Zubní ošetření během těhotenství

Těhotenství je důležitým obdobím v životě každé ženy. Během čekání na dítě probíhá s tělem spousta transformací - mění se hormonální pozadí, snižují se ochranné funkce a zhoršují se chronické patologie. Aby všech 9 měsíců proběhlo bezpečně, je nutné se předem připravit na vzrušující událost. Návštěva zubaře a ústní hygiena je nedílnou součástí plánování vašeho dítěte..

Pokud přišlo těhotenství a léčba zubů a dásní nebyla provedena dříve, nebojte se. Budoucí matka musí vyhledat pomoc u zkušeného zubaře..

Nemoci ústní dutiny

Během těhotenství se aktivuje mnoho skrytých patologií, které ženě způsobují potíže a mohou způsobit neštěstí..

Nemoci ústní dutiny:

 • Zubní kaz. Jsou identifikovány různé stadia onemocnění (počáteční, střední, hluboké formy). Během těhotenství se patologie rychle rozvíjejí. Během několika měsíců kazy ze stádia skvrn zcela ovlivňují zdravé tkáně a ničí zub;
 • Komplikace kazu - pulpitida, periodontitida, periostitis;
 • Zánět dásní - zánět dásní, paradentóza;
 • Stomatitida (virová, bakteriální, plísňová);
 • Glossitis (desquamative, Hunterova forma).

Neminimalizujte riziko orálních onemocnění. Mnoho z nich je doprovázeno horečkou, silnými bolestmi zubů a bolestmi hlavy. Periostitis komplikovaná sepse má extrémně špatnou prognózu. Ženy, které před těhotenstvím nepodstoupí sanitaci ústní dutiny, často čelí potřebě odstranit zuby a kořeny zcela zasažené kazem..

Informace o léčbě a prevenci orálních onemocnění najdete ve videu:

Budoucí matka musí pochopit, že bez současné léčby ohrožuje život a zdraví svého nenarozeného dítěte.

Při registraci na gynekologii jsou povinné konzultace úzkých specialistů. Preventivní vyšetření zubním lékařem se provádí v každém trimestru těhotenství.

Na recepci lékař prozkoumá ústní dutinu, identifikuje nemoci a vypracuje plán léčby. Lékařskou péči lze získat na bezplatné státní klinice nebo v soukromé zubní ordinaci.

Léčba patologií ústní dutiny

Mnoho těhotných žen se bojí navštívit zubaře. Budoucí matky věří, že léčba poškodí zdraví jejich dítěte. Tento názor je mylný. Zkušený zubař nikdy pacientovi neublíží. Cílem lékaře je identifikovat a eliminovat nemoci, snížit počet komplikací.

Kaz je nejčastějším onemocněním ústní dutiny. Patologie je doprovázena poškozením skloviny a dentinu, projevuje se drsností, narušením integrity tkáně, bolestí a zubním kazem. V počátečních fázích není kaz doprovázen nepříjemnými pocity a nezpůsobuje u lidí úzkost. S rozvojem středních a hlubokých lézí se příznaky zvyšují, silná bolest zubů se stává hlavním důvodem návštěvy lékaře.

Odstranění zubního kazu ve fázi barvení se provádí bez použití vrtáku. Postupy jsou zaměřeny na obnovení rovnováhy stopových prvků a minerálů ve tkáních skloviny (fluoridace). Při léčbě počátečního, středního a hlubokého kazu se uchylujte ke klasické metodě léčby.

Fáze práce lékaře:

 1. Vizuální, instrumentální vyšetření, stanovení stadia onemocnění.
 2. Hygienické ošetření zubů (odstranění měkkého plaku a tvrdých vápenatých usazenin).
 3. Výběr barvy výplňového materiálu pomocí stupnice Vita.
 4. Anestezie (léky proti bolesti se v případě potřeby užívají během těhotenství).
 5. Odstranění postižené tkáně.
 6. Antiseptické ošetření připravené dutiny.
 7. Výplň zubů po vrstvách pomocí výplně.
 8. Oprava náplně podle kousnutí. Broušení a leštění zubů.

Pokud kaz ovlivňuje nejen sklovinu a dentin, ale v patologickém procesu zahrnuje také neurovaskulární vlákno umístěné uvnitř zubu, vyvíjí se pulpitida. Patologie je charakterizována masivní destrukcí zubu, přítomností volumetrické tmavé dutiny, výskytem neustálé bolesti, zhoršené v noci. Léčba hlubokého kazu, pulpitidy a paradentózy je složitý postup. Pro zachování zubu je nutné odstranit zbytky zanícené a nekrotické dřeně, důkladně vyčistit dutiny, zpracovat a naplnit kořenové kanálky. Terapie je prováděna endodontisty. Zubní mikroskop - moderní vybavení, které pomáhá chránit zuby i v těch nejnáročnějších situacích.

Extrakce zubů a protetiky během těhotenství

Extrakce zubů je nepříjemný, ale nezbytný postup. Díky moderním zubním anestetikům se manipulace provádí s minimálním množstvím bolesti. Navzdory tomu mnoho lidí není schopno rozhodnout o postupu včas. Muži a ženy kvůli strachu snášejí silné bolesti a v extrémních případech se obracejí na zubaře.

Je velmi důležité odstranit problémové zuby před těhotenstvím. Pokud je v ústní dutině zdroj infekce, zvyšuje se riziko infekce plodu a zvyšuje se možnost potratu a předčasného porodu..

Extrakce zubů podle indikací se provádí plánovaným způsobem ve 2. trimestru těhotenství. Pokud není možné provést terapeutickou léčbu a prudké zhoršení zdravotního stavu, provede se urgentně exstirpace zubů, bez ohledu na dobu nosení dítěte.

Před chirurgickou manipulací lékař anestetizuje požadovanou oblast čelisti pomocí infiltrační nebo kondukční anestézie. Po nástupu účinku léku je problémový zub odstraněn. V budoucnu v případě potřeby lékař provede šití povrchu rány.

Před zákrokem na odstranění zubů by se žena měla psychologicky připravit. Slzy, strach, zoufalství před nadcházející manipulací mohou způsobit zvýšenou kontraktilitu svalové tkáně dělohy a vést k hrozbě ukončení těhotenství. Pozitivní přístup, několik tablet kozlíku lékařského a podpora blízkých vám pomohou projít nepříjemným testem důstojně a bez následků..

Indikace k odstranění:

 • přítomnost cysty na kořenech zubu, rozvoj akutní periostitis;
 • nemožnost provádět ošetření kořenových kanálků s jejich patologickým zúžením, vytvrzením, zakřivením;
 • úplné zničení zubní tkáně a kořenového systému;
 • nesprávně pěstované osmičky, přispívající k rozvoji opakujících se zánětlivých procesů měkkých tkání.

Během a po extrakci zubu se mohou objevit komplikace (mdloby, alveolitida, krvácení, periostitis, trauma sousedních zubů a měkkých tkání, parestézie). Pečlivý výběr chirurga a přesné provádění jeho doporučení pomůže vyhnout se negativním důsledkům..

Po dokončení procesu hojení jamky se poraďte s ortopedickým zubním lékařem. Máte-li pochybnosti o zkušenostech daného lékaře, navštivte několik nezávislých odborníků. Těhotenství není přímou kontraindikací zubní protetiky, nicméně v některých případech je nutné se léčby zdržet. Důvody pro odmítnutí obnovy zubů při nošení dítěte: psychický stres, úzký výběr protetických metod, možnost zvýšení tonusu dělohy, nástup hrozby potratu, předčasný porod.

Otázka odpověď

Jak se léčí onemocnění dásní během těhotenství??

Gingivitida a periodontitida jsou často diagnostikovány u nastávajících matek. Příznaky nemoci: bolesti zubů, otoky, cyanóza, krvácení z dásní, špatný dech. Periodontální onemocnění 2. a 3. stupně se projevuje pohyblivostí zubů, výskytem hlubokých gingiválních kapes naplněných hnisavým obsahem.

Důvody pro rozvoj patologických stavů: změny v hormonálních hladinách, nedostatečná péče o ústní dutinu, nedostatek vitamínů, toxikóza.

Když se objeví první známky zánětu dásní, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Lékař provede profesionální hygienické čištění zubů, odstraní tvrdé a měkké mikrobiální plaky, předepíše užívání léků, které eliminují zánětlivý proces. Neodkládejte návštěvu odborníka na dlouhou dobu. Zánět dásní a periodontitida je semeništěm chronické infekce, která při vstupu do krve může negativně ovlivnit vývoj a růst dítěte.

Je možné pořídit rentgen zubu při nošení dítěte?

Během těhotenství je nutné minimalizovat expozici těla rentgenovým paprskům. Existují však situace, kdy je hardwarová kontrola nutností. Speciální zubní visiograf pomůže určit přesnou diagnózu a nepoškodí dítě. Postup je bezpečný, protože zařízení provádí cílené vyšetření a má minimální dávku záření..

Mohou být zuby ošetřeny během těhotenství? Který trimestr je nejbezpečnější navštívit zubaře?

V případě potřeby může žena kdykoli během těhotenství konzultovat lékaře. V rané fázi, až 13 týdnů těhotenství, jsou všechny orgány a systémy položeny, proto se pokud možno zdrží léčby. Užívání léků po dobu delší než 30 týdnů je nežádoucí, protože může vést k rozvoji předčasného porodu.

Jak zacházet se zuby pro těhotné ženy v raných fázích?

1 trimestr je považován za nejnebezpečnější období těhotenství. Vzhledem k pravděpodobnosti negativních účinků na tělo dítěte lékaři nedoporučují používat mnoho léků do 13 týdnů těhotenství. Vzrušení mladé matky během pobytu na zubařském křesle může vést k smutným událostem: rozvoji hypertonie dělohy a hrozbě potratu.

S naléhavou potřebou zubního ošetření v 1. trimestru lékař projevuje zvýšenou pozornost pacientovi: pečlivě vybírá anestetické léčivo, pečlivě sleduje blahobyt ženy, používá nejbezpečnější zubní materiály a přípravky.

Je možné během těhotenství provádět zubní ošetření v anestezii nebo s použitím anestetik?

Lékařské manipulace v lokální anestezii se v případě potřeby provádějí ve všech trimestrech těhotenství. Moderní léky spolehlivě blokují citlivost na bolest, mají lokální účinek a nejsou absorbovány do krve.

Výhody a nevýhody zubního ošetření během těhotenství

Domů »Články» Klady a zápory zubního ošetření během těhotenství

Málokdy má žena dokonalé těhotenství. Po nastávající matce následuje toxikóza, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy a řada dalších onemocnění. Ale kvůli zdravému dítěti jsou ženy připraveny na cokoli, včetně trvalé bolesti. Co dělat, když zuby začínají bolet, jít k zubaři nebo ne? Odpověď je jednoznačná: ošetření zubů je povinné!

Zánětlivé procesy vyvíjející se v oblasti zubu, dásní, ústní dutiny, mohou mít škodlivý vliv na růst, vývoj plodu.

I když zubní kaz nebolí, je zdrojem mikroorganismů. Jakmile se dostanou do žaludku, způsobují u těhotné ženy pozdní toxikózu. A za přítomnosti hnisavého zaměření může matka infikovat dítě zánětem dásní jednoduchým polibkem.

Během těhotenství se množství vápníku v těle ženy zvyšuje a činí 2%. Během těhotenství se stává, že ji nedostává správnou rychlostí nebo se nevstřebává. To hrozí:

 • vzhled kazu;
 • křeče v končetinách v noci;
 • zdvojnásobení rizika krvácení po porodu;
 • výskyt alergických reakcí u nenarozeného dítěte;
 • vývoj křivice u novorozence.

Proto, abyste předešli těmto příznakům, měli byste pravidelně od prvních měsíců těhotenství pravidelně podstupovat zubní prohlídky u zubaře. Lékař zjistí sebemenší problémy, doporučí preventivní léčbu.

Důvody pro návštěvu zubaře během těhotenství

Není neobvyklé, že těhotné ženy odloží návštěvu zubaře. Výsledkem je, že malý problém, jehož včasné řešení by netrvalo mnoho času, do konce těhotenství končí ztrátou zubu, rozvojem chronických onemocnění ústní dutiny.

Žena si musí být vědoma 3 hlavních důvodů, podle nichž je pro ni důležité včas vyhledat odbornou pomoc:

 • Změny v hormonálním pozadí v těle ovlivňují vývoj patologií ústní dutiny;
 • U většiny žen je pozorován nedostatek vápníku v těle, zejména ve druhém a třetím trimestru, který způsobuje zubní kaz;
 • Během období těhotenství se mění důležitá vlastnost slin: ztrácí se dezinfekční schopnost, v důsledku čehož se v ústní dutině množí patogenní mikroby. Sliny mění hladinu kyselosti, což vede ke zničení zubní skloviny.

V jaké fázi těhotenství se doporučuje ošetřovat zuby

Neexistují žádné časové limity, žádné časové limity. Pokud jsou zuby bolestivé, mělo by to být okamžitě ošetřeno. Pokud však situace není kritická, je lepší počkat do 14 týdnů (tj. Po prvním trimestru) a během této doby jít k lékaři.

V prvních měsících těhotenství je zakázáno používat anestézii, protože v tomto okamžiku jsou položeny životně důležité orgány.

V období od 14 do 15 týdnů je život dítěte již chráněn placentou. Během tohoto období je povoleno užívat anestetika obsahující minimální adrenalin.

Radiografie je povolena (ve zvláště obtížných případech).

Ve třetím trimestru již plod vyvíjí značný tlak na aortu, což je třeba vzít v úvahu při výběru polohy na zubařském křesle. Zabraňte mdlobě, pokles tlaku pomůže polohování na levé straně.

Video o zubním ošetření obecně a zejména o implantaci

Nemoci, které musí být léčeny během těhotenství

Pokud jste na zubařském křesle a užíváte léky, oznamte to. To vám pomůže zvolit nejbezpečnější taktiku léčby..

Během těhotenství dodržujte správnou hygienu, používejte fluoridové pasty a žádné bělící pasty!

Pokud máte zubní kaz?

Kazy lze léčit jednoduše, bez anestetika, ale proces by neměl být zahájen, i když je bolest tolerovatelná, jinak se zničení zubu dostane do dřeně a potom se nelze vyhnout odstranění nervu, a proto není nutné provádět vážnější léčbu. V procesu ošetření zubního kazu neexistují žádná omezení týkající se použitých výplní, můžete použít běžné nebo fotopolymerové výplně.

Jedním z důvodů vzniku zubního kazu během těhotenství je často častá toxikóza. Například použití ochucené zubní pasty při čištění zubů může vyvolat zvracení. A kyselina obsažená ve zvratcích je nebezpečná pro zubní sklovinu. Proto se doporučuje co nejčastěji vypláchnout ústa čistou vodou..

Zánět dásní nebo stomatitida

Zánět dásní (gingivitida) během těhotenství se může objevit v hypertrofovaném stavu v důsledku neustále se vyskytujících hormonálních poruch v těhotném těle. V případě zánětu dásní musíte okamžitě vyhledat odbornou pomoc od zubaře, v žádném případě samoléčbu nebo použití lidových prostředků. Ignorování problému povede ke komplexní formě paradentózy, která negativně ovlivní nejen zdraví matky, ale i zdraví dítěte. Nedávné studie tedy ukázaly, že paradentóza s sebou nese hrozbu potratu nebo dokonce výskytu patologií u novorozenců..

V případě rychlé návštěvy zubaře bude předepsána ústní voda, aplikace na postupné zmírnění zánětu a lékař provede profesionální čištění ústní dutiny.

Oslabená imunita těhotné ženy přispívá k výskytu stomatitidy v ústní dutině. Otoky a malé ulcerózní léze přinášejí nepohodlí v ústní dutině, proto je lepší se poradit se zubním lékařem. S největší pravděpodobností doporučí sprej, který je během těhotenství neškodný..

Parodontitida nebo pulpitida

Pulpitida je přímým důsledkem pokročilého kazu, který vede k zánětu nervů, a paradentóza je zánětlivý proces v blízkosti kořenových tkání. V obou případech musí být výsledný zánět léčen pomocí anestézie a rentgenového záření. Je pravda, že moderní zařízení mají záření s nízkou spotřebou, což umožňuje provádět léčbu prakticky bez poškození. V takových případech je lepší jít do placených zubních klinik nebo do poliklinik, kde je moderní vybavení a spotřební materiál.

Lze rentgenové záření a extrakci zubů provést na začátku těhotenství?

Těhotenství je pro ženu tak zásadním obdobím, že jakékoli onemocnění v nich vyvolává strach. Nechtějí chodit k lékařům v obavě, že léčba poškodí dítě. Co dělat, když zub bolí a bolest je nesnesitelná? Nemohou existovat dva názory: o léčbě může rozhodnout pouze zubař. Je-li požadována diagnóza, je ženě nabídnuto rentgenové vyšetření zubu. Podle odborníků je to nežádoucí v prvních třech měsících těhotenství. Ale podle uvážení lékaře, ve výjimečných případech, které zahrnují akutní bolesti zubů během těhotenství, je možné provést rentgenový paprsek na indikátorech s nízkou spotřebou energie pomocí olověné deky.

RTG zubů

Provedení rentgenového snímku zubu u těhotných žen v raných fázích jejich bezpečnosti vyžaduje dodržení řady podmínek, jmenovitě:

 • tělo ženy je pokryto olověnou zástěrou, která neumožňuje průchod rentgenových paprsků;
 • rentgenový paprsek musí směřovat přísně na nemocný zub;
 • je přísně zakázáno vystavovat oblasti dásní sousedící s nemocnou oblastí paprskům.

Množství záření přijímaného během rentgenového záření je srovnatelné s 2 hodinami vystavení slunci.

Aplikace anestézie

Složení moderní anestézie umožňuje lokální zubní anestezii pro těhotné ženy. Každý zubař-terapeut si je dobře vědom speciální anestézie používané při léčbě. Proto byste měli znát obecné pokyny pro anestezii:

 • používat anestetika, která nemají škodlivý účinek na zdraví nenarozeného dítěte. Je nutné informovat zubaře o aktuálním měsíci těhotenství a vašem celkovém zdravotním stavu;
 • aplikujte pouze lokální anestezii, aby se lék nedostal do oběhového systému;
 • je zakázáno používat lidokain jako anestetikum pro těhotné ženy, protože tento lék může poškodit normální vývoj plodu: zpomaluje dýchání, způsobuje zvýšení tlaku.

Extrakce zubů nebo protetiky

V obtížných případech může zubní lékař doporučit, aby těhotná žena odstranila nemocný zub, pokud jej nelze ošetřit nebo obnovit. Tento postup nenese žádné nebezpečí pro plod. Měli byste si však dávat pozor na podchlazení nebo přehřátí rány po extrakci zubu. může začít zánětlivý proces otevřené rány. Klam, že extrakce zubu během těhotenství je kontraindikována, je tedy jen klam. Jako další - zubní protetika.

Moderní zubní lékařství umožňuje zubní protetiku za předpokladu, že u těhotné ženy nedojde ke komplikacím nebo přítomnosti nemoci.

Co ohrožují zuby nemocné matky

Hrozba matčiných zubů pro její dítě je zcela hmatatelná. Pokud má těhotná žena špatné zuby, může to vést k následujícím onemocněním dítěte:

 • Silná bolest způsobená neošetřeným zubem má přímý účinek na tělo těhotné ženy. Tento dopad přímo souvisí s budoucím stavem dítěte. Odborníci nazývají tuto hrozbu traumatizujícím faktorem..
 • Infekce nemocného zubu do těla matky negativně ovlivňují tělo dítěte. To může u novorozence způsobit celou řadu komplikací..
 • Intoxikace může také nastat během bolesti zubů. K tomu dochází v důsledku porážky parodontu. Intoxikace je určena horečkou, stejně jako zažívací potíže, toxikóza. To může vést k hypoxii u plodu a u matky k pozdní gestóze..
 • Užívání nelegálních drog při léčbě zubu během těhotenství. Pokud vám lékaři podají anestetickou injekci a poté vám nabídnou provedení aplikace, měli byste se zeptat, jaký lék budou používat. Těhotné ženy by neměly užívat tyto léky:
 • Lidokain je lék používaný k anestezii. Důsledkem užívání tohoto léku je slabost v těle, která způsobuje závratě, nízký krevní tlak.
 • Fluorid sodný - Tento lék se používá k léčbě zubního kazu. Tento léčivý přípravek může způsobit tachykardii, která může negativně ovlivnit vývoj plodu..
 • Imudon - lék používaný k léčbě onemocnění v ústní dutině. Účinky tohoto léku jsou stále neznámé..

Zubní implantace během těhotenství

Zubní implantát je protetika, ve které je vícesložková struktura implantátu zavedena do čelisti a poté se s ní spojí. Jedná se o důležitou operaci z estetického a lékařského hlediska. Někdy existují situace, kdy je nutná nouzová implantace. V opačném případě pacientka riskuje své zdraví - může se vytvořit absces s dalším rozpadem.

Když je nežádoucí provést zubní implantaci

Lékaři důrazně odrazují od jakékoli operace během prvního trimestru těhotenství. Toto je období, kdy plod aktivně tvoří životně důležité orgány. Pokud se v současné fázi „situace“ toxikóza již silně projevuje, je také lepší upustit od návštěvy zubaře. Stojí za to zdržet se protetiky, pokud se těhotná žena bojí chirurgických operací. Stres po návštěvě zubaře a ukončení léčby negativně ovlivní další těhotenství.

Je možné myslet na protetiku po porodu?

Po porodu byste také neměli spěchat s implantací zubů. Zubní implantaci lze provést 2-3 měsíce po porodu (pokud to zdraví dovolí). Lékaři se však domnívají, že je lepší odložit manipulace v zubní ordinaci alespoň na rok. Protože během zotavení matky se i po úspěšné operaci zubů mohou objevit komplikace, kvůli nimž bude nutné znovu užívat léky a dočasně přestat kojit.

Video o zubním ošetření během těhotenství

Je možné ošetřit zuby pro těhotné ženy anestezií v různých časech

Kdy je nejlepší čas na léčbu

Pokud je na začátku těhotenství potřeba rutinního ošetření zubního kazu nebo jiných zubních onemocnění, mělo by být odloženo. V časných stádiích těhotenství tvorba placenty teprve začíná a plod není plně chráněn před negativními účinky léků. V prvním trimestru se provádí pokládka všech orgánů a systémů. Dopad negativních faktorů vede ke změnám v genetickém materiálu buněk - mutacím.

Ve druhém trimestru je riziko negativních účinků léku na plod nižší. Vytvořená placenta neumožňuje toxiny, léky z mateřské krve, vstoupit do těla vyvíjejícího se plodu. Léčba anestezií již nebude tak nebezpečná.

V pozdějších fázích dochází k vyčerpání dělohy a placenty, takže tělo plodu se stává zranitelným vůči mnoha lékům. Tyto vlastnosti je třeba vzít v úvahu při předepisování jakýchkoli léků, včetně těch, které jsou určeny k anestezii ve stomatologii. Některé léky ve třetím trimestru mohou být škodlivější než v prvních týdnech těhotenství.

Indikace pro návštěvu zubaře

Během těhotenství jsou z krve matky do plodu dodávány soli vápníku a železa, živiny a vitamíny nezbytné pro růst a vývoj. Výsledkem je, že ve druhém trimestru se v těle těhotné ženy vyvíjí nedostatek minerálů, který ovlivňuje stav zubů a kostní tkáně..

Během tohoto období se často vyvinou nemoci vyžadující léčbu zubním lékařem:

 • kaz;
 • paradentóza;
 • paradentóza;
 • zánět dásní;
 • pulpitis;
 • periodontální onemocnění;
 • odontogenní periostitis;
 • stomatitida.

Nedostatečná léčba zubním lékařem téměř vždy vede ke vzniku komplikací. Často je nutné odstranit zub. Pokud je v měkkých tkáních ohnisko infekce, vytvoří se omezená dutina naplněná hnisem. Pokud se objeví komplikace, může být nutný chirurgický zákrok. To několikrát zvyšuje pravděpodobnost negativních účinků na plod v důsledku místního užívání léků..

Zubní ošetření injekcí anestetika k úlevě od bolesti se provádí v jakékoli fázi těhotenství podle přísných indikací, které zahrnují intenzivní bolest. Na pozadí silné bolesti v těle ženy se produkuje velké množství adrenalinu, což má také negativní vliv na plod.

Jaké postupy se nedoporučují

Některé zubní zákroky jsou během těhotenství absolutně kontraindikovány:

 • bělení zubů - postup se provádí pomocí speciálních roztoků, které pronikají krví těhotné ženy přes zubní sklovinu. Také v procesu bělení dochází k ztenčení tvrdé skořápky, což vyvolává vývoj kazu. Při současném nedostatku solí vápníku a fosforu se patologie vyvíjí rychleji;
 • protetika s implantací - invazivní manipulace vyžadují anestezii, která v konečném důsledku působí negativně na plod;
 • manipulace vyžadující zavedení ženy do anestézie - všechny prostředky pro zavedení do anestézie potlačují činnost dýchacího centra plodu a mají také negativní vliv na jeho srdce a cévy;
 • Rentgenové vyšetření - provedení rentgenového snímku přináší bezprostřední nebezpečí pro tělo vyvíjejícího se plodu, protože není vyloučeno vystavení ionizujícímu záření.

Lékař nepředepisuje manipulace ani v případech, kdy není nutná anestézie. Pokud je pro přísné indikace potřeba rentgenové vyšetření, provádí se maximální ochrana plodu pomocí speciálních olověných rohoží.

Jak fungují anestetika na těhotnou ženu a plod

Mechanismus účinku moderních prostředků pro lokální anestézii je narušit tvorbu a vedení impulsů v nervových zakončeních a vláknech. Kromě bolesti jsou dočasně sníženy všechny typy citlivosti. Člověk přestane cítit dotek, teplotu.

Terapeutický účinek je realizován lokálním zavedením anestetického roztoku do měkkých tkání, pronikajících do struktur nervového systému. V případě vstupu velkého množství sloučeniny do krve anestetikum ovlivňuje funkční stav srdce a cév. To se projevuje změnou srdeční frekvence a rytmu, jakož i zvýšením nebo snížením krevního tlaku..

Když anestetika vstoupí do těla vyvíjejícího se plodu, mohou mít negativní účinek:

 • porušení procesů tvorby a zrání různých orgánů;
 • tvorba malformací, z nichž nejzávažnější jsou změny v srdci a strukturách nervového systému;
 • narušení funkčního stavu srdce a struktur nervového systému plodu.

Po narození může nitroděložní expozice anestetikům vést ke zpomalení růstu a vývoje..

Jaká anestetika lze použít

Na moderním farmaceutickém trhu existuje několik léků, které mají minimální negativní účinek na tělo vyvíjejícího se plodu. Nejčastěji používané jsou primacain a ultracaine.

Navzdory skutečnosti, že léky s takovými aktivními složkami mají minimální negativní účinek, jejich použití je povoleno pouze z přísných lékařských důvodů. Dříve lékař předepisuje konzultaci s gynekologem, který posoudí poměr přínosů pro matku s potenciálním rizikem pro vyvíjející se plod.

Jak se vyhnout ošetření zubaře

Během těhotenství se mění průběh všech fyziologických procesů v těle ženy. Zvyšuje se potřeba minerálů, vitamínů a živných sloučenin. Na pozadí nedostatku vápníku se často vyvíjí zubní kaz, což je indikace pro následné ošetření zubním lékařem a použití lokální anestézie.

V rámci prevence je třeba dodržovat několik jednoduchých doporučení:

 • dodržování stravy s dostatečným obsahem vápenatých solí, fosforu, vitamínů;
 • ústní hygiena, čištění zubů nejméně 2krát denně;
 • preventivní návštěvy zubaře nejméně dvakrát ročně.

Kvůli včasné detekci je kaz v počátečních fázích léčen bez použití lokální anestézie. Implementace doporučení umožní vyhnout se terapeutickým manipulacím vyžadujícím podání anestetika.

Navzdory vzniku poměrně bezpečných anestetik se doporučuje minimalizovat užívání jakýchkoli léků během těhotenství. Před návštěvou zubaře je vhodné se poradit s gynekologem o možnosti užívání konkrétních léků.

12 odpovědí na nejoblíbenější otázky týkající se péče o zuby během těhotenství

Nevíte, v jaké fázi těhotenství si můžete zuby ošetřit, a obecně, stojí za to to udělat? Máte mnoho otázek, na které je velmi důležité získat správné odpovědi, aby byla nastávající matka a její dítě zdravé? Je čas přečíst si článek připravený novináři portálu UltraSmile.ru - najdete v něm všechny nejužitečnější informace o tomto tématu.

Mohou být zuby ošetřeny během těhotenství??

Pokud je to naléhavě nutné, je možné nejen ošetřit zuby, ale také je to nutné. Například pokud se u ženy vyvinul akutní zánětlivý proces v ústní dutině, který je komplikován tvorbou hnisavého nebo serózního exsudátu a bolesti, neměli byste léčbu odkládat na později, protože to může být plné komplikací pro matku a nenarozené dítě. Bakterie a bakterie ze zdroje infekce mohou cestovat krví tělem ženy a pronikat placentou, což může vést k abnormalitám plodu. A pro samotnou ženu je taková situace nebezpečná výskytem různých nemocí - od ztráty nemocného zubu po předčasný porod nebo potrat..

Ošetření zubů během těhotenství je nejen možné, ale také nezbytné

Pokud vám situace umožní odložit léčbu na později a nic neohrožuje zdraví matky a dítěte, je lepší odložit jakékoli manipulace až do okamžiku porodu. Během této doby je však důležité posílit ústní hygienu a obzvláště pečlivě se starat o zuby, aby nedocházelo k progresi stávajících problémů..

Proč mají těhotné ženy problémy se zuby??

Otázka, který týden je možné léčit těhotné zuby, často vyvstává u žen, které nebyly připraveny na to, že během tohoto jasného období jejich života by se některé zdravotní problémy začaly tak rychle zhoršovat. Je však třeba si uvědomit, že ženské tělo v době porodu plodu prochází hormonálními změnami, obranyschopnost těla klesá, metabolismus je narušen. Nenarozené dítě navíc doslova bere z těla matky mnoho užitečných látek, zejména vápník a fluorid, které potřebuje k tvorbě kostní tkáně. Jaký je výsledek?

 • žena je náchylná k jakýmkoli bakteriálním účinkům, její tělo to nevydrží v plné síle,
 • stává se tenkou, citlivou a slabou sklovinou: proto smalt reaguje na změny teploty a objevuje se více kazů, které rychle postupují,
 • sliny v ústech se stávají viskózními, mění se jejich kyselé složení: sliny 1 se stávají kyselejšími, klesá v nich koncentrace vápníku a hořčíku, v důsledku toho se bakteriální plak hromadí v ústech rychleji a silněji,
 • zhoršují chronická onemocnění,
 • je narušen krevní oběh v dásních, uvolňuje se sliznice: objevuje se zánět dásní, periodontitida a periodontální onemocnění těhotných žen,
Gingivitida se často objevuje během těhotenství

 • kosti křehnou, protože osteogeneze kostí je narušena: zuby se proto mohou rychle zhroutit.

Dalším důvodem, proč mají těhotné ženy problémy se zuby, jsou změny ve stravě. Mnoho nastávajících matek tedy začíná vstřebávat sladkosti a také často svačují, poté zapomenou důkladně vyčistit ústní dutinu. Ve výsledku se na zubech hromadí bakteriální plak, který se stává zdrojem mnoha zubních chorob..

Ženy často začínají často konzumovat sladkosti i svačiny

"Je to legrační, ale po třech měsících nejhorší toxikózy mám problémy se zuby." Jak vysvětlil lékař, problém spočíval v tom, že za prvé, na pozadí toxikózy, moje tělo přestalo absorbovat užitečné a živiny úplně. Zadruhé, ústa byla neustále kyselá a suchá kvůli zvracení, které také ovlivňovalo sklovinu. Samozřejmě jsem musel zjistit, jak dlouho lze zuby léčit. Ve druhém trimestru se něco vyléčilo, některé problémy musely být vyřešeny po porodu... “

Ruta, fragment recenze z fóra baby.ru

Když není příliš brzy a když není příliš pozdě na ošetření zubů?

Nyní pojďme zvážit, od kterého týdne těhotenství si můžete zuby ošetřit.

Od prvního do čtrnáctého týdne je tedy lepší tento podnik odmítnout, pokud situace nevyžaduje nouzový zásah. Faktem je, že v prvním trimestru se orgány dítěte aktivně formují a ukládají, zatímco plod ještě není obklopen hustou ochrannou bariérou - placenta je nakonec vytvořena pouze za 12-14 týdnů, během této doby se stává velmi hustou. Také během prvních 14 týdnů může jakýkoli zásah do těla matky (například anestézie) násobený stresem vyvolat děložní tón a potrat..

Druhý trimestr je ideální doba pro ošetření zubů. Během tohoto období jsou rizika vzniku komplikací při užívání drog a manipulací povolených těhotnými ženami pro matku a dítě minimální..

Léčba je ve druhém trimestru bezpečná

Pokud jste nevyřešili stávající problémy ve druhém trimestru, je důležité vědět, o kterém týdnu těhotenství si můžete zuby ošetřit. Je lepší to udělat od 14 do 28, maximálně 32 týdnů. Později je velmi obtížné provádět jakékoli manipulace na zubařském křesle, protože plod se významně zvětšil a žena musí zaujmout nepohodlnou polohu, ve které dítě tlačí na dutou žílu, což zhoršuje krevní oběh a výměnu kyslíku v ní. V tuto chvíli existuje vysoké riziko nástupu předčasného porodu..

Musíte vydržet bolest nebo můžete použít léky proti bolesti?

Pamatujte, že pro ženu v pozici jsou bolest a některé typy manipulace stejně nebezpečné. Například bolestivé pocity, zvláště když se je žena snaží vytrvale snášet, mohou tělu ublížit: způsobit pokles tlaku, tonus dělohy, hladovění kyslíkem. Proto se v případě bolesti neoplatí úplně opustit lék proti bolesti, ale musíte si uvědomit, že bolest je předzvěstí nemocí, které je důležité léčit včas..

Užívání anestetik a léků proti bolesti pro těhotné ženy je obecně přípustné, pokud jsou finanční prostředky vybrány správně a zohledňují zdravotní stav. Nekontrolovaný příjem drog přirozeně ještě nikomu nepřinesl hmatatelné výhody, takže těhotné ženy by v této věci měly být opatrné. Ty. před užitím této nebo té drogy musíte konzultovat zubaře.

Léky proti bolesti by měly být užívány pouze po konzultaci s lékařem.

Ženy mohou k úlevě od bolesti doma užívat paracetamol nebo panadol, ale je lepší, když se před předepsáním léku poradíte s lékařem, který posoudí vaše individuální zdravotní ukazatele..

Jaké typy anestézie jsou pro léčbu přijatelné?

Pokud jste šli navštívit lékaře, neměli byste se bát, že to bude bolet. Moderní medicína a pro těhotné ženy vám umožňuje vybrat si léky, díky nimž bude léčba bezbolestná. Půjde zejména o anestetika s minimálním obsahem látky, jako je epinifrin (adrenalin). Jaké je poškození této látky? Vyvolává vazokonstrikci a může vést ke zvýšení krevního tlaku, což je pro těhotné ženy nebezpečné..

Pro těhotné pacientky jsou vhodné Ultracain DS, Ubistezin, Articaine. Musíte však pochopit, že léky se sníženým obsahem epinifrinu nebo s jeho nepřítomností mají své vlastní nevýhody: jsou schopny zastavit bolest pouze na krátkou dobu (až půl hodiny), po které budete muset v případě potřeby zavést novou dávku léku.

V moderní stomatologii existují bezpečné léky na anestezii

Lze pořídit rentgenové záření?

Dnes není ani léčba kazu, ani léčba pulpitidy, ani extrakce zubů úplná bez rentgenového záření. Těhotným ženám se však doporučuje provádět tento postup pouze v nezbytně nutných případech, pouze ve druhém trimestru a při používání bezpečnostních opatření: ochranná vesta a zástěra na břiše.

Pokud je přesto potřeba použít rentgen, nezapomeňte, že moderní digitální radiovisiografy poskytují minimální dávku záření (3 mikrosieverty pro 1 rentgenový snímek). Pro srovnání, let v letadle poskytne průměrně 30 mikrosievertů záření.

Rentgenové záření by mělo být prováděno pouze v nezbytně nutných případech.

Je možné odstranit zuby?

Pokud je situace komplikována hnisavým procesem nebo hrozí šíření zánětlivého procesu do sousedních jednotek a tkání, musí být zub odstraněn. Nejvhodnějším obdobím je druhý trimestr těhotenství..

Je možné dát implantáty?

Ne, je nemožné se připravit na chirurgické stádium implantace a také instalovat implantáty pro těhotnou ženu, protože existuje vysoká pravděpodobnost, že se umělé kořeny neusadí. U pacienta se může vyvinout periimplantitida na pozadí snížené imunity, špatné osteogeneze kostní tkáně, zhoršeného krevního oběhu a náchylnosti k zánětu sliznice..

Během tohoto období byste neměli instalovat implantáty.

Kromě toho je během těhotenství opět nežádoucí provádět rentgenové záření a počítačovou tomografii a bez těchto výzkumných metod je nemožné provést vysoce kvalitní přípravu na implantaci a sledovat situaci v budoucnu. Během chirurgického stadia implantace také žena nemůže být sedatována nebo anestetizována a výběr anestetik, jak jsme diskutovali výše, je velmi omezený. A ještě jedna věc, kterou si profesionální implantologové všimnou, je příjem léků, léků proti bolesti a antibiotik, které pomáhají rychle se zotavit během rehabilitačního období a přispívají k brzkému zavedení implantátů..

Je možné nasadit na implantáty protézy?

Tento postup je zcela bezbolestný, nevyžaduje chirurgický zákrok a je teoreticky možný. Zkušení lékaři však vždy nejdříve vyhodnotí stav a zdraví těhotné ženy. Pokud těhotenství proběhne bez komplikací, lze provést instalaci protéz. Pokud existuje možnost, že tento postup nějak ovlivní zdraví, měl by být odložen až do okamžiku, kdy žena porodí.

Je možné skus opravit rovnátky?

Vzhledem k tomu, že dítě vyžaduje velké množství vápníku a fluoridů, jeho matka často nemá dostatek těchto užitečných látek (i když používá vitamíny), a proto se její zuby zhoršují a oslabují. Z tohoto důvodu je jakýkoli tlak na ně během tohoto období života nežádoucí a koneckonců nosení rovnátek a jiných ortodontických systémů je přesně zaměřeno na to, aby se zuby pod tlakem pohybovaly správným směrem. Pokud však kombinujete tento postup s příjmem vápníku a s pečlivou ústní hygienou, pak je nošení rovnátek docela přijatelné..

V některých případech je povolena léčba rovnátkama

Je možné provádět profesionální ústní hygienu?

Tento postup je pro těhotné ženy zcela bezpečný. Kromě toho pomůže chránit zuby před napadením bakteriemi, odstraní patogenní plak, který vede k zubnímu kazu a onemocnění dásní. Nejlépe se provádí, stejně jako jiné zubní zákroky, ve druhém trimestru těhotenství..

Lékař používá stejnou standardní sadu nástrojů, kterou používá pro postup u běžných pacientů: ultrazvukový scaler, přístroj Air Flow. Poté specialista provede hladký povrch a pokryje sklovinu ochranným fluorovaným filmem.

Fotografie ukazuje čištění zubů pomocí systému Air Flow

Je možná klasická protetika?

Pokud je problém akutní a těhotná žena nemůže správně jíst a žvýkat jídlo bez instalace protéz, pak je nutné nainstalovat protézy. Během tohoto období je lepší dát přednost dočasným strukturám, jejichž instalace není spojena s přípravou tvrdých tkání a s použitím anestézie: můžete například nasadit dočasné snímatelné zubní protézy nebo částečné snímatelné nástroje.

Je lepší odložit instalaci korun a mostů, dokud žena neporodí. před fixací protéz budete muset brousit podpůrné jednotky a rozdrtit je.

Pokud mluvíme o instalaci dýh, pak profesionální lékaři také doporučují odložit postup na později, ale svítidla, u nichž je otáčení skloviny minimální, mohou být instalována za předpokladu, že se budoucí matka cítí dobře a nemá žádné problémy s těhotenstvím.

Mohou si těhotné ženy nechat ošetřit zuby?

Kdy a jaké zubní zákroky lze provést během těhotenství

Jakákoli zubní manipulace se nejlépe provádí ve fázi plánování těhotenství. Existují však situace, kdy musíte během čekání na dítě přemýšlet o návštěvě zubaře, a zde vyvstává mnoho otázek ohledně zubního ošetření během těhotenství: je možné zuby vyléčit a kdy je lepší to udělat, jak se zbavit bolesti, lze kousnutí napravit, stojí to za to provádět implantaci a hygienu práce. Objevují se také zkušenosti s poškozením rentgenovým zářením, anestezií. V každém případě je pro každou nastávající matku důležité znát všechny nuance a mít představu o tom, co lze v tomto nádherném období života udělat a co ne. Chcete-li zjistit, není vůbec nutné jít na schůzku s lékařem - stačí si přečíst připravený materiál.

Těhotenství a jeho vliv na stav ústní dutiny

První věcí, kterou musí každá žena v pozici udělat, je podstoupit preventivní prohlídky. Během těhotenství jsou obzvláště relevantní, protože zvyšuje se riziko vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. Zatížení ženského těla je kolosální, pod vlivem hormonálních změn klesá obecná a lokální imunita, mění se složení slin - stává se viskóznější, kyselější, nemůže plně chránit ústní dutinu před napadením bakteriemi, smýt zbytky jídla, zvlhčit sliznici, obohatit sklovinu minerály.

Na poznámku! Důvody, které ovlivňují stav ústní dutiny během těhotenství: hormonální změny v těle, oslabená imunita, zvýšená úroveň kyselosti slin, demineralizace kostní tkáně (veškeré zdroje těla jsou zaměřeny na tvorbu kostí plodu), stravovací návyky (časté občerstvení, konzumace sladkostí).

V tomto pro ženu obtížném a úžasném období se zhoršuje krevní oběh sliznice, uvolňují se samotné dásně, a proto tak často pacienti v pozici trpí záněty dásní a periodontitidou. Struktura kostní tkáně je také narušena, protože v těle je nedostatek vápníku a hořčíku - tyto užitečné prvky se používají k vytvoření kostních struktur dítěte. I když žena bere vitamíny, rovnováha vápníku a hořčíku je stále na pokraji.

Výsledkem je, že pokud se zub začne kazit nebo se zapálí dásně, bude tento proces probíhat rychle a bude se zhoršovat, a proto je nemožné, aby nemoci ústní dutiny pokračovaly. Zejména v období porodu dítěte. Koneckonců, bakterie z úst mohou pronikat krví do plodové vody, způsobit intoxikaci v těle dítěte, a dokonce přispět k tonusu dělohy, potratu v raných stádiích, předčasnému porodu později. Bakterie mohou také ovlivnit samotné dítě a způsobit poruchy tvorby plodu a různé anomálie. Například demence. Pokud se včas neporadíte s lékařem a nepřijmete opatření, pak samotná budoucí matka může brzy zůstat zcela bez zubů, protože se velmi rychle zhroutí nebo, jak říká mnoho žen, prostě se "rozpadnou".

Jaké zubní nemoci se nejčastěji týkají těhotných žen

 • zánět dásní,
 • paradentóza a periodontální onemocnění,
 • kaz,
 • přecitlivělost skloviny: reakce na studenou a horkou, kyselou a kořeněnou,
 • epulis.

Je léčba nebezpečná během těhotenství: kdy je to možné a kdy nelze provést zubní zákroky?

Zubní ošetření během těhotenství se nedoporučuje v raných stádiích ani ve třetím trimestru těhotenství. Ale ve druhém trimestru (od 14 do 27 týdnů) lze zubní zákroky provádět s nejmenším rizikem pro nastávající matku a pro dítě..

Podívejme se na vlastnosti každého trimestru.

1. První trimestr

Zubní ošetření během těhotenství v 1. trimestru, tj. od prvního do čtrnáctého týdne se doporučuje provádět pouze v nezbytně nutných případech, kdy přínos převažuje nad rizikem. Během této doby se všechny orgány dítěte aktivně ukládají a formují, tvoří se také základy mléčných zubů, ale placenta, která slouží jako ochranná bariéra, se nakonec vytvoří pouze za 16 týdnů - do této chvíle je embryo velmi zranitelné. Proto jakýkoli vnější vliv na tělo matky může mít špatný vliv na plod a způsobit vývojové anomálie. Navíc v tuto chvíli existuje vysoká pravděpodobnost spontánního potratu (potratu).

Zubní ošetření v prvním trimestru těhotenství by nemělo být prováděno pomocí léků, anestézie, rentgenového záření. Je však docela přijatelné léčit některé patologie, například povrchový kaz. Nouzový zásah je také nezbytný, pokud je ženě diagnostikován akutní zánětlivý proces doprovázený hnisavým výtokem a silnou bolestí.

2. Druhý trimestr

Nejúspěšnějším řešením je léčba během těhotenství ve 2. trimestru (od 14 do 26-27 týdnů). Během této doby se již vytvořily všechny důležité orgány a placenta chrání dítě. Proto můžete provádět profesionální hygienu ústní dutiny, můžete v případě potřeby léčit kazy a dokonce i pulpitidu (pouze bez použití arsenu), můžete odstranit zuby v lokální anestezii (používají se pouze určité typy anestetik, o kterých budeme hovořit níže). Je však lepší odložit obtížnou extrakci i extrakci zubů moudrosti..

3. Třetí trimestr

Některé ženy jsou překvapeny, že zubní ošetření během těhotenství ve třetím trimestru nelze provést. Koneckonců by se zdálo, že dítě již vytvořilo všechny orgány a poškození jeho těla nebude tak významné. Je však třeba si uvědomit, že v pozdějších fázích není léčba tak snadná, nastávající matka je velmi znepokojená a nepohodlná. Plod je již velký, stává se obtížným zapadnout do zubařského křesla, musíte ležet na zádech nebo na boku, zatímco dítě tlačí na dutou žílu a aortu. Ale nepříjemnost je jen polovina úspěchu. Problém je v tom, že během této doby placenta ztenčí, už tak dobře nechrání dítě před toxiny a bakteriemi. Existuje také vysoké riziko předčasného porodu. Proto lze léčbu provádět pouze po dobu až 34 týdnů (to je maximum), později by se to nemělo dělat..

Je nutné problém neprodleně vyřešit pouze za podmínky, že žena potřebuje nouzový zásah.

Na poznámku! Žena musí být opatrná při zubních manipulacích, a to nejen během porodu, ale i jindy: během kritických dnů, při plánování IVF, během kojení, během menopauzy. Tyto události jsou vždy spojeny s hormonálními změnami, oslabují imunitní systém, proto mohou ovlivnit výsledek postupů, jako je implantace nebo odstranění, jakýkoli zásah do živých tkání těla. Pokud plánujete ošetření, informujte svého zubaře o svém stavu, který vyhodnotí situaci a vybere to správné řešení pro vás..

Zda tolerovat bolest zubů

Je nepřijatelné snášet bolest během těhotenství, ale mnoho budoucích matek toto varování často ignoruje. Vydržejí a považují se za hrdinky, snaží se zvládat bolest lidovými metodami a nespěchají jít k zubaři, i když je možné ošetřit zuby pod určitými typy anestetik, tj. ve 2. trimestru. Ano, 90% léků je během těhotenství zakázáno, protože pronikají placentární bariérou a mohou způsobit komplikace při tvorbě plodu: toxické účinky mohou vést k abnormálnímu nitroděložnímu vývoji orgánů, otoku a gestóze a poškození funkce ledvin a jater u matky a dítě.

Důležité! Pokud máte bolesti a vaše zuby vyžadují ošetření, nemůžete odmítnout jít k zubaři. Vždy musíte vyvážit potenciální rizika a přínosy pro zdraví. Pokud jde o kojení, látky z mnoha analgetik pronikají také do mléka, což může způsobit intoxikaci těla dítěte, akutní alergickou reakci, ale nic není nemožné - dnes existují léky, které takové riziko vylučují nebo je snižují na minimum.

Odmítnutí anestézie však může vést k děložnímu tonusu, nedostatku kyslíku u dítěte, narušení fungování vnitřních orgánů a metabolismu, nestabilitě nervového systému, která významně poškozuje nenarozené dítě. Proto je bezpodmínečně nutné zmírnit bolest, ale s vědomím této záležitosti. Musíte přesně vědět dobu těhotenství, kontraindikace a přítomnost onemocnění (cukrovka, hypotenze, kardiovaskulární onemocnění, alergické reakce, problémy s játry a ledvinami).

Jaká anestetika nejsou povolena a která lze použít

Odborníci se domnívají, že všechny vedlejší účinky, které mohou anestetika mít, jsou způsobeny přítomností adrenalinu v jejich složení. Pokud je jeho koncentrace nízká nebo lék neobsahuje adrenalin, je lék bezpečný pro matku i dítě. Navíc ve druhém trimestru dítěte placenta chrání, prakticky neumožňuje procházet toxiny a produkty rozpadu. Neměla by se používat ani anestézie lidokainem, protože může to způsobit křeče a svalovou slabost.

Nejbezpečnějšími léky pro těhotné ženy jsou „Ultracaine“ a „Ubistezin“. Jedná se o léky, které profesionální zubaři používají k bezbolestnému ošetření. Doma lze bolest zmírnit pomocí takových léků - "Ibuprofen" a "Paracetamol".

Viz souhrnná tabulka léků, které lze použít v různých fázích těhotenství.

Já trimestrII. TrimestrIII trimestr
Co lze použít u zubaře
 • jakákoli anestetika jsou předepsána až po vyšetření a konzultaci se zubním lékařem a gynekologem
 • „Ultracaine“ nebo „Alfacaine“ na základě articainu,
 • "Scandonest", "Isocaine"
 • "Acetominophen"
 • stejné typy anestézie jsou přijatelné jako ve 2. trimestru, ale pouze po konzultaci s lékařem
Jak zmírnit bolest doma
 • "Nurofen", ale je kontraindikován pro osoby trpící pálením žáhy a toxikózou, může dráždit gastrointestinální trakt,
 • kapky na infuzi máty peprné a kozlíku lékařského,
 • gel "Camident"
 • Ibuprofen,
 • "Paracetamol",
 • „Adex“ a „Advil“, kde aktivní složkou je také ibuprofen,
 • Aspirin (ale nedoporučuje se na žaludeční vředy)
 • "Eferalgan",
 • Ibuprofen,
 • "Panadol"

Tyto léky mají minimální nepříznivé účinky na játra a ledviny.

Jaké lidové prostředky jsou přijatelné

 • teplý roztok voda-soda.
 • teplý roztok voda-soda
 • teplý roztok voda-soda

Lze odstranit zuby

Pokud situace utrpí, je přípustné provést extrakci ve druhém trimestru. Pokud dojde k hnisání a zánětu měkkých tkání, riziko pro zdraví matky a plodu je příliš vysoké a problém nelze vyřešit pomocí konzervativní terapie, pak se zubař rozhodne zub odstranit.

Pokud si všimnete, že během těhotenství roste zub moudrosti, musíte pečlivě sledovat jeho erupci a v případě bolesti se poradit s lékařem. Je důležité to udělat hned, protože „moudrí muži“ velmi často prořezávali potíže, způsobovali zánět supragingiválního krytu, hnisání, tvorbu cyst a patologicky působili na kořeny sousedních jednotek. Pokud tento proces zachází příliš daleko, pak je antibiotická terapie nepostradatelná a je kontraindikována pro ženy v pozici mnohem více než včasná léčba, diagnostika nebo dokonce odstranění problémového zubu pod individuálně vybraným anestetikem. Navíc moderní stomatologie pomůže problém vyřešit bez rizika pro matku a dítě. Pokud situace není kritická, měli byste odložení odstranění „osmičky“ odložit na okamžik porodu dítěte.

Rentgenová diagnostika: lze nebo nelze provést

Bohužel dnes nelze bez rentgenového záření vyléčit ani kaz, ani pulpitidu. Standardy SanPiN uvádějí, že rentgenové záření je předepsáno těhotným ženám pouze přísně podle indikací a nejlépe ve druhém trimestru (v prvním je postup kontraindikován, ve třetím je přípustný pomocí olověné zástěry a moderního digitálního rentgenového snímku). Navzdory skutečnosti, že moderní visiografy a tomografy jsou digitální a poskytují minimální radiační zátěž, má pacient při fotografování ochrannou zástěru a přijímá preventivní opatření.

Negativní účinek takového záření nebyl prokázán, je však stále lepší pečovat, jak doporučují odborníci, a postupovat pouze jako poslední možnost, kde je potenciální přínos vyšší než riziko poškození zdraví a bezpečnosti plodu.

Zajímavý! V některých zubních lékařstvích dnes najdete zařízení nové generace, například DIAGNOcam, která nedávají záření, ale umožňují pouze pořídit snímky viditelné části zubu a odhalit kaz. Je také dobré, pokud má klinika intraorální kamery - v tomto případě se těhotné ženy nemusí bát.

Hygiena práce: nutnost nebo kontraindikace

Asi 60% žen se o zánětu dásní dozví poprvé během těhotenství a tento problém není spojen pouze s aktivním uvolňováním hormonů progesteron a estrogen. Způsobuje zvýšenou akumulaci bakteriálního plaku na zubech a dásních v důsledku metabolických poruch, slinných funkcí a nedostatečné hygieny ústní dutiny. Toto onemocnění může vést ke kontrakci dělohy a předčasnému porodu a může zhoršit stav vašich zubů..

Abyste tomu zabránili, pamatujte - profesionální hygiena v zubní ordinaci je nezbytný, důležitý a bezpečný postup. Nejlepší je provést zákrok ve druhém trimestru po uplynutí 12 týdnů. Provádí se zcela standardním způsobem, stejně jako u běžných pacientů - pomocí ultrazvuku, proudění vzduchu, fluoridace a aplikace remineralizační kompozice k posílení skloviny po dokončení.

Co si lékaři myslí o korekci kousnutí během těhotenství

Nastávající matky chtějí po narození dítěte vypadat co nejlépe, jako vždy. Ale instalace rovnátek během této doby není dobrý nápad, protože nastávající matka již má problémy s křehkostí skloviny, s nedostatkem vitamínů v těle. Dítě aktivně "bere" matce potřebné mikroelementy, v důsledku čehož mohou zuby trpět.

Neexistují žádné přímé kontraindikace nošení rovnátek, ale aktivně ovlivňují chrup a nutí jej pohybovat se správným směrem, což může situaci ještě zhoršit a stát se pouze dalším zatížením skloviny. Během korekce kousnutí budete navíc muset velmi často navštěvovat svého lékaře, podstoupit přísný lékařský dohled, dále posilovat hygienu ústní dutiny a dodržovat dietní omezení - je lepší si tyto starosti odložit na později. Šle mohou také vyvolat rozvoj kazu, zánětu dásní. Mohou způsobit fyzické a psychické nepohodlí, nervové přepětí během období závislosti, což negativně ovlivní dítě..

Pokud však žena v době těhotenství již nosí rovnátka, mělo by se rozhodnutí pokračovat v léčbě učinit ve spolupráci s lékařem..

Je možná protetika

Umístění korun, můstků a protéz by mělo být odloženo, dokud se dítě nenarodí. při přípravě na protetiku a okamžitě v době protetiky lékař provádí mnoho manipulací, které jsou pro nastávající matku a dítě nebezpečné: rentgenové záření, odstranění dřeně ze zubů pilíře, broušení tvrdých tkání, aplikace anestézie. Výjimka z pravidla: nastávající matka potřebuje obnovit funkčnost zubů, aby mohla normálně a plně jíst (například pokud chybí velké množství zubů, je lepší problém dočasně vyřešit alespoň částečnými nebo zcela odnímatelnými zubními náhradami).

Je možné provést implantaci

Pokud jde o implantaci, dnes existují moderní metody, díky nimž mohou být všechny zuby v ústech obnoveny během několika dní. Zároveň pomocí 3D technologií lékaři pečlivě naplánují proces léčby, minimalizují riziko jakýchkoli chyb a komplikací. Navzdory této skutečnosti profesionální lékaři tvrdí, že implantace během těhotenství je nepřijatelná..

Během implantace se nelze obejít bez rentgenových studií, bez přípravy (například odstranění a ošetření zničených jednotek), bez použití anestézie. Navíc jsou takové manipulace vždy stresující, dokonce i pro běžného pacienta..

Důležité! Pokud se těhotenství stalo příjemným překvapením a našlo vás v době implantace, neměli byste se bát, vaše imunita je dostatečně silná a kostní tkáň se hojí dobře. Nezapomeňte však informovat zubaře a gynekologa o své poloze. Posilte také ústní hygienu a nalaďte si pozitivní náladu.

Stojí za připomenutí, že chirurgická fáze umístění implantátu je teprve na začátku. Pacient musí bezpečně projít rehabilitačním obdobím, v důsledku čehož se implantáty zakoření v čelistní kosti. Aby byla rehabilitace snadná, musíte znovu užívat léky proti bolesti, v některých případech použít další léčbu a užívat antibiotika.

I když vylučujete užívání léků, musíte si uvědomit, že během těhotenství má žena demineralizaci kostní tkáně, imunitu oslabenou, dásně náchylné k zánětu, což zase představuje přímou hrozbu pro úspěšnou osseointegraci implantátů. Zvyšuje se riziko vzniku perimplantitidy, infekce a odmítnutí struktur.

"Měl jsem implantáty a jediné, co jsem musel udělat, bylo provést trvalou protézu, když jsem zjistil, že jsem těhotná." Měl jsem velké obavy, ale můj lékař mě uklidnil. Řekl, že samotná instalace protézy není vůbec hrozná, že k tomu nemusíte používat žádné léky ani anestézii nebo chirurgický zákrok. Přesto implantolog doporučil nejprve konzultovat s gynekologem. Byl jsem v dobrém zdravotním stavu, všechny testy byly dobré, takže od gynekologa neexistoval žádný zákaz a ve druhém trimestru byla obvykle zavedena protetika. Pokud by došlo ke zdravotním problémům, musel bych počkat, až porodím. A tak je všechno super! Jsem velmi rád! Taková krásná maminka! “

GanibeevaS, recenze z korespondence na fóru woman.ru

Jaké postupy by měly být odloženy do konce těhotenství

Shrňme a znovu naznačme, co je během těhotenství nepřijatelné:

 • zubní implantace: zejména není možné provést chirurgickou fázi instalace implantátů, která zahrnuje použití anestézie a užívání léků během rehabilitačního období. Pokud mluvíme o instalaci trvalé protézy na implantáty, pak je postup přípustný, pokud je povolen provádět implantologem a gynekologem,
 • bělící sklovina,
 • anestézie adrenalinem, celková anestézie a sedace,
 • užívání antibiotik,
 • vyšetření: rentgen, počítačová tomografie.

Postupy, které lze provést během čekání na dítě

Pokud existuje riziko hnisání a šíření infekce krví, je bezpodmínečně nutné léčit kaz, pulpitidu a paradentózu.

Je nutné odstranit zub, pokud se vytvořila cysta, tok nebo absces, stejně jako při akutní bolesti, a není možné vyléčit konzervativní metody.

Je možné a nutné provádět pracovní hygienu ústní dutiny.

Je možné provést odnímatelnou a neodstranitelnou protetiku v případech, kdy je nutné obnovit funkci plné výživy pro nastávající matku.

Pokud vypadne, můžete dát pečeť.

Je nutné provést konzervativní terapii, která pomůže zastavit akutní zánětlivý proces za přítomnosti gingivitidy a paradentózy.

1 Zharkova O.A. Prevence zubních chorob během těhotenství. Bulletin of Vitebsk State Medical University, 2008.

Ženské tělo je poměrně složitý systém, který má skvělý vztah mezi všemi orgány.Mnoho dívek a žen v různých věkových skupinách si stěžuje u gynekologů na silnou menstruaci.