Je možné kojit dítě během menstruace?

Je možné kojit dítě po porodu během menstruace a není to nebezpečné? Po porodu se obnoví fyzická zdatnost a hormonální rovnováha. S nástupem menstruace vyvstává otázka, zda je možné a užitečné pokračovat v krmení dítěte. Menstruace a laktace jsou kompatibilní koncepty, takže není důvod odmítat kojit dítě. Normálně ženy, které aktivně praktikují kojení na vyžádání, začnou menstruovat asi rok po porodu..

Chutná menstruace mlékem?

Ve vzácných případech začíná výtok okamžitě po porodu. To je způsobeno individuálními vlastnostmi těla a zdravotním stavem mladé matky. Pokud menstruace přišla příliš brzy, ženy se obávají, zda mohou své dítě kojit.

Nedostatek výtoku během kojení je spojen s aktivní produkcí prolaktinu (hormon, který reguluje proces laktace) a blokováním produkce progesteronu (který zajišťuje zrání vajíček).

Pokud "náhradní" systém u ženy nefunguje, pak se produkuje progesteron, stejně jako před těhotenstvím, takže se objeví krvácení.

Tato změna hormonálních hladin nemá vliv na množství a kvalitu mléka. Nemůžete přestat kojit kvůli svým předsudkům, protože mateřské mléko je optimální potravou pro dítě, zejména v prvním roce života.

Mýty o kojení během menstruace

Kojící ženy minulých let věřily, že pokud nastane menstruace, mělo by být krmení zastaveno. To je způsobeno přítomností falešných údajů.

Naše matky a babičky věřily, že:

 • Když přijde menstruace, mléko začne být hořké. Abyste nezměnili chuť a vůni mateřského mléka, stačí se během menstruace častěji sprchovat a umývat mléčné žlázy. Je to způsobeno zvýšeným pocením, v jehož důsledku se skutečně objeví nepříjemný zápach, ale ne z mléka, ale z nedodržování pravidel osobní hygieny.
 • Zatímco dochází k menstruaci, v mléce se objevuje spousta hormonů. Předpokládá se, že na začátku menstruace se zvyšuje koncentrace hormonů v mléce. Je to mýtus. Maminko mléko obsahuje hormony bez ohledu na období menstruačního cyklu. Jsou nezbytné pro dítě pro správný vývoj celého organismu a zejména reprodukčního systému..
 • Pokud začala menstruace, znamená to, že bude méně mléka. Produkce progesteronu během menstruace neblokuje produkci prolaktinu, takže množství mléka se nemění s výskytem krvavého výtoku. Když žena během menstruace začne krmit dítě směsí, méně často se uchýlí k kojení, mléka se skutečně sníží. Menstruace sama o sobě laktaci nijak neovlivňuje, takže kojení může a mělo by být..

Chcete-li uchovat mléko, musíte během menstruace dítě častěji přitahovat k prsu. Dítě nemá důvod odmítat jídlo. Úzkost a nálada dítěte vznikají v důsledku nervového stavu matky, a nikoli změnou chuti a vůně mléka. Matka proto musí být klidná a jistá, že dělá všechno správně, sama příroda vám řekne, kdy dokončit laktaci.

Uplynulo vám období během laktace - jak reagovat?

Nerozumné zkušenosti a velké množství nepravdivých informací o kojení způsobují mladým matkám vážné nepohodlí. Nervový systém v poporodním období je zranitelný, často se objevuje deprese. Tyto stavy jsou spojeny s hormonálními změnami v těle..

Proto ženy nevědí, co dělat, pokud jejich menstruace šla dříve než u jiných matek..

 • Fyziologicky by se výtok při krmení dítěte na vyžádání měl obnovit asi rok po porodu. Aktivní kojení brání těhotenství v prvním roce po narození. Tato přestávka je nezbytná k obnovení těla..
 • Pokud výtok začal po 3–6 měsících, znamená to pouze schopnost ženy znovu otěhotnět. Neexistují žádné patologické důvody pro časný nástup menstruace během laktace, ale pokud se matka velmi obává, můžete navštívit gynekologa a slyšet od lékaře, že zdraví je normální.

Vzhled menstruačního toku při krmení dítěte by neměl matce dělat starosti. Je to přirozený proces, který neovlivňuje laktaci..

Během častého kojení se posiluje pouto mezi matkou a dítětem, dítě přijímá správné množství mléka a jeho tělo je nasyceno potřebnými stopovými prvky, vitamíny a hormony, které zajišťují správný vývoj všech životně důležitých systémů.

Je možné kojit během menstruace?

Hlavní »Kojení» Je možné kojit během menstruace?

Mnoho mladých matek přemýšlí, jaký je nejlepší způsob krmení jejich dětí po návratu kritických cyklů. Zohlednění četných nuancí vám umožní pochopit, jak nejlépe krmit malé dítě zaručenou péčí o jeho vlastní a jeho zdraví. Pečlivý přístup pomáhá zajistit, aby hepatitida B byla kompletní a výživná i po obnovení menstruace.

Je povoleno krmit dítě mateřským mlékem během menstruace

Po začátku menstruace nepropadejte panice a okamžitě přestaňte kojit. Nástup menstruačního cyklu neznamená, že je třeba dítě odstavit. V některých případech však lze pozorovat změny. Pokud dojde ke snížení objemu mateřského mléka, můžete zvýšit počet krmení. Doplňkové krmení je nutné pouze ve výjimečných případech a po konzultaci s odborníkem.

Lékaři poznamenávají, že špinění a drobné hormonální změny během tohoto období nemění chuť mléka a nezhoršuje jeho nutriční hodnotu. V tomto ohledu je GW pro malého muže stále užitečná a důležitá..

Dítě může cítit pocity své matky. Odmítnutí ze strany GW bude způsobeno psychologickým důvodem. Pouze občas dítě pocítí, že se změnila chuť a vůně mléka, v důsledku čehož bude důvod fyziologický.

Je důležité si uvědomit, že na ženských prsou se nachází mnoho potních žláz, které během menstruace začínají vylučovat více potu. Pro úspěšný boj s takovým problémem je vhodné častěji navštěvovat sprchu..

Odborníci poznamenávají, že obnovení menstruačního cyklu trvá nějakou dobu. Z tohoto důvodu bude několik cyklů nestabilních. Výjimkou jsou situace, kdy před porodem byla menstruace bohatá, protože v podobné situaci se může počet a doba trvání snížit. Po porodu zůstane v minulosti silné krvácení..

Kdy začíná menstruace po porodu kojením

Plnohodnotné kritické cykly u čerstvých matek se obvykle vrátí po 8 až 9 měsících. Menstruace po porodu bude probíhat podle jiného vzorce a na hojný výtok můžete navždy zapomenout.

Při častém přitahování dítěte k prsu se zvyšuje pravděpodobnost dlouhodobého oddálení nástupu menstruace. Je důležité si uvědomit, že ženskému tělu trvá určitou dobu, než se zotaví z těhotenství a porodu. Teprve po chvíli bude menstruace stále pravidelně.

Menstruačnímu zotavení napomáhá, když děti začnou užívat další jídlo nebo spí déle. Četnost a pravidelnost kojení má tedy vážný dopad na fungování ženského těla..

Následující faktory vždy ovlivňují obnovení cyklu u ženy:

 • frekvence připoutání dítěte;
 • rysy dalšího krmení a pitného režimu dítěte;
 • doba nočního spánku;
 • reakce na hormonální vlivy.

Musím po krmení pumpovat, přečtěte si zde.

Zohlednění výše uvedených faktorů je povinné pro ty, kteří se starají o sebe a své dítě.

Jak menstruace ovlivňuje laktaci

Vědci prokázali, že pokračovat v kojení je opravdu důležité. Chuť a nutriční vlastnosti mateřského mléka zůstávají stejné. Pokud by došlo k vážným změnám, dítě by nezávisle opustilo svou obvyklou stravu. Z tohoto důvodu příroda přesto předvídala, že i během kritických období u žen lze zabránit vážným problémům s laktací. Menstruace a GV jsou stále navzájem srovnatelné.

Mladá matka by se neměla starat o obnovení fyziologických funkcí žen. Tento proces je přirozený a nemůže ovlivnit laktaci..

Dočasné odmítnutí krmení může vést ke snížení dodávek mléka. Tato situace navíc přispěje k rozvoji závažných zánětlivých procesů v ženském prsu..

Časté zavírání posiluje pouto mezi matkou a jejím dítětem. Dítě tak může dostávat optimální množství přirozené výživy, skládající se z výživových složek (stopové prvky, vitamíny, hormony). Pokračování hepatitidy B přispívá k úspěšnému vývoji dítěte.

Je třeba vzít v úvahu následující aspekty:

 • Mnoho žen si dříve myslelo, že mateřské mléko po kritickém dni zahořkne. Ve skutečnosti se musíte pravidelně sprchovat a lehce si umýt bradavky, aby se chuť a vůně nezměnily. Nežádoucí fyzické změny jsou způsobeny silným pocením, které může mít za následek nepříjemný zápach způsobený špatnou osobní hygienou;
 • Dítě ne vždy cítí, že se změnila vůně a chuť mléka. Předpokládá se, že po nástupu kritických dnů se koncentrace hormonů zvyšuje. Tento názor je však považován za mýtus. Mléko kojící ženy ve skutečnosti vždy obsahuje hormony, které jsou pro dítě důležité a přispívají k jeho úspěšnému rozvoji;
 • Po obnovení hormonálního systému může množství výživy pro dítě klesnout. Ve skutečnosti produkce progesteronu neblokuje produkci prolaktinu, takže by se nemělo příliš měnit. Pokud žena krmí děti mléčnými formami častěji, může se množství mléka snižovat. Menstruace neovlivňuje laktaci, proto je HS stále důležitá. Chcete-li zachovat správný laktační proces, musíte se snažit často připevňovat dítě k prsu, protože ve skutečnosti není důvod odmítat jídlo.

Mladá matka musí stát pevná na oplátku kritických dnů. Pouze v tomto případě může laktace pokračovat podle předchozího schématu..

Jak kojit během menstruace

Po obnovení ženských reprodukčních funkcí je zaznamenána změna v hormonálním složení krve. Z tohoto důvodu jsou stále možné určité změny v chuti a vůni mléka, ale množství zůstává stejné.

Někdy může být dítě stále neklidné. Kromě toho je úzkost často způsobena skutečností, že tento stav je přenášen od ženy. Pokud matka zůstane v klidu, dítě se také zaobíde bez záchvatů vzteku a rozmaru..

Měli byste se připravit na to, že s menstruací se bradavky ženského prsu stanou zranitelnými a citlivými. Pouze opatrný přístup pomáhá ženě předcházet nepohodlí..

Je vhodné pamatovat na následující opatření:

 • pravidelná masáž krční páteře;
 • zahřátí bradavek na konci krmení dítěte;
 • zkrácení doby krmení;
 • časté přichycení dítěte z jednoho prsu na druhý.

Hormonální pozadí bude obnoveno po skončení kritického cyklu. Z tohoto důvodu lze zabránit zbytečným problémům.

Změny psychologické povahy spojené s charakteristikami hormonálního stavu jsou charakteristické pro ženy během laktace. Hlavním úkolem je stále péče o dítě. Ukázalo se, že přirozený instinkt k reprodukci je potlačen, proto nejenže nemusí docházet k menstruačnímu toku, ale lze pozorovat také snížení libida a sexuální touhy..

Co dělat, když vaše dítě odmítá mateřské mléko

V situacích, kdy žena čelí vážnému stresu nebo dokonce jen špatné náladě, byste měli rozumět tomu, jak nejlépe komunikovat s dítětem. Pokud dítě odmítá krmit, je vhodné přemýšlet o vlastnostech péče o dítě.

V některých případech děti odmítají přirozenou výživu kvůli značnému množství jídla produkovaného tělem matky. V důsledku toho je vhodné postarat se o předběžné vyjádření.

Pokud dítě neklidně reaguje na stres matky, je vhodné se uklidnit a zvýšit frekvenci přitahování dítěte k prsu. Úzký kontakt přispívá k úspěšné normalizaci laktace.

Někdy se chuťové vlastnosti mění, v důsledku čehož drobek odmítá obvyklou stravu. Nejprve se nemusíte bát, že si dítě určitě všimne, že chuťové vlastnosti se ukázaly být odlišné, a odmítne sát. V případě hormonálních změn je vhodné se poradit s lékařem. U menstruačního cyklu je vhodné se více starat o hygienu..

Přečtěte si zde o nástupu menstruace během laktace.

Pokud ženské bradavky zhrubnou, je pro dítě obtížnější uchopit matčin prsa. V této situaci také pomůže vyjádření ke zmírnění halo..

Kojenci si obvykle zvyknou na to, že se laktační proces v kritických obdobích u matek stále mění. Trpělivost a úzkost budou i nadále hrát důležitou roli..

Menstruace s kojením

Menstruace kojení: vše, co potřebujete o tomto procesu vědět

Poté, co jste v prvních dnech po narození dítěte objevili vaginální výtok s krevními nečistotami, neměli byste si myslet, že se jedná o patologicky časná období. Tento výtok je důsledkem poranění dělohy během porodu. Říká se jim lochie a během několika dní odejdou bez specifické léčby..

Na otázku, kdy a jak by měla přijít skutečná menstruace, však neexistuje přesná odpověď. Faktem je, že menstruace po porodu s kojením a umělým krmením se vrací v různých časech. Kromě toho genetické, hormonální, psychologické a další vlastnosti ženského těla ovlivňují načasování obnovení úplného menstruačního cyklu. Přesto má rozhodně smysl zvažovat různé možnosti a situace..

Když menstruace přichází s kojením?

V procesu přirozeného krmení dítěte se hormon prolaktin aktivně uvolňuje v těle mladé matky. Jeho účinek na ženské tělo je zcela specifický: na jedné straně je to prolaktin mimo měřítko, který je často důvodem neschopnosti rychle se dostat do formy. Na druhé straně tento hormon určuje nepřítomnost menstruace během kojení: zabraňuje ovulaci, šetří zdroje vaječníků a dává ženě příležitost po fyziologickém a emocionálním zotavení po porodu zabránit novému těhotenství. A zároveň - tlačí budoucí menopauzu a prodlužuje ženské mládí.

Pokud je dítě čistě kojeno, je malá šance, že se menstruace vrátí, zejména v prvních šesti měsících. Je to však tam - ženy často začínají menstruovat HV po 2 měsících nebo dokonce po 4–6 týdnech.

Po šesti měsících, kdy dítě konzumuje více doplňkových potravin, a proto je méně pravděpodobné, že bude aplikováno na mléčnou žlázu, se zvyšuje pravděpodobnost obnovení menstruace s hv. V průměru může menstruace přijít 20-28 týdnů po porodu - tolik času potřebuje ženské tělo k zotavení..

Kdy očekávat období u žen, které nekojí?

Pokud je dítě z jakéhokoli důvodu uměle krmeno ihned po narození, menstruace se může objevit za 4–6 týdnů. I když se to zpravidla stále děje po 3-4 měsících, kdy se hormonální pozadí porodní ženy vrátí k normálu.

Je důležité si uvědomit, že mluvíme pouze o ženách, které nekojí. Při smíšeném krmení dítěte, nebo pokud je přirozené krmení obvykle přítomno, ale bylo na krátkou dobu přerušeno kvůli laktokrizi, bude načasování vzhledu menstruace po porodu s HV stále jiné. I když opakujeme, vše je individuální a popsaný proces nelze omezit na žádný časový rámec.

Zpoždění menstruace po zrušení kojení: patologie nebo norma?

Pokud žena kojí dítě, považuje se absence menstruačního cyklu za normální. Po omezení HV by se však hormonální pozadí mělo vrátit do obvyklého stavu nejpozději o 3 měsíce později..

Pokud po ukončení kojení během tohoto období menstruace nenastala, měli byste určitě kontaktovat odborníka (gynekologa, endokrinologa). Amenorea může být způsobena nadměrně aktivní syntézou prolaktinu, která není spojena s krmením, poporodní patologií v orgánech urogenitálního systému, stresem, únavou a řadou dalších faktorů, které budou vyžadovat zvláštní léčbu k eliminaci.

Další informace o tom, jak a kdy začíná menstruace po ukončení kojení, doporučujeme přečíst zde.

Vlastnosti poporodního menstruačního cyklu

Pravidelná a stabilní období po porodu se často nezotaví okamžitě. Mohou projít poprvé za jeden měsíc a další za 2-3 měsíce. Není třeba předčasně panikařit - s největší pravděpodobností mluvíme jednoduše o postupném uzdravování těla. Cyklus menstruace po porodu je zvláště nestabilní při kojení. Ale u matek, které se rozhodnou nebo jsou nuceny krmit své dítě umělými výrobky, se to stává mnohem rychlejším.

Obecně platí, že ženy po porodu zaznamenávají následující změny v menstruaci:

 • kratší cyklus;
 • kratší doba a množství výboje;
 • ukončení menstruační bolesti nebo snížení jejich intenzity.

Všechny tyto faktory jsou spojeny s pozitivními fyziologickými změnami v těle, zanedbávanými těhotenstvím a porodem..

Menstruace nepřichází s ochrannými kryty - je čas navštívit lékaře?

Ani jeden lékař nemůže s jistotou říci, kdy se u stráží objeví menstruace. Jejich absence proto není důvodem k obavám. Tento stav se nazývá laktační amenorea. Může to trvat měsíc až dva nebo více let, zvláště pokud žena po celou tuto dobu pravidelně a alespoň každé 4 hodiny během dne a každých 6 hodin v noci přikládá dítě na prsa.

Dalším aspektem tohoto čísla je, že mnoho matek, a ještě více - jejich ženských příbuzných starší generace, jsou upřímně přesvědčeny, že nástup menstruace s hv je signálem ke konci kojení..

To v žádném případě neplatí: i po nástupu menstruace můžete a měli byste své dítě krmit. Nebojte se, že se dítě vzdá prsu - chuť mléka během „kritických dnů“ se zanedbatelně mění, o nic víc, než když jíte voňavé ovoce, které dítě nezná. A specifický zápach kůže, který dítě může „ucítit“, lze snadno eliminovat častějšími a pečlivějšími hygienickými postupy. Takže menstruace s hv je normální, nevyžaduje naléhavou návštěvu lékaře a neukládá kojící matce žádné zvláštní povinnosti a omezení..

Je možné otěhotnět s hv - s menstruací nebo bez ní?

Mnoho žen věří, že laktační amenorea, když menstruace během kojení neprobíhá, je 100% funkční metoda antikoncepce. To je pravda, ale s několika upozorněními. Mladá matka téměř jistě neotěhotní, pokud:

 • dítě ještě nemá šest měsíců a živí se pouze mateřským mlékem;
 • při krmení se nepoužívají podložky a mezi jídly se používají bradavky a dudlíky;
 • dítě není opité vodou, nápoji a směsmi;
 • přestávka mezi krmením nepřesahuje 3-5 hodin.

Nedodržení kterékoli z uvedených podmínek vede ke snížení hladiny prolaktinu v ženském těle, což zabraňuje ovulaci. V takovém případě může první menstruace během kojení přijít kdykoli. A za nimi - přirozeně dochází k těhotenství. Navíc po 6 měsících hladina tohoto hormonu sama o sobě postupně klesá, i když matka nepoužívá doplňkové potraviny a doplňky ke krmení.

Existuje názor, že dokud se během kojení neobjeví menstruace, neplánované těhotenství nehrozí a ochrana by měla být zahájena až po úplném návratu menstruačního cyklu do normálu. To není úplně pravda.

První ovulace může zmizet bez obvyklého krvácení. V tomto případě bude uvolněné vajíčko zcela připraveno k oplodnění. Existuje tedy šance na otěhotnění během kojení bez menstruace. A jak ukazuje praxe, je poměrně vysoká: důkazem toho je obrovské množství rodin se stejnými věkovými dětmi. Pokud tedy mladí rodiče v příštím roce nebo dvou neplánují nové doplňování - po 6 měsících dítěte by měli přemýšlet o výběru spolehlivé a vhodné metody antikoncepce, i když matka dítě kojí i nadále.

Vše, co potřebujete vědět o menstruaci během kojení

Během období těhotenství a po porodu prochází tělo ženy radikálními změnami. Máma potřebuje čas na zotavení. To platí i pro menstruační cyklus. Obvykle v prvních měsících chybí a obnovuje se později a u každé ženy se to děje v různých dobách.

Menstruace může pokračovat i přes kojení. Maminky panikaří, trápí se otázkou, zda je to pro dítě škodlivé. Menstruace během kojení je přirozený proces, který nepředstavuje pro dítě žádné nebezpečí. Je třeba poznamenat, že na obnovení cyklu mají vliv různé faktory, včetně laktace..

Lochia: co to je?

Po porodu mají ženy krvavý výtok, který si pletou s tím, že přišla menstruace. To je chyba: po tak krátké době po narození dítěte se cyklus neobnoví. Tyto sekrece jsou děložní a nazývají se lochie. Trvají asi 5-7 týdnů po porodu..

Vzhled lochie je způsoben hojením dělohy matky po odmítnutí placenty. Proces hojení je individuální a závisí na následujících faktorech:

 • během těhotenství a porodu;
 • celkový stav těla.

Období zotavení menstruačního cyklu

Nejčastěji, když je dítě kojeno, menstruace nezačne. Existuje však možnost, že se cyklus obnoví dříve. V této situaci není důvod k panice - pokud jste přišli, má to svůj důvod. Menstruace může být pod vlivem určitých faktorů.

 1. Když žena pravidelně kojí své dítě na jeho žádost, může menstruace začít po ukončení laktace..
 2. Pokud dítě při zavádění doplňkových potravin konzumuje snížené množství mléka, obnoví se cyklus za kratší dobu..
 3. Při smíšeném krmení se cyklus obnoví 2-3 měsíce po porodu.
 4. Při absenci laktace začíná menstruace během 8-10 týdnů po narození dítěte. V některých případech je však možné zpoždění - záleží na individuálních vlastnostech ženského těla..

Po obnovení cyklu se žena během kojení někdy setká s takovým problémem, jako jsou nepravidelná menstruace. To je normální, protože tělo se ještě úplně „nezotavilo“.

Faktory ovlivňující zotavení cyklu

Mnoho žen si klade otázku, kdy může začít období po porodu. Obnova cyklu závisí na mnoha faktorech a mezi hlavní patří:

 • během porodu (přirozený nebo císařský);
 • matka má hormonální nerovnováhu;
 • stresové situace.

Při krmení novorozence mateřským mlékem by žena měla být velmi pozorná vůči sobě. Dítě je úzce spjato s matkou, proto cítí sebemenší odchylky v její náladě. Dopřejte si dostatek spánku a vyhněte se stresu, aby nedošlo k narušení laktace.

Je možné kojit během menstruace

Pokud přišla menstruace a žena krmí své dítě mlékem, začne si dělat starosti, pokud je to nebezpečné. Existuje mylný stereotyp, že po obnovení cyklu je nutné dítě od kojení odstavit.

Nezáleží na tom, zda vaše menstruace trvá nebo ne - dítě by mělo kojit co nejdéle. Mateřské mléko hraje velmi důležitou roli při utváření imunity kojenců a vývoji dalších tělesných systémů. Díky tomu dítě přijímá vitamíny a minerály..

Jediným problémem, kterému matka může čelit, je to, že když začne menstruace, laktace klesá. Tento problém však lze úspěšně vyřešit. Naneste dítě na prsa po delší dobu častěji a používejte laktační čaje, které se prodávají v lékárnách..

Menstruace během kojení nemá negativní vliv na vývoj dítěte. Toto je normální, přirozený jev..

Mění se chuť mléka po obnovení menstruačního cyklu?

Mnoho žen přestane kojit během menstruace. To by nemělo být prováděno z důvodu, že tyto akce přispívají k ukončení laktace po několika dnech..

Existuje názor, že chuť mateřského mléka se během menstruace mění. Odborníci prokázali, že se jedná pouze o stereotyp, který není spolehlivý.

Tipy pro matky, které mají menstruaci během kojení.

 1. Chuť produkovaného mléka se nemění - pokračujte v krmení dítěte stejným způsobem jako dříve.
 2. Sprchujte se častěji, protože se vůně ženy v průběhu období mění, a děti proto mohou odmítat krmit.
 3. Snažte se být klidní a vyhýbejte se stresu, protože dítě cítí všechno. Pokud je matka nervózní, trápí se také. To je doprovázeno špatným spánkem a častým pláčem..

Je nemožné přestat přirozeně krmit dítě, protože pouze tímto způsobem posiluje imunitu a přijímá protilátky. Ten mu pomáhá bojovat proti virům z prostředí. Neposlouchejte ty, kteří říkají, že chuť mléka se mění s vaší menstruací. Není tomu tak, ačkoli naše babičky si tím byly jisty.

Pokud se dítě odmítlo připojit k prsu, stojí za to se uchýlit k hygienickým postupům častěji, protože potní žlázy se nacházejí v blízkosti dvorce bradavky. Chuť může být specifická tím, že se mísí s vůní pocení.

Změny cyklu

U žen je zpoždění příčinou paniky, ale menstruace po kojení již nebude stejná jako před porodem. Tělo prošlo vnitřními změnami a zpoždění může být známkou mírné hormonální nerovnováhy. Pokud jeden měsíc jdou 5 dní a další - 3, nebojte se.

Cervikální kanál se po porodu rozšiřuje, takže není potřeba paniky, když je vaše menstruace bohatší než dříve. Nejprve se tělo znovu sestaví a cyklus se obnoví až po 9–11 měsících. U některých se může zotavit za rok. Vše závisí na vlastnostech těla a na tom, jak dlouho po porodu matka kojí dítě.

Někteří se obávají, že menstruace přišla až po roce. Důvodem jejich dlouhé absence může být laktace - to je přirozený proces. Pro cyklus neexistuje žádné konkrétní období zotavení, protože u každé ženy se vše děje individuálně..

Pro dítě je kojení velmi důležité, zejména na začátku, kdy je stále velmi slabé. Nezbavujte své dítě prsu, i když menstruace uběhla dříve, než jste čekali. Pro dítě nemůže být nic zdravějšího než mateřské mléko.

Menstruace a kojení!

Rozhodl jsem se to zveřejnit po nedávném příspěvku dívky, která náhle dostala menstruaci. A z nějakého důvodu většina našich dám řekla, že hepatitida B a menstruace nejsou nijak spojeny. ALE našel jsem právě takový článek, autorství lékařů... Ve skutečnosti Addiction Direct.

Obnovení menstruačního cyklu po porodu

Jednou z otázek, které u žen po porodu často vyvstávají, je otázka, kdy by se měl menstruační cyklus normálně obnovit, a jaký je důvod pro časný nebo pozdní nástup menstruace po porodu..

Pokud mluvíme o normách, které byly původně zavedeny přírodou pro ženu, pak mnoho odborníků tvrdí, že je normální, že po celou dobu kojení chybí menstruace. Opakujeme však - toto je počáteční nastavení stanovené v těch dnech, kdy matky krmily své děti až za šest měsíců nebo za rok, jako v naší době, ale až za dva nebo tři roky, tj. Dokud dítě nemohlo přejít na plnohodnotné jídlo pro dospělé.

Dětská výživa a s ní i brzké zavedení doplňkových potravin je relativně nedávný vynález. Před tím, během tisíciletí existence lidské rasy, se dítě narodilo jen přirozeně, živilo se výhradně mateřským mlékem a samozřejmě bez jakéhokoli režimu, ale, jak bychom nyní řekli, na vyžádání. A po tuto dlouhou dobu menstruace žena neměla - to je fyziologická norma, na kterou je ženský endokrinní systém orientován.

V posledních desetiletích však byla tato norma z mnoha důvodů svržena. Toto selhání je spojeno zejména s aktivním užíváním hormonálních antikoncepčních prostředků ženami, porodem, při kterém se užívají také hormony, a mnoha dalšími faktory..

Včasné zavedení doplňkových potravin a včasné (podle standardů našich předků) odstavení dítěte také ovlivňují dřívější zotavení menstruačního cyklu. Nemluvě o tom, že mnoho mladých matek z nějakého důvodu nekojí vůbec - v tomto případě může menstruace přijít měsíc po porodu.

Podívejme se tedy, jak se po porodu obnoví reprodukční funkce ženy, a tedy i měsíční cyklus..

Během těhotenství a porodu prochází mnoho systémů v těle ženy poměrně vážnými změnami. Obvykle trvá 6-8 týdnů, než se zotaví. U hormonálního systému a mléčných žláz se však toto období zvyšuje kvůli laktaci..

V poporodním období začíná endokrinní systém ženy pod vlivem hypofýzy („dirigent endokrinního systému“) aktivně produkovat hormon prolaktin, „mléčný hormon“. Prolaktin stimuluje produkci mléka u ženy, která porodila, a současně potlačuje cyklickou produkci hormonů ve vaječníku. Tato funkce prolaktinu vede k tomu, že ženská vajíčka nedozrávají a nedochází k ovulaci, tj. K uvolnění vajíčka z vaječníku. A pokud nedojde k ovulaci, nedojde ani k menstruaci..

Vzhledem k tomu, že obnovení menstruace je primárně hormonální proces, je jeho rychlost spojena s rychlostí obnovení hormonálního pozadí ženského těla po porodu. A tato rychlost závisí především na tom, jak kojení probíhá..
Pokud je dítě zcela přirozené, to znamená, že kojí a dostává pouze mateřské mléko na požádání, kdykoli během dne nebo v noci, pak menstruace často nastává až do konce prvního roku života dítěte, tj. Do konce období laktace.
Když matka zavede doplňkové potraviny, to znamená, že dítě přestane tak aktivně konzumovat mateřské mléko, může dojít k menstruaci před ukončením laktace.
Pokud je krmení dítěte smíšené od samého začátku, to znamená, že dítě dostává nejen mateřské mléko, ale také umělou výživu, pak se menstruace matky obvykle obnoví do 3-4 měsíců po porodu.
Pokud žena nedojčí vůbec, obnoví se schopnost ovulace, a tím i menstruační cyklus, ještě dříve, asi 10–12 týdnů po porodu.

Všimněte si, že tak jasně období obnovy menstruačního cyklu závisí přesně na způsobu výživy dítěte, a ne na tom, jak k porodu došlo, jak věří mnoho mladých matek. Jak po vaginálním porodu, tak po císařském řezu se může menstruační zotavení objevit později nebo dříve, v závislosti na způsobu podávání.

Období kojení: mýty a realita

Obnova menstruačních cyklů po porodu způsobuje u kojících žen různé obavy. A v mnoha případech jsou obavy maminky marné! Přesto je užitečné zjistit, jak přesně se obnovuje menstruační cyklus ženy, která porodila, a jak to ovlivňuje proces kojení. Důležitá fakta, znalecké posudky a mnoho užitečných informací níže.

Zdroj: Burda Media

Je normální, že se vám menstruace vrátí jen několik měsíců po porodu? Mohlo by to nepříznivě ovlivnit kojení? A naopak: dítě je již 2 roky staré, ale stále nemá menstruaci? Znamená to, že nástup dalšího těhotenství během kojení je nemožný? Je normální, že po dlouhou dobu cyklus „chodí“ a nevrací se do normálu? Podívejme se na nejčastější mylné představy v této oblasti..

Kdy bude cyklus pokračovat?

Neexistují žádné přísné normy pro obnovení menstruace, a tím i možnost nového těhotenství. Vše záleží na tom, zda matka kojí dítě nebo ne. A také na individuální vlastnosti organismu. Vzhled menstruace (pokud je výtok opravdu měsíční, a ne poporodní komplikace) tři týdny po porodu a laktační amenorea trvající dva roky - dva póly stejné rychlosti.

U kojení se menstruace obvykle obnoví 11-18 měsíců po porodu. Ale někdy - po 3 týdnech nebo v opačném extrému - po 2 letech.

V mnoha ohledech načasování zotavení cyklů závisí na organizaci kojení: časté nanášení drobků na prsa pomáhá udržovat vysokou hladinu hormonu prolaktinu v krvi, který je zodpovědný za potlačení ovulace. Dlouhé intervaly mezi krmením, používání dudlíku a přidávání vody omezují přirozenou potřebu častého kojení dítěte, a proto vedou k rychlejšímu poklesu hladiny prolaktinu. Naopak intenzivní kojení ve druhém roce života dítěte zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího obnovení menstruace..

Menstruační cyklus po normálním fyziologickém porodu bez patologických abnormalit se obnoví po 6-8 týdnech, pokud žena nedojčí. Cyklus po porodu se nemusí změnit, pokud žena nemá hormonální nerovnováhu a patologické abnormality.

Jaké změny mě čekají?

Nebojte se, pokud je váš výtok zpočátku tenčí než před těhotenstvím a vaše cykly jsou nepravidelné. To je důsledek práce hormonu prolaktinu. Je také možné, že po několika menstruacích cykly na chvíli opět zmizí. K tomu může dojít, pokud se dítě po období nepravidelného krmení opět zvýší na prsou (například při prudkém růstu nebo intenzivním kousání).

Udržitelnost kojení však není jediným faktorem ovlivňujícím zotavení cyklu. Závisí to také na genetice a na přirozených změnách v hormonálním pozadí ženy, v závislosti na věku nebo současném životním stylu. I u téže ženy se může časování menstruace po každém dalším narození lišit. Zároveň lze ženám, u nichž laktační amenorea trvá dostatečně dlouho, říkat štěstí, protože to pomáhá šetřit vaječníkový přísun vajíček, což znamená prodloužení mládí.

Měli byste být upozorněni, pokud výtok ztmavne, bude slabý, cyklus se snížil; zvýšená tělesná teplota během menstruace a nepříjemný, štiplavý zápach výtoku; bolesti dolní části břicha; hojné šarlatové skvrny, slabost, závratě, nevolnost.

Je možné otěhotnět během HB?

Absence menstruačních cyklů během kojení je skutečně základem jedné z přirozených metod plánování rodiny - metody laktační amenorey (LAM), jejíž spolehlivost je 98%. Na tuto metodu se však můžete spolehnout pouze během prvních 6 měsíců a při absenci jakéhokoli krvavého výtoku po 56 dnech po porodu..

Aby se dosáhlo deklarované účinnosti metody, musí žena navíc dodržovat následující pravidlo: dítě by mělo být výhradně kojeno (přijímat pouze mateřské mléko přímo z prsu, použití vložek a dudlíků je vyloučeno), přičemž intervaly mezi kojením by neměly překročit 4 hodiny odpoledne a 6 hodin v noci. Pokud jsou tyto podmínky porušeny, nepřítomnost menstruace na pozadí laktace sama o sobě není spolehlivou ochranou před nástupem nového těhotenství, protože ženské tělo je navrženo tak, aby vždy došlo nejprve k ovulaci a teprve poté k menstruaci. Pokud tedy nejste v tuto chvíli připraveni na vzhled dalšího dítěte, měli byste použít jinou metodu odložení početí.

GV může být spolehlivou metodou antikoncepce, pokud žena aktivně přiloží dítě k prsu (po 2–3 hodinách), zejména v noci, protože prolaktin se produkuje v noci (od 2:00 do 7:00).

Chuť mléka se nezmění?

Jednou z častých obav kojících matek při obnovení cyklu je změna chuti mateřského mléka, která údajně může vést k tomu, že dítě odmítá kojit. Zaprvé však neexistuje spolehlivé potvrzení této skutečnosti a zadruhé k drobným změnám v chuti mléka dochází téměř neustále, v závislosti na sortimentu produktů používaných matkou. Tyto změny jsou dětem známé a nevedou k samotnému kojení..

Pokud jde o vliv menstruace na množství mléka, někdy mají ženy tendenci mírně snižovat jeho produkci v prvních dnech cyklu. Je to však jen krátkodobý jev a po několika dnech se množství mléka vrátí na stejnou úroveň. Na základě toho můžeme učinit závěr: nástup menstruace nikdy není příčinou skutečného nedostatku mléka..

Nezapomeňte, že nezbytnými podmínkami pro zahájení laktačního procesu jsou častá krmení během dne, přítomnost nočního krmení a správné připevnění dítěte k prsu a předčasný příchod první poporodní menstruace nemá vliv na úspěch procesu. Zároveň laktace neklesá, takže každá žena je schopna kojit tak dlouho, jak ona a její dítě chtějí, bez ohledu na načasování obnovení menstruačních cyklů..

Obnova menstruačního cyklu po porodu: rysy, načasování, komplikace

Proč práce reprodukčního systému zbloudí po narození dítěte? Jak se cyklus zotavuje po porodu a co lze udělat, aby se zabránilo nebezpečným komplikacím? Je užitečné, aby všechny ženy tyto informace věděly, aby včas rozpoznaly patologii, vyhledaly pomoc od odborníků a vše napravily.

Laktační amenorea

Porod je vždy doprovázen procesem odmítání placenty. Tento případ je velmi „krvavý“, protože způsobuje poškození kapilár. Krvácení po oddělení placenty může trvat měsíc nebo dokonce jeden a půl. Takovým sekrétům se říká přísavky. Menstruační cyklus s tím nemá nic společného, ​​jedná se o fenomén zcela jiného řádu. Jak dlouho začíná plná menstruace?


Hned v prvních okamžicích po narození dítěte začne ženské tělo produkovat prolaktin. Hypofýza, část mozku, hraje hlavní roli při produkci hormonu. Je to prolaktin, který je zodpovědný za produkci první stravy dítěte - mateřského mléka. A také zpomaluje nástup menstruace (blokuje zrání folikulů během laktace). Toto období odpočinku ženského reprodukčního systému se nazývá poporodní amenorea nebo laktační amenorea. Tento jev je pozorován u všech žen, které kojí děti ne včas, ale na požádání. Jak dlouho amenorea vydrží, závisí na několika faktorech:

 • vlastnosti konkrétní ženy;
 • délka a frekvence procesu kojení.

Kojení ovlivňuje hypofýzu, aby začala produkovat prolaktin. Ale záleží na tomto hormonu, kolik po porodu začíná menstruace s hv. Pokud matka začne přiložit dítě k prsu méně než 7-8krát denně, hladina prolaktinu se začne snižovat. Následkem toho je nástup menstruace stále pravděpodobnější..

Lochia: co to je?

Po porodu mají ženy krvavý výtok, který si pletou s tím, že přišla menstruace. To je chyba: po tak krátké době po narození dítěte se cyklus neobnoví. Tyto sekrece jsou děložní a nazývají se lochie. Trvají asi 5-7 týdnů po porodu..

Jablečný ocet na bradavice

Ovarie s menstruací

Vzhled lochie je způsoben hojením dělohy matky po odmítnutí placenty. Proces hojení je individuální a závisí na následujících faktorech:

 • během těhotenství a porodu;
 • celkový stav těla.

Kdy začíná vaše menstruace

Poporodní období s kojením - kdy začíná? Vše závisí na složitosti hormonálního systému konkrétní ženy. A také o vlastnostech GW, které praktikuje. Krmí máma často (když dítě chce) nebo jen zřídka (podle režimu)? Dává dítěti vodu? Doplňuje to směsí? Všechny tyto body ovlivňují načasování první menstruace..

Kdy tedy začnou „oni“? Zde jsou možnosti:

Jeden měsíc po porodu. Někdy lochie, místo aby přestala, do konce 30 dnů, začnou vynikat větší silou. Tento jev je často mylně považován za časnou menstruaci u žen. Takové případy jsou velmi vzácné, ale přesto se vyskytují v lékařské praxi..

Za dva nebo dva a půl měsíce. Pokud žena okamžitě přenese dítě do směsi, pak s umělým krmením přichází menstruace rychle.

Za tři až čtyři měsíce. Menstruace s hv po čtyřech měsících je normou a hovoří o dobré práci hypofýzy kojící matky. K této situaci také dochází, když matka převede dítě na smíšenou stravu, tj. Dítě jí směs a mateřské mléko současně, nebo když je kojení zcela omezeno.

Za šest až osm měsíců. Nejběžnější časové období, ve kterém dochází k obnovení menstruace s hv. Většina kojenců přechází na doplňková jídla, proto si prsa žádají mnohem méně často, hlavně před spaním. Kojení postupně začíná klesat, hladina hormonů inklinuje k předchozím indikátorům „před těhotenstvím“. Sexuální hubbubs stimulují produkci vajec a vyvolávají menstruaci během kojení.

Když je dítěti jeden rok. Mnoho matek „ročních“ začíná své období, i když laktace pokračuje v plném rozsahu.

Stává se, že menstruace nenastane, dokud laktace není dokončena s prodlouženým kojením (jeden a půl roku nebo více). A začínají pár měsíců po posledním připoutání.

A všechny tyto situace jsou zcela normální.

Kdy tedy začíná období kojení po porodu? Neexistuje žádná správná a jednoznačná odpověď. Vše závisí na složitosti laktace a ženského těla.

Jak menstruace ovlivňuje laktaci

Během menstruace mohou mít některé matky pocit, že množství mléka mírně pokleslo. Dítě v blízkosti prsou matky někdy znervózňuje, protože mléko proudí pomaleji než obvykle. Naštěstí takový pokles netrvá dlouho - doslova první 2-3 dny po začátku první menstruace po porodu..

V budoucnu se množství mléka vrátí k normálu a laktace se zlepší. U většiny dětí však takové změny mohou zůstat zcela bez povšimnutí. V době začátku první menstruace je dítě zpravidla dost staré a je na doplňkových potravinách. Tím se dítěti kompenzuje nedostatek mateřského mléka..

Někteří odborníci se přiklánějí k názoru, že menstruace nepřímo ovlivňuje chuť mateřského mléka, což je důvod, proč dítě odmítá prsa. Neexistují však o tom žádné potvrzené údaje - podle většiny lékařů menstruace nijak neovlivňuje chuť a vůni mateřského mléka. Důvod úzkosti dítěte v matčině prsu tedy vůbec nesouvisí s nástupem menstruace, ale je způsoben jinými důvody..

Mění se chuť mléka po obnovení menstruačního cyklu?

Mnoho žen přestane kojit během menstruace. To by nemělo být prováděno z důvodu, že tyto akce přispívají k ukončení laktace po několika dnech..

Existuje názor, že chuť mateřského mléka se během menstruace mění. Odborníci prokázali, že se jedná pouze o stereotyp, který není spolehlivý.

Tipy pro matky, které mají menstruaci během kojení.

 1. Chuť produkovaného mléka se nemění - pokračujte v krmení dítěte stejným způsobem jako dříve.
 2. Sprchujte se častěji, protože se vůně ženy v průběhu období mění, a děti proto mohou odmítat krmit.
 3. Snažte se být klidní a vyhýbejte se stresu, protože dítě cítí všechno. Pokud je matka nervózní, trápí se také. To je doprovázeno špatným spánkem a častým pláčem..

Je nemožné přestat přirozeně krmit dítě, protože pouze tímto způsobem posiluje imunitu a přijímá protilátky. Ten mu pomáhá bojovat proti virům z prostředí. Neposlouchejte ty, kteří říkají, že chuť mléka se mění s vaší menstruací. Není tomu tak, ačkoli naše babičky si tím byly jisty.

Pokud se dítě odmítlo připojit k prsu, stojí za to se uchýlit k hygienickým postupům častěji, protože potní žlázy se nacházejí v blízkosti dvorce bradavky. Chuť může být specifická tím, že se mísí s vůní pocení.

První menstruace se strážci - co jsou zač

První menstruace po porodu s kojením může být jakákoli - bohatá nebo slabá, prodloužená nebo dva dny. To je normální. Měli byste být opatrní, pouze pokud je výtok příliš hojný, připomíná děložní krvácení nebo pokud prodleva trvá déle než tři týdny.

Délka cyklu na gv také není okamžitě stanovena. Nastavení menstruačního cyklu je čistě individuální záležitost. Obvykle se cyklus vrátí k normálu 3-4 měsíce po ukončení laktace. Pokud však cyklus kojící matky byl nepravidelný i před těhotenstvím, může po skončení kojení čelit podobným problémům. Vlastnosti procesu porodu (přirozený porod nebo císařský řez) nehrají v situaci menstruace žádnou roli.

Mnoho dívek věnuje pozornost skutečnosti, že menstruace během kojení nebyla tak bolestivá jako dříve - žaludek už nebolí, celková pohoda se změnila. Možná důvodem je, že děloha ohnutá před těhotenstvím po porodu zaujala normální polohu. Některé matky si také všimly, že menstruační cyklus se poněkud zkrátil než obvykle..

Norma a patologie

Za účelem identifikace selhání menstruace (včetně formy hypomenorey) je nejprve třeba rozlišovat mezi normálním a patologickým menstruačním cyklem.

Správný menstruační cyklus vypadá takto: období jsou bezbolestná nebo bolest je malá, doba výtoku je od 3 do 5 dnů, normální interval pro různé ženy se liší a měl by být v rozmezí 21-35 dnů, objem výtoku pro každý měsíc je od 50 do 150 mililitrů.

Žena, která sleduje její zdraví, by měla přesně vědět délku jejího cyklu, povahu, přibližné množství výtoku, průběh předmenstruačního období.

Porušení kterékoli z charakteristik menstruace je indikátorem možného narušení menstruačního cyklu, který ovlivňuje jak celkové zdraví ženy, tak touhu v budoucnu otěhotnět..

Kdy navštívit lékaře

A ačkoli nástup menstruace je velmi individuální proces, v některých případech budete muset navštívit gynekologa:

 • Když moje matka odmítla kojit a menstruace nezačala 4 měsíce po porodu. Tato situace může být způsobena problémy urogenitálního systému..
 • Pokud jste přestali kojit a vaše menstruace tam nebyla, a ne. Počkejte pár měsíců a jděte k lékaři. To může naznačovat endometriózu, zánět ženské strany nebo (nejčastěji) hormonální poruchy v těle.
 • Menstruace během laktace je neobvykle bohatá, během dne musíte nosit „noční“ vložku a dokonce ji doplnit tamponem.
 • Krvavý výtok má nepříjemný zápach. Může signalizovat infekce urogenitálního systému..
 • Neobvyklé silné bolesti v dolní části břicha jsou rušivé. V takové situaci je vždy nutné naléhavě jít ke gynekologovi a nezáleží na tom, zda se to stalo se strážci nebo ne.

Mnoho matek věří, že je nemožné otěhotnět během laktace, protože tělo vajíčka nezraje. Uspokojena touto skutečností, mladé matky nepovažují za nutné používat další antikoncepci. Bylo však vědecky prokázáno (a potvrzeno praxí), že těhotenství během kojení bez menstruace je docela možné. Důkazem toho je mnoho případů, v důsledku čehož se v rodině objevilo malé počasí..

Příčiny hypomenorey

Poporodní hypomenorea může nastat z důvodů přímo souvisejících s těhotenstvím a samotným poporodním obdobím - změnou hormonální rovnováhy. Stává se to, když chcete s nadměrnou fyzickou námahou zhubnout nadváhu, která se objevila po těhotenství. Mít dítě, zejména první porod, je samo o sobě stresující.

Štíhlá menstruace je způsobena různými faktory, ale také přímo nebo nepřímo souvisí s těhotenstvím a porodem:

 • rychlá a zřejmá ztráta hmotnosti, prudký úbytek hmotnosti během hladovění, vyčerpání;
 • různé poporodní infekce a vznikající bez ohledu na porod, související intoxikace;
 • utrpěl stres nebo duševní poruchy;
 • hormonální nerovnováha a endokrinní onemocnění;
 • užívání hormonálních léků;
 • nedostatek kojení;
 • poškození pohlavních orgánů s různými infekcemi, například tuberkulóza;
 • vystavení škodlivým faktorům (záření, chemikálie);
 • nádory urogenitálního systému, pánevní onemocnění;
 • genitální infekce.

Ačkoli je hypomenorea fyziologická, zpravidla jde o patologický příznak.

Začala menstruace - mléko odchází?

Pokud menstruace začala během kojení, neznamená to vůbec, že ​​už nebude mléko a je čas přenést dítě na směs. Množství mateřského mléka závisí jen málo na menstruaci. V důsledku toho může matka krmit své dítě, dokud nepovažuje za nutné omezit GV nebo dokud mléko spontánně nezmizí. Menstruační cyklus nemá s tímto procesem nic společného..

Menstruace signalizuje, že reprodukční systém je normální. Přítomnost sekrecí hovoří o schopnosti ženy mít děti; od nich dívky předpovídají mnoho procesů v těle (například nástup ovulace). Zároveň je zbytečné hádat, kdy by měla začít první menstruace po porodu. Mladá matka by si měla odpočinout a užít si proces kojení. Příroda se postará o zbytek fyziologických procesů ženského těla.

S nástupem kritických dnů mohou ženy vykazovat známky chronických onemocnění žil a cév. Co dělat, pokud krevní tlak stoupne před a během menstruace?