Přijďte prosím, kdo provedl laparoskopii nebo hysteroskopii

V železniční nemocnici je lapar + hyster. Podělte se o své zkušenosti) Bojím se o všechno a nashromáždilo se mnoho otázek: Je možné po operaci nosit pyžamo nebo to udělá jen noční košile (nenosím je a nechci si je kupovat 2 dny)? Je výtok po operaci těžký? kolik a kolik kapek potřebujete vložky nebo lze použít tampony? Budu si moci po operaci sednout? (Chci si vzít s sebou navýšení) A obecně budu vděčný za jakoukoli informaci) Mám velké obavy

Komentáře uživatelů

Po laparu za 4-6 hodin. Dělal jsem všechno zdarma. Všechno se jim velmi líbí a přístup je hoden

20 kusů, seděl na oddělení, myslím, že můžete zvednout. Hodně štěstí

výboj jako v mírných obdobích. Na operaci nasadili sterilní nemocnici a poté se převlékli do vaší, takže s pyžamem to není problém. Vezměte si vyšívání, nechte za den, zvedněte ji. Žádné tampony, lepší vložky. Vezměte si dvě balení - jedno s maxi pro každý případ a jedno jako obvykle.

Nebojte se, plus tato operace - žádná bolest po stezích, protože tam prakticky nejsou stehy - tři řezy a to je vše. První den zpravidla svaly během operace bolí z plynu, ale to je jen bolest svalů. Před operací bude podáno dobré sedativum. Neboj se.

Pravděpodobně bude nepříjemné sedět, no, můžete ležet. Alain stále závisí na anestezii.

podle toho, pro co je děláte. Chápu, že něco smažou? Udělal jsem to před pár měsíci. odstraněny pomocí hysteroskopie. Vzal jsem si s sebou jen župan, dali mi jednorázovou noční košili. Rychle jsem se vzpamatoval z anestézie a vy můžete sedět. Jediná věc byla, že se mi během dne trochu točila hlava, ale večer bylo všechno v pořádku.

Ahoj Aleno. Ve skutečnosti je v pořádku lehnout si doslova jednoho dne. Co se nosí po operaci. Žádné tamponové vložky. Na úkor sekrecí Ale to je všechno inviduální. Ale žena dokonce ležela se mnou, nebyla diagnostikována, ale přímo operovala s odstraněním. Sleduji také procházky a za pár dní jsem byl propuštěn. Neboj se.

Odstranění ovariálních cyst - zotavení po laparoskopii

Nemoci vaječníků, jako jsou cysty, cystomy a další neoplazmy, které mohou ovlivnit fungování těchto orgánů, se často vyskytují v gynekologii. V takových případech se doporučuje ovariální laparoskopie..

Laparoskopická chirurgie je pro tělo šetrnějším typem chirurgie ve srovnání s operací břicha, známou také jako laparotomie. S ní doktor provede řez dlouhý deset centimetrů.

Léčení po laparotomii je dlouhý proces s mnoha možnými negativními důsledky.

 1. Jak?
 2. Příprava na operaci
 3. Pooperační období
 4. Omezení a kontraindikace
 5. Odpovědi na otázky
 6. Důsledky a komplikace
 7. Recenze pacientů

Jak?

Laparoskopie je operace, při které se celá léčba provádí třemi malými vpichy v těle pomocí speciálních manipulátorů. Díky tomu nebudete moci tělu příliš ublížit a samotný proces hojení je mnohem rychlejší..

V průměru je rehabilitační období asi měsíc.

Po laparoskopii zůstávají 3 malé, téměř neviditelné jizvy, které někdy chybí.

Na fotografii: jizvy po operaci

Tyto faktory jsou zvláště důležité při postupu, jako je sakrovaginopexie - léčba prolapsu vnitřních orgánů, někdy ovlivňující vejcovody.

Ovariální laparoskopie je tedy obecný název pro řadu různých operací na vaječnících, které jsou spojeny metodou provedení. Například nejčastější operací je odstranění ovariální cysty.

Během tohoto postupu je odstraněna pouze samotná cysta (cystektomie), i když existují možnosti, jako je odstranění části vaječníku s cystou.

Ve výjimečných případech je odstraněn celý vaječník, pokud není možné cystu odstranit, například pokud máte endometriózu nebo pokud dermoidní cysta vyžaduje resekci.

Endometrioidní cysta - abnormální akumulace menstruační krve v tkáních.

Video recenze laparoskopie:

Příprava na operaci

Před laparoskopií pacient podstoupí řadu testů a vyšetření pánevních orgánů, aby zjistil celkový stav těla a lokalizoval místo, které bude nutné operovat.

Úplný seznam těchto studií:

 • Ultrazvuk pánevních orgánů.
 • Fluorografie plic.
 • EKG.
 • Testy na HIV, hepatitidu, syfilis a krevní typizaci.
 • Obecná analýza moči a krve.
 • Rozmazání vaginální flóry.
 • Koagulogram - test srážlivosti krve
 • Biochemický krevní test - glukóza, močovina, bilirubin a celkové bílkoviny.

Příprava na laparoskopii se neomezuje pouze na analýzy. K operaci je udělen písemný souhlas, probíhá rozhovor s anesteziologem, který podrobně popisuje, jaký typ anestézie bude použit a co je třeba udělat, aby operace proběhla bez komplikací.

Obecný seznam doporučení pro přípravu je následující:

 • Čisticí klystýr, večer před operací a ráno.
 • Naposledy před operací můžete jíst až do 18 hodin, v předvečer operace. Po desáté večer je pití zakázáno..
 • Je nutné oholit si vlasy v rozkroku a podbřišku.
 • Před operací si musíte na nohy nasadit protikřečové punčochy. Bude nutné je nosit další jeden až dva týdny, aby se zabránilo tvorbě mikrotrombů v žilách nohou..

Pacienti často mají otázku, co si vzít s sebou do nemocnice. Seznam je zcela běžný, stejný pro všechny při každé návštěvě nemocnice. Musíte mít župan, šálek, lžíci, pár plenek, knihu a hygienické potřeby. Stojí za to vyměnit prádlo na základě skutečnosti, že propuštění z nemocnice se provádí 3-5 dní po operaci.

Pooperační období

Po laparoskopii, prvních pár hodin pocítíte slabost a výraznou ospalost, neměli byste jí odolat. Může se objevit zimnice. Toto je běžná reakce u pacientů zotavujících se z anestézie..

Z vedlejších účinků, které může způsobit anestézie a samotná operace, může nastat nevolnost, zvracení, průjem a zácpa. Pokud máte pocit nevolnosti, můžete požádat lékaře nebo sestru ve službě o pilulky..

Po několika hodinách už můžete chodit a používat toaletu samostatně, pít nesycenou vodu.

Pokud jde o to, co můžete jíst - nejprve po laparoskopii je jídlo zakázáno. Po zbytek času bude pooperační strava sestávat z nemocniční stravy.

Lékaři vám poskytnou výživová doporučení a řeknou vám, která jídla by měla být z jídelního lístku vyloučena. Vyberte si jednodušší jídlo, abyste nezatěžovali žaludek a střeva.

 • Po operaci je možné kouřit, i když ne okamžitě. Když se ptáte na kouření, obvykle vám řeknou, kdy můžete pít alkohol..
 • Alkohol není možný dříve než za měsíc, kdy končí období zotavení. Záleží to však na mnoha dalších faktorech - úplné uzdravení může být zpožděno.

Mnoho pacientů se zajímá o to, v který den jsou stehy odstraněny. K tomu obvykle dochází 2 týdny po laparoskopii. Stehy bude muset zkontrolovat lékař, aby se ujistil, že je vše v pořádku..

Pooperační období, během kterého budete pod přímým dohledem lékařů, je asi týden. Pokud nastanou nějaké komplikace, lze toto období prodloužit.

Po laparoskopii se doporučuje magnet, aby se zabránilo adhezi.

Údržba švů je velmi důležitá. Pro ty pacienty, kteří nehojí šev a není jasné, jak zacházet, existuje několik tipů. Neotírejte je ani nepoškrábejte, protože by to mohlo způsobit zánět. Švy můžete potřít mastí Levomekol a podle doporučení odborníka.

Omezení a kontraindikace

Kontraindikace k chirurgickému zákroku jsou vzácné. Patří mezi ně virová onemocnění, srdeční choroby, poruchy srážení krve a další podobné standardu.

Existují omezení, která bude nutné dodržovat až do úplného uzdravení, tedy do příštího měsíce.

Ukázkový seznam toho, co nedělat:

 1. Vzhledem k tomu, že tělo trvá dlouhou dobu, než se úplně uzdraví, neměli byste sportovat, například pumpovat lis.
 2. Sexuální život také spadá pod definici „sportu“, protože během sexu dochází k namáhání tisku, které může způsobit divergenci švů, syndrom silné bolesti.
 3. To také vysvětluje, proč závažnost nemůže být - existuje vysoké riziko divergence švů a otevření vnitřních ran. Maximální povolená hmotnost jsou 4 kilogramy, takže vstup do posilovny a sauny je objednán za vás, stejně jako gymnastika.
 4. Stojí za to omezit se při vystavení vysokým teplotám. To znamená, že byste se neměli vykoupat, i když se můžete umýt ve sprše..
 5. Lázeňský dům je také zakázán. Po operaci může přetrvávat vysoká teplota, při které je velmi škodlivé dodatečné zahřívání těla. Proč je vysoká teplota nebezpečná - může mít špatný vliv na hojení orgánů. Stojí za to se zdržet odpočinku u moře a koupání.

Jednou z nejčastějších otázek, které vyvstávají v souvislosti s touto operací, je, zda je možné po těchto operacích otěhotnět? Ano, je to možné, i když mluvíme o odstranění jednoho z vaječníků, bude to obtížnější. Pokud se operace týkala jednoduchého odstranění cysty, šance na to se velmi mírně snižují.

Pokud jde o načasování, měli byste počkat 2-3 měsíce, než se pokusíte otěhotnět. To je nezbytné pro to, aby se hormonální pozadí vrátilo do normálu, a lékaři jsou přesvědčeni, že uzdravení je úspěšně dokončeno..

Odpovědi na otázky

Budoucí pacienti mají mnoho otázek, proto si na některé z nich stručně odpovězme:

 • Jak dlouho jsou v nemocnici, když jsou propuštěni? Asi týden, ale doba se může prodloužit.
 • Je bolestivé odstranit stehy? Obvykle ne bolestivé, ale záleží to na prahu bolesti, který je u každého jiný.
 • Kdy dochází k úplnému uzdravení a jak dlouhé je období zotavení? Tělo se plně uzdraví za měsíc, pokud nenastanou žádné komplikace. Doba rehabilitace však závisí na vlastnostech samotné pacientky..
 • Jak dlouho operace trvá? Operace trvá od 15 minut do jedné hodiny. Ale v průměru asi čtyřicet minut.
 • Kdy mohu jít do práce? Obvykle se na dokončení rehabilitace poskytuje nemocenská dovolená po dobu sedmi dnů. Je však možné opustit pracovní neschopnost dříve, třetí nebo čtvrtý den.
 • Mohu používat běžné tampony?.
 • Je možné těhotenství po odstranění cysty?.
 • Mohu po operaci plavat? Ne, nemůžete. Bez ohledu na to, zda je to moře nebo bazén. Jak již bylo zmíněno - fyzická aktivita by měla být omezena.
 • Jaká antibiotika jsou předepsána? Každý případ je jedinečný, takže antibiotikum, stejně jako jiné léky (například čípky), předepíše lékař.
 • Mohu spát na břiše? První týden je lepší spát na zádech, zvláště pokud je odstraněna cysta endometroidu. Pak, asi další týden, na boku.
 • Můj pupek táhne, je to normální? Pokud neexistují žádné další příznaky, je to normální.
 • Lze tuto operaci provést během těhotenství? Ano, pokud je to nutné.
 • Kdy sportovat? Ne dříve než za měsíc.
 • Po operaci nemám menstruaci. Může to být způsobeno psychickým stavem, stojí za to počkat.
 • Proč bych měl jít znovu k lékaři? Žádná bolest, dodržuji doporučení. Možná se dostavil výsledek histologie odstraněné cysty a histologie ukázala, že cysta obsahuje rakovinné buňky.
 • Velmi zřídka - obvykle po operaci předepisují něco hormonálního, například antikoncepci. Hormony, které obsahují, napomáhají zotavení, ale mohou narušit váš menstruační cyklus. Nejpravděpodobnější možností je, že vaše menstruace bude menší..
 • Pravá strana mě štípe nebo bolí a břicho se mi zvětšuje, což je normální, a těsnost je způsobena čerpáním plynu před operací nebo velmi těsným obvazem. Pokud je bolest silná, poraďte se s lékařem, může to být záchvat slepého střeva.
 • Je možné navštívit solárium? Ne, stejně jako opalování.
 • Proč dávají drenáž, aby mohla vypadat jejichor a krevní sraženiny.
 • Kteří slavní lékaři jsou v této oblasti? Například gynekologka Oksana Vladimirovna Samsonova. Gynekologie však není jedinou možností použití této metody.
 • Kolik stojí resekce? Až 50 tisíc rublů.

Důsledky a komplikace

Důsledky a běžné příznaky po operaci zahrnují:

 • Svědění,
 • Hematom,
 • Zvýšení teploty,
 • Nachlazení,
 • Cystitida,
 • Drozd a další virová onemocnění,
 • Nadýmání, průjem nebo chybějící stolice,
 • Štíhlá nebo opožděná období,
 • Plyn, menší bolest v podbřišku,
 • Stydký otok,
 • Oteklé prsa,
 • Bolest krku.

Příznaky, u kterých byste měli navštívit lékaře:

 • Krvavé problémy,
 • Hnědý výboj,
 • Bílý výboj.

Recenze pacientů

Olga: „Byla jsem na gynekologii, našli ovariální teratomy. Nejprve se chystali udělat konvenční operaci, což je stripová operace, ale našel jsem možnost s laparoskopií - moje ledviny už byly takto ošetřeny. Již téměř vyléčen a nemusel dlouho zůstat v nemocnici. Můj manžel teď rozmazává lék na šev. Přečetl jsem si další recenze, rozhodl jsem se pro laparoskopický zákrok - měl jsem srůsty a strašáka v dutině. Všechno skončilo dobře, bolest není o nic horší než během menstruace. Teď jdu na fyzioterapii a čekám na odstranění stehů v nemocnici “.

Victoria: „Právě jsem byla operována laparoskopickou metodou, ošetřovali děložní myomy, nyní jsem si vzala nemocenskou dovolenou! Šev byl mírně pootevřený, krvácelo, ale vše již bylo napraveno. Zdá se, že je vše v pořádku, za rok se bude opakovat laparoskopie pro vejcovody. “

Anna: „Laparoskopie byla úspěšná, hlavní věcí je pečlivá péče o sebe během rehabilitace, jinak mohou nastat komplikace. O rok později porodila zdravé dítě. Samotná operace trvala 40 minut, vše proběhlo snadno, anestezie se rychle vzpamatovala, poté je docela možné chodit sami. O týden později byly stehy odstraněny. Doporučuji těm ženám, kterým byla přidělena tato operace, aby se nebáli a udělaly to klidně, protože toto je obvykle jediná adekvátní možnost léčby “.

Laparoskopie vejcovodů: pooperační období

Metoda laparoskopie se používá k diagnostice a léčbě onemocnění reprodukčních orgánů. Diagnostická operace se provádí ke kontrole průchodnosti vejcovodů s resekcí vaječníků, mimoděložním těhotenstvím a mnoha dalšími patologiemi. Pokud se provádí laparoskopie vejcovodů, pooperační období po ní se prakticky neliší od jiných typů endoskopických operací. Zvažte, jak se chovat a co můžete jíst po laparoskopii vejcovodů.

Endoskopické vyšetření vejcovodů je obvykle předepsáno, pokud jsou detekovány patologické stavy (hydrosalpings, pyosalpinx), adheze nebo kontrola průchodnosti. Samozřejmě v tomto procesu mohou být detekovány další nemoci reprodukčních orgánů, například ovariální cysta, ložiska endometriózy. Jejich odstranění, stejně jako odstranění vejcovodu, ovlivňuje také stav pacienta, ale samotná laparoskopie je minimálně invazivní zásah.

První hodiny po operaci

Již 5-6 hodin po laparoskopii může pacient vstát z postele, pokud to anesteziolog dovolí, a vždy za přítomnosti zdravotnického personálu, aby se zabránilo závratě nebo pádu. Pacient může vstát na lstivý, jít na toaletu. Po nějakou dobu ji bude obtěžovat nepohodlí v krku způsobené endotracheální trubicí používanou k inhalační anestézii.

V prvních hodinách po operaci můžete pít, nejlépe čistou vodu, protože se objeví nevolnost, zvracení. Po 5-6 hodinách můžete vypít sklenici kefíru, vývaru nebo jíst jogurt.

Období zotavení po laparoskopii

Druhý den se musíte omezit na lehké, nejlépe polévky v kuřecím nebo zeleninovém vývaru, přírodní šťávy a fermentované mléčné výrobky. Dieta po laparoskopii vejcovodů po dobu 3–5 dnů sestává z vařených nebo dušených jídel. Je nutné vyloučit smažené, kořeněné, plynotvorné jídlo (mouka, sladkosti, čerstvá zelenina a ovoce).

Nevolnost, zvracení, nadýmání, absence stolice ve dnech 2-3 po laparoskopii, hovoří o střevní paréze, porušení průchodu potravinových hmot. Je nezbytně nutné navštívit lékaře, který předepíše stimulaci střev. Stimulace po laparoskopii se provádí pomocí léků ke zvýšení tonusu střevních svalů, v některých případech je předepsán klystýr.

Pokud během laparoskopie byly zjištěny zánětlivé procesy, adheze, je po něm předepsána fyzioterapie, která urychluje zotavení, snižuje bolest a zabraňuje tvorbě adhezí. Dobrý účinek má magnetická terapie po laparoskopii vejcovodů. Předepište si 10-15 sezení, každé po 20 minutách.

Je důležité, aby pacientka po endoskopickém chirurgickém zákroku poskytla přiměřenou úlevu od bolesti, aby mohla chodit, což také zabrání tvorbě adhezí. Musíte se pokusit nepřechladit, omezit fyzickou aktivitu.

Je lepší odložit cvičení v tělocvičně na 3-4 týdny a dokonce i poté postupně zvyšovat zátěž. V prvních dnech po operaci je nebezpečné zvedat závaží, což znamená váhu více než 3-4 kg.

Období po laparoskopii

Menstruace po laparoskopii může být zpožděna nebo naopak začít s předstihem, to je normální jev spojený s provozním stresem. Výboj může být buď řídký, nebo hojný. Sexuální život je povolen po 2-3 týdnech bez bolesti.

Péče o rány spočívá v jejich mazání brilantně zelenou nebo alkoholem, pokud lékař nedoporučí něco jiného. Stehy se odstraňují po dobu 7-10 dnů, během této doby je vhodné je nezmáčet a po odstranění stehů buďte při koupání opatrní, ale použijte tvrdou žínku a jizvu po vodních procedurách zpracovejte brilantně zelenou až do úplného zahojení. Pokud se objeví zarudnutí, otok, bolestivost nebo výtok, navštivte svého lékaře..

Ošetřující lékař by měl být také konzultován, když teplota stoupne nad 38 stupňů, silná bolest břicha, slabost, závratě, ztráta vědomí. Mohou to být příznaky zánětlivého procesu v břišní dutině..

Navzdory skutečnosti, že doba zotavení po laparoskopii je krátká, nesmíme zapomínat, že se jedná o operativní zákrok a může vést ke komplikacím, proto je nutné dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře.

Dieta po laparoskopii

Správná výživa po operaci umožňuje ženě zotavit se rychleji, cítit se lépe v pooperačním období a snížit riziko komplikací. Proto musí být všem pacientům po laparoskopii vejcovodů doporučena dietní doporučení..

Pitný režim

Mělo by být hodně vody. Musíte vypít alespoň jeden a půl litru denně. Preferovaným nápojem je voda. Pokud jde o kompot nebo jinou kapalinu, je žádoucí, aby neobsahovala přidaný cukr. V tomto případě bude méně problémů se střevem..

Voda je v nutričním režimu po tubální laparoskopii zásadní. Jako však po jakékoli jiné operaci. Protože normalizuje metabolické procesy, umožňuje tělu lépe regulovat teplotu a odstraňuje toxické látky.

Samozřejmě je možné zajistit potřebné množství tekutiny v těle po operaci bez jídla. Například pomocí kapátka. Pitná voda je ale příjemnější a levnější. Navíc je fyziologičtější.

Masové vývary

Důležitá součást dietního poradenství. Provedená laparoskopie vejcovodů narušuje trávení. Peristaltika střev se zhoršuje a produkce trávicích šťáv se může snížit. Proto je pro tělo těžké po operaci strávit kompletní bílkovinnou stravu..

Ale podstoupená operace vždy poškodila tkáň. K jejich obnovení je nutný protein. Proto by měl být přijat v lehčí formě. V prvních dnech po operaci se pacientům doporučuje vařit a konzumovat masový vývar. Je to v podstatě roztok aminokyseliny. Ze získaných aminokyselin v těle budou syntetizovány proteiny - „cihly“ používané k obnově poškozených tkání.

Vývar je bohatý na lysin a prolin. Tyto aminokyseliny hrají důležitou roli v mechanismech neurotransmiterů. Do vývaru můžete přidat cibuli - bude nejen chutnější, ale přinese i další výhody, protože cibule je dalším zdrojem vitaminu C. Kyselina askorbová se podílí na oxidaci prolin na hydroxyprolin. Podporuje tvorbu silnější a stabilnější molekuly kolagenu - hlavního materiálu pro tvorbu jizev.

Vývar by měl být slaný. Elektrolyty jsou pro tělo po operaci nezbytné k obnovení vody a minerálního metabolismu.

Vývar by zároveň neměl být mastný. Je lepší nevařit z vepřového, jehněčího nebo hovězího masa, masa z vodního ptactva. Je třeba upřednostňovat kuřecí, králičí, krůtí nebo telecí maso. Tělo po operaci má potíže s tuky. K jejich trávení je zapotřebí intenzivní práce slinivky břišní, jejíž funkce může být dočasně narušena..

Mléčné výrobky

Jsou dalším zdrojem prolinů. Obsahuje také vápník. Podílí se na acetylaci a oxidaci živin (tuky, sacharidy).

Šípkový odvar

Alternativně - kompoty, ovocné nápoje. Pokud jste vařili kompot z ovoce nebo bobulí, přeceďte ho. Tyto vývary jsou bohaté na vitamíny. Obsahují ovocné kyseliny, které stimulují funkci střev. Pití těchto nápojů může probudit vaši chuť k jídlu..

Navíc jsou chutnější než voda. Jak jsme již zjistili, po operaci laparoskopie vejcovodů musíte hodně pít, abyste zajistili úplné zotavení těla. Při konzumaci kompotu ženy obvykle projevují větší nadšení. Existuje tedy větší šance, že pitný režim po operaci bude dodržen v požadovaném množství.

Tekutá kaše

Jsou hlavním zdrojem energie pro období zotavení. Jak jsme již řekli, jakákoli operace narušuje trávení. Trávení sacharidů však vyžaduje minimální úsilí ze strany těla. Glukóza se vstřebává bez jakéhokoli předběžného enzymatického zpracování. Škrob se štěpí na glukózu působením amylázy, která se produkuje téměř ve všech orgánech trávicího systému, včetně úst.

Sacharidy se snadno a rychle vstřebávají. Proto po laparoskopii vejcovodů dostávají všechny ženy tekutou kaši z následujících obilovin:

 • rýže;
 • pohanka;
 • ovesné vločky.

Toto jsou upřednostňované možnosti. I když použití jiných obilovin také není zakázáno. Musíte je vařit s velkým množstvím vody. Taková výživa je dobře snášena a dodává tělu sílu k zotavení..

Uvedené cereálie, zejména pohanka, jsou dobré, protože obsahují velké množství vitamínů B. Jsou velmi důležité po každé operaci. Lékaři často dokonce předepisují vitamíny v injekcích. Ale dostat je k jídlu je samozřejmě hezčí..

Funkce hlavních vitamínů obsažených v obilovinách:

 • B1 - pomáhá přeměnit přijaté živiny na energii;
 • B2 - zlepšuje funkci sliznic, pomáhá tvořit hemoglobin (což je důležité, vzhledem k tomu, že laparoskopie vejcovodů není úplná bez ztráty krve);
 • B3 - podílí se na syntéze bílkovin, což je nezbytné pro regeneraci tkání;
 • B5 - zlepšuje stav cév a uvolňuje energii z potravy.

Výrobky ze železa

Po laparoskopii vejcovodů je ztráta krve mnohem menší než při otevřené operaci. Přesto tam stále jsou.

Poté, co tělo ztratí určité množství krve, nemůže ji okamžitě obnovit. Více vody se jednoduše vstřikuje do cévního řečiště. Koncentrace krevních krvinek, zejména erytrocytů, proto klesá.

Postupně se budou produkovat v těle. Ale to vyžaduje železo. Pokud to v těle nestačí, budou chybné erytrocyty. Koncentrace hemoglobinu v krvi se sníží.

Aby se tomu zabránilo, potřebuje žena další zdroje železa. Pokud nemá anémii, nejsou po operaci předepisovány léky obsahující železo. Potřebné množství tohoto stopového prvku lze získat z potravy. K tomu musíte použít všechny potraviny, které:

 • jsou živočišného původu;
 • červená barva.

Většina železa se nachází v klobásě. I když ne každému se to líbí a není vždy možné ho najít v prodeji. Existuje však také mnoho alternativních potravin: losos, pstruh, červené maso, játra.

Mnoho žen slyšelo, že zelenina obsahuje také železo. Ptají se svých lékařů, proč místo masa neplnit nedostatek železa po operaci, například jablky nebo granátovými jablky. Jsou také červené barvy a jsou považovány za zdravější..

Ve skutečnosti jsou rostlinné potraviny v tomto ohledu méně výhodné, protože obsahují:

 • méně železa;
 • je nejhorší kvality (nehem).

To je důvod, proč vegetariáni často trpí anémií. Pokud jste jedním z nich, je lepší dočasně se na dobu po operaci vzdát své víry. Pokud to není možné, mohou být alternativou doplňky železa..

Jaké jídlo je kontraindikováno?

Po laparoskopii je nežádoucí jíst:

 • jakékoli výrobky tvořící plyn - zvyšují zátěž gastrointestinálního traktu, vyvolávají nadýmání a bolest (zelí, luštěniny, soda, housky, hnědý chléb, houby);
 • pikantní kořeněná jídla;
 • tučné jídlo.

Potraviny se do stravy zavádějí postupně. První den můžete pít pouze vodu a dokonce i jen 5 hodin po laparoskopii. Druhý den můžete pít vývar a jíst kuře. Od třetího dne lze postupně zavádět dušené ryby, tekuté obiloviny, fermentované mléčné výrobky a pečenou zeleninu. Od 5. dne jsou povoleny parní omelety, polévky, libové maso, pokrmy z tvarohu.

Co dělat a co nedělat po laparoskopii a jak probíhá rehabilitace

Obnova po laparoskopii trvá 2 až 4 týdny, v závislosti na závažnosti manipulace a vývoji případných komplikací. Hlavní věcí je vytvořit podmínky v raném pooperačním období, aby se zabránilo tvorbě adhezí v malé pánvi, zejména pokud byly před zákrokem.

Vlastnosti zotavení po laparoskopii

Obvazy po operaci

Kolik dní je propuštěno z nemocnice?

Vlastnosti výživy během období zotavení

Je možné se osprchovat a po kolik?

Kdy sportovat nebo fitness?

Cvičení po laparoskopii

Co nedělat po laparoskopii?

Elektroforéza a fyzioterapie během období zotavení

Proč po operaci dát mozek

Období po laparoskopii

Plánování těhotenství po laparoskopii

Komentáře a recenze

Vlastnosti zotavení po laparoskopii

Pacienti se zotavují rychleji po laparoskopii než po operaci břicha. Minimálně invazivní chirurgie umožňuje v pooperačním období opustit úlevu od narkotické bolesti a snižuje riziko komplikací.

Pacient musí dodržovat následující pravidla:

 • nejezte do večera;
 • pít pouze nesycenou vodu;
 • neležte na břiše;
 • nosit obvaz, pokud je předepsán;

Možné nepohodlí po operaci:

 • nevolnost a zvracení:
 • závrať;
 • bolest v místě vpichu;
 • kreslení bolesti v břiše, jako jsou menstruační bolesti;
 • silná bolest pod žebry a klíčními kostmi;
 • pocit nadýmání;
 • zjevný přetečení močového měchýře.

Tyto příznaky jsou spojeny s celkovou anestezií a zavedením plynu do břišní dutiny a zmizí během 1–2 dnů..

Vstávání z postele je povoleno 2-3 hodiny po operaci. V budoucnu se pacientovi doporučuje pomalá chůze, aby se stimuloval odtok plynu z pobřišnice. Ale po operaci byste měli hlavně sedět nebo ležet po dobu 1-2 dnů, vstávání z postele by mělo být provedeno opatrně.

Obvazy po operaci

Po laparoskopii se na propíchnutí aplikují stehy a obvazy. V nemocnici každé ráno dělají obvaz a švy promazávají zelenou barvou. Odstraní se 7. - 8. den, pokud byly použity neabsorbovatelným stehovým materiálem.

K výrobě pooperačního obvazu doma budete potřebovat:

 • sterilní rukavice;
 • sterilní gázové ubrousky;
 • „Brilantně zelená“;
 • peroxid vodíku;
 • sterilní pinzeta;
 • náplast;
 • alkohol.

Punkční weby se zpracovávají v tomto pořadí:

 1. Navlékněte si sterilní rukavice.
 2. Jemně odlepte starý obvaz.
 3. Pinzeta si vezme ubrousek.
 4. Navlhčete jej v alkoholu a jemně otřete rány, aby nedošlo k poranění léčivého povrchu.
 5. Nechte uschnout.
 6. Pokud během léčby dojde k bolesti, na rány se aplikuje ubrousek s nasyceným solným roztokem a utěsní se sádrou.
 7. Pokud není bolest, pak je rána potřena „brilantně zelenou“.
 8. Naneste ubrousek.
 9. Utěsněno omítkou.

Pacientka ruské kliniky na kanálu Kris Tina vypráví o svých pocitech druhý den po operaci.

Kolik dní je propuštěno z nemocnice?

Nemocnici můžete opustit, jakmile to vaše zdraví dovolí:

 • v některých případech jde pacient ihned po anestezii domů;
 • v průměru zůstávají v nemocnici od 1 do 5 dnů;
 • pokud byla operace komplikovaná, pak bude trvat dlouho zůstat na klinice - až 10 dní.

Po nemocnici je pacient převezen do ambulantní léčby. Můžete jít do práce 3-4 dny po propuštění z nemocnice, ale pracovní neschopnost není uzavřena, dokud nejsou odstraněny stehy.

Vlastnosti výživy během období zotavení

Den po operaci si pacient může vzít teplé tekuté jídlo:

 • libové vývary (kuřecí nebo rybí);
 • ovocné nápoje z kyselých bobulí;
 • želé;
 • pití jogurtů atd..

Den po operaci má pacient povoleno silnější jídlo:

 • Ovesná kaše;
 • kefír a jiné fermentované mléčné výrobky;
 • sýr;
 • dušená zelenina;
 • parní masové nebo rybí koláče;
 • vařená vejce na měkko;
 • dětská výživa ve sklenicích (zeleninová nebo masová);
 • nízkotučné polévky.

Po týdnu jsou omezení minimalizována.

Vhodná je následující pooperační strava:

 • kaše na vodě;
 • polévky bez zhnědnutí;
 • dušená masa a rybí pokrmy;
 • vařená a dušená zelenina;
 • loupané ovoce;
 • celozrnný sušený chléb;
 • Bylinkový čaj;
 • přírodní ovocné nápoje.

Je možné se osprchovat a po kolik?

Lékaři nedoporučují sprchování před odstraněním stehů. Pokud je potřeba sprcha, místa vpichu jsou pokryta nepromokavým obvazem nebo plastovým obalem.

Po dva měsíce se nemůžete umýt ve vaně a vaně. Můžete plavat na otevřené vodě nejdříve měsíc a půl po operaci.

Kdy sportovat nebo fitness?

Po operaci by cvičení mělo být omezeno na chůzi. Za měsíc můžete začít cvičit v tělocvičně a potřebujete jemný režim.

Zvýšení zátěže by mělo být plynulé: návrat k obvyklému rytmu tréninku bude trvat 4-5 měsíců.

Růst sportovní aktivity je koordinován s ošetřujícím lékařem a osobním trenérem.

Cvičení po laparoskopii

Fyzikální terapie pomáhá obnovit tělo po operaci. První 2-3 dny po zákroku musíte trénovat vleže.

 • dechová cvičení;
 • boční zatáčky;
 • posouvání nohou na posteli (napodobování chůze).

Intenzita tříd se postupně zvyšuje, zatímco:

 • hlavním cvičením po operaci je chůze na rovném povrchu;
 • po 4-5 dnech lze k němu přidat schody;
 • po měsíci můžete plavat v bazénu;
 • současně začnou cvičit ráno: jsou povoleny plynulé pohyby bez zatížení břišních svalů.

Co nedělat po laparoskopii?

Po laparoskopii existuje pro pacienta řada omezení, jsou však pouze dočasná. Lékaři dávají pacientům určitá doporučení, jak se chovat v rehabilitačním období a co jíst.

Nejedí:

 • pikantní;
 • Slaný;
 • uzený;
 • pečeně;
 • luštěniny;
 • čerstvý chléb a pečivo;
 • sycené nápoje;
 • káva;
 • alkohol.

Několik týdnů je nepřijatelné, v závislosti na tom, jak operace probíhala a v jakém stavu je pacient:

 • dělat náhlé pohyby;
 • běh;
 • jezdit na kole (motocykl);
 • zvedat závaží.

Kouření nelze po laparoskopii zakázat: kvůli odmítnutí zvyku je tělo zbaveno dehtu a nikotinu, člověk kašle. Při kašli se stahují břišní svaly a bránice, což vám brání v rychlém zotavení.

Na videu ze hry Lifehacks se dozvíte, co můžete po laparoskopii dělat, jaké akce a proč jsou zakázány. Užitečné tipy ".

Elektroforéza a fyzioterapie během období zotavení

Fyzioterapie je nutná kvůli gynekologickým operacím na těchto orgánech:

 • vejcovody;
 • děloha;
 • vaječníky.

Po léčbě obstrukce vejcovodů se provádějí následující fyzioterapeutické postupy:

 • obklady z ozokeritu nebo parafínu;
 • elektroforéza léků.

Podle výsledků léčby vaječníků, odstranění myomatózních uzlin a zarostlého endometria se kromě elektroforézy používá magnetoterapie.

Fyzioterapeutické metody se používají k prevenci tvorby adhezí po laparoskopii.

Po diagnostické laparoskopii není fyzioterapie nutná.

Možné komplikace

Nejběžnější komplikací je infekce v místě vpichu. Poté je předepsána antibiotická léčba, doporučuje se léčba imunostimulanty.

Následující komplikace vedou k negativním zdravotním následkům:

 • vývoj nekrózy a peritonitidy s poškozením velkých cév během operace;
 • vnitřní krvácení s nedostatečnou kauterizací krevních cév;
 • zavedení infekce a rozvoj sepse, pokud není pozorována sterilita;
 • krevní sraženiny;
 • rozvoj srdečního selhání;
 • alergie na anestetika nebo oxid uhličitý vyplňující břicho.

Na moderních klinikách nepřesahují komplikace během laparoskopie 2%.

Proč po operaci dát mozek

Po operaci je nutná drenáž k odtoku exsudátu (ichor) a usnadnění antiseptické léčby. Odstraňuje se 1-2 dny po operaci.

V diagnostické laparoskopii není drenáž nainstalována.

Doporučení odborníků

Doporučení lékařů se týkají:

 • hygiena;
 • strava;
 • fyzická aktivita.

Pro úspěšnou rehabilitaci po laparoskopii doporučují lékaři:

 • neloupejte strupy ve švech;
 • nepoužívejte masti a krémy na punkčních místech;
 • vzdát se intimního života (zejména z nechráněných kontaktů);
 • Jezte jednoduchá, zdravá jídla s nízkým obsahem tuku
 • vyloučit potraviny, které způsobují nadýmání;
 • brát vitamíny;
 • dodržujte režim práce a odpočinku, nepřetěžujte;
 • buďte opatrní při koupání;
 • nosit pohodlné, nestlačitelné oblečení;
 • odmítnout cestovat.

Všechny změny v režimu během období zotavení po laparoskopii by měly být koordinovány s ošetřujícím lékařem.

FOTOGALERIE

Období po laparoskopii

Po terapeutické nebo diagnostické laparoskopii se objevují hnědé skvrny s krví nebo hlenem z pochvy. Mohou trvat až dva týdny a jsou lékařsky normální..

Samotné menstruace přicházejí včas, ale někdy se menstruace zpozdí o dva měsíce nebo se cyklus ztratí. Lékaři to nepovažují za patologii..

Pokud je menstruační krvácení prodloužené a silné, měla by žena navštívit lékaře..

Plánování těhotenství po laparoskopii

Plánování těhotenství po laparoskopii může obvykle trvat několik týdnů. Termín závisí na účelu, pro který byla operace provedena.

Pokud byla operace provedena pro diagnostiku, je v dalším cyklu možné početí.

Při laparoskopické léčbě řady onemocnění se doporučuje otěhotnět v následujících obdobích:

 • po odstranění myomatózních uzlin - po roce;
 • po léčbě plodnosti - v dalším cyklu;
 • po cystektomii ovariální cysta - po 2 měsících.

Video

Gynekolog na kanálu MedPort podrobně vypráví o rehabilitaci po laparoskopii. ru

Bazální teplota od A do Z.

Naši vládci jsou plánovači. Vyzkoušejte a vyjádřete svůj názor! ->

* Drazí přátelé! Ano, toto je reklama, točte se takhle!

Mohu použít tampony

Reklamy tvrdí, že použití tamponů je bezpečné a publikace výrobců zaručují, že byly odstraněny všechny nedostatky prvních tamponů (kvůli nimž zemřely desítky žen). Mnoho gynekologů je stále skeptických ohledně používání tohoto hygienického prostředku, což vysvětlují z následujících důvodů:

Tisíce žen, které pravidelně používají tampony, zažívají toxický šok. Začíná to horečkou a zvracením a v 5% případů vede k selhání jater a smrti. K tomuto šoku dochází v důsledku zvýšení toxinu TSST-1 v krvi. Je produkován bakteriemi Staphylococcus aureus, které jsou bezpečné za anaerobních vaginálních podmínek. V okamžiku, kdy vzduch vstoupí, se však aktivují a začnou produkovat toxin. Vzduch vstupuje do pochvy hned po zavedení tamponu. Po provedení mnoha studií dospěli vědci k závěru, že toxin neovlivňuje všechny ženy, které používají tampony (a jsou jich stovky milionů), ale pouze některé (desítky tisíc), protože je na ně náchylných jen několik lidí. Studie žen postižených toxinem ukázaly, že v jejich tělech chyběly protilátky schopné blokovat toxin TSST-1. U žen, které netrpěly použitím tamponů, byly protilátky normální. Pravděpodobně může být nedostatek protilátek spojen s nedostatkem bílkovin v krvi pacientů. Důvod nedostatku protilátek však nebyl spolehlivě stanoven. Neplodnost

Tampony narušují přirozený tok vaginálního výtoku. A pokud jsou v pochvě nějaké patogenní mikroby, přispívají k šíření infekce v pánevních orgánech. Jedním z důsledků tohoto šíření infekce je neplodnost. Přemýšlejte o tom, zda můžete použít tampony.

Nemoci ženských orgánů

Tampony a podobné výrobky často obsahují přísady, syntetická vlákna a dioxin, papírový výrobek, který je v zásadě jedem. Dřevná buničina a umělé hedvábí (umělé hedvábí), které se používají téměř ve všech tamponech, jsou bělené. To se obvykle provádí pomocí chloru. Výsledkem je, že se v nich tvoří stopová množství dioxinu. Mnoho lékařů si je jistých, že užívání tamponů s dioxinem může vést k rozvoji rakoviny vaječníků, děložního hrdla děložního čípku, prsu, endometriózy, neplodnosti, potlačení imunity a zánětu pánve. Ze všech hygienických výrobků jsou tampony považovány za nejnebezpečnější, protože přicházejí do těsného kontaktu s tělem, což vytváří podmínky pro pronikání škodlivých složek do těla. Za kontrolu přítomnosti dioxinu v tamponech odpovídá výrobce. Některé publikované výsledky ukazují, že dioxin je přítomen v některých tamponech, ale v množství, které není nebezpečné. Jedná se však o diskutabilní bod, vzhledem k tomu, že dioxin se může hromadit v tkáních - od jednoho použití tamponu k druhému atd....

V přírodě je vše promyšlené. Vnitřní pohlavní orgány ženy jsou tedy spolehlivě chráněny - pochva je střežena těsně uzavřenými malými rty a děložní čípek vylučuje určité množství tekutiny, která vagínu čistí. Proto několik hodin po skončení menstruace nezůstala v genitáliích ženy žádná krev. Zavedení tamponu ničí tento přirozený obranný mechanismus. Pokud si žena najde argumenty, které vyvracejí všechna výše uvedená varování, a rozhodne se o dilematu, zda je možné tampony používat, a to buď pravidelně, nebo podle potřeby, musí určitě dodržovat určitá pravidla. Nejprve vyměňujte tampony nejméně každé 3-4 hodiny (i když se zdá, že tampon ještě není dostatečně „mokrý“) a zadruhé provádějte hygienické praní intimním nebo dětským mýdlem tak často, jak je to možné.

Rehabilitační období po laparoskopii ovariální cysty: možné komplikace a důsledky pro oplodnění

Laparoskopická operace je mnohem snazší než operace břišní, ale zotavení stále trvá dlouho.

Každá žena může mít v průměru své vlastní období zotavení 3-4 dny a úplná rehabilitace není delší než měsíc.

Kromě hojení stehů na pokožce je také nutné hojení vnitřních orgánů narušených během operace. Aby vše šlo nejlepším možným způsobem, musíte pečlivě dodržovat všechna doporučení ošetřujícího lékaře..

V Izraeli vám bude nabídnuta šetřící operace se zachováním plodnosti za dostupnou cenu.

* Pro úplnou konzultaci buďte připraveni poskytnout lékařskou dokumentaci.

Vlastnosti


Kratší pobyt v nemocnici, krátká doba na zotavení.

Laparoskopická metoda odstranění cysty - břišní intervence, ale přístup se provádí pomocí řezů, které jsou minimální délky.

Hlavními výhodami operace oproti tradičním technikám jsou nízká invazivita metody, výraznější kosmetický efekt, zkrácení času stráveného v nemocnici a zrychlení období rekonvalescence. Komplikace ve formě adhezí, hernií a střevní parézy jsou zaznamenány s mnohem nižší frekvencí než u otevřených přístupů.

Ovariální laparoskopie vyžaduje speciální vybavení a vyškolený personál. Provádí se z naléhavých a plánovaných důvodů. Taktika závisí na věku pacienta, umístění cystické formace, touze otěhotnět v budoucnu.

Výhody laparoskopie

Odstranění ovariální cysty laparoskopií je jemný zásah. Všechny manipulace se provádějí 3 vpichy břišní stěny. Současně nedojde k disekci břišních svalů, minimálně se zraní tenká vnitřní serózní membrána břišní dutiny (pobřišnice), není třeba ručně pohybovat vnitřními orgány mimo operační oblast.

To vše určuje hlavní výhody laparoskopické metody oproti klasickému provozu:

 1. nižší riziko rozvoje pozdější adhezivní choroby;
 2. nízká pravděpodobnost výskytu pooperační kýly, ke které může dojít v důsledku selhání disekovaných svalů přední břišní stěny;
 3. malý objem chirurgických ran, jejich rychlé hojení;
 4. šetřící účinek na sousední orgány během operace, což snižuje riziko pooperační intestinální hypotenze;
 5. méně omezení v pooperačním období, dřívější propuštění z nemocnice;
 6. absence deformujících se pooperačních jizev, stopy po propíchnutí lze skrýt pomocí lnu.

Laparoskopická metoda léčby umožňuje ženě rychle se vrátit do normálního života, aniž by se styděla za svůj vzhled a bez obav z možného vývoje dlouhodobých následků po operaci.

Kontraindikace

Níže jsou uvedeny absolutní kontraindikace pro operaci cysty na vaječnících:


Kontraindikace zahrnují vysokou obezitu.

 • onemocnění dýchacího systému, kardiovaskulární systém ve stadiu dekompenzace;
 • období exacerbace infekčního a zánětlivého onemocnění jakékoli lokalizace;
 • akutní selhání jater nebo ledvin;
 • šok jakékoli etiologie;
 • difuzní peritonitida;
 • adhezivní onemocnění pánevních orgánů;
 • poslední trimestr těhotenství;
 • různé typy nekontrolovaných koagulopatií.

Relativní kontraindikace jsou vysoká obezita, předchozí invazivní intervence na vaječnících, velká velikost patologické formace. V takových případech se rozhoduje individuálně po pečlivém posouzení všech rizik..

Laparoskopie se u polycystických vaječníků prakticky nepoužívá.

Co je ovariální cysta?

Cysta je dutý nádor, který obsahuje tekutinu. Liší se v benigním charakteru, zřídka se změní na maligní nádor.

Ovariální cysty se vyskytují u 30% žen se zavedeným cyklem, 50% u nepravidelných a 6% u menopauzy. V dospívání jsou funkční cysty, které se vyskytují během puberty, považovány za normu..

Nejběžnější cysty během plodného věku jsou funkční cysty. Vyskytují se v závislosti na době cyklu a jsou obvykle neškodné. Existují dva typy z nich:

 • Folikulární dochází, když se během prvních 14 dnů cyklu objeví poruchy hormonálního systému (častěji se stresem, nedostatkem spánku a hladem). Jeho velikost je v průměru 4 až 6 cm. Za přítomnosti takové cysty může cyklus projít bez ovulace. Nejčastěji dochází k vyřešení folikulu, jehož zrání je narušeno.
 • Luteální cysta se tvoří, pokud je narušen proces tvorby a resorpce žlutého tělíska. Takové cysty se nacházejí ve druhé fázi cyklu, jejich velikost je v průměru 6-8 cm.

Pokud jsou nalezeny funkční ovariální cysty, použije se očekávaná taktika, protože nejčastěji zmizí po 2-3 menstruačních cyklech. Není nutná žádná léčba.

Kromě funkčních cyst existuje řada cystických nádorů vaječníků:

 • paraovarian;
 • endometrioid;
 • mucinózní;
 • dermoid atd..

Mucinózní a endometrioidní cysty jsou vysoce náchylné k maligní transformaci.

Mnohočetné cystické výrůstky v ovariální tkáni se nazývají polycystické vaječníky.

Příčinou cyst jsou poruchy jemné organizace hormonálního systému. Klinické zkušenosti naznačují, že rizikové faktory zahrnují: stres, těhotenství, kouření, náhlé přírůstky hmotnosti, nekontrolované užívání hormonálních léků.

Téměř vždy jsou cysty nalezeny náhodou při vyšetření gynekologem nebo na ultrazvuku, pacienti obvykle nemají stížnosti.

Příprava na operaci

Před plánovanou laparoskopií vaječníků musí každá žena podstoupit následující typy vyšetření:


Před operací se nezapomeňte podívat na ukazatele klinické analýzy krve, moči.

 • ukazatele klinické analýzy krve, moči, biochemie krve, koagulogram;
 • testy na syfilis, virovou hepatitidu;
 • nátěry z pochvy, děložního čípku pro cytologii a flóru;
 • stanovení typu krevní skupiny a Rh faktoru.

Instrumentální diagnostické metody jsou povinné: fluorografie, elektrokardiogram, ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů.

Poté je žena vyšetřena gynekologem, aby ospravedlnila chirurgický zákrok, určila objem nadcházejícího zákroku, terapeuta vyhodnotil kontraindikace a celkové riziko.

Bezprostředně před laparoskopií je pacient navštíven anesteziologem. Denně je přísně zakázáno konzumovat jakékoli jídlo nebo tekutinu. Kromě toho musíte použít čisticí klystýr nebo jiné prostředky..

Kdy navštívit lékaře v případě komplikací

Bolest v prvních třech týdnech po operaci je přirozená. Dokonce i po úplném zotavení se bolesti bolesti stále obtěžují. Zejména se projev zhoršuje u žen citlivých na meteosenzitivitu. Bolest je cítit také při fyzické přepracovanosti a únavě..

Pokud je bolest silná měsíc po operaci, je vhodné vyhledat radu od gynekologa. Je možné, že se na místě operace začaly tvořit adheze, které vyžadují terapii. Po laparoskopii se tělesná teplota zvýší na 37 stupňů. Po operaci břicha dosahuje 38 stupňů.

Musíte být opatrní, pokud:

 • po propuštění z nemocnice teplota neklesne;
 • rány se špatně hojí;
 • okraje ran zčervenají;
 • ve vnitřní části rány se hromadí hnis;
 • bolest, sípání v plicích, bolest v očích;
 • bolest v oblasti švu se stává intenzivní;
 • je pozorováno děložní krvácení.

Okamžitě volejte sanitku a přepravte pacienta do nemocnice s následujícími příznaky:

 • silné pocení;
 • bušení srdce;
 • suchý jazyk;
 • horečka;
 • zvracení;
 • migréna.

Tyto příznaky mohou naznačovat vývoj zánětu a představovat hrozbu pro život pacienta. Doporučuje se pečlivě sledovat vaginální výtok. Hojný nahnědlý výtok je známkou normy. Zpravidla obtěžují pacienta po dobu 3-4 dnů.

Bílý výtok sražené konzistence naznačuje vývoj drozdů, který je vyvolán antibiotickou terapií. Znepokojení by mělo být způsobeno vybitím žluté nebo zelené barvy s ichor. Signalizují vývoj zánětlivého procesu.

Postup operace

Laparoskopie cysty se provádí v celkové anestezii intravenózními léky. Zásah se provádí tak, že žena leží na zádech se sklonenou hlavou. Do močového měchýře je vložen katétr. Operace trvá přibližně 60–120 minut.


Provedou se tři řezy o velikosti 3–6 cm, z nichž jeden je v oblasti pupečního prstence, další dva jsou v pravé a levé kyčelní oblasti.

Klasická technika zahrnuje tři řezy o velikosti 3–6 cm, z nichž jeden je umístěn v oblasti pupečního prstence, další dva - v pravé a levé iliakální oblasti, v oblasti vaječníků. Do břišní dutiny se zavádějí speciální zařízení - endoskopy s osvětlením a videozařízení. Před tím jej chirurg pumpuje oxidem uhličitým pro lepší pohled..


Tvorba se postupně loupá a odstraňuje z břišní dutiny.

Průběh operace je sledován na obrazovce videa. Cévy jsou kauterizovány koagulátorem. Ovariální tkáň pod cystovou tobolkou je pečlivě rozřezána a prostor mezi nimi je rozšířen. Poté se formace postupně loupá a odstraňuje z břišní dutiny. Intaktní ovariální tkáň je zcela zachována. Při laparoskopii paraovariální cysty není orgán prakticky ovlivněn. Poté odborník pečlivě prozkoumá postel a koaguluje cévy, přičemž zohlední anatomii této oblasti. Získaný biologický materiál v nádobě je odeslán k histologickému vyšetření.

Poslední fází je sešití řezů, v případě potřeby vypuštění rány a obvaz. Pacient je vyřazen z anestézie a transportován na oddělení.

Postup chirurgického odstranění vaječníků

Odstranění vaječníků zahrnuje laparotomii (operaci břicha) a laparoskopii. Oba zákroky se provádějí v celkové anestezii. V obou případech se předpokládá řez. S laparoskopií má však menší velikost.

Výhodou otevřené operace je, že chirurg vidí všechny orgány a cítí je hmatově. To umožňuje vyjasnit diagnózu a provést úpravy operace. Odstranění vaječníků u žen pomocí laparoskopie se snáze provádí a provádí se s minimálním zásahem do těla pacienta, což snižuje riziko následků na nízkou míru.

Snižuje se riziko infekce, zrychluje se regenerace tkání. Někdy je během operace chirurg nucen přepnout do otevřeného pohledu, aby zastavil krvácení. Ovariální laparotomie je operace břicha. S antiseptikem lékař ošetřuje pubis a místo navrhovaného řezu.

Řez může být vodorovný nebo svislý. Vaječníky, přívěsky a krevní cévy jsou odstraněny z dutiny. Vazy, které je zajišťují, jsou sevřeny pomocí svorek. Nad nimi jsou provedeny řezy, po kterých jsou terminály nahrazeny lignatury (speciální vlákna). Vazy se vracejí na pobřišnici.

Látky jsou šité ve vrstvách. Aplikuje se na něj obvaz. Odstraněné orgány jsou podrobeny laboratornímu testování. Metoda laparoskopie byla zdokonalována po mnoho desetiletí. Rizika operace jsou výrazně snížena. Při odstraňování vaječníků se ve většině případů uchylují k tomuto typu.

Otevřená operace se provádí v obtížných případech. Pacientka je v poloze, která připomíná gynekologické vyšetření. Nohy jsou ve třmenech a roztaženy. Chirurgické manipulace se monitorují pomocí intravaginální ultrazvukové sondy. Monitorování provádí zdravotní sestra.

Lékař provede nejméně tři vpichy, do kterých jsou zavedeny trokary. Pomocí těchto nástrojů se provádí laparoskopie. Nástroje jsou duté trubice. Endoskop s videokamerou je nainstalován v největším defektu. Kamera vizualizuje vnitřní orgány na monitoru.

Chirurg pomocí manipulátoru fixuje dělohu a také určuje polohu močovodu. Tím je zajištěna bezpečnost provozu. Lékař protíná vazy, na kterých je připojen vaječník. Dalším krokem je řezání a utěsňování krevních cév. Horní část dělohy, která je vhodná pro vaječník, je odstraněna. Všechny struktury jsou řezány nůžkami.

Pokud jsou na vaječnících velké cysty, jejich obsah je evakuován. Tím se zmenší velikost vaječníku a zabrání se zvětšení punkce. Orgán se přesune do nádoby a vyjme se z dutiny. Řez je sešitý. Obsah kontejneru podléhá laboratorní analýze.

Možné komplikace

Komplikace vyplývající z operace jsou prezentovány následovně:


Tvorba adhezí, hematomů v různých oblastech břicha.

 • vnitřní krvácení (častěji s laparoskopií endometrioidní ovariální cysty);
 • platební neschopnost švů;
 • vývoj infekce;
 • tromboembolismus;
 • tvorba pooperačních kýly;
 • tvorba adhezí;
 • hematomy v různých oblastech břicha.

Mezi specifickými důsledky, které jsou vlastní pouze laparoskopii, jsou ovariální cysty zaznamenány častěji:

 • emfyzém tkání (akumulace plynu použitého při intervenci do podkožního tuku) se ve většině případů vyřeší sama;
 • narušení integrity dutých orgánů (střeva, močový měchýř, močovod, retroperitoneální cévy).

Vždy existuje také možnost recidivy cysty jednoho nebo obou vaječníků, jejichž patogeneze není dobře známa..

Příčiny

Důvody pro vznik cyst jsou systematické nepravidelnosti v menstruačním cyklu, nástup první menstruace velmi brzy - ve věku 11 let nebo dříve. Možná byly cysty dříve odstraněny nebo léčba byla nesprávně provedena po odstranění cysty na vaječnících.

Přítomnost problémů s endokrinními orgány, stejně jako prevence nebo léčba neplodnosti, také způsobují tvorbu cysty. Mezi další důvody patří špatná strava, špatné návyky, promiskuitní sex..

Kdy můžete plánovat těhotenství po laparoskopii??

Ovariální laparoskopie je jemná operace, která vám umožní obnovit sexuální aktivitu do měsíce po ní. Doporučuje se plánovat budoucí těhotenství za 9-12 měsíců. To je způsobeno skutečností, že vaječníky musí obnovit svoji funkci po negativních účincích anestézie.


Doporučuje se plánovat budoucí těhotenství za 9-12 měsíců.

Žena může dosáhnout úspěšného těhotenství dodržováním řady podmínek:

 • správný životní styl (racionální výživa, odmítnutí špatných návyků);
 • pravidelné sledování gynekologem;
 • laboratoř, v případě potřeby ultrazvukové vyšetření;
 • použití enzymových přípravků ve složení rektálních čípků do 2 týdnů po laparoskopii za účelem snížení procesu adheze.

Příznaky

Příznaky cysty závisí na jejím původu. Některé se neprojevují po dlouhou dobu a pocity bolesti se objevují až poté, co se novotvar zvětší.

Žena má obvykle pocit, že vaječník bolí, je možné, že ve vaječníku dojde k záškubu. Onemocnění je často doprovázeno porušením menstruačního cyklu..

Při apoplexii nebo zkroucení nohou dochází k ostré bolesti v dolní části břicha, která sahá až po celou pánevní oblast. Současně na pacientově obličeji často stoupá horečka..

Některé novotvary mohou způsobit krvácení uprostřed cyklu nebo ho způsobit tak, že stávající doba menstruace trvá o několik dní déle. Při prvních takových příznacích byste měli okamžitě vyhledat pomoc..

Krev s takovými sekrety zhnědne, jsou možné krevní sraženiny nebo bílé pruhy. Pokud uprostřed cyklu dojde k rozmazání hnědého výtoku po dobu 3-4 dnů, je vhodné vyhledat pomoc co nejdříve.

Vlastnosti výživy po operaci


Je povoleno jíst vývar na základě libového masa.

Po laparoskopii cysty není nutná žádná zvláštní dieta. Obecná stravovací doporučení jsou zaměřena především na zlepšení funkce střev. Poprvé po anestezii nesmí pacient brát nic kromě vody. V budoucnu je povoleno používat snadno stravitelné produkty: vývar na bázi nízkotučných odrůd masa, fermentované mléčné výrobky (kefír, fermentované pečené mléko), bramborová kaše bez přidání másla a mléka, pečená jablka. Když se stolice normalizuje (po 5-8 dnech), do stravy se postupně přidává zelenina, ovoce, různé obiloviny, tvaroh, mléko, červené ryby.

Je vhodnější vařit jídlo v páře, vroucí, pečené. Je vhodné vyhnout se smaženým, kořeněným a slaným pokrmům.

Žena by měla dostatečně jíst potraviny, které zvyšují hemoglobin v krvi. To poskytují granátová jablka, pohanka, červené maso (hovězí, telecí).

Pooperační období

Včasné vstávání z postele se doporučuje po laparoskopii. Během několika hodin se stabilním krevním tlakem je vhodné, aby si žena sedla, vstala a opatrně se pohybovala po místnosti. Je předepsána šetrná strava, včetně fermentovaných mléčných výrobků, dušené zeleniny a masa, polévek, ryb, bez produktů s plynotvornými vlastnostmi.

Stehy se zpracovávají denně, sleduje se tělesná teplota. Výtok se provádí 3-5 dní po operaci, někdy však večer prvního dne. Stehy jsou odstraněny ambulantně po dobu 7-10 dnů. K úplnému obnovení pracovní kapacity obvykle dojde do 14 dnů, ale osvědčení o pracovní neschopnosti v dobrém stavu ženy může být uzavřeno dříve.

Stehy po laparoskopii

Pooperační zotavení doma

Rehabilitace po laparoskopii ovariální cysty trvá krátce. Můžete začít pracovat za 7-30 dní na základě předchozího zdravotního stavu pacienta, metody anestézie, rozsahu chirurgického zákroku. Načasování menstruace se do značné míry nezměnilo. V malém procentu případů k tomu dojde dříve. Zpoždění menstruace je extrémně vzácné a je nejčastěji způsobeno stresem. Je vhodné přestat mít sex po dobu jednoho měsíce po operaci.

Po hlavních manipulacích chirurg odstraní většinu vstřikovaného plynu, ale jeho část zůstane a může pacienta rušit. Tento jev se projevuje ve formě bolesti na hrudi, horním ramenním pletenci. Tyto stížnosti samy odezní, ke zlepšení stavu se doporučuje ležet na břiše s polštářem pod pánví.

Vzhled transparentního slizničního výtoku po laparoskopii cysty také nevyžaduje žádná opatření.


Švy musí být ošetřeny zářivě zeleným roztokem, fukarcinem.

V raném období rehabilitace mohou být zapotřebí mírné léky proti bolesti. Švy musí být ošetřeny zářivě zeleným roztokem, fucarcinum. Pocit zhutnění podél okrajů rány by neměl pacienta vyděsit, časem zmizí. Je také naprosto normální mít malé modřiny na přední stěně břicha. Obvaz se aplikuje první 2-3 dny, poté není nutné jej nosit. Aby se vyloučily infekční komplikace, pocity nepohodlí, nedoporučuje se nosit těsné a těsné oblečení.

Operace vaječníků po provedení neznamená významná omezení. Je povoleno vstát z postele do konce prvního dne, další den se můžete umýt. Během kritických dnů lze použít tampony, ale neměli byste se sprchovat. Ve všech ostatních ohledech může žena vést známý životní styl. Lehké sporty, plavání jsou podporovány, ale bez nadměrné námahy.

Pokud se objeví následující příznaky, měli byste kontaktovat odborníka:

 • zvýšení teploty po laparoskopii cysty;
 • krvavý výtok z genitálního traktu;
 • ostrá bolest břicha;
 • krvácení z pooperační rány;
 • zhoršení celkového stavu (slabost, nevolnost, závratě).

Podle všech pravidel se steh zahojí do 10-14 dnů, poté je pečlivě odstraněn. Jizvy zůstávají malé, postupem času získávají barvu kůže a stávají se neviditelnými.

Ovariální laparoskopie je tedy nejracionálnější chirurgickou technikou pro odstranění cyst, která umožňuje obnovit normální strukturu orgánu v krátkém čase bez obtížného rehabilitačního období..

Metody léčby ovariálních cyst

Pokud jsou ve vaječníku nalezeny cystické útvary a nenastane nouzová situace, která vyžaduje okamžitou reakci, je rozumné nepokoušet se o léčbu. Stojí za to sledovat: po 2 měsících (ne dříve!) Na začátku cyklu je třeba provést druhý ultrazvuk - nejčastěji se cysty rozpustí samy, pokud jsou funkční.

Pokud se cysta nezmenšuje nebo se zvětšuje, je nutný zásah:

 • Konzervativní terapie. Používá se k léčbě funkčních cyst: kombinovaná hormonální antikoncepce je předepsána za účelem zastavení růstu cysty a jejího snížení. Léky předepisuje pouze lékař.
 • Je-li to indikováno, provede se operace k odstranění ovariální cysty. Punkční cysta, laparotomie a laparoskopie - metody chirurgického odstranění ovariální cysty.

Punkce cysty se provádí punkcí vagíny pod ultrazvukovou kontrolou. Zřídka používán.

Laparotomie je klasická operace břicha s řezem přední břišní stěny. Operace je traumatizující a vyžaduje dlouhé a bolestivé zotavení. Plus laparotomie - je vhodná pro chirurga a nevyžaduje složité vybavení.

Laparoskopie je šetrná metoda, při které jsou všechny manipulace prováděny několika malými otvory pod kontrolou videokamery. Švy a jizvy jsou téměř neviditelné. Výhody této metody: nízká invazivita a vysoká přesnost práce chirurga. Rychlá rehabilitace po laparoskopii umožňuje pacientovi snadný návrat do každodenního života. Rizika následků jsou mnohem nižší.

Na internetu existuje mnoho popisů domácí léčby ovariálních cyst. Je třeba si uvědomit, že účinnost lidových metod nebyla prokázána a může dojít ke ztrátě času na hledání odborné pomoci. Použití alternativních metod léčby za přítomnosti indikací pro chirurgický zákrok je život ohrožující.

Léky a strava

Během rehabilitačního období jsou ženám předepsány orální antikoncepce ke snížení zátěže vaječníků, což bude působit jako prevence endometriózy. Poté je předepsán kurz hormonální terapie k obnovení funkce reprodukčních orgánů a prevenci relapsů (je předepsán 6měsíční kurz).

Dieta během rehabilitačního období by měla zapadat do dietní tabulky č. 15.

Povoleno používat:

 • malé množství pšeničného a žitného chleba;
 • jakékoli první kurzy bez mastného vývaru;
 • dušené maso a ryby;
 • vařená a dušená zelenina;
 • jakékoli výrobky z obilovin (obiloviny, těstoviny);
 • vařená vejce.

Zakázáno:

 • smažený;
 • mastné;
 • horké koření;
 • oleje;
 • sycené nápoje;
 • alkohol.

Používejte opatrně (povoleno po prvním týdnu rehabilitace):

 • Mléčné výrobky;
 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • cukrovinky.

Důsledky odstranění cysty

Po odstranění cystické formace lze pozorovat následující důsledky:

 • symptom bolesti, který může trvat až 10 dní;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • nadýmání;
 • zácpa;
 • nadýmání;
 • proces lepení;
 • infekce;
 • vývoj endometriózy;
 • hormonální poruchy;
 • relaps patologie.

Většina následků není nebezpečná a zmizí během období zotavení, ale pokud se vyskytnou vážné komplikace, je nutná konzultace s lékařem a léčba.

Podstata patologie

Cystické novotvary se dělí do dvou velkých skupin - funkční cysty a organické cysty.

Funkční:

 • folikulární;
 • cysta žlutého tělíska a luteální.

Organické:

 • endometrioid;
 • dermoid;
 • paraovarian;
 • mucinózní;
 • serózní.

Navzdory skutečnosti, že všechny cysty jsou benigní, některé odrůdy se mohou transformovat na onkologii, takže je velmi důležité diagnostikovat patologii s maximální péčí a správně ji léčit.

Cystické útvary jsou nejčastěji jednokomorové, ale existují i ​​vícekomorové, například mucinózní cysta.

Ovariální cystóza je zpravidla diagnostikována u žen před nástupem menopauzy, ale tvorba novotvaru po nástupu menopauzy je možná, i když tento jev je velmi vzácný.

Vrozené cysty (dermoid) lze diagnostikovat v jakémkoli věku, včetně raného dětství.

Důvody pro vznik cyst nejsou přesně známy, ale lékaři si jsou jisti, že ve většině případů vede hormonální nerovnováha ke vzniku patologických novotvarů.

Cysty lze léčit konzervativně nebo chirurgicky.

Problém s cenou: kolik tato operace stojí??


Ženy, u kterých byla diagnostikována cysta, by si neměly vůbec zoufat a bát se, že na léčbu nebudou mít dost peněz. Tuto operaci lze provést zcela zdarma. K tomu musí žena jednoduše kontaktovat prenatální kliniku v místě bydliště. Lékař vypíše pokyny pro nezbytné testy. A po obdržení výsledků studie bude odeslána do státní instituce, kde bude provedena chirurgická intervence..

Operace se tedy provádí bezplatně pro ženy, které mají:

 1. Platná pojistná smlouva;
 2. Výsledky průzkumu;
 3. Odeslání do gynekologické nemocnice z prenatální kliniky.

K odstranění obřích cyst, stejně jako endometrioidních cyst s rozšířenými ložisky endometriózy, může lékař vydat kvótu. Taková operace bude také provedena zcela zdarma..

Pokud však chce pacient pro takovou operaci jít na soukromou kliniku, ceny se budou od regionu výrazně lišit. Například na klinikách hlavního města jsou náklady na operaci asi 40-50 tr. Ve městech, která jsou velkými regionálními centry, lze tuto operaci provádět po dobu 25–30 tr. V méně obydlených městech bude tento zásah ještě levnější (asi 15–20 tr.).

Aplikace metody v gynekologické oblasti

Laparoskopie v gynekologii se stala obzvláště důležitou. Používá se jak pro diagnostiku mnoha patologických stavů, tak pro účely chirurgické léčby. Podle různých zdrojů se v mnoha gynekologických odděleních přibližně 90% všech operací provádí laparoskopickým přístupem.

Indikace a kontraindikace

Diagnostická laparoskopie může být plánována nebo nouzová.

Plánovaná diagnostika zahrnuje:

 1. Formace nádorové povahy neznámého původu v oblasti vaječníků (více informací o ovariální laparoskopii viz náš předchozí článek).
 2. Potřeba diferenciální diagnostiky nádorové tvorby vnitřních pohlavních orgánů s tvorbou střeva.
 3. Potřeba biopsie pro syndrom polycystických vaječníků nebo jiné nádory.
 4. Podezření na nerušené mimoděložní těhotenství.
 5. Diagnostika průchodnosti vejcovodů, prováděná za účelem zjištění příčiny neplodnosti (v případech, kdy ji nelze provést šetrnějšími metodami).
 6. Objasnění přítomnosti a povahy anomálií ve vývoji vnitřních pohlavních orgánů.
 7. Potřeba určit fázi maligního procesu k vyřešení problému možnosti a rozsahu chirurgické léčby.
 8. Diferenciální diagnostika chronické bolesti pánve u endometriózy s jinými bolestmi nejasné etiologie.
 9. Dynamická kontrola účinnosti léčby zánětlivých procesů v pánevních orgánech.
 10. Potřeba kontrolovat zachování integrity děložní stěny během hysteroresektoskopických operací.

Důležitá otázka: který typ anestézie je lepší?

Pacienti se často obávají nadcházející anestezie. V této operaci se úspěšně používá jak celková anestézie, tak regionální metody anestezie (spinální, epidurální). Emocionální a úzkostné ženy jsou na tom lépe v celkové anestezii, takže si během operace nedělají starosti.

Spinální anestézie je však příznivě srovnatelná se skutečností, že neexistuje žádný proces zotavení z anestézie, protože pacient je neustále při vědomí. Tato metoda má bohužel také mnoho kontraindikací: onemocnění páteře, narušení systému srážení krve, velké ztráty krve (více než 1000 ml).

V poslední době se zvyšuje počet pacientů s tetováním v bederní oblasti, právě v místě navrhované injekce léku během spinální anestézie. Je nežádoucí, aby tato kategorie žen prováděla tuto metodu anestetické pomoci, protože je u nich vysoká pravděpodobnost vzniku závažných zánětlivých komplikací míchy..

Těhotenství a cysta: jak kompatibilní?

Někdy dochází k těhotenství na pozadí ženské cysty. Jsou však možné i situace, kdy se novotvar vaječníku objeví přesně v období porodu. Jak být v takové situaci?

Pokud se na jednom z vaječníků objeví malá cysta žlutého tělíska, není třeba se obávat. Faktem je, že až do 16. týdne těhotenství, kdy placenta ještě není zcela vytvořena, dochází ve vaječníku k produkci hormonu progesteronu (velmi důležitého pro vývoj normálního těhotenství). Cysta žlutého tělíska tedy není ničím jiným než projevem hormonální funkce vaječníku během tohoto období. Proto není nutné tuto cystu odstraňovat, zejména proto, že může dokonce vyvolat spontánní potrat.

Kromě toho je zcela zřejmé, že jakákoli operace představuje vážné riziko pro vývoj dítěte..

Z tohoto důvodu musí být během těhotenství odstraněny:

 • Velké cysty, které mohou prasknout
 • Pokud máte podezření na maligní povahu formace;
 • U prasklých cyst zkraťte nohu cysty.

Nejideálnější doba pro operaci je 18-20 týdnů. Proč?

Na jedné straně je nejnebezpečnější první trimestr již za sebou a na druhé straně není velikost dělohy ještě tak velká, což umožňuje odstranění cysty laparoskopickým přístupem.

Později se provede otevřená operace.

Někdy se ženy obávají otázky: je možné otěhotnět po odstranění cysty?

Pokud by měla být odstraněna pouze cysta a byla zachována ovariální tkáň (alespoň jedna), měla by žena každou šanci na požadované těhotenství. Navíc je někdy příčinou ženské neplodnosti cysta (zejména hormonálně aktivní). V takových případech se po operaci pravděpodobnost otěhotnění ještě zvyšuje..

Jak se připravit?

Váš lékař vám podrobně řekne, jak se připravit na operaci.

Příprava na plánovanou operaci začíná několik měsíců předtím.

Prvním krokem je rozhodnout se na klinice, kde bude chirurgický zákrok proveden, zjistit ceny a vybrat kvalifikovaného lékaře.

Dále musíte (je-li to nutné) myslet na svou váhu. Laparoskopická intervence u obezity se neprovádí.

Když je naplánováno datum operace, je třeba dodržovat následující pravidla:

 • dodržovat dietní stravu;
 • týden před operací začněte užívat aktivní uhlí, dávku předepíše lékař;
 • zkuste jíst pouze tekuté jídlo po dobu 4 dnů;
 • v předvečer procedury odstraňte vlasy v oblasti ohanbí;
 • večer před operací proveďte očistný klystýr;
 • po večeři v předvečer operace pijte pouze vodu a nejezte nic jiného;
 • lékař předepíše také antipsychotika.

Diagnóza ovariálních cyst

Tuto formaci lze zjistit následujícími způsoby:

 • Při vyšetření (velké cysty lze snadno identifikovat normální palpací v přílohách).
 • Ultrazvuk - diagnostika je nejjednodušší a nejběžnější diagnostická metoda. Během ultrazvukového vyšetření je možné určit velikost, lokalizaci, obsah cysty, tloušťku tobolky a vlastnosti průtoku krve.
 • MRI a CT, i když jsou dražší metody, umožňují nejpodrobnější studium cystických útvarů.
 • Diagnostická laparoskopie se používá ve vzácných a obtížných případech pochybností. Když je cysta nalezena, je obvykle odstraněna.

Jak pochopit, že je nutná operace?

Pokud je detekována patologie levého nebo pravého vaječníku, je nutné určit typ formace a zjistit, zda existují indikace pro chirurgický zákrok. K tomu musí žena podstoupit úplné vyšetření, které zahrnuje:

 • Krevní test na nádorové markery CA-125, CA 19-9, HE4. Zvýšení úrovně těchto indikátorů hovoří ve prospěch maligního nádoru a vyžaduje pečlivou diferenciální diagnostiku. V moderní gynekologii se definice indexu ROMA používá k objasnění typu vzdělávání;
 • Ultrazvuková procedura. Na ultrazvuku jsou benigní cysty obvykle hypoechoické, jednokomorové, bez inkluzí (kromě dermoidu). U rakoviny se objevuje velké množství komor a patologické inkluze;
 • Dopplerometrie. Detekce atypického průtoku krve naznačuje pravděpodobný maligní nádor;
 • Magnetická rezonance. MRI vám umožňuje vidět struktury neviditelné na ultrazvuku a objasnit typ vzdělávání.

Pokud tyto metody neumožňují stanovení diagnózy, provede se diagnostická laparoskopie. Během operace může lékař najít další příznaky, které naznačují rakovinu vaječníků (peritoneální karcinomatóza, změny lymfatických uzlin). Endoskopická intervence také pomáhá rozlišit ovariální cysty od salpingo-ooforitidy, mimoděložního těhotenství a jiné patologie.


Takto vypadá ovariální cysta v diagnostické laparoskopii.

Je také užitečné si přečíst: Je možné otěhotnět s ovariální cystou

Doporučené recepty

 • Chraňte se před zraněním a přetížením během hojení stehů.
 • Stojí za to vyloučit fyzickou aktivitu a sport, vzpírání, náhlé pohyby.
 • Nenoste oblečení, které při chůzi a další stlačí švy gumovými pásky.
 • Sexuální aktivita by měla být omezena na 1 měsíc.
 • Odložte léčbu lidovými léky a vstřebatelnými masti na pooperační jizvu.
 • Nečistěte si švy.
 • Sauny, koupele, opalování na pláži a v soláriích apod. By měly být vyloučeny.
 • Pro kvalitní vodní procedury se doporučuje sprcha.
 • Postupujte podle svého jídelníčku.

Příznaky komplikací vyžadujících okamžitou lékařskou pomoc

Obnova po odstranění ovariální cysty trvá v průměru jeden měsíc. Období zotavení je mnohem lepší ve srovnání s otevřenými břišními operacemi. Po celou dobu pooperační rehabilitace pečlivě sledujte své tělo. Mezi příznaky vyžadujícími pohotovostní lékařskou péči zdůrazňujeme následující:

 • silná bolest po laparoskopii ovariální cysty, které nezmizí týden po operaci.
 • výrazné zarudnutí kůže kolem švů;
 • děložní krvácení;
 • výtok tmavé barvy s nepříjemným zápachem;
 • zvýšená tělesná teplota až na 38–38,5 C;
 • rostoucí slabost;
 • žaludeční nepohodlí: nevolnost, zvracení, průjem.

Výskyt alespoň jednoho z uvedených příznaků může naznačovat závažné pooperační komplikace v těle, proto ihned vyhledejte lékaře.

Co můžete vařit během období zotavení, jaké pokrmy? Odborníci na výživu nabízejí pestrou a zdravou nabídku známých produktů.

Zeleninové suflé

Třepejte řepu nebo mrkev na častém struhadle a duste je v malém množství vody. Když je měkký, přidejte rozšlehaný vaječný bílek se solí a vložte do trouby na 18-20 minut. Toto je bezpečné a zdravé jídlo v prvních dnech po operaci..

Kuřecí suflé

Předvařené brambory (2 střední brambory) a kuřecí filé musí být nasekané v mixéru. Do směsi je třeba přidat plátek bílého chleba zjemněného v mléce, jeden žloutek a bílé našlehané do pěny se solí. Poté musíte pekáč promazat rostlinným olejem a rozložit hotovou směs. Soufflé se peče v troubě asi 20 až 22 minut při 182 stupních.

Rybí suflé

Chcete-li připravit lahodné suflé, musíte si vzít odrůdy mořských ryb - štikozubce, okouna. Rybu (200 g) uvařte s mrkví (1 ks) a rozemlejte v mixéru. Do výsledné směsi přidejte syrový žloutek a 2-3 lžíce / l nízkotučné zakysané smetany. Rozšlehejte vaječný bílek se solí a přidejte do směsi. Hmota je uložena ve formách a pečena v troubě asi 22-25 minut. Teplota 180 stupňů.

Tvarohové suflé

K přípravě tohoto jídla budete potřebovat ořechovou hmotu a jemně nasekané meruňky. Loupané ořechy lze válcovat v mlýnku na maso nebo drtit v mlýnku na ořechy. Hmota se smíchá s jemně nasekanými meruňkami a tvarohovou hmotou. Směs se plní do forem a pečou v troubě. Forma je předem mazána rostlinným olejem.

Na 100 gramů tvarohové hmoty si vezměte 30 gramů meruněk a ořechů, půl vejce, lžíci krupice a trochu zakysané smetany. Podle chuti se přidává cukr.

Masové suflé

Vařte libové maso a dvakrát šlehejte v mixéru až do pyré. Pyré se smíchá s ochlazenou krupicí a přidá se surový žloutek. Protein rozšleháme se solí a přidáme do pyré. Hotová hmota je rozložena do plechovek a napařena.

Polévka z mléčného suflé

Mléko zřeďte vodou a vařte pár brambor, mrkve a cibule. V případě potřeby přidejte několik rýžových zrn. Po dokončení ochlaďte a rozšlehejte v mixéru. Můžete jíst s nasekanými bylinkami - koprem, petrželkou.

Dietní pyré

Chcete-li připravit zdravou a zdravou polévku, musíte vařit a třást mrkev (1 kus) a brambory (2 kusy). Vařená rýže se rozšlehá v mixéru a přidá se k bramborové kaši. Směs se zředí vroucím mlékem (šálkem) a podává se s malým kouskem másla. Polévku lze jíst s krutony z bílého chleba.

Plněná řepa

Pro toto jídlo budete potřebovat jedno smíchané, jedno jablko, malou hrstku rozinek, zakysanou smetanu a skořici. Vařte řepu, odstraňte střední část lžící a naplňte rýžovou hmotou. Chcete-li připravit rýžovou hmotu, musíte rýži povařit, smíchat s jemně nakrájeným jablkem a rozinkami, přidat malý kousek másla a posypat cukrem a skořicí. Když rýžovou hmotu vložíte do řepy, přelijte ji lžící zakysané smetany. Vložte plněnou řepu do trouby a pečte.

Rybí knedlíky

Toto jídlo je vyrobeno z okouna. Smíchejte mletou rybu s namočenou buchtou a mlékem / smetanou, dobře promíchejte rukama. Pomocí lžíce vložte knedlíky do pánve a posypte rostlinným olejem. Poté zalijeme studenou vodou a vaříme asi pět nebo šest minut. Miska je připravena.

Dušené masové kuličky

Z libového masa (150 g) připravte masové pyré, dobře rozemlejte a rozšlehejte v mixéru. Kombinujte masové pyré s viskózní rýžovou kaší (půl sklenice). Směs znovu rozšleháme v mixéru a přidáme 1/6 syrového vejce a lžíci másla. Masové kuličky vymačkejte a vložte do pánve navlhčené v rostlinném oleji a poté zalijte vodou. Masové kuličky povaříme ve vodě asi 5-6 minut a podáváme.

Parní omeleta

Chcete-li omeletu napařit, smíchejte 2 vejce se čtvrtinou šálku mléka a nalijte do formy zvlhčené rostlinným olejem. Vařte omeletu ve vodní lázni nebo v páře.

Kaše kaše

Jak vařit kaši? Za tímto účelem rozemlejte obilniny v mlýnku na kávu a připravte z nich mouku. Mouka se nalije do vroucího mléka nebo vody tenkým proudem a rychle se míchá. Za minutu je kaše hotová. Podle potřeby přidáme sůl / cukr.

Květák ve strouhance

Toto jídlo lze připravit bez smažení na pánvi nalitím hotových máslů hotovými hlavami. Na zelí dáme strouhanku, namočí se do oleje - chuť bude stejná jako po smažení na pánvi.

Apple marshmallow

Tento dezert je vyroben z jednoho velkého jablka, medu a 2 bílků. Pro vytvrzení přidejte želatinu (5 g). Jablko je oloupané, rozděleno na 4 části a semenné lusky se semeny jsou odstraněny. Poté se plátky upečou v troubě do změknutí a v tomto okamžiku rozšleháme mixérem med se žloutky a želatinu rozpustíme. Ingredience se poté smíchají a nalijí do forem. Marshmallow je odeslán do ledničky ke ztuhnutí.

Rozměry vzdělávání

Velikost cyst se může pohybovat od mm do 20 cm.

S malou velikostí cystického novotvaru obvykle nestojí za to mluvit o chirurgickém zákroku a patologie je léčena konzervativními metodami..

Ale pokud velikost cysty přesáhne 8 cm a není tendence ji zmenšovat, je vhodné předepsat operaci.

Cysta větší než 2 cm musí být pravidelně sledována a ošetřována vysoce kvalitně, protože při takové velikosti se zvyšuje riziko komplikací.

Recenze pacientů

Svetlana, 28 let.

Dlouho jsem nemohla otěhotnět. Během vyšetření mi bylo zjištěno, že mám velkou cystu pravých vaječníků (asi 8 cm). Bylo mi řečeno, že je nutné to smazat. Nejprve jsem se velmi bál, ale doktor mi vysvětlil, že rizika jsou minimální a operaci lze provést pomocí laparoskopie. Souhlasil jsem a nelitoval jsem. Hned první den po operaci mě zvedli z postele, začal jsem pomalu chodit, bolest nebyla silná. A druhý den po operaci jsem se cítil skvěle a dokonce jsem požádal, abych šel domů. Po půl roce se mi konečně podařilo otěhotnět.

Inna, 45 let.

Zjistilo se, že mám endometrioidní cysty levého vaječníku. Ale hlavně mě děsilo, že byla zvýšena hladina CA-125 (tam je norma až 35 a já jsem měl 48). Samozřejmě jsem se velmi bál, že nádor je maligní. Ale doktor řekl, že to může být s endometriózou. Ale přesto jsem byl varován, že cystu pošlou k analýze hned během operace, a pokud vůbec, odstraní dělohu a přídavky. Jak jsem se bál... Ale nic se nestalo, cysta se ukázala být endometrioidní.

Elena, 21 let.

Byl jsem velmi překvapen, když mi byla diagnostikována dermoidní cysta obou vaječníků. Doktor řekl, že se jedná o vrozený stav, a v takových cystách jsou rudimenty zubů, tuku, vlasů... byl to pro mě šok, nemohl jsem si ani myslet, že je něco takového možné. Lékař doporučil tyto cysty odstranit, protože se mohou později stát rakovinovými. Byli mi odstraněni laparoskopicky, což mě velmi těší. Všechno dobře dopadlo.

Video: ovariální cysta, když je předepsána operace břicha?

Indikace pro chirurgickou léčbu

Ovariální cysta u žen je odstraněna v následujících situacích:

 • Nedostatečný účinek konzervativní terapie funkčních a endometrioidních formací;
 • Identifikace organických cyst, které nejsou náchylné k regresi - dermoidní, paraovariální, serózní;
 • Podezření na maligní degeneraci nádoru;
 • Vývoj život ohrožujících komplikací: hnisání cysty, prasknutí jejího pouzdra s krvácením nebo torzí tenké nohy;
 • Identifikace cyst v menopauze.

Operace patologie vaječníků se provádí plánovaným způsobem. Lékař předepisuje úplné vyšetření, během kterého je možné objasnit typ vzdělávání a identifikovat doprovodné nemoci. Po přípravě se stanoví den operace. Pokud však cysta praskla nebo se zkroutila, je pacient operován jako pohotovost.


Schematické znázornění torze cysty na vaječnících vyžadující urgentní chirurgický zákrok.