Existuje vztah mezi příchodem menstruace po porodu a poklesem mateřského mléka?

Když kojící maminka může mít menstruaci po porodu?

Načasování obnovení menstruačního cyklu u každé ženy je čistě individuální. Obnova menstruace přímo závisí na hormonálním pozadí ženy, takže časový interval se může výrazně lišit.

U většiny kojících matek se menstruační cyklus obnovuje v období od 6 do 24 měsíců dítěte. [3]

Během kojení produkuje přední hypofýza hormon prolaktin, který inhibuje zrání vajíčka a následně ovulaci, takže menstruace nepřichází. Pokud však například dojde ke změnám v organizaci kojení, začne matka kojit dítě méně často 8–12krát denně, nebo zavádí doplňkovou stravu, doplňkovou stravu, převádí dítě na smíšené nebo umělé krmení, pak hladina prolaktinu v krevním séru klesá a podle toho se zvyšuje pravděpodobnost ovulace a obnovení menstruace.

Podle La Leche League International se menstruační cyklus u matek, které kojí na požádání a dávají svým dětem včasné doplňkové potraviny, často obnovuje mezi osmým a devátým měsícem po narození. V tomto případě se nový cyklus může lišit od menstruačního cyklu před těhotenstvím. Může být delší nebo kratší než předchozí [3]. Může se také změnit povaha menstruace - například mohou být méně bolestivé, což se vysvětluje fyziologičtější polohou dělohy po porodu, pokud byla děloha zakřivena před těhotenstvím.

Po příchodu první menstruace lze očekávat obnovení cyklu. U každé matky se to děje individuálně, u někoho se během 2–3 měsíců obnoví plnohodnotný pravidelný cyklus a u někoho na delší období.

V každém případě, s sebemenší pochybností o menstruačním cyklu po porodu, měli byste se obrátit na svého gynekologa.

Ovlivňuje menstruace přísun mléka??

V důsledku hormonálních změn během menstruace mohou některé maminky pociťovat mírný pokles dodávek mléka [1]. Děti mohou být na prsou neklidnější, protože mléko teče pomaleji než obvykle. Naštěstí tyto změny netrvají dlouho a během 2–3 dnů po nástupu menstruace se laktace opět zvýší na požadovanou úroveň [2], navíc děti často již dostávají pevnou stravu, aby kompenzovaly nedostatek výživy.

Podle Mezinárodní mlékárenské ligy může denní dávka 500 až 1 000 mg vápníku a hořčíku přijímaná (na doporučení lékaře) od poloviny cyklu do druhého nebo třetího dne po zahájení cyklu minimalizovat jakékoli snížení dodávek mléka [3].

Na základě zkušeností však nástup menstruace u matky děti častěji nepoznají a laktace zůstává nezměněna. Možná budete muset věnovat pozornost dalším možným důvodům pro změnu množství mléka.

Je pravda, že chuť a vůně mateřského mléka se během menstruace mění??

Tuto otázku kojící matky často kladou. Ve skutečnosti existují pozorování, podle nichž, jakkoli to může být divné, jsou některé děti neklidnější a začínají se vzdát prsu na začátku období své matky. Ruth Lawrence, MD, uvádí, že „může dojít k úplnému odmítnutí obou prsou v důsledku návratu menstruace. Matka si všimne, že se dítě vzdá prsu asi na jeden den během každého menstruačního cyklu. [2]

V současné době však nejsou k dispozici žádné potvrzené údaje o změně chuti a vůně mléka během nástupu menstruace u kojící matky. Můžeme tedy předpokládat, že se dítě chová u prsu jinak než dříve z jiných důvodů..

Znamená obnovení menstruace konec laktace??

Obnovení menstruačního cyklu na pozadí laktace je jakousi normou. Dříve zpravidla menstruace u žen během laktace chyběla, ale v posledních desetiletích, vzhledem k tomu, že mnoho žen užívá hormonální antikoncepci, hromadí se stres, mění se situace v prostředí atd., Se menstruační cyklus často obnovuje před koncem kojení, zatímco mléko je - je stále produkováno v dostatečném množství a dítě je plně kojeno.

Pocit během krmení během menstruace se může změnit?

Některé maminky uvádějí, že se během menstruace cítí unavené. Ale tyto pocity obvykle zmizí během jednoho až dvou dnů. [2]
Někdy si matky všimnou, že pocity se také mění, když se blíží menstruace. Například se mohou zvětšit prsa a bradavky bolestivě reagují na sání dítěte během ovulace.

Maminky také někdy popisují svá prsa jako plná, tvrdá a bolestně citlivá na dotek. Předmenstruační bolest na hrudi je cyklický pocit intenzivní plnosti a bolestivosti, ke kterému obvykle dochází v období před menstruací, protože prsa jsou plná krve a lymfy. V tomto případě může být bolest pociťována během zavírání nebo mezi krmením. To je pro mnoho žen zcela normální pocit. Příznaky obvykle zmizí krátce po menstruaci. [2]

Literatura:

 1. Kojení a kojení člověka (řada Jones a Bartlett v Kojení / kojení člověka) Jan Riordan Vydavatel: Jones and Bartlett Publishers, 3. vydání, 2004. Stránky: 819
 2. Mohrbacher N., Stock J., La Leche League International, The Breastfeeding Answer Book, třetí přepracované vydání, 2008
 3. Wiessinger Diane, Ženské umění kojení. - 8. vydání / Diane Wiessenger, Diana West a Teresa Pitman, 2010

Alena Korotková,
klinický psycholog,
konzultant kojení

Alena Lukyanchuk
Psycholog, konzultant při kojení,
člen ILCA (The International Lactation Consultant Association).

Vše, co potřebujete vědět o menstruaci během kojení

Během období těhotenství a po porodu prochází tělo ženy radikálními změnami. Máma potřebuje čas na zotavení. To platí i pro menstruační cyklus. Obvykle v prvních měsících chybí a obnovuje se později a u každé ženy se to děje v různých dobách.

Menstruace může pokračovat i přes kojení. Maminky panikaří, trápí se otázkou, zda je to pro dítě škodlivé. Menstruace během kojení je přirozený proces, který nepředstavuje pro dítě žádné nebezpečí. Je třeba poznamenat, že na obnovení cyklu mají vliv různé faktory, včetně laktace..

Lochia: co to je?

Po porodu mají ženy krvavý výtok, který si pletou s tím, že přišla menstruace. To je chyba: po tak krátké době po narození dítěte se cyklus neobnoví. Tyto sekrece jsou děložní a nazývají se lochie. Trvají asi 5-7 týdnů po porodu..

Vzhled lochie je způsoben hojením dělohy matky po odmítnutí placenty. Proces hojení je individuální a závisí na následujících faktorech:

 • během těhotenství a porodu;
 • celkový stav těla.

Období zotavení menstruačního cyklu

Nejčastěji, když je dítě kojeno, menstruace nezačne. Existuje však možnost, že se cyklus obnoví dříve. V této situaci není důvod k panice - pokud jste přišli, má to svůj důvod. Menstruace může být pod vlivem určitých faktorů.

 1. Když žena pravidelně kojí své dítě na jeho žádost, může menstruace začít po ukončení laktace..
 2. Pokud dítě při zavádění doplňkových potravin konzumuje snížené množství mléka, obnoví se cyklus za kratší dobu..
 3. Při smíšeném krmení se cyklus obnoví 2-3 měsíce po porodu.
 4. Při absenci laktace začíná menstruace během 8-10 týdnů po narození dítěte. V některých případech je však možné zpoždění - záleží na individuálních vlastnostech ženského těla..

Po obnovení cyklu se žena během kojení někdy setká s takovým problémem, jako jsou nepravidelná menstruace. To je normální, protože tělo se ještě úplně „nezotavilo“.

Faktory ovlivňující zotavení cyklu

Mnoho žen si klade otázku, kdy může začít období po porodu. Obnova cyklu závisí na mnoha faktorech a mezi hlavní patří:

 • během porodu (přirozený nebo císařský);
 • matka má hormonální nerovnováhu;
 • stresové situace.

Při krmení novorozence mateřským mlékem by žena měla být velmi pozorná vůči sobě. Dítě je úzce spjato s matkou, proto cítí sebemenší odchylky v její náladě. Dopřejte si dostatek spánku a vyhněte se stresu, aby nedošlo k narušení laktace.

Je možné kojit během menstruace

Pokud přišla menstruace a žena krmí své dítě mlékem, začne si dělat starosti, pokud je to nebezpečné. Existuje mylný stereotyp, že po obnovení cyklu je nutné dítě od kojení odstavit.

Nezáleží na tom, zda vaše menstruace trvá nebo ne - dítě by mělo kojit co nejdéle. Mateřské mléko hraje velmi důležitou roli při utváření imunity kojenců a vývoji dalších tělesných systémů. Díky tomu dítě přijímá vitamíny a minerály..

Jediným problémem, kterému matka může čelit, je to, že když začne menstruace, laktace klesá. Tento problém však lze úspěšně vyřešit. Naneste dítě na prsa po delší dobu častěji a používejte laktační čaje, které se prodávají v lékárnách..

Menstruace během kojení nemá negativní vliv na vývoj dítěte. Toto je normální, přirozený jev..

Mění se chuť mléka po obnovení menstruačního cyklu?

Mnoho žen přestane kojit během menstruace. To by nemělo být prováděno z důvodu, že tyto akce přispívají k ukončení laktace po několika dnech..

Existuje názor, že chuť mateřského mléka se během menstruace mění. Odborníci prokázali, že se jedná pouze o stereotyp, který není spolehlivý.

Tipy pro matky, které mají menstruaci během kojení.

 1. Chuť produkovaného mléka se nemění - pokračujte v krmení dítěte stejným způsobem jako dříve.
 2. Sprchujte se častěji, protože se vůně ženy v průběhu období mění, a děti proto mohou odmítat krmit.
 3. Snažte se být klidní a vyhýbejte se stresu, protože dítě cítí všechno. Pokud je matka nervózní, trápí se také. To je doprovázeno špatným spánkem a častým pláčem..

Je nemožné přestat přirozeně krmit dítě, protože pouze tímto způsobem posiluje imunitu a přijímá protilátky. Ten mu pomáhá bojovat proti virům z prostředí. Neposlouchejte ty, kteří říkají, že chuť mléka se mění s vaší menstruací. Není tomu tak, ačkoli naše babičky si tím byly jisty.

Pokud se dítě odmítlo připojit k prsu, stojí za to se uchýlit k hygienickým postupům častěji, protože potní žlázy se nacházejí v blízkosti dvorce bradavky. Chuť může být specifická tím, že se mísí s vůní pocení.

Změny cyklu

U žen je zpoždění příčinou paniky, ale menstruace po kojení již nebude stejná jako před porodem. Tělo prošlo vnitřními změnami a zpoždění může být známkou mírné hormonální nerovnováhy. Pokud jeden měsíc jdou 5 dní a další - 3, nebojte se.

Cervikální kanál se po porodu rozšiřuje, takže není potřeba paniky, když je vaše menstruace bohatší než dříve. Nejprve se tělo znovu sestaví a cyklus se obnoví až po 9–11 měsících. U některých se může zotavit za rok. Vše závisí na vlastnostech těla a na tom, jak dlouho po porodu matka kojí dítě.

Někteří se obávají, že menstruace přišla až po roce. Důvodem jejich dlouhé absence může být laktace - to je přirozený proces. Pro cyklus neexistuje žádné konkrétní období zotavení, protože u každé ženy se vše děje individuálně..

Pro dítě je kojení velmi důležité, zejména na začátku, kdy je stále velmi slabé. Nezbavujte své dítě prsu, i když menstruace uběhla dříve, než jste čekali. Pro dítě nemůže být nic zdravějšího než mateřské mléko.

Obnova menstruačního cyklu po porodu: rysy, načasování, komplikace

Proč práce reprodukčního systému zbloudí po narození dítěte? Jak se cyklus zotavuje po porodu a co lze udělat, aby se zabránilo nebezpečným komplikacím? Je užitečné, aby všechny ženy tyto informace věděly, aby včas rozpoznaly patologii, vyhledaly pomoc od odborníků a vše napravily.

Laktační amenorea

Porod je vždy doprovázen procesem odmítání placenty. Tento případ je velmi „krvavý“, protože způsobuje poškození kapilár. Krvácení po oddělení placenty může trvat měsíc nebo dokonce jeden a půl. Takovým sekrétům se říká přísavky. Menstruační cyklus s tím nemá nic společného, ​​jedná se o fenomén zcela jiného řádu. Jak dlouho začíná plná menstruace?


Hned v prvních okamžicích po narození dítěte začne ženské tělo produkovat prolaktin. Hypofýza, část mozku, hraje hlavní roli při produkci hormonu. Je to prolaktin, který je zodpovědný za produkci první stravy dítěte - mateřského mléka. A také zpomaluje nástup menstruace (blokuje zrání folikulů během laktace). Toto období odpočinku ženského reprodukčního systému se nazývá poporodní amenorea nebo laktační amenorea. Tento jev je pozorován u všech žen, které kojí děti ne včas, ale na požádání. Jak dlouho amenorea vydrží, závisí na několika faktorech:

 • vlastnosti konkrétní ženy;
 • délka a frekvence procesu kojení.

Kojení ovlivňuje hypofýzu, aby začala produkovat prolaktin. Ale záleží na tomto hormonu, kolik po porodu začíná menstruace s hv. Pokud matka začne přiložit dítě k prsu méně než 7-8krát denně, hladina prolaktinu se začne snižovat. Následkem toho je nástup menstruace stále pravděpodobnější..

Lochia: co to je?

Po porodu mají ženy krvavý výtok, který si pletou s tím, že přišla menstruace. To je chyba: po tak krátké době po narození dítěte se cyklus neobnoví. Tyto sekrece jsou děložní a nazývají se lochie. Trvají asi 5-7 týdnů po porodu..

Jablečný ocet na bradavice

Ovarie s menstruací

Vzhled lochie je způsoben hojením dělohy matky po odmítnutí placenty. Proces hojení je individuální a závisí na následujících faktorech:

 • během těhotenství a porodu;
 • celkový stav těla.

Kdy začíná vaše menstruace

Poporodní období s kojením - kdy začíná? Vše závisí na složitosti hormonálního systému konkrétní ženy. A také o vlastnostech GW, které praktikuje. Krmí máma často (když dítě chce) nebo jen zřídka (podle režimu)? Dává dítěti vodu? Doplňuje to směsí? Všechny tyto body ovlivňují načasování první menstruace..

Kdy tedy začnou „oni“? Zde jsou možnosti:

Jeden měsíc po porodu. Někdy lochie, místo aby přestala, do konce 30 dnů, začnou vynikat větší silou. Tento jev je často mylně považován za časnou menstruaci u žen. Takové případy jsou velmi vzácné, ale přesto se vyskytují v lékařské praxi..

Za dva nebo dva a půl měsíce. Pokud žena okamžitě přenese dítě do směsi, pak s umělým krmením přichází menstruace rychle.

Za tři až čtyři měsíce. Menstruace s hv po čtyřech měsících je normou a hovoří o dobré práci hypofýzy kojící matky. K této situaci také dochází, když matka převede dítě na smíšenou stravu, tj. Dítě jí směs a mateřské mléko současně, nebo když je kojení zcela omezeno.

Za šest až osm měsíců. Nejběžnější časové období, ve kterém dochází k obnovení menstruace s hv. Většina kojenců přechází na doplňková jídla, proto si prsa žádají mnohem méně často, hlavně před spaním. Kojení postupně začíná klesat, hladina hormonů inklinuje k předchozím indikátorům „před těhotenstvím“. Sexuální hubbubs stimulují produkci vajec a vyvolávají menstruaci během kojení.

Když je dítěti jeden rok. Mnoho matek „ročních“ začíná své období, i když laktace pokračuje v plném rozsahu.

Stává se, že menstruace nenastane, dokud laktace není dokončena s prodlouženým kojením (jeden a půl roku nebo více). A začínají pár měsíců po posledním připoutání.

A všechny tyto situace jsou zcela normální.

Kdy tedy začíná období kojení po porodu? Neexistuje žádná správná a jednoznačná odpověď. Vše závisí na složitosti laktace a ženského těla.

Jak menstruace ovlivňuje laktaci

Během menstruace mohou mít některé matky pocit, že množství mléka mírně pokleslo. Dítě v blízkosti prsou matky někdy znervózňuje, protože mléko proudí pomaleji než obvykle. Naštěstí takový pokles netrvá dlouho - doslova první 2-3 dny po začátku první menstruace po porodu..

V budoucnu se množství mléka vrátí k normálu a laktace se zlepší. U většiny dětí však takové změny mohou zůstat zcela bez povšimnutí. V době začátku první menstruace je dítě zpravidla dost staré a je na doplňkových potravinách. Tím se dítěti kompenzuje nedostatek mateřského mléka..

Někteří odborníci se přiklánějí k názoru, že menstruace nepřímo ovlivňuje chuť mateřského mléka, což je důvod, proč dítě odmítá prsa. Neexistují však o tom žádné potvrzené údaje - podle většiny lékařů menstruace nijak neovlivňuje chuť a vůni mateřského mléka. Důvod úzkosti dítěte v matčině prsu tedy vůbec nesouvisí s nástupem menstruace, ale je způsoben jinými důvody..

Mění se chuť mléka po obnovení menstruačního cyklu?

Mnoho žen přestane kojit během menstruace. To by nemělo být prováděno z důvodu, že tyto akce přispívají k ukončení laktace po několika dnech..

Existuje názor, že chuť mateřského mléka se během menstruace mění. Odborníci prokázali, že se jedná pouze o stereotyp, který není spolehlivý.

Tipy pro matky, které mají menstruaci během kojení.

 1. Chuť produkovaného mléka se nemění - pokračujte v krmení dítěte stejným způsobem jako dříve.
 2. Sprchujte se častěji, protože se vůně ženy v průběhu období mění, a děti proto mohou odmítat krmit.
 3. Snažte se být klidní a vyhýbejte se stresu, protože dítě cítí všechno. Pokud je matka nervózní, trápí se také. To je doprovázeno špatným spánkem a častým pláčem..

Je nemožné přestat přirozeně krmit dítě, protože pouze tímto způsobem posiluje imunitu a přijímá protilátky. Ten mu pomáhá bojovat proti virům z prostředí. Neposlouchejte ty, kteří říkají, že chuť mléka se mění s vaší menstruací. Není tomu tak, ačkoli naše babičky si tím byly jisty.

Pokud se dítě odmítlo připojit k prsu, stojí za to se uchýlit k hygienickým postupům častěji, protože potní žlázy se nacházejí v blízkosti dvorce bradavky. Chuť může být specifická tím, že se mísí s vůní pocení.

První menstruace se strážci - co jsou zač

První menstruace po porodu s kojením může být jakákoli - bohatá nebo slabá, prodloužená nebo dva dny. To je normální. Měli byste být opatrní, pouze pokud je výtok příliš hojný, připomíná děložní krvácení nebo pokud prodleva trvá déle než tři týdny.

Délka cyklu na gv také není okamžitě stanovena. Nastavení menstruačního cyklu je čistě individuální záležitost. Obvykle se cyklus vrátí k normálu 3-4 měsíce po ukončení laktace. Pokud však cyklus kojící matky byl nepravidelný i před těhotenstvím, může po skončení kojení čelit podobným problémům. Vlastnosti procesu porodu (přirozený porod nebo císařský řez) nehrají v situaci menstruace žádnou roli.

Mnoho dívek věnuje pozornost skutečnosti, že menstruace během kojení nebyla tak bolestivá jako dříve - žaludek už nebolí, celková pohoda se změnila. Možná důvodem je, že děloha ohnutá před těhotenstvím po porodu zaujala normální polohu. Některé matky si také všimly, že menstruační cyklus se poněkud zkrátil než obvykle..

Norma a patologie

Za účelem identifikace selhání menstruace (včetně formy hypomenorey) je nejprve třeba rozlišovat mezi normálním a patologickým menstruačním cyklem.

Správný menstruační cyklus vypadá takto: období jsou bezbolestná nebo bolest je malá, doba výtoku je od 3 do 5 dnů, normální interval pro různé ženy se liší a měl by být v rozmezí 21-35 dnů, objem výtoku pro každý měsíc je od 50 do 150 mililitrů.

Žena, která sleduje její zdraví, by měla přesně vědět délku jejího cyklu, povahu, přibližné množství výtoku, průběh předmenstruačního období.

Porušení kterékoli z charakteristik menstruace je indikátorem možného narušení menstruačního cyklu, který ovlivňuje jak celkové zdraví ženy, tak touhu v budoucnu otěhotnět..

Kdy navštívit lékaře

A ačkoli nástup menstruace je velmi individuální proces, v některých případech budete muset navštívit gynekologa:

 • Když moje matka odmítla kojit a menstruace nezačala 4 měsíce po porodu. Tato situace může být způsobena problémy urogenitálního systému..
 • Pokud jste přestali kojit a vaše menstruace tam nebyla, a ne. Počkejte pár měsíců a jděte k lékaři. To může naznačovat endometriózu, zánět ženské strany nebo (nejčastěji) hormonální poruchy v těle.
 • Menstruace během laktace je neobvykle bohatá, během dne musíte nosit „noční“ vložku a dokonce ji doplnit tamponem.
 • Krvavý výtok má nepříjemný zápach. Může signalizovat infekce urogenitálního systému..
 • Neobvyklé silné bolesti v dolní části břicha jsou rušivé. V takové situaci je vždy nutné naléhavě jít ke gynekologovi a nezáleží na tom, zda se to stalo se strážci nebo ne.

Mnoho matek věří, že je nemožné otěhotnět během laktace, protože tělo vajíčka nezraje. Uspokojena touto skutečností, mladé matky nepovažují za nutné používat další antikoncepci. Bylo však vědecky prokázáno (a potvrzeno praxí), že těhotenství během kojení bez menstruace je docela možné. Důkazem toho je mnoho případů, v důsledku čehož se v rodině objevilo malé počasí..

Příčiny hypomenorey

Poporodní hypomenorea může nastat z důvodů přímo souvisejících s těhotenstvím a samotným poporodním obdobím - změnou hormonální rovnováhy. Stává se to, když chcete s nadměrnou fyzickou námahou zhubnout nadváhu, která se objevila po těhotenství. Mít dítě, zejména první porod, je samo o sobě stresující.

Štíhlá menstruace je způsobena různými faktory, ale také přímo nebo nepřímo souvisí s těhotenstvím a porodem:

 • rychlá a zřejmá ztráta hmotnosti, prudký úbytek hmotnosti během hladovění, vyčerpání;
 • různé poporodní infekce a vznikající bez ohledu na porod, související intoxikace;
 • utrpěl stres nebo duševní poruchy;
 • hormonální nerovnováha a endokrinní onemocnění;
 • užívání hormonálních léků;
 • nedostatek kojení;
 • poškození pohlavních orgánů s různými infekcemi, například tuberkulóza;
 • vystavení škodlivým faktorům (záření, chemikálie);
 • nádory urogenitálního systému, pánevní onemocnění;
 • genitální infekce.

Ačkoli je hypomenorea fyziologická, zpravidla jde o patologický příznak.

Začala menstruace - mléko odchází?

Pokud menstruace začala během kojení, neznamená to vůbec, že ​​už nebude mléko a je čas přenést dítě na směs. Množství mateřského mléka závisí jen málo na menstruaci. V důsledku toho může matka krmit své dítě, dokud nepovažuje za nutné omezit GV nebo dokud mléko spontánně nezmizí. Menstruační cyklus nemá s tímto procesem nic společného..

Menstruace signalizuje, že reprodukční systém je normální. Přítomnost sekrecí hovoří o schopnosti ženy mít děti; od nich dívky předpovídají mnoho procesů v těle (například nástup ovulace). Zároveň je zbytečné hádat, kdy by měla začít první menstruace po porodu. Mladá matka by si měla odpočinout a užít si proces kojení. Příroda se postará o zbytek fyziologických procesů ženského těla.

Je pravda, že když přijde menstruace, mléko zmizí?

Dobrý večer všem, od porodu neuplynuly ani dva měsíce, dnes mi M připnul, před týdnem jsem byl na ultrazvuku, ovulace byla potvrzena. Nyní, na pár dní, protože už došlo k prudkému poklesu mléka, než byla prsa nalita v době krmení, teď visí jako hadr, položte derbanit a tama je prázdná, dobře, jako kape. Vyděsili jsme se, během sání to bylo v hrudi nějak nepříjemné, bylo to uvnitř prsou, s džusy a záchvaty, všechno je v pořádku. Pocit, že saje a protože je uvnitř prázdná, je nepříjemný. Od prvních dnů těchto laktačních čajů potírám prsa veledovým olejem a aplikuji na požádání. Zvýšení gramů je pro dítě prostě super. a tady ONI přišli.

Slyšel jsem, že mnoho lidí ztrácí mléko s příchodem M. a opravdu chci krmit mladšího, starší byl na IV téměř od narození.

Menstruace s kojením: jak začíná menstruace, jak ovlivňuje mateřské mléko

Po narození dítěte se v ženském těle aktivně produkuje hormon zvaný prolaktin. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, potlačuje zrání vajíčka a nástup menstruace. Výtok z genitálií, který si žena může mýlit s menstruací, se nazývá lochie, objevují se několik dní po narození dítěte, bez ohledu na to, zda šlo o přirozený porod nebo císařský řez. Zpočátku mají krvavý vzhled, který se postupně dokáže proměnit v bledší, nažloutlou nebo bílou barvu. Tento proces je spojen s poporodní očistou děložní dutiny. K normalizaci menstruačního cyklu po porodu dochází individuálně a může trvat dlouhou dobu. Tento proces závisí na mnoha faktorech: zda žena kojí, jak pravidelné je krmení, začátek zavádění doplňkových potravin a doplňků.

 • 1 Obnovení menstruační funkce po porodu
 • 2 Důvody vzniku menstruace během kojení
 • 3 Změny v menstruačním cyklu po porodu
 • 4 Jak období ovlivňují mateřské mléko
 • 5 Kdy navštívit lékaře

Normalizace hormonálních funkcí a menstruačního cyklu u žen je přísně individuální. Podle průměrných údajů se u matek, které krmí své dítě mateřským mlékem na požádání a zavádějí doplňková jídla včas (od 6 měsíců), menstruace obvykle objeví 8 měsíců po narození syna nebo dcery. To je způsobeno poklesem produkce prolaktinu, který podporuje zrání vajíček..

Pokud je dítě často aplikováno na prsa, podle plánu krmení by přestávka mezi denním jídlem neměla být delší než 4 hodiny a v noci - maximálně 6. Bradavky a dudlíky by se neměly používat, pokud je dostatek mateřského mléka.

Kojení (kojení) a absence menstruace může trvat rok až 2 roky po narození dítěte.

Pokud matka z nějakého důvodu nedojčí dítě, může se menstruace objevit již 2 měsíce po porodu.

Někdy může menstruace začít během kojení dříve než ve stanoveném období, což je způsobeno řadou důvodů:

 • používání smíšeného krmení (doplňkové krmení mléčnou směsí nebo doplňování vodou);
 • vzácné přichycení dítěte k prsu;
 • nedostatek krmení v noci;
 • zavedení doplňkových potravin;
 • užívání hormonálních léků.

Doplňování a doplňování bradavky během hepatitidy B vede ke snížení jeho potřeby potravy a tekutin, což snižuje počet kojení. V reakci na to ženské tělo reaguje snížením produkce prolaktinu za účelem snížení produkce mléka, což vytváří příznivé podmínky pro zrání vajíčka, proto se při kojení objeví menstruace.

Vzhledem k tomu, že hormonální rovnováha ženy zůstává po dlouhou dobu nestabilní, nemělo by se očekávat rychlé obnovení pravidelného menstruačního cyklu. Prvních několik cyklů může být nepravidelných, což je normální. První menstruační tok po porodu může být bohatý, může trvat déle než týden, někdy doprovázený bolestivostí v podbřišku.

Často existuje situace, kdy menstruace po porodu začala a zmizela, což by nemělo způsobovat paniku vzhledem k nestabilnímu hormonálnímu pozadí ženy. Pokud však během tohoto období došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je nutné provést těhotenský test, protože takové zpoždění menstruace může být ovlivněno opakovaným počátkem.

Mnoho žen se obává, že se chuť mléka během menstruace mění, takže byste neměli kojit své dítě během menstruace. Neexistují však žádné lékařské údaje podporující tuto skutečnost..

Dr. E. Komarovsky zdůrazňuje, že přítomnost menstruace během laktace neovlivňuje mateřské mléko, není kontraindikací kojení a důvodem pro odstavení dítěte.

V prvních dnech menstruace si některé ženy všimnou, že se tvoří málo mateřského mléka, ale po 2–3 dnech se vše vrátí do normálu.

Při krmení během menstruace se vaše dítě může zdát neklidné. To je způsobeno skutečností, že v dnešní době jsou hrudní kanály poněkud zúžené, a proto musí dítě vynaložit větší úsilí na získání potravy..

Během menstruace se práce potních žláz u kojící matky zvyšuje, takže vůně těla, která je pro dítě neobvyklá, ho odpudí. V tomto případě se ženě doporučuje častěji se sprchovat, a to před každým krmením svého syna nebo dcery..

Existují situace, kdy byste se měli poradit s gynekologem:

 • Pokud po ukončení laktace a kojení uplynuly více než 3 měsíce, je vyloučeno těhotenství, protože test je negativní a menstruace neprobíhá.
 • Pokud po prvních několika menstruačních cyklech dojde ke zpoždění a test ukáže pozitivní výsledek. Porodník pomocí ultrazvukového vyšetření potvrdí přítomnost těhotenství nebo v případě jeho nepřítomnosti pošle ke konzultaci s gynekologem.

Je nutné pečlivě sledovat obnovení normálního cyklu, na kterém bude záviset možnost vzhledu dětí v budoucnu.

Menstruace během kojení, kdy počkat?

Po narození drobků v ženském těle se začínají objevovat různé změny, které jsou spojeny s menstruačním cyklem. Probíhají vaše období během kojení, kdy by měla začít, mění se vzor výtoku? Všechny tyto otázky mladé matky často trápí a dnes se na ně pokusíme najít odpovědi společně..

 1. Důvody absence kritických dnů během laktace
 2. Může vaše menstruace začít během kojení?
 3. Jak je cyklus obnoven
 4. Menses se objevil, ale není tam žádná pravidelnost
 5. Trvání menstruace s hepatitidou B.
 6. Pokud nastane menstruace, musíte přerušit krmení
 7. Nejběžnější mýty
 8. Závěr

Důvody absence kritických dnů během laktace

Ihned po porodu začne žena mít lochie - hojný výtok, který je určen k očištění těla.

Mohou skončit, po chvíli se znovu objeví - obvykle to trvá asi 2 měsíce, během této doby poklesne děložní fundus, reprodukční orgán se stáhne, získá svou přirozenou velikost.

U některých matek se měsíční výtok obnoví okamžitě po období zotavení, ale o tom později..

První menstruace během kojení se objevuje nejčastěji šest měsíců až rok po porodu. Jejich nepřítomnost je spojena se zvýšením prolaktinu v krvi, tento hormon je potřebný pro produkci mléka, vyrovnává účinek progesteronu - zrání vajíček se v těle zastaví, nedochází k měsíčnímu výtoku.

Čím častěji si dítě přiložíte na prsa, nekrmíte ho a nepřidáváte vodu, tím později začne vaše menstruace. S výhradou všech pravidel laktace začíná proces obnovení cyklu 7-9 týdnů po úplném dokončení přirozeného krmení.

Může vaše menstruace začít během kojení?

Přišli jsme na to, proč může menstruace během laktace chybět, ale někdy mají matky další otázku - kojím, menstruace mi skončila, je to normální nebo ne?

U některých žen se cyklus obnovuje velmi rychle, menstruace během kojení probíhá stejným způsobem jako před koncepcí a porodem..

Tato situace by neměla vzbuzovat obavy, pokud vaše dítě nejí jen mléko, ale také směsi, které pravidelně dáváte dítěti pít vodu nebo jej krmíte přísně každou hodinu a ne na požádání..

Ale výskyt časné menstruace během období kojení drobky může být známkou některých selhání:

 • hormonální nerovnováha, při které je narušena syntéza prolaktinu;
 • zánětlivá a infekční onemocnění urogenitálních orgánů;
 • stavy imunodeficience;
 • užívání hormonálních léků nebo antikoncepce.

Ale neměli byste paniku, stačí navštívit gynekologa, abyste rozptýlili pochybnosti, nebo zahájit včasnou léčbu nemocí.

Jak je cyklus obnoven

Kdy začíná vaše menstruace po porodu, pokud se živíte? Odpověď na tuto otázku závisí na tom, které krmné schéma dáváte přednost..

Průměrné ukazatele normy:

 1. 9-21 měsíců - 70% matek, které praktikují krmení drobků na požádání, má menstruační tok.
 2. U přibližně 7% žen se první menstruace objeví 3-6 měsíců po porodu - to jsou optimální ukazatele pro matky, které praktikují režim smíšeného krmení.
 3. U 37% matek začíná menstruace až po 7 a více měsících, což se také považuje za normální.
 4. U 48% žen trvá zotavení cyklu 1–2 roky.
 5. Přibližně 8% matek nemá menstruaci déle než dva roky, což je jedna z možností normy.
 6. Po 14-15 měsících - takové období nástupu kritických dnů je považováno za optimální, umožňuje vám vydržet minimálně dvouletou přestávku mezi porodem.
 7. K obnovení pravidelnosti menstruace po jejím obnovení jsou zapotřebí 2–3 menstruační cykly - pokud se tak nestalo, navštivte gynekologa, neustálé poruchy mohou být známkou endometriózy, ovariálních patologií.

Indikátory rychlosti obnovení menstruace jsou poměrně libovolné, takže se nemusíte obávat, že měsíční výtok začal téměř okamžitě po skončení období zotavení nebo se neobjevil ani poté, co bylo vašemu dítěti jeden rok..

Dlouhodobá absence menstruačního krvácení není důvodem k panice - příroda stanovila přirozené procesy reprodukce, takže pokud nenastanou kritické dny, užijte si přestávku v práci reprodukčních orgánů. Ale pokud se neobáváte bolesti, nedochází k žádné horečce a dalším nepříjemným příznakům.

Menses se objevil, ale není tam žádná pravidelnost

Jsou nepravidelná menstruace během kojení špatná věc? Podobná situace je pozorována na pozadí změny režimu krmení..

Pokud jste zavedli doplňková jídla, zřídka krmte dítě mateřským mlékem, ale během zubů nebo během nemoci se častěji připojuje k prsu, pak dojde ke zpoždění - množství prolaktinu se zvyšuje, proces ovulace je narušen.

Trvání menstruace s hepatitidou B.

Jak dlouho trvá vaše menstruace po porodu, pokud kojíte? Trvání menstruačního krvácení u žen, které porodily a které nerodily, se prakticky neliší a v průměru je 4-5 dní.

Po narození dítěte je menstruace hojnější, ale méně bolestivá - výskyt nepohodlí v kritických obdobích je způsoben ohnutím dělohy, ale po porodu tato patologie zmizí, nic nebrání odtoku krve.

Pokud nastane menstruace, musíte přerušit krmení

Často můžete slyšet, že pokud během kojení začala menstruace, je třeba dítě odstavit, pravděpodobně se v dnešní době zhoršuje kvalita a chuť mléka, což může u dětí způsobit rozrušení stolice, zhoršení spánku.

Téma laktace během menstruace je obklopeno mnoha mýty, zkusme se vypořádat s nejpopulárnějšími mylnými představami.

Nejběžnější mýty

 1. S nástupem kritických dnů získává mléko nepříjemnou chuť a vůni, a proto dítě odmítá jíst.

O této problematice bylo provedeno mnoho studií a všechny ukázaly, že chuť a další ukazatele mléka během menstruace se nemění..

 1. Během menstruace se zvyšuje množství hormonů v mléce, takže je to pro dítě škodlivé..

V mléce jsou vždy hormony, které jsou potřebné pro normální růst a vývoj dítěte, v kritických dnech jejich hladina zůstává nezměněna.

 1. S nástupem kritických dnů se mléka stává méně, takže dítě by mělo být rozhodně krmeno.

Je nemožné zavádět nové jídlo během měsíčního krvácení, pokud množství mléka klesá na pozadí hormonální nerovnováhy, stačí krmit dítě častěji. Pokles laktace je dočasný, vše se během několika dní vrátí k normálu.

Pokud jsou vaše bradavky během kritických dnů velmi citlivé, může vám pomoci zmírnit nepohodlí teplý obklad, který by měl být aplikován ihned po každém podání..

Nástup menstruace během laktace není žádná mimořádná událost - nemusíte měnit nic v obvyklém denním režimu, menstruace u kojících matek je stejně přirozená jako její absence.

Pamatujte, že pokud nemáte kojící dny, neznamená to, že nemůžete otěhotnět. Pokud se cyklus začne zotavovat, je nutné konzultovat účinnou a bezpečnou antikoncepci s gynekologem.

Závěr

Dnes jsme zjistili, kdy menstruace během kojení přechází, co lze považovat za normu a co by mělo být varováno.

Řekněte nám v komentářích, jak se váš cyklus zotavuje po narození vašeho dítěte, jak probíhá vaše menstruace. Nezapomeňte článek sdílet se svými přáteli na sociálních sítích - každá matka potřebuje vědět, co se děje v jejím těle po porodu.

Období kojení: mýty a realita

Obnova menstruačních cyklů po porodu způsobuje u kojících žen různé obavy. A v mnoha případech jsou obavy maminky marné! Přesto je užitečné zjistit, jak přesně se obnovuje menstruační cyklus ženy, která porodila, a jak to ovlivňuje proces kojení. Důležitá fakta, znalecké posudky a mnoho užitečných informací níže.

Zdroj: Burda Media

Je normální, že se vám menstruace vrátí jen několik měsíců po porodu? Mohlo by to nepříznivě ovlivnit kojení? A naopak: dítě je již 2 roky staré, ale stále nemá menstruaci? Znamená to, že nástup dalšího těhotenství během kojení je nemožný? Je normální, že po dlouhou dobu cyklus „chodí“ a nevrací se do normálu? Podívejme se na nejčastější mylné představy v této oblasti..

Kdy bude cyklus pokračovat?

Neexistují žádné přísné normy pro obnovení menstruace, a tím i možnost nového těhotenství. Vše záleží na tom, zda matka kojí dítě nebo ne. A také na individuální vlastnosti organismu. Vzhled menstruace (pokud je výtok opravdu měsíční, a ne poporodní komplikace) tři týdny po porodu a laktační amenorea trvající dva roky - dva póly stejné rychlosti.

U kojení se menstruace obvykle obnoví 11-18 měsíců po porodu. Ale někdy - po 3 týdnech nebo v opačném extrému - po 2 letech.

V mnoha ohledech načasování zotavení cyklů závisí na organizaci kojení: časté nanášení drobků na prsa pomáhá udržovat vysokou hladinu hormonu prolaktinu v krvi, který je zodpovědný za potlačení ovulace. Dlouhé intervaly mezi krmením, používání dudlíku a přidávání vody omezují přirozenou potřebu častého kojení dítěte, a proto vedou k rychlejšímu poklesu hladiny prolaktinu. Naopak intenzivní kojení ve druhém roce života dítěte zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího obnovení menstruace..

Menstruační cyklus po normálním fyziologickém porodu bez patologických abnormalit se obnoví po 6-8 týdnech, pokud žena nedojčí. Cyklus po porodu se nemusí změnit, pokud žena nemá hormonální nerovnováhu a patologické abnormality.

Jaké změny mě čekají?

Nebojte se, pokud je váš výtok zpočátku tenčí než před těhotenstvím a vaše cykly jsou nepravidelné. To je důsledek práce hormonu prolaktinu. Je také možné, že po několika menstruacích cykly na chvíli opět zmizí. K tomu může dojít, pokud se dítě po období nepravidelného krmení opět zvýší na prsou (například při prudkém růstu nebo intenzivním kousání).

Udržitelnost kojení však není jediným faktorem ovlivňujícím zotavení cyklu. Závisí to také na genetice a na přirozených změnách v hormonálním pozadí ženy, v závislosti na věku nebo současném životním stylu. I u téže ženy se může časování menstruace po každém dalším narození lišit. Zároveň lze ženám, u nichž laktační amenorea trvá dostatečně dlouho, říkat štěstí, protože to pomáhá šetřit vaječníkový přísun vajíček, což znamená prodloužení mládí.

Měli byste být upozorněni, pokud výtok ztmavne, bude slabý, cyklus se snížil; zvýšená tělesná teplota během menstruace a nepříjemný, štiplavý zápach výtoku; bolesti dolní části břicha; hojné šarlatové skvrny, slabost, závratě, nevolnost.

Je možné otěhotnět během HB?

Absence menstruačních cyklů během kojení je skutečně základem jedné z přirozených metod plánování rodiny - metody laktační amenorey (LAM), jejíž spolehlivost je 98%. Na tuto metodu se však můžete spolehnout pouze během prvních 6 měsíců a při absenci jakéhokoli krvavého výtoku po 56 dnech po porodu..

Aby se dosáhlo deklarované účinnosti metody, musí žena navíc dodržovat následující pravidlo: dítě by mělo být výhradně kojeno (přijímat pouze mateřské mléko přímo z prsu, použití vložek a dudlíků je vyloučeno), přičemž intervaly mezi kojením by neměly překročit 4 hodiny odpoledne a 6 hodin v noci. Pokud jsou tyto podmínky porušeny, nepřítomnost menstruace na pozadí laktace sama o sobě není spolehlivou ochranou před nástupem nového těhotenství, protože ženské tělo je navrženo tak, aby vždy došlo nejprve k ovulaci a teprve poté k menstruaci. Pokud tedy nejste v tuto chvíli připraveni na vzhled dalšího dítěte, měli byste použít jinou metodu odložení početí.

GV může být spolehlivou metodou antikoncepce, pokud žena aktivně přiloží dítě k prsu (po 2–3 hodinách), zejména v noci, protože prolaktin se produkuje v noci (od 2:00 do 7:00).

Chuť mléka se nezmění?

Jednou z častých obav kojících matek při obnovení cyklu je změna chuti mateřského mléka, která údajně může vést k tomu, že dítě odmítá kojit. Zaprvé však neexistuje spolehlivé potvrzení této skutečnosti a zadruhé k drobným změnám v chuti mléka dochází téměř neustále, v závislosti na sortimentu produktů používaných matkou. Tyto změny jsou dětem známé a nevedou k samotnému kojení..

Pokud jde o vliv menstruace na množství mléka, někdy mají ženy tendenci mírně snižovat jeho produkci v prvních dnech cyklu. Je to však jen krátkodobý jev a po několika dnech se množství mléka vrátí na stejnou úroveň. Na základě toho můžeme učinit závěr: nástup menstruace nikdy není příčinou skutečného nedostatku mléka..

Nezapomeňte, že nezbytnými podmínkami pro zahájení laktačního procesu jsou častá krmení během dne, přítomnost nočního krmení a správné připevnění dítěte k prsu a předčasný příchod první poporodní menstruace nemá vliv na úspěch procesu. Zároveň laktace neklesá, takže každá žena je schopna kojit tak dlouho, jak ona a její dítě chtějí, bez ohledu na načasování obnovení menstruačních cyklů..

Proč dochází ke zpoždění menstruace u hv

Během období těhotenství si žena zvykne žít bez menstruace. A s narozením dítěte znovu začíná přemýšlet o jejich vzhledu, protože není tolik matek, které chtějí porodit jedno dítě za druhým. Porod a kojení však zcela změní hormonální pozadí a menstruace může začít několik měsíců nebo dokonce rok po narození dítěte. Zvažte, jaký je důvod pro zpoždění menstruace při kojení?

Otázka obnovení menstruace začíná znepokojovat mladou matku bezprostředně po ukončení lochie.

O cyklu menstruace

Normálním indikátorem je období mezi měsíčním vypouštěním, které se rovná 28-30 dnům. Existují však ženy, které se potýkají se zkráceným cyklem 20 dnů nebo naopak příliš dlouhým - od 35 do 40 dnů. Závisí to na individuálních charakteristikách těla každé ženy. Také po porodu začíná menstruace u každé matky najednou. Některé mladé matky nejsou přirozeným krmením dítěte vůbec ovlivněny a cyklus začíná bezprostředně po porodu..

Menstruační cyklus je nerovnoměrný a má v každé fázi své vlastní charakteristiky:

 1. Folikulární fáze. Každý nový cyklus začíná první den následujícího vybití. S výskytem krve se indikátor progesteronu snižuje a obnovuje se odmítnutí endometrických vrstev, které pokrývají povrch dělohy zevnitř. Tato fáze obvykle trvá asi pět dní..
 2. Ovulační fáze. Další fáze přichází se zvýšením estrogenu, který dosáhne maximální koncentrace po 14 dnech od prvního dne menstruace. V této době také dozrává vaječná buňka ve vaječníku, která prochází do vejcovodů..
 3. Sekreční fáze. Během čekání na výskyt spermií vejce zamrzne asi dva dny. Produkce progesteronu dosahuje svých maximálních hodnot. Pokud vajíčko není oplodněno, zemře a progesteron bude klesat. Znovu začíná odmítnutí endometriální vrstvy, která se připravuje na přijetí vajíčka v oplodněném stavu.

O období po porodu

Pokud se žena rozhodne krmit své dítě mateřským mlékem po delší dobu, pak je absence menstruace docela přijatelná. Po porodu se hladiny prolaktinu zvyšují a občas dochází k tvorbě mléka. Čím více miminka saje prsa, tím rychleji dochází k vylučování prolaktinu. První dny po porodu mají velmi silný vliv na úspěšnou a dlouhou laktaci v budoucnu..

V těle těhotné ženy se produkuje další hormon - oxytocin. Je nutné, aby mléko s vysokou hladinou tohoto hormonu samo zůstalo v mléčných žlázách bez dalších manipulací. Některé matky proto musí během kojení používat prsní vložky, protože návaly mléka se často vyskytují nedobrovolně, zejména při vývoji laktace..

Někdy ženy, které nemohou otěhotnět, mají vysoký počet prolaktinu. Vysoká sekrece tohoto hormonu vylučuje období ovulace, takže k početí nedochází. Ale v tuto chvíli nemají laktaci.

Když se po porodu objeví první menstruace

Při prvním výtoku by žena měla být opatrná na své zdraví. Aby se zabránilo nechtěnému těhotenství, je vhodné zvážit všechny možné způsoby ochrany. Za tímto účelem můžete navštívit gynekologa, který vám řekne, jak nejlépe chránit ženu.

Nástup menstruace po porodu je nepředvídatelný.

První období zpravidla přicházejí docela bolestivě. Dokonce i použití léků proti bolesti je povoleno, ale přijatelné pro použití během kojení. Pokud před porodem byl výtok vzácný, pak po něm může být menstruace naopak příliš hojná, zejména první výtok po porodu.

Období amenorey po první menstruaci

Někdy může žena při kojení čelit zajímavému problému. Vaše menstruace může zmizet i poté, co pravidelně procházíte několika cykly. To nemusí vždy znamenat nové těhotenství. Nejčastěji se jedná o narušení rovnováhy hormonů..

Považuje se za normální projít každý cyklus s určitou frekvencí. Existují však i opačné situace, kdy mladá matka měla po porodu menstruaci a zmizela. Existuje několik důvodů pro tento jev:

 • selhání hormonálních hladin;
 • nové těhotenství;
 • snížení počtu kojení.

Nebo nové těhotenství

Existuje několik žen, které chtějí porodit počasí. Ano, zpočátku to pro mladou matku není snadné, protože je docela obtížné zvládnout dvě děti. Ale po chvíli je pro děti zajímavé hrát si s sebou a pro matku je to znatelně snazší..

Existují však i opačné případy, kdy žena z finančních důvodů nebo z důvodu současné životní situace není připravena porodit druhé dítě tak brzy. Současně se pro mladou matku stává neplánované těhotenství vážným problémem. Někdo dává přednost potratu, ale existují matky, které takovou událost v životě snadno snášejí. A existují ženy, které za nenarozené dítě roní hodně slz..

Pokud s HV nedochází k menstruaci, nemusíte být v uvolněném stavu. Postupně se laktace zlepšuje, prolaktin se začíná snižovat a vajíčko může kdykoli zcela dozrát.

Mezi antikoncepčními prostředky existují přijatelné a spolehlivé možnosti HV - buď léky, nebo spirála.

Pokud by došlo k početí, pak se matka při dotyku mléčných žláz stane nějak neobvykle bolestivou. K tomu dochází v důsledku hormonálních změn v těle. Pokud je tedy tento příznak přítomen, doporučuje se navštívit ultrazvukové vyšetření a gynekologa.

Menstruace během smíšeného krmení dítěte

Jakmile matka přenese dítě na smíšený způsob krmení, produkce prolaktinu v jejím těle klesá. S poklesem sekrece tohoto hormonu klesá také objem produkovaného mléka. To znamená, že k ovulaci může dojít kdykoli. Proto je důležité používat nějakou formu antikoncepce. Dnešní metody pomáhají spolehlivě chránit zdraví žen. Koneckonců, tělo, které se po těhotenství ještě nezotavilo, je již připraveno nést nový plod. Těhotenství je zcela logickým závěrem této fáze. Pokud tedy nový člen rodiny není zahrnut do plánů mladé rodiny, musíte předem přemýšlet o způsobech ochrany..

Existuje řada léků, které jsou schváleny pro antikoncepci, a to i během období HV. Nemají žádný vliv na hladinu hormonů a zdraví novorozence. Pokud mladá matka nechce pít pilulky, musíte myslet na jiné metody, například bariérovou antikoncepci.

Skutečnost, že se menstruace neobjevuje, se pro mladou matku nestává vždy problémem, protože existují rodiny, kde chtějí porodit mnoho dětí. Ale v situaci, kdy těhotenství není plánováno, musíte myslet na ochranná opatření, protože v období po porodu musí kojící matka pečlivěji sledovat své zdraví, protože má na starosti kojící dítě.

Při diagnostice eroze děložního čípku přirozeně vyvstává otázka výběru účinné metody léčby.Nejčastěji se lékaři rozhodnou pro moxibuci - po samotném zákroku se ženy obávají výtoku a o tom bude pojednáno dále.