Mamografie - v který den cyklu stojí za to být vyšetřen?

Prsní žláza je jedním z orgánů, které se nacházejí v těle u lidí i zvířat. U lidí je přítomen v ženském a mužském těle, pouze v druhé funkci je zbaven základních funkcí. Orgán je spárován a umístěn na přední ploše hrudníku.

Jelikož se jedná o žlázu, je v ní obsažen apokrinní typ struktury, což znamená, že tajemství vytvářené během fungování je zcela vylučováno. Z hlediska embryologie jde o pozměněnou potní žlázu.

Muži i ženy mají stejný strukturální princip. Proto se až do okamžiku puberty nijak neliší, pouze po změně hormonálního pozadí dojde k restrukturalizaci.

Takže u mužů zůstává v nerozvinutém stavu au žen dochází k aktivní restrukturalizaci s tvorbou žlázového aparátu a kanálků. Častěji se vyskytuje spolu s vývojem menstruačního cyklu.

Jelikož je princip struktury všech žen stejný, mohou se lišit pouze stupněm vývoje a přítomností určitých strukturálních anomálií.

Zvažte strukturu hrudníku:

 1. Z anatomického hlediska jde o kulatý útvar. Který může v závislosti na velikosti a věku stoupat v různé míře nad povrch hrudníku.
 2. Normálně by struktura měla být symetrická. Poloha na poškození třetího a sedmého žebra slouží jako referenční bod.
 3. Připevnění se provádí pomocí vláknitých a svalových prvků v hlavním svalu pectoralis. Venku potažený kůží, neliší se od normálu.
 4. Ve střední oblasti je formace, která může vyčnívat nad povrch a má také výrazný barevný rozdíl od celé žlázy. Intenzita pigmentace je přísně individuální a může záviset na fyziologických podmínkách.
 5. V horní části bradavky je několik otvorů, kterými se odděluje mléko.
 6. Vnitřní struktura je tuková a žlázová tkáň s různým poměrem v závislosti na věku ženy. Struktura je vždy lobulární, takže v jednom orgánu je asi 20 kusů. Každý z nich má vylučovací kanál, kterým se oddělí mléko. Potrubí má současně expanzi, ve které se hromadí tajemství, díky čemuž je zajištěno zachování jeho výživy dítětem.

V ženském těle plní tento orgán několik funkcí najednou:

 • Hlavní je tvorba mléka. Není to tak dávno, co to bylo velmi důležité, protože kvůli produkovanému mléku bylo dítě krmeno, když nebyly žádné dětské výrobky. K tomu dochází v důsledku hormonálního účinku na žlázovou tkáň. Hlavní je prolaktin. Nakonec se vytvoří bílé tajemství, které má jedinečné složení, protože obsahuje velké množství tuku a bílkovin. Díky těmto komponentám je poskytována energetická složka.
 • Další funkcí je produkce hormonů. Takže s velkým množstvím tukové tkáně dochází k malé produkci estrogenu..
 • Kromě toho, od okamžiku, kdy je žláza vytvořena, estetická.
 1. Patologie prsu
 2. Diagnóza onemocnění mléčných žláz
 3. Co je mamografie??
 4. Podstata mamografie
 5. Indikace pro mamografii
 6. V kolik byste měli mít mamograf??
 7. Postup mamografie
 8. Jak často by se měly dělat mamografy??
 9. Je možné kombinovat mamografický postup a další studie?
 10. Výsledky mamografie
 11. Ultrazvuk nebo mamografie
 12. Kontraindikace
 13. Náklady na mamografii

Patologie prsu

Všechny nemoci mléčných žláz jsou obvykle rozděleny do dvou velkých hlavních kategorií, které jsou benigní a maligní.

První kategorie je nejrozsáhlejší a zahrnuje nemoci zánětlivé a dyshormonální povahy:

 • Mezi nejčastější zánětlivá onemocnění mléčných žláz patří mastitida a absces. Toto je počáteční zánětlivý proces v tkáni, který vede k tomu, že později je hnisavé zaměření zapouzdřeno a projevuje se jako silná bolest, zvětšení velikosti žlázy, stejně jako jevy obecné intoxikace. V tomto případě je nutný chirurgický zákrok. Mamografie není diagnostická. Riziková skupina pro tuto patologii - kojící ženy, které vyvinou laktostázu nebo proniknou infekcí v důsledku narušení integrity kůže, nezávisí na cyklu.
 • Tuberkulózní léze mléčné žlázy. Specifické onemocnění, které vede k zánětlivým lézím kůže a samotné žlázy. Menstruační cyklus je v tomto případě narušen častěji v důsledku intoxikace.
 • Mastopatie. Může se projevit jako rozptýlený nebo ohniskový charakter. Tyto změny jsou spojeny s působením hormonů, zejména s narušením jejich cyklickosti. Ve vzácných případech to mohou být patologie, které vedou k rozvoji maligního procesu. Důsledkem jejich progrese jsou cysty a fibromy, stejně jako fenomén difuzní a konfluentní fibromatózy. Diagnóza pomocí mamografie vyžaduje závislost na cyklu. Mamografické vyšetření je jednou ze spolehlivých diagnostických metod.
 • Intraduktální papilomatóza. Růst duplikace sliznice, která ústí do oblasti mlékovodu. V závažných případech může dojít k obturaci a stagnaci. Pokud je porušena jeho celistvost, nastane fenomén krvácení z bradavky. Vzácně může dojít k rozvoji maligního procesu.
 • Onkologický proces. Může mít různé formy projevu, s předčasnou diagnózou se zvyšuje riziko úmrtí. Detekováno mamografií.

Diagnóza onemocnění mléčných žláz

V současné době neexistuje mnoho metod, které by se používaly k objasnění jakékoli patologie a k určení další taktiky řízení:

 • Hlavní po mnoho let byla mamografie. Vzhledem ke své účinnosti a ekonomické dostupnosti je metoda považována za screeningovou metodu. Má však také některé nevýhody, kvůli kterým se při používání vytváří velké množství problémů, zejména pokud jde o věk mladé ženy.
 • Ultrazvukové vyšetření je také stejně běžnou metodou, která se stala nejbezpečnější. V některých případech jej lze použít k doplnění předchozího nebo k zachování hlavního. V případě zánětlivých procesů jsou radiologicky negativní formace považovány za jediné diagnosticky významné.
 • CT vyšetření. Cenově efektivnější metoda, která doplňuje první dva. Metoda je založena na vysoce přesném skenování tkáně.
 • Perkutánní biopsie. Metoda propíchnutí orgánové tkáně k určení povahy patologického zaměření. Umožňuje vám nejpřesněji posoudit povahu procesu a rozhodnout se o další taktice.

Co je mamografie??

Mamografie je neinvazivní screeningová metoda pro vyšetření mléčných žláz, která je založena na rentgenovém záření.

Tento typ výzkumu je cenově dostupný a zároveň vysoce informativní a nákladově efektivní. Používá se poměrně často, může odhalit onkologickou patologii v raných stadiích manifestace.

Podstata mamografie

Podstatou metody je, že tělesné tkáně mají odlišnou citlivost na rentgenové záření..

Kostní tkáň má tedy vysokou absorpční kapacitu, zatímco tuková, svalová a jiná tkáň přenáší téměř veškeré záření.

Během rentgenového vyšetření proto můžete vidět obraz, který je postaven na rozdílu v rezistenci různých tkání..

Podobně mléčná žláza, protože obsahuje kůži, tukovou a žlázovou tkáň a také žlázové kanály, je třeba učinit závěr, že při skenování se získá obraz s různou odolností média.

Tumorová tkáň, pokud se vytvoří v mléčné žláze, má obvykle větší absorpční kapacitu ve srovnání s tukovou a žlázovou tkání, proto ji pomocí této metody můžete vidět, určit její velikost, strukturu a přítomnost dalšího stínu.

Metoda také zobrazuje zvětšení lymfatické uzliny, které je charakteristické pro onkologickou patologii..

Je třeba poznamenat, že kromě maligních novotvarů mamografie také odhaluje benigní projevy, z nichž nejčastější jsou fibromy, lipomy, stejně jako huňaté změny a kalcifikace. Ve většině případů je benignost snadno odlišitelná od patologie..

Indikace pro mamografii

Je třeba poznamenat, že tato metoda se používá pro včasnou detekci a rychlou diagnostiku mléčných žláz, proto se bez indikací provádí u všech žen od 40 let, následně se frekvence zvyšuje. Ale i v mladém věku existují doporučení pro jeho provádění..

Kdykoli jsou tyto příznaky zjištěny, měla by být provedena studie:

 • Bolest v oblasti mléčné žlázy, bez ohledu na její povahu. Může to být periodické nebo konstantní a také to může záviset na menstruačním cyklu..
 • Identifikace zhutnění tkáně. Zároveň nezáleží na lokalizaci, velikosti, tvaru a dalších ukazatelích. Jakmile lékař nahmatá podezřelé místo, které se liší hustotou od hlavní tkáně žlázy, doporučuje se podstoupit toto vyšetření.
 • Tvar a velikost bradavky se mění. V tomto případě mohou být projevy velmi odlišné, ale jedním z nejnebezpečnějších jsou rozšíření bradavek, zvrásnění, prudký pokles nebo naopak nárůst bez ohledu na věk. Tyto příznaky jsou nejnebezpečnější u žen během menopauzy.
 • Změna tvaru, symetrie i narušení normálních kontur žlázy.
 • Výtok z bradavky, zvláště pokud žena není těhotná nebo kojí. Za nejnebezpečnější jsou považovány výtoky podobné hnisu nebo smíšené s krví. Konzistence je také alarmující, v žádném případě by neměla existovat heterogenní konzistence vypouštění.

V kolik byste měli mít mamograf??

Vzhledem k tomu, že mléčná žláza je orgán závislý na hormonech, měla by být provedena studie, jako je mamografie, s přihlédnutím k ženskému cyklu.

Čas postupu je zvolen striktně individuálně, záleží na věku ženy a délce jejího menstruačního cyklu:

 • Pokud naléhavě potřebujete získat výsledek nebo zkoumáte dynamiku procesu, je nutné provést bez ohledu na den menstruačního cyklu.
  Mamografie je kontraindikována pro těhotné a kojící ženy, je to způsobeno skutečností, že existuje negativní účinek rentgenových paprsků na plod a zhoršuje se kvalita mateřského mléka. V případě absolutních indikací je nutná studie bez ohledu na stav. V tomto případě je třeba věnovat pozornost skutečnosti, že je nutné co nejvíce vyloučit negativní stav těhotných žen na vývoji dítěte. V raných fázích těhotenství je lepší odložit dobu, kdy se tvoří vnitřní orgány a kostra dítěte. Pro studium se používá ochranné vybavení.
 • V menopauzálním období, stejně jako v případě selhání menstruačního cyklu, se studie provádí bez ohledu na období. I když dojde k abnormálnímu krvácení, můžete v tuto chvíli provést studii.
  Pokud má žena pravidelný cyklus a zároveň s krátkou dobou trvání, pak se největší informační obsah této metody projeví během prvních 3–5 dnů. V následujících dnech bude postup méně informativní..
 • Při normální délce menstruačního cyklu do čtyř týdnů se načasování posune. V tomto případě se vyšetření provádí v časovém intervalu od šesti do dvanácti dnů po nástupu menstruace. K maximalizaci kvality vyšetření je důležité přesné načasování. Nej uvolněnější je mléčná žláza, což je způsobeno tím, že se nejvíce zvyšuje množství estrogenu.
 • S prodlouženým menstruačním cyklem, který přesahuje 35 dní, se načasování mění. Mamografie se provádí ne dříve než desátý, ale nejpozději osmnáctý den. Je důležité provést studii před nástupem ovulace, což je způsobeno skutečností, že poté, co se začne produkovat progesteron, což vede ke zhutnění tkáně žlázy.

Postup mamografie

K provedení mamografie není nutná žádná další příprava.

Chcete-li to provést, musí žena jít na polikliniku nebo na soukromou kliniku v mamografické kanceláři, zaregistrovat se v den cyklu, který vybere odborník, pokud má žena menstruaci, nebo v kterýkoli den po menopauze..

Pořadí chování:

 1. Před skenováním je nutné vytvořit dostatečnou kompresi mléčné žlázy tak, aby se do celkového obrazu dostalo maximální množství její tkáně.
 2. Varhany jsou umístěny na speciální instalaci, po které jsou na ni mírně přitlačeny. Dále se přenáší rentgenové záření.

K získání adekvátního obrazu často stačí pouze dvě projekce, jedná se o čelní a boční pohled. V případě potřeby můžete použít také šikmý, když se údajné zaostření nachází v oblastech, které jsou špatně viditelné pomocí předchozího.

Pokud je diagnóza velmi obtížná nebo je obtížné popsat zjištěnou formaci, je nutné provést zaměřovací obraz s diagnózou určité oblasti.

V některých lékařských zařízeních jsou k dispozici mamografy, které ve spojení se skenováním provádějí cílenou defekci vzdělávání. Tímto způsobem můžete nejpřesněji získat požadovaný materiál a odeslat jej k cytologické a histologické analýze..

Jak často by se měly dělat mamografy??

Velkou otázkou pro mnoho žen je vyjasnění frekvence mamografie. Světová zdravotnická organizace zavedla následující postup.

Ženám do 35 let se tedy nedoporučuje vůbec provádět vyšetření, pouze pokud po ultrazvukovém vyšetření není podezření na rakovinu.

Za přítomnosti zatížené dědičnosti, zejména u rakoviny prsu, by měla být vyšetřena žena od 35 let. Četnost by neměla překročit jeden průzkum každé dva roky.

Po 40 letech se doporučuje podstoupit častěji, v tomto věku se již doporučuje každoroční vyšetření.

Po dosažení věku 50 let se této proceduře věnuje žena dvakrát ročně..

V případě potřeby může být frekvence mamogramů za měsíc poměrně vysoká, úroveň rentgenového zatížení umožňuje až 5 skenů.

Je možné kombinovat mamografický postup a další studie?

Mnoho žen je znepokojeno otázkou kombinování mamografie a jiných diagnostických metod..

Pro získání přesnějších výsledků se často používá mamografie s dalšími studiemi..

Proto se i v den rentgenového vyšetření prsu můžete uchýlit k další diagnóze..

S přihlédnutím k dávce rentgenové zátěže můžete také použít skenování jiných orgánů, například provést fluorografii.

Výsledky mamografie

Tato metoda umožňuje diagnostikovat formace benigní i maligní povahy..

Mezi nimi jsou nejběžnější:

 1. Kalcifikace. Jedná se o skupinu vápenaté soli v prsní tkáni. To může být jeden z indikátorů nástupu maligního růstu v tkáních. Velikosti obvykle nejsou velké, takže je nemožné je vidět pouhým okem, stejně jako je nemožné je cítit. Stanovení jejich počtu, velikosti a míst akumulace má velký význam. V případě potřeby se provedou další diagnostické metody. Punkční biopsie založená na skenování má vysokou diagnostickou hodnotu. U velkých velikostí je riziko maligního procesu nízké, zatímco u několika malých formací je pravděpodobnost rozvoje onkologie vysoká..
 2. Fibroadenomy. Jedná se o formace, které mají zaoblený tvar, což je struktura podobná nádoru. Jeho hlavním rozdílem je složení buněk, jsou benigní povahy. Tyto buňky mají často schopnost růst. Pokud je diagnostikována, vyžaduje tkáň povinné odstranění.
 3. Cystická formace. Je to zapouzdřený nádor s tenkými stěnami. Přechod tohoto procesu na onkologický je nízký. Ve většině případů může být nutné další použití ultrazvuku.
 4. Maligní proces. V tomto případě mohou být příznaky zcela odlišné, které se nejčastěji vyznačují nekontrolovaným buněčným dělením. Velkým nebezpečím zanedbání formace je riziko metastázy zaostření do okolních tkání.

Kromě těchto formací může lékař mít podezření na mnoho dalších procesů vyskytujících se v těle ženy. Velmi často je možné identifikovat patologii cévního spojení mléčné žlázy a také hormonální dysfunkci.

Pro adekvátní obraz a dešifrování obrazu je nutná přítomnost cév, mléčných kanálků a také lymfatických uzlin. Ty obvykle nejsou viditelné.

V moderní mamologii existují určité standardy, podle nichž lze posoudit kvalitu a úplnost klinického obrazu, aby bylo možné vyvodit závěr.

Celkově existuje sedm kategorií hodnocení:

 1. Neindikativní hodnocení, při kterém nelze učinit závěr o patologickém procesu.
 2. Záporný. V tomto případě je pravděpodobnost, že žena bude mít maligní novotvar, zcela vyloučena..
 3. Detekce benigní tvorby v tkáních, ale neexistuje žádný maligní proces.
 4. Identifikace benigní formace, která vyžaduje další diagnostiku. V takovém případě může být nutné po několika měsících znovu provést studii a zaregistrovat se u mammologa s pravidelným vyšetřováním po dobu dvou let.
 5. Identifikace pečeti, která vytváří podezřelý obraz procesu. V tomto případě je proces nejčastěji benigní, ale k doplnění obrazu je nutná biopsie..
 6. Identifikace podezřelého nádoru, u kterého je vysoká pravděpodobnost maligního růstu. U všech žen s takovým obrazem se provádí biopsie zaostření.
 7. Potvrzený maligní proces v mléčné žláze. Mamografie je pouze dynamická studie.

Ultrazvuk nebo mamografie

Ultrazvuk i mamografie jsou v moderní medicíně stejně přístupné a informativní. Je těžké mluvit o největším diagnostickém významu kteréhokoli z nich. Pro nejlepší účinek se doporučuje provádět je v kombinaci.

Vzhledem k tomu, že rakovina prsu má stálou tendenci ke snižování věku a mamografie má svá omezení, nelze ji provést před 35 lety. Jedinou informačně významnou metodou diagnostiky patologie během tohoto období je proto ultrazvukové skenování..

V některých případech samotné tyto metody nebudou odrážet skutečný stupeň patologického procesu a v kombinaci se zvyšuje pravděpodobnost detekce patologie.

Zřídka existují případy nedostatečného informačního obsahu, pro které se používá studie využívající počítačovou tomografii..

Kontraindikace

Navzdory skutečnosti, že metoda je poměrně informativní a přístupná, má pro její implementaci určitá omezení:

 • Absolutní kontraindikací je tedy období těhotenství. To je způsobeno skutečností, že na tkáně se aplikuje dávka rentgenového záření pro skenování žlázy. Při vystavení plodu může dojít k negativnímu účinku při narušení tvorby orgánů a systémů. Z krátkodobého hlediska to může vést k spontánnímu potratu. Obrazovka nemusí vždy fungovat jako ochrana.
 • Jedna z kontraindikací by měla být považována za podezření na těhotenství. Chcete-li to provést, musíte buď počkat na období menstruace, nebo provést další vyšetření, například laboratorní test na lidský choriový gonadotropin.
 • Během kojení by navíc neměla být prováděna mamografie. Kromě negativního dopadu na tkáň žlázy v této době dochází také k porušení interpretace získaných výsledků. V některých případech můžete získat falešně pozitivní výsledek.
 • Této proceduře je třeba se vyhnout, pokud je vada na pokožce jak na těle žlázy, tak v oblasti bradavek. Pokud neexistuje onkologická bdělost, doporučuje se odložit tuto studii až do uzdravení.

Je třeba vzít v úvahu relativní kontraindikace:

 • Šest měsíců po ukončení těhotenství.
 • Mladý věk ženy, do 35 let, je žena testována pouze s bdělostí na rakovinu.
 • Operativní zákroky na orgánu s nastavením různých typů implantátů. V tomto případě se diagnostický význam ztratí..

Náklady na mamografii

Tato metoda je screeningovou metodou a provádí se v jakémkoli státním zdravotnickém zařízení. Chcete-li mít mamograf zdarma, musíte mít uzavřeno povinné zdravotní pojištění.

Rovněž v onkologických ambulancích, kde, pokud je uvedeno, je studie prováděna u všech pacientů, by měla být prováděna bezplatně.

Můžete také provádět mamografii v různých placených lékařských centrech, jeho cena obvykle nepřesahuje 500 rublů.

Jak často by se měly dělat mamografy?

Po celý život prochází ženské tělo mnoha různými změnami spojenými s hormonálními hladinami - to jsou menstruační cykly, těhotenství, kojení a menopauza. I sebemenší dysfunkce orgánů odpovědných za produkci určitých biologicky aktivních látek může ovlivnit zdraví mléčných žláz výskytem různých onemocnění.

Aby byl zdravotní stav ženského prsu pod kontrolou, používá se dostatečné množství metod k včasnému zjištění narušení fungování jedné nebo druhé tkáně žlázy. Jednou z nejinformativnějších studií je mamografie - diagnóza, která umožňuje určit přítomnost novotvarů v ženském prsu.

Podle statistik jsou rakoviny prsu nejčastějším onemocněním žen a jejich růst se neustále zvyšuje. Aby se zabránilo rozvoji patologických stavů v těžkých formách, u nichž léčba zpravidla nepřináší požadovaný výsledek, WHO doporučuje podstoupit mamografii u žen po 40 letech alespoň jednou ročně.

Taková frekvence absolvování tohoto vyšetření znepokojuje některé pacienty, kteří chápou, že jakékoli záření může nepříznivě ovlivnit zdraví a vyvolat šíření určitých nemocí. Při návštěvě odborníka se proto pravidelně ptají, jak často lze mamografii provádět a jaké mohou být důsledky pravidelného vyšetření tohoto druhu.?

Mamografie jako nejinformativnější metoda pro vyšetření mléčných žláz

Mamografie v překladu z řečtiny znamená: „graphio“ - psát, zobrazovat a anatomický termín „mamma“ - mléčná žláza, to znamená získávat obraz mléčné žlázy pomocí rentgenového záření. Tato studie se také nazývá rentgenografie nebo mastografie prsů. K jeho provádění se používá lékařský přístroj - mamograf, který generuje rentgenové záření..

Tato metoda výzkumu umožňuje získat co nejpřesnější stínový obraz mléčných žláz, což umožňuje detekovat následující změny:

 • porušení struktury prsní tkáně;
 • zvětšené lymfatické uzliny v mléčných žlázách;
 • patologická ložiska;
 • akumulace vápenatých solí (kalcifikace);
 • cystické a onkologické neoplazmy.

Mamografie vám umožňuje identifikovat ložiska rakoviny v počátečních stadiích formace. Po takové studii lze dojít k závěru o parametrech, prevalenci a lokalizaci formací benigní nebo maligní povahy..

Kdy musíte být vyšetřeni?

Z preventivních důvodů je tato studie indikována u žen starších 40 let, což je způsobeno nástupem změn v žlázových tkáních prsu a rizikem novotvarů. A také mamografii je třeba provádět za přítomnosti konkrétních projevů nebo vjemů, jako jsou:

 • bolesti na hrudi neznámého původu;
 • hrudky nebo boule nalezené odborníkem nebo samotnou pacientkou;
 • změny ve tvaru mléčných žláz, vzhled zjevných rozdílů;
 • přítomnost výtoku z bradavky v období nelaktace;
 • otok mléčných žláz, nezpůsobený nástupem menstruace.

Toto vyšetření je předepsáno před plánovanou operací nebo po ní, aby se posoudil výsledek a také se provedla kontrola účinnosti konzervativní terapie (hormonální, radiační a chemoterapie). V každém případě je mamografie předepsána pouze ošetřujícím lékařem, i když účelem tohoto jednání je prevence.

Pro kontrolu rizik onkologických procesů mléčných žláz byl vytvořen speciální harmonogram jejich vyšetření:

 • první postup je předepsán ve věku 40 let;
 • ve věku 40 až 50 let je nutné kontrolovat jednou za 2 roky, a pokud existuje dědičná predispozice k onkologickým onemocněním, pak každý rok;
 • po 50 letech je třeba každoročně vyšetřovat mléčné žlázy.

Pacienti s rizikem obezity, neplodnosti, mastopatie, onemocnění štítné žlázy a slinivky břišní s novotvary v genitáliích by měli být vyšetřováni každoročně nebo častěji, podle lékařského předpisu. Tento postup je informativní pro ženy po 40 letech, protože v tomto věku bude žlázová tkáň nahrazena tukovou tkání a pomocí rentgenového záření lze úspěšně diagnostikovat změny v prsu. U pacientů ve věku 30-35 let a mladších nebude mamografie informativní metodou a v tomto ohledu jim je předepsán ultrazvuk mléčných žláz.

Když diagnostika nestojí za to?

Protože mamografie je rentgenové vyšetření, při kterém je pacient vystaven malé dávce radiační expozice, jsou jeho kontraindikace podobné. Existují dva typy kontraindikací.

 • porušení kůže na hrudi a bradavkách;
 • přítomnost implantátů;
 • věk do 35 let;
 • méně než šest měsíců po ukončení těhotenství.

S posledně uvedenými kontraindikacemi rozhoduje o nutnosti mamografie lékař, který koreluje možná rizika a užitečnost údajů získaných pro stanovení diagnózy.

Četnost chování v závislosti na typu výzkumu

V současné době existuje několik typů této studie, které se liší technikou provádění, získanými informacemi a stupněm expozice pacienta. Tradiční rentgenová technologie je nejstarší metodou využívající filmovou technologii. Tato metoda se používala k fotografování již v minulém století a nyní se používá pouze v regionálních nemocnicích. Na moderních klinikách se k této metodě již uchyluje kvůli velkým zkreslením získaných výsledků..

Digitální výzkum je relativně moderní technika s mnoha dalšími výhodami. Ozařování s ním je třikrát nižší než u filmu. Pořízené snímky jsou ale mnohem lépe a snadněji analyzovatelné, což zvyšuje spolehlivost průzkumu a vylučuje jeho opětovné jmenování. Digitální diagnostika může také probíhat pomocí počítačového vybavení, které vám umožní detekovat strukturální abnormality v tkáních mléčných žláz..

Mamografie magnetickou rezonancí se provádí bez použití rentgenových paprsků. Přitahuje odborníky vysokou přesností a informačním obsahem, ale má jednu nevýhodu - vysokou cenu. Pro získání nejspolehlivějšího obrazu mléčných žláz se MRI provádí naopak.

Elektrická impedanční mamografie je nejnovější způsob vyšetření mléčných žláz, založený na rozdílech v současné vodivosti mezi zdravými a nemocnými tkáněmi. Kvůli rozdílu v elektrické vodivosti 3D projekce výsledků spolehlivě ukazuje přítomnost novotvarů.

Tato technika má oproti jiným mnoho výhod - je vysoce informativní, nepoužívají se rentgenové záření, neexistují žádné kontraindikace a není vázána na cyklus. Při vyšetřování této metody jsou v počátečních fázích detekovány onkologické procesy v prsu..

Jak se připravit, abyste nemuseli postup opakovat?

U mamografie je důležitý den zvolený pro zákrok. Všichni odborníci se jednoznačně přiklánějí k názoru, že je optimální provést proceduru 5-12. Den menstruačního cyklu, protože během tohoto období jsou výsledky nejvíce informativní.

A také mléčné žlázy v této době jsou v relativně klidném stavu - nejsou bolestivé a nezvětšené, což ulehčí subjektu nepohodlí během diagnostiky kvůli bolestem na hrudi, které se objevují v jiných fázích cyklu. Na tuto studii není nutná žádná speciální příprava.

Je třeba vzít v úvahu několik věcí:

 • v den procedury nepoužívejte antiperspiranty na podpaží a krémy na prsa a podpaží;
 • informovat lékaře o načasování poslední menstruace;
 • sundejte všechny šperky a svlékněte se do pasu.

Žena musí rozhodně informovat lékaře o těhotenství nebo kojení, protože v tomto případě je mamografie kontraindikována a není informativní. Diagnostik musí zase zkoumanému vysvětlit možnost získání falešných výsledků, které vyžadují druhou kontrolu..

Funkce výzkumu

Studie probíhá ve speciálně navržené a vybavené místnosti. Samotný postup netrvá déle než 20 minut a výsledky jsou hotové za několik minut. V závislosti na struktuře zařízení je pacient požádán, aby seděl nebo stál v jeho blízkosti. Aby byly genitálie chráněny před expozicí rentgenovým paprskům, je břicho pokryto olověnou zástěrou.

Na druhé straně jsou mléčné žlázy umístěny na speciální destičku zakrývající emitor a nahoře jsou pokryty další destičkou, což umožňuje zvětšit plochu vyšetřovaného povrchu. Poté se pořídí snímek na filmu. Tento postup se v případě potřeby provádí v několika projekcích - přímém, šikmém a bočním.

Někdy postup způsobuje nepohodlí při mačkání mléčných žláz deskami. U žen mladších 40 let a v období před menstruací bude taková diagnóza bolestivá nebo spíše nepříjemná. Při opětovném předepisování mamografie byste neměli paniku, protože není nutné, aby se v obraze objevila patologie, možná jednoduše neobdrželi vysoce kvalitní obraz, který vám umožní podrobně prozkoumat prsa.

Je škodlivé mít často mamografické snímky??

Mnoho žen, které se dozvěděly, že mamografie by měla být prováděna každoročně a že tato studie je prováděna pomocí rentgenových paprsků, které vystavují záření, se obávají následků a začínají zjišťovat, zda lze mamografii provádět tak často..

Samozřejmě je přítomna malá dávka záření, ale je to pouze 0,4 mSv, což je dvakrát méně než u fluorografie. Pro srovnání - z prostředí dostáváme ročně asi 4 mSv a záření neslučitelné s lidským životem je 150 mSv.

Rizika vzniku rakoviny způsobená pravidelnou mamografií jsou tedy velmi malá, zatímco opomenutí nástupu nástupu nebezpečných onemocnění v mléčných žlázách může vést k smutným následkům nebo dokonce ke smrti..

Indikace pro mamografii mamografii

Nemoci mléčných žláz jsou nejčastější patologií, které čelí žena středního a staršího věku. Téměř 15% z nich je rakovina. To znamená, že k detekci nemoci v rané fázi vývoje je nutný účinný preventivní screening populace. Hlavní je mamografie.

Nemoci mléčných žláz jsou nejčastější patologií, které čelí žena středního a staršího věku.

Mamografie mléčných žláz je rentgenová výzkumná metoda s vysokou citlivostí a specificitou. Toto vyšetření je dostupné pro všechny segmenty ženské populace, je masivně organizováno v lékařských zařízeních a je „zlatým standardem“ pro detekci nádorů.

Indikace

Mamografie se provádí u všech starších žen v pravidelných intervalech..

Hmatatelná hmota v jedné ze žláz je indikací pro screening.

Mimořádná studie je předepsána také za určitých indikací, například:

 • hmatatelná hustá nebo měkká hmota v jedné ze žláz;
 • vizuální deformace bradavky nebo jakékoli jiné oblasti;
 • vzhled krve při stlačení bradavky;
 • lokální bolest, známky edému, změna barvy kůže, porušení symetrie na obou stranách.

Mladé ženy jsou doporučovány k mamografii za následujících podmínek:

 • riziková skupina pro rakovinu prsu (blízcí příbuzní s diagnostikovaným maligním novotvarem);
 • rakovina dělohy nebo vaječníků;
 • neschopnost otěhotnět;
 • nemoci endokrinního systému;
 • chirurgické zákroky na prsních orgánech v minulosti.

Co ukazuje mamografie mléčných žláz??

Mamografické zobrazení mléčných žláz může ukázat cysty, masy (nádory) a kalcifikace. Rovněž se hodnotí obecný typ orgánové struktury (žlázovitý, vláknitý a mastný, smíšený s převahou jedné ze složek). Pozornost je věnována mlékovodům, jejich struktuře a průměru.

Zobrazování prsních orgánů může vykazovat cysty, masy (nádory), kalcifikace.

Některé mamografy jsou vybaveny punkčním bioptickým zařízením, které se provádí okamžitě, aby se potvrdila nebo vyloučila maligní povaha procesu.

Kdy udělat mamograf?

Mamografie se provádí jako profylaxe pro všechny ženy starší 40 let, jednou za 2 roky. Podle uvážení místních institucí pro ženy starší 50 let - jednou ročně.

Kromě toho existují neplánované indikace pro tento typ vyšetření..

Kojící mamografie je naprosto přijatelný jev.

Během těhotenství je kdykoli vhodnější použít ultrazvukovou metodu kvůli absenci vedlejších účinků, zejména ozáření matky a plodu. Provádění mamografie během kojení je zcela přijatelný jev, ale pro lékaře není příliš poučný. Doporučuje se použít další pomocné studie.

Za nejsprávnější je považováno podstoupit mamologické vyšetření 5-13. Den menstruačního cyklu, tj. v první fázi. Ve druhé fázi prochází prsní tkáň některými hormonálními změnami: kanálky se rozšiřují, mění se struktura žlázové složky a může se objevit edém měkkých tkání. V takovém případě může být výsledek nespolehlivý a studie bude přenesena s pocitem nepohodlí a bolestivosti..

Během klimakterického období můžete mléčné orgány kdykoli vyšetřit..

Jak často můžete dělat?

Podle hlavních doporučení by mamografie měla být prováděna nejvýše jednou ročně. Ale v naléhavých případech je povoleno až 2-3krát. Pokud je nutné častější vyšetření, je rozumné použít pomocné metody - ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk), magnetická rezonance (MRI).

Jak se připravit?

Před manipulací nejsou nutná žádná zvláštní opatření. Výsledek mamografie je nezávislý na příjmu potravy a tekutin. Jediným doporučením je odmítnout kosmetiku pro pokožku podpaží v den studie..

Před zákrokem byste měli odstranit všechny šperky na krku, zvednout vlasy, úplně uvolnit hruď z oblečení.

Radiolog nebo laboratorní asistent varuje ženu před všemi možnými vedlejšími účinky, ptá se na den menstruačního cyklu, objasňuje těhotenství v době vyšetření mléčných žláz.

Pro správnou interpretaci změn v mléčných orgánech musíte mít protokoly z předchozích studií (mamografie, ultrazvuk, MRI).

Jak probíhá mamografie??

Mamografie se provádí v rentgenové místnosti, kde je umístěn mamografický přístroj. Žena je předvedena, jak se správně umístit vedle něj. Poloha závisí na typu vybavení (stojící nebo sedící). Poté se na oblast pasu aplikuje ochranná zástěra z olověného materiálu, která zakrývá spodní část břicha. Prsní žlázy jsou umístěny na destičku k tomu určenou, hrudník je nahoře přitlačen podobnou destičkou. Poté je rentgenový laboratorní asistent odstraněn z místnosti a dálkově zapne přístroj. Přesně stejné akce se opakují na druhé straně. Celý postup netrvá déle než 5–10 minut.

Prsní žlázy jsou umístěny na destičku k tomu určenou, hrudník je nahoře přitlačen podobnou destičkou.

Pokud je zjištěna patologie, může žena dodatečně podstoupit rentgenografii v jiné projekci - boční a / nebo šikmé. Podle uvážení lékaře je možnost cílené mamografie možná, když je oblast léze žlázy odstraněna přímo ve zvětšeném měřítku.

Snímek s popisem lze získat ve stejný den. Některé kliniky jsou vybaveny digitálním vybavením, díky kterému je výsledný obraz podrobnější. Všechny informace lze uložit na elektronické médium a kdykoli je použít.

První den si žena může stěžovat, že ji po mamografii bolí hrudník. To je způsobeno mechanickým tlakem desek, netrvá dlouho a nakonec prochází samo.

V tento den byste měli odložit další rentgenová vyšetření, abyste nepřekročili přípustnou expozici záření..

Mamografie nebo ultrazvuk mléčných žláz - což je lepší?

Obě metody, mamografie a ultrazvuk, jsou vysoce přesné a specifické pro přítomnost novotvarů prsu. Ultrazvuk je vhodnější, pokud je vyžadována vizualizace oblastí umístěných v blízkosti hrudníku z různých úhlů. V těchto oblastech je obtížné dosáhnout rentgenového záření.

Ultrazvuková metoda navíc přesněji rozlišuje cystické a pevné složky nádoru, odhaluje patologii malých rozměrů a ukazuje přítomnost průtoku krve. Je také informativní u mladých žen kvůli zvýšené hustotě orgánové tkáně v tomto věku. Ultrazvuk lze použít v jakékoli fázi těhotenství.

Ultrazvuk je vhodnější, pokud je vyžadována vizualizace oblastí umístěných v blízkosti hrudníku z různých úhlů.

Ultrazvuk umožňuje analyzovat velikost a tvar lymfatických uzlin - důležitý ukazatel diferenciální diagnostiky mezi benigními a maligními nádory.

Mamografie však dokáže detekovat jednotlivé nebo více malých kalcifikací, těžkou restrukturalizaci tkáně, přesnou identifikaci typu cysty, což je pomocí ultrazvuku nemožné.

Obě studie se tedy navzájem doplňují. Jejich kombinace významně zvyšuje přesnost diagnostiky a měla by být použita při identifikaci patologie..

Dekódování výsledků

Výsledky mamografie jsou hodnoceny radiologem. Závěr je vydán ve stejný den. Výzkumný protokol popisuje typy tkání, které tvoří mléčnou žlázu (vláknité, žlázové, mastné), jejich vzájemný vztah, uniformita nebo heterogenita struktury.

Provádí se analýza tvaru orgánu: kulatý, oválný, laločnatý nebo nepravidelný. Udává se velikost kanálků (obvykle do 0,4 cm u žen v plodném věku, do 0,2 u menopauzy), ať už jsou přímé nebo spletité, obsahují homogenní nebo nehomogenní obsah, ve kterém jsou lépe vyvinuté oblasti.

Zohledňuje se věk pacienta. U žen nad 40 let dochází k involučním procesům (žlázová složka je postupně nahrazována vláknitě mastnou složkou). Mamografie s fibrocystickou mastopatií ukazuje, že v tomto období převažuje žlázová složka..

Pokud během stanoveného období podle mamografie převažuje žlázová složka, projevuje se fibrocystická mastopatie.

Rozšířené kanály a cysty jsou také jasně viditelné na rentgenovém záření. Lékař podrobně popisuje jejich umístění (pro větší pohodlí pomocí zařízení hodinek), průměr, obrysy, vnitřní obsah. Typy cyst jsou jednoduché a komplikované (hnisající).

Na mamografu se poměrně dobře rozlišuje volumetrický útvar, který je na rentgenovém filmu doprovázen příznakem ztmavnutí. Jeho přítomnost je potvrzena ve dvou projekcích. Pokud se vizualizace vyskytuje pouze v jedné projekci, pak hovoří o ohnisku zhutnění v mléčné žláze.

Nádory jsou kvalitativně popsány analogicky s cystami, podrobněji jsou analyzovány pouze kontury (rovnoměrné, nerovnoměrné, přítomnost kapsle), hustota (nízká, smíšená, vysoká, asymetrická), přítomnost a hlavní charakteristiky kalcifikací..

Rozšířené kanály a cysty jsou také jasně viditelné na rentgenovém záření.

V dnešní době je zvykem hodnotit stav mléčných orgánů podle mezinárodního systému pro popis a zpracování dat BI-RADS (Breast Imaging Reporting and Data System), který se používá ve většině zemí..

Přijaté změny jsou vyjádřeny v kouli. Tento algoritmus přesně indikuje ošetřujícímu lékaři další taktiku léčby pacienta a nezbytná terapeutická opatření. BI-RADS tvoří kontinuitu mezi všemi léčebnými a diagnostickými vazbami, kterými žena prochází.

Stupnice zahrnuje 7 kategorií: 0 a 3 - případy, které jsou předmětem pomocného výzkumu, opakované sledování po šesti měsících, 1 a 2 - jsou zasílány ošetřujícímu gynekologovi, 4 a vyšší - konzultace s onkologem, doporučuje se biopsie punkcí tenkou jehlou.

Kvalita vyšetření závisí také na zkušenostech a školení specialisty. Kromě toho existuje malé procento falešně pozitivních diagnostik, což opět potvrzuje potřebu integrovaného přístupu k vyšetření..

Známky benigního nádoru na mamografu

Mamografie je schopna rozlišit nebo mít podezření na povahu vzdělávání. Hlavní nevýhodou jsou obtíže, se kterými se setkávají ženy do 35 let kvůli zvýšené hustotě orgánového parenchymu.

Mezi benigními fokálními změnami v mléčné žláze jsou lipomy, fibrolipomy, listové fibroadenomy.

Mezi benigní fokální změny v mléčné žláze patří lipomy, fibrolipomy, listové fibroadenomy, fibroadenolipomy atd. Jsou charakterizovány následujícími příznaky:

 • jasně vymezené, rovnoměrné hranice;
 • tvar ve tvaru kruhu, oválu nebo lalůčků;
 • homogenní struktura;
 • nedostatek malých kalcifikací;
 • nízká hustota.

Známky maligního nádoru na mamografu

Rakovina mléčné žlázy se projevuje na mamografii s určitými vlastnostmi:

 • nepravidelný nebo laločnatý tvar;
 • fuzzy (rozmazané), nerovné obrysy;
 • asymetrická hustota;
 • klíčení do zdravých tkání;
 • porušení architektoniky;
 • přítomnost lokální akumulace malých (do 1-2 mm) kalcifikací ve struktuře nebo potrubí;
 • zvětšení a patologické změny v lymfatických uzlinách;
 • zesílení, otoky kůže a podkožní tukové vrstvy nad nádorem.

Dalšími charakteristickými znaky maligní patologie v mléčných žlázách jsou nedostatečná stlačitelnost a pohyblivost formace, vertikální orientace klíčení do orgánu.

Mamografie mléčných žláz je tedy diagnostická technika, která je schopna stanovit správnou diagnózu co nejdříve, efektivně, neinvazivně, přesně a je k dispozici. V obtížných nebo pochybných případech by mělo být vyšetření mléčných orgánů provedeno v kombinaci s jinými metodami.

Mamografie. Indikace pro vyšetření, kontraindikace, dekódování

FAQ

Mamografie je jednou z vysoce účinných metod diagnostiky onemocnění prsu u žen. V závislosti na způsobu provádění mamografie to může být projekce, film a digitální, v závislosti na typu použitých paprsků - rentgenové a ultrazvukové. Kromě toho lze ke studiu prsní tkáně použít také zobrazování magnetickou rezonancí..

(mamografická technika)

(normální oboustranný mamogram)

Proč je mamografie předepsána??

Pomocí mamografie je možné detekovat přítomnost novotvarů v mléčné žláze, včetně maligních nádorů, dlouho před výskytem prvních vnějších příznaků. Mamogram jasně ukazuje některé typy nádorů, cyst a kalcifikací. Pod kontrolou rentgenových paprsků lze provést některé další studie, například punkční biopsii (odebrání materiálu cysty nebo nádoru punkcí) podezřelé formace s následným vyšetřením v laboratoři.

(punkční biopsie prsu pod rentgenovou kontrolou).

Indikace pro mamografii

 • přítomnost těsnění v prsní tkáni
 • stížnosti na zatažení nebo vyboulení kterékoli části žlázy
 • výtok z bradavky, změna jejího tvaru
 • citlivost prsou, otoky, změna velikosti

Jako preventivní vyšetřovací metoda je mamografie předepsána všem ženám ve věku 40 a více let nebo rizikovým ženám.
 • benigní nádory prsu (zejména fibroadenom)
 • zánětlivé procesy (mastitida)
 • mastopatie
 • genitální nádory
 • onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza, slinivka břišní)
 • neplodnost
 • obezita
 • anamnéza chirurgie prsu

Kontraindikace pro vyšetření

Absolutními kontraindikacemi jsou těhotenství a kojení. Kromě toho je považováno za nevhodné provádět studii u žen mladších 35 let, pokud nespadá do rizikové skupiny, protože informativní hodnota této studie je u nich nižší kvůli vyšší hustotě prsní tkáně. V tomto případě je mnohem efektivnější a bezpečnější použít ultrazvuk.

Jak často lze dělat mamografy??

Pro profylaktické účely by měla být mamografie prováděna všem zdravým ženám po 40 letech věku ročně a počínaje 50 lety - ještě častěji (jednou za šest měsíců). Pro diagnostické účely lze mamografii provádět 2, 3 a dokonce 5krát za měsíc, například se nestane nic hrozného, ​​protože radiační expozice je extrémně malá a biologický účinek rentgenového záření na tělo jako celek je zanedbatelný.

Známky benigního nádoru na mamografu


 • správná forma stínování (kulatá, vejčitá)
 • jasné hrany
 • nedostatek reakce z okolní tkáně
 • pomalý neinfiltrační růst dynamiky (roste, tlačí od sebe sousední tkáně).

Rychlost růstu benigního nádoru je extrémně nízká. Rychlost růstu je určena porovnáním průměru formace na snímcích pořízených s intervalem týdnů, měsíců, let. Například maligní nádor zdvojnásobí svůj průměr za rok, benigní nádor během této doby přidá 5-10% nebo zůstane nezměněn (nebo dokonce zmenší velikost).

Známky maligního nádoru na mamografu

Rakovina prsu může být infiltrační, difuzní, nodulární, edematózní, edematózní-infiltrační.

Zvažte běžné radiologické příznaky rakoviny na mamografu:

 • nejčastěji nepravidelný tvar (podlouhlý, zploštělý, se zúžením, hvězdicovitý, améba)
 • fuzzy kontury, roztrhané hrany, těžká struktura
 • může existovat „cesta“ od nádoru k bradavce
 • přítomnost drobných kalcifikací ve stěnách mléčných kanálků (kalcinátem jsou nádorové buňky, bakterie, cizí tělesa uzavřená ve vápenaté „kapsli“ ohraničené tělem z okolních zdravých tkání)
 • kolem nádoru - okraj méně intenzivního ztmavnutí v důsledku procesů infiltrace (nasycení) tkáně žlázy buněčnými prvky, hypervaskularizace (proliferace krevních cév); skleróza a fibróza (náhrada pojivové tkáně)
 • zesílení kůže nad nádorem
 • zatažení nebo vyboulení bradavky.

Jaký den menstruačního cyklu se provádí mamografie? Může být mamografie provedena během menstruace?

Nejpřesnější a bezbolestné vyšetření prsu bude provedeno od 7. do 12. dne po nástupu menstruace..

Před a během menstruace prsa obvykle bobtná, jsou možné bolesti a pocit plnosti. Většina poctivého pohlaví v každém věku cítí bolest v mléčné žláze před menstruací. Je to hlavně kvůli normálnímu hormonálnímu pozadí menstruačního cyklu. Spolu s hormony, vaječníky a endometriem prochází mléčná žláza různými změnami, kdykoli se připravuje na laktaci (tvorba mateřského mléka).

Změny v mléčné žláze v závislosti na menstruačním cyklu

1. 1. - 13. den menstruačního cyklu nebo folikulární fáze vaječníků - období zrání vajíčka. Během tohoto období převládají estrogenové hormony. Se zvyšováním hladiny estrogenu v mléčné žláze se postupně zvyšuje počet žláz a pojivové tkáně..
2. 14-16. Den menstruačního cyklu nebo ovulace - uvolnění vajíčka z vaječníku. Během tohoto období by mělo dojít k početí. V době ovulace je pozorována maximální hladina estrogenu. Zvýšené množství žlázových prvků mléčné žlázy vede k tomu, že se mohou navzájem spojovat a vytvářet cysty (proto některé ženy pociťují bolestivé pocity na hrudi uprostřed cyklu).
3. 17. - 28. den menstruačního cyklu nebo luteinizační fáze - období zrání žlutého tělíska. Během tohoto období dominuje hormon progesteron nebo těhotenský hormon, děloha je připravena přijmout oplodněné vajíčko. Progesteron v důsledku toho pomáhá zvýšit krevní oběh v mléčné žláze - postupné zvyšování edému. V době menstruace je pozorován maximální otok mléčných žláz, takže žena cítí v tomto období pocit bolestivosti a roztažení, zvětšení žláz. Tyto změny přetrvávají v prvních dnech menstruace..

Jak vidíte, období menstruačního cyklu může přímo ovlivnit výsledky mamografie. V období od 7. do 12. dne cyklu obvykle nedochází k otoku prsu, proto je tato doba pro jeho studium optimální. Navíc mamografický postup vyžaduje určité stlačení mléčné žlázy mezi speciálními dlahami, a pokud je v něm otok, může být tato manipulace bolestivá..

Pokud není čas a příležitost čekat na vhodný čas, pak musí mammolog vzít v úvahu možné změny v žlázách v závislosti na cyklu. Ani to však nemůže zaručit 100% přesnost diagnostiky..

Pokud žena již nemá menstruaci, to znamená, že je v menopauze, lze mamografii provést kdykoli.

Příprava na mamografii. Jak se postup provádí a je mamografie škodlivá??


Jak probíhá mamografie?

 • Procedura se provádí ve speciálně vybavené mamografické místnosti;
 • žena stojí nebo sedí;
 • břicho pacienta je pokryto olověnou zástěrou na ochranu genitálií;
 • technika: mléčná žláza je umístěna na speciální desku, pod kterou je rentgenový zářič a prsa je přitlačena na horní část s další deskou, je nutné zvětšit plochu vyšetřované roviny žlázy;
 • obraz tkáně žlázy je zobrazen na rentgenovém filmu, jedná se o rentgenovou mamografii;
 • takový postup se provádí samostatně pro každou žlázu a v případě potřeby v několika rovinách (projekcích): rovný, boční a šikmý;
 • postup trvá maximálně 20 minut, možnost získání mamografického závěru bezprostředně po vyšetření.

Samotný postup představuje pouze mírné nepohodlí spojené se stlačení prsu mezi destičkami. U mladých žen do 40 let a pacientů během menstruace bude takové vyšetření obzvláště nepříjemné a bolestivé..

Někdy se musí mamogram opakovat. Nepropadejte panice, pokud vám lékař předepsal další vyšetření, je nutné nejen objasnit zjištěnou patologii, ale také když během prvního vyšetření neobdrželi dobrý, tj. Čitelný obraz.

Přístup k mamografickému vyšetření prsou pomocí implantátů je odlišný; tuto studii by měl provést odborník, který má zkušenosti s prací s uměle zvětšenými mléčnými žlázami..

Je mamografie škodlivá??

Pokud vezmeme v úvahu použití rentgenových paprsků, samozřejmě existuje poškození z rentgenové mamografie, ale radiační dávka u mamografie je malá. Taková studie neohrožuje radiační nemoc. A riziko vzniku rakoviny prsu není významně ovlivněno a tento typ výzkumu se ve většině případů provádí u žen starších 40 let. U mladších žen představuje rentgenové záření větší riziko rakoviny prsu.

Dávka záření pro rentgenovou mamografii je maximálně 0,4 mSv. Pro srovnání, prostý rentgenový snímek plic poskytuje stejnou radiační expozici od 0,1 do 0,8 mSv a fluorografie - asi 0,8 mSv. Roční expozice ionizujícímu záření z okolní přírody je přibližně 4 mSv a záření neslučitelné s lidským životem je 150 mSv.

V zásadě tedy mamografie pro pacienta nepřináší velká rizika, ale patologie, která není odhalena včas, může vést nejen ke zhoršení zdravotního stavu, ale také ke smrti pacienta, například na rakovinu prsu.

Rentgenová mamografie nebo ultrazvuk, která z těchto metod je lepší a informativní?

Mnoho lidí věří, že mezi mamografií a ultrazvukem prsu není žádný rozdíl. Jedná se ale o zcela odlišné typy výzkumu s vlastními výhodami a nevýhodami. Pouze lékař rozhodne, která metoda je pro konkrétního pacienta vhodná. Tyto dvě metody se často používají v kombinaci pro diagnostiku a diferenciální diagnostiku patologie prsu..

Výhody a nevýhody rentgenové mamografie a ultrazvuku prsu.

ParametryUltrazvuk prsuRentgenová mamografie
Na čem je metoda založena?Vyšetření žláz pomocí ultrazvukových vln.Prsní žláza je rentgenována.
Kdo jsou oni?Ultrazvuk se doporučuje ženám v jakémkoli věku, ale je vhodnější pro pacienty mladší 40 let s podezřením na patologii v mléčné žláze (palpace formace, neustálá bolest, zatahování bradavek, „pomerančová kůra“ atd.).Pro preventivní vyšetření se mamografie provádí u všech žen starších 40 let 1krát za 1-2 roky.
InformativnostMíra detekce patologie - 85-90%.
Falešně pozitivní výsledky u rakovinných nádorů jsou asi 66% (histologické potvrzení), tj. Ultrazvuk přispívá k nadměrné diagnóze.
Detekce patologie - 90-95%.
Falešně pozitivní výsledky jsou získány ve 25% případů (podle histologického vyšetření biopsie).
Výhody metody
 • identifikace jakýchkoli formací, dokonce i těch nejmenších;
 • schopnost posoudit stav žláz z různých úhlů;
 • hodnocení lymfatických uzlin, ve kterých mohou být metastázy;
 • můžete použít Dopplerovu sonografii, tj. Zkontrolovat tok krve v žláze a údajnou formaci;
 • možnost vyšetření mléčných žláz jakékoli velikosti (malé i svěží);
 • přesnější metoda pro sledování punkce (ve srovnání s mamografií);
 • absolutně bezpečné a bezbolestné;
 • vhodné pro vyšetření mladých žen do 40 let s hustšími (nalitými) mléčnými žlázami;
 • doporučeno během těhotenství a kojení;
 • v případě potřeby je to nejlepší metoda pro vyšetření žláz u mužů.
 • používá se jako screeningová metoda (pro preventivní prohlídky);
 • umožňuje podrobně posoudit stav mléčných žláz;
 • optimální metoda pro účinné hodnocení stavu prsních kanálků;
 • více informativní metoda pro detekci cystických útvarů;
 • dobře vizualizované kalcifikace v mléčné žláze;
 • efektivní a přesnější detekce hustých útvarů, i těch velmi malých (vidíte jejich velikost, hustotu a umístění).
Nevýhody metod
 • méně účinný při detekci cyst, kalcifikací a stavu mléčných kanálků;
 • přesnost a informační obsah ultrazvuku je dvakrát nižší než u mamografie.
 • riziko rentgenového záření;
 • nepohodlí během postupu;
 • metoda není příliš informativní pro ženy do 40 let, stejně jako během těhotenství a laktace;
 • je technicky nemožné provést mamografii u žen s velmi malými a velmi velkými mléčnými žlázami.
Náklady na výzkum1 200 - 1 600 rublů (na soukromých klinikách).Až 500 rublů existuje možnost bezplatného vyšetření, pokud existuje doporučení od lékaře (v místě bydliště).

Na první pohled se při zvážení všech kladů a záporů může zdát, že ultrazvuk je mnohem lepší a bezpečnější, ale u žen nad 40 let je převládající metodou mamografie a v některých patologiích bude rentgenová metoda také informativní než ultrazvuk. Při předepisování určitého typu studie tedy lékař přistupuje individuálně s přihlédnutím k věku, anatomickým rysům, komorbiditám, údajné diagnóze a dalším faktorům..

Digitální mamografie a mamografie s tomosyntézou, jaké jsou výhody a nevýhody?

Medicína nestojí na místě a s rozvojem výpočetní techniky se mnoho typů rentgenových studií stalo digitálními.

Princip digitální mamografie je stejný jako u filmové mamografie, tento typ vyšetření využívá i rentgenové záření, ale obraz se nepřenáší na rentgenový film, ale na obrazovku počítače. Díky počítačovým programům a technologiím má digitální mamografie oproti filmové mamografii své výhody.
Výhody digitální versus filmové mamografie:
1. Méně záření. Vzhledem k tomu, že výsledný obraz se neodráží od rentgenového filmu, ale je přenášen ve formě digitální informace do počítače, je dávka záření snížena o čtvrtinu.
2. Velké příležitosti při hodnocení výsledků. Obrázek přijatý do počítače pomocí speciálních programů lze převést, zvětšit, přiblížit, změnit kontrast, kvalitu obrazu, jasnost atd. Existují programy, které analyzují výsledky a vydávají předběžný závěr. To zlepšuje informační obsah metody a zvyšuje procento detekce patologie prsu.
3. Archivace a přenos dat. Jakýkoli digitální výzkum je uložen na elektronických médiích, tyto informace mohou být uloženy na dobu neurčitou a přeneseny do jakékoli části světa pro další konzultace přes internet. To je důležité pro srovnání výsledků mamografie s předchozími preventivními prohlídkami nebo monitorováním během a po léčbě..
4. Vhodné pro každoroční screening prsů.

Nevýhody digitální mamografie:

 • cena studie je 4-5krát vyšší než u rentgenového záření - 1400-2800 rublů (na soukromých klinikách);
 • nepřístupnost pro malá města;
 • digitální média tento okamžik není oficiálním dokumentem v různých kontroverzních situacích, potvrzením zdravotního postižení atd., zatímco rentgenový film je nesporným dokumentem.

Indikace a kontraindikace pro digitální mamografii jsou stejné jako u konvenční filmové mamografie a postup je rovněž stejný..

Digitální mamografie však není limitem nejnovějších možností moderní medicíny. Svět začal používat metodu digitální mamografie s tomosyntézou.

Tomosyntéza je také rentgenové vyšetření, v podstatě velmi podobné počítačové tomografii, při které jsou řezy (tomogramy) získávány pomocí rentgenového záření. Díky těmto řezům a speciálním počítačovým programům je získán trojrozměrný obraz mléčných žláz.

S digitální mamografií s tomosyntézou se získá dvourozměrný obraz, jako u rentgenové mamografie, a trojrozměrný obraz, podobný počítačové tomografii. To vám umožní studovat každý milimetr prsní tkáně a dát výsledek s téměř 100% spolehlivostí..

Indikací pro tento typ diagnózy je podezření na patologii prsu. Jako screeningová metoda se tento typ studia v současnosti nepoužívá kvůli jeho ceně a nepřístupnosti..

Mamografie s tomosyntézou se provádí stejnou technikou jako u konvenční mamografie, to znamená, že se žláza upne mezi dvě desky speciálního přístroje.

Výhody digitální mamografie s tomosyntézou:

 • vysoká přesnost a informační obsah, nízké procento falešně pozitivních výsledků;
 • schopnost identifikovat nejranější stadia rakoviny;
 • pohodlí během diagnostiky díky „inteligentnímu“ a automatizovanému vybavení, postup je méně bolestivý než u běžné mamografie;
 • další výhody digitální mamografie.

Nevýhody digitální mamografie s tomosyntézou:
 • radiační expozice jako ve dvou mamografických postupech;
 • vysoké náklady na diagnostiku - asi 5 000 rublů.

Elektroimpedanční mamografie, magnetická rezonance (MRI), jaké jsou výhody těchto nejnovějších diagnostických metod?

Elektrická impedanční mamografie

Elektrická impedanční mamografie je poměrně nová metoda pro vyšetřování mléčné žlázy, založená na studiu odolnosti prsní tkáně vůči elektrickým impulzům. Tento typ diagnózy byl v Rusku vynalezen poměrně nedávno..

U této metody výzkumu je žláza vystavena střídavému proudu, ale síla tohoto proudu je malá a pacienti ji vůbec nepostřehnou. Na žlázu navlhčenou vodou po dobu 30-35 sekund se aplikuje speciální senzor, toto zařízení detekuje a zobrazuje odpor prsní tkáně. Obraz je získáván jak trojrozměrně, tak vrstvově, jako u tomografie. Pomocí speciálního programu můžete rekonstruovat obraz a určit, která část je tuková tkáň, tekutina, pojivová tkáň, svalová tkáň atd..

Celá studie trvá 10-15 minut, je bezbolestná a nepřináší nepříjemné pocity, závěr můžete vyvodit ihned po manipulaci.

Indikace pro mamografii s elektrickou impedancí:

 • lze použít k preventivní prohlídce (jako screening);
 • hodnocení stavu mléčných žláz během těhotenství a stanovení úrovně laktace;
 • podezření na mastopatii u mladých dívek;
 • kontrola dynamiky na pozadí terapie onemocnění prsu;
 • metoda se osvědčila v diagnostice mastopatie i ve stanovení reakce mléčných žláz na hormonální léky, včetně perorálních kontraceptiv.

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)

Metoda MRI je založena na účinku magnetického pole a rádiových vln a na detekci atomů vodíku v buňkách a biologických tekutinách orgánu. Tato metoda není rentgenová a ionizující, proto není pro pacienta nebezpečná.

MRI mléčných žláz je předepsáno pro účely diferenciální diagnostiky a objasnění diagnózy, když jsou na mamografii nebo ultrazvuku mléčných žláz detekovány podezřelé formace..

Během studie je pacient umístěn do speciální komory zobrazovače magnetické rezonance, během procedury žena leží na břiše a mléčné žlázy visí dolů do zvláštních otvorů v stole. I když je postup bezbolestný, je problematický pro lidi s nestabilní psychikou, psychiatrickými diagnózami a klaustrofobií.

Obraz je přijímán na obrazovce počítače ve formě tomografických řezů, což vám umožní podrobně studovat celý orgán a identifikovat i ty nejmenší změny.

Výhody MRI prsu:

 • vysoká přesnost, specifičnost a informační obsah;
 • pokročilé schopnosti při hodnocení výsledků;
 • bezpečnost.

Nevýhody MRI prsu:
 • přítomnost kontraindikací: umělý stimulátor srdeční frekvence, přítomnost kovových zařízení, protéz a předmětů v těle pacienta;
 • drahá metoda - asi 3000-3500 rublů.

Je možné provést mamografii a fluorografii ve stejný den?

Je to možné, ale není to nutné.
Přestože mamografie a fluorografie jsou povinnými prohlídkami pro preventivní prohlídku ženy, jsou rentgenologické. Pokud jsou v jeden den provedeny dvě rentgenové metody a v jedné další oblasti se radiační zátěž mléčných žláz zdvojnásobí, což zvyšuje riziko vzniku onkologických patologií. Samozřejmě, pokud existuje podezření na závažnou patologii (například rakovina prsu s metastázami do plic), na radiační expozici se pohlíží jen málo, protože rizika chybějící patologie jsou mnohem vyšší než u radiační.

Jak víte, můžete se před ozářením chránit olovem, snížením dávky a časem. Proto je lepší provádět dvě plánovaná preventivní rentgenová vyšetření v intervalu dvou týdnů nebo dokonce několika měsíců. A během výzkumu je nutné co nejvíce chránit pohlavní orgány pomocí olověné clony, zástěry, sukně a dalších metod osobní ochrany.

V den rentgenového vyšetření je dobré vypít sklenici mléka a suchého červeného vína, jíst hodně vlákniny (zelenina, ovoce, cereálie, cereálie) a můžete si vzít adsorbenty (aktivní uhlí, Atoxil, Enterosgel a další).

Fotografie toho, jak vypadá mamografie u onemocnění mléčných žláz?

Mastopatie je onemocnění spojené s nerovnováhou pohlavních hormonů, zejména se zvýšenou hladinou estrogenu.

Známky mastopatie na mamografu:

 • silné stíny naznačují vláknité výrůstky;
 • zvýšené množství žlázové tkáně;
 • přítomnost cyst.

Kalcifikace v mléčné žláze - akumulace vápenatých solí v místě poškozené prsní tkáně.

Důvody pro vývoj kalcifikací v mléčné žláze:

 • zbytkové změny v důsledku stagnace mléka během laktace;
 • porušení metabolismu vápníku;
 • benigní formace, zatímco kalciový stín má tvar půlměsíce nebo mísy, takové kalcifikace jsou obvykle jednoduché a velké;
 • rakovinový nádor může mít inkluze vápníku, zatímco obrysy kalcifikací nemají jasně pruhovanou strukturu nebo jsou vícebodové.

Čím větší je počet a menší velikost kalcifikací, tím je pravděpodobnější diagnóza rakoviny. Identifikace takových kalcifikací často vyžaduje biopsii punkcí..

Foto: Rakovina prsu na mamografu.

Tento obrázek ukazuje několik vysoce intenzivních hmot pravého prsu s inkluzí vápníku. Kalcifikace se nacházejí také v levé mléčné žláze. Viditelné jsou také zvětšené intenzivní axilární lymfatické uzliny. Tento obrázek je typický pro rakovinu prsu s metastázami do regionálních lymfatických uzlin v jiné mléčné žláze..

Foto: Fibroadenoma pravého prsu.

Pravá žláza je téměř dvakrát tak velká. Na pravé straně je odhalena velká formace, ze které odchází více vláknitých šňůr.

Foto: Mastná evoluce mléčných žláz.

Na mamogramu takové žlázy není jasné oddělení strukturních jednotek, protože žlázová tkáň je nahrazena tukovou a pojivovou tkání. K tukové evoluci mléčné žlázy obvykle dochází po nástupu menopauzy (nevratný proces) a v období po kojení (dočasné změny). Pokud k takové involuci došlo v mladém věku u nulipární ženy, znamená to nerovnováhu v pohlavních hormonech, zejména nízkou hladinu estrogenu. V tomto případě je nutné podstoupit studium hormonů a předepsat léčbu, takové hormonální poruchy vedou k neplodnosti.

Samotný sexuální kontakt nestačí k tomu, aby bylo zaručeno, že žena otěhotní. Klíčovým faktorem je ovulace - uvolnění vajíčka připraveného k oplodnění. Při stabilním cyklu dochází k ovulaci 2 týdny před menstruací a trvá 2-3 dny.