Degenerace benigní vaječníkové hmoty na rakovinový nádor

Ovariální cysta je tekutinou naplněná, benigní hmota podobná nádoru. Patologie je detekována v jakémkoli věku, včetně adolescentů a žen v menopauze. Liší se asymptomaticky, může způsobit menstruační nepravidelnosti a výskyt bolesti v podbřišku. Některé útvary vaječníku jsou náchylné k spontánní regresi, jiné k nekontrolovanému růstu. Po úplném vyšetření gynekologem můžete zjistit typ patologie a rozhodnout o taktice léčby.

Může se ovariální cysta vyvinout v rakovinu? Podle statistik k tomu dochází extrémně zřídka - stěží v 0,01% případů. Pod rouškou podmíněně neškodné formace však lze skrýt skutečný nádor, včetně maligního. V počátečních fázích vývoje rakovina napodobuje cystu a je poměrně obtížné určit nebezpečnou nemoc. Přesná diagnóza se někdy stanoví až po odstranění nádoru a histologickém vyšetření.

Cysta je téměř rakovina?

Ovariální cysta je vždy benigní formace. Identifikace dutiny naplněné tekutinou ve vaječnících není důvodem k panice. U mladých žen je taková patologie extrémně zřídka první fází maligního procesu. S vysokou mírou pravděpodobnosti vyšetření odhalí patologii, která nepředstavuje ohrožení života.

Schematické znázornění cyst a rakoviny vaječníků.

V gynekologii jsou všechny ovariální formace obvykle rozděleny do tří skupin:

 • Benigní - zahrnují cysty i pravé nádory. Objevuje se častěji v reprodukčním věku. Nemetastázujte;
 • Hranice - formace zaujímající mezipolohu. Tyto nádory jsou v klinickém obrazu podobné benigním, ale ve své buněčné struktuře se podobají maligním. Prakticky nedávají metastázy, ale jsou náchylné k relapsu. Odhaleno hlavně po 30 letech;
 • Maligní - vyznačují se invazivním růstem (rostou do okolních tkání), dávají metastázy. Obvykle se vyskytuje během menopauzy.

Mohou být cysty a rakovina vaječníků zaměňovány? Ano, je to možné. V raných stádiích se tato onemocnění prakticky neliší a bez vyšetření nebude možné stanovit přesnou diagnózu. Existuje mnoho metod k podezření na nebezpečný nádor, ale konečný verdikt je dán pouze histologickým závěrem..

Tyto obrázky ukazují histologickou strukturu cysty a rakoviny vaječníků.

Jaké cysty se znovu rodí do rakovinového nádoru

Ne všechna tvorba vaječníků je onkologický proces. Pravděpodobnost maligní transformace závisí na jejím typu:

 • Folikulární cysta neobsahuje adenogenní epitel, proto se nemůže změnit na rakovinu. Tyto formace v 80% případů spontánně ustoupí do tří měsíců;
 • Z žlutého tělíska se tvoří luteální cysta. Pravděpodobnost malignity nebyla prokázána. Je náchylný k spontánnímu vymizení, proto se nepovažuje za rizikový faktor pro vznik rakoviny;
 • Endometrioidní cysta se vyskytuje během reprodukčního období a může ustoupit během menopauzy. Nebyly získány žádné spolehlivé údaje o jeho malignitě. Předpokládá se, že tvorba velkých velikostí (od 9 cm) je náchylná k malignitě. Bylo zjištěno, že existence endometriózy zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny vaječníků a střev;
 • Jednoduchá serózní cysta při vyšetření se často ukáže jako skutečný nádor. Je možné znovuzrození na rakovinu;
 • Paraovarian cysta je asymptomatická, proto je detekována, když dosáhne velké velikosti. Možnost malignity není vyloučena;
 • Dermoidní cysta je vrozená patologie. Obsahuje prvky embryonálních tkání (nehty, vlasy, tuky a nervové buňky). Může se vyvinout v maligní novotvar;
 • Hemoragická cysta není samostatná patologie. Dutina naplněná krví vzniká z jakékoli tvorby vaječníku. Nelze považovat za známku malignity.

Různé typy ovariálních cyst.

Předpokládá se, že rakovina je častěji detekována na pravém vaječníku, zatímco na levé straně se malignita vyskytuje méně často. Pro tuto teorii nebyly nalezeny žádné vědecké důkazy. Vpravo se pravděpodobně tvoří nádory - benigní i maligní, což se vysvětluje aktivním přívodem krve do této zóny. V pravém vaječníku dochází k ovulaci častěji, ale tento faktor nemůže mluvit o riziku malignity. Spolehlivé statistiky o této problematice dosud nebyly předloženy.

Rizikové faktory: kdo je vystaven riziku rakoviny vaječníků

Není jisté, jak často ovariální cysta degeneruje do rakoviny. Odborníci poukazují na to, že ve více než 0,01% případů se toto číslo může lišit v závislosti na přítomnosti rizikových faktorů:

 • Stáří. U mladých žen je extrémně vzácné, aby se z cysty vyvinul maligní nádor. Pravděpodobnost malignity se zvyšuje po 40 letech;
 • Kritická období vývoje. Obzvláště pozoruhodný je výskyt dutiny ve vaječnících u dívek, které nevstoupily do puberty, stejně jako v postmenopauze;
 • Anamnéza. Když se cysta opakuje, je nutné důkladné vyšetření - je možný vývoj hraničního nádoru, který může degenerovat do rakoviny;
 • Souběžná patologie. Maligní novotvar přídavků je často detekován na pozadí rakoviny dělohy, mléčných žláz, střev;
 • Dědičnost. Jsou známy případy familiárního ovariálního karcinomu, jak orgánově specifického (pouze v přílohách), tak spojeného s jinými nádory (endometrium, prsa).

Pokud je u rizikové ženy detekována cysta, je indikováno cílené vyšetření k vyloučení rakoviny vaječníků.

Genetická dědičnost rakoviny vaječníků.

Lze cystu odlišit od maligního nádoru? Hlavní příznaky

V počátečních fázích vývoje jsou příznaky rakoviny a cyst podobné, takže je téměř nemožné odlišit jednu nemoc od druhé.

Časté příznaky ovariálních nádorů:

 • Kreslení bolesti v dolní části břicha. Nastává, když formace dorůstá až do průměru 5 cm. Bolest vyzařuje do bederní oblasti, jde do hýždí a stehna;
 • Při stlačení těchto orgánů je zaznamenána dysfunkce močového měchýře a konečníku. S růstem vzdělání dochází k častému močení, zácpě.

U téměř 80% žen je maligní nádor diagnostikován v pokročilém stadiu. Rakovina je asymptomatická a je často detekována, když se atypické buňky šíří po celém těle..

Šíření maligního nádoru po celém těle vede k výskytu následujících příznaků:

 • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Pálení žáhy a nevolnost;
 • Nadýmání, zvětšené břicho;
 • Krvavý vaginální výtok.

Hlavní příznaky rakoviny vaječníků

Všechny tyto příznaky nejsou konkrétní a nacházejí se v různých nemocech. V počátečních fázích není rakovina detekována a hovoří o běžícím procesu.

Charakteristickým rysem funkčního formování vaječníků je jeho spontánní vymizení během 3 měsíců. Často luteální a folikulární cysty odezní bezprostředně po další menstruaci. Pokud se vzdělání vyřešilo, rozhodně to nebyla rakovina a není se čeho bát. Pokud nádor zůstane, je indikováno jeho odstranění. Histologická analýza provedená po operaci bude rozlišovat benigní proces od maligního..

Diferenciální diagnostické metody

Když se objeví první stížnosti, musíte se poradit s lékařem a podstoupit vyšetření:

Gynekologické vyšetření

Při bimanuálním vyšetření je snadné zaměnit cystu a rakovinu vaječníků. Během vyšetření lékař najde v projekci příloh zaoblenou pohyblivou formaci. V této fázi není možné stanovit přesnou diagnózu a určit povahu nádoru.

Vyšetření lymfatických uzlin má určitý význam při diagnostice maligních novotvarů. U ovariální cysty nejsou lymfatické uzliny zvětšeny, jsou bezbolestné při palpaci. Metastázy rakoviny a lymfatické uzliny se zvětšují a ztrácejí pohyblivost. Je poměrně obtížné definovat tuto linii klinicky. Často i lymfatické uzliny ovlivněné nádorem zůstávají normální velikosti, což komplikuje diagnózu. Mnoho struktur, podél kterých metastázují rakovinné buňky, není vůbec hmatatelné.

Metastatické cesty rakoviny vaječníků.

Laboratorní diagnostika

Detekce nádorových markerů v krvi pomáhá odlišit cystu od rakoviny:

 • CA-125;
 • CA-19-9.

CA-125 je detekován u 88% žen s rakovinou vaječníků. Roste nejen s maligními novotvary přídavky, ale také s nádory jiné lokalizace. Může být zvýšena endometriózou a zánětem přídavků.

Normální hodnoty CA-125 nemluví jednoznačně o benigní povaze procesu. Ve fázi I rakoviny vaječníků u poloviny žen zůstává marker v normálních mezích. Výsledky nejsou příliš orientační, avšak při absenci dalších spolehlivých metod se analýza nadále používá v gynekologické praxi..

Ultrazvuková procedura

Ultrazvuk umožňuje identifikovat nádor přídavků, ale neumožňuje určit jeho buněčnou strukturu. Diagnóza je stanovena nepřímo na základě echografických příznaků. Ve prospěch maligního procesu hovoří následující příznaky:

 • Špatná forma vzdělávání;
 • Nerovnoměrná (hrbolatá) kontura nádoru;
 • Echo-negativní tvorba s více inkluzí;
 • Multikomorový nádor s mnoha septy.

Příznaky nejsou příliš konkrétní a nejsou vždy detekovány, lze je však považovat za pravděpodobná kritéria pro rakovinu vaječníků. Ve prospěch malignity hovoří také výskyt atypického průtoku krve kolem tvorby a výrazná vaskularizace kapsle (podle Dopplerových výsledků)

Níže uvedená fotografie ukazuje dva ultrazvukové obrazy pro srovnání. První obrázek ukazuje hypoechoickou tvorbu vaječníků bez inkluzí - pravděpodobně cysty. Na druhém obrázku hovoří heterogenní struktura tvorby a přítomnosti inkluzí ve prospěch rakoviny vaječníků:

Pevné nebo cystické pevné formování vaječníku ještě není diagnóza, ale pouze ultrazvukové znamení. Maligní nádor může být jednoduchý nebo buněčný, rozdělený do komor pomocí oddílů.

Punkce ovariální cysty

Provádí se při podezření na rakovinu. Umožňuje vám získat materiál pro výzkum, ale v praxi se nepoužívá příliš často. Poškození nádoru při punkci a aspiraci obsahu zvyšuje riziko metastáz a zhoršuje prognózu onemocnění.

Taktika pro podezření na maligní degeneraci ovariální cysty

Pozorování ovariální cysty se provádí po dobu tří měsíců. Během této doby by funkční formace měly zmizet. Patologické cysty, pravé nádory a rakovina nemohou ustoupit. Je indikována chirurgická léčba - odstranění formace s povinným histologickým vyšetřením po operaci.

Pokud je detekována ovariální cysta, není nutné operaci odmítnout. Pokud vzdělání nezmizí do 3 měsíců, samo nezmizí. Kdysi neškodný nádor se může rychle zvrhnout v rakovinu a pak bude příliš pozdě na operaci. Je lepší včas odstranit podezřelé vzdělání, než žít v neustálém strachu.

Odstranění ovariální cysty se provádí laparoskopickým nebo laparotomickým přístupem (s řezem v břišní stěně). Prioritou jsou minimálně invazivní operace. Moderní technologie umožňují extrahovat cystu nebo celý vaječník malými vpichy. Laparoskopická operace je méně často doprovázena rozvojem komplikací. Zotavení po minimálně invazivní operaci trvá 7 až 14 dní. Po 2 týdnech bude výsledek histologického vyšetření připraven a žena bude schopna přesně určit typ nádoru a rozhodnout o další taktice. Analýza je dešifrována gynekologem nebo onkologem.

Schematické znázornění odstranění laparoskopické ovariální cysty.

Indikace pro odstranění ovariálních cyst:

 • Uchování vzdělání po dobu delší než 3 měsíce bez tendence k regresi;
 • Podezření na rakovinu vaječníků (na základě ultrazvuku a laboratorních testů);
 • Detekce nádoru vaječníků u postmenopauzálních žen nebo u dívky před pubertou.

Při podezření na malignitu se během operace provádí histologické vyšetření cysty. Materiál je převezen do laboratoře, kde histolog ve službě vydá závěr do 15–20 minut. Další taktika bude záviset na výsledcích analýzy:

 • Pokud je formace benigní, je vyříznuta ve zdravých tkáních (cystektomie). Při významném poškození vaječníku je indikováno jeho odstranění (ovariektomie);
 • S hraničními a podezřelými formacemi je vaječník odstraněn spolu s cystou. Vaječník je vložen do plastového sáčku a teprve poté vyjmut. Tato taktika zabraňuje šíření rakovinných buněk a metastázování nádorů;
 • Pokud je cysta maligní, rozšíří se rozsah operace. U neinvazivního karcinomu lze vyříznout pouze postižený vaječník. Rakovina stupně I nebo více je indikací k odstranění dělohy spolu s přídavky. Dále lze odstranit větší omentum, slepé střevo, slezinu, retroperitoneální lymfatické uzliny - oblasti možných metastáz. U mladých žen jsou operace pro uchování orgánů možné pouze při pečlivém studiu opačných přívěsků a dělohy. Po operaci jsou předepsány radiační terapie a chemoterapie.

Šíření rakoviny vaječníků v závislosti na stadiu onemocnění.

Alternativní metody léčby pro podezření na malignitu cysty se nepoužívají. V této situaci je nepřijatelné čekat - musíte co nejdříve provést diagnózu a zbavit se nádoru. Předpisy alternativní medicíny neumožňují eliminovat nebezpečné onemocnění a nejsou považovány ani za pomocnou metodu..

Během těhotenství jsou detekovány ovariální cysty a nádory. Pokud máte podezření na malignitu, musí být tvorba odstraněna. Operace se provádí po dobu 14-20 týdnů. Rozsah intervence závisí na zjištěné patologii a délce těhotenství:

 • Pokud je nalezena cysta nebo benigní nádor, je odstraněn. Vaječník je zachován, pokud je to možné;
 • Pokud je rakovina I. stupně detekována v časném těhotenství, lze provést chirurgické zákroky na uchování orgánů. U rakoviny II. Stupně a výše je indikováno odstranění dělohy s přívěsky. Těhotenství je ukončeno;
 • Pokud je po 22 týdnech nalezen zhoubný nádor vaječníků, je indikován císařský řez. Po odstranění plodu bude velikost operace záviset na stadiu rakoviny.

Prognóza ovariální cysty je dána jejím typem. Benigní léze nejsou život ohrožující a lze je snadno léčit. U malignity nádoru prognóza závisí na stadiu patologického procesu. Čím dříve je diagnóza stanovena, tím větší je šance na záchranu života a zdraví ženy..

Ovariální cysta: je to rakovina nebo ne

Někteří pacienti, u kterých se vyvinula tato formace, kladou lékařům otázku: může se ovariální cysta vyvinout v rakovinu? Odpověď na něj bude záviset na typu novotvaru, časovém intervalu jeho detekce, přitěžujících faktorech a také na výsledcích jeho sledování..

Jaké ovariální cysty se zvrhnou v maligní

Ve fázi formování formací má každá z nich benigní charakter. V průběhu času se u některých vyvinou maligní buňky, které se mohou vyvinout v onkologii. Kavitární váčky jsou malé, mohou se během menstruačního cyklu samy objevit a rozpustit.

Rada! Když se objeví nádor dutiny vaječníku, je nutné neustále sledovat novotvar. Pokud nezmizí po 2 měsících, lékař předepíše hormonální terapii.

Podle statistik cysty zřídka degenerují do maligního nádoru. Problém spočívá ve skutečnosti, že maligní proces v počáteční fázi může napodobit tuto formaci při vyšetření. To komplikuje správnou diagnózu a snižuje šance ženy na úplné uzdravení..

Dnes existuje několik typů nádorů:

 • benigní - malé nebo folikulární dutiny,
 • prekancerózní novotvary dermoidní a endometrioidní,
 • ovariální onkologie.

Jsou to prekancerózní novotvary, které představují nebezpečí a mohou se vyvinout v onkologii. Rostou do velkých velikostí, začínají vyvíjet tlak na sousední orgány a způsobují ženě nepohodlí.

Jak často ovariální cysta degeneruje na rakovinu?

V závislosti na typu hraniční cysty, u které existuje riziko rozvoje rakoviny, bude určeno procento pravděpodobnosti znovuzrození. Na tento faktor mají vliv také následující ukazatele:

 1. Věk ženy. Čím je žena starší, tím vyšší je riziko vývoje novotvaru v onkologii. Například kavitární vezikuly nalezené během menopauzy musí být odstraněny a pokud jsou diagnostikovány v raném věku, jsou sledovány a konzervativně léčeny..
 2. Časový interval detekce. Pokud se objeví nádor dutiny hraničního typu, když jeho tkáně začnou růst a tlačí na sousední orgány, existuje riziko, že se z novotvaru vyvine rakovina. Proto se každé ženě, bez ohledu na věk, doporučuje navštívit gynekologa dvakrát ročně..
 3. Typ. Dermoidní cysty degenerují ve 2% všech případů a endometrioidní cysty se vyvíjejí v rakovinu ještě méně často.

Test: Jak dobré je vaše zdraví?

Připojte se k naší telegramové skupině a buďte první, kdo ví o nových testech! Přejít na telegram

Všechny formace hraničního typu, stejně jako serózní a mucinózní, podléhají povinné diagnostice a následnému odstranění. Riziko takových dutin se zvyšuje z 30 na 50.

Ovariální cysta nebo rakovina: jak to zjistit

Největším problémem v diagnostice je problém odlišit rakovinnou ovariální cystu od benigní. Aby lékaři přesně určili etiologii, provádějí řadu vyšetření a testů.

Pozornost! Podle statistik je 75% pacientů s rakovinou vaječníků přijato v pokročilém stadiu, což naznačuje latentní formu onkologie. Když se formace vyvine v maligní, je nutně nutný chirurgický zákrok.

Ve většině případů je dutina nalezená na ultrazvuku benigní, ale pokud je onkologie skrytá uvnitř, musí být okamžitě diagnostikována. Diagnostické metody pro rozlišení rakoviny od benigního růstu budou:

 • Ultrazvukové vyšetření provedené 2 měsíce po počátečním vyšetření, při kterém byla nalezena cysta,
 • laboratorní testy: obecný a biochemický krevní test, kde jsou výsledky prezentovány změněnými ukazateli,
 • stanovení hladiny CA-125 - hledání rakoviny pro rakovinu vaječníků,
 • v přítomnosti krvavého výtoku se provede histologické vyšetření,
 • MRI podle indikací.

Na primárním ultrazvuku nelze říci, zda jde o rakovinu nebo cystu, proto gynekolog předepíše druhé vyšetření. Ukazuje: pokud se vzdělání vyřešilo nebo se zmenšilo, pak to bylo neškodné. Pokud roste a roste, často se z něj vyvine rakovina. Více informací o prvních projevech rakoviny naleznete ve videu:

Sledování cyst a včasná diagnostika rakoviny vaječníků

Obtížnost včasné diagnostiky spočívá v nemožnosti správně posoudit stav cysty a identifikovat její povahu pomocí ultrazvuku. Mnoho pacientů vyhledává pomoc, když se nádor již ve 3. až 4. stupni začal vyvíjet na rakovinu. V této fázi je pětiletá míra přežití mnohem nižší, než když byla zjištěna brzy. Potíže nastávají také při provádění testů na nádorový marker CA-125:

 • v rané fázi některé z rakovinných nádorů neprodukují množství bílkovin, které lze diagnostikovat pomocí laboratorních údajů,
 • protein CA-125 je často skutečně detekovatelný v pozdních stadiích rakoviny, kdy cysta již přerostla, což významně sníží přežití pacienta.

Je také obtížné získat tkáň na vyšetření, protože lékaři tato vyšetření neprovádějí v přítomnosti cysty, spoléhajíc se na její benigní povahu. Hlavním cílem je sledovat novotvar. Jeho normální velikost nepřesahuje průměr 6-7 cm, má tenkou tobolku, může se zvětšovat v důsledku hromadění tekutiny uvnitř, ale po 2-3 měsících prochází.

Závěr

Po prozkoumání informací o tom, zda se z ovariální cysty může vyvinout rakovina, je třeba učinit závěr: cysta roste v rakovinu pouze v přítomnosti hraničních nádorů ve vaječnících, v pozdním stadiu detekce ve věku 30 až 50 let. Pravidelné návštěvy gynekologa pomohou předcházet riziku rakoviny.

Degenerace benigní vaječníkové hmoty na rakovinový nádor

Definice

Abychom pochopili rozdíl mezi cystou a nádorem, je nutné vysvětlit každý termín zvlášť..
Cysta je novotvar ve formě tekuté tobolky. Takové útvary mohou vznikat i v děloze nebo mohou být důsledkem různých nemocí. Benigní novotvary se objevují na jakémkoli orgánu, kostech a dokonce i v mozku.

Nádor je hmota, jejíž růst je téměř nemožné kontrolovat. Může být maligní nebo benigní. Stejně jako cysta se nádor může objevit v jakékoli tkáni lidského těla..

Jak rozpoznat

Lékař může diagnostikovat cystom po předběžném gynekologickém vyšetření, ultrazvukovém vyšetření břišní dutiny a reprodukčního systému..

Někdy navíc možná budete muset podstoupit počítačovou tomografii, magnetickou rezonanci.

Během vyšetření lékařem se provádí palpace k určení růstu. Pokud je nádor příliš velký, může přesahovat pánevní orgány umístěné v břišní dutině. Struktura nádoru je dána jeho velikostí.

Během vyšetření musí být odlišeno od následujících patologií:

 1. Cysta;
 2. Myom dělohy;
 3. Adnexitida;
 4. Připevnění vajíčka mimo děložní dutinu;
 5. Novotvary v orgánech trávicího systému, v orgánech močového systému.

Další metodou vyšetření je často esofagogastroduodenoskopie, rentgenografie, ultrazvukové vyšetření trávicího systému. Chcete-li zjistit povahu nádoru, je nutné odebrat krevní tekutinu pro nádorové markery. Pokud existuje podezření na maligní cystom, lékař zváží proveditelnost laparoskopie, během níž je provedena biopsie vaječníků.

Cysta je téměř rakovina?

Ovariální cysta je vždy benigní formace. Identifikace dutiny naplněné tekutinou ve vaječnících není důvodem k panice. U mladých žen je taková patologie extrémně zřídka první fází maligního procesu..


Schematické znázornění cyst a rakoviny vaječníků.
V gynekologii jsou všechny ovariální formace obvykle rozděleny do tří skupin:

 • Benigní - zahrnují cysty i pravé nádory. Objevuje se častěji v reprodukčním věku. Nemetastázujte;
 • Hranice - formace zaujímající mezipolohu. Tyto nádory jsou v klinickém obrazu podobné benigním, ale ve své buněčné struktuře se podobají maligním. Prakticky nedávají metastázy, ale jsou náchylné k relapsu. Odhaleno hlavně po 30 letech;
 • Maligní - vyznačují se invazivním růstem (rostou do okolních tkání), dávají metastázy. Obvykle se vyskytuje během menopauzy.

Mohou být cysty a rakovina vaječníků zaměňovány? Ano, je to možné. V raných stádiích se tato onemocnění prakticky neliší a bez vyšetření nebude možné stanovit přesnou diagnózu. Existuje mnoho metod k podezření na nebezpečný nádor, ale konečný verdikt je dán pouze histologickým závěrem..


Tyto obrázky ukazují histologickou strukturu cysty a rakoviny vaječníků.

Jaké cysty se znovu rodí do rakovinového nádoru

Ne všechna tvorba vaječníků je onkologický proces. Pravděpodobnost maligní transformace závisí na jejím typu:

 • Folikulární cysta neobsahuje adenogenní epitel, proto se nemůže změnit na rakovinu. Tyto formace v 80% případů spontánně ustoupí do tří měsíců;
 • Z žlutého tělíska se tvoří luteální cysta. Pravděpodobnost malignity nebyla prokázána. Je náchylný k spontánnímu vymizení, proto se nepovažuje za rizikový faktor pro vznik rakoviny;
 • Endometrioidní cysta se vyskytuje během reprodukčního období a může ustoupit během menopauzy. Nebyly získány žádné spolehlivé údaje o jeho malignitě. Předpokládá se, že tvorba velkých velikostí (od 9 cm) je náchylná k malignitě. Bylo zjištěno, že existence endometriózy zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny vaječníků a střev;
 • Jednoduchá serózní cysta při vyšetření se často ukáže jako skutečný nádor. Je možné znovuzrození na rakovinu;
 • Paraovarian cysta je asymptomatická, proto je detekována, když dosáhne velké velikosti. Možnost malignity není vyloučena;
 • Dermoidní cysta je vrozená patologie. Obsahuje prvky embryonálních tkání (nehty, vlasy, tuky a nervové buňky). Může se vyvinout v maligní novotvar;
 • Hemoragická cysta není samostatná patologie. Dutina naplněná krví vzniká z jakékoli tvorby vaječníku. Nelze považovat za známku malignity.


Různé typy ovariálních cyst.

Jak se zbavit patologie

Pokud je diagnostikován cystom levého nebo pravého vaječníku, stává se operace pro pacienta jediným východiskem. Je nemožné vyléčit takovou nemoc pomocí tradičních možností léčby, bez ohledu na její velikost, typ a strukturu. Chirurgická léčba musí být provedena bez selhání, protože existuje vysoké riziko transformace benigního cystomu na maligní.

Další negativní komplikace mohou být:

 1. Dysfunkce v okolních orgánech a systémech;
 2. Pravděpodobnost zkroucení nohy nahromadění, jehož výsledky jsou velmi nebezpečné.

Na základě typu, velikosti a struktury cystomu, s přihlédnutím k věkové kategorii pacienta, je rozhodnuto o typu chirurgické léčby.

 • Pokud neexistuje žádná onkologie, je nádor resekován při zachování vaječníku.
 • U jiných typů onemocnění je nutné odstranit vaječník, dělohu a trubice.
 • Pokud dojde ke zkroucení růstové nohy nebo dojde k její mrtvici, je nutná chirurgická léčba.
 • Pokud cystom prošel procesem malignity, bude po chirurgickém zákroku zapotřebí další léčba ozařováním a hormony. Pokud je diagnóza a léčba včasná, prognózy jsou obecně příznivé, v mnoha případech se lékařům podaří zachovat reprodukční funkci ženského reprodukčního systému.

Klinický obraz

V počáteční fázi obvykle nejsou žádné příznaky. Později může pacient najít následující příznaky benigního nádoru:

 • obecná malátnost;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • slabost;
 • nevolnost;
 • ztráta váhy;
 • Zvýšení teploty;
 • krvácející.

Přirozeně, když se na kůži objeví cysta, je snadné ji detekovat. Pokud se však na vnitřních orgánech objevil novotvar, lze jej detekovat pouze pomocí speciálních studií a podle charakteristických příznaků.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo vzniku cystomu, doporučuje se pravidelně podstoupit preventivní prohlídku u gynekologa, podstoupit ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, včas podstoupit terapii zánětlivých procesů a odstranit dysfunkce menstruace.

Dalšími důležitými podmínkami prevence jsou správně zvolená antikoncepce, vyloučení kouření, alkoholických nápojů, tučných jídel ze života, nasycení těla dostatečným množstvím vitamínů a minerálů.

Druhy novotvarů na vaječníku

Chcete-li zjistit, zda je cysta rakovina, nebo ne, musíte znát klasifikaci novotvarů, které se mohou objevit na vaječníku, a na základě toho vyvodit určité závěry. Existují tedy takové skupiny formací:

 1. Benigní. To zahrnuje folikulární cysty a malé dutiny, které se mohou samy rozpustit během několika menstruačních cyklů..
 2. Prekancerózní. Nejčastěji se vyskytují u žen po 30 letech. V případě zanedbání nemoci, nesprávné diagnózy nebo nedostatečné léčby se cysty začínají degenerovat a zhubnout. Pozoruhodným příkladem je ovariální cystadenom (mucinózní), který může dosáhnout obrovské velikosti, tlačit na blízké orgány a vyvinout se v rakovinový nádor..
 3. Zhoubný. Přítomnost maligních buněk v dutině novotvaru. Nejčastěji se vyskytuje během menopauzy. Kromě toho může rakovinový vaječník metastázovat nejen do sousedních orgánů (střeva, močový měchýř), ale také do hrudníku. Nepodléhá léčbě drogami, ale je odstraněna chirurgicky.

V moderní medicíně existuje něco jako rakovina cysty. To znamená, že cystický novotvar na vaječníku se může proměnit v onkologické onemocnění, tj. Rakovinnou formaci. Výskyt rakoviny cysty závisí na umístění novotvaru, dědičnosti, predispozici k onkologii a dalších individuálních charakteristikách ženského těla.

Mnoho pacientů bohužel navštíví lékaře již ve stadiu, kdy se nemoc jasně projeví a projeví se bolestivými příznaky. Ve většině takových případů je diagnostikována degenerace cysty a ženě je urgentně předepsán chirurgický zákrok..

Rozdíl mezi cystami a rakovinou vaječníků

Není jisté, jak často ovariální cysta degeneruje do rakoviny. Odborníci poukazují na to, že ve více než 0,01% případů se toto číslo může lišit v závislosti na přítomnosti rizikových faktorů:

 • Stáří. U mladých žen je extrémně vzácné, aby se z cysty vyvinul maligní nádor. Pravděpodobnost malignity se zvyšuje po 40 letech;
 • Kritická období vývoje. Obzvláště pozoruhodný je výskyt dutiny ve vaječnících u dívek, které nevstoupily do puberty, stejně jako v postmenopauze;
 • Anamnéza. Když se cysta opakuje, je nutné důkladné vyšetření - je možný vývoj hraničního nádoru, který může degenerovat do rakoviny;
 • Souběžná patologie. Maligní novotvar přídavků je často detekován na pozadí rakoviny dělohy, mléčných žláz, střev;
 • Dědičnost. Jsou známy případy familiárního ovariálního karcinomu, jak orgánově specifického (pouze v přílohách), tak spojeného s jinými nádory (endometrium, prsa).

Pokud je u rizikové ženy detekována cysta, je indikováno cílené vyšetření k vyloučení rakoviny vaječníků.


Genetická dědičnost rakoviny vaječníků.

Pozorování ovariální cysty se provádí po dobu tří měsíců. Během této doby by funkční formace měly zmizet. Patologické cysty, pravé nádory a rakovina nemohou ustoupit. Je indikována chirurgická léčba - odstranění formace s povinným histologickým vyšetřením po operaci.

PODROBNOSTI: AFTHOUS STOMATITIS - léky - léčba u dětí a dospělých

Odstranění ovariální cysty se provádí laparoskopickým nebo laparotomickým přístupem (s řezem v břišní stěně). Prioritou jsou minimálně invazivní operace. Moderní technologie umožňují odstranění cysty nebo celého vaječníku malými vpichy.

Laparoskopická operace je méně často doprovázena rozvojem komplikací. Zotavení po minimálně invazivní operaci trvá 7 až 14 dní. Po 2 týdnech bude výsledek histologického vyšetření připraven a žena bude schopna přesně určit typ nádoru a rozhodnout o další taktice. Analýza je dešifrována gynekologem nebo onkologem.


Schematické znázornění odstranění laparoskopické ovariální cysty.

Indikace pro odstranění ovariálních cyst:

 • Uchování vzdělání po dobu delší než 3 měsíce bez tendence k regresi;
 • Podezření na rakovinu vaječníků (na základě ultrazvuku a laboratorních testů);
 • Detekce nádoru vaječníků u postmenopauzálních žen nebo u dívky před pubertou.

Při podezření na malignitu se během operace provádí histologické vyšetření cysty. Materiál je převezen do laboratoře, kde histolog ve službě vydá závěr do 15–20 minut. Další taktika bude záviset na výsledcích analýzy:

 • Pokud je formace benigní, je vyříznuta ve zdravých tkáních (cystektomie). Při významném poškození vaječníku je indikováno jeho odstranění (ovariektomie);
 • S hraničními a podezřelými formacemi je vaječník odstraněn spolu s cystou. Vaječník je vložen do plastového sáčku a teprve poté vyjmut. Tato taktika zabraňuje šíření rakovinných buněk a metastázování nádorů;
 • Pokud je cysta maligní, rozšíří se rozsah operace. U neinvazivního karcinomu lze vyříznout pouze postižený vaječník. Rakovina stupně I nebo více je indikací k odstranění dělohy spolu s přídavky. Dále lze odstranit větší omentum, slepé střevo, slezinu, retroperitoneální lymfatické uzliny - oblasti možných metastáz. U mladých žen jsou operace pro uchování orgánů možné pouze při pečlivém studiu opačných přívěsků a dělohy. Po operaci jsou předepsány radiační terapie a chemoterapie.


Šíření rakoviny vaječníků v závislosti na stadiu onemocnění.

Během těhotenství jsou detekovány ovariální cysty a nádory. Pokud máte podezření na malignitu, musí být tvorba odstraněna. Operace se provádí po dobu 14-20 týdnů. Rozsah intervence závisí na zjištěné patologii a délce těhotenství:

 • Pokud je nalezena cysta nebo benigní nádor, je odstraněn. Vaječník je zachován, pokud je to možné;
 • Pokud je rakovina I. stupně detekována v časném těhotenství, lze provést chirurgické zákroky na uchování orgánů. U rakoviny II. Stupně a výše je indikováno odstranění dělohy s přívěsky. Těhotenství je ukončeno;
 • Pokud je po 22 týdnech nalezen zhoubný nádor vaječníků, je indikován císařský řez. Po odstranění plodu bude velikost operace záviset na stadiu rakoviny.

Prognóza ovariální cysty je dána jejím typem. Benigní léze nejsou život ohrožující a lze je snadno léčit. U malignity nádoru prognóza závisí na stadiu patologického procesu. Čím dříve je diagnóza stanovena, tím větší je šance na záchranu života a zdraví ženy..

Diferenciální diagnostické metody

Když se objeví první stížnosti, musíte se poradit s lékařem a podstoupit vyšetření:

Gynekologické vyšetření

Při bimanuálním vyšetření je snadné zaměnit cystu a rakovinu vaječníků. Během vyšetření lékař najde v projekci příloh zaoblenou pohyblivou formaci. V této fázi není možné stanovit přesnou diagnózu a určit povahu nádoru.

Vyšetření lymfatických uzlin má určitý význam při diagnostice maligních novotvarů. U ovariální cysty nejsou lymfatické uzliny zvětšeny, jsou bezbolestné při palpaci. Metastázy rakoviny a lymfatické uzliny se zvětšují a ztrácejí pohyblivost. Je poměrně obtížné definovat tuto linii klinicky. Často i lymfatické uzliny ovlivněné nádorem zůstávají normální velikosti, což komplikuje diagnózu. Mnoho struktur, podél kterých metastázují rakovinné buňky, není vůbec hmatatelné.


Metastatické cesty rakoviny vaječníků.

Laboratorní diagnostika

Detekce nádorových markerů v krvi pomáhá odlišit cystu od rakoviny:

 • CA-125;
 • CA-19-9.

CA-125 je detekován u 88% žen s rakovinou vaječníků. Roste nejen s maligními novotvary přídavky, ale také s nádory jiné lokalizace. Může být zvýšena endometriózou a zánětem přídavků.

Normální hodnoty CA-125 nemluví jednoznačně o benigní povaze procesu. Ve fázi I rakoviny vaječníků u poloviny žen zůstává marker v normálních mezích. Výsledky nejsou příliš orientační, avšak při absenci dalších spolehlivých metod se analýza nadále používá v gynekologické praxi..

Ultrazvuková procedura

Ultrazvuk umožňuje identifikovat nádor přídavků, ale neumožňuje určit jeho buněčnou strukturu. Diagnóza je stanovena nepřímo na základě echografických příznaků. Ve prospěch maligního procesu hovoří následující příznaky:

 • Špatná forma vzdělávání;
 • Nerovnoměrná (hrbolatá) kontura nádoru;
 • Echo-negativní tvorba s více inkluzí;
 • Multikomorový nádor s mnoha septy.

Příznaky nejsou příliš konkrétní a nejsou vždy detekovány, lze je však považovat za pravděpodobná kritéria pro rakovinu vaječníků. Ve prospěch malignity hovoří také výskyt atypického průtoku krve kolem tvorby a výrazná vaskularizace kapsle (podle Dopplerových výsledků)

Níže uvedená fotografie ukazuje dva ultrazvukové obrazy pro srovnání. První obrázek ukazuje hypoechoickou tvorbu vaječníků bez inkluzí - pravděpodobně cysty. Na druhém obrázku hovoří heterogenní struktura tvorby a přítomnosti inkluzí ve prospěch rakoviny vaječníků:

Je také užitečné si přečíst: Použití pijavic při léčbě ovariálních cyst

Pevné nebo cystické pevné formování vaječníku ještě není diagnóza, ale pouze ultrazvukové znamení. Maligní nádor může být jednoduchý nebo buněčný, rozdělený do komor pomocí oddílů.

Punkce ovariální cysty

Provádí se při podezření na rakovinu. Umožňuje vám získat materiál pro výzkum, ale v praxi se nepoužívá příliš často. Poškození nádoru při punkci a aspiraci obsahu zvyšuje riziko metastáz a zhoršuje prognózu onemocnění.

Benigní novotvary

Jaký je rozdíl mezi cystou a nádorem benigního původu? Jakýkoli nádor je výsledkem porušení procesu růstu a dělení buněk. Benigní nádory rostou poměrně pomalu a jsou obvykle diagnostikovány při návštěvě lékaře s jinými problémy.

Obvykle takové formace nemají metastázy a nešíří se do sousedních tkání. Pacienti zřídka hlásí zhoršení zdravotního stavu. Pokud se formace objeví v mozku, je možné zvýšení intrakraniálního tlaku, což se stává příčinou neustálé bolesti.

Mezi rizikové faktory patří:

 • špatná ekologická situace v určitém regionu;
 • práce v nebezpečné výrobě;
 • kouření a zneužívání alkoholických nápojů, drog;
 • nesprávná výživa;
 • ultrafialová radiace.

Jaký je rozdíl mezi cystou a nádorem? Benigní novotvary jsou rozděleny do několika typů:

 • fibrom;
 • lipom;
 • chondrom;
 • neurofibromatóza;
 • osteom;
 • myom;
 • adenom a tak dále.

A nejzajímavější věcí je, že mezi všemi typy se také vyznačuje cysta. Tato formace je charakterizována přítomností měkké dutiny s kapalinou uvnitř. Proto je cysta ve skutečnosti benigní novotvar..

Buňky nádorů maligního původu se velmi liší od buněk orgánu, ze kterého se vytvořily. Hlavním rozlišovacím znakem těchto nádorů je schopnost vytvářet metastázy, to znamená vyvíjet nové formace v nových orgánech..

Rozdíl mezi cystou a nádorem maligního původu spočívá v tom, že druhý typ novotvaru se může opakovat i po radikálním odstranění. Pokud dojde k částečnému odstranění, existuje téměř 100% šance, že rakovina znovu poroste.

Jednou z nejnebezpečnějších nemocí je nádor kostní dřeně. Jedná se o houbovitou hůl, která se nachází v plochých kostech a obsahuje kmenové buňky. Kmenové buňky jsou výchozím materiálem pro tvorbu leukocytů, erytrocytů a krevních destiček..

Kmenové buňky produkují tyto typy krvinek podle potřeby, například když staré zemřou. Ale v přítomnosti nádoru je normální růst narušen, produkce buněk buď klesá, nebo naopak roste.

PODROBNOSTI: Tetracyklinové tablety: návod k použití drogy

Hlavní a první rozdíl mezi novotvary spočívá v tom, že je celkem jednoduché určit, ze které tkáně se tvoří cysta. Pokud je nalezen nádor, pak jsou buňky této formace zcela odlišné od buněk okolních tkání..

Druhým a hlavním rozdílem je, že maligní nádory jsou schopné metastázovat do sousedních orgánů. Pokud není nádor odstraněn včas, může růst do celého těla a způsobit smrt. Cysta nikdy neroste do jiných tkání a orgánů.

Třetím rozdílem je, že cysta je pouze benigní, na rozdíl od nádoru, který může být maligní. Čtvrtý rozdíl spočívá v tom, že cysta je ve skutečnosti dutinou v membráně s kapalným obsahem. Na rozdíl od cysty je nádor patologický růst.

Cysta velmi zřídka roste a může prasknout. Nádor může dorůst do obrovské velikosti.

Hlavním nebezpečím nádoru je jeho růst do sousedních tkání a orgánů. Cysta může prasknout a zkroutit se, ale velmi zřídka dorůstá do velké velikosti, i když je to nebezpečné s možnými komplikacemi.

Podle povahy příznaků jsou oba neoplazmy také odlišné. Cysta může způsobit pocit zúžení okolních tkání, i když jen zřídka ovlivňuje celkový stav těla, ale může narušit normální fungování sousedního orgánu.

Níže uvedená tabulka vám pomůže pochopit rozdíly mezi cystami a rakovinou vaječníků..

V počátečních fázích vývoje jsou příznaky rakoviny a cyst podobné, takže je téměř nemožné odlišit jednu nemoc od druhé.

Časté příznaky ovariálních nádorů:

 • Kreslení bolesti v dolní části břicha. Nastává, když formace dorůstá až do průměru 5 cm. Bolest vyzařuje do bederní oblasti, jde do hýždí a stehna;
 • Při stlačení těchto orgánů je zaznamenána dysfunkce močového měchýře a konečníku. S růstem vzdělání dochází k častému močení, zácpě.

U téměř 80% žen je maligní nádor diagnostikován v pokročilém stadiu. Rakovina je asymptomatická a je často detekována, když se atypické buňky šíří po celém těle..

Šíření maligního nádoru po celém těle vede k výskytu následujících příznaků:

 • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti;
 • Zvýšená tělesná teplota;
 • Pálení žáhy a nevolnost;
 • Nadýmání, zvětšené břicho;
 • Krvavý vaginální výtok.


Hlavní příznaky rakoviny vaječníků
Všechny tyto příznaky nejsou konkrétní a nacházejí se v různých nemocech. V počátečních fázích není rakovina detekována a hovoří o běžícím procesu.

Charakteristickým rysem funkčního formování vaječníků je jeho spontánní vymizení během 3 měsíců. Často luteální a folikulární cysty odezní bezprostředně po další menstruaci. Pokud se formace vyřešila, rozhodně to nebyla rakovina a není se čeho bát.

Když se toto onemocnění objeví, jsou často pozorovány příznaky, přídavky a příznaky jako zvýšená únava, slabost, poruchy spánku - v raných stadiích, v pozdějších stadiích nemoci, se objevují příznaky jako náhlá ztráta hmotnosti a ztráta chuti k jídlu, nechuť k jídlu nebo naopak., hmatatelný přírůstek hmotnosti bez zjevného důvodu.

Objeví se výtok nepříjemného pachu a barvy, naruší se pravidelnost menstruace, často je menstruační cyklus doprovázen bolestivými pocity, naruší se funkce střev, objeví se problémy s prací močového měchýře.

Přítomnost těchto příznaků ne vždy naznačuje přítomnost onkologického onemocnění, cysta a rakovina nejsou vždy spojeny, ale pokud jsou takové pocity nalezeny, v každém případě je nejlepší poradit se s lékařem, lékař bude schopen stanovit přesnou diagnózu a předepsat léčbu.

Typ a povahu maligní formace lze připsat té či oné skupině. Například:

 • Maligní formace. Jsou odstraněny pouze chirurgickým zákrokem a nelze je léčit léky. Jsou určeny přítomností maligních buněk v dutině novotvaru. Nejčastější během menopauzy. Metastázy tohoto typu mohou postupovat nejen do sousedních orgánů, jako jsou střeva a močový měchýř, ale také například do hrudníku.
 • Prekancerózní. Hlavní úroveň ohrožení zaujímají ženy po 30 letech, existují však výjimky. Po zahájení léčby je velmi často, pokud ji nezjistíte a nezačnete léčit včas, pravděpodobnost malignity (transformace na maligní nádor) velmi vysoká. Běžným příkladem je ovariální cystadenom (mucinózní), endocervinální cysta, dorůstá do obrovské velikosti a tlačí na sousední orgány. Při nedostatečné pozornosti na léčbu se může vyvinout v rakovinový nádor.
 • Benigní. Patří mezi ně folikulární cysty a malé dutiny, jako je endometrióza adenomyóza dělohy. Benigní cysta se může tvořit nezávisle během několika menstruačních cyklů, je spojena s výskytem endometriotických buněk a endometriózy dělohy, ve které dochází k abnormálnímu růstu vnější vrstvy dělohy.

Léčba

Pokud je nalezena cysta, lékař může předepsat konzervativní (léky) nebo předepsat chirurgickou léčbu, tj. Odstranění formace. První možnost je možná, když je lékař plně přesvědčen, že cysta je funkční, a sama se vyřeší hormonální terapií. V ostatních případech je lepší odstranit těsnění..

Pokud pacientka kategoricky odmítne operaci, musí pochopit, jaké komplikace jí hrozí. Cysta může prasknout, což vede k peritonitidě a dokonce ke smrti. Těsnění se také může zvrhnout na rakovinu nebo vést k nekróze tkání a orgánů..

Operace odstraňování cyst se dnes provádějí podle jedné z následujících metod:

 • Laparoskopie. Endoskopická technika se vyhýbá jizvám a komplikacím, ale je vhodná pouze v případě, že tvorba je malá a pacient nemá žádné kontraindikace postupu.
 • Laparotomie je klasická operace, která zahrnuje otevření břišní stěny. Lze provést trhlinu cysty, resekci vaječníků nebo úplné odstranění orgánu a přívěsků.

Typy operací se výrazně liší, pouze lékař může určit, která metoda je účinná v konkrétní situaci. Po odstranění maligní nebo benigní cysty musí lékař vyšetřit sousední orgány na poškození a šíření nemoci. Získané vzdělání je odesláno do laboratoře pro výzkum.

Ženy musí pochopit, že existují preventivní opatření, která mohou snížit riziko vzniku cystických útvarů na vaječníku. Mezi ně patří užívání orálních kontraceptiv, odmítnutí potratů, kojení, stabilní sexuální život, správná výživa, vzdání se špatných návyků, sportování, jóga a další aktivní činnosti. Postarejte se o své zdraví, starejte se o sebe a nebojte se navštívit lékaře. To vše může zachránit život!

Klasifikace a typy cyst

Hlavní klasifikace dělí cysty na falešné a pravdivé. Druhý typ se vyznačuje absencí speciální výstelky v cystě. Podle povahy výskytu se rozlišují vrozené a získané cysty.

Mechanismem formace existují:

 • Parazitický. Ve skutečnosti se jedná o larvální stádium tasemnic (echinococcus nebo cysticercus).
 • Zadržení. Typicky se tvoří na žlázových orgánech.
 • Traumatické, tj. Vznikající na pozadí posunu v epiteliálních tkáních.
 • Ramolitika, často se tvoří na pozadí fokální nekrózy kompaktní tkáně.
 • Nádor. Vyskytují se na pozadí metabolických poruch.
 • Dysontogenetický, to znamená vrozený.

PODROBNOSTI: Opakování endometrioidní ovariální cysty po operaci

Gynekologie má vlastní klasifikaci pravých cyst:

 • Cystadetonoma. Hlavním nebezpečím výskytu těchto cyst je, že existuje velmi vysoké riziko, že se z nich vyvinou maligní novotvary..
 • Epidermoidní cysty. Nebezpečí takových formací spočívá v tom, že pokud se žena neléčí, může se stát neplodnou..
 • Dermoidní cysta. Toto je ve skutečnosti základní prvek náhodných tkání. Hlavním rysem tohoto typu novotvaru je poměrně pomalý růst, ale konstantní.

V reprodukčním věku čelí poměrně velké procento žen problémům v gynekologické oblasti. Například cysta dělohy. Co to je? Podle statistik asi 70% všech žen dříve nebo později čelí problému vzhledu cysty.

Nelze však nezávisle určit cystu dělohy, pouze ultrazvukem nebo kolposkopií, vizuálním vyšetřením. Toto onemocnění je spojeno s blokováním mazových žláz, které jsou odpovědné za produkci sekrecí.

Proč se objeví

Neexistují žádné konkrétní důvody, které by vyvolávaly výskyt cystomu. Existuje však řada faktorů predisponujících k nástupu onemocnění, mezi něž patří:

Dysfunkce vaječníků, narušení menstruačního cyklu, prodloužená absence menstruace, silné krvácení a další poruchy.

 • Genetická závislost.
 • Zánětlivé procesy v orgánech reprodukčního systému chronické etiologie - kolpitida, endometrióza.
 • Infekční procesy virové geneze.
 • Časný nástup menstruace.
 • Pozdní menopauza.
 • Velké množství umělých potratů.
 • Připevnění vajíčka mimo dělohu.
 • Chirurgická léčba vaječníků.

Ženské tělo podléhá vlivu hormonů, zejména pohlavních hormonů. Na konci každého menstruačního cyklu dochází ke změně hormonálních hladin, při kterých začíná menstruace.