Když začíná menstruace po hysteroskopii s kyretáží

Hysteroskopie je postup pro vyšetření děložní dutiny pomocí zařízení, které vytváří několikanásobné zvětšení. Existuje klasická hysteroskopie - obvykle se provádí v anestezii, vyžaduje velkou instrumentální expanzi děložního čípku a končí kyretáží endometria. A někdy je to "kancelář" - jedná se o mini verzi, používá se pouze pro diagnostické účely, nevyžaduje anestezii, provádí se v podmínkách předporodní kliniky.

Při kancelářské hysteroskopii není endometrium odstraněno, a proto postup nemá žádný vliv na délku cyklu. I když v tomto procesu lékař vzal špetku - biopsii endometria. Ale první možnost, se škrábáním, může snížit cyklus a změnit povahu menstruace..

Až přijde menstruace

Hysteroskopie v kombinaci s RFE se rutinně provádí v posledních dnech menstruačního cyklu, 26-27, ale před nástupem krvácení. V tomto případě nedochází k dvojímu měsíčnímu krvácení (během a po zákroku a ve dnech, kdy by měla menstruace začít podle data splatnosti). Opravdu, i kdyby lékař chirurgicky neodstranil horní slizniční vrstvu dělohy, za normálních okolností by se začala odlupovat v následujících dnech nebo dokonce hodinách. V tomto případě začíná první menstruace (nezaměňovat s výtokem po proceduře) asi za měsíc. Den, kdy došlo k lékařskému zákroku, by měl být považován za první den cyklu.

Kancelářská diagnostická hysteroskopie se provádí v první polovině cyklu, aby bylo možné lépe vyšetřit děložní dutinu bez rizika přítomnosti vajíčka v ní.
Pokud byl zákrok proveden 10. den cyklu, lze menstruaci očekávat přibližně po 18 dnech.

Pokud vám menstruace chybí

Musíte se ujistit, že nedošlo k těhotenství. Je to možné do 2-3 týdnů. Pokud je koncepce vyloučena, těhotenský test je negativní a kromě absence kritických dnů nejsou žádné stížnosti, čekáme dál. Faktem je, že endometrium potřebuje určitý čas na zotavení, zvláště pokud byla kyretáž (WFD) drsná, horní vrstva dělohy byla úplně odstraněna.

Po zákroku lékaři často předepisují orální antikoncepci (OC) po dobu několika měsíců, v závislosti na reprodukčních plánech pacienta. Pak obvykle s cyklem nejsou žádné problémy. K krvácení z vysazení dochází do 7 dnů po ukončení balení léku.

Pokud nebyly OK přijaty a po RFE uplynuly více než dva měsíce, je čas udělat ultrazvukové vyšetření a navštívit gynekologa. Pokud ultrazvukové vyšetření vykazuje známky nedostatku progesteronu, je předepsán progesteron (lék "Duphaston" nebo "Utrozhestan"). Po ukončení jejich užívání začíná menstruační krvácení..

Existují vážnější důvody pro absenci měsíčního krvácení po hysteroskopii - jedná se o hormonální poruchy, včetně poruch vyplývajících z blížící se menopauzy nebo problémů s vaječníky (polycystických). Ale obvykle se nevyskytují přes noc. Pokud žena dříve měla zpoždění v menstruaci, musíte hledat příčinu ne v tomto diagnostickém postupu.

Příliš sporé nebo krátké období

Pokud byl během mini-chirurgického zákroku odstraněn problém, kvůli kterému probíhala silná menstruace, například polyp nebo submukózní děložní myom, je zcela přirozené, že měsíční krvácení bude mírné nebo dokonce slabé..
Perorální antikoncepce, hormonální nitroděložní tělísko významně snižují ztrátu krve.

Pokud existuje pouze tmavá, hnědá mastnota a více než jeden měsíc po gynekologickém zákroku, existuje podezření na tvorbu nitroděložní synechie. Jedná se o filmy, adheze, které obklopují stěny dělohy nebo cervikálního kanálu. Jejich tvorba není chybou lékaře, který léčí dělohu, ale častou komplikací WFD. Nejde jen o to, že se to nyní snaží předepisovat ženám v reprodukčním věku tak zřídka, jak je to jen možné, pouze za přísných indikací. Také tato patologie se nazývá Ashermanův syndrom..

Adheze způsobují slabou, krátkou a občasnou menstruaci a neplodnost. Odstraněno opakovanou hysteroskopií.

Pokud existují údaje o adhezích pouze v lumenu cervikálního kanálu, provede se snadnější a méně traumatický postup - bougienage.

Důležité! Na ultrazvuku nejsou intrauterinní synechie jasně viditelné. Podezření na ně může mít pouze klinický obraz..

Diagnóza spojená s Ashermanovým syndromem:

 • hypoplázie endometria;
 • atrofie endometria.

Po disekci adhezí může znovu dojít k relapsu, takže ženy plánující těhotenství by ji neměly odkládat na dlouhou dobu po léčbě.

Těžká, prodloužená a bolestivá období

Hysteroskopie přímo není příčinou dysmenorey a menoragie. A problém se obvykle projeví před ním. Možné důvody:

 • koagulopatie - dědičný problém s krvácením;
 • adenomyóza (vnitřní endometrióza);
 • hormonální poruchy, které vyvolávají nadměrné množení endometria - hyperplazie;
 • rakovina endometria;
 • fibroidy dělohy - benigní novotvar umístěný mimo dělohu nebo uvnitř její stěny, který neumožňuje jeho odstranění hysteroresektoskopem, to znamená zevnitř, je nutná laparoskopie nebo operace břicha.

Bohatá menstruace by měla být považována za ztrátu krve více než 80 gramů po všechny dny.

Léčba je předepsána v závislosti na příčině - chirurgická nebo konzervativní (užívání hormonálních nebo hemostatických tablet, instalace nitroděložního systému Mirena), jinak v případě ne-gynekologického onemocnění.

Pokud druhá menstruace přišla příliš brzy, 1-2 týdny po první, jsou silně šarlatové, pak by to mělo být považováno za děložní krvácení. Musí to být zastaveno. Obvykle se k tomu používají hormonální pilulky podle určitého schématu a hemostatických léků..

Jak vypočítat ztrátu menstruační krve

1. Porovnejte svou ztrátu krve podle tohoto obrázku. Denními (běžnými) kalhotkovými vložkami se rozumí klasické - 3 kapky. Ml - gramy.

2. Spočítejte počet použitých hygienických prostředků od samého začátku menstruace. Tato metoda poskytuje pouze přibližné informace o tom, zda máte silné menstruace nebo ne..

Pokud je po celou dobu menstruace počet namočených tamponů nebo vložek šestnáct nebo více, pak máte problém..

3. Kupte si elektronickou kuchyňskou váhu a zvážte podložky před a po použití. Napište rozdíl.

4. Zkuste menstruační kalíšek. Je to takové opakovaně použitelné silikonové zařízení.

Před použitím změřte objem misky. Při používání se dále řiďte jeho plností. Například pokud je objem kalíšku 10 ml a je plný 3/4, množství krve, které menstruační kalíšek obsahuje, je 7,5 ml..

Články, které doporučujeme číst jako doplněk:

Dobré video o problémové menstruaci od Eleny Malyshevy. Podrobný a velmi přístupný.

Stojí za to si dělat starosti, pokud po hysteroskopii začala těžká období?

Podle menstruačního cyklu lze posoudit stav ženského těla. K vyšetření dělohy se nejčastěji používá hysteroskopie. Tento postup pomáhá diagnostikovat nebo vyléčit nádor, vypořádat se s neplodností a mnoha dalšími patologiemi. Provedení zahrnuje penetraci do děložní dutiny. Proto může být menstruace po hysteroskopii zpožděna nebo změněna v hojnosti. Ženy potřebují vědět o zvláštnostech menstruace během procedury.


Hysteroskopie - metoda, která vám umožní vyšetřit dělohu

Co je podstatou hysteroskopie

Nejprve musíte pochopit koncept postupu. Hysteroskopie je činnost, která se nejčastěji používá v gynekologické oblasti k léčbě nebo diagnostice různých patologií. Během manipulace se k vyšetření orgánu používá hysteroskop s kamerou. Postup je několika typů, které jsou uvedeny v tabulce.

názevPopis
DiagnostickýVýsledkem je, že vedení nepoškozuje genitální tkáň. Tento typ hysteroskopie se používá k diagnostice nebo detekci novotvaru.
MikrohysteroskopieJe možné určit stav orgánových buněk bez poškození děložní tkáně
HysteroresektoskopieU tohoto typu jsou určeny nebo odstraněny malé nádory v děloze. Podává se lokální anestézie, operace se provádí s nízkým traumatem
Hysteroskopie s kyretážíNa základě tohoto postupu je možné diagnostikovat a léčit děložní patologie (fibroidy, polypy). Metoda zahrnuje použití celkové anestezie
ŘízeníSpecialista předepisuje tuto metodu, pokud je nutné sledovat proces léčby, aby bylo možné posoudit účinnost léčby.

Hysteroskopie je zakázána v případě:

 • Akutní infekční nemoci (ARVI, chřipka, pyelonefritida a další).
 • Exacerbace chronické formy onemocnění.
 • Zánět dělohy akutní povahy (endometritida, kolpitida).


U nachlazení se postup neprovádí

 • Těhotenství. Týká se situací, kdy žena nechce vyrušovat a dítě je žádoucí.
 • Mimoděložní těhotenství nebo podezření na něj.
 • Rakovina děložního čípku, která se rozšířila do dalších orgánů.
 • Nemoci, které narušují činnost orgánů (onemocnění jater, ledvin, srdce a cév).
 • Děložní krvácení v důsledku komplikací žaludečního vředu.
 • Atrézie cervikálního kanálu.

Procedura se nejlépe provádí před nebo po menstruaci, ne během ní. Pokud provádíte hysteroskopii během menstruace, bude výsledek neinformativní..

Indikace pro hysteroskopii s kyretáží

Hysteroskopie je vizuální vyšetření vnitřní dutiny dělohy pomocí speciálního vybavení, které se provádí pro diagnostické nebo terapeutické a diagnostické účely. Diagnóza pomocí hysteroskopu se provádí v následujících případech:

 1. Obtíže v diagnostice endometriálních patologií.
 2. Neschopnost získat výsledek pomocí ultrazvukového vyšetření.
 3. Bohatá a prodloužená období, přítomnost krevních sraženin ve výtoku.

Indikace pro terapeutickou samostatnou diagnostickou kyretáž (RDV) pod hysteroskopickou kontrolou jsou:

 1. Silné děložní krvácení, ke kterému dochází mezi obdobími.
 2. Přítomnost polypů a patologií endometria dělohy.
 3. Podezření na maligní výrůstky v děložní dutině.
 4. Menstruační nepravidelnosti.
 5. Odstranění fragmentů placenty po zmrazeném těhotenství nebo neúplném spontánním potratu (potratu).

Jaké jsou indikace pro postup

Hysteroskopie má následující indikace:

 • porušení menstruačního cyklu v jakémkoli věku ženy;
 • výskyt sekrece krve během postmenopauzálního období;
 • podezření na maligní nádor, cizí těleso v děloze, adenomyóza a další patologické stavy;
 • monitorování polohy nitroděložního tělíska;
 • neschopnost otěhotnět;
 • přípravná fáze před oplodněním in vitro (IVF);
 • hodnocení účinnosti léčby hormonálními léky;
 • komplikace po porodu.


Diagnostika se provádí v případě porušení cyklu
Hysteroskopie je efektivní a populární procedura, proto pokud ji objednal odborník, není třeba událost odmítat.

Jak předcházet komplikacím

Aby byl postup a období zotavení úspěšné, doporučuje se:

 • Pečlivě si vyberte odborníka - technika hysteroskopie, přísné dodržování pravidel asepsy závisí na něm. Zkušený lékař dokonce provede operaci tak, aby minimalizoval ztrátu krve a nezavedl infekci do děložní dutiny..


Nedoporučuje se používat tampony

 • Zdržte se pohlavního styku 2–3 dny po diagnostickém výkonu, 1–2 týdny po operaci.
 • Nepoužívejte tampony v pochvě, sprchování - to pomůže předcházet komplikacím po hysteroskopii.
 • Nenavštěvujte lázeňský dům, saunu, nekoupejte se. Nejbezpečnější volbou je teplá sprcha.
 • Nezvedejte závaží, vylučujte fyzickou aktivitu a podchlazení po dobu 1-2 týdnů.
 • Pokud vám lékař předepsal antibiotika, hormonální nebo hemostatické léky, neignorujte je. Je snazší hrát na jistotu, než léčit následky později..

Hysteroskopie je nepostradatelným nástrojem moderní medicíny. Vyžaduje odpovědný přístup, ale je to nejjemnější diagnostický nástroj ve srovnání s dříve používaným.

Jaký je vliv manipulace na menstruaci

Ne u všech typů hysteroskopie je menstruace nepravidelná. Výsledkem diagnostického postupu není poškození orgánových tkání, menstruační cyklus zůstává normální..

Pokud byla provedena hysteroskopie, která zahrnuje poškození tkání dělohy, je možné změnit menstruaci v důsledku:

 • vstup infekce během výkonu nebo v pooperačním období;
 • ztenčení endometria během manipulace;
 • stresující situace, protože každá chirurgická operace způsobuje stres;
 • porušení v pozadí hormonů. Pokud byl postup použit k ukončení těhotenství, dochází k hormonálním změnám.

Pro koho je postup kontraindikován?

Hysteroskopie se neprovádí během těhotenství, protože to povede k potratu. Další kontraindikace postupu jsou:

 • stenóza děložního čípku;
 • zánětlivý proces v malé pánvi;
 • potvrzené nádory dělohy nebo děložního čípku;
 • 3-4 stupeň čistoty pochvy;
 • masivní krvácení.

Relativními kontraindikacemi jsou zánět pánve a špatný vaginální stěr. Po ukončení léčby a zlepšení stavu se provede plánovaná hysteroskopie.

Co může být výboj

Po hysteroskopii jsou důležité všechny charakteristiky. Nejčastěji při prvním nástupu menstruace mění hojnost směrem dolů. Nízký výtok je způsoben použitím procedury kyretáže v důsledku uvolnění odmítnutého endometria.


Příznakem patologie může být bolest břicha.

Hojné tajemství u žen je častěji než skromné. Může to být známka krvácení z dělohy v důsledku zánětu. Patologii s hojným výbojem lze určit podle následujících znaků:

 • barva tajemství je hnědá a tmavá;
 • je nepříjemný zápach;
 • tělesná teplota stoupá;
 • tajně jsou velké sraženiny;
 • žena se obává silné bolesti v podbřišku.

Pokud se vyskytnou uvedené příznaky, doporučuje se urgentně domluvit schůzku s gynekologem nebo zavolat záchrannou službu.

Pokud se vaše menstruace nezastaví, existuje vysoká šance na ztrátu krve a pokles hladiny hemoglobinu. Z tohoto důvodu se mění hormonální pozadí..

Totéž platí pro situaci, kdy po hysteroskopii přichází podruhé menstruace s kousky endometria. Příznak naznačuje přítomnost patologie (fibroidy, endometrióza atd.).


Pokud výtok páchne, musíte jít k lékaři

Kdy navštívit lékaře?

Hlavním nebezpečím během hysteroskopie je poškození nebo prasknutí stěny dělohy, v důsledku čehož začíná zánětlivý proces. Pokud fragmenty plodu nebyly po ukončení těhotenství zcela odstraněny, může začít krvácení a zánět, který se může šířit do sousedních orgánů.

Během operace, pokud dojde k porušení pravidel asepse, je možná infekce. Na pozadí infekce se může vyvinout akutní endometritida (zánět bazálních a funkčních vrstev endometria), která se obvykle vyskytuje 3-4 dny po operaci a je schopna ovlivnit svalovou vrstvu a stěnu orgánu. Toto onemocnění je charakterizováno silnou bolestí a výskytem krevních sraženin s nepříjemným zápachem.

Důvody pro návštěvu lékaře jsou:

 • nedostatek výtoku;
 • zhoršení zdraví;
 • zimnice, horečka;
 • silná bolest v malé pánvi;
 • výtok s nepříjemným zápachem, neobvyklou barvou nebo konzistencí;
 • náhlé zvýšení množství špinění, výskyt sraženin.

Jak se může menstruace změnit

V důsledku hysteroskopie se může menstruace měnit a lišit od obvyklé. Možné situace jsou uvedeny v tabulce.

Název porušeníPopis
Zpožděné vybitíLékaři-gynekologové připouštějí mírné zpoždění menstruace. Výsledkem výzkumu během události je, že žena zažívá silný stres, takže výtok je opožděn. Obvykle by se však trvání a povaha neměly lišit od tajemství před zahájením procedury. Když byla událost provedena s kyretáží, je povoleno zpoždění menstruace až na měsíc. Pokud se výtok neobjeví 6-7 týdnů po hysteroskopii, je nejlepší navštívit lékaře. Příznak může být známkou různých komplikací, v důsledku čehož je pro krev obtížné opustit dělohu.
Dlouhotrvající tajemstvíMenstruace se může prodloužit v důsledku individuální reakce. To je normální, pokud není bolest a celkový zdravotní stav se nezhorší. Pokud jsou příznaky přítomny, je lepší navštívit lékaře.
Menstruace přišla brzyÚzkost, stres ovlivňují pravidelnost výtoku. Proto se silným napětím může menstruace přijít dříve než obvykle. V takovém případě věnujte pozornost stavu těla a rozlišujte krvácení od menstruace.
Změny v objemu vašich obdobíJe povoleno slabé nebo mírně hojné vypouštění. Pokud se objeví silné tajemství (výměna hygienických produktů každou hodinu) spolu se snížením krevního tlaku a celkovou slabostí, je naléhavě nutné navštívit lékaře
Selhání menstruačního cykluPři provádění hysteroskopie se škrábáním může být menstruace mírně narušena. V normálním stavu by se výtok měl obnovit během 2–3 měsíců. Pokud po dlouhou dobu neexistuje období, je lepší se poradit s odborníkem.

Takové změny v menstruaci jsou možné při hysteroskopii a laparoskopii..


Po ukončení procedury může vaše menstruace začít před plánovaným termínem.

Povaha menstruace po zákroku


Žena by měla po hysteroskopii věnovat pozornost povaze menstruace

Mnoho pacientů, kteří podstoupili operaci, si povšimlo, že po nějaké době došlo k velmi těžkým obdobím. Jejich trvání se také liší, první menstruace po zákroku bude delší než dříve. Kdy bude další menstruace a kolik se cyklus obnoví, je těžké říci.

Podívejme se na to v pořádku. Jak zjistit, jak velký je problém? Všimněte si, jak často je třeba měnit těsnění. Při příliš velkém výboji - častěji než jednou za 3-4 hodiny. Poté byste měli vyhledat radu od svého lékaře, který vám řekne, co máte dělat. Musíte také věnovat pozornost tomu, zda je třeba v noci měnit hygienické výrobky. Pokud se žena obává o délku svého období, což jí přináší nepohodlí, musíte určitě vyhledat lékařskou pomoc. Příliš mnoho menstruační krve může způsobit slabost a narušit život..

Jaké jsou měsíční z hlediska objemu a zda je jejich počet velmi důležitý. Po hysteroskopii často dochází k malému období. To může být způsobeno skutečností, že někdy po operaci je povaha menstruace obrácena. To znamená, že pokud dříve byly hojné, nyní budou vzácné a vydrží méně, nebo naopak.

Struktura sekrecí se může změnit. To znamená, že se objeví sraženiny, barva výtoku, vůně se změní. Změny začínají ihned po hysteroskopii. Srážené období může přímo souviset s pooperačním obdobím, kdy se uvolňuje krev. Ženy si všimnou, že menstruace v tomto případě začala dříve, než se očekávalo. Nepříjemný zápach může naznačovat infekci. Jak je to nebezpečné, nemusíte ani vysvětlovat. Infekční proces může ovlivnit nejen genitálie, ale také jít dále, zobecnit se.


Gynekolog předepisuje léčbu

Jakékoli změny v povaze menstruace by měly ženu upozornit a přinutit ji, aby vyhledala pomoc.!

Hnědá barva menstruace po hysteroskopii může naznačovat endometriózu. Pokud menstruace šla předčasně, před očekávaným datem, je to s největší pravděpodobností pooperační výtok..

Menstruace po hysteroskopii může být bolestivá. Faktem je, že operace, zejména při resekci novotvarů, je škodlivým faktorem pro sliznici dělohy. Potřebuje čas na uzdravení, obnovení plnohodnotné práce. Toto období je doprovázeno bolestí. Neexistuje téměř žádná šance, že zůstanou navždy..

Možnosti tolerance

Stav po hysteroskopii závisí na rozsahu zásahu a dalších manipulacích během zákroku. Pokud se provádí pouze za účelem vyšetření děložní dutiny, objeví se po prvním dni serózní slizniční vodnatý výtok. Současně je zachováno endometrium, takže menstruace by měla začít v obvyklou dobu. Kontrola pomocí hysteroskopu neovlivňuje cyklus, proto je hormonální narušení v tomto případě neobvyklé. Někdy je možné silné krvácení.

Pokud je hysteroskopie kombinována s odstraněním funkční vrstvy endometria, následující den po operaci se na podložce objeví řídké krvavé skvrny. Důvodem je poškození cév sliznice a jejich postupné hojení. Později se výtok stává serózně krvavým a je nahrazen sliznicemi..

Krevní sraženiny v prvních dnech po hysteroskopii, masivní krvácení naznačují vývoj komplikací. To vyžaduje léčbu a opětovnou intervenci k odstranění příčiny patologie..

První menstruace po manipulaci se objeví v průměru po 28-30 dnech. Rutinní hysteroskopie se obvykle provádí po skončení menstruace. Proto je odstraněna tenká vrstva endometria, která se právě začala zotavovat po menstruaci. Hladina pohlavních hormonů je také na minimu. Po škrábání dochází k obnovení sliznice znovu, trvá až 30 dní.

Pokud vaše menstruace začíná dříve, může to být také běžná možnost. U některých žen se menstruace objevuje již 2 týdny po hysteroskopii. Krvácení může mít jinou povahu. Nejprve se rozmazávají, po 1-2 dnech získají obvyklý objem. Tento stav nevyžaduje zvláštní zacházení. Jsou povoleny následující odchylky cyklu:

 • zkrácení o 1-2 týdny;
 • zpožděná menstruace až 3 týdny;
 • velká ztráta krve.

Pokud menstruace nezačala 5-6 týdnů po hysteroskopii, je nutné lékařské vyšetření a vyšetření.

Vliv hysteroskopie na menstruační cyklus: možné změny

K reakci těla dochází při jakémkoli, i malém chirurgickém zákroku v ženském reprodukčním systému. Často po těchto manipulacích je zaznamenáno selhání menstruačního cyklu a jsou pozorovány kvantitativní změny ve výtoku. To se také děje kvůli hysteroskopii..

Pokud je postup prováděn správně, pak menstruace po hysteroskopii začíná včas nebo se obnoví do jednoho měsíce, ale v některých případech trvá normalizace cyklu více času.

Co je to hysteroskopie

Postup pro hysteroskopii dělohy je metoda minimálně invazivního vyšetření děložní dutiny, která je v gynekologické praxi široce používána. S jeho pomocí je možné studovat stav vnitřních pohlavních orgánů..

Během manipulace se používá zařízení zvané „hysteroskop“, vybavené malou videokamerou a porty pro zavádění tekutin a chirurgických nástrojů do dělohy..

V závislosti na účelu postupu by měla být hysteroskopie provedena v konkrétní den cyklu. Diagnóza zánětu se provádí během druhé fáze a pro detekci nádorů se doporučuje vyšetření v první fázi. V nouzových případech (pro terapeutické účely) je během menstruace možná hysteroskopie.

Chirurgická metoda odstraňuje polypy v děloze a malé myomy, čímž se minimalizuje poškození těla ženy.

Vliv postupu na menstruační cyklus

Hysteroskopie ne vždy ovlivňuje načasování nástupu menstruace. To do značné míry závisí na účelu jeho provedení a účinku na tělo ženy. Pokud byl postup proveden k potvrzení nebo stanovení diagnózy, nejsou poškozeny sliznice cervikálního kanálu a dělohy. Proto by měl menstruační tok začínat přesně včas..

Vzhledem k tomu, že samotný výzkum je pro tělo stresující, není vyloučeno selhání cyklu. Zpoždění menstruace až o dva týdny je považováno za normální. Pokud se změní nejen načasování, ale také povaha menstruace, musíte se poradit s gynekologem.

Pokud bylo účelem postupu chirurgický zákrok, pak je narušena integrita tkání, ale to neznamená, že menstruace po hysteroskopii začne později nebo dříve. Poruchy nejsou vždy hlášeny. Při použití techniky potratu jsou zaznamenána významná porušení v ženském reprodukčním systému. Odchylky jsou možné v případě kyretáže polypů.

Je třeba poznamenat, že menstruace a po hysteroresektoskopii přicházejí několik dní předem, ale cyklus se rychle obnoví. Nejedná se sice o hysteroskop, ale o hysteroresektoskop, menší zpoždění nebo předčasná menstruace jsou normální..

Možné typy menstruačních nepravidelností

První menstruace po hysteroskopii může začít o něco dříve nebo se zpožděním. Tato odchylka je normální a neměla by být důvodem k obavám. Porušení menstruačního cyklu je způsobeno invazí cizího tělesa do děložní dutiny, prováděním chirurgických zákroků a stresem pro tělo.

V některých případech dochází ke zvýšení nebo snížení množství výtoku, ke změně jejich barvy a trvání menstruace.

Zpoždění

Lékaři předem varují, že v důsledku hysteroskopie je možné zpoždění cyklu. Zotavení těla často trvá jen jeden měsíc, existují však výjimky.

Vyšetření je stresující, v důsledku čehož může menstruace začít o několik týdnů později, než jste čekali. Povaha a doba trvání výboje přitom zůstávají normální..

V důsledku chirurgického zákroku je možné nevýznamné zpoždění, které se rovná časovému intervalu od poslední menstruace do data výkonu. Menstruaci je třeba očekávat 28-30 dní po hysteroskopii..

V případech, kdy se menstruace neobjevila sedm týdnů po manipulaci, je nutná lékařská pomoc. Příčinou dlouhého zpoždění menstruace může být křeč děložního čípku, který zabrání vytečení krve. Patologie vyžaduje urgentní terapii a hrozí vážnými komplikacemi.

Prodloužené trvání

Důvodem porušení cyklu a prodloužení doby menstruace je reakce těla na vnější interference. Takové změny se nepovažují za známku vývoje patologií, ale pouze pokud se povaha výtoku nezměnila, nedochází k žádným pocitům bolesti a obecný stav zůstává normální.

Pokud máte souběžné příznaky, musíte se poradit s lékařem.

Časný nástup menstruace

Škrábání endometria, polypů nebo prosté vyšetření pomocí hysteroskopie ovlivňuje menstruační cyklus. V tomto ohledu není vyloučen začátek menstruace před datem splatnosti po zákroku..

Hlavní věcí je pečlivě sledovat celkovou pohodu, aby bylo možné včas identifikovat děložní krvácení, ke kterému dochází v důsledku zánětu poškozených tkání. Vaginální výtok je v tomto případě doprovázen bolestí v břiše a dolní části zad..

Změna objemu výboje

Někdy si ženy všimnou, že se po vyšetření nebo ošetření hysteroskopem objeví skromný výtok. Tato podmínka je považována za normální a nevyvolává obavy. Důvod pro snížení množství krve spočívá ve odběru endometriální tkáně během chirurgického zákroku. Do první menstruace prostě nemá čas na úplné uzdravení..

Pokud má slabý výtok tmavou barvu, celkový zdravotní stav se zhoršuje, dochází k hypertermii a bolesti v břiše, pak není vyloučen vývoj infekce. Žena se musí poradit s gynekologem.

Bohatá období vyvolávají obavy. Pokud bude nutné každých pár hodin vyměnit těsnění, poklesne hladina krevního tlaku a hemoglobinu a objeví se slabost, je nutná urgentní lékařská konzultace. Pouze odborník může snížit množství ztracené krve a normalizovat celkový stav..

Když po hysteroskopii dojde k menstruaci

Jakmile menstruace začne po zákroku, měl by vám to sdělit lékař. Nejčastěji nedochází ke změnám v menstruačním cyklu, ale v některých případech se výtok může objevit o týden dříve nebo později. To je považováno za normu..

Po dvou, maximálně třech měsících je cyklus zcela obnoven. Důvodem návštěvy gynekologa by měla být absence menstruace po dobu osmi týdnů po hysteroskopii.

Další informace o období po hysteroskopii doporučujeme přečíst v samostatném článku na našem webu..

Změny v menstruačním cyklu a povaze výtoku by neměly být ignorovány. Pokud zjistíte odchylky od normy, musíte vyhledat pomoc od lékaře. Pouze odborník může rychle identifikovat a opravit problém. Díky tomu se vyhnete řadě komplikací..

Měsíc po hysteroskopii: jak se cyklus obnovuje

Menstruace je jakýmsi zrcadlem zdraví. Proto je otázka, kdy a jak začne první menstruace po hysteroskopii, nejčastěji znepokojena pacienty po tomto postupu. Povaha krvavého výtoku pomůže pochopit, zda se tělo zotavuje normálně, nebo je důvod k obavám..

Jak dlouho trvá cyklus

Hlavním faktorem ovlivňujícím dobu trvání normalizace cyklu je typ a povaha nárazu během hysteroresektoskopie. Pokud bylo provedeno diagnostické opatření, měl by cyklus po hysteroskopii zůstat nezměněn. V tomto případě je menstruační krvácení podle plánu, nemění jeho barvu, konzistenci, trvání a intenzitu.

Diagnostika se provádí v následujících případech:

 • identifikace příčin neplodnosti;
 • vyšetření na hormonální antikoncepci;
 • studium stavu genitálií.

Procedura je také požadována, pokud má pacient podezření:

 • hyperplazie endometria;
 • děložní myomy;
 • benigní formace;
 • nitroděložní adheze;
 • abnormality ve vývoji dělohy;
 • polypy;
 • jiné patologie.

Pokud porušení nebylo potvrzeno a lékař nepředepsal operaci, nebude to mít žádný vliv na menstruační cyklus.

V důsledku postupu jsou povolena zpoždění až dva týdny. Krvácení je běžné a není příliš bolestivé ani prodloužené.

Podobná situace se vyvíjí také u následujících postupů:

 • mikrohysteroskopie;
 • kontrolní hysteroskopie.

Po postupu samostatné diagnostické kyretáže, hysteroskopie s odstraněním novotvarů, disekce adhezí se žena zotavuje déle. V normální situaci toto období trvá 2-3 týdny..

Datum operace by mělo být považováno za začátek cyklu..

Je důležité si uvědomit, že po operaci může trvat několik měsíců, než se reprodukční systém stabilizuje. Ale menstruační krvácení po hysteroskopii by nemělo být odloženo o více než 14 dní. I když existují výjimky.

Co ovlivňuje formování ženského cyklu

Chcete-li odpovědět na otázku, kdy po hysteroskopii půjde menstruace, je třeba vzít v úvahu přítomnost některých faktorů:

 • nakažení během zásahu nebo po zákroku;
 • výrazné ztenčení děložní výstelky;
 • reakce těla na manipulaci ve formě silného stresu;
 • hormonální nerovnováha;
 • komplikace během operace.

Jak rychle v takových situacích začne menstruace, může říci jen odborník.

Nejprve je třeba odstranit škodlivý účinek (vyléčit infekci atd.) A poté zachovat své zdraví. A také k určení data prvního menstruačního krvácení po operaci se bere v úvahu věk pacientky a celkový obraz nemoci.

Někdy menstruace nezačne kvůli těhotenství. Některé ženy mohou otěhotnět po 14 dnech, proto odborníci doporučují v pooperačním období používat antikoncepci..

Nejdelší normalizace cyklu je zaznamenána během kyretáže (kyretáže), zejména na pozadí zmrazeného těhotenství. Tělo trpí vážnou hormonální nerovnováhou. První menstruace přijde za 2-3 měsíce a jejich nepravidelnosti a trvání jsou povoleny.

Proč výboj začíná předem

Menstruační tok, který se předčasně objeví, není patologie, pokud posun cyklu nepřesáhne pět dní. Dřívější nástup menstruace může být způsoben emočním přepětím a stresem u ženy. Pokud máte pocit, že nemůžete zvládnout svou úzkost, poraďte se s lékařem o možnosti předepisování sedativ..

Předčasná menstruace také naznačuje následující problémy:

 • výskyt zánětu tkáně;
 • krvácející otvor.

Naléhavá diagnóza vyžaduje bohatý prodloužený menstruační tok, který začal mnohem dříve než v den porodu a je doprovázen bolestí v dolní části zad a břicha.

Zpoždění po hysteroskopii

Dlouhodobá absence menstruace po hysteroskopii se škrábáním je povolena až po eliminaci neúspěšného těhotenství. V jiných situacích je obtížné přesně určit, jak dlouho bude menstruace chybět a kdy bude menstruace po škrábání probíhat. Měsíční krvácení však musí nutně začít nejpozději o pět týdnů později..

Prodloužená zpoždění představují vážné obavy. Žena doma nemůže samostatně zjistit příčinu selhání a zpoždění stav jen zhoršuje.

Menstruaci lze odložit z následujících důvodů:

 • krční křeče;
 • adheze;
 • silný zánětlivý proces;
 • patologické zjizvení tkání;
 • hormonální poruchy;
 • nedodržování pravidel pooperačního období.

Taková porušení způsobují selhání cyklu ve formě zpoždění, zhoršují pohodu ženy a negativně ovlivňují stav reprodukčního systému. Pokud nedochází k přirozenému odtoku menstruační krve, dochází ke stagnaci. Toto hromadění tkáně sliznice vyvolává příznivé podmínky pro nebezpečné bakterie a infekce. Může se také objevit vysoká tělesná teplota, silná bolest v pánevní oblasti.

Štíhlá menstruace

Menší období po hysteroskopii by nemělo ženu obtěžovat. Signálem k obavám a odeslání do zdravotnického zařízení je méně silná menstruace, která má nepříjemný zápach a také způsobuje ženě bolest. Důvodem může být tvorba adhezí v postižené oblasti, kvůli kterým nemůže krev úplně úplně vyjít. A také porušení je často způsobeno endometritidou, která se objevila v důsledku infekce.

Mezi nejnebezpečnějšími příčinami omezeného výboje je třeba zdůraznit:

 1. Nízký krevní obraz v důsledku stresu nebo individuálních charakteristik těla.
 2. Předispozice ženy k řídkým sekrecím, která se projevila dříve.
 3. Odběr tkáně během zásahu, který by mohl ovlivnit intenzitu menstruačního krvácení.
 4. Odstranění během hysteroskopie příčiny hojného ženského výtoku (novotvary, submukózní děložní myom).
 5. Užívání hormonů nebo perorálních kontraceptiv před i po zákroku.

Bohatá období

Výskyt těžkých období po hysteroskopii nelze považovat za normální. K určení porušení stačí provést test. Pokud do hodiny obvyklá vložka ženy úplně zvlhne, je tato ztráta krve zdraví nebezpečná..

 • těžká slabost;
 • závrať;
 • snížení krevního tlaku;
 • bledost kůže.

Je velmi důležité udělat vše pro to, aby se žena rychle dostala do nemocnice. Na místě lékař přijme opatření k odstranění těžké ztráty krve a stabilizaci celkového stavu.

Doporučení

Aby se menstruace po hysteroskopii vrátila do normálu a měsíční cyklus se plně zotavil, musíte přísně dodržovat pokyny lékaře.

Většina doporučení je dána povahou postupu, typem eliminované patologie, věkem pacienta a dalšími faktory..

Tento seznam nejčastěji obsahuje následující tipy:

 1. Odmítnutí sexu. Je nutné zdržet se intimity po dobu nejméně 3-4 týdnů. Mnoho lékařů však trvá na absenci pohlavního styku, dokud není dokončena první menstruace. Také stojí za to použít kondomy později..
 2. Hygiena a koupání. Nemůžete se vykoupat, jít do sauny nebo lázeňského domu, navštívit bazény, sázky, jezera a další otevřené vodní plochy. Pro intimní hygienu je lepší používat speciální výrobky s neutrálním pH. Nezapomeňte se umýt dvakrát denně a každý den se osprchovat při příjemné teplotě vody.
 3. Léky. Jakékoli léky se užívají výhradně podle pokynů lékaře. Ve většině případů jsou předepsána antibiotika a antimikrobiální látky, aby se zabránilo zánětu. Je také třeba vyloučit aspirin, který vyvolává špinění a dokonce krvácení..
 4. Další tipy. Žena se musí vzdát fyzické aktivity, sprchování, tamponů a dalších intravaginálních prostředků. Je také důležité chodit na toaletu včas a vyloučit ze stravy těžké jídlo..

Kdy navštívit lékaře

 1. Zpoždění na pozadí silné bolesti v dolní části břicha může naznačovat hromadění krvavého výtoku v děložní dutině.
 2. Horečka, silná bolest a páchnoucí sraženiny jsou příznaky infekce.
 3. Silná menstruace vyžadující více než 6 vložek denně často signalizuje krvácení.
 4. Černý výtok s hnisem, doprovázený nesnesitelnou bolestí a horečkou, naznačuje vývoj endometriózy.

Hysteroskopie během menstruace

Je možné provést hysteroskopii během menstruace, rozhodne lékař. Menstruace je pouze relativní kontraindikací, proto není postup vyloučen v přítomnosti krvavého výtoku. Nejčastěji si však odborník zvolí dny po skončení menstruace, protože krev činí postup méně informativní. Výjimkou jsou mimořádné události..

Ve všech ostatních případech bude lékař stavět na stavu pacienta a endometriu. Ideální doba je uprostřed cyklu, kdy je stále zaznamenána tenká vrstva sliznice s minimálním počtem cév. Je to 7-9 den cyklu, kdy se specialistovi podaří dobře vyšetřit děložní dutinu.

Terapeutická, kontrolní nebo hysteroskopie s WFD jsou nejmodernější a nejinformativnější diagnostické metody, sběr materiálů pro vyšetření a eliminaci různých patologií. Ve většině případů začíná menstruace včas, může se mírně změnit, ale brzy se vrátí k normálu. Je nutné vyhledat lékařskou pomoc, pokud se zdravotní stav velmi zhorší, bolest zesílí, krvácení se otevře nebo dojde k dlouhému zpoždění.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie?

Zkontrolujte děložní dutinu, cervikální kanál zevnitř umožňuje hysteroskopii. Jedná se o nízko traumatický postup, který pomáhá objasnit diagnózu a dokonce poskytnout léčbu. Období po hysteroskopii se mohou lišit od obvyklých.

Jak se provádí hysteroskopie

Hysteroskopie se provádí, pokud je indikována v lokální anestezii. Pokud je to však nutné, proveďte krátkodobou intravenózní anestezii.

Před zahájením vyšetření jsou vnější pohlavní orgány spolu s děložním čípkem ošetřeny alkoholovým roztokem. Poté se přední ret děložního čípku sníží a lékař pokračuje ve sondování. Pomocí Hegerových dilatátorů se průměr cervikálního kanálu postupně zvyšuje.

Hysteroskop se zavede vagínou a cervikálním kanálem do dělohy. Je připojen k systému přívodu kapaliny nebo plynu, světelnému zdroji a videokameře, pomocí které se výsledný obraz zobrazuje na obrazovce. To umožňuje diagnostiku a požadovanou chirurgickou léčbu..

Nejprve lékař prozkoumá děložní dutinu a posoudí její tvar, velikost a reliéf stěn. Zvláštní pozornost je věnována stavu endometria, dostupnosti vejcovodů. Během vyšetření se hysteroskop v děloze pohybuje ve směru hodinových ručiček. Lékař zkoumá dno dělohy, boční stěny, tubální úhly. Samostatně lékař posoudí stav cervikálního kanálu.

Po dokončení hysteroskopie se zařízení vyjme z dělohy, děložní čípek se sám uzavře.

Indikace a kontraindikace postupu

Hysteroskopie je předepsána pacientům s:

 • porušení menstruace neznámého původu;
 • neplodnost;
 • krvácení během postmenopauzálního období;
 • potrat;
 • abnormality dělohy.

Hysteroskopie se provádí u žen s podezřením na přítomnost takových patologií:

 • endometrióza;
 • adheze v děloze;
 • submukózní myom;
 • endometriální patologie;
 • rakovina děložního čípku nebo dělohy;
 • malformace dělohy.

Doporučuje se provést hysteroskopii v případech, kdy existuje podezření, že části vajíčka zůstávají v děloze, nebo v důsledku kyretáže jsou stěny dělohy perforovány.

Postup je kontraindikován za těchto podmínek:

 • zánětlivý proces v orgánech reprodukčního systému;
 • progresivní těhotenství;
 • stenóza cervikálního kanálu;
 • silné krvácení;
 • exacerbace infekčních onemocnění (pyelonefritida, pneumonie, tromboflebitida atd.);
 • potvrzená rakovina děložního čípku.

Nepředepisujte hysteroskopii u pacientů ve vážném stavu, u kterých byla diagnostikována onemocnění ledvin, srdce, jater.

Jak se správně připravit

Před plánovanou hysteroskopií je nutné podstoupit vyšetření. Seznam doporučených studií zahrnuje:

 • Ultrazvuk reprodukčních orgánů;
 • krevní testy na HIV, hepatitidu, srážení;
 • nátěr k určení vaginální mikroflóry;
 • obecný a biochemický krevní test.

Pokud jsou detekovány pohlavně přenosné infekce, zánětlivá onemocnění v akutním stadiu, je vyšetření zrušeno.

Ve fázi přípravy na diagnostický a léčebný postup gynekologové doporučují pacientům:

 • vzdát se pohlavního styku 2 dny před hysteroskopií;
 • před vyšetřením krátce oholte nebo zastřihněte chloupky rostoucí v perineální oblasti na ohanbí;
 • jíst večer nejpozději do 20:00;
 • pít sedativa večer;
 • odmítnout vodu po 24:00;
 • ráno se osprchujte důkladnou toaletou vnějších genitálií.

Seznam věcí, které si musíte vzít s sebou, závisí na pravidlech kliniky. Většina z nich vám poradí, abyste si vzali pantofle, župan, hygienické ubrousky.

V který den cyklu se provádí hysteroskopie dělohy?

V případech, kdy se hysteroskopie provádí rutinně a ne naléhavě, lékař předepíše datum na základě dne menstruace. Čas postupu je vybrán s přihlédnutím k indikacím. Pokud máte podezření na adenomyózu, endometriózu, přítomnost submukózních fibroidů, je lepší manipulovat ihned po menstruaci. Optimálním obdobím pro jeho zavedení je 7. den cyklu - v tomto okamžiku již krvácení skončilo a endometrium ještě nemělo čas růst. Je vhodné naplánovat manipulaci na 6-11. Den od začátku menstruace.

Pokud je postup nezbytný k posouzení stavu endometria, odstranění polypů, zjištění příčin neplodnosti, je lepší to udělat po ovulaci.

Je možné provádět hysteroskopii během menstruace

V naléhavých případech, kdy je nutné okamžitě získat údaje o stavu endometria a děložní dutiny, je možné během menstruace provést hysteroskopii. Krvácení není kontraindikací, ale odmítnutými částmi endometria, zhoršuje viditelnost krve, takže účinnost postupu klesá.

Teoreticky je studie možná, ale v praxi se lékaři snaží počkat až do konce menstruace. Pokud má žena krvácení nejasné etiologie, vyšetření se provádí bez čekání na jeho dokončení.

Hysteroskopie před menstruací

V druhé polovině cyklu, před menstruací, je v těch případech předepsána hysteroskopie, pokud pacient potřebuje provést samostatnou diagnostickou kyretáž. Jedná se o minimálně invazivní zákrok, který se provádí pod dohledem lékaře. Lékař nejedná dotykem, jako při běžném škrábání, ale celý proces řídí pomocí videokamery.

Kdy bude menstruace po hysteroskopii

Datum příjezdu další menstruace po hysteroskopii závisí na tom, jaký druh postupu byl proveden. Při provádění diagnostické manipulace by cyklus neměl být přerušen. S chirurgickým zákrokem vaše menstruace začne mnohem později. Pokud lékař škrábe endometrium, odstraní polypy, pak se operace považuje za 1 den nového cyklu.

Když po hysteroskopii se škrábáním dojde k menstruaci

V případech, kdy během vyšetření děložní dutiny lékař odstraní polypy, fibroidy, odřízne adheze, poškrábá endometrium, pak byste neměli čekat na menstruaci včas. Po takové operaci bude endometrium co do velikosti odpovídat fázi 1. Proto je škrábání považováno za 1 den cyklu. Menstruace po lékařské hysteroskopii začíná za měsíc.

Je nutné se zaměřit na to, jaké bylo trvání cyklu před intervencí. Nelze však vyloučit možnost změny očekávaného data menstruace po hysteroresektoskopii. Některé pacientky začínají menstruovat dříve, jiné mají zpoždění.

Když začíná menstruace po hysteroskopii bez kyretáže

Pacientky, které podstoupily diagnostický postup, by neměly pociťovat menstruační nepravidelnosti. Integrita endometria není při jeho provádění narušena, hormonální pozadí se nemění.

Pokud menstruace začíná 28 dní po hysteroskopii s kyretáží (u pacientů s 28denním cyklem), pak po obvyklém vyšetření hysteroskopem by měla jít za 17-22 dní. Termín bude záviset na tom, v který den od začátku menstruace byla provedena hysteroskopie.

U některých pacientů však může dojít ke zpoždění. Jejich vzhled je způsoben nervovým napětím, které ženy zažívají před manipulací..

Jak probíhá menstruace po hysteroskopii

Při absenci komplikací a zdravotních problémů by se povaha menstruačního toku po hysteroskopii neměla měnit. Krátkodobá změna délky a nadměrného výskytu menstruace však není důvodem k obavám..

Po vyšetření a léčbě se u ženy mohou objevit následující změny:

 • nedostatečné nebo hojné období;
 • posun menstruace;
 • změna barvy a konzistence výboje.

Pokud se objeví odchylky, je lepší poradit se s lékařem. Ale u většiny žen po dobu 2-3 měsíců je stav zcela normalizován..

Těžká období po hysteroskopii

Ženy, které vyšetřovaly děložní dutinu, odstranily novotvary, rozřezaly adheze a někdy si stěžovaly na zvýšení objemu výtoku, když nastala další menstruace. Po hysteroskopii se škrábáním jsou těžké období považovány za normální možnost za předpokladu, že 1 polštářek vystačí na více než 2-3 hodiny.

Hojnost výtoku se zvyšuje, pokud byl během diagnostického a léčebného postupu odstraněn submukózní myom. Vnitřní oblast je zvětšena kvůli oblasti, kde byl nádor dříve. V tomto případě se může kontraktilita dělohy zhoršit..

Není to patologie, pokud se během menstruace po hysteroskopii uvolní sraženiny. Vaše menstruace se může ztenčovat. Takové situace nastávají, když byly adheze rozřezány na ženu a byly odstraněny přepážky. Ale již od 3. cyklu by měl počet sekrecí klesat a jejich charakter by měl být normalizován.

Štíhlá menstruace po hysteroskopii

Není neobvyklé, že po hysteroskopii s kyretáží bude první menstruace vzácná. To je způsobeno skutečností, že endometrium nemá čas růst do dalšího cyklu.

Objem výtoku klesá, pokud byla u pacienta potvrzena adenomyóza a ihned po manipulaci byla předepsána hormonální léčba. Se stanovenou diagnózou jsou předepsány léky, proti kterým se může menstruace úplně zastavit..

Bolestivá období po hysteroskopii

U pacientů, u nichž byla diagnostikována lékařem, se menstruační nepravidelnosti obvykle neobjevují. Pokud začnou mít bolestivá období, pak je to náhoda..

Po lékařské hysteroskopii, během které byly disekovány adheze, septa, polypy, odstraněny uzliny, menstruace může být bolestivá. Je to způsobeno změnou vnitřní dutiny dělohy. Silná bolest během menstruace může ženu obtěžovat po dobu 2-3 cyklů. V průběhu času se stav vrátí do normálu.

Menstruace trvá po hysteroskopii dlouho

S prodloužením trvání menstruace je nutné sledovat objem vypouštění, je také vhodné poradit se s gynekologem. To může být způsobeno skutečností, že po zákroku se děloha začala horší stahovat..

Pokud vaše menstruace trvá o 1–2 dny déle než obvykle, není důvod se obávat. V případech, kdy špinění trvá déle než 8 dní v řadě, je nutná konzultace s lékařem.

Rehabilitační období

Obnova v období po hysteroskopii se obvykle dělí na 2 období:

 • primární zotavení;
 • normalizace struktury a funkcí poškozených tkání.

Je zakázáno podnikat jakékoli kroky, které mohou narušit proces hojení poškozených tkání. Lékaři doporučují:

 • dodržovat sexuální odpočinek;
 • nevkládejte do pochvy čípky, tampony;
 • nestříkejte;
 • odmítnout zahřát, navštívit lázně, sauny;
 • neplavte na otevřené vodě;
 • nekoupat se.

Tento proces trvá 2-3 týdny, po jeho dokončení se vytvoří jediná jizevnatá tkáň. Současně se zastaví a bolestivé bolesti, výtok z genitálního traktu zmizí.

Po dokončení první fáze se tvoří nové tkáně, které v budoucnu zajistí normální fungování těla. Druhá fáze zotavení trvá 3-6 měsíců. Proto lékaři doporučují plánovat těhotenství po hysteroresektomii nejdříve o šest měsíců později..

Možné komplikace

Hysteroskopie je bezpečný, minimálně invazivní postup. Ve vzácných případech však existuje možnost vzniku takových komplikací:

 • endometritida;
 • děložní krvácení;
 • adhezivní onemocnění;
 • perforace stěny dělohy.

Vznikají však hlavně tehdy, když jsou porušena pravidla postupu nebo nejsou dodržována doporučení během prvních 2-3 týdnů po stanovení diagnózy. Častěji se ženy potýkají s poruchou pravidelnosti menstruace..

Může dojít ke zpoždění menstruace po hysteroskopii?

Jednou z nejčastějších komplikací, které nastanou po hysteroresektoskopii, je nedostatek menstruace včas. Zpoždění menstruace po hysteroskopii s kyretáží u většiny žen netrvá déle než 14 dní. Jeho vzhled je způsoben prožívaným stresem, prudkou hormonální změnou, ke které dochází v důsledku odstranění endometria.

Může cyklus po hysteroskopii zabloudit?

U některých žen se během 1-2 cyklů po vyšetření může datum menstruace posunout. Malá zpoždění nebo situace, kdy menstruace po hysteroskopii přišla o 3–5 dní dříve, nejsou důvodem k obavám. Pokud však porušení pravidelnosti doprovází zvýšení nebo znatelné snížení objemu výtoku, výskyt bolesti, měli byste navštívit gynekologa.

Menopauza je přirozený životní cyklus ženy, kdy se zastaví činnost reprodukčních orgánů, produkce hormonů se sníží v důsledku vadnutí vaječníků, ztenčí se sliznice a objeví se pocit nevolnosti.