Adenomyóza dělohy a těhotenství

Adenomyóza dělohy (endometrióza dělohy) je onemocnění, při kterém se léze objevují v tkáních dělohy, vaječníků a dalších tkání, které ve své struktuře připomínají výstelku dělohy, jsou malé uzlíky, které obsahují tmavou hustou tekutinu. V takových ohniskách dochází ke změnám podobným odmítnutí sliznice dělohy. Výsledné krvácení z těchto oblastí vede k bolesti během menstruace. Moderní lékaři obvykle nazývají adenomyózu onemocněním, jako je endometrióza dělohy. A endometrióza je vážný zánětlivý proces..

Endometrická ložiska mohou být lokalizována v různých orgánech a tkáních: na děložním čípku, v tloušťce samotné dělohy, na stěně břišní dutiny, mimo orgány reprodukčního systému.

Adenomyóza symptomů dělohy

Nejběžnějším příznakem je bolest, která začíná nebo se zhoršuje v předmenstruačních dnech, během menstruace. Pokud je děloha poškozena, může dojít k silné menstruaci, špinění z genitálního traktu před a po menstruaci. Bolest může být podána křížové kosti, konečníku a pochvě. Adenomyóza dělohy může probíhat bez příznaků, v takovém případě je tato patologie zjištěna, když se pacienti obrátí na kliniku s otázkou, že nemohou žádným způsobem počat dítě..

Adenomyóza dělohy a těhotenství

Existuje nějaká šance porodit a porodit zdravé dítě? Adenomyóza dělohy je často doprovázena neplodností. Neplodnost je indikována, pokud během pravidelné sexuální aktivity nenastalo těhotenství během jednoho nebo více let. U adenomyózy dělohy je implantace vajíčka do děložní výstelky nemožná, dochází k odumření vajíčka.

U adenomyózy dělohy je zaznamenán adhezivní proces, který vede k neplodnosti. Dochází k porušení průchodnosti vejcovodů, což vede k absenci těhotenství. U adenomyózy dělohy může také dojít k nedostatečnému zrání vajíčka ve vaječníku, ke změně vlastností samotné sliznice dělohy..

Při stanovení diagnózy adenomyózy dělohy je předepsána léčba gestageny, na jejichž pozadí může dojít k těhotenství. Tato skupina léků by neměla být zrušena, je třeba v nich pokračovat, aby poskytly potřebnou hormonální podporu. Je známo, že toto onemocnění je charakterizováno přítomností hormonálních poruch, proto je nejvíce zodpovědný první trimestr těhotenství. Těhotná žena by měla zpravidla užívat hormony až 14 týdnů. Musí to však být kontrolováno s přihlédnutím k výsledkům krevního testu na obsah progesteronu. Na základě výsledků vyšetření je rozhodnuta otázka zrušení gestagenu nebo pokračování léčby. Bylo provedeno mnoho studií, podle nichž nebyly získány žádné informace o negativním vlivu hormonů na plod, zejména dydrogesteronu. Tento lék je široce používán v porodnické praxi a pomáhá vytvářet optimální podmínky pro průběh těhotenství..

Nejčastější komplikací těhotenství s adenomyózou je hrozba ukončení. Tato situace vyžaduje provádění preventivních kurzů, aby se zabránilo rozvoji kliniky ohrožení. Předepisujte léky ze skupiny antispazmodik, sedativ, sedativ, které zlepšují metabolické procesy.

Příčiny adenomyózy dělohy

Adenomyóza dělohy je způsobena genetickou predispozicí. Existuje teorie hormonálního vývoje onemocnění, podle které dochází k porušení obsahu a poměru hormonů v těle ženy. Další teorií výskytu adenomyózy dělohy je implantace, podle které se odmítnuté části endometria usazují na vaječnících, tubách, pobřišnici a vytvářejí „půdu“ pro rozvoj onemocnění. Nejdůležitější jsou negativní posuny v neuroendokrinním systému v důsledku stresu, podvýživy, různých ne-gynekologických onemocnění.

Diagnostika adenomyózy dělohy

Je možné předpokládat přítomnost adenomyózy dělohy u žen s neplodností a za přítomnosti určitých faktorů: syndrom dlouhodobé bolesti, s neúspěšnou léčbou zánětlivých procesů v děložních přídavcích, s nitroděložními zákroky, s krvácením z genitálního traktu; s bolestí způsobenou pohlavním stykem, bolestivostí při pohledu na gynekologické křeslo; známky adheze v malé pánvi, bolestivost vazů dělohy.

Ultrazvuk je hlavní diagnostická metoda, která vám umožňuje určit velikost dělohy, strukturu svalové membrány, velikost a strukturu cystických útvarů ve vaječnících. Další důležitou fází vyšetření jsou metody pro stanovení průchodnosti vejcovodů. Například přítomnost ložisek zánětu ve stěně dělohy lze detekovat pomocí rentgenového snímku dělohy. Obrázek hodnotí velikost dělohy, stupeň šíření procesu.

Endoskopické operace (laparoskopie) dnes zůstávají standardem pro diagnostiku různých forem neplodnosti, včetně forem neplodnosti vyplývajících z adenomyózy dělohy. Během operace se „nástroje“ zavádějí do břišní dutiny otvory v břišní stěně. Pomocí takového vyšetření je možné určit stav vejcovodů, přítomnost adhezí, ložiska adenomyózy dělohy.

Léčba adenomyózy dělohy

Léčba adenomyózy dělohy se provádí chirurgickou korekcí, fyzioterapií, hormonální terapií. V posledních desetiletích dominovaly v medikamentózní terapii adenomyózy dělohy hormonální léky. Dočasně zastavují menstruaci, potlačují práci vaječníků. Vytvářejí umělou menopauzu, která vede ke snížení závažnosti příznaků onemocnění, ke snížení ložisek adenomyózy dělohy. Hormonální léky nejnovější generace mají ve srovnání s léky předchozích generací minimum vedlejších účinků. Léčba takovými hormonálními léky se používá jako první fáze léčby před operací. Při léčbě a prevenci progrese nezávažných forem adenomyózy dělohy se používají také perorální hormonální antikoncepce..

Největšího účinku lze dosáhnout kombinací hormonálních a chirurgických metod léčby - laparoskopie, během operace jsou odstraněna endometriotická ložiska. V tomto případě mohou být hormony použity jako předoperační přípravek, během 3–6 měsíců po operaci preventivně proti vzniku příznaků adenomyózy dělohy.

Plánování těhotenství s adenomyózou dělohy

Laparoskopie se používá, pokud existují endometrioidní ovariální cysty, je třeba stanovit průchodnost vejcovodů. Po operaci je hormonální terapie obvykle předepsána po dobu 3-6 měsíců. Hormonální léky uspí reprodukční systém. Po několika měsících je terapie zrušena, pacientka může otěhotnět. Pokud k těhotenství nedojde do jednoho roku, dramaticky se tím sníží šance na obnovení reprodukční funkce ženy. V tomto případě se doporučuje program IVF. Během těhotenství a laktace může při absenci menstruace dojít k obrácenému vývoji adenomyózy dělohy. Potrat s kyretáží děložní dutiny vede k exacerbaci a zhoršení adenomyózy dělohy. Včasné vyšetření, léčba adenomyózy dělohy pomáhá nástupu těhotenství.

Přítomnost adenomyózy neznamená, že těhotenství bude pokračovat u všech těhotných žen s komplikacemi. Velké procento pacientů vůbec neví, že má takové onemocnění, zatímco k početí dochází bez problémů. V této situaci není nutné okamžitě předepisovat hormonální terapii. Je nutné provést komplexní následné vyšetření ženy, jejího hormonálního profilu, aby bylo možné posoudit potřebu léčby.

Pokud žena trpí adenomyózou a plánuje těhotenství, musí být na takové důležité období svého života připravena. Provedení úplného vyšetření a vhodné léčby, v závislosti na získaných výsledcích, je zárukou toho, že dojde k těhotenství a bude probíhat bez komplikací. Zvláštní pozornost je věnována diagnostice infekcí souvisejících s pohlavně přenosnými chorobami. U adenomyózy dochází ke snížení ochranných, imunitních sil těla. Těhotenství je stav přirozené imunodeficience, takže to může vést ke skutečnosti, že infekční proces během těhotenství bude doprovázen různými komplikacemi. Před těhotenstvím je nutné předepsat průběh specifické terapie, protože seznam léků povolených pro těhotné ženy je velmi omezený.

Lze tvrdit, že u ženy by diagnóza adenomyózy neměla znamenat, že nebude schopna porodit zdravé dítě. Nejdůležitější věcí je dodržovat doporučení odborníka na léčbu tohoto onemocnění a zaujmout odpovědný přístup k plánovanému těhotenství..

Je možné otěhotnět s adenomyózou dělohy

Diskutovatelným problémem pro gynekology - reproduktology je adenomyóza a těhotenství. Ve vědeckých kruzích se diskutuje o možnosti těhotenství s adenomyózou dělohy, zda může ovlivnit dobu těhotenství a další aspekty těhotenství, ale mechanismus neplodnosti u adenomyózy dosud nebyl zveřejněn.

Pochopení adenomyózy

Adenomyóza onemocnění má další názvy pro endometriózu děložního těla, vnitřní endometriózu, dochází v důsledku změn v endometriu (slizniční vrstvě dělohy) a myometriu. Endometrium roste a roste do svalových stěn dělohy (myometria). Stádia onemocnění závisí na hloubce klíčení do děložní dutiny a typu ložisek.

Onemocnění v počátečních fázích se nijak neprojevuje, ale v průběhu času si žena všimne rozmazaného výtoku po menstruaci a před ní, krvácení mezi obdobími, bolesti v oblasti pánve. Je možné, že první signál pro ženu bude problém s počatím dítěte..

Tomu ze všeho nejvíce podléhá

Na základě výsledků studií různých žen s adenomyózou bylo stanoveno, kdo je ohrožen:

 • Ženy, které podstoupily diagnostické nitroděložní manipulace - potraty, očistu a další.
 • Pokud byla ženská polovina rodiny náchylná na gynekologická onemocnění, babičky a matky trpěly benigními (myomy) nebo maligními nádory.
 • Pokud jste již dříve podstoupili operaci vaječníků, vejcovodů nebo žen trpěli zánětlivými onemocněními dělohy.
 • Zajímavé je, že ženy, které rodily, jsou ohroženy, problémy často vznikají při plánování sekundárního těhotenství.

Mohu otěhotnět s adenomyózou dělohy?

Existují důkazy, že v případě vnější endometriózy není rozdíl mezi primární nebo sekundární neplodností, v případě adenomyózy se 4krát častěji ženy obracejí k problémům při početí druhého dítěte, což pravděpodobně naznačuje, že se onemocnění vyvinulo po prvním těhotenství a porodu.

Ve studii se 150 pacienty s diagnózou vnitřní endometriózy byly získány následující údaje:

 • 66 žen s adenomyózou nemohlo otěhotnět a ve většině případů šlo o sekundární neplodnost, protože 101 žen již mělo jedno dítě.
 • 15 pacientů předčasně potratilo.
 • 21 těhotenství s adenomyózou skončilo předčasným porodem.

Není snadné odpovědět na otázku, proč je těžké otěhotnět s adenomyózou.

K neplodnosti dochází pod vlivem mnoha faktorů, což je obtížné zjistit..

Možné příčiny neplodnosti u adenomyózy jsou:

 • Vzhled adhezí v malé pánvi.
 • Hormonální změny vedoucí k potlačení ovulace a dalších poruch.
 • Neschopnost endometria vykonávat své funkce.
 • Poruchy imunitního systému.
 • Neschopnost sexu kvůli silné bolesti.

Dříve se věřilo, že toto onemocnění je charakteristické pro ženy, které jsou v premenopauzálním období, a otázka: je možné otěhotnět s adenomyózou - byla považována za absurdní, ženy prostě nebyly zahrnuty do studií kvůli změnám reprodukčního systému souvisejícím s věkem. Nyní, když jsou nulipární dívky diagnostikovány také adenomyóza, se situace změnila..

Ve vědeckých kruzích panuje názor, že „jednoduchá“ adenomyóza ve většině případů není problémem pro nástup početí, ve větší míře jsou vážné komplikace způsobeny kombinací s endometriózou zevního genitálu (k tomu dochází ve 20–25% případů) nebo s myomem.

Pokud je v praxi u ženy podezření na neplodnost, testy a příslušná diagnostika ukazují pouze malá stadia adenomyózy, vyšetření probíhá v následujících fázích:

 1. Při pravidelném cyklu a při absenci vyvíjejícího se adhezivního procesu v pánevních orgánech je nutné provést laparoskopické vyšetření, aby se vyloučila pravděpodobnost endometriózy zevního genitálu.
 2. Důležitým indikátorem diagnostické laparoskopie je dlouhé neúčinné očekávání prvního těhotenství u pacientky se zdravými vejcovody..
 3. Spolu s laparoskopií je nutné provést endometrium pro biopsii uprostřed luteální fáze menstruačního cyklu, aby se shromáždily důležité informace o žlutém těle.

O zvláštnosti průběhu těhotenství s adenomyózou

Jakákoli patologie u těhotných žen je znepokojující, jaký je účinek adenomyózy dělohy na těhotenství?

Z výše uvedeného vyplývá, že za prvé, v případě adenomyózy se zvyšuje riziko spontánního potratu a za druhé riziko předčasného porodu.

Existuje předpoklad, že s rozvojem onemocnění se zvyšuje produkce prostaglandinů typu F. Za normálních podmínek jsou odpovědné za kontrakci dělohy, ale jejich přebytek vede k tomu, že svaly dělohy se začnou stahovat křečovitě a chaoticky. I když žena není těhotná, je tento stav abnormální a vede ke skutečnosti, že bolest během menstruace se zvyšuje..

Během těhotenství vede nadprodukce prostaglandinů k časným potratům, protože blastocystu nelze implantovat do dělohy. Tento předpoklad nemá striktní důkazy, avšak u žen v adenomyotických ložiscích je hladina prostaglandinů abnormálně zvýšena..

Těhotenství po léčbě

Diagnóza neplodnosti není verdiktem pro adenomyózu, při zavedení kompetentní a komplexní léčby je pravděpodobnost těhotenství 40-70%. S věkem se šance snižují, ale v praxi stále existují případy, kdy adenomyóza nezabránila těhotenství ani po 40 letech.

Léčba

Hlavní léčba neplodnosti v adenomýze je užívání hormonálních léků a provádění operací na zachování orgánů.

Šíření procesu, příznaky ovlivní výběr léčebných metod.

Ženy by měly pochopit, že adenomyóza je nevyléčitelné onemocnění, které se může kdykoli opakovat, pouze odstranění dělohy poskytuje 100% záruku, ale jak s tím můžete souhlasit, pokud chcete mít děti?

Někteří lékaři říkají, že je možné léčit adenomyózu těhotenstvím, ale to není pravda, protože ve studiích mnoho žen naznačuje, že se objevila nebo zůstala po porodu.

Při použití hormonální léčby neplodnosti

 • Perorální antikoncepce - Yarina, Jess a další. Na pozadí vysazení léku je možné těhotenství, ale podle výsledků výzkumu nejsou perorální antikoncepce nejúčinnějšími léky. Kurz terapie trvá 0,5 roku.
 • Gestageny jsou chemické analogy progesteronu, které byly nedávno aktivně předepisovány. Jasnými zástupci této skupiny léků jsou Dyufaston, Vizanne. Duphaston se užívá cyklicky, nezasahuje do ovulace. Analogem Dyufastonu je přírodní Utrozhestan.
 • Antigonadotropiny (danazol, danoval, gestrinon) - donedávna psali, že danazol je nejúčinnější pro dosažení těhotenství, ale v současné době se prakticky nepoužívá kvůli skutečnosti, že lék má výrazný vedlejší účinek - nadváha, hrubnutí hlasy a další. Při užívání léku menstruace zmizí, měsíc po ukončení léčby by měla pokračovat.
 • Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropiny (GnRH) - zoladex, dekapeptyl jsou těžké hormony a používají se v pokročilém stadiu adenomysy. Jsou považovány za velmi účinné léky, ale jejich použití je omezeno jejich vysokými náklady. Kromě toho dlouhodobá léčba těmito léky způsobuje přetrvávající nedostatek estrogenu, což vede k významnému snížení minerální hustoty kostí..

Hormonální terapie ovlivňuje ovulaci a menstruaci, proto k obnovení všech reprodukčních funkcí dochází po 1-2 cyklech po zrušení a v tomto okamžiku může dojít k těhotenství, avšak po zrušení je nutné kontrolovat proces zrání vajíček a pokud nedojde k ovulaci, je nutné užívat léky stimulující ovulaci (gonadotropiny)... V případě nedostatečnosti žlutého tělíska pomáhají gestageny s vitaminem E, tento vitamin se užívá ve druhé fázi cyklu.

Pokud je hormonální léčba neúčinná, použije se laparoskopické odstranění uzlů adenomyózy. Tato operace zachovávající orgány se používá pro nodulární formu adenomyózy. Podstatou této operace je, že pomocí laseru dochází k excizi uzliny a obnově stěn dělohy..

Po operacích na uchování orgánů se doporučuje užívat hormonální přípravky po dobu šesti měsíců, perorální antikoncepce je v tomto případě málo účinná, GnRH-aes se nejlépe projevily společně s radonovými koupelemi.

Pokud má pacient obstrukci vejcovodů, je nutná adheze, je nutná mikrochirurgická plastická chirurgie na zkumavkách.

Je velmi důležité věnovat pozornost psychologickému stavu, v případě potřeby užívat sedativa.

Nejjednodušší pro léčbu je adenomyóza děložního čípku, je snadno diagnostikována, během léčby lze aktivně použít laserovou terapii pro snadnější a rychlejší odstranění bolestivých ložisek. Těhotenství se vyskytlo u 90% nebo více případů s touto diagnózou..

U adenomyózy se také používá embolizace děložních tepen, účinnost této operace je špatně studována. Během operace jsou cévy napájející fibroidy nebo ohniska vnitřní endometriózy uměle „ucpané“, takže uzly přestanou růst. Podle protokolu by měl být průtok krve dělohou obnoven po roce a poté je možné otěhotnět, ale podle recenzí se mnozí v budoucnu potýkají s porušením přívodu krve do dělohy.

Pokud jsou všechny pokusy o léčbu a chirurgickou léčbu neúspěšné, mohou být ženy odeslány k oplodnění in vitro (IVF), ale účinnost tohoto postupu je v tomto případě dvakrát nižší než u nemocných žen.

Terapie k udržení těhotenství

Pokud se ženě podařilo otěhotnět během užívání přípravku Dufaston nebo Utrozhestan, je zakázáno náhle přestat užívat drogu - může to vyvolat potrat.

Je velmi důležité kontrolovat hladinu progesteronu, často jeho nízká hladina vede k spontánním potratům.

V některých případech se přípravek Duphaston používá během těhotenství..

Pspartum terapie

Jak již bylo zmíněno výše, po porodu se onemocnění může opakovat, ale dlouhé období nepřítomnosti menstruace: těhotenství + období krmení, mohou mít na průběh onemocnění příznivý vliv také hormonální změny, avšak není tomu tak vždy. Léčba bude provedena po skončení období laktace..

Jak otěhotnět s adenomyózou

Adenomyóza je jednou z nejčastějších patologií ženských pohlavních orgánů. Adenomyóza je diagnostikována mnohem častěji než jiné diagnózy. Ve všech případech by však nemělo být provedeno vše..

Většina žen žije s takovou diagnózou, aniž by o ní vůbec věděla, a adenomyóza nemá vliv na kvalitu jejich života ani na jejich plodnost. Pojďme nejprve pochopit, co je adenomyóza a jaký je její mechanismus.

Co je to adenomyóza

Adenomyóza je forma endometriózy. Abychom pochopili mechanismus této patologie, podívejme se na strukturu a funkci dělohy. Děloha se skládá z hladkých svalů. To však nestačí k nosení a porodu dítěte. Aby bylo možné získat oplodněné vajíčko, děloha produkuje v každém cyklu speciální „podestýlku“ pro přijetí plodu. Říká se tomu endometrium, které se skládá ze dvou vrstev - funkční a bazální. Funkční vrstva je vrstva určená k nesení plodu, bazální vrstva je vrstva, ze které funkční vrstva vyrůstá. Každý cyklus, pokud nedošlo k oplodnění, je funkční vrstva odmítnuta a odchází spolu s menstruací. V dalším cyklu začne děloha znovu růst funkční vrstvu. Z různých důvodů však dojde k selhání a endometrium „prorazí“ bazální vrstvu a membránu a začne na některých místech růst do těla dělohy, do její svalové části. Děloha reaguje na invazi vytvořením zesílení ze svalů kolem „vetřelce“ a snaží se omezit jeho další šíření. Z tohoto důvodu se děloha zvětšuje. Je důležité si uvědomit, že k růstu nedochází v celé oblasti, ale na některých místech.

Vzhledem k tomu, že adenomyóza v posledních desetiletích mnohem mladší, mnoho mladých žen se zajímá o otázku - je možné otěhotnět s adenomyózou dělohy? Níže budeme podrobněji uvažovat o příčinách adenomyózy, způsobech její léčby a jejím vlivu na možnost početí..

Co způsobuje adenomyózu

Dnes existuje mnoho teorií, které se snaží vysvětlit nástup adenomyózy, zejména u mladých žen. Stále neexistuje žádná koherentní teorie, která by jasně poskytla obraz porušení vedoucích k této patologii, ale lze rozlišit několik hlavních faktorů, které mohou vyvolat rozvoj adenomyózy:

 • Hormonální poruchy - adenomyóza, hormonálně závislá patologie. O tom svědčí jeho regrese během menopauzy a částečně během těhotenství..
 • Poranění těla dělohy - může to být kyretáž, potrat, císařský řez atd..
 • Genetická predispozice.

Žádný z těchto faktorů však nemůže vysvětlit stále častější diagnostiku adenomyózy u velmi mladých dívek ve věku 14-15 let..

Příznaky adenomyózy

Ve většině případů je adenomyóza asymptomatická a je diagnostikována „náhodně“ během vyšetření gynekologem nebo při ultrazvukovém vyšetření. Ve složitějších a pokročilejších případech se však adenomyóza může projevit řadou výrazných příznaků..

Hlavními stížnostmi během adenomyózy jsou bolesti různé intenzity v dolní části břicha, v perineu a někdy v dolní části zad. Zaznamenávají se také nepříjemné nebo bolestivé pocity během pohlavního styku. Bolest před menstruací může být intenzivnější, protože hormonální receptory jsou také umístěny v endometriu, které reagují na změny v hormonálním pozadí ženy.

Na pozadí bolesti před a po menstruaci je také zaznamenán výskyt krvavého nebo nahnědlého výtoku. Samotná menstruace může být nejen bolestivá, ale také se může lišit v hojném krvácení a délce trvání. Někdy jsou také zaznamenány nepravidelnosti v cyklu - intervaly mezi obdobími se zkracují a samotná menstruace se prodlužuje.

Adenomyóza dělohy a těhotenství

Jaké potíže může žena očekávat během adenomyózy, pokud plánuje těhotenství? Ve většině případů není adenomyóza, jak naznačují vědci, překážkou početí a porodu dítěte. Ženy, které o existenci takové nemoci ani netuší, že bez problémů nosí a porodí děti. Toto tvrzení se však vztahuje pouze na počáteční a nejjednodušší formy této patologie. Zvažujeme, jaké překážky mohou vzniknout u závažnějších forem patologie..

Hnojení adenomyózou

Hlavním problémem při pokusu o početí dítěte mohou být poruchy cyklu. Ženy s adenomyózou mohou mít v této fázi určité problémy..

Menstruační cyklus s onemocněním je zpravidla nepravidelný, může být zkrácen nebo prodloužen. To zase ztěžuje určení dne početí - tedy doby nástupu ovulace. Ženy se musí uchýlit buď ke speciálním testům, nebo k měření bazální teploty. To však není největší problém. Ve složitějších případech, kdy proces zachytí většinu dělohy, se mohou vytvořit adheze. Proces adheze se zase může stát nepřekonatelnou překážkou pro spermie během jejího pohybu do vajíčka.

Tato patologie však není tak běžná a je docela efektivně řešena moderními chirurgickými metodami. Například hysteroskopie poskytuje dobrý výsledek - odstranění adhezí v děložní dutině. Nejedná se o komplexní operaci prováděnou v ambulanci. Zpravidla poskytuje dobrý výsledek, nicméně ženy, které chtějí otěhotnět, musí pochopit, že nemají mnoho času - patologický proces může po nějaké době začít postupovat.

Implantace embrya u adenomyózy

Další překážkou na cestě k požadovanému těhotenství může být neschopnost oplodněného vajíčka připojit se ke stěně dělohy. S tvorbou embrya v ústí vejcovodu zahájí svůj pohyb směrem k samotné děloze. Tam je připevněn ke zdi pro další růst a vývoj. U komplexních forem adenomyózy, kdy je postižena většina dělohy, si oplodněné vajíčko nemůže najít místo pro implantaci. Je třeba poznamenat, že tento scénář se vztahuje pouze na těžkou adenomyózu, kdy je většina dělohy zapojena do patologického procesu..

Ženy, které chtějí otěhotnět a bojí se diagnózy adenomyózy, si musí pamatovat, že by se neměly přestat snažit. V některých případech dochází k požadovanému těhotenství od pátého nebo desátého času. Lidské tělo je neobvykle choulostivý a inteligentní nástroj a nakonec si embryo najde své místo pro implantaci. Mnoho žen dokázalo otěhotnět s adenomyózou dělohy a často o tom píší na fóru nebo na sociálních sítích. Opakujeme ještě jednou, u mírných forem není adenomyóza překážkou těhotenství.

Přenášení problémů s adenomyózou

Stejně jako v případě oplodnění a implantace embrya není těhotenství s počátečními a ne závažnými formami adenomyózy problém. Ve vzácných případech, jako záchranná síť, může být těmto ženám předepsána hormonální léčba v prvních měsících těhotenství. V závažných případech je situace poněkud odlišná - v důsledku patologických změn může být děloha v dobrém stavu, což může hrozit potratem nebo spontánním potratem. Tyto ženy budou muset strávit spoustu času hospitalizací, protože vyžadují neustálý lékařský dohled. U složitějších forem adenomyózy je proto lepší plánovat těhotenství předem, aby lékař předepsal léčbu, která zabrání možnému potratu a připraví dělohu na normální plod..

Porod s adenomyózou

Nyní se podívejme na otázku, zda existují nějaké rysy procesu porodu dítěte s adenomyózou.

Stejně jako během oplodnění a těhotenství závisí volba způsobu porodu dítěte na stupni a formě adenomyózy. Například s nodulární formou mírné a střední patologie bude přirozený porod nejoptimálnější. Ale s difúzní formou adenomyózy je tělo dělohy výrazně ztenčené, s největší pravděpodobností je nutný císařský řez. Ale v tomto případě je vše individuální, stupeň zapojení dělohy do patologického procesu může určit pouze lékař a podle diagnózy navrhnout nejlepší možnost..

Jak těhotenství a porod ovlivňují průběh adenomyózy

Navzdory skutečnosti, že adenomyóza může v některých případech nepříznivě ovlivnit proces početí a plodu, samotné těhotenství je nejlepším „lékem“ na tuto patologii. Protože se během těhotenství mění hormonální pozadí ženy a nedochází k cyklické exfoliaci endometria, během těhotenství začíná adenomyóza ustupovat. Právě tato vlastnost těhotenství může vysvětlit, že i před 100 lety, kdy ženy často porodily, nebyla adenomyóza běžnou patologií, ale s největší pravděpodobností byla výjimkou.

Léčba adenomyózy

Vzhledem k tomu, že adenomyóza je hormonálně závislý nádor, který během menopauzy a porodu začíná ustupovat, je k jeho léčbě široce používána hormonální terapie. Pokud není schopna zcela zbavit ženu této nemoci, ale pomůže ji udržet pod kontrolou a zabránit jejímu rozvoji do závažnějších forem. Jak bylo uvedeno výše, adenomyóza v počátečních fázích neovlivňuje ani kvalitu života ženy, ani její plodnost. Pouze těžká forma tohoto onemocnění přináší potíže. Proto je při léčbě adenomyózy prioritou hormonální terapie a prevence rozvoje adenomyózy orálními kontraceptivy..

Pokud jde o závažnější formy tohoto onemocnění, kdy jsou hluboké svalové vrstvy dělohy zapojeny do procesu patologie a když patologie probíhá na pozadí jiných onemocnění (fibroidy, endometrióza), je indikován chirurgický zákrok až do odstranění dělohy. V některých případech, jak ukazuje praxe, adenomyóza dobře reaguje na léčbu SAE. Ale to je pouze v těch případech, kdy je uzlový tvar vlastní a když uzly mají cévy, které je krmí.

 1. Aksenova T.A. Vlastnosti průběhu těhotenství, porodu a poporodního období s děložními myomy / T. A. Aksenova // Aktuální problémy patologie těhotenství. - M., 1978. - S. 96104.
 2. Babunashvili E. L. Reprodukční prognóza myomu dělohy: dis. Cand. Miláček. Sciences / E. L. Babunashvili. - M., 2004.-- 131 s.
 3. Bogolyubova IM Zánětlivé komplikace poporodního období u žen s děložními myomy / IM Bogolyubova, TI Timofeeva // Scientific. tr. Centrum. Ano - to zlepšení lékařů. —1983. —T.260. - S. 34-38.

Jak je na tom těhotenství a rané těhotenství s adenomyózou dělohy

Adenomyóza a těhotenství se navzájem ovlivňují. S takovou diagnózou je pro vaječnou buňku obtížnější uchytit se v endometriu, což snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Nosení dítěte je komplikované, stav pacienta se může zhoršit, pokud dojde k potratu.

Interakce mezi těhotenstvím a nemocí

Těhotenství s adenomyózou se vyskytuje zřídka, protože vrstva děložního endometria, ke kterému by se mělo oplodněné vajíčko připojit, silně roste. Příčinou patologie je navíc hormonální nerovnováha; s nerovnováhou hormonů není vždy možné počat dítě.

Doporučuje se předléčit; ve většině případů jsou prognózy pozitivní, ženy mohou samostatně otěhotnět, porodit a porodit zdravé dítě.

Někdy se těhotné ženy hojí spontánně.

Endometrium již nepodléhá měsíčním změnám souvisejícím s cyklem.

Při prodloužené laktaci je funkce vaječníků obnovena po dlouhou dobu, díky čemuž nedochází ke změnám v hormonálním pozadí, je možné zlepšit stav, eliminovat patologické ložiska.

Oplodnění

Hormonální pozadí v patologii je narušeno. Z tohoto důvodu může dojít k nepřítomnosti ovulace, vajíčko nezraje a nelze jej oplodnit. Navíc s adenomyózou dělohy je méně pravděpodobné, že dojde k těhotenství v důsledku potlačení aktivity spermií. Mužské reprodukční buňky ztrácejí pohyblivost, což vede ke snížení pravděpodobnosti oplodnění. Pokud se proces rozšíří do vejcovodů, bude pro gamety obtížné vstoupit do děložní dutiny kvůli zúžení lumenu.

Některé ženy nemohou mít plný sexuální život kvůli silné bolesti způsobené patologickým procesem.

Implantace embrya

Během těhotenství se oplodněná buňka váže na endometriální vrstvu dělohy. Patologie této struktury komplikují implantaci. Pokud to nefunguje, vajíčko zemře a poté během menstruace opustí tělo dívky.

V první fázi onemocnění s fokálními lézemi lze ve většině případů implantovat buňky. Čím větší oblast je ovlivněna, tím menší je šance na otěhotnění sama. Negativně ovlivňuje také progresi onemocnění.

Přenášení problémů

Je těžké nosit zdravé dítě. Placenta je často připojena příliš nízko, je pozorována prezentace. Přívod krve do „místa dítěte“ je narušen. Zvyšuje se riziko hladovění kyslíkem u plodu, což může narušit fyzický a duševní vývoj. V obtížných situacích embryo zemře uvnitř matky, dojde k potratu nebo zmrazenému těhotenství. Zvyšuje pravděpodobnost spontánního potratu a stálého vysokého tónu dělohy. Rizika přetrvávají po celou dobu těhotenství..

Pro ženu je nebezpečné otěhotnět. Hormonální pozadí u nastávajících matek se velmi mění. Těhotenství s adenomyózou dělohy povede k vážnému stavu, pokud jej nelze zachránit.

Vzhledem k silné hormonální nerovnováze bude patologický proces probíhat intenzivněji, bude třeba vynaložit více úsilí na léčbu. V některých případech vede hormonální nerovnováha v důsledku potratů nebo potratů k prudkému zhoršení stavu, při kterém je nutné odstranit reprodukční orgány, a nevratné neplodnosti.

Často s patologií se musíte uchýlit k císařskému řezu. Kvůli placentě previa nejsou ženy v mnoha případech schopny rodit samy. Těžké krvácení po dokončení porodního procesu se také může stát problémem, který lze obtížně zastavit..

V některých případech však můžete porodit sami; vhodnou metodu stanoví lékař. Někdy je optimální přirozený porod.

Jak otěhotnět s adenomyózou

Lékaři doporučují, abyste nejprve podstoupili hormonální terapii, abyste stabilizovali stav a uzdravili pacienta. S adenomyózou můžete otěhotnět sami, pokud existuje ohnisková forma, patologie nefunguje; pravděpodobnost těhotenství klesá, ale ne moc. U adenomyózy dělohy 1 a 2 stupně závažnosti je však lepší předléčit, aby se předešlo nebezpečným následkům, komplikacím.

V pokročilém stádiu můžete otěhotnět s adenomyózou dělohy pouze pomocí lékařských metod. Pacientům může být doporučeno použít oplodnění in vitro, pokud nemohou otěhotnět sami. Nejprve musíte být vyšetřeni. Tato technika nepomůže při rozsáhlých lézích, pokud nejprve nepodstoupíte léčbu.

Ve většině případů je možné po léčbě otěhotnět. Neplodnost je diagnostikována pouze ve 30-40% případů. V případě děložní patologie lze po terapii se souhlasem lékaře naplánovat těhotenství; nestojí za to odkládat, protože nemoc se často opakuje.

Adenomyóza dělohy: jak plánovat těhotenství

Jedním z nejdůležitějších biologických účelů ženského těla je mateřství. Překážkou jeho realizace je často neplodnost, jejíž příčina spočívá v jedné z nemocí dělohy - adenomyóze. Během posledních několika let zaznamenali gynekologové prudký nárůst počtu pacientů s podobnou diagnózou. To je důvod, proč je nutné být schopen detekovat první projevy patologie v sobě a okamžitě vyhledat pomoc od lékaře.

Co je adenomyóza dělohy

Adenomyóza dělohy (vnitřní endometrióza) je gynekologické onemocnění, které je založeno na růstu buněk ve vnitřní vrstvě výstelky dělohy (endometria) do svalové vrstvy (myometria). Vzhledem k fyziologickému odmítnutí vrozeného endometria před a po menstruaci dochází k bolesti a krvavému výtoku, což je důvod pro kontaktování lékaře. Tato patologie je běžná u žen starších 30-40 let, ale existují případy nástupu onemocnění v mladším věku..

Adenomyóza ve 30% případů je kombinována s jiným onemocněním - myomem dělohy. Jedná se o benigní nádor pocházející ze svalové vrstvy.

Při adenomyóze endometrium roste do svalové vrstvy a tvoří ostrůvky

Existují různé typy adenomyózy:

 • Focal. Endometrium neroste do svalové membrány v celé děloze, existují pouze postižené oblasti ve formě malých ostrůvků.
 • Šířit. V tomto případě rostou buňky vnitřní vrstvy dělohy po celém povrchu myometria..
 • Nodulární nebo cystická. U této formy onemocnění je zjištěna tvorba endometriálních uzlin připomínajících nádory na povrchu svalové membrány dělohy..

Klasifikace adenomyózy podle stupňů:

 1. První stupeň - endometrium dorůstá do hloubky méně než poloviny svalové vrstvy.
 2. Druhý - patologický proces sahá až do poloviny myometria.
 3. Za třetí - endometrium klíčí celou tloušťku svalové vrstvy.
 4. Začtvrté - existuje více než 10 hlubokých ložisek vnitřní endometriózy, do patologického procesu mohou být zapojeny vaječníky, vejcovody nebo pochva.

S rozvojem adenomyózy se zvyšuje počet poškozených oblastí myometria

Video: gynekolog mluví o děložní adenomyóze

Proč se nemoc vyskytuje

Příčiny adenomyózy dělohy dosud nebyly identifikovány. Mezi možné faktory, které zvyšují pravděpodobnost vzniku onemocnění, patří:

 • genetická predispozice (přítomnost adenomyózy nebo endometriózy u matky, sestry nebo babičky);
 • sedavý životní styl;
 • zánětlivá onemocnění dělohy a přívěsků;
 • nástup sexuální aktivity před 16. rokem věku;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • příliš brzy (do 18 let) nebo pozdě (nad 35 let) těhotenství;
 • přítomnost špatných návyků (zejména zneužívání alkoholických nápojů a drog);
 • samopodání určitých léků (hormonální antikoncepce, steroidy, cytostatika);
 • žádný porod do 40 let;
 • traumatické poranění vnitřních pohlavních orgánů;
 • častá kyretáž během potratu nebo čištění po potratu;
 • časný nástup menstruace u dívek (do 12 let);
 • diabetes mellitus typu 1 a 2;
 • alimentární obezita (3-4. stupeň);
 • vystavení dlouhodobému stresu;
 • intenzivní fyzická aktivita.

Hlavní příznaky adenomyózy dělohy

V polovině případů chybí projevy onemocnění a mnoho pacientů pravidelně nenavštěvuje gynekologa, v důsledku čehož je patologie zjištěna poměrně pozdě. Pro adenomyózu dělohy je charakteristické postupné zvyšování klinických příznaků. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří:

 • Tmavé špinění špinění 5-8 dní před nástupem menstruace a 7-10 dní po jejím skončení. Mohou se zhoršit po pohlavním styku, vyšetření gynekologem pomocí zrcadel, zvedání závaží, neuropsychický stres.
 • Změna trvání a hojnosti menstruačního cyklu. Za normálních podmínek je interval mezi menstruací u zdravé ženy od 21 do 40 dnů. U adenomyózy dělohy může menstruace začít mnohem dříve, než je termín. V průměru za období pravidelného krvácení ztrácí žena až 90 ml krve: s onemocněním se tato hodnota může zvýšit dvakrát nebo třikrát, což vytváří riziko anémie (anémie).
 • Změna tvaru a objemu dělohy. V pozdějších stadiích vývoje onemocnění se orgán stává sférickým a získává velikosti charakteristické pro 6. - 7. týden těhotenství.
 • Výskyt silné bolesti během menstruace. Pacient pociťuje nepohodlí v dolní části břicha, které nezmizí ani po užití analgetik. Bolesti jsou v přírodě bolestivé, v některých případech mohou být doprovázeny točením hlavy, pro které je typické pocení, nevolnost a zvracení, bledá kůže a křeče..
 • Nepohodlí při pohlavním styku. Žena může během sexu pociťovat nepohodlí, když partnerův penis zraní změněné části děložního hrdla.

Diagnóza onemocnění

Při první návštěvě pacienta u lékaře musí lékař definitivně objasnit anamnézu. Je třeba mluvit o době výskytu krvavého výtoku, povaze bolesti, intenzitě a trvání menstruace.

Pokud užíváte nebo jste někdy užívali hormonální antikoncepci, nezapomeňte to zmínit. Tato skutečnost může být důležitá při provádění diferenciální diagnostiky..

Poté lékař provede vyšetření pomocí zrcadla. Za tímto účelem bude pacient vyzván, aby se svlékl od pasu dolů a lehl si na speciální židli. Do pochvy je zaveden dilatátor, díky kterému může gynekolog vyšetřit děložní čípek. U adenomyózy lze na povrchu orgánu pozorovat bodové krvácení, což naznačuje klíčení endometria. Souběžně s vyšetřením gynekolog obvykle odebere cytologické vyšetření, aby se vyloučila rakovina děložního čípku.

Vaginální zrcátko vám umožní prohlédnout si děložní hrdlo

Během své praxe na gynekologickém oddělení jsem musel řešit adenomyózu 4. stupně u ženy ve věku 50 let. Pacient si stěžoval na zvětšené břicho a opakované krvácení z genitálního traktu. Během vyšetření jsem pocítil hustou sférickou dělohu přes přední břišní stěnu v suprapubické oblasti. Poté byl pacient odeslán k dalšímu vyšetření, kde byla diagnóza potvrzena..

Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) dělohy

Ultrazvukové vyšetření se provádí 5. až 7. den menstruačního cyklu, kdy je čerpána většina výtoku. Pacientka se svléká a lehne si na gauč s nohama ohnutými v kolenních kloubech. Ve většině případů se studie provádí vložením speciálního senzoru do pochvy. Pokud existují nějaké kontraindikace této metody (panenství, onemocnění zevních pohlavních orgánů), můžete postup provést transabdominálně - přední břišní stěnou.

Nezapomeňte, že počáteční fáze adenomyózy dělohy s ultrazvukovou diagnostikou je téměř nemožné detekovat.

Mezi hlavní příznaky vnitřní endometriózy na ultrazvuku patří:

 • změna tvaru dělohy a zvětšení její velikosti;
 • heterogenní struktura myometria s patologickými inkluzemi;
 • zesílení stěny orgánu;
 • nedostatek jasné hranice mezi endometriem a svalovou vrstvou.

Na obrázku vidíte heterogenitu svalové tkáně v důsledku inkluze endometria.

RTG dělohy a vaječníků

Hysterosalpingografie je rentgenové vyšetření dělohy a jejích přídavků injekcí kontrastní látky do dutiny. Provádí se také po skončení menstruace (obvykle 7. den). Pomocí této metody můžete vidět, že kontrast prochází mimo dělohu a jeho dutina se zvětšuje..

Umístění kontrastní látky může odhalit přítomnost adhezí

U hysterosalpingografie existuje možnost alergické reakce na chemickou látku injikovanou do děložní dutiny. Jeden z mých známých, který podstoupil tuto studii na klinice s podezřením na adenomyózu, čelil takovému problému. V reakci na zavedení léku se u ženy vyvinul Quinckeho edém: její tvář zčervenala a otekla, bylo obtížné dýchat. Lékaři naléhavě provedli injekci adrenalinu, poté se stav pacienta stabilizoval. Ukázalo se, že žena o svých alergiích nevěděla. Aby se předešlo těmto komplikacím, doporučuje se před zahájením procedury podstoupit test citlivosti na léčivo..

Další metody diagnostiky adenomyózy dělohy

Zobrazování magnetickou rezonancí se také používá k detekci vnitřní adenomyózy. Za tímto účelem je pacient umístěn ve speciálním tomografu, který pořizuje snímky lidského těla v různých rovinách. Pomocí této metody lze detekovat jeden z nejdůležitějších příznaků onemocnění: zesílení přechodové zóny z endometria do myometria o více než 12 mm. Další MRI kritéria pro onemocnění jsou:

 • zvýšení velikosti dělohy;
 • asymetrie orgánů;
 • přítomnost malých bodových útvarů ve svalové vrstvě.

Zdravá děloha má mnoho rozdílů od orgánu postiženého adenomyózou.

Diagnostická kyretáž je jednou z technik biopsie, kterou lze použít k získání biologického materiálu (buňky sliznice dělohy a jejího děložního čípku) k detekci patologických změn v ní. Proceduru provádí gynekolog v nemocničním prostředí, když pacient sedí na židli. Do pochvy a děložní dutiny je vložen speciální nástroj, kyreta. S jeho pomocí lékař provede škrábání materiálu, který je poté odeslán do lékařské laboratoře k vyšetření pod mikroskopem, což umožňuje potvrdit diagnózu.

Diagnostická kyretáž umožňuje vyšetřit výstelku dělohy pod mikroskopem

Krevní test na markery endometriózy

Ve druhé fázi menstruačního cyklu žena daruje venózní krev, poté se v laboratoři stanoví CA-125 a PP-14. Jejich zvýšení může nepřímo naznačovat vývoj vnitřní endometriózy..

Jak probíhá léčba adenomyózy?

Léčba nemoci se provádí dvěma způsoby: konzervativní a operační. První zahrnuje užívání kombinovaných perorálních kontraceptiv (COC), jiných hormonálních látek a léků ke zmírnění příznaků. Konzervativní terapie se používá v počátečních fázích procesu a v relativně mladém (do 30 let) věku pacienta, pokud ještě neplodila. Když adenomyóza dosáhne 3-4. Stupně a existuje riziko invaze endometria do sousedních orgánů a tkání, lékaři zvažují otázku chirurgického zákroku.

Hlavní cíle léčby onemocnění:

 • normalizace hormonálních hladin;
 • obnovení normálního menstruačního cyklu;
 • pokles objemu postižené oblasti, kde endometrium roste do myometria;
 • prevence progrese patologického procesu.

Chirurgický zákrok pro nemoc

Chirurgická metoda léčby je předepsána při absenci účinku konzervativních metod. Operace používané pro adenomyózu dělohy jsou rozděleny do následujících typů:

 • Zachování orgánů - provádí se s mírnou lézí svalové vrstvy orgánu (nodální a fokální formy), stejně jako v případě potřeby zachování reprodukční funkce ženského těla (touha nést a porodit dítě). Provádějí se laparoskopií s odstraněním malého množství tkáně. Doba zotavení je od 3 dnů do týdne.
 • Radikální (laparotomie) - jsou předepsány pro masivní proliferaci endometria do myometria (s difuzním procesem). Provádějí se v následujících variantách: odstranění pouze dělohy nebo dělohy spolu s přílohami. Potřebný objem tkáňové resekce stanoví lékař na základě prevalence adenomyózy. Obnova nastane během 1-1,5 měsíce.

Pacienti, u kterých byla diagnostikována nemoc starší než 85 let, nejsou prakticky léčeni chirurgickou léčbou kvůli vysokému riziku různých komplikací.

Po resekci dělohy, pokud je jeden z vaječníků neporušený, může žena vykonávat reprodukční funkci pomocí služeb náhradní matky.

V prvních několika týdnech po operaci musí pacient dodržovat jemný motorický režim a omezovat těžkou fyzickou aktivitu. Měl jsem šanci podílet se na léčbě adenomyózy dělohy u ženy, která pracovala jako uklízečka. Po operaci byl pacient propuštěn domů a ve stejný den se vrátil do práce. Zvedání závaží vyvolalo divergenci stehů, v důsledku čehož musel být pacient znovu operován.

Antikoncepční přípravky a další skupiny léků používaných k léčbě adenomyózy dělohy

Antikoncepční léky mohou nejen chránit před rozvojem nechtěného těhotenství, ale také pomáhají stabilizovat hormonální hladiny. Všechny obsahují různé dávky biologicky aktivních složek estrogenu a gestagenu, které jsou odpovědné za regulaci menstruačního cyklu. Díky použití těchto prostředků je možné normalizovat zrání endometria a zajistit prevenci děložního krvácení..

Skupiny antikoncepčních léků používaných k léčbě adenomyózy:

 1. COC (obsahují estrogen a gestagen):
  • Janine;
  • Logest;
  • Lindinet-20 a Lindinet-30;
  • Jess;
  • Yarina.
 2. Čistě gestagenní látky:
  • nitroděložní tělísko Mirena;
  • subkutánní implantát Implanon;
  • perorální léky: Charosetta, Midiana.

Chcete-li vybrat optimální lék, měli byste se poradit s odborníkem a složit potřebné testy. Takže se můžete chránit před vznikem nežádoucích vedlejších účinků. Trvání léčby určuje také porodník-gynekolog na základě údajů o zdraví pacienta.

Fotogalerie: antikoncepce pro léčbu adenomyózy dělohy

Další skupiny léků k eliminaci příznaků vnitřní endometriózy:

 • Nesteroidní protizánětlivé léky - zmírňují bolest a snižují otoky tkání. K tomu použijte:
  • Indomethacin;
  • Ibuklin;
  • Nurofen.
 • Imunostimulancia - podporují tvorbu imunitních buněk (T a B lymfocytů) v kostní dřeni. Tyto zahrnují:
  • Timalin;
  • Thymogen;
  • Taktivin;
  • Cykloferon.
 • Antioxidanty - urychlují hojení měkkých tkání a zabraňují jejich poškození aktivními kyslíkovými radikály. Za tímto účelem jmenujte:
  • Unitol;
  • tokoferol-acetát.

Tabulka: užívání jiných hormonálních léků k boji proti této nemoci

Název skupiny fondůPříklady lékůMechanismus účinkuHlavní účinky používání
Antigonadotropní léky
 • Danol;
 • Danazol;
 • Danoval;
 • Danodiol.
Snižuje produkci hormonů hypofýzy, které regulují funkci vaječníkůSnižte dobu a intenzitu menstruace
Gestageny
 • Duphaston;
 • Norkolut;
 • Utrozhestan;
 • Dydrogesteron;
Snižuje množství estrogenu v krvi a brání jeho účinku na růst endometria
 • zmírnit menstruační bolesti;
 • stabilizovat a obnovit pravidelný cyklus.
Antiestrogenové léky
 • Gestrinon;
 • Nonmestran;
 • Medoxyprogesteron.
Inhibují produkci pohlavních hormonů, v důsledku čehož jsou buňky vnitřní vrstvy dělohy zbaveny výživy a odumírají a přestávají růst do myometriaZastavení krvácení z pochvy
Analogy gonadoliberinu
 • Triptorelin;
 • Diphereline;
 • Decapeptyl.
Pomáhá zastavit produkci hormonů pohlavními žlázamiSnížení objemu dělohy a částečné navrácení orgánu do jeho obvyklé velikosti

Fotogalerie: další hormonální látky pro léčbu adenomyózy dělohy

Opatření pro prevenci nemocí

Adenomyóza má negativní vliv na schopnost ženy rodit děti a nepříjemné příznaky onemocnění zhoršují kvalitu života. Proto mnoho lékařů věří, že je mnohem snazší chránit se před vlivem škodlivých faktorů, které mohou vyvolat výskyt této patologie..

Nezapomeňte pravidelně procházet. Jedna z mých kolegy odložila návštěvu gynekologa na 2 roky, a když se jí konečně podařilo navštívit lékaře, objevila se u ní adenomyóza 3. stupně. Výsledkem bylo, že žena musela odstranit dělohu spolu s přílohami. Pokud by se pacientka obrátila na porodníka-gynekologa včas, bylo by možné se těmto následkům vyhnout..

Opatření pro individuální prevenci adenomyózy dělohy:

 • Najděte tu nejlepší antikoncepční metodu. Například antikoncepční pilulky nejen pomohou vyhnout se nechtěnému těhotenství a následné kyretáži, ale také pomohou stabilizovat hladinu hormonů. K ochraně před pohlavně přenosnými infekcemi se doporučuje kombinovat užívání COC s použitím kondomů (metoda dvojité antikoncepce).
 • Sledujte svoji stravu. Jíst slaná, smažená, kalorická jídla a rychlé občerstvení přispívají k tvorbě nadváhy a rozvoji obezity. Doporučuje se přidat do stravy více čerstvé zeleniny a ovoce, bylin a ořechů, libové ryby a maso, obiloviny a obiloviny. Musíte si vzít jídlo nejméně 5krát denně: snídaně, oběd, večeře a 2 občerstvení. Chcete-li normalizovat rovnováhu vody a soli, měli byste denně konzumovat 2 litry neperlivé vody.
 • S rozvojem gynekologických onemocnění neodkládejte návštěvu lékaře a okamžitě ošetřete onemocnění. Mnoho zánětlivých procesů (včetně endometritidy nebo myometritidy) může způsobit poškození endometria a následný rozvoj adenomyózy.
 • Pravidelně se věnujte lehkým sportovním aktivitám a vedte aktivnější životní styl. Nedostatek aktivity přispívá k tvorbě žilní stázy v dolním kmeni, což také vytváří předpoklady pro rozvoj onemocnění.
 • Nezačněte užívat žádné léky bez konzultace s odborníkem. Mnoho léků má dlouhodobé vedlejší účinky, které mohou vést k poškození endometria..

Plánování těhotenství s adenomyózou dělohy

Za přítomnosti takové diagnózy se doporučuje zaujmout odpovědný přístup k okamžiku plánování dítěte. Porodníci-gynekologové doporučují nastávající matce, aby předem myslela na své zdraví a připravila se na nosení dítěte.

Jsou adenomyóza a těhotenství kompatibilní?

Pokud dříve téměř všichni lékaři věřili, že se taková nemoc rovná neplodnosti, nyní je lékařská komunita přesvědčena o opaku. U adenomyózy dělohy je nejen možné otěhotnět, ale také docela úspěšně porodit zdravé dítě. Ve větší míře je tento proces ovlivňován individuálními charakteristikami těla ženy a přítomností dalších onemocnění reprodukčního systému v ní.

Pravděpodobnost vzniku neplodnosti

V procesu implantace vajíčko hledá místo pro připojení v děložní dutině, po kterém vylučuje speciální enzymy, které mírně ničí horní vrstvu. To umožňuje embryu bezpečně se připojit ke stěně a růst. U adenomyózy je pozorována změna myometria a endometria různé závažnosti, což komplikuje proces implantace: v tomto případě vajíčko vychází s menstruační krví. U fokálních nebo nodulárních forem onemocnění a fází 1–2 stále existuje šance na otěhotnění. Pokud patologický proces dosáhl 3-4. Stupně nebo je difuzně ovlivněna děloha, lékaři diagnostikují neplodnost.

Jak otěhotnět s adenomyózou dělohy

Před plánováním těhotenství porodníci-gynekologové doporučují léčit všechna akutní a chronická onemocnění a dodržovat pravidla zdravé výživy, více odpočinku a méně stresu. Koncepce by měla být prováděna během ovulace (když vajíčko opustí vaječník). Můžete to určit pomocí speciálního testu, který se prodává v lékárně..

Kdy plánovat těhotenství po léčbě

Po konzervativní léčbě lékaři doporučují mít potomky po snížení ložisek adenomyózy nebo vymizení klinických příznaků. Je nutné pravidelně provádět testy a sledovat dynamiku onemocnění. Pacientka musí přestat užívat antikoncepční léky, aby se vrátila k přirozené ovulaci..

V některých případech může po zrušení hormonální antikoncepce u žen dojít k vícečetnému těhotenství.

Chirurgická léčba adenomyózy je pro tělo stresující. Chcete-li plně obnovit funkce reprodukčního systému, normalizovat menstruační cyklus, musíte počkat od 3 měsíců do šesti měsíců. To připraví dělohu na další porod dítěte a zajistí prevenci komplikací..

Vlastnosti průběhu těhotenství s adenomyózou

Bylo prokázáno, že očekávání dítěte má příznivý vliv na ženské tělo. Těhotenství je druh fyziologické menopauzy: kvůli nepřítomnosti menstruace zmizí hlavní klinické projevy onemocnění a ložiska adenomyózy se také sníží. V některých případech pacient vyžaduje omezení fyzické aktivity a užívání progestogenů, aby se zabránilo předčasnému nástupu porodu.

Žena s podobným onemocněním by měla pravidelně podstupovat screeningové testy (ultrazvuk, testy krve a moči, nátěry). To umožní včasné odhalení vývoje komplikací..

K porodu s adenomyózou dělohy může dojít přirozeně, pokud neexistují žádné jiné indikace pro císařský řez ze strany matky nebo dítěte. Rutinní operace se provádí po dobu 38–39 týdnů.

Nežádoucí důsledky nemoci

Adenomyóza dělohy je extrémně nebezpečné onemocnění, které může vést k různým komplikacím v jakémkoli trimestru těhotenství. Nejčastěji existují:

 • spontánní potraty nebo časné potraty (spojené se zhoršenou implantací vajíčka a nedostatkem nutričních složek nezbytných pro vývoj embrya);
 • nedostatečnost placenty (placenta je místo dítěte, kterým se do těla dítěte dostávají živiny z těla matky);
 • gestóza - výskyt otoku a zvýšeného krevního tlaku;
 • placenta previa (kvůli velkému objemu poškození povrchu dělohy může být vajíčko fixováno ve spodní části, což vede k zablokování porodních cest);
 • krvácení v důsledku prasknutí cév;
 • předčasný nástup porodu (až 38 týdnů) v důsledku odtržení normálně umístěné placenty.

Pamatujte, že u těhotné ženy s diagnostikovanou adenomyózou dělohy je přísně zakázán jakýkoli stres. Jedna z mých pacientek trpících touto chorobou byla ve 14. týdnu, kdy bojovala se svým manželem. Kvůli prudkému hormonálnímu skoku a neuropsychickému stresu žena potratila. Po škrábání se lékaři rozhodli odstranit dělohu spolu s přílohami. Jediným způsobem, jak tohoto pacienta mít potomky, bylo adopce dítěte z dětského domova..

Fotogalerie: nežádoucí komplikace adenomyózy dělohy

Recenze žen, které čelily této nemoci

Koki jsou v tomto ohledu léky první volby. Pokud jsou kontraindikovány, obvykle se předepisuje pouze dyufaston. Užíval jsem dyufaston jeden cyklus, moje období po něm byla velmi bohatá a je jasné, že můj progesteron je dost, endometrium kvůli tomu příliš vzrostlo. Ale brala koku mnoho let, přesně 8 let. Nejprve kvůli antikoncepci a za druhé, aby se nešířila adenomyóza. Okamžitě otěhotněla s vaječníky v plném pořádku.

Tatyana

https://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/404674325/

Gynekolog mi také stanovil diagnózu. A určila, aby 3 měsíce pila LOGEST. Druhý měsíc přijetí se chýlí ke konci. Prozatím je to v pořádku.

Natálie

https://www.baby.ru/community/view/22621/forum/post/404674325/

Je mi 43 let. Včera jsem byl na ultrazvukovém vyšetření s diagnózou adenomyóza. Nic mě neobtěžuje, nebolí. Jediná věc je, že již 2 menstruační cykly se prodloužily, prodloužené čištění nebo tak něco... Lékař doporučuje hormonální látky: nemestan.

Jeanne

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3845257/

Také mi byla diagnostikována adenomyóza (je mi 49 let), po menstruaci a před nimi je vždy nahnědlý výtok. Lékař-gynekolog-endokrinolog navrhl vypít dva kursy Dufastonu a bylin - buď červený kartáč nebo Borovoy dělohu, a pak, pokud neexistuje žádný účinek - škrábání.

Galina1

http://www.woman.ru/health/woman-health/thread/3845257/

Adenomyóza dělohy je závažné onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu a dohled odborníka. Pokud pacientka nedbá na své zdraví, existuje riziko rozvoje neplodnosti a výrazného snížení kvality života. Proto i po absolvování základní terapie lékaři doporučují dodržovat preventivní doporučení a být pravidelně vyšetřováni porodníkem-gynekologem k identifikaci komplikací.

Komentáře uživatelůvždy ke mně přijdou bez zrušení))))) to znamená, že je jim předepsáno pít po dobu 10 dnů /, ale 9. den (nezapomínám brát a pít každou hodinu) přijde menstruace.