Ultrazvuk před menstruací: co ukazuje?

Zavedení ultrazvukového přístroje do oblasti medicíny se stalo skutečným průlomem. Ultrazvuk je založen na principu echografie, díky níž je možné nejen sledovat nitroděložní vývoj dítěte během těhotenství, ale také léčit různé nemoci u žen a detekovat je v rané fázi vývoje. Vzhledem k tomu, že je možné vyšetřit stav pánevních orgánů, mnoho nemocí přestalo být příčinou smrti. Léčí se neplodnost i další patologické stavy.

Samozřejmě, pokud existují nějaké negativní signály, žena sama může jít na ultrazvukové vyšetření před menstruací. Chcete-li však zvolit správné datum a provést studii co nejefektivnější, musíte se poradit se svým lékařem. Je to on, kdo řekne, kdy je lepší udělat ultrazvuk určitých břišních orgánů. Jaké jsou důvody, proč lékař před nástupem menstruace předepíše vyšetření pánve? Co ukáže samotný ultrazvuk během tohoto období menstruačního cyklu?

Jak se provádí ultrazvukové vyšetření před menstruací

Ultrazvuk břišní dutiny před menstruací se nejčastěji provádí dvěma běžnými způsoby:

 • Transabdominální. Toto je venkovní studie. Senzor se pohybuje po povrchu podbřišku, na který byl dříve nanesen speciální gel. Nejčastěji se taková studie provádí u dívek, které neměly pohlavní styk, a také u žen, které jsou ve stavu těhotenství. Pomocí takového ultrazvuku se často určuje přítomnost nebo nepřítomnost děložních fibroidů;
 • Transvaginální. Jedná se o interní studii, kde se do vagíny zavádí ultrazvuková sonda. Tato metoda se používá nejčastěji, protože poskytuje nejpřesnější údaje během vyšetření břišních orgánů. Senzor sleduje tvar pochvy a má malou velikost.

Lékaři nazývají první dny cyklu nejlepším časem pro ultrazvukové vyšetření. Poměrně často však existují situace, kdy odborník před menstruací předepíše studii. Jaký je důvod?

Studie dělohy a vaječníků

Studium těchto orgánů malé pánve se provádí ve druhém období menstruačního cyklu v případě, že žena podstupuje léčbu neplodnosti. V této době ultrazvuk ukáže stav folikulu a potvrdí nástup ovulace. Kromě toho je možné sledovat stav samotné dělohy. Mělo by být umístěno ve středu pánve, mít homogenní strukturu bez jakýchkoli formací. Ultrazvukové vyšetření před menstruací ukáže jeho velikost - liší se podle toho, který den cyklu přijde. Před menstruací by měla být děloha největší velikosti. Pomocí ultrazvukového přístroje lze získat konkrétní data. Jaké nemoci dělohy mohou ukázat ultrazvuk provedený před menstruací:

 • Myom dělohy je benigní nádor. Žena může sama věnovat pozornost všem druhům příznaků a poradit se s lékařem. Ale již ultrazvukové vyšetření pomůže přesně určit přítomnost tohoto problému. Díky včasné detekci lze fibroidy účinně léčit;
 • Endometrióza Ultrazvukové vyšetření před menstruací neumožňuje diagnostikovat toto onemocnění se 100% přesností. Ale díky němu můžete najít charakteristické příznaky - malé bubliny ve svalové dutině dělohy a provést veškerý potřebný další výzkum;
 • Rakovina děložního čípku je maligní formace. Ultrazvukové vyšetření před menstruací bude schopno ukázat velikost, které nádor dosáhl, místo jeho dislokace a šíření, stejně jako jeho účinek na blízké orgány.

Studie dělohy a vaječníků mohou být předepsány současně. To je docela pohodlné a srozumitelné, protože jejich práce závisí na sobě navzájem. Folikul, který je sledován lékařem, se vyvíjí ve vaječníku během druhé fáze cyklu. Často se jí říká cysta žlutého tělíska. Je zcela normální, že se folikul připravuje na ovulaci..

Aby se vyloučila přítomnost skutečné cysty, která se vyvíjí ve vaječnících, může lékař předepsat ultrazvukové vyšetření několikrát během celého menstruačního cyklu. Měří se také velikost vaječníků. Existují ukazatele norem, kterými se lékaři řídí. Ale pokud má vaječník v určitý den cyklu nesoulad s normativními ukazateli, neznamená to přítomnost žádné nemoci. Lékař stanoví diagnózu individuálně pro každou konkrétní situaci. Ale přesto, že provádíte ultrazvuk dělohy a přívěsků před menstruací, můžete diagnostikovat následující onemocnění vaječníků:

 • Cysta. Jedná se o malý prostor ve vaječníku, který se plní tekutinou. Jejich velikost může být zcela odlišná v závislosti na stupni vývoje cysty. Díky ultrazvuku je možné jasně určit velikost novotvaru a jeho umístění. Nejčastěji lze cystu odstranit pouze chirurgicky. Včasná detekce však umožňuje sledovat průběh nemoci;
 • Polycystické onemocnění je onemocnění způsobené hormonálními poruchami. Vyšetření dělohy a přívěsků ukáže, že se vaječníky výrazně zvětšily, stěny zesílily a došlo také k tvorbě velkého počtu cyst.

Díky studiu dělohy a vaječníků je možné odhalit pravděpodobné problémy v nejranějších stadiích a účinně je řešit.

Vejcovody

Dalším typem výzkumu je ultrazvuk vejcovodů. Nejčastěji se taková studie provádí společně se studiem vaječníků. Jaké příznaky a indikace mohou být pro ultrazvuk dělohy a přívěsků, včetně vejcovodů? Jedná se o nepravidelný cyklus, častou nepřítomnost menstruace, silné bolesti v podbřišku, děložní krvácení, které se může objevit každý den cyklu blíže k jeho středu.

Nejčastěji se takový ultrazvuk provádí transabdominálně - stěnou břišní dutiny. V tomto případě je třeba dbát na správnou přípravu močového měchýře - musí být plný. K tomu, hodinu před studií, musíte vypít 2 litry tekutiny. Pokud se studie dělohy a přívěsků provádí transvaginálně, není nutná příprava močového měchýře.

Co ukáže ultrazvuk dělohy a přívěsků před nástupem menstruace? Hlavním problémem, který lze v této fázi cyklu nalézt, je salpingitida. Jedná se o zánětlivé procesy ve vejcovodech, jejichž výsledkem budou adheze. Nedovolují, aby se vajíčko a sperma setkaly, což znamená, že těhotenství je nemožné. Toto je první krok k neplodnosti. Toto onemocnění je sexuálně přenosné a při včasné léčbě může být úspěšně neutralizováno.

Ultrazvuk pánevních orgánů lze provést v kterýkoli den cyklu, ale lékař má své vlastní představy o postupu a o tom, co chce vidět. Proto může být pro druhou fázi cyklu předepsáno ultrazvukové vyšetření břišní dutiny..

To platí zejména pro ženy, které mají gynekologické problémy a nepohodlí v pánevní oblasti. Pro ty, kteří nebyli diagnostikováni nemoci, je ultrazvuk postup, který může zabránit rozvoji konkrétní poruchy v raných fázích a detekovat ji v kterýkoli den cyklu.

V který den cyklu je lepší udělat pánevní ultrazvuk

Ultrazvuk pánevních orgánů umožňuje včas identifikovat gynekologická onemocnění, určit den ovulace, odhadnout počet folikulů, diagnostikovat těhotenství.

Mnoho žen se obává, kdy je lepší udělat ultrazvuk pánve. Lékaři obvykle doporučují provést ultrazvuk pánve 5-7 dní od začátku menstruace, tj. V počáteční fázi menstruačního cyklu. Pokud v tomto okamžiku stále přetrvávají drobné skvrny, lze zákrok provést ihned po ukončení krvácení.

Pomocí této metody můžete diagnostikovat zánět, přítomnost novotvarů atd. V některých případech může lékař předepsat další termíny pro ultrazvuk.

Ultrazvuk pánevních orgánů umožňuje posoudit stav reprodukčního systému ženy. Nejčastěji se ultrazvukové vyšetření provádí 5. až 7. den cyklu. Lze studii provést v jiný den cyklu?

Ultrazvuk v rámci přípravy na protokol IVF

Ultrazvuk lze provést také 2-4. Den menstruace, pokud se žena připravuje na protokol IVF. Ultrazvukové vyšetření určuje počet folikulů ve vaječnících.

Folikulometrie

Folikulometrie je ultrazvukové monitorování aktivity vaječníků. Tato metoda umožňuje určit den ovulace sledováním zrání folikulu.

Procedura se provádí několikrát denně v různé dny cyklu. První postup je předepsán 4. až 6. den menstruace nebo bezprostředně po ukončení krvácení, nejpozději do 10 dnů od začátku menstruace, v první fázi menstruačního cyklu. V této fázi je endometrium tenké, díky čemuž ultrazvuk vykazuje všechny vlastnosti a patologie orgánů ženského reprodukčního systému. Opakovaný ultrazvuk se provádí 12. – 14. Den, třetí - 3–5 dní před odhadovaným datem zahájení menstruace.

Ultrazvuk, pokud máte podezření na onemocnění pánevních orgánů

Ultrazvuk je nejinformativnějším postupem pro detekci patologií pánevních orgánů. V závislosti na podezření lze studii naplánovat na různé dny cyklu..

Dny pánevního ultrazvuku:

 • k potvrzení nebo vyloučení diagnózy "endometriózy" - ultrazvuk se provádí ve druhé fázi cyklu, ve dnech 16-20;
 • u benigních nádorů (fibroidů) lze ultrazvuk předepsat ihned po menstruaci a znovu 16. až 20. den cyklu;
 • pokud máte podezření na cysty a jiné formace, ihned po menstruaci.

Chcete-li sledovat dynamiku po operaci, stejně jako v případě podezření na zánětlivé procesy v přílohách, lze provést ultrazvuk v kterýkoli den cyklu. Datum ultrazvukového vyšetření musí být dohodnuto s lékařem. Lékař bude schopen vypočítat den, kdy provést ultrazvuk pánve, s přihlédnutím k délce cyklu pacienta a indikacím ke studii.

Video: ultrazvuk

Pozornost! Tento článek je zveřejněn pouze pro informační účely a za žádných okolností nepředstavuje vědecký materiál ani lékařskou pomoc a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Ohledně diagnózy, diagnostiky a předpisu o léčbě se poraďte s kvalifikovanými lékaři!

V který den menstruačního cyklu se provádí ultrazvuk pánevních orgánů?

Ultrazvukové vyšetření umožňuje získat přesné informace o stavu vnitřních orgánů. Tento postup se často provádí k identifikaci gynekologických problémů. Je pravda, že metoda se ukazuje být co nejvíce informativní, pouze pokud je prováděna během určitého období menstruačního cyklu. Proto byste měli předem zjistit, které dny je nejlepší udělat pánevním ultrazvukem.

V který den cyklu je lepší udělat ultrazvuk

Ultrazvuk dělohy se provádí 3-5 dní po ukončení menstruace. Optimálním obdobím je 7. den cyklu. Lékaři doporučují provést studii nejpozději 10 dní po začátku kritických dnů.

Důvody omezení

Vysvětlení toho, co se ultrazvuk provádí po menstruaci, je poměrně jednoduché. Během tohoto období je endometrium pokrývající vnitřek pohlavního orgánu velmi tenké. Podle toho je možné pečlivě zkoumat stav dělohy, určit tendenci vývoje vrstvy dělohy, identifikovat patologické změny.

Ve druhé fázi endometrium významně roste, nadměrně zesiluje. Ukázalo se tedy, že je problematické detekovat cysty, fibroidy a jiné neoplazmy. Jednoduše se schovávají za vrstvu dělohy..

Je možné provést ultrazvukové vyšetření před menstruací

Ultrazvuk před menstruací se obvykle neprovádí. Během tohoto období studie není schopna ukázat přesný stav orgánů reprodukčního systému. Je pravda, že se někdy uchýlí k neplánovanému vyšetření. Den cyklu se potom nebere v úvahu. Mezi indikace jeho chování patří:

 • neplodnost;
 • zpoždění nebo úplná absence menstruace;
 • nepravidelné období;
 • nástup děložního krvácení;
 • neobvyklý vaginální výtok;
 • silná bolest v dolní části břicha;
 • nadměrné zvětšení pohlavního orgánu, odhalené při vyšetření na gynekologickém křesle.

Optimální načasování

Lékař individuálně rozhodne, který den cyklu provede ultrazvuk. V mnoha ohledech závisí doba postupu na sledovaném cíli..

K určení ovulace

Gynekologický ultrazvuk je považován za nejlepší způsob stanovení období ovulace. Používá se při problémech s oplodněním, při přípravě na IVF a při diagnostice neplodnosti. Postup se provádí několikrát. To je způsobeno obtížemi při identifikaci dominantního folikulu.

Je pravidlem, že první studie se provádí 8. – 13. Den cyklu. Do této doby velikost folikulu dosáhne 15 mm. Podruhé se ultrazvuk provádí ve dnech 14-15. Zpravidla se stabilním cyklem dochází během tohoto období k ovulaci. Velikost folikulu v tomto případě dosahuje 20 mm. Poté je zaznamenáno jeho prasknutí a úplné zmizení..

Pokud máte podezření na onemocnění pánevních orgánů

Nejjednodušší je identifikovat cystické útvary a fibroidy jen několik dní po skončení kritických dnů. Je pravda, že ultrazvukové vyšetření pro gynekologii se během tohoto období ne vždy provádí. Například pokud existuje podezření na endometriózu, postup se provádí dvakrát. Poprvé je předepsáno po dobu 5-7 dnů od okamžiku, kdy nařízení přijde. Opakované provádění se doporučuje 26. až 28. den cyklu, bezprostředně před nástupem kritických dnů.

K určení stavu vaječníků a identifikaci porušení v jejich práci se ultrazvuk provádí opakovaně:

 • 5. den cyklu. Dokáže měřit rezervy a hodnotit morfologii. Přídavky jsou stále v klidu;
 • 8-10 dní. V této době je zaznamenána pozdní folikulární fáze;
 • 14-16 dní. Toto období je počáteční ovulační fází;
 • 22-24 dní. Vyšetření během luteální fáze.

Díky integrovanému přístupu je možné sledovat všechny fáze vývoje folikulů a žlutého tělíska. Z tohoto důvodu jsou šance na početí přesně stanoveny..

Ultrazvukové vyšetření během menstruace

Během kritických dnů neexistují žádné přísné kontraindikace postupu. Je pravda, že během tohoto období není naplánováno rutinní vyšetření. Díky přítomnosti krve v pohlavním orgánu je vyšetření mnohem komplikovanější. Recenze je omezená. Postup tedy není dostatečně informativní.

V nouzových případech se používá ultrazvukové vyšetření během menstruace. Je také indikována během tohoto období při přípravě IVF. Díky jeho implementaci je možné určit, kolik folikulů je ve vaječnících.

Co ukazuje průzkum

Při provádění studie je možné určit:

 • struktura, velikost a poloha pohlavního orgánu a tloušťka jeho stěn;
 • počet folikulů a jejich přesná velikost;
 • nadměrný růst novotvarů ve vaječnících a děloze.

Jakékoli odchylky od normy signalizují přítomnost porušení. Mezi patologické příznaky, které jsou detekovány během ultrazvukového skenování, patří:

 • zesílení vejcovodů. Označuje zvýšené riziko vzniku maligního procesu;
 • oválné nebo kulaté předměty. S největší pravděpodobností se jedná o myomy nebo cysty;
 • zmenšení velikosti pohlavního orgánu a zvětšení přívěsků. Typicky takové změny naznačují polycystické onemocnění;
 • změna echogenicity. Opraveno endometriózou a myomem dělohy.

Hlavní ultrazvukové indikátory normy

Normální výzkumné ukazatele si zaslouží zvláštní pozornost:

 • pohlavní orgán je umístěn ve střední části pánve, blíže k přední stěně;
 • s podélným skenováním má děloha hruškovitý tvar a příčně vejčitý;
 • echogenicita pohlavního orgánu je průměrná. Jeho vnitřní struktura je homogenní;
 • vaječník má oválný tvar. Zaznamenává se přítomnost echogenativních inkluzí uvnitř orgánu;
 • stav endometria přímo závisí na fázi cyklu. Při sestavování protokolu proto nezapomeňte uvést, ve kterém období byl průzkum proveden..

Díky ultrazvukovému vyšetření je možné identifikovat různé poruchy v ženském reprodukčním systému. Hlavní věcí je zvolit správné datum pro provedení těchto manipulací. Pouze pokud je tato podmínka splněna, budou získány přesné informace..

Je možné provést ultrazvuk během menstruace

Ultrazvuk se již dlouho používá k diagnostice různých onemocnění. Postup je univerzální, umožňuje vyšetření všech orgánů. Má však výhody i nevýhody. Například žena musí udělat ultrazvukové vyšetření, ale její menstruace ještě neskončila, je možné provést vyšetření během tohoto období? Chcete-li to provést, musíte podrobně analyzovat, co je ultrazvuková diagnostika, její indikace a zákazy, výjimky.

Stručně o ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetření je založeno na principu používání ultrazvukových vln. Pronikají do tkání a odrážejí se od nich různými způsoby, v závislosti na hustotě překážky. Senzory zachycují vrácené signály a přenášejí je do počítače, kde jsou data okamžitě zpracována a zobrazena na obrazovce monitoru ve formě grafického obrazu. Může to být dvojrozměrné, ve 3D.

Ultrazvukové vyšetření lze provést třemi způsoby. Klasická možnost je perkutánní, kdy senzor klouže po vnějším povrchu břišní dutiny. Při transrektálním vyšetření se do konečníku zavede zařízení ve formě dlouhé trubice. Transvaginální metoda zahrnuje speciální trysku, která proniká přímo do dělohy.

Když je předepsán ultrazvuk

Naléhavost ultrazvukového vyšetření určuje lékař v závislosti na cyklu, nemocech a jejich formě. K potvrzení některých diagnóz lze objednat ultrazvukové vyšetření před a bezprostředně po menstruaci. Vyšetření před menstruací vám umožní určit časné těhotenství. Zvláště pokud dochází k týdennímu zpoždění menstruace (pokud mají jasný plán).

Ve druhé polovině cyklu se ultrazvuk provádí častěji u žen, které dosáhly menopauzy. V tomto okamžiku je plán na příchod menstruace zmatený a někdy se objeví děložní krvácení, které lze zaměnit s menstruací. Pokud existuje podezření nebo diagnóza gynekologického onemocnění, je předepsáno ultrazvukové vyšetření k vyšetření reprodukčního systému. Za nejlepší čas pro diagnostiku se považuje 8-11 dní cyklu. Vyšetření prsu se provádí 5. až 14. den.

Je předepsán ultrazvuk během menstruace?

Ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému (děloha, oba přívěsky, vaječníky, prsa) se provádí během období, kdy není menstruace. Pokud budou informace získány v této fázi, bude obecný obraz méně informativní a řada nemocí nebude diagnostikována vůbec.

Proto se doporučuje provést ultrazvuk po menstruaci 8. - 11. den. V tuto chvíli je tloušťka nové vrstvy sliznice malá a na snímku jsou jasně viditelné všechny patologické procesy. Existuje také řada patologií, kdy nezáleží na volbě data vyšetření. U některých onemocnění lékař nasměruje pacienta na ultrazvuk první den po skončení období, aby zjistil stav endometria.

Výjimečné případy, kdy se ultrazvuk provádí během menstruace

Menstruace není absolutní kontraindikací pro ultrazvuk. Takové vyšetření se provádí v některých případech, kdy lékaři naléhavě potřebují získat informace o orgánech umístěných v pánevní oblasti. Také se provádí ultrazvuková studie:

 1. Zjistit stav vaječníků nebo myometria. Například pokud má pacient cystu nebo myom. V takovém případě budou důležité i neúplné informace pro lékaře..
 2. Vyšetření je předepsáno za přítomnosti maligních nádorů.
 3. S výskytem hnisání, mimoděložního těhotenství.
 4. Po komplikovaných potratech.

Ultrazvukové vyšetření během menstruace se provádí, když má žena silné a trvalé krvácení. Zvláště během těhotenství, které ohrožuje jeho normální průběh. To může naznačovat možný potrat. Krev v děloze nenarušuje hodnocení vajíčka a sílu jeho připevnění ke stěně.

Příprava na zkoušku

Před ultrazvukovým vyšetřením reprodukčních orgánů nebo břicha (často se provádějí současně) je nutná malá příprava. Několik dní před vyšetřením jsou ze stravy vyloučena všechna jídla a nápoje, které způsobují nadýmání (sladkosti, zelí, luštěniny, kvas atd.)..

Večer před zákrokem se střeva očistí klystýrem. Před ultrazvukovou diagnostikou je doučování zakázáno. Během tohoto období je děložní čípek mírně otevřený, což zvyšuje riziko infekce. Sprcha může vyvolat rozvoj nemocí. Den před ultrazvukem se musíte osprchovat a vzít si s sebou čistou plenu.

Je břišní ultrazvuk prováděn během menstruace?

Neexistují žádné kontraindikace pro ultrazvukovou diagnostiku peritoneálních orgánů během menstruace. Vyšetření se nutně provádí každý den, pokud se ve formě objeví alarmující příznaky

 • nevolnost s hořkou chutí;
 • tíže v žaludku po jídle;
 • bolest pod žebry na pravé straně;
 • silné nadýmání.

Během ultrazvuku bude vyšetřeno následující:

 • slezina;
 • játra;
 • slinivka břišní;
 • ledviny;
 • žlučník;
 • rozmnožovací systém.

Skenování se provádí přes vnější povrch břišní dutiny. Předběžná příprava spočívá v očištění střev a dodržování stravy. V případě potřeby je močový měchýř před vyšetřením naplněn vodou.

Výhody a nevýhody ultrazvukového vyšetření během menstruace

Ultrazvuková diagnostika se v průběhu menstruace obvykle neprovádí. Někdy je však takové vyšetření nutné. Například pomocí ultrazvukového vyšetření během menstruace:

 1. V prvních (1-3) dnech cyklu jsou nejlépe diagnostikovány polypy, fibroidy nebo hyperplazie.
 2. Pokud je menstruace nepravidelná nebo se žena léčí na neplodnost, pak se vyšetření provádí v 1. polovině cyklu, poté se opakuje každé dva týdny (interval může být 20 dní). Počet postupů a doba jejich implementace se v každém případě stanoví čistě individuálně..
 3. Se silným krvácením, které může naznačovat nebezpečné patologie.
 4. Objasňuje povahu novotvaru (fyziologického nebo patologického).

Po skončení menstruace nelze určit některá onemocnění. Například mini-cysty do jednoho centimetru. 5 dní po objevení se formace zhoustnou a jejich stanovení se stává mnohem komplikovanějším. U hypermenorey je stav endometria stanoven přesněji, pokud se vyšetření provádí během menstruace.

Proč by se ultrazvuk neměl dělat během menstruace?

Během menstruace se v děloze hromadí krevní sraženiny. Kvůli nim jsou malé útvary, eroze, polypy a některé patologické procesy špatně viditelné. Tloušťka endometria není stanovena, stejně jako stav zanícených infikovaných tkání. Výsledkem je, že lékař může mít pochybnosti a bude vyžadováno druhé vyšetření..

Ultrazvuková diagnostika prováděná v průběhu menstruace může vést k nesprávné diagnóze a následně k léčbě. Může dokonce zhoršit stav pacienta..

Při odpovědi na otázku, zda je možné provést ultrazvuk během menstruace, je třeba poznamenat, že není možné skenovat pánevní orgány transvaginální metodou. Menstruační tok bude interferovat se skenováním. Kromě výše uvedeného může žena pociťovat emoční nepohodlí. Také negativní pocity způsobené svalovými křečemi, které se vyskytují v břiše. Pohyb senzoru uvnitř pochvy může dokonce způsobit bolest..

Ultrazvukové skenování je pro člověka neškodné a bezpečné. Můžete to udělat bez ohledu na den cyklu. Přesnost získaných údajů však bude záviset na načasování diagnózy. Pokud je endometrium již velmi zesílené nebo je v děloze mnoho krevních sraženin, nelze některá onemocnění detekovat vůbec a některá je třeba potvrdit dalším výzkumem.

Ultrazvukové vyšetření: co, proč a jak

Ultrazvukové vyšetření je jednou z moderních, vysoce informativních a široce dostupných výzkumných metod v porodnictví a gynekologii. Metoda je založena na principu echolokace. Speciální senzor vydává ultrazvukové vibrace, které jsou odraženy od vyšetřovaných orgánů a jsou přijímány stejným senzorem. Pomocí počítačového zpracování je na obrazovce přístroje získán obraz určité části studovaného orgánu. Ultrazvukový senzor vydává pouze 0,1% času, zbytek času je v přijímacím režimu. Proto je ultrazvuk neškodnou výzkumnou metodou nejen pro ženu, ale i pro její nenarozené dítě a lze ji provádět mnohokrát.
Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů lze provést třemi způsoby: transabnominální, transrektální a transvaginální.

  Transabdominální ultrazvuk. Malé přenosné zařízení zvané snímač se používá k pohybu tam a zpět v podbřišku. Transabdominální ultrazvuk se často provádí u žen, aby se určila velikost děložních myomů a jiné problémy.

Transrektální ultrazvuk. Převodník má tvar konečníku. Transrektální ultrazvuk se používá k vyšetření mužských reprodukčních orgánů, jako je prostata a semenná váčka. Někdy se během transrektálního ultrazvukového vyšetření pomocí malých nástrojů zavedených přes konečník odebere malý vzorek tkáně (biopsie).

Transvaginální ultrazvuk. Převodník má tvar pochvy.

Ženy mohou podstoupit transabdominální i transrektální ultrazvuk k vyšetření pánevních orgánů. Transvaginální ultrazvuk se provádí ke kontrole problémů s plodností. Ve vzácných případech se provádí hysterosonogram k vyšetření děložní dutiny naplněním dělohy tekutinou během transvaginálního ultrazvuku. Někdy lze odebrat vzorky tkáně (biopsie) pomocí malých nástrojů, které se zavedou vagínou během transvaginálního ultrazvuku.

U žen se provádí ultrazvuk pánevních orgánů za účelem:

  Najděte příčinu bolesti žaludku.

Najděte příčinu vaginálního krvácení.

Najděte zánětlivé onemocnění pánve.

Najděte nitroděložní tělísko (IUD).

Podívejte se na velikost a tvar dělohy a tloušťku výstelky dělohy (endometrium).

Podívejte se na velikost a tvar vaječníků.

Během léčby plodnosti zkontrolujte stav a tvar vaječníků.

Potvrďte těhotenství nebo vyloučte mimoděložní těhotenství. Ultrazvuk v pánvi lze použít k určení časného těhotenství, ke kontrole vejcovodů (mimoděložního těhotenství) nebo vícečetných těhotenství.

Zkontrolujte délku cervikálního kanálu u těhotné ženy s rizikem předčasného porodu.

Zkontrolujte otoky zjištěné během vyšetření pánve.

Zkontrolujte děložní myomy nalezené během gynekologického vyšetření. Lze provést pánevní ultrazvuk ke kontrole růstu děložních myomů.

Doprovázejte postup extrakce ovariálního folikulu pro oplodnění in vitro.

Transabdominální ultrazvuk

Pokud provádíte transabdominální ultrazvuk, lékař vás požádá, abyste hodinu před zákrokem vyplnili močový měchýř 4–6 sklenic šťávy nebo vody. Plný měchýř tlačí střeva (která obsahují vzduch) z pánevní oblasti. To vám umožní získat jasný obraz. Pokud je v případě nouze proveden ultrazvuk, bude váš močový měchýř naplněn tekutinou přes katétr, který je zaveden do vašeho močového měchýře.

Transrektální ultrazvukové vyšetření

Pokud se provádí transrektální ultrazvuk, možná budete muset mít klystýr hodinu před zákrokem. Informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na latex.Pokud má muž biopsii prostaty, dostává den před testem antibiotika..

Transvaginální ultrazvuk

Pokud provádíte transvaginální ultrazvuk, informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na latex.
Pokud máte transvaginální ultrazvuk, nepijte 4 hodiny před zákrokem. Pro transvaginální vyšetření není třeba plnit močový měchýř.
Pokud podstupujete transabdominální i transvaginální ultrazvuk, nejprve se provede transabdominální ultrazvuk.

Optimální doba pro gynekologický ultrazvuk

Optimální doba pro gynekologické ultrazvukové vyšetření je prvních 3–5 dní po skončení menstruace, nejpozději 7–10 dní cyklu, počítáno od prvního dne menstruace, protože děloha prochází během menstruačního cyklu změnami.
Ultrazvuk vaječníků a vejcovodů se zpravidla provádí ve stejný den jako ultrazvuk dělohy, konkrétně 5. až 7. den menstruačního cyklu. Pokud chce lékař vyhodnotit funkci vaječníků (vývoj jejich folikulů a tvorbu žlutého tělíska), doporučuje se provést ultrazvuk vaječníků několikrát během menstruačního cyklu (například 1krát 8. – 10. Den menstruačního cyklu, 2krát 14. – 16. Den, 3 jednou za 22-24 dní).
Pokud máte zpoždění, uplynulo více než 14 dní po ovulaci, vaše testy jsou negativní a bazální teplota je vysoká a neklesá, přejděte na ultrazvuk, abyste vyloučili možnost tvorby cyst.

Proč je lepší udělat ultrazvuk v první fázi cyklu?

V tomto okamžiku je výstelka uvnitř dělohy (endometria) dostatečně tenká. Pokud existuje nějaká patologie endometria nebo děložní dutiny (polyp, hyperplazie, submukózní myom), je mnohem snazší je vidět na ultrazvuku na pozadí spíše tenkého než tlustého endometria. Ve druhé polovině cyklu se endometrium normálně zesiluje a ve svých "záhybech" může skrývat malé polypy.
Počínaje středem cyklu a ve druhé fázi cyklu, poté v jednom nebo druhém vaječníku, může být normálně cysta o průměru 2–3 cm - jedná se buď o folikul, který má ovulaci, nebo o tzv. Cyst žlutého tělíska - zcela normální fyziologická struktura, který se objeví po ovulaci z prasklého folikulu a trvá 10-14 dní. S nástupem menstruace a během prvních 3–5 dnů po jejím skončení jsou ve vaječnících obvykle viditelné malé cysty o průměru maximálně 7–12 mm. Podle vnější struktury cysty na ultrazvuku ve druhé polovině cyklu je často těžké říci, zda se jedná o normální fyziologickou ovariální cystu spojenou s její prací, nebo o patologickou cystu, kterou je třeba chirurgicky odstranit. A pak ještě musíte opakovat ultrazvuk během prvních 3-5 dnů po menstruaci. Indikace pro ultrazvuk ve střední a / nebo ve druhé polovině menstruačního cyklu. Indikací pro gynekologické ultrazvukové vyšetření později v cyklu je zpravidla pozorování vývoje folikulu a potvrzení ovulace, ke které došlo. Takový ultrazvuk je nedílnou součástí vyšetření / sledování léčby u žen s neplodností..

Normální echografická anatomie pánevních orgánů u žen

Děloha: nachází se jako v geometrickém středu pánve, poněkud blíže k přední straně než k zadní stěně. Na podélných skenech - ve tvaru hrušky a na příčné - vejcovité formaci, která má průměrnou úroveň echogenicity. Vnitřní struktura dělohy je poměrně homogenní a je reprezentována mnoha malými lineárními a bodovými strukturami.
Velikost dělohy u osob v plodném věku se velmi liší (40-59 mm), v průměru 52 mm, tloušťka těla 38 mm (3042), šířka těla 51 mm (46-62), délka děložního čípku se pohybuje od 20 do 35 mm.
Existuje závislost velikosti na menstruačním cyklu: nejmenší na konci proliferativní a na začátku sekreční fáze a největší bezprostředně před menstruací.
Vaječník: není vždy detekován. Za normálních okolností se jedná o oválný útvar s průměrnou úrovní echogenicity. Vnitřní struktura je homogenní a obvykle se vyznačuje mnoha bodovými echo-negativními strukturami..
Vagina: ve formě trubicovité struktury s nízkou echogenicitou a malým průměrem, která se v mírném úhlu spojuje s děložním hrdlem. Na příčných skenech pohled na ostře zploštělý vejcovitý. Ve středu pochvy je odhalena střední echogenní linie, která je odrazem sousedících sliznic přední a zadní stěny. Tloušťka stěny 3 - 4 mm.

Endometrium na ultrazvuku

Ultrazvukové vyšetření endometria (vnitřní výstelky dělohy) hodnotí jeho tloušťku, strukturu a shodu s fází menstruačního cyklu. Tloušťka a struktura endometria procházejí během menstruačního cyklu významnými změnami.
Během prvních dvou dnů menstruace (fáze deskvamace fáze krvácení) je endometrium definováno jako heterogenní struktura s nízkou hustotou ozvěny (tmavá), mírně zvýšená vodivost zvuku, s tloušťkou 0,5-0,9 cm. Během tohoto období není patrné jasné vrstvení struktury endometria.
3. - 4. den menstruace (fáze regenerace fáze krvácení) se endometrium projevuje tvorbou zvýšené hustoty ozvěny (světlo), malé tloušťky, 0,3 - 0,5 cm. 5. - 7. den menstruačního cyklu (časná fáze fáze proliferace) dochází k určitému zesílení endometria na 0, 6-0, 9 cm, ke snížení hustoty ozvěny a ke zvýšení zvukové vodivosti. Během tohoto období je po obvodu endometria pozorován okraj s nízkou hustotou ozvěny o tloušťce asi 0,1 cm.
8. až 10. den menstruačního cyklu (střední fáze proliferační fáze) se poprvé začíná určovat jasná struktura zvýšené hustoty ozvěny ve středu endometria o tloušťce asi 0,1 cm. Tato struktura přetrvává téměř až do konce menstruačního cyklu. Bezprostředně nad a pod touto formací jsou odhaleny zóny průměrné hustoty ozvěny a zvukové vodivosti o tloušťce asi 0,3 cm. Všechny tyto struktury jsou obklopeny tenkým (0,1 cm) okrajem s nízkou hustotou ozvěny. Během tohoto období je tloušťka endometria, včetně tloušťky specifikovaného okraje, 0,8 - 1,0 cm.
11. - 14. den menstruačního cyklu (pozdní fáze proliferační fáze) je echografický obraz podobný předchozímu, nicméně mezi zónou průměrné echogenicity a světlým okrajem se objeví tenký tmavý okraj o tloušťce asi 0,1 cm. Tloušťka celého endometria v této fázi menstruačního cyklu je 0,9 -1, 3 cm.
Během všech následujících fází sekreční fáze má endometrium podobnou strukturu, je zaznamenáno pouze mírné zesílení.
Takže 15. - 18. den menstruačního cyklu (rané stádium sekreční fáze) je tloušťka endometria 1,0 - 1,6 cm a 19. - 23. den menstruačního cyklu (střední stádium sekreční fáze) dosahuje maximálních hodnot 1,0 - 2, 1 cm.
Ve dnech 24-27 (pozdní fáze sekreční fáze) se tloušťka endometria snižuje na 1,0-1,8 cm.
Jsou snad všechna ta nudná čísla pro pochopení? Identifikace jednotlivých endometriálních struktur zatím není dostatečně jasná.

Normy tloušťky endometria
1 - 2 den cyklu - 0,5 - 0,9 cm
3-4 dny cyklu - 0,3 - 0,5 cm
5-7 den cyklu - 0,6 - 0,9 cm
8 - 10 den cyklu - 0,8 - 1,0 cm
11-14 dní cyklu - 0,9 - 1,3 cm
15. - 18. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm
19. - 23. den cyklu - 1,0 - 1,4 cm
24. - 27. den cyklu - 1,0 - 1,3 cm

Ovarie s ultrazvukem

Vaječníky jsou určeny v bezprostřední blízkosti dělohy ve formě malých oválných, echo-hustých (lehkých) útvarů střední intenzity s charakteristickými bezstrukturními inkluzemi, které představují echografický obraz folikulárního aparátu. Obvykle jsou vaječníky detekovány poměrně snadno, ale v případech, kdy je hledání z nějakého důvodu obtížné, jsou vedeny vnitřní iliakální žílou.
V reprodukčním věku jsou echografické rozměry vaječníků v průměru 30 × 25 × 15 mm. Objem vaječníku obvykle nepřesahuje 8 cm, ale v závislosti na fázi menstruačního cyklu se jejich velikost může lišit. Největší velikosti vaječníků jsou pozorovány u žen ve věkové skupině od 30 do 49 let. V časné folikulární fázi se začíná rozvíjet 10 až 20 primordiálních folikulů. Většina z nich brzy projde změnami. V průměru jich 5 folikulů dosáhne stádia Graafiánského váčku. Od 8 do 12 dnů je možné identifikovat dominantní folikul, jehož velikost během tohoto období přesahuje 15 mm. Vývoj zbývajících folikulů v tomto období se zastaví. Dominantní folikul se nadále zvyšuje v průměru o 2–3 mm denně a v době ovulace jeho průměr dosahuje 18–24 mm. Po ukončení menstruace se velikost vaječníků zmenšuje.

Ultrazvukové vyšetření folikulů - diagnostika zrání folikulů

Cílem studie je stanovení ovulace u žen s nepravidelnými menstruačními cykly, polycystickými vaječníky, neplodností.
Screening folikulů zpravidla používá transvaginální měnič ultrazvukového přístroje. Doporučuje se naplánovat první návštěvu na začátku menstruačního cyklu. Je možné konečně identifikovat dominantní folikul od 8. do 12. (15.) dne menstruačního cyklu, když dosáhne průměru 15 mm. S rostoucí rychlostí 2 mm za den, v době ovulace, je její velikost 20 mm (18-24 mm).

Průměr folikulu na
10. den cyklu 10 mm,
11. den 13,5 mm,
12. den 16,6 mm,
13. den 19,9 mm,
14. den 21 mm - vrchol ovulace

Známky hrozící ovulace:

  přítomnost folikulu o průměru více než 17 mm;

přítomnost „tuberkulózy nesoucí vejce“ v dominantním folikulu;

dvojitý obrys, fragmentární zesílení vnitřního obrysu dominantního folikulu.

Známky naznačující, že došlo k ovulaci:

  úplné zmizení nebo zmenšení velikosti s deformací stěn dominantního folikulu

zvýšená echogenicita vnitřního obsahu dominantního folikulu

vzhled tekutiny v Douglasově prostoru.

Jaké nemoci lze zjistit na ultrazvuku dělohy?

V závislosti na výsledcích ultrazvuku dělohy lze detekovat následující onemocnění:
Děložní fibroid je benigní nádor svalové vrstvy dělohy (myometria). Děložní fibroidy se mohou projevovat různými příznaky v závislosti na umístění a velikosti. Hlavní příznaky děložních myomů: prodloužení doby menstruace, bolest v podbřišku, přítomnost děložního krvácení (krvavý výtok) uprostřed menstruačního cyklu, časté močení, zácpa atd. jeho umístění, velikost. Pomocí ultrazvuku lze detekovat i malý děložní fibroid, jehož průměr dosahuje pouze 1 cm.
Endometrióza je onemocnění ženské genitální oblasti charakterizované výskytem endometria (vnitřní výstelky dělohy) mimo děložní dutinu.Adenomyóza je vnitřní endometrióza nebo přítomnost endometria ve svalové vrstvě dělohy. Mezi hlavní příznaky endometriózy patří: silná bolest během menstruace nebo pohlavního styku, přítomnost krvavého výtoku z genitálního traktu uprostřed menstruačního cyklu, neplodnost atd. Ultrazvuk dělohy není přesnou metodou pro diagnostiku endometriózy, umožňuje však podezření na toto onemocnění a předepisování dalších výzkumných metod.... Ultrazvuk dělohy s adenomyózou ve svalové vrstvě dělohy určuje přítomnost malých dutin (vezikul).
Malformace dělohy jsou zpravidla odchylky ve tvaru, velikosti a poloze dělohy. Ultrazvuk odhalí nedostatečný vývoj (hypoplázii) dělohy, dvouděložnou dělohu, dvojitou dělohu, sedlovou dělohu atd. Je pravidlem, pokud je na ultrazvuku podezření na abnormalitu vývoje dělohy, doporučuje se provést hysterografii - metoda výzkumu zavedením kontrastní látky do děložní dutiny.
Polypy endometria jsou výrůstky výstelky vnitřní vrstvy dělohy. Polypy endometria mohou být asymptomatické nebo se mohou projevovat jako řídký krvavý výtok uprostřed menstruačního cyklu, stejně jako neplodnost. Na ultrazvuku dělohy dochází ke zvýšení a nerovnoměrnému zesílení endometria (vnitřní vrstva dělohy).
Rakovina děložního čípku nebo endometria je zhoubný novotvar, který se objevuje v děložním čípku nebo ve výstelce dělohy. Zpočátku je rakovina děložního čípku asymptomatická, poté se může objevit krvavý výtok z genitálního traktu, bolest a nepohodlí při pohlavním styku a další příznaky. Pomocí ultrazvuku pro rakovinu děložního čípku se odhalí velikost nádoru, stupeň jeho rozšíření do okolních orgánů, přítomnost změněných lymfatických uzlin atd. Rakovina endometria je definována jako více či méně časté zesílení děložní sliznice. Příznaky rakoviny endometria jsou podobné jako u fibroidů.

Jaké nemoci lze zjistit pomocí ultrazvuku vaječníků a vejcovodů?

Na ultrazvuku přívěsků dělohy lze v závislosti na získaných výsledcích detekovat následující onemocnění:
Ovariální cysta je stav charakterizovaný tvorbou dutiny naplněné tekutinou ve vaječníku. Ovariální cysty se liší obsahem, příčinou a velikostí. Ovariální cysta je zpravidla asymptomatická, může však dojít k porušení menstruačního cyklu, bolesti v podbřišku, neplodnosti atd..
Polycystická choroba vaječníků je onemocnění, ke kterému dochází, když je narušena hormonální nerovnováha v těle ženy. Mezi hlavní příznaky polycystických vaječníků patří: porušení menstruačního cyklu (absence menstruace, prodloužení cyklu atd.), Zvýšená tělesná hmotnost, výskyt akné, mastná pokožka, neplodnost atd. Polycystické onemocnění vaječníků se na ultrazvuku projevuje zvětšením vaječníků, zesílením vaječníkové tobolky a přítomnost mnoha cyst ve vaječnících.
Salpingitida je zánětlivé onemocnění vejcovodů, které se obvykle vyvíjí při šíření pohlavně přenosné infekce (STD). Při salpingitidě se ve vejcovodech mohou tvořit srůsty, které zabraňují styku vajíčka a spermií a způsobují neplodnost. Na ultrazvuku se salpingitidou dochází ke ztluštění stěn vejcovodů.
Nádory vaječníků a vejcovodů jsou masy, které mohou být benigní nebo maligní. Na ultrazvuku přívěsků dělohy je zaznamenáno umístění, velikost a struktura nádoru. Přesnou diagnózu nádoru lze stanovit až po dalším vyšetření, které zahrnuje biopsii a morfopatologickou analýzu.

Kdy a v který den cyklu se provádí ultrazvuk dělohy a přívěsků: indikace a příprava

Zdraví žen vyžaduje pozornost, a proto lékaři doporučují navštívit ultrazvukovou ordinaci za účelem gynekologického vyšetření alespoň jednou za šest měsíců. Ultrazvuk dělohy a přívěsků je absolutně bezpečná, moderní a velmi poučná diagnostická metoda, která umožňuje identifikovat potenciální problémy oblasti ženských pohlavních orgánů. V který den cyklu provést ultrazvuk dělohy? Co je diagnostická příprava? Odpovědi na tyto otázky naleznete v našem článku..

Při jmenování?

Lékař vám poradí, abyste podstoupili ultrazvuk dělohy, pokud během gynekologického vyšetření žena zaznamenala:

 • bolest neznámého původu;
 • nadměrně těžké nebo prodloužené období;
 • krvácení mimo menstruaci.

Tento typ diagnózy se také široce používá během těhotenství k potvrzení faktu fyziologického těhotenství a k vyloučení závažných abnormalit, mezi které patří mezi nejnebezpečnější připevnění vajíčka mimo děložní dutinu a cystický drift..

Ultrazvuk vám navíc umožňuje přemýšlet o možnostech a způsobech eliminace zjištěných patologií.

Co ukazuje průzkum?

Během ultrazvukového vyšetření ženského reprodukčního systému lékař zkoumá vlastnosti dělohy a cervikálního kanálu, vaječníků a přilehlých orgánů, například močoviny a přilehlých segmentů střeva a zvětšených vejcovodů (které ultrazvuk obvykle nezjistí). Během postupu je nutné určit parametry těchto orgánů, jejich soulad s normami a přítomnost novotvarů.

Je viditelný prolaps dělohy, její zánět - na všechny tyto otázky a mnoho dalších odpovídá během diagnózy.

Povinnou součástí postupu je měření tloušťky vnitřní sliznice. Kromě toho je důležitá role přidělena hledání změn, které mohou ovlivnit početí nebo vývoj těhotenství..

Výcvik

Pro ultrazvukové vyšetření přívěsků a dělohy standardy stanoví několik metod implementace, z nichž každá má své vlastní přípravné vlastnosti. Jaká je tedy specifičnost přípravy na postup?

Transabdominální studie

Mnoho žen se zajímá o otázku: je nutné před procedurou pít vodu?

Při transabdominálním vyšetření (přední stěnou pobřišnice) musí žena nejprve naplnit močový měchýř. Zbytek přípravy není obtížný: půl hodiny před procedurou musíte vypít alespoň 0,5 litru. voda, kompot nebo čaj.

Děje se tak, aby plnost močového měchýře umožňovala jemné pohyby střevních stěn a lékař měl možnost podrobně prozkoumat pánevní orgány pacienta. Pokud tato podmínka není splněna, nelze samozřejmě zaručit přesnost studia.

Je možné jíst před ultrazvukem dělohy?

V případě problémů s funkcí střev (tj. Zácpa, tvorba plynů, nadýmání nebo dysbióza) může také trpět správnost ultrazvuku. Dva dny předtím, než se vydáte na ultrazvuk dělohy a přídavků, byste měli přejít na dietu, která zlepšuje trávení a vzdát se některých potravin. Na doporučení lékaře je možné užívat projímadla nebo léky obsahující simethikon.

Transvaginální

Naproti tomu před transvaginálním ultrazvukem by měl být močový měchýř vyprázdněn těsně před vyšetřením, protože může skrýt pánevní orgány.

Na snímač se nasadí speciální lékařský kondom (někdy latexová špička) a pokryje se vodivým gelem.

Transrektální

Pokud je známo, že je třeba provést transrektální vyšetření dělohy, bude nutné provést předběžné očištění střev (6 hodin před zákrokem). K tomu můžete použít tradiční klystýr nebo použít farmaceutické mikroklyzery („Norgalax“, „Mikrolax“) nebo projímadla (glycerinové čípky, „Gutalax“, „Fytolysin“).

Nitroděložní

S nitroděložním ultrazvukem pacient nepotřebuje speciální přípravu, není třeba ani plnění močového měchýře během studie.

Kdy je diagnostika provedena??

Je možné provést ultrazvuk dělohy během menstruace? Jak často lze vůbec provést ultrazvuk dělohy?

Optimální doba pro ultrazvuk dělohy je 5 - 7 dní cyklu a tento čas nebyl zvolen náhodou. Faktem je, že endometrium se po menstruaci ztenčuje, což umožňuje posoudit přítomnost některých specifických patologií, například hyperplazie vnitřní vrstvy dělohy. A endometrium, které zesiluje v procesu hormonálních změn, může skrývat drobné vady a nově vytvořené novotvary.

Kromě toho by se normálně od druhé poloviny cyklu měl v jednom z vaječníků vytvořit folikul (cysta žlutého tělíska). Proto, pokud má pacient cystické útvary, je pro odborníka velmi obtížné posoudit jeho parametry, protože není snadné určit jeho povahu. Normálně mohou být v děloze přítomny drobné cystické útvary až do 5-7 dnů cyklu.

Chcete-li posoudit fungování vaječníků, pak by měl být ultrazvuk proveden třikrát 8. - 10. den cyklu, 14-16 a 23-24 dní. Pokud při absenci těhotenství má bazální teplota (měří se v konečníku) zvýšenou hodnotu po dobu delší než dva týdny, pak pacient potřebuje vyšetření, aby se vyloučil vývoj cyst.

Ultrazvuk je také nezbytný během těhotenství - dnes musí všichni pacienti, kteří čekají dítě, podstoupit tři screeningová ultrazvuková vyšetření. Jsou klíčem k hodnocení stavu plodu a dělohy..

Závěr

Vyšetření nemá žádné věkové omezení ani jiné kontraindikace. Umožňuje vám nejen získat informace o stavu ženských pohlavních orgánů, ale také stanovit správnou diagnózu a zvolit optimální léčebný režim. Otázka terapie je obzvláště důležitá, pokud se zjistí, že děloha není na ultrazvuku viditelná, což absolutně nelze ignorovat.

V jaký den menstruace se provádí ultrazvuk pánve a dělohy pro gynekologii a břišní orgány?

Optimální čas pro ultrazvukové vyšetření

Kdy je lepší se zaregistrovat na ultrazvuk vnitřních orgánů - před nástupem menstruace nebo po jejím ukončení? Odpověď na tuto otázku nemůže být jednoznačná délka diagnostického opatření závisí na formě onemocnění, složitosti klinického obrazu a délce kritických dnů. V naléhavých případech se ultrazvuk provádí v jakékoli fázi cyklu, vč. a během krvácení.

Pro potvrzení diagnózy je lepší podstoupit studii několikrát - před menstruací, bezprostředně po nich a uprostřed cyklu. Načasování manipulací stanoví lékař ve fázi počátečního vyšetření.

Pokud gynekolog vydá doporučení pro ultrazvukové vyšetření se 7denním zpožděním menstruace, dostane žena příležitost zjistit těhotenství v rané fázi. Ve druhé polovině cyklu se ultrazvuk provádí u dospělých pacientů během premenopauzálního období. Toto období je charakterizováno porušením cyklu, a proto je menstruace nepravidelná nebo se místo toho otevírá skutečné děložní krvácení..

Pokud je nutné vyšetřit reprodukční orgány pomocí ultrazvuku, ale situace není naléhavá, s největší pravděpodobností lékař vypíše doporučení 8. – 10. Den cyklu. Odpočítávání se provádí od 1 dne menstruace, což symbolizuje začátek nového cyklu.

Ultrazvuk pohlavních orgánů se provádí transvaginálně (přes pochvu) nebo břišní (snímač je veden přes povrch břicha, ale na plný močový měchýř). Ultrazvuk mléčných žláz během menstruace se provádí 5., 6. nebo 7. den, nejpozději však do 14 dnů od začátku cyklu. Ačkoli existuje názor, že je nepraktické vyšetřovat prsa v kritických dnech, protože v jeho struktuře dochází k určitým změnám.

Plánovaný ultrazvuk pánve ve dnech menstruace někdy dává nespolehlivý výsledek. Například sonologovi mohou chybět drobné patologické stavy, je obtížné posoudit změny v endometriu a polypy, které se teprve začínají tvořit, jsou špatně viditelné. To je způsobeno skutečností, že během menstruace je slizniční vrstva dělohy heterogenní strukturou..

Vyšetření břišní dutiny ultrazvukem ve dnech menstruace

Můžete zjistit, zda břišní ultrazvuk provádí během menstruace lékař, který vydává doporučení. V kritických dnech je povoleno vyšetřovat tkáně a orgány pobřišnice, protože krvavý výtok nenarušuje odborníka při hodnocení stavu částí trávicího traktu.

Zde je ale důležité se předem připravit na diagnostický postup. 3 dny před plánovaným datem tedy žena začne dodržovat mini dietu a přestane kouřit.

Potraviny bohaté na vlákninu jsou ze stravy vyloučeny:

Je zakázáno pít pivo a jíst potraviny s luštěninami. Ve stravě by neměly být ani sycené nápoje a tučné pokrmy. V den procedury je nutné udělat čisticí klystýr a vzít Espumisan nebo jiné karminativum. Pokud se obáváte o plynatost, poraďte se o výběru léku nejprve se svým lékařem.

Lékaři doporučují provádět ráno ultrazvuk břišní dutiny s menstruací a bez ní.

Ultrazvuk vnitřních pohlavních orgánů během menstruace

Abychom pochopili, zda je možné provést ultrazvuk dělohy a přídavků během menstruace, stačí prostudovat indikace tohoto postupu. Naléhavě, bez ohledu na fázi cyklu, se echografie provádí u pacientů, jejichž zdraví a život jsou ohroženy.

Nouzové indikace zahrnují:

 1. Děložní krvácení.
 2. Vnitřní hnisání.
 3. Potrat.
 4. Hrozba ukončení těhotenství.
 5. Mimoděložní těhotenství.
 6. Mimo nemocniční potrat.
 7. Funkční ovariální cysta.
 8. Potřeba potvrdit rakovinu atd..

V některých případech gynekolog nasměruje pacienta na ultrazvukové vyšetření výhradně v prvních dnech cyklu. Při dlouhé bohaté menstruaci bude přístroj ukazovat přesný stav endometria. Také v prvních 72 hodinách od začátku krvácení jsou jasně viditelné polypy, fibroidy a hyperplazie endometria. Malé cystické prvky jsou snadno detekovatelné do 5 dnů od okamžiku, kdy menstruace uplynula.

Pokud je ženě diagnostikována neplodnost a narušení cyklu, podstoupí před ovulací ultrazvukové vyšetření vaječníků. Procedura se provádí opakovaně po dobu 2 - 3 týdnů. Frekvence manipulace závisí na délce cyklu. Účelem diagnózy je sledovat ovulační proces.

Jak se připravit na ultrazvuk, pokud je vaše menstruace zapnutá

Po zjištění od lékaře, zda je možné provést ultrazvukové vyšetření během menstruace, je vhodné okamžitě zjistit, jak se připravit na postup.

Je možné provést ultrazvuk břišní dutiny během menstruace: vlastnosti vyšetření

Včasná vyšetření jsou nutná, protože velmi často všechny druhy narušení vnitřních orgánů někdy zmizí bez zjevných projevů: někdy není bolest a dokonce ani pocity nepohodlí.

To je způsobeno skutečností, že v břišní dutině a v pánevní oblasti je méně nervových zakončení než v jiných částech těla (přirozený mechanismus, který chrání ženu před nesnesitelnou bolestí při porodu).

Proto je důležitá prevence a začíná ultrazvukovým vyšetřením..

Ultrazvuk je jednou z nejlepších a nejúčinnějších metod pro vyšetření vnitřních lidských orgánů. Ultrazvukové vyšetření je velmi snadné, neškodné, bezbolestné, účinné a absolutně časově nenáročné.

Pro zdraví každé ženy je jedním z nejvýznamnějších vyšetření ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů..

Pravidelně, nejméně jednou ročně, se má uskutečnit výlet k lékařům, kteří mohou odborně posoudit zdraví genitálií, a jeho výsledkům je třeba věnovat zvláštní pozornost..

Ultrazvukové vyšetření může být buď spontánní, nebo plánované. Nejčastěji se ženy domluví s lékařem předem, několik týdnů předem..

Samozřejmě, že je dobré, pokud vše půjde dobře a schůzka s lékařem je naplánována a neshoduje se s menstruačním cyklem. Existují však situace, kdy je jeden položen na druhého..

A zde má většina spravedlivé poloviny zcela přirozené otázky:

 1. Provádí se ultrazvukové vyšetření během menstruace nebo je bezpečnější tento postup odložit.
 2. Jaký je postup za současné situace.
 3. V jakém okamžiku by měl být během menstruace proveden ultrazvuk ženských pohlavních orgánů.
 4. V jakých situacích lékaři takový postup nedoporučují.

Ultrazvuk během menstruace: je to povoleno

Ultrazvuk břišní dutiny během menstruace lze určitě udělat. Nebojte se, že vaginální výtok může narušit postup. Existuje řada postupů, kde bude tato skutečnost skutečně překážkou. Ultrazvuk není v tomto čísle zahrnut.

Lékaři jsou si vědomi, co mají v takových situacích dělat, a proto se sami zorientují v optimálních předpisech. Pokud je to nutné, diagnostikujte pánevní orgány, studie je předepsána v první části měsíčního cyklu, ale ne dříve než první den.

Ultrazvuk je ve srovnání s mnoha jinými metodami analýzy stavu těla absolutně bezpečný způsob, jak studovat vnitřní orgány člověka, a velmi často je to prostě nezbytný postup..

V průměru menstruace trvá 5-7 dní.

To znamená, že ve stanovenou dobu se děloha již zcela uvolnila z fragmentů předchozího endometria a vaginální výtok je nejmenší, což nevytváří psychologické nepohodlí pro ženu, pokud se provádí ultrazvukové vyšetření pomocí vaginálního snímače. Konkrétně ve stanovenou dobu je vhodnější provést studii neplodnosti (studie produkce folikulů a tvorby dominantního), děložního myomu atd..

Pokud má žena naplánované vyšetření a kvůli nepravidelnosti menstruačního cyklu postup spadl na první nebo jakýkoli jiný den jejího období, je lepší jej opustit a odložit na další další datum. Existuje pro to několik vhodných důvodů:

 1. Během menstruace ženská děloha velmi bobtná a je naplněna krevními sraženinami, což lékaři velmi ztěžuje vidět stav endometria, identifikovat alespoň jakékoli změny nebo naopak potvrdit nepřítomnost problémů.
 2. Kvůli otoku v děloze není možné vidět patologie.
 3. Prsní žlázy jsou součástí reprodukčního systému, během menstruace bude jejich studium také zcela neúčinné.
 4. Psychologické nepohodlí doprovázející ženu v kritických dnech. Pro postup lékaři nejčastěji používají vaginální sondu. Přirozeně to během krvácení zvyšuje nepohodlí, navíc jeho použití v této situaci není zcela hygienické..

Proto se po dobu krvácení doporučuje odložit ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů..

Současně je důležité pochopit vyváženost důvodů převodu a rizik: pokud existuje podezření na něco vážného, ​​měl by být postup proveden v každém případě.

Ultrazvuk sám o sobě nemá špatný účinek na orgány dělohy. Existují situace, které v žádném případě nezávisí na zvláštních měsíčních procesech ženy a měly by být prováděny podle plánu bez jakýchkoli překážek. Mezi takové studie patří diagnostika břišní dutiny, močového měchýře, ledvin atd..

Někdy není menstruace důvodem k odmítnutí ultrazvukového vyšetření.

V lékařské praxi existují situace, kdy jsou i přes krvácení naléhavě potřebné informace o stavu některých orgánů.

Lékař může naléhavě objednat ultrazvukové vyšetření pro zdraví a bezpečnost pacienta. A pak je stále nutné provést ultrazvuk pánve i během menstruace. Mezi tyto situace patří:

 • silné krvácení;
 • silná dlouhodobá bolest neznámého původu;
 • podezření na mimoděložní těhotenství nebo hrozbu spontánního potratu;
 • podezření na patologii (děložní myom, hyperplazie, ovariální cysta).

Při screeningu ovariálního folikulu je důležité provádět několik fází ultrazvuku během 1-15 dnů menstruačního cyklu.

Pacienti, kteří mají zvýšenou plynatost, 2-3 dny před zákrokem, by měli ze své stravy vyloučit všechny potraviny, které vyvolávají intenzivní tvorbu plynů.

Patří sem všechna sladká jídla, projímadla (luštěniny, zelí), ovoce, moučné výrobky. Kromě toho bude užitečné udělat klystýr před nadcházejícím vyšetřením..

Přítomnost krve v děloze nenarušuje ani vizualizaci vajíčka, ani stanovení síly jeho připevnění ke stěně. Existují také případy různých druhů onemocnění ženských orgánů, kdy je obzvláště důležité, aby lékaři provedli vyšetření přesně v počátečním stadiu menstruačního cyklu..

Ve všech výše uvedených situacích postup ultrazvukového vyšetření nezávisí na menstruaci a může být proveden podle pokynů lékaře..

U menstruačního toku existují 2 způsoby, jak provádět ultrazvuková vyšetření. Liší se způsobem, jakým jsou vedeni. Tyto zahrnují:

 • transabdominální metoda;
 • transvaginální.

K získání úplného obrazu o stavu lidských pohlavních orgánů se často používají obě metody..

Transabdominální metoda je externí, méně pracná a časově náročná. Lékař projede měřicí přístroj po viditelné části pacientova břicha a předtím jej namazal léčivým gelem. Všechny indikátory stavu vaječníků se zobrazují na monitoru.

Nejpřesnější indikátory jsou dány druhou metodou - transvaginální. Po aplikaci je senzor umístěn do těla dívky vagínou.

Velikost senzoru je zde mnohem menší než v transabdominální studii, která poskytuje pacientovi nejpohodlnější a nejméně bolestivý postup..

Pro udržení požadované úrovně hygieny a pro pohodlí vyšetřovaného je na senzor nasazen kondom potažený gelem. Takový ultrazvuk netrvá dlouho a poskytuje přesnější výsledky. Při dobrém odborném školení zdravotnického pracovníka pacient nepociťuje závažné nepohodlí.

Pokud již byla otázka provedení výzkumu vyřešena pozitivním směrem, je nutné se na postup v takové neobvyklé situaci řádně připravit. V této fázi potřebujete:

 1. Kupte si v lékárně speciální nepromokavou plenu a ubrousky.
 2. Před procedurou se umyjte. Pozornost! Během svého období byste se za žádných okolností neměli sprchovat. To je neúčinné a nebezpečné. Jelikož je děložní hrdlo mírně otevřené, při sprchování existuje riziko nežádoucích a nebezpečných infekcí.
 3. Před ultrazvukovým zákrokem musíte navštívit toaletu, protože k provedení tohoto postupu musí být močový měchýř prázdný.

Pacient by měl také pochopit, že v takové situaci je třeba zůstat v klidu, pokusit se tento proces zacházet bez váhání..

Ale navzdory nepříjemné a nepohodlné stránce ultrazvukového vyšetření během menstruace, s doporučením lékaře, musí to být provedeno naléhavě.

Nejčastěji umožňuje zabránit vážným následkům u určitých patologií..

Ultrazvukové vyšetření ve většině případů nevyžaduje speciální školení, s výjimkou vyšetření vnitřních orgánů břicha a malé pánve u žen. Otázka, zda je možné provést ultrazvuk břišní dutiny během menstruace, je relevantní pro dívky a ženy v reprodukčním věku.

Menstruace je fyziologický proces v ženském těle, ke kterému obvykle dochází cyklicky, z měsíce na měsíc, po dosažení puberty. Je regulován hormony z hypofýzy a hypotalamu (mozkové žlázy), stejně jako štítná žláza, nadledviny a vaječníky.

Během měsíce děložní epitel (endometrium) zhoustne, „nabobtná“, po kterém dochází k jeho pravidelné deskvamaci a krev se uvolňuje z genitálního traktu. Takto začíná nový menstruační cyklus. Souběžně s epitelem se děloha mírně zvětšuje, vaječníky se stávají citlivějšími, objevují se středně silné bolesti nebo bolesti v dolní části břicha.

V předvečer menstruace a v prvních dnech může být žena narušena následujícími příznaky:

 • nevolnost, občas zvracení;
 • bolestivé pocity nad ňadry;
 • nadýmání, zácpa.

Samotný krvavý výtok navíc způsobuje vážné nepohodlí. Závažnější příznaky a nesnesitelná bolest naznačují algodismenoreu..

Ultrazvukové vyšetření jater, žlučových cest, sleziny a slinivky břišní vyžaduje předběžnou přípravu. Spočívá v dodržování zvláštních stravovacích doporučení zaměřených na prevenci plynatosti. Studie se také striktně provádí na prázdný žaludek, s výjimkou naléhavých případů..

Jaké potraviny by měly být vyloučeny ze stravy 2-3 dny před postupem:

 • černý a žitný chléb, všechno čerstvé pečivo, sladkosti, čokoláda;
 • čerstvé ovoce, zelenina (zejména zelí, luštěniny);
 • sycené nápoje, jakékoli rychlé občerstvení;
 • alkohol, káva, ovocné džusy;
 • pokrmy s množstvím koření nebo bylin.

Indikace postupu

Indikace pro pánevní ultrazvuk během menstruace jsou:

• Nepohodlí v dolní části břicha během menstruace. Netolerujte bolest, dokud nedojde k ukončení menstruace, což může naznačovat různá onemocnění.

• Menstruace ve velkém množství. To může naznačovat přítomnost děložních fibroidů nebo endometriózu. K detekci tohoto onemocnění se určuje tloušťka endometria během menstruace. Obvykle v počáteční fázi cyklu je endometrium tenké, ale s endometriózou naopak zesílené. A způsobuje silné krvácení.

• Zrání folikulu. Pokud je menstruační cyklus nepravidelný, je nutné zkontrolovat zrání folikulů, zjistit ovulaci a léčit neplodnost.

• Monitorování dříve identifikovaných ovariálních cyst různé povahy. Právě v prvních dnech menstruace se určuje struktura cysty a její další léčba.

Postupy před vyšetřením malé pánve během menstruace

Bez ohledu na to, zda má žena menstruaci či nikoli, musí před diagnostikováním malé pánve provést hygienické procedury (především pro osobní pohodlí). Ultrazvuk malé pánve k identifikaci různých patologií se provádí transvaginálně. Žena musí ležet na speciálním gynekologickém křesle. Lékař vloží senzor do vagíny ženy a diagnostikuje pánevní orgány pacienta v různých úhlech. Všechny změny v děloze jsou viditelné na monitoru, určuje se struktura vaječníků, vejcovodů, detekují se polypy, hodnotí se stav děložního čípku. Lékař zaznamená všechny výsledky studie do protokolu, který je předán pacientovi k další léčbě, a poskytne doporučení týkající se léčby..

Diagnostikovat vaječníky

U menstruačního toku existují 2 způsoby, jak provádět ultrazvuková vyšetření. Liší se způsobem, jakým jsou vedeni. Tyto zahrnují:

 • transabdominální metoda;
 • transvaginální.

K získání úplného obrazu o stavu lidských pohlavních orgánů se často používají obě metody..

Transabdominální metoda je externí, méně pracná a časově náročná. Lékař projede měřicí přístroj po viditelné části pacientova břicha a předtím jej namazal léčivým gelem. Všechny indikátory stavu vaječníků se zobrazují na monitoru.

Nejpřesnější indikátory jsou dány druhou metodou - transvaginální. Po aplikaci je senzor umístěn do těla dívky vagínou.

Velikost senzoru je zde mnohem menší než v transabdominální studii, která poskytuje pacientovi nejpohodlnější a nejméně bolestivý postup..

Pro udržení požadované úrovně hygieny a pro pohodlí vyšetřovaného je na senzor nasazen kondom potažený gelem. Takový ultrazvuk netrvá dlouho a poskytuje přesnější výsledky. Při dobrém odborném školení zdravotnického pracovníka pacient nepociťuje závažné nepohodlí.

Co lze kdykoli zkoumat?

Pokud mluvíme o zákroku na dobré klinice s důvěryhodným odborníkem (nebo o soukromé klinice v malém městě), pak může být termín pro ultrazvukové vyšetření nabídnut až po několika dnech nebo dokonce týdnech. To neumožňuje přesně porovnat požadované datum cyklu a datum jmenování ultrazvukem. Pacient stojí před volbou: odložit proceduru na jiný čas nebo ji klidně projít?

Den cyklu nemá téměř žádný vliv na diagnostiku některých tělesných systémů. Například ledviny, játra, štítná žláza, kardiovaskulární systém a klouby lze vyšetřit absolutně kdykoli během menstruačního cyklu..

Je možné kombinovat?

Chcete-li však studovat orgány umístěné v pánvi, musíte si vybrat speciální den. Podobná doporučení jsou uvedena pro ultrazvuk prsu. Ultrazvuk prsu se nejlépe provádí na začátku cyklu, nejlépe ihned po menstruaci.

Ale načasování pánevní sonografie je přímo závislé na důvodech doporučení k takové diagnóze. Pokud potřebujete potvrdit nebo popřít přítomnost endometriózy, doporučuje se provést ultrazvuk ve druhé části cyklu. Pokud však potřebujete identifikovat cystu nebo nádor, je diagnóza optimální na začátku cyklu..

Za účelem posouzení stavu vaječníků nebo diagnostiky fibroidů se echografické studie provádějí dvakrát - bezprostředně po skončení ženských dnů a na konci cyklu.

Kdy je lepší se vzdát ultrazvuku?

Existuje seznam speciálních indikací, které vám umožňují provést pánevní ultrazvuk bez ohledu na dobu cyklu (i během období nejzávažnějšího krvácení). Mezi takové indikace patří komplikace po operaci nebo potratu, zánět přívěsků atd. A zde jsou lékaři jednomyslní: ultrazvuk během menstruace je povolen pouze v takových naléhavých případech, všechny ostatní indikace vám umožňují odložit diagnózu na 3-5 dní.

Lékaři jmenují řadu důvodů, proč je ultrazvukové vyšetření během menstruace nežádoucí:

 1. Akumulace krve a jejích sraženin v děložní dutině, která znemožňuje podrobné vyšetření a může narušit diagnostiku některých patologií.
 2. Pokud dojde ke krvácení, malé útvary (cysty, nádory a polypy) nelze na obrazovce vždy vidět. To může vést k narušení diagnózy a progresi onemocnění..
 3. Během menstruace není možné správně určit tloušťku a stav vrstvy endometria, tj. Sliznice lemující dělohu. Tento indikátor je klíčový při určování řady konkrétních onemocnění, jako je endometritida a endometrióza, hormonální poruchy a chronické infekční procesy..

A jen ultrazvukové vyšetření během menstruace nelze nazvat pohodlným nebo pohodlným. Koneckonců, orgány umístěné v malé pánvi jsou obvykle skenovány vaginálním senzorem, což pacientovi způsobuje rozpaky a nepohodlí. Nepohodlí je možné jak psychologické (z důvodu krvácení), tak fyziologické (mnoho žen se dnes necítí dobře, kromě toho může být umístění senzoru v pochvě doprovázeno menší bolestí).

Jak probíhá vyšetření

Štítná žláza je z hlediska vyšetření umístěna velmi pohodlně. Proto je bezpečné provést ultrazvuk štítné žlázy, příprava není nutná a výsledek bude co nejkomplexnější. Proceduru lze provádět jak vleže, tak vsedě s hlavou odhodenou dozadu.

Lineární senzor se pohybuje podél přední stěny krku a současně se na obrazovce hardwaru zobrazuje stav štítné žlázy.

Na monitoru jsou jasně viditelné různé uzliny, novotvary a další změny. Lékař měří jejich velikost, zkoumá strukturu a určuje intenzitu průtoku krve a v některých případech stav lymfatických uzlin.

Je důležité si uvědomit, že diagnóza založená na ultrazvuku není stanovena. Specialista na ultrazvukovou diagnostiku píše závěr o stavu štítné žlázy a endokrinolog vyvozuje závěry na základě výsledků dalších testů, stanoví diagnózu a určuje léčbu.

Doporučujeme také prohlédnout si: Zvětšenou štítnou žlázu: jak hrozí?

Výcvik

Pokud si ošetřující lékař myslí, že pacientka potřebuje během menstruace doporučení na pánevní ultrazvuk, je nutná speciální příprava.

Pokud je studie naplánována předem a je čas se připravit, pak několik dní před ní musíte změnit stravu a upřednostnit stravu, která zabraňuje plynatosti. Pokud dojde k zácpě, je lepší udělat klystýr den předem..

Doma, předtím, než půjdete na ultrazvuk, musíte plavat a vzít si s sebou dětskou voskovanou látku nebo nepromokavou plenu.

Proces sprchování nepomůže udržovat hygienu, ale může se stát faktorem vyvolávajícím nemoc.

Ať se to ženám líbí nebo ne, mají měsíční období. Ale menstruace ne vždy začíná včas a také se stává, že krvácení trvá déle než obvykle..Pokud je výtok konstantní po dobu 5 - 7 dnů a žena musí být k určitému datu „čistá“, pravděpodobně bude chtít, aby menstruace probíhala rychleji.