Co dělat, když vás během menstruace bolí žaludek

Ahoj milí čtenáři. Pojďme zjistit, co dělat doma, pokud vás během menstruace bolí žaludek. Není žádným tajemstvím, že menstruace přináší ženám několik dní nepříjemné pocity. Někteří se v prvních dnech cítí nepříjemně, ale jsou takoví, kterým „tato nevyhnutelnost“ způsobí skutečnou bolest a na nějakou dobu vyřadí z obvyklého rytmu. Tento stav může být doprovázen pocitem nevolnosti, nadýmání nebo průjmu, bolesti hlavy, migrény, akutního čichu nebo dokonce bolesti při dotyku těla..

Proč bolí břicho během menstruace

Podle výzkumu lékaři zjistili, že v této době trpí více než 80% žen silnými bolestmi v podbřišku. To je způsobeno skutečností, že během takového období se v těle hromadí látky odpovědné za zánět a bolest ve velkém množství..

Zvyšují schopnost dělohy stahovat se a tvoří se křeče, které narušují krevní oběh, což vede k lokálnímu podráždění nervových zakončení. Objeví se tedy bolest, která trvá pouze první dny nebo po celou dobu..

Existují další důvody, proč se bolest objeví:

 1. Zvláštnost umístění dělohy a tlaku na nervové receptory.
 2. Nízká citlivost na bolest.
 3. Hormonální pozadí.
 4. Zvýšená bolest po 30 letech.
 5. Vysoká hladina hormonu estrogenu.
 6. Zánětlivé procesy.
 7. Důsledky zranění nebo chirurgického zákroku.
 8. Nainstalovaná těhotenská cívka může způsobit bolest během menstruace.

Z lékařského hlediska lze bolest vysvětlit hormonem prostaglandin způsobujícím kontrakce dělohy.

Čím více je jeho koncentrace, tím více se smršťuje a působí nepohodlí. K tomu se přidává pocit nevolnosti, bolesti hlavy nebo dokonce zvracení.

Porušení cyklu také vede k bolesti, ke které dochází před a během menstruace. V mladém věku, kdy se cyklus teprve začíná formovat, mnoho lidí trpí bolestivými pocity. Při řešení stížností může lékař předepsat průběh vyšetření.

Poté se nejčastěji stanoví diagnóza, která se nazývá algodismenorea. Jsou to jeho příznaky, jako je bolest břicha, přechod do horních končetin, poruchy spánku nebo pocení. Někteří lidé přestanou mít menstruační bolesti po prvním narození.

Pokud je menstruační bolest jednoduše nesnesitelná, její příčiny mohou být:

 • ovariální cysta;
 • endometrióza;
 • nedostatek vápníku v krvi;
 • ohyb dělohy;
 • zánět v pánevních orgánech;
 • potrat.

Není možné samostatně určit, co je příčinou. Chcete-li zjistit příčinu bolestivých období, měli byste se poradit s lékařem..

Jak snížit bolest během menstruace

Neexistuje jediný univerzální způsob, který by ulevil všem ženám od pravidelné bolesti..

To prostě nemůže být, protože každý to má jinak. Bolest může být předzvěstí nástupu menstruace a přetrvávat první dny, nebo způsobit nepohodlí, dokud neskončí.

Každý si musí výběrem najít svou vlastní cestu, pokud není úplné vysvobození, pak alespoň tyto pocity sníží.

Chcete-li snížit bolestivost, můžete dodržovat následující body:

 • Najděte si čas na odpočinek. V práci je nutné dělat přestávky a víkendy, dávat pozor, aby tělo nebylo přetížené.
 • Udělejte si čas na spánek, je lepší jít spát současně.
 • Vytvořte si denní rutinu a postupujte podle ní. V tomto případě začne nervový systém odpočívat..
 • Neochlazujte tělo. Průvan nebo nesprávně vybrané oblečení povede k zánětu, který naruší cyklus.
 • Sledujte výživu, měla by být nejen správná, ale také vyvážená (snížit množství moučných výrobků, smažených potravin, vyloučit alkohol).
 • Pijte čistou vodu bez plynu.
 • Přestat kouřit.
 • Zaregistrujte se a navštěvujte kurzy tělocvičny nebo jógy.
 • Jděte do sauny (snižte stres).
 • Věnujte více času chůzi.
 • Procvičujte kalení.

Intimní gymnastika pomůže snížit pocit bolesti. Při provádění Kegelových cvičení dochází k posilování, zvyšuje se pružnost a tón svalů perinea. Zlepšuje se tak krevní oběh v reprodukčních orgánech a klesá pravděpodobnost zánětlivých procesů..

Předpokladem před použitím této techniky je lékařská konzultace, která určí možné kontraindikace.

Žaludek bolí během menstruace - co dělat

Proč žaludek bolí během menstruace, zjistili jsme. Pamatujte, že v případě velmi silné bolesti byste se měli poradit s gynekologem. Nyní pojďme zjistit, co můžete dělat doma, pokud vás během menstruace bolí žaludek. Můžete si vzít prášky, lidové léky, dodržovat denní režim, cvičit, ale nejdříve.

1. Lidové prostředky

Ne všechny ženy chtějí užívat léky z různých důvodů (vedlejší účinky, řada kontraindikací, strach ze závislosti, alergie), aby zvládly měsíční bolest. V takových případech budou stačit některé lidové prostředky.

Suché teplo (topná podložka nebo láhev naplněná vodou)

Je nutné ležet na zádech a aplikovat teplo na žaludek. Poté se zvýší průtok krve v děloze a sníží se pocit bolesti. Je důležité nedržet déle než 5-7 minut, aby nedošlo k silnému krvácení..

Teplý bylinkový čaj

Můžete použít poplatky nebo určité druhy bylin. Následující opatření pomohou snížit bolest:

 • meduňka nebo máta (hlavní byliny pro zdraví žen, mají uklidňující účinek, normalizují cyklus, zmírňují poruchy spánku);
 • heřmánek (oleje, které obsahuje, uklidňují bolest, posilují imunitní a nervový systém);
 • malinové listy (má schopnost zmírnit menstruační bolesti a regulovat cyklus);
 • drcený kořen elecampanu (schopný normalizovat hormony v ženském těle, snižuje pocit bolesti v kritických dnech, je také užitečný pro neplodnost);
 • přeslička (během bolestivých období má protizánětlivý a analgetický účinek, používá se jako posilující nápoj).

Recepty na pití od bolesti

Nalijte 3 čajové lžičky suchých listů malin se sklenicí vroucí vody, nechte je vařit. Pijte během dne po částech, 50 ml.

Nalijte 1 čajovou lžičku suchého kořene elecampanu se sklenicí vroucí vody, nechte hodinu. Pijte lžíci třikrát denně.

2. Masáž

Působí relaxačně, snižuje bolest a posiluje tělo. Pravidelné sezení bude mít pozitivní vliv na vnitřní orgány.

3. Léky

Nejjednodušší a první věc, která vám přijde na mysl, jak se zbavit menstruační bolesti, je vzít si pilulku. Lékaři také předepisují léky různých akcí, aby se zbavili nepříjemných pocitů. Někteří z nich:

 • Sedativa
 • Používají se také během PMS ke zlepšení nálady, odstranění slzavosti a podrážděnosti. Mají dobrý účinek: tinktura nebo tablety kozlíku lékařského, matka. K obnovení spánku může lékař předepsat kurs prášků na spaní nebo „večerních“ bylinných pilulek.
 • Léky proti bolesti
 • Mezi nejúčinnější léky, které v dnešní době rychle zmírňují bolest, patří: Ketanov, Pentalgin, Ibuprofen, Analgin, Ketorol.
 • Antispazmodika
 • Mnoho žen pomáhá No-shpa, často se nahrazuje analogem zvaným Drotaverin nebo Papaverin.

Komplex Supradin, který užívá vitamíny B, E, vápník nebo Magne B6, pomůže předcházet bolesti. Pokud je zjištěna primární algomenorea, jsou předepsány antikoncepční pilulky nebo progestin.

4. Cvičení

Je možné snížit menstruační bolest použitím správného dýchacího systému. K tomu budete muset ležet na zádech, položit lehký předmět na břicho (můžete použít knihu).

Dýchejte pouze nosem a současně provádějte pohyby s břišní stěnou, abyste se ujistili, že předmět stoupá včas. Po dobu 5-7 sekund budete muset udržovat břišní svaly v napjatém stavu. Toto cvičení by mělo být provedeno po dobu dvou minut. Bolesti v podbřišku postupně ustupují.

Akupresura se používá k cílení oblastí bolesti prostřednictvím aktivních bodů. Když si klečíte na kolena, musíte sevřít boky. Poté stiskněte loket, nejprve z vnějšku stehna směrem ke kolenu.

Nakonec jděte po vnitřní straně směrem k pánvi. Další možností je stisknout na místě o 4 prsty výše na vnitřní straně kotníku. Dobrý efekt nastane po kliknutí na umístěné body:

 • pod pupkem a v oblasti třísla;
 • ve středu zad, na ocasní kosti;
 • uprostřed dolní části nohy, uvnitř.

Efektivní cvičení pro bolestivá období

 • Ležíte na zádech, ohýbejte nohy, chodidla by měla spočívat na podlaze a paže držte rovnoběžně s podlahou podél těla. Po dobu dvou minut proveďte hladké ohyby břicha s uvolněnými svaly. Opakujte - 5krát.
 • Ležíte na zádech a přitlačte na něj hýždě. S ohnutými koleny položte chodidla na zeď. Opravte svou pozici po dobu 5 minut.
 • Odcházejte od zdi a ohýbejte jednu nohu co nejblíže bradě. Druhý nechte na podlaze.
 • Nejjednodušší je pokleknout, dát ruce na podlahu, sklonit hlavu mezi nimi, být v této poloze jen 2 minuty.
 • Cvičenci jógy mohou Cobra Pose používat při menstruačních bolestech. Ležet na břiše, napínat kolena, dát nohy dohromady a vydechnout. Poté zvedněte tělo nahoru, vrhněte hlavu dozadu, dvakrát se nadechněte a vydechněte. Udržujte hýždě v napjatém stavu a fixujte 2 minuty.

Užíváním vitamínů, úpravou denního režimu a používáním bylinných infuzí můžete snížit menstruační bolesti, které nejsou způsobeny předchozím traumatem nebo rysem těla..

Ve skutečnosti je to přirozený proces, s nímž se po určité době sám vyrovná. Pomocí navrhovaných tipů a jednoduchých cvičení zmizely bolesti, které každý měsíc trápí mnoho žen. A život se v takové dny nezastaví kvůli nepohodlí.

Žaludek bolí během menstruace: co dělat?

Bolest břicha během menstruace je problém, kterému čelí téměř 60% žen na planetě. Intenzita bolesti je různá: od mírného nepohodlí po silnou bolest, která ženu doslova nýtuje do postele. V druhém případě je vhodné okamžitě zkontrolovat gynekologa, protože silná bolest břicha během menstruace může být důsledkem vážného onemocnění.

Příčiny menstruační bolesti

Menstruační bolest obvykle není spojena s žádným onemocněním nebo patologií ženských pohlavních orgánů. Je to normální fyziologický proces způsobený produkcí hormonů (prostaglandinů), které způsobují kontrakci dělohy.

Když se krev a části exfoliovaného endometria hromadí v děloze, její stěny se začnou rytmicky stahovat, aby uvolnily děložní dutinu. Právě tyto kontrakce způsobují bolest. Čím častěji se děloha stahuje, tím intenzivnější je bolestivý syndrom..

Je to však všechno kvůli fyziologii? Proč žaludek během menstruačního cyklu silně bolí? Nebezpečí, která může bolest představovat, jsou různá a existuje mnoho možných příčin nepohodlí. Někdy se stávají:

 • infekční onemocnění v děložní dutině;
 • hormonální poruchy, vyjádřené nedostatkem estrogenu nebo nadbytkem prostaglandinu, ovlivňující sílu kontrakcí dělohy;
 • dědičnost;
 • nedostatek vápníku v krvi, který ovlivňuje kvalitu svalových kontrakcí;
 • nedostatek hořčíku v těle, který přispívá k normální funkci svalů;
 • nezdravá strava (konzumace mastných jídel, masa, kávy v hojném množství);
 • nedostatek fyzické aktivity způsobující slabost, nepružnost a v důsledku toho neschopnost svalů kontrakce.

Co se považuje za odchylku od normy?

Bolestné pocity během menstruace se považují za normu, pokud nezpůsobují ženě těžké nepohodlí a nezasahují do jejích obvyklých činností. Normální bolest (mírná, střední nebo silná) postihuje dolní část břicha, pánve a dolní část zad. V pánvi jsou pocity tlaku a tíhy, které jsou konstantní nebo pulzující.

Bolest v podbřišku během menstruace se objevuje několik hodin před menstruací a měla by končit krvácením.

Stav silné bolesti během menstruace se nazývá dysmenorea. Pokud je dysmenorea doprovázena následujícími příznaky, musíte neprodleně konzultovat s lékařem:

 • menstruace a bolest trvají déle než 10 dní;
 • bolesti jsou doprovázeny silným krvácením;
 • bolesti se staly nesnesitelnými;
 • dříve nebyla pozorována bolest;
 • objevuje se nevolnost a zvracení, stejně jako závratě;
 • bolestivé bolesti se vyskytují v oblasti křížové kosti a stydké kosti;
 • objeví se průjem.

Takové stavy těla se považují za odchylku od normy a vyžadují okamžitou diagnostiku a chirurgickou léčbu..

Ženy, které jsou sexuálně aktivní, by měly vědět, že menstruace ještě není známkou zmeškaného těhotenství. Přečtěte si zde důvody pro pokračování menstruace po početí. Odpovědi na nejčastější otázky, které ženy kladou gynekologům, naleznete zde.

Prostředky, které mohou zmírnit období

„Bolest během menstruace, co dělat?“ - otázka je docela běžná. A má řešení. Nejdůležitější je dodržovat určitá pravidla. Pokud neexistují žádné patologie reprodukčního aparátu, pak pomocí různých prostředků a léků můžete svůj stav zmírnit sami.

 1. Léky proti bolesti. Když začne menstruace, bolí vás žaludek, co pít? Mnoho lidí se ptá na tuto otázku. Jedním z nejúčinnějších a nejbezpečnějších léků proti bolesti je ibuprofen. Musíte ji užívat v dávkách předepsaných v pokynech. Bolest by měla zmizet během 15-20 minut. Pokud tento lék není doma, můžete také vypít Aspirin, No-shpu nebo Tylenol;
 2. Teplo. Ke snížení bolesti můžete umístit vyhřívací podložku na spodní část břicha. Pod vlivem jeho tepla se děloha uvolňuje a intenzita jejích kontrakcí klesá;
 3. Zvýšené hladiny endorfinů. Je nutné vyživovat tělo hormony radosti, pro které bude stačit jíst čokoládovou tyčinku, banán nebo pít kakao;
 4. Perorální antikoncepční léky. Antikoncepční pilulky mohou také pomoci zmírnit menstruační bolesti. Než je však začnete užívat, musíte se poradit s odborníkem, protože může dojít k opačnému účinku;
 5. Tradiční metody. V případě, že žaludek bolí během menstruace, mohou pomoci odvar z léčivých bylin. Několik dní před nástupem menstruace a během nich byste měli vypít odvar z heřmánku, bodláku, třezalky;
 6. Odpočívej a spi. Pokud je to možné, je vhodné trávit těžké dny doma. Pokud vás začne bolet žaludek, musíte zkusit spát. Uvolněním celého těla a zejména dělohy může bolest projít;
 7. Tělesné cvičení. Existují jednoduchá cvičení, která vám mohou zmírnit bolesti menstruace. Jsou docela lehké, prováděné hlavně v poloze na zádech. Můžete je opakovat několikrát denně, dokud se nebudete cítit unaveni nebo nepohodlně..

Pokud vás žaludek bolí po všechny dny menstruace a jakékoli pokusy o zlepšení situace nepřinášejí požadovaný výsledek, musíte urgentně vyhledat lékařskou pomoc, abyste předešli vážným následkům.

Prevence menstruačních bolestí břicha

Ženy, které mají během menstruace silné bolesti břicha, mohou na tento problém zapomenout, pokud dodržují jednoduchá pravidla. Musí být provedeny před nástupem menstruace. Doporučeno:

 1. Jezte správně 5-6krát denně v malých porcích a aktivně konzumujte čerstvou zeleninu a ovoce. Týden před nástupem menstruace byste si neměli dopřát maso, slaná a velmi sladká jídla, kávu;
 2. Pijte hodně tekutiny ve formě čisté vody (od 2 litrů denně). Čerstvé jablko, mrkev, řepné džusy jsou také velmi užitečné;
 3. Jezte potraviny obsahující vápník a hořčík (bylinky, tvaroh, tvrdý sýr, mák), nezapomeňte pomoci tělu vitamíny a minerály;
 4. Najděte příležitost cvičit. Může to být návštěva fitness centra, procházky, plavání, tj. co se vám blíže líbí. Cvičení posílí svaly a zlepší pohyb krve v pánevních orgánech;
 5. Nepřevařujte;
 6. Koupejte se s mořskou solí;
 7. Dýchejte, používejte cvičení jógy.

Každá žena, která má během menstruace bolesti žaludku, si může vybrat několik dobrých návyků a postupně každý měsíc je zavádět do svého denního rozvrhu..

Je třeba si uvědomit, že byste nikdy neměli snášet silné menstruační bolesti. V těchto případech by mělo být povinné kontaktovat lékaře, který zvolí správnou možnost léčby podle individuálních charakteristik vašeho těla.

Silná bolest během menstruace - norma nebo důvod navštívit lékaře?

V lékařské terminologii je menstruační tok procesem odstraňování podané sliznice a endometria z děložní dutiny krvácením. Začátek menstruace je prvním dnem žen..

V této době koncepce nepřichází v úvahu, protože hladké svaly dělohy způsobují silné kontrakce a napomáhají odmítnutí použitého endometria. Kromě toho je tento proces doprovázen křečemi žil a kapilár, a proto není dostatek kyslíku a živin do všech tkání a orgánů..

V kritických dnech proto dochází k intenzivní bolesti. Důvodem tohoto vývoje jsou hormony - prostaglandiny. Pokud vezmeme v úvahu podrobněji, pak během 25-30 dnů je děloha, která se připravuje na oplodnění, uvnitř nasycena mnoha kapilárami, jejichž hlavní funkcí během oplodnění dělohy je dodávat živiny a kyslík plodu.

Pokud nedojde k oplodnění, není potřeba přítomnost této vrstvy tkáně v děložní dutině a syntéza prostaglandinů je odstraněna. Jedná se o druh „mini-porodu“: pohlavní orgán se stahuje a snaží se osvobodit od zbytečného endometria a lehce otevírat děložní čípek.

Bolest z tohoto fyziologického procesu může být přítomna, ale pokud se občas zesiluje, měli byste se poradit s gynekologem. Můžete vydržet takovou bolest, ale je nejlepší odstranit příčinu syndromu zvýšené bolesti.

 1. Bolest během menstruace
 2. Povaha bolesti během menstruace
 3. Stupeň dysmenorey
 4. Příčiny bolestivých období
 5. Diagnostika
 6. Co dělat s bolestí první den menstruace?
 7. Jak snížit bolest během menstruace?
 8. Kdy navštívit lékaře?
 9. Důsledky bolestivých období
 10. Léčba
 11. Antispazmodika
 12. jiné metody
 13. Neléková léčba
 14. Zdravá dieta
 15. Fyzická aktivita
 16. Relaxační techniky
 17. Gestageny
 18. Perorální antikoncepce (COC)
 19. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
 20. Lidové léky na bolest během menstruace
 21. Prevence
 22. Recenze žen

Bolest během menstruace

Bolestivý syndrom během kritických dnů je vyjádřen různými způsoby:

 • bolest hlavy (migréna);
 • nepohodlí, bolavé oči;
 • náhlé zvýšení a snížení tlaku;
 • arytmie, nevolnost, zvracení;
 • zvýšené pocení;
 • nervozita, podrážděnost ;, náhlé změny nálady;
 • nedostatečný odpočinek, únava, otoky;
 • citlivost na hrudi, bolesti dolní části zad;
 • přerušení práce gastrointestinálního traktu (poruchy, zácpa, průjem atd.).

Povaha bolesti během menstruace

Menstruace je přirozený proces, při kterém se ženské tělo zbavuje starého.

Vzhledem k tomu, že samotný proces odstraňování tkání je řízen nervovým systémem, nejsou vyloučeny nepohodlí a bolestivé pocity, ale pokud je tento pocit výraznější, pak dochází k určitým selháním celkového zdraví ženy.

Za normálních okolností může lehké bolestivé nepohodlí začít nějakou dobu před nástupem krvácení a může trvat dva dny.

Podle popisů jsou projevy bolesti podobné kontrakcím, ostrým, bolestivým s návratem do dolní části břicha a bederní oblasti.

Stupeň dysmenorey

Podle intenzity jsou pocity rozloženy do 4 stupňů:

 1. 0 stupňů. Mírná bolest břicha, není třeba užívat léky proti bolesti;
 2. 1 stupeň. Obecně mírná malátnost, kterou můžete tolerovat. Může být doprovázena melancholií, migrénami, zažívacími potížemi. Jednorázové s použitím léku proti bolesti;
 3. 2. stupeň. Bolest v kritických dnech je silná a doprovází projevy: závratě, zimnice, mírná slabost, bolesti hlavy, nervozita. Jak čas plyne, onemocnění se zesilují. Uklidňující a bolestivé léky vám pomohou cítit se lépe.
 4. 3 stupně. Výrazná bolest v podbřišku se objevuje několik dní před prvním výtokem a trvá po celou dobu menstruace. Příznaky jsou následující: horečka, silné bolesti hlavy, arytmie, možná ztráta vědomí.

Příčiny bolestivých období

Proč je bolest? Bolestivý syndrom během menstruace se může objevit kvůli nesprávné poloze reprodukčních orgánů, náchylnosti k nejmenším změnám v těle, silné emocionalitě, kvůli zablokování odtokového traktu adhezemi a jizvami po potratu.

Dědičnost, nedostatek vápníku a hořčíku, nedostatek vitamínů a fyzická nečinnost (nedostatek fyzické aktivity) mají také vliv..

Všechno výše uvedené lze připsat přerušení syntézy hormonů, se zvýšením prostaglandinů se zvyšuje impulzivní napětí dělohy, lumen v cévách se zužuje.

Užívání antikoncepčních prostředků, jako je spirála, může také vyvolat výskyt primární dysmenorey. Endometrióza, myom reprodukčního orgánu, těhotenství v přívěskech, zánětlivá, infekční onemocnění urogenitálních orgánů vyvolávají sekundární dysmenoreu. Nesnesitelná bolest v kritické dny je způsobena výskytem cyst a polypů v děložní dutině.

Diagnostika

U každé ženy se silné bolestivé projevy promění v neustálé utlačované očekávání kritických dnů..

Tento problém vyžaduje důsledné řešení návštěvou gynekologické ordinace, absolvováním příslušných testů na množství ženských hormonů, provedením ultrazvukové diagnostiky.

Specialista může také požádat o škrábání nitroděložní dutiny, laparoskopii, Dopplerovské zobrazení žil a kapilár, návštěvu dalších lékařů (neurolog, chirurg, psychiatr).

Kromě toho musí pacientka průběžně vést deník a kalendář menstruačního cyklu..

Co dělat s bolestí první den menstruace?

Zde je několik způsobů, jak eliminovat bolest v počátečních a následujících dnech, pokud je malátnost mírná:

 • pít více tekutin;
 • dělat aktivní pohyby (fyzická aktivita zmírňuje křeče);
 • vodní procedury s teplou vodou;
 • užívání kvalitních léků proti bolesti.

Ale když je na začátku menstruace výrazná bolestivost, prostě není síla vstát z postele, měli byste se okamžitě poradit s odborníkem. Takové podmínky naznačují významné problémy v reprodukční sféře..

Jak snížit bolest během menstruace?

Chcete-li minimalizovat bolest před, během a po menstruaci, přispějte k:

 1. Potraviny obsahující draslík a vápník. Nedostatek těchto látek vyvolává napětí a bolest;
 2. Chirurgický zákrok nebo gynekologické ošetření reprodukčních orgánů;
 3. Léky;
 4. Alternativní medicína a fyzická aktivita

Kdy navštívit lékaře?

Všechny ženy bez výjimky by si měly být vědomy situací, kdy je nebezpečné léčit si silné bolesti v podbřišku:

 1. Když bolestivý syndrom nezmizí 2 dny po prvním výboji;
 2. Když antispazmodika a léky proti bolesti nefungují;
 3. Nadměrné krvácení spolu s velkými sraženinami;
 4. Dočasné selhání menstruace, úbytek hmotnosti;
 5. Pokud během ženských dnů dochází k neobvyklému zvracení, nevolnosti, řídké stolici.

Důsledky bolestivých období

Podle přirozené fyziologie endometria - vnitřní výstelky dělohy, je každý měsíc nahrazena novou sliznicí. Zbavení zastaralé tkáně se provádí pomocí kontrakcí dělohy a v důsledku toho se objeví mačkání citlivých nervových vláken a zúžení cévního lumenu.

To je to, co způsobuje projev bolesti během menstruace. Bedrová oblast a křížová kost se účastní bolesti. Projev dysmenorey v čase je charakterizován začátkem a prvními dny kritických dnů.

Léčba

Nejpřijatelnějším způsobem je použití léku s analgetickým účinkem. Aspirin a všechny tablety obsahující aspirin však nelze užívat..

Antispazmodika

Téměř všichni lékaři předepisují antispazmodika k odstranění menstruačních projevů s následujícím názvem:

 • "Analgin",
 • „No-Shpa“,
 • "Spazmalgon",
 • "Baralgin",
 • „Ketanov“ („Ketorol“),
 • "Nimesil",
 • Ibuprofen.

Dnes jsou široce používány také čípky pro rektální a vaginální použití. Svíčky nemají žádné věkové omezení a pokud se objeví nepříjemné projevy, používají se k menstruaci.

Paracetamol v čípcích je hlavní účinnou látkou. Tato metoda simuluje vlastnosti analginu a díky svému protizánětlivému účinku kvalitativně zmírňuje všechny nepříjemné příznaky menstruace.

Mnoho gynekologů předepisuje následující topické čípky:

 • Efferalgan,
 • Ibuprofen,
 • Diklofenak,
 • "Paracetamol".

Vzhledem k tomu, že každý lék má kontraindikace, není před použitím čípků zbytečné konzultovat lékaře.

jiné metody

Chcete-li odstranit bolest během menstruace, můžete také vzít:

 • Hormonální léky (s použitím antikoncepčních prostředků v pilulkách klesá intenzita bolesti).
 • Sedativa (normalizují emoční stav, vedou k relaxaci, uvolňují nervové napětí).
 • Homeopatické léky (často hrají v boji proti menstruační bolesti další roli).
 • Fyzioterapie (ultrazvuk, proudy a další, s výjimkou oteplování).
 • Vitaminové asociace.
 • Akupunktura.

Neléková léčba

Zde je několik obecných pokynů pro úlevu od bolesti během menstruace:

Zdravá dieta

Projev bolestivého syndromu je ovlivněn jídlem během ženských dnů..

Zahrnutí následujících potravin do stravy funguje dobře:

 • mořské rybí maso,
 • olej a slunečnicová semínka,
 • sója,
 • arašídy, stejně jako vlašské ořechy, mandle,
 • mastné a poloolejové ryby.

Všechny tyto potraviny obsahují omega-tři mastné kyseliny, které mohou pomoci snížit svalové kontrakce..

Podobným způsobem funguje doplnění vápníku a hořčíku. Denní míra spotřeby těchto prvků je 800, respektive 300 mg.

Zelená zelenina, mléčné výrobky, sušené ovoce, luštěniny a obiloviny mají vysoký obsah hořčíku.

Existují také produkty, které stimulují nástup bolesti během menstruace spasmováním tkáně hladkého svalstva reprodukčního orgánu:

 • Pepřové omáčky
 • Smažené pokrmy
 • Kofein
 • Alkohol

Fyzická aktivita

Mírná fyzická aktivita je během menstruace velmi prospěšná. Motorické zátěže tvoří normální metabolismus, což má pozitivní vliv na pozadí bolesti.

Velmi výrazně omezte onemocnění - chůze, chůze na čerstvém vzduchu, jednoduché kardio cvičení.

Relaxační techniky

Nervozita a špatná nálada dramaticky zvyšují stupeň bolesti.

V takových případech může pomoci několik relaxačních technik..

Musíte jen trochu abstrahovat od aktuálních problémů, lehnout si ke své oblíbené zábavě nebo práci, dopřát si trochu uvolnění a vyložení.

Jóga s tím může pomoci..

Gestageny

Gestageny jsou v podstatě skupina hormonů syntetizovaných v lidském těle..

Tyto enzymy stimulují růst nových endometriálních buněk v děložní dutině, uvolňují napětí z korzetu hladkého svalstva reprodukčního orgánu, vytvářejí všechny optimální podmínky pro syntézu estrogenů.

Kromě toho přímo souvisejí s procesem oplodnění a jejich nedostatečnost může mít za následek neschopnost mít potomky, přerušení cyklu kritických dnů, spontánní porod (potrat).

Aby se zabránilo počáteční dysmenorei, jsou použitelné hormony s aktivním progesteronem, analogicky s přírodními enzymy. U těchto léků je hlavním úkolem snížit přítomnost prostaglandinu v krvi a normalizovat cyklus kritických dnů.

Současné gestagenní léky se významně liší od svých protějšků na konci dvacátého století, nyní jsou účinnější a bezpečnější, prakticky nemají žádné kontraindikace.

Perorální antikoncepce (COC)

Hormonální antikoncepce je velmi častá u počáteční dysmenorey, zejména u žen v aktivním sexuálním životě..

Kombinované orální antikoncepce (COC) jsou v tomto smyslu považovány za nejúčinnější, obsahují napodobeninu estrogenu.

Princip jejich činnosti je zaměřen na potlačení ovulace, proto se snižuje množství prostaglandinů a bolestivý syndrom zmizí.

Kromě toho dochází k poklesu tlaku uvnitř děložní dutiny a frekvence a síla kontraktilního napětí hladkých svalů se zpomaluje, což poskytuje úlevu od bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)

Se stávajícími kontraindikacemi a jednoduše neochotou užívat hormonální antikoncepci si můžete zcela vystačit s nesteroidními protizánětlivými léky. NSAID se vyznačují vlastnostmi zmírňujícími bolest, jsou předepsány k použití přesně tehdy, když se objeví bolestivá onemocnění.

Tyto léky fungují analogicky s výše uvedeným, NSAID minimalizují přítomnost základních příčin bolesti, prostaglandinů, v krevních sekretech. Léky této skupiny se okamžitě vstřebávají v zažívacím traktu a mají účinek po dobu 5,6 hodin.

Nejběžnější názvy pro skupinu NVPS jsou:

 • Aspirin,
 • Ibuprofen
 • Ketoprofen,
 • Proxykam,
 • Diklofenak.

Četné experimenty prováděné za účelem odstranění počáteční dysmenorey prostřednictvím NSAID ukázaly, že naproxen, ibuprofen, kyselina mefenamová a aspirin vykazují skvělé výsledky v boji proti počáteční dysmenorei, ale Ibuprofen je mezi nimi na prvním místě, pokud jde o minimální stupeň nežádoucích účinků.

Lidové léky na bolest během menstruace

V této souvislosti jsou velmi důležité různé recepty z bylin a kořenů..

Tato populární doporučení jsou časově ověřená a velmi účinná:

 • Nálev malinových listů. Vařte 30-40 gramů suchých malinových listů s 250 ml vroucí vody. Mělo by to trvat asi 30 minut, napněte a trochu pijte během dne.
 • Nálev heřmánku lékařského a listů meduňky. Míchejte jednu lžíci suchých surovin z těchto rostlin a vařte 250 ml převařené vody. Trvejte na pití 5,6 doušků po dobu dvou hodin před jídlem během dne. Kurz - celé období menstruace.
 • Sbírka heřmánku lékařského, kořenů máty a kozlíku lékařského. Míchejte hlavní suché složky kolekce v poměru 2: 2: 1. Vařte dvě polévkové lžíce kolekce s 200 ml převařené vody. Zabalte a trvejte hodinu, projděte sítkem a vypijte 30 ml třikrát denně.
 • Sedativní bylinné tinktury a čaje. Užitečné jsou různé druhy tinktur a bylinných nápojů obsahujících motherwort nebo valerian..
 • Dr. Mom a Ichthyol mast. Smíchejte je. Aplikujte na povrch pokožky na místo, kde pociťujete bolest několik hodin, poté opláchněte vodou o teplotě 35 stupňů.
 • Zázvorový recept. Vařte nasekaný zázvor s vroucí vodou a trvejte asi půl hodiny, poté promíchejte infuzi s malým množstvím cukru, pijte horké těsně před spaním.

Prevence

Preventivní opatření k zabránění nástupu projevů dysmenorey je těžké přeceňovat, ale většina poctivého sexu je prostě nepoužívá.

Každá žena musí navštívit odborníka jednou ročně..

Počáteční vyšetření gynekologem by mělo být provedeno bezprostředně po stanoveném datu menstruačního cyklu, nejpozději však do 16 let a bez negativních indikací od dívky.

Záněty různé etiologie, které snižují normální procesy v urogenitálním systému, musí být vyléčeny bez selhání, aby se zabránilo komplikacím v budoucnu. Toto chování vylučuje možnost komplikací během kritických dnů dysmenorey..

Vzhledem k tomu, že potrat často vede k mechanickému narušení slizniční tkáně dělohy a má negativní vliv na hormonální parametry ženy a její menstruační funkci, je nejlepší používat kvalitní léky k zabránění oplodnění..

Je také velmi důležité provádět preventivní opatření pro bolestivé dny žen, aby se vyloučily tak závažné patologické stavy, jako je nemožnost početí, výskyt neuróz a psychóza v důsledku systematické bolesti.

Pokud je ženská menstruace komplikována výraznými bolestmi, samoléčba se stává irelevantní. V takovém případě je velmi důležité kontaktovat odborníka. Prostřednictvím dokonce jednoduchých krevních testů nebo nátěrů, ultrazvukových vyšetření gynekolog identifikuje hlavní příčiny a určí způsob léčby.

Příčiny bolesti během menstruace, co dělat, pokud se vyskytnou

Bolest v podbřišku je u většiny žen v kritických dnech běžným jevem, se kterým se setkávají každý měsíc. Nejsilnější bolest během menstruace se projevuje v prvních dnech a od třetího dne jejich intenzita postupně ustupuje. Menstruační bolesti mají tažný charakter, ale bolestivý syndrom má formu koliky a akutní bolesti v podbřišku. Tento jev se obvykle nazývá dysmenorea, je častěji ovlivňován mladými nulipárními ženami i ženami s nadváhou a škodlivými závislostmi.

Dysmenorea je diagnostikována, když je bolestivá regulace ženy doprovázena celou řadou patologických příznaků, včetně bolestí hlavy, nevolnosti, slabosti a rychlé únavy. U některých žen silné bolesti v podbřišku během menstruace narušují domácí práce a významně snižují výkon, proto byste měli znát hlavní důvody, které bolest vyvolávají, a umět se s nimi vyrovnat..

V tomto článku se dozvíte, proč žaludek bolí během menstruace a co dělat, pokud jsou pocity velmi silné..

Co může bolet a doprovodné příznaky

Kritické dny jsou běžným procesem, který se vyskytuje každý měsíc u všech žen v reprodukčním věku, od puberty po nástup menopauzy, kdy dochází k reprodukčnímu úpadku. Během menstruace žena pociťuje určité nepohodlí a je zde další potřeba dodržovat hygienické normy.

Velmi často je proces odmítnutí vnitřní vrstvy dělohy doprovázen menstruačními bolestmi, připomínají krátké křeče v dolní části břicha, které mizí druhý den menstruace.

Na čištění těla během regulace se podílejí biologické i mechanické procesy. Nervový systém vysílá signál do genitálního svalstva a způsobuje jeho křeč. To je to, co během menstruace opravdu bolí, jsou to stahující se stěny dělohy, které tak vytlačují pochvu exfoliované endometrium a krev. Celý proces je řízen impulsy, které procházejí nervovými buňkami. Bolest je pociťována pouze při nedostatečné výživě nervových buněk, v důsledku čehož zastavují nervové impulsy.

Bolest obvykle začíná pociťovat i v předvečer menstruace, v takovém případě můžeme hovořit o přítomnosti algomenorey nebo dysmenorey. V medicíně se tedy nazývá stav, kdy během menstruace velmi bolí žaludek. Povaha bolesti je obvykle bolestivá, bodavá nebo křečová, ženské břicho táhne a bolest může také vyzařovat do ledvin nebo dolní části zad. Pro menstruaci je charakteristická mírná bolest, v případě jejího zesílení byste měli určitě vyhledat pomoc od lékaře, protože bolestivá období jsou jediným příznakem u některých nebezpečných gynekologických onemocnění, včetně onkologie. Ale i při absenci viditelných důvodů může silná bolest v některých případech vyžadovat lékařské ošetření..

Pokud příčinou bolesti během regulace bylo onemocnění a infekce v orgánech reprodukčního a močového systému, lze pozorovat souběžné příznaky:

 • bolesti zad a sakrální bolesti;
 • tíha a bolest dolních končetin;
 • nevolnost se zvracením;
 • průjem během menstruace;
 • obecná slabost a špatné zdraví;
 • emoční výkyvy, ve kterých agresivitu a podrážděnost nahrazuje úplná apatie.

Intenzita bolesti je u každé ženy odlišná a závisí na charakteristikách organismu, na jeho celkovém stavu, na dědičnosti a na životním stylu ženy. Asi 32% žen ve věku od 18 do 25 let pociťuje velmi silné bolesti, které mají nepříznivý vliv na jejich schopnost pracovat a narušují jejich normální život. Ve věku 25–35 let toto procento mírně klesá a je 28% a ve věku 35–45 let téměř 40% spravedlivého pohlaví čelí měsíční bolesti. Volba léčby této patologie bude záviset na typu dysmenorey a její závažnosti..

Klasifikace a stupeň odchylky

Nejčastěji žaludek špatně bolí první den menstruace a od druhého dne bolest ustupuje. Pokud má žena v předvečer menstruace silnou bolest a doprovází všechny kritické dny, je stanovena diagnóza dysmenorey. V závislosti na příčinách výskytu se rozlišují dva typy patologie:

 • primární nebo funkční dysmenorea. Je diagnostikována, když tělo produkuje zvýšené množství prostaglandinů, které způsobují nadměrné kontrakce děložních svalů. V tomto případě se bolestivé pocity objevují v předvečer menstruace a trvají další 3-4 dny. Tento typ dysmenorey je typický pro dívky ve věku 16-25 let. Přidružené příznaky jsou bolest hlavy, průjem a nevolnost. Protože bolest není v tomto případě spojena s žádnými patologiemi, nebude ultrazvuk v pánevních orgánech vykazovat vývojové anomálie a léze. Situace se může zlepšit s věkem nebo po narození dítěte;
 • sekundární nebo získaná algomenorea. Nejčastěji se projevuje u žen po 30 letech. Příčinou takové dysmenorey může být nadměrná excitabilita nervových kořenů během kontrakcí dělohy, zánět a patologie v orgánech reprodukčního systému, endometrióza. Bolestivé pocity mohou být také reakcí těla na nitroděložní tělísko.

V případě, že v průběhu let bolesti během menstruace zůstávají na stejné úrovni intenzity, je obvyklé nazývat je kompenzovanými, pokud se s každým cyklem zvyšují, jedná se o dekompenzované bolesti.

V závislosti na intenzitě menstruační bolesti existují 4 stupně dysmenorey:

 1. Nulový stupeň. Bolest je mírná, snesitelná a nevyžaduje užívání léků proti bolesti.
 2. První stupeň je charakterizován mírnou bolestí, která je doprovázena depresivním stavem, rozrušením trávicího systému a bolestmi hlavy. Může se cítit mírná nevolnost a ospalost, ale žena neztrácí schopnost pracovat a je stále fyzicky aktivní. U 40% žen se tato fáze algomenorey objevuje od první menstruace. Po porodu nebo s věkem se situace mění a až do konce reprodukční funkce žije zhruba čtvrtina všech žen se středně bolestivým obdobím. Pokud jsou bolesti na stejné úrovni, pak není třeba přijímat žádná opatření, ve zvláštních případech stačí 1-2 tablety proti bolesti. Pokud se zvýší, je nutná povinná konzultace s odborníkem..
 3. Druhým stupněm jsou silné menstruační bolesti doprovázené nevolností, zimnicí, závratěmi, bolestmi podobnými migréně, celkovou slabostí a podrážděností. Situaci napravují analgetika a sedativa..
 4. Třetí stupeň dysmenorey je diagnostikován s velmi silnými bolestmi v podbřišku, které začínají 2 nebo dokonce 3 dny před regulací a mizí až s jejich koncem. Navíc se může zvýšit tělesná teplota, objevit se silné bolesti hlavy, které mohou vyvolat zvracení, narušit srdeční rytmus a mohou se objevit srdeční problémy. Žena může omdlít, ztratit pracovní kapacitu a běžné léky proti bolesti z domácí lékárničky situaci nezvládnou. Jedná se o velmi nebezpečný stupeň algomenorey, který může vést k poruše menstruačního cyklu a dokonce způsobit neplodnost. V této fázi je dysmenorea často diagnostikována s doprovodnými chorobami reprodukčního systému nebo okolních orgánů..

Proč se v kritických dnech objevuje bolest

U adolescentů je nejčastěji diagnostikována primární algomenorea spojená s abnormální polohou dělohy nebo anomálií ve vývoji reprodukčních orgánů. Po prvním narození bolest u žen s primární dysmenoreou často přestává způsobovat nepohodlí.

Pokud se dysmenorea objeví po období puberty, považuje se to za sekundární, různé důvody mohou způsobit takovou bolest v břiše:

 • kontrakce dělohy. To je hlavní faktor, který během období regulace způsobuje silnou bolest, a to i při menstruačním cyklu, který probíhá bez jakýchkoli nesrovnalostí. Kontrakce hladkých svalů, které tvoří stěny dělohy, způsobuje hormon prostaglandin, čím vyšší je jeho hladina, tím vyšší je kontrakční schopnost děložních svalů. Normálně je tento hormon zodpovědný za včasné očištění dělohy od exfoliovaného endometria, ale při jeho zvýšené koncentraci způsobují intenzivní svalové kontrakce bolest ženy. Na tomto hormonu závisí nejen intenzita, ale také povaha bolesti;
 • kritické dny jsou obzvláště bolestivé, pokud má žena pohlavní choroby. Nesnesitelná bolest během regulace se vyskytuje u endometriózy, fibrózy dělohy a zánětlivých procesů v orgánech reprodukčního systému. Bolestivý syndrom může signalizovat existující onemocnění nebo být důsledkem již odstraněného gynekologického onemocnění;
 • nedostatek určitých stopových prvků může vést k narušení menstruačního cyklu, což vede k bolestivým obdobím. Může se tedy objevit nedostatek vápníku a hořčíku v těle ženy;
 • genetická predispozice. Pokud nejbližší příbuzní ženy trpěli silnými menstruačními bolestmi, je ohrožena. Mohou být zděděny nejen bolestivé pocity, ale také patologie, které je způsobují;
 • nerovnováha hormonů a v důsledku toho bolestivá období mohou způsobit stres a špatnou výživu.

Pokud bolest během menstruace nezmizí ani po užití anestetika, mohou je vyvolat následující faktory:

 • ohyb a posunutí dělohy. Pokud se jedná o vrozené anomálie, je vysoká pravděpodobnost, že bolest po porodu zmizí;
 • avitaminóza;
 • prudký pokles hladiny progesteronu;
 • cysty a polypy ve vaječnících;
 • Spontánní potrat;
 • emoční stres, šok;
 • adhezní procesy;
 • polycystický vaječník;
 • hormonální nerovnováha způsobená zvýšenou aktivitou štítné žlázy;
 • nitroděložní tělísko;
 • nadměrná excitabilita nervového systému;
 • syndrom přetížení malé pánve;
 • stenóza děložního čípku;
 • nedávné operace, včetně potratů, porodů;
 • sedavý životní styl;
 • maligní nádory.

Pokud je bolest během regulace snesitelná a trvá krátkou dobu, neměli byste panikařit, ale při silných pocitech bolesti je nutná odborná konzultace.

Diagnostika

K určení přesného důvodu, proč se žena obává silné bolesti během menstruace, je nutné podstoupit komplexní vyšetření. Musí zahrnovat následující činnosti:

 • orální průzkum, během kterého gynekolog vytvoří celkový obraz a vytvoří předpoklad o možné příčině menstruační bolesti;
 • gynekologické vyšetření na křesle a palpace mléčných žláz;
 • Ultrazvukové vyšetření orgánů reprodukčního systému;
 • krevní testy na hormony;
 • jako nátěr na flóru a cytologii, bude tato metoda pomáhat určit přítomnost pohlavně přenosných chorob.

V některých případech může být nutná hysteroskopie nebo laparoskopie a další konzultace s úzkými specialisty (chirurg, endokrinolog, psycholog atd.).

Kdy navštívit lékaře

Pokud žaludek během menstruace velmi silně bolí, může to být pro ženu jeden z příznaků vážných zdravotních problémů a bez pomoci gynekologa nebude fungovat, abyste je sami odstranili. V takových případech musíte jít na schůzku s odborníkem:

 • kvůli bolesti se pracovní kapacita natolik snižuje, že je žena nucena vzít si v práci den volna a ležet v posteli;
 • pokud vaše menstruace trvá 2-3 dny a bolest nesnižuje její intenzitu;
 • krvácení bylo hojné déle než 2 dny a ve výtoku jsou velké tmavé sraženiny;
 • pokud žena dlouhodobě systematicky užívala hormonální antikoncepci a bolest během regulace nesnižuje její intenzitu;
 • pokud bolestivá období začala obtěžovat ženu v dospělém věku;
 • pokud léky proti bolesti a antispazmodika nejsou schopny uklidnit bolest;
 • pokud se intenzita krvavého výboje během regulace pouze zvyšuje;
 • když kromě bolesti v podbřišku začíná bolest hlavy, nevolnost a průjem;
 • menstruační cyklus je narušen;
 • žena dramaticky zhubla.

S výše uvedenými příznaky byste měli okamžitě vyhledat pomoc od odborníka, který po komplexní diagnostice dokáže zjistit příčinu bolesti a předepsat správnou léčbu.

Způsoby, jak snížit bolest

Odborníci tvrdí, že jakoukoli bolest nelze tolerovat, protože má nejen neblahý vliv na emoční stav, ale může poškodit fyzické i duševní zdraví. Pokud žena během regulace trpí silnou bolestí, doporučuje se jí nejprve poradit se s gynekologem, ale pokud to není možné, existuje několik způsobů, jak při regulaci bolesti pomoci:

 • tepelné procedury dokonale uvolňují svalové křeče, ale nelze je použít pro zánětlivé nebo hnisavé procesy, stejně jako pro zánět apendicitidy. Pokud neznáte přesnou příčinu silných menstruačních křečí, není nutné experimentovat s oteplováním. Pokud je příčinou svalový křeč, bude nejlepší pomůcka pro zahřátí bolesti během menstruace. Aplikuje se na dolní část břicha po dobu čtvrt hodiny, ale ne více než dvakrát denně. Šetrnějším způsobem zahřátí je použití teplé pleny, která je nažehlovaná z několika stran;
 • vodní procedury. Horká koupel je relaxační, ale během regulace je lepší ji nahradit krátkou teplou sprchou. Tento postup odstraní únavu a zmírní bolest, zatímco můžete navíc masírovat břicho žínkou, abyste uvolnili svaly a zmírnili křeč;
 • můžete udělat obklad s mořskou solí a aplikovat jej na spodní část břicha, tím se během regulace odstraní bolestivé pocity;
 • masáže pomocí teplé mala obsahující oteplovací přísady nebo éterické oleje, které jsou předehřáté ve vodní lázni na tělesnou teplotu. Esenciální oleje ze šafránu, bergamotu a grapefruitu zmírňují křeče, ale můžete je nahradit běžným dětským masážním olejem. Před masáží je bezpodmínečně nutné změřit teplotu ohřevu oleje, aby nedošlo k popálení masírované oblasti. Masážní pohyby na břiše a dolní části zad by měly být prováděny ve směru hodinových ručiček, čímž se sníží tlak na břišní dutinu. Pokud žena nemá alergie, můžete v průběhu všech předpisů vtírat složení éterických olejů do dolní části břicha a dolní části zad, což zahrnuje 4 kapky šalvějového oleje, 5 kapek oleje z majoránky a řebříčku a 50 ml třezalkového oleje;
 • pokud jsou bolestivá období způsobena dehydratací těla, která často doprovází silnou ztrátu menstruační krve, pak jako léčba stačí jen normalizovat pitný režim. Pokud je v těle nedostatek tekutin, bude bolest v podbřišku tupá nebo akutní, v žádném případě však nebude mít křeče. Bolest tohoto druhu obvykle není příliš intenzivní, ale může dobře způsobovat nepohodlí ženám s nízkým prahem bolesti. Nedostatek tekutiny můžete naplnit pramenitou vodou, minerální vodou bez plynu, čajem a bylinnými výluhy, bobulovými kompoty a odvarem ze sušeného ovoce. Můžete pít ovocné džusy, ale je lepší nekonzumovat alkohol, silný čaj, kávu a kakao;
 • je užitečné nejen během celého cyklu, ale také během pravidelných období věnovat se ne příliš intenzivní fyzické aktivitě, která zlepšuje tonus a eliminuje křeče - pilates, gymnastika, jóga, ranní cvičení a plavání;
 • někteří odborníci doporučují aplikovat ledový obklad na spodní část břicha, ale po dobu maximálně 10-15 minut tato rada není podporována všemi gynekology, proto před použitím je třeba se poradit se svým lékařem;
 • fyzioterapeutické postupy zvládají menstruační bolesti - elektroforéza, akupunktura, autotrénink, psychologická terapie atd.;
 • je nutné zlepšit psycho-emocionální stav, uvolnit se, abyste si mohli přečíst knihu nebo sledovat zajímavý film, jít do kina nebo trávit čas s milovanou osobou. Pozitivní emoce mohou snížit intenzitu bolesti;
 • zaujměte pózu embrya. Tato poloha zmírňuje křeče a uvolňuje svaly. Pro pozitivní efekt musí žena ležet na boku, přitáhnout si nohy k hrudi a lehnout si, ještě lépe spát.

V závažných případech se léčba bolesti v kritických dnech neobejde bez léčby.

Drogy

V některých případech lékař předepíše ženě příjem léků proti bolesti, aby se vyrovnal s bolestí během regulace. Léky jsou obvykle předepisovány několika skupinami s odlišným mechanismem účinku:

 • gestageny;
 • hormonální antikoncepce ve formě tablet;
 • nesteroidní protizánětlivé léky.

První skupina léků ovlivňuje sekreční změny ve slizniční vrstvě dělohy, ale neovlivňuje ovulační funkci. Progesteron a testosteron se aktivně používají. Tyto umělé hormony snižují tonus dělohy a množství produkovaných prostaglandinů a snižují excitabilitu nervových kořenů umístěných ve svalech dělohy..

Užívání hormonální antikoncepce má příznivý účinek na hormonální pozadí ženy a normalizuje její menstruační cyklus. Antikoncepční pilulky potlačují ovulační funkci, snižují intenzitu menstruace, potlačují nervovou vzrušivost a děložní tonus. Proto se při systematickém užívání orální antikoncepce významně snižuje menstruační bolest. Gestageny a perorální antikoncepce mají dlouhodobý účinek.

Pokud mají ženy kontraindikaci nebo nadměrnou náchylnost k hormonálním lékům, může na menstruační bolesti lékař předepsat nesteroidní léky, které snižují hladinu prostaglandinů, ale účinek jejich užívání bude pozorován po dobu 2-6 hodin. Tato skupina léků zahrnuje Mig, Diclofenac, Ketoprofen, Nimesil, Ibuprofen, Nurofen Express, Next, Ibufen.

Existuje řada léků, které odborníci doporučují užívat, aby se zbavili menstruační bolesti:

 • antispazmodika. Uvolňují křeče hladkých svalů a cév. Nejznámějšími léky z této skupiny jsou Droverin, No-shpa. Pro zmírnění křeče stačí vypít 1 tabletu, můžete ji opakovat 2-3krát denně. Můžete také použít intramuskulární injekce, rychle zmírňují bolest. Antispasmodický papaverin má mírnější účinek; vyrábí se ve formě rektálních čípků. Je třeba ji nasadit na 1-2 svíčky po dobu 3-5 dnů, má kumulativní účinek, takže byste neměli čekat na efekt blesku;
 • pokud kromě bolesti existují i ​​jiné nepříjemné příznaky, odborníci doporučují používat komplexní léky, které nejen zmírňují bolest, ale také eliminují křeče a záněty. Tato skupina léků zahrnuje Spazmalgon a Pentalgin;
 • pokud bolest během regulace vyvolává nadměrné dráždění nervového systému, mohou být předepsána sedativa (Persen, Fitosed).

Samostatně je třeba říci o známém Analginu. Tyto pilulky byly dříve používány k úlevě od jakékoli bolesti. Většina žen ji stále používá k menstruační bolesti, ačkoli Analgin má příliš mnoho vedlejších účinků, které moderní protějšky eliminovaly. Vzhledem k tomu, že tento lék může způsobit krvácení a snížit produkci bílých krvinek, měl by být používán pouze v případě, že jsou jiné léky neúčinné. S mírnou bolestí lze použít paracetamol, ženy si tento lék zvolí kvůli jeho rychlému působení, i když je to zbytečné se syndromem silné bolesti.

Jakýkoli lék, jehož účinek je zaměřen na odstranění bolesti, má řadu kontraindikací a vedlejších účinků, proto by měl být předepisován výhradně lékařem na základě diagnózy a celkového zdravotního stavu pacienta..

Pomoc lidových prostředků

Existuje mnoho domácích léků, které mohou uklidnit vaše menstruační bolesti a lze je snadno vyrobit doma. Je důležité si uvědomit, že užívání jakýchkoli léků z alternativní medicíny by mělo být koordinováno s lékařem..

Pojďme si promluvit o nejúčinnějších lidových receptech, jak pomoci vyrovnat se s menstruačními bolestmi:

 • zázvorový čaj. Kořen zázvoru obsahuje mnoho fytoncidů, esterů a glykosidů, které mohou uklidnit bolest a mít antibakteriální účinky. Chcete-li připravit čaj, musíte si vzít 1 čajovou lžičku strouhaného, ​​čerstvého nebo poloviny suchého kořene zázvoru, nalijte vroucí vodu, přidejte špetku skořice a nechte 6-7 minut. Nápoj lze doplnit listem meduňky, citronovým klínem nebo osladit cukrem. Žena bude moci pocítit účinek čaje za půl hodiny. Tento recept není vhodný pro ženy s akutními chorobami zažívacího ústrojí a krevními chorobami. Zázvorový čaj by se také neměl pít s těžkými obdobími;
 • mátový čaj s meduňkou. Tato bylinná směs má výrazný analgetický účinek. Pro přípravu nápoje smíchejte 2 g suchých nebo čerstvých listů máty peprné a meduňky, přidejte 4-5 kapek oleje z citronové trávy a nalijte sklenici vroucí vody. Čaj se vaří 6-7 minut. Citronovou trávu lze nahradit 5 g pomerančové, citronové nebo jiné citrusové kůry. Čaj se pije denně až do konce regulace. Může sloužit jako profylaktický prostředek, protože se užívá každý den ráno a několik hodin před spaním;
 • heřmánkový čaj s malinami. V tomto receptu se používají malinové bobule, nikoli listy, protože ty naopak přispívají k posílení kontrakcí dělohy. Lžíce farmaceutického heřmánku naplněného sklenicí vroucí vody, do které se přidá 15 g sušených malin, pomůže odstranit svalové křeče v děloze a tím odstranit bolest. Nápoj se láhne po dobu 10 minut, poté se přidá trochu skořice a medu. Takový čaj nejen uklidňuje a zmírňuje křeče, ale má také tonizující účinek na ženské tělo;
 • bylinné odvarky z přesličky a medvědice pomohou zbavit se bolesti, ale mají močopudný účinek. Takovou drogu musíte vypít před menstruací;
 • čaj s catnip pomůže uklidnit a uvolnit děložní svaly;
 • infuze oregana pomůže zbavit se křečí nejen v děloze, ale také ve střevech, což výrazně usnadní stav ženy během jejího období. Lžíce suchých surovin se nalije sklenicí převařené vody a na chvíli se napustí, užívá se třikrát denně před jídlem;
 • dobrou účinnost v boji proti menstruačním bolestem prokazuje odvar z kůry kaliny. 4 lžičky suchá kůra, musíte nalít 0,25 litru vody a vařit po dobu půl hodiny. Pijte lžíci před jídlem;
 • infuze petrželky a jahod funguje dobře.

Tělesné cvičení

Odborníci vyvinuli celou řadu fyzických cvičení, která vám umožní zbavit se nejen silných menstruačních bolestí, ale také doprovodných příznaků bez použití léků. Následující cvičení lze provádět každý den pro profylaxi a během menstruace k úlevě od bolesti:

 • ležet na zádech, nohy ohnuté v kolenou a opřít se o podlahu. Ruce jsou položeny podél těla dlaněmi k podlaze. Při krátkém výdechu se po několik minut provede plynulé vychýlení břicha. Svaly jsou zcela uvolněné. Opakujte 4krát;
 • musíte ležet na zádech, zatímco hýždě by měly být umístěny co nejblíže ke zdi a nohy jsou zvednuty kolmo k podlaze, pak se nohy ohýbají v kolenou. V této poloze se musíte zdržet 4-5 minut;
 • musíte ležet na zádech, narovnat nohy, přitáhnout jednu nohu k bradě a druhou nechat na podlaze. V této poloze musíte strávit 2-3 minuty a poté cvičit na druhou nohu;
 • musíte se dostat na všechny čtyři a opřít se o lokty lokty, musíte mít hlavu mezi rukama. V této poloze musíte zůstat 2-3 minuty. Podobné cvičení lze provést i v poloze na zádech;
 • musíte ležet na podlaze lícem dolů, dát nohy dohromady a namáhat kolena. Při výdechu se tělo zvedne, hlava se nakloní dozadu a hýždě se stahují. V této poloze se musíte zdržet půl minuty. Při výdechu se vraťte do výchozí polohy..

Tato cvičení jsou vhodná pro ty, kteří jsou kontraindikováni při léčbě drogami, ale měla by být prováděna pouze podle pokynů lékaře v případech, kdy má žena poruchu páteře a je diagnostikována arteriální hypertenze..

Prevence

Abyste nemuseli léčit dysmenoreu, je lepší nejprve dodržovat jednoduchá preventivní doporučení:

 • nepijte alkohol, zejména v kritických dnech;
 • přestat kouřit;
 • vyhněte se podchlazení, přehřátí a jakýmkoli stresovým situacím pro tělo;
 • nejezte nezdravé jídlo, kořeněná a velmi kořeněná jídla, nepijte více než 2 šálky kávy denně;
 • každý den jíst mléčné výrobky bohaté na vápník (jogurt, fermentované pečené mléko, kefír);
 • mít aktivní sexuální život. Pomáhá normalizovat krevní oběh a uvolňuje svaly pohlavních orgánů;
 • měli byste se více hýbat, chodit na čerstvý vzduch, pokud je to možné, cvičit jógu, plavání nebo gymnastiku;
 • denní koupele s mořskou solí, které se střídají se studenými sprchami, pomohou zlepšit krevní oběh v pánevních orgánech;
 • používejte komplexy vitamínů obsahující vápník a hořčík;
 • odstranit ze stravy potraviny, které způsobují kvašení a nadýmání;
 • měli byste pravidelně navštěvovat gynekologa nejméně jednou ročně a v případě jakýchkoli nepříjemných příznaků byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Kousek čokolády, který obsahuje vápník a hořčík a stimuluje produkci endorfinů, hormonu štěstí, vám pomůže zlepšit náladu během menstruace..

Ženské nemoci přispívají ke globálním problémům moderní medicíny, které jsou identifikovány u 30-40% mladých dam ve věku 20-40 let. Například pokud je v hrudníku cítit hrbolek, lékař má podezření, že se u pacienta rozvine fibrocystická mastopatie.