V který den cyklu se mamografie provádí?

Mamografie je metoda studia tkání mléčných žláz pomocí speciálního vybavení - mamografu, který má několik odrůd, které se používají v různých případech. Ženy se často zajímají o to, jak a v jaký den menstruace se mamografie provádí, zda ji lze provádět v kritických dnech.

Proč je mamografie tak důležitá?

Nemoci mléčných žláz se každoročně vyskytují u ženské populace stále více. Pokud se před několika desetiletími objevily prsní formace hlavně u nežného pohlaví během menopauzy, nyní se vyskytují ve věkové skupině od 20 do 40 let..

Mamografické vyšetření se používá především k diagnostice maligních novotvarů. Nádory detekované v rané fázi se snáze léčí.

Tento typ diagnózy je považován za velmi informativní a je doplněn nebo nahrazen laboratorními, tomografickými, ultrazvukovými vyšetřeními..

Indikace po mamografii:

 • pokud se v hrudníku vyskytnou hrudky, může dotykový kontakt způsobit bolest a nepohodlí;
 • identifikace uzlin a deformací kůže, zarudnutí kůže podél obrysu hrudníku;
 • přítomnost výtoku z bradavek;
 • deformace bradavek;
 • neustálé narušení menstruačního cyklu;
 • když je prsa neurčitá;
 • pro včasnou diagnostiku rakoviny - všechny ženy starší 40 let.

Kontraindikace pro mamografii jsou:

 • těhotenství;
 • laktace;
 • věk do 35 let.

Zákaz tohoto postupu je vysvětlen skutečností, že rentgenové záření v těchto případech negativně ovlivňuje tělo. Je možné ji provádět během kojení, pokud existují indikace a lékař trvá na vyšetření.

Mamografie se provádí v konkrétní den, a to kvůli fyziologii. Aby se žena během procedury cítila co nejpohodlněji, měla by být prsa měkká.

Kdy je nejlepší udělat mamograf

V který den cyklu se má mamografovat, závisí na individuálních charakteristikách ženy:

 1. Pokud cyklus trvá méně než 25 dní, postup se provádí od 3 do 5 dnů od okamžiku, kdy začal.
 2. S trváním cyklu přibližně 4 týdny bude správné vyšetřit ženu od 6 do 12 dnů. Odborníci tvrdí, že díky hormonálním procesům probíhajícím v tuto dobu (hojná sekrece estrogenu) je hrudník uvolněný.
 3. Pokud je cyklus delší než 35 dní, je lepší fotografovat od 10 do 18 dnů od jeho začátku..
 4. Po nástupu menopauzy bude postup poskytovat spolehlivé údaje o kterémkoli dni.

Taková studie během ovulace a před menstruací je absolutně neinformativní kvůli velkému množství progesteronu v krvi - hormonu, který významně ovlivňuje stav mléčných žláz.

Ženy se často ptají, zda lze mamografii provádět během menstruace. Odborníci nemají jednoznačnou odpověď, protože menstruace se obecně nepovažuje za kontraindikaci.

Avšak účelnost takového vyšetření je opět dána individuálními charakteristikami ženského těla:

 • pokud menstruační krvácení trvá 3-5 dní, pak je poslední den prsa zcela připravena k vyšetření;
 • s obdobími trvajícími 5 nebo více dní, 5. nebo 6. den, mohou mléčné žlázy zůstat oteklé a hladina progesteronu je poměrně vysoká.

V druhém případě je lepší počkat až do konce kritických dnů. To pomůže učinit mamografii pro ženu pohodlnou a spolehlivou pro diagnostiku..

Pro průběh onemocnění s novotvary je charakteristické nepravidelné krvácení, které lze vnímat jako menstruační.

Pokud po mnoho měsíců žena neměla kritické dny a poté se objevilo krvácení, měla by být urgentně provedena mamografie.

Pravidla postupu:

 1. Předepisuje jej výhradně lékař, který také zvolí nejvhodnější termín.
 2. Pár dní před studiem se musíte vzdát kávy a energetických nápojů.
 3. Pokud byl postup proveden dříve, je třeba pořídit minulé snímky, aby lékař mohl klinicky vyhodnotit klinický obraz.
 4. V den procedury je třeba dbát na hygienu, ale nepoužívejte zvlhčovače a deodoranty - způsobují skvrny na obrázku, které mohou ovlivnit diagnózu.
 5. Je povoleno užívat některé léky proti bolesti, pokud se žena bojí nepohodlí.
 6. Každý prsa se vyšetřuje samostatně umístěním a fixací mezi speciálními tyčemi. Doba trvání procedury je až 20 minut.
 7. V případě potřeby jsou z požadovaných úhlů pořízeny další objasňující fotografie.

V jakém věku se vyšetření provádí?

Na otázku, kdy je možné provádět mamografii bez poškození zdraví, odborníci odpovídají, že žena musí dosáhnout věku 35 let. Různé země mají svá vlastní doporučení týkající se metody a doby vyšetření prsu..

Jako hlavní diagnostická metoda se používá až 35 let starý ultrazvuk. To se vysvětluje nepříznivým účinkem paprsků na mladé tělo s častým používáním (doporučuje se provádět mamografii mléčných žláz jednou za několik let, a pokud je to indikováno, ještě častěji).

I přes potenciální nebezpečí se někteří odborníci domnívají, že mamografická vyšetření lze provádět u všech věkových skupin s nástupem charakteristických příznaků, vzhledem k důležitosti postupu pro přesnou diagnózu.

Kromě toho záleží na typu postupu při rozhodování o tom, kdy si dát udělat prsní mamograf:

 • standard, v důsledku čehož je obraz získán v přímých a šikmých projekcích;
 • prodloužený - pro další boční pohled;
 • pozorování, když je nutné podrobněji studovat konkrétní oblast tkáně;
 • digitální - pro vyšetřování žen v plodném věku.

Implantáty

Procedura k identifikaci nebo vyloučení maligních nádorů v mléčných žlázách je také možná u implantátů. Důvodem je především změna tvaru prsu, ale neměly by se také ignorovat všechny výše uvedené příznaky..

Ale implantáty ztěžují diagnostiku, takže mamografie se provádí jinak než ve standardních situacích. Aby získali spolehlivý obraz, jsou posunuty do strany a mezi mamografové lamely je umístěna přirozená prsní tkáň.

U žen náchylných k mastopatii se během období nošení dítěte a kojení onemocnění zhoršuje, ale nenavštěvují lékaře a nevěnují veškerý čas dítěti. Gynekologové doporučují neignorovat alarmující příznaky a vyhledat pomoc včas.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat prsní mastopatii s menopauzou, aby bylo možné zjistit její příznaky a léčbu patologie, doporučujeme přečíst si na našem webu samostatný článek.

Mamografie během menstruace: udělat nebo je lepší počkat?

Lékaři důrazně nedoporučují mamografii během menstruace, stejně jako den předtím. Některé ženy navzdory zákazům souhlasí s tím, že podstoupí zákrok v kterýkoli den cyklu. Proč platí zákaz? Jak správně dělat mamografii?

Postup mamografie - co to je

Tento koncept zahrnuje 2 typy výzkumu - ultrazvuk, rentgen. Poslední je nejinformativnější. Výraz „mamografie“ to často znamená. Ultrazvukové vyšetření se provádí samostatně. Rentgenové vyšetření je založeno na použití speciálních paprsků, které jsou schopné proniknout přes měkké tkáně lidských orgánů. Mamografie vám umožňuje vidět maligní novotvary - nádor v mléčných žlázách. Ale pouze v případě, že je orgán zcela zapojen do patologických procesů, je většina struktury měkké tkáně nahrazena tukovou pojivovou tkání. Tato situace často nastává po 40 letech v předvečer menopauzy nebo v počáteční fázi zániku reprodukční funkce ženského těla.

Proces mamografie

Výsledek studie, pravděpodobnost detekce maligních novotvarů, závisí na správnosti mamografického postupu. I přes jednoduchost postupu výzkumu je třeba tento proces brát vážně. Je nutné objasnit s ošetřujícím lékařem, zda by měl být postup proveden před nebo po menstruaci.

Hrudník je umístěn na deskách konkrétním způsobem. Studie se provádí pomocí přístroje - mamografie. Interpretaci získaných údajů provádí odborník, pomocné funkce provádí laboratorní asistent. Vyšetření prsou pro každý prsa se provádí samostatně.

Postup mamografie se provádí, zatímco žena sedí, stojí. Hrudník je umístěn na talíři. Další je připevněna nahoře, vymačkaná speciálními zařízeními. V této poloze je jasně viditelné i to nejnevýznamnější zhutnění v mléčných žlázách, lze vysledovat nádor. Kromě toho je odstraněna rentgenová zátěž tkání. Upevnění orgánu deskami umožňuje rovnoměrné rozložení tkání. Žena však cítí bolestivé pocity. Je zřejmé, proč mnoho lidí zajímá otázka, kdy je lepší provádět mamografii - před nebo po menstruaci..

Co může ovlivnit výsledek

V předvečer procedury dává lékař pokyny, co nedělat.

 • Měli byste se zdržet používání antiperspirantů v podpaží. Mastek se dostane na povrch prsou. Výsledkem je, že při vyšetřování mléčných žláz budou vytvořeny další stíny, které lze vnímat jako patologii.
 • Je nutné odstranit šperky, veškeré oblečení do pasu. Kovové předměty na těle zkreslují výsledek testu.
 • Na několik dní byste měli přestat pít silnou kávu, čaj, alkohol a jíst čokoládu. Kofein zvyšuje citlivost. Bolest během vyšetření se bude zdát významná.

Pokud je otok hmatatelný nebo má žena určité místo na mléčných žlázách, měli byste o tom informovat lékaře. Pokud máte fotografie po předchozím vyšetřovacím postupu, musíte si je vzít s sebou. Specialista bude schopen určit stav mléčných žláz v dynamice.

Záření během mamografie

Během mamografického postupu dostává žena určitou dávku záření. Vždy se zajímá o otázku, jak nebezpečné je záření pro zdraví ženy a přímo pro prsa. Dávka záření se rovná fluorografii hrudníku a činí 0,4–0,8 jednotek. Proto se mamografie provádí jednou ročně. Při rozšířené mamografii, kdy se vyšetření mléčných žláz provádí v několika projekcích, se dávka záření mírně zvýší. Aby ženy uklidnily, berou si příklad - každý rok v běžném životě člověk dostává záření na úrovni 4 jednotek. Smrtelná dávka pro člověka je 150 jednotek. Proto 0,4 jednotky. během mamografického postupu dávka s minimálním ozářením.

Ve dnech menstruačního cyklu však existují omezení. Žena nebude pociťovat zjevné zhoršení zdravotního stavu, když dostane dávku záření v kterýkoli den cyklu. Ale mamografie se provádí před 14 dny, aby se zabránilo těhotenství.

Jaký den menstruace se mamografie provádí?

Prsní žláza je orgán závislý na hormonálním pozadí ženy. Objem, hustota mléčných žláz závisí na přítomnosti estrogenu. Proto byste měli dodržovat určitá doporučení lékařů pro vysoce kvalitní mamografii. Během menopauzy je estrogen neustále v minimálním množství. Struktura tkání prsu, mléčných žláz se mění. Většinou jde o tukovou tkáň. Z tohoto důvodu není pro ženu během menopauzy důležité, když se provádí mamograf..

Kdy můžete po skončení období provést studii? Ihned po ukončení studia. Jelikož se hladina estrogenu v předvečer menstruace okamžitě zvyšuje, bolestivé pocity v prsou mizí až do konce kritických dnů a mléčné žlázy přestávají být citlivé. Proto se mamogram provádí 1 den po menstruaci..

Mamografie pro menstruaci

Lékaři nevítají mamografii během menstruace, stejně jako v předvečer menstruačního cyklu. Svou pozici vysvětlují tím, že otok mléčných žláz zvyšuje hustotu tkání. Výsledek získaný během procesu výzkumu bude nespolehlivý. V takové situaci je problematické identifikovat zhoubný nádor. Druhým dobrým důvodem zákazu je nárůst bolestivých pocitů orgánu. Citlivá prsa nedovolí fixaci prsu, jak to vyžaduje mamograf. Výzkum bude povrchní, neinformativní a nekvalitní. Žena dostane dávku záření a nádor zůstane nezjištěný.

Mělo by být zřejmé, že mamografie se provádí z dobrého důvodu poslední den menstruace. V ostatních případech byste měli počkat až do konce menstruace. Nejlepším řešením je jít na vyšetření orgánů 3 dny po skončení menstruace. Musíte být včas před ovulací. Ve druhé fázi menstruačního cyklu, těsně před menstruací, se hromadí tekutina v mléčných žlázách. Zasahuje do rozpoznávání nádoru, neumožňuje úplné vyšetření orgánu.

Potřeba mamografie

Ženy ve vyspělých zemích každoročně podstupují vyšetření prsou. Rakovina mléčných žláz se může objevit v jakémkoli věku, ale riziko se zvyšuje zejména po nástupu menopauzy. V současné době ženy podstupují výzkum na doporučení lékaře se zjevnými bolestivými příznaky. Když bolestivá mléčná žláza začne vážně obtěžovat. Doporučuje se studovat mléčné žlázy jednou ročně. Proto byste měli zvolit vhodný den menstruačního cyklu, aby byl výsledek spolehlivý. V žádném případě byste neměli jít na průzkum během kritických dnů..

Kdy je studie indikována?

 • Žena objevila novotvar v prsní tkáni přímo v mléčných žlázách.
 • Existuje nepochopitelný žlutý výtok, průhledný, s nepříjemným zápachem.
 • Změní se velikost orgánů, zmenší se prsa.

S výzkumem nelze váhat. Nádor detekovaný v první fázi je léčitelný. Jinak bude nutné odstranit prsa. Pokud se během vyšetření objeví na jednom prsu boule, provede se mamogram a druhý.

Když je ženské tělo uvolněné, není tam žádná bolest, studie se provádí rychle, bez nepohodlí. Pokud k tomu dojde během menstruace, postup bude nepříjemný, navíc zbytečný. Po chvíli to bude nutné opakovat.

Přímé kontraindikace zahrnují pouze těhotenství, kojení. Někteří lékaři se proto nezaměřují na otázku menstruace, provádějí výzkum v kterýkoli den cyklu, což není správné. Nebojte se provést průzkum. Postup by se měl stát povinným, stejně jako návštěva gynekologa. V současné době existuje mnoho faktorů, které přispívají k tvorbě maligního nádoru. Mezi nimi - nervový stres, nekvalitní výživa, špatná ekologie, hormonální nerovnováha, záření. Návykové návyky, zejména kouření, nepohodlná podprsenka, zvyšují riziko nemoci.

Mamografie a menstruace

 • Mamografie: význam a relevance postupu
 • Vyšetření mamografie v který den cyklu je lepší to udělat?
 • Mamografie před a během menstruace: proč diagnóza není žádoucí?
 • Mamografie po menstruaci
 • Vlastnosti stavu ženského těla v různých fázích menstruačního cyklu
 • Vlastnosti stavu ženského těla v různých fázích menstruačního cyklu
 • Jak často musíte být vyšetřeni na mamografii?
 • Co potřebujete vědět o přípravě a provádění mamografie?
 • Kolik žena potřebuje mamografii?
V posledních letech došlo ke zvýšení počtu patologických stavů prsu. Relativně nedávno byly rizikovou skupinou pro vývoj novotvarů v prsu ženy starší 40 let, které procházely menopauzou. Nyní jsou zástupci spravedlivého pohlaví v jakémkoli věku vystaveni těmto chorobám - často existují případy, kdy je porušení diagnostikováno iu docela mladých, dvacetiletých žen.
Důležitou podmínkou účinnosti boje proti patologii je její včasná diagnostika..
Mamografický typ vyšetření umožňuje identifikovat patologické novotvary v mléčné žláze ženy v nejranějším stadiu vývoje, kdy je jejich léčba snazší. Mamografie je známá jako typ neinvazivního vyšetření příslušných orgánů pomocí speciálního záření. Důležitou kvalitou mamografie je její informativita.

Zástupkyně žen se nepřiměřeně neobávají, kdy by měl být proveden mamogram, zda mohou vlastnosti menstruačního cyklu ovlivnit výsledky tohoto vyšetření a jak často je možné a nutné takový postup podstoupit.
Z tohoto článku se můžete dozvědět o podstatě takového diagnostického procesu, jako je moderní mamografie, v který den cyklu je výhodnější to udělat a jak často by měl být takový postup prováděn. Zde si také můžete přečíst o tom, kdy se doporučuje mamografie před menstruací, zda je během menstruace stanovena vhodná diagnóza a kdy je nutné provést diagnózu po menstruaci, což naznačuje mamografii.

Je mamografie povolena v kritických dnech

Světové statistiky tvrdí, že ročně je více než 1,2 milionu žen diagnostikováno s maligními formacemi v mléčných žlázách. V Rusku je každoročně diagnostikováno více než 54 000 žen s rakovinou prsu. Je třeba si uvědomit, že toto onemocnění není věta. Čím dříve jsou hmoty prsu nalezeny, tím efektivnější bude léčba. Mamografie je hlavní metodou diagnostiky onkologických novotvarů v mléčných žlázách, provádí ji odborný mammolog.

V tomto článku se dozvíte, jak se provádí vyšetření mammologem, co je mamografie, v který den cyklu se má provést a zda je možné udělat mamogram během menstruace..

Co je mamografie

Mamografie je neinvazivní vyšetření prsu, které zahrnuje krátkodobé vystavení rentgenovým paprskům s nízkou intenzitou. Na rentgenovém záření se můžete seznámit se všemi změnami, ke kterým dochází v tkáních mléčných žláz, určit umístění procesu onemocnění a velikost postižené oblasti.

Jako preventivní opatření se doporučuje provést mamografické vyšetření u všech žen starších 40 let. Následující kategorie pacientů vyžadují zvláštní kontrolu prsu:

 • s diagnózou „neplodnosti“ a „mastopatie“ v anamnéze onemocnění;
 • mít benigní formace v prsu a orgánech reprodukčního systému;
 • podstoupili operaci mléčných žláz;
 • s onemocněním endokrinního systému a obezitou.

Rizikové ženy musí pravidelně podstupovat mamografii mléčných žláz, protože tento typ diagnózy je jediný, který dokáže určit onkologii v rané fázi, kdy existuje velká šance na úplné vyléčení. Kromě maligních novotvarů může rentgenové vyšetření detekovat cysty, kalcifikace, fibroadenomy a další patologie mléčných žláz.

V mladém věku prochází mléčná žláza horšími rentgenovými paprsky, takže studie bude méně informativní než během premenopauzy nebo menopauzy. Čím je žena starší, tím je takový obraz efektivnější. Existují však absolutní indikace pro provedení studie, bez ohledu na věk pacienta:

 • pokud jsou v mléčné žláze cítit těsnění a zvětšeny lymfatické uzliny;
 • pokud prsa znatelně změnila tvar;
 • pokud se změnila barva kůže a její struktura se změnila v oblasti zhutnění, zvláště pokud se začala podobat pomerančové kůře;
 • pokud máte bolesti na hrudi a krvavý výtok z bradavek;
 • pokud se bradavka začne zatahovat.

U některého z těchto příznaků byste měli okamžitě jít na schůzku s mammologem. Vyšetření pomocí rentgenového záření je u těhotných žen kdykoli kontraindikováno, ale pokud existuje silné podezření na rakovinu prsu, je tento zákaz záměrně obcházen. Ženy během laktace také podstoupí tento postup, ale jako poslední možnost, za předpokladu, že mateřské mléko je odsáváno po dalších 24 hodin.

Mamografie se provádí pro následující účely:

 1. Pro prevenci. Všechny ženy po 40 letech musí mít mamografii alespoň jednou za rok, po 50 letech - jednou za šest měsíců. Pokud nejbližší příbuzní měli rakovinu prsu, musíte podstoupit postup každý rok, bez ohledu na věk.
 2. Pro účely diagnózy. Když má žena indikace k vyšetření.
 3. Kontrola. Pokud je ženě diagnostikována rakovina nebo benigní nádor pomocí mamografického vyšetření, je možné vyhodnotit účinnost předepsané léčby, v takovém případě se postup provádí až 5krát za měsíc.

Jak je

Pokud schůzka s mammologem končí s mamografickou schůzkou pro ženu, pak má lékař podezření na přítomnost maligních novotvarů v prsu. Tento postup se však nemusí bát, je naprosto bezbolestný a netraumatický. Mamografie se provádí ne déle než třetinu hodiny. Žena je ve vzpřímené poloze. Hrudník je umístěn na vodorovné podpěře a shora je pokryt druhou deskou, která mírně tlačí na žlázu, čímž se zvětšuje vyšetřovací oblast. Toto „drcení“ zmenšuje tloušťku tkáně, čímž snižuje radiační zátěž orgánu a zvyšuje kvalitu rentgenového záření.

Když jsou prsa oteklá a hustá, například ve druhé fázi cyklu, a žena je zraněna mačkáním prsou deskami, bude obraz neinformativní, s největší pravděpodobností bude muset být mléčná žláza znovu podrobena rentgenovým paprskům. Pro maximalizaci výsledku mamografického vyšetření je důležité zvolit správný den menstruačního cyklu, který je vhodný pro zákrok..

Mamografie během menstruace

Předpokládá se, že je optimální naplánovat návštěvu mammologa na 5-12. Den menstruačního cyklu. Krátce před regulací prsa zhustnou, oteknou a bolestí, což souvisí s premenstruačním syndromem. V takové situaci bude mamografie málo informací. Je lepší provést vyšetření po menstruaci, ale před uvolněním vajíčka z folikulu.

Některé ženy mají pochybnosti o tom, zda je možné takové vyšetření podstoupit v pravidelných intervalech, protože se stává, že kritické dny mohou trvat déle než týden. Kritické dny samy o sobě nejsou kontraindikací, ale při jejich dlouhém průběhu se může obraz ukázat jako neinformativní kvůli zbytkovému zhutnění a bolestivosti prsu 6. - 7. den menstruace. Abychom nemuseli opakovat vyšetření s delšími obdobími, je lepší provést mamografické vyšetření 8. - 12. den cyklu.

V který den cyklu dělat mamografii

V jaký den cyklu se studie provádí, její účinnost závisí, proto by měla být předem naplánována návštěva mammologa. Načasování mamografie bude záviset na délce menstruačního cyklu ženy:

 • ženy s krátkým cyklem 21 až 28 dnů musí podstoupit mamografii 3-5 dní po zahájení regulace. Během tohoto období bude diagnóza méně bolestivá a maximálně informativní;
 • pokud má žena standardní cyklus trvající od 28 do 35 dnů, měl by být mamogram proveden 6-12 dnů po nástupu kritických dnů;
 • Nejobtížnější je určit, ve který den cyklu se mám obrátit na mammologa, pokud trvá déle než 35 dní. Obvykle v tomto případě odborníci doporučují provést vyšetření nejdříve 10-18 dní cyklu..

Druhy mamografie

Během standardního postupu jsou rentgenové paprsky pořízeny ve dvou projekcích:

 • rovný;
 • šikmý.

Pokud má žena implantáty, je tvorba v prsu umístěna na zvláštním místě a pro další indikace lze provést rozšířenou diagnostiku a poté provést snímek v boční projekci. Vyšetření se provádí střídavě na každé žláze.

Pozorovací mamografie se provádí k detekci nejmikroskopičtějších novotvarů. U pacientů v reprodukčním věku se doporučuje digitální mamografie, při které se také používají rentgenové paprsky, ale s nižším tokem, zatímco obraz se zobrazuje na počítači, kde lze automaticky měnit kontrast a odstíny. Ženy starší 40 let nemají žádný rozdíl ve výsledcích konvenční a digitální mamografie.

Nejinformativnější a nejbezpečnější metodou pro vyšetření prsu je MRI, která poskytuje informace o stavu orgánu po jednotlivých vrstvách..

Věková omezení

Pokud má žena v prsou hrudky nebo je z bradavky krvavý výtok, pak lze předepsat mamografii bez ohledu na věk a provádí se také u všech pohlaví, jejichž tvar bradavek se změnil nebo kůže na prsou začala připomínat pomerančovou kůru.

Protože mamografie se provádí pomocí rentgenového záření, nepoužívá se jako profylaktická diagnostická metoda v reprodukčním věku, přičemž se upřednostňuje ultrazvukové vyšetření mléčných žláz. Kromě toho má hrudník do 35 let hustší konzistenci, která znesnadňuje průchod paprsků a snižuje rentabilitu rentgenového záření. V plodném věku je tento typ diagnózy indikován pouze v případě podezření na rakovinu..

Jako preventivní vyšetřovací metoda je mamografii pravidelně předepisována ženám po čtyřicítce. V premenopauze můžete zákrok podstoupit jednou ročně a během menopauzy by návštěvy mammologa měly být plánovány každých šest měsíců, v tuto chvíli již nezáleží na tom, který den cyklu je třeba vyšetřit.

Jak se správně připravit na postup

Aby byl výsledek mamografie co nejinformativnější a při dalším pořizování snímku se nemusíte znovu vystavovat rentgenovým paprskům, měli byste se na postup řádně připravit:

 • při registraci na mamografu přesně vypočítejte den menstruačního cyklu;
 • pokud podstoupíte proceduru poprvé, zeptejte se svého lékaře na všechny nuance;
 • Přestaňte konzumovat kofeinové produkty 1–2 dny před vyšetřením;
 • pokud se žena bojí, že během procedury bude mít bolesti, můžete nejprve užít léky proti bolesti, které neovlivní výsledek (Ibuprofen);
 • v den, kdy je procedura naplánována, nesmíte používat krémy, mastek, pudry a studenty bez vysokoškolského studia, protože mohou ovlivnit výsledek studie;
 • Nenoste šperky kolem krku nebo si je před zákrokem sundejte;
 • noste oblečení, které lze rychle sundat;
 • pokud to není první postup, můžete pořídit předchozí snímky pro schůzku s mammologem;
 • před zákrokem musí lékař sdělit všechny stížnosti a ukázat místo, kde je plomba lokalizována.

Musíte dávat pozor na své zdraví a pokud se vám na hrudi objeví hrčky, okamžitě vyhledejte pomoc od odborníka, protože včasná diagnóza dává velké šance na úplné vyléčení.

Je možné dělat mamografii během menstruace?

Mamografie je studie mléčných žláz vystavením různým druhům paprsků. Existují následující typy: rentgenové a ultrazvukové. Vyšetření prsu je důležitým postupem pro každou ženu, zejména po 40 letech, kdy se zvyšuje riziko vzniku maligních onemocnění tohoto orgánu. Správná příprava na výzkum je klíčem k získání nejinformativnějších výsledků. Mamografie po menstruaci, během nich nebo v předvečer - kdy bude výsledek nejspolehlivější?

Přečtěte si v tomto článku

Doba mamografie

Častěji termín „mamografie“ znamená rentgenové vyšetření a ultrazvukové vyšetření stojí od sebe. V článku se vše, co je popsáno pod pojmem „mamografie“, bude týkat konkrétně rentgenového vyšetření.

V mnoha zemích je tento typ vyšetření prsu screeningový, to znamená, že je povinný pro všechny ženy po určitém věku se stanovenou frekvencí - obvykle každé dva roky po 40 letech. Ve většině případů se však mamografie provádí, je-li indikována..

Rentgenové vyšetření je vysoce informativní pro identifikaci různých novotvarů v mléčných žlázách, avšak pouze v situacích, kdy téměř celý orgán prošel vývojovými změnami a většina struktur je nahrazena pojivovou tkání a tukovými tkáněmi. To platí pro ženy po 40 letech, po nástupu menopauzy. Před tímto věkem je nepraktické provádět mamografii, protože žlázovité laloky nepřenášejí rentgenové záření, takže výsledný obraz je extrémně neinformativní. Je také důležité vědět, jaký den po menstruaci se mamografie provádí u mladých dívek a těch, jejichž menstruace ještě neskončila..

Indikace pro výzkum:

 • stížnosti na patologickou tvorbu v mléčné žláze;
 • detekce plomby u lékaře;
 • výtok jiné povahy z jedné nebo dvou bradavek;
 • změna velikosti, tvaru jednoho prsu.

Je povinné provést studii u žen po 40 letech, které mají problémy s predispozicí k onemocnění prsu. Tyto zahrnují:

 • anamnéza benigních nádorů nebo jejich přítomnost v daném čase;
 • jakékoli chirurgické zákroky na žláze v minulosti;
 • anamnéza mastitidy;
 • neplodnost;
 • nadváha;
 • endokrinní onemocnění;
 • genitální nádory.

Metoda postupu

Informační obsah a procento detekce nemoci závisí na tom, jak správně se provádí mamografie. Žena by také měla objasnit, zda lze v tomto klinickém případě provést mamogram během menstruace..

Studie se provádí pomocí speciálního přístroje - mamografie. RTG laboratorní technik může položit mléčné žlázy a výsledky může interpretovat pouze lékař. Procedura se provádí střídavě u každého prsu.

Rentgenové záření se obvykle provádí ve stoje nebo v sedě. Prsní žláza je položena na vodorovnou desku, další je zakryta nahoře. V tomto případě se provede mírné „rozdrcení“ prsu, aby se zvýšil informační obsah studie. Tento postup zmenšuje tloušťku studovaného materiálu, což umožňuje diagnostikovat i malé nádory, a odstraňuje rentgenovou zátěž. A proto může žena během mamografie pociťovat mírnou bolestivost..

Studii lze provést ve třech projekcích: přímé, šikmé a boční. Ten se používá ve zvláštních případech podle uvážení lékaře, například k objasnění lokalizace nádoru, v přítomnosti implantátu atd..

Pravidla, která je třeba dodržovat, aby nedošlo k falešně pozitivním výsledkům studie:

 • Doporučuje se zdržet se používání antiperspirantů, deodorantů a dalších možných druhů kosmetiky na bázi mastku v podpaží a v blízkosti hrudníku. To může vést k výskytu falešných stínů na obrázcích, které budou interpretovány jako kalcifikace - jeden z možných příznaků maligních novotvarů tohoto orgánu..
 • Všechny šperky by měly být odstraněny do pasu.
 • Pokud byla provedena předchozí studie, doporučuje se ukázat lékaři všechny předchozí snímky. Bude tedy schopen porovnat dynamické ukazatele a vybrat zóny, které nejvíce potřebují diagnostiku..
 • V případě, že v prsních žlázách lze nahmatat nějakou formaci, měli byste o tom informovat lékaře, aby mohl důkladněji prostudovat změněnou zónu.

Vyšetřovací dávka

Během mamografie dostane žena dávku, která se rovná fluorografii hrudníku, a pohybuje se v rozmezí 0,4 až 8 mSv (to platí pro standardní metodu ve dvou projekcích). Navzdory tomu byste měli vědět, kdy si po menstruaci nechat udělat mamogram. Je nutné mít čas před 12-14 dny menstruačního cyklu, aby se vyloučila pravděpodobnost těhotenství během procedury.

Pokud se provádí rozšířená mamografie ve třech projekcích, stejně jako pozorování se známou lokalizací údajného nádoru, dávka záření se mírně zvýší.

Široce používaná digitální mamografie dává tělu menší zátěž ve srovnání s filmovou metodou.

Aby bylo možné posoudit radiační zátěž během rentgenového vyšetření mléčných žláz, je třeba vědět, že osoba dostává každý rok dávku ve výši 4 mSv za obvyklých podmínek. A smrtelné množství záření pro lidské tělo je 150 mSv.

V který den cyklu je lepší provést studii

V jaký den menstruace se mamografie provádí, závisí účinnost metody při identifikaci ohniskových útvarů..

Prsní žláza je hormonálně závislý orgán, jehož struktura, objem a hustota závisí na přítomnosti estrogenů v těle - ženské pohlavní hormony.

Pokud je však nutné provést studii u dívky před nástupem menopauzy, měli byste vědět, že mamografie během menstruace, stejně jako den předtím, není žádoucí. Ideální doba pro vyšetření je 5 až 12 dnů menstruačního cyklu. To je vysvětleno takto:

 • V předvečer kritických dnů se díky pohlavnímu hormonu progesteronu hromadí tekutina v lalůčcích mléčné žlázy a v intersticiálním prostoru. To se projevuje mírnou bolestí a zvětšením velikosti orgánu. Mít mamogram v dnešní době bude nejméně informativní.
 • Během ovulace a kolem ní existuje vysoké riziko početí a v důsledku toho účinek záření na oplodněné vajíčko. To může ovlivnit další růst a vývoj embrya..
 • Během menstruace je mamografie také nežádoucí, protože mléčné žláze trvá několik dní, než otok tkání ustoupí a žlázové lalůčky získaly svou obvyklou strukturu.

Doporučujeme, abyste si během menstruace přečetli článek o prsou. Z něj se dozvíte o příčinách bolesti v mléčné žláze během kritických dnů, co dělat pro ženu se silnými bolestmi, předepsané léky a účinnost bylinného léku.

Mamografie je důležitá a informativní metoda pro vyšetření mléčných žláz, zejména u žen s nástupem menopauzy. Nízká radiační zátěž, jednoduchost techniky učinila tuto vyšetřovací metodu populární a obecně dostupnou. Implementace jednoduchých doporučení pro přípravu na mamografii pomůže lékaři provést studii nejpohodlnějším a nejúčinnějším způsobem pro ženu..

Mamografie. Indikace pro vyšetření, kontraindikace, dekódování

FAQ

Mamografie je jednou z vysoce účinných metod diagnostiky onemocnění prsu u žen. V závislosti na způsobu provádění mamografie to může být projekce, film a digitální, v závislosti na typu použitých paprsků - rentgenové a ultrazvukové. Kromě toho lze ke studiu prsní tkáně použít také zobrazování magnetickou rezonancí..

(mamografická technika)

(normální oboustranný mamogram)

Proč je mamografie předepsána??

Pomocí mamografie je možné detekovat přítomnost novotvarů v mléčné žláze, včetně maligních nádorů, dlouho před výskytem prvních vnějších příznaků. Mamogram jasně ukazuje některé typy nádorů, cyst a kalcifikací. Pod kontrolou rentgenových paprsků lze provést některé další studie, například punkční biopsii (odebrání materiálu cysty nebo nádoru punkcí) podezřelé formace s následným vyšetřením v laboratoři.

(punkční biopsie prsu pod rentgenovou kontrolou).

Indikace pro mamografii

 • přítomnost těsnění v prsní tkáni
 • stížnosti na zatažení nebo vyboulení kterékoli části žlázy
 • výtok z bradavky, změna jejího tvaru
 • citlivost prsou, otoky, změna velikosti

Jako preventivní vyšetřovací metoda je mamografie předepsána všem ženám ve věku 40 a více let nebo rizikovým ženám.
 • benigní nádory prsu (zejména fibroadenom)
 • zánětlivé procesy (mastitida)
 • mastopatie
 • genitální nádory
 • onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza, slinivka břišní)
 • neplodnost
 • obezita
 • anamnéza chirurgie prsu

Kontraindikace pro vyšetření

Absolutními kontraindikacemi jsou těhotenství a kojení. Kromě toho je považováno za nevhodné provádět studii u žen mladších 35 let, pokud nespadá do rizikové skupiny, protože informativní hodnota této studie je u nich nižší kvůli vyšší hustotě prsní tkáně. V tomto případě je mnohem efektivnější a bezpečnější použít ultrazvuk.

Jak často lze dělat mamografy??

Pro profylaktické účely by měla být mamografie prováděna všem zdravým ženám po 40 letech věku ročně a počínaje 50 lety - ještě častěji (jednou za šest měsíců). Pro diagnostické účely lze mamografii provádět 2, 3 a dokonce 5krát za měsíc, například se nestane nic hrozného, ​​protože radiační expozice je extrémně malá a biologický účinek rentgenového záření na tělo jako celek je zanedbatelný.

Známky benigního nádoru na mamografu


 • správná forma stínování (kulatá, vejčitá)
 • jasné hrany
 • nedostatek reakce z okolní tkáně
 • pomalý neinfiltrační růst dynamiky (roste, tlačí od sebe sousední tkáně).

Rychlost růstu benigního nádoru je extrémně nízká. Rychlost růstu je určena porovnáním průměru formace na snímcích pořízených s intervalem týdnů, měsíců, let. Například maligní nádor zdvojnásobí svůj průměr za rok, benigní nádor během této doby přidá 5-10% nebo zůstane nezměněn (nebo dokonce zmenší velikost).

Známky maligního nádoru na mamografu

Rakovina prsu může být infiltrační, difuzní, nodulární, edematózní, edematózní-infiltrační.

Zvažte běžné radiologické příznaky rakoviny na mamografu:

 • nejčastěji nepravidelný tvar (podlouhlý, zploštělý, se zúžením, hvězdicovitý, améba)
 • fuzzy kontury, roztrhané hrany, těžká struktura
 • může existovat „cesta“ od nádoru k bradavce
 • přítomnost drobných kalcifikací ve stěnách mléčných kanálků (kalcinátem jsou nádorové buňky, bakterie, cizí tělesa uzavřená ve vápenaté „kapsli“ ohraničené tělem z okolních zdravých tkání)
 • kolem nádoru - okraj méně intenzivního ztmavnutí v důsledku procesů infiltrace (nasycení) tkáně žlázy buněčnými prvky, hypervaskularizace (proliferace krevních cév); skleróza a fibróza (náhrada pojivové tkáně)
 • zesílení kůže nad nádorem
 • zatažení nebo vyboulení bradavky.

Jaký den menstruačního cyklu se provádí mamografie? Může být mamografie provedena během menstruace?

Nejpřesnější a bezbolestné vyšetření prsu bude provedeno od 7. do 12. dne po nástupu menstruace..

Před a během menstruace prsa obvykle bobtná, jsou možné bolesti a pocit plnosti. Většina poctivého pohlaví v každém věku cítí bolest v mléčné žláze před menstruací. Je to hlavně kvůli normálnímu hormonálnímu pozadí menstruačního cyklu. Spolu s hormony, vaječníky a endometriem prochází mléčná žláza různými změnami, kdykoli se připravuje na laktaci (tvorba mateřského mléka).

Změny v mléčné žláze v závislosti na menstruačním cyklu

1. 1. - 13. den menstruačního cyklu nebo folikulární fáze vaječníků - období zrání vajíčka. Během tohoto období převládají estrogenové hormony. Se zvyšováním hladiny estrogenu v mléčné žláze se postupně zvyšuje počet žláz a pojivové tkáně..
2. 14-16. Den menstruačního cyklu nebo ovulace - uvolnění vajíčka z vaječníku. Během tohoto období by mělo dojít k početí. V době ovulace je pozorována maximální hladina estrogenu. Zvýšené množství žlázových prvků mléčné žlázy vede k tomu, že se mohou navzájem spojovat a vytvářet cysty (proto některé ženy pociťují bolestivé pocity na hrudi uprostřed cyklu).
3. 17. - 28. den menstruačního cyklu nebo luteinizační fáze - období zrání žlutého tělíska. Během tohoto období dominuje hormon progesteron nebo těhotenský hormon, děloha je připravena přijmout oplodněné vajíčko. Progesteron v důsledku toho pomáhá zvýšit krevní oběh v mléčné žláze - postupné zvyšování edému. V době menstruace je pozorován maximální otok mléčných žláz, takže žena cítí v tomto období pocit bolestivosti a roztažení, zvětšení žláz. Tyto změny přetrvávají v prvních dnech menstruace..

Jak vidíte, období menstruačního cyklu může přímo ovlivnit výsledky mamografie. V období od 7. do 12. dne cyklu obvykle nedochází k otoku prsu, proto je tato doba pro jeho studium optimální. Navíc mamografický postup vyžaduje určité stlačení mléčné žlázy mezi speciálními dlahami, a pokud je v něm otok, může být tato manipulace bolestivá..

Pokud není čas a příležitost čekat na vhodný čas, pak musí mammolog vzít v úvahu možné změny v žlázách v závislosti na cyklu. Ani to však nemůže zaručit 100% přesnost diagnostiky..

Pokud žena již nemá menstruaci, to znamená, že je v menopauze, lze mamografii provést kdykoli.

Příprava na mamografii. Jak se postup provádí a je mamografie škodlivá??


Jak probíhá mamografie?

 • Procedura se provádí ve speciálně vybavené mamografické místnosti;
 • žena stojí nebo sedí;
 • břicho pacienta je pokryto olověnou zástěrou na ochranu genitálií;
 • technika: mléčná žláza je umístěna na speciální desku, pod kterou je rentgenový zářič a prsa je přitlačena na horní část s další deskou, je nutné zvětšit plochu vyšetřované roviny žlázy;
 • obraz tkáně žlázy je zobrazen na rentgenovém filmu, jedná se o rentgenovou mamografii;
 • takový postup se provádí samostatně pro každou žlázu a v případě potřeby v několika rovinách (projekcích): rovný, boční a šikmý;
 • postup trvá maximálně 20 minut, možnost získání mamografického závěru bezprostředně po vyšetření.

Samotný postup představuje pouze mírné nepohodlí spojené se stlačení prsu mezi destičkami. U mladých žen do 40 let a pacientů během menstruace bude takové vyšetření obzvláště nepříjemné a bolestivé..

Někdy se musí mamogram opakovat. Nepropadejte panice, pokud vám lékař předepsal další vyšetření, je nutné nejen objasnit zjištěnou patologii, ale také když během prvního vyšetření neobdrželi dobrý, tj. Čitelný obraz.

Přístup k mamografickému vyšetření prsou pomocí implantátů je odlišný; tuto studii by měl provést odborník, který má zkušenosti s prací s uměle zvětšenými mléčnými žlázami..

Je mamografie škodlivá??

Pokud vezmeme v úvahu použití rentgenových paprsků, samozřejmě existuje poškození z rentgenové mamografie, ale radiační dávka u mamografie je malá. Taková studie neohrožuje radiační nemoc. A riziko vzniku rakoviny prsu není významně ovlivněno a tento typ výzkumu se ve většině případů provádí u žen starších 40 let. U mladších žen představuje rentgenové záření větší riziko rakoviny prsu.

Dávka záření pro rentgenovou mamografii je maximálně 0,4 mSv. Pro srovnání, prostý rentgenový snímek plic poskytuje stejnou radiační expozici od 0,1 do 0,8 mSv a fluorografie - asi 0,8 mSv. Roční expozice ionizujícímu záření z okolní přírody je přibližně 4 mSv a záření neslučitelné s lidským životem je 150 mSv.

V zásadě tedy mamografie pro pacienta nepřináší velká rizika, ale patologie, která není odhalena včas, může vést nejen ke zhoršení zdravotního stavu, ale také ke smrti pacienta, například na rakovinu prsu.

Rentgenová mamografie nebo ultrazvuk, která z těchto metod je lepší a informativní?

Mnoho lidí věří, že mezi mamografií a ultrazvukem prsu není žádný rozdíl. Jedná se ale o zcela odlišné typy výzkumu s vlastními výhodami a nevýhodami. Pouze lékař rozhodne, která metoda je pro konkrétního pacienta vhodná. Tyto dvě metody se často používají v kombinaci pro diagnostiku a diferenciální diagnostiku patologie prsu..

Výhody a nevýhody rentgenové mamografie a ultrazvuku prsu.

ParametryUltrazvuk prsuRentgenová mamografie
Na čem je metoda založena?Vyšetření žláz pomocí ultrazvukových vln.Prsní žláza je rentgenována.
Kdo jsou oni?Ultrazvuk se doporučuje ženám v jakémkoli věku, ale je vhodnější pro pacienty mladší 40 let s podezřením na patologii v mléčné žláze (palpace formace, neustálá bolest, zatahování bradavek, „pomerančová kůra“ atd.).Pro preventivní vyšetření se mamografie provádí u všech žen starších 40 let 1krát za 1-2 roky.
InformativnostMíra detekce patologie - 85-90%.
Falešně pozitivní výsledky u rakovinných nádorů jsou asi 66% (histologické potvrzení), tj. Ultrazvuk přispívá k nadměrné diagnóze.
Detekce patologie - 90-95%.
Falešně pozitivní výsledky jsou získány ve 25% případů (podle histologického vyšetření biopsie).
Výhody metody
 • identifikace jakýchkoli formací, dokonce i těch nejmenších;
 • schopnost posoudit stav žláz z různých úhlů;
 • hodnocení lymfatických uzlin, ve kterých mohou být metastázy;
 • můžete použít Dopplerovu sonografii, tj. Zkontrolovat tok krve v žláze a údajnou formaci;
 • možnost vyšetření mléčných žláz jakékoli velikosti (malé i svěží);
 • přesnější metoda pro sledování punkce (ve srovnání s mamografií);
 • absolutně bezpečné a bezbolestné;
 • vhodné pro vyšetření mladých žen do 40 let s hustšími (nalitými) mléčnými žlázami;
 • doporučeno během těhotenství a kojení;
 • v případě potřeby je to nejlepší metoda pro vyšetření žláz u mužů.
 • používá se jako screeningová metoda (pro preventivní prohlídky);
 • umožňuje podrobně posoudit stav mléčných žláz;
 • optimální metoda pro účinné hodnocení stavu prsních kanálků;
 • více informativní metoda pro detekci cystických útvarů;
 • dobře vizualizované kalcifikace v mléčné žláze;
 • efektivní a přesnější detekce hustých útvarů, i těch velmi malých (vidíte jejich velikost, hustotu a umístění).
Nevýhody metod
 • méně účinný při detekci cyst, kalcifikací a stavu mléčných kanálků;
 • přesnost a informační obsah ultrazvuku je dvakrát nižší než u mamografie.
 • riziko rentgenového záření;
 • nepohodlí během postupu;
 • metoda není příliš informativní pro ženy do 40 let, stejně jako během těhotenství a laktace;
 • je technicky nemožné provést mamografii u žen s velmi malými a velmi velkými mléčnými žlázami.
Náklady na výzkum1 200 - 1 600 rublů (na soukromých klinikách).Až 500 rublů existuje možnost bezplatného vyšetření, pokud existuje doporučení od lékaře (v místě bydliště).

Na první pohled se při zvážení všech kladů a záporů může zdát, že ultrazvuk je mnohem lepší a bezpečnější, ale u žen nad 40 let je převládající metodou mamografie a v některých patologiích bude rentgenová metoda také informativní než ultrazvuk. Při předepisování určitého typu studie tedy lékař přistupuje individuálně s přihlédnutím k věku, anatomickým rysům, komorbiditám, údajné diagnóze a dalším faktorům..

Digitální mamografie a mamografie s tomosyntézou, jaké jsou výhody a nevýhody?

Medicína nestojí na místě a s rozvojem výpočetní techniky se mnoho typů rentgenových studií stalo digitálními.

Princip digitální mamografie je stejný jako u filmové mamografie, tento typ vyšetření využívá i rentgenové záření, ale obraz se nepřenáší na rentgenový film, ale na obrazovku počítače. Díky počítačovým programům a technologiím má digitální mamografie oproti filmové mamografii své výhody.
Výhody digitální versus filmové mamografie:
1. Méně záření. Vzhledem k tomu, že výsledný obraz se neodráží od rentgenového filmu, ale je přenášen ve formě digitální informace do počítače, je dávka záření snížena o čtvrtinu.
2. Velké příležitosti při hodnocení výsledků. Obrázek přijatý do počítače pomocí speciálních programů lze převést, zvětšit, přiblížit, změnit kontrast, kvalitu obrazu, jasnost atd. Existují programy, které analyzují výsledky a vydávají předběžný závěr. To zlepšuje informační obsah metody a zvyšuje procento detekce patologie prsu.
3. Archivace a přenos dat. Jakýkoli digitální výzkum je uložen na elektronických médiích, tyto informace mohou být uloženy na dobu neurčitou a přeneseny do jakékoli části světa pro další konzultace přes internet. To je důležité pro srovnání výsledků mamografie s předchozími preventivními prohlídkami nebo monitorováním během a po léčbě..
4. Vhodné pro každoroční screening prsů.

Nevýhody digitální mamografie:

 • cena studie je 4-5krát vyšší než u rentgenového záření - 1400-2800 rublů (na soukromých klinikách);
 • nepřístupnost pro malá města;
 • digitální média tento okamžik není oficiálním dokumentem v různých kontroverzních situacích, potvrzením zdravotního postižení atd., zatímco rentgenový film je nesporným dokumentem.

Indikace a kontraindikace pro digitální mamografii jsou stejné jako u konvenční filmové mamografie a postup je rovněž stejný..

Digitální mamografie však není limitem nejnovějších možností moderní medicíny. Svět začal používat metodu digitální mamografie s tomosyntézou.

Tomosyntéza je také rentgenové vyšetření, v podstatě velmi podobné počítačové tomografii, při které jsou řezy (tomogramy) získávány pomocí rentgenového záření. Díky těmto řezům a speciálním počítačovým programům je získán trojrozměrný obraz mléčných žláz.

S digitální mamografií s tomosyntézou se získá dvourozměrný obraz, jako u rentgenové mamografie, a trojrozměrný obraz, podobný počítačové tomografii. To vám umožní studovat každý milimetr prsní tkáně a dát výsledek s téměř 100% spolehlivostí..

Indikací pro tento typ diagnózy je podezření na patologii prsu. Jako screeningová metoda se tento typ studia v současnosti nepoužívá kvůli jeho ceně a nepřístupnosti..

Mamografie s tomosyntézou se provádí stejnou technikou jako u konvenční mamografie, to znamená, že se žláza upne mezi dvě desky speciálního přístroje.

Výhody digitální mamografie s tomosyntézou:

 • vysoká přesnost a informační obsah, nízké procento falešně pozitivních výsledků;
 • schopnost identifikovat nejranější stadia rakoviny;
 • pohodlí během diagnostiky díky „inteligentnímu“ a automatizovanému vybavení, postup je méně bolestivý než u běžné mamografie;
 • další výhody digitální mamografie.

Nevýhody digitální mamografie s tomosyntézou:
 • radiační expozice jako ve dvou mamografických postupech;
 • vysoké náklady na diagnostiku - asi 5 000 rublů.

Elektroimpedanční mamografie, magnetická rezonance (MRI), jaké jsou výhody těchto nejnovějších diagnostických metod?

Elektrická impedanční mamografie

Elektrická impedanční mamografie je poměrně nová metoda pro vyšetřování mléčné žlázy, založená na studiu odolnosti prsní tkáně vůči elektrickým impulzům. Tento typ diagnózy byl v Rusku vynalezen poměrně nedávno..

U této metody výzkumu je žláza vystavena střídavému proudu, ale síla tohoto proudu je malá a pacienti ji vůbec nepostřehnou. Na žlázu navlhčenou vodou po dobu 30-35 sekund se aplikuje speciální senzor, toto zařízení detekuje a zobrazuje odpor prsní tkáně. Obraz je získáván jak trojrozměrně, tak vrstvově, jako u tomografie. Pomocí speciálního programu můžete rekonstruovat obraz a určit, která část je tuková tkáň, tekutina, pojivová tkáň, svalová tkáň atd..

Celá studie trvá 10-15 minut, je bezbolestná a nepřináší nepříjemné pocity, závěr můžete vyvodit ihned po manipulaci.

Indikace pro mamografii s elektrickou impedancí:

 • lze použít k preventivní prohlídce (jako screening);
 • hodnocení stavu mléčných žláz během těhotenství a stanovení úrovně laktace;
 • podezření na mastopatii u mladých dívek;
 • kontrola dynamiky na pozadí terapie onemocnění prsu;
 • metoda se osvědčila v diagnostice mastopatie i ve stanovení reakce mléčných žláz na hormonální léky, včetně perorálních kontraceptiv.

Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)

Metoda MRI je založena na účinku magnetického pole a rádiových vln a na detekci atomů vodíku v buňkách a biologických tekutinách orgánu. Tato metoda není rentgenová a ionizující, proto není pro pacienta nebezpečná.

MRI mléčných žláz je předepsáno pro účely diferenciální diagnostiky a objasnění diagnózy, když jsou na mamografii nebo ultrazvuku mléčných žláz detekovány podezřelé formace..

Během studie je pacient umístěn do speciální komory zobrazovače magnetické rezonance, během procedury žena leží na břiše a mléčné žlázy visí dolů do zvláštních otvorů v stole. I když je postup bezbolestný, je problematický pro lidi s nestabilní psychikou, psychiatrickými diagnózami a klaustrofobií.

Obraz je přijímán na obrazovce počítače ve formě tomografických řezů, což vám umožní podrobně studovat celý orgán a identifikovat i ty nejmenší změny.

Výhody MRI prsu:

 • vysoká přesnost, specifičnost a informační obsah;
 • pokročilé schopnosti při hodnocení výsledků;
 • bezpečnost.

Nevýhody MRI prsu:
 • přítomnost kontraindikací: umělý stimulátor srdeční frekvence, přítomnost kovových zařízení, protéz a předmětů v těle pacienta;
 • drahá metoda - asi 3000-3500 rublů.

Je možné provést mamografii a fluorografii ve stejný den?

Je to možné, ale není to nutné.
Přestože mamografie a fluorografie jsou povinnými prohlídkami pro preventivní prohlídku ženy, jsou rentgenologické. Pokud jsou v jeden den provedeny dvě rentgenové metody a v jedné další oblasti se radiační zátěž mléčných žláz zdvojnásobí, což zvyšuje riziko vzniku onkologických patologií. Samozřejmě, pokud existuje podezření na závažnou patologii (například rakovina prsu s metastázami do plic), na radiační expozici se pohlíží jen málo, protože rizika chybějící patologie jsou mnohem vyšší než u radiační.

Jak víte, můžete se před ozářením chránit olovem, snížením dávky a časem. Proto je lepší provádět dvě plánovaná preventivní rentgenová vyšetření v intervalu dvou týdnů nebo dokonce několika měsíců. A během výzkumu je nutné co nejvíce chránit pohlavní orgány pomocí olověné clony, zástěry, sukně a dalších metod osobní ochrany.

V den rentgenového vyšetření je dobré vypít sklenici mléka a suchého červeného vína, jíst hodně vlákniny (zelenina, ovoce, cereálie, cereálie) a můžete si vzít adsorbenty (aktivní uhlí, Atoxil, Enterosgel a další).

Fotografie toho, jak vypadá mamografie u onemocnění mléčných žláz?

Mastopatie je onemocnění spojené s nerovnováhou pohlavních hormonů, zejména se zvýšenou hladinou estrogenu.

Známky mastopatie na mamografu:

 • silné stíny naznačují vláknité výrůstky;
 • zvýšené množství žlázové tkáně;
 • přítomnost cyst.

Kalcifikace v mléčné žláze - akumulace vápenatých solí v místě poškozené prsní tkáně.

Důvody pro vývoj kalcifikací v mléčné žláze:

 • zbytkové změny v důsledku stagnace mléka během laktace;
 • porušení metabolismu vápníku;
 • benigní formace, zatímco kalciový stín má tvar půlměsíce nebo mísy, takové kalcifikace jsou obvykle jednoduché a velké;
 • rakovinový nádor může mít inkluze vápníku, zatímco obrysy kalcifikací nemají jasně pruhovanou strukturu nebo jsou vícebodové.

Čím větší je počet a menší velikost kalcifikací, tím je pravděpodobnější diagnóza rakoviny. Identifikace takových kalcifikací často vyžaduje biopsii punkcí..

Foto: Rakovina prsu na mamografu.

Tento obrázek ukazuje několik vysoce intenzivních hmot pravého prsu s inkluzí vápníku. Kalcifikace se nacházejí také v levé mléčné žláze. Viditelné jsou také zvětšené intenzivní axilární lymfatické uzliny. Tento obrázek je typický pro rakovinu prsu s metastázami do regionálních lymfatických uzlin v jiné mléčné žláze..

Foto: Fibroadenoma pravého prsu.

Pravá žláza je téměř dvakrát tak velká. Na pravé straně je odhalena velká formace, ze které odchází více vláknitých šňůr.

Foto: Mastná evoluce mléčných žláz.

Na mamogramu takové žlázy není jasné oddělení strukturních jednotek, protože žlázová tkáň je nahrazena tukovou a pojivovou tkání. K tukové evoluci mléčné žlázy obvykle dochází po nástupu menopauzy (nevratný proces) a v období po kojení (dočasné změny). Pokud k takové involuci došlo v mladém věku u nulipární ženy, znamená to nerovnováhu v pohlavních hormonech, zejména nízkou hladinu estrogenu. V tomto případě je nutné podstoupit studium hormonů a předepsat léčbu, takové hormonální poruchy vedou k neplodnosti.

Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem zdraví žen; obvykle by menstruace měla být pravidelná. Pokud dojde k poruše v menstruačním cyklu, ženy se snaží pochopit příčiny porušení a zlepšit fungování těla.