Jak dlouho trvá, než začne menstruace po kyretáži dělohy?

V životě ženy existují nepříjemné situace, kdy musí podstoupit chirurgický zákrok v intimní oblasti. Kyretáž děložní dutiny je předepsána pro různé indikace, ale nejčastěji provádějí gynekologové postup za účelem eliminace neplánovaného těhotenství.

Taková invaze do ženského těla nemůže projít beze stopy, a proto se po vyčištění často vyvinou komplikace. Nejběžnější je zpoždění menstruace po kyretáži a změna povahy výtoku..

 1. Co je škrábání?
 2. Důvody pro použití této metody
 3. Jak škrábání ovlivňuje ženské tělo?
 4. Po vyčištění vybijte
 5. Druhy výboje:
 6. První menstruace po škrábání
 7. Povaha vypouštění
 8. Kdy by měla začít menstruace??
 9. Zpoždění menstruace po kyretáži
 10. Komplikace
 11. Jak odlišit abnormální od normálního krvácení?
 12. Bolestivé období po kyretáži
 13. Jak obnovit a udržovat menstruační cyklus?
 14. Recenze žen

Co je škrábání?

Děloha je dutý orgán složený ze svalů a uvnitř pokrytý endometriem. Cesta k němu vede přes děložní čípek, který je ve vagině..

Během ovulace sliznice zesiluje, takže se oplodněné vajíčko může připojit.

Pokud nedojde k početí, během menstruace jsou horní vrstvy endometria odmítnuty a vystupují spolu s vaginálním výtokem.

Kyretáž zahrnuje instrumentální oddělení endometria děložní dutiny, které je nutné pro různé indikace.

Během procedury gynekolog rozšiřuje děložní čípek, aby poskytl přístup k dutému orgánu.

Dříve mohla být žena anestetizována lokální anestezií. A teprve poté vyčistí a vezme biologický materiál k histologickému vyšetření. Jeho výsledky ukáží přítomnost nebo nepřítomnost onkologických změn v děloze..

Důvody pro použití této metody

Existuje typ kyretáže, při kterém gynekolog zjistí zdroj poruch v těle ženy.

Diagnostická kyretáž se provádí v následujících případech:

 • nepravidelné období;
 • krvácení mezi menstruacemi;
 • delší období s velkým výbojem;
 • krvavý výtok s menopauzou;
 • podezření na onkologii;
 • neschopnost počat dítě.

V tomto případě je účelem čištění odebrat vzorky tkáně pro správnou diagnózu..

Tato metoda se používá k hlavní nebo pomocné léčbě těchto onemocnění:

 1. Myom dělohy je přítomnost benigního novotvaru ve svalové vrstvě dělohy. S touto patologií mají ženy často silné krvácení..
 2. Polypy v děloze a děložním čípku se tvoří v důsledku patologické proliferace sliznic. K jejich odstranění je nutné vyčistit, protože některé druhy mohou degenerovat do rakovinných nádorů..
 3. Hyperplazie endometria se vyskytuje v důsledku aktivního dělení buněk. Přerůstání a zesílení sliznice je benigní, ale stále vyžaduje chirurgický zákrok kvůli zvýšenému riziku rakoviny.
 4. Endometritida je zánětlivé onemocnění, které postihuje horní vrstvu endometria. V některých případech je předepsána kyretáž spolu s antibiotiky..
 5. Po porodu. Čištění se provádí za účelem odstranění zbytků placenty a krevních sraženin ze svalového orgánu v případě nemožnosti jejich samostatného výtoku.
 6. Zmrazené těhotenství. Mrtvé embryo se nakonec začne rozkládat v děložní dutině, čímž otráví tělo ženy produkty rozpadu. Ihned po diagnostikování zmrazeného těhotenství je proto nutné děložní proužek vyčistit.
 7. Potrat. Při spontánním potratu zůstávají fragmenty tkáně plodu často v děloze. Mohou vyvolat infekci a způsobit závažné krvácení..
 8. Potrat. Umělé ukončení těhotenství se provádí pomocí kyretáže. V raných fázích se používá šetrnější metoda - vakuové čištění. Ukončení těhotenství se provádí na žádost ženy nebo z důvodu indikací, které ohrožují její život. A také musí být odstraněn poškozený plod..

Jak škrábání ovlivňuje ženské tělo?

Kyretáž děložní dutiny přirozeně patří k běžným chirurgickým zákrokům..

Ale přesto se jedná o invazi do ženského těla a často vede k vážným porušením:

 1. Čištění negativně ovlivňuje hormonální pozadí a fungování vaječníků, což se projevuje zpožděním menstruace a v některých případech absencí ovulace po několik cyklů.
 2. Instrumentální čištění dělohy zanechává poškození na jejích stěnách. Může se vyvinout infekce v orgánu a může začít zánětlivý proces; bez účinné léčby hrozí ženě, že bude neplodná. Kyretáž je pro nulipární ženy nejobtížnější, jejich tělo dosud nečelilo zvýšené hormonální zátěži.
 3. Očista může navíc negativně ovlivnit nervový systém ženy. Obzvláště nápadná je emoční nestabilita po potratu a zmrazeném těhotenství. Žena je již nějakou dobu ve ztraceném stavu, neví, co dělat dál a jak překonat to, co se stalo.
 4. Psychologický stav je také ovlivněn nerovnováhou hormonů. Proto má žena podrážděnost, nervozitu a plačlivost..

Po vyčištění vybijte

Odstranění sliznice vyvolává krvácení v děloze, které trvá nějakou dobu po operaci. Normálně by se neměl lišit od výtoku během normální menstruace, kdy dochází k přirozenému odmítnutí endometria..

Druhy výboje:

 1. Barva výtoku je šarlatová se sraženinami. Několik dní po očištění může mít žena dlouhý, hubený výtok rozmazaného charakteru.
 2. Nadměrné vylučování je podobné aktivním menstruačním dnům. Pokud pacientova tělesná teplota nestoupá a nemusí často měnit vložku, pak tento typ výtoku zapadá do normy.
 3. Hnědý výboj. Proces odstranění endometria proběhl úspěšně a bez komplikací.
 4. Žlutý výtok naznačuje přítomnost infekce ve svalovém orgánu nebo začátek zánětlivého procesu.

Po 5-6 dnech, v případě normálního průběhu pooperačního období, se výtok ženy zastaví. Během tohoto období jsou možné přetrvávající bolesti v břiše a dolní části zad. Indikují normální kontrakci dělohy..

První menstruace po škrábání

Kolik první menstruace přijde po čištění závisí na kvalitě a typu operace, individuálních vlastnostech ženského těla a nástupu nebo nepřítomnosti komplikací.

Povaha vypouštění

Po škrábání, které se provádí za účelem odstranění hyperplazie nebo zalévání, menstruace přichází skrovně. Po nějakou dobu nedochází k výtoku po potratu, zmrazeném těhotenství a potratu. Toto období je nezbytné, aby ženské tělo normalizovalo reprodukční funkce.

Kdy by měla začít menstruace??

 1. Po 4-6 týdnech by u ženy, která podstoupila diagnostickou kyretáž, měla menstruace pokračovat..
 2. Samotný cyklus se stabilizuje během 2-3 měsíců.
 3. Žena, která potratila, potratila nebo zmeškala těhotenství, by měla očekávat menstruaci za 7-8 týdnů. V tomto případě může být výtok bohatý a bolestivý, jejich trvání mírně přesahuje normu..

Zpoždění menstruace po kyretáži

Absence menstruace po termínech by měla ženu přinutit kontaktovat gynekologa a zjistit příčiny. Nejčastěji po potratu pacientka trpí hormonálním selháním, protože její tělo je již naladěno na to, aby dítě vynosilo, a proto neexistuje období.

Po vyčištění hormon progesteron nadále ovlivňuje výstelku dělohy a brání normální exfoliaci. Je to kvůli hormonálním poruchám, které gynekologové předepisují pacientovi po kyretáži orální antikoncepci. Jinak může neznalost nástupu ovulace vést k novému neplánovanému těhotenství..

Komplikace

Po kyretáži je ženě předepsána antibiotika, která trvá 5-7 dní. To je nezbytné k vyloučení vývoje zánětlivého procesu..

Ale i v případě úplného souladu s doporučeními lékaře jsou možné komplikace:

 1. Děložní krvácení. Patologie se nejčastěji vyvíjí u žen se špatnou srážlivostí krve. Může trvat několik týdnů po čištění. Děložní krvácení je život ohrožující. Jeho zastavení vyžaduje zavedení oxytocinu.
 2. Hematometr je akumulace velkého počtu krevních sraženin v děložní dutině. Vyskytuje se v důsledku křeče děložního čípku, který uzavírá vývod krve. Hematometr vede k rozvoji infekce v genitáliích, jeho příznakem je prudké zastavení krvavého výtoku a výskyt akutní bolesti v dolní části břicha. Aby se zabránilo hromadění krve, gynekolog po kyretáži předepisuje spazmolytika, která pomáhají udržovat děložní čípek v uvolněném stavu.
 3. Endometritida. Patologie postupuje v důsledku vstupu patogenních bakterií do dělohy během operace. Zánět vede k bolestem břicha, zimnici a horečce.
 4. Slznice dělohy - komplikace nastává během operace při neopatrném zavedení nebo vysazení kyretáže. Při malém poškození jsou stehy aplikovány na slzy. Pokud je zraněná oblast velká, může být nutné šití dělohy.

Jak odlišit abnormální od normálního krvácení?

Bez ohledu na příčinu kyretáže u žen začíná krvácení po operaci. Normálně to netrvá déle než 5-10 dní, až 2 týdny může dojít k řídkému hnědému výboji.

Je důležité, aby žena sledovala svůj stav a změny, které naznačují negativní důsledky..

Říká se tedy o patologickém krvácení:

 • hojné vypouštění trvající déle než 1 měsíc;
 • nepříjemný zápach výtoku;
 • neobvyklá barva výboje;
 • uvolnění velkého počtu krvavých sraženin;
 • prudké zvýšení intenzity výboje.

Bolestivé období po kyretáži

Po dobu 3-4 měsíců po vyčištění ženy může být nástup menstruace doprovázen silnou bolestí.

Tento jev je typický, když menstruační cyklus selže a dojde k narušení hormonálních hladin po poranění endometria dělohy..

Tělo potřebuje čas na obnovení všech funkcí a systémů.

V den nástupu menstruace nebo několik hodin před ní se objeví bolest v podbřišku. Mohou být bolestivé, křečovité nebo bodavé..

Někdy nepohodlí pokrývá konečník, močový měchýř a bederní oblast. K odstranění syndromu bolesti se ženě doporučuje užívat antispazmodika, například Drotaverin.

Jak obnovit a udržovat menstruační cyklus?

Pokud žena po škrábání děložní dutiny nemá žádné komplikace, obnova menstruačního cyklu proběhne sama.

Během tohoto období je důležité dodržovat doporučení gynekologa:

 • odmítnout pohlavní styk po dobu 3-4 týdnů;
 • nepoužívejte hygienické tampony;
 • nestříkejte;
 • odmítnout se vykoupat, použít sprchu;
 • omezit fyzickou aktivitu;
 • užívání léků by nemělo být kombinováno s alkoholem;
 • užívat komplexy vitamínů.

V post-rehabilitačním období je třeba věnovat zvýšenou pozornost obnově menstruačního cyklu..

Gynekologové tedy předepisují orální antikoncepci ženám nejen k vyloučení neplánovaného těhotenství, ale také ke stabilizaci reprodukční funkce a hormonálních hladin..

Typ léku, schéma a doba přijetí jsou vybrány lékařem a jsou založeny na příčině škrábání a výsledku analýzy na hormony. Nejčastěji bude žena muset užívat Logest, Novinet, Janine nebo jinou účinnou perorální antikoncepci po dobu šesti měsíců.

Obnovení sexuální aktivity je možné až po ukončení první menstruace a poté v případě uspokojivého stavu ženy. Včasný pohlavní styk může vyvolat zánět dělohy a infekci. Navíc je tento svalový orgán po čištění extrémně zranitelný a žena po sexu může začít silně krvácet..

Pro obnovení menstruačního cyklu je důležité vyloučit vývoj komplikací po operaci..

Za tímto účelem jsou ženě přiděleny fyzioterapeutické postupy:

 1. EHF. Preventivní léčba je zaměřena na prevenci rozvoje endometritidy. Elektromagnetické paprsky mohou zvýšit odolnost těla a urychlit zotavení funkcí po čištění.
 2. Ultrazvuková terapie je zaměřena na prevenci tvorby adhezí v děložní dutině a pánevních orgánech.
 3. Fototerapie může snížit zánět po operaci.
 4. Sorpční terapie spočívá v zavedení antiseptického roztoku do dělohy. Používají se léky - Enterosgel a Dioxide.

2 měsíce po kyretáži se po jmenování gynekologa odebere tkáň endometria. Pro studium a hodnocení stavu biologického materiálu na buněčné úrovni je nutná biopsie.

Po uspokojivých výsledcích může žena začít plánovat těhotenství. Gynekologové však stále doporučují dát tělu čas na odpočinek a zotavení. Proto je lepší odložit početí o nejméně šest měsíců..

Je důležité, aby žena nedovolila situace, ve kterých bude muset použít metodu škrábání děložní dutiny.

Nakonec se na tomto orgánu následně tvoří jizvy, které zabraňují konsolidaci oplodněného vajíčka. Léčba neplodnosti v tomto případě bude trvat dlouho a pravděpodobnost, že nikdy neznáte radost z mateřství, je neuvěřitelně vysoká..

Kdy začne menstruace po kyretáži děložní dutiny?

Může být nutná kyretáž děložní dutiny v rozporu s vývojem těhotenství, k zastavení krvácení, pro diagnostické účely. Tento gynekologický zákrok může mít vážné následky. Obnovení ženského těla po škrábání trvá hodně času. Spolehlivým důkazem toho, že se obnovilo hormonální pozadí a struktura vnitřní výstelky dělohy, je nástup další normální menstruace. Často se to však nestane po dlouhou dobu nebo menstruace má patologickou povahu. Výskyt hojného krvácení, ostré bolesti v podbřišku a zvýšení tělesné teploty vyžadují naléhavou lékařskou pomoc, neléčit se.

 • 1 Kyretáž děložní dutiny
 • 2 důvody kyretáže
 • 3 měsíce po kyretáži
 • 4 Komplikace děložní kyretáže

Kyretáž děložní dutiny (čištění, kyretáž) je malá, ale závažná gynekologická operace, která spočívá v mechanickém odstranění horní vrstvy vnitřní děložní membrány. Manipulace se provádí ve většině případů v celkové intravenózní anestézii a trvá 10–15 minut.

V předvečer kyretáže by měla být žena plně vyšetřena, bakteriologický vaginální nátěr a vyšetření na STI jsou povinné. Kyretáži, pokud je plánována, a nikoli pro nouzové indikace, by měla předcházet vaginální hygiena, pro tyto účely jsou vhodné vaginální čípky a tobolky (Rumisol, Terzhinan, Elzhina, Polygynax, Limenda). Procedura končí mnohem úspěšněji, pokud se provádí na dezinfikovaném genitálním traktu..

Proceduru lze provést naslepo pro lékaře nebo pod vedením ultrazvuku, hysteroskopu. Vizuální obraz plně odráží účinnost a bezpečnost prováděného škrábání. Proto je tak důležité provádět kyretáž pod ultrazvukovým vedením nebo během hysteroskopie..

Před čištěním by měl lékař ženu vaginálně zkontrolovat, aby určil polohu dělohy, polohu a anatomii pánevních orgánů. Poté je žena léčena zevními genitáliemi antiseptikem, aby se zabránilo infekčním komplikacím.

Samotný postup se skládá z několika fází:

 1. 1. Mechanické postupné otevírání cervikálního kanálu speciálními dilatátory (tato fáze je nejbolestivější a vyžaduje anestezii).
 2. 2. Přesné a důkladné škrábání kyretou nejprve z cervikálního kanálu a poté z vnitřní výstelky dělohy, zejména jejích rohů.
 3. 3. Výsledné škrábání se shromáždí a odešle k histologickému vyšetření.
 4. 4. Konečné ošetření vnějších pohlavních orgánů a pochvy antiseptikem (jód, alkohol), aby se zabránilo vstupu infekčních agens na povrch rány dělohy.

Obvykle po zákroku předepisuje gynekolog antibakteriální léky (metronidazol, doxycyklin, gentamicin), aby se zabránilo hnisavým septickým komplikacím v pooperačním období. Předepisování léků je přísně individuální a mělo by záviset na rozhodnutí lékaře. Po kyretáži mohou být často předepsány hormony.

Po operaci byste si měli na chvíli lehnout, abyste se vzdálili od anestézie a umožnili trombům děložních cév. Několik dní se nemůžete věnovat fyzické aktivitě (zneužívat sportovní aktivity, chodit na dlouhé procházky). O den později můžete provádět speciální gymnastická cvičení: kolo, rohy, spodní lis - jsou nutné k aktivaci kontrakcí dělohy a k prevenci endometritidy.

Curettage se provádí buď pro diagnostické nebo terapeutické účely. Diagnostická kyretáž se provádí k určení příčiny jednotlivých příznaků, které naznačují poruchu v oblasti ženských pohlavních orgánů. Lékař může předepsat gynekologické čištění, pokud má pacient následující potíže:

 • nepravidelná menstruace,
 • intermenstruační krvácení;
 • bohatá a bolestivá období;
 • menstruační výtok po menopauze;
 • neplodnost;
 • onkologický proces ženských pohlavních orgánů.

Materiál získaný během kyretáže dělohy je odeslán k histologickému vyšetření. To je to, že dešifrování struktury tkáně pomáhá stanovit správnou diagnózu a určit rakovinové a prekancerózní onemocnění. Histologická odpověď je obvykle připravena po 2 týdnech.

Terapeutická kyretáž se provádí za účelem:

 • zastavení symptomatického děložního krvácení způsobeného základní gynekologickou patologií;
 • odstranění polypu těla dělohy, cervikálního kanálu;
 • vyprázdnění děložní dutiny z prvků přerušeného těhotenství;
 • ukončení těhotenství na žádost ženy a ze zdravotních důvodů;
 • uvolnění děložní dutiny z krevních sraženin, zbytkové tkáně po porodu.

S hyperplazií endometria a myomem dělohy je menstruace velmi bohatá. To je způsobeno skutečností, že další formace (myomatózní uzliny, silná vrstva endometria) zabraňují normálnímu kontrakci dělohy a trombóze cév. Takové děložní krvácení vyžaduje nouzovou kyretáž..

Polyp cervikálního kanálu a děložní dutiny je nebezpečný pro maligní transformaci, může pravidelně krvácet, takže musí být odstraněn. K tomu můžete provádět nejen kyretáž, ale také cílené odstranění formace - hysteroresektoskopii pod kamerovým dohledem.

Zmrazené nebo nevyvinuté těhotenství diagnostikované ultrazvukem by mělo být instrumentálně přerušeno. Protože v každém okamžiku to tělo samo začne odmítat, což vede k vážnému život ohrožujícímu krvácení. Po spontánním potratu mohou v dutině přetrvávat prvky těhotenství, což je nebezpečné jak při krvácení, tak při hnisání, proto je také nutné je instrumentálně odstranit.

Po porodu nebo po operaci se císařský řez dělohy někdy špatně stahuje. Shromažďuje krevní sraženiny, zbytkovou tkáň, která se může infikovat, pokud nejsou okamžitě odstraněna kyretou. V poporodní děloze je cervikální kanál rozšířen, proto je fáze cervikální dilatace vyloučena a není nutná anestézie.

První menstruační krvácení po kyretáži bude obvykle probíhat 25-35 dní po manipulaci. Den procedury je tedy 1 den pravidelné menstruace. Menstruační cyklus v takové situaci začíná podle nové rutiny. Pokud po 1 - 2 měsících menstruace nezačala, lékař předepíše ultrazvuk dělohy, kde vypadá tloušťka endometria, její nárůst ve dnech cyklu. Podle nejnovějších výsledků je stanovena potřeba hormonální terapie (Duphaston). Menstruace obvykle začíná po užití této drogy..

S nerozvíjejícím se těhotenstvím, potratem, potratem, kritickými dny se odkládá 6-7 týdnů, je to kvůli komplexním hormonálním změnám v těle po těhotenství. Pokud během této doby vaše menstruace nedorazila, musíte kontaktovat svého gynekologa. Absence menstruačního cyklu u žen hovoří ve prospěch dalšího těhotenství, ke kterému může dojít 2 týdny po čištění. Proto stojí za to pečlivě zvolit hormonální antikoncepci pro tyto ženy..

Obvykle jsou kombinované orální antikoncepce předepsány po kyretáži u nerozvíjejícího se těhotenství, potratu. Tyto léky jsou nezbytné k obnovení hormonálních hladin, odpočinku vaječníků a oddělení vnitřní výstelky dělohy, aby žena mohla o šest měsíců později nosit dítě..

Diagnostická kyretáž nemá vliv na normální hormonální pozadí, takže menstruace by měla začít včas. Vzhledem k individuálním charakteristikám ženy je však pooperační zotavení odlišné..

Bohatá menstruace nebo velmi skrovný výskyt nepříjemného zápachu v menstruačním toku po škrábání naznačuje patologii. Bolest v podbřišku a zvýšení teploty během první menstruace po manipulaci jsou také vážným důvodem pro vyhledání lékařské pomoci. Někdy je nutné provést druhé čištění. Vzhled rozmazaného hnědého výtoku během 2-3 dnů před a po menstruaci je známkou adenomyózy, která je také důsledkem škrábání.

Komplikace po kyretáži děložní dutiny a děložního hrdla, pokud jde o jejich závažnost, mohou být mírné a závažné, ale všechny vyžadují urgentní lékařský zásah a neumožňují samostatnou léčbu lidovými prostředky. Mezi negativní důsledky škrábání patří:

 • metroragie (hojný krvavý výtok, který přetrvává několik dní);
 • křeč děložního čípku (projevující se slabým výtokem);
 • prasknutí děložního čípku;
 • přístup k infekci s rozvojem endo- a myometritidy;
 • zvýšení tělesné teploty, pocit celkové slabosti a malátnosti;
 • perforace dělohy (punkce s přístupem do břišní dutiny);
 • poškození sliznice (v důsledku nadměrného kyretáže).

Ashermanův syndrom je komplikací po velmi pečlivé a silné kyretáži děložní dutiny, která vede k mechanickému poškození sliznice. Vytváří se skleróza endometria a mezi stěnami dělohy se tvoří adheze (synechie).

U nitroděložních synechií je zvláště ovlivněna reprodukční funkce. Adheze deformují děložní dutinu a blokují otvory vejcovodů. V probíhajícím procesu se stěny dělohy úplně slepí, což znemožňuje implantovat vajíčko. Adheze v cervikálním kanálu vedou ke stagnaci menstruační krve v děložní dutině. To je indikováno bolestí v podbřišku a řídkým výtokem. Těžkým projevem syndromu je sekundární amenorea: absence menstruace v důsledku vážného poškození endometria s nemožností jeho proliferace.

Zánětlivý proces se vyvíjí, pokud byla kyretáž provedena na pozadí infekčního procesu v těle nebo byla během postupu porušena aseptika a antiseptika. Tato komplikace je doprovázena zvýšením teploty, musí být okamžitě zahájena léčba, protože může dojít k septickému šoku.

Po kyretáži často dochází ke křečím děložního čípku, které brání odtoku krve. Ten, který se několik dní hromadí v děložní dutině, způsobuje vývoj hematomů s možným přídavkem infekce.

Kolik dní začíná menstruace po škrábání

Obnovení menstruačního cyklu po gynekologickém čištění je hlavním znakem obnovy zdraví. Menstruace po kyretáži po termínu by měla začít ve stejném režimu. Jakákoli odchylka je důvodem pro konzultaci s lékařem, aby se předešlo dalším komplikacím..

Jak postup ovlivňuje menstruaci

Procedurou kyretáže dělohy je odstranění povrchové vrstvy sliznice (funkční vrstva endometria) z děložní dutiny. Tento postup negativně ovlivňuje celkové zdraví ženy, poškozuje dělohu, proto se provádí pouze v nucených situacích..

Povrchovou vrstvou děložní dutiny je endometrium. Ta se zase skládá z hluboké bazální a vnější funkční vrstvy.

Basal je základem úspěšného vnějšího růstu. Každý cyklus tato funkční vrstva roste, dospívá, zesiluje (v tuto chvíli je k ní připojeno oplodněné vajíčko).

Pokud nedojde k početí, pak je přezrálá funkční vrstva odtržena od stěn dělohy a odstraněna ven - začíná menstruace a pak se cyklus zrání endometria znovu opakuje.

Když se menstruace po škrábání obnoví, záleží na důvodu, pro který byla provedena:

 • po diagnostické kyretáži se menstruace rychle zotaví - podle obvyklého cyklu 3–5 týdnů (procedura se provádí v předvečer kritických dnů, což se shoduje s přirozeným procesem - fyziologickou obnovou endometria);
 • terapeutická kyretáž se provádí po skončení menstruace, kdy samotná funkční vrstva odešla, a můžete dutinu vyčistit efektivněji a hlouběji;
 • čištění po potratu, potratu nebo zmrazeném těhotenství může trvat až 5-7 týdnů (zotavení vyžaduje nejen pohlavní orgány, ale také hormonální cyklus).

Lékaři používají dva způsoby provádění postupu: vakuum (bolestivější, ale méně traumatické) a kyretáž (chirurgické čištění pomocí nástroje ve formě lžíce s prodlouženou rukojetí). Druhá metoda často vede k poškození během čištění dělohy, zejména při atonii nebo uvolnění orgánu.

Menstruace po potratu bez čištění přichází ve správnou dobu (3-5 týdnů).

Škrábání se neprovádí, pokud gestační věk nepřesáhl 4–9 týdnů. Oplodněné vajíčko zpravidla vyjde úplně a lékař jednoduše předepíše kontrolní ultrazvuk. V tomto případě (na rozdíl od neúspěšného čištění, při kterém dochází k poranění dělohy a děložního čípku), je zotavení snazší..

Když menstruační krvácení začíná po kyretáži s hyperplazií a jinými endometriálními chorobami, záleží na hloubce provedeného čištění. Pokud postup proběhl bez poruch a komplikací, cyklus se obnoví v předepsaných 3-5 týdnech. V případě vážného poranění bazální vrstvy bude zotavení trvat déle.

O úplném zotavení můžete mluvit, až vaše menstruace vyprší a měsíční cyklus se plně obnoví.

Po zákroku žena pozoruje špinění, které trvá asi týden: 2-3 dny červeného odstínu, poté změní barvu na hnědou. Jejich nedostatek hovoří o normálním průběhu procesu hojení, kdy by měla menstruace začít po včasném seškrábnutí - za 3-5 týdnů.

Jaká bude první menstruace

Když se menstruace po škrábání obnoví, záleží na několika faktorech najednou:

 • důvody pro čištění dělohy;
 • vlastnosti těla;
 • způsob provádění škrábání;
 • přítomnost komplikací.

První menstruaci je třeba očekávat 28–35 dní po operaci. Můžete se soustředit na obvyklý cyklus - druhá a následující menstruace mu již plně odpovídají.

Pokud byl proveden postup k odstranění zmrazeného těhotenství nebo potratu, pak se čekací doba bude táhnout a až 35-45 dní (je nutné obnovit hormonální hladiny a orgány).

V normálním průběhu pooperačního období nebude diagnostická kyretáž vést ke zpožděním, protože není narušen hormonální cyklus. Menstruace po očištění začne nejpozději do 35 dnů. Odchylky od normy v tomto případě lze připsat charakteristikám organismu..

Pokud byly indikací pro čištění gynekologická onemocnění, která způsobovala menstruační nepravidelnosti (polypy, adheze, děložní krvácení), menstruace se dostaví dříve - 1 měsíc po kyretáži. A poté se obnoví obvyklý cyklus pro ženu..

První období je hlavním ukazatelem toho, jak úspěšná byla operace. Samozřejmě se to bude lišit od normálu. Obvyklá období jsou štíhlejší a méně bolestivá než po kartáčování.

Je důležité nezaměňovat menstruaci s otevřeným krvácením. Děloha je velká otevřená rána, hojný výtok trvá týden, každý den se zmenšuje, pak začíná mazanice. Maximální doba trvání - 10 dní.

Po vyčištění menstruace nepřijde dříve než o 3 týdny později. Krvácení obvykle začíná po několika dnech nebo 1-2 týdnech.

Pouze když začne normální období, žena si může být jistá, že operace proběhla dobře..

Nejčastější porušení

Menstruace po vyčištění je indikátorem zotavení. Proces neprobíhá vždy hladce a běžná jsou následující porušení pravidel:

 • menstruace po kyretáži, velmi bohatá;
 • žádná menstruace po 60 dnech;
 • sporý výboj s nepřirozenou barvou a nepříjemným zápachem;
 • krvácení o 2 týdny později nebo dříve po kyretáži;
 • odchylky od normy (ztracený cyklus, příliš dlouhé krvácení, slabé nebo silné období).

Porušování je často doprovázeno výrazným zvýšením teploty, akutní bolestí v podbřišku.

Pokud po dobu 2 měsíců nedochází k menstruaci nebo jsou pozorovány jiné uvedené příznaky, měla by žena okamžitě konzultovat lékaře, aby se předešlo komplikacím.

Komplikace po škrábání

Vážné obavy vznikají, když po 7 týdnech nezačala menstruace po čištění zubů. To naznačuje přítomnost komplikací, které mohou vést ke špatným následkům..

Chcete-li zjistit důvody, proč po kyretážovém zákroku po dlouhou dobu neexistují menstruace, musíte kontaktovat svého gynekologa.

 1. Křeč děložního čípku. Krev se hromadí uvnitř dutiny, která začíná hnít, vyvolává infekce orgánů a pohlavních orgánů ženy, endometrióza.
 2. Selhání hormonů. Pokud byla kyretáž provedena po neúspěšném těhotenství (potrat, potrat), je obnově cyklu zabráněno vysokou hladinou progesteronu. Po potratu proto lékaři často předepisují ženám antikoncepci - pomáhají obnovit hormonální pozadí.
 3. Nové těhotenství. Je to možné po 2 týdnech.
 4. Škrábání pro léčebné účely. Trvá více času na zotavení.

Pokud menstruace přišla dříve než 14 dní po kyretáži, znamená to, že se otevřelo krvácení. Pravděpodobně je děloha po operaci uvolněná, krevní cévy se špatně stahují.

První menstruace po operaci se často liší od obvyklé, ale druhý a následující čas se cyklus vrátí k obvyklému průběhu (týká se načasování, objemu). Selhání naznačuje vážnou hormonální nerovnováhu.

Změny obvyklého objemu menstruačního krvácení mohou být způsobeny patologiemi:

 1. Nadměrně hojné, sražené, příliš dlouhé období naznačuje děložní krvácení. Pokud je třeba těsnění měnit častěji než jednou za tři hodiny, znamená to nedostatečné kvalitní škrábání a silné krvácení povede k atonii dělohy. Je také možné polypózu endometria (polypy jsou benigní novotvary v děložní dutině), zejména po přerušení po delší době těhotenství.
 2. Nízký výtok s nepříjemným zápachem a nepřirozenou barvou, silná bolest může naznačovat endometriózu.

Nejprve menstruace začíná po diagnostickém vyčištění. Pokud přijdou 3 týdny po zákroku, je to normální, zvláště když má žena krátký menstruační cyklus.

Kdy bude menstruace po škrábání

Škrábání je postup k odstranění horní vrstvy děložní sliznice. Ať je to cokoli, neúspěšné nebo diagnostické, práce těla je narušena. Období po škrábání se často zhoršují, začínají a končí ne podle plánu. Aby žena věděla, která porušení jsou normální a která nikoli, podrobněji tento postup analyzujeme.

Škrábání koncept, typy

Děloha je svalový orgán ve tvaru hrušky. V něm plod „žije“ a vyvíjí se až do narození. Vnitřní stěna pohlavního orgánu je chráněna endometriem, které se pravidelně mění. Pokud nedojde k početí, endometrium je odmítnuto a poté opouští tělo spolu s menstruací..

Škrábání je mechanické odstranění endometria, po kterém opět roste. Procedura se provádí dvěma způsoby:

 1. Obvykle.
 2. Odděleně.

V gynekologické medicíně se za nejběžnější postup považuje RAD, tedy samostatná kyretáž. Během operace je horní část sliznice děložní dutiny poškrábána speciálním nástrojem. Lékař odešle extrahovanou tkáň k histologickému vyšetření.

Rutinní nebo hysteroskopické čištění se provádí pod vedením hysteroskopu. Lékař sleduje, jak je endometrium odstraněno. Po diagnostice zvolí lékař metodu čištění v závislosti na patologii.

Operace se zobrazují v takových případech:

 • Potraty nebo potraty;
 • Nemoci endometria nebo dělohy;
 • Zmrazené těhotenství;
 • Selhání smyčky.

Jakákoli větší operace poškodí tělo. Žena potřebuje čas na zotavení, diagnostická kyretáž není výjimkou. Nestojí za to se bát, pouze pokud menstruace probíhá jako obvykle. Několikadenní zpoždění je důvodem pro konzultaci s gynekologem. Po kyretáži by měla být menstruace slabá a začínají 28. až 36. den cyklu.

V případech, kdy je výtok hojný nebo vzácný a má také nepříjemný zápach, dochází k porušení. Abortivní kyretáž je vážná operace. Obvykle začíná menstruace za 4-7 týdnů. Pokud se tak nestane, musíte se určitě poradit s odborníkem. Po samostatné kyretáži se cyklus vrátí do normálu do 3 měsíců. Někdy je pozorována bolest, kterou lze tlumit léky proti bolesti.

Indikace kyretáže

Kyretáž dělohy se provádí poslední nebo předposlední den menstruačního cyklu. Čištění se provádí ze dvou důvodů:

 1. Chcete-li odstranit všechny útvary, zamrzlý plod atd..
 2. Aby bylo možné odebrat kousek endometria pro histologické vyšetření.

Po zjištění těchto problémů proveďte čištění:

 • Zbytek placenty po porodu;
 • Polypy endometria;
 • Potřeba potratu;
 • Hyperplazie;
 • Potraty;
 • Děložní krvácení;
 • Adheze, které narušují oplodnění;
 • Porucha smyčky;
 • Endometritida;
 • Rakovina děložního hrdla;
 • Adenomyóza.

Jakékoli zásahy do dělohy ovlivňují stav zdraví žen. V některých případech dochází k různým odchylkám.

Důsledky pro ženské tělo

Pokud operaci provádí zkušený lékař, po zákroku nejsou pozorovány komplikace. Během čištění je odstraněna horní vrstva děložní výstelky, která brzy znovu roste a její zbytky jsou vylučovány krví. Někdy vzniknou po škrábání komplikace, důvody mohou být:

 1. Příliš hrubé čištění - v důsledku tohoto účinku jsou endometriální výrůstky poškozeny, ale nemohou se zotavit, z čehož dochází k neplodnosti.
 2. Poškození nástroje - pokud je místo nárazu příliš velké, děloha je sešita. Po perforaci se menstruace vrátí do normálu po 3–6 měsících.
 3. Zánět - nesprávné použití antiseptika a nedostatek antibiotické léčby vede k rozvoji zánětlivého procesu, který je doprovázen vysokou horečkou.
 4. Akumulace krve v děloze - z tohoto důvodu se významně zvyšuje riziko infekce.
 5. Slzy na krku - někdy nástroj vyklouzne a vytvoří slzy. Pokud jsou menší, poškození se uzdraví. V ostatních případech je nutné šití.

Každá žena by měla být na takové následky připravena. Zpoždění se nejčastěji připisuje hormonálním a ovariálním poruchám. Pokud po vyčištění dojde k vysoké horečce, bolesti, silnému krvácení a dalším neobvyklým příznakům, měla by žena navštívit lékaře.

Pooperační výtok

Menstruace po škrábání by se neměla příliš lišit od obvyklé. V prvních dnech po čištění se objeví krvácení, připomínající menstruaci. To je normální, pokud není horečka a krev se postupně zastaví. Po několika dnech by vaše menstruace měla přestat a začne hnědý výtok..

Časem jejich počet vysychá, krev se sráží a úplně zastaví. Po škrábání by neměl být žádný další výboj. Pokud se objeví páchnoucí zápach, musíte být ostražití a poradit se s gynekologem.

Kdy by měla začít menstruace?

Po vyčištění dělohy si každá pacientka klade otázku, kdy nastane menstruace. Za normálních okolností se první špinění objeví po 28-36 dnech. Den, kdy byla operace provedena, se považuje za 1 den cyklu. Pokud vše proběhlo dobře, menstruace by měla přijít za měsíc. Pokračují jako obvykle a doba a množství vylučované krve se nemění..

Někdy může být menstruace opožděná. Nejčastěji je to kvůli charakteristikám ženského těla. Pokud se cyklus nezotaví příliš dlouho a spolu s dalšími příznaky se objeví, musíte být opatrní. První menstruace po seškrábání je sporá nebo velmi bohatá. Záleží na kvalitě chirurgického zákroku.

Štíhlá menstruace po kyretáži je způsobena skutečností, že operace byla provedena z důvodu vývoje polypů nebo hyperplazie. Právě tyto patologie způsobují krvácení. Nízká období naznačují, že bylo dosaženo hlavního cíle lékaře a krvácení se zastavilo. Pokud není endometrium zcela odstraněno, krev se vylučuje ve velkém množství.

Prodloužená absence menstruace po čištění je pozorována v případech odstranění zmrzlého plodu s potratem a potraty. Obvykle by měli jít za 1-1,5 měsíce. Během tohoto období se ženské tělo naladí na novou ovulaci, která je spojena se zpožděním. V prvních dnech dochází k bolestivým obdobím, které přicházejí ve velkém množství.

Ani lékař přesně neví, kdy menstruace přijde. Vše závisí na metodě postupu a individuálních charakteristikách těla pacienta.

Menstruační nepravidelnosti

Bohatá menstruace po kyretáži je vážným důvodem k návštěvě kliniky. Lékař musí předepsat vhodnou léčbu založenou na příjmu hemostatických léků. Pokud se krvácení objeví několik dní po operaci, neměli byste se radovat, jedná se o odchylku. Slabost, závratě, bolest, příliš velká nebo žádná menstruace po kyretáži jsou hlavními poruchami, kterým pacienti čelí.

Bohatý výtok po proceduře kyretáže může naznačovat, že ne všechny plody byly během potratu odstraněny. Po vyšetření by lékař měl ženu poslat na ultrazvukové vyšetření a provést testy krve a moči. V případě potřeby postup opakujte. Zpoždění menstruace po kyretáži naznačuje přítomnost jakýchkoli gynekologických patologií nebo těhotenství. Hnojení je možné po měsíci, takže pokud dojde ke zpoždění menstruace, je lepší poradit se s lékařem.

Důvody předčasné menstruace mohou být různé poruchy: hormonální nerovnováha, závažné patologie, záněty, infekční nemoci, cervikální křeče atd. Pokud menstruace nezačne po šesti měsících, dojde k nepohodlí a nepříjemnému zápachu sekrece, je nutné se poradit s gynekologem. Rychlá diagnostika poruch je klíčem k úspěšné léčbě a normalizaci menstruačního cyklu.

Dnes existuje mnoho léků a technik k obnovení normálního cyklu. Není třeba se bát a porušování ignorovat, protože to hrozí vážnými komplikacemi. Je důležité diagnostikovat patologii včas a zvolit správnou léčbu. V případě úspěšné terapie se cyklus jistě vrátí k normálu..

Jaké bude období po kyretáži

Mnoho žen podstoupí proceduru škrábání dělohy. Podstatou této manipulace je odstranění horní vrstvy děložní výstelky. Bez ohledu na jeho typ, neúspěšný nebo diagnostický, dochází k porušení v těle. V důsledku zásahu mohou v některých případech vzniknout komplikace, o čemž bude svědčit změněná povaha menstruačního cyklu a také neobvyklý vzhled výtoku pro normální stav..

Pokud je nutné provést kyretáž, měla by každá žena vědět o načasování nástupu první menstruace, jejich povaze, co může způsobit zpoždění a také v jakých případech vyhledat pomoc od odborníka.

Jak postup ovlivňuje menstruaci

V poslední době se nejčastěji používá vakuové škrábání, protože tato metoda je nejbezpečnější ve srovnání s manuální.

Při čištění kyretou je možné poranění stěny dělohy a proniknutí do svalové vrstvy, což může vyvolat vznik pelvioperitonitidy.

V lékařské praxi byly zaznamenány případy, kdy postup skončil zánětlivým procesem..

Děloha má tři vrstvy:

 • serózní;
 • myometrium;
 • endometrium.

V tomto případě je tato rozdělena na bazální a funkční. Basal hraje roli asistenta druhé vrstvy. Podporuje jeho růst, tj. Obnovu každého cyklu. Se zráním a zhutněním funkční vrstvy dochází k nerušenému připojení vajíčka ke stěně dělohy, což příznivě ovlivňuje vývoj embrya v budoucnu.

Při absenci sexuálního procesu jsou pozorovány deskvamace a uvolňování funkční vrstvy endometria, jinými slovy, začíná menstruace. A přítomnost krve je zase vysvětlena poškozením malých cév v důsledku odmítnutí horní vrstvy. Vzhledem k tomu, že v děloze prakticky nespasí, je několik dní pozorováno krvácení..

Při gynekologickém čištění je nutné dodržovat jedno jednoduché pravidlo: diagnostická kyretáž se provádí pouze před nástupem menstruace, což umožňuje zotavení funkční vrstvy, jako dříve.

Pokud je nutné lékařské čištění, doporučuje se zákrok provádět výhradně na konci menstruace, tj. Po vstupu do funkční vrstvy. Pak se spolu s nádorem odstraní ještě více..

S takovými manipulacemi je obnovení endometria v jednom cyklu nemožné. V tomto případě to bude trvat déle..

Po zákroku bude mít žena po dobu sedmi dnů slabý výtok. Krvavé jsou pozorovány až tři dny. Existuje jen málo z nich, mohou mít hnědý odstín, což naznačuje jejich bezprostřední ukončení..

Je důležité si uvědomit, že přítomnost takového okamžiku je nezbytná. V případě odchylek může dojít k děložnímu křeči, který zabrání úniku obsahu ven a zůstane v děložní dutině. Tento stav může způsobit hnisání krevní sraženiny, které je doprovázeno následujícími příznaky:

 • bolest v dolní části břicha;
 • zvýšení tělesné teploty až o 38 stupňů;
 • únava, únava;
 • bolesti hlavy a závratě;
 • nevolnost, často doprovázená zvracením;
 • ospalost.

Pokud se barva změní na zelený nebo nažloutlý odstín, stejně jako množství uvolněného obsahu, je naléhavě nutné navštívit svého lékaře.

Pokud první týden po kyretáži projde bez odchylek, zatímco jsou dodrženy všechny pokyny gynekologa, pak přijdou kritické dny, zpravidla 4-5 týdnů.

Mohou antibiotika ovlivnit vaši menstruaci?

Menstruace po škrábání

Čas nástupu první menstruace bude záviset na několika faktorech:

 • kvalita a typ provedené operace;
 • rysy ženského těla;
 • přítomnost komplikací.

Podle běžných ukazatelů je den škrábání považován za začátek cyklu. Ukazuje se tedy, že menstruace přichází za 28-35 dní. Z hlediska doby a struktury se nemění.

Povaha menstruace

Po operaci, jejímž účelem bylo eliminovat hyperplazii, je pozorován slabý výtok. Po určitou dobu po potratu nebo potratu chybí menstruace. Toto období je nezbytné, aby tělo obnovilo reprodukční funkci..

Pravděpodobnost zpoždění

Pokud po uplynutí lhůty nedojde k menstruaci, musí se žena poradit s ošetřujícím lékařem, který může určit příčinu porušení. Potrat ve většině případů přispívá k hormonálnímu narušení, protože tělo již bylo přestavěno a je připraveno nést dítě. Proto nemusí menstruace přijít..

I po vyčištění pokračuje účinek progesteronu na děložní výstelku, což zabraňuje jeho normální exfoliaci.

Odborník doporučuje, aby pacientka po škrábání užívala antikoncepci určenou k perorálnímu užívání kvůli hormonální nerovnováze.

V opačném případě, pokud nesledujete nástup ovulace, může dojít k dalšímu neplánovanému těhotenství..

Bolestivé období po kyretáži

Po čtyřměsíčním čištění dělohy je nástup menstruace doprovázen bolestí. Tento stav může být způsoben hormonálními poruchami nebo narušením menstruačního cyklu v důsledku traumatu endometria. Obnovení všech funkcí a systémů bude nějakou dobu trvat..

Několik dní nebo bezprostředně na začátku menstruačního cyklu se v dolní části břicha objeví bolestivost. Mohou to být bolestivé, bodavé nebo křečové bolesti..

V některých případech postihuje nepohodlí močový měchýř, konečník nebo bederní oblast. Aby se vyloučilo nepohodlí, lékaři doporučují užívat antispazmodické léky, například Drotaverin.

Jaké jsou komplikace?

Po zákroku by žena měla užívat antibiotika, která jí předepíše odborník. Průběh léčby je pět až sedm dní, aby se zabránilo zánětu.

Ale i když jsou dodržována všechna doporučení gynekologa, není vyloučen vývoj následujících komplikací:

 1. Hematometr je akumulace vysoké koncentrace krevních sraženin v děložní dutině. Může být výsledkem křeče děložního čípku, která zabraňuje úniku krve.
 2. Roztržení vnitřního orgánu ženy. Podobný patologický stav může být vyvolán neopatrným zavedením nebo extrakcí kyretáže. Pokud je poškození menší, aplikují se stehy a pokud je poškození závažné, je nutné šití dělohy.
 3. Krvácející. Ve většině případů se vyskytuje při špatné srážení krve. Může trvat až několik týdnů. Tento stav je pro ženu docela život ohrožující. Oxytocin se vstřikuje, aby se zastavila ztráta krve.
 4. Endometritida. Patogenní bakterie, které vstupují do oblasti dělohy během kyretáže, mohou vyvolat vývoj patologie. Zánětlivý proces je doprovázen bolestmi břicha, horečkou a zimnicí.

Jednou z nejzávažnějších komplikací je neplodnost, kterou usnadňuje neschopnost obnovit reprodukční funkci těla po operaci..

Jak odlišit abnormální od normálního krvácení

Bez ohledu na účel, pro který bylo čištění provedeno, dojde po zásahu vždy ke krvácení. Při absenci odchylek není doba trvání delší než 10 dní. Po dobu 14 dnů lze pozorovat hubený výtok.

Obnova menstruace po císařském řezu

Následující příznaky naznačují přítomnost patologického krvácení:

 • bohatá období, která trvají déle než měsíc;
 • vzhled nepříjemného zápachu;
 • nespecifický odstín;
 • významné množství krevních sraženin;
 • výtok se stal intenzivním.

Pokud se žena obává obecné slabosti, závratí, horečky, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka.

Jak obnovit cyklus

Při absenci negativních důsledků po proceduře se menstruace obnoví sama. Jediná věc, kterou je třeba udělat, je dodržovat všechny předpisy ošetřujícího lékaře:

 • nedovolit pohlavní styk po dobu tří týdnů;
 • nepoužívejte hygienické tampony;
 • nekoupat se (pouze sprcha);
 • nekonzumujte alkoholické nápoje současně s užíváním léků;
 • odmítnout sprchování;
 • chránit tělo před zvýšenou fyzickou námahou;
 • brát vitamíny.

Obnově cyklu je třeba věnovat zvláštní pozornost v období po rehabilitaci..

Odborníci trvají na užívání perorálních kontraceptiv nejen k prevenci nechtěného těhotenství, ale také k obnovení hormonálních hladin a reprodukční funkce. Volbu léku, trvání kurzu a dávkování volí lékař individuálně pro každý případ..

Ale také odborník může předepsat následující postupy:

 • ultrazvuk nebo sorpční terapie;
 • EHF terapie;
 • fototerapie.

Po dvou měsících po čištění je materiál endometria odebrán. Biopsie se používá k hodnocení stavu vzorků na buněčné úrovni.

Závěr

Škrábání je považováno za docela obtížné, ale v některých případech je to prostě nezbytný postup. Neměli byste se bát tohoto rušení.

Bez ohledu na vývoj mnoha komplikací, s jejich včasnou detekcí, jsou snadno odstraněny. Je to menstruace, která bude hlavním indikátorem, skrz který se určuje stav ženy..

Hlavní věcí je nezanedbávat doporučení odborníků a včas reagovat na jakékoli změny.

Proč je po RFE silná menstruace

Škrábání je předepsáno pro dívky různých věkových kategorií. Po manipulaci nebude menstruační tok vypadat stejně jako dříve. Bohatá menstruace po kyretáži může být jak patologická, tak fyziologická.

Samotný postup čištění může způsobit řadu komplikací. Je nutné dodržovat některá doporučení, aby se menstruace v krátké době normalizovala. Období zotavení po proceduře trvá několik týdnů. Jakékoli nepříjemné příznaky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc..

Jinak můžete přeskočit vývoj závažných komplikací..

Jaké jsou vlastnosti postupu škrábání

Děloha je vnitřní orgán svalového typu. Tvarem připomíná hrušku. Zde se normálně tvoří plod. Na vnitřní straně je část ženského těla chráněna endometriem, které se každý měsíc obnovuje, pokud nedošlo k oplodnění.

Endometrium opouští tělo v době menstruace. Existují dvě metody kyretáže. Každá metoda je stručně popsána v tabulce..

Samostatné čištěníMetoda se používá nejčastěji. Při provádění takového zásahu je odstraněna horní část sliznice. Postup se provádí pomocí speciálního nástroje. Lékař pošle vyříznutou tkáň k další diagnostice.
Konvenční škrábáníTento postup probíhá pod kontrolou hysteroskopu. Lékař plně sleduje postup zásahu. Poté lékař zvolí nejvhodnější metodu čištění..

Škrábání se provádí vždy, pouze pokud je to uvedeno. Dříve je pacientovi předepsána řada diagnostických opatření, která pomáhají stanovit konečnou diagnózu..

Jaké jsou indikace pro postup

Procedura se zpravidla provádí poslední nebo předposlední den menstruačního cyklu. Existují dva hlavní důvody pro čištění:

 • potřeba eliminovat přítomné novotvary nebo zmrzlý plod;
 • potřeba odebrat kousek tkáně pro další histologické vyšetření.

Postup lze provést za přítomnosti formací v děloze

Škrábání lze přiřadit, když jsou detekovány následující procesy:

 • přítomnost zbytku placenty po porodu;
 • polypózové formace v endometriu;
 • potřeba eliminovat nežádoucí těhotenství;
 • hyperplazie;
 • potrat;
 • děložní krvácení;
 • adheze, které narušují normální oplodnění;
 • narušení menstruačního cyklu;
 • endometritida;
 • rakovina děložního čípku;
 • adenomyóza.

Okamžitě je třeba poznamenat, že kyretáž, i při indikacích, není 100% bezpečný postup. Po zákroku se zvyšuje riziko komplikací. Musíte dodržovat všechna doporučení lékaře.

Jaká jsou období po škrábání

Těžká období po menstruaci nastávají přibližně po měsíci. Všechny výtoky je třeba zaznamenat od prvního dne po operaci. Normálně menstruační cyklus trvá 28-34 dní. To znamená, že se vaše menstruace objeví za tři až čtyři týdny..

Za normálních okolností by změny barvy výboje neměly být

Zjevné změny v menstruačním krvácení by neměly být normální. Měsíční výtok je červený. Nejsou žádné cizí sraženiny. Kromě toho by neměly být žádné cizí nepříjemné příznaky..

Jaké jsou příčiny těžkého výboje

Několik dní nebo týden po zákroku se může objevit silný výtok. Neměli by být zaměňováni s pravidelnou menstruací. Příznak může naznačovat:

 • hematometr;
 • poškození stěn dělohy;
 • zánět v děložní dutině;
 • slza děložního čípku;
 • zbytky oocytů.

Hematometr je jednou z běžných nemocí, která je výsledkem kyretáže. V tomto případě dochází k patologické akumulaci krve. Výtok nemůže opustit ženské orgány. Dívka má silné bolestivé pocity a nepohodlí.

Porucha je výsledkem nesprávně provedeného postupu nebo abnormální struktury reprodukčních orgánů. Spasmodické pocity neumožňují normální odtok krve.

Endometritida je charakterizována poškozením výstelky dělohy. Patologie je obvykle důsledkem častých chirurgických zákroků v reprodukčních orgánech. Může to být potrat, potrat a kyretáž. Odchylka je doprovázena zánětlivým procesem. Onemocnění vyvolává zvýšení tělesné teploty.

Endrometritida může být doprovázena:

 • Escherichia coli;
 • chlamydie;
 • gonokok.

Zánět po škrábání je důsledkem nedodržování hygienických norem. Endometritida je doprovázena nažloutlým výtokem. Naléhavá potřeba navštívit lékaře. Jinak se riziko neplodnosti zvyšuje.

Bohaté krvácení je doprovázeno prasknutím děložního čípku. V tomto případě pacient potřebuje operaci..

Po neúspěšné neúspěšné kyretáži může vajíčko částečně zůstat. V tomto případě bude žena čelit silnému krvácení. Pokud se neléčí, vyvine se anémie. Dívka ztrácí vědomí. Tělesná teplota stoupá. Může být fatální.

Nejčastěji vajíčko částečně zůstává během potratu po minimální dobu. Vysoké riziko infekce.

Jaké mohou být komplikace

Postup se často stává hlavní příčinou vzniku komplikací. Mezi příčiny následků patří:

 • příliš hrubé čištění, při kterém se endometrium nedokáže zotavit a dojde k částečné nebo úplné neplodnosti;
 • poškození nástroje, při kterém může menstruace chybět po dobu šesti měsíců po operaci;
 • nesprávné použití antiseptika nebo nedodržování doporučení lékaře, které vedou k tvorbě zánětlivého procesu;
 • akumulace krve v děloze, která se stává příčinou penetrace infekčního procesu;
 • slzy děložního čípku, které mohou vyžadovat stehy.

Každý pacient po operaci musí být připraven na pravděpodobné následky. Komplikace jsou běžné. V případě jakýchkoli nepříjemných příznaků - naléhavě vyhledejte pomoc lékaře.

Jak normalizovat menstruaci

Po první menstruaci je menstruační cyklus zpravidla zcela normální. V některých případech je nutná další terapie. Ženám se doporučuje dostávat:

 • hormonální léky;
 • sedativní léky.

Při zánětlivém procesu jsou pacientům předepisovány antibakteriální léky k normalizaci přirozené mikroflóry těla.

Dále se doporučují komplexy vitamínů a minerálů. Existují také některá doporučení. Lékaři radí:

 • dodržovat základy osobní hygieny;
 • jíst správně;
 • odpočívej více;
 • uchýlit se k chůzi denně;
 • uchýlit se k mírné fyzické aktivitě;
 • vzdát se všech špatných návyků;
 • dodržovat pitný režim;
 • užívejte všechny léky doporučené lékařem;
 • v případě negativních projevů se poraďte s lékařem.

Je nutné podstoupit vyšetření u gynekologa pro prevenci. To umožní včasné odhalení možných komplikací..

Jak rychle by se měla menstruace zotavit

Doba, po které dojde k úplné normalizaci menstruace, je individuální. S dobrým průběhem škrábání a dodržováním všech doporučení ženy se menstruace objeví podle očekávání za 21-30 dnů..

Po potratu bude 7denní zpoždění. Pokud se objeví komplikace, dojde k menstruaci až po absolvování další terapie. Někdy to trvá asi 6 měsíců.

Menstruace po škrábání může zcela chybět. To je způsobeno dvěma hlavními důvody. Žena může hromadit přebytečnou krev. Další pravděpodobnou příčinou je těhotenství..

Z tohoto videa můžete zjistit, jak vaše menstruace pokračuje po seškrábnutí:

Hojný výboj po kyretáži lze považovat za normální. Podmínka je uspokojivá, pokud krvácení netrvá déle než 10 dní a nezpůsobuje ženě žádné nepohodlí. Pokud máte podezření na komplikace, poraďte se s lékařem. Jinak je riziko neplodnosti vysoké. Někdy je nutné úplné odstranění dělohy.

Rychlost obnovy menstruace přímo závisí na dodržování všech doporučení, žena musí plně dodržovat všechny předpisy. Během tohoto období je příjem alkoholických nápojů kategoricky kontraindikován. Je také vhodné se vzdát závislosti na nikotinu.

Kdy začne menstruace po kyretáži děložní dutiny?

Může být nutná kyretáž děložní dutiny v rozporu s vývojem těhotenství, k zastavení krvácení, pro diagnostické účely. Tento gynekologický zákrok může mít vážné následky. Obnovení ženského těla po škrábání trvá hodně času..

Spolehlivým důkazem toho, že se obnovilo hormonální pozadí a struktura vnitřní výstelky dělohy, je nástup další normální menstruace. Často se to však nestane po dlouhou dobu nebo je menstruace patologická.

Výskyt hojného krvácení, ostré bolesti v podbřišku a zvýšení tělesné teploty vyžadují naléhavou lékařskou pomoc, neléčit se.

Kyretáž děložní dutiny (čištění, kyretáž) je malá, ale závažná gynekologická operace, která spočívá v mechanickém odstranění horní vrstvy vnitřní děložní membrány. Manipulace se provádí ve většině případů v celkové intravenózní anestézii a trvá 10–15 minut.

V předvečer kyretáže by měla být žena plně vyšetřena, je nutné provést bakteriologický vaginální nátěr a vyšetření na STI.

Kyretáži, pokud je plánována, a nikoli pro nouzové indikace, by měla předcházet vaginální hygiena, pro tyto účely jsou vhodné vaginální čípky a tobolky (Rumisol, Terzhinan, Elzhina, Polygynax, Limenda).

Procedura končí mnohem úspěšněji, pokud se provádí na dezinfikovaném genitálním traktu..

Proceduru lze provést naslepo pro lékaře nebo pod vedením ultrazvuku, hysteroskopu. Vizuální obraz plně odráží účinnost a bezpečnost prováděného škrábání. Proto je tak důležité provádět kyretáž pod ultrazvukovým vedením nebo během hysteroskopie..

Před čištěním by měl lékař ženu vaginálně zkontrolovat, aby určil polohu dělohy, polohu a anatomii pánevních orgánů. Poté je žena léčena zevními genitáliemi antiseptikem, aby se zabránilo infekčním komplikacím.

Samotný postup se skládá z několika fází:

 1. Mechanické postupné otevírání cervikálního kanálu speciálními dilatátory (tato fáze je nejbolestivější a vyžaduje anestezii).
 2. Nejprve přesná a důkladná kyretáž cervikálního kanálu a poté vnitřní výstelka dělohy, zejména její rohy.
 3. Výsledné seškrábání se shromáždí a odešle k histologickému vyšetření.
 4. Konečné ošetření vnějších pohlavních orgánů a pochvy antiseptikem (jód, alkohol), aby se zabránilo vstupu infekčních agens na povrch rány dělohy.

Obvykle po zákroku předepisuje gynekolog antibakteriální léky (metronidazol, doxycyklin, gentamicin), aby se zabránilo hnisavým septickým komplikacím v pooperačním období. Předepisování léků je přísně individuální a mělo by záviset na rozhodnutí lékaře. Po kyretáži mohou být často předepsány hormony.

Po operaci byste si měli na chvíli lehnout, abyste se vzdálili od anestézie a umožnili trombům děložních cév.

Několik dní nemůžete dělat fyzickou aktivitu (zneužívat sportovní aktivity, chodit na dlouhé procházky).

O den později můžete provádět speciální gymnastická cvičení: kolo, rohy, spodní lis - jsou nutné k aktivaci kontrakcí dělohy a k prevenci endometritidy.

Curettage se provádí buď pro diagnostické nebo terapeutické účely. Diagnostická kyretáž se provádí k určení příčiny jednotlivých příznaků, které naznačují poruchu v oblasti ženských pohlavních orgánů. Lékař může předepsat gynekologické čištění, pokud má pacient následující potíže:

 • nepravidelná menstruace,
 • intermenstruační krvácení;
 • bohatá a bolestivá období;
 • menstruační výtok po menopauze;
 • neplodnost;
 • onkologický proces ženských pohlavních orgánů.

Materiál získaný během kyretáže dělohy je odeslán k histologickému vyšetření. To je to, že dešifrování struktury tkáně pomáhá stanovit správnou diagnózu a určit rakovinové a prekancerózní onemocnění. Histologická odpověď je obvykle připravena po 2 týdnech.

Terapeutická kyretáž se provádí za účelem:

 • zastavení symptomatického děložního krvácení způsobeného základní gynekologickou patologií;
 • odstranění polypu těla dělohy, cervikálního kanálu;
 • vyprázdnění děložní dutiny z prvků přerušeného těhotenství;
 • ukončení těhotenství na žádost ženy a ze zdravotních důvodů;
 • uvolnění děložní dutiny z krevních sraženin, zbytkové tkáně po porodu.

S hyperplazií endometria a myomem dělohy je menstruace velmi bohatá. To je způsobeno skutečností, že další formace (myomatózní uzliny, silná vrstva endometria) zabraňují normálnímu kontrakci dělohy a trombóze cév. Takové děložní krvácení vyžaduje nouzovou kyretáž..

Polyp cervikálního kanálu a děložní dutiny je nebezpečný pro maligní transformaci, může pravidelně krvácet, takže musí být odstraněn. K tomu můžete provádět nejen kyretáž, ale také cílené odstranění formace - hysteroresektoskopii pod kamerovým dohledem.

Zmrazené nebo nevyvinuté těhotenství diagnostikované ultrazvukem by mělo být instrumentálně přerušeno.

Protože v každém okamžiku to tělo samo začne odmítat, což vede k vážnému život ohrožujícímu krvácení.

Po spontánním potratu mohou v dutině přetrvávat prvky těhotenství, což je nebezpečné jak při krvácení, tak při hnisání, proto je také nutné je instrumentálně odstranit.

Po porodu nebo po operaci se císařský řez dělohy někdy špatně stahuje. Shromažďuje krevní sraženiny, zbytkovou tkáň, která se může infikovat, pokud nejsou okamžitě odstraněna kyretou. V poporodní děloze je cervikální kanál rozšířen, proto je fáze cervikální dilatace vyloučena a není nutná anestézie.

První menstruační krvácení po kyretáži bude obvykle probíhat 25-35 dní po manipulaci. Den procedury je tedy 1 den pravidelné menstruace. Menstruační cyklus v takové situaci začíná podle nové rutiny..

Pokud po 1 - 2 měsících menstruace nezačala, lékař předepíše ultrazvuk dělohy, kde vypadá tloušťka endometria, její nárůst ve dnech cyklu. Podle nejnovějších výsledků je určena potřeba hormonální terapie (Duphaston).

Menstruace obvykle začíná po užití této drogy..

S nerozvíjejícím se těhotenstvím, potratem, potratem, kritické dny se zpozdí 6-7 týdnů, je to kvůli komplexním hormonálním změnám v těle po těhotenství.

Pokud během této doby vaše menstruace nedorazila, musíte kontaktovat svého gynekologa. Absence menstruačního cyklu u žen hovoří ve prospěch dalšího těhotenství, ke kterému může dojít 2 týdny po čištění..

Proto stojí za to pečlivě zvolit hormonální antikoncepci pro tyto ženy..

Obvykle jsou kombinované orální antikoncepce předepsány po kyretáži u nerozvíjejícího se těhotenství, potratu. Tyto léky jsou nezbytné k obnovení hormonálních hladin, odpočinku vaječníků a oddělení vnitřní výstelky dělohy, aby žena mohla o šest měsíců později nosit dítě..

Diagnostická kyretáž nemá vliv na normální hormonální pozadí, takže menstruace by měla začít včas. Vzhledem k individuálním charakteristikám ženy je však pooperační zotavení odlišné..

Bohatá nebo velmi slabá období, výskyt nepříjemného zápachu v menstruačním toku po kyretáži naznačuje patologii.

Bolest v podbřišku a zvýšení teploty během první menstruace po manipulaci jsou také vážným důvodem pro vyhledání lékařské pomoci. Někdy je nutné vyčistit.

Vzhled rozmazaného hnědého výtoku během 2-3 dnů před a po menstruaci je známkou adenomyózy, která je také důsledkem škrábání.

Komplikace po kyretáži děložní dutiny a děložního hrdla, pokud jde o jejich závažnost, mohou být mírné a závažné, ale všechny vyžadují urgentní lékařský zásah a neumožňují samostatnou léčbu lidovými prostředky. Mezi negativní důsledky škrábání patří:

 • metroragie (hojný krvavý výtok, který přetrvává několik dní);
 • křeč děložního čípku (projevující se slabým výtokem);
 • prasknutí děložního čípku;
 • přístup k infekci s rozvojem endo- a myometritidy;
 • zvýšení tělesné teploty, pocit celkové slabosti a malátnosti;
 • perforace dělohy (punkce s přístupem do břišní dutiny);
 • poškození sliznice (v důsledku nadměrného kyretáže).

Ashermanův syndrom je komplikací po velmi pečlivé a silné kyretáži děložní dutiny, která vede k mechanickému poškození sliznice. Vytváří se skleróza endometria a mezi stěnami dělohy se tvoří adheze (synechie).

U nitroděložních synechií je zvláště ovlivněna reprodukční funkce. Adheze deformují děložní dutinu a blokují otvory vejcovodů. V probíhajícím procesu se stěny dělohy úplně slepí, což znemožňuje implantaci vajíčka.

Adheze v cervikálním kanálu vedou ke stagnaci menstruační krve v děložní dutině. To je indikováno bolestí v podbřišku a řídkým výtokem..

Těžkým projevem syndromu je sekundární amenorea: absence menstruace v důsledku vážného poškození endometria s nemožností jeho proliferace.

Zánětlivý proces se vyvíjí, pokud byla kyretáž provedena na pozadí infekčního procesu v těle nebo byla během postupu porušena aseptika a antiseptika. Tato komplikace je doprovázena zvýšením teploty, musí být okamžitě zahájena léčba, protože může dojít k septickému šoku.

Po kyretáži často dochází ke křečím děložního čípku, které brání odtoku krve. Ten, který se několik dní hromadí v děložní dutině, způsobuje vývoj hematomů s možným přídavkem infekce.

Kdy bude menstruace po škrábání

Škrábání je postup k odstranění horní vrstvy děložní sliznice. Ať je to cokoli, neúspěšné nebo diagnostické, práce těla je narušena. Období po škrábání se často zhoršují, začínají a končí ne podle plánu. Aby žena věděla, která porušení jsou normální a která nikoli, podrobněji tento postup analyzujeme.

Škrábání koncept, typy

Děloha je svalový orgán ve tvaru hrušky. V něm plod „žije“ a vyvíjí se až do narození. Vnitřní stěna pohlavního orgánu je chráněna endometriem, které se pravidelně mění. Pokud nedojde k početí, endometrium je odmítnuto a poté opouští tělo spolu s menstruací..

Škrábání je mechanické odstranění endometria, po kterém opět roste. Procedura se provádí dvěma způsoby:

V gynekologické medicíně se za nejběžnější postup považuje RAD, tedy samostatná kyretáž. Během operace je horní část sliznice děložní dutiny poškrábána speciálním nástrojem. Lékař odešle extrahovanou tkáň k histologickému vyšetření.

Rutinní nebo hysteroskopické čištění se provádí pod vedením hysteroskopu. Lékař sleduje, jak je endometrium odstraněno. Po diagnostice zvolí lékař metodu čištění v závislosti na patologii.

Operace se zobrazují v takových případech:

 • Potraty nebo potraty;
 • Nemoci endometria nebo dělohy;
 • Zmrazené těhotenství;
 • Selhání smyčky.

Jakákoli větší operace poškodí tělo. Žena potřebuje čas na zotavení, diagnostická kyretáž není výjimkou. Nestojí za to se bát, pouze pokud menstruace probíhá jako obvykle. Několikadenní zpoždění je důvodem pro konzultaci s gynekologem. Po kyretáži by měla být menstruace slabá a začínají 28. až 36. den cyklu.

V případech, kdy je výtok hojný nebo vzácný a má také nepříjemný zápach, dochází k porušení. Abortivní kyretáž je vážná operace. Menstruace obvykle začíná za 4-7 týdnů..

Pokud se tak nestane, musíte se určitě poradit s odborníkem. Po samostatné kyretáži se cyklus vrátí do normálu do 3 měsíců.

Někdy je pozorována bolest, kterou lze tlumit léky proti bolesti.

Indikace kyretáže

Kyretáž dělohy se provádí poslední nebo předposlední den menstruačního cyklu. Čištění se provádí ze dvou důvodů:

 1. Chcete-li odstranit všechny útvary, zamrzlý plod atd..
 2. Aby bylo možné odebrat kousek endometria pro histologické vyšetření.

Po zjištění těchto problémů proveďte čištění:

 • Zbytek placenty po porodu;
 • Polypy endometria;
 • Potřeba potratu;
 • Hyperplazie;
 • Potraty;
 • Děložní krvácení;
 • Adheze, které narušují oplodnění;
 • Porucha smyčky;
 • Endometritida;
 • Rakovina děložního hrdla;
 • Adenomyóza.

Jakékoli zásahy do dělohy ovlivňují stav zdraví žen. V některých případech dochází k různým odchylkám.

Důsledky pro ženské tělo

Pokud operaci provádí zkušený lékař, po zákroku nejsou pozorovány komplikace. Během čištění je odstraněna horní vrstva děložní výstelky, která brzy znovu roste a její zbytky jsou vylučovány krví. Někdy vzniknou po škrábání komplikace, důvody mohou být:

 1. Příliš hrubé čištění - v důsledku tohoto účinku jsou endometriální výrůstky poškozeny, ale nemohou se zotavit, z čehož dochází k neplodnosti.
 2. Poškození nástroje - pokud je místo nárazu příliš velké, děloha je sešita. Po perforaci se menstruace vrátí do normálu po 3–6 měsících.
 3. Zánět - nesprávné použití antiseptika a nedostatek antibiotické léčby vede k rozvoji zánětlivého procesu, který je doprovázen vysokou horečkou.
 4. Akumulace krve v děloze - z tohoto důvodu se významně zvyšuje riziko infekce.
 5. Slzy na krku - někdy nástroj vyklouzne a vytvoří slzy. Pokud jsou menší, poškození se uzdraví. V ostatních případech je nutné šití.

Každá žena by měla být na takové následky připravena. Zpoždění se nejčastěji připisuje hormonálním a ovariálním poruchám. Pokud po vyčištění dojde k vysoké horečce, bolesti, silnému krvácení a dalším neobvyklým příznakům, měla by žena navštívit lékaře.

Pooperační výtok

Menstruace po škrábání by se neměla příliš lišit od obvyklé. V prvních dnech po čištění se objeví krvácení, připomínající menstruaci. To je normální, pokud není horečka a krev se postupně zastaví. Po několika dnech by vaše menstruace měla přestat a začne hnědý výtok..

Časem jejich počet vysychá, krev se sráží a úplně zastaví. Po škrábání by neměl být žádný další výboj. Pokud se objeví páchnoucí zápach, musíte být ostražití a poradit se s gynekologem.

Kdy by měla začít menstruace?

Po vyčištění dělohy si každá pacientka klade otázku, kdy nastane menstruace. Za normálních okolností se první špinění objeví po 28-36 dnech. Den, kdy byla operace provedena, se považuje za 1 den cyklu. Pokud vše proběhlo dobře, menstruace by měla přijít za měsíc. Pokračují jako obvykle a doba a množství vylučované krve se nemění..

Někdy může být menstruace opožděná. Nejčastěji je to kvůli charakteristikám ženského těla. Pokud se cyklus nezotaví příliš dlouho a spolu s dalšími příznaky se objeví, musíte být opatrní. První menstruace po seškrábání je sporá nebo velmi bohatá. Záleží na kvalitě chirurgického zákroku.

Štíhlá menstruace po kyretáži je způsobena skutečností, že operace byla provedena z důvodu vývoje polypů nebo hyperplazie. Právě tyto patologie způsobují krvácení. Nízká období naznačují, že bylo dosaženo hlavního cíle lékaře a krvácení se zastavilo. Pokud není endometrium zcela odstraněno, krev se vylučuje ve velkém množství.

Prodloužená absence menstruace po čištění je pozorována v případech odstranění zmrzlého plodu s potratem a potraty. Obvykle by měli jít za 1-1,5 měsíce. Během tohoto období se ženské tělo naladí na novou ovulaci, která je spojena se zpožděním. V prvních dnech dochází k bolestivým obdobím, které přicházejí ve velkém množství.

Ani lékař přesně neví, kdy menstruace přijde. Vše závisí na metodě postupu a individuálních charakteristikách těla pacienta.

Menstruační nepravidelnosti

Bohatá menstruace po kyretáži je vážným důvodem k návštěvě kliniky. Lékař musí předepsat vhodnou léčbu založenou na příjmu hemostatických léků.

Pokud se krvácení objeví několik dní po operaci, neměli byste se radovat, jedná se o odchylku.

Slabost, závratě, bolest, příliš velká nebo žádná menstruace po kyretáži jsou hlavními poruchami, kterým pacienti čelí.

Bohatý výtok po proceduře kyretáže může naznačovat, že ne všechny plody byly během potratu odstraněny. Po vyšetření by lékař měl ženu poslat na ultrazvukové vyšetření a provést testy krve a moči.

V případě potřeby postup opakujte. Zpoždění menstruace po kyretáži naznačuje přítomnost jakýchkoli gynekologických patologií nebo těhotenství.

Hnojení je možné po měsíci, takže pokud dojde ke zpoždění menstruace, je lepší poradit se s lékařem.

Příčinou předčasné menstruace mohou být různé poruchy: hormonální nerovnováha, závažné patologie, záněty, infekční nemoci, cervikální křeče atd..

Pokud menstruace nezačne po šesti měsících, je nepohodlí a nepříjemný zápach sekrece, je nutné se poradit s gynekologem.

Rychlá diagnostika poruch je klíčem k úspěšné léčbě a normalizaci menstruačního cyklu.

Dnes existuje mnoho léků a technik k obnovení normálního cyklu. Není třeba se bát a porušování ignorovat, protože to hrozí vážnými komplikacemi. Je důležité diagnostikovat patologii včas a zvolit správnou léčbu. V případě úspěšné terapie se cyklus jistě vrátí k normálu..

Kdy čekat na menstruaci po kyretáži: známky komplikací

Ženské tělo se po interferenci s reprodukčním systémem zotavuje různými způsoby. Ale menstruace po kyretáži by měla začít v určitou dobu. Proto musíte vědět, kdy čekat na menstruaci, jaké budou a co naznačuje výskyt porušení.

Kdy čekat na menstruaci po škrábání

Pokud kyretáž nepřinesla žádné komplikace a neočekávané následky, menstruace se může objevit během 4-5 týdnů. Začátek cyklu se počítá od data škrábání.

Ale ani lékaři nejsou schopni říci, kdy přesně nastane období po kyretáži. Vše bude záviset na schopnosti ženského těla zotavit se a na důvodech operace. Menší zpoždění a předčasné krvácení jsou povoleny. Normálně tyto odchylky nepřesahují 3-5 dní..

Maximální dovolená doba nepřítomnosti menstruačního cyklu je dva týdny. Výjimkou je potrat, potrat. Po nich může být cyklus obnoven na dlouhou dobu a první menstruace po potratu nebo potratu se odloží o 1-2 měsíce.

Druhé, třetí a následující menstruační krvácení nastává včas. Pokud narušení cyklu ženu dále znepokojuje, je nutné provést další diagnostiku, která má být otestována. Selhání může být způsobeno:

 • vnější negativní faktory;
 • důsledky škrábání;
 • nové nemoci;
 • porušení předpisů gynekologa.

Lékař může uhodnout, kdy po čištění dělohy uplyne období. Specialista bere v úvahu povahu patologie, celkový zdravotní stav pacienta a charakteristiky zásahu. Datum se počítá přibližně, protože u jakékoli ženy je povolena odchylka několika dní bez ohledu na chirurgický zákrok.

Jak dlouho trvá výboj

Doba krvácení by měla být udržována v normálních mezích. Menstruace, která trvá tři až sedm dní, by neměla vzbuzovat obavy. Je však důležité vzít v úvahu intenzitu výboje a jejich vlastnosti před operací..

Pokud silné krvácení přetrvává po dobu jednoho týdne, navštivte svého lékaře. Stejná situace se vyvíjí s krátkou menstruací, kdy se objeví pouze namazání připomínající konec menstruace..

Povaha a množství vypouštění

První menstruace po škrábání přichází podle obvyklého plánu a mám stejné vlastnosti:

 • přírodní odstín;
 • normální částka;
 • obvyklá doba trvání;
 • menší bolest.

Úprava měsíčního krvácení je povolena pouze k lepšímu. Koneckonců, účel čištění nebo škrábání je zaměřen na vyloučení narušení reprodukčního systému. Proto ženy, které jsou zvyklé na těžké nebo dlouhé období, přijímají pozitivní změny v cyklu patologie..

Menstruační tok z kyretáže může:

 • udržujte obvyklý objem;
 • stát se vzácným;
 • zvýšit počet;
 • eskalovat do krvácení.

Za normální situace je změna množství výtoku pozitivní v důsledku eliminace negativního faktoru (onemocnění). Alarmující by měla být namazání těsnění nebo silné krvácení.

Cyklus po diagnostické kyretáži

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, kdy po diagnostické kyretáži dojde k menstruaci. Minimální trauma tkáně a rychlá doba zotavení nemají na cyklus prakticky žádný vliv.

Musíte věnovat pozornost důvodu diagnostické kyretáže:

 • děložní krvácení;
 • porušení menstruačního cyklu;
 • cyklus bez ovulace;
 • podezření na neoplazmy endometria;
 • jiná porušení.

Problémy s menstruací mohou nastat, pokud byly během diagnózy potvrzeny následující patologické stavy:

 • polyp endometria nebo cervikálního kanálu;
 • proliferace a zesílení endometriální tkáně;
 • rakoviny;
 • endometritida;
 • endometrióza;
 • benigní formace v děloze;
 • patologie děložního čípku.

Nejlepší možností za těchto okolností je samostatná diagnostická kyretáž (WFD). Prvním dnem cyklu je v tomto případě datum procedury.

Menstruace po potratu nebo zmrazeném těhotenství

Po neúspěšné kyretáži může menstruace začít za několik měsíců. Podobná situace se vyvíjí i při eliminaci zmrazeného těhotenství. Ženské tělo potřebuje více času na zotavení kvůli silnému stresu a hormonální nerovnováze.

To, kdy po potratu dojde menstruace, závisí na způsobu operace. Slepá kyretáž je plná vážného poškození tkáně nebo neúplného odstranění embrya. Obnova těla proto může být zpožděna. Vakuové potraty jsou pro ženy bezpečnější.

Zpožděná menstruace nebo krvácení po kyretáži (potrat, potrat) může být způsobeno několika faktory:

Hormonální nerovnováha

Ženské tělo začíná trpět restrukturalizací, i když početí neskončilo narozením dítěte. A také gynekolog může předepsat hormonální perorální antikoncepci, aby zabránil těhotenství během období zotavení..

Nedodržování doporučení

Musíte se starat o své zdraví. Jakékoli porušení předpisů ošetřujícího lékaře může způsobit zánět, infekci a další negativní faktory, kvůli nimž se lhůty prodlužují.

Špatné čištění

Pokud během zásahu odborník ponechal částice plodu v děložní dutině, není vyloučeno těžké krvácení a narušení cyklu. Proto je třeba tyto postupy provádět pomocí moderních nástrojů, které vám umožní řídit celý proces tak, aby částice vajíčka a placenty nezůstaly uvnitř.

Menstruace po čištění endometria

Když po vyčištění endometria hyperplazií začne menstruace, do značné míry závisí na zkušenostech lékaře, který škrábání provedl. V normální situaci menstruační tok nezačne dříve než měsíc po zákroku.

Zpoždění je nejčastěji způsobeno:

 1. Hluboký dopad. Během operace je odstraněna pouze funkční vrstva sliznice. Pokud se lékař dotkl bazální vrstvy, existuje možnost prodlouženého zotavení a absence menstruace..
 2. Hormonální terapie. Při hyperplazii jsou předepsány hormony, které řídí práci vaječníků. Při užívání léků, které snižují syntézu estrogenu, byste neměli očekávat kritické dny. Začnou, až gynekolog zruší terapii.
 3. Další faktory. Zpoždění může být způsobeno stresem, užíváním antibiotik, samotnou nemocí, nedodržováním doporučení. Komplikace nejsou vyloučeny, což bude signalizovat prodlouženou nepřítomnost menstruačního toku.

Vědět, kdy po čištění dělohy dojde k menstruaci a proč může cyklus selhat, je pro ženu snazší sledovat změny v reprodukčním systému. Pokud zpoždění nezmizí po zrušení hormonálních pilulek, musíte jít do nemocnice. Koneckonců, hyperplazie je zákeřné onemocnění, v jehož poslední fázi je odstraněna i děloha.

Poruchy po operaci

Důvodem do nemocnice je následující menstruace:

 • příliš hojný;
 • sporý;
 • s nepříjemným zápachem;
 • žádné vypouštění.

Bohatá období

Výskyt těžkých období po kyretáži naznačuje komplikace..

Těžké krvácení (chybí jedna vložka za hodinu) může být způsobeno:

 • atony dělohy;
 • neúplné škrábání;
 • zbytek částí placenty nebo vajíčka;
 • oddělení endometria;
 • děložní perforace;
 • děložní slza.

Hlavními příznaky jsou snížený výkon, únava, závratě, bledá kůže a nízký krevní tlak..

Nedostatek výtoku

Pokud po kyretáži nedojde k menstruaci, mohou to být následující důvody:

 1. Nástup těhotenství. I po takovém zásahu je možné početí. Lékaři doporučují vyloučit sex, dokud se tělo nezotaví, a poté používat antikoncepci.
 2. Poškození sliznice. Poškozená vrstva endometria je jednou z nejnebezpečnějších komplikací. Sliznice dělohy se neobnoví, takže menstruace nebude trvat příliš dlouho.
 3. Nástup zánětu. Po kyretáži je třeba užívat antibiotika. Absence těchto léků způsobuje zánět, páchnoucí výtok, vysokou tělesnou teplotu, zpoždění.
 4. Tvorba hematomů. Kvůli cervikálnímu křeči nebo jizvám se v děložní dutině hromadí menstruační krev. Lékaři proto pacientům často předepisují spazmolytika, aby se takovým komplikacím zabránilo..

Žena potřebuje vědět, kolik týdnů po čištění začíná její menstruace. Dlouhé zpoždění není normou, takže pokud se u vás vyskytnou varovné příznaky, měli byste se poradit s lékařem a neměli byste se léčit nebo si přečíst fórum. Pouze v tomto případě bude možné vyhnout se komplikacím a vážným problémům s reprodukčními orgány..

Ve snaze vyřešit problém s náhlým zpožděním samy a bez přemýšlení o důsledcích se ženy snaží uměle způsobit menstruaci. Někdy jsou výsledky „vlastní aktivity“ život ohrožující děložní krvácení.