Je možné udělat kolonoskopii s menstruací

Chcete-li pokračovat ve studiu na mobilním zařízení, SKENUJTE QR kód pomocí speciálu. programy nebo kamery mobilního zařízení

Náhodný výběr

tato funkce náhodně vybírá informace pro vaši studii,
výběr spustíte kliknutím na tlačítko níže

Náhodný výběr

Zpětná vazba
Napište nám email

Chybové hlášení
Co zlepšit?

Úvod:

Kolonoskopie je jedním z nejdůležitějších a informativních vyšetření tlustého střeva. U mnoha pacientů je důležitá otázka možnosti provedení zákroku během menstruace. V článku jsou podrobně popsány tyto oddíly:

 • popularita a účinnost tohoto postupu;
 • možnost provedení studie během menstruace;
 • příprava na kolonoskopii;
 • jaké nemoci odhaluje kolonoskopie?.

Celý text článku:

Proč je tento postup tak populární?

Díky kolonoskopii bylo možné identifikovat různé neoplazmy v tlustém střevě. Tato metoda je mnohem efektivnější než jiné, protože vám umožňuje identifikovat rakovinu v rané fázi, polypy a jiné novotvary, a to i na nejnepřístupnějších místech. Procedura dostala takové příležitosti díky vysoce citlivé sondě kolonoskopu. Jeho délka dosahuje 160 cm a umožňuje vám prozkoumat většinu střev. Procedura prováděná endoskopistou nebo proktologem je naprosto bezpečná a minimalizuje možnost vnitřních popálenin, protože se používá studené světlo.

Doba studia není delší než půl hodiny. Postup je obvykle dokončen, když je dosaženo slepého střeva. Sonda se zavádí do konečníku ručně a postup pružné trubice je doprovázen přívodem vzduchu. V tomto případě lékař ovládá polohu zařízení palpací břicha.

Kolonoskopie a menstruace

Častá otázka, zda je možné provést kolonoskopii během menstruace, je slyšet od pacientů, kteří ze zdravotních důvodů potřebují co nejdříve provést studii. Přesto stojí za to vědět, že kolonoskopie během menstruace je nežádoucí, i když nemůže poškodit ženské genitálie nebo narušit průběh menstruačního cyklu, ale může zvýšit bolest v podbřišku a zvýšit krvácení - ano. To je způsobeno skutečností, že během menstruace se děloha, přídavky zvětšují, bobtnají a přilehlá střevní oblast se také stává citlivější. Ačkoli u některých gynekologických onemocnění je taková studie předepsána v prvních třech dnech od nástupu menstruace. Například s endometriózou, která může pokrýt nejen genitálie, ale i střeva.

Z fyziologického hlediska můžete během menstruace udělat kolonoskopii, ale je třeba si uvědomit, že žena během tohoto období je obzvláště citlivá na bolest. Je také nutné postarat se o absorpční tampony, protože při provádění studie žena cítí touhu jít na toaletu (nutkání na defekaci), zvyšuje se tlak na pánevní orgány, což je doprovázeno zvýšeným menstruačním krvácením. Jakmile je endoskop odstraněn, z nafouknutého vzduchu ve střevech stále dochází k nadýmání. To také vyvíjí tlak a vyvolává mírný bolestivý syndrom z dělohy a vaječníků, ale významně to neovlivňuje pohodu pacienta. Příznaky obvykle samy odezní a nepředstavují žádné zvláštní obtíže..

Pokud je vaše menstruační krvácení silné, provádí se kolonoskopie během menstruace? Ne, ve většině případů se postup odkládá na příznivější období..

Příprava na kolonoskopii

Při přípravě před zákrokem stojí za to věnovat velkou pozornost. To platí pro zvláštní omezení v postupech výživy a čištění. Ze stravy byste měli věnovat pozornost vyloučení potravin, které tvoří zvýšené množství plynu. Není dovoleno jíst luštěniny, sladkosti, mouku a škrobová jídla a alkohol je rovněž zakázán. Vyhýbejte se slaným, kořeněným, sladkým mastným, smaženým a uzeným pokrmům.

Očištění tlustého střeva se provádí pomocí některých léků.

Pokud se zákrok provádí u pacientky během menstruace, měli byste se postarat o provedení hygienických postupů a používání vysoce absorpčních tamponů.

Jaké nemoci lze zjistit kolonoskopií?

Tento postup vám umožňuje identifikovat polyp i maligní nádor, kolitidu, vředy, ischemickou chorobu střev, Crohnovu chorobu, amyloidózu atd..

Diagnóza se také provádí u některých gynekologických onemocnění pokrývajících sousední oblast střeva.

Lékaři se obvykle nesoustředí na proceduru během menstruace, ale doporučují dohodnout se na datu kolonoskopie, aby se zabránilo zvýšenému nepohodlí, které doprovází kritické dny..

Výstup:

Přítomnost menstruace není kontraindikací postupu, ale vyžaduje důkladnější přípravu a posílení hygieny, která zabrání výskytu různých typů zánětlivých procesů v ženském reprodukčním systému.

Kolonoskopie během menstruace

Nejinformativnějším způsobem vyšetření tlustého střeva je kolonoskopie. Neinvazivní postup s minimálními vedlejšími účinky, určený pro lidi různého věku. Před zahájením studie se ženy často zajímají o to, zda je možné provést kolonoskopii během menstruace a zda není zdraví nebezpečná.

Jak se provádí kolonoskopie?

Vyšetření tlustého střeva se provádí pomocí endoskopu. Ve zjednodušeném smyslu se jedná o tenkou hadici dlouhou až 1,4 m s vestavěnou videokamerou a světelným zdrojem. Hadice se vloží do konečníku a prochází střevem. Současně je do tlustého střeva vstřikován vzduch, aby se narovnaly záhyby a zvýšila viditelnost. Obrázek z fotoaparátu se přenese na obrazovku počítače. Takto lékař vizuálně zkoumá sliznici tlustého střeva..

Pokud existují podezření na stav sliznice, zavedou se pomocí endoskopu speciální nástroje, které provedou tkáňové místo k biopsii. Podobně se provádí odstranění polypů ve střevě. Procedura trvá 30-40 minut. Pacient leží v poloze vleže na levé straně s koleny přitlačenými k hrudníku, poté na zádech. U zvláštních indikací se postup provádí v anestezii.

Je možné provést kolonoskopii během menstruace

Menstruace není přímou kontraindikací studie. Během menstruace je možné provést kolonoskopii, ačkoli lékaři doporučují odložit postup na období před nebo po krvácení. Vše závisí na stavu ženy a průběhu menstruace. Pokud se žena cítí dobře, příznaky PMS jsou mírné, krvácení mírné, emoční pozadí normální - lze provést kolonoskopii.

Test: Jak dobré je vaše zdraví?

Připojte se k naší telegramové skupině a buďte první, kdo ví o nových testech! Přejít na telegram

Pokud je žena příliš citlivá, emočně stresovaná, krvácení je intenzivní, postup se odkládá. Podle indikací lze kolonoskopii provést pouze s menstruací za 1-2 dny. V lékařské praxi existují vzácné případy endometriózy, která se kromě dělohy vyvíjí v tlustém střevě. Pro potvrzení diagnózy se studie provádí 1. den krvácení, kdy endometrium dosáhne své maximální velikosti a začne být odmítnuto.

Možné negativní důsledky

Pokud není možné přenést zákrok na jiný den, provede se během menstruace kolonoskopie. Obvykle neexistují žádné vedlejší účinky, ale riziko vždy existuje. Během menstruace je sliznice pohlavních orgánů a přilehlých tkání citlivá.

Důležité! Pravděpodobnost poškození tkáně a krvácení během postupu prováděného během menstruace se zvyšuje.

Mnoho žen si stěžuje na nadýmání a napětí v břiše, což činí proceduru bolestivější. Endoskop může také vyvolat zvýšení měsíčního krvácení. Negativní důsledky nemají vliv na účinnost a věrohodnost výsledků výzkumu.

Názor lékařů

Lékaři mají jednotný názor na potřebu výzkumu. Pokud existuje podezření na vážnou střevní patologii, kolonoskopie se určitě provádí během menstruace, aniž by se čekalo na konec krvácení. Někdy může být zpoždění 1-2 dny neslučitelné se životem. To platí nejen pro onkologii, ale častěji pro silné krvácení z konečníku, které vyčerpává tělo a výrazně snižuje hladinu hemoglobinu.

Lékaři se domnívají, že pouze plánovaná studie může mít flexibilní pojmy, neplánovaná by neměla. Žena s pravidelným menstruačním cyklem by si měla sama naplánovat vhodný čas na kolonoskopii, aby nepociťovala psychické nepohodlí.

Závěr

Na otázku, zda je možné provést kolonoskopii s menstruací, neexistuje jednoznačná negativní odpověď. Můžete to udělat, ale je to nežádoucí z mnoha důvodů, včetně psychologických. Jakýkoli, i minimálně invazivní postup, by měl být proveden s přihlédnutím ke všem rizikům, zjevné negativní jevy jsou před studií eliminovány.

Recenze kolonoskopie během menstruace

Fedorova Olga Olegovna, 48 let, Moskva V průběhu menstruace jsem musel udělat kolonoskopii, protože jsem byl v nemocnici na vyšetření. Nic strašného, ​​kromě osobních zkušeností. Procedura proběhla bez anestézie, nebyla bolestivá, ale nepříjemná. Abych byl emočně klidnější, používal jsem hygienické tampony. Hlavní věcí je řádně se připravit na studium - očistit střeva, nejíst jeden den a pít sedativa. Během postupu endoskopu trochu bolel žaludek, ale sestra pravidelně tlačila na bolestivá místa a bylo to snazší. Zvládli jsme to za 25 minut. Alekseeva Tamara Sergeevna, 39 let, Brjansk Můj ošetřující lékař nechtěl dělat kolonoskopii během menstruace, odložil to o týden později. Motivoval tím, že existuje riziko poranění sliznice a je možné vyvolat těžkou ztrátu krve. Vzhledem k tomu, že klinika je soukromá a malá, nemá nemocnici, což znamená, že v případě vyšší moci musíte pacienta odvézt do nemocnice, a to je ten pravý čas. Ale jsem rád, protože jsem se velmi obával, emoce jsou během menstruace vždy na hranici.

Je možné provést kolonoskopii během menstruace: vlastnosti přípravy a postupu

Kdy je nejlepší provést kolonoskopii?

Lékaři kolonoskopie a gynekologové doporučují vyšetření buď před nástupem menstruačního krvácení, nebo několik dní po jeho ukončení. Je třeba vzít v úvahu, které dny cyklu během menstruace má dívka menší nepohodlí. Je-li nutná urgentní kolonoskopie (například během hospitalizace), není pro ni menstruace překážkou.

Pokud je vyšetření součástí rutinního nebo preventivního vyšetření, ale nevyskytují se žádné stížnosti na bolest, mělo by být vyšetření odloženo až do konce menstruace. Pokud se vyskytnou atypické pocity nebo jiné potíže, kolonoskopie se provádí v jakékoli fázi menstruačního cyklu.

Faktory ovlivňující průzkum:

 • Zácpa doprovázená silnou bolestí;
 • Rektální krvácení;
 • Přítomnost krevních pruhů ve stolici;
 • Nepříjemné pocity během pohlavního styku s partnerem;
 • Atypický výtok (hnis, hlen);
 • Falešné nutkání k vyprázdnění.

Obecně lze říci, že při podezření na endometriózu střeva lze vyšetření provést v prvních dnech kritických dnů. Fyziologie ženy je navržena tak, aby příznaky onemocnění dosáhly svého vrcholu první den menstruace..

Endometrióza střev je poměrně závažné onemocnění. S jeho vývojem dochází k narušení integrity slizničních struktur (v těžkých formách se vyvíjí klíčení endometriálních buněk do tkání a orgánů pacienta). Další informace o kolonoskopii najdete ve videu.

Jak se správně připravit?

Každý musí projít nezbytnými fázemi přípravy na kolonoskopii, nejen ženy, jejichž postup je naplánován na dny menstruace. Všichni pacienti musí lékaře upozornit na to, jaké léky užívají (zejména pokud jsou spazmolytiky).

 1. Vyčistěte střeva. Bez ohledu na to, jak jemný a nepříjemný je postup, musí ho každý bez výjimky projít. Očista by měla být provedena den před zákrokem klystýrem. Poté je povoleno používat pouze vývar nebo čistou vodu bez přísad a plynu. Manipulaci by měl provádět pouze odborník..
 2. Věnujte pozornost jídlu. Neměli byste jíst potraviny, které budou vyvolávat tvorbu plynů (vylučujte 4 dny před manipulací). Mezi zakázané potraviny v těchto dnech patří luštěniny, čerstvé ovoce a zelenina, ořechy, ovesné vločky, pohanka, sladkosti a pokrmy se spoustou pepře nebo jiného koření. Nedoporučuje se pít hodně tekutin, což může vyvolat otok tkáně..
 3. Dodržování hygienických pravidel. Kromě toho, že se musíte včas umýt, je důležité včas vyměnit tampon. Je to on, kdo se doporučuje používat u žen, které se rozhodnou pro kolonoskopii během menstruace. Můžete si také koupit speciální kalhotky s otvorem v požadované oblasti. To usnadní práci zdravotnického personálu a nebude to ženu tak ztrapňovat..

Jaké jsou kontraindikace

Toto vyšetření je nejbezpečnějším způsobem detekce problémů v zažívacím traktu. Kolonoskopie poskytuje úplnější informace o nemoci než jiné metody.

Mezi kontraindikace studie patří:

 • Přítomnost předpokladů o krvácení v břišní dutině;
 • Adheze střev;
 • Hemoroidy v akutní formě;
 • Problémy v práci kardiovaskulárního a dýchacího systému;
 • Špatná srážlivost krve pacienta.

Je třeba pečlivě přistupovat k problému hemoroidů během menstruace u pacienta, zejména během kolonoskopie. Během akutní fáze onemocnění může menstruační krev proniknout do mikrotrhlin v konečníku a způsobit šíření infekce po celém těle. V průběhu menstruace se nedoporučuje provádět vyšetření, a to také kvůli tomu, že cévní systém je citlivější a může dojít ke krvácení z konečníku.

Dávej pozor! Vyšetření během menstruace může způsobit riziko vzniku infekce v těle, vyvolat krvácení a zhoršit stav ženy.

Těhotenský postup

Během nošení dítěte je tato diagnostická metoda předepsána, pouze pokud údajná diagnóza ohrožuje život dítěte. Například Crohnova choroba může vést k nežádoucím následkům. Anestézie a lokální anestézie mají negativní dopad na vývoj dítěte. Pro těhotnou ženu bude obtížné převést postup bez anestezie..

Nepříjemné pocity mohou vyvolat pokles tlaku a zhoršení celkové pohody. Je obzvláště nebezpečné diagnostikovat střeva na začátku těhotenství. Embryo během tohoto období není pevně spojeno s děložní dutinou, proto se zvyšuje riziko ukončení těhotenství. V 7-9 měsících těhotenství může postup vést k předčasnému porodu..

Metody úlevy od bolesti a anestézie

Vyšetření způsobuje značné nepohodlí, takže lékaři užívají léky proti bolesti ke kolonoskopii během menstruace.

Existují tři způsoby úlevy od bolesti:

 • Pomocí lokální anestézie - aplikace anestetika (na bázi lidokainu) na studované membrány. Špička kolonoskopu je mazána lidokainem, takže anestézie je dosahována v oblastech střeva, které jsou předmětem vyšetření. Mezi kontraindikacemi je alergie na složky kompozice..
 • Použití anestézie je spojeno s několika indikacemi. Patří mezi ně věk (je to důležité pro postup u dětí), přítomnost doprovodných onemocnění, duševní poruchy.
 • Zavedení pacienta do léčebného spánku při zachování pohyblivosti končetin a schopnosti reagovat na doporučení lékaře.

Žena si sama zvolí metodu úlevy od bolesti při menstruaci, ale stojí za zvážení doporučení lékaře v této otázce.

V tomto videu lékař hovoří o postupu kolonoskopie, popisuje přípravu na vyšetření, možné důsledky a komplikace. Během studie věnujte pozornost úlevě od bolesti.

Přípravy na přípravu kolonoskopie

Působení léčivých roztoků používaných k čištění střev je založeno na schopnosti zadržovat molekuly vody. Neabsorbuje se stěnami žaludku, ale je vypláchnut a odnáší částice jídla. Díky tomu se tělo připravuje na kolonoskopii co nejefektivněji. Výběr léku provádí lékař. Zaměřuje se na stav pacienta a přítomnost kontraindikací.

Lavacol

Tento léčivý přípravek obsahuje roztok izotonitů. Díky aktivním složkám se provádí zrychlený odběr tekutiny ze střeva. Lék je schopen odstranit obsah bez ovlivnění rovnováhy voda-elektrolyt. Lavacol je k dispozici ve formě sáčků. Ke zředění jednoho sáčku je zapotřebí sklenice teplé vody..

Dávka léčivého roztoku k přípravě těla na kolonoskopii se počítá individuálně. Na 80 kg hmotnosti je potřeba 15 pytlů Lavacolu. Lék se užívá na prázdný žaludek den před zákrokem. Předepsaný objem tekutiny by měl být vypit za čtyři hodiny. Lék nabývá účinku 120 minut po požití. Kontraindikace užívání drogy jsou následující:

 • gastrointestinální vřed;
 • střevní obstrukce;
 • zhoršená funkce ledvin;
 • stenóza žaludku;
 • patologická expanze tlusté části gastrointestinálního traktu.

Fortrans

Nejběžnějším přípravkem používaným pro kolonoskopii je Fortrans. K naředění jednoho sáčku je zapotřebí litr vody. Tento objem stačí na 20 kg hmotnosti. Dávkování se stanoví individuálně. Pokud je postup naplánován na ranní hodiny, pak se lékový roztok užívá uprostřed předchozího dne..

Primární nutkání na stolici po použití léku je zaznamenáno po 90 minutách. Následně je přísně zakázáno přijímat jakékoli jídlo. Brzy ráno před zákrokem musíte vypít další dva litry roztoku. Před použitím přípravku Fortrans se doporučuje přečíst si pokyny. Kontraindikace pro přijetí jsou následující:

 • maligní novotvary v tlustém střevě;
 • srdeční patologie;
 • přecitlivělost na aktivní složky;
 • střevní obstrukce.

S tímto lékem lze dosáhnout projímavého účinku. Jedná se o solný roztok, který se vyznačuje jemným čištěním střev. Lék je dostupný v kapalné formě. Jedna lahvička o objemu 45 ml se zředí 120 ml čisté teplé vody. Roztok se odebírá po částech 120 ml. Před každým jídlem musíte vypít sklenici studené tekutiny, kuřecí vývar, kompot nebo jiný lehký nápoj. Čištění pomocí Fleet se provádí ve dvou fázích: ráno a večer v předvečer kolonoskopie.

Ve většině případů je lék snadno snášen, ale někdy se vyskytnou vedlejší účinky. Mezi nimi je zaznamenána nevolnost, plynatost a bolest během stolice. Lék by měl být užíván v souladu s předepsaným dávkováním. S jeho nárůstem je narušena rovnováha voda-elektrolyt. Je třeba si uvědomit, že Fleet zhoršuje absorpci aktivních složek perorálních kontraceptiv a antibiotik..

Příprava a postup

Před vyšetřením by ženy v kritických dnech měly absolvovat odpovídající školení:

 • Dodržování stravy;
 • Použití klystýru k čištění střev;
 • Užívání projímadel.

V den vyšetření je nutné důkladně očistit pohlavní orgány (pochvu a krk) od menstruační krve, vložit do pochvy tampon, aby byly dodrženy hygienické požadavky a bezpečnostní opatření.

Dále přichází standardní vyšetřovací postup. Dívka je vyzvána, aby ležela na gauči (na jedné ze stran), po kterém je zaveden hrot pro vstřikování vzduchových hmot. Po těchto manipulacích lékařský personál dezinfikuje anální prostor antiseptiky a začíná kolonoskopické vyšetření..

Během menstruačního krvácení se doporučuje zaujmout jednu ze dvou pozic pro organizaci vyšetření:

 • Na straně;
 • V poloze Trendelenburg (lehněte si lícem dolů na gauč, opřete se o kolena a lokty).

Po vyšetření se lékař musí ujistit, že je pacientovi v pohodě a že je poslán domů (v případě stacionárního vyšetření na nemocniční oddělení k pozorování a dalšímu výzkumu).

Užitečné video

Zda se postup provádí během menstruace, najdete v tomto videu.

Laxativa se pijí den před kolonoskopií; Čisticí klystýr by měl být proveden večer a ráno před vyšetřením, aby se důkladně vyčistila střevní trubice. Nejlepší, pokud to provede zdravotnický pracovník.

Pokud se kolonoskopie a menstruace shodovaly, musíte se předem postarat o osobní hygienu. K kolonoskopii se doporučuje používat hygienické tampony a speciální plavecké kufry, které lze zakoupit v lékárně.

V Rusku se postup nejčastěji provádí bez anestézie. Pokud si pacient přeje anestezii, musíte nejprve absolvovat krevní testy, udělat elektrokardiogram a poradit se s anesteziologem.

Fáze endoskopického vyšetření střev:

 • připravený pacient je požádán, aby ležel na levé straně a ohýbal nohy v kolenních kloubech;
 • lékař pomalu a opatrně zavádí endoskop přes řitní otvor do konečníku;
 • po průchodu svěrače se sonda posune podél střeva;
 • kontroly potu během 15-20 minut, vyšetřuje se sliznice tlustého střeva (při biopsii nebo odstranění polypů se může doba trvání prodloužit);
 • po vyšetření se sonda vyjme ze střeva a lékař připraví protokol studie.

Možné následky

Možnost komplikací po kolonoskopii je minimální. Riziko vzniku nežádoucích účinků je spojeno s možnými alergickými reakcemi na složky, které tvoří anestetikum.

Po kolonoskopii lze pozorovat následující negativní důsledky:

 • Krev z konečníku;
 • Pocit bolesti a křečí během stolice;
 • Zvýšené primární příznaky;
 • Poškození střevní sliznice je extrémně vzácné.

Provedení kolonoskopie během kritických dnů by mělo být zdůvodněno závažností příznaků projevujících se dysfunkcí střev. Pokud neexistují indikace pro jeho naléhavou organizaci, doporučuje se odložit kolonoskopii až do konce cyklu.

Názor lékařů

Lékaři mají jednotný názor na potřebu výzkumu. Pokud existuje podezření na vážnou střevní patologii, kolonoskopie se určitě provádí během menstruace, aniž by se čekalo na konec krvácení. Někdy může být zpoždění 1-2 dny neslučitelné se životem. To platí nejen pro onkologii, ale častěji pro silné krvácení z konečníku, které vyčerpává tělo a výrazně snižuje hladinu hemoglobinu.

Lékaři se domnívají, že pouze plánovaná studie může mít flexibilní pojmy, neplánovaná by neměla. Žena s pravidelným menstruačním cyklem by si měla sama naplánovat vhodný čas na kolonoskopii, aby nepociťovala psychické nepohodlí.

Kolonoskopie během menstruace

Ženy vědí, zda je možné provést kolonoskopii s menstruací, s jistotou. Stále však mají nějaké otázky a hlavní je, v jakých případech se toto vyšetření provádí během menstruace.?

Kolonoskopie během menstruace se provádí pouze v nouzových situacích. V ostatních případech lékař spolu s pacientem zvolí nejoptimálnější datum vyšetření, aby nespadalo do období propuštění z genitálií..

Kontraindikace kolonoskopie jsou těhotenství, nedávný chirurgický zákrok na břišních a pánevních orgánech a infarkt. Tato diagnostická metoda má také další kontraindikace..

Metoda endoskopického vyšetření vám umožňuje získat přesné údaje o patologických procesech, odebrat tkáň k analýze, zobrazit umístění patologické oblasti, vizuálně určit stupeň poškození, provést léčbu a také odebrat materiál pro laboratorní vyšetření.

Je možné udělat kolonoskopii s menstruací - 6 důvodů pro zákrok v kritických dnech

Během menstruace se obvykle neprovádí žádný výzkum. V aktivní fázi menstruačního cyklu prochází tělo mnoha změnami, často se stav ženy zhoršuje. Kromě toho existuje i psychologický aspekt - mnoho žen dává přednost tomu, aby jakékoli události odložily na příznivější období. Odpověď, zda je možné provést kolonoskopii s menstruací, je nejednoznačná. Vše zcela závisí na účelu a naléhavosti vyšetření..

Proveditelnost kolonoskopie během menstruace

Lékaři doporučují provést manipulaci několik dní před nebo po menstruaci. Pokud je postup urgentní a souvisí s hospitalizací ženy, pak kritické dny nejsou zastavujícím faktorem. Při rutinní nebo preventivní prohlídce bez určitých stížností je pacient odložen na konec vyšetření..

Pokud je vyšetření plánováno, ale existují stížnosti na atypické pocity, výtok, bolestivost, pak se vyšetření provádí bez ohledu na aktivitu menstruačního cyklu.

Existuje 6 důvodů pro kolonoskopii v kritických dnech:

 1. Bolestivá zácpa
 2. Rektální krvácení (se znečištěním prádla);
 3. Vzhled krve během stolice:
 4. Bolest při pohlavním styku;
 5. Výtok hnisu, hlenu, zakaleného exsudátu;
 6. Falešné nutkání k vyprázdnění.

Kolonoskopie se provádí v prvních 2-3 dnech menstruace, kdy existuje podezření na střevní endometriózu. Příznaky zánětu endometriální vrstvy střevní sliznice se zesilují první den menstruace..

Pozornost! Endometrióza střeva je závažné onemocnění, které ovlivňuje integritu slizničních struktur a v pokročilých případech vede k proliferaci buněk endometria do sousedních tkání, orgánů nebo k proliferaci stěn střevních částí. Pokud existuje podezření na endometriózu, studie je předepsána pouze během menstruace..

Kontraindikace

Kolonoskopické vyšetření je jednou z nejinformativnějších a nejbezpečnějších endoskopických metod..

Navzdory relativní bezpečnosti je postup kontraindikován za následujících okolností:

 • Podezření na nitrobřišní krvácení;
 • Procesy adheze ve střevě;
 • Exacerbace hemoroidů;
 • Dysfunkce srdce, plic;
 • Porušení schopnosti srážení krve.

Při hemoroidech během menstruace byste měli být obzvláště opatrní. S exacerbací onemocnění může menstruační krev spadnout na mikrotrhliny, velké krvácející trhliny v konečníku, což vyvolává rozvoj infekcí.

Kromě toho se cévy během menstruace stávají nejcitlivějšími, krev spěchá více dolů do břicha, a proto je vyšetření nebezpečné při krvácení.

Důležité! V případě preventivních prohlídek se doporučuje zvolit příznivější období z důvodu základních bezpečnostních pravidel, protože kolonoskopie během menstruace zvyšuje riziko:

 • infekce,
 • krvácející,
 • zhoršení celkového stavu.

Úleva od bolesti během menstruace

Kolonoskopické vyšetření je pro mnoho pacientů stresující, spojené se spastickou bolestí, nepohodlí.

Dnes lze v klinickém prostředí provádět tři hlavní typy úlevy od bolesti:

 1. Lokální anestézie. Lokální aplikace anestetické kompozice na bázi lidokainu na vyšetřované sliznice. Špička kolonoskopu je ošetřena gelem, který znecitlivuje střeva po celé jeho délce po dráze sondy. Neexistují žádné zvláštní kontraindikace anestezie, s výjimkou alergií na účinné látky. Mezi výhody patří zachování jasnosti vědomí, schopnost komunikovat s lékařem.
 2. Celková anestézie (celková anestézie). Použití anestézie je způsobeno řadou indikací, včetně raného dětství, zatížené anamnézy, silné bolesti, duševních poruch. Během anestézie pacienti nic necítí ani si nepamatují, jejich vědomí je zcela depresivní. Metoda má mnoho kontraindikací, vedlejších účinků, znamená přítomnost anesteziologa.
 3. Sedace Léčba spánku během kolonoskopie je považována za „zlatý průměr“ při úlevě od bolesti během zákroku. Pacienti jsou v lehkém spánku, zůstávají mobilní a jsou schopni reagovat na požadavky lékaře. Moderní léky prakticky vylučují rizika vzniku negativních reakcí.

Úleva od bolesti během menstruace se provádí podle stejných zásad jako v běžné době. Výběr anestézie závisí na mnoha faktorech, nejen na touze ženy.

Kolonoskopie je indikována pro podezření na střevní novotvary. Pokud existují příznaky polypů ve střevě u dospělých, je předepsána kolonoskopie jako diagnostická a zároveň terapeutická metoda v případě, že je nutné odstranit patologický růst.

Zde se dozvíte, jak usnadnit dýchání nosních polypů. Nosní polypy mohou způsobit částečnou nebo úplnou ztrátu čichu, proto vyžadují včasnou a adekvátní léčbu.

Jak se postupuje?

Vzhledem k rutinní povaze průzkumu by ženy měly během menstruace podstoupit obvyklý trénink:

 • strava,
 • čistící klystýr,
 • užívání projímadel.

V den vyšetření jsou pohlavní orgány očištěny; pokud je to možné, je do vagíny zaveden malý hygienický tampon, který zajišťuje hygienu.

Žena je převlečena do nemocničního pláště, položeného na gauči na boku a vložena špičkou pro následné vstřikování vzduchových hmot. Je to důležité pro rozšíření lumen střeva a zlepšení vizualizace..

Po injekci je žena pečlivě ošetřena antiseptikem perianálního prostoru a úplným kolonoskopickým vyšetřením.

Během menstruace existují dvě účinné polohy:

 1. Na straně - lze podat jakýkoli typ anestézie;
 2. V poloze Trendelenburg, obrácená ke gauči, opírající se o kolena a lokty - používá se k lokální anestezii.

Na poznámku! Během zákroku bez anestézie můžete pociťovat bolest a nepohodlí spojené s postupem sondy střevními dutinami.

Po vyšetření lékaři vyhodnotí stav ženy a pošlou ji na oddělení nebo domů.

Důsledky kolonoskopie

Pokud jsou dodržena všechna doporučení lékaře, po kolonoskopii jsou zřídka nějaké komplikace. Rizika komplikací jsou obvykle spojena s alergickými reakcemi na anestezii. Důležitým faktorem je profesionalita lékaře, novinka zařízení.

Komplikace po zákroku jsou:

 • Krvácení z konečníku;
 • Bolestivé pohyby střev
 • Posílení primárních příznaků.

Ve vzácných případech může dojít k poškození střevní sliznice. Obvykle se ženy po proceduře v lokální anestézii nebo úlevě od bolesti mohou vrátit ke svým obvyklým činnostem. Po anestézii je pacient převezen na oddělení k dočasnému nebo nepřetržitému pobytu.

Kolonoskopie je informativní diagnostická metoda, která umožňuje posoudit aktuální stav střeva. Provádění manipulací během menstruace se provádí nouzově nebo pro diagnostiku střevní endometriózy. V ostatních případech čekají na příznivější období pro ženu samotnou a lékaře.

Co je to celková biopsie polypu, přečtěte si v našem článku zde.

Můžete si domluvit schůzku s lékařem přímo na našem zdroji.

Indikace pro kolonoskopii během menstruace

U patologií tlustého střeva je často předepsáno hardwarové vyšetření - kolonoskopie. Diagnostický postup zahrnuje zavedení sondy do konečníku konečníkem. Během menstruace je tento postup poněkud nehygienický, proto je-li nutné diagnostikovat pomocí této metody, dívky se zajímají o to, zda je možné během menstruace provést kolonoskopii.

Kolonoskopie - metoda pro diagnostiku onemocnění konečníku

Jaké jsou indikace pro kolonoskopii

Při podezření na střevní patologii předepisuje lékař diagnostické vyšetření. Indikací postupu mohou být jakékoli problémy se střevy, ale odborníci zpravidla posílají pacienta na kolonoskopii, pokud je obtížné stanovit diagnózu.

Doporučeno pro pacienty s následujícími indikacemi:

 • podezření na nádor střev;
 • detekovaný novotvar v tlustém střevě k určení změn;
 • prodloužená zácpa nejisté etiologie;
 • zánětlivé nebo infekční procesy ve střevech;
 • ulcerózní kolitida nespecifického typu;
 • Crohnova nemoc;
 • krvácení z konečníku;
 • přítomnost cizích těles v konečníku;
Studie se provádí s podezřením na rakovinu
 • střevní obstrukce;
 • syndrom dráždivého tračníku.

Kolonoskopii lze použít k biopsii a profylaxi po operaci střev.

Je předepsáno pro menstruaci

Lékaři nezakazují kolonoskopii během menstruace. Menstruace je spíše psychologickým faktorem, který brání diagnostice, protože procedura trvá asi půl hodiny a přirozeně během této doby žena pokračuje ve výtoku.

Riziko komplikací však stále existuje. Aby se vyloučily negativní nuance během a po vyšetření, doporučuje se ženám provést proceduru, když chybí menstruace..

Indikace pro kolonoskopii pro menstruaci jsou:

 • zácpa způsobující silnou bolest;
 • krev ve stolici nebo během stolice;
Kolonoskopie je indikována u zácpy a bolesti při vyprazdňování
 • těžké rektální krvácení;
 • patologický výtok (hlen, hnis a další) z konečníku.

Při předpokládané diagnóze střevní endometriózy se postup provádí druhý nebo třetí den po nástupu menstruace, protože příznaky v tomto období jsou nejintenzivnější.

Jak se připravit na diagnózu

Pokud je postup naplánován, provádí se kolonoskopické vyšetření s předběžnou přípravou. Pacient musí dodržovat dietu dva až tři dny před diagnózou, s výjimkou potravin, které dráždí střeva nebo ztěžují práci. Bezprostředně před kolonoskopií, i když přicházejí dny menstruace, je ženě podán očistný klystýr ke zlepšení vizualizace střeva a usnadnění průchodu trubice.

Pokud jsou menstruace obtížné, lze místo klystýrů použít projímadla..

Kolonoskopie během menstruace se provádí po předběžném čištění pohlavních orgánů a použití tamponu, pokud neexistují žádné kontraindikace pro použití hygienického přípravku.

Během menstruace je možné vyšetření střev, ale je třeba použít tampony

Jaké léky proti bolesti se používají při menstruaci

Vyšetření střev přes rektální otvor je bolestivé a způsobuje značné nepohodlí. Ke snížení citlivosti pacienta používají specialisté léky proti bolesti.

Důležité! Anestetika působí na oběhový systém a také ovlivňují kontrakci svalové tkáně, proto by během menstruace měly být léky proti bolesti vybírány s maximální opatrností..

Při kolonoskopii prováděné během menstruačních dnů lze provést anestezii:

 • lokální - aplikace gelu obsahujícího lipokain přímo do konečníku, stejně jako na konec kolonoskopické trubice, aby se ztratila citlivost celé vyšetřované oblasti;
 • obecně - zavedení anestetického léku k úplné deaktivaci pacienta (doporučeno ve výjimečných případech z důvodu rizika negativních důsledků);
 • sedace - použití malé dávky anestézie k uvedení pacienta do lékařského spánku (nejpřijatelnější a nejbezpečnější možnost).
Někdy se postup provádí v celkové anestezii

Obecný klinický obraz ovlivňuje výběr anestezie. Pacient může mít kontraindikace pro určité typy anestézie, proto se lék proti bolesti zvolí, když žena sama souhlasí s lékařem.

Jaké je vyšetření

Kolonoskopie trvá asi 30 minut, ať už má žena menstruaci nebo ne. Po přípravě na zákrok si musí pacientka obléknout speciální košili a ležet na gauči v poloze „na boku“ nebo „na všech čtyřech“.

Před použitím anestetika (pokud je to gel) je oblast konečníku ošetřena antiseptiky. Tím se snižuje možnost střevní infekce..

Diagnostik vloží špičku do konečníku a zatlačí ji hlouběji. Celý postup se provádí s maximální opatrností, aby se snížily příznaky bolesti a zabránilo poškození střevní tkáně.

Vyšetření se provádí pomocí zařízení - kolonoskopu

Na konci procedury lékař odstraní kolonoskop a poskytne pacientovi čas na zotavení. Pokud byla použita celková nebo částečná anestézie, zůstává žena jeden den ve zdravotnickém zařízení, aby sledovala její zdraví.

Jaké jsou kontraindikace

Diagnostické vyšetření střev kolonoskopií může být u skupiny pacientů kontraindikováno. Během menstruace by neměla být zanedbávána doporučení, protože nežádoucí reakce může být mnohem akutnější než v běžné dny menstruačního cyklu..

Kolonoskopie se nedoporučuje u dívek s menstruací, pokud se stav zhoršuje:

 • všeobecné zhoršení blahobytu;
 • tlakové rázy;
 • těhotenství;
 • virová onemocnění;
 • ostrý žaludek;
 • porucha funkcí srdce a plic;
Vyšetření se neprovádí s exacerbací hemoroidů
 • exacerbace hemoroidů;
 • sklon těla krvácet.

Menstruace se nepovažuje za kontraindikaci. S výhradou všech hygienických standardů ženský cyklus nenarušuje výzkumné chování.

Jaké mohou být důsledky kolonoskopie během menstruace

Komplikace po kolonoskopii, dokonce is menstruací, jsou vzácné. Je možná mírná alergická reakce na lokální anestetický gel použitý ve formě svědění a podráždění.

Pokud odborník poruší techniku ​​postupu nebo se pacient na diagnózu nepřipravil, může:

 • dojde k infekci v důsledku nedostatečné dezinfekce konečníku nebo kolonoskopu nebo proniknutí menstruační krve do konečníku;
 • krvácení z rektálního otvoru nastává v důsledku poškození střev nebo tkání konečníku;
 • bolest se objeví v době defekace v důsledku proniknutí cizího předmětu do konečníku;
 • zvýšená bolest v dolní části břicha v důsledku stresu a specifičnosti procesu.

Může být kolonoskopie provedena pro menstruaci? Dozvíte se o tom z tohoto videa:

Dělají ženy kolonoskopii v době menstruace - rozhodně ano. Pokud je vyšetření plánováno, pak může pacientka odmítnout a odložit diagnózu o několik dní, s výjimkou případů, kdy je nutné provést vyšetření přesně během menstruace. Pokud je v „těchto“ dnech nutná kolonoskopie, neměly by si ženy dělat příliš velké starosti. Použití tamponu může pomoci eliminovat „rozpaky“ a profesionalita lékaře tuto nepříjemnost vyhladí..

Je možné udělat kolonoskopii s menstruací

Kolonoskopie je nezbytný postup, i když tuto techniku ​​nelze nazvat příjemnou. Vychutnávejte si vlastní znechucení, neměli byste to odmítnout. Co dělat, pokud k „vyšší moci“ došlo před stanoveným dnem?

Klasická situace - člověk se rozhodl a plně se připravil na „X hodinu“, ale okolnosti zrádně hrály proti. Odmítnout, hrozí riziko, že nemoc získá převahu nad svým vlastním „egem“? Možná, pokud je důvod neslučitelný s určeným časem: nehoda s vážnými zraněními, těžká nemoc infekčního původu, příčiny náhlé rodinné povahy (pohřeb milovaného člověka, prudké zhoršení zdraví rodičů, svatba) - v těchto případech musí být vyšetření naplánováno ve vhodnou dobu. Co když je důvod relativní, což umožňuje zanedbání studie? Mezi takové výmluvy patří „kalendářní dny“ u žen, jinými slovy - měsíční. Období mohou začít v nevhodnou chvíli, kdy cyklus není trvalý. Měli byste se zdržet zkoumání střev??

Menstruační cyklus je měsíční hormonální změny v ženském těle, které poskytuje příroda pro početí potomků. Průměrně trvá 28 dní s chybou 3–4 dny v obou směrech. Interval je rozdělen do 3 fází:

 • tvorba folikulu se zralou vaječnou buňkou;
 • ovulace - výstup buňky z folikulu, cestování trubkami a ponoření do dělohy;
 • pokud nedojde k oplodnění, dochází k „odmítnutí endometria“ nebo k menstruaci.

Oddělení „kolébky dítěte“ není bezbolestný proces, někdy doprovázený bolestmi v podbřišku, slabostí, nevolností a zvracením. Ve dnech hojného krvácení, závratě, špatné koordinace pohybů jsou cítit.

Lékařský výzkum během menstruace

První věc, která mě napadne, je odmítnout. Psychologický faktor často hraje tlačnou roli - žena se před lékařem cítí nepříjemně, zvláště je-li mužský lékař v rozpacích s dočasným nepořádkem, odcházejícím zápachem, nebo spíše se bojí pravidelného krvácení během vyšetření. Mnoho lidí se obává, že neustále tekoucí krev bude sloužit jako zdroj infekce, která se náhodně zavede kolonoskopem do střev.

Během období menstruačního krvácení je spousta nepohodlí způsobena nepříjemnou bolestí. Bolestivé zaměření, které přesahuje postižený orgán, se často šíří do sousedních částí a způsobuje reflexní reakce. Rachot střev, zvýšená tvorba plynů, tendence změkčovat stolici, které za normálních okolností nejsou příliš rušivé, se během menstruace zesilují a brání ženě v uvolnění a úplném odevzdání se proceduře. Pacienti se obávají, že postup bude nesnesitelně bolestivý.

Tyto aspekty je třeba pečlivě analyzovat společně s lékařem, zdůraznit a přemýšlet o všech výhodách a nevýhodách provádění kolonoskopie během menstruace.

Výhody a nevýhody kolonoskopie během menstruace

Uvažujme nejprve o pozitivních aspektech. Menstruace zahrnuje dvě období:

Akutní období menstruace: první 2-3 dny. Krvácení v uvedeném čase je hojné. Vybrané ženy pociťují vážná onemocnění až mdloby a horečku. Dámy omezují fyzickou aktivitu a upřednostňují odpočinek a spánek. Není však zbytečné zaznamenávat řadu nemocí, když je v příštím období žádoucí provést kolonoskopii. Tyto zahrnují:

 • Endometrióza, kvůli které se příznaky střevních onemocnění objevují výrazněji. Onemocnění způsobuje další průtok krve do stěn dělohy a sousedních orgánů, díky čemuž jsou mikrotrhliny, vředy a počáteční bulpy polypů viditelnější než obvykle v postmenstruační fázi.
 • Polypoidní výrůstky na střevních stěnách.
 • Při podezření na vnitřní krvácení.
 • Je nutné potvrdit nebo vyvrátit přítomnost maligního nádoru.

Subakutní období menstruace: zbývající dny menstruace - bolestivé syndromy ustoupily a zůstávají jen malé skvrny. V tomto okamžiku je již možné provést studii, a to dokonce žádoucí - střevo zůstává v reaktivním stavu, žlázové kanály se výrazně rozšiřují, existuje vynikající příležitost vidět počáteční novotvary, které nelze v běžných dnech vizualizovat..

Negativní stránky

Studie nemá jasně vyjádřené kontraindikace, existuje řada relativních „ne“:

 • Špatné zdraví ženy během menstruace - pokud období není tolerováno nejlepším způsobem, je lepší proceduru odložit o několik dní později.
 • Historie potvrzených krevních onemocnění (poruchy srážlivosti, předchozí leukémie atd.).
 • Pacientovi byly diagnostikovány hemoroidy. V aktivní fázi menstruace je nutná zvláštní péče, protože cévy se stávají křehkými, dochází k mírnému nárůstu hemoroidů.
 • Žena trpí duševními poruchami spojenými s hormonálními změnami v těle. Je známo, že menstruace je syndrom spojený s hormonálními změnami. Zkušený lékař by měl zvážit možné důsledky pro pacienta i pro sebe. U lidí s duševními poruchami se dráždivost ve stanovenou dobu zvyšuje a v kombinaci s nemotivovanou agresí ustupuje.

Komplikace po kolonoskopii

Ženy, které jsou naplánovány na kolonoskopii a načasování spadá na menstruační dny, se zajímají o řadu problémů souvisejících s následnými komplikacemi, pokud není postup odložen.

Nelze nalézt jednoznačné odpovědi, problémy se vyskytují bez ohledu na dobu průchodu. Hlavní pojištění v této situaci bude:

 • zkušenosti lékaře;
 • chování pacienta během kolonoskopie;
 • absence skrytých faktorů vyšší moci;
 • pozitivní vliv vnějších faktorů: žádné tsunami, zemětřesení, katastrofy způsobující rádiové záření, ozbrojené konflikty a další události spojené s vlivem lidského faktoru.

Lékař je vybrán podle metody word of mouth, není obtížné správně naladit postup, ale co třetí bod? Co jsou považovány za podobné faktory:

 1. Krvácející polyp náhle zjištěný během studie lze odstranit nebo vypálit.
 2. Neočekávané selhání hardwaru.
 3. Zvláštní struktura střevních smyček se často stává provokátorem mikrotraumy.

Zvýšené krvácení, pokud byl postup prováděn během menstruace. Je to proto, že pokrok v hadici a vstřikování vzduchu do střevních smyček se staly jakousi masáží pro okolní vnitřní orgány a zvýšeným průtokem krve. Tento stav není kritický, po určité době se množství vylučované krve vrátí k normálu.

Je možné provést kolonoskopii během menstruace

Zkoušky jsou během kritických dnů zakázány. To je způsobeno skutečností, že v aktivní fázi cyklu dochází k významným změnám v těle ženy, může se zhoršit zdravotní stav (pokles krevního tlaku, migréna, poruchy spánku atd.). Otázka vhodnosti kolonoskopie během kritických dnů závisí na charakteristikách onemocnění.

Kdy je nejlepší provést kolonoskopii?

Lékaři kolonoskopie a gynekologové doporučují vyšetření buď před nástupem menstruačního krvácení, nebo několik dní po jeho ukončení. Je třeba vzít v úvahu, které dny cyklu během menstruace má dívka menší nepohodlí. Je-li nutná urgentní kolonoskopie (například během hospitalizace), není pro ni menstruace překážkou.

Pokud je vyšetření součástí rutinního nebo preventivního vyšetření, ale nevyskytují se žádné stížnosti na bolest, mělo by být vyšetření odloženo až do konce menstruace. Pokud se vyskytnou atypické pocity nebo jiné potíže, kolonoskopie se provádí v jakékoli fázi menstruačního cyklu.

Faktory ovlivňující průzkum:

 • Zácpa doprovázená silnou bolestí;
 • Rektální krvácení;
 • Přítomnost krevních pruhů ve stolici;
 • Nepříjemné pocity během pohlavního styku s partnerem;
 • Atypický výtok (hnis, hlen);
 • Falešné nutkání k vyprázdnění.

Obecně lze říci, že při podezření na endometriózu střeva lze vyšetření provést v prvních dnech kritických dnů. Fyziologie ženy je navržena tak, aby příznaky onemocnění dosáhly svého vrcholu první den menstruace..

Endometrióza střev je poměrně závažné onemocnění. S jeho vývojem dochází k narušení integrity slizničních struktur (v těžkých formách se vyvíjí klíčení endometriálních buněk do tkání a orgánů pacienta). Další informace o kolonoskopii najdete ve videu.

Jaké jsou kontraindikace

Toto vyšetření je nejbezpečnějším způsobem detekce problémů v zažívacím traktu. Kolonoskopie poskytuje úplnější informace o nemoci než jiné metody.

Mezi kontraindikace studie patří:

 • Přítomnost předpokladů o krvácení v břišní dutině;
 • Adheze střev;
 • Hemoroidy v akutní formě;
 • Problémy v práci kardiovaskulárního a dýchacího systému;
 • Špatná srážlivost krve pacienta.

Je třeba pečlivě přistupovat k problému hemoroidů během menstruace u pacienta, zejména během kolonoskopie. Během akutní fáze onemocnění může menstruační krev proniknout do mikrotrhlin v konečníku a způsobit šíření infekce po celém těle. V průběhu menstruace se nedoporučuje provádět vyšetření, a to také kvůli tomu, že cévní systém je citlivější a může dojít ke krvácení z konečníku.

Dávej pozor! Vyšetření během menstruace může způsobit riziko vzniku infekce v těle, vyvolat krvácení a zhoršit stav ženy.

Metody úlevy od bolesti a anestézie

Vyšetření způsobuje značné nepohodlí, takže lékaři užívají léky proti bolesti ke kolonoskopii během menstruace.

Existují tři způsoby úlevy od bolesti:

 • Pomocí lokální anestézie - aplikace anestetika (na bázi lidokainu) na studované membrány. Špička kolonoskopu je mazána lidokainem, takže anestézie je dosahována v oblastech střeva, které jsou předmětem vyšetření. Mezi kontraindikacemi je alergie na složky kompozice..
 • Použití anestézie je spojeno s několika indikacemi. Patří mezi ně věk (je to důležité pro postup u dětí), přítomnost doprovodných onemocnění, duševní poruchy.
 • Zavedení pacienta do léčebného spánku při zachování pohyblivosti končetin a schopnosti reagovat na doporučení lékaře.

Žena si sama zvolí metodu úlevy od bolesti při menstruaci, ale stojí za zvážení doporučení lékaře v této otázce.

V tomto videu lékař hovoří o postupu kolonoskopie, popisuje přípravu na vyšetření, možné důsledky a komplikace. Během studie věnujte pozornost úlevě od bolesti.

Příprava a postup

Před vyšetřením by ženy v kritických dnech měly absolvovat odpovídající školení:

 • Dodržování stravy;
 • Použití klystýru k čištění střev;
 • Užívání projímadel.

V den vyšetření je nutné důkladně očistit pohlavní orgány (pochvu a krk) od menstruační krve, vložit do pochvy tampon, aby byly dodrženy hygienické požadavky a bezpečnostní opatření.

Dále přichází standardní vyšetřovací postup. Dívka je vyzvána, aby ležela na gauči (na jedné ze stran), po kterém je zaveden hrot pro vstřikování vzduchových hmot. Po těchto manipulacích lékařský personál dezinfikuje anální prostor antiseptiky a začíná kolonoskopické vyšetření..

Během menstruačního krvácení se doporučuje zaujmout jednu ze dvou pozic pro organizaci vyšetření:

 • Na straně;
 • V poloze Trendelenburg (lehněte si lícem dolů na gauč, opřete se o kolena a lokty).

Po vyšetření se lékař musí ujistit, že je pacientovi v pohodě a že je poslán domů (v případě stacionárního vyšetření na nemocniční oddělení k pozorování a dalšímu výzkumu).

Možné následky

Možnost komplikací po kolonoskopii je minimální. Riziko vzniku nežádoucích účinků je spojeno s možnými alergickými reakcemi na složky, které tvoří anestetikum.

Po kolonoskopii lze pozorovat následující negativní důsledky:

 • Krev z konečníku;
 • Pocit bolesti a křečí během stolice;
 • Zvýšené primární příznaky;
 • Poškození střevní sliznice je extrémně vzácné.

Provedení kolonoskopie během kritických dnů by mělo být zdůvodněno závažností příznaků projevujících se dysfunkcí střev. Pokud neexistují indikace pro jeho naléhavou organizaci, doporučuje se odložit kolonoskopii až do konce cyklu.

Podle mnoha odborníků je masturbace naprosto normální a neměla by se za ni stydět. Navíc se v poslední době stal populárním názor na jeho příznivý účinek na ženské tělo.