Známky endometriózy na ultrazvuku

Pro diagnostiku různých onemocnění u žen v gynekologii se často používá ultrazvukové vyšetření, včetně transvaginálního vyšetření. Endometrióza na ultrazvuku je vizualizována jako tkáň, která vyrostla za vnitřní hranice dělohy. Patologické ložiska mohou být umístěna ve vaječnících, trubkách, částečně v břišní dutině, horní části krku, ve vzácných případech - v konečníku.

Indikace pro ultrazvuk

Vyšetření je předepsáno pro jakékoli podezření na patologický růst buněk endometria, které si lékař všimne při rutinním vyšetření. Diagnóza endometriózy v první a druhé fázi ultrazvuku se však téměř nikdy nepoužívá. V těchto stádiích vývoje onemocnění jsou ohniska izolovaná, slabě vyjádřená, nelze je vizualizovat, aby se určila jasná lokalizace.

Jedinou informativní studií je MRI pánevních orgánů, které umožňuje identifikovat i jednotlivé výrůstky endometriální tkáně za děložní dutinou.

Při rozsáhlém růstu tkáně může ultrazvukový lékař určit přesnou polohu a strukturu patologického zaměření. V tomto případě vám diagnóza endometriózy pomocí ultrazvuku umožňuje stanovit správnou diagnózu..

Studie se častěji provádí transvaginálně a obvyklý ultrazvuk pánevních orgánů se uchyluje pouze v případě, že buňky endometria rostou do konečníku a orgánů sousedících s dělohou.

Ultrazvuk, pokud existuje podezření na tuto patologii, je v rámci vyšetření jmenován jedním z prvních. Endometrióza je hormonálně závislé onemocnění, proto se s ní mohou vyvinout fibroidy, polypy, cysty. Včasná ultrazvuková diagnostika vám umožňuje identifikovat tyto formace a zahájit léčbu.

Hlavní fází přípravy na ultrazvukové vyšetření je plnění močového měchýře. To je nezbytné pro maximální diagnostické informace. Několik hodin před manipulací by žena měla vypít nejméně 0,5 litru tekutiny. Před zákrokem nevyprázdňujte močový měchýř..

V který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk

Ultrazvuk na endometriózu se nejlépe provádí 12. - 15. den (od začátku menstruace) cyklu s trváním asi 30 dnů. To znamená, že již 5. až 7. den po ukončení menstruace poskytne studie nejpřesnější informace o umístění a struktuře endometriotických ložisek.

Vizualizace ložisek endometriózy na ultrazvuku a informační obsah celé studie přímo souvisí s obdobím menstruace. Počínaje okamžikem ovulace, to znamená od poloviny cyklu, sliznice vnitřní výstelky dělohy bobtná pod vlivem hormonů nezbytných pro početí. Oblasti zarostlého endometria vypadají jako jasná ohniska tmavšího odstínu. Také během tohoto období můžete vidět cysty, polypy, fibroidy v počáteční fázi růstu.

Ozvěny endometriózy

Pro určení typu patologie je velmi důležité včasné jmenování ultrazvuku. Existuje vnější endometrióza a vnitřní patologie. Kromě toho je nemoc rozdělena na fokální, nodulární a difúzní formu. Ten je diagnostikován s interní verzí. Následující příznaky endometriózy na ultrazvuku naznačují difúzní typ:

 • tkáň lemující vnitřní stěny dělohy, častěji zadní část, zesiluje;
 • tělo dělohy je oválné nebo kulaté;
 • děložní myometrium je charakterizováno zvýšenou echogenicitou, má fuzzy nerovný obrys;
 • je možné vizualizovat různé inkluze do průměru 0,05 mm - polypy, fibroidy, ložiska endometriózy, usazeniny vápníku, maligní nádory v počátečním stadiu růstu.

U nodulární formy patologie během vyšetření budou viditelné následující změny:

 • porušení struktury děložních stěn;
 • intersticiální (uvnitř děložní dutiny) endometrioidní uzlina.

Je možné detekovat novotvary podobné cystám s maximálním průměrem 3 cm, bez jasných kontur.

Fokální endometrióza je dána následujícími vlastnostmi:

 • zvýšená echogenicita určitých oblastí myometria při absenci dokonce jasných kontur;
 • cystické útvary až do průměru 1,6 cm;
 • nerovnoměrné zesílení stěn dělohy.

Obecně platí, že následující výsledky naznačují patologii: jakékoli uzlové struktury, fuzzy nerovnoměrné kontury endometria, nepravidelná symetrie stěn dělohy.

Nejobtížněji diagnostikovatelné jsou nodální a fokální typy endometriózy. Příznaky a ozvěny těchto onemocnění jsou zřídka diagnostikovány samostatně, často doprovázejí děložní myomy a některé další patologické stavy.

Výsledky ultrazvuku

Není možné okamžitě vidět endometriózu na ultrazvuku. Pokud je onemocnění v počátečním stadiu vývoje, jsou předepsána opakovaná vyšetření - jednou za měsíc 5. - 7. den měsíčního cyklu.

Lékař může navíc pomocí ultrazvuku určit:

 • změny v potrubí a krku;
 • stav příloh;
 • struktura vnitřních tkání - nodulární inkluze, heterogenita, zesílení;
 • echogenicita myometria a těla dělohy, jeho velikost;
 • jakékoli novotvary a uzliny.

Přítomnost patologických procesů je indikována primárně změnami velikosti dělohy. Normálně je 7 cm dlouhý, 6 cm široký a tlustý až 42 mm. Obrysy by měly být jasné, jednotné, bez cizích inkluzí. Pokud je tloušťka endometria vyšší než obvykle, hovoří se o začátku vývoje endometriózy.

Identifikace hyperechoických inkluzí naznačuje patologický růst tkáně. To je také indikováno porušením struktury děložního čípku a cervikálního kanálu..

Dále je vizualizován vnitřní pohled na dělohu, lokalizace všech patologických ložisek. Dnes jsou ženám nejčastěji diagnostikována endometrióza vaječníků. Při diferenciální diagnostice jsou detekovány cysty a polypy.

Ultrazvukové vyšetření se také používá ke sledování účinnosti terapie, zejména při konzervativní léčbě. V tomto případě se vyšetření nejlépe provádí každé tři měsíce, aby se posoudil stupeň proliferace tkání..

Léčba a prevence

V závislosti na stádiu vývoje onemocnění ultrazvuk vizualizuje jedno nebo více ložisek. Ve 3-4. Stupni se na vaječnících dodatečně tvoří cysty, mohou se vyskytnout adheze.

V pokročilých případech je kromě transvaginálního předepsán ultrazvuk malé pánve za účelem identifikace endometrioidních ložisek ve střevě, méně často v plicních tkáních.

Konzervativní léčba - instalace uvolňujícího nitroděložního systému, příjem hormonálních léků. V kombinovaném kurzu se používají estrogen-gestagenní, antigonadotropní léky. Jako symptomatická léčba jsou předepsány protizánětlivé, desenzibilizující léky proti bolesti.

Pokud tato léčba nepřinese pozitivní výsledky během 6-9 měsíců, je pozorována stenóza lumenu močovodů nebo střev, žena je diagnostikována s individuální nesnášenlivostí hormonálních léků nebo existují kontraindikace pro přijetí, používá se chirurgické odstranění ložisek endometrioidu.

Cysta je odstraněna během laparoskopie, laparotomie nebo přímého přístupu přes pochvu.

V moderní chirurgii se nejčastěji používá laparoskopie cysty, která zahrnuje nízko traumatický invazivní přístup k výrůstkům malými řezy.

Prevence nemoci spočívá v včasném vyšetření děložního čípku a dělohy, výběru moderních hormonálních metod antikoncepce, přísné kontrole cyklu, minimalizaci potratů a kyretáže a poranění dělohy..

Zdraví žen vyžaduje neustálé sledování. Mezi příznaky endometriózy patří rozmazaný výtok, acyklické menstruační krvácení, neschopnost otěhotnět nebo porodit dítě. V pokročilých případech, kdy jsou přítomny léze ve svalových vrstvách dělohy a v sousedních orgánech, může být menstruace vzácná, začíná proces adheze.

Všechny tyto klinické projevy jsou indikací pro výzkum. Podle jeho výsledků se používají konzervativní metody léčby nebo je rozhodnuto o odstranění formace chirurgickým zákrokem. Pokud byla endometrióza detekována během gestačního období, hormonální nebo chirurgická léčba se používá až po porodu..

Je endometrióza viditelná na ultrazvuku a kdy je lepší to udělat

Můžete mít podezření na endometriózu na ultrazvuku vizualizací atypických ložisek na povrchu tkání pánevních orgánů nebo ve struktuře svalové vrstvy pohlavního orgánu. Hormonálně závislé onemocnění stanovené při sonologickém vyšetření je předběžnou diagnózou, protože pouze další typy výzkumu mohou spolehlivě potvrdit proliferaci funkční vrstvy dělohy.

Endometrióza je benigní nádor pánevních orgánů nebo břišní dutiny, doprovázený šířením funkčních buněk endometria do jejich membrán.

Typy nemocí

Vnější typ onemocnění postihuje pochvu, vaječníky, vejcovody a částečně břišní dutinu.

Endometrióza vnitřního typu přímo ovlivňuje horní část děložního čípku a jeho tělo.

Onemocnění se navíc může projevit v nodulární, fokální a difúzní formě..

Difúzní forma se tedy nejčastěji projevuje vnitřním typem endometriózy.

Následující ozvěny označují difúzní typ:

 • kulaté nebo oválné tělo dělohy;
 • dochází k zesílení tkání, které tvoří stěnu dělohy, nejčastěji zadní;
 • tělo myometria se zvýšenou echogenicitou;
 • inkluze na děloze do 0,05 mm (depozice vápníku, novotvary různého původu, včetně maligních);
 • endometrium má nerovnoměrný a nejasný obrys.

U nodulární formy může ultrazvuk vykazovat následující ozvěny:

 • změny ve struktuře stěny dělohy, nejčastěji mají zaoblené nebo oválné tvary;
 • v některých případech jsou viditelné útvary podobné cystickým, až do průměru 30 mm;
 • samotné vzdělávání nemá jasné kontury;
 • také studie může ukázat uzel endometriózy, který roste ve stěně dělohy (intersticiální).

Ohnisková forma onemocnění se projevuje následovně:

 • v procesu provádění ultrazvukové studie lze v jedné ze sekcí svalové stěny dělohy (myometria) pozorovat zvýšenou echogenicitu s absencí jasného a rovnoměrného obrysu;
 • s podrobnější studií najdete cystické útvary od 2 do 15-16 mm;
 • stěny dělohy mohou mít ve srovnání s ostatními různé tloušťky.

Předpokládá se, že diagnostika fokální nebo nodulární formy onemocnění je obtížnější než u jiných. To je způsobeno skutečností, že tyto formy mají podobné vlastnosti a jsou velmi vzácné jednotlivě. Nejčastěji je lze pozorovat u děložních myomů a difuzních lézí..

Takže jsme dospěli k závěru: můžete identifikovat nebo vidět příznaky endometriózy pomocí ultrazvuku. Dnes se většina onemocnění vyskytuje v těle dělohy a vaječníků..

Příznaky

 • Pánevní bolest
 • Neplodnost.
 • Bolest, která se objevuje během pohlavního styku, může také naznačovat toto onemocnění..

Endometrióza uzliny
Endometrióza je benigní proliferace endometria mimo jeho adekvátní lokalizaci (sliznice těla dělohy). Genitální endometrióza je jedním z nejčastějších onemocnění pohlavních orgánů u žen, spolu s děložními myomy a zánětlivými onemocněními přívěsků.

Endometrióza je polyetiologické onemocnění. Existuje několik teorií o původu ložisek endometriózy, z nichž hlavní jsou transportní a embryonální.

 • Na základě těchto teorií lze identifikovat hlavní příčiny endometriózy
 • Implantace a růst endometriálních buněk mimo sliznici těla dělohy probíhá na pozadí hormonálních a imunitních dysfunkcí.
 • Jsou zdůrazněny hlavní rizikové faktory pro rozvoj onemocnění
 • Odborníci identifikovali nejtypičtější příznaky
 • V případě silné bolesti během menstruace, hojného výtoku, výtoku mimo menstruaci, měli byste se poradit s lékařem a v žádném případě se nevyléčit.
 • Diagnóza endometriózy se provádí na základě průzkumu u pacientů: stížnosti, anamnéza (endometrióza u nejbližších, porod, ukončení těhotenství, užívání nitroděložních tělísek, zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů).
 • Laboratorní a instrumentální metody diagnostiky endometriózy
 • Hormonální studie: stanovení dynamiky koncentrace FSH, LH, progesteronu, estradiolu.
 • Projevy endometriózy dělohy během ultrazvukového vyšetření: echo-negativní tubulární struktury probíhající z endometria do myometria, nerovnosti bazální vrstvy endometria, malé oválné nebo zaoblené hypoechoické struktury v bazální vrstvě, asymetrie tloušťky stěn dělohy, zvětšení její velikosti, výskyt oblastí zvýšeného echogenu znamení
 • Ultrazvukové příznaky endometriózy vaječníků: vnitřní struktura malého bodu, zaoblený tvar formace s dvojitým obrysem, umístění formace na boku a za dělohou, ozvěna hustá tobolka cysty, žádné změny ve struktuře ozvěny během vyšetření dynamiky v různých obdobích menstruačního cyklu.
 • Při kolposkopickém vyšetření s endometriózou děložního čípku existují: pseudoeroze s hemoragickým obsahem, endometriotická ložiska různých tvarů a velikostí, polypoidní ložiska v oblasti cervikálního kanálu.

Hysterosalpinografie se provádí 5. - 7. den cyklu. Známky vnitřní endometriózy: nepravidelná trojúhelníková děložní dutina.

Laparoskopický obraz endometriózy je dán rozsahem patologického zaměření a délkou jeho existence. Moderní optická technologie umožňuje diagnostikovat ložiska endometriózy v raných stádiích.

MRI a CT umožňují určit lokalizaci a povahu endometriózy. V myometriu jsou formace bez jasných kontur, uvnitř patologických ložisek - signály s vysokou intenzitou. U endometriózy vaječníků se stanoví hustá tobolka s nepravidelnými konturami.

Bolest při endometrióze závisí na lokalizaci patologického zaměření. Tahání bolesti na jedné straně, bolest při zvedání závaží může naznačovat vývoj endometriózy vaječníků. S endometriózou dělohy se bolest shoduje s menstruací. Intenzita bolesti je různá: od mírného stisknutí nebo tažení po silnou křečovitou.

Ano, s endometriózou může během styku dojít k bolesti.

U endometriózy se mezi menstruací může objevit krvavý výtok tmavé (někdy hnědé nebo dokonce černé) barvy. Výtok se také mění během menstruace: je bohatší a tmavší.

U všech žen se doporučuje každoroční prohlídka u gynekologa. Pokud máte příznaky charakteristické pro endometriózu, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem ohledně diagnostických testů a včasné léčby..

Co ukazuje ultrazvuk?

Pokud je v děloze zjištěno onemocnění, ultrazvuk může především ukázat následující:

 • nerovnost a nezřetelnost endometria;
 • přítomnost uzlových struktur;
 • porušení symetrie stěn dělohy.

Ovariální endometrióza má následující vlastnosti:

 • existuje formace zaobleného tvaru umístěného po stranách nebo za dělohou;
 • struktura tkáně je heterogenní, s malými tečkami;
 • také ohniskové formace, které mají odlišný tvar, typ a velikost.

Hyperplazie a maligní novotvary

Kromě toho může být přítomnost husté cystové kapsle známkou ovariální endometriózy. Současně nedochází ke změnám v jeho struktuře s ohledem na různá období menstruačního cyklu..

Ovariální cysty vyplývající z endometriózy se nazývají endometrioidní cysty. Mají kulatý nebo oválný tvar, tloušťka stěny není stejnoměrná a může se pohybovat od 2 do 8 mm. Tloušťka stěn takové cysty se mění v závislosti na délce období existence cysty. Tyto novotvary mají výrazné akumulace krevních sraženin umístěných v temenním prostoru..

Hyperplazie endometria je také detekována ultrazvukem. Toto onemocnění je způsobeno zánětlivými procesy v pánevních orgánech nebo hormonální nerovnováhou. Hyperplazie endometria je přemnožení výstelky dělohy. Hyperplázie může někdy vést k rakovině.

Hyperplazie může ovlivnit celou vrstvu endometria dělohy nebo její specifické části, což je ústředním projevem onemocnění. Hyperplazie je důsledkem zvýšení hladiny estrogenu v těle ženy.

Nadměrný růst slizniční vrstvy může způsobit maligní nádory - rakovinu endometria nebo rakovinu dělohy. Rakovina tohoto orgánu je způsobena hormonálními poruchami v ženském těle. Vzhledem k tomu, že rakovina endometria (rakovina dělohy) je velmi častým onemocněním, je její detekce v rané fázi vývoje velmi naléhavým úkolem..

Určete cyklus pro ultrazvuk

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky při podezření na endometriózu, mělo by se to dělat lépe 5., 6. nebo 7. den menstruačního cyklu. Diagnostika je také nezbytná pro zbytkové mazové sekrece..

Doporučuje se provést studii několikrát během následujících cyklů. To poskytne přesnější výsledky a umožní vám sledovat dynamiku orgánu, ve kterém bylo onemocnění detekováno, po celý menstruační cyklus. Pokud byla předepsána léčba, pak přibližně v jejím středu proveďte kontrolní ultrazvuk, abyste určili účinnost léčby.

Výcvik

V závislosti na typu výzkumu zvoleného pro endometriózu jsou stanoveny určité rámce pro přípravu a pravidla. Nejprve lékař zvolí den cyklu, kdy bude skenování provedeno. Všechny nuance jsou sjednány s odborníkem individuálně.

Pravidelnost menstruačního cyklu a jeho délka hrají významnou roli..

Další fáze přípravy zahrnuje hygienické postupy.

 • Před transvaginálním skenováním musí žena mít toaletu vnějších genitálií.
 • Při výběru metody transabdominální studie není třeba přijímat žádná opatření. V některých případech sonolog požádá pacientku, aby za účelem zlepšení vizualizace dělohy vypila 10 sklenic vody 10–15 minut před diagnózou a poté už nemočila. Toto doporučení je individuální, proto není nutné plnit močový měchýř bez dalších požadavků.
 • Transrektální vyšetření zahrnuje zavedení sondy do konečníku. Trávicí trakt musí být vyprázdněn, aby nedošlo k narušení vizualizace. Příprava na ultrazvukové vyšetření zavazuje pacienta, aby v předvečer vyšetření vyloučil vydatnou večeři. V den diagnózy byste neměli jíst, abyste nezpůsobili zvýšenou tvorbu plynů. Transcreatic ultrazvuk je obvykle předepsán v první polovině dne, takže by neměly být žádné potíže s zdržením se jídla.

Bezprostředně před manipulací by žena měla odhalit spodní část břicha (s transabdominální diagnózou) nebo se svléknout pod pas (pomocí transvaginálních a transrektálních metod). Studie se provádí v horizontální poloze a trvá průměrně 10–30 minut.

Kdy udělat takový ultrazvuk?

Již jsme zjistili, v jakém období je lepší diagnostikovat endometriózu. Mnoho žen však stále přemýšlí, kdy se do této studie přihlásit.?

Odpověď je ve skutečnosti jednoduchá: když si žena všimne známek endomentriózy.

Příznaky endometriózy mohou být následující:

 • bolestivá období
 • rozmazání výtoku před nástupem menstruace a po jejím dokončení;
 • obtíže při početí dítěte;
 • bolest při sexu (méně časté)

Tyto znaky jsou považovány za nejběžnější. Existuje však mnoho případů, kdy je onemocnění asymptomatické nebo jsou příznaky mírné. Proto je onemocnění často diagnostikováno v pozdním stadiu vývoje. Odborníci doporučují podstoupit ultrazvukové vyšetření jednou za šest měsíců - studie pro včasné zjištění patologických stavů pánve.

Polypy endometria

Ultrazvukové vyšetření endometria často odhalí polypy. Polyp je benigní formace, která se tvoří z tkáně endometria. Polyp endometria je stejně častý u žen v reprodukčním věku a během menopauzy. Polyp endometria je diagnostikován ultrazvukem, obvyklým umístěním polypu je vnitřní výstelka dělohy.


Kombinace ultrazvuku a Dopplerova ultrazvuku umožňuje detekovat benigní novotvary vnitřních tkání dělohy - polypy. Rostou z buněk endometria a mohou způsobit menstruační nepravidelnosti.

Polyp endometria má obvykle nohu, na které je připevněn, a rozvinutý choroidní plexus. Hlavním znakem, podle kterého lze polyp identifikovat, je krvácení mimo menstruační cyklus..

Diagnóza endometriózy pomocí ultrazvukové studie

Diagnostika pomocí ultrazvukového přístroje zaujímá vedoucí úlohu ve studiu endometriózy. Je však nejúčinnější, pokud onemocnění zasáhlo dělohu nebo vaječníky. Diagnostiku lze provést dvěma způsoby:

 • nejprve se senzor zavede do pochvy. Tato metoda je méně příjemná, ale zaručuje nejefektivnější informace;
 • u druhé metody se výzkum provádí externě, tj. přes peritoneální dutinu tedy nedochází k žádnému nepohodlí.

Dnes je nemožné stanovit endometriózu se 100% pravděpodobností pomocí ultrazvuku, a to ani v případě, že onemocnění zasáhlo dělohu nebo vaječníky. Nejspolehlivější metodou pro stanovení onemocnění je laparoskopie s další biopsií..

Podstata postupu

Při provádění ultrazvukového vyšetření můžete vidět vnitřní vrstvu dělohy dvěma způsoby:

1. Transabdominální ultrazvuk, při kterém je ultrazvuková sonda umístěna přímo na přední břišní stěnu, je prostřednictvím ní vizualizována děloha. Ultrazvuk břicha je považován za méně informativní techniku, ale má také své výhody: schopnost vidět celkový stav studovaného orgánu, nepřítomnost nepříjemných pocitů během procedury. Stavy jako těžká obezita a pooperační adheze významně komplikují diagnostiku u transabdominální varianty..

2. Transvaginální ultrazvuk, při kterém je do pochvy vložen speciálně tvarovaný snímač, který umožňuje vizualizaci dělohy a přívěsků s vysokou přesností, protože je umístěn co nejblíže k nim. V gynekologii je tato technika široce používána k diagnostice endometritidy, nádorů, mimoděložního těhotenství a ke stanovení příčin neplodnosti. Transvaginální vyšetření se neprovádí u panen, aby nedošlo k poškození panenské blány, a u těhotných žen po 12 týdnech, protože to může vyvolat potrat.

Známky endometritidy během ultrazvuku

Endometritida je typ pánevního onemocnění, které lze detekovat během výzkumu endometriózy. Neměli by být zmateni, protože se jedná o různé patologie..

Endometritidu je třeba chápat jako zánětlivý proces děložní sliznice. Příčinou onemocnění může být mechanické poškození, například při potratu nebo nesprávné instalaci nitroděložního tělíska. Druhou příčinou nemoci jsou pohlavně přenosné choroby nebo různé viry.

Z příběhů pacientů je často možné předpokládat přítomnost endometritidy. Specialista musí dále provést řadu postupů pro stanovení přesné diagnózy:

 • nejprve se provede standardní gynekologické vyšetření;
 • pak je nutné odebrat nátěry, aby se zjistil možný původce choroby;
 • a poslední důležitou fází bude studie na ultrazvukovém stroji.

Je třeba poznamenat, že endometritida se vyskytuje v akutní a chronické formě. Akutní forma je charakterizována zvýšením teploty, bolestí v podbřišku a uvolněním hnisavé-krvavé tekutiny, která nepatří k menstruaci. během léčby se doporučuje ultrazvuk, aby se sledovala terapeutická účinnost.

Chronická forma onemocnění probíhá téměř nepostřehnutelně, příznaky nejsou výrazné, proto lze onemocnění nejčastěji určit po ultrazvukové diagnostice. Příznaky chronické endometritidy mohou zahrnovat následující odchylky:

 • došlo k významné ztrátě tloušťky sliznice dělohy;
 • někdy, vzhledem k zánětlivému zaměření, lze pozorovat reverzní reakci; výrazné zesílení sliznice;
 • pomocí ultrazvuku může být tělo dělohy zvětšeno;
 • posunutí dělohy v jakémkoli směru (anatomická změna umístění);
 • přítomnost několika adhezí.

Ačkoli je ultrazvuk původní metodou a nejčastěji používanou metodou detekce onemocnění pánve, měl by být považován pouze za orientační. Pokud byly nalezeny nějaké patologie, odchylky, je povinná další studie - hysteroskopie, která vám umožní plně vidět dělohu. Poté může lékař předepsat biopsii.

Dekódování

Při dekódování věnujte pozornost následujícím indikátorům:

 1. Umístění dělohy. Jsou možné jeho vrozené anomálie, jako jsou ohyby, zákruty, nefyziologické umístění. Během těhotenství se děloha normálně naklání dopředu.
 2. Velikost dělohy. Jejich nárůst může být známkou těhotenství, endometritidy nebo nádorů. Malé velikosti naznačují nedostatečný rozvoj - infantilismus.
 3. Obrysy dělohy. Normálně jsou rovnoměrné a jasné. Rozmazané hranice mohou naznačovat přítomnost zánětlivého procesu. Hrudkovité hrany naznačují možné zvýšení tvorby hmoty. Když se děloha rozdělí na 2 části, hovoří o takové anomálii struktury jako dvourohá děloha.
 4. Echogenicita děložních stěn. Změny hustoty a struktury části stěny dělohy často naznačují přítomnost nádoru nebo lokálního zánětu.
 5. Stav příloh. Posuzuje se přítomnost patologie vejcovodů, vaječníků, přítomnost mimoděložního těhotenství. Trubky obvykle nejsou na ultrazvuku vůbec viditelné. Vaječníky lze měnit apoplexií, polycystickými nádory.
 6. Tloušťka endometria. Výsledky měření tloušťky endometria umožňují diagnostikovat jeho hypo- nebo hyperplazii.

Je velmi důležité včas identifikovat endometritidu pomocí ultrazvuku. Jeho hlavní rysy jsou:

 • ztenčení nebo zesílení vnitřní výstelky dělohy, což závisí na stadiu endometritidy;
 • přítomnost zánětlivé tekutiny uvnitř děložní dutiny;
 • změny echogenicity stěn dělohy, jejich heterogenita;
 • určité zvýšení velikosti dělohy, její "zaoblení";
 • cysty nebo plynové bubliny jsou vizualizovány ve svalech obklopujících endometrium.

Ultrazvukové vyšetření je poměrně spolehlivá diagnostická metoda. Moderní vybavení vám umožňuje vidět endometrium na ultrazvuku s vysokou přesností. Pro správnou diagnózu a adekvátní léčbu je však velmi důležité zvolit kompetentního a zkušeného odborníka na funkční diagnostiku, který dokáže správně interpretovat získané výsledky..

Další obrázky

Komplikace

Těhotenství po IVF má zvýšené riziko potratu v přítomnosti polypu endometria. Z tohoto důvodu vyžaduje tato formace povinné odstranění před IVF. Polyp endometria má jednu nepříjemnou vlastnost - může se znovu objevit v důsledku přítomnosti cévní „nohy“. Teprve po cíleném odstranění stonku je riziko sekundárního růstu velmi nízké. Před plánováním těhotenství je důležité provést komplexní diagnostiku těla, aby těhotenství proběhlo hladce..

Jak vypadá endometrióza na ultrazvuku a je možné identifikovat patologii v raných fázích

Diagnostika endometriózy není v praxi gynekologa snadný úkol. Nemoc nemá žádné specifické příznaky a žena se často s lékařem několik let neporadí. Podle Mezinárodní asociace endometriózy je patologie detekována v průměru 7 let po objevení prvních příznaků. Z tohoto důvodu je obzvláště důležitý ultrazvuk - metoda, která vám umožní rychle a bezbolestně provést diagnózu. Patologie je často detekována náhodou během preventivní prohlídky nebo při hledání zcela jiného onemocnění.

Endometrióza na ultrazvuku má své vlastní charakteristické rysy, ale to nevylučuje možnost diagnostické chyby. Další metody přicházejí na pomoc lékaři - MRI, rentgenové kontrastní vyšetření, laparoskopie. Integrovaný přístup vám umožňuje včas detekovat endometrioidní ložiska, posoudit závažnost průběhu onemocnění a určit taktiku léčby.

Podívejme se blíže na to, jak se endometrióza projevuje během ultrazvukového vyšetření, co lékař vidí na obrazovce a jaké ozvěny mu pomáhají diagnostikovat.

Účinnost ultrazvuku v diagnostice endometriózy

Endometrióza je chronické, pomalu progresivní onemocnění, při kterém se buňky výstelky dělohy šíří mimo ni. Při diagnostice patologie se používají různé metody, ale ultrazvuk je považován za jeden z nejinformativnějších. Ultrazvukové vyšetření vám umožní identifikovat ložiska endometriózy a určit jejich lokalizaci. Toto je první krok k přesné diagnóze, ale často není jediný..

Problém ultrazvukového vyšetření spočívá v tom, že tato metoda neumožňuje jednoznačně posoudit hloubku penetrace endometrioidních heterotopů do tkáně. Z tohoto důvodu není vždy možné přesně nastavit fázi vývoje onemocnění pouze pomocí ultrazvuku. Endoskopická vyšetření jsou považována za zlatý standard pro diagnostiku endometriózy - hysteroskopie pro adenomyózu (endometrióza dělohy) a laparoskopie pro vnější formy.

Hysteroskopie se používá k diagnostice adenomyózy a laparoskopie se používá k diagnostice vnější endometriózy.

Ale tyto metody jsou invazivní, zahrnují použití anestézie, řezání tkáně, penetraci do děložní dutiny. Před provedením laparoskopie nebo hysteroskopie musíte najít ložiska endometriózy pomocí ultrazvuku a posoudit stav pánevních orgánů.

Klinická praxe ukazuje, že takové lokalizace ložisek onemocnění jsou na ultrazvuku jasně viditelné:

 • Adenomyóza - vnitřní endometrióza (poškození dělohy);
 • Externí endometrióza s rozšířením procesu do vaječníků. S touto formou patologie se tvoří bodová ložiska a cysty (endometriomy);
 • Extragenitální endometrióza - poškození močového měchýře a střev.

Na ultrazvuku není léze pánevního pobřišnice vždy viditelná - povrchní a hluboké formy endometriózy. K diagnostice těchto stavů se používá MRI, laparoskopie.

Heterotopie v pochvě a na vnější části děložního čípku nevyžaduje ultrazvuk. Diagnóza se stanoví po kolposkopii a biopsii.

Indikace pro ultrazvukové vyšetření

Ultrazvuk je předepsán za následujících podmínek:

 • Podezření na endometriózu. Předběžná diagnóza se stanoví na základě stížností a údajů z vyšetření. Při vnitřní endometrióze je bohatá, prodloužená a bolestivá menstruace, perimenstruální výtok. S vnější formou patologie může být jediným příznakem bolest, která se objevuje před a během menstruace;
 • Neplodnost nebo potrat. Progresivní endometrióza narušuje koncepci dítěte, vede k potratu a předčasnému porodu;
 • Kontrola dříve identifikované patologie. Doporučuje se provádět ultrazvukové vyšetření alespoň jednou ročně..

K řízení stavu vývoje endometriózy musí žena každých šest měsíců provádět ultrazvuk.

Všechny ženy by měly každoročně navštěvovat gynekologa a provádět ultrazvuk pánevních orgánů, a to i při absenci potíží a bezpečné reprodukční funkce. To je jediný způsob, jak včas zaznamenat časné příznaky endometriózy a další patologie..

Výhoda ultrazvuku oproti jiným diagnostickým metodám

Ultrazvukové vyšetření je první diagnostickou metodou, kterou lékař předepisuje pro podezření na gynekologickou patologii. Tato metoda má výhody oproti jiným možnostem:

 • Bezpečnost. Ultrazvukové vyšetření neovlivňuje stav pánevních orgánů a jiných tělesných systémů, neovlivňuje reprodukční funkce. Ultrazvuk lze provádět na začátku těhotenství a laktace, u dospívajících a žen v menopauze;
 • Bezbolestnost. Během vyšetření žena nepociťuje bolest, ale může dojít k mírnému nepohodlí. Anestezie není nutná;
 • Neinvazivnost. Studie se provádí bez vpichů a řezů měkkých tkání;
 • Pohodlí. Procedura trvá 5-15 minut a je prováděna ambulantně. Není nutná žádná hospitalizace, provádí se kdykoli během dne;
 • Minimální příprava. U transvaginálního ultrazvuku nejsou nutné žádné zvláštní podmínky. Příprava na další možnosti ultrazvukového vyšetření je jednoduchá a nezabere mnoho času;
 • Vysoký informační obsah. Umožňuje vám vidět různé patologie pánevních orgánů, identifikovat ohniska endometriózy;
 • Neexistují žádné kontraindikace. Existuje pouze jedno omezení - transvaginální ultrazvuk se neprovádí u dívek, které nejsou sexuálně aktivní;

Transvaginální ultrazvuk se u panen neprovádí.

 • Dostupná cena. Náklady na gynekologické ultrazvukové vyšetření jsou 1000-2500 rublů. Cena závisí na úrovni kliniky, regionu, kvalitě vybavení, kvalifikaci lékaře. Náklady na ultrazvuk jsou nižší než MRI, laparoskopie nebo hysteroskopie.

Výsledek ultrazvuku je vydán ihned po vyšetření. Za dekódování přijatých dat odpovídá gynekolog. Bere v úvahu nejen závěr, ale také pečlivě studuje popis, odhaluje nuance, které jsou při diagnostice důležité.

Závěr Ultrazvuk zatím není diagnóza. Při hodnocení patologického procesu se lékař zaměřuje nejen na ultrazvuková data, ale také na shromážděnou anamnézu, příznaky a výsledky dalších diagnostických metod.

Typy ultrazvukového vyšetření v gynekologii: rysy a příprava

V gynekologické praxi se používají tři možnosti ultrazvuku. Každý z nich může identifikovat endometriózu. Volba závisí na očekávané lokalizaci procesu a dalších faktorech. Srovnávací charakteristiky technik jsou uvedeny v tabulce:

MetodologieIndikaceTaktikaVýhodynevýhody
Transvaginální ultrazvukAdenomyóza, vnější endometrióza s postižením vaječníků, extragenitální formy (endometrióza močového měchýře)Senzor je vložen do pochvyVysoký informační obsah studie, není nutná žádná předběžná přípravaDrobné nepohodlí během procedury, neprovádí se u panen
Transabdominální ultrazvukAdenomyóza, vnější endometrióza s postižením vaječníků, extragenitální formy (endometrióza močového měchýře)Senzor je umístěn na přední stěně břichaVysoký informační obsah studie, pohodlné podmínky, lze provádět u panenJe nutná předběžná příprava
Transrektální ultrazvukRetrocervikální endometrióza, poškození střevSonda se vloží do konečníkuVysoký informační obsah studie v určitých lokalizacích endometriózy, dostupný pro pannyJe nutná předběžná příprava, během procedury jsou nepříjemné pocity

Příprava závisí na typu výzkumu. Před provedením transabdominálního ultrazvukového vyšetření, 48 hodin před diagnózou, by měly být ze stravy vyloučeny plynotvorné produkty (zelí, hrozny, bílý chléb, mléko, luštěniny, syrové ovoce a zelenina). Plyn nahromaděný ve střevě ztěžuje vizualizaci pánevních orgánů.

2 dny před ultrazvukem je nutné přestat jíst potraviny, které mohou způsobit nadýmání.

Hodinu před studiem musíte vypít 1-1,5 litru vody, abyste naplnili močový měchýř.

Transrektální ultrazvuk také vyžaduje přípravu. 3 dny před studií je nutné vyloučit plynotvorné produkty. V předvečer postupu vložte klystýr, hodinu - naplňte močový měchýř.

Transvaginální ultrazvuk nevyžaduje žádné speciální školení. Bezprostředně před vyšetřením stojí za to vyprázdnit močový měchýř, aby se snížilo nepohodlí.

Cena ultrazvuku nezávisí na typu studie. Přesnost diagnózy je dána lokalizací procesu, úrovní vybavení a kvalifikací lékaře.

Pravidla vyšetření endometriózy

Pokud máte podezření na patologii pánevních orgánů, je ultrazvuk předepsán 5-7. Den menstruačního cyklu. Je povoleno provádět studii v prvních 10-12 dnech (například s prodlouženou menstruací - až 7 dní nebo více). Během tohoto období je sliznice děložní dutiny ztenčena a můžete si všimnout různých odchylek od normy.

Když je detekována endometrióza, je ke kontrole vývoje onemocnění předepsán ultrazvuk ve druhé fázi cyklu - 22. - 25. den. V této době roste sliznice dělohy a je to jasně viditelné na ultrazvuku. Ložiska endometriózy jsou také buňky endometria. Zvyšují se před menstruací a jsou viditelné na ultrazvuku.

Před menstruací se heterotopie zvyšují, takže jsou během ultrazvuku jasně viditelné.

Proč lékař nepředepíše okamžitě ultrazvukové vyšetření ve druhé polovině cyklu? Protože si nemůže být jednoznačně jistý, že najde endometriózu. Příznaky endometrioidního onemocnění jsou podobné jako u jiných stavů. Bohatá menstruace a acyklické špinění, bolesti v dolní části břicha mohou být s myomem, hyperplazií endometria, funkční ovariální cystou. Všechny tyto nemoci jsou lépe vidět v první fázi cyklu. Proto se při endometrióze uplatňuje následující schéma: lékař nejprve předepíše ultrazvukové vyšetření 5. - 7. den cyklu a poté, pokud je to nutné, opakuje studii 22. - 25. den.

Během menopauzy se ultrazvuk provádí v jakémkoli vhodném čase. Vaječníky již nefungují, pohlavní hormony se nevyrábí a endometrium neroste. Nic vám nebrání v zvážení možné patologie.

Echografické příznaky patologie

Echografický obraz závisí na lokalizaci procesu. Zvažme podrobněji příznaky různých forem endometriózy.

Adenomyóza

Adenomyóza - vnitřní endometrióza s postižením dělohy - je dobře vizualizována ultrazvukem. Pomocí této metody můžete určit formu patologie a určit fázi vývoje procesu. Diagnózu můžete objasnit pomocí MRI a hysteroskopie.

Pokud máte podezření na adenomyózu, lékař věnuje pozornost stavu bazální vrstvy sliznice dělohy. Studie se provádí transvaginální sondou před a po menstruaci.

Echokardiografie difuzní formy adenomyózy:

 • Já stupeň. Tloušťka stěn dělohy je v normálních mezích. Existuje nerovnoměrná tloušťka bazální vrstvy endometria, její nepravidelnost nebo zoubkování. Jsou viditelné lokální defekty slizniční vrstvy dělohy, hypo- a anechoické inkluze do velikosti 2 mm, anechoické tubulární struktury (do 1 mm), směřující ke svalové vrstvě. V myometriu se stanoví jednotlivé oblasti s vysokou echogenicitou do velikosti 3 mm;
 • II. Stěny dělohy jsou nerovnoměrně zesílené u 50% pacientů. Jedna stěna dělohy může být o 0,5 cm nebo více silnější než druhá. V myometriu, přiléhajícím ke slizniční vrstvě dělohy, jsou viditelné zóny heterogenní echogenicity. V těchto zónách jsou určeny anechoické formace do velikosti 5 mm. V nich může být krev. Ozvěny endometriózy 1. stupně jsou zachovány;
 • III. Stěny dělohy jsou zesílené téměř u všech pacientů. Většina myometria je obsazena zónami se zvýšenou echogenicitou. Stanoví se anechoické inkluze o velikosti 2 až 6 mm, dutiny vyplněné kapalinou. Tloušťka endometria je snížena i ve druhé fázi cyklu. Známky stádia I a II zůstávají.

Ve fázi IV adenomyózy se proces přesouvá do sousedních orgánů. Zobrazeno provádění laparoskopie.

Na fotografii níže je vidět difuzní adenomyóza stupně II. Existuje zesílení zadní stěny dělohy, fuzzy hranice endometria, zóny heterogenní echogenicity v myometriu:

Známky nodulární adenomyózy:

 • Tloušťku dělohy lze zvětšit nebo nezměnit. Závisí to na rozsahu vzdělání;
 • Ve stěnách dělohy jsou viditelné zóny zvýšené echogenicity kulatého nebo oválného tvaru;
 • Stanoví se anechoické inkluze a cysty do velikosti 6 mm;
 • Se submukózním umístěním uzlu se deformuje M-echo - stín endometria.

Při provádění ultrazvuku je nejčastěji detekována adenomyóza stupně II-III. Známky počátečního stadia onemocnění nejsou vždy přesně definovány.

Endometrióza vaječníků

Endometrioidní ovariální cysty jsou jedním z nejčastějších projevů patologie. Na ultrazvuku je lze detekovat podle následujících kritérií:

 • Velikost vzdělání obvykle nepřesahuje 7 cm;
 • Cysta má silné stěny - až 0,5 cm;
 • Obsah cysty je obvykle homogenní - jemná suspenze se střední a vysokou echogenicitou;
 • Formace je umístěna za a po straně dělohy;
 • Viditelný je dvojitý obrys cysty.

Pokud je endometrioma malý (až 1,5 cm), je suspenze uvnitř ultrazvuku špatně stanovena. Taková formace je snadno zaměnitelná se skutečným nádorem..

Podle statistik jsou v 80% případů cysty detekovány na obou stranách. Nejčastěji se nalézá jedna dutina, méně často dvě nebo tři. Mnohočetné ovariální cysty endometrioidu se téměř nikdy nevyskytují.

Obrázek ukazuje endometrioidní jednu ovariální cystu:

Retrocervikální endometrióza

Endometriotická ložiska se nacházejí v tkáni za děložním čípkem. Může to být jeden uzel do velikosti 5 cm nebo několik malých ohnisek.

Ultrazvukové příznaky:

 • Vzdělání může mít různou echogenicitu. Hypoechoické inkluze jsou detekovány u 60-70% žen. Méně často jsou viditelné hyperechoické formace;
 • Vzdělání má nerovné obrysy s fuzzy hranicemi;
 • Klíčení heterotopií do konečníku je možné. Na ultrazvuku je určena echo-negativní zóna ve tvaru půlměsíce.

Klinický obraz retrocervikální endometriózy je podobný známkám poškození sakro-děložních vazů. Ale poslední možnost s ultrazvukem není vždy určena, diagnóza je stanovena vyloučením. Pokud se vyskytnou stížnosti na ostrou bolest v křížové kosti, perineu, vagině, zhoršené v sedě a ultrazvuk nevykazuje známky poškození retrocervikálního prostoru, stojí za to přemýšlet o endometrióze sakro-děložních vazů. Ten druhý je také podporován bolestivostí, když je vložena vaginální sonda..

Na obrázku je retrocervikální endometrióza:

Diferenciální diagnostika endometriózy

Největší obtíž je diagnostika nodulární formy adenomyózy. Tuto patologii na ultrazvuku lze zaměnit s děložními myomy. Při stanovení diagnózy je třeba vzít v úvahu následující body:

 • Myom i nodulární adenomyóza jsou na skenech vidět jako zaoblené formace;
 • Endometrióza nemá žádné tobolky ani jasné hranice. Fibroidní kapsle je viditelná na ultrazvuku, formace má jasné kontury;
 • Myom je obvykle definován jako ohnisko snížené echogenicity, adenomyózy - zvýšené;
 • Velké uzliny adenomyózy je třeba odlišovat od fibroidů s cystickou degenerací. Homogenní složení inkluzí ve formaci hovoří ve prospěch fibroidů. U adenomyózy je v cystické dutině viditelná jemně rozptýlená suspenze;
 • Zvláštní pozornost je třeba věnovat tloušťce stěny dělohy. U endometriózy dochází k zesílení jedné stěny o 0,4-0,5 cm nebo více.

Endometrióza nodosa může být zřídka zaměňována s těhotenstvím dělohy. Chyby se vyskytují brzy - až 4–5 týdnů. Od 6 do 7 týdnů se stanoví srdeční rytmus plodu a stanoví se diagnóza. Těhotenství můžete potvrdit nebo vyvrátit krevním testem na hCG.

Endometrioidní ovariální cysty jsou někdy mylně považovány za mimoděložní těhotenství. V této situaci musíte studii opakovat po 3–5 dnech, darovat krev pro hCG.

Je důležité si uvědomit: ultrazvuk je jednou z klíčových metod diagnostiky endometriózy, ale neměli byste se na tuto metodu zcela spoléhat. Praxe ukazuje, že patologie je detekována hlavně s významným vývojem procesu. V počátečních stádiích není endometrióza zdaleka vždy jasně viditelná na ultrazvuku a není vyloučena možnost diagnostické chyby..

Je endometrióza viditelná na ultrazvuku a kdy je lepší to udělat

Můžete mít podezření na endometriózu na ultrazvuku vizualizací atypických ložisek na povrchu tkání pánevních orgánů nebo ve struktuře svalové vrstvy pohlavního orgánu. Hormonálně závislé onemocnění stanovené při sonologickém vyšetření je předběžnou diagnózou, protože pouze další typy výzkumu mohou spolehlivě potvrdit proliferaci funkční vrstvy dělohy.

Endometrióza je benigní nádor pánevních orgánů nebo břišní dutiny, doprovázený šířením funkčních buněk endometria do jejich membrán.

 • 1 Kdy provést ultrazvukové vyšetření na endometriózu
 • 2 Druhy výzkumu
 • 3 Strukturální změny v endometriu
 • 4 Příprava
 • 5 V který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk
 • 6 Je endometrióza viditelná na ultrazvuku
 • 7 Co se ukáže

Kdy provést ultrazvukové vyšetření na endometriózu

Ultrazvuk na endometriózu je předepisován pacientům za účelem sledování chování sliznice a vyšetření blízkých orgánů. Pokud byla diagnóza pacienta již potvrzena, jsou předepsána sonologická vyšetření k posouzení účinnosti léčby s intervalem tří měsíců. V remisi - každých šest měsíců.

Diagnostika se také provádí, pokud existuje podezření na endometriózu s takovými potížemi:

 • rozmazaný výtok je přítomen během týdne před menstruací a dva po nich;
 • dlouhá období s hnědým nebo tmavě vínovým odstínem;
 • nestabilní cyklus;
 • absence těhotenství během pohlavního styku bez antikoncepce po dobu 6 měsíců;
 • bolestivé pocity v pánevní oblasti, dolní části zad;
 • nepohodlí během pohlavního styku.

Po potratech, spontánních potratech, porodu a při podezření na ovariální cystu je také předepsáno ultrazvukové vyšetření, při kterém může být podezření na endometriózu.

Druhy výzkumu

Existují tři metody detekce endometriózy na ultrazvuku:

 1. transvaginální - nejspolehlivější metoda, zahrnuje zavedení senzoru do pochvy s následným skenováním pánevních orgánů a děložní dutiny;
 2. transabdominální - méně orientační diagnostická metoda zahrnující skenování přes břišní stěnu;
 3. transrektální - snímač je zaveden do konečníku a zobrazuje podobně informativní obraz s transvaginálním vyšetřením (u mladých dívek, které nejsou sexuálně aktivní, je lepší provést ultrazvuk touto metodou).

Existují spolehlivější metody pro detekci endometriózy.

Diagnóza onemocnění závislého na hormonech zahrnuje následující manipulace:

 • kolposkopie - určuje endometriózu děložního čípku;
 • hysteroskopie - odhaluje ohniska v dutině pohlavního orgánu, ve svalové vrstvě a v ústech trubic;
 • laparoskopie - detekuje endometriózu břišní dutiny, vaječníků, střev a dalších orgánů;
 • MRI, CT - umožňuje určit umístění ohnisek, cyst a stádium vývoje onemocnění.

Strukturální změny v endometriu

Při předepisování ultrazvukového vyšetření na endometriózu lékař zvolí optimální čas pro skenování. Výsledek diagnostiky závisí na správnosti nastaveného parametru. Chcete-li pochopit, v který den cyklu provést pánevní ultrazvuk, musíte vědět, jaké strukturální změny se vyskytují na sliznici pohlavního orgánu během menstruace.

 1. Proliferace - probíhá od posledních dnů krvácení a končí několik dní před ovulací. Struktura endometria se mění, buňky se postupně dělí, zvyšuje se tloušťka sliznice. V této fázi může ultrazvukový protokol označit patologie, jako jsou polypy a rakovina (vzhledem k tomu, že endometrium je tenké a novotvar zůstává ve stejné velikosti). Endometriózu je obtížné detekovat ve stadiu proliferace.
 2. Sekrece - začíná bezprostředně po ovulaci a trvá 10-14 dní. Během tohoto období můžete na ultrazvuku najít více známek endometriózy, pokud existuje onemocnění. Funkční vrstva dutého orgánu pod vlivem hormonů produkovaných endokrinní žlázou (corpus luteum) roste, uvolňuje se a získává deprese.
 3. Ischemická - vyskytuje se v konečné fázi předchozí fáze. Strukturální změna v endometriu je omezena na skutečnost, že spirální tepny jsou redukovány, poškozeny a je z nich uvolňována krev. S touto metodou začíná nový menstruační cyklus, který otevírá menstruační fázi..

Výcvik

V závislosti na typu výzkumu zvoleného pro endometriózu jsou stanoveny určité rámce pro přípravu a pravidla. Nejprve lékař zvolí den cyklu, kdy bude skenování provedeno. Všechny nuance jsou sjednány s odborníkem individuálně.

Pravidelnost menstruačního cyklu a jeho délka hrají významnou roli..

Další fáze přípravy zahrnuje hygienické postupy.

 • Před transvaginálním skenováním musí žena mít toaletu vnějších genitálií.
 • Při výběru metody transabdominální studie není třeba přijímat žádná opatření. V některých případech sonolog požádá pacientku, aby za účelem zlepšení vizualizace dělohy vypila 10 sklenic vody 10–15 minut před diagnózou a poté už nemočila. Toto doporučení je individuální, proto není nutné plnit močový měchýř bez dalších požadavků.
 • Transrektální vyšetření zahrnuje zavedení sondy do konečníku. Trávicí trakt musí být vyprázdněn, aby nedošlo k narušení vizualizace. Příprava na ultrazvukové vyšetření zavazuje pacienta, aby v předvečer vyšetření vyloučil vydatnou večeři. V den diagnózy byste neměli jíst, abyste nezpůsobili zvýšenou tvorbu plynů. Transcreatic ultrazvuk je obvykle předepsán v první polovině dne, takže by neměly být žádné potíže s zdržením se jídla.

Bezprostředně před manipulací by žena měla odhalit spodní část břicha (s transabdominální diagnózou) nebo se svléknout pod pas (pomocí transvaginálních a transrektálních metod). Studie se provádí v horizontální poloze a trvá průměrně 10–30 minut.

Jaký den cyklu je lepší udělat ultrazvuk

Ložiska endometriózy je možné určit ultrazvukem, pouze pokud je pravidlem zvolit den cyklu pro diagnózu. Pacientkám s pravidelnou menstruací se doporučuje podstoupit vyšetření krátce před začátkem další menstruace.

Je důležité mít na paměti, že ne všechny ženy mají stejnou dobu tohoto období:

 • s cyklem 21 dnů se ultrazvuk provádí 18. až 20. den;
 • s cyklem 35 dnů se studie provádí ve dnech 30-34;
 • s cyklem 28 dnů se skenování provádí po 25-30 dnech.

Čím blíže se studie provádí k menstruaci, tím je pravděpodobnější, že dostane efektivní odpověď. Ihned po menstruaci je tloušťka endometria minimální. Proto bude odpověď na otázku, zda lze endometriózu pozorovat před ovulací (kdy se obvykle provádí ultrazvuk), negativní. Pokud provedete ultrazvukové vyšetření před menstruací, bude tloušťka funkční vrstvy větší a objem patologických ložisek se zvýší. Pro sonologa bude snazší zvážit jejich polohu.

Pacienti, kteří jsou v období menopauzy, dostanou každý den ultrazvukové vyšetření k určení endometriózy. Nedostatek hormonálních změn během měsíce je důvodem k domněnce, že patologické oblasti nepodléhají změnám a vždy zůstávají ve stejném stavu.

U žen v menopauze dochází v průběhu let k opačné změně endometriózy, s výjimkou případů, kdy jsou patologické oblasti maligní..

Je endometrióza identifikována na ultrazvuku

Nelze jednoznačně říci, zda bude proces benigní povahy viditelný během ultrazvukového skenování. Hodně záleží na kvalitě vybavení použitého pro sonografii. Důležitá je také kvalifikace odborníka provádějícího zkoušku. Moderní senzory, jasné monitory, přesnější ultrazvukové pulsy a dovednosti práce s nejnovějším vybavením - to je klíč k přesnému výsledku ultrazvukového skenování.

Fáze vývoje patologie je důležitá. V počátečních fázích nemusí výsledek studie určovat léze, i když jsou přítomny. Buňky funkční vrstvy, které jsou umístěny abnormálně, jsou na černobílé obrazovce obtížně viditelné. Pokud má nemoc stádia 2-4, nebude těžké ji určit ultrazvukem. Nelze však spolehlivě tvrdit, že se jedná právě o endometriózu. Pouze diferenciální diagnostika může ukázat přesnou příslušnost novotvaru.

Existují případy, kdy byla pacientovi diagnostikována endometrióza na ultrazvukovém vyšetření, což se dále nepotvrdilo.

Co se ukáže

Během ultrazvukového vyšetření s endometriózou (s podezřením na ni) může mít pacient další patologické stavy, například endometritidu nebo hyperplazii. Při endometritidě se vyvíjí zánět sliznice pohlavního orgánu. To je doprovázeno nerovnoměrným zahušťováním. Hyperplázie je charakterizována nadměrnou proliferací buněk slizniční vrstvy pohlavního orgánu.

Během ultrazvukového vyšetření mohou následující stavy naznačovat endometriózu:

 • hypoechoické inkluze v tloušťce myometria;
 • vícekomorový novotvar na vaječníku;
 • deformace a zvýšení objemu dělohy, což odpovídá těhotenství o týdny (od 5 do 7);
 • nepřirozené umístění pánevních orgánů, což naznačuje progresivní adhezivní proces.

Pokud existují ozvěny endometriózy, je nutné před zahájením léčby provést diferenciální diagnostiku. V některých případech mají detekované formace odlišný původ a vyžadují tedy odlišné zacházení. Podobný klinický obraz má: myom, polyp, funkční nebo dermoidní ovariální cysta, maligní novotvar pánevních orgánů.

Menstruace je součástí ženského menstruačního cyklu, je to něco, co je vlastní ženské přirozenosti. Předpokládá se, že tento měsíční jev lze přirovnat k ženskosti, schopnosti otěhotnět a porodit dítě.