Kolikrát za rok lze provést fluorografii

4 minuty Autor: Lyubov Dobretsova 217

 • Fluorografie jako rentgenové vyšetření
 • Četnost vyšetření
 • Pokud není povolen výzkum?
 • Související videa

U většiny dospělé populace vyvstává otázka, jak často lze fluorografii provádět, vzhledem k tomu, že vyšetření vyžaduje určitou dávku záření. Zákon „O základech ochrany zdraví občanů v Ruské federaci“ předepisuje všem pracujícím občanům podstoupit FLG za účelem prevence, ale ne každý chce být vystaven záření v plném zdraví..

Současně jsou lidé s chronickými plicními patologiemi nuceni tuto chorobu kontrolovat, ale obávají se, že příliš často podstoupí fluorografii. Proto je nutné znát některé aspekty tohoto postupu, jeho nezbytnost a vliv na tělo..

Fluorografie jako rentgenové vyšetření

Během průchodu FLG jsou lidským tělem přenášeny rentgenové paprsky v množství 0,05 milisievertů. Jedná se o zanedbatelnou dávku s přijatelnou dávkou záření, která může pomoci zachránit zdraví. Pomocí fluorografického vyšetření hrudníku diagnostikují lékaři:

 • závažné infekční onemocnění plic (tuberkulóza);
 • zánět plicní tkáně (zápal plic);
 • rakovina plic;
 • zánět pleurálních listů plic (pleurisy);
 • patologie kardiovaskulárního systému.

Mezi výhody postupu patří jeho nízká cena a v mnoha okresních poliklinikách se provádí bezplatně. Kromě toho jsou data uložena na digitálních médiích po dlouhou dobu, je zapotřebí malá časová investice. Studie trvá tři minuty a dekódování indikátorů se provádí nejvýše 24 hodin. Někdy je velmi důležité vědět, jak dlouho bude výsledek připraven. Mezi výhody patří také absence bolestivých pocitů, vysoká přesnost indikátorů, není nutná předběžná příprava pacienta.

Četnost vyšetření

Podle zákona Ruské federace musí pracující populace provádět fluorografii jednou ročně. Na základě výsledků průzkumu je vydáván certifikát, který je vyžadován pro zaměstnání, po přijetí ke studiu, před hospitalizací a od branců. Výsledky fluorografie plic jsou platné po dobu 12 měsíců. Pokud tedy neexistují žádné speciální indikace pro vyšetření, nemusíte tento zákrok často podstupovat..

Pro zdravého člověka stačí jednou za rok. Abyste předešli předčasnému přijetí části rentgenových paprsků, je důležité přesně znát datum vypršení platnosti FLG. Další otázka, jak často je možné provádět fluorografii, vyvstává, pokud osoba jde k lékaři se stížnostmi na špatný zdravotní stav nebo má kontakt s pacientem s tuberkulózou. V tomto případě jsou snímky pořizovány častěji, což pomáhá při identifikaci nemoci..

Existuje samostatná kategorie občanů, kteří jsou povinni podstoupit fluorogram v intenzivnějším časovém režimu. Jedná se o oprávněné preventivní opatření, protože pravděpodobnost infekce nebo získání plicních onemocnění u této skupiny lidí je vyšší..

 • zdravotnický personál porodnice. Novorozené děti a těhotné ženy potřebují zvýšenou ochranu;
 • lékaři pracující s pacienty s TBC. Riziko infekce v této kategorii je vyšší;
 • pracovní personál těžebních podniků. Toto odvětví má velké procento rakovin plic;
 • pracovníci v nebezpečných průmyslových odvětvích (azbest, guma) a oceláři, u nichž je také vyšší pravděpodobnost, že budou trpět rakovinou plic.

Pro tyto lidi existují různá pravidla o tom, kolikrát za rok lze provést fluorografii..

Pokud není povolen výzkum?

FLH se nepoužívá k diagnostice žen během období porodu. Proč je to tak důležité? Protože rentgenové záření může způsobit vývoj patologií u nenarozeného dítěte. Tento postup se nedoporučuje pro kojení. Pokud je to naprosto nezbytné, mezi okamžikem ozáření a krmením by mělo uplynout alespoň 6 hodin. Během tohoto období by mělo být odsáváno mléko. Proceduru nemůžete provést u pacientů ve vážném stavu. Pokud není možné tento proces odložit, je lepší použít MRI.

 • fluorogram byl prováděn více než 2krát ročně. Doporučuje se nahradit rentgenovou dávku zobrazením magnetickou rezonancí.
 • existují chronická onemocnění dýchacího systému. V akutním období bronchiálního astmatu a respiračního selhání je nutné počkat na dobu remise, protože je těžké zadržet dech, což výrazně zkomplikuje vyšetření.

Každoroční rentgenová kontrola není pouze prevencí chorob doma. V případech, kdy osoba podstoupila postup a byla potvrzena diagnóza plicní infekce, existuje šance na záchranu blízkých, pokud ještě neudělali FLG.

Je možné dělat fluorografii během těhotenství?

Některé lékařské postupy nelze provádět příliš často, zatímco jiné mají kontraindikace. U mnoha vyšetření je těhotenství kontraindikací, protože rostoucí plod podléhá jakýmkoli vnějším vlivům, z nichž některé mohou být destruktivní. Je možné provádět fluorografii během těhotenství, jak je to pro dítě nebezpečné a co dělat, pokud potřebujete získat údaje z této studie?

Co je to fluorografie a k čemu je tento postup??

Fluorografie je považována za jednu z nejběžnějších diagnostických metod využívajících jedinečné rentgenové záření. Speciální záření je generováno v trubici zdravotnického zařízení a během postupu je směrováno v daném směru. Některé tkáně úplně absorbují rentgenové záření, jiné nikoli. Tímto způsobem můžete opravit stav tvrdých a měkkých tkání a dutin, což se projeví v grafické podobě.

Studiem výsledného obrazu může lékař zjistit patologii hrudních orgánů. Předmětem diagnostiky jsou plíce, srdce, mléčné žlázy, méně často kosterní systém. Jednou z hlavních výhod metody je schopnost identifikovat závažná onemocnění v rané fázi: rakovina, tuberkulóza, zápal plic.

Dělá se fluorografie těhotným ženám??

Rentgenové studie mohou způsobit značné poškození plodu, proto je fluorografie během těhotenství předepsána pouze v extrémních případech. Před rozhodnutím o jmenování postupu musí lékař určit, v kterém případě je riziko větší..

Na jedné straně, pokud existuje podezření na nebezpečné onemocnění, jehož přítomnost nelze potvrdit jinými metodami, je lepší podstoupit toto vyšetření. Pak se můžete vyhnout následkům této nemoci pro matku a dítě..

Na druhou stranu rentgenové záření, i když je pro fluorografii vybráno kliniky s nejmodernějším vybavením, proniká do těla a může narušit proces růstu a dělení buněk u vyvíjejícího se plodu. V tomto případě můžete naopak poskytnout komplikace.

Neexistují však žádné údaje o tom, jak se tělo porodní ženy a rostoucí tělo dítěte budou chovat v tomto nebo v tomto případě. Někdy fluorografie vůbec neovlivňuje průběh těhotenství a vývoj dítěte, někdy končí neúspěchem. Odborníci docházejí k závěru, že fluorografii během těhotenství lze provést pouze v naléhavých případech.

Je možné, aby těhotné ženy prováděly fluorografii:

- v raných fázích

První trimestr je nejnebezpečnější. V této době jsou položeny zárodečné vrstvy a jsou vytvořeny téměř všechny životně důležité orgány dítěte. Jakýkoli vnější vliv může mít za následek vrozené anomálie, zmrazené těhotenství a další komplikace.

V raných fázích je fluorografie předepsána pouze v následujících případech:

 • Je třeba analyzovat průběh progresivního onemocnění, pokud neexistují jiné diagnostické metody (tuberkulóza, akutní pneumonie, onkologický proces).
 • Těhotná žena byla v kontaktu s lidmi nakaženými tuberkulózou.
 • Manžel ženy (partner) má plicní lézi.
 • Rodina má děti s pozitivním testem Mantoux nebo dospělé se špatnými výsledky fluorografie.

Pokud se žena ocitne v jedné z výše uvedených pozic, musíte informovat lékaře, který sleduje těhotenství, a poté rozhodne o postupu. Bez konzultace s gynekologem je zakázáno samostatně se přihlásit k fluorografii.

Co je třeba v tomto případě udělat? Nejlepším způsobem, jak chránit sebe a dítě, je plánování těhotenství: v tuto chvíli je fluorografie nejen přípustná, ale také nezbytná. Nastávající matka i otec musí podstoupit vyšetření krátce před počátkem, pak je možné se této obtížné situaci vyhnout.

Lékař musí rozhodně upozornit ženu na to, jak nebezpečný může být postup, a také na to, jak může být nebezpečný výskyt nemoci, kterou lékaři naznačují. Pokud porodící žena silně nesouhlasí s riziky fluorografie, může napsat odmítnutí s vědomím toho, čím je plná.

Je možné provést fluorografii

Když uslyšíme slovo „záření“, představíme si určitý obraz zákeřného, ​​neviditelného a smrtícího nepřítele, který je schopen způsobit velké škody na našem zdraví. Záření nelze cítit, nelze ho vidět, nelze ho rozeznat podle pachu...

Dopad záření na člověka se obvykle nazývá záření. Každý z nás slyšel, že toto záření může způsobit metabolické poruchy, buněčné mutace, leukémii, neplodnost, nemoc z ozáření a rakovinu. Účinky záření mají silnější účinek na mladé dělící se buňky, a proto záření na děti působí mnohem více než na dospělé..

Ozáření může mít vážné následky na lidské zdraví, pouze pokud dávka záření překročí 0,05 m3v za hodinu. V oblasti radiačního nabíjení nebo ozařování, například při rentgenovém vyšetření nebo fluorografii, může úroveň záření překročit tuto přípustnou normu. Kromě toho se v těle hromadí záření a za účelem udržení zdraví by jeho množství po celý život nemělo překročit hranici 100 - 700 m3v. Proto je fluorografie považována za škodlivou proceduru pro tělo a často se nedoporučuje ji podstoupit..

Fluorografie je lékařské vyšetření hrudních orgánů. Provádí se pomocí rentgenových paprsků, které procházejí lidským tělem. Fluorografie se často nazývá „rentgen plic“, protože se provádí za účelem včasné identifikace ložisek tuberkulózy, nádorů, novotvarů a dalších patologických stavů v plicích. Ne všechna onemocnění hrudníku však lze detekovat pomocí fluorografie. Například pneumonie bude patrná pouze tehdy, když získá poměrně vyvinutou formu..

Fluorografie byla vynalezena jako levnější a mobilnější analog rentgenového záření. Pro jeho implementaci je zapotřebí mnohem méně filmu, což činí výzkumný postup 10krát levnějším. Rentgenové záření se vyvíjí pomocí speciálních zařízení nebo lázní a donedávna se fluorografické obrazy vyvíjely přímo v rolích. Vzhledem k tomu, že svitkový film je méně citlivý na rentgenové záření, muselo být záření při průchodu fluorografie podle staré metody prováděno dvakrát více než při průchodu rentgenového záření.

Pro srovnání, při provádění filmové fluorografie pacient dostane ozáření až do 0,8 m3v a při průchodu rentgenovým paprskem pouze 0,10-0,26 m3v. Navíc po zpracování role filmu zbylo asi 15% obrazů, takže vědci vyvinuli novou metodu fluorografie, která je nyní implementována téměř ve všech lékařských zařízeních..

Moderní technika fluorografie je digitální. Nevyžaduje použití filmu, digitální obraz je okamžitě přenesen do počítače a uložen v něm. Digitální fluorografie vám umožní získat co nejpřesnější snímky a má nižší dávku záření - nepřesahuje 0,1 mSv.

Vzhledem k tomu, že doporučená roční efektivní dávka ozařování je 1 m3v, lze fluorografii na digitálním zařízení považovat za prakticky neškodnou. Je však nemožné podstoupit jakoukoli fluorografii více než jednou ročně bez lékařského předpisu. Jak bylo uvedeno výše, záření má tendenci se hromadit v těle a vést k mutaci buněk..

Počet postupů pro podstoupení fluorografie lze zvýšit pouze na základě svědectví lékaře. U dětí do 15 let je fluorografie kontraindikována; neměly by být na seznamu preventivních lékařských prohlídek. Rovněž neprovádějte fluorografii pro ženy během těhotenství a kojení..

Dnes je tuberkulóza po HIV druhou nejčastější chorobou v Rusku. Čím dříve je TB detekována, tím úspěšnější bude léčba. Vláda Ruské federace byla proto nucena vydat nařízení, které zavazuje určité kategorie osob podstoupit fluorografii dvakrát ročně, aby se zabránilo šíření tuberkulózy..

Patří mezi ně: vojenský personál, pracovníci porodnice, kteří byli v těsném kontaktu s pacientem s tuberkulózou, kteří měli tuberkulózu po dobu 3 let od odhlášení z registrace, nakaženi HIV, pacienti s drogovou závislostí a psychiatrická zařízení, bývalí vězni až 2 roky po propuštění, vyšetřované a odsouzené drženi v izolačních odděleních a vězeních.

U pacientů s onemocněním dýchacích cest, urogenitálního systému a zažívacího traktu, diabetiků, migrantů, migrantů, osob bez registrace, zaměstnanců mateřských škol a škol, sanatorií, středisek a lékáren je povinná podstoupit fluorografii jednou ročně.

Samozřejmě jsou jakékoli studie týkající se záření nežádoucí, ale pokud vám lékař předepíše, abyste podstoupili fluorografii podruhé pro úspěšnou léčbu, je lepší se řídit jeho doporučeními. Můžete dostat více záření, než začnete nemoc a pít léky po celý život.

Dnes, když je situace v naší zemi s výskytem tuberkulózy a rakoviny plic zklamáním, je s největší pravděpodobností vhodné hovořit o „zbytečnosti“ fluorografie než o jejích zdravotních rizicích. Koneckonců existují fakta, že procento detekce tuberkulózy a rakoviny v raných fázích pomocí fluorografie je velmi nízké..

Jak často lze provést fluorografii

Tuberkulóza přestala být sociální chorobou. Četnost fixace plicních forem onemocnění se každým rokem zvyšuje. Rentgenové vyšetření je jednou ze screeningových metod pro detekci této patologie dýchacího systému. Obrázek ukazuje léze vytvořené jak v důsledku tuberkulózy, tak formací etiologie rakoviny. Kromě toho jsou vizualizovány změny vyplývající z pneumonie, fibrózy a benigních nádorů. Obrázek ukáže cizí tělesa, fakta o parazitické invazi a tak dále. Fluorografie může často diagnostikovat onemocnění v počátečních stadiích, která lze léčit.

Navrhovaný článek poskytuje odpovědi na otázky, jak často a proč je nutné takové vyšetření podstoupit, za jakých podmínek je kontraindikováno a kdy je předepisováno častěji, jaké škody mohou rentgenové formy diagnostiky způsobit a jak minimalizovat negativní důsledky.

Kdo rozhoduje, kolikrát za rok lze provést fluorografii

Postup a načasování fluorografického vyšetření populace upravuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví. Četnost preventivních prohlídek je stanovena podle typu činnosti a míry rizika infekce ostatních. Na sestavování kontingentů se podílejí terapeuti, rodinní lékaři a pediatři. V průměru se fluorografie provádí 1-2krát ročně. Kontrola úplnosti pokrytí touto formou diagnózy je přidělena oprávněné osobě ve zdravotnickém zařízení. Výsledek výzkumu musí být obdržen nejpozději do 24 hodin s povinnou registrací v lékařské dokumentaci. Ošetřující lékař i pacient by měli být seznámeni se závěrem obrazu do tří dnů..

Jak často můžete a měli byste dělat fluorografii

Legálně regulovaná fluorografie a kolikrát ročně je nutné ji podstoupit, závisí na rizikové skupině ve vztahu k celé populaci. Rozlišují se tyto kontingenty:

 • organizovaná populace. Průzkum provádějí mobilní fluorografické stanice;
 • pracovníci v malých podnicích. Fluorografie se provádí na klinice v místě výkonu práce;
 • neorganizované obyvatelstvo. Probíhá screening v místních poliklinikách.

Pro dospělého

Načasování fluorografického vyšetření populace starší 18 let závisí na příslušnosti ke kontingentu a koncentraci populace infikované tuberkulózou v zemi. S celkovou morbiditou pod 40 osob na 100 tisíc obyvatel jsou ženy v domácnosti, důchodci a jednotlivci zapojeni do jednotlivých činností vyšetřováni jednou za 2 roky. Studenti a obyvatelé ubytoven provádějí fluorografii jednou ročně.

Některá povolání

Kromě toho existují povinné kontingenty - zaměstnanci institucí a povolání, kteří podléhají předběžným a pravidelným lékařským prohlídkám. Každý rok podstoupí fluorografii. Tato skupina zahrnuje zaměstnance:

 • instituce předškolního a školního věku;
 • lékařský a farmaceutický průmysl;
 • potravinářský průmysl, pracující ve všech fázích přípravy a prodeje potravinářských výrobků;
 • obchod, veřejná doprava, vodohospodářství.

Pro děti

U očkovaných dětí je povoleno provádět fluorografii od patnácti let. Lze jej však nahradit imunodiagnostikou pomocí alergenu na tuberkulózu. Ve věku 17 let před odchodem ze školy je nutné provést rentgenové záření.

Kolik platných výsledků

Při sestavování skupin pro fluorografii se berou v úvahu podmínky předchozí studie. Výsledky jsou považovány za platné, pokud jsou mladší než 6 měsíců od data předchozí zkoušky. Závěr na snímku musí být součástí lékařské dokumentace. Při absenci příznaků onemocnění je předepsána následující fluorografie v závislosti na kontingentu obličeje.

Přehrát přiřazení

Budete muset znovu projít fluorografickým vyšetřením v přítomnosti patologických stínů a formací na rentgenovém snímku a také v případě příznaků patologie dýchacího systému. Klinické projevy ve formě kašle trvajícího déle než tři týdny, nízkého stupně horečky, bolesti při dýchání, hemoptýzy budou vyžadovat podrobnější rentgenové vyšetření. Pro diferenciální diagnostiku mezi tuberkulózou, pneumonií, rakovinou plic se provádí počítačová tomografie hrudních orgánů.

Je možné provádět fluorografii dvakrát ročně

S ohledem na doprovodná onemocnění a stav očkování může lékař poslat na fluorografii dvakrát ročně. Tato kategorie zahrnuje neočkované děti od 1 do 17 let s následujícími patologiemi:

 • diabetes mellitus typu 1 a 2;
 • nespecifická respirační onemocnění;
 • chronické léze močového systému;
 • organická a funkční onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • absolvování kurzů imunosupresivní, cytostatické, genetické inženýrství a imunobiologické terapie.

Podle sociálních indikací se fluorografie provádí každých šest měsíců: pro děti migrantů, uprchlíky a vysídlené osoby, jakož i pro ty v sociálních organizacích.

Z deklarovaných skupin dospělých s danou frekvencí jsou předmětem zkoušky následující:

 • zaměstnanci porodnic, antituberkulózních ambulancí a některých dalších typů zdravotnických zařízení;
 • osoby s virem lidské imunodeficience, další chronická onemocnění (hepatitida, diabetes mellitus, bronchiální astma a další);
 • zotavil se z tuberkulózy během prvních tří let;
 • osoby žijící a pracující s pacientem podstupujícím léčbu diagnostikované tuberkulózy;
 • osoby, které jsou na dispenzární léčbě a psychiatrických záznamech;
 • propuštěn z míst zadržení během prvních dvou let, vyšetřované osoby ve vyšetřovacím středisku, ve výkonu trestu.

Kdo by měl být vyšetřován častěji

U některých jedinců může fluorografie změnit frekvenci průchodu. Rentgenové vyšetření v jednotlivých obdobích se provádí u osob žijících s těhotnými ženami a novorozenci, u dětí s obratem tuberkulinového testu a také u primárně identifikovaných bakteriálních exkretorů mycobacterium tuberculosis do okolí. Bez ohledu na načasování a výsledky předchozí studie se fluorografie provádí u osob s nově diagnostikovaným virem lidské imunodeficience. Porodnice jsou navíc vyšetřovány před propuštěním z porodnice a branci před vojenskou službou.

Fluorografie je součástí každoročního zkoušení v seznamu povinných forem výzkumu. S touto frekvencí se provádí, pokud pacient nemá konkrétní potíže - obecná nevolnost, hypertermie, bolest na hrudi, kašel. Pokud ho uvedené příznaky obtěžují, o čem informuje terapeuta, pak lékař pošle pacienta k fluorografickému vyšetření, ale ne k prevenci, ale za účelem zjištění příčin nástupu bolestivého stavu.

Je velmi důležité neodkládat návštěvu kliniky při kašlání, zvláště pokud trvá dlouhou dobu. Není nutné provádět samoléčbu, protože ani lékař na základě ústního dotazování a povrchního vyšetření pacienta často nedokáže stanovit správnou diagnózu. Abyste zjistili příčiny kašle, budete muset podstoupit klinické krevní testy, testy moči a podstoupit fluorografii. A pouze na základě obdržených informací bude možné chorobu identifikovat a předepsat účinnou léčbu.

Pokud není povolen výzkum

Existují kontraindikace pro fluorografii, jmenovitě:

 • věk dítěte do 15 let;
 • těhotenství ve všech třech trimestrech;
 • těžké respirační a srdeční selhání;
 • maligní onemocnění krve;
 • neschopnost být vzpřímený;
 • duševní onemocnění v akutním stadiu;
 • strach ze stísněných prostor.

Proč často nemůžete udělat průzkum

Ozařování na člověka neustále působí. Dávka záření přijímaného během fluorografie je skromná ve srovnání s dávkou, kterou tělo přijímá z přirozeného slunečního záření. Nakonec se však vezme v úvahu celková dávka, což omezuje počet provedených rentgenových procedur. Maximální povolená dávka ionizujícího záření za rok je tedy 150 milisievertů a na jedno fluorografické sezení pacient dostane přibližně 0,8 milisievertů. Ukazuje se, že můžete navštívit rentgenovou místnost několikrát za měsíc bez poškození zdraví? Spíš ne. Koneckonců, člověk možná bude muset podstoupit jiné formy rentgenové diagnostiky, například rentgenové záření, počítačová tomografie nebo pozitronová emisní počítačová tomografie, které dávají několikanásobně více záření, a bude překročena přípustná dávka. Proto je opět zbytečně stále lepší neprovádět fluorografii.

Možné účinky na zdraví

Existují situace, kdy je studie prováděna dvakrát za sebou, aby se objasnily změny v obrázku. Zde je nutné vzít v úvahu stav zařízení a předchozí roční dávku. Při provádění fluorografie na moderním přístroji je dávka záření menší než na filmu. Není to však kritické. Proto při rutinním vyšetření nedochází k trvalým změnám zdravotního stavu. Funkční poruchy jsou pozorovány u lidí citlivých na záření, zejména u starších osob a dětí. Krátkodobé příznaky se projevují jako závratě, ztráta vědomí, bolesti hlavy, labilita krevního tlaku a pulsu. Během 2-3 dnů se indikátory vrátí do normálu.

Jak můžete neutralizovat negativní dopad

Aby se negativní účinek minimalizoval, doporučuje se při absenci patologických změn v plicích dodržovat mezi studiemi minimální interval 3 měsíce. Opakovaná rentgenová vyšetření jsou předepsána striktně podle indikací.

Příjem pomůže snížit radiační zátěž před fluorografií:

 • enterosorbenty. Jmenování aktivního uhlí (3-4 tablety), Polyphepan den před zákrokem a jednou po fluorografii;
 • léky obsahující vápník a jód (orotát draselný, jodomarin, jodová rovnováha). Používají se jako kurz trvající 7-14 dní;
 • radioprotektory. Z této skupiny je dostupným lékem naftyzin (lék C). Lék je dostupný ve formě roztoku pro intramuskulární injekci. Doba působení je 1,5-2 hodiny, což je dost pro rentgenové vyšetření.

Lidé, kteří byli vystaveni záření, by měli do stravy zahrnout potraviny s vysokým obsahem vlákniny, pektinu, vitamínů, vápníku, omega-nasycených kyselin, a to:

 • mořské ryby a řasy;
 • čerstvá zelenina a ovoce;
 • mléko, kefír, smetana;
 • med, olivový olej.

Je možné úplně opustit fluorografii a jak na to

Podle litery zákona je fluorografie povinným rentgenovým vyšetřením pro včasnou detekci tuberkulózy. Tento diagnostický postup pomáhá předcházet pokročilým formám onemocnění u subjektů..

Pacienti, kteří se obávají negativního vlivu na tělo, často nechtějí provádět výzkum. V takovém případě musí být odmítnutí legálně zaznamenáno ve dvojím vyhotovení s hlavním lékařem zdravotnického zařízení.

Je však třeba si uvědomit, že kvůli nedostatku důkazů o epidemické bezpečnosti pro ostatní bude osoba pozastavena z práce a dítě nebude moci chodit do školky a školy. Pokud je tedy odmítnuto rentgenové vyšetření hrudních orgánů, je povoleno provést test Mantoux se dvěma tuberkulinovými jednotkami.

Modernější imunologickou neinvazivní metodou je kvantiferonový test. Metoda je založena na hodnocení přítomnosti gama-interferonu ve studovaném materiálu. Posledně jmenovaný je zlatý standard, který má vysokou specificitu a citlivost pro detekci latentní i aktivní tuberkulózy..

Specialista vysvětlil, proč byla fluorografie ve světě opuštěna

„Vedoucí mocnosti tuto techniku ​​nepoužívají“

11.12.2019 v 16:31, zobrazení: 48255

Po mnoho let pravidelně podstupujeme fluorografii. Tato metoda vyšetření plic je rychlá a dostupná. Jak bezpečný je ale tento postup? Co říká vyšetření plic lékaři a pacientovi? Jaká jsou rizika? Toto „MK“ řekl vedoucí centra radiační bezpečnosti a lékařské fyziky GBUZ „Vědecké a praktické klinické centrum pro diagnostiku a telemedicínu DZM“ Sergej RYŽOV.

- Sergeji Anatoljeviči, jak hodnotíš potřebu fluorografie?

- Všechno záleží na tom, jak použijeme tu či onou metodu na požadovaných objemech a místech. Pokud na tyto otázky odpovíme „ano, je to“, pak je nepochybně užitečný. Po určitou dobu byla fluorografie naprosto nepostradatelnou a nezbytnou výzkumnou metodou, která zachránila mnoho životů. Epidemická situace se však mění, objevily se další metody a v současné době neexistuje fluorografie jako metoda doporučená mezinárodními organizacemi, s výjimkou Ruské federace a zemí bývalého SNS. Vedoucí mocnosti tuto techniku ​​nepoužívají..

- Proč? Drahý?

- Jakákoli screeningová metoda je nákladná, a to i při potvrzení její účinnosti, a otázka potvrzení účinnosti fluorografie je velmi kontroverzní. Když mluvíme o ekonomice, v Ruské federaci bylo v roce 2010 provedeno 67 milionů fluorografií, v roce 2014 74 milionů, v roce 2018 asi 81,5 milionů postupů. Současně byl podíl diagnostikovaných pacientů s tuberkulózou na počtu fluorografií pouze 0,052%. A tento ukazatel neustále klesá. V roce 2018 to bylo 0,036%, tedy 29 653 pacientů. To znamená, že pro jeden zjištěný případ je nutné provést 2745 fluorografických vyšetření. Otázkou je, že když lékař provede téměř 3 tisíce fluorografií a všude, kde má určitou normu, přestane se tak pečlivě dívat na fluorogramy, zvláště když je třeba každý den popsat 100–150 studií. To je obtížný psychologický úkol.

Každá studie v Moskvě stojí od 22 do 84 rublů, v závislosti na tarifu. V Rusku se podle mého odhadu utratí docela dost peněz v oblasti 3 miliard rublů, nebo jinými slovy, abych identifikoval jeden případ - asi 100 tisíc rublů. Tato částka nezahrnuje kapitálové výdaje spojené s nákupem vybavení. V Ruské federaci je asi 6 tisíc fluorografů; je třeba je měnit každých 10 let nebo ještě častěji. To také vyžaduje financování. S čísly lze polemizovat, ale jedná se o oficiální čísla. Proto je závěr: na místech, kde je mnoho tuberkulózy, je třeba provést fluorografii a aby bylo možné provádět bez výjimky, musíte pochopit, jak efektivní to bude, jak je to nutné. I když je nepochybně identifikace tak sociálně významného onemocnění, jako je tuberkulóza, důležitým prvkem zajišťujícím veřejné zdraví, mělo by se to dělat, ale moudře.

- Na nezbytných místech máte na mysli systém FSIN?

- Ano, metodika je nezbytná jak v trestním systému, tak při kontrole migračních toků, ve snížených populačních skupinách (lékaři, učitelé, pracovníci stravovacích zařízení atd.) A v regionech s nepříznivou epidemiologickou situací. V těchto případech je použití fluorografie logické, ale pro každého v řadě je to nadměrné opatření. Zdá se, že nebude možné okamžitě opustit současný systém, ale fluorografii lze postupně nahradit jinými, informativními metodami. A pokud například nemluvíme o tuberkulóze, ale o detekci rakoviny plic, pak na počítačovém tomografu s mírně vyšší dávkou záření než s fluorografií získáme obraz, jehož diagnostická hodnota je výrazně vyšší. Tuto studii by také neměl provádět každý. Počítačová tomografie s nízkou dávkou se provádí u rizikové skupiny - kuřáků (20 a více denně) u lidí ve věku 50 až 75 let. Kritéria pro jakoukoli screeningovou metodu musí být jasně definována..

- Při provádění fluorografie je na obrázku vidět rané stádium tuberkulózy nebo rakoviny plic?

- Rakovina se zpravidla projevuje poměrně pozdě, když je již velmi obtížné ji léčit, což neumožňuje použití fluorografie k hodnocení rakoviny plic. Je mnohem snazší podezření na tuberkulózu, ale také ne vždy, protože obvykle se pořizuje jeden snímek. V některých případech je efektivnější nahradit fluorografii celkovým obrazem plic.

Máme problém, když si pacient objedná studii pro sebe. Přijde k lékaři a řekne: „Dejme tomu tomografii / rentgen / MRI / PET“. Lékař to samozřejmě odmítá, protože pojišťovna nebude za takovou studii na klinice platit, ale pokud to pacient přijde za poplatek, pak, bohužel, není odmítnut. Přetrvávající touha některých pacientů po „vyšetření“ může být natolik rušivá, že pro lékaře je někdy snazší s touto touhou souhlasit, než vysvětlit, že výzkum není nutný. V mé praxi se vyskytl případ, kdy pacientka v různých ústavech podstoupila počítačovou tomografii, něco se jí tam zdálo a ona se rozhodla, že musí dělat CT s určitou frekvencí. Než nás náhodou kontaktovala, její celková kumulovaná dávka se blížila 200 mSv a samotný výzkum byl naprosto zbytečný..

- Jaké je maximální zatížení?

- V medicíně neexistuje extrémní zátěž, vše je určeno přínosem nebo škodou. Pokud škoda na postupu překročí škodu způsobenou „nechováním“, není způsobena. Například, pokud je pacient v kritickém stavu a je nutné určit taktiku dalšího postupu, žádný z lékařů si ani nebude myslet, že pacient předtím prošel nějakým výzkumem, i když má radiační nemoc. Pokud je zapotřebí výzkumu k záchraně životů tady a teď, na ničem jiném nezáleží. Pokud vypočítáme dávky pro všechny studie, vydělíme jejich součet všemi obyvateli Ruské federace, pak každý z nás v průměru dostane dávku 0,5-0,6 mSv ročně z lékařského ozáření. Například v USA představuje medicína více než 3 mSv, v Německu je lékařská expozice přibližně 2,5 mSv. Dávky ozáření z medicíny v těchto zemích převyšují přirozené ozáření pozadí, a proto se úřady vážně zamýšlejí nad kontrolou tohoto typu záření..

- Existují údaje o počtu zbytečných schůzek a důvodech?

- Ano, asi 30% výzkumu je průměr na světě. V Rusku existují povinné postupy pro poskytování lékařské péče. A pokud lékař něco nepředepíše, pak ho mohou pojišťovací organizace potrestat a sám pacient může říci, že mi lékař něco nedal a má právo si stěžovat. A jak říkají naši američtí kolegové, 30% výzkumu se nedělá pro pacienta, ale pro právníka. Myslím si však, že máme také svou vlastní zvláštnost: v Rusku je velké množství zbytečných výzkumů spojeno také s „duchem kolektivismu“, klinik předepíše studii „jen pro případ“, aby sdílel svou odpovědnost za pacienta s radiologem.

- A kolik studií je provedeno s chybami?

- Pokud mluvíme o všech rentgenových vyšetřeních, pak podle mezinárodních studií má asi 10–15% vyšetření nesprávné, zmeškané nebo opožděné diagnózy, tedy nepodstatné chyby. Zajímavá situace: až 30% popisů primárních rentgenů se neshoduje s opakovanými diagnózami. Před několika lety provedla velká americká nemocnice studii, která spočívala ve skutečnosti, že lékaři dostali popis studie, kterou již popsali, a počet nesrovnalostí byl téměř 25%. Přijatelná úroveň nesrovnalostí se považuje za 4–5%. Současně by neměly existovat žádné klinicky významné nesrovnalosti, které by ovlivnily taktiku další léčby pacienta. Ve Spojených státech je poměrně velká část pohledávek proti radiologům. Ale většina nároků je čistě emocionálních a ne více než 5% rozhodnutí je ve prospěch obžalovaných.

- Jaké komplikace můžete získat z nekvalitního vybavení??

- Pokud mluvíme o komplexních studiích, které mohou v jedné oblasti výzkumu (angiografie, vícefázová počítačová tomografie) vytvořit velkou radiační zátěž, pak v případě poruchy zařízení a nesprávného jednání personálu může být radiační expozice velmi velká. To se ale stává extrémně zřídka, za celé pozorovací období (od roku 1895) bylo po celém světě popsáno asi 300 takových případů. Lékařské nadměrné expozice se zpravidla vyskytují v zemích s dobře vyvinutou radiační diagnostikou, kde je počet studií obrovský, ale to v zásadě nelze provést pomocí fluorografie. Počítačová tomografie s nízkou dávkou neexistuje.

- A pokud stále někam letíte, míjíte detektor kovů...

- Screeningová zařízení pro cestující na letištích zpravidla fungují bez zdrojů ionizujícího záření, existují však i s rentgenovými trubicemi, ale dávka je tam velmi malá. Abyste získali něco smysluplného, ​​musíte chodit celý den. Pro kontrolu zavazadel a zboží na stejných letištích nebo v metru naopak používají hlavně rentgenové přístroje, ale jsou naprosto bezpečné jak pro lidi, tak pro vaše věci. Jsem velmi pobavený, když slyším příběhy kolegů z celní správy o tom, jak někteří cestující vyhazují jídlo poté, co prošlo rentgenovým transportérem. Tyto obavy jsou marné: jídlu a vašim dalším věcem se nic nestane, nestanou se radioaktivními ani škodlivými - je to kvůli fyzikálním zákonům. Rámy detektorů kovů nemají vůbec nic společného s radiační expozicí, jedná se o elektromagnetické záření úplně jiného spektra. Pokud jde o letecký let, vše, co potřebujete vědět, je, že dávka pro piloty je omezena na 5 mSv za rok. Sotva letíte více než piloti.

"Nedávno na Tchaj-wanu, po prostudování 22 000 anamnéz, dospěli vědci k závěru, že počítačová tomografie, při které je pacient vystaven radiaci, zvyšuje riziko vzniku rakoviny štítné žlázy a leukémie, zejména u žen a lidí mladších 45 let." Jiní vědci tvrdí, že snížení zátěžové dávky CT snižuje účinnost studie. Můžete se vyjádřit k takovým rozporům?

- Můj názor je, že pravda leží někde uprostřed, všechno je dobré s mírou. Existují rizika, ale neměla by se přehánět a démonizovat. Ruská federace, stejně jako IAEA, přijaly pro občany nejkonzervativnější a nejbezpečnější bezprahový model. Pokud někdo namítá, pak „jen“ je nutné dokázat nekonzistenci této teorie, zatímco žádný z vědců by to nedokázal, a pozice „dokázat, že je škodlivá“ zde není vhodná.

- Jak si vybrat místo, na jakém zařízení provádět fluorografii, jaká je situace se zařízením v Moskvě?

- V Moskvě podle mého názoru nezbývají žádné filmové fluorografy, ale v Rusku je 700 filmových fluorografů a 5 108 digitálních. Digitální fluorografy jsou řádově bezpečnější než film.

- Kterou část zařízení je třeba vyměnit?

- V radiologii je životnost zařízení obvykle asi 10 let. Skutečná potřeba vyměnit konkrétní zařízení samozřejmě závisí na podmínkách jeho provozu. Čím vyšší zatížení, tím vyšší opotřebení a častěji je třeba měnit vybavení. Podle uváděných údajů má nyní v Rusku životnost přibližně 45% rentgenových zařízení více než 10 let. U přístrojů CT a MRI je tento údaj o něco nižší.

REFERENCE "MK"

Fluorografie je studie, která zahrnuje fotografování viditelného obrazu na fluorescenční obrazovce, který se vytváří v důsledku průchodu rentgenových paprsků tělem (osoby) a jejich nerovnoměrné absorpce orgány a tkáněmi těla.

Titulek novin: Není to snadný postup
Zveřejněno v novinách „Moskovsky Komsomolets“ č. 28149 ze dne 12. prosince 2019 Štítky: Medicína, finance Organizace: Federální věznice Servisní místa: Rusko

Potřebuji doporučení pro fluorografii od terapeuta?

Co je potřeba k získání fluorografie zdarma

Fluorografie je rentgenové vyšetření k detekci nebezpečných onemocnění dýchacího systému. Vzhledem k tomu, že výskyt tuberkulózy v Rusku je vysoký, včasná diagnóza tohoto onemocnění zabrání rozvoji epidemie.

Důležité! Pomocí fluorografie je možné detekovat nejen tuberkulózu, ale také zápal plic, pleurisy, nádorové formace a dokonce i některá onemocnění srdce.

Chcete-li podstoupit fluorografii zdarma, musíte:

 1. Přijďte na schůzku s terapeutem a odešlete doporučení, které bude uvádět datum vyšetření a místo.
 2. Přijďte ve stanovený čas na kliniku v místě bydliště s pasem a povinným zdravotním pojištěním.

FLG můžete udělat bez doporučení, ale pak musíte nezávisle zjistit, kde to projít a jaké podmínky existují. Na některých klinikách je lze přijímat podle zásady „kdo dřív přijde, je dřív na řadě“ nebo pouze na kupónu. V druhém případě si musíte nejprve na recepci vzít kupón pro FLG.

Příprava na fluorografii není nutná, jedinou podmínkou, kterou je třeba dodržet, je svléknout se do pasu, odstranit šperky, které mohou být na krku.

Související článek: Vlastnosti výměny čoček během operace katarakty na základě povinného zdravotního pojištění

Protože osoba dostává dávku radiace během FLG, je to pro některé kategorie občanů kontraindikováno. Například tento typ průzkumu nelze použít u dětí mladších 15 let. Místo FLG se provádí ultrazvuk.

 • těhotenství před 20-21 týdny, protože rentgenové záření negativně ovlivňuje plod;
 • klaustrofobie (strach z uzavřených prostor);
 • vážný stav pacienta, když nemůže být několik minut nehybný ve vzpřímené poloze.

Kojení není kontraindikací, ale po vyšetření musí být mléko odsáváno, nemůže být dáno dítěti. Kašel, horečka, dušnost - nejsou důvodem k odmítnutí FLH, ale naopak slouží jako indikace pro fluorografii.

Účel studia

Studie se používá k provádění hromadných preventivních lékařských prohlídek. Specifičnost fluorografie umožňuje, aby byla použita jako screeningový test pro včasnou diagnostiku onemocnění, zejména rakoviny plic a tuberkulózy. Pro plnou kontrolu nad svým zdravím se doporučuje jednou ročně provést fluorografické vyšetření hrudních orgánů.

Pochybnosti, které lidé občas mají o bezpečnosti fluorografie, se objevují z několika důvodů: zaprvé je v některých případech bezpodmínečně vyžadováno osvědčení o absolvování fluorografie, ale nedoporučuje se tento postup provádět více než jednou ročně. Zadruhé, v procesu fluorografického výzkumu je tělo vystaveno radioaktivnímu záření a tato fráze děsí každého bez výjimky. K čemu je tedy fluorografie, je možné se bez ní obejít a poškodit tělo?

Fluorografie je studie hrudních orgánů prováděná pomocí rentgenového záření, které prochází lidským tělem a v důsledku nerovnoměrné absorpce poskytuje viditelný obraz na fluorescenční obrazovce. Existují dva typy fluorografie - filmová a digitální, ale digitální film v poslední době postupně nahrazuje film, protože jej překonává v řadě parametrů: umožňuje snížit radiační zátěž těla a také zjednodušuje práci s obrazem.

Navrhujeme, abyste se seznámili s: Kde získat lékařskou politiku pro novorozence

Co ukazuje fluorografie?

Nejprve se fluorografický výzkum používá k detekci všech druhů nemocí: tuberkulózy, maligních nádorů atd. Fluorografie je profylaktická metoda výzkumu, neposkytuje dostatečně jednoznačný obraz pro diagnózu, ale umožňuje detekovat odchylky.

Například pojivová vlákna v plicích a průduškách, zesílení kořenů, zvýšený vaskulární vzorec, přítomnost vláknité tkáně, ložiska zánětu, adheze na pleuru plic atd. Zjištění jednoho z těchto problémů na fluorografickém snímku (obrázku) je indikací k podrobnějšímu vyšetření již za účasti odborného lékaře.

Jak často musíte podstoupit fluorografii?

Pacienti s tuberkulózou a lidé s jinými respiračními chorobami. - Zaměstnanci výdejen tuberkulózy, sanatorií, porodnic atd. - Pacienti se závažnými chronickými chorobami (astma, cukrovka, vředy atd.). - Pracovníci v oblastech, kde je zvýšena možnost výskytu a šíření tuberkulózy (učitelé mateřských škol).

Pokud nepatříte do žádné z těchto kategorií, pro preventivní dýchací orgány stačí podstoupit fluorografii jednou ročně.

Stáří. Děti do 15 let nepodstoupí fluorografii. Těhotenství. Těhotným ženám je předepsána fluorografie pouze ve druhé polovině semestru a pouze ve výjimečných případech. Některé vážné nemoci. V takových případech jsou všechny studie - včetně fluorografických - dohodnuty s lékařem pacienta..

Podle regulačních dokumentů Běloruské republiky je u pacientů, kteří podstoupí rentgenové diagnostické vyšetření pro profylaktické účely, úroveň kontroly dávky 1,5 mSv / rok. Efektivní ekvivalentní dávka (EED) během digitální fluorografie je v průměru 0,04 mSv (37,5krát nižší než přípustná úroveň expozice při preventivních prohlídkách).

Pro srovnání: - Dávka, kterou obyvatel naší planety dostane z přírodních zdrojů ionizujícího záření, je v průměru 2,4 (3,43 v Rusku) mSv ročně, tj. Asi 60 (85 v Rusku) krát více než dávka, kterou dostává při provádění 1 profylaktická fluorografická studie.

Maximální přípustná dávka (MPD) je maximální hodnota jednotlivé ekvivalentní dávky pro kalendářní rok, která při vystavení po dobu 50 let nezpůsobuje nepříznivé změny stavu lidského zdraví, které jsou detekovány moderními metodami. Při ozáření celého těla a pro první skupinu kritických orgánů je hodnota SDA 50 mSv (5 rem) za rok (1250 digitálních fluorografů).

Obecně platí, že i když jste během roku podstoupili další studie týkající se radiační expozice, samotná fluorografie není schopna způsobit znatelné poškození vašeho těla..

Jak často lze provést fluorografii plic? Není pochyb o tom, že tento postup není neškodný: používá rentgenové záření - a dnes už nikdo nemusí přesně vysvětlovat, jak ovlivňuje lidské tělo. Ale každý také ví, že existují „nebezpečné“ a „bezpečné“ dávky záření.

 • Věk - do 15 let;
 • Těhotenství a kojení;
 • Onkologická a jiná onemocnění, včetně onemocnění dýchacích cest: v tomto případě lékař určí přijetí nebo nepřijetí na fluorografii.

Podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře může být fluorografie prováděna více než jednou ročně: například máte podezření na tuberkulózu. Pokud je to povinné opatření a riziko expozice zdraví pacienta není tak vysoké jako riziko selhání včasné diagnostiky, je třeba obětovat méně.

Je fluorografie škodlivá? Ano, určitě. Ale není to o nic nebezpečnější než: tu i tam je důležité pouze sledovat dávku. Solárium je však něco, bez čeho se můžete obejít, zatímco pravidelné lékařské prohlídky pomocí „strašně škodlivých“ rentgenových paprsků pomáhají identifikovat různá onemocnění v raných fázích, kdy ještě nemají hmatatelné příznaky. „Škodlivá“ fluorografie nakonec pomáhá udržovat zdraví.

Kolikrát ročně lze provést fluorografii plic? Nejlepší ze všeho - jednou, ale pokud to naléhavě potřebujete - dva.

Jak můžete minimalizovat škody způsobené radiací? Po provedení fluorografie není vůbec nadbytečné užívat aktivní uhlí: rozdrťte tři nebo čtyři tablety, přidejte vodu a vypijte. Pokud chcete, opakujte po několika hodinách. Tuto metodu zná každý, kdo má tak či onak kontakt s radiací..

Používají ho zejména lékaři, radiologové a zaměstnanci jaderných elektráren - a můžete si být jisti, že absorbují mnohem vyšší dávky záření než vy s fluorografií. Další věc, která odstraňuje záření z těla, jsou potraviny bohaté na vlákninu: ovesné vločky, otruby, rýže, ořechy. Stejně jako med a rostlinný olej, mléčné výrobky, hrozny a suché červené víno v malém množství. NE vodka, NENÍ pivo: alkohol sám o sobě nepřispívá k odstranění radiace - celé tajemství je v hroznech.

Co ukazuje fluorografie?

Nejprve se fluorografický výzkum používá k detekci všech druhů nemocí: tuberkulózy, maligních nádorů atd. Fluorografie je profylaktická metoda výzkumu, neposkytuje dostatečně jednoznačný obraz pro diagnózu, ale umožňuje detekovat odchylky.

Například pojivová vlákna v plicích a průduškách, zesílení kořenů, zvýšený vaskulární vzorec, přítomnost vláknité tkáně, ložiska zánětu, adheze na pleuru plic atd. Zjištění jednoho z těchto problémů na fluorografickém snímku (obrázku) je indikací k podrobnějšímu vyšetření již za účasti odborného lékaře.

Jak často musíte podstoupit fluorografii?

Pacienti s tuberkulózou a lidé s jinými respiračními chorobami. - Zaměstnanci výdejen tuberkulózy, sanatorií, porodnic atd. - Pacienti se závažnými chronickými chorobami (astma, cukrovka, vředy atd.). - Pracovníci v oblastech, kde je zvýšena možnost výskytu a šíření tuberkulózy (učitelé mateřských škol).

Pokud nepatříte do žádné z těchto kategorií, pro preventivní dýchací orgány stačí podstoupit fluorografii jednou ročně.

Stáří. Děti do 15 let nepodstoupí fluorografii. Těhotenství. Těhotným ženám je předepsána fluorografie pouze ve druhé polovině semestru a pouze ve výjimečných případech. Některé vážné nemoci. V takových případech jsou všechny studie - včetně fluorografických - dohodnuty s lékařem pacienta..

Pro srovnání: - Dávka, kterou obyvatel naší planety dostane z přírodních zdrojů ionizujícího záření, je v průměru 2,4 (3,43 v Rusku) mSv ročně, tj. Asi 60 (85 v Rusku) krát více než dávka, kterou dostává při provádění 1 profylaktická fluorografická studie.

Navrhujeme, abyste se seznámili s: Je možné uzavřít pojištění bez registrace

Potřebuji k provedení fluorografie povinné zdravotní pojištění

Povinné zdravotní pojištění se nevyžaduje, pokud pacient požádá o službu na placené klinice. Vyšetření lze poskytnout bezplatně v rámci VHI (pokud jej má pojištěný).

Pokud pacient nemá uzavřenou pojistnou smlouvu, bude mu za poplatek poskytnut FLG. Abyste mohli službu bezplatně dostávat na státní klinice, musíte mít uzavřeno povinné zdravotní pojištění. Tento dokument musíte vzít s sebou k vyšetření, jinak bude fluorografie odmítnuta.

Poznámka! Při absenci povinného zdravotního pojištění může pacient v případě ohrožení života počítat pouze se sanitkou. Všechny ostatní lékařské služby jsou poskytovány za úplatu.

Pojištění povinného zdravotního pojištění platí na celém území Ruské federace, takže pokud pacient přijde na kliniku v jiném městě, nemusí platit. Odmítnutí pomoci se rovná porušení lidských práv, můžete si stěžovat u regulačních úřadů.

Proč musíte podstoupit rutinní fluorografii

Lékařské osvědčení o fluorografii je vyžadováno při přijetí na univerzitu a při zaměstnání, při vypracování lékařské knihy a při odeslání do armády je požádáno, aby poskytlo obyvatele ubytoven a příbuzné nastávajících matek. Vzorek certifikátu o fluorografii je stanoven na legislativní úrovni a je pro všechny stejný.

Vyšetření je součástí programu prevence závažných plicních onemocnění, zejména tuberkulózy, která se rychle přenáší vzdušnými kapičkami.

Studie je určena všem pacientům starším 15 let, s výjimkou těhotných žen. V dětství je test Mantoux (tuberkulinová diagnóza) považován za alternativu k fluorografii.

Potřebuji směr pro fluorografii

Tato otázka trápí pacienty nejvíce. Je škoda, když se po žádosti o pracovní volno a stání ve frontě nedostanete na vyšetření, protože od lékaře není žádné doporučení.

Související článek: Zásady OMC a jaké dokumenty jsou potřebné pro její registraci

Hned bych chtěl poznamenat, že fluorografie je preventivní postup, který se doporučuje provádět 1-2krát ročně. K jeho dokončení nepotřebujete zdravotní stav, takže není nutné podstoupit doporučení A bez toho bude zkouška provedena, hlavní věc je, že existují další dokumenty.

Situace je však jiná, pokud pacient chodí na kliniku ne v místě registrace, může zdravotnický personál vyžadovat oficiální doporučení od ošetřujícího lékaře. Pokud tento dokument není k dispozici, bude FLG odmítnut.

Poznámka! Chcete-li si domluvit schůzku s terapeutem a vzít si od něj doporučení, můžete použít portál Státní služby. Pokud na webu není žádný osobní účet, bude nutné jej vytvořit.

Kdo může podstoupit fluorografii bez doporučení

K provedení fluorografie nepotřebujete doporučení. Každý občan má jednou ročně právo na rentgenové vyšetření plic, nejsou nutné žádné lékařské indikace.

Je obzvláště důležité podstoupit fluorografii u kategorií rizikových občanů:

 • osoby, které mají plicní onemocnění;
 • diabetici;
 • pacienti s HIV pozitivním stavem;
 • lidé, kteří podstupují radiační terapii nebo jsou léčeni kortikosteroidy;
 • zaměstnanci stravovacích zařízení, obchodů s potravinami, vzdělávacích institucí, zdravotnického personálu;
 • dospívající ve věku 15-18 let.

Osoby, které byly propuštěny z věznic, zaměstnanci pracující v tuberkulózním lékárně, stejně jako pacienti s tuberkulózou v anamnéze, by měli být vyšetřováni dvakrát ročně.

Důležité! Fluorografii lze provést i bez doporučení a návštěvy terapeuta, pokud se po nachlazení objeví kašel, který nezmizí déle než dva týdny. Tento příznak naznačuje vývoj komplikací dýchacího systému..

Co říká legislativa

Doporučujeme se nejprve s tímto aspektem seznámit. Mnoho lidí se zajímá o to, zda je realistické dělat fluorografii bez doporučení v Rusku? Abychom na tuto otázku dostali co nejúplnější odpověď, je nutné obrátit se na zákon. Vláda země vydala návrh číslo 77-F3, ve kterém byly v roce 2020 provedeny další úpravy zaměřené na boj proti ohniskům epidemií tuberkulózy.

 • cestovní pas;
 • povinné zdravotní pojištění.

Stojí za zmínku, že pokud lékař předepsal rentgenové vyšetření kvůli potřebě dalších informací, pak bude v tomto případě seznam dokumentů o něco širší. Budete také muset poskytnout:

 • směr, ve kterém by měla být indikována předpokládaná diagnóza;
 • lékařský záznam s posledním záznamem ošetřujícího lékaře.

Nyní bude pravděpodobně každý mít otázku, jak podstoupit fluorografii bez doporučení, pokud neexistuje OMZ. V takovém případě můžete jít na soukromou kliniku a nechat se testovat na peníze. Kolik to bude stát, je velmi těžké říci, protože ceny v celé zemi se liší ve velmi širokém rozmezí.

Kde můžete provést postup zdarma na základě povinného zdravotního pojištění?

Na žádné klinice nebude možné provést rentgenový snímek plic, protože je zapotřebí speciální vybavení, které není k dispozici všude. Je také důležité si uvědomit, že ačkoli komerční lékařské instituce mají rentgenové přístroje, poskytují vyšetření pouze za peníze..

Související článek: Zásady OMS - podmínky a pravidla pro poskytování lékařských služeb

Kde můžete získat fluorografii zdarma na základě povinného zdravotního pojištění? Pokud je pacient ve svém městě, má 2 možnosti:

 • na klinice v místě registrace;
 • v ambulanci TB (pokud rentgenový přístroj nefunguje nebo není v nemocnici, kde je pacientovi poskytován).

Na klinice v místě bydliště musí být osoba přijata bez doporučení terapeuta, hlavní věc je, že máte u sebe doklady (cestovní pas a povinné zdravotní pojištění).

Občané z jiných měst, kteří mají osvědčení o pojištění, musí požádat o výdejnu tuberkulózy. Podmínky pro poskytování služby jsou stejné jako pro obyvatele měst. Lidé z vesnic mohou FLG dělat na okresní klinice.

Poznámka! Ve velkých městech může vedení velkých podniků objednat mobilní body FLG k přezkoumání svých zaměstnanců. Služba je poskytována zdarma na základě povinného zdravotního pojištění.

Pokud politika neexistuje, lze fluorografii provést v soukromém zdravotnickém zařízení, ale budete si muset vyšetření zaplatit sami. Cena se pohybuje mezi 100-1000 rublů.

S průchodem fluorografie nejsou zpravidla žádné problémy. Jedinou nevýhodou, kterou si všichni bez výjimky všimnou, jsou dlouhé fronty.

Související videa

Indikace pro jmenování

Tomuto aspektu by měla být věnována zvláštní pozornost. Fluorografie je určena k včasné diagnostice různých onemocnění dýchacího systému. Z důvodu prevence může být každá osoba vyšetřena, ale existuje řada případů, kdy je to povinné.

Lékaři jej předepisují pacientům s následujícími chorobami:

 • jakákoli forma tuberkulózy;
 • bronchogenní karcinom;
 • cukrovka;
 • žaludeční vřed;
 • různé nemoci urogenitálního systému;
 • dříve přenesené patologie dýchacích cest;
 • HIV;
 • přítomnost chronických onemocnění;
 • Přeprava Kochova bacilu.

Průchod fluorografie je navíc nezbytným předpokladem před nadcházející radiační cytostatickou terapií, stejně jako když se objeví příznaky jako dušnost a silný kašel, které po dlouhou dobu nezmizí..

Je možné podstoupit fluorografii bez doporučení? Ano, ale je tu jedna důležitá nuance. Podle ministerstva zdravotnictví Ruské federace musí být každoročně vyšetřováni lidé pracující s bezdomovci nebo v průmyslově škodlivých zařízeních, stejně jako učitelé mateřských škol a učitelé na školách a univerzitách.

Totéž platí pro samotné studenty. V takovém případě se nemusíte předem domluvit s lékařem, abyste obdrželi doporučení. Po termínu můžete s lékařskou kartou okamžitě přijít do rentgenové místnosti a podstoupit vyšetření. O tom si podrobněji promluvíme později..

Tomuto aspektu by měla být věnována zvláštní pozornost. Je docela možné provést fluorografii bez doporučení, ale kvalifikovaní odborníci to nedoporučují. To je způsobeno rentgenovým zářením, které má určitý negativní účinek na tělo. Nepochybně je minimální, takže nepředstavuje vážnou hrozbu pro zdraví.

 • věk do 14 let;
 • těhotenství;
 • období laktace;
 • neschopnost zadržet dech;
 • neschopnost postavit se na vlastní nohy;
 • klaustrofobie.

Pokud žádný z výše uvedených problémů nemáte, můžete zkoušku bezpečně absolvovat. Jak udělat fluorografii v polyklinice bez doporučení lékaře? Odpověď na tuto otázku bude podrobně popsána v jedné z následujících částí. Budete moci zjistit, jak celý proces probíhá, jaké dokumenty musíte mít u sebe a kolik platných je výsledků testů.

Obecné tipy a triky

Fluorografie je druh rentgenového vyšetření plic. Spočívá ve skutečnosti, že rentgenové záření prochází tkáněmi různé hustoty různými způsoby - čím hustší je tkáň, tím horší je, že propouští záření. Tato hustota tkáně se odráží a fixuje na filmu, obraz vypadá jako střídavé ztmavení a zvýraznění, které tvoří celkový obraz a umožňují vám vidět a prozkoumat plíce.
Procedura se provádí pomocí speciálního zařízení zvaného „fluorograf“. Výhodou postupu je, že dávka záření během jeho průchodu je poměrně nízká, což umožňuje jeho použití k preventivním účelům. Fluorografie se používá k včasné diagnostice onemocnění plic, mléčných žláz a srdce, když se onemocnění stále neprojevuje. To významně zlepšuje prognózu léčby pacientů..

Tento článek podrobně popisuje, jak provádět fluorografii na klinice bez doporučení. Nejprve si ale promluvme trochu o samotném výzkumu. Podle kvalifikovaných odborníků je to jeden z nejlepších pro diagnostiku mnoha onemocnění plic a dýchacích cest, protože má vysokou přesnost a informační obsah..

Po absolvování fluorografie je vydán rentgen, který ukazuje jakékoli patologické změny v měkkých tkáních a akumulaci tekutin. Na základě toho lékař stanoví diagnózu, po které napíše podrobný přepis, který je připojen k lékařskému záznamu pacienta..

Zde jsme ve skutečnosti přišli k otázce, která se týká každého, a sice, jak provádět fluorografii v polyklinice bez doporučení. Všechno je zde velmi jednoduché, protože právní předpisy neomezují občany, ale pouze dávají určitá doporučení, jak často mají být testovány na tuberkulózu. Jak již bylo uvedeno dříve, pokud jste rentgen pořídili naposledy před méně než rokem, musíte se nejprve poradit s kvalifikovanými odborníky.

Ale bez směru lze fluorografii provést v jednom z následujících případů:

 • přítomnost jakýchkoli patologií dýchacího, trávicího a močového systému, které se vyskytují v chronické formě;
 • cukrovka;
 • potřeba léčby kortikosteroidy nebo ozařováním;
 • pokud jste zástupcem některých profesí.

Stojí za zmínku, že fluorografie bez doporučení je zdarma a každý občan ji může provést v jakékoli státní nemocnici v Rusku. Musíte jen přijít na kliniku a jít do rentgenové místnosti. Samotný postup trvá jen několik minut. Kolik času vám to ale bude trvat, nelze říci, protože vše závisí na přítomnosti fronty..

Celý postup vypadá takto:

 1. Pacient by se měl svléknout do pasu a sundat si hodinky, opasek, šperky a jiné kovové předměty.
 2. Poté vstoupí do kokpitu zařízení a pevně přitiskne hruď na obrazovku speciálního monitoru a položí bradu na stojánek na ní umístěný.
 3. V této poloze musíte své tělo zafixovat až do samého konce procedury..
 4. Na příkaz specialisty je nutné zadržet dech a nehýbat se.

Snímek bude hotový za několik sekund. Pak je uveden pro dešifrování. V certifikátu lékař neuvádí přesnou diagnózu, ale speciální kód. Pokud pacient nemá žádné zdravotní problémy, je v dokumentu předepsána digitální hodnota. Pokud existuje onemocnění, lékař stanoví diagnózu a zapíše ji do lékařské dokumentace.

To vše je zcela zdarma. Fluorografie bez doporučení se neliší od léčby předepsané lékařem, takže byste neměli mít žádné zvláštní problémy. Pokud obdržíte odmítnutí, můžete kontaktovat vedoucího oddělení nebo vedoucího lékaře. A pokud to nevede k ničemu, pak k vyřešení problému, měli byste podat žádost na státní zastupitelství..

Takže již víme, že fluorografii lze provést bez doporučení. Pro získání přesných výsledků je ale velmi důležité provést vyšetření správně. Jedná se především o kouření. Lékaři doporučují zdržet se špatného zvyku, když plánují jít do nemocnice. Kouř může nepříznivě ovlivnit kvalitu obrazu, což znemožňuje přesnou diagnostiku. V tomto případě budete přesměrováni na rentgen, takže budete muset znovu vystavit své tělo škodlivému záření..

Kromě toho existují některé laboratorní metody, které není žádoucí kombinovat s fluorografií. Tyto zahrnují:

 • radiografie;
 • mamografie;
 • metrosalpinografie;
 • fluoroskopie;
 • irrigoskopie;
 • irrigografie;
 • cholecystocholangiografie;
 • fluoroskopie;
 • CT vyšetření.

Navrhujeme, abyste se seznámili s: Jaké dokumenty jsou potřebné k získání povinného zdravotního pojištění v roce 2020
Použití několika vyšetřovacích metod najednou vytváří příliš vysoké radiační zatížení těla, což může vést k rozvoji závažných onemocnění. Pokud plánujete podstoupit komplexní vyšetření, je lepší nedělat fluorografii bez doporučení lékaře. Předběžná konzultace se vyhne mnoha problémům.

Musí to být zdravé!

Ministerstvo zdravotnictví Čeljabinského regionu, v jedné z poliklinik, u nichž došlo k popsaným případům, odkazuje na zákon 323-FZ „O základech ochrany zdraví občanů v Ruské federaci“. Podle zástupce tiskové služby odboru zákon obsahuje následující články: „1. Občané jsou povinni pečovat o své zdraví. 2. Občané jsou v případech stanovených právními předpisy Ruské federace povinni podrobit se lékařským prohlídkám a občané trpící chorobami, které představují nebezpečí pro ostatní, jsou v případech stanovených právními předpisy Ruské federace povinni podrobit se lékařským prohlídkám a léčbě a předcházet těmto chorobám. “ To znamená, že požadavek podstoupit lékařskou prohlídku je celkem rozumný. V řadě případů navíc pomáhá najít závažná onemocnění v raných stádiích, ať už jde o onkologii nebo tuberkulózu.

Pokud je člověk kategoricky proti vyšetření, je stále povinen jít na schůzku s gynekologem nebo urologem a poté informovat lékaře: není třeba mě vyšetřovat, jsem proti. Poté lékař vydá závěr s odpovídající poznámkou: byl údajně na recepci, ale odmítl být vyšetřen. Takový papír je také docela vhodný k předložení na recepci.

Stále však nemají právo nedat lístek na recepci! To bylo oznámeno v oddělení informační politiky Čeljabinské správy. Mohou se ptát na vyšetření a fluorografii, ale odmítají poskytnout lékařskou pomoc. Zdá se, že v popsaných případech došlo k nadměrné horlivosti konkrétního registrátora nebo k jejímu osobnímu nepochopení situace..


Pozor na zdraví. Vypracováváme harmonogram každoroční lékařské prohlídky

Jak dlouho PMS (premenstruační syndrom) trvá a proč k němu dochází, zůstala pro lékaře dlouho záhadou. Někteří léčitelé tvrdili, že fáze měsíce během tohoto období silně ovlivňují ženské tělo.