrudi
 • Výukový videonávod:
 • Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace
 • Video: doporučení pro trénink v různých menstruačních fázích

Je možné chodit do posilovny a cvičit během menstruace?

Určitě ano! Výhody cvičení během menstruace prokázaly mnozí odborníci. I když vaše menstruace již skončila, měli byste stále chodit do posilovny a nevynechat žádný trénink. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci zmírnit bolest během kritických dnů nebo ji alespoň snížit a v některých případech zkrátit dobu menstruace. Trénink byste neměli odkládat z následujících důvodů:

 • fyzická aktivita stimuluje metabolismus těla;
 • zlepšuje se krevní oběh;
 • vnitřní orgány a krev jsou aktivněji nasyceny kyslíkem;
 • živiny se dostanou do buněk rychleji;
 • produkce endorfinů se zrychluje, v důsledku čehož se zlepšuje nálada a celková pohoda;
 • stabilizuje hladinu cukru v krvi.

ALE! Příliš tvrdý a intenzivní trénink může selhat a situaci jen zhoršit. Během menstruace je proto nutné snížit zátěž snížením počtu přístupů a opakování při cvičení nebo použitím menších závaží..

Fyzické cvičení, které by se nemělo provádět během menstruace, a mělo by být vyloučeno z tréninku během kritických dnů

Nelze provádět a je nutné odstranit veškerá cviky na lisu: zkroucení vleže, zvedání nohou v kloubu, zvedání těla, prkna atd..

Při mnoha základních cvicích se břišní svaly stabilizují. To znamená, že vám umožňují udržovat rovnováhu a držení těla během těžké fyzické námahy. Proto je také nutné vyloučit z tréninku během menstruace zátahy, zvedání závaží při dřepu, plie, mrtvý tah.

Dynamická cvičení nejsou vhodná pro fitness aktivity v kritických dnech. Náhlé skoky, burpees, běh s vysokým zdvihem kyčle, obruč by měl být dočasně vyloučen z tréninku.

Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou

Pro ženy a dívky, které cvičí v tělocvičně, je stejně důležité nosit v kritických dnech správné cvičební oblečení. V dnešní době je vhodné přejít na volnější střih: upřednostňují se široké tepláky, volné tričko. Nepoužívejte krátké šortky nebo přiléhavé legíny. Nezapomeňte si s sebou vzít láhev s vodou do posilovny. Během menstruace musíte konzumovat více vody než obvykle, zvláště pokud cvičíte.

Jaká cvičení můžete během menstruace dělat a proč

Menstruace u žen může probíhat různými způsoby: u některých je toto období doprovázeno silnou bolestí, u jiných nemusí nepohodlí vůbec vadit. Pokud patříte k druhému typu, pak pro vás dnešní hodiny fitness nebudou problémem. Bude stačit snížit hlavní zátěž a nahradit ji prvky kardio nebo gymnastiky. Pokud však během menstruace zaznamenáte silné nepohodlí, pak by váš tréninkový komplex měl být založen pouze na kardio, protahování a lehkých silových cvičeních..

Kurzy kardio a aerobiku

Kardio trénink je speciální tréninkový prvek, který stabilizuje kardiovaskulární systém, zrychluje metabolismus, odbourává podkožní tuk a normalizuje krevní oběh. Nejvýhodnějšími druhy kardio pro menstruaci jsou chůze, běh a jízda na kole..

Běhání / chůze

Během těchto kritických dnů je běhání nebo lehká chůze skvělou kardio volbou. Mohou být prováděny na běžeckém pásu nebo na ulici a volit snadnou trasu bez ostrých stoupání a zatáček. Délka vašeho běhu nebo chůze by měla být vypočítána na základě vašeho standardního kardio času. Pokud se jedná o rozcvičku, pak stačí 5-10 minut lehkého joggingu. Pokud běháte / chodíte v běžných dnech po dobu 20–30 minut, zkraťte tento časový interval dvakrát.

Technika běhu / chůze na běžeckém pásu:

 1. Nastavte rychlost na stroji (zvolte mírné tempo).
 2. Cvičení začněte pomalou chůzí na běžeckém pásu: v tuto chvíli upravte držení těla, narovnejte si záda a těšte se.
 3. Hladce přepněte na běh, sledujte své vlastní pocity: pokud máte ostré bolesti nebo silnější tíha v podbřišku, nezvyšujte rychlost pohybu.

Kolo / rotoped

Jako kardio můžete také použít rotoped nebo cyklistiku. Délka se počítá stejným způsobem jako u předchozího typu kardio - podle toho, jak se cítíte a jak dlouho se standardními tréninky.

Kardio techniky na rotopedu:

 1. Upravte nastavení sedadla a rychlosti.
 2. Položte nohy na pedály, položte dlaně na rukojeti a mírně nakloňte tělo dopředu.
 3. Začněte šlapat pomalu a zapojte svaly nohou.
 4. Během cvičení neuvolňujte rukojeti, aby nedošlo k přetížení dolní části zad.

Protahování a Pilates

Protahování by mělo být statické pouze v menstruačních dnech. Kurzy pilates a prvky jógy jsou k tomu ideální, což umožňuje nejen protáhnout svaly, ale také zmírnit bolesti dolní části zad a břicha. Hlavním bodem je nepoužívat obrácené pózy, jako je stoj na hlavě nebo pes směřující dolů..

„Pose of the Cobra“

Cvičení „Pose of the Cobra“ má příznivý vliv na hormonální pozadí ženy. Během menstruace tento prvek uvolní stres z nervového systému, sníží podrážděnost, stimuluje práci vnitřních orgánů a uvolní stres z obratlů..

DŮLEŽITÉ! Nejlepší je cvičit 3. až 4. den menstruace, kdy obvykle není bolest v dolní části zad a břicha.

Technika Cobra Pose je následující:

 1. Lehněte si na břicho, narovnejte nohy a spojte nohy. Položte si dlaně pod ramena.
 2. Pomalu zvedněte horní část těla, opíraje se o rovné paže nebo mírně ohnuté v loktích.
 3. Vytáhněte krk nahoru, mírně zakloňte hlavu dozadu, ale krk příliš neohýbejte.
 4. Vezměte 2-3 nádechy dovnitř a ven.
 5. Hladce se vraťte do výchozí polohy a cvik opakujte 4–5krát.

Kontraindikace: posun vertebrálních plotének, vertebrální kýla, ischias, silná bolest během menstruace.

Video s cvičením:

„Kočičí pozice“

Cvičení pomáhá normalizovat přívod krve do vnitřních orgánů a zajistit jejich normální fungování, zejména během menstruace. Cvičte pomalu a koncentrovaně, dýchejte rovnoměrně. Aktivní svaly: glutety, břišní svaly, zádové svaly.

 1. Postavte se na všechny čtyři rukama a koleny na šířku ramen.
 2. Při nádechu se pomalu ohýbejte v dolní části zad, dívejte se dopředu, úplně narovnejte ruce. V této poloze byste měli cítit napětí v gluteálních svalech..
 3. Poté, jak vydechujete, jemně zvedněte záda a silně ji zaokrouhlujte.
 4. Nakloňte hlavu dolů, natáhněte krk, pohled by měl směřovat ke kolenům. V této poloze byste měli cítit protažení zádového a ramenního pletence..

„Kočičí pózu“ opakujte 5-6krát.

Výukový videonávod:

Velbloudí pozice

Aby bylo cvičení co nejefektivnější a nejbezpečnější, je důležité dodržovat techniku:

 1. Klekněte si na kolena a ohněte spodní část zad, opřete se dlaněmi o spodní část zad.
 2. Aniž byste zvedli ramena, položte ruce na paty.
 3. Nehazujte příliš hlavu dozadu, váš pohled by měl směřovat nahoru.
 4. Snažte se neopírat o ruce, držte pózu svaly nohou.
 5. Během cvičení rovnoměrně dýchejte..

Cvičení opakujte 4–5krát, přičemž zůstaňte ve špičkové poloze po dobu 20–30 sekund.

Přípravek "Camel Pose" je kontraindikován u lidí s arteriální hypertenzí!

Výukový videonávod:

Existuje mnoho komplexů určených speciálně pro provádění během menstruace..

Video: celá řada protahovacích cvičení během kritických dnů

Cvičení závaží

Můžeme dělat cvičení s váhami, která a proč? V kritických dnech je povoleno provádět cvičení s váhami, s výjimkou dřepů, plie, mrtvého tahu a některých dalších základních cvičení, která zahrnují práci s velkými váhami. Můžete trénovat s činkami a trénovat ruce, ramena, jak jste je dříve cvičili. K posilování zadních svalů můžete použít posilovací stroje. Nezapomeňte však snížit zátěž a prodloužit dobu odpočinku. Nemusíte cvičit přes bolest, takže ublížíte pouze tělu.

Zda cvičit se sportovním vybavením nebo ne, je vaše rozhodnutí na základě vašich vlastních pocitů a doporučení vašeho gynekologa. Pokud menstruace nezpůsobuje nepohodlí, můžete pracovat v normálním režimu cvičení se sníženou silovou zátěží..

Koncentrovaná činka se zvedá

Toto cvičení je zaměřeno na rozvoj bicepsu brachii. Jeho hlavním rysem je izolovaná práce pouze jednoho kloubu. Cvičení umožňuje vytvářet krásné bicepsy bez použití velkých vah a s minimálním zapojením břišních svalů..

 1. Sedněte si na lavičku s nohama širšími než ramena.
 2. Vezměte činku do jedné ruky a narovnejte ji tak, aby se loket dotýkal kolena.
 3. Druhou ruku si položte na stehno.
 4. Při výdechu začněte pomalu ohýbat paži s činkami v loketním kloubu.
 5. Poté při vdechování vraťte ruku do původní polohy..

Počet přístupů: 4.

Zástupci: 12 za rameno.

Video s cvičením:

Chov činek do stran

Základním cvičením pro trénink paží je zvedání činek do stran. Je zaměřen na vypracování svalů ramene a pasti. Cvičení minimálně zapojuje břišní svaly (pouze jako normální stabilizace ve vzpřímené poloze) a lze jej provádět v kritických dnech.

 1. Ve stoje vezměte činky do obou rukou a narovnejte si záda.
 2. Položte nohy na šířku ramen.
 3. Při výdechu rozpažte ruce do stran: ramena a lokty ve špičce by měly být na stejné linii, ruce těsně pod ní.
 4. Při nádechu pomalu spusťte činky do výchozí polohy..

Sady a opakování: 3 x 12.

Videonávod k cvičení:

Dolní blok přitáhněte k hrudi

Účelem tohoto cvičení je také vypracovat ramena, zejména deltoidy a pasti. Cvičení se doporučuje pro menstruaci, protože vám umožní dosáhnout viditelných výsledků i při práci s malými váhami..

 1. Přejděte na blokovací stroj a upravte pracovní hmotnost.
 2. Vezměte rukojeť horním úchopem.
 3. Při výdechu přitáhněte rukojeť směrem k sobě k hrudi.
 4. Ve špičce by měly být lokty roztažené..
 5. Při nádechu vraťte paže do výchozí polohy po pauze 1–2 sekund.

Sady a opakování: 4 × 10.

Výukový videonávod:

Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace

Přes všechny výhody cvičení během menstruace by konečná odpověď na otázku cvičení během menstruace měla vycházet z vašich vlastních pocitů. Pokud jsou kritické dny doprovázeny silnou bolestí po celé období a je pro vás velmi obtížné v těchto dnech cvičit, neměli byste to dělat bolestí. Váš imunitní systém může být během tohoto období oslaben a další zátěž může jen ublížit. Nejlepším řešením v tomto případě je konzultace s gynekologem a společná identifikace příčiny silné bolesti (abnormální pro tělo) a následné vyřešení problému fyzické aktivity v tělocvičně.

Ve většině případů se vrchol menstruační bolesti objeví v prvních dvou dnech. Zdržte se v těchto dnech těžkých břemen. Pijte více vody, odpočívejte, nezatěžujte se prací, zejména fyzickou. Třetí a následující dny se můžete vrátit ke svému obvyklému režimu a začít trénovat v tělocvičně, upřednostňovat aerobik, lehké kardio, gymnastiku a strečink.

Pokud je vaše menstruace téměř bezbolestná, nemusíte přerušovat tréninkový režim. Snižte počet pracovních závaží nebo opakování, zvyšte čas kardio a gymnastiky.

Video: doporučení pro trénink v různých menstruačních fázích

Stručně řečeno: trénink v kritických dnech je možný a dokonce nezbytný. Současně je ale nutné dodržovat čtyři základní pravidla: snížit pracovní hmotnost a / nebo počet opakování; neprovádějte zakázané cviky popsané v první kapitole; trénujte intuitivně, pomocí pocitů; odpočívejte mezi sadami až do úplného zotavení. Pravidelné cvičení není jen o budování svalů nebo hubnutí. Umožní také dívkám a ženám, jejichž menstruace je silná bolest v pánvi, snížit během tohoto období křeče a nepohodlí..

Trénink během menstruace: je možné sportovat?

Podle výsledků studií provedených na University of Sports ve Vancouveru bylo konstatováno, že ženy během období dokonale snášejí sportovní zátěž a mají z nich velký efekt..

Sportovní lékař ze Stanfordské univerzity na základě svého vědeckého výzkumu píše, že hormonální pozadí ženy během menstruace je podobné jako u muže snížením hladiny estrogenu a progesteronu, zrychlením metabolismu a zvýšením vytrvalosti..

Co se stane, pokud se během vašeho období vyskytnou sporty?

Věda odpovídá na otázku, zda je možné během menstruace sportovat, tvrzením, že v důsledku pravidelného cvičení dochází k úlevě od některých příznaků PMS:

 • menší bolest na hrudi;
 • není nadýmání;
 • neuróza, podrážděnost a slzavost se neobjevují;
 • stimuluje se metabolismus;
 • zlepšuje se krevní oběh;
 • dodávka kyslíku a výživy do buněk se zrychluje.

Ke zlepšení dochází, pokud nemáte příliš energický trénink. Jinak by intenzivní trénink pouze prohloubil příznaky PMS..

První den menstruace je nitroděložní membrána oddělena. Stejně jako menstruace jako celek nejde o onemocnění, ale každá žena má příznaky předmenstruačního syndromu a první nebo druhý den menstruace různými způsoby: bolesti hlavy, hrudníku, podbřišku a v oblasti srdce, tlakové skoky a nedostatek vzduchu, pocení, křeče, brnění končetin a časté nutkání na močení. V těchto případech je zátěž během tréninku snížena.

Příležitosti školení a fáze cyklu

Menstruační cyklus se vyvíjí ve třech fázích:

 • folikulární;
 • ovulace;
 • luteální.

Doba trvání první folikulární fáze je 10-15 dní. Dochází ke zvýšení hormonu folikulů a stimulaci růstu ovariálních folikulů. Hladina estrogenu je vyšší než progesteron. Tuk se spaluje rychleji než cukr. Trénink by proto měl být méně intenzivní..

Období ovulační fáze je charakterizováno zvýšením koncentrace luteinizačního hormonu. Dochází k ovulaci - vajíčko se uvolňuje z vaječníku do peritoneální dutiny a vak u vaječníku se uzavírá. To vede k produkci progesteronu, stává se více než estrogenem, stejně jako k aktivnímu spalování glukózy. Poté se doporučuje zvýšit intenzitu tréninku..

Kdo a proč by neměl v kritických dnech sportovat

Pro ženu je na rozdíl od muže obtížnější zvedat těžké váhy více než 8krát. Proto s bolestí v dolní části břicha byste měli:

 • nezvedejte těžké váhy po dobu 5-8 opakování;
 • vyloučit zatížení lisu, zejména spodního, nebo jej nahradit lehkým cvičením;
 • vyloučit mrtvé tahy (silový trénink), dřepy, skoky, hyperextenze, cvičení s ohyby těla a zhyby.

U sportů s menstruací existují obecné kontraindikace. A to:

 • silné krvácení;
 • syndromy akutní bolesti v břiše;
 • migrénové bolesti hlavy;
 • cvičení s obrácenými pózami;
 • gynekologická onemocnění;
 • dysmenorea - porušení cyklu;
 • endometrióza nebo děložní myomy;
 • závratě a mdloby.

Sport a cvičení pro menstruaci

Během menstruace se můžete soustředit na chůzi, jogging, jízdu na kole, plavání, jógu, vodní aerobik a izolované cviky s nízkou hmotností. Třídě můžete věnovat 30 minut denně.

Jak se připravit na cvičení?

 • Použijte tampon nebo vložku (pokud jste alergičtí na tampony)
 • noste tmavou uniformu: tepláky nebo kalhoty a volné tričko;
 • vyloučit těsné šortky;
 • používejte přírodní spodní prádlo nebo podobné boxerky.

Vyvarujte se pití kávy a Coca-Coly před tréninkem - zvyšují bolest v děloze. Pokud ztrácíte tekutiny, doplňte své tělo pravidelnější vodou před tréninkem, mezi cvičeními a po cvičení. To pomůže snížit únavu a bolesti hlavy..

Jaká cvičení byste měli dělat během kritických dnů? Video školení:

Jak začít trénovat?

Protahovací cvičení může zmírnit křeče v břiše a snížit křeče. Jóga nebolí:

 • IP - na všech čtyřech, upevněte polohu: zadní - ohnutí, hlava - zvednutí;
 • IP - ležet na zádech, poloha: kolena - přitáhnout k hrudi, rukama - chytit lýtka.

Jako lehké kardio používejte rychlou chůzi konstantním tempem nebo lehký jogging, abyste udrželi srdce a cévy aktivní. Pokud jde o zvedání závaží, je povolena práce podle běžného tréninkového programu, ale váha a intenzita by měly být sníženy..

Návštěva bazénu

Medicína nejen nezakazuje, ale také doporučuje plavání. Pomáhá snižovat svalové křeče a bolesti dolní části zad.

Není třeba prokazovat rozsáhlé procházení, klidné tempo plavání nebo mírný vodní aerobik budou lépe fungovat pro svalový systém břicha a těla.

Studená voda v bazénu zvyšuje svalové křeče, proto byste si měli vybrat bazén s ohřátou vodou. Z hygienických důvodů byste měli používat tampon nebo speciální silikonový náustek.

V posilovně

Pro zlepšení krevního oběhu, snížení nepohodlí a bolesti v dolní části břicha a odstranění nadýmání se doporučuje kardio trénink na běžeckém pásu, elipsě, steperu nebo stacionárním kole..

Silová cvičení se vybírají pouze k uvolnění dolní části zad v poloze - ležící na zádech, boku a břiše.

Je nutné vyloučit cviky flexe těla, které zatěžují pánevní dno a dolní části břicha, cvičit „vakuum“ (zatažení břicha).

Skupinové lekce

Fyzická aktivita, která je příjemná, zlepšuje náladu a mírně pulzuje, bude prospěšná během menstruace. Proto můžete cvičit aerobik, tanec, bojová umění, tvarování, pilates.

Je možné a nutné, aby ženy sportovaly během menstruace, podle toho, jak se cítí. Cvičení s jemnou zátěží bude prospěšné. Nedoporučuje se vyčerpávat tělo aktivním a silovým tréninkem.

Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter.

Je to menstruační cyklus, který ženě pomáhá včas diagnostikovat poruchu reprodukce. Dlouhá období s ovariální cystou a jejich zpožděním se považují za první příznaky vzhledu funkčního novotvaru.