Je možné darovat krev, pokud máte zapnutou menstruaci

Od objevu možnosti transfúze krve lékařskými specialisty se dnes zachránilo mnoho životů. To není jen způsob, jak pomoci nemocnému člověku, ale také skvělá možnost vydělat si nějaké peníze, dostat den volna a vyvolat očistné a obnovovací procesy v těle..

Je to slabá polovina populace, která se věnuje převážně tomuto typu charitativních organizací a vzhledem ke své fyziologii si často kladou otázku, zda je možné darovat krev během menstruace k dárcovství, nebo zda stojí za to tento postup odložit na období mezi menstruací..

Vztah mezi darováním a menstruací

Zjevnou souvislostí mezi transfuzí krve a kritickými dny je ztráta krve. Samozřejmě, aby bylo možné odebrat biologickou tekutinu k dárcovství, používá se speciální zařízení, které se odebírá přímo z žíly, ale to stále nesnižuje ztrátu krve. Každý den během pravidelného režimu ztrácí žena až 60 mililitrů krevní tekutiny a transfuze vyžaduje nejméně 200 ml. Přidáním dvou čísel se získá poměrně velké množství ztraceného biologického materiálu, což nepříznivě ovlivní celkový stav těla. Úplné zotavení mezi obdobími trvá několik dní a mnoho zdrojů. Proto kvalifikovaní odborníci tvrdí, že dárcovství během menstruace není možné..

Důvody zákazu dárcovství

Existují důvody, proč během svého období nemůžete být dárcem:

 • Během menstruačního cyklu se celkový stav dívky výrazně zhoršuje, oslabuje se, objevuje se ospalost. Je to způsobeno snížením hladiny pohlavních hormonů obsažených v krvi. Pokud žena daruje krev v takovém čase, může to nepříznivě ovlivnit její zdraví a vyvolat krátkodobé nebo dlouhodobé mdloby;
 • Během kritických dnů se mění také složení krevní tekutiny. Hemoglobin významně klesá (cirkuluje kyslík tkáněmi). Je to způsobeno hormonální nerovnováhou a snížením počtu červených krvinek, které mu pomáhají pohybovat se cévami. Nízká hladina tohoto stopového prvku způsobuje silné oslabení těla;
 • Kritické dny jsou doprovázeny zhoršením výkonu imunitního systému, v důsledku čehož se zvyšuje pravděpodobnost infekce těla. Pokud darujete během svého období, bude proces obnovy trvat mnohem déle než v běžné dny;
 • Během regulace také dochází ke změnám krevního tlaku (může stoupat i klesat). Pokud v tuto chvíli dívka předá biologickou tekutinu k transfuzi, pak mohou být stěny krevních tepen velmi vážně poškozeny;
 • Velmi často je menstruace doprovázena bolestí v dolní části břicha, což eliminuje, dívka užívá léky proti bolesti, které pronikají do krve. Během jeho dodávky je velmi důležité, aby v kapalině nebyly žádné zbytečné léčivé prvky, které by nepříznivě ovlivňovaly její kvalitu.

Když je dar možný

Během menstruace můžete darovat krev, pouze pokud se nemocný, který potřebuje transfuzi, nemůže dočkat. Krevní tekutina bude také účinná, jediná věc je, že se v ní sníží počet krevních destiček, erytrocytů a leukocytů. V ostatních případech to nestojí za to, protože takový postup nepříznivě ovlivňuje zdraví dárkyně..

Je lepší odložit dárcovství krve na příznivější období. Lékaři zpravidla umožňují provádět postup již 4 dny po ukončení menstruace. Aby lékaři zjistili, zda se přirozené množství krve a dalších užitečných zdrojů v těle ženy zotavilo, provedou před transfuzí speciální testy.

Před kritickými dny

Ženy se často také zajímají o otázku, zda je možné darovat krev, pokud má během několika dní dojít k menstruaci..

Lékaři říkají, že se nedoporučuje darovat biologickou tekutinu méně než pět dní před kritickými dny. Důvodem je především skutečnost, že po odběru krve je tělo vystaveno stresující situaci a není schopno obnovit potřebnou sílu, aby zvládlo následný nástup regulace. I po provedení krevního testu, jehož výsledky pravděpodobně ukáží zvýšení hladiny hemoglobinu a červených krvinek - manipulace s transfuzí se nedoporučuje. Zvýšené množství těchto mikroelementů je zaměřeno na boj proti infekcím a dalším změnám, ke kterým dochází během kritických dnů. Rovněž se nedoporučuje darovat krev během menstruace kvůli zvýšení její viskozity a snížení prahu bolesti - obvyklý postup bude dlouhý a bolestivý.

Důsledky daru pro cyklus

Nežádoucí účinek po podání biologické tekutiny může být nejen krátkodobý, během kterého může žena ztratit vědomí, cítit nával slabosti a ospalosti. Dívky, které se přesto rozhodly v kritických dnech darovat krev k dárku, často poznamenávaly, že tato ušlechtilá událost měla negativní dopad na následující fyziologické procesy:

 • Menstruační cyklus selhal. Porušení pravidelnosti menstruace a jejich zpoždění lze vysvětlit ne ztrátou velkého množství krve, ale skutečností, že ženské tělo prošlo silným stresem (zejména pokud se jednalo o první darování krevní tekutiny). Emoční šoky nepříznivě ovlivňují hladinu ženských pohlavních hormonů, jejichž stabilní množství je zodpovědné za včasný nástup kritických dnů;
 • Menstruační tok se stává vzácnějším - je to způsobeno skutečností, že tělo se snaží ušetřit užitečné zdroje a obnovit požadované množství biologické tekutiny;
 • Pokud bylo darování krve provedeno krátce před nástupem regulace, může jít dříve. To je také způsobeno změnou množství hormonů nebo silným stresem. Častěji se cyklus bude příští měsíc úplně stabilizovat..

Na základě výše uvedených důsledků, které se mohou vyvinout v důsledku darování biologické tekutiny, lékaři negativně odpovídají na otázku, zda je darování možné během menstruace. Vzhledem k prudkému zhoršení celkového zdravotního stavu budou muset lékaři, kteří již mají hodně práce, soustředit své úsilí na pomoc dárcovské dívce. Kvůli této reakci již pravděpodobně nebude moci darovat krev k transfuzi. Proto se doporučuje nemlčet o současném fyziologickém stavu, abyste získali den volna navíc, uhasili ušlechtilý popud nebo snadný způsob vydělávání peněz..

Účinky menstruace na výsledky testů krve a moči

Během menstruace se v ženském těle mění mnoho procesů, které ovlivňují složení biofluidů. Chcete-li zjistit, zda je možné darovat krev během menstruace, musíte zjistit, jaké indikátory důležité pro diagnostiku jsou během tohoto období zkresleny. Pokud vyšetření není urgentní, je lepší postup odložit na konec kritických dnů. V opačném případě musíte předem informovat lékaře o začátku výtoku, aby to vzal v úvahu.

Je možné darovat krev během menstruace

Existují studie, které nemají absolutně žádný vliv na menstruaci. Jiní jsou naopak jmenováni konkrétně v kritických dnech. Ale zda je možné provést určitý krevní test během menstruace, by měl zkontrolovat lékař.

V případě, že určité studie dokážou poskytnout záměrně nepravdivá data, měl by na to odborník, který je předepisuje, varovat ženu. Optimální doba cyklu pro takové analýzy je od 8. do 15. dne.

Obecná analýza

Studie obecného krevního testu bezprostředně před menstruací a v prvních dnech ukáží zvýšený obsah hemoglobinu a erytrocytů. Poté indikátory výrazně poklesnou, což způsobí nespolehlivost výsledku..

Snížené hladiny leukocytů, hematokritu, krevních destiček. Hodnota rychlosti sedimentace erytrocytů (nebo ESR) bude naopak nadhodnocena.

Pro obecnou analýzu můžete darovat krev pouze v nouzových situacích a zároveň informovat lékaře o menstruaci. V normálních případech je lepší počkat na 8. den cyklu.

Na RW

Během období menstruačního krvácení nezhorší výsledek test na syfilis (RW). Můžete to vzít, aniž byste přemýšleli o výběru vhodného dne. Ošetřující lékař však může doporučit podstoupit vyšetření po 5-8. Dni cyklu..

Pro hormony

Lékaři obvykle doporučují darovat krev v určité dny menstruace pro vyšetření na pohlavní hormony:

 • prolaktin;
 • testosteron;
 • luteinizace (LH);
 • folikuly stimulující (FSH);
 • kortizol;
 • estradiol.

Změny hormonů v těle během menstruace jsou významné. Je to podle jejich obsahu, že lékaři stanoví mnoho diagnóz souvisejících se zdravím a reprodukčním výkonem žen (polycystická onemocnění, benigní novotvary, neplodnost).

Úroveň hormonů před menstruací neustále kolísá, ale pokud jsou odchylky významné, budou to znamenat patologii v těle ženy. Optimální doba pro jejich stanovení je 2–5 dní menstruace, ale některá vyšetření jsou vázána na konkrétní fáze menstruačního cyklu.

Příjem anestetik ovlivní hormonální krevní test; v předvečer studie byste se měli zdržet.

Jiné krevní testy

Darování krve během menstruace je pro následující studie nežádoucí nebo nepřijatelné:

 • biochemická analýza. Detekují se orgánová onemocnění, u nichž se měří obsah různých enzymů, bilirubinu, bílkovin, které se během menstruace mírně mění (nedoporučuje se však darovat krev);
 • stanovení nádorových markerů (během menstruace je výsledek analýzy na přítomnost onkologie falešně pozitivní kvůli změně viskozity);
 • test na cukr (určuje hladinu glukózy za účelem diagnostiky cukrovky);
 • sérologická analýza na přítomnost virů nebo bakterií;
 • PCR (analýza polymerní řetězové reakce vyžaduje obzvláště vysokou přesnost);
 • alergický test;
 • srážlivost;
 • imunologická analýza.

Vzhledem ke zvláštnostem ženské povahy v krvi se téměř všechny důležité ukazatele mění - ve větší či menší míře.

Možné odchylky od normy

Během menstruace získává krev zvýšenou srážlivost a viskozitu, což pomáhá předcházet velkým ztrátám krve. Při odběru vzorků z žíly existuje vysoké riziko, že se zhroutí ještě před zahájením studie, v důsledku čehož se buď ukáže, že výsledek je falešný, nebo jej budete muset vzít znovu.

V krevním testu během menstruace jsou indikátory zkreslené:

 • hladina D-dimeru (určuje riziko vzniku krevních sraženin) je značně nadhodnocena;
 • pokud jsou detekovány některé pohlavně přenosné choroby, vysoká viskozita povede k falešně pozitivním výsledkům (i když menstruace neovlivní identifikaci mnoha genitálních infekcí);
 • sedimentace ESR během menstruace u žen i před menstruací nastává rychleji než obvykle, proto identifikace zánětu nebo infekcí tímto způsobem neposkytne spolehlivý výsledek;
 • hemoglobin je znatelně snížen, stejně jako počet krevních destiček a leukocytů;
 • zvýšení počtu červených krvinek.

Zkušební hodnoty jsou považovány za normální v následujících mezích:

 • leukocyty - 3,5-10 tisíc / ml;
 • erytrocyty - v rozmezí 3,8-5,8 milionu / ml;
 • hladina hemoglobinu v krvi - 120-160;
 • barva - 0,8 - 1,05;
 • hematokrit se zvyšuje úměrně s růstem erytrocytů, což je norma - mezi 35–45%;
 • ESR je u žen normální - 3–15 mm / h (ESR se může zvýšit nejen během menstruace, proto je vyšetření vždy předepsáno ve spojení s informativnějšími).

Pokud jste museli podstoupit průzkum, musíte se zaměřit na tyto průměrné údaje.

Proč je nežádoucí podstoupit test moči?

Je možné během menstruace darovat výkaly a rozbor moči? V prvním případě jsou studie povoleny pouze na PCF a hlístech. A je nepřijatelné vzít moč k analýze jak během menstruace, tak v následujících 3-4 dnech po nich.

Anatomicky jsou dva systémy (genitální a močový) oddělené, ale jejich východy jsou umístěny vedle sebe. Vaginální výtok v mikroskopických dávkách určitě vstoupí do moči přímo během odběru analýzy.

I v běžné dny cyklu jsou bezprostředně před sběrem moči vyžadovány pečlivé hygienické postupy.

Při výtoku během menstruace se bakterie začínají rychle množit. A krev sama obsahuje složky, které by neměly být v moči zdravých lidí. Pokud lékař není upozorněn na probíhající menstruaci, bude mít podezření na bakteriální infekci nebo jiné onemocnění.

Je možné být dárcem

Pro dárce existuje mnoho zdravotních omezení. Patří sem menstruační období. Dívky nemohou během menstruace darovat krev kvůli výraznému zhoršení stavu těla.

Krev má mírné odchylky od normy ve složení, ale není vhodná pro transfuzi. Ženy tento zákaz často zanedbávají a stávají se dárci během menstruace. Existují dobré důvody, proč by se to nemělo dělat:

 1. Odběr krve probíhá v poměrně velkých objemech (200 ml poprvé a 450 ml poté). Přirozený výtok během menstruace je navíc až 60 ml denně..
 2. Během regulace se hemoglobin významně snižuje. Čím větší je ztráta krve, tím nižší je její hladina a horší pohoda ženy.
 3. Snižuje se hladina pohlavních hormonů, což samo o sobě způsobuje slabost, ospalost. A další ztráta krve může vést ke ztrátě vědomí..
 4. Změny krevního tlaku. Dar výrazně zhorší situaci.
 5. Během kritických dnů imunita klesá, tělo se stává nestabilním vůči chorobám. Dárcovství zpozdí proces obnovy.

Dárcem mohou být pouze zdraví lidé. Abyste se nepoškodili, je lepší nedarovat krev jak během menstruace, tak do 3-4 dnů před a po ní:

 • před menstruací jsou všechny ukazatele ve složení vysoké (hemoglobin, erytrocyty), ale jsou určeny ke zmírnění stavu během vypouštění;
 • po období kritických dnů potřebuje tělo čas na zotavení.

Je také nežádoucí, aby dárce užíval léky a ženy jsou často během menstruace nuceny užívat léky proti bolesti..

Dárcovství krve k dárcovství během menstruace je nebezpečné?

Rozhodnutí stát se dárcem je vážný a odpovědný krok. Aby darovaná krev skutečně pomohla pacientovi, musí dárce pečlivě sledovat jeho zdraví a aktuální změny v těle. Ženy by měly věnovat zvláštní pozornost jejich pohodě, protože měsíční změny spojené s nástupem menstruace ji často zhoršují. Jak správně darovat krev, abyste si neublížili a nepomohli druhému? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte mít představu o změnách, ke kterým dochází v ženském těle během menstruace..

Je bezpečné darovat krev během menstruace?

Darování krve během menstruace - další zátěž těla

Obecně platí, že postup při darování krve je bezbolestný a nezabere mnoho času - ne déle než 10 minut. Množství odstraněného materiálu je také malé ve srovnání s celkovým objemem krve v těle. Pro jeden postup se odebere asi 400 ml krve. Pro zdravého člověka není ztráta tohoto množství krve nebezpečná. Během příštích 3–5 dnů se původní svazek plně obnoví. Provedený postup bude mít navíc příznivý účinek na zdravotní stav, protože přispěje k obnově krve, tvorbě mladých erytrocytů a dalších buněk. Není náhodou, že medicína minulých století doporučila krveprolití jako účinný způsob léčby mnoha nemocí..

Pro ženu, která se během svého období musí stát dárkyní, však nemusí být postup vůbec užitečný. Každý den během menstruace ztrácí žena asi 50-60 ml krve a ztráta krve je největší během prvních dvou dnů. Tato ztráta biologického materiálu dočasně oslabuje tělo ženy. Doplnění množství krve a stabilizace celkového stavu může trvat několik dní..

Důvody kategorického zákazu dárcovství krve

Užívání léků proti bolesti snižuje kvalitu krve, kterou dostáváte

Hlavní důvody, proč by se dívka během svého období neměla stát dárkyní:

 • obecné oslabení těla jistě ovlivní stav imunitního systému. Jeho schopnost odolávat účinkům patogenů je po určitou dobu narušena. Dárcovství během kritických dnů může způsobit infekci jakýmkoli infekčním onemocněním, kterému by tělo normálně odolávalo.
 • hormonální změny v těle ženy negativně ovlivňují její stav. Existuje pocit slabosti, zvýšené únavy, ospalosti. Další ztráta krve pouze zhorší pohodu a může způsobit ztrátu vědomí.
 • Menstruace je často doprovázena silnou bolestí, kterou ženy ulevují od bolesti. Jakékoli léky, které se rozpouštějí, vstupují do krevního řečiště. Při darování krve je však nesmírně důležité získat materiál bez dalších nečistot..
 • počet červených krvinek je důležitým ukazatelem. Čím vyšší je jejich obsah v krvi, tím lepší je transport oxidu uhličitého a kyslíku v tkáních, tím efektivnější je metabolismus v těle. Během menstruace se počet červených krvinek trvale snižuje. Dárcovství krve během tohoto období tento indikátor dále sníží..

Během menstruace se významně mění fungování endokrinního a oběhového systému ženy. Toto obtížné období byste neměli komplikovat dalším stresem na těle..

Výjimka. Kdy je stále možné dárcovství krve??

Nouzové situace - výjimka z pravidla

Samozřejmě může nastat kritická situace, kdy je jednoduše nutné darovat krev. Například pacient se vzácnou krevní skupinou je ve vážném stavu a jednoduše se nemůže dočkat dalšího, vhodnějšího dárce. V tomto případě je darování krve stále možné, žena se však musí přizpůsobit nejen převládajícím okolnostem, ale také svému blahu. Je nutné předem informovat lékaře o době menstruačního cyklu, aby postup odběru krve probíhal pod pečlivějším dohledem zdravotnického personálu. Po odběru krve musí lékař zkontrolovat celkový stav ženy a ujistit se, že pro ni neexistují žádné nepříznivé následky..

Aby byl postup úspěšný a nepoškodil zdraví, musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • nejezte těžká, kořeněná, uzená jídla den před a v den odběru krve;
 • pro usnadnění postupu je lepší jíst snadno stravitelné sacharidy - obiloviny, těstoviny, ovoce;
 • není třeba darovat krev na lačný žaludek - ráno v den odběru krve se doporučuje snídat a pít čaj s cukrem;
 • tři dny před očekávaným porodem přestaňte užívat jakékoli léky, včetně léků proti bolesti;
 • přestat konzumovat alkoholické výrobky za dva dny;
 • darování je nejjednodušší převést ráno, proto byste se měli pokusit získat vzorek krve ráno;

Tato jednoduchá pravidla usnadní dívkám přenos dárcovství krve a nepoškodí jejich tělo, i když k zákroku dochází během menstruace..

Darování před a po menstruačním cyklu

Používání menstruačního kalendáře to usnadňuje

Pokud je to možné, stojí za to odložit předpokládané datum darování krve na bezpečnější období. Podle lékařů, 4-5 dní po skončení kritických dnů, tělo úplně doplňuje ztracenou vodu, soli a červené krvinky. Tento ukazatel je však u každé dívky individuální. Aby se ujistil, že tělo je připraveno na postup, lékaři předepisují řadu speciálních testů.

Lékaři doporučují darovat alespoň 5-6 dní před menstruací. Darování krve je pro tělo stresující situací, aby se vyrovnaly ztráty, je nutné mobilizovat všechny regenerační mechanismy těla. Neměli byste tomu být vystaveni během období, kdy je tělo zaneprázdněno přípravou na kritické dny..

Důsledky dárcovství během menstruace

Dárcovství krve během menstruace může vést k následkům

Co může žena očekávat, když se během svého období rozhodne darovat krev? Existuje několik nejčastějších důsledků:

 • Selhání menstruačního cyklu. Pro mnoho dívek může být postup velkým emocionálním šokem. Jakýkoli stres nepříznivě ovlivňuje pravidelnost ženského cyklu;
 • Množství menstruačního toku je výrazně sníženo. Tímto způsobem se tělo po zákroku snaží doplnit ztrátu krve;
 • Během následujících dnů žena pociťuje slabost a bolestivý stav, který často vede k mdlobám;

Pokud je to možné, měli byste se během menstruace zdržet darování krve. Jinak dívka riskuje, že stráví několik následujících dní v posteli a obnoví svůj fyzický stav..

Proč nemůžete darovat krev nebo darovat během menstruace

Co potřebujete vědět při dárcovství krve během menstruace

Během menstruace je funkční vrstva dělohy odmítnuta. Tento proces je doprovázen krvavým výbojem. Zdravotní stav ženy se zhoršuje, mohou se objevit poklesy tlaku a závratě. Je to způsobeno změnou hormonálních hladin. Progesteron, který je produkován žlutým tělem v luteální fázi, se během menstruace prudce snižuje a ovlivňuje všechny životně důležité procesy.

Během kritických dnů byly zaznamenány změny v hematopoetickém systému. Některý krevní obraz stoupá, jiný klesá. Před interpretací výsledku se musíte seznámit s následujícími skutečnostmi:

 1. Hladina červených krvinek v těle se dramaticky zvyšuje. Současně klesá počet leukocytů..
 2. V prvních dnech menstruace je pozorováno zvýšení ESR. Tento jev umožňuje podezření na přítomnost zánětlivého procesu v těle..
 3. Koagulogram odebraný během menstruace přinese nespolehlivý výsledek. Míra srážení se zvýší. Ve vzácných případech je možná opačná situace..
 4. Hladina hemoglobinu během menstruace klesá pod přípustné normy.
 5. Analýza nádorových markerů může ukázat falešně pozitivní výsledek.
 6. Účast v dárcovském programu během menstruace se nepraktikuje. Užívání biomateriálu negativně ovlivňuje pohodu ženy.

Jak souvisí darování a menstruace

Oba procesy zahrnují krev. Chcete-li jej vzít od dárce, je zapotřebí speciální vybavení, samotná manipulace se provádí z žíly. Tok krve během menstruace je zajištěn přirozenými mechanismy a má přirozený charakter. Dárcovství a menstruaci však spojuje skutečnost, že tělo ztrácí krev. Menstruace každý den zbavuje ženu až 60 ml tekutin. Pro transfuzi vezměte alespoň 200 ml. Pokud přidáte toto množství, ztráta krve je značná. U zdravých lidí se jeho nabídka doplňuje, protože existují všechny možnosti. Dárcovství, ke kterému dochází během menstruace, však může vážně narušit zdraví. Obnova trvá určitou dobu a zdroje těla, které jsou během menstruace omezenější než vždy. Při odběru krve se proto lékaři určitě zeptají, zda má žena nyní kritické dny..

Proč byste měli odložit darování

Vzhledem k tomu, jak dárcovství ovlivňuje menstruaci, existuje několik důvodů, proč v současné době nedarovat krev k transfuzi těm, kteří to potřebují, lze je rozdělit do skupin:

 • Během kritických dnů se většina žen cítí hůře než obvykle, cítí se slabě, depresivně a chtějí spát. Důvodem je pokles množství pohlavních hormonů. Řídí většinu reakcí těla, protože jsou také koncentrovány v krvi. Tvoří významnou část sekretů vylučovaných z genitálního traktu. Pokud žena během menstruace daruje krev, její stav se může ještě více zhoršit, a to až k mdlobám nebo dlouhodobé ztrátě vědomí;
 • Je také důležité, že složení krve během menstruace se výrazně mění. Množství tak důležité složky, jako je hemoglobin, klesá. To je způsobeno snížením objemu erytrocytů, které jej přenášejí. Hemoglobin dodává kyslík do tkání a zajišťuje důležité procesy. Hormonální změny přispívají ke snížení jeho množství během menstruace, což zhoršuje celkovou pohodu. Dárcovství krve během menstruace tento indikátor dále sníží;
 • Po dobu menstruace je ženská imunita potlačena. Není to jen okamžik, kdy se její zdravotní stav zhorší a riziko infekce se zvýší. Z dlouhodobého hlediska jsou s darováním v této fázi cyklu možnosti obnovy a obnovy reprodukčního systému omezené;
 • Během menstruace mění některé ženy také hodnoty krevního tlaku. Může se zvyšovat nebo klesat, ale ve všech případech tento stav neusnadňuje manipulaci s příjmem tekutin. Menstruace a dárcovství krve jsou dalším stresem, který může negativně ovlivnit vaskulární tonus;
 • Pocity, které žena zažívá v kritických dnech, vyžadují užívání pilulek proti bolesti nebo antispazmodik. Všechny nevyhnutelně končí v krvi. Pokud dáváte biologickou tekutinu k transfuzi, je to nepřijatelné, protože to narušuje její výkon a zhoršuje kvalitu.

Kdy můžete v kritické dny darovat krev

Zákaz dárcovství krve během menstruace se vztahuje na dárkyni a je ovlivněn jejím blahobytem. Samotná biologická tekutina, i když má určité odchylky od průměrných hodnot nejdůležitějších ukazatelů, je stále vhodná pro transfuzi, pokud v ní nejsou žádné léky..

Vzhledem k tomu je možné darovat krev k darování během menstruace pouze v extrémních případech, kdy je to jediný způsob záchrany pacienta. Je však třeba mít na paměti, že kvalita biologické tekutiny se bude stále měnit v důsledku snížení počtu leukocytů, krevních destiček a erytrocytů..

Je povoleno podstoupit krevní test během menstruace

Možnost provést takový postup během menstruace je projednána s ošetřujícím lékařem. Je zohledněna pravděpodobnost zkreslení výsledků a blahobyt ženy.

Lékaři obvykle doporučují podstoupit testy 2-3 dny po skončení menstruace..

To platí pro některé typy výzkumu:

 • stanovení hladiny cukru;
 • obecný krevní test;
 • alergické testy;
 • Diagnostika PCR;
 • imunologické a biochemické analýzy;
 • koagulogram;
 • definice nádorových markerů.

Obecná analýza

Je základem pro jakoukoli diagnózu. Zahrnuje stanovení hladiny erytrocytů, krevních destiček, leukocytů a hemoglobinu. Výsledek pomáhá identifikovat patologické procesy v těle. Indikátory se během menstruace významně mění, proto se během tohoto období nedoporučuje provádět obecnou analýzu. I malé množství výtoku ovlivňuje hemoglobin a další ukazatele. Silné krvácení je hlavním důvodem pro získání nespolehlivých výsledků.

Menstruace a testy

Nyní o darování krve pro pozemské potřeby - pro testy. Lze provést obecný krevní test i biochemické testy během menstruace, jejich výsledky však mohou být mírně nespolehlivé. Například v biochemické analýze bude úroveň koagulace mnohem nižší než obvykle. Pokud tedy případ není urgentní a můžete s analýzami počkat 1–2 týdny, je lepší nespěchat. Pokud se připravujete na operaci nebo lékař trvá na okamžité diagnóze, informujte ho, že máte menstruaci, aby to mohl vzít v úvahu při analýze výsledků..

Je možné být dárcem během kritických dnů

Bez ohledu na to, jak odolné je ženské tělo, je zakázáno stát se dárcem během menstruace. Ukazatele složení krve během tohoto období budou zkreslené. Před odesláním biomateriálu je nutné podstoupit vyšetření, které vylučuje přítomnost infekčních onemocnění a patologií vnitřních orgánů. Ženy mohou darovat krev pro transfuzi ne více než čtyřikrát ročně.

Důsledky daru v kritické dny

Důvody zákazu zahrnují změnu srážení červených krvinek a snížení hladin hemoglobinu. Během odběru krve se stav ženy může zhoršit. V tomto případě se objeví bolest hlavy, nevolnost a závratě. Možné jsou mdloby a dočasná ztráta výkonu, protože tělo je pod silným stresem. Kromě toho se zvyšuje pravděpodobnost krvácení..

Kdy je možný dar

Pokud pacient zoufale potřebuje transfuzi krve a jediným dárcem je žena, je darování možné. V takovém případě se musíte ujistit, že dárce neužíval léky a nepociťoval bolest. Při použití krve k transfuzi je třeba mít na paměti, že biologický materiál odebraný během menstruace má nicméně menší počet leukocytů, hemoglobinu a erytrocytů. Pokud tyto indikátory nejsou kritické, lze k záchraně pacienta použít krev..

Míra výsledků

Dekódování diagnostických testů se provádí na základě indikátorů norem. Pouze ošetřující lékař může stanovit diagnózu. Zohledňuje faktory, které mohou způsobit změny indikátorů. Níže jsou uvedeny parametry zavedených opatření pro každou studii:

 1. Hladina cukru při normálním fungování těla - 3,3-5,5 jednotek.
 2. Leukocyty by měly být v množství od 3,5 do 10 tisíc na 1 ml krevní tekutiny. Přebytek indikátoru indikuje vývoj zánětlivého procesu.
 3. Norma erytrocytů ve zdravém těle je 0,85 - 1,05 jednotky.
 4. Objem červených krvinek se pohybuje od 35 do 45%.
 5. Indexy hemoglobinu se pohybují od 120 do 160. Významný pokles ve výsledcích analýzy naznačuje vývoj anémie. S měsíčními ukazateli se mírně snižují.
 6. Estradiol se pohybuje od 68 do 1269 pmol / l.
 7. Rychlost progesteronu v luteální fázi je od 6,99 do 56,93 nmol / l.
 8. Poměr LH k FSH u žen v reprodukčním věku je přibližně 1,3-2,5: 1. Snížení rychlosti naznačuje problémy se zráním vajíček a zvýšené výsledky jsou způsobeny syndromem polycystických vaječníků.
 9. Indikátory FSH na začátku cyklu jsou 3,5-12,5 jednotek. Během ovulace se počet zvyšuje na 25.

Jaké analýzy jsou povoleny pro menstruaci

Pokud se stav výrazně zhoršil a pro diagnostiku jsou vyžadovány laboratorní údaje, je třeba o tom informovat lékaře. To je nezbytné, aby bylo možné správně vyhodnotit výsledky obecného krevního testu a biochemické. V mnoha případech je nemožné čekat na ukončení cyklu. Pokud je to možné, je lepší počkat až 8 dní od začátku menstruace..

Během menstruace můžete darovat krev:

 1. Na prolaktinu. Je odpovědný za produkci mléka a za účelem získání spolehlivých ukazatelů se doporučuje provádět dodávku ve stejnou denní dobu. Den cyklu však neovlivňuje syntézu sloučeniny..
 2. Pro luteinizační hormon. Stimuluje produkci estrogenu.
 3. U folikuly stimulujícího hormonu - je podáván do měsíce. Maximální úroveň označuje ovulaci.
 4. Na estradiolu - závisí na něm reprodukční vlastnosti ženského těla.

Tyto hormony lze použít k posouzení zdraví reprodukčního systému, schopnosti otěhotnět. Nejsou to však jediné krevní testy, které lze v tuto chvíli provést. Faktor Rh a skupina se během života nemění, faktory ovlivňující změny, moderní medicína dosud nebyla identifikována. Během menstruace můžete darovat krev:

 • pro PCR - pro patogenní flóru v krvi a plazmě;
 • pro sérologii - obsah virů;
 • pro HIV, Wassermanova reakce, tuberkulóza.

Kdy je lepší darovat krev

Během postupu musíte vzít v úvahu všechny faktory, které mohou ovlivnit výsledek studie. To eliminuje potřebu znovu navštívit ošetřovnu v případě chyby. Indikátory se vrátí do normálu přibližně po třech dnech po ukončení menstruačního cyklu. Lékaři však doporučují hrát na jistotu darováním krve 6–7 dní po skončení menstruace. Stejně důležité je dodržovat základní principy:

 1. Biomateriál se užívá na prázdný žaludek, nejlépe ráno.
 2. Několik dní před zákrokem se musíte zdržet konzumace tučných a kořeněných jídel..
 3. Den před odběrem biomateriálu by měla být omezena fyzická aktivita.
 4. Před darováním krve pro hormony je nutné se vyvarovat stresových situací, které ovlivňují hormonální hladiny.
 5. Příjem léků, které mohou zkreslit výsledky studie, je předběžně zastaven. To je bez prodlení diskutováno s lékařem.
 6. Nekuřte a nekonzumujte alkoholické nápoje bezprostředně před analýzou.

Vlastnosti darování krve

Lidem, kteří přijdou do dárcovské instituce poprvé, se obvykle odebere 150–200 ml krve, což je polovina obvyklé dávky darované zkušenými dárci. V druhém případě je objem odběru krve 400 ml a dalších 50 ml pro analýzy. Tento objem je přibližně 10% veškeré lidské krve..
V době zákroku se bere v úvahu také stav dárce. Pokud dojde ke zhoršení zdravotního stavu, pak se objem odebrané krve sníží na 300-350 ml. Současně si můžete vzít až 600 ml, pokud se cítíte dobře. V naléhavých případech, které zahrnují naléhavost dodávky krve pacientovi, lze objem zvýšit na 1 litr. V budoucnu však bude dárce pod dohledem lékařů..

Po dokončení procedury může dárce pociťovat určité nepohodlí - lehké závratě, slabost, ospalost a letargie. Po několika hodinách se stav vrátí k normálu. Závisí to na regeneračních schopnostech těla. V některých případech dárci po manipulacích zaznamenají také pozitivní změny - vykazují nárůst síly, zvyšuje se vitalita..

Vliv menstruačního krvácení na krevní obraz

Menstruační cyklus (období od prvního dne nástupu menstruace do dalšího nástupu krvácení) zahrnuje 21–35 kalendářních dnů. Při normální menstruaci začíná krvácení v pravidelných intervalech s přípustnou odchylkou v jednom nebo druhém směru za 1-2 dny.

Během cyklu se děloha připravuje na nadcházející oplodnění, v souvislosti s nímž dochází k zesílení endometria. Pokud nedošlo k těhotenství, endometrium se začíná odmítat ze stěn dělohy a vystavuje krevní cévy. Z tohoto důvodu dochází ke krvácení během menstruace..

Tyto procesy přirozeně ovlivňují složení krve..

Během kritických dnů:

 • Zvyšuje ESR (rychlost sedimentace erytrocytů);
 • došlo k poklesu počtu krevních destiček;
 • počet erytrocytů se naopak zvyšuje;
 • srážení krve klesá;
 • v takovém parametru, jako je hemoglobin, dochází k náhlým změnám, které se mohou na začátku cyklu zvýšit a poté prudce poklesnout.

Proč je nežádoucí podstoupit test moči?

Je možné během menstruace darovat výkaly a rozbor moči? V prvním případě jsou studie povoleny pouze na PCF a hlístech. A je nepřijatelné vzít moč k analýze jak během menstruace, tak v následujících 3-4 dnech po nich.

Anatomicky jsou dva systémy (genitální a močový) oddělené, ale jejich východy jsou umístěny vedle sebe. Vaginální výtok v mikroskopických dávkách určitě vstoupí do moči přímo během odběru analýzy.

I v běžné dny cyklu jsou bezprostředně před sběrem moči vyžadovány pečlivé hygienické postupy.

Při výtoku během menstruace se bakterie začínají rychle množit. A krev sama obsahuje složky, které by neměly být v moči zdravých lidí. Pokud lékař není upozorněn na probíhající menstruaci, bude mít podezření na bakteriální infekci nebo jiné onemocnění.

Jaké zkoušky jsou přijatelné

S měsíčními vyšetřeními mohou být jmenováni 5. až 6. den menstruačního cyklu. U menstruace je povoleno nastavit koncentrace následujících hormonů:

 • prolaktin, který je odpovědný za kojení, ale nevyrábí se pouze po narození dítěte;
 • FSH, který je zodpovědný za normální fungování téměř všech pohlavních hormonů;
 • luteinizační hormon, který stimuluje pohlavní žlázy;
 • estradiol, který je zodpovědný za reprodukční funkci.

Díky studiu krve pro všechny uvedené hormony je možné potvrdit nebo vyvrátit neplodnost a další gynekologické patologie.

Není zakázáno provádět PCR během menstruace. Existuje však možnost nesprávných výsledků..

Možné změny ve výsledcích

Jak bylo popsáno výše, během studie během menstruace se mohou změnit některé indikátory tělesné tekutiny. Například při provádění úplného krevního obrazu během menstruace lze zvýšit rychlost sedimentace erytrocytů, na rozdíl od dárcovství krve po menstruaci. Taková vlastnost tohoto indikátoru může sloužit jako chyba při dekódování studie a zpravidla nesprávná diagnóza. Proto se na konci cyklu doporučuje znovu darovat krev..
Kromě rychlosti sedimentace erytrocytů se mohou objevit i další negativní faktory. A to:

 • snížená srážlivost;
 • pokles počtu leukocytů a krevních destiček;
 • zvýšení obsahu krevních buněk (erytrocytů);
 • hladina hemoglobinu klesá.

Je třeba také poznamenat, že všechny výše uvedené vlastnosti, které vznikají během analýzy během menstruace, mohou poskytnout nesprávné výsledky výzkumu. Zejména byste neměli darovat krev během menstruace, pokud chcete identifikovat rakovinové nádory, protože ve 100% případů bude test nesprávný.

Je možné darovat krev během menstruace

Je možné darovat krev během menstruace - ne každá žena to ví. V některých případech může mít tento stav ženského těla znatelný dopad na výsledky. Mohou se velmi lišit od těch, které jste dostali před začátkem menstruace. Cíle dárcovství krve mohou být různé, až po touhu stát se dárcem.

 1. Změny v těle během menstruace
 2. Je možné darovat krev během menstruace
 3. Obecná analýza
 4. Na RW
 5. Pro hormony
 6. Jiné krevní testy
 7. Dárci
 8. Míra výsledků
 9. Kdy je lepší udělat ženě krevní test

Změny v těle během menstruace

V procesu menstruace je endometrium odmítnuto, což lemuje dělohu zevnitř. Několik dní dochází k výtoku krve z genitálního traktu ženy. Stín barvy krve se může lišit, záleží jak na dni cyklu, tak na stavu těla.

Pravidelně se opakuje menstruace od 3 dnů do 5. Cyklus začíná první den propuštění, končí poslední den před další menstruací. Na konci tohoto období se endometriální vrstva stane co nejsilnější a získá schopnost udržet oplodněné vajíčko. Pokud nedojde k početí, zbytečná vrstva endometria opustí dělohu a způsobí menstruační krvácení..

Provádění některých kontrolních studií během menstruace je nemožné, protože v těle dochází k mnoha krátkodobým změnám. Výsledek nebude spolehlivý.

V kritických dnech se mění následující krevní obraz:

 1. Zvýšení ESR je pozorováno v prvních dnech menstruačního krvácení. Nyní je to považováno za normální a ve zbývajících dnech cyklu naznačuje přítomnost zánětlivých procesů v těle. Abyste se vyhnuli chybě v diagnostice, je lepší provést tuto analýzu později..
 2. Snížení počtu krevních destiček a leukocytů se zvýšením počtu červených krvinek.
 3. Změny hodnot srážení krve, které se stávají tenčími, což může vést k nevhodnému zacházení.

Změny ve složení krve, které jsou přirozeným důsledkem změny stavu ženy, by neměly být zastrašující. Léky užívané v kritických dnech mohou také ovlivnit výsledky testů..

Je možné darovat krev během menstruace

Odpověď na otázku, zda je možné darovat krev během menstruace, je pozitivní, ale lékař musí být informován, že stav těla je nyní zvláštní.

Ve dnech menstruace se však takové analýzy nedoporučují, protože:

 • analýza hladin cukru;
 • obecná analýza krve;
 • biochemie;
 • alergické testy;
 • analýza srážení krve;
 • imunologická analýza;
 • PCR;
 • krevní test na nádorové markery.

Existují určité testy, které by se měly provádět pouze během menstruace. V některých případech je pro jejich dodání rozhodující i den cyklu. To platí pro výzkum hormonálních hladin.

Obecná analýza

Zahrnuje studii o stavu ukazatelů, jako jsou:

 • hladina krevních destiček a leukocytů;
 • rychlost sedimentace erytrocytů;
 • hemoglobin.

Všechny tyto údaje se liší v různých fázích menstruačního cyklu. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti chybné diagnózy nestojí za to provádět analýzu ve dnech menstruace..

Kompletní krevní obraz během menstruace se přísně nedoporučuje. Lepší je přesunout jej do středu cyklu. Studii je možné provést do 4–5 dnů po skončení menstruace.

S takovými omezeními souvisí i skutečnost, že i nepatrná ztráta krve má za následek snížení hladiny hemoglobinu v těle. Systém srážení krve se stává aktivnějším. Takto se příroda stará o to, aby se krvácení zastavilo dříve. V souladu s tím nebudou ukazatele obecného krevního testu provedeného ve dnech menstruace správné..

Na RW

Faktor přítomnosti menstruace nemůže ovlivnit výsledky takové analýzy. Pokud máte podezření na mnoho nemocí zánětlivé povahy, provede se analýza syfilisu.

Výběr konkrétního dne cyklu se považuje za zbytečný, protože diagnostické výsledky nezávisí na hladině hormonů, ale na přítomnosti nebo nepřítomnosti původce onemocnění.

Někteří lékaři stále zastávají názor, že analýzu syfilisu je nejlepší provést ihned po skončení menstruace, protože takovou diagnózu považují za přesnější. Pokud to termín dovolí, můžete počkat několik dní a udělat to tak, jak to doporučuje ošetřující lékař.

Pokud je onemocnění akutní a jsou naléhavě nutné testy, lze krev na RW darovat během menstruace.

Pro hormony

Hormonální testy jsou více závislé na konkrétním dni menstruačního cyklu. To je způsobeno skutečností, že hormonální pozadí je velmi citlivé na procesy, jako je ovulace. Proto se doporučuje provádět každou hormonální analýzu striktně ve stanovený den menstruačního cyklu..

Úspěšné absolvování hormonální analýzy během menstruace je indikováno, pokud máte podezření:

 • polycystický vaječník;
 • neplodnost;
 • novotvary v děložní dutině, které jsou benigní;
 • poruchy štítné žlázy;
 • abnormality v reprodukčním systému.

Pouze analýza předložená ve stanovenou dobu může poskytnout úplný podrobný obraz o stavu organismu. Pokud není jmenování lékaře splněno, měli byste počkat na další cyklus a darovat krev ve správný den. Jinak bude výsledek zcela nevhodný pro diagnostiku a léčbu..

Jiné krevní testy

Některé další testy se během menstruace nedoporučují. To:

 1. Krevní biochemie. Ukazuje hladinu bílkovin, bilirubinu, enzymů. Indikátory se mohou měnit pod vlivem vnějších faktorů a silných dráždivých látek, což je menstruace..
 2. Analýza markerů rakoviny. Prudký skok v hladinách hormonů může vyvolat nepřesné výsledky. Je lepší provést podobnou studii po menstruaci..
 3. Zkouška viskozity krve. Je nepřijatelné provádět takovou studii během menstruace, protože tělo, které spouští mechanismus ochrany před krvácením, samo zvyšuje hladinu viskozity.
 4. Analýza hladin glukózy. Ve většině případů je výsledek nespolehlivý a skoky mohou být poměrně velké. V některých případech může výsledek takové analýzy pacienta dokonce vyděsit, proto je lepší kontrolovat hladinu cukru po menstruaci..
 5. Alergické testy. Tělo je v dnešní době extrémně citlivé na dráždivé látky, takže test na alergii neposkytne spolehlivý výsledek.
 6. Imunologické testy. Nejvhodnějším obdobím pro takové studium je týden po menstruaci..

Pokud žena bere v den porodu léky, které mohou ovlivnit výsledek, měli byste být při zkouškách opatrní.

Za nejspolehlivější ve všech ohledech jsou považovány výsledky testů provedených 7. den menstruačního cyklu. Toto období nastává 2-4 dny po ukončení menstruace..

Dárci

Během menstruace je přísně zakázáno dárcovství krve. Pokles hladiny hemoglobinu, porušení srážení krve jsou hlavními důvody, proč by se to nemělo dělat. Výsledkem je, že se celkový stav dárce může výrazně zhoršit, tělo bude vystaveno silnému stresu. Riziko krvácení je dostatečně vysoké.

Neměli byste běžet do dárcovského centra bezprostředně po skončení menstruace. Je lepší, když se tak děje 10. – 14. Den cyklu..

V této době je fáze menstruačního cyklu charakterizována takovým indikátorem, jako je zvýšená vytrvalost těla, nyní se ženy musí stát dárci. Nikdo tuto delikátní skutečnost nezkontroluje, ale škoda způsobená především sobě a zdraví může být nenapravitelná.

Je povoleno darovat krev během menstruace?

Míra výsledků

Když obdržíte výsledky testu, chcete rychle nahlédnout do vyhledávaného listu a analyzovat indikátory. Nelze to však vždy provést rychle, protože čísla vedle názvů kontrolovaných prvků jsou často nepochopitelná..

Aby bylo jasno, měli byste vědět, které výsledky jsou normální:

 1. Leukocyty. Norma na 1 ml - od 3 500 do 10 000 jednotek.
 2. Hemoglobin. Mělo by být minimálně 120 gramů a ne více než 160 gramů na litr. Těhotenství zahrnuje speciální přístup k analýze tohoto indikátoru..
 3. Erytrocyty. Normální indikátor se může pohybovat od 0,85 do 1,05.
 4. Hematokrit. Normální - od 35% do 45%.

Výsledek s nadbytkem normy nebo s jasným poklesem by měl být okamžitě zobrazen lékaři. Samoléčba je ve většině případů nepřijatelná. Abnormality ve většině studií mohou naznačovat vážný zdravotní problém. Zpoždění vás může stát život.

Kdy je lepší udělat ženě krevní test

Aby byl výsledek co nejspolehlivější a umožňoval lékaři získat úplný obraz o zdraví pacienta, je důležité vzít v úvahu všechny faktory ovlivňující konečné ukazatele. Při přípravě na dodání testů je třeba zohlednit především denní dobu. Je téměř vždy brzy ráno..

Kromě času, kdy je krev darována k analýze, musíte vzít v úvahu ještě několik dalších faktorů:

 • jakýkoli krevní test se provádí na prázdný žaludek;
 • před procedurou je povoleno pít pouze vodu;
 • několik dní před studií by měla být ze stravy vyloučena mastná a kořeněná jídla;
 • ve dnech léčby a sledování je třeba opustit špatné návyky;
 • intenzivní fyzická aktivita by měla být vyloučena;
 • nedoporučuje se navštívit koupel, saunu, fyzioterapeutické procedury.

Krevní testy by neměly být kombinovány s jinými monitorovacími činnostmi, protože tělo musí zůstat v klidu.

Je možné nebo nemožné provádět testy ve dnech menstruace, záleží především na typu analýzy. V některých případech je to nepřijatelné a v některých případech se důrazně doporučuje. To platí například pro krevní testy na hladinu hormonů. Existují typy monitorování, kdy fáze cyklu není rozhodujícím faktorem při analýze výsledků..

Na videu o absolvování testu na hormony