Krevní sraženiny během menstruace: příčiny a příznaky

Krevní sraženiny během menstruace nejsou vždy patologie. K tomu dochází u některých rysů ženského těla, abnormalit ve struktuře dělohy nebo při nízké fyzické aktivitě. Mohou však naznačovat vývoj poruch benigní nebo maligní povahy v pánevních orgánech. Musí být zacházeno nebo vyloučeno. K tomu byste měli podstoupit diagnózu od ošetřujícího gynekologa.

 • 1 Výtok během menstruace
 • 2 Přirozené příčiny
 • 3 Známky a příčiny patologie
  • 3.1 Hormonální narušení
  • 3.2 Climax
  • 3.3 Adenomyóza a endometrióza
  • 3.4 Polyp endometria
  • 3.5 Mimoděložní těhotenství
  • 3.6 Abnormální struktura dělohy
  • 3.7 Stav po porodu nebo potratu
  • 3.8 Antikoncepce a léky
 • 4 Vyšetření k identifikaci příčiny patologie
 • 5 Při jakém výtoku byste se měli poradit s gynekologem
 • 6 Možnosti léčby

Složení výtoku během menstruace zahrnuje částice funkční vrstvy endometria, krev z malých krevních cév, které jsou poškozeny, když se odlupují, a hlen, který je produkován žlázami děložního čípku. V krvi jsou antikoagulancia, která pomáhají udržovat sekrety tekuté a rychle se vylučují..

S příliš těžkými obdobími nebo při stagnaci hlenu v děloze si antikoagulancia neporadí. Krev se začíná srážet a v sekrecích se objevují sraženiny. To se může stát, pokud je žena delší dobu v jedné pozici. Krevní sraženiny během menstruace se objeví po dlouhém sezení.

Pokud je objem výtoku až 100 ml, maximálně na 2. až 3. den, a to netrvá déle než pět až šest dní, lze předpokládat, že menstruace prochází bez odchylek, dokonce i za přítomnosti sraženin. Neměl by však být nepříjemný zápach a bolestivé příznaky (kromě obvyklé menstruační bolesti).

Někdy se sraženiny objevují z fyziologických důvodů a odezní bez bolesti. Mezi tyto důvody patří:

 • Zvýšená srážlivost krve s hypertermií nebo horečkou.
 • Infekční onemocnění, která ovlivňují srážlivost.
 • Hormonální úprava. V této době může dojít k hojnému střídání se slabým krvácením během tvorby menstruační funkce nebo během menopauzy.
 • Vrozené poruchy tvaru dělohy (dvouhlavé nebo ohybové).
 • Těhotenství v počáteční fázi, kdy vajíčko nemohlo proniknout nebo se uchytit v endometriu. Menstruace se objevuje se zpožděním, zbytky vajíčka se objevují ve výtoku ve formě krevních sraženin.
 • Nemoci krve, patologie kardiovaskulárního systému.
 • Antikoncepce s nitroděložním tělem.
 • Anémie z nedostatku železa.

Krevní sraženiny během menstruace

Při metabolických poruchách v krvi se tvoří nedostatek železa, koncentrace hemoglobinu klesá. Jedná se o protein, který dodává buňkám kyslík, a proto je narušena normální funkce těla. Ženy trpí bolestmi hlavy a závratěmi, stav je doprovázen slabostí, zvracením a nevolností. Výtok může obsahovat sraženiny o velikosti až 4 cm, což může být bolestivé.

Jejich vznik během menstruace usnadňuje fyzická nečinnost (nízká fyzická aktivita) a nedostatečný příjem tekutin.

Menstruace s krevními sraženinami, příčiny a kdy navštívit lékaře

Každá žena ví a má představu, pokud se během jejího období něco pokazí. A jedním z nejčastějších výskytů je, že během menstruace je výtok v kusech. Proč se to stane, je to norma nebo patologie, které nemoci lze považovat za neškodné a které mohou vést k vážným následkům, zvážíme níže.

Co je to menstruace a délka menstruačního cyklu

Menstruační cyklus ženy je období od začátku jedné menstruace do začátku druhé, v průměru (a je u většiny žen normou) 28 dní. Může se významně lišit od ženy k ženě a liší se, zejména v mladém věku, protože cyklus je řízen ženskými pohlavními hormony..

Cyklus začíná od prvního dne menstruace a trvá až 7 dní, přičemž se obnovuje vnitřní výstelka dělohy - deciduální vrstva (endometrium), po které tělo začne produkovat specifické hormony, které slouží jako signál k vytvoření nové výstelky dělohy.

Endometrium pak ztvrdne, aby přijalo vajíčko, což je přibližně od 14. dne menstruace. Když vaječník připraví vyzrálé vajíčko k opuštění vaječníku do vejcovodu, dojde k ovulaci (uprostřed cyklu). Ještě několik dní se vejce pohybuje podél vejcovodu a je připraveno k oplodnění, ale pokud není oplodněno spermatem, jednoduše se rozpustí.

A pokud je celé tělo již připraveno na těhotenství, ale nepřišlo, pak produkce hormonů klesá, děloha odmítá endometrium a vnitřní obal se odlupuje - tento proces pozorujeme ve formě menstruace.

To znamená, že výtok během menstruace je směsí malého množství krve, částic sliznice a endometria. Menstruační tok je obvykle až 200 ml.

Oddělení vrchní vrstvy

Sraženina - co to je: proč vycházejí velké krevní sraženiny a jak je to normální

Přítomnost krevních sraženin ve výtoku nemusí vždy znamenat patologii. Může to mít mnoho důvodů. Normální výtok pro každou ženu její vlastní barvy a hustoty.

Tělo je navrženo tak, že během menstruace se v něm produkují speciální enzymy, které mohou vykonávat funkci antikoagulancií a zpomalit srážení krve. Když nemohou účinně zvládnout úkol, vytvoří se krevní sraženiny, když mají těžké období. Taková sražená krev, kaštanové barvy s rosolovitou konzistencí a dlouhá až 10 cm, je naprosto bezpečná.

Nebojte se také, pokud sraženiny nejsou doprovázeny horečkou, silnými bolestmi a velkým množstvím výtoku..

Sraženiny by vás neměly obtěžovat (bez dalších důvodů), pokud:

 • Je ti méně než 18 let,
 • Pokud od porodu uplynul méně než měsíc,
 • Pokud jste nedávno prodělali potrat, operaci, kyretáž, potrat,
 • Používáte nitroděložní tělísko (IUD), které během menstruace způsobuje silný průtok,
 • Víte, že máte abnormální polohu dělohy, která ztěžuje normální tok krve tvorbou sraženin.

Krevní sraženiny se také tvoří, pokud je žena delší dobu v jedné poloze, a poté ji dramaticky změnila. Například od horizontální (při spánku, relaxaci) nebo sedění (v autobuse, autě, kanceláři) po vertikální (při chůzi). Žena ze stacionárního stavu tak přechází do mobilního stavu a stagnace krve v děloze během klidu se dokáže zkroutit a vytvořit sraženiny, které vycházejí, jakmile začne pohyb.

To je považováno za normu..

Takové hrudky nejsou důvodem k obavám, pokud nejsou narušeny vaše normální tělesné aktivity a hormonální stav. Pokud existují bolestivé pocity a zvýšené nepohodlí - existují důvody k obavám.

Příčiny srážení menstruace

Hormonální nerovnováha

Během dospívání. Když tělo dívky teprve začíná, její menstruační aktivita a rytmická ovulace ještě nebyla stanovena. Nastal čas zavést proces, toto období trvá asi 2 roky.

Pak může dojít k přerušení trvání cyklu, vysoké citlivosti těla na stresové situace, některému z nejvíce nevýznamných negativních faktorů. Reprodukční systém tedy může reagovat s juvenilním krvácením, prodlouženou menstruací (až 2 týdny) a krev vytéká ve formě sraženin, jako játra.

Poruchy po porodu nebo kyretáži děložní dutiny. Během měsíce po narození dítěte nebo v případě chirurgického zákroku může mít porodná žena obrovské krvavé hrudky. Je normální, pokud spolu s výtokem není pozorováno zvýšení teploty, jinak je nutné zkontrolovat, zda v děloze zůstaly fragmenty placenty.

Během menopauzy, kdy dochází k zániku ženských reprodukčních a menstruačních funkcí (ve věku nad 45 let).

Hormonální nerovnováha je viditelná, pokud dojde k narušení fungování endokrinních žláz a selhání cyklu, pak existuje obrovský východ s hrudkami hnědé krve.

Climax

K porušení často dochází u žen po 45 letech, během perimenopauzy. Frekvence ovulace klesá, množství odmítnuté krve a endometria je narušeno, výtok přichází s velkým počtem sraženin.

Endometrióza a adenomyóza

Endometrióza Je charakterizována proliferací sliznice dělohy mimo ni, která je doprovázena bolestivými a prodlouženými obdobími, selháním cyklu a zvýšeným objemem krve, která vycházela.

Abnormální vývoj sliznice dělohy (adenomyóza) při porážce jejích stěn je doprovázen neustálou silnou bolestí a velkým množstvím sekrecí se sraženinami.

Adenomyóza ovlivňuje nejen prostor hlavního ženského orgánu, ale má šanci přejít do vaječníků, střev a dalších orgánů. Výskyt endometriózy je stále nejasný, i když je všeobecně přijímáno, že se na zánětlivých tkáních tvoří „screeningy“ endometria. Reprodukční prostor uvnitř se stává jako plást v bolestivých ložiscích.

Krev špatně koaguluje, kontraktilní funkce orgánu je narušena a pro chirurgickou léčbu je nutný klinický zásah.

Polypóza jako porucha endometria

U žen nad třicet let a dokonce iu žen v premenopauzálním věku (přibližně 50 let) je srážení častým jevem. Polypóza endometria (polypy) je porušení vnitřních tkání děložní dutiny. Tyto tkáně rostou a pokrývají děložní dutinu ve formě polypů, ze kterých jsou během menstruace možné krevní sraženiny a bolesti v podbřišku, poruchy v měsíčním cyklu abnormálním "růstem" děložní sliznice na stěnách a stejným nesystémovým "odstraněním".

Jiné zdravotní stavy také způsobují tyto hrudky, například:

 • Obezita - nadbytek tukové tkáně vede k narušení hladiny estrogenu v krvi a ovlivňuje rychlost růstu endometria,
 • Diabetes mellitus, nemocná štítná žláza nebo hypertenze - doprovázené zvýšeným množstvím výtoku v důsledku metabolických poruch v těle,
 • Zánětlivá onemocnění ženských pohlavních orgánů (malá pánev), vnitřní i vnější: jsou infekční povahy, způsobují zánětlivou reakci, jejíž hlavní roli hrají krevní cévy.

Mimoděložní těhotenství a těhotenská patologie

K patologii těhotenství dochází, když má těhotná žena výtok ve velkých hrudkách (nemusí si být ani vědoma své „zajímavé polohy“), což může varovat před hrozbou potratu. Existují hojné krvavé výtoky a menstruace je bolestivá, s těžkým nepohodlí v dolní části břicha ve formě kontrakcí.

Mimoděložní těhotenství je velmi vzácné, ale stává se, že během mimoděložního těhotenství se uvolňují hnědé tmavé kousky malého průměru.

Anomálie ženských pohlavních orgánů

Poruchy v rané fázi individuálního vývoje plodu, během těhotenství, se mohou projevit ve formě abnormálního sexuálního vývoje a tělo dělohy může mít patologický tvar. To znamená, že když dojde k výtoku, děloha funguje s poruchami, což vede k hojnému krvácení a tvorbě hrudek..

Patologie děložního čípku a děložní dutiny.

 • Myom dělohy. Benigní nádor nebo uzliny interferují s obvyklým „odstraněním“ endometria s nástupem menstruačního cyklu. V takových případech existují silná období, obsahují velké sraženiny. Toto krvácení s hrudkami nastává v důsledku menstruačních nepravidelností a může se projevit jak ve dne, tak v noci..
 • Hyperplázie endometria dělohy je nejčastější poruchou a mnoho krevních sraženin, včetně tmavých sraženin, vychází po menstruaci. Může doprovázet nemoci, jako je diabetes mellitus, zvýšená tělesná hmotnost nebo hypertenze.
 • Onkologické patologie děložního čípku a děložní dutiny. Překážkovým pohybem krve z dělohy a srážením krve i v děložní dutině se tvoří mnoho sraženin a samotná menstruace je velmi bolestivá. Pokud nechodíte včas ke gynekologovi, žena bude mít mnoho "souběžných" onemocnění v prodloužených formách, které se projevují neustálým krvácením.
 • Přítomnost cystických změn ve vaječníku. Gynekologická onemocnění vaječníků spojená s hormonálními poruchami. Proces je bolestivý, zejména uprostřed menstruace, což se projevuje ostrou bolestí v podbřišku, opožděným cyklem a vaginálním krvácením mezi obdobími.

Užívání léků na volání menstruace

Stává se, že žena samoléčí léky, jako je Norkolut nebo Dufason, které jsou použitelné během zpoždění menstruace. Výskyt menstruace nastává při hojném výtoku, který je spojen s nedostatečným množstvím progesteronu. Když má žena v těle více estrogenu než progesteron, stimuluje to růst endometria (vnitřní výstelky dělohy), roste a dochází k nerovnováze.

Existuje mnoho endometria, existuje relativně málo cév a buňky začínají umírat, cévy se stávají holými a začíná krvácení, které může být prodlouženo a hojné. To vede k rozvoji anémie z nedostatku železa..

Antikoncepční prostředky a nitroděložní tělísko

Perorální antikoncepce může krátkodobě způsobit krvácení (například mezi tabletami). Nitroděložní tělísko (IUD). Může to být zlato, stříbro nebo obyčejný polymer. V 7 z 10 případů způsobuje zvýšené krvácení, protože tělo vnímá spirálu jako cizí těleso.

S výtokem z dělohy to jde spolu se sraženinami. Někteří argumentují, že takové hrudky se objevují v souvislosti s měsíčními potraty, ale toto je zásadně mylný předpoklad, protože antikoncepce je umístěna uvnitř dělohy. Zabránit tomu, aby se spermie dostalo na cestu k vejci, což znamená, že je nemůže oplodnit.

Teorie potratů je tedy zcela neopodstatněná. Někdy je zvýšený menstruační tok spojen s individuální reakcí ženského těla na cizí těleso - spirálu.

Jiné (další) důvody

 • Infekční (zánětlivá) onemocnění malé pánve - velké množství období se sraženinami.
 • Příliš mnoho vitaminu B také ovlivňuje počet sraženin během menstruace..
 • Infekční onemocnění doprovázená horečkou. Mezi ně patří nachlazení a SARS. Prodlužují období menstruačního cyklu a jsou doprovázeny výskytem sraženin ve výtoku. Obvykle ovlivňují pouze jeden cyklus, působení toxinů, virů a mikrobů se na příští měsíc nevztahuje.
 • Skvělá fyzická aktivita před menstruací.
 • Neustálá přítomnost ženy ve stresujícím prostředí.

Kdy a za jakým výbojem byste se měli poradit s gynekologem

Jakékoli sraženiny by měly ženu upozornit. Nemůžete je prostě ignorovat..

Je nutné kontaktovat gynekologa pro neplánované vyšetření, pokud:

 • Přidělování se nezastaví do 7 dnů,
 • Krvácení po všechny dny neklesá a dosáhlo množství přes 150-200 ml,
 • Pokud se krvácení objeví „ve špatnou dobu“,
 • Plánujete těhotenství a pokoušíte se otěhotnět: zde mohou sraženiny hovořit o odmítnutí vajíček a možném potratu,
 • Výtok má štiplavý neobvyklý zápach nebo velmi velké sraženiny,
 • Výtok je doprovázen silnou bolestí, což může znamenat infekční (zánětlivé) procesy nebo hormonální nerovnováhu,
 • Objevila se dušnost, slabost, letargie, tachykardie, bledá kůže, což naznačuje velkou ztrátu krve.

Metody léčby patologických procesů během menstruace

Pokud dojde k obrovské měsíční ztrátě krve s tvorbou sraženin, je nutné podstoupit léčbu.

 • Konzervativní léčba - jejím cílem je doplnit tělo železem. Jedná se o používání vitamínů a železa, a to jak prostřednictvím jídla, tak i léků, odpočinku v posteli, zejména během krvácení z dělohy a hormonální léčby.
 • Chirurgická léčba je předepsána pro obtížné případy, jako jsou děložní myomy, přítomnost patologického endometria, vnitřní přepážka. Vyskytuje se škrábáním nebo hysteroresektoskopií. V nejnebezpečnějších situacích nebo s maligními patologiemi je děloha odstraněna.

Pojďme to shrnout

Nejdůležitější je mít na paměti, že sraženiny mohou být normální, pokud jsou vaše menstruace bezbolestné, nevyvolávají další nepohodlí a nedochází k narušení života. A pokud existují obavy nebo pochybnosti, přítomnost krevních sraženin ve formě jater nebo bolestivého stavu, domluvte si schůzku s lékařem, podrobte se vyšetření, abyste se vyhnuli zdravotně nebezpečným chorobám.

Musíte podstoupit gynekologické vyšetření, včetně ultrazvuku, abyste vyloučili jakoukoli patologii dělohy, abyste provedli obecný krevní test k určení dostatečného počtu krevních destiček. Dále ošetřující lékař předepíše léky, které zvýší srážlivost krve, normalizují hormonální hladiny (v závislosti na zjištěném onemocnění) a při komplexních maligních onemocněních se provádí chirurgický zákrok.

Je však lepší, aby žena pravidelně navštěvovala gynekologa, aby zabránila patologii a nezbavila se její zanedbané formy.

Menstruace se sraženinami, příčiny bez bolesti

Uvolňování krevních sraženin během menstruace je poměrně častým jevem kvůli fyziologickým mechanismům její koagulace. V některých případech však může jejich vzhled být signálem pro vývoj závažných hormonálních změn nebo patologických procesů. Proto byste měli znát příznaky charakteristické pro tato onemocnění, abyste se včas poradili s lékařem, zjistili důvody a zjistili, co dělat dál..

Fyziologie menstruace

Abyste pochopili, proč během menstruace vycházejí velké krevní sraženiny, měli byste znát fyziologii tohoto procesu..

Navzdory skutečnosti, že menstruační cyklus je regulován hypotalamem, dochází k hlavním změnám ve vaječnících a děloze. Prochází několika fázemi:

 • Zrání folikulů. Pod vlivem určitých hormonů po dobu dvou týdnů ve vaječnících se vyvíjí folikul, uvnitř kterého se nachází vajíčko.
 • Ovulace. Po zrání folikul praskne a vajíčko se uvolní a na uvolněném místě se objeví žluté tělísko. V této době začíná intenzivní uvolňování hormonů, jako je estrogen a progesteron. V případě oplodnění zajistí připojení vajíčka ke stěně dělohy. Pod jejich vlivem začíná růst epitel sliznice dělohy, uvolňuje se a 4-5krát zesiluje.
 • Při absenci oplodnění žluté tělo zemře a zarostlá vrstva endometria je odmítnuta. V tomto případě prasknou a krvácejí cévy, které zajišťují jeho životně důležitou činnost. Toto období se nazývá menstruace..

V důsledku toho se během menstruace uvolňuje nahromaděná krev, hlen a děložní epitel, což vysvětluje přítomnost sraženin v sekrecích.

Když jsou sraženiny normou

Pokud se objeví velké sraženiny během menstruace okamžitě po vstávání z postele, pak je to normou. To se vysvětluje akumulací a srážením krve v děložní dutině, zatímco je tělo v horizontální poloze. Totéž se může stát při dlouhodobém sezení na jednom místě..

V některých případech je srážení krve v děložní dutině způsobeno individuálními vlastnostmi její struktury. Některé ženy mají vrozené nebo získané záhyby, zúžení, septa a další abnormality. Obvykle je menstruace bohatá a velmi bolestivá, ale léčba může být pouze chirurgická.

Patologie, při kterých se tvoří sraženiny

Mezi důvody vysvětlujícími, proč se během menstruace tvoří velké sraženiny a procházejí genitálním traktem, lze rozlišit několik patologií.

Hormonální nerovnováha

V případě dysfunkce endokrinních žláz na to ženské tělo reaguje velmi rychle změnami v menstruačním cyklu. Prodloužení období mezi obdobími vede k silné proliferaci endometria a krevních cév. Během jeho odmítnutí proto vycházejí velké sraženiny a samotná menstruace se stává hojnou a nejčastěji bolestivou..

Novotvary

Podobné příznaky jsou pozorovány při tvorbě benigního nádoru (fibroidu) v děložní dutině.

Polypóza endometria

U tohoto onemocnění se tvoří mnoho polypů v důsledku růstu vnitřní vrstvy endometria, jak je znázorněno na fotografii. Navzdory skutečnosti, že se jedná o benigní formace, měsíční cyklus selhává, uvolňují se velké krevní sraženiny a jsou pozorovány silné bolesti v dolní části břicha. Někdy polypy, dorůstající do velké velikosti, jsou tělem odmítnuty a vyřazeny. Poté, co jsou údaje o tvorbě, podobné kousku pojivové tkáně, pryč, obnoví se cyklus a všechny příznaky zmizí.

Hyperplazie endometria

Tato patologie je založena na proliferaci endometria v důsledku zvýšeného dělení jeho stromálních a žlázových buněk. V tomto případě může být výtok nevýznamný a rozmazaný, což je odlišuje od normální menstruace. V dospívání se však hyperplazie projevuje hojným krvácením s velkými krevními sraženinami, které často vedou k anémii. Hyperplazie je způsobena:

 • hormonální poruchy,
 • obezita,
 • hypertenze,
 • cukrovka,
 • dysfunkce jater, štítné žlázy a nadledvin.

Endometrióza

S tímto onemocněním buňky vnitřní výstelky dělohy rostou do jejího těla, stejně jako její výstup mimo anatomické hranice orgánu, jak je znázorněno na fotografii. Protože skutečná příčina této patologie nebyla stanovena, vědci hovoří pouze o predisponujících faktorech, které zahrnují hormonální poruchy, neúspěšné potraty a jiné chirurgické zákroky, obezitu, dysfunkci jater a zavedení nitroděložního tělíska. Je třeba poznamenat, že k tomuto onemocnění dochází často, pokud během menstruace do břišní dutiny vnikly malé krevní sraženiny s buňkami endometria a později pronikly do sousedních tkání.

Poruchy systému srážení krve

Nedostatečná produkce antikoagulancií vede k tomu, že se krev začíná srážet i v děložní dutině. Žena si proto může všimnout, že místo tekutých sekretů vycházejí velké sraženiny..

Infekční choroby

Pokud je onemocnění doprovázeno zvýšením tělesné teploty, mohou vytékat krevní sraženiny.

V každém případě je bezpodmínečně nutné navštívit lékaře, který rozhodne o dalším postupu..

Jiné důvody

Mezi další faktory vysvětlující, proč se během menstruace objevily velké sraženiny, patří:

 • Přítomnost nitroděložního tělíska. Přítomnost cizího tělesa ve vnitřních pohlavních orgánech způsobuje těžké období s uvolňováním velkých krevních sraženin.
 • Poporodní období. Do 3-4 týdnů po narození dítěte se mohou vyvinout velmi velké krevní sraženiny, což je normální. Pokud jsou však doprovázeny bolestmi podobnými kontrakcím a současně dochází ke zvýšení celkové tělesné teploty, je možné, že kousky placenty zůstanou v těle dělohy.
 • Intenzivní fyzická aktivita během menstruace. To tónuje svaly vnitřních pohlavních orgánů, krev v nich stagnuje a má čas na srážení. V tomto případě je zcela pochopitelné, proč se tvoří velké sraženiny, které pak vycházejí, když jsou svaly uvolněné..

Pokud během menstruace vyteknou velké krevní sraženiny, které způsobí bolest, nepohodlí nebo zvýšení tělesné teploty, nemusíte přemýšlet o tom, co dělat samostatně. Co nejdříve byste se měli poradit s lékařem a nechat se vyšetřit. Včasné odhalení patologie zabrání rozvoji komplikací, degeneraci tkání, neplodnosti nebo přechodu nemoci do chronické formy.

Menstruace sraženin (hrudek) - příčiny děsivého jevu

Menstruace je doprovázena mnoha procesy v těle ženy. Centrální nervový systém koordinuje celý měsíční cyklus, reguluje pohlavní hormony. Pokud jedna z vazeb nefunguje správně, změní se povaha výtoku, doba menstruace. Pokud vaše menstruace přichází s krevními sraženinami - je normální nebo abnormální? O čemž svědčí tento obrázek?

Sraženiny jsou normální

Od prvního dne menstruace začíná další měsíční cyklus. Narodí se nové vajíčko, které se musí vyvinout před a po ovulaci. Souběžně s tím se děloha připravuje na přijetí oplodněného vajíčka. Pod vlivem hormonů se tvoří další vrstva dělohy - endometrium. Pokud nedošlo k oplodnění, děloha se ho začne zbavovat. Dělá kontrakce, vytlačuje vše zbytečné. Spolu s krví vycházejí zbytky endometria dělohy. Proto období s krevními sraženinami.

Během kritických dnů se navíc žena snaží více lhát, sedět a méně se hýbat. To zpomaluje proces uvolňování krve venku. Jakmile se dostane do pochvy, zvlní se. Na podložce může být vidět sražený výtok. Obvykle se objevují uprostřed menstruace nebo na konci. Důkaz, že krev přestává být energicky vylučována, je děloha zcela zbavena epitelu.

Pokud se výtok krve neliší od předchozích měsíčních období, není bolest, neobvyklé nepohodlí, není důvod k obavám. Výtok s krevními sraženinami je normální.

Někdy těžké období s krevními sraženinami doprovází ženu kvůli patologickým anomáliím. Pro takový stav je to norma, ale obecně je to odchylka. Patří mezi ně struktura dělohy se septa. Během menstruace krev přetrvává uvnitř, rychle koaguluje, objevuje se výtok s krevními sraženinami. A také dvouděložnou dělohu. Tento abnormální jev způsobuje bohatá období sraženin doprovázená silnou bolestí. Problém je vyřešen chirurgickým zákrokem.

Pokud se výtok během menstruace velmi liší od obvyklého, můžete mít podezření na patologické procesy v těle nebo gynekologické onemocnění.

Hormonální nerovnováha

Hormony jsou zodpovědné za celý proces menstruačního cyklu. V první fázi zajišťuje vývoj vajíčka hormon estrogen. Pod jeho vlivem děloha tvoří endometrium. Ve druhé fázi má přednost progesteron. Hormon pomáhá posilovat oplodněné vajíčko ke stěnám dělohy - připravenému endometriu. Pokud nedošlo k oplodnění, progesteron spouští menstruaci. Hormonální nerovnováha vede k selhání celého reprodukčního systému. Situace se může vyvíjet různými způsoby. Děloha tvoří přebytečnou vrstvu endometria, nástup menstruace bude opožděn. Výsledkem je bohatá nebo řídká menstruace s krevními sraženinami. V prvním případě je hlavním důvodem velkého počtu sraženin a silné menstruace vrstva endometria. Ve druhé - sražená krev.

Hormonální nerovnováha vůbec neznamená, že příčinou selhání je narušení reprodukčního systému. Za produkci a normální fungování hormonů jsou odpovědné:

 • Štítná žláza;
 • nadledviny;
 • mozek;
 • hypofýza.

Hladina hormonů se stanoví pomocí krevního testu, který se provádí v určité dny měsíčního cyklu. Při hormonální nerovnováze je měsíční výtok s krevními sraženinami vždy temný, doprovázený bolestmi v podbřišku, horečkou a nevolností. Při nedostatečném progesteronu je menstruace vzácná. S přebytkem - bohatá menstruace. Hormonální nerovnováha nastává během menopauzy. Poté přestává být menstruace pravidelná a výtok doprovází krevní sraženiny. Problém je vyřešen užíváním hormonálních léků.

Gynekologická onemocnění

Nemoci reprodukčního systému jsou často doprovázeny příznaky různé závažnosti. Ale někdy jsou menstruační nepravidelnosti a výtoky s krevními sraženinami jediným příznakem patologického procesu v těle..

 • Endometrióza je příčinou sraženin

Poměrně časté onemocnění u žen v jakémkoli věku. Hlavní příčinou patologie je hormonální narušení. Endometrióza se týká onemocnění dělohy. Orgán vytváří nadměrnou vrstvu endometria, která přesahuje hranice dělohy. To vše je doprovázeno bolestivou bolestí v předvečer menstruace nebo během menstruace. Nepohodlí při pohlavním styku. Pitva endometria způsobuje silnou menstruaci s krevními sraženinami. Po menstruaci zůstává bolestivá bolest. Situace se může objevit 1krát nebo se může opakovat každý měsíc. Což je dobrý důvod navštívit lékaře. Nemoc může být chronická, bude se pravidelně cítit. Endometrióza je jednou z příčin neplodnosti.

 • Myom dělohy

Onemocnění penisu, charakterizované přítomností benigních formací. Gynekologové rozdělují myomy, fibromy, fibroidy. Závisí na umístění nádoru a tkáních, které se podílejí na tvorbě. V závažných případech se novotvar může změnit na maligní formu. Příčinou onemocnění je často hormonální narušení. Fibroidy se velmi často objevují u žen po 40 letech před menopauzou. Může se však vyskytovat u žen v plodném věku. Hlavním nebezpečím onemocnění je absence příznaků. Kromě neobvyklého výtoku s krevními sraženinami se žena zpočátku nebojí ničeho. Fibroidy mohou časem zmizet nebo se zvětšit. Vyhovuje hormonální léčbě. V případě nadměrného růstu je nádor chirurgicky odstraněn. Je velmi důležité včas identifikovat onemocnění. Pak bude léčba mnohem efektivnější. Nádor zasahuje do volného toku krve během menstruace. Kroutí se i uvnitř penisu. Na podložce se objeví výtok s krevními sraženinami.

 • Polypóza endometria

V poslední době se lékaři domnívali, že příčinou nemoci byl potrat, porod v dospělosti. V současné době existuje více případů polypů u mladých žen, které nepotratily. Na stěnách dělohy rostou malé novotvary. Vyvolávají silné krvácení, tvorbu sraženin. Kromě toho po celý měsíční cyklus dochází k bolesti v podbřišku, mazanici s hnědým výtokem. Jednou z příčin onemocnění je hormonální nerovnováha, ale nejdůležitější je mechanický náraz..

 • Křečové žíly malé pánve

Nemoc se může vyvinout v raném věku. Někdy může být těžké období se sraženinami podezřelé ze zdravotních problémů. Už nedochází k hromadění krve, ale k přítomnosti hlenu. Menstruace je v mladém věku bohatá. S přibývajícím věkem se bolestivé pocity zvyšují.

Existuje mnoho důvodů pro vznik menstruace se sraženinami. Je nemožné rozpoznat to sami doma. Je nutné podstoupit vyšetření, diagnózu, dlouhý průběh léčby.

Fotografie abnormálního výtoku s velkými sraženinami při onemocněních dělohy

Přítomnost nitroděložního tělíska

Hormonální antikoncepce není vhodná pro všechny ženy. A někteří je záměrně nechtějí používat, protože se obávají změn ve svém vzhledu a zdraví. Nitroděložní tělísko je běžnou antikoncepcí u žen po porodu. Doporučuje se instalovat jej 6 měsíců po porodu, ale některé dámy dají spirálu po 2 měsících. Spirála je instalována v děložní dutině, nezpůsobuje nepohodlí, není cítit při pohybu. Tělo to ale vnímá jako cizí předmět.

Spirála ovlivňuje povahu výtoku během menstruace. První 3 měsíce se tělo a reprodukční systém přizpůsobují antikoncepci. V této době jsou období sraženinami bohatá. Doba trvání více než 7 dní. Neexistuje žádná zvláštní bolest, celková slabost, malátnost. V některých případech jsou pozorovány závratě. V období mezi obdobími může být hnědý výtok, malé množství sraženin. Menstruace se vrátí do normálu do 3 měsíců. Někdy se vylučované množství krve a doba trvání kritických dnů stanou stejnými.

Pokud se situace se sraženinami a silným krvácením opakuje, musíte navštívit lékaře. Přítomnost dalších bolestivých pocitů spolu s hojným výtokem může naznačovat zánět. Příčinou onemocnění a výtoku s přítomností velkého počtu sraženin je spirála.

Potrat, porod, potrat - měsíční hrudky

Důvodem hojného vypouštění s přítomností sraženin může být potrat. Může to být reakce těla na hormonální nerovnováhu a fyzické interference. Může to znamenat neúplné odstranění embrya, přítomnost zánětlivého procesu. Podobná situace se zbytkem plodu může nastat v důsledku vakuového potratu nebo malého potratu pomocí tablet. Bohatá menstruace s přítomností sraženin a hrudek během kyretáže - důsledek poranění orgánu.

Po porodu musí žena projít cestou obnovení měsíčního cyklu. Jsou možné všechny druhy odchylek se zpožděním menstruace, porušením doby trvání menstruace. Je také možné silné krvácení se sraženinami. Situace by neměla být ignorována. Je nutné navštívit gynekologa, aby se vyloučily nemoci a patologické procesy.

Potrat nebo spontánní ukončení těhotenství se často objevují během prvních 12 týdnů po početí. Někdy žena ani neví o těhotenství a po krátkém zpoždění 1-3 týdny začíná menstruace. Zároveň je výboj hojnější než dříve. Konzistence není homogenní s krevními sraženinami. Doporučuje se, aby žena podstoupila ultrazvukové vyšetření, aby se ujistila, že se děloha sama vyčistila. V ostatních případech se provádí další škrábání.

Přípravky k vyvolání menstruace

Volný přístup k internetu umožnil moderní ženě vyřešit své problémy bez pomoci lékaře. Situace se zpožděním menstruace je diskutována na fórech. Tam si ženy navzájem dávají rady, jak vyvolat menstruaci. Jak asi tušíte, menstruace může být zpožděna z mnoha důvodů. Řešení problému je čistě individuální. Mezitím ženy chodí do lékárny a kupují léky na menstruaci.

Menstruace sraženin je výsledkem použití přípravku Dufaston, Norkolut. Jedná se o nejčastější léky mezi ženami. Musíte užívat pilulky dvakrát denně po dobu 10 dnů. Na konci období přichází menstruace. U některých žen k tomu dochází po 3–5 dnech užívání drogy. Tyto pilulky obsahují velké množství progesteronu. Pokud je rovnováha hormonů v těle nevyvážená a zpoždění není spojeno s nedostatkem progesteronu, léky způsobí silnou menstruaci a sraženiny (hrudky krve).

Menstruace s krevními sraženinami by neměla být ignorována. Žena by měla analyzovat situaci, množství výtoku, posoudit její celkový zdravotní stav. Pokud situace vyvolává obavy, měli byste navštívit gynekologa. Ve většině případů je problém vyřešen kvalifikovaným ošetřením. Nezávislé úsilí nepřinese výsledky.

Jak se zbavit těžkých období sraženinami

Pokud je vaše menstruace tvrdá, bolestivá, sražená krev a proudí z vody, pravděpodobně to znamená, že máte menoragii. Pro takové porušení menstruačního cyklu je typická přítomnost těžkých období se sraženinami, ale mohou existovat i jiné důvody. Menstruační sraženiny narušují v různé míře většinu žen, zejména v dospívání a po 40 letech, i když samy o sobě nejsou patologiemi.

Jedná se o gelovité kapky srážené krve, které se uvolňují z dělohy během menstruace. Připomínají kousky jater, liší se barvou od světlé po tmavě červenou, mohou být velmi velké, ale často malé. Teprve po důkladném vyšetření zjistíte, proč máte hojné a dlouhé období se sraženinami. Gynekolog pomůže zjistit důvody a předepsat léčbu.

Co se nazývá silné krvácení?

Pokud je možné pojmenovat těžké krvácení během menstruace sraženinami patologie, záleží na množství vylučované krve. Oficiálně se za menoragii považuje ztráta krve více než 80 ml (nebo 16 zvlhčených hygienických prostředků) během menstruace..

Většina žen s tímto silným krvácením bude mít nízký hemoglobin (anémii) nebo známky nedostatku železa. V praxi trpí anémií jen asi třetina žen. Definici závažných období lze proto upravit tak, aby odpovídala 9–12 impregnovaným hygienickým výrobkům normální velikosti po dobu.

S vědomím, že jeden namočený hygienický výrobek normální velikosti obsahuje asi čajovou lžičku krve (5 ml), můžete vypočítat přibližné množství krve, které každý den ztratíte..

Dalším velmi jednoduchým způsobem, jak měřit krvácení, je použít menstruační kalíšek, který má značky pro ztrátu krve 15 a 30 ml. Chcete-li měřit ztrátu krve pomocí menstruačního kalíšku, jednoduše sečtěte přibližné množství z každého pohybu střev.

Jak vést menstruační deník

Vedení menstruačního deníku je pohodlný způsob, jak odhadnout množství ztracené krve pomocí počtu namočených vložek, tamponů pravidelné velikosti nebo odměrky. Zjistíte tedy, zda jsou vaše menstruace opravdu příliš těžké nebo zda zapadají do zavedené normy..

Berou se v úvahu pouze plně nasáklé produkty. Pokud bylo těsnění napůl plné, pak to počítejte jako napůl.

Řekněme, že jste použili tři tampony a jednu vložku denně, ale jsou plné jen do poloviny. Poté musíte vynásobit čtyři číslem 0,5 = dva, abyste získali počet plně nasáklých. „Maxi“ nebo „super“ tampon nebo polštář pojmou asi 2 čajové lžičky nebo 10 ml krve, proto zaznamenejte každý velký namočený hygienický výrobek jako „2“.

Napište také osobní úsudek o množství ztracené krve, kde:

 • „1“ definuje slabé vybití;
 • „2“ znamená normální průtok;
 • „3“ je málo;
 • „4“ velmi bohatý na záplavy.

Pokud je počet namočených hygienických výrobků 16 nebo více, nebo pokud si napíšete „4“, pak stojí za zvážení, jak omezit těžké vypouštění.

Normální a abnormální sraženiny

Těžkou menstruaci sraženinami lze občas považovat za normální. Pokud jsou kousky malé - ne více než čtvrt centimetru - a jsou jen náhodné, nemusíte se ničeho obávat. Na rozdíl od krevních sraženin v žilách nejsou samy o sobě nebezpečné..

 • méně než čtvrtina;
 • vyskytují se jen příležitostně;
 • objeví se na začátku menstruace;
 • světlé nebo tmavě červené.

Abnormální sraženiny jsou větší než čtvrt centimetru a vyskytují se častěji. Pravidelný výskyt velkých krevních sraženin během menstruace může signalizovat zdravotní stav, který vyžaduje vyšetřování..

Pokud máte silné menstruační krvácení, mnoho sraženin je větší než čtvrtina, navštivte svého lékaře. Vaše menstruace je těžká, pokud měníte tampon nebo vložku každé dvě hodiny nebo méně.

Pokud vaše menstruace přetrvává s velkými sraženinami a máte podezření, že byste mohla otěhotnět, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Může to být známka potratu..

Co způsobuje menstruační sraženiny?

Většina žen v plodném věku vylučuje výstelku dělohy přibližně každých 28–35 dní. Endometrium roste a zesiluje po dobu jednoho měsíce v reakci na estrogen, ženský hormon. Jeho účelem je pomoci oplodněnému vajíčku zakotvit v děloze. Pokud nedojde k těhotenství, další hormonální události signalizují potřebu odmítnout nežádoucí membránu. Tomu se říká menstruace. Odmítnutí endometria poškozuje malé cévy, takže dochází ke krvácení.

Výtok během menstruace se skládá z mnoha prvků:

 • krev;
 • vedlejší produkty krve;
 • sliz;
 • oblečení.

Tato směs se poté vylučuje z dělohy děložním hrdlem z pochvy. Když je sliznice odmítnuta, klesá ke dnu dělohy a čeká na smrštění děložního čípku a vytlačení obsahu ven. Aby se napomohlo rozpadu tkáně, tělo uvolňuje antikoagulancia, aby materiál zředil a umožnil mu volný průchod. Když však průtok krve převyšuje schopnost těla produkovat antikoagulancia, během menstruace se uvolňují krevní sraženiny..

K tvorbě krevních sraženin dochází nejčastěji při silném výboji. U mnoha žen s normálními obdobími se těžké výtoky obvykle objevují na začátku období, ale jsou krátkodobé..

Menstruace je normální, pokud krvácení trvá 4 až 5 dní. Během této doby ztratí žena 2 až 3 lžíce krve nebo méně..

U žen s těžkou menstruací může dojít k prodloužení nadměrného krvácení a krevních sraženin. Třetina žen má menstruaci tak bohatou, že si každou hodinu namočí vložku nebo tampon.

Jaké jsou příčiny abnormálních sraženin

Fyzické abnormality a hormonální faktory mohou způsobit těžké období sraženin a narušit menstruační cyklus. Hojné vypouštění samo o sobě je předpokladem jejich vzhledu. A přítomnost gynekologických onemocnění zvyšuje pravděpodobnost vzniku abnormálních krevních sraženin..

Ohyb

V případě ohybu dělohy trpí ženy velmi těžkými obdobími sraženin. Překážka vyvíjí další tlak na stěnu dělohy a snižuje schopnost dělohy stahovat se. Když se děloha správně nestahuje, hromadí se krev, koaguluje uvnitř děložní dutiny a tvoří kousky, které jsou následně odstraněny děložním hrdlem spolu s krví.

Myoma

Fibroidy jsou nerakovinné, svalové nádory, které rostou ve stěně dělohy. Kromě závažného krvácení během období sraženin mohou také způsobit:

 • nepravidelné krvácení;
 • bolesti zad;
 • bolest během sexu;
 • vypouklé břicho;
 • problémy s koncepcí.

Po 50 letech se u mnoha žen vyvinou fibroidy, příčina neznámá, ale pravděpodobně se na jejich vzniku podílí genetika a ženské hormony estrogen a progesteron..

Endometrióza

Endometrióza je stav, při kterém sliznice dělohy roste mimo ni. Jasným znakem endometriózy jsou bohatá období s velmi velkými krevními sraženinami. Během menstruačního cyklu endometrióza také způsobuje:

 • bolestivé křeče;
 • nevolnost, zvracení, průjem během menstruace;
 • nepohodlí během sexu;
 • neplodnost;
 • bolest v pánevní oblasti;
 • krvácející.

Přesná příčina endometriózy není známa, hraje roli dědičnost, hormony a předchozí operace pánve.

Adenomyóza

Adenomyóza nastává, když sliznice z neznámých důvodů vyrůstá do stěny dělohy. To způsobí jeho zvětšení a zesílení. Kromě velmi těžkých období sraženin může tento stav způsobit zvětšení dělohy dvakrát až třikrát oproti normální velikosti..

Hormony

Správný růst a zesílení výstelky dělohy závisí na rovnováze estrogenu a progesteronu. Pokud je jeden nebo druhý příliš mnoho nebo příliš málo, můžete mít silné menstruační krvácení. Co může způsobit hormonální nerovnováhu:

 • menopauza;
 • stres;
 • přírůstek nebo úbytek hmotnosti.

Hlavním příznakem hormonální nerovnováhy je nepravidelná menstruace. Vaše menstruace mohou být například pozdější nebo delší než obvykle, nebo je můžete úplně vynechat..

Potrat

Přibližně polovina všech těhotenství končí potratem. K mnoha ztrátám těhotenství dochází dříve, než žena vůbec ví, že je těhotná. Pokud dojde ke ztrátě časného těhotenství, může to vést k těžkému krvácení, záchvatům a srážení krve.

Von von Willebrandova choroba

Silný menstruační tok může být také způsoben von Willebrandovou chorobou. Tímto stavem trpí 5 až 24 procent žen s chronickým silným menstruačním krvácením. Von Willebrandova choroba může být příčinou vašich těžkých menstruací a sraženin během menstruace. Také snadno krvácíte po menším řezu nebo vám po každém čištění zubů krvácejí dásně. Pokud máte podezření, že to je příčinou silného krvácení, navštivte svého lékaře.

Jaké mohou být komplikace??

Jednou z hlavních komplikací silného menstruačního krvácení je anémie z nedostatku železa. Anémie je stav, ke kterému dochází, když v krvi není dostatek železa k tvorbě zdravých červených krvinek. Mezi příznaky patří:

 • únava;
 • slabost;
 • bledost;
 • dušnost;
 • bolest na hrudi.

Aby zjistil hlavní příčinu, lékař se vás zeptá, co mohlo ovlivnit vaši menstruaci. Například měli předchozí operaci pánve, používali antikoncepci nebo byli těhotní. Lékař může navíc objednat krevní testy, aby zjistil hormonální nerovnováhu. Zobrazovací testy, jako je MRI nebo ultrazvuk, lze použít ke kontrole fibroidů, endometriózy nebo jiných abnormalit, které blokují průtok krve.

Jak se léčí menstruační sraženiny??

Na otázku, jak zastavit těžké období a co lze udělat se sraženinami, je nejlepší odpovědí je kontrolovat krvácení pomocí léků a starat se o své zdraví. Ve vzácných případech, kdy je nutné odstranit myomy, se uchýlí k chirurgickým zákrokům. Poraďte se s lékařem o výhodách a nevýhodách všech možností, jak zastavit krvácení během menstruace.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce inhibuje růst výstelky dělohy. Nitroděložní tělísko uvolňující progestin může snížit menstruační tok o 90 procent a antikoncepční pilulky o 50 procent.

Hormonální antikoncepce může být také užitečná při zpomalení růstu fibroidů a adhezí dělohy.

U žen, které nemohou nebo nechtějí užívat hormony, je předepsána kyselina tranexamová, která ovlivňuje srážení krve. Může být dostatek léků k zastavení silného krvácení během menstruace, jako je ibuprofen.

Chirurgický zákrok

Někdy možná budete potřebovat operaci, abyste se zbavili stavů, které způsobují sraženiny během menstruace. Provede se dilatace děložního čípku, následovaná škrábáním děložní sliznice. To se obvykle provádí ambulantně za sedace. Ačkoli kyretáž nebude léčit silné krvácení, poskytuje odpočinek po dobu několika měsíců, protože endometrium pak opět zesiluje..

U žen s nádory dělohy, jako jsou fibroidy, které nereagují dobře na léky, může být zapotřebí chirurgický zákrok k jejich odstranění. Typ operace bude záviset na velikosti a umístění lézí..

Pokud je velikost velká, bude nutná myomektomie, která zahrnuje velký řez v břiše pro přístup k děloze. Pokud je nádor malý, provede se laparoskopická operace. Laparoskopie zahrnuje také řezy v břiše, ale jsou menší.

Obnovení stravy

Ztráty krve ošetřete extra tekutinou a solí. Kdykoli po vstávání z postele pocítíte závratě nebo rychlý srdeční rytmus, váš objem krve je příliš nízký. Pijte více slaných tekutin, jako jsou rajčata nebo jiné zeleninové šťávy, slané vývary. Pijte čtyři až šest šálků (1-1,5 litru) tekutiny denně.

Vyživujte své tělo železem, abyste nahradili to, co se ztratilo silným krvácením.

Začněte užívat jednu tabletu železa (například 35 mg glukonátu železa) denně. Je také nutné zvýšit množství železa získaného z potravin - dobrým zdrojem železa je červené maso, játra, vaječné žloutky, tmavě zelená zelenina a sušené ovoce, jako jsou rozinky a sušené švestky..

Závěr a prognóza

Krevní sraženiny během menstruace jsou normální součástí reprodukčního života ženy. Ačkoli vypadají divně, malé kousky sražené krve jsou normální a běžné. Dokonce i kousky nad čtvrtinu nejsou hodné pozornosti, pokud k nim nedochází pravidelně. Pokud pravidelně vidíte velké krevní sraženiny, může vám lékař doporučit mnoho účinných způsobů léčby, které vám pomohou kontrolovat krvácení a snižovat počet sraženin..

Velmi silné krvácení znamená namáčení 12 nebo více běžných hygienických výrobků v jednom období.

Zažilo to asi 25% žen na počátku perimenopauzy nebo rané menopauzy, některé dospívající a ženy jiného věku. Bez ohledu na věk, ve kterém dojde ke krvácení, pomůže použití menstruačního kalíšku zabránit trapným únikům a omezit návštěvy toalety. Ibuprofen (1-2 tablety s každým jídlem), slané nápoje, zvýšené množství železa a cyklický progesteron ve stravě nebo suplementace pomohou s krvácením.

Od dospívání (11-16 let) a před nástupem menopauzy má žena pravidelně krvavý výtok - menstruaci. Všechny tři fáze menstruačního cyklu trvají v průměru 21-28 dní (+/- 3-5 dní).