Názory gynekologa a trenéra: je možné dělat fitness během menstruace?

Ahoj milí čtenáři! Tento materiál se týká pouze dívek a žen. V něm odpovím na jednu poměrně jemnou otázku: je možné dělat fitness během menstruace?

Fáze menstruačního cyklu

Ženské tělo je skutečné umělecké dílo vytvořené přírodou. Je jedinečný a vše je promyšleno do nejmenších detailů. Jeho hlavním účelem je narození dětí. Proto je ženské tělo neustále ve stavu připravenosti na početí od pozdní puberty (11-16 let) do dospělosti (45-60 let).

Menstruační cyklus je periodická změna v těle ženy, jejímž účelem je připravit tělo na možné těhotenství..

Skládá se z několika fází:

 • Folikulární - v této fázi se vytvoří folikul, ze kterého se objeví vaječná buňka. Začátek tohoto období se shoduje s prvním dnem menstruačního krvácení a končí v době ovulace;
 • Ovulace - to znamená uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění z folikulu do břišní dutiny. Je pozoruhodné, že ženské tělo obsahuje více než tři sta tisíc vajec! A všichni se tvoří v děloze a začínají dozrávat v pubertě. Ovulace se během těhotenství dočasně zastaví a s nástupem menopauzy úplně zmizí;
 • Luteální - toto období se také nazývá fáze žlutého tělíska: začíná bezprostředně po ovulaci a trvá tak dlouho, dokud existuje žluté tělísko (folikul) - asi 10–14 dní. Hlavním úkolem žlutého tělíska je produkce hormonů - progesteronu a estrogenu, které jsou nezbytné pro normální početí a vývoj plodu před tvorbou placenty. Pokud není vajíčko oplodněno, je corpus luteum absorbováno. Pak znovu začne menstruační krvácení.

Trvání menstruačního cyklu u dívek je od 21 do 36 dnů. Je to zpravidla 28 dní.

Jak sport ovlivňuje vaše období?

Tělo každé ženy je jiné. Pro některé je menstruace téměř stejná jako obvykle, pro jiné je to velmi obtížné období..

Dívky si proto často kladou otázky: jak sport ovlivňuje menstruační cyklus??

Profesionální sportovkyně připouštějí, že pokud „dnes“ padnou na soutěže, stane se z toho skutečná tragédie.

Studie ukázaly, že během menstruačního krvácení jsou ukazatele síly a rychlosti i vytrvalosti výrazně sníženy. Je to způsobeno vysokou hladinou estrogenu, který podporuje hromadění tekutiny v těle, což vede ke svalové relaxaci..

Proto je lepší intenzivní trénink zrušit - nejenže nepřinesou požadovaný efekt, ale mohou být také nebezpečné. Je lepší je nahradit jinými, jemnějšími druhy aktivit - lehkým joggingem, gymnastikou, jógou.

Nedostatek menstruace kvůli fitness aktivitám

Některé ženy si stěžují, že poté, co začaly sportovat, jejich menstruace zmizela. Samozřejmě jejich nepřítomnost, nikoli kvůli těhotenství u zdravé dívky, je docela alarmujícím znamením. Ale proč se to děje a je to normální?

Nejprve si pamatujte - pokud jste předtím nikdy neměli rádi sport, a pak se najednou najednou rozhodli vzít na sebe, vaše tělo bude vnímat první týdny tréninku jako vážný stres. A to zase ovlivňuje hormonální pozadí, takže zpoždění menstruace v prvních měsících tréninku je zcela normální..

Zcela jinou věcí je pravidelné vyčerpávající cvičení spojené s přísnými dietami a nedostatkem spánku. Takové experimenty na vašem těle vedou k syndromu chronické únavy, díky kterému může menstruace také zmizet. V takovém případě byste si měli dát více odpočinku. Pokud se cyklus neobnoví, navštivte gynekologa.

V ohrožení jsou také dívky, které chtějí své tělo přivést k dokonalosti. Zdravá, tónovaná, krásná postava je skvělá. Ale tuková vrstva hraje v ženském těle důležitou roli. Tělo dívky by za normálních okolností mělo obsahovat 15–20% tuku. Toto číslo absolutně neodpovídá představě ideálního vzhledu - aby bylo jasně vidět úlevu od svalů, úroveň tuku by neměla překročit 10–12%. To může také způsobit problémy s menstruačním cyklem ženy..

V každém případě je zpoždění červené periody delší než 10 dní důvodem k návštěvě gynekologa.

Je možné cvičit během menstruace?

Odpověď na tuto otázku znepokojuje mnoho žen, protože o nich existuje mnoho protichůdných informací - od úplného zákazu jakékoli činnosti až po doporučení ke zvýšení zátěže v kritických dnech.

Ve skutečnosti je možné cvičit, a v některých případech je dokonce nutné. Měli byste ale správně zvolit zatížení a dodržovat určitá pravidla. O tom bude pojednáno níže..

Fitness během menstruace: názor gynekologů

Mýtus, že porodníci-gynekologové kategoricky zakazují jakoukoli fyzickou aktivitu během menstruace, je zcela běžný.

Podle uznávaných odborníků v této oblasti je možné a dokonce nutné v tomto období sportovat, aby se zlepšil krevní oběh. Vyloučeny jsou pouze příliš intenzivní, vyčerpávající a silové tréninky.

Lékaři také připouštějí, že stagnace krve a svalové křeče jsou jednou z nejčastějších příčin bolesti v prvních dnech krvácení. Proto je nedostatek pohybu během tohoto období dokonce škodlivý: mezi schůzkami pro bolestivá období u zdravých žen se často vyskytují gymnastická cvičení a protahování.

Pokud však lékař z nějakého důvodu zakázal sportovat během menstruace, měli byste poslouchat jeho doporučení a počkat, až skončí krvácení..

Sporty během menstruace: výhody a poškození

Správná fyzická aktivita má ve skutečnosti pozitivní vliv na ženské tělo. To je vyjádřeno v:

 • Snižování bolesti během menstruačního krvácení
 • Zlepšení krevního oběhu
 • Eliminujte PMS
 • Nestabilní normalizace cyklu

Poškození ženského těla může být způsobeno pouze nesprávným zatížením během menstruace a zanedbáním pravidel osobní hygieny během tréninku a pokračováním cvičení i přes špatné zdraví.

Kontraindikace

Během menstruace byste měli odmítnout jakoukoli fyzickou aktivitu v následujících případech:

 • Pokud máte silné krvácení (hygienické výrobky s maximální absorpcí trvají méně než hodinu) nebo sraženiny
 • Máte křeče, které se pohybem zhoršují
 • Existuje slabost, závratě
 • S menstruačním cyklem souvisejí gynekologická onemocnění a poruchy

Děláme to správně: sport a cvičení na menstruaci

Nezáleží na tom, zda cvičíte doma nebo v tělocvičně, zda jste začátečník nebo profesionál - každopádně před menstruací musíte upravit tréninkový plán podle své pohody a vlastností těla.

Příprava na školení

Během menstruačního krvácení je obzvláště důležité dodržovat pravidla osobní hygieny. Oslabené tělo je v této době citlivé na škodlivé účinky patogenů. Předčasná výměna výrobků osobní hygieny může vést k vážným následkům - především jde o toxický šok. Mezi příznaky patří nevolnost, zvracení, bolestivý průjem, vysoká horečka a vyrážka. Toxický šok je smrtelný, v případě jeho výskytu byste měli okamžitě vyhledat lékaře.

Proto se před a po tréninku nezapomeňte osprchovat a vyměnit vložku nebo tampon..

I při jemných činnostech se žena potí, což může vést k vyrážce a nepohodlí v intimní oblasti. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se použít speciální prostředky pro intimní hygienu - pro děti lze použít gel, ubrousky a uklidňující krém bez vůní.

Mnoho dívek se stydí chodit do posilovny během jejich období, protože se obávají, že během cvičení může dojít k úniku. Abyste se vyhnuli trapné situaci, doporučujeme kombinovat tampon se střední absorpční vložkou a nosit tmavé oblečení.

Pokud navštěvujete skupinové kurzy, nezapomeňte varovat trenéra, že máte kritické dny - sníží pro vás zátěž.

Kdy přestat cvičit

Během menstruace musíte pečlivě naslouchat svému tělu. Často se stává, že na začátku tréninku se žena cítí skvěle, ale během cvičení najednou onemocní. Aby nedošlo ke zhoršení situace, je lepší přestat trénovat v následujících případech:

 • Pocity slabosti a chvění v končetinách
 • Ostrá a silná bolest v dolní části břicha
 • Zvýšený výtok, pocit zaplavení
 • Nevolnost
 • Příliš mnoho pocení

Povolená cvičení pro menstruaci

Nejlepší věci, které můžete pro své období udělat, jsou:

 • Závodní chůze. Je to skvělý způsob, jak nahradit obvyklý běh;
 • Protahování (protahování). Tento typ cvičení nejen pomůže udržet svalový tonus, ale také zmírní bolest. Studie navíc ukázaly, že protahování je mnohem účinnější během menstruace díky uvolněnému stavu svalů;
 • Pilates a jóga. Klidné tempo a lehká zátěž vám umožní cvičit s radostí a bez času na zdraví žen;
 • Plavání. Umožňuje vám relaxovat nejen fyzicky, ale i emocionálně, což je pro ženy v kritických dnech velmi důležité. Správa ne všech bazénů bohužel umožňuje ženám s kritickými dny účastnit se z důvodu pohodlí ostatních návštěvníků a dodržování hygienických norem. S mírným krvácením vám však moderní tampony umožňují udržet výtok uvnitř ženy, dokonce i ve vodě.

Zakázané cvičení na menstruaci

V kritické dny by měla být z cvičení vyloučena následující cvičení:

 • Zamířeno na břišní svaly. Během menstruace nemůžete zatěžovat žaludek. Budete se muset vzdát kroucení, ohýbání a některých jógových ásan
 • Silová cvičení. Ať už jde jen o zvedání závaží nebo cvičení na simulátorech, to vše vede ke zvýšenému krvácení a napětí v tisku.
 • Kardio trénink. Během intenzivního aerobního cvičení se krevní oběh v těle zrychluje, takže výtok se stává hojnějším. Tyto činnosti budete muset nahradit nebo výrazně usnadnit.

Spánek a výživa

Aby se žena během menstruace vyhnula slabosti a únavě, měla by mít dostatek spánku a správné stravování..

Podle statistik asi 40% žen v tomto období spí špatně. Během menstruace procházejí těla dívek hormonálními procesy, které ovlivňují nejen fyzický, ale i emoční stav. Proto je nejčastěji nespavost způsobena právě psycho-emocionálním faktorem..

U silného výboje je to kvůli nutnosti vstávat uprostřed noci, měnit hygienické výrobky a prát. Odlehčené cvičení pomáhá ženě uklidnit se, což znamená, že zlepšuje spánek. V tuto chvíli jsou obzvláště užitečné večerní tréninky..

Pokud držíte dietu, měla by být změkčena v prvních dnech menstruace. Kritické dny samozřejmě nejsou důvodem, proč se vrhnout na sladkosti a koláče. Můžete si však dovolit zdravé sladkosti - například med s ořechy, sušené ovoce nebo dokonce tmavou čokoládu. Kromě toho jsou kritické dny skvělým obdobím pro podvádění jídel, to znamená poruch příjmu potravy: přebytek energie přijatý jídlem bude použit k obnovení těla..

Odborníci na výživu také doporučují hýčkat se čerstvým ananasem: obsahuje speciální látku - bromelain. Uvolňuje svaly a zmírňuje bolesti způsobené křečemi.

Je dobré zahrnout do stravy potraviny, které zvyšují hemoglobin - pohanka, granátové jablko, játra a řepa. Ale sklenice červeného vína ve večerních hodinách je mýtus vynalezený k ospravedlnění pití. Alkohol během menstruace je přísně zakázán..

Shrneme-li výše uvedené, mohu jen říci, že pohyb je život. Ale pouze v případech, kdy to není škodlivé. Proto je možné cvičit během menstruace, pokud neexistují žádné kontraindikace, normální zdraví a dodržování doporučení pro výběr cvičení.

Pokud jsou tyto informace pro vás užitečné, sdílejte tento článek se svými přáteli na sociálních sítích..

A pokud chcete vědět jen spolehlivé a ověřené informace o tréninku a správné výživě - přihlaste se k odběru mého blogu a počkejte na nové materiály!

Červený kalendářní den: je možné dělat fitness během menstruace

Kritické dny - tabu nebo zelená pro sport? Zjistili jsme, zda je trénink během menstruace tak nebezpečný a jak nahradit obvyklou fyzickou aktivitu.

Po dlouhou dobu se věřilo, že sport a menstruace jsou navzájem neslučitelné. Ve skutečnosti není všechno tak jednoduché! Mnoho žen skutečně zažívá během menstruace extrémně bolestivé pocity, a to i bez fyzické aktivity. A co je to za sport, když ho břicho brutálně bolí, táhne někde v bederní oblasti a je téměř nemožné dotknout se hrudníku?! Pekelná mučení někdy trvají déle než jeden den a jsou doprovázena nekontrolovatelnou chutí na sladkosti a změny nálady. Ale co když vám menstruace nezpůsobuje velké nepohodlí a sport je nutností? Pojďme to vyřešit společně.

Je možné dělat fitness během menstruace

Neexistují žádné přísné lékařské kontraindikace. Zákaz fitness během menstruace může být pouze v případě individuálních problémů se zdravím a pohodou.

Mohu během menstruace cvičit? Cvičení, které můžete dělat během kritických dnů

Pro dívky a ženy, které dodržují sportovní režim, může být několik dní v každém měsíci opravdu kritických, protože pokud během této doby přestanete cvičit pokaždé, váš pokrok se vždy zpomalí. Není však nutné úplně zapomenout na třídy: je jen důležité vědět, která cvičení lze provádět a která nelze provádět během menstruace. Zvažte, zda je možné v těchto „dnech“ dělat fitness.

 • Je možné chodit do posilovny a cvičit během menstruace?
 • Fyzické cvičení, které by se nemělo provádět během menstruace, a mělo by být vyloučeno z tréninku během kritických dnů
 • Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou
 • Jaká cvičení můžete během menstruace dělat a proč
 • Kurzy kardio a aerobiku
 • Běhání / chůze
 • Kolo / rotoped
 • Protahování a Pilates
 • „Pose of the Cobra“
 • Video s cvičením:
 • „Kočičí pozice“
 • Výukový videonávod:
 • Velbloudí pozice
 • Výukový videonávod:
 • Video: celá řada protahovacích cvičení během kritických dnů
 • Cvičení závaží
 • Koncentrovaná činka se zvedá
 • Video s cvičením:
 • Chov činek do stran
 • Videonávod k cvičení:
 • Dolní blok přitáhněte k hrudi
 • Výukový videonávod:
 • Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace
 • Video: doporučení pro trénink v různých menstruačních fázích

Je možné chodit do posilovny a cvičit během menstruace?

Určitě ano! Výhody cvičení během menstruace prokázaly mnozí odborníci. I když vaše menstruace již skončila, měli byste stále chodit do posilovny a nevynechat žádný trénink. Pravidelná fyzická aktivita může pomoci zmírnit bolest během kritických dnů nebo ji alespoň snížit a v některých případech zkrátit dobu menstruace. Trénink byste neměli odkládat z následujících důvodů:

 • fyzická aktivita stimuluje metabolismus těla;
 • zlepšuje se krevní oběh;
 • vnitřní orgány a krev jsou aktivněji nasyceny kyslíkem;
 • živiny se dostanou do buněk rychleji;
 • produkce endorfinů se zrychluje, v důsledku čehož se zlepšuje nálada a celková pohoda;
 • stabilizuje hladinu cukru v krvi.

ALE! Příliš tvrdý a intenzivní trénink může selhat a situaci jen zhoršit. Během menstruace je proto nutné snížit zátěž snížením počtu přístupů a opakování při cvičení nebo použitím menších závaží..

Fyzické cvičení, které by se nemělo provádět během menstruace, a mělo by být vyloučeno z tréninku během kritických dnů

Nelze provádět a je nutné odstranit veškerá cviky na lisu: zkroucení vleže, zvedání nohou v kloubu, zvedání těla, prkna atd..

Při mnoha základních cvicích se břišní svaly stabilizují. To znamená, že vám umožňují udržovat rovnováhu a držení těla během těžké fyzické námahy. Proto je také nutné vyloučit z tréninku během menstruace zátahy, zvedání závaží při dřepu, plie, mrtvý tah.

Dynamická cvičení nejsou vhodná pro fitness aktivity v kritických dnech. Náhlé skoky, burpees, běh s vysokým zdvihem kyčle, obruč by měl být dočasně vyloučen z tréninku.

Příprava na cvičení: výběr správného oblečení, zásobování vodou

Pro ženy a dívky, které cvičí v tělocvičně, je stejně důležité nosit v kritických dnech správné cvičební oblečení. V dnešní době je vhodné přejít na volnější střih: upřednostňují se široké tepláky, volné tričko. Nepoužívejte krátké šortky nebo přiléhavé legíny. Nezapomeňte si s sebou vzít láhev s vodou do posilovny. Během menstruace musíte konzumovat více vody než obvykle, zvláště pokud cvičíte.

Jaká cvičení můžete během menstruace dělat a proč

Menstruace u žen může probíhat různými způsoby: u některých je toto období doprovázeno silnou bolestí, u jiných nemusí nepohodlí vůbec vadit. Pokud patříte k druhému typu, pak pro vás dnešní hodiny fitness nebudou problémem. Bude stačit snížit hlavní zátěž a nahradit ji prvky kardio nebo gymnastiky. Pokud však během menstruace zaznamenáte silné nepohodlí, pak by váš tréninkový komplex měl být založen pouze na kardio, protahování a lehkých silových cvičeních..

Kurzy kardio a aerobiku

Kardio trénink je speciální tréninkový prvek, který stabilizuje kardiovaskulární systém, zrychluje metabolismus, odbourává podkožní tuk a normalizuje krevní oběh. Nejvýhodnějšími druhy kardio pro menstruaci jsou chůze, běh a jízda na kole..

Běhání / chůze

Během těchto kritických dnů je běhání nebo lehká chůze skvělou kardio volbou. Mohou být prováděny na běžeckém pásu nebo na ulici a volit snadnou trasu bez ostrých stoupání a zatáček. Délka vašeho běhu nebo chůze by měla být vypočítána na základě vašeho standardního kardio času. Pokud se jedná o rozcvičku, pak stačí 5-10 minut lehkého joggingu. Pokud běháte / chodíte v běžných dnech po dobu 20–30 minut, zkraťte tento časový interval dvakrát.

Technika běhu / chůze na běžeckém pásu:

 1. Nastavte rychlost na stroji (zvolte mírné tempo).
 2. Cvičení začněte pomalou chůzí na běžeckém pásu: v tuto chvíli upravte držení těla, narovnejte si záda a těšte se.
 3. Hladce přepněte na běh, sledujte své vlastní pocity: pokud máte ostré bolesti nebo silnější tíha v podbřišku, nezvyšujte rychlost pohybu.

Kolo / rotoped

Jako kardio můžete také použít rotoped nebo cyklistiku. Délka se počítá stejným způsobem jako u předchozího typu kardio - podle toho, jak se cítíte a jak dlouho se standardními tréninky.

Kardio techniky na rotopedu:

 1. Upravte nastavení sedadla a rychlosti.
 2. Položte nohy na pedály, položte dlaně na rukojeti a mírně nakloňte tělo dopředu.
 3. Začněte šlapat pomalu a zapojte svaly nohou.
 4. Během cvičení neuvolňujte rukojeti, aby nedošlo k přetížení dolní části zad.

Protahování a Pilates

Protahování by mělo být statické pouze v menstruačních dnech. Kurzy pilates a prvky jógy jsou k tomu ideální, což umožňuje nejen protáhnout svaly, ale také zmírnit bolesti dolní části zad a břicha. Hlavním bodem je nepoužívat obrácené pózy, jako je stoj na hlavě nebo pes směřující dolů..

„Pose of the Cobra“

Cvičení „Pose of the Cobra“ má příznivý vliv na hormonální pozadí ženy. Během menstruace tento prvek uvolní stres z nervového systému, sníží podrážděnost, stimuluje práci vnitřních orgánů a uvolní stres z obratlů..

DŮLEŽITÉ! Nejlepší je cvičit 3. až 4. den menstruace, kdy obvykle není bolest v dolní části zad a břicha.

Technika Cobra Pose je následující:

 1. Lehněte si na břicho, narovnejte nohy a spojte nohy. Položte si dlaně pod ramena.
 2. Pomalu zvedněte horní část těla, opíraje se o rovné paže nebo mírně ohnuté v loktích.
 3. Vytáhněte krk nahoru, mírně zakloňte hlavu dozadu, ale krk příliš neohýbejte.
 4. Vezměte 2-3 nádechy dovnitř a ven.
 5. Hladce se vraťte do výchozí polohy a cvik opakujte 4–5krát.

Kontraindikace: posun vertebrálních plotének, vertebrální kýla, ischias, silná bolest během menstruace.

Video s cvičením:

„Kočičí pozice“

Cvičení pomáhá normalizovat přívod krve do vnitřních orgánů a zajistit jejich normální fungování, zejména během menstruace. Cvičte pomalu a koncentrovaně, dýchejte rovnoměrně. Aktivní svaly: glutety, břišní svaly, zádové svaly.

 1. Postavte se na všechny čtyři rukama a koleny na šířku ramen.
 2. Při nádechu se pomalu ohýbejte v dolní části zad, dívejte se dopředu, úplně narovnejte ruce. V této poloze byste měli cítit napětí v gluteálních svalech..
 3. Poté, jak vydechujete, jemně zvedněte záda a silně ji zaokrouhlujte.
 4. Nakloňte hlavu dolů, natáhněte krk, pohled by měl směřovat ke kolenům. V této poloze byste měli cítit protažení zádového a ramenního pletence..

„Kočičí pózu“ opakujte 5-6krát.

Výukový videonávod:

Velbloudí pozice

Aby bylo cvičení co nejefektivnější a nejbezpečnější, je důležité dodržovat techniku:

 1. Klekněte si na kolena a ohněte spodní část zad, opřete se dlaněmi o spodní část zad.
 2. Aniž byste zvedli ramena, položte ruce na paty.
 3. Nehazujte příliš hlavu dozadu, váš pohled by měl směřovat nahoru.
 4. Snažte se neopírat o ruce, držte pózu svaly nohou.
 5. Během cvičení rovnoměrně dýchejte..

Cvičení opakujte 4–5krát, přičemž zůstaňte ve špičkové poloze po dobu 20–30 sekund.

Přípravek "Camel Pose" je kontraindikován u lidí s arteriální hypertenzí!

Výukový videonávod:

Existuje mnoho komplexů určených speciálně pro provádění během menstruace..

Video: celá řada protahovacích cvičení během kritických dnů

Cvičení závaží

Můžeme dělat cvičení s váhami, která a proč? V kritických dnech je povoleno provádět cvičení s váhami, s výjimkou dřepů, plie, mrtvého tahu a některých dalších základních cvičení, která zahrnují práci s velkými váhami. Můžete trénovat s činkami a trénovat ruce, ramena, jak jste je dříve cvičili. K posilování zadních svalů můžete použít posilovací stroje. Nezapomeňte však snížit zátěž a prodloužit dobu odpočinku. Nemusíte cvičit přes bolest, takže ublížíte pouze tělu.

Zda cvičit se sportovním vybavením nebo ne, je vaše rozhodnutí na základě vašich vlastních pocitů a doporučení vašeho gynekologa. Pokud menstruace nezpůsobuje nepohodlí, můžete pracovat v normálním režimu cvičení se sníženou silovou zátěží..

Koncentrovaná činka se zvedá

Toto cvičení je zaměřeno na rozvoj bicepsu brachii. Jeho hlavním rysem je izolovaná práce pouze jednoho kloubu. Cvičení umožňuje vytvářet krásné bicepsy bez použití velkých vah a s minimálním zapojením břišních svalů..

 1. Sedněte si na lavičku s nohama širšími než ramena.
 2. Vezměte činku do jedné ruky a narovnejte ji tak, aby se loket dotýkal kolena.
 3. Druhou ruku si položte na stehno.
 4. Při výdechu začněte pomalu ohýbat paži s činkami v loketním kloubu.
 5. Poté při vdechování vraťte ruku do původní polohy..

Počet přístupů: 4.

Zástupci: 12 za rameno.

Video s cvičením:

Chov činek do stran

Základním cvičením pro trénink paží je zvedání činek do stran. Je zaměřen na vypracování svalů ramene a pasti. Cvičení minimálně zapojuje břišní svaly (pouze jako normální stabilizace ve vzpřímené poloze) a lze jej provádět v kritických dnech.

 1. Ve stoje vezměte činky do obou rukou a narovnejte si záda.
 2. Položte nohy na šířku ramen.
 3. Při výdechu rozpažte ruce do stran: ramena a lokty ve špičce by měly být na stejné linii, ruce těsně pod ní.
 4. Při nádechu pomalu spusťte činky do výchozí polohy..

Sady a opakování: 3 x 12.

Videonávod k cvičení:

Dolní blok přitáhněte k hrudi

Účelem tohoto cvičení je také vypracovat ramena, zejména deltoidy a pasti. Cvičení se doporučuje pro menstruaci, protože vám umožní dosáhnout viditelných výsledků i při práci s malými váhami..

 1. Přejděte na blokovací stroj a upravte pracovní hmotnost.
 2. Vezměte rukojeť horním úchopem.
 3. Při výdechu přitáhněte rukojeť směrem k sobě k hrudi.
 4. Ve špičce by měly být lokty roztažené..
 5. Při nádechu vraťte paže do výchozí polohy po pauze 1–2 sekund.

Sady a opakování: 4 × 10.

Výukový videonávod:

Tipy a triky pro cvičení a cvičení během menstruace

Přes všechny výhody cvičení během menstruace by konečná odpověď na otázku cvičení během menstruace měla vycházet z vašich vlastních pocitů. Pokud jsou kritické dny doprovázeny silnou bolestí po celé období a je pro vás velmi obtížné v těchto dnech cvičit, neměli byste to dělat bolestí. Váš imunitní systém může být během tohoto období oslaben a další zátěž může jen ublížit. Nejlepším řešením v tomto případě je konzultace s gynekologem a společná identifikace příčiny silné bolesti (abnormální pro tělo) a následné vyřešení problému fyzické aktivity v tělocvičně.

Ve většině případů se vrchol menstruační bolesti objeví v prvních dvou dnech. Zdržte se v těchto dnech těžkých břemen. Pijte více vody, odpočívejte, nezatěžujte se prací, zejména fyzickou. Třetí a následující dny se můžete vrátit ke svému obvyklému režimu a začít trénovat v tělocvičně, upřednostňovat aerobik, lehké kardio, gymnastiku a strečink.

Pokud je vaše menstruace téměř bezbolestná, nemusíte přerušovat tréninkový režim. Snižte počet pracovních závaží nebo opakování, zvyšte čas kardio a gymnastiky.

Video: doporučení pro trénink v různých menstruačních fázích

Stručně řečeno: trénink v kritických dnech je možný a dokonce nezbytný. Současně je ale nutné dodržovat čtyři základní pravidla: snížit pracovní hmotnost a / nebo počet opakování; neprovádějte zakázané cviky popsané v první kapitole; trénujte intuitivně, pomocí pocitů; odpočívejte mezi sadami až do úplného zotavení. Pravidelné cvičení není jen o budování svalů nebo hubnutí. Umožní také dívkám a ženám, jejichž menstruace je silná bolest v pánvi, snížit během tohoto období křeče a nepohodlí..

Fitness během menstruace

Mnoho z nás, dívek, se dostalo do takové situace: skvělá nálada pro fitness, skvělá nálada a... začátek ženských dnů není na místě. Fitness s menstruací: být či nebýt?

Je možné dělat fitness během menstruace?

Lék nemá nic proti fitness během menstruace. Správně zvolená zátěž navíc pomáhá uvolnit tělo a snížit bolestivé křeče. Ale v této věci není hlavní věcí to přehánět - pro všechny výhody sportu to může poškodit ty zástupce spravedlivého sexu, jejichž "tyto" dny jsou doprovázeny nevolností, závratěmi a obecným poklesem zdraví a vitality. Se zjevnými příznaky je někdy obtížné se dokonce hýbat, co můžeme říci o kondici během menstruace.

V případě mírné tolerance bolesti byste měli přejít na minimální a jemné zatížení. Například jóga nebo Pilates jsou skvělou náhražkou silového / kardio tréninku a procházky místo každodenního běhání udrží vaše svaly napnuté. Existují však také šťastné ženy, u nichž kritické období není doprovázeno žádnými onemocněními, a mohou si dovolit nezměnit strukturu a intenzitu svého tréninku. Téma fitness během menstruace je obecně celkem choulostivé a čistě individuální a každá žena sama analyzuje a sleduje její stav a odpovídá na otázku: „Je možné chodit do fitness během menstruace?“

Fitness během období: užitečné tipy

Přes subjektivitu otázky existuje několik obecných doporučení:

 1. Optimální snížení obvyklé zátěže o 30% v prvních dnech menstruace. Podle toho, jak se budete cítit další dny, můžete buď zůstat v úsporném režimu, nebo se vrátit do normálu.
 2. Lékaři důrazně doporučují vzdát se cvičení na břicho a dolní část zad. Ostré pohyby a otáčky - před takovým otřesy je také třeba chránit tělo. Tento druh cvičení podporuje zvýšený krevní oběh v pánevní oblasti, kterému se nejlépe vyhnout během menstruace..
 3. Práce s činkami (činky, činka, kettlebells) je velmi nežádoucí.
 4. Pokud je to možné, zkuste předvzdušnit tréninkový prostor..
 5. Během tohoto období je důležitější než kdy dříve upřednostňovat lehké, neomezující oblečení z přírodních tkanin..
 6. Fitness během menstruace nelze sdílet se sprchou. Teplá, uvolňující sprcha nejen dokončí vaše cvičení, ale také zabrání bakteriím ve vstupu do vaší intimní oblasti.
 7. Pijte více vody - to nepopsatelně pomůže tělu, které dnes ztrácí hodně vlhkosti. Je rozumné odmítnout pití sycených nápojů, kávy - to může vést, ne-li ke zvýšené menstruační bolesti, pak k problémům se žaludkem a každodenní rutinou.
 8. Podívejte se blíže na plavecké aktivity. Správnou péčí o osobní hygienu a klidným tempem si můžete nejen užít fyzickou aktivitu, ale také cítit, jak blahodárné účinky vody mohou zmírnit svalové křeče a zmírnit bolest. Jediný požadavek: voda musí být teplá.
 9. Pokud vám je pohodlnější během menstruace nechodit do fitness klubu, abyste se vyhnuli možným nepříjemným situacím, vyzkoušejte možnost domácího cvičení. Síť je plná nejrůznějších video lekcí pro každý vkus: dechová cvičení, všechny druhy jógy a protahování, pohodová taneční cvičení. Lepší pohoda a veselá nálada zaručena!

Navázání kontaktu se svým tělem, zejména v kritických dnech, je jistě důležité. Poznejte ho, poslouchejte, mluvte s ním. A fitness a zdravý životní styl jsou v této věci nejvěrnějšími pomocníky..

Cvičení a menstruace. Je možné během menstruace cvičit v tělocvičně?

Je možné sportovat během menstruace? Tuto otázku si klade mnoho dívek, které nechtějí přerušit trénink ani v kritické dny. V současné době vědci zjistili, že sport ženám vůbec neubližuje, navíc jim pomáhá zlepšovat náladu a dokonce i pohodu během menstruace. V takových dnech byste se však neměli příliš unášet fyzickou aktivitou. Více se o tom všem dozvíte z tohoto článku..

Malý úvod

Mnoho spravedlivých pohlaví se tedy zajímá o otázku, zda jsou trénink a menstruace slučitelné, nebo je v takových dnech lepší upustit od fyzické aktivity? Odpověď v tomto případě bude nejednoznačná.

Vždy se věřilo, že sport by neměl být zapojen během menstruace, protože tělo je již oslabené a dívka může ztratit vědomí z bolesti. Ale teď se všechno výrazně změnilo. Dokonce i lékaři doporučují dívkám cvičit během menstruace, pokud se cítí dobře. V tomto případě vše závisí na vlastnostech těla každé dívky..

Důležité

Jsou trénink a menstruace kompatibilní? Odpověď bude ano, ale je nejlepší se zdržet energetických zátěží. Kromě toho byste neměli pumpovat břišní svaly a dělat určitá cvičení, při nichž jsou zapojeny břišní svaly. Může to způsobit bolestivější menstruaci..

Nejdůležitější věcí, kterou bych zde rád řekl, je, že menstruace není nemoc, ale přirozený stav každé zdravé ženy. Pokud se tedy dívka cítí dobře, může jít do posilovny a pokračovat v tréninku..

Co to je

Zde bych chtěl říci, že menstruace znamená oddělení funkční vrstvy endometria doprovázené krvácením. Jinými slovy, pokud žena během ovulace neotěhotní, začíná její menstruace v pravý čas. Tento proces je doprovázen celkovou malátností, bolestí v podbřišku a může dokonce stoupat teplota. Každý má své období jinak. Vše závisí na individuálních vlastnostech ženského těla.

Ale můžete během svého období chodit do posilovny? Odpověď v tomto případě bude pozitivní, pokud přítomnost menstruace u ženy neovlivní její celkový stav. Pokud se dívka cítí špatně a její spodní břicho, nohy a dolní část zad jsou velmi bolestivé, je nejlepší se několik dní zdržet fyzické aktivity. To je nezbytné, aby nedošlo ke zvýšení krvácení. Toto pravidlo je třeba si pamatovat.

Obecné poznámky

Je cvičení povoleno během menstruace v posilovně? Zde je třeba říci, že každá žena trpí menstruací jiným způsobem. Některé dívky pociťují jen mírnou nevolnost a mírné bolesti v podbřišku. U některých tyto dny uběhly velmi rychle (asi za tři dny) a zároveň jsou zcela bezbolestné. A existují takové kategorie žen, které během menstruace dokonce obtížně vstávají z gauče po dobu pěti, sedmi dnů.

Ať už jde o trénink v tělocvičně nebo ne, v takové situaci by se dívka měla rozhodnout sama na základě svých vlastních pocitů a pohody.

Malá charakteristika

Z nějakého důvodu se starší lidé domnívají, že trénink a menstruace jsou dva neslučitelné pojmy. Dříve mladé dívky v kritických dnech nejenže nechodily do školy, ale mnoho z nich dostalo dokonce třídenní volno, aby se dostaly do své obvyklé formy..

Předchozí pravidla však již nejsou platná. Vědci navíc zjistili, že sportování v tělocvičně přispívá k rychlejšímu odtoku krve během menstruace, nestagnuje v pánevních orgánech ženy, a proto nedochází k silné bolesti. Dívky, které se neustále věnují fitness, by proto neměly přestat trénovat ani v kritických dnech. Navíc, pokud se během menstruace cítí víceméně normálně..

Nuance

Také bych rád řekl pár slov o tom, kdy trénink a menstruace nejsou navzájem kompatibilní. K tomu dochází, pokud žena cítí křečové bolesti v dolní části břicha a zároveň jsou neustále zesíleny jakýmkoli pohybem. V takové situaci byste neměli jít do extrémů a je nutné odložit hodiny na několik dní, dokud se stav dívky nezlepší..

I v tomto případě byste však neměli trávit celý den v posteli v poloze na zádech. Mnoho gynekologů říká, že abyste zmírnili a dokonce zmírnili bolest, musíte se více pohybovat a chodit na čerstvý vzduch. To pomůže zvednout náladu ženy během jejího období..

V případě, že se žena jeví jako nesnesitelná, můžete vypít lék proti bolesti. Ale to se děje pouze v těch nejextrémnějších případech..

Pokud je zdraví ženy normální a nic nebolí, musíte si sbalit tašku s formulářem pro tělocvičnu a jít cvičit. Ale nestojí to za přepracování. To si musíme pamatovat.

Na co si musíte dávat pozor

Cvičení v tělocvičně během menstruace není zakázáno a dokonce ani užitečné, zvláště pokud se žena cítí dobře. Je však nutné snížit fyzickou aktivitu.

Během tréninkového období během menstruace stojí za to věnovat zvláštní pozornost následujícím bodům:

 • s bolestivou menstruací se musíte vzdát cviků ab a dřepů a mrtvých tahů (jinak by se mohlo zvýšit krvácení);
 • v kritických dnech je nejlepší zacvičit si na běžeckém pásu, skočit na laně - zvyšuje se tak odtok krve a nedochází k jejímu hromadění;
 • musíte snížit intenzitu tréninku, místo dvou přístupů proveďte pouze jeden;
 • můžete dělat Pilates nebo jógu;
 • po cvičení si musíte odpočinout a odpočinout si.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel pomůže ženě nezastavit hodiny fitness ani v kritických dnech, ale učiní je méně bolestivými..

FAQ

Je možné během menstruace chodit do posilovny, aby vám neunikly tréninky? Odpověď na tuto otázku bude nejednoznačná. Jak již bylo uvedeno výše, trénink během menstruace podporuje rychlejší tok menstruační krve a neumožňuje její hromadění. To pomáhá snížit bolest u žen v takové dny. Ale nepracujte tvrdě na simulátorech a v danou dobu cvičte břišní cvičení..

Můžete během menstruace chodit do posilovny, pokud je menstruace dostatečně bolestivá? Pokud dívka pocítí silnou bolest v podbřišku a jen stěží se může hýbat, i když je doma, měla by se do konce kritických dnů zdržet fyzické námahy. Jinak můžete jen zvýšit krvácení a dokonce ztratit vědomí a jít do nemocnice..

To, zda jít nebo necvičit přímo na trénink, závisí na zdravotním stavu samotné ženy. Pokud ji nic nebolí, pak může v tomto období pokračovat v tréninku svalů svého těla. Zde je třeba vzít v úvahu individuální vlastnosti těla každé dívky..

Užitečná rada

Během menstruace můžete chodit do posilovny, ale měli byste několikrát snížit silové zatížení břišních svalů. To pomůže vyhnout se nadměrnému krvácení..

Během jejího období se ženě doporučuje věnovat se cvičení v horní části těla (například tlaky na lavičce s činkami, ředění do strany). Musíte se zdržet cvičení v tisku..

Obecně platí, že v takových dnech mohou být nejvýhodnějšími fyzickými aktivitami:

 • jóga;
 • dechové praktiky;
 • dlouhé procházky na čerstvém vzduchu (samozřejmě, když venku není horko).

Musíte jíst více čerstvé zeleniny a ovoce, zdržet se pití kofeinu, protože zvyšuje bolest během menstruace.

Doporučení

Mohu během menstruace cvičit v tělocvičně? Jak již bylo uvedeno výše, odpověď na tuto otázku bude nejednoznačná. Na jedné straně můžete jít na trénink, ale musíte se vyvarovat zvýšené fyzické námahy. Podle některých lékařů by se však ženy se zdravotními problémy měly v takové dny vyvarovat cvičení. To platí pro dívky, u nichž byla diagnostikována různá gynekologická onemocnění..

Proto před návštěvou tělocvičny během menstruace musíte navštívit gynekologa a nechat si od něj poradit ohledně fyzické aktivity v kritických dnech..

Kromě toho musí ženy během tohoto období snížit příjem soli. Protože během menstruace se sůl již hromadí v těle a při jejím velkém užívání bude ještě nějakou dobu přetrvávat a způsobovat otoky.

Takže zde bych chtěl říci, že každá dívka a žena se během menstruace cítí úplně jinak. Některé dámy jsou velmi podrážděné, zatímco jiné jsou naopak velmi tiché a klidné..

Ve snaze o krásnou postavu mnoho žen trénuje každý den v zadku, nešetří se, ale během menstruace je lepší upustit od vážné fyzické námahy..

Abyste v kritických dnech výrazně snížili bolest, musíte cvičit častěji v tělocvičně na trenažéru, jako je například kolo. Pomáhá zlepšovat krevní oběh v pánevních orgánech, a proto předcházet nesnesitelným bolestivým obdobím..

Zde bych se rád zabýval skutečností, že menstruace ženy není nemoc, ale normální fyziologický jev, který nevyžaduje zvláštní léčbu. Ano, mnoho dívek potřebuje během kritických dnů odpočinek kvůli intenzivní bolesti. To však neznamená, že musíte ležet po celou dobu menstruace v posteli a užívat pilulky. Pokud je to možné, musíte se více hýbat, protože fyzická aktivita během menstruace nejen zlepšuje odtok menstruační krve, ale také pomáhá zbavit se bolesti a špatné nálady.

Je možné, aby si dívka během menstruace mohla zacvičit?

Každá dívka sní o krásné postavě. Existuje několik cest k ideálním formám: dieta, masáž nebo cvičení. Třídy fitness si získávají popularitu exponenciálně. Předplatné fitness klubů je vyprodáno jako horké koláče. Ale co dny duševního cyklu? Během menstruace si můžete zacvičit, ale podle speciálního programu.

Nepohodlí z kritických dnů

Pro každou dívku nebo ženu nejsou kritické dny tím nejpříjemnějším obdobím. Předmenstruační syndrom je mezi muži vtip. Pokud se podíváte pozorně, není důvod k smíchu. Podrážděnost, výkyvy nálady a nadměrná citlivost jsou náklady na hormonální narušení, stejně jako narušení centrálního nervového systému a žláz s vnitřní sekrecí. Pokud k tomuto komplexu přidáte neustálý pocit nepohodlí způsobený krvácením, křečemi v břiše, nevolností a bolestmi dolní části zad, které mají některé ženy s menstruací, je zřejmé, že to není téma vtipů.

Některé evropské země vážně diskutují o návrhu zákona v oblasti zdraví, podle něhož si žena bude moci kvůli své době čerpat 2-3 dny placené dovolené. Tuto iniciativu odůvodňuje skutečnost, že v kritických dnech nežné pohlaví pracuje méně efektivně.

V Evropě a Kanadě o této otázce jen přemýšlejí a v řadě asijských zemí tato praxe existuje již dlouhou dobu.

Fyziologie menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje neoplodněného vajíčka. Během předmenstruačního období začínají nastat následující fyziologické změny:

 • Dochází k hromadění tekutiny. To je způsobeno zvýšenou produkcí progesteronu. Zvyšuje se tělesná hmotnost. Akumulace vody ve svalech negativně ovlivňuje fyzickou vytrvalost a snižuje aktivitu.
 • Hladiny estrogenu klesají, což způsobuje letargii. S těžkými obdobími hladina hemoglobinu klesá a přívod kyslíku do svalů klesá..

Všechny tyto faktory vás nutí vážně přemýšlet o tom, zda můžete během menstruace cvičit. Pro ženu, která vede aktivní životní styl a dodržuje tréninkový režim, může být fitness během jejího období vážnou výzvou. Ve školách v době menstruace dostávají dívky výjimku z tělesné výchovy. V reakci na otázku, zda je skutečně nutné zrušit návštěvu tělocvičny během menstruace, se však názory odborníků rozdělily..

Fitness názory

Lékaři se domnívají, že se nedoporučuje chodit do posilovny během menstruace. Zvýšená fyzická aktivita může vyvolat vniknutí menstruačního toku, nejprve do vejcovodů a poté do břišní dutiny, což může způsobit rozvoj endometriózy, která je velmi obtížně léčitelná. Intenzivní cvičení může také zvýšit ztrátu krve. Hladina hemoglobinu se ještě sníží, což může vést k možné ztrátě vědomí a v důsledku toho ke zranění.

Proto se nedoporučuje přetížit tělo tvrdým tréninkem během menstruace. Lepší je zdržet se cyklistiky a cvičení na břicho. Lékaři navíc doporučují kontrolovat srážlivost krve. Při nízké úrovni tohoto ukazatele jsou sporty v kritických dnech kontraindikovány.

Jiný názor říká, že můžete sportovat s omezeným zatížením (ne více než 20–30 minut denně). Pokud má dívka aktivní životní styl, ale v kritických dnech se necítí dobře, neměli byste úplně opustit sport. Můžete jednoduše nahradit těžký silový trénink uvolněnější jógou nebo mírným kardio tréninkem..

Během menstruace se doporučují následující typy zátěží:

 • Běhání a chůze. Nepokoušejte se překonávat rekordy rychlosti a vytrvalosti. Je lepší pokusit se udržet mírné tempo a přejít na krok při prvních příznacích přepracování.
 • Návštěva bazénu. Plavání je velmi prospěšné, protože může pomoci zmírnit křeče v břiše a bolesti dolní části zad. Je žádoucí, aby voda měla příjemnou teplotu. Po bazénu se nedoporučuje jít do sauny, protože vysoké teploty zvyšují ztrátu krve. Plavání během menstruace na otevřené vodě je přísně zakázáno. V kritických dnech je riziko nákazy jakoukoli infekcí velmi vysoké..
 • Kardio zátěž. Cvičení ke zlepšení kardiorespiračních funkcí pomáhá dilatovat krevní cévy a zlepšovat průtok krve, což vede ke snížení bolesti a zmírnění nadýmání.
 • Protahování a Pilates. Protahovací cvičení jsou také zaměřena na zlepšení krevního oběhu. Cvičení probíhají klidným tempem, zvyšují svalový tonus a působí omlazujícím účinkem.

Pokud se rozhodnete během menstruace nepřerušovat rutinu fitness, nenutte se. Všechno by mělo být zábavné. Několik dní bez tréninku svalový tonus neoslabí a vy se můžete bezpečně vrátit ke své obvyklé zátěži, jakmile se budete cítit lépe.

Třetí názor říká, že během menstruace je užitečné sportovat. Některé dívky jsou překvapeny, když slyší od gynekologa, že chodit do posilovny s menstruací je možné a dokonce nutné. Mnoho odborníků se však shoduje v názoru, že mírná fyzická aktivita v kritických dnech má pozitivní vliv na ženské tělo. Jednou z hlavních příčin bolesti v dolní části břicha je stagnace krve v pánevní oblasti..

Pro administrativního pracovníka se sedavým zaměstnáním je fitness záchranné lano v moři potenciálních problémů, které mohou nastat v průběhu času.

Na závěr můžeme říci, že neexistuje žádný kategorický zákaz fyzické aktivity během menstruace. Existují pouze doporučení. Profesionální sportovci koneckonců trénují a soutěží v kritické dny. Během menstruace si můžete zacvičit, protože pravidelné cvičení je zárukou dobrého zdraví a vynikající fyzické kondice! Musíte jen naslouchat svému tělu a zvolit si individuální typ tréninku, po dohodě s odborníkem.

Fitness během menstruace - vše, co jste chtěli vědět o „červeném tématu“

Autor: Ivan Ustinov

Zdravím vás dívky a ženy! Tento článek je výhradně pro vás. I když kluci mohou tyto informace dobře využít pro své spřízněné duše. Dnes se pokusíme probrat citlivé téma, které znepokojuje všechny dívky, které se rozhodnou věnovat fitness nebo jinému sportu..

Mnoho dívek s aktivním životním stylem se zajímá o to, proč je nemožné dělat fitness během menstruace a zda je dnes vhodné se vyhýbat jakékoli fyzické aktivitě. Existuje na to poměrně málo názorů, ale sotva se chcete spoléhat na zvěsti v tak závažné věci..

Snažil jsem se pro vás připravit spolehlivé informace o sportu v „červených dnech kalendáře“.

Psychologie a vědecký výzkum

Pamatuji si, jak jsem sledoval film a tam se jedna dívka pokoušela naznačit jiné, že „tyto“ dny začaly. A protože tam byl člověk, používala obrazné výrazy. Že to prostě nevymyslela a „červená armáda postupuje“ a „příbuzní z KRASNodaru“ - úplný „rzhach“ obecně. Žiji v Krasnodaru již 2. rok, ale žádní příbuzní ke mně nepřišli))).

Pokud bez vtipů, pak si myslím, že nemá smysl hovořit o psychologických problémech v tomto období podrobně. Dívky je již všechny znají a každý měsíc se cítí samy. Přesně tak, jak to muži cítí. Náladu dívky během tohoto období lze často charakterizovat jako: „Nenechte se naštvat. „,„ Dám to na čelo “atd..

Jako vdaná osoba plně potvrzuji pravdivost tohoto prohlášení. Ale moje žena je stále zlatá - drží se velmi dobře, a to nejen v tomto nešťastném období. Pro ostatní dívky je obtížnější chovat se správně kvůli zvláštnostem jejich psychiky, takže jediný rozdíl je ve schopnosti ovládat negativitu v této době. Negativní psychologický dopad je však téměř 100% spravedlivého pohlaví. Je to ano.

Podle nedávných vědeckých studií bylo zjištěno, že toxiny se hromadí v ženském těle před menstruačním cyklem. Tato skutečnost vede ke zvýšené podrážděnosti, slzavosti, škodlivosti ženské psychiky. Toto je projev stejné PMS (premenstruační syndrom).

PMS také způsobuje selhání vaječníků:

 • hormonální rovnováha těla je narušena;
 • fungování centrálního nervového systému (centrální nervový systém);
 • práce endokrinních žláz.

Podle další vědecké studie, kterou provedl vědec z Kalifornské univerzity (experiment byl proveden v Los Angeles), bylo odhaleno několik dalších zajímavých skutečností. Tento experiment je spojen s „progesteronem“ a „PDD“ (premenstruační dysforická porucha). Stručně o tomto:

Progesteron je steroidní hormon produkovaný ženskými vaječníky. O tom lze hodně říci, ale možná jeho nejdůležitější funkcí je pomoci oplodněnému vajíčku uchytit se ve vnitřní vrstvě dělohy. Progesteron také pomáhá přenášet plod. Také se jí říká těhotenský hormon..

Pokud jde o PDD, dochází k němu asi týden před menstruací, kdy je obsah progesteronu u žen na svém vrcholu..

A nyní ve skutečnosti samotná podstata experimentu. Vzali jsme 12 žen, které jasně vykazovaly příznaky PDD, a 12 žen, které ne. Vzali jsme jim testy, abychom se podívali na koncentraci různých hormonů v krvi. Ukázalo se, že tato koncentrace byla pro všechny téměř stejná. Trochu jiné.

Ale analýza mozkové aktivity je docela pozoruhodná. U těch žen, které měly příznaky PDD, byl mozek hyperaktivní.

Jak později ukázaly studie na zvířatech, progesteron je schopen změnit receptory v samotném mozečku a tyto receptory pouze tvoří spojení v ženském mozku, která jsou zodpovědná za psychiku a chování.

Ukazuje se, že některé dámy jsou na progesteron citlivé, jiné ne příliš. Stručně řečeno, to vše je komplikované. Dal jsem vám to čistě pro informaci. Jsem si jist, že nás v budoucnosti více než jednou překvapí všechny druhy objevů v této „červené oblasti“, nejen.

Fyziologické rysy „červeného období“

Během tohoto období se u žen zvyšuje chuť na jídlo. A tato skutečnost sama o sobě značně rozruší dívky, zejména ty, které bolestně trpí zvýšením své hmotnosti. Jeden je překrytý druhým a málokdo si může plně uvědomit celou škálu těch důvodů a faktorů, které vedou k transformaci mírumilovné ženy na „válečnou Amazonku“.

Některé dívky nazývají svůj měsíční „miniaturní porod“. A to je v zásadě spravedlivé označení, protože ve skutečnosti se děloha zbaví oplodněného vajíčka.

Ženský menstruační cyklus je normální fyziologický proces, který není nemocí. Nelze však popřít, že mnoho dívek prožívá toto období velmi bolestivě a není si ani jisté, zda vstát z pohovky, natož jít do posilovny. Důvody pro vyvolání pochybností jsou také:

 1. Akumulace tekutiny v tkáních v důsledku aktivní produkce progesteronu v těle. Z tohoto důvodu si dívky během menstruace všimly zvýšení hmotnosti o 1–2 kg. Zvýšený obsah tekutin negativně ovlivňuje svaly, a tím je oslabuje. To snižuje fyzickou sílu a aktivitu. Proto je v prvních dnech cyklu pro ženy obtížné zvládat energetické zátěže..
 2. Snížená hladina estrogenu způsobuje slabost a letargii a v některých může vést ke ztrátě vědomí.
 3. Kvůli ztrátě krve klesá hladina hemoglobinu u ženy, takže do tkáně vstupuje méně kyslíku.

Ale většina lékařů stále doporučuje nevzdávat se fyzické aktivity a soustředit se pouze na své vlastní pocity a pohodu během menstruace..

Jemnosti tréninkového procesu

Tyto tipy je třeba zvážit jako první, protože jsou velmi důležité. Nejprve však stojí za zmínku hlavní klíčový fakt:

Extrémní zátěž potlačuje imunitu a během kritických dnů je imunita ženského těla již oslabena téměř o 50%. V kritických dnech se proto zdržte kritických zátěží..

 1. Při normálním zdravotním stavu a absenci gynekologických problémů můžete trénovat podle plánu, aniž byste museli cvičit břicho. Taková cvičení napínají svaly břišní dutiny a provokují uvolňování krve, která následně MŮŽE VÉST K ENDOMETRIÓZE (když buňky vnitřní vrstvy stěny dělohy začnou růst mimo ni).
 2. Při sebemenším pocitu slabosti a ztráty síly byste měli snížit intenzitu tréninku nebo zkrátit jeho čas..
 3. Sport je kontraindikován u gynekologických onemocnění, jako jsou myomy nebo endometrióza.
 4. Používejte tampony pro hygienu, abyste se necítili omezeni a znepokojeni zjevností svého zvláštního stavu..
 5. Před cvičením se vyvarujte nápojů obsahujících kofein, protože způsobují bolestivé křeče..
 6. Pijte hodně vody, abyste odstranili přebytečnou tekutinu z těla. Zároveň omezte příjem soli, abyste zabránili nadměrnému otoku..
 7. V případě silné bolesti odmítněte cvičení. Zde fanatismus nepovede k ničemu dobrému.
 8. Ano, a nezapomeňte na speciální oblečení. Pokud rádi nosíte hubený fit v tělocvičně, je nejlepší jej přeskočit během tohoto podivného období. Navlékněte si volné kalhoty a volné tričko. Je vhodné zvolit tmavší barvu (jinak nikdy nevíte co).

S profesionálním sportem (pokud jste jednou z těchto žen) a častým soutěžením můžete trénovat během menstruace a hodnotit její účinnost. Tímto způsobem si budete vědomi svých šancí na výhru v případě, že budete muset soutěžit v kritických dnech..

Pokud nejste spokojeni s výsledkem, můžete se poradit se svým gynekologem o lécích, které odkládají začátek cyklu. Jak však potvrzuje praxe, velmi velký počet sportovců dokázal během menstruace dosáhnout neuvěřitelných výšek, a to i na olympijských hrách..

Vědci z University of Vancouver vědecky prokázali, že je možné a dokonce nutné sportovat. Výhody tohoto jsou následující:

 • bolestivé pocity jsou otupělé;
 • doba kritických dnů se zkracuje;
 • bolestivá citlivost prsu klesá;
 • tendence k nadýmání klesá;
 • podrážděnost, výkyvy nálady a slzavost jsou sníženy. A pro muže (a také pro vás) je to jen kouzelnický bonus.

Tyto pozitivní účinky jsou s největší pravděpodobností způsobeny zrychlením metabolismu a stimulací krevního oběhu..

Mnoho žen si uvědomuje, že během svého období mají neodolatelnou chuť na čokoládu a fitness ji může dokonale nahradit. Je to způsobeno aktivací produkce „hormonů štěstí“ - endorfinů při konzumaci sladkostí a při fyzické aktivitě. Na toto téma byl rovněž proveden výzkum. Zjistili, že sport snižuje chuť na cukr a dává ženám pocit sebevědomí, kontroly a spokojenosti..

Zjistil jsem několik dalších zajímavých faktů, které budou obzvláště zajímavé pro fitness dívky. Tato fakta vycházejí z vědecké zprávy USA o výhodách „kritických dnů“, pokud jde o školení..

Někteří z vás již možná vědí, že existují různé fáze menstruačního období. Zvažme je společně s doporučeními pro školení:

 1. FOLLIKULÁRNÍ FÁZE - může trvat 7 až 30 dní, ale často je to 10-15 dní. Během tohoto období se připravují nová vejce k narození nového života. Začátek této fáze je obvykle považován za první den menstruace. Toto období je charakterizováno zvýšeným obsahem ženského pohlavního hormonu (FPH) estrogenu a nízkou koncentrací progesteronu. Studie ukázaly, že v této době ženy spalují tuky mnohem aktivněji, takže je lepší snížit intenzitu tréninku..
 2. OVULATORNÍ FÁZE - trvá přibližně 3 dny a vyznačuje se silným uvolňováním LH (luteinizační hormony), které jsou potřebné pro konečnou tvorbu dominantního folikulu.
 3. LUTEINOVÁ FÁZE - nazývaná také „fáze žlutého tělíska“ a trvá přibližně 13–14 dní s chybou několika dní. Velmi dominantní, vybraný folikul (Graafův folikul) začíná hromadit speciální pigment, který mu dodává žlutou barvu a pod vlivem složitých procesů se transformuje do žlutého tělíska. Děloha se připravuje na přijetí oplodněného vajíčka (pokud existuje). Během tohoto období již je známa silná produkce progesteronu. Během tohoto období jsou ženy nejlepší ve spalování glukózy, nikoli tuku. Proto lze zvýšit intenzitu tréninku..

Chcete-li získat úplnější obrázek o správném tréninku žen s ohledem na menstruační cyklus v hlavě, podívejte se na tento silný článek..

Jaká zatížení nelze provést

A i když jsme zjistili užitečnost sportu pro blaho ženy v kritických dnech, existují některé druhy stresu, které pro tuto dobu nejsou vhodné. To zahrnuje:

 • Všechna břišní cvičení - cviky na břicho (zejména spodní), kliky, cviky s obručí (hula hoop).
 • Cvičení dolní části zad.
 • Cvičení s činkami - dřepy s činkami, zvedání činek nebo činek z podlahy (mrtvý tah), strojní trénink.
 • Otočení těla a další náhlé pohyby.
 • Skákání, přítahy, kliky.

Přípustná zatížení

Po zvládnutí nechtěných zátěží je na čase určit, jaký druh sportu můžete během menstruace dělat.

BĚH A SPORTOVNÍ CHŮZE. Běh je považován za jednu z nejoptimálnějších aktivit pro tyto dny. Snažte se nešprintovat, střídat rychlou a pomalou rychlost a pracovat celou cestu. Cvičte pomalým tempem v přírodě nebo v tělocvičně. V případě všeobecné nevolnosti jej můžete nahradit rychlou chůzí.

PLAVÁNÍ. Skvělé pro zmírnění bolestivých křečí a bolesti dolní části zad. Cvičte mírným tempem, můžete si dát čas na cvičení z vodního aerobiku. Nezapomeňte na vhodné hygienické výrobky, podložky v tomto případě ze zřejmých důvodů nebudou fungovat. Sledujte teplotu vody, měla by být teplá. Je možné navštívit otevřené vodní útvary? Rozhodně ne, protože během menstruace se zvyšuje riziko nákazy nebo zánětu ženských orgánů.

KARDIO VÝCVIK A SNADNÉ FITNESS. Pomáhá zmírnit nadýmání a bolestivé pocity. Je to způsobeno expanzí krevních cév a zrychlením krevního oběhu..

PILATES, SHAPING, TANCE. Skvělý účinek na pohodu a zlepšení nálady.

ZATÍŽENÍ. Toto je absolutně jakékoli protahovací cvičení. Mimochodem, protahování ovlivňuje tělo mužů i žen a vykazuje omlazující účinek..

DOMÁCÍ VÝCVIK. Pokud i dnes dáváte přednost sedět doma, strávte tento čas užitečně. Existuje mnoho videí z cvičení během vašeho období online. Můžete také meditovat. Bude to skvělá alternativa k telenovelám a tuně sladkostí, které se jedí pod peřinou..

Některá cvičení

Speciálně vybrané následující cviky pomohou nejen nezvýšit váhu během menstruace, ale také usnadnit jejich projevy. Před zahájením cvičení se zahřejte a protáhněte..

 1. Lehněte si na břicho se zavřenýma nohama tváří dolů. Při výdechu zvedněte trup k pánvi a položte dlaně na podlahu. Udržujte hýždě napnuté. Držte po dobu 30 sekund a pomalu se vraťte do výchozí polohy.
 2. Klekněte si na kolena, zkřížte chodidla a položte na ně hýždě. Pokuste se rovnoměrně rozdělit tělesnou hmotnost mezi kolena a chodidla. Při výdechu se předkloňte, čelo se dotýkejte podlahy a natahujte ruce podél těla. Několikrát se zhluboka nadechněte a vraťte se znovu na začátek.
 3. Klekněte si na kolena a lokty položte na podlahu. Chraňte záda rovnoběžně s podlahou. Poté se ohněte v dolní části zad, zvedněte pánev nahoru a směřujte dolů. Dokonale uvolňuje břišní svaly a pomáhá zmírňovat záchvaty bolesti. Vydržte v této poloze, dokud bolest neustoupí, a poté několik minut ležte v poloze, která vám vyhovuje..
 4. Ležte u zdi s nohama zvednutými kolmo k trupu a proti zdi. Zhluboka se nadechněte a vydechněte..
 5. Lehněte si na záda, položte ruce podél těla, ohněte nohy v kolenou. Zhluboka se nadechněte, vtáhněte žaludek, poté vydechněte a vraťte se do původní polohy. Při vdechování můžete mírně zvednout pánev. Opakujte 5krát.

Aby byla nebo neměla sportovat během menstruace, musí se každá žena rozhodnout sama. Neměli byste se zlomit a něco dělat silou, protože fyzická aktivita by měla přinášet radost. Pokud se ale cítíte dobře, určitě si zacvičte, takže si přestanete vyčítat, že dnes jíte takovou prestižní čokoládu, což je také plus.

To je vše, milé dámy. Pokud byl tento článek pro vás užitečný, sdílejte ho na sociálních médiích. sítí, budu vám vděčný. Ahoj!

P.S. Přihlaste se k odběru aktualizace blogu, aby vám nic neuniklo! Také vás pozývám na svůj Instagram

Během menopauzy má každá žena v určitém věku stížnosti na malátnost, bolesti hlavy a návaly horka, které se stávají běžnými. Ale skutečně se narodit jako žena znamená trpět výkyvy nálad na pozadí menstruace a s hrůzou očekávat menopauzu?