Mohou dívky (panny) používat tampony??

Tampony se velmi snadno používají a umožňují ženám vést v kritických dnech aktivní životní styl. Jak bezpečné je však pro panny používání tamponů??

Jaké tampony mohou dívky používat?

Moderní trh s dámskými hygienickými výrobky nabízí širokou škálu tamponů různých značek. Základní vlastnosti tamponů se navzájem neliší bez ohledu na výrobce. Všechny slouží stejnému účelu - chránit ženu před menstruačním tokem..

Někteří výrobci nabízejí speciální řadu tamponů pro teenagery. Tyto tampony jsou určeny pro použití pannami a plně splňují požadavky jejich mladého těla. Ale běžné tampony pro panny jsou také docela vhodné, protože hlavním kritériem výběru je koneckonců jejich nasákavost, kterou lze určit pomocí kapiček nakreslených na obalu - čím více kapiček, tím vyšší je nasákavost. U dívek je lepší používat tampony s nízkou nasákavostí - ne více než dvě kapky. Ne všechny dospělé ženy si to mohou dovolit a dívka s neklidným menstruačním cyklem a nejasně definovaným množstvím menstruace, ještě více.

Je možné přijít o panenství pomocí tamponu?

Tampony jsou prostředkem hygienické ochrany žen během menstruace. Tampony jsou 100% vyrobeny z přírodních surovin - bavlny - jsou šité, zkroucené a stlačené, tvoří fyziologický tvar.

Tampon se zavádí přímo do pochvy, kde do sebe absorbuje menstruační tok a brání mu v odtoku. Právě tato skutečnost činí tampony tak atraktivní pro dynamické ženy. A právě tato skutečnost vyvolává u dívek největší obavy: poškodí tampon panenskou blánu??

Panenská blána je elastický film, který odděluje vnitřní pohlavní orgány od vnějších, s otvorem ve středu, skrz který vychází krev a další vaginální výtok. Velikost otvoru dosahuje 2,5 cm a pružnost panenské blány se během menstruace zvyšuje. Velikost tamponu nepřesahuje průměr 1,5 cm, povrch je hladký, hedvábný, takže jeho zavedení do panenské blány je naprosto bezpečné.

Jak správně vložit tampon na pannu?

Každé balení tamponů obsahuje návod k použití. Před použitím tamponů si ho dívka musí pečlivě prostudovat. Základní pravidla použití jsou následující:

 • před zavedením tamponu je nutné důkladně umýt ruce a genitálie;
 • je lepší vložit tampon do podřepu nebo na záchod s nohama široce od sebe, nebo stát mírně v podřepu, nebo dát nohu na nějaký druh elevace;
 • uvolněte tampon z jednotlivého obalu, vezměte ho palcem a prostředníkem a se zaoblenou stranou nahoru jej vložte do vaginálního otvoru, pomáhejte ukazováčkem;
 • protože vagina je umístěna ve vztahu k dolní části zad pod určitým úhlem, měl by být tampon zaveden pod mírným úhlem;
 • správná poloha tamponu uvnitř těla dívky (panny) - ve druhé třetině pochvy. Právě zde je nejméně nervových receptorů, takže dívka necítí tampon na tomto místě;
 • pokud tampon způsobuje pocity nepohodlí, bolesti, nepohodlí, byl vložen nesprávně. Je nutné ji vytáhnout a celý postup opakovat s novým tamponem.

Tampony s aplikátorem se používají velmi pohodlně. Aplikátor je druh pouzdra skládající se ze dvou plastových nebo lepenkových tub. Ve vnější trubici je tampon. Vložení tamponu pomocí aplikátoru se příliš neliší od zavedení běžného tamponu.

Je nutné vzít aplikátor za zvlněný povrch vnější trubice a vložit jej do pochvy, dokud se prsty, které drží aplikátor, nedotýkají těla. Volným prstem poté zatlačte na vnitřní tubu - vytlačí aplikátor z pochvy a ponechá tam tampon. Vyhoďte aplikátor, umyjte si ruce.

Pokud nemůžete vložit tampon, je lepší se poradit s gynekologem, možná je ve vašem případě použití tamponů nemožné kvůli fyziologickým vlastnostem.

Důležité malé věci, na které by panna neměla zapomenout!

Navzdory jednoduchosti a snadnosti použití tamponů si musíte pamatovat a vždy dodržovat důležitá pravidla:

 • nemůžete použít tampony s vyšší absorpcí, než je nutné;
 • je nutné měnit tampony nejméně po 4–6 hodinách;
 • je lepší používat tampony pro ty 2–3 dny, kdy jsou období nejhojnější, zbývající dny je lepší používat vložky;
 • neměli byste používat tampony v noci - bez ohledu na to, jak bezpečné jsou, stále zanechávají mikroskopické škrábance na povrchu pochvy a spánek je nejlepší způsob, jak je vyléčit;
 • tampony lze použít pouze během menstruace, nelze je použít k žádnému jinému výtoku;
 • je nemožné používat tampony za přítomnosti gynekologických onemocnění a během jejich léčby;
 • při použití tamponů existuje pravděpodobnost syndromu toxického šoku, který je charakterizován závratěmi, nevolností, zvracením, ztrátou vědomí. Pokud se objeví výše uvedené příznaky, je třeba upustit od používání tamponů..

Mohou dívky používat tampony?

V životě každé dívky jednoho dne přijde ten zásadní okamžik, který je považován za první fázi přechodu z dětství do dospělosti. Toto je první období. A hlavním zájmem matky v této době je pomoci dívce přijmout změny, ke kterým dochází v jejím těle, a naučit ji správně reagovat na vnější projevy jejího dospívání. V kritických dnech je velmi důležité věnovat zvláštní pozornost hygienickým vlastnostem. Používání vložek během menstruace (zejména v období dospívání) je nejznámější u většiny post-sovětských žen, ale moderní výrobci zavádějí do života inovativnější nápad - tampony pro dívky, které ještě nejsou sexuálně aktivní..

V tomto článku budeme hovořit o tom, zda mohou dívky používat tampony? Kolik let můžete používat tampony? Jaké hygienické výrobky jsou vhodné pro mladé dívky? Rovněž vyvrátíme mýty, které obklopují toto delikátní téma. Pomocí odkazu se dozvíte o nebezpečích tamponů pro ženy.

Mýty a mylné představy

Používání tamponů dívkami bez sexuálních zkušeností je rozdmýcháváno mnoha mýty. Podívejme se na hlavní mylné představy o této delikátní oblasti..

O panenství můžete přijít pomocí tamponu

Možná jde o nejčastější mylnou představu o tomto hygienickém předmětu. Chcete-li vyvrátit tento zakořeněný mýtus, je třeba připomenout anatomii ženského těla..

Panenská blána je bariéra pojivové tkáně umístěná ve vestibulu pochvy a primárně má ochrannou funkci. Panenská blána není neproniknutelný film, ale dochází k expanzi odtoku menstruační krve a přirozených fyziologických sekrecí. Průměr této expanze je asi 1,5–2 cm. Navíc je pojivová tkáň sama o sobě poměrně elastická, takže zavedení tamponu (jehož průměr je asi 1,5 cm) není obtížné. Hlavní věc je vybrat správnou velikost produktu. Zjistěte, jak si vybrat hygienický přípravek, který eliminuje ztrátu panenství pomocí tamponu.

Takový hygienický výrobek způsobuje nepohodlí

Jde spíše o správnou volbu velikosti produktu a fyziologických charakteristik konkrétní dívky. Pokud je otevření panenské blány dostatečně úzké, může být zavedení tamponu doprovázeno určitým nepohodlí. Nejčastější chybou je ale nesprávná velikost produktu. Nejlepší je používat tampony pro dívky následujících typů: Mini (Lites), Normální nebo speciální typy vyrobené přímo pro mladé dívky.

Tampon může vypadnout z pochvy

Dívka, která nikdy nepoužila takové hygienické zařízení, se často obává, že může nedobrovolně vypadnout v nejnevhodnější chvíli, například při aktivním sportu. Tento strach je marný, protože pochva, kde se tento lék skutečně nachází, jej pevně drží svalovým korzetem. K podobné nepříjemnosti může dojít, pouze pokud není plně zadána.

Tampon se může zaseknout uvnitř těla

To je naprosto nemožné. Nejprve je vybaven speciální šňůrkou, kterou lze snadno vytáhnout. Šance, že se tato krajka uvolní, je extrémně nepravděpodobná. Pokud si však představíte, že k tomu stále došlo, lze produkt bez problémů odstranit prsty pomocí prstů..

Proč by panny měly používat tento typ hygienických výrobků??

Mnoho žen má zcela přirozenou otázku: proč by dospívající dívka měla používat takové hygienické zařízení? A mohou vůbec panny používat tampony? Tyto otázky pravděpodobně vyvstávají, protože používání těsnění v kritických dnech je pro naše krajany nejběžnější volbou. Čas a pokrok však neúnavně pochodují vpřed a je prostě nerozumné popírat tuto dynamiku..

Dnešní adolescenti mají poměrně intenzivní životní rytmus. Procvičují tanec, plavání, cyklistiku, gymnastiku a další pohybové aktivity. Dívky, které používají podložky během kritických dnů, jsou nuceny omezovat se ve svém obvyklém způsobu života. Tampony vám zase umožňují neohlížet se na nástup menstruace, protože jsou nejen zcela neviditelné pod oblečením, které je například pro některé sporty (gymnastika, plavání) zásadní, ale také spolehlivě chrání před úniky.

Jak se hygienické výrobky pro dospívající dívky liší od běžných?

Celkově se tampony pro panny příliš neliší od podobných produktů pro dospělé ženy. Jediným rozdílem je velikost. Pro mladé tvory existují hygienické potřeby ve formátu Mini, Lites. Mnoho výrobců navíc vytváří speciální řadu hygienických výrobků pro dospívající dívky: Kotex Young, Bella pro dospívající. Tyto výrobky mohou často mít speciální hedvábný povlak, který usnadňuje jejich proniknutí do panenské blány hluboko do těla..

V jakém věku lze tampony používat??

Kolik let můžete používat tampony? Tato otázka zajímá jak samotné dospívající dívky, tak jejich matky. Dívky mohou používat tampony od první menstruace, tj. Od 12 nebo 13 let.

Velikost produktů pro panny zohledňuje fyziologické vlastnosti mladého organismu a intenzitu vypouštění charakteristické pro toto věkové období (nejčastěji jsou mírné).

Jak správně používat tento hygienický předmět pro pannu?

Při odpovědi na otázku, jak používat tampony pro dívky, je třeba říci, že jejich použití dívkou a dospělou ženou se ve skutečnosti příliš neliší..

Pojďme se podívat na to, jak správně zavést tampon:

 1. Před použitím výrobku si musíte důkladně umýt ruce a provést hygienické postupy v intimní oblasti;
 2. Vyjměte hygienický výrobek z samostatného obalu;
 3. Zaujměte pohodlnou pozici. Pro většinu žen je pohodlnější provádět zákrok ve stoje, přičemž jednu nohu umístíte do určité výšky;
 4. Jednou rukou rozpusťte stydké pysky a druhou opatrně zatlačte tampon uvnitř pochvy (do hloubky 4 cm) tak, aby byl zcela skrytý uvnitř těla. Musíte do něj vstoupit pod úhlem a mentálně jej nasměrovat do středu křížové kosti. Hlavním znamením, že byste se měli řídit použitím tamponu, je nepřítomnost nepohodlí po zavedení.

Pokud má výrobek aplikátor, musí být jeho špička zasunuta do pochvy do hloubky 2–4 cm, vedena přibližně do středu křížové kosti a poté pomalu tlačit na spodní část zařízení, čímž výrobek posune hluboko do těla.

Dívky by měly hygienický výrobek podle potřeby měnit, ale gynekologové nedovolují, aby byl ponechán uvnitř těla déle než 4 hodiny, aby se zabránilo vzniku takového nežádoucího jevu, jako je syndrom toxického šoku. Použitý tampon by měl být zabalen do sáčku nebo papíru a zlikvidován. Zjistěte, zda můžete jít na toaletu s tamponem uvnitř, pomocí odkazu.

Nejlepší je nosit tampony po celou dobu, ale v obdobích, kdy potřebujete získat nejen spolehlivou, ale i neviditelnou ochranu zvenčí. Například na hodinách tělesné výchovy, při návštěvě bazénu, na tanečních kurzech, při plavání v moři a v jiných situacích, kdy použití podložky není možné. Doporučuje se nepoužívat tento hygienický výrobek v noci..

Výběr nejlepších tamponů pro dívky

Po obdržení odpovědi na otázku, zda je možné použít tampony pro panny, je třeba hovořit také o konkrétních značkách výrobků, které jsou dnes na trhu s hygienickými výrobky..

Většina výrobců se snaží držet krok s dobou, zaměřuje se na potřeby spotřebitelů a vývoj pokroku. Nejoblíbenější možnosti pro dívky, včetně těch, které začaly menstruovat před méně než rokem, jsou:

o.b. ProComfort Mini je jednou z nejoblíbenějších značek hygienických výrobků a svým zákazníkům nabízí vysoce kvalitní a spolehlivou ochranu. Povlak SilkTouch umožňuje snadné zavedení a vyjmutí tamponu, zatímco speciální spirálové drážky vedou tok krve do produktu a zabraňují úniku.

Tampax Mini. Procter & Gamble byl jedním z prvních, kdo s takovými hygienickými výrobky vstoupil na ruský trh. Byla to ochranná známka Tampax, která představila ženám v naší zemi takové zařízení jako aplikátor, což může značně usnadnit zavedení tamponu. Dívka, která používá produkt této značky, může říci: „Používám spolehlivý a osvědčený lék!“

Bella for Teens je produkt zaměřený přímo na mladé dívky. Tento druh produktu společnosti TZMO S.A. poměrně nedávno se objevil na trhu hygienických výrobků. Tyto tampony pro teenagery jsou k dispozici ve dvou verzích - Mini a Regular. Berou v úvahu anatomické rysy těla mladé dívky a poskytují vysokou úroveň ochrany proti úniku. Cena produktu je navíc docela dostupná. Přečtěte si také o vložkách Bella Panty.

Kotex Young normal je produkt vyráběný známou značkou. Tyto produkty jsou určeny speciálně pro dospívající dívky, které nejsou sexuálně aktivní a mají střední menstruaci. Jsou také velmi populární mezi ruskými zákazníky, protože kombinují vysokou kvalitu a rozumnou cenu..

Odpovědí na otázky „Jsou tampony a panenství kompatibilní?“ a „Jak staré můžete používat tampony?“ je třeba poznamenat, že v každém případě je to, zda jsou tyto hygienické výrobky používány v dospívání, či nikoli, je čistě individuálním rozhodnutím. Na toto téma můžete argumentovat, kolik chcete, ale musíte se zaměřit na otázku potřeby, pohodlí a účelnosti takové metody ochrany během menstruace pro každou jednotlivou dívku.

Jak vložit tampon poprvé a můžete je použít?

Menstruace je jedním z nejdůležitějších fyziologických procesů. Je to spojeno s uvolňováním krve do životního prostředí. Krev vylučovaná ženou je telící se endometrium. Jedná se o sliznici děložní dutiny, která má vysoký stupeň diferenciace..

 1. Hygienické výrobky během menstruace
 2. Co je tampon?
 3. Jak si vybrat správné?
 4. Mohou dospívající dívky používat tampony?
 5. Můžete použít tampony pro panny??
 6. Velikosti tamponů
 7. Druhy tamponů
 8. Návod k použití
 9. Jak odstranit tampon?
 10. Jak dlouho můžete chodit s tamponem?
 11. Je možné plavat s tampony?
 12. Kontraindikace k použití
 13. Relativní kontraindikace

Hygienické výrobky během menstruace

Hygienické výrobky během menstruace byly vždy ošetřovány pečlivě as velkým zájmem..

V dávných dobách se snažili vymyslet různé prostředky na ochranu před úniky, ale po dlouhou dobu, vzhledem k nízkému sociálně-ekonomickému rozvoji zemí a různým typům průmyslových odvětví, volba neuspokojila mnoho žen.

Po několik desetiletí zůstaly nejoblíbenějším výrobkem na trhu pouze vložky, dnes se používají také výrobky jako tampony, menstruační kalíšky atd..

Tampony se poprvé masově objevily na ruském trhu až na počátku 21. století, ale menstruační kalíšek je jedním z nejnovějších vynálezů..

Jedná se o nádobku, která se zavádí do pochvy a hromadí se v ní oddělená menstruační krev.

Jeho objem je malý, navíc existují různé velikosti v závislosti na vagině ženy. To je nutné, aby mísa nevylétla pod gravitační silou..

Co je tampon?

Tampony jsou relativně nový a moderní prostředek intimní hygieny a způsob akumulace menstruační krve..

Poprvé se objevily ve dvacátém století v podobě, v jaké se dnes běžně setkáváme na trhu. Dokonce i v dřívějších dobách byly tyto prostředky použity ke skrytí menstruačního toku..

V současné době je jejich hlavní funkcí adsorpce vlhkosti na jejich povrch, který opouští děložní dutinu a brání jejímu vzhledu v pochvě..

Moderní gynekologové zvolili ideální tvar a správné složení pro nejlepší účinek.

Optimálním tvarem je válec. V horní části se mírně zužuje, což zajišťuje snadnější proniknutí do vaginální dutiny. Podélně, podél povrchu na bočních stranách, jsou prohlubně, které se při plnění narovnávají. Ve spodní části středu je kabel, který je nezbytný k odstranění použitého tamponu.

Samotný obsah je vysoce absorpční syntetický materiál. V závislosti na typu absorbuje jiné množství vlhkosti. Tkanina je impregnována speciální látkou, která má antibakteriální látku.

Jak si vybrat správné?

Mohou dospívající dívky používat tampony?

Tato otázka zůstává poměrně aktuální a je spojena s vysokou úrovní rozvoje moderní generace. Neexistují žádné kontraindikace pro použití tamponů u dospívajících dívek..

A u dospívajících, kteří jsou sexuálně aktivní, lze tampony použít s přihlédnutím k existujícím kontraindikacím.

Můžete použít tampony pro panny??

V současné době je to docela běžná otázka a souvisí s tím, že počet dívek, které je chtějí používat za různých okolností, neustále roste..

Otevření panenské blány je schopné projít tamponem s malým průměrem, což odpovídá nejnižší absorpční úrovni.

Velkým problémem je ale proces odstraňování tamponů z panen:

 • Během tohoto období je možný traumatický účinek na panenskou blánu díky expanzi tamponu v důsledku absorpce obsahu.
 • V některých případech se také může při normálním odstraňování z důvodu malého prodloužení poškodit..
 • Dívky, které nejsou sexuálně aktivní, by si také měly pamatovat, že tampony mohou zvyšovat riziko nespecifického zánětu ve vaginální dutině, který je později obtížně léčitelný..

Velikosti tamponů

V současné době existují čtyři hlavní velikosti tamponů, které se liší pouze objemem absorbované krve, kterou jsou připraveni vzít.

Mezi nimi:

 • Mini. Jedná se o nejmenší velikost tamponu, který je navržen tak, aby absorboval malé množství kapaliny..
 • Normální. Jedná se o univerzální tampony, které se používají k mírnému vypouštění, blíže k vzácným.
 • Super a super plus, to jsou velké tampony, které jsou připraveny absorbovat velké množství menstruačního toku.

Druhy tamponů

Existuje několik typů tamponů, které jsou navrženy pro pohodlí a pohodlí při používání:

 • Tampony bez aplikátoru - jedná se o jeden z prvních typů, jedná se o stlačený obsah, který je zabalen do sáčku a po jeho otevření vstupuje povrch, který je ve styku se vzduchem, do pochvy. Proto byste měli pečlivě zvážit hygienická opatření..
 • Tampony s aplikátorem. Tyto tampony představují komplex uzavřený v plastové nádobě s hladkým povrchem. Poskytuje nejen ochranu před okolním prostředím, ale také zlepšuje zavedení tamponu do vaginální dutiny a snižuje nepohodlí..

Návod k použití

Pro vložení tamponu je vyžadováno několik pravidel:

 • V první je velmi nutné předem připravit tampon, ale neotvírejte ochrannou fólii.
 • Dále proveďte hygienické postupy, k tomu můžete použít mýdlo nebo jen čistou převařenou vodu o příjemné teplotě. Při mytí a dále se všechny procedury provádějí výhradně čistými rukama, omyty mýdlem.
 • Poté otevřete obal a zaujměte pohodlnou polohu, obvykle stojíte se zvednutou nohou nebo ležíte s nohama od sebe v kolenou.
 • Poté opatrně vložte hluboko tampon a zkontrolujte přítomnost niti v oblasti vnějších genitálií.

Jak odstranit tampon?

Akce:

 • Chcete-li odstranit tampon, musíte si nejprve umýt ruce hygienickým mýdlem.
 • Zaujměte pohodlnou polohu, často stojte s mírně roztaženými nohami nebo dřepejte.
 • Zatáhněte za nit, která zůstává v oblasti vnějších genitálií.
 • Provádějte lehké tahové pohyby, vyhýbejte se prudkému protahování.

Jak dlouho můžete chodit s tamponem?

V průměru je doba používání tamponu přibližně 3 až 4 hodiny.

Nedoporučuje se používat delší dobu, i když tampon není zcela nasycen obsahem.

Instrukce:

 • Z tohoto důvodu se lékařům doporučuje, aby je vybrali podle objemu přijatých sekretů. Tampon by měl být nejčastěji vyměňován podle potřeby, ale ne déle než výše uvedené období.
 • Jakmile si žena začne v kratší době všimnout výskytu výtoku, měla by si ve dnech hojnějšího výtoku koupit tampony s jinou absorpcí..
 • Kromě toho se nedoporučuje používat tampon po dlouhou dobu a kvůli možnému vývoji infekčního procesu spojeného s množením bakterií.
 • V případě jakýchkoli problémů spojených se zavedením a možným odstraněním nového tamponu se nedoporučuje jeho opětovné zavedení do pochvy, zejména pokud v něm již nějakou dobu byl.
 • Také při jakémkoli kontaktu s okolními předměty, s výjimkou rukou, je zakázáno zavádět tampon..

Je možné plavat s tampony?

Jednou z indikací pro použití tamponů je správné použití při koupání nebo plavání, stejně jako návštěva pláží nebo solárií..

Tato aplikace slouží několika účelům:

 • Nejprve je to ochrana proti nežádoucímu proudění krve na povrch oděvu, což způsobuje nejen nepohodlí, ale také zhoršuje vzhled oděvu.
 • Během koupání se také bakterie obsažené ve vodě mohou dostat do dutiny tohoto orgánu. Způsobují zánět, zejména na zranitelné a postižené sliznici. Výsledkem je, že riziko nákazy i nespecifické infekce se několikrát zvyšuje. Jedná se o tampony, které v tomto případě nejen absorbují krev tekoucí z děložní dutiny, ale slouží také jako mechanická překážka pronikání zbytečných bakterií.

Kontraindikace k použití

Spolu s nepopiratelnými výhodami používání tamponů existuje řada kontraindikací k jejich použití. Je třeba si uvědomit, že existují absolutní a relativní pojmy..

První skupina zahrnuje takové patologické projevy jako:

 • Syndrom toxického šoku. Patologický proces, který je spojen s vniknutím bakterií s patogenními vlastnostmi do ženského krevního řečiště. Patří mezi ně Staphylococcus aureus, Clostridia a další mikroorganismy. Proto, pokud se žena dříve setkala s takovými patologickými příznaky v reakci na zavedení tamponu, jako je prudký nárůst teploty na horečnaté počty, závratě, slabost a zhoršená koordinace. Ve vzácných případech se to může projevit snížením krevního tlaku a srdeční aktivity jiných kritických čísel, pak jsou tyto hygienické výrobky kontraindikovány kvůli vysokému riziku opakování.
 • Alergická reakce. U malého počtu žen se může vyvinout alergická reakce na jakýkoli materiál, který je součástí tohoto typu produktu. To lze vyjádřit svěděním, zarudnutím, fenoménem otoku vaginální sliznice atd..
 • S anomáliemi ve struktuře pohlavních orgánů. To platí zejména pro vaginální malformace nebo rekonstrukční chirurgický zákrok na nich. Například zavedení tamponu je považováno za nebezpečné, pokud existuje historie chirurgického zákroku prováděného za účelem vytvoření umělého vývodu z rudimentární dělohy..
 • Akutně vyjádřené procesy ve vaginální dutině. Ženy, které čelí tomuto problému, by měly být původně léčeny na zánětlivý proces. Použití tamponů může nejen zhoršit rozvoj zánětu, ale také přispět k hromadění a množení bakteriální hmoty v tamponu, což zvyšuje riziko vzestupu infekce s rozvojem metroendometritidy.

Relativní kontraindikace

Relativní kontraindikace zahrnují:

 • Stav panenství. I když není zakázáno používat tampony během menstruace podle pokynů až do okamžiku pohlavního styku, přesto existuje možnost, že v okamžiku vytažení naplněného tamponu dojde k traumatickému poškození panenské blány. Zvyšuje se také riziko vzniku zánětlivého procesu ve vaginální dutině, což může komplikovat další výběr léčby.
 • Chronické zánětlivé procesy, které jsou náchylné k recidivě. Ženám, které se potýkají s problémem častého vylučování z genitálního traktu, se nedoporučuje používat tuto verzi hygienického přípravku po dobu menstruace..

Jaké tampony si můžete vybrat pro dospívající dívku?

Existuje mnoho mýtů obklopujících používání tamponů teenagery ve věku 12-14 let. Nejoblíbenější je, že panny nemohou tento hygienický výrobek používat během menstruace. Pokusme se proto přijít na to, co je co vlastně a zda je možné použít tampony pro dívky.

 1. Proč by dívky měly používat tampony?
 2. V jakém věku můžete tampony používat a kterému dát přednost?
 3. Jak používat tampony pro dívku?
 4. Různé mýty o těchto hygienických výrobcích
  1. Tampon se může ztratit ve vagině
  2. Tampon může vypadnout z pochvy
  3. Tampony blokují tok menstruačního toku
  4. Tampony a panenská blána
  5. Vložení tamponu může způsobit bolest
  6. Nemůžete plavat s tampony
  7. Tampon je vynikající živnou půdou pro bakterie
 5. Které značce dát přednost?
  1. Ob.
  2. Tampax
  3. Bello
  4. Kotex

Proč by dívky měly používat tampony?

Tento hygienický výrobek je vyroben z vláken, která dobře absorbují vlhkost. Když je zaveden do pochvy, začíná proces otoku, díky kterému je celý průchod uzavřen. Tento proces zabraňuje toku menstruačního cyklu a zabraňuje vstupu infekcí..

Mnoho matek je překvapeno, když jsou jejich dcery ve věku 13 let požádány, aby jim koupily tento hygienický výrobek. Ženy minulých generací jsou zvyklé na vložky do kalhotek pro adolescentky během menstruace a nejsou si jisté, zda lze tampony během menstruace použít pro dívky..

Moderní životní tempo pro většinu dospívajících je však velmi intenzivní. Kromě školních hodin se nejčastěji věnují nějaké sportovní sekci, jezdí na kolech, kolečkových bruslích a dávají přednost aktivním rekreacím. Pokud dívka ve věku 14 let používá během menstruace pouze vložky, bude muset omezit svoji fyzickou aktivitu.

V tomto případě mají tampony takovou nespornou výhodu jako neviditelnost pod oděvy, dokonce i velmi těsnými, jako jsou jízdní kola nebo gymnastický oblek. Jsou také nepostradatelné pro plavání, protože neumožňují úniky..

V jakém věku můžete tampony používat a kterému dát přednost?

Věk, ve kterém mohou dívky používat tampony, je okamžik, kdy začíná první menstruace. To znamená, že gynekologové mají povoleno používat tento hygienický výrobek od přibližně 12 let. Pokud se tedy obrátíte na lékaře s otázkou, zda mohou dívky používat tampony ve věku 14 let, uslyšíte tuto odpověď.

Při výběru velikosti je třeba mít na paměti, že dívky mají stále malý menstruační tok, proto byste měli upřednostňovat malé tampony s nízkou absorpcí. Věnujte pozornost formátům Mini a Lites.

Stávající tampony pro teenagery se příliš neliší od tamponů používaných dospělými ženami..

Kromě toho, že jsou malé hygienické výrobky specifické pro společnost, mohou mít hedvábný povrch, který pomáhá snadněji a snadněji zavádět tampony..

To je rozdíl mezi sériemi Kotex Young a Bella pro dospívající pro dospívající..

Jak používat tampony pro dívku?

Poté, co bylo jasné, zda dívky mohou používat tampony, je třeba přijít na to, jak to udělat správně. Proces aplikace se příliš neliší od dospělé ženy, pouze by měly být vkládány opatrněji.

 1. Než dívka vloží tampon, je nutné si důkladně umýt ruce a intimní oblast..
 2. Opatrně vyjměte tampon z samostatného obalu.
 3. Zaujměte pohodlnou pozici pro vložení. Pro většinu žen je nejjednodušší zavést tampon ve stoje, s jednou nohou v mírném převýšení. Jiní dávají přednost zavedení tohoto hygienického výrobku při sezení a roztažení nohou..
 4. Pysky stydkých pysků jsou jednou rukou mírně rozevřené a druhou musíte opatrně zasunout tampon do hloubky pochvy asi 4 cm. Tampon zasuňte v mírném úhlu a směřujte k křížové kosti. Po zavedení tamponu je hlavním znakem toho, že to bylo provedeno správně, že by neměly být žádné nepříjemné pocity.
 5. Pokud má hygienický výrobek aplikátor, nejprve vložte samotný aplikátor do hloubky přibližně 2–4 cm pod stejným úhlem a ve stejném směru, jak je popsáno výše. Poté zatlačte na speciální spodní část aplikátoru tak, aby se tampon pohyboval hlouběji do pochvy.

Použité výrobky by se měly měnit nejméně každých 8 hodin, ale je lepší to provádět každé 4 hodiny. Jinak se může vyvinout příznak, jako je syndrom toxického šoku. Je lepší používat tyto hygienické výrobky ne neustále, ale pouze v případě potřeby. Například na lekci tělesné výchovy nebo kurzy ve sportovní sekci. V noci je lepší nevkládat tampon, ale použít podložku, protože její výměna po 4 hodinách bude obtížná.

Různé mýty o těchto hygienických výrobcích

Mnoho lidí pochybuje, zda je možné, aby dívky s menstruací používaly tampony ve věku 14 let, protože existuje mnoho hororových příběhů a mýtů.

Tampon se může ztratit ve vagině

Ve skutečnosti má většina produktů šňůrku, která musí zůstat venku, když je tento hygienický výrobek vložen do pochvy. Ale ani teoretická absence šňůrky nemůže způsobit ztrátu tamponu. Faktem je, že otvor v děložním čípku je mnohem menší než průměr i nejmenšího tamponu. Je nicméně lepší, alespoň poprvé, použít značky, které mají tažnou šňůru a aplikátor, protože je to mnohem pohodlnější.

Někteří se obávají, že se tato speciální krajka může odlepit, ale ve skutečnosti ji mají všichni známí výrobci po celé délce dobře sešívané..

Tampon může vypadnout z pochvy

Taková myšlenka může vzniknout pouze u dívky, která nikdy tyto prostředky nepoužila a má špatnou představu o struktuře ženského reprodukčního systému. Ve skutečnosti to svalový korzet pochvy drží pevně uvnitř. Ztráta je možná pouze při nesprávném a neúplném zavedení, ale poté se nejprve projeví nepohodlí.

Tampony blokují tok menstruačního toku

Mnoho dospívajících ve věku 12 let má špatnou představu o tom, jak jejich tělo funguje během menstruace, a obávají se, že sekrece z těla neopustí. Ale ve skutečnosti tento hygienický výrobek nezabrání tomu, aby krev a odmítnuté endometrium vypadly..

Nejprve speciální vlákna absorbují všechny sekrece do sebe, a pokud přeteknou, začne menstruace opouštět tělo a prosakovat krajkou.

Tampony a panenská blána

Mnoho lidí se obává, zda je možné používat tampony pro dívky ve věku 13 let během menstruace, protože je možné poškodit panenskou blánu. Struktura tohoto filmu je však taková, že je v něm díra, takže sekrece obvykle vycházejí tiše a během menstruace.

Během menstruace se navíc panenská blana stává pružnější a lépe se táhne, takže se zavedením tamponu nejsou žádné problémy. Je nutné vybrat pouze malé hygienické výrobky.

Měli byste také věnovat pozornost výrobkům, které se při vstřebávání sekretů nezvyšují na šířku, ale na délku, například Tampax Regular. Nejen, že tato metoda zvětšení významně snižuje riziko poškození panenské blány, přítomnost aplikátoru usnadňuje používání produktu..

Vložení tamponu může způsobit bolest

Pravděpodobné bolestivé pocity děsí dívky ve věku 11-12 let. Ve skutečnosti by však správné zavedení tohoto hygienického výrobku nemělo způsobovat žádné nepříjemnosti..

Při prvním použití může teenager pociťovat malé nepohodlí, ale nejčastěji se jedná o nadměrné vzrušení a nejistotu v jeho jednání..

Nejdůležitější je přísně dodržovat pokyny, které jsou připojeny ke všem prodávaným značkám, nespěchat s vložením a zbytečně je zároveň nenamáhat.

Pokud dáváte přednost výrobkům s aplikátorem, pak kvůli jejich hladkosti usnadňují proces použití.

Nemůžete plavat s tampony

Hlavní výhodou tamponů je ve skutečnosti to, že během vašeho období nezasahují do plavání. K ochraně reprodukčního systému před vniknutím patogenních bakterií z rezervoáru je nutné těsně před koupáním vložit nový tampon a po skončení řezu jej vyjmout nebo v případě potřeby vyměnit za nový..

Tampon je vynikající živnou půdou pro bakterie

Ti, kteří vědí, že bakteriím se lépe daří v teplém a vlhkém prostředí, se bojí používat tyto hygienické výrobky během menstruace. Ve skutečnosti je výroba naprosto sterilní a použité materiály jsou špatně vhodné pro reprodukci patogenních mikroorganismů. Při správném zavedení bude také obtížné vyvolat zranění sliznic pochvy nebo děložního čípku.

A i když se množství užitečné mikroflóry během menstruace snižuje, použití tamponů nemůže vyvolat růst bakterií. Hlavní věcí je včas se zbavit použitých a dodržovat všechna nezbytná hygienická pravidla..

Které značce dát přednost?

Poté, co jste se rozhodli, zda je možné používat tampony pro dívky ve věku 12-13 let během menstruace, musíte se rozhodnout, které značce dát přednost. Finanční prostředky od každého výrobce se od sebe mírně liší, proto byste měli těmto funkcím věnovat pozornost. Pro dívky, které mají období kratší než jeden rok, je nejlepší použít následující produkty od následujících společností.

Tímto způsobem společnost vyrábí značku speciálně pro teenagery, jako je o.b. ProComfort Mini. Tato značka se prosazuje jako poskytující svým zákazníkům vysoce kvalitní a spolehlivou ochranu. Speciální povlak usnadňuje vložení nového a odstranění použitého tamponu. Na produktu jsou také drážky, které jsou uspořádány do spirály a jsou odpovědné za zajištění toho, aby všechny sekrece spadly dovnitř.

Tampax

Procter & Gamble je jedním z lídrů v prodeji tamponů v SNS. A jejich produkt, Tampax Mini, byl jedním z prvních. Právě oni poprvé dostali aplikátor, což značně zjednodušuje používání těchto hygienických výrobků. Tampax Mini lze právem považovat za nejspolehlivější a nejosvědčenější produkt.

Bello

Bella pro dospívající se objevila v prodeji ne tak dávno, takže ne všichni potenciální kupci o takovém produktu ještě vědí. Pro dívky byly vyvinuty dvě řady - Mini a Regular. Jsou malé a nabízejí dobrou ochranu proti úniku. Výhodou této značky je také její nízká cena..

Kotex

Kotex Young normal je speciálně navržen pro dívky, které ještě nezačaly mít sex. Zaměřují se na malé až střední období. Tato značka se dobře osvědčila, protože má přijatelnou cenu, ale za peníze nabízí poměrně vysokou kvalitu..

Většina dívek, které začaly používat tampony, tvrdí, že jsou mnohem hygieničtější a pohodlnější než vložky. Pokud budete postupovat podle pokynů, bude použití jednoduché a nepohodlné. A pouze dívky, které mají abnormality ve vývoji panenské blány a podobné kontraindikace, by se měly před použitím poradit s gynekologem.

Mohou tampony používat panny

Rytmus života moderních adolescentů je velmi energický. Sport, tanec, plavání, jízda na kole a další koníčky vyžadují neustálou fyzickou aktivitu. V takových podmínkách není vždy vhodné používat těsnění. Tampony pro dívky jsou dobrou alternativou. Hygienický výrobek, diskrétní při nošení, poskytuje svobodu pohybu a spolehlivou ochranu. Jediná věc, která děvčátům dělá starosti, je bezpečnost výrobků a pravděpodobnost negativních následků na zdraví. V této věci existuje opravdu mnoho mýtů a domněnek..

Jak se hygienické výrobky pro teenagery liší od obvyklých

Hygienické výrobky pro panny se příliš neliší od výrobků určených pro dospělé. Tampony pro teenagery jsou husté, kompaktní balení vyrobené z vysoce absorpčních materiálů. Pro pohodlné použití jsou výrobky vybaveny šňůrou a speciálním aplikátorem.

Pokud jde o složení, tvar, způsob podání, tampony pro dospívající a výrobky pro dospělé ženy jsou velmi podobné. Rozdíl velikosti produktu. U dívek je menstruace mírná, takže není třeba používat maxi produkty. Pro dívky je vhodná mini velikost. Takové výrobky jsou méně savé, proto je mnohem snazší je odstranit..

Při prvním výběru hygienických výrobků musíte věnovat pozornost složení a struktuře povlaku.

Někteří výrobci se specializují na výrobu speciálních tamponů pro dospívající. Mají hedvábný povlak, který jim usnadňuje pronikání do pochvy prostřednictvím panenské blány.

Ztráta panenství kvůli tamponu je docela problematická, takže je mladé dívky mohou bez obav používat.

Hladký, tenký materiál umožňuje bezproblémové vkládání / vyjímání hygienického produktu. Nekvalitní zboží může způsobit nepohodlí a jednoduše se rozpadne kvůli nespolehlivému pokrytí.

Poprvé je lepší zvolit produkty s aplikátory. Tento malý detail nejen zjednodušuje úvod při absenci zkušeností u dospívajících, ale také velmi vhodný v případech, kdy není možné si umýt ruce..

V jakém věku lze tampony používat?

Již od první menstruace můžete tyto hygienické výrobky používat, obvykle jde o věk 11-13 let. Tampony pro panny jsou navrženy s ohledem na intenzitu sekrece a fyziologické vlastnosti. Hlavní věcí je prostudovat návod k použití a nemýlit se s velikostí.

Mnoho obav mladých dívek z předčasného používání tamponů je neopodstatněných. Maminka by měla být nejlepší učitelkou a poradkyní v takových delikátních věcech. Neměli byste očekávat, že se vaše dcera začne otravovat otázkami. Mnozí ze skromnosti ne. Je velmi důležité vzdělávat dívky nejen v tom, jak používat tampony, ale také v možných rizicích. Dívka by měla vědět, v jakém věku je možné použít, jaké jsou prostředky, jak se liší a jak je správně zadat.

Chcete-li zachránit dívku před zbytečnými starostí, mluvte o vlastnostech ženského těla a ujistěte se, že tampony jsou pro teenagery bezpečné. Panenská blána vypadá jako malý záhyb a nachází se u vchodu do pochvy. Má malý otvor pro vypouštění menstruačního toku.

Bez ohledu na věk, ve kterém začala menstruace, ve věku 11 nebo 14 let, se vždy v tomto okamžiku pojivová tkáň panenské blány stává pružnější. To umožňuje bezproblémový vstup a umístění hygienického produktu..

Riziko se objevuje pouze při použití produktů určených pro dospělé.

S vrozenými abnormalitami ve struktuře panenské blány je použití hygienických tamponů kontraindikováno. O anatomických patologiích orgánu se můžete dozvědět až po vyšetření gynekologem.

Jak správně používat hygienické předměty pro panny

Panny mohou hygienický výrobek používat stejně jako dospělé ženy. V úvodní technice neexistují žádná samostatná pravidla, hlavní je dělat vše opatrně a pomalu. Aby se zabránilo defloraci, měla by dívka při používání tamponu naslouchat výhradně svým pocitům. Postup prvního vložení a vyjmutí tamponu vypadá takto:

 • nejprve si umyjte ruce a umyjte se. Pokud to není možné, použijte speciální ubrousky pro intimní hygienu;
 • uvolněte se a zaujměte nejpohodlnější pozici pro vás. Nezáleží na tom, do jaké polohy vložíte hygienický výrobek, když sedíte na záchodě nebo stojíte, hlavní věc je, že postup nezpůsobuje bolestivé pocity;
 • místo, kde je krajka, vezměte prsty a pomalu vložte produkt a jemně ho zatlačte nahoru. Produkt by měl být zcela skrytý uvnitř pochvy a struna by měla zůstat venku. Pokud je k dispozici aplikátor, jeho špička se vloží 3 cm od vstupu do pochvy, poté se aplikátor stiskne. To pomůže tamponu proniknout a zaujmout správnou polohu;
 • k odstranění stačí natáhnout speciální kabel.

Pokud po zavedení produktu nedojde k žádnému nepohodlí, je vše provedeno správně. Po vložení tamponu se nezapomeňte podívat na hodiny. Čas nošení musí být kontrolován.

Pokud je zavádění tamponu bolestivé, je s největší pravděpodobností porušena technologie zavádění. Navrhujeme proto tuto problematiku prostudovat podrobněji..

Co potřebujete vědět, pokud se rozhodnete použít tampony

Na první pokus je vložení tamponu vzácné. Zkušenosti a dovednosti se vyvíjejí v průběhu času. Tělo si postupně zvykne na cizí předmět, ale pokud se během nošení objeví těžké nepohodlí, neměli byste výrobek v této poloze nechat. Zkuste to vytáhnout a zatlačit hlouběji.

Pouze správně vybraný a vložený tampon nezpůsobí panně žádné potíže. Toto hygienické zařízení nikdy nevypadne spontánně, svalová kapacita pochvy ji udržuje bezpečně uvnitř. Tampon navíc nemůže jít dovnitř dělohy a zůstat tam navždy. Neočekávané obtěžování může nastat pouze v případech neúplné správy.

Produkt se uvnitř nezasekne. To je nemožné, tampony pro panny lze snadno odstranit pomocí speciální šňůry. Je nepravděpodobné, že to odejde. I když k tomu dojde, produkt lze vždy vytáhnout prsty..

Při výběru mezi vložkami nebo tampony nevylučujte obě možnosti. Je lepší používat podložky v noci. Tampony jsou během dne nenahraditelné, ale jejich nošení je vždy nežádoucí. Používejte podle potřeby, například na pláži nebo na hodinách tělesné výchovy.

Spolehlivý a pohodlný prostředek ochrany pomáhá v různých situacích, ale lékaři nedoporučují chodit s ním déle než 4 hodiny. Toto je jedno ze základních pravidel nošení tamponů během menstruace. Je důležité vědět, že menstruační krev je dobrou živnou půdou pro patogenní mikroorganismy. Časté užívání a občasné náhrady mohou ovlivnit intenzitu a délku menstruace. Vzhled svědění, pálení, bolesti břicha jsou nebezpečné příznaky, které naznačují zánětlivé procesy, které v těle začaly. Tento problém nelze vyřešit bez účasti lékaře..

Mýty a pravdy o tamponech

Chrániče nebo tampony?

Ženy po celém světě jsou rozděleny do dvou táborů (kromě blondýn a brunet): na milovníky tamponů a na kalhotky. Pokrok je na straně prvního, zkušenosti na straně druhého a každý tábor horlivě hájí svou nevinu. Pokud je s vložkami vše víceméně jasné a můžete polemizovat hlavně o jejich pohodlí, pak tampony způsobují spoustu obav, předpokladů, pověstí. Jak rozumní jsou??

Hrozný

Hlavním zdrojem strašidelných příběhů o tamponech jsou fóra na stránkách pro ženy, kde existují nejneuvěřitelnější verze:

 • zavedení tamponu je plné mdlob a pro panny - ztráta nevinnosti;
 • používání tamponů dospívajícími vede k masturbaci a promiskuitě;
 • muži nerespektují dívky, které používají tampony;
 • tampon je vynikající antikoncepce.

Pokročilí odpůrci tamponů dávají přednost použití lékařských argumentů a tvrdí, že:

 • eroze děložního čípku, endometrióza a zánětlivé onemocnění pánve jsou přímými důsledky používání tamponů;
 • tampony jsou impregnovány adsorpčními chemikáliemi, které korodují sliznice;
 • tampon ucpává pochvu jako zátka a brání odtékání krve;
 • používání tamponů zvyšuje riziko pohlavních chorob a může způsobit problémy s plodností.

Je pozoruhodné, že většina z těchto prohlášení neobstojí proti kritice a jsou směšná kvůli jejich zjevné neznalosti. Ale co jsou tampony ve skutečnosti? Jaká je rizika jejich použití a jak se proti tomu pojistit?

První tampony: jak to všechno začalo

První tampony, podobné těm moderním, vytvořil na počátku 30. let minulého století americký lékař Earl Haas, pravděpodobně na popud jeho manželky. Vynálezem byla vata zabalená do gázy. Produkt byl pojmenován Tampax (z anglického tampon a balení - tampon a obal). První tampony neměly ani aplikátor, ani provázek. Osud novinky se zpočátku ukázal být smutný: americké monstrum Johnson & Johnson se o něj nezajímalo a patent byl prodán do strany. Průmyslová výroba tamponů začala v roce 1936. Vlastníkem značky Tampax je nyní společnost Procter & Gamble a společnost Johnson & Johnson propaguje alternativní značku tamponů „o.b.“ od roku 1950.

Za posledních 70 let byly tampony vylepšeny, i když se zásadně nezměnily. Objevilo se: šňůra všitá do tamponu, aplikátor, hedvábná vrchní vrstva, která usnadňuje zavedení. Tampony se začaly dělit podle stupně savosti - mini, normální, super, super-plus. Podstata zůstává stejná: tampon je vyroben ze směsi speciálně zpracovaných a bělených přírodních vláken - bavlny a viskózy, lisovaných do válce určité hustoty. V tamponech nejsou žádné chemické přísady. Naproti tomu, mimochodem, z polštářků naplněných látkami, které přeměňují kapalinu na gel a mohou při přímém kontaktu způsobit podráždění sliznice.

Tampony - jaké jsou

Na téma identifikace potenciálního nebezpečí tamponů bylo provedeno mnoho studií, a to jak placených výrobci, tak nezávislými, včetně objednávek regulačních a certifikačních orgánů v Rusku i v zahraničí. Nakonec se ukázalo, že při správném použití:

 • tampony nezasahují do odtoku menstruační krve a nemohou vytvářet korkový efekt - když je tampon úplně nasycený, krev přes něj prosakuje a volně vytéká;
 • tampony nejsou příčinou změn vaginální mikroflóry a zvýšení počtu bakterií - změny ve složení vaginálního prostředí jsou spojeny se samotnou menstruací; složení tamponu (bavlna, viskóza nebo jejich kombinace) také neovlivňuje vaginální mikroflóru;
 • tampony nevedou k prasknutí panenské blány - otvor pro odtok krve v něm je dostatečně velký (asi 1,5 cm) a samotná panenská blána je ve dnech menstruace docela elastická. Po absorpci vlhkosti se tampon zvětšuje hlavně na délku a po odstranění také nemůže vést ke ztrátě panenství;
 • tampony nejsou příčinou „špatných“ sexuálních návyků (pokud jsou zavedeny správně, tampon se nachází v oblasti pochvy chudé na receptory a vůbec se necítí, tj. fyzicky se nemůže stát provokátorem erotických vjemů);
 • tampony nezpůsobují endometriózu, erozi děložního čípku, neplodnost a neovlivňují délku cyklu a samotnou menstruaci - za prvé, vagina je vysoce adaptabilní a je schopná „vycházet“ i s penisem, jehož velikost je alespoň několikrát větší než velikost tamponu; zadruhé, tampon nepřichází do přímého kontaktu s dělohou, která je také dokonale přizpůsobivá a dobře chráněná; za třetí, doba trvání cyklu závisí na fyziologii ženy, jejím hormonálním pozadí, stavbě těla, zdraví, hmotnosti a dalších vnitřních faktorech, a vůbec ne na tom, zda je do pochvy na několik hodin vložen malý vatový tampon;
 • tampony nemohou samy vstoupit do dělohy, navždy se zaseknou v těle nebo se „ztratí“ - při mírném svalovém úsilí (nejlépe sedět na záchodě) tampon zasunutý příliš hluboko (pokud je nasycen sekrecemi) vyjde sám, i když je krajka odtržena, což, mimochodem, je to také téměř nemožné, protože krajka vydrží zatížení až 5 kg a je pevně všitá do tamponu po celé délce.

Bezpečnostní opatření při používání tamponů

Většina gynekologů zastává názor, že používání tamponů je zcela bezpečné, pokud jsou dodržována jednoduchá pravidla:

 • umyjte si ruce před a po zavedení tamponu;
 • vyměňte tampon alespoň po 4-6 hodinách;
 • opatrně a do pohodlné hloubky vložte tampon;
 • neodstraňujte tampon, dokud není namočený;
 • nepoužívejte tampony k absorpci jiných vaginálních sekretů jiných než menstruačních;
 • nepoužívejte tampony, které jsou více savé, než je požadováno.

Lékaři se však domnívají, že nestojí za to mluvit o nesporné ideálnosti tamponů pro absolutně každého..

 • u některých dívek struktura panenské blány neumožňuje použití tamponu nebo je jeho používání nepohodlné. V tomto ohledu je třeba se poradit s gynekologem;
 • některé ženy (zejména ty, které užívají perorální antikoncepci) si stěžují, že tampony vysušují pochvu. Pokud tampony zanechávají nepříjemný pocit sucha, je lepší je odmítnout používat, aby se zabránilo mikrotraumám pochvy;
 • tampony se nedoporučují ženám podstupujícím léčbu vaginálními přípravky (čípky atd.) atd. účinnost léčby může být snížena v důsledku absorpce tamponů.

Informace na webu slouží pouze pro informaci a nejsou doporučením pro vlastní diagnostiku a léčbu. V případě lékařských dotazů se poraďte s lékařem.

Menstruace se u žen liší. Vše závisí na individuálních charakteristikách organismu. Některé ženy nepociťují žádné nepohodlí, jiné leží téměř týden v posteli. Docela často je menstruace doprovázena bolestí ve vaječníkové zóně, která vyzařuje do bederní oblasti.