Výtok po menopauze

Po 45 letech, někdy dříve, později, čelí spravedlivé pohlaví menopauze. Klimakterické období je spojeno s obecným zhoršením stavu, protože tělo přechází do režimu hormonálních změn. Postupem času ženy postupně přestávají menstruovat, ale některé mohou být po menopauze stále obtěžovány výtokem..

Takové příznaky často vedou k tomu, že se s tím nežné pohlaví začne hodně starat. Začnou si dělat starosti o zdravotní stav a protože psychika je v tomto období nestabilní, může se objevit deprese. Zvažme podrobněji, jaký druh výtoku existuje po menopauze, důvody jejich vzhledu a co naznačují.

Norma

Způsob, jakým reprodukční systém funguje u žen, přímo závisí na množství produkovaných pohlavních hormonů. Díky tomuto procesu se vytváří specifický hlen v děloze a jejím děložním čípku a také se řádně obnovuje a formuje endometrium, s jehož odmítnutím žena pociťuje menstruační krvácení.

Protože ve věku 45-50 let je produkce hormonů významně snížena, dochází ke změnám v hormonálním pozadí. Výsledkem je, že reprodukční systém funguje trochu jinak a po menopauze se objeví mazanice. Během počáteční fáze menopauzy jsou vaječníky ženy stále částečně funkční, proces budování endometria se však výrazně zpomaluje, což je způsobeno snížením hladiny estragonu.

Existuje výtok po menopauze

Výtok u žen po menopauze je řídký a nepravidelný, takže krvácení může nastat jednou za 2–4 ​​měsíce. Doba trvání tohoto období se postupně zvyšuje, což vede k tomu, že se menstruace zastaví. Protože se hormonální pozadí velmi mění, během menopauzy u žen dochází k exacerbaci gynekologických patologií, je nutné sledovat povahu jejího vaginálního výtoku:

 1. Považuje se za normální, pokud má žena po menopauze hnědý výtok, podobný menstruaci, ale v menším objemu. Měli byste se poradit s lékařem, pouze pokud si všimnete, že jsou vzácné..
 2. Bílý výtok po menopauze je pozorován, když reprodukční systém zcela dokončil fungování a již nebude menstruace.

Je důležité si uvědomit, že pokud se rok po menopauze objeví podivný výtok (s nepříjemným zápachem, nečistotami krve, atypickou konzistencí), měli byste okamžitě jít ke gynekologovi a podstoupit úplné vyšetření. Ano, během menopauzy se výtok, i když malý, příliš neliší od těch, které byly před ním.

Odchylky

Vzhledem k tomu, že existuje pozitivní odpověď na otázku, zda může dojít k výtoku po menopauze, a je také známo, že některé z nich jsou normou, je také vhodné zjistit, které z nich mohou naznačovat nebezpečí a progresi závažných patologií.

Pokud má vaginální výtok po menopauze následující charakter, měli byste myslet na svůj zdravotní stav:

 • Ve vaginální oblasti se objevuje pocit svědění a pálení;
 • Výtok u žen po menopauze má tmavou barvu nebo žlutý odstín;
 • Je zaznamenáno nadměrné vypouštění;
 • Konzistence je různorodá, podobná tvarohu;
 • Je nepříjemný zápach;
 • Sekrece postrádají průhlednost, nebo připomínají vodu.

Pokud máte jeden nebo více příznaků, neměli byste odkládat návštěvu lékaře. Faktem je, že během menopauzy u žen se mohou nejen zhoršit patologické stavy chronické povahy, ale také se objeví nové gynekologické problémy, které je třeba léčit co nejdříve..

Příčiny

Docela často mají ženy po menopauze hnědý výtok, jehož příčiny nejsou vždy spojeny se změnami hormonálních hladin. Ano, ve většině případů je tento stav pozorován kvůli skutečnosti, že vaječníky nefungují tak dobře jako v mladém věku..

Pokud je výtok hubený a krátkodobý, není se čeho bát, nicméně s nárůstem jejich objemu a prodloužením cyklu stojí za zvážení možnosti rozvoje jakékoli patologie.

Výtok po menopauze může být s hyperplazií. Faktem je, že se snížením množství produkovaných pohlavních hormonů může hlavní reprodukční orgán ženy (děloha) reagovat patologicky, což povede k množení jejích tkání. Když jsou takové výrůstky odmítnuty, žena si může všimnout nejen výtoku krví, ale také přítomnosti hrudek..

Hyperplázie je často diagnostikována u pacientů, kteří si stěžovali na obezitu, podstupují léčbu cukrovky nebo u pacientů s hypertenzí. Často se takové patologie vyvíjejí, když je narušen metabolický proces, což vede k tvorbě abnormálních růstů děložních tkání..

Výtok po menopauze, který je hnědý a vodnatý, se nalézá v přítomnosti polypů a fibroidů. Žena také vždy pocítí příznaky ve formě bolesti nebo nepohodlí, lokalizované v dolní části břicha..

Vaginální výtok po menopauze, který má dostatečný objem, se může objevit se silnou destabilizací hormonálního pozadí a narušením štítné žlázy, porušením metabolismu lipidů. Tyto příznaky mohou naznačovat tvorbu nádorových procesů, někdy maligní povahy..

Klimakterické období pro ženy je nejen zvláštní, ale do jisté míry i nebezpečné. V tomto věku je nesmírně nutné sledovat svůj stav a reagovat i na ty nejmenší signály těla. Pokud si pacientka všimla, že se po menopauze rozmazává, pak i při absenci nevolnosti stojí za to jít k lékaři, který vám řekne, co máte dělat.

Výtok po menopauze - norma a patologie

Během a po menopauze prochází ženské tělo mnoha hormonálními změnami doprovázenými různými příznaky. Každý rok se tedy velký počet pacientů obrací na specialisty se stížnostmi na atypický vaginální výtok, který začíná vstupem do postmenopauzálního období..

Normální výboj

U zdravé dívky v reprodukčním věku je malé množství leucorrhoea považováno za běžné a nevyžaduje návštěvu lékaře. Jejich přítomnost je vysvětlena intenzivní aktivitou endokrinního systému. Po menopauze je funkce pohlavních hormonů potlačena, děloha přestává produkovat dostatečné množství hlenu (proto se objevuje jeden z nejjasnějších příznaků postmenopauzy - suchost v intimní zóně). To však neznamená, že se proces sekrece úplně zastaví. Normální výtok v postmenopauzálním období se prakticky neliší od fyziologické leucorrhoea a má následující vlastnosti:

 • průhledný nebo bělavý odstín;
 • viskózní konzistence;
 • kyselý (ne odpudivý) zápach.

Pokud leucorrhoea neobtěžuje pacienta množstvím a podrážděním genitálií, není důvod k návštěvě lékaře.

Druhy a příznaky patologického výtoku

Pokud začnou problémy v ženském těle, změní leukorea své vnější příznaky z fyziologických na patologické. Mezi nejnebezpečnější patří výtoky s příměsí krve..

Krvavý

Hledání červených kapek na spodním prádle, podobně jako u menstruace, by mělo upozornit ženu po menopauze. Během tohoto období reprodukční funkce mizí, menstruace se zastaví. Krvavé mazlení naznačuje porušení v dobře zavedeném systému těla a vyžaduje vyšetření. Nejčastěji se objevuje v takových případech:

 • užívání HRT léků;
 • maligní onkologické novotvary;
 • infekční zánětlivá onemocnění;
 • slzy ve stěnách sliznice;
 • polypy, myomy;
 • zesílení endometria.

Vysoké riziko komplikací (až do smrti) a široká škála etiologických příčin krvavého výtoku po menopauze neumožňují nedbalost a samoléčbu. Jejich včasná diagnostika kvalifikovaným odborníkem a správná terapie zvyšují šance na uzdravení i v těch nejtěžších případech..

Tvaroh

Pokud má vaginální výtok hustou konzistenci, podobnou tvarohu, svědění a výraznému kyselému zápachu, existuje důvod k podezření na kandidózu (populárně nazývanou drozd). Předpoklad potvrdí přítomnost následujících příznaků:

 • velké množství vypouštění;
 • pocit pálení, bolest při močení a pohlavním styku;
 • podráždění, zarudnutí genitálií.

Toto onemocnění neohrožuje život a lze jej úspěšně léčit léky. Předběžně se doporučuje provést nátěr k objasnění diagnózy a výběru léků.

Sliznatý

Pokud je vše jasné po normálním slizničním postmenopauzálním výtoku, je nutné zjistit, co je třeba udělat v situaci, kdy je pacientova leukorea hojná, pěnivá a nepříjemně voní. Vzhled takového výtoku je spojen s infekčním nebo zánětlivým procesem (například násilná aktivita chlamydií a Trichomonas).

Vodní

Takový výtok po menopauze je doprovázen bolestí a silným nepohodlí. Obvykle označují následující onemocnění:

 • rakovina endometria (existuje intenzivní vodnatá mazanice smíchaná s krví nebo hnisem, celkové zhoršení blahobytu);
 • sarkom dělohy (nebezpečný pro svůj dlouhý asymptomatický průběh, pouze v pozdějších stádiích, který se projevuje hojným vodnatým výtokem a bolestmi v oblasti pánve).

Hnisavý

Hnisavý vaginální výtok je typickým znakem pohlavně přenosné nemoci, stejně jako počátečním stadiem bakteriální vaginitidy. Kromě přítomnosti těchto sekrecí si pacienti stěžují na následující příznaky:

 • vzhled charakteristického rybího zápachu;
 • svědění, otoky a bolestivost genitálií;
 • opakující se bolesti v podbřišku.

Navíc může být žena znepokojena známkami obecné intoxikace (horečka, bolesti hlavy, letargie atd.).

Příčiny vzniku patologického výtoku

Etiologie atypického výtoku po menopauze je různorodá a je představována problémy v práci endokrinního systému, maligními novotvary, infekčními a zánětlivými procesy.

Nemoci spojené s hormonálním narušením

Narušení metabolismu a syntézy pohlavních hormonů (zejména přebytek estrogenu a pokles progesteronu) vede k rozvoji endometriózy - patologické proliferace endometria. Kromě toho se může tvořit v místě jizev po vyhubení dělohy a lze jej diagnostikovat také u žen s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a nízkou imunitou. V postmenopauzálním období se projevuje velkou ztrátou krve vedoucí k anémii..

Myom dělohy (benigní nádor, který se vyskytuje v myometriu) je doprovázen bolestí, močovými potížemi, krvavým výtokem.

Eroze a dysplazie jsou diagnostikovány, když jsou zničeny vrstvy děložní výstelky. Vyznačují se velkým objemem vodnatého výtoku bez zápachu, ale s krvavými pruhy..

Polypy se často vyvíjejí po neopatrných chirurgických zákrocích prováděných v mladém věku. V případě jejich vzniku získává výtok bělavý odstín s příměsí krve.

Onkologická onemocnění

Rakovina děložního čípku a endometria je charakterizována asymptomatickým průběhem, který komplikuje jejich včasnou detekci a včasnou léčbu. V počátečních stádiích si pacienti všimnou pouze krvavé mazanice, která se zhoršuje bolestí v malé pánvi, vyzařujícími do sakrální oblasti, příměsí hnisu ve výtoku, zhoršením celkového stavu.

Infekční a patologická onemocnění pohlavních orgánů

Vulvovaginitida je kombinovaný zánět vulvy a vaginální sliznice, zvláště často po menopauze v důsledku nedostatečného mazání a výskytu mikrotrhlin na zranitelném povrchu membrány. Je doprovázen rozvojem dysbiózy, která má za následek výskyt pěnivého hnisavého výtoku žluto-šedé barvy, zápachu shnilých ryb a nepohodlí v oblasti genitálií.

Cervicitida je zánět děložního čípku, který se vyskytuje se silnou bolestí a řídkým vylučováním sliznice nažloutlého odstínu. Vyskytuje se v důsledku snížení obranyschopnosti těla a neustálých hormonálních výkyvů, které vyčerpávají ženu během pre- a postmenopauzy.

Sexuálně přenosné infekce

Názor, že s nástupem menopauzy žena přestává vést intimní život, je zásadně nesprávný. Pacienti, kteří mají sex, jsou náchylní k následujícím pohlavně přenosným chorobám:

 • trichomoniáza (charakterizovaná výskytem hustého žlutozeleného výtoku s pronikavým zápachem);
 • kapavka (charakterizovaná nazelenalým výtokem s příměsí hnisu a rychlým poškozením močového systému).

Možnosti léčby

Léčba patologického výtoku přímo závisí na příčině, která přispěla k jejich rozvoji:

 • infekční a zánětlivá onemocnění jsou úspěšně léčena antibakteriálními a antifungálními látkami, vitamíny a zvláštním dietním režimem;
 • endokrinní patologie jsou eliminovány konzervativní nebo chirurgickou metodou (předepisování hormonálních léků nebo provádění operace);
 • terapeutická opatření pro léčbu sexuálně přenosných infekcí zahrnují antiseptické sprchování, protizánětlivé léky, dlouhý průběh antibiotik a regenerační komplexy.

Léčba rakoviny endometria a dělohy zahrnuje chirurgickou, radiační, hormonální a chemoterapii. V extrémních případech se lékaři uchylují k úplné exstirpaci orgánu s přívěsky..

Prevence nemocí pohlavních orgánů s menopauzou

Nejlepším opatřením k prevenci těchto patologií je pravidelná návštěva lékaře a nejméně dvakrát ročně vyšetření. Během vyšetření používá odborník k identifikaci patologických útvarů takové další diagnostické metody, jako je ultrazvuk a kolposkopie (vyšetření dělohy pomocí speciálního zařízení). V některých situacích může být zapotřebí kompletní krevní obraz.

Výtok po menopauze je alarmujícím signálem, který signalizuje poruchu v těle ženy. Jeho ignorování vede k nepředvídatelným následkům, a proto by správným rozhodnutím v této situaci byla okamžitá návštěva ošetřujícího lékaře s cílem zjistit příčiny a způsoby odstranění patologie.

Výtok u žen s menopauzou: krvavý, bez zápachu, hnědý, žlutý, bílý, vodnatý, hojný

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byl zajištěn jeho přesnost a věčnost.

Máme přísné pokyny pro výběr informačních zdrojů a odkazujeme pouze na renomované webové stránky, akademické výzkumné instituce a pokud možno ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivní odkazy na tyto studie.

Pokud se domníváte, že některý z našich obsahů je nepřesný, zastaralý nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Kód ICD-10
 • Příčiny
 • Diagnostika
 • Co je třeba zkoumat?
 • Jak zkoumat?
 • Jaké testy jsou potřeba?
 • Diferenciální diagnostika
 • Léčba
 • Na koho se obrátit?
 • Léky
 • Prevence
 • Předpověď

Vzhledem ke snížení syntézy pohlavních hormonů a folikulární atrézie vaječníků, které jsou charakteristické pro období zániku plodnosti u žen, je vaginální výtok během menopauzy snížen na minimum.

Kód ICD-10

Příčiny výtoku během menopauzy

Vzhledem k fyziologicky podmíněné atrofii vaginální sliznice v menopauze se zastaví dokonce i přirozené uvolňování vaginální sekrece, která chrání sliznici před infekcí. Přítomnost jakéhokoli výtoku během menopauzy tedy naznačuje určitý druh patologie a je důvodem pro kontaktování gynekologa, aby se zabránilo vzniku zánětlivých a onkologických onemocnění pánevních orgánů, která mají vážné následky a nebezpečné komplikace.

V závislosti na intenzitě a objemu dochází k hojnému výtoku během menopauzy a skrovnosti, nebo, jak se jim říká, špinění výtoku během menopauzy.

Jaké mohou být důvody pro výtok během menopauzy?

Mírný vodnatý výtok smíchaný s hlenem (nebarvený nebo nažloutlý) se objevuje u vaginální dysbiózy a atrofické vaginitidy (kolpitidy). Dalšími příznaky těchto stavů jsou svědění v genitální oblasti a pálení při močení..

Krvavý výtok během menopauzy se může objevit, když:

 • zánět vaginální sliznice (vaginitida);
 • zánět děložního čípku (cervicitida);
 • dysplázie děložního čípku;
 • polypy děložního čípku nebo samotné dělohy;
 • ovariální cysta s menopauzou;
 • Primární nebo metastatická vaginální rakovina (která způsobuje silné výtoky během menopauzy)
 • rakovina děložního hrdla;
 • endometrióza s menopauzou;
 • rakovina sliznice (endometria) dělohy.

Hnědý špinavý výtok s menopauzou - možné první příznaky hyperplazie endometria nebo vláknitých novotvarů dělohy.

Růžový výtok během menopauzy, který lékaři nazývají výtok krve během menopauzy, naznačuje uvolnění lymfatické tekutiny z malých cév intraviscerálního lymfatického systému dělohy, když jsou poškozeny. Sucidní exsudát získává růžový odstín díky obsahu červených krvinek, které do něj vstupují z poškozených tkání. Přidělení této povahy - s bolestivými pocity v dolní části břicha a v malé pánvi - jsou zaznamenána s těžkou dysplazií děložního čípku, benigním nádorem - myomem dělohy s menopauzou; polypy dělohy a maligní nádory dělohy (včetně metastatických). Je třeba mít na paměti, že patogeneze těchto onemocnění ženských genitálních oblastí může být spojena nejen s přítomností dědičné predispozice, ale také s iracionálním užíváním hormonálních léků, často používaných v poslední době ke snížení nepříjemných projevů nástupu menopauzy..

Mukózní bílý výtok během menopauzy (zejména pěnivý, s nepříjemným zápachem) je příznakem poškození pohlavních orgánů Chlamydia trachomatis a rozvoje pohlavně přenosného infekčního onemocnění, jako jsou chlamydie.

Tlustý (s příměsí hnisavého exsudátu), bílý výtok během menopauzy, doprovázený svěděním v předvečer pochvy, pálením a bolestmi v močové trubici, se objeví s kapavou. A s bakteriální a Trichomonas vaginitidou, hnisavou formou cervicitidy a endocervicitidy (zánětlivý proces v cervikálním kanálu), je během menopauzy zaznamenán mukopurulentní žlutý výtok. Takový výtok je také jedním z příznaků eroze děložního čípku s přidáním infekce - stafylokoky, streptokoky, ureaplasma nebo mykoplazma.

Když hojný výtok během menopauzy připomíná tvaroh a má charakteristický kyselý zápach a jsou doprovázeny příznaky, jako je silné podráždění a svědění genitálií, pocit pálení během močení, pak se jedná o dobře známé plísňové onemocnění kandidózy (drozd).

Kromě vaginálního výtoku může během menopauzy dojít k výtoku z prsu (obvykle pod tlakem na bradavky). Lékaři-mammologové je spojují s difuzními změnami v parenchymu mléčných žláz, zejména s periduktálním fibroadenomem nebo těžkou fibrózou. U těchto mastopatií se v hrudníku tvoří bezbolestné pečeti různých velikostí a umístění. Viz - Fibróza prsu.

Bezbarvý výtok z bradavky se může objevit u lipomu mléčných žláz, tj. Involutivní náhrada žlázové tkáně tukovou tkání.

Diagnostika výtoku během menopauzy

Diagnóza výtoku během menopauzy začíná anamnézou a záznamem stížností pacienta. Poté se provede gynekologické vyšetření a mammolog provede palpační vyšetření mléčných žláz.

Základní analýzy zahrnují:

 • obecné a biochemické krevní testy;
 • krevní test na patogeny STD;
 • krevní test na obsah estradiolu, testosteronu a dalších hormonů;
 • analýza pro CA125 (ovariální nádorový marker);
 • vaginální nátěr na bakteriální mikroflóru;
 • Pap test (Pap stěr z děložního čípku);
 • nátěr na přítomnost HPV (lidský papilomavirus);
 • biopsie děložního čípku (nebo dělohy).

A standardní instrumentální diagnostika zahrnuje: vaginální endoskopii (kolposkopii); transvaginální ultrasonografie (ultrazvuk); mamografie (rentgen mléčných žláz) a ultrazvuk mléčných žláz.

Jaký druh výtoku je možný při menopauze

Věkové změny hormonálních hladin vedou k tomu, že s nástupem menopauzy se u ženy vyvinou specifická onemocnění spojená s narušením práce různých orgánů. Zejména se zmenšuje velikost dělohy a vaječníků a snižuje se produkce hlenu v děložním čípku. Z tohoto důvodu je objem normálního výboje během menopauzy snížen. Ale kvůli vaginální suchosti se zvyšuje riziko zánětlivých onemocnění a tvorby nádorů. Patologický výtok je možný. Je nutné věnovat zvláštní pozornost změně jejich charakteru během menopauzy..

Normální výboj

Vaginální výtok u ženy v jakémkoli věku je indikátorem stavu reprodukčního zdraví. Pokles reprodukční funkce těla se odráží ve tvorbě hlenu v děložním čípku. Nadále plní svoji ochrannou roli a brání pronikání infekčních agens do orgánů. Jeho objem se však zmenšuje natolik, že během tohoto období ženy pociťují vaginální suchost.

Předpokládá se, že při menopauze jsou slizniční sekrece normální, pokud jejich objem nepřesahuje 2 ml denně, jsou průhledné (mohou mít mírný nažloutlý odstín v důsledku oxidace hlenu ve vzduchu). Kromě toho by neměly mít štiplavý zápach. Složení sekrecí zahrnuje nejen hlen, ale také plazmu a lymfu, proto v konzistenci připomínají rýžový vývar.

Normální leucorrhoea během menopauzy nezpůsobuje u ženy nepohodlí, podráždění genitálií.

Druhy patologických výtoků

V závislosti na povaze patologie se může objevit výtok následujícího typu:

 • sliznice (pokud jsou příliš vzácné nebo příliš hojné, mají pěnivou konzistenci, páchnou po zápachu);
 • hnisavý (silný, má šedozelený odstín, štiplavý zápach);
 • sýrový (bílý, s hrudkami, má kyselou vůni);
 • krvavá (jasně červená až hnědá barva, vypadá jako jejichor, šmouha nebo krvácení).

Krvavý výtok je považován za nejnebezpečnější, zejména v postmenopauzálním období, kdy jej nelze zaměňovat s menstruací..

Krvavý výtok během premenopauzálního období

Do asi 45-50 let má žena stále menstruaci, ale pravidelnost jejich příchodu je narušena kvůli nestabilitě hormonálních procesů v těle. Množství a doba trvání špinění se liší. Mohou být rozmazané do hnědé barvy, vydrží méně než 2 dny, a příště budou bohatě vínově červené, pokračujte bez zastavení po dobu 2 týdnů. Kromě nepravidelných období, s menopauzou, může dojít ke krvácení, pokud žena užíva hormonální substituční terapii k úlevě od návalů horka a dalších onemocnění tohoto období.

Během premenopauzy je u žen pravděpodobnější výskyt endokrinních onemocnění, která zvyšují hormonální posun. Porucha produkce hormonů je způsobena nesprávným metabolizmem, ke kterému dochází v důsledku špatného fungování trávicího systému, nedostatku vitamínů. To vše se stává příčinou vzniku nepravidelného krvácení..

Původ postmenopauzálního krvácení

S ukončením menstruace a hormonálními změnami u ženy zmizí fyziologické faktory, které by mohly vést ke vzniku krvavého výtoku. Nyní se stávají pouze příznakem patologie (nemoci dělohy nebo přívěsků).

Varování: Pokud se při výtoku postmenopauzálních žen objeví stopy krve, je obzvláště riskantní odložit návštěvu lékaře. Nejpůsobivější příčinou takového výtoku může být rakovina dělohy. Odložením návštěvy gynekologa a pokusem se problém nějak vyřešit sama ztrácí žena drahocenný čas na včasné odhalení a odstranění nádoru.

Charakteristické příznaky patologického výtoku

U onemocnění dělohy dochází k poškození sliznic, je možné zničení tkání a cév. Existují ložiska hnisavého zánětu. Proto se v patologickém výtoku objevují následující příznaky:

 • vodnatá konzistence;
 • přítomnost pěny, sraženin hlenu, nazelenalého hnisu nebo krve;
 • nepříjemný zápach;
 • způsobit podráždění vnějších pohlavních orgánů, zarudnutí a svědění kůže v perineu;
 • ve vagině je pocit pálení a svědění.

Výtok je obvykle doprovázen příznaky, jako je potíže s močením, doprovázené řezem v močovém měchýři. Kromě toho se může objevit bolest v břiše a dolní části zad a v některých případech dochází ke zvýšení tělesné teploty..

Upozornění: Je nutné naléhavě vyhledat lékaře, pokud se v postmenopauzálním období objeví krev při výtoku ženy a současně neužívala HRT léky na zmírnění příznaků menopauzy. Přítomnost nádoru v děloze může být indikována zácpou a retencí moči.

Příčiny vzniku patologického výtoku

Příčiny výskytu abnormálního výtoku u žen po nástupu menopauzy jsou patologie spojené s hormonálními poruchami, chronickými onemocněními pohlavních orgánů, infekčními lézemi dolních pánevních orgánů, endokrinními odchylkami.

Nemoci spojené s hormonálními poruchami

Endometrióza Během celého reprodukčního období podstoupila žena během menstruace pravidelnou obnovu sliznice dělohy. To bylo způsobeno vysokou hladinou ženských pohlavních hormonů. Během menopauzy, kdy hladina estrogenu v těle prudce klesá, endometrium klesá v objemu a jeho růst se zastaví. Proto často s nástupem menopauzy onemocnění ustupuje, i když žena trpěla svými projevy mnoho let..

Avšak v některých případech vede hormonální narušení (nedostatečná produkce progesteronu v těle) naopak k nástupu endometriózy. Jedním z provokujících faktorů jsou metabolické poruchy. Estrogeny se produkují v tukové tkáni, proto obezita často vede k endometrióze během menopauzy. Přispívá k nezměrnému růstu endometria také diabetes mellitus, hypertenze.

Endometrióza se může objevit u žen, které podstoupily chirurgický zákrok k odstranění dělohy a přívěsků vytvořených v místě jizev. Infekční onemocnění, oslabení imunity také vyvolávají výskyt endometriózy..

Při menopauze toto onemocnění způsobuje výskyt krvavých skvrn a častějšího krvácení, které vede k anémii. Endometrióza je v tomto věku předzvěstí rakoviny..

Myom dělohy. Benigní nádor ve formě uzlů ve svalové tkáni dělohy. S jeho nárůstem roste ženské břicho, bolesti se objevují v dolní části, narušuje se trávení a močení. Charakteristickým příznakem fibroidů je výskyt silného krvácení..

Eroze a dysplázie děložního čípku. Eroze je spojena s destrukcí povrchových vrstev cervikálního epitelu a dysplazie je poškození všech vrstev sliznice. U těchto onemocnění se bílý výtok stává hojným, necítí, objevují se v nich nečistoty krve.

Polypy v děloze. Jejich vznik lze usnadnit množením endometria, kyretáží a poškozením dělohy v mladším věku. V přítomnosti polypů si žena během menopauzy všimne bílého výtoku bez zápachu s pruhy krve.

Video: Jak se tvoří polypy endometria

Onkologická onemocnění

Rakovina děložního hrdla. V raných stádiích nejsou žádné projevy nemoci. Při menopauze je špinění charakteristickým a nejčastěji jediným příznakem, podle kterého jej lze detekovat. Další příznaky (bolest v podbřišku a křížové kosti) se objeví později.

Rakovina dělohy (endometrium). Výtok je nejprve bílý vodnatý, poté se v nich objeví krev. Krvácení zesiluje, jsou v nich hnisavé sraženiny.

Video: Faktory provokující výskyt rakoviny děložního čípku

Infekční a zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů

Vulvovaginitida. Zánětlivý proces v pochvě. Během menopauzy se vaginální sliznice ztenčuje. Kvůli nedostatečnému mazání se na povrchu objevují praskliny, které se snadno zapálí. Vyvíjí se dysbióza pochvy, při které umírá prospěšná mikroflóra. V tomto případě se objeví lepkavý slizniční výtok s příměsí hnisu, s vůní ryb. Barva pěnivého výboje je šedá, hnis jim dává žlutozelený odstín. Žena pociťuje pálení, svědění a všechny další příznaky podráždění vaginálního povrchu.

Cervicitida je zánět sliznic děložního čípku. Imunita u starších žen je významně oslabena, zatímco infekce se rychle šíří z pochvy do děložního čípku. Pokud je onemocnění zahájeno, dojde k zánětu endometria (endometritidy) a děložních přídavků. Charakteristickým znakem cervicitidy je intenzivní žlutý hnisavý výtok, ve kterém jsou krevní sraženiny. Kromě výtoku během menopauzy nemusí být žádné další příznaky.

Drozd (kandidóza). Vyskytuje se v důsledku oslabení imunity a porušení složení vaginální mikroflóry. Podchlazení, léky a další faktory mohou přispět k rozvoji Candidy. Výtok připomíná sraženou hmotu, má charakteristický kyselý zápach.

Sexuálně přenosné infekce

Stejně jako v mládí může žena v menopauzálním věku onemocnět trichomoniázou, kapavou, chlamydií a dalšími infekcemi přenášenými během pohlavního styku. Se sníženou odolností těla se zánětlivé procesy rychle šířily z vnějších pohlavních orgánů do dělohy a přívěsků a ovlivňovaly močové orgány.

U těchto onemocnění je možné následující vypouštění:

 1. Trichomoniasis je vodnatý, pěnivý, bílý se žlutozeleným nádechem. Existuje silný nepříjemný zápach.
 2. Kapavka je hustý, šedozelený hnisavý výtok. V pochvě je neustálé nutkání na močení, svědění a pálení.
 3. Chlamydie. Výtok může být čirý nebo bílý sliznice. Poškození močových cest vede k tomu, že se moč zakalí, při močení se objeví křeče.

Diagnostika a prevence chorob pohlavních orgánů s menopauzou

Vzhledem k tomu, že mnoho nemocí má podobné příznaky, žena nebude schopna zjistit příčinu patologického výtoku, zejména se jich zbavit. Důležitým opatřením k zabránění přechodu nemocí na chronickou formu je návštěva lékaře a absolvování vyšetření dvakrát ročně..

Ultrazvuk ukáže přítomnost jakýchkoli patologických novotvarů. Cervix a děložní dutinu můžete zkoumat pomocí kolposkopu, optického zařízení, které osvětluje a zvětšuje obraz studovaného povrchu. Podle krevních testů je zjištěna povaha zánětu a infekce a je detekována přítomnost onkologie.

Jaké výtoky jsou přijatelné během menopauzy?

Menopauza je v životě ženy velmi obtížné období. Dochází k postupnému zániku reprodukční funkce a ke komplexní restrukturalizaci celého organismu při změněném hormonálním pozadí. Žena se potýká s neznámými známkami, které vyvolávají mnoho otázek.

Mezi tyto projevy patří krvavý výtok během menopauzy, který má různou barvu a povahu. V této publikaci se podrobněji podíváme na to, které možnosti jsou považovány za normu, a kdy potřebujete navštívit lékaře..

Co potřebujete vědět o výtoku během menopauzy

Reprodukční systém ženy je přímo závislý na pohlavních hormonech. Kolísání hormonálního pozadí zajišťuje měsíční obnovení endometria. To vede k menstruaci. Vagina a děložní čípek pod vlivem hormonů produkují hlen nezbytný pro fungování.

K nástupu menopauzy u žen dochází v průměru po 45–50 letech. V tomto věku má dáma pokles hormonální aktivity. U žen s menopauzou se proto povaha výtoku mění..

Navíc v každé fázi menopauzy budou za normu považovány pouze určité možnosti. Pokud mají jinou barvu a charakter, měli byste se poradit s lékařem. V některých případech je nutná okamžitá léčba.

Climax má 3 fáze nebo fáze:

 1. Premenopauza - fáze začíná od okamžiku prvních projevů zániku funkce vaječníků až do poslední nezávislé menstruace.
  Předpokládá se, že může trvat až 6 let. Během této doby se ženské tělo postupně přizpůsobuje probíhajícím hormonálním změnám. U ženy se objevily nejjasnější příznaky menopauzy: návaly horka, úzkost, zvýšená nervozita, rychlá únava i po menší fyzické námaze.
 2. Menopauza - tato fáze trvá 12 měsíců.
  Stanoví ji gynekolog až poté, co se tak stalo. Pokud během roku po poslední nezávislé menstruaci již menstruace nebyla, nastala menopauza.
 3. Postmenopauza - tato fáze nastává bezprostředně po předchozí a trvá až do konce života ženy.

Zvažte výtok během menopauzy, který je možný v každé fázi.

Co hledat během premenopauzální fáze

U premenopauzálních žen se doba menstruačního krvácení zkracuje a intervaly se neustále prodlužují. Důvodem je postupný pokles estrogenu produkovaného vaječníky..

Při nízké hladině hormonu roste endometrium pomaleji. Nejprve se interval prodlouží o několik dní a poté až na 2-4 měsíce. Některé dámy mají až šest měsíců.

Alokace během menopauzy mohou být mírné (lékaři je definují jako normální) nebo nadměrné (gynekologové je klasifikují jako patologické). Žena tedy pokračuje ve stejných krvavých proudech, jaké byly během normální menstruace, ale jsou stále hubenější. Vzhled žlutého výboje lze považovat za normu..

Žena by se neměla bát, pokud jedna z možností uvedených výše půjde s mírou, aniž by pociťovala bolest nebo svědění. Pokud má žena během menopauzy nadměrné krvácení, důvody by měly být zjištěny při návštěvě gynekologa.

Pokud je výtok z menopauzy tmavě hnědý nebo zelený, je nutná dobře zvolená léčba. Žena by neměla zdržovat návštěvu lékaře..

Kromě toho byste měli věnovat pozornost povaze vaginálního výtoku. Odborníci považují za normální pouze slizniční výtok bez zápachu. U všech ostatních možností budete potřebovat konzultaci s gynekologem. Je to zpravidla vůně, která může být prvním signálem o průběhu nějakého patologického procesu v těle..

Změny ve fázích menopauzy a postmenopauzy

Během menopauzy se výtok mění. Stávají se jako rýžová voda, která je bez zápachu. Obvykle jsou průhledné, ale v žádném případě vodnaté. Musí mít jednotnou konzistenci. Jdou v malém počtu. V této fázi menopauzy je takový projev usnadněn úplným vyhynutím funkce vaječníků a také hormonálními změnami v těle..

Výtok během menopauzy by se měl obvykle snižovat postupně. Postupem času se buď úplně zastaví, nebo zůstanou, ale v minimálním množství. Výtok u žen po menopauze by neměl být přítomen nebo by měl zůstat sotva znatelný.

Zdravá žena ve věku 60 let již nevnímá menopauzu a výtok jako součást svého stavu. Alokace již chybí a menopauza bude pokračovat až do konce života.

Co by mělo být alarmující

Klimakterické období u ženy nemusí vždy projít bez komplikací a nemocí. Docela často se ženy potýkají s patologiemi, které signalizují určité zdravotní problémy. Existuje mnoho důvodů pro abnormální výboj..

Lékaři spojili všechny důvody do následujících skupin:

  Hormonální příčiny.
  Nástup menopauzy u mnoha žen je poznamenán hormonální nerovnováhou. U některých žen vyvolává hyperplazii endometria. Pokud léčba není zahájena včas, onemocnění se zvrhne v onkologii. Proto je velmi důležité včas diagnostikovat onemocnění. První zvon nemoci bude rozmazávat tmavě hnědý výtok.

Metabolické poruchy.
U žen s cukrovkou, obezitou nebo arteriální hypertenzí existuje riziko vzniku maligních nádorů během menopauzy.

 • Infekční povaha.
  Během menopauzy je imunita žen oslabena, a proto existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde k nějaké infekci, která vyvolává zánětlivé procesy. Krvavý výtok nebo kapalina, jako je voda, špinavý žlutý výtok, který má zápach, naznačuje infekci. Zvýraznění žluté barvy by mělo vždy upozorňovat, a to jak u dívky, tak u zralé ženy..
 • Pokud dáma objeví alespoň jeden z uvedených příznaků, musí se urgentně poradit s gynekologem.

  Druhy patologických výtoků

  Aby žena dokázala kompetentně vysvětlit gynekologovi, jaký má výtok, měli byste se seznámit se stávající terminologií.

  Odborníci je rozlišují podle barvy a složení:

  1. Krvavý - existují různé intenzity: rozmazání, krvavé nebo krvácení.
   Barva může být červená, hnědá nebo černá. Častými doprovodnými projevy jsou nepříjemné pachy a různé bolestivé pocity. Může signalizovat rakovinu.
  2. Tvaroh - druh látky, podobný tvarohu.
   Někdy to má kyselou vůni. Jsou příznaky drozdů nebo jiných plísňových onemocnění.
  3. Hnisavé - jsou zelené nebo nažloutlé.
   Konzistence jako krém. Doprovázeno zápachem. Příznaky následujících nepříjemných onemocnění: kapavka, chlamydie, bakteriální vaginitida atd..
  4. Sliznice - hojně průsvitné nebo se slabě nažloutlým nádechem, které pění, mají nepříjemný zápach, mohou být doprovázeny svěděním nebo bolestí.
   Uveďte onemocnění endometria.

  Patologické projevy mohou být jak s vůní, tak bez ní. Ale vůně je vždy důvodem k domluvení schůzky s gynekologem..

  Je krvácení vždy nebezpečné

  Špinění po menopauze vyžaduje zvláštní pozornost. Hlavním důvodem těchto projevů je nepochybně částečná funkčnost vaječníků..

  Prodloužené nebo silné výtoky v postmenopauzálním stadiu jsou příznakem hormonů nebo rakoviny.

  Nejnebezpečnější špinění po menopauze. Do této doby vaječníky zcela zastavily svoji činnost..

  Proto jsou výtoky v poslední fázi menopauzy příznaky takových nebezpečných onemocnění, jako jsou:

  1. Hyperplazie - proliferace děložních tkání na pozadí poklesu ženských hormonů.
   Podle odborníků mohou být impulsem pro rozvoj hyperplazie závažná onemocnění spojená s metabolickými poruchami: diabetes mellitus, obezita nebo hypertenze. To je další důvod, proč přemýšlet o svém zdraví. Krvavý výtok z těchto závažných onemocnění může být hrudkovitý.
  2. Vývoj fibroidů nebo polypů v děloze je příčinou krvácení v menopauze, doprovázeného bolestmi v podbřišku.
   U postmenopauzálních žen může takové onemocnění signalizovat také vodnatý výtok u žen..
  3. Přítomnost hormonálních poruch.
   V lidském těle je vše vzájemně propojeno. Problémy s fungováním štítné žlázy nebo slinivky břišní, stejně jako narušení metabolismu lipidů nebo sacharidů, mohou vyvolat vážná onemocnění. Nejzávažnějším z nich je nádor hypofýzy.
  4. Onkologická onemocnění pohlavních orgánů v raných stádiích vylučují během menopauzy temný výtok.

  Moderní medicína nabízí účinné metody prevence těchto složitých onemocnění. Z nichž nitroděložní tělísko (IUD) Mirena.

  Ženy dostávají nitroděložní tělísko primárně, aby se zabránilo nechtěnému těhotenství. Ale během těžké menopauzy se spirála Mirena používá k prevenci hyperplazie endometria.

  Kdy nepanikařit

  Zvažte špinění po menopauze a příčiny jejich výskytu:

  1. Hnědý výtok se objevuje u žen během období užívání hormonálních léků, které pomáhají vyrovnat se s příznaky menopauzy.
   Nemůžete takové léky užívat neustále, musíte si několik dní dělat přestávky. Během takové pauzy může být v krvi malé množství hormonů, které při oxidaci získají tuto barvu..
  2. Klam se objeví, když poklesne hladina estrogenu.
   Nedostatečná hladina tohoto hormonu brání rozvoji endometria a přispívá k oslabení cév ve stěnách dělohy. Když tlak ženy stoupne, některé cévy prasknou. Na prádle se objeví kapičky krve.
  3. Fatální výtok během menopauzy může být nejen děloha.
   Protože během menopauzy se vagína ztenčuje a vysychá, během vaginálního sexu bez použití lubrikantu může dojít ke zranění. Výsledkem je, že krev z prasklých cév se na prádle objeví jako růžové skvrny. V této situaci se objeví bolest v perineu..

  Krvavý výtok v menopauze po menopauze způsobuje totéž. Měli byste vědět, že při menopauze může dojít ke krvácení ze střev nebo močové trubice. Někdy jsou zaměňovány s obdobími. Mohou dámy nezávisle identifikovat příčinu krvácení?

  Každá žena to může udělat s hygienickým tamponem. Pokud zůstane čistý několik hodin poté, co byl ve vagině, krvácení nepochází z dělohy nebo pochvy. Paní má několik důvodů pro povinné návštěvy specialistů, aby stanovila přesnou diagnózu.

  Krvavý výtok, který je pozorován během menopauzy, může způsobit řadu důvodů. Kromě toho byste měli vzít v úvahu fázi klimakterického období a další faktory. Proto byste se neměli pokoušet diagnostikovat sami..

  Při prvních příznacích je nutné se poradit s odborníkem. Gynekolog provede nejen vyšetření, ale také pošle na ultrazvukové vyšetření a předepíše nezbytné testy. Takový integrovaný přístup pomůže diagnostikovat nemoc v rané fázi, kdy ji lze vyléčit. Přejeme vám hodně zdraví!

  Dámy, doufáme, že vám tento článek pomohl. Pokud máte další informace, sdílejte je prosím v komentářích..

  Výtok s menopauzou u žen: norma a patologie

  Výtok během menopauzy u žen odráží obraz toho, co se děje v reprodukčním systému. S ukončením menstruace se mění hormonální pozadí, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku zánětlivých a rakovinových onemocnění. Abnormální výtok se stává jedním z prvních příznaků patologie. Pokud se změní konzistence nebo vůně hlenu v cervikálním kanálu, měli byste se poradit s lékařem a zjistit příčinu.

  • 1 Normální výtok v menopauze
  • 2 Druhy abnormálního výboje
   • 2.1 Bílý sýr
   • 2.2 Krvavý
   • 2.3 Žlutá
   • 2.4 Green goo
  • 3 Příčiny patologického výtoku
   • 3.1 Nemoci způsobené hormonálními poruchami
    • 3.1.1 Endometrióza
    • 3.1.2 Děložní myomy
    • 3.1.3 Dysplazie a eroze děložního čípku
    • 3.1.4 Polypy endometria
   • 3.2 Onkologické patologie
   • 3.3 Zánětlivá onemocnění
   • 3.4 Sexuálně přenosné infekce
  • 4 Diagnostika
  • 5 Léčba výtoku s menopauzou
  • 6 Správná výživa
   • 6.1 Základní minerály a vitamíny
   • 6.2 Jaké produkty by měly být zlikvidovány?
   • 6.3 Užitečné potraviny pro ženy během menopauzy

  Normálně by výtok měl sestávat pouze z hlenu z cervikálního kanálu. Navzdory skutečnosti, že po nástupu menopauzy jeho množství klesá, což je doprovázeno zvýšením vaginální suchosti, je v určitém množství nadále produkováno, aby si udrželo ochranné funkce.

  Bělavé skvrny bez nepříjemného zápachu na prádle jsou považovány za normální. U žen se v tomto období vyskytuje silný a vodnatý výtok. Textura může záviset na mnoha faktorech: hormonální substituční léčba, doba nástupu menopauzy atd. Při menopauze může dojít k úplné absenci výtoku.

  Za normálních okolností by neměly být žádné pocity svědění ve slabinách a nepříjemný zápach.

  Je nutné sledovat povahu leucorrhoea, aby se zabránilo rozvoji závažných genetických onemocnění. Jakékoli změny v konzistenci, barvě a vůni by měly ženu upozornit. Také byste se měli poradit s lékařem, pokud se u Vás vyskytnou následující příznaky:

  • bolest v dolní části břicha;
  • zvýšená tělesná teplota;
  • hlen v intimní oblasti;
  • svědění;
  • nepohodlí při pohlavním styku.

  Je třeba si uvědomit, že ochrana je důležitá po menopauze. Žena již nemůže otěhotnět (v případě, že k menopauze došlo již dávno), ale toto období nevylučuje riziko výskytu pohlavně přenosných infekcí nebo virových onemocnění (hepatitida, HIV, lidský papilomavirus).

  Ani lékař nemůže stanovit diagnózu na základě barvy výtoku. Jejich vlastnosti však pomohou určit opatření první pomoci přijatá před získáním výsledků testu..

  Bělavý, průhledný hlen je normou. Vzhled hrudek, podobně jako hustý tvaroh, může naznačovat plísňovou infekci. Infekce houbou rodu Candida (drozd) je doprovázena kyselým zápachem, svěděním a sýrovým výtokem.

  Diagnóza je potvrzena na základě nátěru, ale opatření lze přijmout dříve. Je nutné vzít pilulku (nebo několik - podle pokynů) antifungálního léku a chránit se.

  Na začátku menopauzy je tento stav považován za normální. Je to způsobeno zastavením menstruační funkce a uvolněním částic starého endometria. Pokud k tomu dojde u ženy, která delší dobu neměla menstruaci, je nutné navštívit lékaře..

  Krvavý výtok se považuje za variantu normy, pokud bylo vyšetření, vaginální ultrazvuk provedeno před více než 24 hodinami a došlo k pohlavnímu styku. Mohou být vyvolány drobnými poraněními v pochvě..

  Pokud však výtok hnědého hlenu s krví pokračuje nebo se vyskytuje opakovaně, může to znamenat děložní myomy, polypy nebo endometriózu..

  Mírný nažloutlý nádech hlenu bez nepříjemného zápachu je v některých případech normální variantou.

  Zvýrazní žlutě

  Žlutý vodnatý výtok může naznačovat inkontinenci nebo únik moči. Je to způsobeno slabostí svalů pánevního dna, ke kterému dochází po porodu nebo během menopauzy. Musíte věnovat pozornost pocitům po kýchání nebo smíchu. Pokud v tuto chvíli dojde k vyprázdnění, měli byste posílit svaly v této oblasti..

  Kegelova cvičení se doporučují všem ženám, snižují riziko prolapsu reprodukčního systému a poruchy zadržování moči.

  Zelenkastý hlen je považován za špatné znamení. Jeho vzhled je spojen s uvolňováním hnisu. Dokonce i jedna zelená kapka na kalhotkách může znamenat infekci..

  Zelený slizovitý výtok

  Naléhavá potřeba navštívit gynekologa a darovat nátěr a krev na infekční nemoci, včetně pohlavně přenosných nemocí.

  Příčiny výskytu patologického hlenu po nástupu menopauzy mohou být chronická onemocnění, hormonální poruchy, infekce, abnormality v endokrinním systému.

  Hormonální poruchy mohou vyvolat vývoj několika patologií.

  Během plodného období, kdy žena pravidelně menstruuje, prochází obnovou vnitřní výstelky dělohy - endometria. To je způsobeno vysokou koncentrací pohlavních hormonů. Během menopauzy hladina estrogenu prudce klesá, což vede ke ztenčení endometria a zastavení jeho růstu. Výsledkem je, že endometrióza je v období menopauzy méně častá, a i když jí žena trpěla mnoho let, patologický proces se může zastavit..

  Někdy však hormonální narušení vede naopak ke zvýšené pravděpodobnosti vzniku onemocnění. Nesprávný metabolismus je považován za provokující faktor. Lipidy jsou prekurzory pohlavních hormonů; více jich produkují lidé s nadváhou nebo vysokým cholesterolem. Zejména množství estrogenu překračuje přípustné limity a progesteron klesá. To vede k nástupu onemocnění. Přispívá k tomu také hypertenze a diabetes mellitus..

  Endometrióza se může dokonce objevit u žen, které podstoupily operaci k odstranění dělohy. Je vytvořen z tkáně jizvy. Vedou k tomu také infekční onemocnění a oslabení imunitního systému. Během menopauzy je tato patologie považována za předzvěst rakoviny..

  U tohoto onemocnění se objevuje výtok hnědé nebo nahnědlé barvy.

  Je to benigní hmota svalové tkáně ve formě uzlin. Je doprovázen růstem břicha, bolestmi v dolní části, zažívacími potížemi a močením.

  Výskyt krvácení je jedním z nejcharakterističtějších příznaků tohoto onemocnění..

  Eroze je destrukce povrchových vrstev epitelu a dysplázie - všech vrstev sliznice. Nemoci doprovází hojný bílý výtok bez zápachu s krevními nečistotami.

  Dysplázie děložního čípku

  Představují růst endometria uvnitř dělohy ve formě formací s nohou. Důvodem je kyretáž, potrat, poškození orgánů. Jsou doprovázeny stejným výtokem jako u endometriózy nebo dysplázie.

  Rakovina děložního čípku je obzvláště nebezpečná, protože její projevy chybí v počátečních stádiích onemocnění. U menopauzy je nejčasnějším znakem růžový výtok. Další příznaky: bolest v podbřišku a křížové kosti - nemusí to být poprvé.

  Rakovina děložního hrdla

  U rakoviny dělohy je výtok zpočátku bílý a vodnatý, poté se do něj dostane krev. S progresí onemocnění se zvyšuje krvácení doprovázené hnisem.

  Vulgovaginitida je zánětlivý proces v pochvě. Během nástupu menopauzy se vaginální sliznice ztenčuje. Nedostatek mazání vede k prasklinám, které mohou snadno způsobit zánět. To vyvolává výskyt dysbiózy, která je doprovázena lepkavými sekrety sliznic s rybím zápachem a krevními nečistotami. Barva hlenu je šedá s hnědavě žlutozeleným nádechem. Příznaky jsou pálení a svědění, podráždění vaginálního povrchu.

  Dalším onemocněním, cervicitidou, je zánět sliznic cervikálního kanálu. Vede k významnému oslabení imunity v postmenopauzálním věku. Infekce, která vstupuje do pochvy, se šíří do cervikálního kanálu. Když onemocnění začne, dojde k zánětu sliznice dělohy a vaječníků. Charakteristickým rysem je žlutý hnisavý výtok s krevními nečistotami. Během menopauzy nemusí být žádné další příznaky.

  Nakazit se sexuálně přenosnými infekcemi v postmenopauzálním období není méně pravděpodobné než v reprodukčním věku. To vede k promiskuitnímu sexuálnímu životu bez ochrany. Pravděpodobnost vzniku mnoha nemocí při používání kondomu klesá, ale úplně nezmizí. U pohlavně přenosných chorob je možný následující výboj:

  NemociCharakteristický
  TrichomoniasisPěnivý, vodnatý, bílý se žlutozeleným nádechem, nepříjemný zápach
  KapavkaVýtok je hnisavý, šedozelený. Svědění v pochvě, pálení, trvalé nutkání na močení
  ChlamydiePrůhledný nebo bílý slizovitý výtok. Pokud dojde k poškození močových cest, moč se zakalí a během močení se objeví křeče

  Pokud se objeví podezřelý výtok, měli byste kontaktovat svého gynekologa. Je nezbytně nutné připravit si anamnézu, sepsat všechny užívané léky, pamatovat si, kde příznaky začaly a co způsobilo jejich změnu.

  Během vyšetření lékař provede výtěr a provede PAP test. Pokud se vyskytnou problémy s endometriem nebo děložním čípkem, viditelné při vizuálním vyšetření, provede se biopsie. Kromě toho jsou předepsány zkoušky za účelem stanovení:

  • obsah a poměr pohlavních hormonů;
  • přítomnost pohlavně přenosných infekcí;
  • nádorové markery.

  V terapii se v závislosti na onemocnění používají antibiotika, antivirotika, antifungální látky, protizánětlivé léky nebo léky obsahující analogy ženských pohlavních hormonů:

  ChorobaLéčba
  Atrofie vaginální sliznicePředepisují se čípky s estrogeny, ale nelze je použít v přítomnosti krvavých výtoků nebo maligních novotvarů. Nežádoucí účinky těchto čípků mohou zhoršit svědění a pálení.
  Cervicitida a vaginitidaPředepisují se protizánětlivé léky s baktericidním účinkem. Po testu citlivosti na antibiotika je předepsána antibiotická léčba
  KandidózaLéčí se antifungálními léky
  HPVS pozitivní analýzou na přítomnost lidských papilomavirů je indikována antivirová léčba. Pokud je kmen viru ten, který může vyvolat rakovinu, jsou nutné častější návštěvy lékaře a kolposkopie

  Někdy může být předepsána chirurgická léčba. V případě eroze děložního čípku se jedná o moxování, při dysplazii - elektrická ionizace nebo chirurgická léčba maligního nádoru.

  Významné vláknité léze a cysty mléčných žláz vyžadují jejich odstranění. Mnohočetné děložní myomy mohou vyžadovat amputaci dělohy.

  Doma můžete léčit drozd nebo vaginitidu, ale za tímto účelem byste neměli používat lidové léky. Jiné patologické procesy vyžadují návštěvu lékaře.

  Je důležité sledovat stravu během menopauzy, protože přírůstek hmotnosti vede k patologiím, jako je diabetes mellitus, ateroskleróza a hormonální poruchy. Množství jídla, které může mladá žena konzumovat bez poškození zdraví, je výrazně vyšší než po menopauze.

  Obsah kalorií v pokrmech by měl být snížen. Hlavním úkolem v tomto období je udržovat váhu. Chcete-li to provést, musíte dodržovat následující pravidla:

  1. 1. Zvyšte počet jídel snížením porcí. Po chvíli se žaludek zmenší a pocit hladu se sníží.
  2. 2. Pijte více vody. Během menopauzy můžete vypít až 2 litry denně. Tekutina podporuje rychlé odbourávání tuků a urychluje metabolismus.
  3. 3. Omezte stravu s vysokým obsahem kalorií. Dostatek 1 500 kcal denně.
  4. 4. Strava by měla být pestrá, bohatá na živiny, které podporují tělo během hormonálních změn.
  5. 5. Nejkokalorickější jídla by měla být v první polovině dne. Během tohoto období tělo lépe asimiluje jídlo a dokáže konzumovat maximum kalorií denně..
  6. 6. Je nutné vzdát se smažených potravin ve prospěch pečených a parených.
  7. 7. Jídlo by mělo mít optimální teplotu, ne příliš studené nebo horké. Posledně jmenované ztěžuje trávení.

  Během tohoto období je nutné konzumovat potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Doporučuje se dodatečně užívat jejich komplexy..

  Nejužitečnější jsou následující látky:

  LátkaCharakteristickýprodukty
  Vápník a bórJsou nezbytné pro prevenci osteoporózy, zajišťují hustotu kostí, normalizují fungování nervového systému a myokardu, zabraňují bolesti páteře a kloubů, posilují zubní sklovinuVápník se nachází v mléčných výrobcích, sóji, rybách, avokádech. Bor - v broskvích, chřestu, sušených švestkách
  HořčíkBlahodárně působí na nervový systém, pomáhá vyrovnat se s nespavostí, má mírný uklidňující účinekNalezeno v ořechech, obilovinách a luštěninách
  Omega 3Polynenasycené mastné kyseliny pomáhají při práci srdce, jsou preventivním opatřením proti lámavosti vlasů a nehtů. Předcházejte neurologickým onemocněním, snižujte hladinu cholesteroluNalezeno v rostlinných olejích a rybích olejích. Nejvíc ze všeho - v atlantickém lososu, pstruzích, tuňácích a sardinkách
  LigninyPotřebné k odstranění nepohodlí v pochvě. Obsahuje přírodní hormony, užitečné pro menopauzuVětšina z nich je v lněných semínkách.
  Vitamin E.Pomáhá předcházet vaginální suchosti a otokům prsou. Normalizuje práci kardiovaskulárního systému, pomáhá prodloužit činnost vaječníků, což je důležité během menopauzyNalezeno v zelenině a másle, mléce, zakysané smetaně, zelenině, ořechech a ovoci

  Postmenopauza není nemoc, takže neexistují žádné zákazy jídla. Doporučuje se ale snížit dávku některých z nich. Sledování obrázku bude snazší a příznaky menopauzy budou méně výrazné, pokud omezíte užívání:

  • káva;
  • perlivá voda;
  • uzené maso a sádlo;
  • polotovary;
  • sůl;
  • cukr a pečivo;
  • sýr feta a suluguni;
  • čokoláda;
  • kořeněná jídla;
  • majonéza;
  • polotovary;
  • alkohol.

  Abyste snížili riziko možných nemocí, musíte posílit tělo, zejména správnou výživou. V daném věku je nutné upřednostňovat otruby nebo obilný chléb, mléčné výrobky, ořechy, zeleninu, ovoce a bobule.

  Dietní menu pro tento týden je uvedeno v tabulce.

  Den v týdnuSnídaněObědVečeřeOdpolední svačinaVečeře
  pondělíTvaroh s rozinkami a sušenými meruňkami, zelený čajBanán a sušenkyZeleninová polévka, pohanková kaše, hovězí guláš, salát z čerstvé zeleniny, kompot ze sušeného ovoceKefír nebo kvašené pečené mlékoVinaigrette, libové ryby, zelený čaj
  úterýOvesné vločky s kravským mlékem a cukrem, jogurt, zelený čajDomácí suchary a želéRýžová polévka, vařené brambory, dušená krůta, domácí želéRyazhenka s banánemPečená libová ryba, salát z čerstvé zeleniny
  středaPohanková kaše se sójovým mlékem s rozinkamiToast s otrubovým chlebovým máslem, čajem, kefírem nebo fermentovaným pečeným mlékemHubený boršč, celozrnné těstoviny, kompot, dušené kuřeNízkotučná zmrzlinaZeleninový guláš, čaj, želé
  ČtvrtekZeleninový a ořechový salát, dušená kuřecí prsa, kompot ze sušeného ovoceOřechy a jablkoZeleninová polévka s masovými kuličkami, zeleninový salát s tofu, kuřecí řízek, čajJogurtBramborový kastrol, zelený čaj
  pátekPšeničná kaše s mlékem a medem, pečené jablko, bylinkový čajBobule a ovocné smoothie s lněnými semínkyPohanková polévka, bramborová kaše, vařené rybyMrkev s ořechyKuře se zeleninou, dušená sója, mátový čaj.
  sobotaKastrol s tvarohem se sušeným ovocem, toasty z hrubého chleba, džusGalette sušenky a banánZeleninová polévka s cereáliemi, rýžová kaše s hovězím masem, džusKefír a sucharyDušená rybí kotleta, bramborová kaše, mátový čaj
  NeděleRýžová kaše s vařeným masemTvarohPostní boršč, vařené brambory s rybami, sojové mlékoLněný ovocný salátZelné závitky se zakysanou smetanou, bylinkový čaj

  Nabídku můžete diverzifikovat svými oblíbenými pokrmy, hlavní podmínkou je, aby neměly příliš vysoký obsah kalorií. Důraz by měl být kladen na ryby a zeleninu a ze živočišných tuků na kuře.

  Členové mé rodiny velmi dobře vědí, že jednou za měsíc přijde období zvané „je lepší mě nezlobit“. Ze sladké a starostlivé manželky a matky jsem se změnil na podrážděné, mrzuté a kňouravé stvoření.